Kaç Çeşit Vajina Estetiği Var?

Vajina Estetiği

Kaç Çeşit Vajina Estetiği Var?

Kadınların çok rahat bir şekilde konuşamadığı ancak bazı durumlarda çok fazla ihtiyaç duyduğu estetik ameliyatlardan bir tanesi de vajina estetiği olmaktadır. Vajinal estetik, kadınların cinsel bölgelerinde oluşan şekilsel bozuklukların ve kadının beğenmediği görüntülerin düzeltilmesi amacı ile yapılan operasyon olmaktadır.

Her ne kadar estetik ameliyatlar genelde kadınların dış görünüşünü değiştirmek istemeleri için yapılıyor olsa da son yıllarda vajinal estetik yaptırma ihtiyacı da ciddi oranda artmaktadır.

Bu operasyonların şekilsel düzeltmelerin yanı sıra kadınların cinsel hazzını arttırabildiği gibi aynı zamanda psikolojik anlamda da iyi hissetmelerine olanak tanımaktadır. Özellikle bu estetiklerin yaygınlaşmasının altında kadınların öz güvenlerinin artması ve kendilerini iyi hissetmek adına bir şeyler yapmak istemeleri yatmaktadır.

Dolayısıyla yaptırma konusunda çekingenlik yaşayan kişiler de bu ameliyatların yanlış olmadığını bilmesi gerekir. Biz de bu yazımızda vajina estetiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Çünkü eğer ki bir kadın kendi cinsel organını estetik görmüyor ise, partneri ile yaşadığı cinsel ilişkiden herhangi bir ze almıyor ise ve cinsel anlamda tabularını yıkamıyor ise bu kadını çok daha büyük bir mutsuzluğa itebilmektedir.

Bazen kadınlar bu durumları hiç kimse ile paylaşamazlar. Ancak en kötüsü de tüm isteklerini doktorlarına detaylı bir biçimde anlatamamalarıdır. Çünkü öyle bir durumda ameliyattan beklentilerini de aktaramazlar ve ameliyat hiç de istemedikleri bir şekilde sonuçlanabilir.

Bu yüzden kadınların doktorlarına karşı çok açık olmaları ve tüm isteklerini net bir şekilde ifade etmeleri gerekir. Vajinal estetik ile kadınların problemlerinden olan şekilsel bozukluklar, doğum vs.

gibi nedenler ile meydana gelen deformeler ve renk değişimleri kolay bir şekilde düzeltilebilmektedir.

 • Vajinal genişlik
 • İç dudakların büyüklüğü ile bağlantılı olarak gelişen sarkıklık

Göğüslerde oluşan sarkma, büyüklük ya da küçüklük gibi rahatsızlıklar, aynı şekilde vajina için de geçerli olabilmektedir. Dolayısıyla nasıl göğüslere dikleştirme, büyütme ya da küçültme gibi ameliyatlar yapılabiliyor ise bu vajinal sorunları da ortadan kaldırabilmek adına çeşitli estetik operasyonlar yapılabilir.

Vajinal bazı sıkıntılar cinsel ilişkiye de olumsuz yönde etki edebilmektedir. Bu yüzden pek çok kadın cinsel hazzı arttırmak ya da sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmek adına vajinal estetik de yaptırmaktadır.

Ancak vajinal estetiğin kesinlikle partnerin isteğine göre değil sadece ve sadece kadının isteğine göre yapılması gerekir. Çünkü değişiklik kadının kendi vücudunda olacaktır ve bu değişiklikten her şeyden önce kadının mutlu olması gerekir.

Eğer kadın gerçekten sonuçtan mutlu olmuş ise ameliyat amacına ulaşmış demektir.

Vajinal Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Doğumun ardından vajinada meydana gelen kalıcı esneme yani sünme durumu sebebi ile yapılır.
 • Bazı kadınların doğuştan küçük dudakları arasında asimetri farkı vardır. Bu da estetik ameliyat ihtiyacı doğurabilir.
 • Vajinanın fil kulağı gibi geniş yüzeyli olduğu durumlarda da estetik uygulanabilir.
 • Çok zor geçen doğumlardan sonra vajinanın dışına uygulanan kesi nedeni ile cinsel ilişkide tatmin engellenebilir ve bu da estetik ameliyat ihtiyacını beraberinde getirebilir.
 • İdrar kesesi ve rektumun anüsten önceki bölümlerinde sarkma meydana geldiğinde, cinsel fonksiyon bozulabilir ve kişi idrar kaçırma sorunu ile baş başa kalabilir. Bu gibi durumlar aynı zamanda rahmin sarkmasına da neden olabilir. Bu yüzden de vajina estetiği yapılması gerekebilir.

İç Dudak Küçültme (Labioplasti)

Bazı kadınların vajinalarının iç dudaklarında çeşitli sebeplere bağlı olarak sarkma ortaya çıkabilir ve bu durum pek çok kadın için bir sorun teşkil edebilir.

Eğer ki kadın vajinasının da estetik ve güzel görünmesini istiyor ise iç dudağı küçültmeye yönelik olan labioplasti ameliyatını yaptırma ihtiyacına girebilir. Vajinadaki iç dudaklar her kadında farkı büyüklüklere sahip olabilir.

Eğer ki bir vajinada iç dudaklar gereğinden fazla büyük ise bu durum iç dudakların dış dudaklardan sarkmasına ve estetik açıdan görüntüyü olumsuz etkilemesine neden olabilir. Hatta bazen vajinanın iç dudaklarının arasında bile büyüklük farkı olabilir ki bu durum görüntüyü daha da kötü bir şekilde etkileyebilir.

Aynı şekilde iç dudaklarda ortaya çıkan renk farklılıkları da kadınları görüntü itibari ile mutsuz eden bir durum olabilmektedir. Tüm bu şikayetlerin neticesinde vajinal estetik ihtiyacı doğal ve vajina estetiği sayesinde bu sorunların üstesinden gelinebilir.

İç Dudak Sarkmasının Sonuçları Nedir?

Eğer ki vajinadaki iç dudaklar büyüklüğünden ya da çeşitli nedenlerinden dolayı sarkıyor ise bu durum vajinanın daima nemli kalmasına da neden olabilir. Maalesef ki bu nemlilik hali vajinada bazı olumsuz durumlar yaratabilir. Hatta bazen iç dudakların büyüklüğü ya da sarkıklığı nedeni ile penisin vajinaya girişi bile zorlaşabilir.

Bunun sonucunda da cinsel ilişki kadın açısından çok ağrılı bir hal alabilir. Ancak bazen aşırı olmayan iç dudak büyüklükteki kadının vajinal sağlığı için bile iyi olabilmektedir. Çünkü böyle durumlarda bakterilerin ya da başka zararlı maddelerin vajinadan içeriye girişi engellenir ve bir vajinal rahatsızlık ile karşı karşıya kalınması önlenebilir.

Tabii yine de haddinden fazla büyüklük kadın için de iyi olmayacaktır. Çünkü iç dudaklar gereğinden fazla büyük olduğu takdirde de kadının vajinal hijyenini sağlaması çok zor bir hale gelecek ve kadın vajinası sürekli olarak çeşitli enfeksiyonlara yakalanacaktır.

Bu durum enfeksiyon yaratmasa bile vajinayı enfeksiyonlara karşı daha korumasız bir hale getirir. Özellikle bu büyüklüğünde yarattığı cinsel ilişkide şiddetli ağrı hali kadınların en çok şikayet ettikleri durumlardan bir tanesi olmaktadır.

Üstelik kadınlar bu üç dudak büyüklüğünden psikolojik olarak bile etkilenebilmekte ve giyimlerini bile buna göre değiştirebilmektedirler. Bu yüzden bir süre sonra kadınlar kaçınılmaz bir şekilde vajinal estetiğe ihtiyaç duyabilmektedirler.

İç Dudaklarda Oluşan Değişim Sebepleri Nedir?

Vajinadaki iç dudaklarda bir takım değişimlerin olmasının ardından bir çok sebep yatabilir. Bu sebeplerin arasında hormonal değişimler olduğu gibi çeşitli vajinal enfeksiyonlar ya da doğumlar da bulunabilir.

Dolayısıyla çok doğal nedenler ile vajinanın iç dudaklarında bir takım değişimler ortaya çıkabilmektedir.

Aslında bu durum da vajinal estetiğin ne kadar doğal olduğunu ve ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.

Labioplasti Kimler İçin Uygundur?

Vajinal estetik aslında her kadına uygulanabilir ancak kadının ergenlik dönemini geçmiş olması gerekir. Bunun dışında vajinası ile alakalı olarak bir takım kaygılar duyan her kadına vajinal estetik yapılabilir.

Hatta bu estetik ameliyat biçimi bakire olan kişiler için bile uygundur. Çünkü kızlık zarı vajinanın üç ya da dört santimetre içerisindedir ve burası ile herhangi bir temas bulunmaktadır.

Aynı zamanda vajinal estetik kadının sonrasında doğum yapmasına ya da hamile kalmasına da herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

İç Dudak Küçültme ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat ortalama olarak otuz dakika ya da kırk dakika sürmektedir. Ancak ameliyat kesinlikle kadının adet dönemi sonlandıktan sonra yapılmalıdır. Hastanın ve doktorun tercihine göre ameliyatta lokal anestezi ya da hafif genel anestezi uygulanabilir.

Ameliyatın güzel yanlarından bir tanesi de ameliyatın ardından bir iz kalmamasıdır. Hastanın ameliyatın ardından ortalama bir hafta kadar dinlenmesinde yarar vardır. Sonrasında hasta günlük yaşamına geri dönebilir. Fakat hastanın cinsel ilişkiye hemen girmemesi gerekir.

Bunun için en azından bir ay beklemekte fayda olacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/vajina-estetigi/

Vajina Estetiği Nedir? Vajina Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır? – Sağlık Ocağım .NET

Kaç Çeşit Vajina Estetiği Var?

Kozmetik jinekolojik ameliyatlar son yıllarda hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen estetik ameliyatlardır. Vajina estetiği deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında komplikasyon oranları oldukça düşük ve hasta memnuniyeti oldukça yüksek ameliyatlardır.

Genital ve vajinal estetiğin yapılmasındaki temel hedef, doğum sonrası meydana gelen vajina bölgesindeki kalıcı sarkmaların düzeltilmesidir. Yaşın ilerlemesi ve yaşam faktörleri hem vajinanın görünümünde bozukluğa neden olmakta hemde vajinanın kaslarında gevşeme ve sarkma olmaktadır.

Vajina bölgesinde genellikle doğumsal veya yapısal bozukluklar olabileceği gibi, sık cinsel ilişki, fazla sayıda kürtaj, fazla sayıda doğum ve sık doğumlar, bebeğin iri olması, doğum sırasında oluşan yırtılmanın yeteri kadar tedavi edilememesi veya yapılan tedavilerden sonra dikişlerin açılması ve yaşın ilerlemesi ile birlikte vajina bölgesi elastikiyetini kaybetmekte ve vajina bölgesinde şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Vajina estetiği neden yapılır?

Vajina estetiğinde en sık yapılan ameliyatlar, labiumların düzeltilmesi (Labioplasti) ameliyatları dır. Labiumlar büyük ve küçük dudaklar olarak ikiye ayrılır. Labioplasti ameliyatları genellikle küçük dudaklar üzerinde uygulanan ameliyatlardır. Bunun dışında büyük dudakların küçültülmesi estetiği de yapılır.

Ayrıca vajina daraltma ve vajina genişletme estetikleri de yapılır. Yine vajen çevresi ve vajen bölgesindeki yapıların dolgun ve şişman olmasına bağlı liposakşın ameliyatları yapılabilir. Yine bu bölgelerin zayıflığı nedeni ile ameliyatlar yapılabilir. Doğum sonrası meydana gelen izlerin ve nedbe dokularının düzeltilmesi için vajina estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Vajina estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina estetiği nasıl yapılır

Vajina bölgesinde yapılan estetik ameliyatlar genellikle lokal anestezi altında (sedasyon veya epidural anestezi) ile yapılır. Vajina estetiği ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Vajina estetiği yapıldığı gün hasta taburcu edilebilir.

Operasyonun süresi, küçük dudaklar ile ilgili ameliyatlarda 45 dakika 1 saat kadar sürer iken, vajen daraltma operasyonlarında bir veya bir buçuk saat sürmektedir.

Bazen liposakşın veya lipofiling yapıldığı durumlarda ise yaklaşık bir saatte ameliyat tamamlanır.

Vajina estetik ameliyatında kullanılan dikişler kendi eriyen dikişler olduğu için dikiş alınması gibi bir sorun yoktur.

Vajina estetiği ameliyatı sonrası

Vajina estetiği ameliyatlarından sonra hasta aynı gün evine dönebilir. Vajina estetik ameliyatı sonrası hasta ilk gün istirahat etmeye özen göstermelidir.

İlk günden sonra hasta günlük yaşamına geri dönebilir. Hasta ameliyattan sonra vajen bölgesi temizliğine çok dikkat etmelidir.

Vajina estetiği ameliyatından sonra hasta, tuvalet ihtiyaçlarını giderebilir ve o bölgeyi ılık su ile yıkayıp temiz tutmalıdır.

Vajina estetiği ameliyatından sonra doktorun verdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler düzenli kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği pansumanlar yapılmalıdır. Ameliyat sonrası kabız olmamaya dikkat edilmelidir.

Vitamin, protein ve lifli gıdalar ile beslenmeye dikkat edilmelidir. Yine işlemden sonra bir ay havuza ve denize girilmesi önerilmez. İşlemden sonra düzenli olarak kegel egzersizleri yaparak vajinanın tekrar sarkması önlenebilir.

Vajina estetiği ameliyatının riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi, vajina bölgesi için yapılan ameliyatlarda da kendine ait riskler vardır. Fakat vajina ameliyatı ile diğer ameliyatlar kıyaslandığında, vajina ameliyatının riskleri daha düşüktür.

 Enfeksiyon riski mutlaka vardır ve hasta temizliğine dikkat eder ise bu risk düşüktür. Vajen bölgesi zaten aşırı temiz bir bölge olmadığı için enfeksiyona yakalanma riski diğer bölgelere göre daha azdır. Ameliyat sonrası doktorun verdiği antibiyotikler düzenli kullanılır ise bu risk daha da azalır.

Enfeksiyon olur ise genellikle 4-5’inci gün kendini belli eder.

Vajina estetiği ameliyatı olan bayan doğum yapabilir mi?

 1. Vajina estetik ameliyatı olduktan sonra da bu bayanlar hamile kalabilirler ve doğum yapabilirler.
 2. Bazen hiç doğum yapmamış, bakire olan bayanlarda vajina estetiği olabilirler.
 3. Vajina estetiği olan bayanlar tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler.
 4. Vajina estetiği olmuş hastalara bir kısıtlama yapılmaz.

 5. Vajina estetiği olmuş kadınlar tekrar doğum yapabilirler.

Vajina estetiği yaptırdıktan sonra doğum yapmış hastalarda normal doğumun getirdiği kanama, açılma olacaktır.

Bu nedenle çok gerekmedikçe tekrar doğum yapmayı düşünen kadınlar vajina estetiği yaptırmamalı ve tekrar doğum yapmayı düşünmedikleri zaman bu ameliyatı olmalıdırlar.

Vajina estetiği ameliyatı olan kadının cinsel yaşamı olur mu?

Vajina estetiği ameliyatı sonrası erken dönemde bir uyuşukluk ve hissizlik oluşabilir. Bu hissizlikler her hastaya göre değişmekle birlikte bir hafta içinde geçecektir. Yaklaşık bir ay sonra his bakımından hastada bir problem kalmayacaktır ve kalıcı olarak bir his kaybı olmaz.

Vajen daraltma ameliyatının en önemli amaçlarından biri cinsel tatminsizliğin giderilmesidir. Dolayısı ile vajina estetiği hastada his yönünden olumlu etkiler sunan bir ameliyattır. Vajina estetiğinden sonra hastanın bir- bir buçuk ay sonra cinsel yaşamı başlayabilir.

Daha erken cinsel ilişki kadında ağrıya yol açabilir. Vajina daraltma ameliyatları kadının cinsel yaşamını sonlandırmaz. Bu nedenle bu durumdan korkmaya gerek yoktur. Vajina ameliyatından sonra ilk cinsel ilişkide kayganlaştırıcı krem kullanmak faydalı olur.

Estetik ameliyatları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/vajina-estetigi-nedir-vajina-estetik-ameliyati-nasil-yapilir/

Vajina Estetiği Öncesi ve Sonrası

Kaç Çeşit Vajina Estetiği Var?

Sosyoekonomik seviyenin yükselmesi, teknolojinin her alanda olduğu gibi tıp alanında da ilerleme göstermesi sayesinde, ameliyat ve sonrası ile ilgili sorunlar azalmıştır. Bu sayede estetik operasyonları günümüzde hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Vajina estetiği ameliyatları da yaygın şekilde yapılan ameliyatların başında gelmektedir.Vajinanın estetik operasyonları genel olarak, doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak, genişleyen vajinayı daraltmak için uygulanır.

Bunun dışında çeşitli doğumlardan sonra vajinanın ön duvarıyla yakın olan idrar torbası sarkmakta ve bu sorun kaynaklı olarak idrar kaçırma problemleri yaşanmaktadır.

Vajina arkasında yer alan kalın barsağın son bölümü vajinaya doğru sarkar ve bu durumda kabızlık gibi problemler meydana gelir.

Tüm bu problemler, cinsel fonksiyon bozukluğu ve psikolojik problemlerin doğmasına yol açar. Cinsel organlarından memnun olmayan ve fonksiyon açısından eksik olduğunu düşünen kadınlar, vajina estetiği ile bu durumu düzeltebilir.

Vajina girişinde ve vajinada bu gibi fonksiyonel sorunları olmayan ancak genital organlarının dış görüntüsünden memnuniyetsiz olan kadınlarda da vajina estetiğine olan rağbet artmaktadır. Bütün bu sebeplerden ötürü, vajina estetiği jinekolojik cerrahide kendine baş sıralarda yer bulmuştur.

Kadın cinsel organlarına yönelik plastik operasyonlar işlevsel olarak ve estetik olarak iki amaçla uygulanır.

Fonksiyonel operasyonlar:

Doğum kaynaklı olarak vajina ön duvarı ya da arka duvarı ya da ikisi beraber genişlemektedir. Kimi zaman vajinadan dışarı çıkabilmektedir.

Bunun dışında hastaların bazılarında normal doğum sonrası vajinada sarkması meydana gelmez ancak genişleme olabilmektedir. Bu sebeple de cinsel olarak eşlerin ikisi de mutsuz olabilmektedir.

Kadınların bazılarında ise vajina doğumsal olarak geniş bir yapıya sahip olabilir. Bu durumda cinsel ilişkide çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

Vajinada genişlik kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Çoğunlukla, hiç doğum yapmamış olan bir kadında iki parmağın girişi müsait olacak kadar geniştir. Vajinada arka ve ön duvarda mevcut katlantılar genişleme oranını arttırmaktadır. Vajina boyu ise yaklaşık olarak 8 cm olmaktadır. Vajina, enlemesi katlantılar sebebiyle uyarılma aşamasında 15-16 cm’e kadar genişleyebilir.

Vajinanın genişlemesine yol açan durumlar:

 • Yapılan doğum sayısının fazla olması,
 • Zor doğumlar,
 • Doğumda yırtılmalar meydana gelmesi ve uygun yöntemle dikilmemesi,
 • Doğum ardından dikişlerde açılma meydana gelmesi,
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte vajinada elastikiyet kaybı meydana gelmesi,
 • İri bebek doğurma,
 • Doğumsal olarak vajina büyüklük.

Bu genişlemelerde hasta oldukça iyi şekilde araştırılmalıdır. Bu genişlemeye yol açan sebep üzerinden tedavi planlanmalıdır. Hafif vakalarda fizik tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bu yöntemlerden bazıları ise; Kegel egzersizleri, elektrik stimülasyonu, manyetik sandalye gibi yöntemlerdir.

Genişlemesi fazla ve hafif tedavilerle yarar göremeyecek kadınlar ise ameliyata tabii tutulmalıdır. Vajinadaki bu genişleme aşağıdaki durumlara yol açabilir:

 • İdrar kaçırma
 • Gaz ve dışkı kaçırma
 • İdrar torbası ve rahim sarkması
 • Vajinada cinsel ilişki sırasında ya da yürürken ses gelmesi

Bu sorunların biri ya da birkaçı mevcut ise aynı seansta çeşitli yöntemler bir arada kullanılabilir. Bu sayede mevcut olan sorunlar giderilir.

Ameliyat öncesi mevcut olan sorunlar, ameliyat sonrası düzelmektedir.

Bu ameliyatların bazılarında lokal anesteziye başvurulmaktadır. Kadının ameliyat ardından hastanede yatması gerekmez. Bu ameliyatlar oldukça önemli ameliyatlardır. Bu sebeple de doktor ve hastanenin iyi şekilde araştırılması ve iyi şekilde tercih edilmesi gerekir.

Hekimin bu konuda özellikle pelvis taban ve vajinal cerrahi konusunda bilgili olması ve tecrübeli olması oldukça önem teşkil eder.

Bu noktada unutulmaması gereken ilk ameliyatın en önemli ameliyat olduğudur. İkinci ya da üçüncü ameliyatlarda başarı oranından beklentiler düşmektedir. Bu sebeple de ilk başta doktor ve hastane oldukça titizlikle seçilmelidir.

Estetik ameliyatlar öncesi ve sonrası

Estetik operasyonlar çoğunlukla lokal anesteziyle uygulanır. 30-50 dakika arasında tamamlanmaktadır.

 • Nedbe dokusu ve doğum izinin düzeltilmesi:

Doğum aşamasında kesilmiş olan ve dikilen ya da dikilmeyen yırtık bölümlerde nedbe dokusu ya da iz kalmaktadır.

Bu durumda vajina görüntüsü eskisi gibi olmaz ve cinsel ilişki sırasında ağrı ve farklı problemler meydana gelir.

Küçük bir cerrahi girişimle bu dokular alınır, iz ve reaksiyon meydana gelmeyecek şekilde dikişler kullanılarak vajina girişi eski formuna döndürülür. Bu sayede vajina eski formuna geri döndürülebilir.

Klitorisin üzerindeki deri, klitorisi gizleyebilir. Bu sebeple de kadının orgazm sorunları meydana gelir. Bu problemde, deri ameliyatla alınmaktadır. Bu sayede klitoris ortaya çıkar. Bu sayede kadının ameliyat öncesi yaşadığı cinsel problemler, ameliyat sonrası ayrılır.

Kadınlarda iç dudakların çok büyük olması en yaygın olarak karşılaşılan durumlardan biridir. İç dudakları fazla büyük olan kadınlar giysi giyerken zorlanmaktadır.

Bunun dışında bisiklete ve at binerken ağrı duyulabilir. İdrar ve adetle ilgili hijyenik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Normalde iç dudakların temel işlevi vajinayı kapatmaktır. Yabancı cisim ve mikroorganizmaların girilmesi engellenir. Bu sayede cinsel ilişkide gereken kayganlık sağlanmış olur. Kadınlardan bazılarında vajina girişinde sarkan iç dudaklar hoş olmayan bir görüntüye yol açar.

Oldukça pratik olarak yapılan bu operasyonda, fazla dokular fonksiyonel olarak hasar görmeyecek şekilde düzeltilir. Bu işlemde iz kalmaz. Bu sayede ameliyat öncesi psikolojik ve fonksiyonel olarak bozuk olarak ve cinsel açıdan olumsuzluklara yol açan bu durum, ameliyat sonrası düzelmektedir.

 • Pubis ya da büyük dudaklara yağ enjeksiyonu:

Kadınların bazılarında aşırı zayıflığa bağlı olarak ya da yaşın ilerlemesi kaynaklı olarak vajina dış dudaklarının yağ dokusunda zayıflama meydana gelebilir.

Bu durumda mons pubis adı verilen iki kasığın arasında ve vajinanın üzerindeki tüylü alanda bulunur. Aynı şekilde dış dudaklarda farklı faktörlere bağlı olarak incelme meydana gelebilir.

Bu tarz sorunlarda hastanın farklı bölgelerinden bir miktar yağ dokusu temin edilir. İlgili bölgelere enjekte edilerek dış görüntüde estetik sağlanır.

Источник: http://serkanoral.com/vajina-estetigi-oncesi-ve-sonrasi/

Vajina türleri nelerdir?

Kaç Çeşit Vajina Estetiği Var?

Vajina, kadınların cinsel birleşme sırasında kullandıkları cinsel organları ve onun sahip olduğu temel özellikler, zaman zaman cinsel hayatı da etkileyebilecek düzeye gelebiliyor.

Zira herkesin kendi genetik mirasına uygun şekilde bir vajina yapısı oluyor ve bu durum onu bazen karşı cins için daha çekici veya daha itici hale getirebiliyor.

Dolayısıyla vajina türleri veya vajina çeşitleri konusundan bahsederken, biraz da vajinanın temel yapısına değinmeden geçmemek gerekiyor.

Vajina Nedir?

Vajina, kadınlarda rahmin ağız kısmından başlayarak vulva bölgesine kadar uzanan cinsel organa denilmektedir ve temel olarak elastik kas dokulardan oluşmaktadır. Onun bu yapısı, cinsel ilişki ve doğum sırasında ciddi anlamda esneyebilmesini sağlar ve böylece her iki eylem de başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.

Vajinanın şekli ve görünüşü ise temelde herhangi bir cinsel fonksiyon değişimine sebep olmaz ancak estetik anlamda farklı bireyler farklı görünümde vajinaları çekici olarak görebilirler ve bu da aslında bir şekilde cinsel hayattaki mutluluğun değişmesine sebep olabilir.

Vajina Türleri

Vajina türleri belirlenirken genellikle vajinanın sahip olduğu dış estetik değerler dikkate alınır ve vajinanın içine dair herhangi bir tanımlama yapılmaz. Lakin zaman zaman vajinanın dış şeklinde göre iç genişliğinde değişimlerin olması mümkün olsa da, bu konu genelleme yapılamayacak kadar geniş bir konu.

Kapalı Vajina

Kapalı vajina toplumda oldukça sık bir şekilde görülmektedir ancak kişinin dahil olduğu ırsi kökene göre belli vajina türleri farklı yoğunlukta görülebilmektedirler. Kapalı vajinada vajinanın dış dudakları iç dudakları ve klitorisi örtmektedir, böylece dışarıdan bakıldığında sadece dış dudakların göründüğü, diğer cinsel yapılara dair bir fikir oluşturmayan bir görüntü ortaya çıkar.

Pek çok kadın kendinde bu vajina türünün olmasını sever çünkü hem cinsel organ daha masumane bir görüntü kazanır, hem de vajinanın iç kısımlarının görünmemesi, bir kişisel güven kaynağı olur.

Zira kadınların büyük kısmı her şeyiyle ortada duran bir vajina görünümünden biraz utanmaktadır.

Lakin temel olarak genetik yapıya bağlı olan bu durum aslında o kadar da korkulması gereken bir şey olmamalıdır.

Kapalı vajinaların bazılarında dış dudaklar çevre uzuvlar ve dokular ile uyum halindedirler ancak bazı durumlarda dış dudakların çok fazla büyük olduğuna rastlamak da mümkündür.

Ayrıca kapalı vajinada cinsel ilişki sırasında dudakların aralandığını ve iç dudaklar ile klitorisi görmenin mümkün olduğunu da belirtmek gerekir. Özellikle büyük bir klitorisi olanlar, bu görünümden çekindikleri için kapalı vajina sahibi olmak isterler.

Kalın dudaklı kapalı vajina genellikle doğu ülkelerinde oldukça sık görülür ve batı ülkelerine gidildikçe vajinanın dudak yapısında incelmeler meydana gelir.

Fakat unutulmaması gereken en önemli nokta, kapalı vajinanın özellikle doğum sırasında genişleme sıkıntısı yaşayabilmesi ve doğum kesiklerinin bir kaç doğumdan sonra vajina görünümüne negatif etkilerde bulunabilmesidir.

Bu nedenle pek çok kadın doğumun ardından vajinoplasti yani vajina estetiği operasyonlarına bel bağlamaktadır.

Dağınık ya da Açık Vajina

Bu vajina tipinde ise dış dudaklar açıktırlar ve iç dudaklar ile klitorisi gizleme fonksiyonları bulunmamaktadır. Bu vajina tipinde iç dudakların doğal olarak hafif sarkık olan yapısı kadınların hoşuna gitmemektedir ve estetik bulmayanlar mevcuttur.

Erkeklerde ise iç dudaklardaki sarkmaların çok aktif cinsel hayattan kaynaklandığına dair bir intiba bulunsa da, aslında genetik miras yoluyla aktarılan haricinde iç dudaklarda sarkma yaşanması ihtimali yok denecek kadar azdır.

Sadece ilerleyen yaş ve kötü beslenme, kötü yaşam tarzı gibi durumlar, iç dudakların gençliğe nazaran daha fazla sarkmalarına sebep olarak istenmeyen görünümler ortaya çıkarabilirler.

Klitorisin küçük boyutlarda olduğu durumda dağınık vajina bir avantaj haline gelebilmektedir çünkü kapalı vajina içerisinde çok küçük olan bir klitoris cinsel uyarımda etkisiz kalırken, açık vajinada klitoris daha fazla uyarıya maruz kalarak orgazmı tetikleyebilmektedir. Lakin büyük bir klitoris boyutuna sahip olan kadınlar, klitorisin bu kadar ön planda olmasından çekindikleri için sıkıntılar yaşayabiliyorlar.

Hangi Vajina Türü Daha İyi?

Vajina türleri arasında cinsel performans anlamında ufak nüanslar haricinde çok ciddi farklılıklar bulunmamaktadır ve bu konuda varolan iddiaların pek çoğu, psikolojiktir. Dolayısıyla hangi vajina tipine sahip olunursa olunsun, kadınların cinsellikten utanmamaları ve cinsel organları ile barışık bir yaşam sürmeleri gerekmektedir.

Eğer vajinada çok ekstrem şekil bozuklukları mevcutsa, bu bozukluklar vajina estetiği operasyonları ile kontrol altına alınabilmektedirler ve kabul edilebilir bir görünüm yakalanmaktadır. Dolayısıyla tıbbın bu konuda sunduğu çareler değerlendirilebilirler.

Lakin vajinanın şeklinden ziyade kokusu ve temizliği cinsel hayatta daha fazla önem sahibidir. Vajinasında kötü kokular olanlar enfeksiyon ve mantar riskine karşı kadın hastalıkları uzmanlarına danışabilirler.

Ancak vajina temizliği kesinlikle sabun, su gibi şeylerle yapılmamalıdır.

Zira vajinanın kendi doğal yapısı bakteri oluşumuna büyük ölçüde müsaade etmez ve zorla içini temizlemek maalesef bu dokuyu bozarak onu enfeksiyonlara daha açık hale getirir.

Varolan enfeksiyon ve mantarlar ise zaten ilaçlar haricinde herhangi bir yöntemle temizlenemeyecek durumdadırlar. Bu nedenle uzmanların görüşleri haricindeki görüşlere itimat göstermemek gerekir.

Ancak vajinanın dış kısmının her zaman temiz tutulması, iç kısmının temizliğini garanti etmek için yeterli olacaktır.

Bilhassa adet dönemlerinde sık sık ped değiştirilmesi, mecbur kalmadıkça tampon kullanımından kaçılması ve bölgedeki tüylerin alınması, temizlik için elzem hususlar arasında.

Источник: https://jinekoloji.com/vajina-turleri-nelerdir

Genital Bölge Estetiği

Kaç Çeşit Vajina Estetiği Var?
77 Kişi oy verdiOrtalama puan: 3,86.


Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

 • Labioplasti  (Küçük dudakların (Labium minus) Küçültülmesi)
 • Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu (Büyük dudakların dolgunlaştırılması)
 • Pubis estetiği
 • Hymenoplasti (Kızlık zarı onarımı)
 • Vajinoplasti (Vajinanın daraltılması)

Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği) Ameliyatı

Kimlere labioplasti ameliyatı yapılır?

Dıştan görünen cinsel organın bir parçası olan küçük dudaklar bazı kişilerde genetik olarak daha büyük ve uzundur. İç dudak sarkması olarak da adlandırılır. İç dudak sarkması neden olur diye bir soru akla gelebilir. En önemli neden doğuştan sarkık olması ve bazen doğum sonrası sarkma olmasıdır.

Özellikle zayıf olan kişilerde bu durum daha rahatsız edicidir. Dar pantolon ve mayodan fark edilen dudaklar kişinin giyim seçeneklerini de olumsuz etkiler.

Labioplasti,  yapılan başarılı vajina estetiği ameliyatlarından biri olarak bu tür rahatsızlıkları olanların yaptırdığı estetik cerrahi işlemlerden biridir.

İç dudak sarkması ameliyatı ne kadar sürer?

İç dudakların küçültme işlemi lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Arzu eden hassas hastalara genel anestezi altında da işlem gerçekleştirilebilir. Küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak şekilde eşit olarak küçültülebilir. Eriyecek dikişler ile onarım tamamlanır.

Ameliyat sonrası iyileşme nasıldır? Ne zaman normal hayata geri dönülebilir?

Lokal anestezi altında ameliyat (iç dudak estetiği ameliyatı) olan hastalarımız bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilirler. Bölgenin nasıl temiz tutulacağı konusunda bilgi verilir. Evde kullanmak üzere antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir.

İş hayatına ertesi gün dönebilirler. 24 saat sonra duş alabilirler. Bir iki gün iç çamaşır içine ped konulması kişiye rahatlık sağlar. 1 hafta kadar spor aktivitelerin ve küvette banyonun yapılmaması gerekir. Dikişler 2 ile 3 hafta içinde düşer.

Bunun sonrasında cinsel hayata geri dönülebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir? İlerde tekrar ameliyat olmak gerekir mi?

Labioplasti ameliyatı sonrası özellikle tuvalette gittikten sonra bölgenin temizliğine dikkat etmek önemlidir. Buna dikkat edilmez ve reçete edilen antibiyotikler kullanılmaz ise enfeksiyon gelişebilir. Bu durum antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilir.

Dikişler düşmeden yapılan tahriş edici seks girişimi, dikişlerde açılma ve kanama yapabilir. Yaranın durumuna göre ya tekrar dikiş atılabilir ya da pansumanlar ile yara iyileşmesi sağlanır. Söylenenleri harfiyle yerine getiren hastalarımızda bunların oluşması çok nadirdir.

Çünkü genital bölge kanlanması bol, çabuk iyileşme özelliğine sahip bir organdır.
Küçük dudaklar tekrar bir daha büyümez. Ameliyat bölgesinde genellikle belirgin iz kalmaz. Fakat bazen bazı kişilerde yara iyileşmesi fazla olabilir. Bu da bu bölgede hassasiyete neden olabilir.

Bu gibi durumlarda bazı lokal sürülen kremlerin kullanımı ya da izlerin düzeltilmesi gerekebilir.

Büyük dudakların dolgunlaştırılması

Büyük dudaklar bazı kişilerde buruşuk ve sarkık görünümlü olabilir. Bu durum genetik bir özellik olabildiği gibi daha çok 30 yaş sonrası ya da çok zayıf kişilerde rastladığımız bir durumdur. Arzu edilen dış genital görünümde dış dudaklar yeterli dolgunlukta küçük dudakları büyük ölçüde örtmelidir.

Dolgu maddesi olarak ne tercih edilir?

Dış dudakların doldurulmasında ilk tercih kişinin kendi yağları olmalıdır. Bazen kişiler muayenehane şartında ayaktan bu işlemi gerçekleştirmek isteyebilirler o zaman kalın partiküllü hyaluronik asit içeren dolgular kullanılabilir.

Uygulama nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu ameliyathane şartında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir. Genellikle karın bölgesinde alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Hasta birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Pansuman ve dikiş alımı gerekmez.

Normal hayata ne zaman dönülür?

Dolgunlaştırma işlemi sonrası yağ enjeksiyonunda daha fazla olmak üzere her iki enjeksiyon yönteminde de dudaklarda şişme oluşur. Şişlik birkaç gün içinde giderek azalır. Bu dönemde daha bol iç çamaşırları giyilmesi hassasiyeti bir nebze azaltır. Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Oluşabilecek sorunlar nelerdir nasıl giderilir?

Oluşabilecek tek sorun enfeksiyondur. Bu durum da antibiyoterapi ile tedavi edilebilir.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Tamiri )

Yırtılan kızlık zarının tekrar dikilmesi işlemidir. Vücut sağlığı veya güzelliği açısından zorunlu bir işlem değildir. Ancak sosyal yönden zaman zaman ihtiyaç duyulan kızlık zarı diktirme operasyonudur.

Kızlık zarı nedir?

Vajina girişinde yer alan ince bir et parçasıdır. Latince adı Hymen olan kızlık zarı çoğu kültürde bekaretin sembolü olarak görülmektedir.

Kızlık zarı tam olarak nerededir? Ne işe yarar?

Kızlık zarı vaginanın hemen girişinde yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur.

Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortasında delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusudur.

Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır.

Kızlık zarı yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

Kızlık zarları şekline, elastikliğine ve deliklerinin özelliğine göre çok sayıda sınıflandırılır. Annuler (halka şeklinde ) kızlık zarı en sık görülendir. Bazı durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede zar neredeyse hiç yok gibidir. Çok ender durumlardaysa zarda hiç delik yoktur (İmperfore hymen).

Bu durumda adet kanaması ilk adetten itibaren dışarı akamayıp genital kanalın içinde birikir. Semilunare (yarımay şeklinde) dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki esnasında yırtılmaz. Ancak doğum da yırtılır. Carnous (etli, kalın) kızlık zarının ilişki ile yırtılması çok zor olduğu için veya yırtılma sonrası kanama oranı fazla olduğu için cerrahi müdahale gerekebilir.

Kızlık zarı doğum sonrası kalıntılar şeklinde varlığını sürdürebilir.

Ne zaman yırtıldığı bilinebilir mi?

7 ile 10 gün içinde meydana gelen zar yırtılması saptanabilir. Fakat bundan daha uzun süre geçmiş ise zarın ne zarın yırtıldığını tahmin etmek mümkün değildir.

Yırtılan zar tekrar iyileşip, kapanabilir mi?

Yırtılan zar hiçbir zaman eskisi gibi iyileşip kapanamaz.

Kızlık zarının dikilmesi mümkün müdür?

Kızlık zarının tamiri mümkündür. Kızlık zarı parçaları kaybolmadığı sürece zar ne zaman yırtılırsa yırtılsın zarın onarımı mümkündür. Kişi çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş ve çok sayıda doğum yapmış ise  kızlık zarı kalıntılarını bulmak mümkün olmaz ve bu nedenle onarım yapılamaz.

Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılmaz. Ancak uzman doktorlar bunu anlayabilir.

Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır? Ne kadar sürer? 

Hasta açısında psikolojik boyutu ağır bir işlem olduğu için hasta genel anestezi altında ameliyat olmak isteyebilir. Ama lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilen 30 dakikalık bir işlemdir.

Günlük hayata ne zaman dönülebilir? Ameliyat sonrası nelere dikkat etmelidir ?

İşlem sonrası hasta biraz dinlendikten sonra normal hayatına devam edebilir.  Sadece 2 gün kadar ped kullanması uygun olur. Aynı gün duş alınabilir. Ameliyat bölgesinin ellenmemesi ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir.

Bir kez tamir edilmiş bir kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi?

Kızlık zarı parçaları yerinde duruyorsa tekrar onarım yapılabilir.

Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?

Kızlık zarı muayeneniz sırasında onarım vaktine karar verilir. Bu süre 2 gün önce de olabilir, 2 ay önce de olabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı

Vajina daraltma kimlere yapılır ?

Vajina daraltma ameliyatı en çok normal doğum yapan kadınlarda vajina kaslarının gevşemesi neticesi  cinsel ilişki esnasında vajinanın yeterli kavrama sağlayamaması ve vajinadan ses gelmesi nedeniyle cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle yapılır.

Doğum sayısı arttıkça bu durum daha da belirginleşir. İleri yaşlarda idrar kaçırma, idrar torbası ve kalın bağırsağın sarkması, her ikisinin bir arada olması ve hatta rahmin sarkmasına kadar gidebilir.
Bir kadın vajinasına yerleştirdiği 2 parmağını rahat kavrayıp, sıkamıyorsa vajina genişliğinden söz edilebilir.

Vajina ameliyatı yapmak bu soruna çözüm olabilir.

Vajina gevşemesine neden olan durumlar nelerdir ?

 • Bazı kadınların yapısal olarak vajinası büyüktür.
 • Çok sayıda normal doğum
 • Doğum yırtıkları
 • Müdahaleli zor doğumlar
 • Doğum dikişlerinin mikrop kapması ya da açılması
 • İri bebek doğurma
 • Yaşın ilerlemesi ile doku elastikiyeti kaybı

Vajinoplasti Ameliyatı nasıl yapılır ? Ne kadar sürer?

Genellikle psikolojik boyutu nedeniyle genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Epidural anestezi (belden uyuşturma) işlemi ile de konforlu bir operasyon yapılabilir. İşlem 30-45 dakika sürer. En çok tercih edilen yöntem vajinanın arka duvarından yapılan daraltma işlemidir.

Normal hayata ve cinsel ilişkiye ne zaman dönülebilir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrası aynı gün hastaneden çıkılabilir. Vajinoplasti sonrası vajina içine konulan tampon ertesi gün çekilir. Herhangi bir pansuman gerekmez. Dikiş alımı gerekmez. Dikişler kendi erir.  Sadece verilen antibiyotiğin kullanımı ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir.

1-2 gün iç çamaşırına ped konulabilir. En önemli nokta vajina daraltma ameliyatından sonra 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmasıdır. Ameliyattan sonraki ilk cinsel birleşme sırasında da “lubrikan” adı verilen vajinal kayganlaştırıcıları kullanmanızda da fayda olacaktır.


 Vajinoplasti ameliyatı sonrası cinsel yaşamın daha iyi olması beklenir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir?

Eğer 6 hafta cinsel ilişki yasağına uyulursa bir sorun ile karşılaşma olasılığı çok düşüktür. Erken cinsel ilişki yara yeterli güce kavuşmadan dokuya uygulanan bası nedeniyle tekrar genişlemeye neden olabilir.

Vajinanın tekrar genişlemesini önlemek için yapılabilecek koruyucu tedaviler var mıdır?

Nasıl karın egzersizleri ile karnımızı sıkı tutabiliyorsak vajinamızda kaslardan oluştuğundan onu da yapılan bazı vajina daraltma egzersizleri ile sıkı tutabiliriz. Bu egzersizlerin genel ismi Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri vajina etrafındaki pelvis tabanı kaslarını sıkıp – bırakma şeklindeki egzersizlerdir.

Kuvvetlenen vajina kasları sayesinde özellikle cinsel ilişki sırasındaki haz artmakta, orgazm kolaylaşmakta, hafif idrar kaçırma gibi üriner sitem sorunlarının önüne geçilebilmektedir. Vajinal kasları az kullanma, doğum ve gebelik sırasında oluşan gevşeme, yıpranma ve menopoz dönemine girildiğinde kasların kasılma yeteneğinde azalma görülür.

Kegel egzersizleri ile kasların gücü ve sıkılığı artırılarak, olası cinsel ve üriner problemler önlenebilir.

Tekrar vajina daraltma yapılabilir mi ?

Eğer kişinin vajinasında tekrar genişleme olmuş ise vajen daraltma ameliyatı tekrar yapılabilir.

Genital bölge estetiği (vajina estetiği) tüm yukarıda bahsettiğimiz konuların tümünü kapsar. Vajina estetiği fiyatları yapılacak operasyonun özelliklerine göre değişmekle birlikte, fiyat, ameliyat süreci, iyileşme süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

Konu ile ilgili videomuz:

Источник: https://www.defneerkara.com/genital-bolge-estetigi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.