Kadın Erkek İlişkilerinde Ağız ve Diş Sağlığının Önemi!

Çocuklarda ağız ve diş sağlığının önemi

Kadın Erkek İlişkilerinde Ağız ve Diş Sağlığının Önemi!

Vaktinden önce kaybedilen süt dişleri sürekli dişlerin sağlığını bozduğu gibi dizilimini de etkileyebiliyor. Okul çağı çocuklarında ağız ve diş bakımı hakkında bilgiler veren Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Doç. Dr. Şule Çıldır, çocuklarda diş sağlığını korumanın ve çürük oluşumunu engellemenin yollarını anlatıyor.

Ağız ve diş sağlığı, vücut ve beden sağlığının vazgeçilmez bir parçası. Ağız ve dişlerdeki rahatsızlıkların birçok hastalığa neden olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.

İşte bu yüzden dişlerimizi ve ağzımızı iyi korumalıyız. Doğru ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı ağız ve diş sağlığının en önemli koşulu.

Ancak bu alışkanlığı daha ilk dişimiz çıkar çıkmaz edinmeye başlamamız gerekiyor.

Çocuğa 7-8 yaşına kadar diş fırçalamasına yardım edin

Okul öncesi çocuklarda 20 adet süt dişi bulunur. Bu dönemde mutlaka anne-babalar tarafından temizlenmesi ve aynı zamanda diş fırçalama alışkanlığının da bu dönemde kazandırılması gerekir.

İlk diş ağızda görünmeye başladıktan sonra her sabah kahvaltıdan sonra ve akşamları yatmadan önce dişlerinin fırçalanmasına alışan bir çocuk, okul döneminde de aynı alışkanlığa kendiliğinden sahip olur. Çocuklarda diş fırçalama aynı zamanda el gelişimleri açısından da önemlidir.

Bu nedenle anne-babalar, önce çocuklarının kendilerinin dişlerini fırçalamasına izin vermeli; son fırçalamayı ise beraberce bitirmeliler. Yapılan çalışmalar çocukların doğru bir diş fırçalaması yapabilmeleri için el gelişimlerinin yaklaşık 7-8 yaş civarında tamamlanabildiğini gösteriyor.

Bu nedenle anne-babaların bu yaşa kadar çocuklarının diş fırçalamasında etkin rol oynamaları gerekir.

Sabah kahvaltı yapsa da yapmasa da dişlerini fırçalamalı

Diş fırçalamada en önemli öğünlerin sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemek sonrası olmalı. Sabah kahvaltıda yenilen şekerli-tatlı besinlerin çürük yapıcı etkileri vardır ve bu nedenle okul döneminde sabah trafiği evde ne kadar yoğun olursa olsun dişler mutlaka fırçalanarak evden çıkılmalıdır.

Gece boyunca diş üzerinde biriken plağın dişlerin fırçalanmasıyla uzaklaştırılması sayesinde sonradan okulda yapılan kahvaltıda, karbonhidratla plak diş yüzeyinde birleşemeyeceği için çürük oluşum riski azalır.

Ayrıca sabahları dişlerin fırçalanması mutlaka geliştirilmesi gereken bir alışkanlık olduğundan kahvaltı yapsın ya da yapmasın dişlerini fırçalamaya bu dönemde alışan bir çocuk, bu alışkanlığını ömür boyu devam ettirecektir.

Akşam dişler fırçalandıktan sonra sadece su içilebilir

Akşam dişler fırçalanmadığında, sabaha kadar diş yüzeyinde kalan yiyecek artıkları ve uyku sırasında azalan tükürük akışı ile çürük oluşumu hızlanıyor. Sadece 2 dakika ayırarak diş çürüklerinin tedavisi için birçok saatin diş hekimi koltuğunda geçirilmesinin önlenebilir. Gece boyunca diş çürüğünün oluşmaması için sadece yatmadan hemen önce dişlerin fırçalanması yeterli olmaz.

Dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta daha vardır

•Gece yatmadan önce süt içme alışkanlığı olan çocuklarda içilen sütün dişler fırçalansa bile tamamen diş yüzeyinden uzaklaştırılması zordur. Bu nedenle sütün yatmadan en az 1 saat önce içilmesi ve yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerekir.

•Çoğu zaman yapılan hata da dişler fırçalanır, pijamalar giyilir ve yatağa girdikten sonra şurup içirilir. Ancak çocuk şuruplarının içerisinde içimlerini kolaylaştırmak için çoğu zaman şeker katılır. Şurup verdiğinizde şekerli bir meyve suyu da vermiş gibi düşünebilirsiniz. Çünkü bu ilaçlar da diş yüzeyinde kaldığında gece boyunca aynı çürük yapıcı etkiyi gösterir.

Okul döneminde çocuğunuzda diş çürüğü oluşma riskini en aza indirmek için öneriler:

•Çocuğunuzun sabah kahvaltı sonrası ve akşamları yatmadan önce olmak üzere günde en az iki kez dişlerini fırçalamasını sağlayın.

•Çocuğunuzun şeker tüketimini sınırlandırın. Şekerli yiyecek ve içecekleri ara öğünlerde vermek yerine ana öğünlerden hemen sonra verip sonrasında dişlerini fırçalamasını sağlayın.

•Okulların başladığı bu dönemlerde pedodontistinize (çocuk dişleri uzmanına) giderek çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı muayenesini yaptırın. Bu sayede varsa başlangıç durumundaki çürükleri, ağrı yapmadan tedavi edilir ve eğitim döneminde size sıkıntı çıkarmaz.

•Çocuğunuzda çürük oluşumunu önlemek ve dişlerini çürük oluşumuna karşı güçlendirmek amacı ile halk arasında “Diş Ojesi” olarak bilinen “Fissür Örtücü” uygulamalarının ve tüm diş yüzeylerinin çürükten korunmasında önemli rol oynayan “Yüzeyel Fluorid” uygulamasını okulların başladığı bu dönemde yaptırmanız büyük önem taşır.

•Dişler fırçalandıktan sonra sadece su içilebilir. Bunun dışında içilen ya da yenilen her şeyden sonra yeniden dişlerin fırçalanması gerekir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/cocuklarda-agiz-ve-dis-sagliginin-onemi-2013-03-13.html

Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Kadın Erkek İlişkilerinde Ağız ve Diş Sağlığının Önemi!

Sindirim sisteminin başlangıç noktasını ağız oluşturmaktadır. Ağza alınan besinler dişler yardımıyla çiğnenerek sindirim sistemine doğru gönderilir. Bu işleyişin kusursuz ve sorunsuz bir biçimde gerçekleşebilmesi amacı ile dişlerin ve ağzın sağlıklı olması büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra ağız konuşmaya da yardımcı olmaktadır.

Pek çok fonksiyonu bulunduğundan dolayı ağız sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Beslenmenin düzgün biçimde yapılabilmesi için dişlerin sağlıklı olması gerekmektedir. Aksi takdirde ağza alınan besinler parçalanamaz ve insan vücudunun ihtiyacı olan besinler vücuda girmekte zorlanır, bu durum da beraberinde daha ciddi hastalıkları getirmektedir.

Böyle sonuçlarla karşılaşmamak adına ağız ve diş sağlığına özen göstermek faydalı olmaktadır.

Diş Sağlığının Düşmanı: Diş Çürümesi

Diş sağlığını düzgün bir şekilde sağlamak için diş bakımını eksiksiz yapmak gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda diş bakımı eksik kalmakta veya genetik faktörlerin de etkisi ile dişlerde çürüme meydana gelmektedir ve bu da diş ağrısına sebep olmaktadır.

Diş çürümesinin nedeni olarak pek çok etken sayılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu her yaştan insanın diş çürümesi ile karşılaşabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Buna yönelik olarak çocuklarda da diş çürüklerine rastlanılmıştır.

Dişlerin çürümesinin nedeni ağızda yer alan bakterilerdir. Bunların yanı sıra diş aralarında kalan yemek kalıntıları, şekerli yiyecekler gibi etkenler de diş çürümelerine yol açmaktadır. Diş çürümelerinin en aza indirilmesi amacı ile dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Diş arasında besin artıklarının kalmaması için diş ipi ile diş temizliği yapılmalıdır.

Ağız Ve Diş Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Ağızda ve dişlerde meydana gelebilecek problemleri önlemek amacı ile düzenli olarak doktor muayenesinden geçmek gerekmektedir. Bu nedenle erken tanı büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı dişlere sahip olmak için dişler düzenli olarak fırçalanmalı, şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Eğer şekerli bir yiyecek tüketilirse bunun ardından hemen dişler fırçalanarak temizlenmelidir.

Diş sağlığının sağlanması için diş bakımı yapılması ve düzenli olarak diş kontrollerine gidilmesi büyük fayda sağlamaktadır. Dişlerde genetik olarak yapı bozuklukları varsa bunlar ihmal edilmemeli ve uzman hekimlere mutlaka gösterilmelidir. Buna yönelik olarak tedavi uygulanmalıdır.

Diş minesinin zarar görmemesi için dişlerle ceviz, fındık gibi sert cisimleri kırmaktan uzak durulmalıdır.

Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Diş sağlığına zarar veren başlıca yiyecekler dişlere yapışan ve aşırı şekerli olan besinlerdir. Bunları belirli bir düzen içerisinde tüketmek diş çürüğüne engel olmak açısından yararlı olmaktadır. Şekerli ve yapışkan gıdaları üç ana öğün içerisinde tüketmek gerekmektedir.

Bunlar tüketildikten sonra çürük önleyici etki yaratmak amacı ile bir parça peynir yemek pozitif etki yaratmaktadır. Ana öğünlerin arasında dişlerin temizlenmesine yardımcı olduğundan dolayı havuç, elma gibi sert besinler tüketilmelidir.

Diş sağlığına zararlı yiyecekler tüketildikten sonram mutlaka dişler fırçalanmalı, eğer fırçalama imkânı yoksa ağız su ile çalkalanmalıdır.

Diş Dostu Olarak Kabul Edilen Besinler Nelerdir?

Proteinler diş dostu olarak kabul edilen besinlerin başında gelmektedir. Bu maddeler insan vücudunun yapı taşını oluşturmaktadır. Proteinlerin dişler için birçok faydası bulunmaktadır. Hem dişlerin gelişimine yardımcı olmakta hem de diş sağlığının artmasını sağlamaktadır.

Dolayısıyla proteinlerin mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Protein açısından zengin olan besinlere bakıldığında bunların başında peynir gelmektedir. Özellikle şekerli gıdaların tüketilmesinin ardından zararı en aza indirmek amacı ile mutlaka peynir tüketilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra fosfat bakımından zengin yiyecekler de diş sağlığı için önem taşımaktadır. Fosfat zengini olan ilk besin yer fıstığıdır. Buna göre fosfat diş dostu olarak kabul edilmektedir. Beyaz un yerine kepekten yapılmış besinler de diş sağlığı için faydalı olmaktadır.

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız bakımını yapmak sağlıklı dişlere sahip olmanın ilk koşuludur. Dolayısıyla bunu bir alışkanlık haline getirmek çocuk yaşlardan itibaren başlamalıdır. Buna yönelik olarak çocuklarda ağız bakımı ihmal edilmemelidir. Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı ve ağız büyüklüğüne uygun olarak diş fırçası tercih edilmelidir.

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar olan çocuklarda diş macunu kullanmaktan kaçınılmalıdır. Üç yaş üstü çocuklarda ise diş fırçasına mercimek tanesi kadar macun sıkmak diş fırçalamak için yeterli olmaktadır. Çocuklar için sabah kahvaltı öncesi ve gece yatmadan önce yaklaşık üç dakikalık diş fırçalama ağız bakımını sağlamaya yetmektedir.

ağız ve diş sağlığıbitkisel tedavidiş çürümesi

Источник: https://yasamloji.net/saglik/agiz-ve-dis-sagliginin-onemi-nedir.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.