Kadın Ve Alkol

Alkol neden kadını erkeklerden daha fazla etkiliyor?

Kadın Ve Alkol

Marisa Taylor BBC Future

Telif hakkı Getty Images

Kadınlarda alkol bağımlılığı giderek artıyor. Ancak alkol bağımlısı kadınların özel ihtiyaçları bugüne dek tıpta göz ardı edildi.

Batılı toplumlarda eskiden alkol tüketimi esas olarak erkekler arasında yaygındı. Fakat hastalıkların yayılış şekli, etkilediği kesimler, alınabilecek önlemler, görülüş sıklığı gibi konuları inceleyen epidemiyologlar, kadınlara yönelik alkol pazarlamasında artış ve cinsiyet rollerindeki değişim nedeniyle kadınlar arasına da alkol tüketiminin giderek arttığını tespit ediyor.

Bir bütün olarak hala erkeklerin bir oturuşta aşırı alkol tüketme ihtimali kadınların iki katı. Ancak bu genelleme gençler açısından geçerli değil. 1991-2000 yılları arasında doğan kadınlar da bugün erkekler kadar içki tüketiyor ve bu gidişle onları geçebilirler de.

Alkol tüketimine bağlı sorunlar kadınlar arasında da yayılıyor. ABD'de 2000-2015 arasında 45-64 yaş grubunda siroza bağlı ölümlerde artış oranı erkeklerde yüzde 21 iken, kadınlarda bu oran yüzde 57 olmuştur. 25-44 yaş grubunda ise aynı nedenli ölümlerdeki artış erkeklerde yüzde 10 iken, kadınlarda yüzde 18 olmuştu.

Ayrıca aşırı alkol alımına bağlı sorunlar nedeniyle hastanelerin ilkyardım servisine başvurularda yetişkin kadınlar arasında büyük artış görülüyor.

Image caption Kadınların vücudundaki su ve yağ oranı ile karaciğer enzimlerinin erkeklerden daha farklı olması nedeniyle kadınlar alkolden daha fazla etkileniyor.

Fakat sorun sadece kadınların daha fazla alkol tüketmesi değil, alkolün kadın vücudu üzerindeki etkisinin erkeklerden çok daha farklı olması. Ve bu sadece beden boyutu ile alakalı bir durum değil.

Araştırmalar, karaciğerde alkolü işlemek üzere üretilen alkol dehidrojenaz (ADH) enziminin kadınlarda çok daha az miktarda olduğunu gösteriyor.

Ayrıca su alkol dağılımını kolaylaştırırken yağ alkolü tutuyor. Kadınlarda daha fazla yağ ve daha az su olduğundan, vücudun alkole tepkisi çok daha şiddetli oluyor.

Kadınlar daha kolay bağımlı oluyor

Aşırı alkol tüketen kadınlarda alkol bağımlılığı ve diğer sağlık sorunları da erkeklere kıyasla daha kolay gelişiyor. Bu olguya 'teleskoplama' adı veriliyor.

Alkol sorunu olan kadınlar daha erkeklere kıyasla daha ileri yaşta alkol tüketmeye başlasa da daha kısa sürede alkol bağımlısı oluyorlar. Kadınlarda alkol nedeniyle karaciğer hastalıkları ve kalp ve sinirlerde hasar çok daha hızlı ortaya çıkıyor.

Image caption Kadınların alkol alma nedeni erkeklerinkinden daha farklı

Alkolün etkileri konusunda cinsiyete bağlı bu farklılıkların birçoğu yakın dönemlerde keşfedildi. Örneğin ADH düzeyi ile ilgili ilk araştırma 1990 tarihliydi.

Aslında 1990'lara dek alkolle ilgili neredeyse tüm klinik çalışmalar sadece erkekler üzerinde yapılıyordu. Bu araştırmalarda elde edilecek bulguların kadınlar için de geçerli olacağı varsayılıyordu.

1970'lerde Harvard Üniversitesi'nde alkolün kadınlar üzerindeki etkisi konusunda doktora yapan psikiyatri profesörü Sharon Wilsnack'ın bulgularından biri de, alkol sorunu olan kadınların genellikle çocukken cinsel tacize uğramış olduğuydu.

Beyindeki hassasiyet

2000'lerde alkoliklerde yapılan beyin taramalarında kadın beyninin alkole karşı daha hassas olduğu görüldü. Ancak Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden anatomi ve nörofizyoloji profesörü Marlene Oscar-Berman bir şey fark etmişti.

Uzun süre alkol kullanan erkeklerin beynindeki 'ödül merkezi' kullanmayan erkeklerdekine kıyasla daha küçüktü. Beynin bu bölgesi motivasyonu, karar verme ve temel hayatta kalma güdülerini etkiliyor.

Image caption 1990'lara dek alkolle ilgili klinik araştırmaların tümü erkekler üzerinde yapılıyordu.

Fakat alkolik kadınlarda ödül merkezi alkolik olmayan kadınlardakinden daha büyüktü; bu, alkolik kadınların beyninde alkolik erkeklere kıyasla daha az hasar oluştuğu anlamına geliyordu.

Berman bu bulgunun çok şaşırtıcı olduğunu, zira o güne dek kadınların beyninde alkol kaynaklı hasarın daha büyük olacağına dair bir inancın yaygın olduğunu vurguluyor. Fakat bilim insanları henüz bu farkın neden kaynaklandığını bilmiyor.

Bu tür bulgular, alkol ve bağımlılık konusunda cinsiyetlere özgü çalışmalara önem verilmesi gerektiğini gösteriyor.

Kadın tedavi grupları

Harvard Tıp Fakültesi'nde psikoloji profesörü Dawn Sugarman, alkol bağımlısı kadınların sadece kadınlardan oluşan tedavi gruplarında daha başarılı sonuç aldığını belirtiyor. Ayrıca kadınların kendi cinsiyetlerine özgü bağımlılık sorunları ve içmelerine yol açan motivasyon faktörleri konusunda eğitilmesi gerekiyor.

Araştırmalar bu motivasyonların erkeklerinkinden farklı olduğunu, erkeklerde sosyal baskı ile alakalı iken, kadınlarda duygusal acıların dindirilmesi amacıyla alkole başvurulduğunu gösteriyor.

Kadınlarda alkol kullanımının farklı motivasyonlara bağlı olması, alkole karşı biyolojik hassasiyetlerinin olması ve özellikle de bağımlılıkta travma etkeninin önemli olması gibi nedenler, alkol tedavisinde kadınların erkeklerden farklı olabilecek gereksinimlerine dair araştırmaları zorunlu kılıyor.

Örneğin cinsel tacize maruz kalmış olan alkolik kadınlar, yüzde 70'i erkeklerden oluşan gruplarda tedavi olma konusunda kendilerini güvende hissetmeyebilir. Başka kadınların hikayelerini dinlemek ve yalnız olmadıklarını görmek bu kadınların tedavisinde daha etkili olabilir.

Ama hepsinden önemlisi, alkolün etkileri konusunda sadece erkekler üzerinde araştırma yapıp bu bulguların kadınlar için de geçerli olacağı varsayımının kabul gördüğü günler artık eskilerde kaldı.

Источник: https://www.bbc.com/turkce/vert-fut-44536477

Alkol ve bir kadın. Kadın sitesi www.InMoment.ru

Kadın Ve Alkol

Alkolün kötüye kullanılması iyi bir şey getiremez. Bazı nedenlerden ötürü, sağlığa zararlı bu alışkanlık, çoğumuz için daha güçlü olan cinsel ilişkiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Bu arada, zayıflığın cinsiyeti, son zamanlarda, en azından, daha büyük ölçüde ona tabidir.

Bununla birlikte, alkolün, insanlığın adil yarısının temsilcilerinin yaşamsal faaliyeti ve görünümüne olan zararlı etkisi uzun zamandır bilinmektedir: erkek bedenine uygulanandan çok daha ciddi.

Fotoğraf: alkol ve kadın “

Alkol ve kadın: sorunun nedenleri

Kadınlar neden sıcak içeceklerin olumsuz etkilerine daha yatkındır? Bu sorunun birkaç cevabı var.

Birincisi, kadın bedenin fiziksel özellikleriyle ilgili olduğu için oldukça şeffaftır. Bir kadın, bir erkeğin ekipmanına ve vücut ağırlığına kıyasla daha küçük karakterize edilir.

Sonuç olarak, aldığı alkol dozu da daha küçük olmalıdır.

Bununla birlikte, genellikle sıcak içeceklere meraklı olan bayanlar, daha güçlü cinsiyet temsilcileriyle eşit bir şekilde içilir ve bunun sonucunda da, daha da ciddi olurlar.

10'a varan göre% erkeklerde buna ve geridedir – – Bunun nedeni metabolizma ve kadın vücudunun dokularında bulunan nem miktarının özeliklerine göre, fizyolojisi hakkında konuşursak bir kadının iç çevrenin ötesine alkolün çıkarılması çok yavaştır. Alkol artık nedenle vücut üzerinde toksik bir etkiye sahiptir ve dişi vücuduna bunların yol açtığı hasar, harika.

Alkol sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğinden, kadınlar da burada en iyi konumda değildir. Görüş bilimsel açıdan, erkek ruh ve sinir kadınlara kıyasla, stres faktörlerine karşı daha dirençlidir.

bellekten silmek için daha duyarlı Vypivshaya kadın içecekler olayları sarhoş edici kullanımı sırasında ortaya çıkar. Özellikle sabah, akşamdan kalma bir anda kendini gösterir. Buna ek olarak, zehirlenme o aynı boy ve ağırlığa sahip kadar sarhoş erkeklerin, daha hızlıdır.

Fotoğraf: alkol ve kadın “

Alkolün kadın bedeni üzerindeki etkisi

bir gerçektir – Adil seks sağlığı “yeşil yılan” ile yakın tanıdık gelen çok bozulur.Fakat kadın organizmanın bu tür olumsuz bir temas sonucu ne gibi başarısızlıkları var?

 • Kadın ve alkol sindirim sistemi. Her şeyden önce, alkollü içecekler karaciğere darbe yapar. Etanol ve alkol içinde bulunan diğer sentetik katkı maddelerinin zararlı bileşiklerinin saldırılarına düzenli olarak maruz kalan bu vücut, vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması ile baş etmeyi bırakmaktadır. Bununla birlikte, yalnızca karaciğerin çalışması ihlal edilmez – aynı zamanda ikincisi içinde de ciddi değişiklikler vardır. Her şeyden önce, bu hücrelerin ölümü ve karaciğerin boyutunda bir azalmadır. Kadın alkolizm, hepatit ve sirozun ortaya çıkışının doğrudan bir yoludur. Her iki hastalık da ölümcül bir sonuca yol açabilir.
  Karaciğere ek olarak, alkol ayrıca mideyi de etkiler. Sindirim organının duvarlarının etil alkol ile sürekli teması, mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur. Sonuç olarak, gastrit gelişir ve hatta bir peptik ülser.
 • Kadın ve alkolün kardiyovasküler sistemi. Etanolün etkisi altında kan basıncında ani bir artış olur. Alkolü kötüye kullanmaya devam ederseniz, muhtemelen kronik hipertansiyon gelişmesidir.Kadın bedendeki artan alkol dozlarının sistematik olarak alınmasıyla, zamanında nitelikli bakım sağlamadan, beyine bir kanamaya yol açabilen hipertansif bir kriz meydana gelebilir.
 • Beyin ve merkezi sinir sistemi. Her zaman çok sayıda nöronun ölmesiyle beyne düzenli alkol ikmali “sayesinde”. Bilindiği gibi sinir hücreleri de geri yüklenmez. İçme kadın, yukarıda belirtildiği gibi hafızayı hızla bozar. Ek olarak, kendimizi, kabusların eşliğinde, düşüncenin hızındaki, huzursuz uykuda önemli bir düşüşü bize bildirin.
 • Kadın Endokrin Sistemi ve Alkol. Alkol kötüye kullanımı hormonal kadın arka planını olumsuz yönde etkiler. vücut tarafından üretilen hormonların miktarında bir azalmaya yol açar tiroid bezi, ezilmesini gidiyor. Üreme organları da işte belirli hatalar vermeye başlar: kadın bedeninde sentezlenen erkek hormonlarının miktarı artar, adet döngüsü bozulur ve cinsel istek azalır. Alkolün etkisi altında kadın vücudunda oluşan yumurta sayısı azalır.Sonuç kendini göstermektedir: içme bayanı yüksek bir infertilite riskine sahiptir. Kadınları kötüye kullanan bir alkol ve bir bebek üretecekse, önemli kusurlarla karşılaşma olasılığı yüksektir.
 • us. Daha önce kadın ruhunun erkek ruhundan daha savunmasız ve daha açık olduğu söylenmişti. Aynı alkolün etkisi altında, tamamen kararsız hale gelir. İçkisiz kadın gözyaşları döküyor, daha sonra histerik gülüyor, sonra saldırganlığa düşüyor, sonra depresyon içine düşüyor. Zararlı alışkanlıklar nedeniyle, manik depresif sendrom veya şizofreni gibi hastalıklar bile gelişebilir.
 • kanser. Alkol, vücut hücrelerinin normal işleyişini bozan ve tamamen yok eden serbest radikallerle zengindir. Aynı maddeler malign neoplazmların gelişimini tetikler. Alkollü içeceklerin aşırı kullanımı kesinlikle her türlü onkolojinin ortaya çıkması için bir itici güç olabilir, ancak kadınlarda meme kanseri vakaları özellikle sık görülür. Ve her gün azar azar içseniz bile, bu hastalığı geliştirme riski her zaman% 10 oranında artar.Böyle hayal kırıklığı yaratan bir sonuca İskoçya'dan bilim adamları geldi.

Fotoğraf: alkol ve kadın “

Alkolün kadının görünümü üzerindeki etkisi

Sıcak içecekler, sadece kadınların fiziksel sağlığını ve refahını önemli ölçüde kötüleştirmektedir – olumsuz etkileri aynı zamanda adil cinsiyetin dış çekiciliğine de uzanmaktadır. Alkol içeren vücut hücrelerinin sistematik olarak beslenmesi, metabolik rahatsızlığa, dehidrasyon sürecine neden olur.

Bu solmuş cildi provoke eder, yüzdeki ödem oluşumu, gözlerin altındaki torbalar. Cildi sağlıksız, yani gri ve hatta siyanotik hale gelir – bir kadın tarafından düzenli olarak tüketilen alkol bölümlerinin büyüklüğüne bağlı olarak. Cildin elastikiyetini ve elastikiyetini önemli ölçüde azaltır, kırışıklıkların erken görünümü nedeniyle pürüzsüz görünür.

İçmeyi seven bayanı ve kırılgan tırnak, saç dökülmesi ve donukluk gibi sorunları atlamayın.

Bazı alkollü içecekler kalorilerde çok yüksektir – örneğin bira. Tabii ki, onların incelik kilo alımı ile sonuçlanır. Bir kadın figürü, karın ve taraftaki yağlı kıvrımları elde eder.

Bununla birlikte, herhangi bir sıcak içecek bir dizi ekstra pounda katkıda bulunur, çünkü küçük bir bardak alkol bile keskin bir şekilde iştahı arttırır.Sonuç olarak, bir kadın akşam yemeğinden önce içmeden daha çok yiyor.

Çoğu zaman insanlar alkolden yağ almazlar, ama onunla birlikte yediği miktardan.

Alkolden faydalanabilir miyim? Evet, zayıf üzüm şaraplarının bir inceliğini tercih ediyorsanız, tercihen kırmızı çeşitleri. Kalbi güçlendirecek, figürün ince yapısını ve ömrünü uzatacak!

Источник: https://tr.ladyinthehome.com/alkol-ve-kadin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.