Kadınlar Cinselliklerini Yaşayamıyorlar

Kadınların Cinsel Sorunlarının 28 Psikolojik Nedeni

Kadınlar Cinselliklerini Yaşayamıyorlar

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede kız çocukları cinsellikten uzak tutularak yetiştiriliyor. Cinsel ilgi ve aktiviteleri kınanan, hatta kısıtlanan kadınların sevişmeleri bir yana, bedensel hazları, yani mastürbasyon yapmaları bile istenmiyor.

Birçok araştırma kadınların önemli bir bölümünün sevişme sırasında hareketsiz kaldıklarını ya da partnerlerine çok az katıldıklarını ortaya koyuyor. Türkiye’de her 10 kadından 9’u cinsel hayatından mutsuz. Kadınlar bedenini tanımıyor, klitoris ya da vajina hakkında kulaktan dolma bilgilere sahip kadın sayısı çok yüksek.

Hayatı boyunca hiç uyarılma veya orgazm yaşamamış kadınların sayısı ise azımsanmayacak kadar çok. Bu mutsuzluğun altındaysa pek çok psikolojik neden yatıyor. İşte onlardan sadece 28 tanesi.

Cinsellikten uzak yetiştiriliyorlar

Namus, bekâret, ahlak gibi pek çok yargıyla ve cinsellikten uzak tutularak büyütülen kadınlar, partnerlerine cinsel olarak neyi uyarıcı bulduklarını söylemekten ve yeterince uyarılmadıklarında cinsel birleşmeyi reddetmekten kaçınıyorlar. Bu kaçınmanın önemli nedenlerinden biri “kötü”, “basit”, “bayağı”, “ucuz” kadın olarak damgalanma korkusu.

Orgazm bozukluğu olan pek çok kadının bilinçaltında kendine yeteri kadar saygı duymamak ve yetersizlik duygusu yatıyor. Çünkü kadınlar başkalarının bedeni bir yana kendi bedenlerini bile çok geç tanıyorlar.

Eşlerine göre hareket etmeleri dayatılıyor

Bekârete değer veren, ancak evlilik ilişkisiyle cinselliği mümkün gören, yıllarca cinsel duygularına, bedensel hazlarına ilgisiz kalan, bu duygularını ve isteklerini bastıran kadınların cinsel sorun yaşamaları, sevişme sırasında hareketsiz kalmaları, inisiyatif almamaları, cinsel ilişkinin ritmini ve cinsel girişimin zamanlamasını tamamen erkeğe bırakmaları kaçınılmaz. Çünkü Türkiye’de kadınların cinsellikte aktif olmaları, kendi cinselliklerine sahip çıkmaları uygun karşılanmadığı gibi daha çok eşine uyum göstermeleri, onun beklentilerine göre hareket etmeleri dayatılıyor.

Dini ve ahlaki inançlar baskı yaratıyor

Cinselliğin günah ve ayıp olduğu yönündeki katı mesajlarla büyütülen kadınlar, erişkin olduklarında da cinsel arzularını bastırmak zorunda hissediyorlar. Vajinismus olan kadınların büyük kısmında dinsel şartlanmanın etkilerine rastlanıyor.

Vajinismuslu kadınların bir başka tipik özellikleri de otoriter bir babaya sahip olmaları. Bu kadınların babanın otorite figürü olduğu bir evde büyüdükleri ve sürekli fiziksel veya sözel şiddete maruz kaldıkları görülüyor.

Aile içi şiddet erkeklerden soğutuyor

Babalarının uyguladığı sözlü ya da fiziki şiddetin yanı sıra dayak yiyen ve kızını baba dayağından koruyamayan annelerin zayıflıkları da kadınları olumsuz yönde etkiliyor. Kadınlar şiddet uygulayan baba nedeniyle erkeklere güven duymuyor.

Aile cinselliği değersizleştirebiliyor

Vajinismus olan kadınların pek çoğunda ailelerinin cinselliği değersizleştirdiği gözleniyor. Bazı ailelerde kadın ve erkek rolleri kesin olarak ayrılırken, cinsellik sadece erkeklerin istediği bir şey olarak görülüyor, hatta kız çocuklarına cinsellik ve cinsel organları kirli olarak yansıtılıyor.

Cinsel kimlik veya yönelim göz ardı ediliyor

Cinsel ilgileri kendi cinsine yönelik olan kadınlar bu arzularını bastırıp gizlemek zorunda kalabiliyorlar. Bu durumun başkaları tarafından fark edilmesini istemeyen pek çok kadın, karşı cinsle evlenebiliyor. Hal böyle olunca yaşadığı cinsellik arzuladığı şey olmuyor.

Başta cinsel tiksinti, vajinismus olmak üzere bazı cinsel işlev bozukluklarında cinsel şiddete maruz kalma öyküsüne sıkça rastlanıyor.

Cinsel travmalar tacizcinin yakınlık derecesi, olayın rıza olmadan, şiddet kullanılarak gerçekleşmesi, tekrarlama sıklığı gibi etkenlere bağlı olarak cinsel yaşamı önemli oranda bozabileceği gibi diğer ruhsal sorunlara ve kişilik gelişiminde bozukluklara da yol açabiliyor.

Cinsel fobiler de kaçış sebebi

Bazı kadınların cinsel isteksizlikleri cinsel ilişkinin bazı yönlerine ilişkin kaçınmalarına veya korkularına bağlı olabilir. Örneğin meninin kokusundan veya üzerine bulaşmasından tiksinen bir kadın cinsel ilişkiye girmek istemeyebiliyor.

Çiftler arasındaki çatışmalar cinselliği etkiler

Çiftlerin birbirlerinde aradıklarını bulamamaları hayal kırıklığı, kızgınlık, kırgınlık duygularının yanı sıra cinsel isteksizlik de yaratabilir.

Eşe duyulan ilgi azalabilir

Birçok çift birlikteliklerinin ilerleyen dönemlerinde birbirlerine eskisi kadar cinsel ilgi duymamaya başlar. Birbirinde aradığını bulamamak, eşiyle mutlu olamamak, kızgınlıklar, hayal kırıklıkları, eşi ebeveyn gibi algılamak gibi genel sorunlar cinsel ilişkiye yansıyabilir.

Fazla cinsel tecrübesi ve bilgisi olmayan, kısıtlı bir cinsel yaşamı olan erkeklerin cinsel ilişki sırasında uygun olmayan tutumları, kadının uyarılmasını ve haz almasını engelleyebilir. Önce uyarılma ve orgazm bozukluğu olarak başlayan cinsel sorun uzadığında cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Birinin cinsel sorunu öbürünü de etkileyebilir

Eşlerden birinin yaşadığı cinsel bir sorun diğerinde de cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Örneğin erkeğin erken boşalması kadının orgazm olamamasına yol açabilir.

Hamile kalma korkusu cinsel isteği engelleyebilir

Anneliğin getireceği sorumlulukları üstlenmeye hazır olmamak, doğum yapmaktan korkmak, çocuk istememek, bekâr olmak, kürtaj olma zorluğu gibi nedenlerle hamile kalmak istemeyen bir kadın cinsel ilişkiden kaçınmak için cinsel isteğini engelleyebilir.

Psikolojik rahatsızlıklar cinsel isteği azaltabilir

Depresyon başta olmak üzere birçok psikiyatrik rahatsızlık cinsel isteği azaltır ya da geçici bir süre ortadan kaldırır. Anksiyete (kaygı) bozukluğu, obsesif-kompülsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluğu, şizofreni gibi psikolojik bozukluklar cinsel isteği olumsuz yönde etkileyebilir.

Yas, ekonomik güçlükler, bir yakının hastalığı gibi kişide sıkıntı ve üzüntü yaratan olaylar ya da hayati önemi olan sorunlar cinsel isteği azaltabilir.

Yaş ilerledikçe sekse ilgi azalabilir

Bireyin yaşlanmaya tepkisi cinsel yaşamının nasıl olacağının ana belirleyicilerinden biridir.

Belli yaş dönemlerinde cinsel yaşamlarının biteceğine ilişkin yanlış düşünceleri olan ya da yaşın getirdiği değişikliklerden utanan bir kadın cinsel isteğini göz ardı edebilir.

Ayrıca kilo alma gibi yaşla birlikte gelen bedensel değişiklikler, ilgi çekiciliğin kaybı veya bireyin cazibesini yitirdiğini düşünmesi gibi nedenler kadının sekse ilgisini azaltabilir.

Baskın erkek kadını mutsuz ediyor

Daha adil ve eşit ilişkisi olan çiftlere göre erkeğin baskın olduğu ve güç çatışmalarının yaşandığı birlikteliklerde kadınlarda cinsel sorunlara daha çok rastlanıyor.

Orgazmı zeten çıldırmak sananlar var

Özellikle medyadan etkilenip, orgazmın zeten çıldırmak gibi bir şey olduğunu sanan kadınlar, kendilerinin bunu yaşayamadığını düşünerek hayal kırıklığına uğrayabiliyor, buna bağlı olarak da cinsel ilişkiden kaçınabiliyor.

Hamilelikte cinsel ilişkinin zararlı olabileceğine ilişkin inançlar cinsel kaçınmalara, zamanla da istek ve uyarılma sorunlarına neden olabilir. Doğumdan sonra ise kadınlar yeni rollerine uyum sorunu yaşadıkları, sorumlulukları ve iş yükleri arttığı için cinsel istek duymayabilirler.

Aldatılmak cinsel hazzı etkiler

Aldatılmaya ya da aldatılma kuşkusuna bağlı gelişen kızgınlık, güven zedelenmesi kadının cinsel hazzını, uyarılmasını ve orgazm olmasını engelleyebilir.

Kızlık zarını yitirme korkusu vajinismus yapabilir

Kızlık zarının “kutsallığı” ve korunmasına önem verilmesi gibi kültürel faktörler vajinismusun gelişimini etkileyebilir. Kızlık zarının önemli olduğu topluluklarda vajinismusun daha sık görülmesinin önemli nedenlerinden biri budur.

Eşle iyi iletişim hayatta da, yatakta da gerekli

Cinsel ilişkilerini konuşamayan, cinsel ihtiyaçlarını ve kaygılarını ifade edemeyen çiftlerde cinsel sorunlara rastlanabilir.

Cinsel isteksizliği ve uyarılma zorluğu olan kadınlar eşleri istediği için cinsel ilişkiyi kabul ederler ama haz almadıkları için bir an önce bitmesini isterler. Bu durum cinsel haz alma olanaklarını ortadan kaldırarak durumun kronikleşmesine neden olabilir.

Kadınların çoğu tecrübesiz

Birçok kadın cinsel yaşama ilişkin ilk tecrübesini evlendikten sonra edinir. Nasıl cinsel haz alacaklarını, nelerden hoşlanıp hoşlanmayacaklarını bilmediklerinden ve cinsel ilişkide kontrolü eşlerine bıraktıklarından kendi cinsel özelliklerini öğrenmeleri de oldukça uzun sürer.

Menopoz cinselliğe engel değil

Kadında östrojen salgısının bittiği, gayet olağan bir süreç olan ve kadının yaşamının bambaşka bir yöne evrildiği menopoz dönemi cinselliğe engel değildir. Kadının bedeninin “Artık yumurtlamak istemiyorum” dediği menopoz sonrasında da kadınlar haz almaya ve orgazm olmaya devam edebilir.

Eşini memnun edememe endişesi uyarılmayı güçleştirir

Çocukluğunda babasına ve erkek kardeşlerine hizmet etmesi beklenen-dayatılan pek çok kadın, yetişkinliğinde aynı şeyi eşine yapmak zorunda hisseder. Cinsel ilişkide de bu ilişki kalıbı geçerlidir.

Eşinin memnuniyeti ile aşırı ilgilenmesi, kadının kendi bedenini ve hazzını ihmal etmesine sebep olur. Dolayısıyla cinsel özelliklerini anlaması, buna uygun davranması ve orgazm olması güçleşebilir.

Источник: https://listelist.com/kadinlarin-cinsel-sorunlari/

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Kadınlar Cinselliklerini Yaşayamıyorlar

Kadınlarda cinsel isteksizlik batı toplumunda genellikle cinsel anlamda geçirilen travmalar, zor doğumlar, depresyon sorunları veya bireyin kendi yapısal faktörleri nedeni ile kendini gösteren bir durumdur.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri

Türkiye gibi geleneksel ve gelişmekte olan toplumların kadınlarında cinsel isteksizliğin en önemli nedenleri kızların yetişme şartlarıdır. Yetişme biçimi denildiğinde sadece ailenin yetiştirme biçimi değil çevresel yetişme biçimi de önemli rol oynamaktadır.

Türk toplumu gibi tutucu toplumlarda kızlara oranı buranı açma, erkekler ile konuşma, laf, söz olur ve benzeri eğitim ve çevresel koşullar kadınları cinsellikten korkutmaktadır.

Bunların yanı sıra görücü usulü evlilikler de kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Dolayısıyla evliklik, her iki cinsin birbiri ile her açıdan birbirinden memnun olmasını gerektiren bir hayat arkadaşlığıdır.

Partnerlerin birbirini arzulama sorunu, birbirine karşı çekicilik ve görüş farklılıkları varsa cinsel isteksizlik olması normaldir.

Ayrıca kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan organik faktörler de vardır.

Örneğin, ilk gece korkusu ve o gece kadının yaşadığı travma, hamilelik, lohusalık dönemi, menopoz dönemi, bazı ilaçlar, bazı tıbbi hastalıklar, cinsel travmalar, çocuk sahibi olmaya hazır olmamak, eşe karşı duygusal bir şeyler hissedilmemesi, cinsel taciz, cinsel tecavüz gibi nedenler de kadınlarda cinsel isteksizlik yapabilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur

Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi

Kadınlarda cinsel isteksizliğin tedavisinde öncelikle neden göz önünde bulundurulur ve nedene yönelik tedavi uygulanır. Kadındaki isteksizliğin nedeni evliklik ile yaşanan bir problem ya da eşin istenmemesi ise bu durumda evlilik veya cinsel terapi tedavisine gerek duyulur.

Kadında cinsel isteksizliğin nedeni kadının kendi sağlık sorunları veya bu nedenle kullandığı ilaçlar ile ilgili ise sağlık sorununun tedavisi ve ilacın değiştirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Cinsel isteksizliğin nedeni kadının yetiştirilme tarzı ise bu durumda da kadının eşi ile birlikte cinsel danışmanlık ya da cinsel terapi tedavisi alması yeterli olabilir.

Kadında cinsel isteksizlik genellikle duygusallık ile ilgili, tensel uyarı ile ilgili, düşünce ile ilgili, psikolojik durumu ile ilgili, evliliğindeki huzur ve güven ile ilgili ve birçok faktör ile ilgili olabilmektedir. Uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi olmayan ve yeterli uyarı verilen ve cinsel ilişki başlamadan önce ön uyarının doğru gerçekleştiği her kadının cinsel isteğinin sağlanabildiğini savunmaktadırlar.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin giderilmesine yönelik bilimsel bir ilaç tedavisi yoktur, çünkü kadında cinsel istek çok kompleks bir durumdur.

Kadınlarda cinsel isteksizlik sorun yaratır mı?

Cinsel istek bozukluğu olan kadınların cinsel yaşamında çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik nedeni ile uyarılma ve orgazm olma bozulur ve kadın zamanla cinsellikten kaçınır ya da cinsel faaliyetlerini daha kısa tutmaya çalışır.

Bütün bu sorunlar nedeni ile de kadın ve eşi cinsel problemler yaşamaya başlar.

 Kadınlar cinsel yaşamında tatmin olmadığında erkekler gibi çok fazla sorun çıkarmaz, fakat bu durumda bile erkekler sorun yaratabilir, çünkü kadında cinsel isteksizlik olduğunda kadının eşi kendisini istemediğini düşünür, karısının hayatında başka biri olduğunu düşünür, fiziksel olarak yeterli olmadığını düşünür ve bütün bunlar birikir ve hem kadında hem erkekte problem haline gelir.

Kadınlar cinsel yaşamı genellikle arka planda tutarlar ve cinsellik kadınlarda çok fazla problem (sinirlilik, öfkeli olma, baş ağrısı gibi) oluşturmaz.

Cinsel isteksizliği olan kadının eşi nasıl davranmalı?

Cinsel istek bozukluğu olan kadınların eşlerinin davranışları da önemlidir. Eşin, cinsel isteksizliği olan kadının sorununu anlamaya çalışması gerekir. Kadınlarda cinsel isteksizliğin bazen çok basit nedenleri olabilir.

Kadının eşinde ter kokması, eşinin yanlış yaklaşımı, eşin kadın ile cinsellik hakkında bir şeyleri konuşmaması, kadının bu konuda istedikleri ya da istemedikleri gibi birçok neden kadında cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Eşler arasında cinselliği konuşmak oldukça önemlidir, çünkü konuşabilen çiftler için cinsellikteki sorunları çözmek daha kolay olur. Kadın duygusal olarak kendini yakın hissettiği eş ile daha düzenli cinsel hayat yaşayabilir. Kadın eşi ile her şeyi paylaşmak ister ve konuşamadığı bir eş ile cinsel yaşamda mutlu olamayabilir.

Kadınlar eşi ile gezmek, el ele dolaşmak, duygusal bir şeyler yaşamak, yatak odası dışındaki ilişkileri artırmak isterler ve bu tür aktiviteler erkekler için hiç önemli olmasa da, kadınlar için oldukça önemlidir. Bu tür davranışlar cinsel isteksizliği olan kadınlarda tedavinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Cinsel yaşamın dışında erkek ile kadının bedensel temasının sürdürülmesi ve bu davranışların tekrarlanması da kadının cinsel isteksizliğinin giderilmesi için önemlidir. Erkekler bazen kadını zorlayarak cinsellik yaşamaya çalışırlar, fakat bu tür bir davranış kadında daha çok itici olabilir ve her zaman olumlu etki etmez.

Bazen de kadında bedensel bir rahatsızlık olduğu veya ilaç kullandığı için de cinsel isteksizlik olabilir. Bu gibi durumlarda kadının eşinin anlayışlı olması da önemlidir.

Cinsel isteksizliği olan kadının eşi nasıl davranmalı

Cinsel isteksizlik ile vajinismus’un farkı nedir?

Vajinimus, vajinanın dış kaslarında istem dışı kasılmalar yaşanması ve bu kasılmanın cinsel ilişkiye bazen çok ağrılı olarak izin vermesi ya da cinsel ilişkiye hiç izin vermemesi olarak tanımlanır.

Vajinismus cinsel işlev bozuklukları arasında cinsel ağrı bozukluğu olarak sınıflandırılır. Cinsel istek bozukluğunda uyarılma olmadığı için cinsel ağrı hissedilebileceği gibi bu durum vajinismus değildir. Bu gibi durumlarda kadın kayganlaştırıcı bir krem ile bu durumu çözebilir.

Kısacası cinsel isteksizlik disparoni denilen cinsel ağrı bozukluğuna neden olabilir ama vajinismusa neden olmaz.

 Vajinismus sorunu olan kadınlar genellikle cinsel isteği olan, cinsellikten haz alan, ilişkiye kadar her şeyin normal gittiği bir cinsellik yaşarlar ancak ilişki sırasındaki kasılmalardan dolayı ağrılı olarak cinsel ilişki yaşarlar ya da hiç yapamazlar.

Kadınlarda cinsel isteksizliği tetikleyen yanlışlar

Kadınlarda cinsel isteksizlik eşlik eden yanlış bilgiler ve inanışlar nedeni ile de artış gösterebilir.

 • Kadının cinsel isteğini baskılaması ve eşine cinsel arzusunu belli etmemeye çalışması gibi durumlar kadında cinsel isteği etkileyebilir.
 • Kadın istemese de kocası istediğinde cinsellik yaşamak zorundadır gibi yanlış inanışlar kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.
 • Kadın evlenene kadar cinsellikle ilgili hiç bir şey öğrenmemelidir.
 • Cinsellik sırasında kadının uyarılmasının veya haz almasının önemi yoktur.
 • Cinsel isteksizliği olan her kadının cinsel istek azlığı vardır.
 • Kadın eşi ile duygusal problemler yaşasa bile cinselliği yaşamak zorundadır.
 • Cinselliği kadın başlatır ise o kadın ahlaksızdır.
 • Cinsel eylemi illede erkek başlatmalıdır.

Bunlar gibi birçok yanlış inanış ya da bilgiler kadınlarda cinsel istek bozukluğu yaratabilir. Cinsel istek doğal olarak her insanda vardır ve ayrıca uğraşmaya gerek duyulmaz, kadında cinsel istek az ise mutlaka bir hastalığı veya sorunu vardır, normal sağlıklı çiftlerin cinsel ilişki sıklığı haftada 3-4 kez olabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kadinlarda-cinsel-isteksizlik-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.