Kadınlarda Genital Estetik

GENİTAL ESTETİK NEDİR?

Kadınlarda Genital Estetik
Son zamanlarda kadınların tercih ettiği estetik ameliyatlardan bir tanesi de fiziksel problemler ya da kadının cinsel organı ile ilgili istekleri nedeniyle genital bölgede yapılıyor.

Vajina ve vulva estetikleri diğer değişle genital estetik bazen işlevsel nedenlerle bazen kozmetik sebeplerle uygulanabiliyor.

Bu ameliyatlar özellikle rahim sarkması, idrar torbasının sarkması, ya da cinsel birleşmenin ağrılı olmasını engellemek için yapılan vajina genişletme amaçlı yapılan operasyonlar fiziksel amaçlı yapılan genital estetikler olarak değerlendirilir.

Lapioplasti (iç dudak estetiği),  Vajinoplasti (vajina daraltma), genital bölge yağ enjeksiyonları, g noktası büyütme operasyonları, büyük dudakların küçültülmesi gibi işlemler ise daha çok kozmetik amaçlı yapılan estetik operasyonlar olarak kabul edilir.

Günümüzde bile cinsellik hala toplumumuzda rahatlıkla konuşulan bir konu olmasa da tatmin edici ve düzenli bir cinsel yaşam tüm yetişkin bireylerin isteğidir. Özgüven iyi bir cinsel yaşamın temelini oluşturur. Kadınlar için yüz güzelliği ve vücut ölçüleri gibi konuların yanında genital organlarının görünüşü de kişisel güven açısından oldukça önemlidir. Eğer ki normalden farklı bir genital organa sahipse bu kadının kendine olan özgüvenini sarsıp normal bir cinsel hayat yaşamasına engel olabilir. Kadın dış genital organı, tıp dilinde labia major olarak adlandırılan dış dudaklar, labia minor denilen iç dudaklar, klitoris, kızlık zarı ve vajinadan meydana gelmektedir. Bu bölümlerin her birine estetik açıdan müdahale edilebilir. Genital bölgelerde oluşan sorunlar gebelik sonrası oluşabileceği gibi doğuştan da meydana geliyor olabilir. Doğuştan gelen sorunlar da dış genital organlar da oluşabileceği gibi iç genital organ anormallikleri; hiç gelişmeme, fazla gelişme ya da anormal gelişme şeklinde olabilir. Bu tür durumlar ergenlik döneminde adet kanamalarında veya doğum esnasında ortaya çıkabilir. Rahmin veya vajinanın gelişme göstermediği durumlarda ayrıntılı hormonal tetkiklerle cinsiyet anormallikleri araştırılır.

Zaman zamanda normal olan dış genital organlar ergenlik dönemine gerektiğinden az ve ya gereğinden fazla gelişme gösterebilir. Ergenlik döneminde yaşanan bu problem kişiyi psikolojik anlamda olumsuz olarak etkileyebilir.

Bu nedenle cinsiyet anlamında normal olan bu bireylerin fiziksel anlamdaki şikâyetleri uygulanan genital estetik operasyonuyla giderilebilir. Doğum sonrası oluşan fiziksel deformasyonlar da aynı şekilde operasyonla giderilebilir.

Burada önemli olan doğru tekniğin uzman kişilerce uygulanmasıdır.

Uygulanan genital estetik operasyonlar kısaca şunlardır,

VAGİNA ESTETİĞİ

Doğum sonrasında vajinada genişleme ya da doğum sonrası dikişlere bağlı bölgede kötü bir görüntü oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda sorun Vaginoplasti adı verilen operasyon ile çözülebilir. Ve kişi önceki görüntüsüne kavuşabilir.

Hastanın durumu ve tercihi doğrultusunda lokal anestezi veya sedasyon uygulanarak yapılabilir. Genel anlamda hastanede yatmak gerekmez. Fakat iyileşme süreci tamamlanana cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Bu süre üç ile dört hafta arasında değişiklik göstermektedir.

LABİA MİNORA  (İÇ DUDAKLARIN KÜÇÜLTÜLMESİ)

En fazla uygulanan genital estetik operasyonlardandır. Bir diğer adı Lapioplastidir. Bu işlem iç dudakların normalden daha büyük ve sarkması gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Bu gibi sorunlar estetik açıdan olduğu gibi hijyenik açıdan da sorun yaratabilir. Lapioplasti operasyonları yarım saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilirler. Hastanede yatmak gerekmez.

Operasyon sonrası bir süre ağrı olsa da yaklaşık üç hafta sonra cinsel hayata devam edilebilir.

 LABİA MAJORA (DIŞ DUDAK ESTETİĞİ)

Aşırı derecede zayıf olan kadınlar da veya bazen de ileri yaşlardaki kadınlarda dış dudaklar normal yapısını kaybederek iç dudakları ve klitoris örtemeyecek hale gelir.

Estetik anlamda soruna neden olan bu gibi durumlarda kişinin vücudundaki başka bir bölgeden elde edilen yağ dokusu, olması gereken hale getirildikten sonra dış dudakların içine enjekte edilerek gerçekleştirilir. İşlem için lokal anestezi yeterlidir.

Ve genel olarak dikişsiz uygulanır. Kişi bir hafta içerisinde normal cinsel hayatına dönebilir.

PUBİS ESTETİĞİ

Pubis göbeğin hemen alt kısmında yer alan sivri ve çıkıntılı bölüme verilen addır. Kişi ayaktayken tüm pubis dışardan rahatlıkla görülebilir. Bu durum gençlik dönemlerinde gergin olmasına rağmen ilerleyen yaşlarda içi boşalıp sarkabilir, yağ kitlesi artarak daha çıkıntılı bir hale gelebilir. En büyük şikâyetler yağ birikimine bağlı olarak çıkıntılı hale gelmesi durumudur. Bu durum kıyafetlere rağmen çok belirgin bir şekilde görülebilir ve kötü bir görüntüye neden olur. Bu durum çok zor olmayan cerrahi operasyonla çözüme ulaştırılabilir. Kişi iki gün gibi kısa bir sürenin ardından normal hayatına dönebilir. “,”author”:”sefa güler”,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://3.bp.blogspot.com/-LkdLBIcK_n8/WCYV3mjreII/AAAAAAAALGs/NuVgBuAUlfcufMVthz544PHnJZwXnkhhACLcB/w1200-h630-p-k-no-nu/GEN%25C4%25B0TAL-ESTET%25C4%25B0K-NED%25C4%25B0R.png”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.bilgihanemiz.com/2016/11/genital-estetik-nedir.html”,”domain”:”www.bilgihanemiz.com”,”excerpt”:”Bilgihanemiz faydalı, işinize yarayacak bilgileri sizin için yazan ve paylaşan bilgi sitesidir.”,”word_count”:623,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.bilgihanemiz.com/2016/11/genital-estetik-nedir.html

Genital Estetik

Kadınlarda Genital Estetik

Güzellik ve estetik kavramı kadınlar için her zaman önemli olmuştur. Her kadın yüz güzelliğinin yanında beden güzelliğine de dikkat eder. Bedeninde ya da yüzünde oluşabilecek her türlü deformasyon kadınları psikolojik olarak etkileyebilmektedir.

Özellikle genital bölgedeki bozulmalar kadınların mutsuz olmalarına neden olur ve bu durum cinsel hayatlarına da yansır.

Günümüzde birçok kadın kendisini mutsuz eden estetik sıkıntıları çözmede önceye oranla çok daha cesur davranmaktadır.

Bununla birlikte kadın genital bölgesinin estetik olarak düzgün olması kadının kendine olan güvenini arttırmakta ve cinsel açıdan daha mutlu bir hayat yaşamasına yardımcı olmaktadır.

Kadın genital bölgesinden memnun değilse, cinsel hayatında isteksizlik, kendine güvensizlik gibi pek çok problem yaşamaktadır. Estetik operasyonlarla birlikte kadın genital bölgesinde şekil bozuklukları giderilmekte ve isteğe uygun düzeltmeler yapılabilmektedir.

Genital estetik uygulamaları hangi durumlarda yapılabilir?

 • Kadınların çok sayıda doğum yapmasından ötürü vajina elastikiyetini kaybedildiği durumlarda genital estetik uygulanabilir.
 • Doğuştan gelen vajinadaki fiziksel bozukluklar genital estetik ile düzeltilebilmektedir.
 • Vajinadaki dış dudakların normalden büyük olması halinde estetik operasyon uygulanabilmektedir.

 • İdrar kesesi ve rektrumda meydana gelen sarkmalar, cinsel işlev bozukluğu ve idrar yolu sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte rahim sarkması da meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunların giderilmesi için de genital estetik uygulanabilir.
 • Zorlu doğumlarda vajinada bazı deformasyonlar oluşabilmektedir.

  Bu sorunların restoresi  ve cinsel ilişki bozukluklarının giderilmesi için genital estetik uygulanabilmektedir.

 • Vajina ya da bir başka deyişle genital bölge beyazlatma estetiğinde; doğum kontrol hapı kullanımı, gebelik, polikistik over sendromu, cilt hastalıkları gibi sebeplerle koyulaşan cilt rengi beyazlatılır.

 • Vajina bölgesindeki klitoris organının, böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonların yol açtığı sorunlar sebebiyle büyümesi sorunu da kliteroplasti (klitoris küçültme) ile düzeltilebilmektedir.

Vajina daraltma (Vajinoplasti)

Gebelik, normal doğum, kronik hale gelen öksürük, menopoz ve yaş gibi nedenler ile zamanla vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Sürtünme hissinin azalmasına bağlı olarak cinsel doyumda azalma, cinsel ilişkide özgüven kaybı ve eşler arasında soğukluk gibi problemleri beraberinde getiren bu fiziksel değişimler, kadınları –ve tabii ki partnerlerini– psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Vajinada görülen bu gevşeme ve sarkma problemlerine yönelik gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonları ise; genital bölgede bulunan kasların sıkılaşmalarını sağlayarak vajinanın iç ve dış çapının azaltılmasına yardımcı olurlar. Vajinoplasti sonrasında hastaların, cinsel performanslarının kalitesi yükselmekte, çiftlerin cinsel doyuma ulaşmaları mümkün olmaktadır.

Vajina daraltma (Vajinoplasti) Nasıl Yapılır?

Plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken daraltma uygulaması, klasik vajina daraltma ameliyatları ve lazerli yöntemler olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır.

Vajinadaki fazla mukoza dokusunun alınarak, vajenin içeriye doğru daraltıldığı klasik yöntemlerde, dikiş izleri içeride oldukları için görünmezler.

Lazer kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatlar ise; vajina içerisine yerleştirilen lazer probununun kademeli şekilde ilerletilerek her bölgenin ayrı ayrı taranması şeklinde yapılırlar.

Vajinoplastide (vajina daraltma) tercih edilebilecek her iki yöntem de risk seviyeleri oldukça düşük işlemlerdir. Ortaya çıkabilecek olan risklerin minimal seviyede tutulması için cerrahın alanında uzman olması ve işlemin gerçekleşeceği kliniğin ideal ameliyat koşullarına sahip olması gerekmektedir.

İç ve Dış Dudak Estetiği (Labioplasti)

Vajinanın iç dudaklarının sarkması birçok kadında görülen bir sorundur. Estetik anlamda kişiyi mutsuz eden bu durum vajina dudaklarının küçültülmesi ile çözülebilir.

Vajina iç dudakları kadın genital bölgesinde kıvrım şeklindeki yapılardır. Üstte klitoris üzerinden başlar ve genişleyerek arkaya doğru uzanır, vajina ağzı kenarlarından itibaren incelerek kaybolur.

İç dudak büyüklüğü her kadında farklıdır. İç dudakları büyük olan kadınlarda iç dudaklar dış dudakların dışına taşarak vajinada sarkık bir görüntüye sebep olur. Bunun yanında sarkma tek taraflı olabilir ve gözü rahatsız eden bir asimetri oluşur.

İç dudak sarkması nelere yol açabilir?

 • İç dudakların normalden büyük, sarkık ya da asimetrik olması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajinit ya da bartholin bezlerinin apseleşmesine neden olabilir.

 • Normalden daha büyük olan iç dudaklarpenisin vajinaya girişine engel olabilir ve ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir.

 • Büyük iç dudaklar, vücut atıkları, ter ve diğer salgıların deri kıvrımları arasında birikmesine neden olarak kötü koku yapar ve enfeksiyona zemin oluşturur.

 • Bunun yanında vücut atıkları, ter ve diğer salgılar adet zamanlarında pede yapışarak lokal travmalara, cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya sebep olabilir.
 • İç dudakları normalden büyük, asimetrik olan kadınlar sosyal ortamlarda ve günlük hayatlarında kendilerini rahat hissetmezler, Mayo, bikini ya da dar pantolonları giymekten çekinirler.

İç ve Dış Dudak Estetiği (Labioplasti) Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu yaklaşık 30-40 dakika sürer. Genellikle en uygun zaman olarak adet dönemi bitişi tercih edilir. İç ve dış dudak estetiği operasyonun hastane koşullarında yapılması gerekmektedir.

Lokal anestezi ile yapılabileceği gibi hafif bir genel anestezi uygulaması ile de yapılabilir. Oldukça özen gösterilmesi gereken hassas bir operasyondur. Operasyon sonrası dudaklarda herhangi bir iz kalmaz.

Operasyondan yaklaşık bir hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Ancak cinsel ilişki için yaklaşık 3-4 hafta beklenmesi gerekir.

Labioplasti uygulamasında risk çok azdır, fakat genel ya da lokal anesteziye bağlı komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali de her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da söz konusudur. Bu nedenle müdahale öncesinde uzman doktorun verdiği tavsiyelere uymak önem taşır.

Operasyon, kızlık zarına herhangi bir şekilde zarar vermez. Operasyon sonrasında, cinsel ilişki kurmakta herhangi bir sorun yaşanmadığı gibi, gebe kalmak ya da doğum yapmak konularında da operasyonun herhangi bir engeli yoktur. Ayrıca operasyonun ardından vajinal bölgede yanma ya da ağrı gibi yan etkiler meydana gelmemektedir.

Vajina Beyazlatma

Vajina beyazlatma ameliyatı genellikle lazer tekniği ile yapılan bir operasyondur. Lazer ile vajina beyazlatma tekniği kısa sürede kalıcı sonuçlar sunduğu için pek çok insan tarafından tercih edilmektedir.

Genital bölgenin rengi zamanla kalıtsal genlerin, hormonal değişimlerin, doğum sonrası yaşlanmanın, bakteriyel enfeksiyonların ya da sıkı giyilen iç çamaşırların etkisiyle koyulaşabilir. Bu durum da birçok kadını psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

Vajinal bölgede devam eden koyu renk, epidermisin altındaki melanin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Vajina beyazlatma ameliyatı da koyu renk ile ilgili olarak epidermisteki melanin tabakasını çıkaran özel bir lazer kullanarak sorunu çözmeye çalışır.

Tek bir oturumda yaklaşık 20 dakikalık bir operasyondan sonra kalıcı sonuçlar alınabilir.

Vajina Beyazlatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedaviden önce 3 gün boyunca genital bölge traş edilir. Ameliyata girmeden önce doktorun verdiği antibakteriyel kremler kullanılır. Lokal anestezik krem, lazerin neden olduğu ağrıyı ve yanma hissini ortadan kaldırmak için tedavide anestezi enjeksiyonu ile birlikte uygulanır.

Koyu cilt tabakasını yok etmek için vajinal bölgeye lazer ışını uygulanır. Ameliyattan sonra dezenfektan uygulanır ve tıbbi bir iç çamaşırı giyilir. Ardından hasta birkaç saat içinde taburcu edilir. Vajina beyazlatma ameliyatı cilde herhangi bir zarar vermez.

Kısırlık, adet düzensizliği ya da cinsel istek üzerine de herhangi bir zararı yoktur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Источник: https://estecenter.com/genital-estetik

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.