Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

içerik

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

İdrar kaçırma problemi çocuklarda ve erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da büyük bir sıkıntı yaratmaktadır.İdrar kaçırma sorunu özellikle sosyal ve psikolojik açıdan kadınların büyük problemler yaşamasına neden olmaktadır.Ancak kadınların idrar kaçırmayı sorun etmesine gerek kalmadı.

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu artık 15 dakikada sona eriyor.Cerrahi yöntem ile çok kısa sürede tedavi edilen idrar kaçırma problemi hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Güçlü Kaleağası detalı bilgiler verdi.Uzman doktor idrar kaçıma ve tedavi yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

İdrar Kaçırma Nedir? Önemi Nedir?

Üriner inkontinans, mesaneden kişinin isteği dışında idrar kaçırması demektir.

Hayati teh içeren bir sorun olmamakla birlikte yaşam kalitesini sosyal ve cinsel anlamda bozmaktadır. Sürekli ıslaklığa ve ped taşımaya bağlı olarak vajinada enfeksiyonlara sebebiyet verebilir Cinsel aktif yaştaki kadınların seksüel yaşamlarını da olumsuz yönde etkileyen bu sorunun tedavisi son derece önemlidir.

Birçok hasta gurubu hala bu sorunu dile getirmekten çekinmektedir. Özellikle doğum yapan ve yaşlı hastalar bunun kadın hayatının kaçınılmaz bir sonu olduğunu düşünmektedir. Oysaki son yıllarda tanı ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelerle yaşamın hangi döneminde olursa olsun tedavisi mümkün olan bir sağlık sorunudur.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

Gebelik ve doğum yapmış olmak.Gebelik sırasında görülen idrar kaçırma genellikle doğumdan kısa bir süre sonra düzelir. Vajinal yoldan doğum yapan özellikle iri bebek doğuran ve doğumun 2. evresi dediğimiz çıkım döneminin uzun sürdüğü hastalarda görülme sıklığı fazladır.

İdrar kaçırmanın diğer nedenleri;

 • Sigara kullanımı (Risk 2-3 kat artmaktadır.
 • Sigara kullanımı antiöstrojenik etkisiyle kollajen sentezini azaltmakta, kronik obstrüktif akciğer hastalığına yol açıp öksürük sebebi ile idrar kaçırmayı arttırmaktadır.),
 • Diyet (Çay, kahve, kola gibi diüretik( idrar söktürücü) etkisi fazla olan sıvıları çok tüketenlerde artar.),
 • İlaçlar (Sedatifler, bazı kalp ve tansiyon ilaçları ile antidepresanların bir kısmı yan etki olarak idrar kaçırmayı arttırır.),
 • Sistemik ve bazı nörolojik hastalıklar(Diyabet, multipl skleroz, parkinson ve omurilik yaralanmaları idrar kaçırma nedenlerindendir.),
 • Obesite ve Kronik kabızlık (Karın içi basıncını arttıran aşırı kilo ve kabızlıktaki sürekli şiddetli ıkınmalar pelvis ( taban kaslarını) zayıflatır.) ve
 • Menopoz (Menopozlu yıllarda azalan östrojen hormonundan dolayı doku yapısı gevşer.)

İdrar Kaçırma Türleri

Stres Üriner İnkontinans ( Stres Tipi idrar kaçırma )Öksürme, hapşırma, zıplama, ıkınma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülen idrar kaçırmadır. %30-40 oranında görülür.

Mesane boynu ve idrar deliğinin (üretra) anatomik destek yapılarının zayıflaması sonucu oluşur.

Bu şikayeti olan kadınların büyük bir çoğunluğunda aynı zamanda rahim ve idrar kesesinin taban kısmının da aşağıya, vajene doğru kısmen veya ileri derecede sarkması söz konusudur ve vajinadan dışarı çıkan, ele gelen şişlik ortaya çıkar

Urge İnkontinans ( Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma )Acil idrar yapma isteği ile birlikte veya bu hissin hemen sonrasında görülen idrar kaçırmadır. Hastaların büyük çoğunluğunda neden bilinmemektedir.

Mesane gelen idrarla dolarken ani ve kontrolsüz kasılmalar olur. Kontrolsüz olan kasılmalar sonucu acil idrar yapma zorunluluğu görülür.

Genellikle artmış gündüz idrar yapma sıklığı ve gece de 1 kereden daha fazla idrara kalkma şeklinde görülür. Görülme sıklığı %20-30 oranındadır.

Mix İnkontinans ( Karma Tip İdrar Kaçırma )Yukarıda anlatılan 2 tipin bir arada olması durumudur. %25-35 oranında görülmektedir.

Taşma İnkontinans ( Taşma Tipi İdrar Kaçırma )Mesanenin yetersiz boşalmasına sekonder olarak az miktarda olan idrar kaçırmadır.Diyabetik nöropati, omurilik yaralanması ve multipl skleroz da görülür.

Konservatif Tedavi

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri: Günlük sıvı alımının 1800-2400 ml arasında olması önerilir. Alkollü içecekler, süt ve süt ürünleri, kafeinli içecekler, çay, fazla baharatlı yiyecekler, suni tatlandırıcılar gibi besinlerin azaltılması önerilir. İdeal kiloyu korumak ve sigarayı bırakmak tüm idrar kaçırma tiplerinde etkisi olan yöntemlerdir.

Mesane eğitimi: Haftalık artan süreler ile sadece belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği ve yaklaşık hasta uyumuna göre 6-8 hafta süren bir programdır.

Pelvik taban kas egzersizleri (Kegel egzersizleri): Vajina ve makat etrafını saran kaslarınızı beraber kasarak idrar ve gaz çıkışını durduracakmış gibi kasmanız hedeflenir. Bu egzersizlerin sayısı ve süresi giderek arttırılır. Hastalara özel egzersiz kartları verilir.

Cerrahi Tedavi

Ameliyat ile idrar kesesi ve idrar boynu arasındaki açı düzeltilerek istem dışı idrar kaçırma ortadan kaldırılmalıdır . Sarkmayı ve açı bozukluğunu düzeltmek için farklı ameliyat yöntemleri mevcuttur.

İdrar borusunun altına açıyı düzeltmek amacı ile vucut için herhangi bir zararlı etkisi olmayan destekleyici bir bant gevşek olarak yerleştirilir. Bu bant idrar boynunun altını destekleyerek öksürmek veya hapşırmakla karın içi basıncı arttığında ortaya çıkan idrar kaçma durumunu engeller.

TVT veya TOT kısaltmaları ile ifade edilen bu tip asıcı ameliyatlar ile idrar kaçırmada % 90’lar civarında  başarılı bir düzelme sağlanır. Bu tip bir ameliyat uygulaması sonucunda hastalar sıklıkla aynı gün taburcu edilir.

 Merkezimizde idrar kaçırma ameliyatları sırasında zor doğumlardan kalan perine yırtıkları, vajinal genişlemeler ve deformasyonlarda aynı seansta basarıyla opere edilmektedir. İdrar kaçırma problemi olmayan ama bu tür sarkma şikayeti olan hastalarda yine cerrahi daraltma yöntemiyle tedavi edilmektedir.

Son olarak uygulanan sling operasyonları için ne dersiniz?

Bu yöntemi kullanmamızın sebepleri

 •  En başarılı yöntem oluşu
 •  Müdahale süresinin kısalığı (yaklaşık 10-15 dakika)
 •  Hastalara aynı gün, yürüyerek eve dönebilme imkanı sunabilmesidir.

Источник: //www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/kadinlarda-idrar-kacirma-nedenleri-ve-tedavi-yontemleri.html

İdrar kaçırmanın nedenleri ve en etkili tedavi yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

Bu durum idrar torbasının idrar biriktikçe şişmesine ve kaçak olmadan dolmasına izin verir.

İdrar torbasının çıkışında idrarın dışarı atılmasına izin veren üretra adı verilen bir kanal ve bu kanalı saran pelvik taban kasları vardır.

 İdrar torbası idrar ile dolduğunda idrar torbasının kas dokusu şişmiş bir balon gibi gerilir ve bu kişide idrar yapma isteği oluşturur. Kişi idrarını yaparken idrar torbasının kası kasılır ve üretra açılır.

İdrar kaçırmanın tipleri var mıdır?

İdrar kaçırmanın çeşitleri vardır, karın içi basıncın arttığı öksürmek, gülmek, ağır kaldırmak gibi durumlarda idrarı damla damla kaçırma gibi durumlara stres inkontinans, birdenbire idrar yapma hissinin oluşup tuvalete yetişememe durumuna ise urge tip inkontinans denir. Bazen bu iki durum bir arada da görülebilir ki buna mikst tip inkontinans adı verilir. Nörolojik hastalıklarda görülen taşma tipi inkontinans da bulunmaktadır.

 • İdrar söktürücü ilaç ya da içecekler (fazla tüketilen kahve, çay)
 • İdrar torbasında tahrişe neden olan içecekler (alkol, gazlı içecekler)
 • Bazı kalp ve hipertansiyon ilaçları
 • İdrar yolları enfeksiyonları ve taşları
 • Rahim ve diğer genital organlardan geçirilen operasyonlar
 • Çok sayıda doğum yapmak

Bunun yanı sıra daha önce felç geçirmek, Alzheimer ve demans gibi sinir sistemi kaynaklı hastalıklar da sık rastlanılan idrar kaçırma nedenleri arasındadır. Şeker hastalığı ve obezite de idrar kaçırma nedeni olabilir.

Gebelikte hızlı kilo artışı, hormonal değişiklikler, rahmin büyümesi ve idrar torbasına baskı yapması idrar kaçırmasını neden olarak artırabilir. Aynı zamanda zor doğumlar, çok sayıda doğum yapmak, pelvik taban kaslarının zayıflaması da kaçırmayı artırabilir.

Yaş arttıkça mesanenin dolma kapasitesi azalır, bağ ve kaslarda da başlayan zayıflık bu durumu daha da olumsuz etkiler.

Bu rahatsızlık 35 yaş üzerine 5 kadından 1, 65 yaş üzeri kadınlarda ise 3 kadından 1’inin sorunudur. Prostat operasyonu geçirmiş ileri yaş erkeklerde de görülebilmektedir. Gazlı içecekler, kafein ve çay alımının fazla olması, bazı kalp ve hipertansiyon ilaçları, idrar yolları enfeksiyonları ve taşları, rahim ve diğer genital organ operasyonları sayılabilir.

Sosyal bir kabus olan idrar kaçırma, tedavi edilebilir

Gebelik, hızlı kilo artımı, hormonal değişiklikler, rahimin büyümesi ve idrar torbasına baskı yapması da neden olarak belirtilebilir. Aynı zamanda zor doğumlar, çok sayıda doğum yapmak pelvik taban kaslarının zayıflaması da kaçırmayı artırabilir. Yaş arttıkça mesanenin dolma kapasitesi azalır ve bağ ve kaslarda da başlayan zayıflık bu durumu daha da olumsuz etkiler.

İdrar kaçırma tedavisi 

İlk basamakta belli aralıklarla tuvalete gitmek gibi mesanenin eğitimi vardır, kilo verilmesi ve kabızlıktan korunmak da tedavide büyük rol oynar. Günlük idrar miktarı en az ortalama 1,5 lt olmalıdır. Normal bir kişi 4-6 kez gündüz ve bir iki kez de gece idrara çıkar.

Kola, kahve, çay, çikolata ve alkol idrar yapma ihtiyacını arttırabilir, sıkışmaya sebep olabilir, bu gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.

 İlaç tedavisi bozulmanın idrar torbası kaslarında ya da üretra kapağında olmasına göre değişiklik gösterir ve her hasta için ayrı değerlendirilir.

İdrar kaçırmaya karşı fizik tedavide neler yapılır?

Tedavide pelvik taban kaslarının kuvvetlenmesi esastır. Bu kuvvetlendirmenin ise çeşitli yolları vardır. Bunlarda biri doğrudan bu kaslar üzerine elektrod yerleştirerek bu kasların kasılmasını sağlayarak yapılan Elektrostimülasyondur.

Tedavi aylar boyu sürmelidir. Egzersiz tedavisi Kegel egzersizleri denen özel bir egzersiz grubunu içerir ve pelvik taban kaslarının istemli olarak kasılmasının sağlanmasına çalışılır.

Bu egzersiz sırasında karın ve bacak kaslarının çalıştırılmaması gerekmektedir ve tedavinin her aşamasında bulunur.

Bu yöntemde özel bir cihaz ile pelvik taban kasları manyetik akım ile uyarılır. Bu sistemde hasta içine manyetik koil yerleştirilmiş özel bir koltuğa oturur.

Hastanın kıyafetlerini çıkarmasına gerek olmayıp günlük kıyafetleri ile oturabilir. Uygulanması son derece kolay ve zahmetsiz bir işlemdir.

Manyetik stimulasyon uygulandığında hasta pelvik kaslarının kasıldığını hisseder. Haftada 2-3 kez 20 dakika süreyle uygulanır.

Hastanın klinik durumuna göre 10-20 seans yeterli olur. Duruma göre seansların arası açılarak daha uzun süreler de uygulanabilir. Bu yöntem idrar tutmayı sağlayan kasların güçlenmesine sebep olarak idrar kaçırmayı tamamen ortadan kaldırabilir ya da azaltır. Birçok bilimsel çalışma ile yöntemin etkinliği ispatlanmış olup ABD’de FDA tarafından da onaylanmıştır.

Manyetik Pelvik Taban Stimülasyonu hangi hastalarda kullanılabilir ?

 • İdrar kaçıran her erkek ve kadında uygulanabilir.
 • Zorlu doğum sonrasında esneyen pelvik taban kaslarını güçlendirilmesi gerektiğinde kullanılabilir.
 • Özellikle cerrahi tedaviye uygun olmayan, ameliyat olmak istemeyen idrar kaçırma yakınması olan kadınlar,
 • Zorlu normal doğum sonrasında idrar kaçırma yakınması olan genç kadınlar,
 • Daha önce idrar kaçırdığı için ameliyat olmuş ancak yakınmaları geçmeyen kadınlar,
 • Prostat ameliyatı sonrasında idrar kaçıran erkekler fayda görebilir.
 • Kronik prostat iltihabı olanlar
 • Kronik pelvik ağrısı olanlar

Manyetik Pelvik Taban Stimülasyonu tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Yapılan çalışmalarda herhangi bir yan etki gözlenmemiştir.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/drar-kacirmanin-nedenleri-tedavisi/

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

İdrar Kaçırma nedenleri, idrarını tutamama durumu; nedenleri, türleri, tedavisi yöntemleri ve bitkisel tedavileri detaylar haberimizde.

İdrar kaçırma, idrarını tutamama durumu; kadın ve erkeklerde farklı nedenlerden dolayı, değişik yaş gruplarında ortaya çıkabilir. Çocukluk döneminde görülen, daha küçük yaşlarda görülen durumlar daha çok psikolojik nedenlerden kaynaklı olabilir.

Kabus görüp korkma ya da vb. durumlarda meydana gelebilir. Fakat, belirli bir yaş grubu üzerinde ya da yetişkinlerde görülen idrar kaçırması olayı, farklı hastalık belirtisi de olabilir.

Günlük hayatınız içinde, gülerken, yürürken, öksürdüğünüzde ya da oturduğunuzda idrar kaçırma sorunu yaşıyorsanız, bu durum bir sorun haline gelmiştir, diyebiliriz. Bu nedenle içinde bulunduğunuz durum neticesine göre kontrol olmanız gerekir.

İdrar kaçırma; farklı nedenlerden dolayı idrarını tutamama, istemsiz bir şekilde kaçırma durumudur.

İdrar Kaçırmanın Türleri

İdrar kaçırmaya sebep olan durumlar neticesinde, hastalık çeşitleri değişkenlik göstermektedir.

 • Stres inkontinansı: Hapşırma, öksürme, gülme, ağır eşya kaldırmak vb. durumlarda idrar kesesi üzerinden basınç uygulayan durumlar neticesinde gelişmektedir. Sinir, kas zayıflıkları doğrultusunda da gelişebilir.
 • Sıkışma tipi idrar kaçırma durumu: Kişinin idrarı gelir ve sıkışır, tutamaz. Bu durum neticesinde idrar kaçırma olayı yaşanır. Mesane bölgesi, kontrol dışı kasılma yaşar ve olası durum gelişir.
 • Mix tip idrar kaçırma: Her iki durumu da kapsayan idrar kaçırma olayıdır.

İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma durumunu farklı nedenlere dayanır. İdrar kaçırma olayını, yaş grubunuz ve hastalıklarınız doğrultusunda değerlendirebilirsiniz.

İdrar kaçırma nedenleri şöyledir:

 • Yaşlılık, ileri yaşlarda meydana gelebilir.
 • Aşırı kilo problemi.
 • Kabızlık durumu
 • Mesana iltihabı görülmesi, Sistit.
 • Kadınlarda görülen Vajinal enfeksiyonlar.
 • Zorlu doğum süreci geçirmiş olmak.
 • Menopoz doğrultusunda, hormon değişiklikleri yaşamak.
 • Prostat büyüme sorunları.
 • Şeker hastalıkları da idrar kaçırma olayına sebep olmaktadır.
 • Tansiyon ilaçları
 • İdrar söktürücü ilaç kullanımı
 • Depresyon halinde olmak.
 • Sakinleştirici ilaçları kullanıyor olmak.

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma konusunda hastanın mevcut durumu doğrultusunda, doğru tedavi yöntemi uygulanması için öncelikle teşhis konulması gerekir. Hastanın şikayeti doğrultusunda, İdrara sebep olan durumlar, şekli, seyreden-tekrar eden süresi vb. durumlar göz önünde bulundurulur.

Hastanın durumuna göre; kan şekeri, idrar tahlili, idrar kültürü, ultrason, ürodinami gibi tetkikler yapılır. Akabinde, teşhis için gerekli olan farklı test ve uygulamalar da öngörülebilir.

  İdrar karcıma teşhisi sonrası hastanın, idrar kaçırmasına neden olan şeye göre en uygun tedavi yöntemine gidilir.

İdrar kaçırma tedavi yöntemleri:

 • Hasta aşırı kilolu ise ve kilo sonucu idrar kaçırıyorsa, mutlaka kişiye özel diyet programı önerilir. Ayrıca egzersiz programı da tavsiye edilir.
 • Kabızlık durumu içindeyse fakat nedeni bilinmiyorsa, diyet programı düzenlenir. Ayrıca ilaç tedavisi yöntemine gidilir.
 • Yaşam tarzında düzenlemeler yapılır.
 • Aşırı sıvı alımının önüne geçilir.
 • Sigara, alkol vb. kullanan hastaların, bunları en az şekilde kullanmaları tavsiye edilir.
 • İdrar yolu enfeksiyon görülen hastalarda tedavi için, uygun şekilde antibiyotikler verilir.
 • Pelvik ve mesane kaslarını güçlendirecek şekilde, spor ve egzersiz hareketler önerilir.
 • İdrar kaçırma durumunda verilen ilaçlar, hastanın durumuna göre üroloji doktoru tarafından verilmektedir. Bu durumlar için özellikle görüşebilirsiniz.
 • İdrar kaçırması durumunda, prostat büyümesi ve mesane sarkması gibi durumlar gözlemlenirse doktor tarafından cerrahi tedavi yöntemleri önerilmektedir.

İdrar kaçırması durumu tedavi edilmediği durumlarda, cilt üzerinde kızarıklara ve enfeksiyonlara yol açar. Bu nedenle içinde bulunduğunuz durum neticesinde kontrol olmanız önemlidir. İdrar kaçırma durumu, kişinin kendine olan öz güvenini azaltır.

Akabinde psikolojik sorunlar doğurduğu için mutlaka doktor muayenesinden geçmek gerekir. Ayrıca, bu durumuna sebep olan şeyler, kadın ve erkeklerde önemli hastalıklar olabileceği için kontrol olman önemlidir. Erkeklerde idrar kaçırmaya sebep olan, prostat büyümesi önemli bir rahatsızlıktır.

Bu nedenle kontrolden geçtikten sonra, zaman kaybetmeden tedavi uygulanmalıdır.

İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi

İdrar kaçırma durumu kişinin, sosyal hayatını da olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi sürecine gitmek önem teşkil eder. İçinde bulunduğunuz durum, farklı hastalık kaynaklı değilse bitkisel çözümlerden de destek alabilirsiniz.

İdrar kaçırmaya bitkisel çözümler:

 • Plantain: Yarım bardak taze Plantain yaprağı, bir bardak su, bal. Suyu kaynattıktan sonra, yaprakları içine atın beraber 3-4 dk. kadar kaynatın. Karışım soğuduktan sonra, bal ekleyip içebilirsiniz.
 • At kuyruğu: Yarım bardak at kuyruğu bitkisi, bir bardak su, bal. Bitkiyi, yaklaşık 10 dk. sıcak ile demlemeye bırakın. Soğuduktan sonra, bal ekleyerek içebilirsiniz.
 • Özel bitkisel karışım: İki yemek kaşığı biberiye, 2 yemek kaşığı civanperçemi, bir yemek kaşığı potentila kökü, bir yemek kaşığı orman iplikçiği, iki yemek kaşığı at kuyruğu otu, dört bardak su, bal. Bitkileri karıştırın ve üzerine kaynattığınız suyu ekleyin. 10 dk kadar demleyin. Sonra, bal ekleyip tüketebilirsiniz.

You cannot print contents of this website.

Источник: //faydalibilgin.com/idrar-kacirma-nedenleri-ve-tedavisi/

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

Haber güncelleme tarihi 19.04.2019 09:01

 İdrar Kaçırma Hakkında Bilgi

İdrar kaçırma herhangi bir anda idrarın, ani ve istemsiz bir şekilde idrar yolundan dışarı akmasına denir.

Genellikle idrar yolundan kaynaklı bu durum bazı zamanda bir hastalığa bağlı olarak da meydana gelebilir.

Aynı zamanda gülerken, hapşırırken, öksürürken, yürürken hatta otururken bile idrar kaçırılıyorsa, tuvalete çıktığınızda idrar kesesiniz tam boşaltılamadığını hissediyorsanız bu bir sorundur. İdrar kaçırma kişinin ve sosyal hayatını olumsuz olarak etkileyen bir durumdur. Her iki cinsiyette de görülebilir. Buna göre tedavi uygulamaları değişkenlik gösterir.

İdrar Kaçırma Nedenleri

Uzmanlar idrar kaçırmanın bir hastalık olarak değil, kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir sorun olarak görüyor. Her yaş grubunda görülen bu sorunun birçok nedeni olabilir. Başlıca nedenler şunlardır;

 •  İlerleyen yaş Vücuttaki kaslar ilerleyen yaşlarda fonksiyonunu ve kabiliyetlerini kaybederler buna bağlı olarak yaşlı kişilerde idrar kaçırma görülebilir.
 • Fazla Kilo Fazla kilolu kişilerde idrarı tutan kas çok fazla gelişemez. Buna bağlı olarak rahatsızlık baş gösterir.
 • Vajinal Enfeksyonlar
 • Zor Doğumlar 
 • Zor gerçekleştirilen doğumlar, vajinadaki kaslara ve sinirlere zarar vererek idrar kaçırmaya neden olur.
 • Prostat büyümesi
 • Prostat için yapılan ameliyatlar
 • Alkolizm

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma problemi genellikle çok fazla doğum yapan ya da menapoz sonrası görülen bir durumdur. 30 yaşını geçmiş her dört kadından birinde görülen bu problem genç kadınlarda dahi görülebilir.

Kadınlarda genellikle genital organ sarkmasından dolayı yaşanır. Genital organ sarkması ise çok sık doğum yapma, kronik öksürük rahatsızlığı, aşırı şişmanlık ve ağır yük kaldırma sonucu ortaya çıkar.

Erkeklerde İdrar Kaçırma

Erkeklerde idrar kaçırma kadınlara oranla daha az görülen bir rahatsızlıktır. Çünkü erkeklerde idrarı tutmaya yarayan kas fizyolojik olarak daha gelişmiştir. Aynı zamanda bu kası yıpratacak doğumlara da maruz kalmazlar. Ancak görülmesi durumunda kadınlardan daha şiddetli olarak yaşanır.

İdrar Kaçırma Teşhisi
İdrar kaçırma şikayetiyle ilgili doktora gidildiğinde öncelikle günlük idrar takip çizelgesi sunacaktır. Kişinin kaçırdığı idrarın miktarı tespit edildikten sonra sorunun nedeninin nereden geldiğini anlamak için mesanenin nasıl çalıştığını gösteren test uygulanacaktır.

İdrar Kaçırma Sorunu Tedavisi

 • Cerrahi Müdahale Olmayan Tedavi; Bir hastalık sonucu oluşmayan idrar kaçırmada bu tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavide sorunu daha kötü hale getiren kabızlık, şişmanlık, aşırı sıvı tüketimi sonucu oluşan basınç ve sigara kullanımının önüne geçilmeye çalışılır. Pelvis tabanındaki kaslar düzeltilmeye çalışılır.
 • Kegel Egzersizleri İle Tedavi; Pelvis kasları idrarı tutan kaslardır. Bu kaslar zarar gördüğünde ya da kabiliyetleri azaldığında idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar. Doktorunuzun verdiği egzersiz listesi ile Pelvis kaslarının güçlendirilmesi hedeflenir. Hamilelik döneminde de bu egzersizler yapılabilir.
 • İlaç İle Tedavi;Uzman doktorunuz tarafından öngörülen tedavi yöntemidir. Doktorunuz mesane gevşetici ilaçlar ile idrar kaçırmanın önüne geçmeye çalışır.
 • Cerrahi Müdahale İle Tedavi;  Doktorunuzun kararı sonrası sorunun ameliyat ile çözülmesidir. Çeşitli ameliyat yöntemleri mevcuttur.

Önerilen İçerik;

► Öpüşme Hakkında Eğlence Dolu 20 Gerçek Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: //www.neoldu.com/idrar-kacirma-nedenleri-ve-tedavi-yontemleri-3407h.htm

Kadınlarda İdrar Kaçırma Probleminde Tanı Yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

İdrar kaçırma kontrol edilemeyen ve insan hayatını olumsuz yönde etkileyen sosyal bir sağlık sorunudur. Bu durum sık sık tekrar ettiğinde sorun olarak kabul edilmeli ve altında bir sağlık problemi aranmalıdır.

Kadınlarda erkeklere göre daha sık karşılaşılan bir durum olan idrar kaçırma probleminin birçok nedeni olabilmektedir. İdrar kaçırma probleminde tanı yöntemleri ile sorunun ana nedeni çözülmeli ve tedavi uygulanmalıdır.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte idrar kaçırma problemi kısa sürede çözüme ulaşmaktadır.

İdrar Kaçırma Problemi Kimlerde Görülmektedir?

 • Kadınlarda, özellikle doğum sayısı arttıkça ve menopoz döneminde hormonal değişikliklerin yaşanması nedeniyle idrar kaçırma problemi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genital bölgenin kaslarının yaşla ve deformasyonla birlikte gevşemesinden dolayı 50 yaş ve üstündeki kadınlarda, daha sık görülmektedir. Öksürürken, hapşırırken, gülerken, hatta ileri seviyede sadece ayağa kalkarken bile idrar kaçırma sorunu ile karşılaşılabilmektedir.
 • Yine gelişen birtakım endokrin veya metobolik hastalıklardan dolayı da artış saptanmaktadır. Burada en önemli faktör diabettir. – İdrar yolları enfeksiyonları, hızlı kilo alıp-verme, açık tenli ırk, karın içi kitleler(miyom,kist tümer vs.)
 • Kullanılan bazı ilaçlar; tansiyon ilaçları, antitepresan vb.,

İdrar kaçırma problemi alışılması imkansız, gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bu sorunu yaşayan kişiler dışarı çıkmaktan kaçınmakta ve zamanla bu durum ciddi psikolojik sorunlara neden olmaktadır.

Bir diğer yandan bu sorunu yaşayan kişiler su içmekten kaçınmakta ve zamanla çok daha ciddi sonuçlara neden olabilecek böbrek rahatsızlıkları yaşamaktadır.

İdrar Kaçırma Probleminde Tanı Yöntemleri Nelerdir?

İdrar kaçırma probleminde tanı yöntemleri oldukça çeşitlidir. İlk aşamada doktor tarafından tıbbi öykü dinlenmeli ve teşhis için bir yol haritası çizilmelidir. Doktor bu aşamadan sonra hastadan idrar günlüğü tutmasını istemektedir. İdrara çıkma sıklığının not edildiği bu günlüğü doktor inceleyecektir.

Bu yöntemlerin haricinde teşhis amaçlı yapılan testler de bulunmaktadır,

 • Boya Testi: Sağlık açısından zararı olmayan özel bir boya idrar torbasına verildikten sonra hastaya verilen ped ile yapılan inceleme ile sonucunda teşhis konulmaktadır. Pedin boyanıp boyanmaması sonucunda doktor tedavi yöntemi belirleyecektir.
 • Ürodinami: İdrar boşalırken akış hızı ve idrar torbası dolduğunda oluşan basıncın hacimi incelenerek alınan sonuçlar doğrultusunda tedavi uygulanmaktadır.
 • Stres Testi: Bu testin gerçekleştirilmesi için idrara sıkışmış olmanız gerekmektedir. Bu sırada doktor öksürmenizi isteyecek ve idrar kaçırma olup olmadığı tespit edilecektir.
 • Sistoskopi: İdrar torbasının içini görme imkanı sunan bir tanı yöntemidir. İnce, ışıklı, ucunda mercek olan bir tüp ile doktor idrar torbasının içerisinde inceleme yaparak idrar kaçırma nedeni hakkında fikir sahibi olacaktır.
 • Q-tip test; idrar yolu çıkışındaki hareketliliği gösteren bir testtir.

İdrar Kaçırma Problemi Tedavi Edilebilir mi?

İdrar kaçırma probleminde tanı yöntemleri sonrasında doktor problemin nedeni ile bağlı olarak tedavi yöntemine karar verecektir. Bu tedavi seçenekleri 4 ana gruba ayrılmaktadır.

 • İlaç Tedavisi: Doktor, yapılan testler sonucunda öncelikle idrar kaçırma probleminin nedenini saptayacaktır. Daha sonra tedavi yöntemleri arasından ilaç tedavisini seçmesi durumunda, mesane rahatlatacak ilaçlarla sorun ortadan kaldırılabilmektedir.
 • Davranışsal Tedavi: Yaşam tarzında değişiklik yapmak amacıyla davranışsal tedavi uygulanmaktadır. Sigarayı bırakmak, kilo vermek, ağır kaldırmaktan kaçınmak idrar kaçırma problemlerinin aşılmasında büyük ölçüde başarılı olmaktadır. Davranışsal tedavi sonucunda idrar kaçırma nedenleri saptanmakta ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
 • Fizik Tedavi: Vajina, Üretra ve Rektum kaslarının güçlenmesine yönelik olan Kegel egzersizi ile idrar kaçırma probleminden kurtulmak mümkündür. Bir diğer yandan idrar kaçırma problemi olmayanların da kegel egzersizini zaman zaman uygulamayı alışkanlık haline getirmesi ileride idrar kaçırma problemi yaşanması riskini azaltmaktadır.
 • Cerrahi Tedavi: İdrar Kaçırma Probleminde tanı yöntemleri sonucunda problemin altında yatan neden ortaya çıktığında hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına doktor karar vermektedir.
 • Jinekolojik Lazer : 6 hafta ara ile onar dakikalık üç seans şeklinde uygulanır.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma nedenleri, tedavi yönteminin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. İdrar kaçırma probleminde tanı yöntemleri sırasında idrar kaçırma nedenleri teşhis konusunda yol göstermektedir.

 • İdrar yolu taşları ve idrar yolu tümörleri
 • Vajinal Enfeksiyonlar
 • Menopoza bağlı hormonal değişiklikler
 • Erkeklerde prostat büyümesi
 • Şeker hastalığı
 • Yaşa bağlı sağlık sorunları
 • Kabızlık
 • Aşırı kilo alımı
 • Rahim ve idrar yolu sarkmaları
 • Beyin fonksiyonu rahatsızlıkları ( Alzheimer, demans, damar rahatsızlıkları)

İdrar kaçırma nedenleri maddelerle belirtildiği gibi birçok farklı nedene bağlı olarak yaşanabilmektedir. Bu sebeple, teşhis sonrasında izlenecek yol farklı olmaktadır. Bu noktada idrar kaçırma probleminde tanı yöntemleri de çeşitlilik göstermektedir.

İdrar yolundaki taş ya da tümörlerin tespiti için ultrasonografiden faydalanılırken, vajinal enfeksiyonlarda, vajinal muayene ya da idrar ve kan tahlilleri yol gösterici olmaktadır. Beyin fonksiyonu rahatsızlıkları için tanı yöntemleri farklıyken, şeker hastalığı tespiti için yapılacak kontroller farklı olacaktır.

Bu nedenle idrar kaçırma nedenleri doktor tarafından detaylı olarak incelenmeli ve tedavi uygulanmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: //www.doktortakvimi.com/blog/kadinlarda-idrar-kacirma-problem

Kadınlarda İdrar Kaçırma Problemi ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

İdrar tutamama ve idrar kaçırma, özellikle son yıllarda kadınları etkileyen önemli sorunlardan biridir. İstemsiz idrar kaçırma inkontinans nedir sorusunun kısaca tanımıdır.

Toplumda birçok kişide istem dışı olan aksırma, hapşırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda karın iç basıncı artar. Bu da mesaneye baskı olmasına neden olur. Mesaneye olan baskı da idrar kaçırma şikayetinin oluşmasına neden olur. Bazı kişilerde ise, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe yani idrar tutamamasorunu bulunmaktadır.

Hamilelikte ve Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Çoğunlukla doğum sonrasında idrar tutamama sorunu vücudun normale dönmesi ile ortadan kalkar. Ancak bazen de doğumdan sonra idrar kaçırma şikayetleri devam eder ve artar.

Hamilelik döneminde idrar tutamama nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Hamilelik süresince büyüyen rahmin mesaneye baskı yapması
 • Mesane boynundaki sfinkter ile mesanenin anatomik olarak yer değiştirmesi
 • Hamilelikte artan progesteron hormonunun mesane kaslarında gevşemeye neden olması
 • Öksürme, hapşırma, gülme ve ani hareket sonucu mesane üzerindeki basıncın artması
 • Hamilelik sırasında aniden tuvalete sıkışma durumu nedeni ile tuvalete yetişememe

Hamilelik döneminde idrar kaçırmamak için egzersiz kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri sayesinde idrar torbası etrafındaki kaslar ile pelvis tabanındaki kaslar güçlendirilir ve böylelikle istemsiz idrar kaçırma önemli ölçüde engellenmiş olur.

Gebelikte Sık İdrara Çıkma

Doğal bir şikayet olan gebelikte sık idrara çıkma kaçıncı haftada başlar diyen anne adayları için gebe kalındıktan 6-8 hafta sonra bu durumla karşı karşıya kalacağınızı belirtelim hemen. Gebeliğin ilk 3 ayından sonra bu şikayet hafifler ancak son 3 ayda rahmin idrar torbasına yaptığı bası nedeniyle şikayetler tekrar kendini gösterir.

Hamilelikte sık idrara çıkmak beraberinde idrar yaparken yanma, ağrı, ateş, halsizlik ve anne adayının genel durumunda bir bozukluğu da getirmişse idrar yolu enfeksiyonu, sistit gibi hastalıklardan şüphelenilir. Bu şikayetlerin teşhis edilebilmesi için idrar ve kan tahlilleri yapılır.

Saptanmış bir idrar yolu enfeksiyonu söz konusu ise antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Herhangi bir enfeksiyon durumu tespit edilmemiş ise rahmin mesaneye yaptığı bası olarak değerlendirilir ve bunun için de bir tedaviye gerek yoktur.

İdrar Kaçırma Nasıl Olur?

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Stres inkontinans, karın içi basıncı artıran aktiviteler olan gülmek, hapşırmak, egzersiz yapmak, yürümek, öksürmek esnasında istemsiz olan idrar kaybıdır.

Pelvik taban kaslarının zayıf olması nedeni gelişir. Pelvik tabanın güçlü olması, idrar yapma zamanı gelinceye kadar üretrayı kapalı tutar.  Zayıf pelvik taban, karın iç basıncını artıran hapşırma, ıksırma, öksürme gibi durumlarda üretranın açılmasına ve idrar kaçırma durumuna neden olur.

 • Çok sayıda doğum yapmış olmak
 • İri bebek doğurmuş olmak
 • Doğum sırasında vakum kullanılmış olması
 • Aşırı kilo
 • Kalıtımsal nedenler
 • Menopoz dönemi
 • Mesane boşalmasını kontrol eden kasların yetmezliği

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Mesane kaslarının aşırı aktif ve duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır. Tuvalete çıkma ihtiyacı hissedildiğinde tuvalate yetişemeden idrar kaçırma olayıdır.

Karma Tip İdrar Kaçırma:  Hem stres hem sıkışma tip ikisinin de yaşandığı durumdur.

Taşma Tip İdrar Kaçırma: Mesanede kapasitesinin üzerinde idrar birikmesi ile idrar yapma ihtiyacı hissetmeden az miktarda idrar kaçırma durumudur.

İdrar tutamama ya da İdrar kaçırma tanısı, anamnez yani kişinin hastalık geçmişinin sorgulanması, muayene, 24 saatlik idrar günlüğü bilgisi, idrar kültürü, ürodinamik tetkikler, vajinal ultrason yöntemleri ile konulur.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

En çok kullanılan yöntemleri şöyle sıralayabiliriz;

Konservatif Tedavi

 • Kegel Egzersizleri
 • Biofeedback tedavisi
 • Manyetik tedavi

İlaç Tedavisi

Cerrahi Tedavi

Источник: //www.kadindiyari.net/kadinlarda-idrar-kacirma-problemi-ve-tedavi-yontemleri/

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kadınlarda idrar kaçırma.. Nedenleri ve tedavi yöntemleri

İdrar kaçırma, bilindiği üzere böbreklerde idrar üretilir ve iki küçük borucuk ile idrar torbasına gelir ve burada depolanmaya başlar. Bu idrar depolanma sırasında insan bunu fark etmediği gibi, idrar yapma ihtiyacı duyulduğunda beyin komut verir ise tuvalete gidilir ve bu ihtiyaç karşılanır.

Bu doğal sistemin dışında istemsiz beyin izin vermeden idrar torbasının idrar kaçırmasına istemsiz idrar kaçırma denilir. İdrar kaçırma bir çok hastalığın sebebi olarak meydana çıkabilir. Örneğin, alzheimer hastaları, parkinson hastalığının genelde ilk bulgusu olarak değerlendirilir.

Dört çeşit (tip) idrar kaçırma sorunu vardır.

İdrar kaçırma tipleri

Stres tipi idrar kaçırma nedir? : Öksürme, aksırma, ağır bir iş yaparken ve merdiven çıkarken olan az miktarda kaçırılan idrar kaçırılmasıdır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma nedir? : Sıkışma tipi idrar kaçırma çok fazla sıkışıp, tuvalete yetişememe durumunda olan idrar kaçırmadır.

Miks tip idrar kaçırma nedir? : Her iki tipinde bulunduğu öksürme, aksırma gibi ve idrarın çok sıkışması gibi olan tip idrar kaçırmadır.

Taşma tipi idrar kaçırma nedir? : Taşma tipi idrar kaçırmadaha çok nörolojik ve diyabetik hastalarda rastlanan, bu tip idrar kaçırma durumu idrar torbası dolar ve hasta idrarının geldiğini hissetmediği için sızma meydana gelir.

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında en önemlileri gebelikler, zor doğumlar ve yaşlanma olarak kabul edilir.

Fakat idrar kaçırmanın altında yatan bazı hastalık gurupları bulunabilir ve en basitiidrar torbası iltihabı kadında idrar kaçağına veya idrar tutamama problemine sebep olabilir. Mesane taşı veya mesane tümörü sık idrara çıkmaya ve idrar kaçırmaya neden olabilir.

Ayrıca bel fıtığı, omurilikte oluşan deformasyon (şekil bozukluğu) beyin tümörü gibi hastalıklarda ve kadınlarda daha sık idrar kaçırma problemi görülebilir.

Kadınlarda daha sık olmasının en önemli nedeni ise sık yapılan doğum ve hamilelik esnasında pelvik taban kas gurubunun yıpranmasına ve travmasına bağlı, yaşın ilerlemesi ile özellikle 70’li yaşlardan sonra toplumda görülen idrar kaçırma olasılığı artmaktadır.

Ayrıca şeker hastalarında daha fazla idrar kaçırma görülebilir iken, bunun nedeni şeker hastalarının çok fazla idrar üretmesi ve daha fazla sistit (idrar torbası iltihabı) yaşaması durumunda tekrarlayan sistitler ve sinir dokusunun yıpranması nedeni ile hastanın idrar torbasının dolduğunu anlamaması da idrar tutamamaya neden olmaktadır.

İdrar kaçırma kadının sosyal yaşantısını ve günlük yaşantısını etkileyen bir durum olup, genelde yaşın ilerlemesi ile normal olduğu düşünülüp, doktora gitme gereği duyulmaz iken, genç bir kadın öksürdüğünde, spor yaparken idrar kaçırır ise doktora başvurmalıdır. Şikayetçi olmayan ve çok sıkıntı hissetmeyen kadında özellikle yaşı ilerlemiş olanlarda tedavi gerekmeyebilir. Şikayeti olan ve yaşam kalitesi düşen kadınlarda idrar kaçırma tedavisi oldukça önemlidir.

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi

İdrar kaçırma tedavisinin başarılı olması için öncelikle buna sebep olan etkeni bulup, hastalığa göre tedavi yapılması gerekmektedir. Eğer idrar kaçağının nedeni alzheimer ise bunun tedavisinin yapılması azda olsa idrar kaçırmayı önleyebilir. Mesane taşı veya tümör var ise bunun tedavisi durumu düzeltebilir.

Fakat hastanın pelvik taban kaslarında zayıflık ve sarkmadan kaynaklanan idrar kaçağı var ise öncelikle pelvik taban kaslarını güçlendirmek gerekir.

Kegel egzersiz denilen, aslında her genç kadının yapması gereken pelvik taban güçlendirme egzersizi ile tedavi başlanır. Öncelikle kegel egzersizi hastaya öğretilir ve bu egzersizler sağlıklı bir kadınında hayat boyu yapması gereken egzersizlerdir.

Bunların yanında, ilaçlar ile antimikotik ve antikolinerjikilaçlar ile tedavi verilir.

Sarkmalara bağlı aksırıp, öksürme ile idrar kaçırmanın tedavisi genelde cerrahi yöntem ile yapılır. Günümüzde eskiden olduğu gibi çok büyük ameliyatlar değilde, çok daha küçük boyutta ve etkinliği daha yüksek olan, kadının fazla zamanını almayan ameliyatlar ile başarılı olunur.

Bu işlemler trans vajinal teyp denilen işlem ile idrar torbası boynunun destekleme işlemi uygulanır. Bu işlem % 90 üzerinde başarılı olunan ve 6-7 sene veya daha fazla başarısının devam ettiği bilinen bir işlemdir.

Bunların yanı sıra, rahim sarkması, arkaya doğru kalın bağırsak sarkması var ise onlarında aynı anda tedavisinin yapılması gerekmektedir.

İdrar yolları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/kadinlarda-idrar-kacirma-nedenleri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..