Kadınlarda Kalp Hastalığına Neden Olan Etkenler

Kalp hastalıkları neden arttı ve tedavi yöntemleri neler?

Kadınlarda Kalp Hastalığına Neden Olan Etkenler

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu “Kalp Sağlığı” konusuna dair merak edilen soruları yanıtladı.

Kalp sağlığı sorunları neden bu kadar yaygınlaştı, yaş oranı gittikçe düşüyor, hatta sporcu olup çok sağlıklı yaşamasına rağmen kalp sağlığı sorunu yaşayan insanlar gün geçtikçe artıyor, tüm bunlar neden oluyor?

Evet, bu kadar yaygınlaşmasının altında tabiki bir takım sebepler var, bunlardan bir tanesi ve aynı zamanda en önemlisi sigara, gelişmiş ülkelerde sigara kullanımı gün geçtikçe azalırken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde de tam tersine sigara kullanımı gün geçtikçe artış göstermekte. Sigara kullanımı kalp damar hastalıklarının oluşmasında kullanmayan bir kişiye göre yaklaşık 2-3 kat daha fazla riski artırıyor. Ama yine de kişiler zaten sigara kullanıyorum bu hastalık için riskim arttı deyip bunun arkasına sığınıp sigaraya devam etmemeliler. Çünkü sigara kullanan ve daha sonra sigarayı bırakan kişilerde bırakmayan kişilere göre kalp damar hastalıklarının görülme ihtimali yaklaşık %40 oranında azalıyor. O nedenle zararın neresinden dönerseniz kardır deyip kullanıyorsak biran evvel bırakmakta fayda var diyoruz.

Diğer bir etken ise sağlıksız ve düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam şekli ve bunların da getirdiği obezite hastalığıdır. Obezite kalp damar hastalıklarının oluşmasında çok ciddi bir etken. Özellikle göbek bölgesinden kilo alan kişilerde kalp damar hastalıklarının görülme oranı diğer insanlara göre çok daha fazladır. Sağlıksız beslenme beraberinde kötü huylu kolesterol artışını getirir.

İşte saydığımız tüm bu nedenlerden dolayı kalp damar hastalıklarının görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor, üstelik görülme yaşı da gittikçe düşüyor. Yani şuan dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en başta gelen ölüm nedenlerinden biri kalp damar hastalıkları.

Türkiye de her yıl yaklaşık 200.000 kişi kalp damar hastalıklarının getirdiği sonuçlar nedeni ile hayatını kaybediyor. Bu durum çok ciddi çünkü yaklaşık her 10 dakikada 3-4 kişi demek.

Kalp damar hastalığı çok ciddi bir rahatsızlık olmasına rağmen yaşam şeklinin değiştirilmesi ve bazı risklerin azaltılması ile önlenebilir bir hastalıktır.

Kalp damar hastalıklarının oluşmasındaki en büyük etkenlerden bir diğeri tansiyon yüksekliği, Türkiye’de 15 milyon tansiyon hastası var ve bunlardan sadece % 40 civarı bu hastalığını biliyor ve tüm tansiyon hastalarının içerisinde de %8-10’u etkin tedavi alıyor, yani tansiyonunu kontrol altına aldırıcı tedavi alıyor. Oran maalesef çok düşük. Yine de kişinin tansiyon hastalığının farkında olup, etkin tedavi görmesi kalp damar hastalıklarının riskini azaltmakta çok önemli.

Ayrıca genetik yatkınlıklar ne yazık ki kalp damar hastalıklarında çok önemli.

Örneğin ailesinde ya da kendisinde şeker hastalığı olan kişilerde kalp damar hastalıklarının görülme oranı 4-5 kat daha fazla, şeker hastalarında ortalama %50-55înde bu rahatsızlık görülüyor.

O nedenle kişilerin şeker hastalığının da farkında olup yine doktor kontrolünde uygun seviyelerde tutulması lazım. Tedaviye düzenli devam edilmesi de önemli.

Kısacası kişi tansiyon, şeker gibi rahatsızlıklarını kontrol altına alır ve düzenli bir yaşam şekline geçiş yapar, beslenmesinde de gerekli düzenlemeyi yaparsa, kolesterolüne dikkat eder, yaşına uygun egzersizler yapar ve sigaradan da uzak durursa kötü sonuçlarla karşılaşma riskini oldukça azaltır.

“Her göğüs ağrısı ya da sırt ağrısı kalp rahatsızlığı demek değildir! Ancak bu ağrıların önemsiz olduğunu göstermez, bu tip ağrılar özellikle devam eden ağrılarsa mutlaka bir hekime görünmelerini ısrar ediyoruz.”

Kalp hastalıklarında hastalar hangi belirtiler ile geliyor?

Kalp sağlığında en çok dikkat çeken belirtilerden biri göğüs ağrısıdır.

Kalp damarlarında tıkanıklığın en önemli belirtisi tıpta biz hekimlerin anjinopetönis dediğimiz halk dilinde de göğüste baskı hissi ve sıkışma hissi şeklinde olan genelde eforla veya emosanalstres ile ortaya çıkan, 3-5 dk süren, bazen sol kola, çeneye veya sırta yayılabilen göğüs ağrısı şeklinde kendini gösteren ağrıdır.

Ama şeker hastalarında sinirsel hasar olması sebebiyle bazen bu göğüs ağrısını hissedemeyebilirler. Bu yüzden kalp damar hastalıkları özellikle şeker hastaları gurubunda sessiz seyredebiliyor. Bunun dışında, yani göğüs ağrısı dışında bazen mide ağrısı şikayeti ile de gelebiliyorlar, çünkü hastalar kalp rahatsızlığını mide ağrısı sanabiliyor.

Peki, herhangi bir sebeple başvurmamış ama rutin kontrole gelmiş bir hastaya neler yapılıyor?

Bu belirtiler dışında rutin kontrole gelmiş bir hastanın da herhangi bir kalp rahatsızlığının olup olmadığını anlamak için yapılan testlerden efor testi var, hastada bir sorun varsa bu testte çok çabuk yorulabiliyor, üzücü olan tarafı ise hiçbir belirti vermeyip ani kalp krizi ile gelen hastalar. Çünkü ne yazık ki kalp krizi geçiren hastaların %20’si daha hastaneye ulaşmadan üzücü sonuçlar olabiliyor, hatta bazen de hastaneye ulaşsalar bile en etkin tedaviye rağmen %8-10’u da hastanede hayatını kaybedebiliyor.

Tüm bunları yaşamamak için en ufak bir şekilde erken yorulma, mide ağrısı, kol ağrısı, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi şikayetlerimiz olduğunda hemen bir kalp doktoruna görünüp kontrol ettirmekte ve herhangi bir sorun varsa erken teşhis ile tüm aksilikleri önlemek yapabileceğimiz en iyi şey.

Yani biz hastalara diyoruz ki bedeninizi dinleyin, kalbinizi sevin, şikayetleriniz başladığında bu süreci uzatmadan mutlaka bir hekim kontrolünden geçin. Sağlık ihmale gelmez.

Kalp rahatsızlıklarında ki tanı yöntemleri neler?

Hastanın önce detaylı öyküsü alınır, daha sonra gerekli fiziki muayene yapıldıktan sonra bir takım kan testleri, elektro, kalp ultrasonu dediğimiz ekosunu yapıyoruz, eğer bu tetkikler bizi kalp damar tıkanıklığı olabileceğine dair kuşkularımızı artırırsa, eğer kuşkularımız hem öyküde, hem tetkiklerde hem de muayenede çok fazlaysa hastayı direkt kalp anjiyosuna yönlendirebiliyoruz.

Ama bazen arada kaldığımız durumlarda oluyor. Onlarda da anjiyonun bir öncesi tetkiklerimiz olan efor testi, her hastaya efor uygulanamıyor bu tip hastalarda da yine kalpteki stresi ölçen miyokard perfüzyon sintigrafisi dediğimiz testi yapıyoruz. Eğer bu testlerin sonucunda da damar tıkanıklığı bulguları varsa işte o zaman hastayı anjiyoya yönlendiriyoruz.

Anjiyo zaten bize net sonucu veriyor.

Her kalp ağrısında anjiyo yapılır mı?

Her kalp ağrısı anjiyo yapmak gerekmez. Anjiyo ancak hastanın tüm tetkiklerinin de sonunda bizi bir kalp damar tıkanıklığına yönlendirirse ancak kesin sonucu almak amaçlı yapmamız gerektiğinde uyguluyoruz.

Anjiyo nedir?

Anjiyodan kastımız bir kalp anjiyosudur, yani damar görüntüleme yöntemi. Ya el bileğimizdeki atar damarı kullanarak ya da kasık bölgemizdeki bacağımızı besleyen taki ana atar damarı kullanarak, atar damar sistemine bir iğne ile giriyoruz.

Ve o iğnenin içinden gönderdiğimiz bir telle kalbi besleyen bizim koroner arter dediğimiz damarlara ulaşıyoruz.

Ve o damarların içine bir boya veriyoruz, bu boyayı verirken de o damarların fotoğrafını çekiyoruz, bu tetkik sayesinde net olarak damarlarda bir tıkanıklık olup olmadığını görüyoruz. Ve bu yöntem eskisi gibi çok korkulması gereken bir yöntem değil.

Çünkü örneğin el bileğinden yaptığımız hastalarımız sadece girilen bölgenin kapanması için işlem sonrasında koltukta oturup gazetesini okurken birkaç saat bekliyorlar. Bu bekleme süresinde de işlem yapılmış olan el bileğine sadece bir bileklik takılıyor.

Sizce, teknolojinin kalp hastalıklarında önemi nedir?

Teknoloji sağlık sektöründe her zaman önemlidir, ancak Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi branşları için daha da önemli çünkü biz teknolojinin gelişim hızı ile büyüyen iki branşız. Çünkü bizim hastaya sunduğumuz hizmetlerdeki riskler çok daha büyük o nedenle teknolojinin bize sağladığı nimetler sayesinde bu riskler daha da minimalize ediliyor.

Источник: https://optimedhastanesi.com/tr/kalp-ve-damar-cerrahisi/kalp-hastaliklari-neden-artti-ve-tedavi-yontemleri-neler/

İskemik Kalp Hastalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda Kalp Hastalığına Neden Olan Etkenler

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 09:54

İskemik Kalp Hastalığı Nedir?

İskemik kalp hastalığı, kalp kasının çeşitli nedenlerden dolayı beslenememesi durumunda ortaya çıkan hastalıklara denilmektedir. Kalbi besleyen koroner damarların, damar sertliği nedeniyle tıkanma ve daralmasıdır.

Bu tıkanma sebebiyle kalp gerekli olan oksijeni ve besin maddelerini alamaz. Bu nedenle kalbin fonksiyonları bozulur ve çeşitli şikayetler neden olur. Bu durum ise kronik iskemik kalp hastalığı olarak adlandırılmaktadır. İskemik kalp hastalığı gelişmiş ülkelerde en etken ölüm sebebidir.

Bu hastalık erkeklerde de kadınlarda da görülen bir hastalıktır. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır fakat erkeklerde daha genç yaşlarda görülürken, kadınlarda menopoz sonrasında daha sık görülmektedir. İskemik kalp hastalığı ani ölümlere neden olmaktadır.

Bu hastalık en sık kadınlarda ölümlere neden olmaktadır. 

İskemik kalp hastalığının çeşitli şikayetleri bulunmaktadır. Bu hastalığın kişilerde ciddi belirtileri görülmektedir. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen bulgular, rahat hareket etmesini de engellemektedir.

İskemik kalp hastalığının belirtilerinde vücudun birçok bölgesinde ağrılar hissedilmektedir. Aynı zamanda hastada sürekli yorgunluk ve enerji düşüklüğü görülür. En belirgin bulguları ise çarpıntı ve göğüs baskısı olarak görülür.

 İskemik kalp hastalığı, önemli bir hastalıktır. Şikayetleri ve bulguları olan kişiler, zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Bu hastalığın ani ölümlere neden olduğu unutulmamalıdır. En çok kadınların dikkat etmesi gerekmektedir çünkü kadınlarda daha tehli bir hastalıktır. Bu nedenle dikkate alınması gerekir.

İskemik kalp hastalığının çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Erken teşhis ile tedavi daha mümkün olmaktadır.

İskemik Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İskemik kalp hastalığı belirtileri farklı durumlarla görülmektedir. Genellikle göğüste ağrı ve göğüste baskı hissi oluşur. Göğüste yaşanan baskı hissi sonrasında çarpıntı durumları sıklıkla görülmektedir.

 Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar yaşanır. Bu ağrılar boyun, kol, karın bölgesi ağrıları olarak görülür. Boyun bölgesinde başlayan şiddetli ağrı şikayetleri oluşur. Sol kola doğru iner ve şiddetli ağrılar hissedilir. Karın bölgesinde ağrılar yaşanır.

Bu durum karın bölgesinde üst kısmında görülür. İskemik kalp hastalığı şikayetleri kişilerin ağız bölgesinde de yaşanır. Çene ve dişlerde ağrıya neden olur. Ağrıların yanı sıra solunum sorunu şikayetleri izlenir. Nefes darlığı sorunları sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.

Genel olarak bir yorgunluk ve bitkinlik hali mevcuttur.

 • Göğüste baskı
 • Boyun ağrısı
 • Kol ağrısı
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Çene ve dişlerde ağrı
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk

İskemik Kalp Hastalığı Nedenleri

İskemik kalp hastalığı çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Kalbi besleyen damarların tıkanması ve daralması iskemik kalp hastalığının oluşmasına neden olmaktadır.

Koroner damalarının aniden kasılması ve spazm yaşaması bu duruma sebebiyet vermektedir. Kalp duvarlarının bazı hastalıklar nedeniyle kalınlaşması gibi durumlar iskemik kalp hastalığa neden olmaktadır.

Aynı zamanda doğumsal bozukluklar bu hastalığa etken durumlardır. Kansızlık her hastalığa neden odluğu gibi bu hastalığada neden olmaktadır. 

 • Spazm
 • İltihaplanma
 • Doğumsal bozukluklar
 • Kalp duvarlarının kalınlaşması
 • Kansızlık

İskemik Kalp Hastalığı Tedavi Yöntemleri

İskemik kalp hastalığı iki farklı şekilde tedavi edilmektedir. İskemik kalp hastalığının tedavisinde iki amaç vardır. Bu hastalığın şikayetlerinin azalması ve hastalığın tamamen ortadan kalkmasıdır.

Bu nedenle doktorlar ilaç tedavisi uygulamaktadır. Uygulanan ilaç tedavisi hastada etkili olmaz ise farklı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Cerrahi yöntemlerde ise stent ya da balon takılmaktadır fakat bu durumda hasta ilaç kullanımına devam etmelidir. İlaçlar hastanın şikayetlerinin azalmasında yardımcı olarak aynı zamanda tedaviye yardımcı olmaktadır.

Cerrahi yöntem bu hastalığın tedavisinde etkili bir uygulamalıdır. 

Önerilen İçerik;

► Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/iskemik-kalp-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11015h.htm

Kalp Damar Tıkanıklığı ve Meydana Gelme Sebepleri

Kadınlarda Kalp Hastalığına Neden Olan Etkenler

Kalp damar tıkanıklığının hangi sebeplerden ötürü meydana geldiği, etken olan faktörlerin çeşitleri ve hangi nedenlerden ötürü kaynakladığı hakkında makale.

Hayat Tarzından Kaynaklanan Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp atardamarlarının daralması ve sertleşmesiyle meydana gelen kalp damar tıkanıklığı günümüzde oldukça yaygın bir hastalıktır. Dünya üzerinde meydana gelen hastalık sebepleri içerisinde kalp damar tıkanıklığı bir numaralı sebep olduğu için bu hastalığa neden olan sebepleri bilmek ve gerekli önelmeleri almak oldukça önemli bir konudur.

Bu hastalığa neden olan sebepler birçok farlı faktöre dayanmakla birlikte bunları altlarında yatan nedenlere göre sıralamak mümkündür. Bunlardan birisi olan hayat tarzından kaynaklı sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Stres. Günümüzün modern dünyasında gündelik yaşam içerisinde strese maruz kalma oranları ve dereceleri oldukça yükselmiştir. Sürekli olarak stres altında yaşayan bireylerde meydana gelen hormonal ve sinirsel değişiklikler uzun süreli devam ederse kalp damar tıkanıklığa neden olabilmektedir. özellikle A tipi kişilik denilen hırslı, sinirli, işkolik kimselerde stres sebepli olarak bu hastalık daha sık görülmektedir.
 • Sigara. Birçok hastalığın birinci dereceden kaynağı olan ve zararlı etkileri oldukça fazla olan sigaranın gündelik hayatta kullanımı bu rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden birisidir. Özellikle damar sertleşmesinin birincil nedenlerinden olan sigaranın bırakılması kalp damar hastalığının oluşma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.
 • Fiziksel aktivite azlığı. Gündelik yaşamın koşuşturması içerisinde fiziksel aktiviteye gerekli vakti ayırmadan sürekli olarak masa başı çalışan, spor yapmayan kişilerde bu hastalığın görülme sıklığı artmaktadır. Kan dolaşımını destekleyici ve artırıcı fiziksel aktivite olmadan uyuşuk bir yaşam tarzından kurtulmak oldukça önemlidir.
 • Beslenme alışkınlıkları. Beslenme düzenine gerekli özeni göstermemek kandaki kolesterol düzeyini artırdığı için kalp damar hastalıklarına sebep olan bir etkendir. Özellikle fast food alışkanlığı, dondurulmuş ve hazır gıdaların aşırı tüketimi, çok yağlı yemek alışkanlığı oldukça büyük bir damar hastalığı sebebidir. Mümkün olduğu kadar kolesterol düzeyini artırmayan bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir.
 • Aşırı kilo. Kişilerin aşırı kilolu olmaları, vücut kitle endekslerinin yüksek olmaları kişilerden kaynaklı bir hastalık risk faktörüdür. Bu nedenle gerekli yaklaşımlarda bulunarak kilo verilmesi, kilo alımının engellenmesi ve kilo kontrolü önemli bir koruyucu yaklaşımdır.

Ülkemizde yetişkin nüfusun yarısı kalp damar hastalıkları açısından risk grubu içerisinde yer almaktadır.

Bu tür hayat tarzı nedenli etkenleri düzenleyerek gerekli değişiklikleri yapmak kalp damar hastalığına giden yolu önceden kapatmak anlamına geldiği için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Genetik Faktörlerden Kaynaklı Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp damar tıkanıklığına neden olan fakat kişilerin kontrolünde olmayan diğer etkenler genetik kaynaklı sebeplerdir. Bunları kontrol etmek mümkün olmasa da risk faktörünün farkında olmak gerekli tedbirleri almak açısından önemlidir.

 • Yaş. İlerleyen yaş durumu bu hastalığın görülme ihtimalini ve oranı artırmaktadır. Erkeklerde 45 yaş sonrası, kadınlarda 55 yaş sonrası riskin arttığı ve hastalığın görülme oranlarının yükseldiği yaş gruplarıdır. Bu yaşlardan sonra kişilerin daha dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları ilerleyen süreçte hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Cinsiyet. Damar hastalıkları toplumda kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlık türüdür. Bu durum erkeklerin vücutlarındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Kadınlarda ise menopoz sonrasında bu hastalığın görülme ihtimali daha da yükselmektedir.
 • Genetik. Genetik yatkınlık da önemli bir etkendir. Ailesinde daha önceden kalp damar hastalığı bulunanlar, bu sebeple ölenler var ise kişilerde de bu hastalığın görülme oranı ailesinde bu hastalık olmayanlara göre daha yüksektir. Bu nedenle aile geçmişinde bu hastalık olanların daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kalp damar tıkanıklığı kalp arterlerinde meydana gelir

 • Diyabet. Şeker hastalığı olanlarda bu rahatsızlık daha fazla görülmektedir. Bu nedenle diyabet tedavisinin yaptırılarak hastalığa çözüm bulunması kalp sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir.
 • Hipertansiyon. Yüksek tansiyon hastaları bu hastalık açısından risk faktörü içerisindedirler. Hipertansiyon damar duvarlarına yüksek basınç nedeniyle olumsuz etkide bulunduğu için bu hastalığın görülme ihtimali yükselmektedir.

Tüm bu hastalık oluşturucu nedenler ışığında kalp damar hastalıklarını engellemek ve oluşma riskini en aza indirmek için kişilerin ellerinde olan değiştirilebilir risk faktörleriyle birlikte değiştirmeleri mümkün olmayan risk faktörleri de bulunmaktadır. Fakat bu durum kabullenilmesi gereken bir özellik değil bunun farkında olunarak koruyucu tedbirlerin alınmasını gerektirici bir özelliktir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-damar-tikanikligi-neden-olur.html

Kalp Rahatsızlığı Belirtileri

Kadınlarda Kalp Hastalığına Neden Olan Etkenler

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, 7 belirtiye dikkat!

Kalp hastalıkları en fazla görülen rahatsızlıklardan biridir ve en önemli ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Kalp rahatsızlıklarının pek çok farklı türü vardır. Kalp rahatsızlığı oluşma nedenleri arasında en yaygın olanı koroner arterlerin daralması yahut tıkanmasıdır.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Bu damarlarda oluşan herhangi bir problem en başta kalbi etkiler. Kalbin etkilenmesi demek vücuttaki tüm organları etkileyen bir rahatsızlık sürecinin başlaması demektir.

Koroner arterlerin daralması ya da tıkanmasına koroner arter hastalığı denir. Birden bire oluşan bir durum değildir. Koroner arterlerin daralması ve tıkanması zamana yayılarak yavaş yavaş gerçekleşir. Kalp krizi geçirmenin başlıca sebebi bu damarlardaki tıkanıklıktır.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır?

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, vücudun verdiği bazı sinyalleri dikkatlice gözlemlemek gerekir. Kadınlarda kalp rahatsızlığı belirtileri erkeklere göre kendini daha az belli eder. Erkeklerde genellikle göğüs ağrısı şikayetleri olurken kadınlarda nefes darlığı ve halsizlik gibi pek de uyarıcı olmayan şikayetler ortaya çıkar.

Nefes darlığı ve halsizlik gibi belirsiz işaretlerin üzerinde yeterince durulmadığından kadınlar kalp hastalığı belirtileri çok daha ağırlaşınca doktora gitmektedir. Bu yüzden kalp hastalığı nasıl anlaşılır, hangi belirtiler olursa derhal doktora başvurulmalıdır bilinmeli, hastalık ilerlemeden farkına varılmalıdır.

Kalp hastalığı belirtileri bazen çok dikkat çekici olmayabilir. Hatta kalp rahatsızlığı olduğu dikkate değer hiçbir belirti olmaksızın direkt olarak kalp krizi geçirmeyle ortaya çıkar. Bu gibi durumlardan sakınmak için aşağıdaki işaretler dikkate alınmalı ve mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır:

Rutin olarak yürünen mesafeler son zamanda nefesin kesilmesi, çabuk yorulma gibi sebeplerle yürünemiyorsa.

Yemeğin üzerine ya da karın tokken yürünmekte zorlanılıyorsa.

Elinde herhangi bir yük taşırken yürünmekte zorlanılıyorsa.

Yürürken göğüste yanma hissi varsa, göğüste baskı ya da basınç hissi oluyorsa.

Hızlı yürürken ya da yokuş çıkarken göğüste ağrı ve yanma hissi ya da zorlanma oluyorsa.

Yürürken sol tarafta özellikle sol kol üzerinde ağırlık ve uyuşma hissediliyorsa ve çabuk yorulma varsa.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Kalp çeşitli sebeplerle vücuda kan pompalama görevini yerine getiremeyebilir. Bu durum hem kalbin kendisinde hem de diğer organlarda sağlık problemlerine yol açar. Nefes darlığı, yorgunluk, halsizlik, ağrı ve ödem gibi kalp rahatsızlığı belirtileri ortaya çıkabilir.

Önemli olan vücudun verdiği sinyallere her daim dikkat etmektir. Bu sayede yorgunluk ya da nefes darlığı gibi normalde üzerinde fazla durulmayan uyarıcı kalp rahatsızlığı belirtileri erken farkedilebilir. Kalp krizi ve benzeri bir rahatsızlık yaşamadan doktora başvurmak ve gerekli tedaviyi olmak hayat kurtarabilir.

Kalp rahatsızlığı belirtileri:

Nefes darlığı: Nefes darlığı kişinin nefes alıp vermede zorluk yaşaması durumudur. Bu nefes alıp verememe kontrol altına alınamaz ve kişi soluksuz kalabilir. Nefes darlığına yol açan sebep çok ciddi sağlık problemleri olabilir.

Çeşitli solunum sistemi hastalıkları ya da kondisyonun düşük olması sebebi ile nefes darlığı yaşanabilir. Aşırı kilolu kişilerde, yaşlılarda ve hareketsiz bir yaşam sürenlerde nefes darlığı daha sık görülür. Ancak nefes darlığı daha yaygın olarak kalp rahatsızlığı belirtileri arasında yer alır.

Gece yatarken nefes darlığı oluyorsa bu genellikle kalp yetersizliğine işaret eder. Fiziksel efor sarfettikten sonra gıcık tutması şeklinde kuru öksürükle birlikte nefes darlığı oluyorsa yine kalp yetersizliğinden şüphe edilebilir. Nefes darlığı kalp rahatsızlığı belirtileri arasındadır ancak daha başka pek çok rahatsızlığında belirtisi olabilir.

Nefes darlığına neden olan hastalıklar

Halsizlik: Halsizlik ve yorgunluk da nefes darlığı gibi birden fazla hastalığın belirti listesinde bulunmaktadır. Halsizlik, güçsüzlük oluyorsa bu depresyon ya da anksiyete kaynaklı olabilir. Buna ek olarak kansızlık, tiroid bozuklukları ve başka bazı kronik rahatsızlıklar da halsizlik yapabilir.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, nefes darlığı ile birlikte halsizlik ve yorgunluk oluyorsa bir doktora görünmenizde fayda var. Kalp yetmezliği olan hastalarda halsizlik görülebilir. Kalbi besleyen damarlar olan koroner arterlerdeki daralmalar da güçlü bir yorgunluk hissi yaratabilir.

Öksürme: Kalp hastalığı olanlarda fiziksel efor sonrası öksürme, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı görülebilir. Bununla birlikte öksürük gece uykudan uyandırıyorsa ve oturunca geçiyorsa kalp yetmezliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Çarpıntı: Kalbin normal ritminden daha hızlı atması ve bu atışların dikkat çekici bir biçimde hissedilmesine kalp çarpıntısı denir. Çarpıntı da kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir.

Bazı durumlarda kalp çarpıntısıyla birlikte bayılma da görülebilir. Ancak her kalp çarpıntısı kesin olarak bir kalp hastalığına işaret etmeyebilir. Diğer belirtilerle birlikte değerlendirmek gerekir.

Bayılma: Kalp hastalığı sonucu beyne yetersiz kan pompalanmasıyla bayılma gerçekleşebilir. Bayılma öncesinde terleme, mide bulantısı ve esneme gibi belirtiler de görülebilir.

Morarma: Morarma da kalp hastalığı belirtilerinden biridir. Kanın iyi oksijenlenemediği ya da kalp veya büyük damarlar seviyesinde kirli kan ve temiz kanın karışması sonucu kalp hastalarında morarma görülebilir. Morarma dolaşım yetersizliği, kalp yetersizlği ve diğer kalp rahatsızlıklarında bir semptom olarak görülebilir.

Ağrı: Ağrılar kalple ilgili rahatsızlıklarda en yaygın olarak görülen şikayetlerden biridir. Koroner arterlerdeki daralma sonucu kalp kası ağrı şeklinde bir belirti verebilir. Kalp ağrısı nasıl anlaşılır; eğer ağrı yorulunca ya da heyecanlanınca oluyorsa ve dinlenince yok oluyorsa bu tip bir ağrı kalbi besleyen koroner damarlarda sorun olduğunu gösterir.

Göğüste meydana gelen her ağrı direkt kalp ağrısı ile ilişkilendirilmemelidir. Kas ağrısı, yemek borusu, kaburgalar ve omurgada oluşan bir ağrı da kalp ağrısı gibi algılanabilir. Solunum ya da sindirim sistemi hastalığı ya da başka herhangi bir hastalık sonucu da göğüste ağrı olabilir.

Tüm bu kalp rahatsızlığı belirtilerine ek olarak ödem, hazımsızlık, yutma güçlüğü, hıçkırık, baş ve ense ağrıları da kalp hastalığı olan kişilerde görülebilir. Bununla birlikte kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır bulmak için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu sayede en doğru teşhisi öğrenebilirsiniz.

Bazı kişilerde çeşitli etkenler sonucu kalp hastalığı belirtileri görülme riski daha yüksektir. Özellikle aile geçmişinde kalp rahatsızlığı olanların bu konuda daha dikkatli davranmaları ve düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Bununla beraber yüksek tansiyon gibi bazı rahatsızlıklarda kalp hastalığı oluşmasına sebep olabilir.

Sağlıksız yaşam alışkanlıkları da kalbin çabuk yıpranarak hastalanmasına yol açar. Hareketsiz bir yaşam sürmek kalp rahatsızlığı geçirmede en tehli etkenlerden biridir. Aynı şekilde kilolu olmak da kalp sağlığı için tehlidir. Sigara içmenin en kötü şekilde etkilediği organlardan biri kalptir. Yıllarca sigara içmiş olan ve içmeye devam edenler kalp hastalığı riski altındadır.

Bu konuda aşağıdaki yazımızdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz:

Sigara ve kalp damar hastalıkları

Kimler kalp hastalığı riski altında:

 • Aşırı kilolu olanlar
 • Hareketsiz bir yaşam sürenler ve depresyon hastaları
 • Anne, baba ve kardeşler 50 yaşın altında kalp krizi geçirdiyse ve kalp krizine bağlı olarak ölüm gerçekleştiyse
 • Yıllarca sigara içmiş ve sigara içmeye devam edenler
 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Kolesterolü yüksek olan kişiler
 • Diyabet hastalığı olanlar

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/kalp-rahatsizligi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.