Kadınlarda Kanser Belirtileri

içerik

Kanser Belirtileri Nasıl Olur?

Kadınlarda Kanser Belirtileri

Kanser çağın hastalığıdır. Kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olursa kanserin erken evrelerinde kanseri yenmemiz daha kolay olur. Makalemizde Kanser belirtileri nasıl olur? sorusuna yanıt bulacağız. Kanserin genel belirtileri hakkında bilgimiz olacak. Ve tüm kanser türlerinin ortak belirtilerini öğreneceğiz.

Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri Kilo Kaybı

Kilo Kaybı: Amaca uygun olmayan 10 kilo veya daha fazla kilo vermek kanser belirtisi olabilir.

Ateş: Bazen kanser vücudun ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştıran bağışıklık sistemini etkiler. Aynı zamanda erken lösemi veya lenfoma işareti olabilir.

Yorulma: Dinlenme ile daha iyi sonuç alamayan aşırı yorgunluk, lösemi, kolon kanseri veya mide kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin bir belirtisi olabilir.

Kanser Belirtileri Ağrı

Ağrı: Kemik kanseri veya testis kanseri ağrıya neden olabilir. Devamlı olan baş ağrısı beyin tümörünün bir belirtisi olabilir. Sırt ağrısı da, kolon ya da yumurtalık kanseri belirtileri olabilir.

Deri değişiklikleri: Renk, şekil değiştiren veya keskin kenarlığını kaybeden herhangi bir siğil, çilek melanoma diğer cilt kanseri türleri açısından kontrol edilmelidir. Kanser belirtileri olabilen diğer cilt değişiklikleri koyu görünümlü cilt, sarımsı cilt, kızarmış cilt, kaşıntı veya aşırı kıl büyümesi içerir.

Bağırsak veya mesane alışkanlıklarında değişiklik: Uzun süreli kabızlık, diyare veya dışkıda bir değişiklik, rektum kanseri işareti olabilir. İdrar kesildiğinde ağrı, idrardaki kan veya normalden daha sık veya daha az gitmeye ihtiyaç duyan bir değişiklik, mesane veya prostat kanseri ile ilişkili olabilir.

İyileşmeyen Yaralar: Deri kanseri iyileşmeyen yaralar gibi görünebilir. Ağızda uzun süre kalıcı bir boğaz ağrısı, özellikle sigara içen, tütün çiğnemek ya da alkol sık sık içenlerde kanser olabilir. Genital bölgedeki enfeksiyon erken bir kanser belirtisi olabilir.

Kanser Belirtileri Ağızda Beyaz Noktalar

Ağızda beyaz noktalar: Ağızda beyaz lekeler ve dil üzerinde beyaz lekeler lökoplaki olabilir. Lökoplaki, sık tahriş nedeniyle oluşan kanser öncesi bir alandır. Genellikle sigara içimi veya diğer tütün kullanımı neden olur ve tedavi edilmezse ağız kanseri olabilir.

Olağandışı kanama: Kanlı Kösürme akciğer kanseri belirtisi olabilir. Anormal vajinal kanama servikal veya endometrial kanser işaretidir. İdrardaki kan, mesane veya böbrek kanseri belirtisi olabilir. Memeden gelen kanlı bir deşarj meme kanseri belirtisi olabilir.

Yumruk: Kanserler çoğunlukla göğüste, testis, lenf düğümlerinde (bezler) ve vücudun yumuşak dokularında görülür. Bazı meme kanseri, yumru yerine kırmızı veya kalınlaşmış cilt şeklinde görülür.

Çıplak öksürük veya ses kısıklığı: Gitmeyen bir öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir. Ses kısıklığı, ses kutusu (larinks) veya tiroid bezinin kanser işaretidir.

Kanser Belirtileri Öksürük

Kanser de erken teşhis çok önemlidir. Kanser yayılmadan, belirtiler vermeden rutin kontroller ve testler sonucunda erken müdahale hayat kurtarır. Servikal ve kolon kanserlerinde, bu testler kanserin başta gelişimini engelleyebilir. Ancak tarama yapılmayan kanser türleri ve rutin taramalar için çok genç olan insanlar için belirtiler genellikle kanserin ilk işaretidir.

 Hangi belirtilerin aranacağını bilmek karmaşıktır; çünkü kanser sadece bir hastalık değildir, hemen hemen her işareti veya belirti oluşturabilen bir grup hastalıktır. Belirti ve belirtiler, kanserin nerede, ne kadar büyük olduğu ve organları veya dokuları ne kadar etkilediğine bağlı olacaktır.

Bir kanser yayılırsa (metastaz yapmışsa), vücudun farklı yerlerinde belirtiler görülebilir.

Kanser Belirtileri Olduğunda Doktora Danışılması Erken Tedavi İçin Önemlidir.Bir kanser, ateş, aşırı yorgunluk (yorgunluk) veya kilo verme gibi genel belirtilere neden olabilir. Bunun nedeni, kanserli hücrelerin vücudun enerji arzının çoğunu kullanması veya vücudun gıdalardan enerji üretme şeklini değiştiren maddeleri serbest bırakması olabilir.

Kanser, bağışıklık sisteminin bu işaretleri ve belirtileri üreten şekillerde tepki vermesine neden olabilir. Genel belirtiler başka nedenlere de neden olabilir ve aslında kanser belirtisi olmayan bir şeyin kansere neden olma olasılığı daha yüksektir. Ancak durumu kontrol ettirmek önemlidir.

 Araştırma, birçok insanın kanser belirtilerini görmezden geldiğini veya ne kadar ciddi olduklarını hafife aldığını bulmuştur.

Londra’da yapılan bir araştırmada, araştırmacılar, önceki 3 ay içinde kanserden kaynaklanabilecek belirtileri yaşayan insanların yüzde 60’ından azının kendileri hakkında doktora gittiklerini tespit ettiler. Araştırmacılar, araştırmalarının, daha önce teşhis konacak kanser fırsatlarının kaçırıldığını netleştirdiğini belirtti.

Yorgunluk ya da öksürük gibi bazı belirtilerin kanserden başka bir şeyden kaynaklanmasına rağmen, özellikle de uzun sürdüğü veya gittikçe kötüleştiği herhangi bir belirti göz ardı edilmemelidir. Bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahip olmak kanseriniz olduğu anlamına gelmez veya kanser olma ihtimaliniz yüksek değildir.

Ancak eğer varsa veya vücudunuzun çalışma şekli veya kendinizi nasıl hissettiğiniz konusunda başka büyük değişiklikler fark ederseniz, bir doktorun haberdar olmasına izin verin. Bir belirti uzun sürerse ya da daha da kötüleşirse, bu durum önemlidir.

Kanserle bir ilgisi yoksa dahi, doktor neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi bulabilir ve gerekirse tedavi edebilir.

AKCİĞER KANSER BELİRTİLERİ

Источник: http://www.losemibelirtileri.net/kanser-belirtileri-nasil-olur/

Hanımlar bu belirtilere dikkat!

Kadınlarda Kanser Belirtileri

Kanser de dâhil olmak üzere, çeşitli hastalıklardan korunmak için yalnızca rutin muayenelere ya da testlere güvenmek zorunda değilsiniz. Açıklanamayan, tuhaf ya da farklı olan her şeye dikkat etmek çok önemlidir.

1- Göğüs ağrısı ya da kronik öksürük:

Bronşit ve öksürük, akciğer tümörleri ya da lösemi gibi kanser türlerinin belirtisi olabilir. Akciğer kanseri bazı insanlar, kollarına ve omuzlarına doğru yayılan bir göğüs ağrısı tarif ederler.

2- Nefes darlığı ya da hırıltı:

Nefes almada güçlük çekme, akciğer kanserinin ilk belirtilerindendir.

3- Yutkunma zorluğu:

Genelde akciğer kanserinin ilk belirtilerindendir ve gırtlak ya da yemek borusu kanseri ile de ilişkili olabilir.

4- Enfeksiyonlar ya da sıklıkla görülen ateş:

Bu semptomlar, löseminin işaretleri olabilir. bu hastalık, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini çökertir.

5- Durmayan kanama ya da kolay morarma:

Bu durum, kırmızı kan hücrelerinde bir anormallik olduğunun göstergesidir ve lösemi belirtisi olabilir.

6- Koltuk altlarında, boyunda ya da kasıkta lenf bezi ya da şiş lenf düğümleri:

Lenf sistemindeki değişiklikler, kanser belirtisi olabilir.

7- Karında ağırlık artışı ya da şişkinlik:

Yumurtalık kanseri olan çoğu kadının karnında uzun süreli şişkinlik görülür.

8- Zayıflık:

Bu durum, birçok kanserin işareti olabilir. Nedensiz yere yoruluyorsanız eğer, doktorunuzla konuşun.

9- Karında ya da pelvis etrafında ağrı:

Karın bölgesindeki ya da pelvisteki kramp ve ağrılar, yumurtalık kanserinin göstergesi olabilir. Karın bölgesindeki ağrı, lösemi hastalarında da görülür.

10- Yemek yiyememe, tok hissetme:

Bu sorunlar, yumurtalık kanserinin işaretidir. Yumurtalık kanseri olan kadınlar, uzun süredir besin tüketmediklerinde bile yiyemezler, iştahları yoktur.

YÜRÜMEK MEME KANSERİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

11- Ani kilo kaybı:

Kilo verme, kolon kanseri gibi sindirim kanserlerinin erken belirtisi olabilir. Vücudun atıklardan kurtulma becerisini etkilediğinden, karaciğer kanserinin semptomu da olabilir.

12- Dışkıda kan ve rektal kanama:

Bu şikâyetler, kalın bağırsak kanserinin belirtisidir. Tuvalette kan gördüyseniz eğer, kesinlikle doktora gitmelisiniz.

13- Şiş, ağrılı ve kırmızı göğüsler:

Göğüslerinizde bilinmeyen değişimler varsa, hemen doktorunuzu arayın; çünkü bunlar, meme kanseri belirtisidir.

14- Karın ağrısı ya da mide bozulması:

Midenin sıklıkla bozulması ya da mide krampları, kalın bağırsak kanserinin işaretlerindendir.

15- Regl dönemleri arasında kanama ya da çok ağrılı, ağır regl dönemleri:

Birçok insan, bu şikâyetleri rahim ya da endometriyal kanser belirtisi olarak rapor eder. Regl dönemleriniz normalden daha ağır geçiyorsa, transvajinal ultrason isteyin.

16- Meme ucunda değişimler:

İçe dönen, düzleşen ya da yanlara dönen meme uçları, meme kanseri belirtisi olabilir.

17- Ciltte kolayca kanayan, kabuk bağlayan ve iyileşmek bilmeyen bir yumru:

Bunların hepsi, cilt kanserini işaret ediyor olabilir. Vücudunuzda tuhaf görünümlü noktalar ya da yumrular olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

18- Yüzde şişkinlik:

Yüzde kızarıklık, şişkinlik ya da kabarıklık, akciğer kanseri hastalarında yaygındır. Kanın, yüzden ve kafadan aşağı akması engellenir.

19- Vücudun alt sağ tarafında ya da arkasında ağrı:

Karaciğer kanseri olan kişilerin çoğu, bu şikâyetlerden muzdariptir. Göğüs kanserinin belirtisi de olabilirler.

20- Tırnaklarda değişimler

Tırnaklarınızdaki tuhaf değişimler, birkaç kanser türünün belirtisi olabilir. Tırnak altında siyah ya da kahverengi bir çizgi ya da nokta, cilt kanserinin işaretidir. Tırnaklarınız beyaz ya da solgunsa, karaciğer kanseri söz konusu olabilir.

MEME KANSERİYLE İLGİLİ MİTLER

Kadın kanserlerinin 8 belirtisi

Kadınlarda sık rastlanan kanserler arasında, meme kanserinden sonra genital organlara ait türler de ilk sıralarda yer alıyor.

Kadın kanserlerinin bir kısmı erken belirti verdiğinden, kısa sürede tanı konularak tamamen tedavi edilmeleri mümkün olabiliyor. Ancak hiçbir belirti vermeden ilerleyen kanserler konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor.

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Prof. Dr. Murat İnal, kadın kanserleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Amaç hastadaki tümör yükünün en aza indirilmesidir

Jinekolojik onkoloji, kadın genital kanserlerinin ve kanser öncüsü lezyonların önlenmesi, tanısı ve tedavisi; rahim, rahim ağzı, yumurtalık, tüp, vajen ve vulva kanserlerinin cerrahi tedavisini içermektedir. Jinekolojik kanserlerin tedavisinde diğer pek çok kanser türünde olduğu gibi cerrahi ön plandadır.

Ancak hangi yöntemin uygulanacağının kararı; kanserin türü, evresi, hastanın yaşı, performans durumu gibi etkenlere bakılarak, her hastaya özel olarak verilmektedir. Çünkü bazı kanserlerde belirli evrelerde cerrahiden elde edilecek beklenti ile radyoterapi ve kemoterapinin beklentisi benzer veya daha düşük oranlarda olabilmektedir.

Amaç; hastadaki tümör yükünün en aza indirilmesi ile ek tedavilerle maksimum iyilik halinin elde edilmeye çalışılmasıdır.

Jinekolojik kanserlerde bu belirtiler görülebilir:

 • Menopoza girmiş kadında kanama veya akıntı olması
 • Adet düzensizliği
 • Adet dışı kanama
 • Cinsel ilişki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi
 • Karında şişlik
 • Yeme içme bozuklukları
 • Vajinal bölgede kaşıntı, yara veya şişlik oluşması
 • Cinsel ilişki sonrası kanama

Ameliyat 5 mm’lik kesilerden girilerek yapılıyor

Laparaskopik cerrahi rahim kanserlerinde, rahim ağzı kanserlerinde ve erken evrede yakalanmış yumurtalık kanserlerinde etkinliği giderek artan tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde hastanın hastanede kalma, iyileşeme, iş ve sosyal yaşama dönme süresi kısalmakta ve hastada kozmetik açıdan önemli bir cilt hasarı olmamaktadır.

Laparoskopi jinekolojik onkoloji alanında hemen her tür operasyonun yapılabildiği kapalı bir ameliyat yöntemidir. Bu operasyon, göbek deliğinden 10 mm çaplı bir kamera ve karnın alt bölgesindeki 2 veya 3 yerden 5 mm kesilerden girilerek yapılır.

Bu yöntemde hastanın karnına uzun ve geniş bir kesi yapılmadığı için, klasik açık ameliyata göre birçok avantajı vardır.

Kadın Kanserleri

Kadınlarda Kanser Belirtileri

Memorial Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Derin Kösebay, en çok görülen kadın kanserleri rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanseri hakkında bilgi verdi.

Rahim kanseri

Genellikte menopoz döneminde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Ortalama görülme yaşı55-58 olmasına rağmen çok genç yaşta kadınlarda da ortaya çıkabilir. Rahim kanserli hastaların üç önemli özelliği; hastaların kilolu, şeker hastası ya da şeker hastalığına eğilimli olmalardır.

ABD’de jinekolojik kanserler sıralamasında meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür. Toplumlarda yaşam süresi uzadıkça yaşlılarda görülen bu hastalığın sayısı da artmaktadır.

Hastalığın ortaya çıkma riskini artıran diğer faktörler de, doğum yapmama, ileri yaşta adet görme (Türkiye’ de kadınlarda adetten kesilme yaşı 47’ dir.

52 yaşından sonra da adet görenler), doktor kontrolü dışında hormon tedavisi alanlar (Rahmi olan kadınların Östrojen+Progesteron hormonu alması gerekirken sadece östrojen hormon alması), yumurtalıklarda hormon salgılayan tümör bulunması, ailesinde meme, yumurtalık ve rahim kanseri bulunmasıdır.

Rahim kanserinin belirtileri

Rahim kanseri belirti veren ve bu nedenle tanısı erken konulabilen bir hastalıktır. Hastaların dörtte üçü erken evrede yakalanmaktadır. Hastalığın belirtileri; adetten kesilmiş bir kadında vajinal kanamanın olması, adetten kesilmiş bir kadında aniden ve bol miktarda kötü kokulu bir akıntının ortaya çıkmasıdır.

Bu belirtiler kişinin kesin olarak rahim kanseri olduğunu göstermez ancak kanser ile ilgili araştırmaların yapılması gerekir.

Meme kanseri geçirmiş kadınların da düzenli olarak kullanması gereken ilaç rahim iç tabakasında kalınlaşmalara neden olduğu için bu ilacı kullananların 6 ayda bir jinekolojik ve ultrason muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Hastalığın tanı ve tedavisi

Rahim kanseri şüphesi bulunan hastalara ultrason muayenesi uygulanır. Eğer kanama veya akıntı gibi bir belirti varsa mutlaka rahim içinden biyopsi alınmalıdır. Tanı konulunca uygulanacak olan tedavi de cerrahidir.

Operasyonda, rahim, yumurtalıklar ve kadın içinden sıvı alınması, karnı örten yağlı gözenekli doku ve lenf nodlarının çıkarılması gerekir.

Sonuçların patolog tarafından değerlendirilmesinden sonra gereken vakalarda Radyoterapi ilave olarak tedaviye eklenir.

Rahim ağzı kanseri

Bu kanser, gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkelerden en sık görülen jinekolojik kanserdir. Dünyada yılda 500 bin yeni rahim ağzı kanseri çıktığı ve tahminen 1 milyon 500 bin kadar da bu kanserle yaşayan olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle 50 yaş civarında ortaya çıksa da son yıllarda genç kadınlarda görülme sıklığı artmıştır.

Sık görülme nedenleri

Çok sayıda doğum yapmış, erken yaşta cinsel ilişkiye girmiş, sigara içen kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Hastalığı, kötü sosyo-ekonomik durum, HPV enfeksiyonu geçirme de tetiklemektedir. Rahim ağzı kanserli hastaların % 98’inde bu enfeksiyon saptanmıştır.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri

Erken dönemde hemen hemen hiçbir belirti yoktur. Çıplak gözle de jinekolojik muayenede rahim ağzında sorun görülmeyebilir. Ancak “Smear” denilen akıntı tahlili ile veya “Kolposkop” denen rahim ağzını büyüterek gösteren aletlerle değişiklikler fark edilebilir.

Kesin tanı ancak şüpheli yerden alınan biyopsi ile konulabilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda klinik belirtiler de ortaya çıkar. Kanlı akıntı, ilişki sonrası kanama, düzensiz kanama gibi. Ayrıca hastanın muayenesinde rahim ağzındaki tümörde görülebilir.

Hastalık daha da ilerlediğinde idrar problemleri ve bacak ağrıları ortaya çıkar.

Hastalığın tedavisi

Erken dönemde basit bir operasyon (Konizasyon) ile sadece rahim ağzındaki hastalıklı bölgeyi çıkararak tedavi edilebilirken, hastalık ilerlediğinde rahim ve etrafındaki çevre dokuları ile lenf ganglionlarını çıkaracak büyük bir operasyona ihtiyaç duyulur. Ayrıca operasyon sonrası tümörün yaygınlık derecesine göre radyoterapi de vermek gerekebilir. Daha ilerlemiş vakalarda operasyon yapılamaz, radyoterapi ve kemoterapiden yardım beklenir. Erken dönemde yakalandığında tedavide başarı oranı yüzde 100’dür.

Yumurtalık kanseri

Son yıllarda yumurtalık kanseri de oldukça sık görülmektedir. Yaşam boyu her 100 kadından 1-2’ sinde yumurtalık kanseri gelişmektedir.

Çok geç tanı konulduğu için hastaları yüzde 75’i hastalık karın içine yayıldıktan sonra saptanabilir. Hastalık geç teşhis edildiği için tedavi sonuçları yeterince yüz güldürücü değildir.

Jinekolojik kanserler arasında en yüksek ölüm oranı, yumurtalık kanserindedir.

Hastalığın görülme sıklığı

Yumurtalık kanserlerinin yüzde 10 kadarı genetik geçişlidir. Bir ailede birinci derece akrabalarından iki tanesinde meme, yumurtalık kanseri varsa bu kişilerin riskli gurupta olduğu söylenebilir.

Bu riskli hastalarda BRCAI, BRCA2 genlerinde yapılan araştırmalarda bir gen hasarı saptanırsa hastada yaşam boyu riskin yüzde 60-80’lere çıkabileceği bildirilmektedir. Bunun dışında yumurtalık kanseri için risk olabilecek pek çok şey iddia edilmişse de (Az sayıda doğum veya çocuk olmaması, erken adet görme, geç adetten kesilme vb.

) bu konuda kesin bir kanı oluşmamıştır. Doğum kontrol haplarının 2 yıl süre ile kullanılması yumurtalık kanseri riskini yüzde 50, 5 sene kullanımı yüzde 70 azaltmaktadır.

Hastalığın belirtileri ve tedavi

Hastalık erken dönemde tipik bir belirti vermez. Bu nedenle geç teşhis edilebilmektedir. Ancak ileri evrede karında şişlik, ağrı, sindirim sistemine ait şikayetler ve kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Karın şişer ve içinde sıvı toplanır.

Bu nedenle jinekolojik muayene ile beraber hasta ultrasonla da değerlendirilmeli, gerekli görüldüğünde kanda yapılan tümör markırları istenmeli ve duruma göre daha ileri radyolojik yöntemlerden yararlanılmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kadin-kanserleri/

Kadınlarda kolon kanseri belirtileri

Kadınlarda Kanser Belirtileri

Değil kanser gibi, halk arasında güçlü bir korkudur.Hastalık ölümcül olduğundan ve şaşılacak, ve tedavi çok pahalı.Son yıllarda, bilim ve tıp çok kanserle mücadele için yeni ürünler ve yöntemler icat, geliştirme ileri düzeydedir, ancak Kanser tanısı hala ölüm cezası gibi geliyor.En kötü şey hiç kimse hastalıktan bağışık olmasıdır.

kadınlarda kanserler arasında özel bir yeri sindirim sistemi tümörleri işgal.İlk pratikte kendini gösterecektir bağırsak kanseri belirtileri de dahil olmak üzere.Hastalık başlar, ve bu tümör görünümünü önce gelen olarak mı?Ne doktorlar diyorsun, ve ne kadar tehli değil mi?Şunu kabul edelim ki.

Doğa kanseri

Vücudumuzun belli işlevleri yerine sayısız mikroskobik hücrelerden oluşur.Normalde, hücreler, bölmek canlı ve ölür ve yerine yenilerini geliştirmek.Örneğin, mide membran her 4 günde bir güncellenir, kesinlikle normal bir süreçtir.

Bazen bazı faktörlerin etkisi altında, bazı hücreler vücudun onlar üzerinde kontrolünü kaybeder, böylece olağandışı bir hızla paylaşmak ve onları tanımak için ateşkes başlar olur.Böyle olmaz onları Mücadele.

Ancak bu yeni oluşan hücreler olması gerektiği gibi ölmek ve yaşamak ve üzerinde doğurmak devam etmeyin en kötü şey.Bu onkoloji okuyan tümörlerin doğasıdır.Ince bağırsak kanseri de ince bağırsak

bölgesinin

kanseri bağırsak ve mukozanın glandüler doku etkilenir.Yani zamanla büyür ve komşu organlara giren bir tümör var.Ne yazık ki, kolon kanseri, belirtileri ve etkileri, sadece 3-4 aşamada görünür vücut için çok tehli olduğunu, ve hastalığın başlangıcında bunu unutmayın kolay değil.

istatistiklere göre, ince bağırsak kanseri ender olarak ortaya çıkar.Diğer kanserlerin çerçevede, bu hastalık kanser hastalarının en fazla 2% etkiler.Ince bağırsak kanseri% 80, ancak yaşlılarda düşer ve gençler için% 20, kalan – bu çok fazla.

kadınlar kanser bu tür son derece nadirdir.En yaygın olan yaş zaten 60 yıl işareti geçti yaşlı erkeklerde hastalıktır.Bu olgunun nedenleri belki burada kadın bedeninin yapısal özellikleri ise, belirsizliğini koruyor.Şeklinde oluşabilir ince bağırsağın ince bağırsak

kanserde tümörlerin

Türleri:

● adenokarsinoma;

● sarkomu;

● karsinoid;

● lenfoma.İnce bağırsağın

en yaygın kanser, semptomlar sadece belli bir süre sonra, bağırsak glandüler doku kaybı adenokarsinom şeklinde oluşabilir gösterilmiştir.Kartsenoid kanserlerinin yaklaşık% 3 için muhasebe, çok nadirdir.

Çoğu zaman bu hastalığın Asya gelişmekte olan ülkelerde insanları etkiler.Gelişmiş ülkelerde çok kadınlarda daha az yaygın bağırsak kanseri – istatistik gibi durumlarda yalnızca yaşlılar arasında gözlenen iddia ediyorlar.Bağırsak kanseri

Kanser

Belirtileri – oldukça sinsi hastalık, erken aşamalarında, böylece pratikte kendini gösterecektir etmez.Yıla kadar hastanın vücudunda herhangi bir değişiklik hissediyorum olmayabilir.Semptomlar tümörün komşu organlara yayıldığı zaman görünmeye başlar.Kadınlarda bağırsak kanseri belirtileri şunlardır:

• Bağırsak sorunları sandalyenin distansiyonu, tıkanıklığı, karın ağrısı ve hayal kırıklığı gösterdi.

• Nedensiz kilo kaybı.Eğer bağırsak kanseri varsa – ilk belirtiler garip bir kilo kaybı onu tezahür edebilir.Deri ve proteinlerin

• sararması.İştah

• Zarar.Bağırsaklarda kanama

•, sarkomu olan, oldukça nadirdir.

Bu belirtiler hemen bir doktora başvurun ve gerekli tüm testleri geçmek gerektiğini göstermektedir.Erken aşamalarında kadınlarda bağırsak kanseri belirtileri, kan ve karaciğer disfonksiyonu hemoglobin azalır sergileyen.Bununla birlikte, bu işaretler tek testleri ile tespit edilir.Ince bağırsak

Kanser ilkesinin kanser

Aşamaları geliştirme birkaç aşamadan geçer bir uzun ve karmaşık bir süreçtir.Her aşama kendi karakteristik farklılıklar vardır.Toplamda 4.

1 kademe vardır.Bu, uzun bir süre devam hastalığın ilk aşamasıdır.Yaklaşık 5 yıllık bir süre içinde, tümör çapı 2 cm kadar büyür ve henüz lenf düğümleri ve yakındaki organlara yayılmış değil.

Aşama 2.Tümör fazla 2 cm ölçüsünde ve bir lenf düğümüne yayıldı.İnce bağırsağın bebeklik kanseri Bu aşamada, bu belirtileri henüz tam olarak ortaya değildir.

Aşama 3.Bu bağırsak ve lenf nodu metastazı büyük bir oluşumu ile karakterizedir.Bu aşamada, kanser çok tehli hale gelir ve hasta tedavi etmek zorlaşır.

aşamasında 4.Tümör komşu organlara taşınır ve metastaz çok sayıda sahiptir.Malign hücreler öfkeli bir tempoda bölmek, hastalık ilerledikçe.

teh İlk iki aşamada kişinin sağlığında değişiklik hissetmez olmasıdır.Bu gibi durumlarda Kanser sadece ameliyat sırasında ya da X-ray vasıtasıyla teşhis edilebilir.Ince bağırsağın

kanser

nedeni hastalığın provoke nedenleri şunlardır:

• Alkol ve sigara;

• kanserojen gıda sık kullanımı;

• bağırsakta kronik inflamatuar süreçler;

• ülseratif kolit;

• Crohn hastalığı;

• çölyak hastalığı;

• radyasyon;

• sendromu Peutz-Yegersa;

• mide bağırsak enzimlerinin üretimi ile ortaya çıkan patolojik süreçler;

• genetik bozukluklar;

• ince bağırsağa metastaz.Zaten belirtildiği gibi

At risk, yaşlı önceden kanser uğramış insanları, genetik kanser yatkın insanları içermektedir, ve.

kanser tanısı

tanısı, özel ekipman kullanılarak çeşitli yöntemler kullanılarak yapılır.Erken aşamalarında kadınlarda bağırsak kanseri belirtileri, düşük hemoglobin neden soluk cilt görünebilir.Tümör yalnızca ultrason ile tespit edilebilir.Testler kandaki lökositlerin norm içeriğinden hafif bir sapma gösterebilir.

kanser sonraki aşamalarında palpasyon ile tespit edilebilir

.Bu pütürlü bir formu ile karakterize edilir, ve düz veya kupa şekilli bir ülser şeklini alabilir.Tipik haliyle, kanser üçüncü aşamada yer alan elle muayene ile saptanır.Evre 4 olarak, deneyimli bir doktor sadece çarpıcı olduğu çıplak gözle, kolon kanseri, belirti ve bulguları ile görebilirsiniz.İnce bağırsağın kanseri tanısı için

kullanılır:

• bilgisayarlı tomografi;

• manyetik rezonans;

• fibrogastroscopy;

• anjiyografi;

• laparoskopi;

• radyoloji;

• biyopsisi;

• kolonoskopi.

Tüm bu yöntemler, ince bağırsak kanseri teşhis etmek için kullanılır.Ama bazen doktorlar tam görmek ve karında tümörün takdir etmek için, sadece bazılarını uygulamak yeterlidir.Ince bağırsak

kanseri ile mücadele için en popüler ve etkili yolu kanseri

tedavisi halen cerrahi olarak kabul edilir.Erken aşamalarında ameliyat başarıyla hastalığı savaşır ve hayatta kalma oranı çok yüksektir.

enjeksiyonlar veya damlar yoluyla vücuttaki bir hastaya çeşitli ilaçlar girerek oluşur gerekli ve fazla kemoterapi, ek olarak, işlemin daha sonraki aşamaları.Kemoterapi, hücre büyümesini ve onların üreme ile mücadele bastırır.

Bazen kullanılan ve kanser yer üzerinde doğrudan etki edebilmektedir radyasyon tedavisi.Yöntemin özelliği radyoaktif radyasyon malign hücreleri öldürür, eğer onlara bir çok olumsuz etkisi uygular olmasıdır.

Bu iki yöntem olumsuz hastaları etkileyen yan etkileri çok şey var.Buna rağmen, var olma hakkına sahiptir ve yaygın modern tıpta kullanılmaktadır.

Son zamanlarda yaygın kanser ile mücadele için halk ilaçları reklamı.Bu saf dolandırıcılık ve size zaman harcıyorsun herhangi otlar alarak unutmayın.Kanserden resmi tıp tarafından mücadele edilmesi.Doğru tedavi sağlanacaktır tek yolu.Daha önce de belirtildiği gibi

Ne yazık ki, kadınlarda bağırsak kanseri belirtileri, ancak, hastalığın en sık görülen ve erken belirtisi çok öngörülemeyen – soluk cilt.Bu nedenle, hatta böyle hafif rahatsızlıktan hemen doktora gitmek gerekir.Kanser tespit ve erken aşamalarında tedavi edilir unutmayın hastalık geri dönüşü olmayan bir noktaya ilerlemiştir sonra çok daha kolaydır.

Источник: https://healthtipsing.com/tr/pages/8170

Kadınlarda Kanser Belirtileri | Bilgi Deposu

Kadınlarda Kanser Belirtileri

Kadınlarda özellikle meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri sıklıkla görülen kanser türleri. Aslına bakarsanız bu kanserler öncesinde bir takım belirtilerle kendilerini belli ediyorlar. Ama nedense bu belirtiler çoğunlukla gözardı ediliyor ve erken teşhis safhası da geçmiş oluyor.

Unutmayın ki, kanser gibi bir hastalıkta erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Bu sebeple vücudunuzun sesine kulak verip bazı belirtileri gördüğünüzde veya şüphelendiğinizde mutlaka uzman bir hekime başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekiyor. Temennimiz elbette sonucunuzun temiz çıkması.

Bu önemli hatırlatmamız ve önerimiz, olası bir duruma karşı erken teşhis açısından önemlidir.

 Bu günkü makalemizde, hanımlar için son derece önemli olan ve bu belirtilerden bir tanesini bile görseler mutlaka bir hekime başvurmaları gereken, bazı kanser türleri ve bu kanser türlerinde görülebilecek belirtileri sıralayacağız. Makalemizin tamamını okumanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Sebebi Bilinmeyen Kilo Kaybı

Kadınların büyük bir çoğunluğunun kilo vermeye çalışması normal ve bilinen bir durumdur.

Fakat kilo vermek gibi bir çabası olmayan ve buna rağmen, açıklanamayan bir şekilde kilo kaybı yaşayan bayanların bu büyük uyarıyı mutlaka dikkate alması gerekir. Mutlaka ilgili uzman hekime başvurup gereken tahlilleri yaptırması gerekir.

Tahlil sonuçlarında kanser hastalığı çıkmayabilir. Ama, ani kilo kaybı troid gibi hastalığın da habercisi olabilir. Bu da ciddi bir sorundur.

Uzun Süren Şişkinlik

Pek çok kadından ortak bir sorun olan şişkinlik sırasında, karın ağrısı ve pelvik ağrısı da ortaya çıkıyor ise, kadınların korkulu rüyalarından bir tanesi olan yumurtalık kanseri riskiniz var demektir. Şişkinlik problemini her gün yaşamaya başlamışsanız ve bir kaç haftadan daha uzun süre bu şikayetler devam ediyor ise, mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Göğüste Meydana Gelen Değişiklikler

Evde kendi kendine meme muayenesi, her kadının aylık periodlarla yapması gereken bir muayenedir. Bu işlem meme dokusunu tanımanızı sağlar ve en ufak bir değişikliği fark etmenizde önemli bir etken olur.

Özellikle meme dokusunda meydana gelen, kızarıklık, şişlik, çökme, meme derisinin kalınlaşması gibi değişimler çok çok büyük önem taşımaktadır. Memede meydana gelen ve bir haftadan uzun süren şişlik mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur.

Ay şekilde meme başında görülen akıntı da önemlidir ve mutlaka dikkate alınarak bir hekime başvurulması gerekir.

Adet Dönemi Dışında Kanama Olması

Menopoz öncesindeki, adet düzensizliği kadınlar tarafından pek önemsenen bir konu değildir. Ancak bu dönemde gerçekleşen kanamalar kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Özellikle adet dönemi içinde ya da dışında görülen anormal kanamalar, rahim kanserinin en önemli belirtisidir.  Ve ciddiye alınarak bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Cilt Değişiklikleri

Cilt yüzeyinde görülebilecek değişiklikler bazen fark edilmez ve ya fark edilse de pek dikkate alınmaz. Ciltte görülen morluklar ve cilt altı kanamaları dikkate alınmalı ve uzman bir hekime başvurulmalıdır. Takip gerektiren ciddi bir sağlık problemi olabilir. Özellikle cilt kanserinde ciltte meydana gelen değişmeler önemli bir erken teşhis aracı olabilir.

Yutma Zorluğu ve Hazımsızlık

Uzun süre devam eden hazımsızlık mide ya da yemek borusu kanserinin habercisi olabilir.

Bu sebeple de diyetinize dikkat ettiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık problemi yaşıyorsanız mutlaka hekiminize başvurun.

Durup dururken ortaya çıkan yutma güçlüğü problemleri yemek borusu ile ilgili problemlerin ya da akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler olduğunda mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeniz gerekir.

İdrar veya Dışkıda Kan

Eğer idrar veya dışkıda kan gören pek çok kişi, durumu hemoroid olarak değerlendirir ve pek fazla önemsemez. Özellikle büyük abdestte renk ve şekil değişikliği var ise, mutlaka ilgili uzman bir hekim tarafından muayene edilmeniz gerekir.  Muayene sonrasında doktorunuz gerek görürse, kolonoskopi işlemi ile sorunun kaynağını ortaya çıkarılabilir.

Ağızda Meydana Gelen Değişiklikler

Özellikle sigara içen kişilerin ağızda meydana gelen değişikliklerin takip etmesi gerekir.Bu tür değişimler far ederseniz öncelikle bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Ağız içi veya dil üzerinde oluşan beyaz lekeler ağız kanserinin belirtisi olabilir.

Lenf Nodlarındaki Değişiklikler

Koltuk altında  ya da boyun bölgesinde yer alan lenf nodlarında meydana gelen şişlikler dikkate alınmalı ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Lenf nodlarında meydana gelen bu değişiklikler bir enfeksiyona bağlı olabileceği gibi, bir kanser hastalığının da habercisi olabilir.

Sebebi Belli Olmayan Ateş

Sebebinin ne olduğu belli olmayan ateş, grip veya vücutta herhangi enfeksiyon belirtisi olabileceği gibi, kanser hastalığının da habercisi olabilir. Bildiğiniz gibi özellikle lösemi hastalığında düşmeyen ateş önemli bir belirtidir. Kan kanserinde erken teşhisin en büyük habercisidir. 38.5 derece ve daha üzerinde olan ateş yüksek ateştir.

Geçmeyen Yorgunluk

Yorgunluk çok önemsenen bir durum olmasa da, pek çok hastalığın habercisidir aslında.Bu hastalıklardan bir tanesi de kanserdir. Lösemi, mide ve kolon kanserlerinin bir belirtisi de yorgunluktur.

Kalıcı/Geçmeyen Öksürük

Grip, alerji ve bazı ilaçlar öksürüğe neden olabilir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisidir. Ancak 3-4 haftadan fazla süren öksürük ciddiye alınması gereken bir konudur ve  mutlaka muayene gerektirir. Özellikle sigara içen kişiler için çok daha önemlidir. Akciğer kanserinin en büyük belirtisi geçmeyen öksürüktür.

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Etiketler: Belirtileri, çeşitleri, KANSER, Kanseri, Kolon, meme, Türleri

Источник: http://www.bitkilerinsifalitedavisi.com/kadinlarda-kanser-belirtileri.html

Meme Kanseri Belirtileri

Kadınlarda Kanser Belirtileri

Meme kanseri, süt üreten kanalların hücrelerinde gelişen ve buradan vücuda yayılma riski olan bir kanser türüdür. Ağırlıklı olarak kadınlarda ortaya çıkmasına rağmen, erkekleri de etkileyebilir.

Hormonlar, çevresel faktörler ve yaşam tarzı meme kanseri riskini artıran faktörler arasında sayılmaktadır. Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. Bu yüzden bireylerin meme kanseri belirtilerine karşı uyanık olmaları, vücutlarını bu belirtilere karşı nasıl kontrol edeceklerini bilmeleri gerekir.

İşte meme kanseri ile ilgili ndenlerinden belirtilerine ve tedavi sürecine kadar detaylar…

MEME KANSERİNİN NEDENLERİ

Meme kanseri gelişme olasılığını artıran birçok risk faktörü vardır. Bu risk faktörlerinden bazılarının bilinmesine rağmen, bu faktörlerin kanser hücresinin gelişimine nasıl sebep olduğu bilinmiyor.

1. Yaş
Meme kanseri genç yetişkinlerde de görülebilir ancak risk, yaşlandıkça artar. Bu nedenle 45 yaş ve üzerindeki kadınlara düzenli olarak kanser tarama testlerinden geçmeleri önerilir.

2. Aile öyküsü
Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi meme kanseri riski de bu hastalığa yakalanmış akrabaları olan kadınlar için daha yüksektir. Hastalık öyküsü bulunan kişiyle yakın bir akrabalığa sahip olmak (kız kardeş, anne, kız) kanser riskini iki katına çıkarır.

3. Kişisel öykü
Bir memede meme kanseri teşhisi konulduğunda, diğer memede kanser riski veya teşhis konulan memede ek kanser riski artar. Daha önce iyi huylu bir göğüs rahatsızlığı geçirmiş olan kadınlarda kanser riski daha yüksektir.

4. Menstrüasyon
Menstrüasyon döngüsüne erken yaşlarda (12 yaşından önce) giren veya menopoza geç (55 yaşından sonra) giren kadınlar, diğer kadınlara göre biraz daha fazla kanser riski taşırlar.

5. Meme dokusu
Meme kanserine neden olan etkenler arasında meme dokusu da yer alır. Yoğun meme dokusu olan kadınlar (mamogram tarafından belgelendiği gibi) daha yüksek meme kanseri riski taşırlar.

6. Alkol tüketimi
Çalışmalar, günde iki veya daha fazla alkollü içki içen kadınların, meme kanserine yakalanma risklerinin, içmeyenlere göre 1/3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca fazla alkol alımı diğer kanser türlerine yakalanma riskini de artırıyor.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

1. Göğüste yumru
Meme kanserinin ilk aşamalarında tümörler hissedilecek kadar küçüktür. Meme kanseri ile ilgili erken belirtileri tespit etmek için doktorlar tarafından mamogramların tavsiye edilmesinin nedeni de budur.

Ancak, kadınlar kademeli olarak 4. aşamaya geldiklerinde, bazen koltuk altlarında, memelerinin altında veya yakınında yumru hissederler.

Bu yumru ağrısız olabilir, dokunulduğunda hareket etmeyebilir ve kişiye göğüs duvarına bağlıymış gibi hissettirebilir.

2. Meme çevresinde ağrı
Meme kanseri ağrı yapar mı? Evet, göğüs bölgesinde görülen bir ağrı ne yazık ki iyi bir işaret değildir. Bu bölgedeki elektriksel duyumun eşlik ettiği keskin bir ağrı, kanserin kendisinden kaynaklanır.

Eğer tümör memelerin veya süt kanallarının hemen arkasında mevcutsa, kadınlar ağrı ile ilgili belirli rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Göğüs ağrısı her zaman kansere bağlı olmayabilir, ancak acil müdahale gerektiren diğer sağlık sorunlarına da işaret olabilir.

3. Memede akıntı
Meme kanseri hastalarının meme uçlarından bazen sütlü, sulu veya kanlı akıntılar gelebilir. Bu akıntı, meme yüzeyinde pullu bir kabuk bırakabilir. Süt olmayan ve meme ucundan çıkan herhangi bir sıvı kanserli memenin belirtileri arasında olabilir ve araştırılması gerekir. Tümör süt kanalında gelişmeye başladıkça, tahrişe yol açabilir.

4. Memede kaşıntı
Kaşıntı, iltihaplı meme kanseri türüyle ilgilidir ve genellikle göz ardı edilir. Kaşıntı çok yoğundur ve bununla birlikte, merhem vb. kremler, semptomun giderilmesine fazla katkıda bulunmaz.

5. Cilt değişiklikleri (şekil boyut veya görünüm)
Meme kanserinin görüntüsü, sağlıklı memeden elde edilen görüntü ile aynı değildir. Memelerde bulunan tüm tümörler memeye yakın bölgede bir yumruya neden olmaz.

Kadınların göğüs bölgesinde fark edebileceği bazı yaygın değişiklikler arasında memeyi çevreleyen bölgelerin çukurlaşması, şişmesi veya büzülmesi de vardır. Hastalar memelerinin şekil olarak ovalleştiğini ve bazen belirli bir alana doğru büzüştüklerini fark edebilirler.

Yani, kanserli memenin dış görünüşü sağlıklı memeye göre oldukça farklıdır.

MEME KANSERİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Erken tanı bütün kanser türlerinde hayati derecede önemlidir. Kötü huylu bir tümör büyüdüğünde, kanser ilerlediğinde ve vücuda yayıldığında (metastaz) karaciğer, pankreas, akciğer ve beyin gibi organları da etkileyebilir.

Kanserin vücudu sarması tedaviyi güçleştirir ve bazı vakalarda ölümle sonuçlanabilir. Meme kanserinin yaşam süresi için ise kesin bir şey söylemek mümkün değildir çünkü bu, hastalığın evresi ve kişinin tedaviye yanıt verip vermemesi gibi etkenlere göre değişebilmektedir.

Ancak son yıllarda tıptaki gelişmelerle birlikte meme kanseri hastalarının yaşam süreleri de uzamıştır.

Meme kanserinin evresi, tümörün büyüklüğü ve eğer yayıldıysa ne kadar yayıldığı, tedavi yöntemini ve sürecini belirlemede büyük rol oynar. Meme kanseri için en yaygın tedavi cerrahidir. Cerrahiye ek olarak çoğu kadın kemoterapi, radyasyon veya hormon tedavisi gibi tamamlayıcı bir tedavi de görür.

1. Ameliyat
Aşağıdakiler dahil olmak üzere kanserli dokuyu memeden çıkartmak için uygulanabilecek birkaç yöntem vardır.

 • Lumpektomi: Bu prosedür, çevreleyen dokuları yerinde bırakarak sadece şüpheli veya kanserli noktayı ortadan kaldırır.
 • Mastektomi: Bu prosedürde, cerrah tüm memeyi alır. Çift mastektomide, her iki göğüs de alınır.
 • Sentinel düğüm biyopsisi: Bu ameliyat, tümörden drenaj alan lenf düğümlerinin bir kısmını ortadan kaldırır ve bu lenf düğümleri test edilir. Kanser yoksa, ek bir lenf kaldırma ameliyatına ihtiyaç olmayabilir.
 • Aksiller lenf nodülü diseksiyonu: Bir sentinel düğüm biyopsisi testi sırasında lenf düğümleri çıkartılırsa, doktor ek lenf bezlerini çıkarmak için bu prosedürü uygulayabilir.
 • Kontralateral profilaktik mastektomi: Meme kanseri sadece bir memede mevcut olsa da, bazı kadınlar kontralateral profilaktik mastektomi olmayı seçerler. Bu ameliyat, tekrar meme kanseri geliştirme riskini azaltmak için sağlıklı memenin alınmasını içerir.

2. Radyasyon tedavisi
Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü ışınlar kullanılır. Radyasyon terapisini uygulamak için iki yol vardır.

Eksternal radyasyon: Bir radyasyon ışını, etkilenen alana harici bir makine ile odaklanır. Tedavinin kapsamı, bir sağlık ekibi tarafından belirlenir ve yapılan cerrahi prosedür ile lenf düğümlerinin etkilenip etkilenmediğine bakılır. Genellikle, tedavi beş ila altı hafta boyunca haftada beş gün gerçekleştirilir.

Brakiterapi: Radyoaktif tohumlar veya topakları kullanır. Radyasyon veren bir ışın yerine, bu tohumlar kanserin yanındaki memeye implante edilir.

3. Kemoterapi
Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan bir ilaç tedavisidir ve bu tedavi genellikle diğer tedaviler, özellikle de cerrahi ile birlikte uygulanır. Bazı durumlarda, doktorlar ameliyat öncesi hastalara kemoterapi uygulamayı tercih ederler. Burada amaç, tedavinin tümörü küçültmesidir.

4. Hormon terapisi
Hormon tedavisi, kanserin nüksetme oranını azaltmak için ameliyattan önce veya sonra ya da diğer tedavilerden sonra uygulanabilir.

Östrojen ve progesteron, meme kanseri tümörlerinin büyümesini uyarabilir. Hormon tedavisi vücudun bu hormonları üretmesini engelleyerek çalışır.

Bu hareket, kanserin büyümesini yavaşlatmaya ve muhtemelen durdurmaya yardımcı olabilir.

İstanbul'da doğal yaşam mümkün mü?KOAH BelirtileriKemik Erimesi Belirtileri

Источник: https://www.mynet.com/meme-kanseri-belirtileri-1220243-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.