Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri

içerik

Mesane Kanseri Nedir? Mesane Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanseri, her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 68.000 yetişkini etkileyen en yaygın kanserlerden biridir. Erkeklerde kadınlarda olduğundan daha sık görülür ve genellikle her yaşta gerçekleşse de yaşlı yetişkinleri daha çok etkiler.

Mesane kanseri genellikle idrarı depolayan alt karın bölgesindeki içi boş, kaslı organ – yani mesanenizin içine giren hücrelerde (ürotelyal hücreler) başlar. Mesane içinde en sık görülmesine rağmen, idrar yolu drenaj sisteminin diğer bölümlerinde de aynı tipte bir kanser oluşabilir.

Tanı konulan her 10 mesane kanserinden yaklaşık yedisi erken bir aşamada başlar. Erken evre mesane kanseri bile mesanede tekrarlayabilir. Bu nedenle, mesane kanseri olan kişiler, tedaviden yıllar sonra, daha yüksek bir aşamaya geri dönen veya ilerleyen mesane kanserinin riskinden dolayı testlere ihtiyaç duyarlar.

Mesane kanseri belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • İdrarda kan (hematüri)
 • Acılı idrara çıkma
 • Pelvik ağrısı

Hematüreniz varsa, idrarınız parlak kırmızı veya kola renkli görünebilir. Bazen idrar farklı görünmeyebilir, ancak  idrardaki kan idrarın mikroskopik muayenesinde tespit edilebilir.

Mesane kanseri olan kişiler bu belirtileri de yaşayabilir:

 • Sırt ağrısı
 • Sık idrara çıkma

Ancak, bu belirtiler genellikle mesane kanseri dışında başka bir şeyden kaynaklı olarakta ortaya çıkabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

İdrarınızda (hematüri) kan varsa, kontrol ettirmek için doktorunuzla randevu alın. Ayrıca endişelenen başka belirtileriniz veya belirtileriniz varsa doktorunuzla randevu alın.

Mesane Kanseri Nedenleri

Mesane kanseri, mesanedeki hücrelerin anormal şekilde büyümeye başladığı ve mesane içinde bir tümör oluşturduğu zaman gelişir.

Mesane kanseri, mesane içindeki hücreler anormal olarak büyümeye başladığında gelişir.

Düzenli bir şekilde büyümek ve bölünmek yerine, bu hücreler, kontrol dışına çıkmalarına ve ölmelerine neden olmayan mutasyonlar geliştirirler. Bu anormal hücreler bir tümör oluşturur.

Mesane kanserinin nedenleri şunlardır:

 • Sigara ve diğer tütün kullanımı.
 • Kimyasal maddelere maruz kalma, özellikle kimyasal maddelere maruz kalmayı gerektiren bir işte çalışmak.
 • Geçmişte radyasyona maruz kalma.
 • Mesane astarının kronik tahrişi.
 • Paraziter enfeksiyonlar, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri dışındaki belirli bölgelere giden veya seyahat eden kişiler.

Mesane kanserine neyin neden olduğu her zaman açık değildir ve kanser olan bazı kişilerin belirgin bir risk faktörü yoktur.

Mesane Kanseri Türleri

Mesanenizde ki farklı tipteki hücreler kanserli hale gelebilir. Kanserin başladığı mesane hücresinin tipi, mesane kanserinin tipini belirler. Mesane kanserinin tipi, hangi tedavilerin sizin için işe yarayacağını belirler.

Ürotelyal Karsinom

Daha önce transitional hücre karsinomu olarak isimlendirilen ürotelyal karsinom, mesanenin iç kısmını oluşturan hücrelerde ortaya çıkar. Mesaneniz dolu olduğunda ürotelyal hücreler genişler ve mesaneniz boş olduğunda daralır. Bu hücreler, üreterlerin ve üretranın iç kısmını oluşturur ve tümörler de bu yerlerde oluşabilir. En sık görülen türdür.

Skuamöz Hücre Karsinoması

Skuamöz hücreli karsinom, örneğin bir enfeksiyondan veya uzun süreli bir idrar sondası kullanımından dolayı mesanenin kronik irritasyonu ile ilişkilidir. Dünyada belirli bir paraziter enfeksiyonun (şistozomiyazis) mesane enfeksiyonlarının sık görülen bir nedeni olduğu daha sık görülür.

Adenokarsinom

Adenokarsinom, mesanede mukus salgılayan bezleri oluşturan hücrelerde başlar.

Bazı mesane kanserleri, birden fazla hücre tipini içerir.

Mesane Kanseri Risk Faktörleri

Mesane kanserinin riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Sigara İçmek

Sigara, puro veya pipolar, idrarda zararlı kimyasalların birikmesine neden olarak mesane kanseri riskini artırabilir. Sigara içtiğinizde, vücudunuz dumandaki kimyasalları işler ve bazılarını idrarınıza geçirir. Bu zararlı kimyasallar, mesanenizin kaplamasına zarar verebilir, bu da kanser riskinizi artırabilir.

Artan Yaş

Mesane kanseri riski yaşlandıkça artar. Mesane kanseri her yaşta ortaya çıkabilir, ancak nadiren 40 yaşın altındaki insanlarda bulunur.

Beyaz Irktan Olmak

Beyaz insanlar, diğer ırklarda ki insanlardan daha büyük bir mesane kanseri riskine sahiptir.

Erkek Olmak

Erkeklerin, kadınlardan daha fazla mesane kanseri geliştirme olasılığı vardır.

Bazı Kimyasallara Maruz Kalmak

Böbrekleriniz, zararlı kimyasalları kan dolaşım sisteminizden filtrelemede ve onları mesanenize taşımada önemli bir rol oynar. Bu nedenle, belirli kimyasallara maruz kalmak mesane kanseri riskini artırabileceği düşünülmektedir. Mesane kanseri riskine bağlı kimyasallar, boyalar, lastik, deri, tekstil ve boya ürünlerinin üretiminde kullanılan arsenik ve kimyasalları içerir.

Daha Önce Kanser Tedavisi Almış Olmak

Kanser karşıtı ilaç siklofosfamid ile tedavi, mesane kanseri riskini artırır. Önceki bir kanserden dolayı, pelvisine yönelik radyasyon tedavisi alan kişilerde mesane kanseri geliştirme riski yüksektir.

Kronik Mesane İltihabı

Kronik veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları veya inflamasyonlar (sistit), uzun süreli bir üriner kateter kullanımı ile ortaya çıkabilir, skuamöz hücre mesane kanseri riskini artırabilir.

Dünyanın bazı bölgelerinde, skuamöz hücreli karsinom, şistozomiyazis olarak bilinen parazit enfeksiyonunun neden olduğu kronik mesane iltihabına bağlıdır.

Kişisel veya Ailede Kanser Öyküsünün Olması

Eğer mesane kanseri geçirdiyseniz, onu tekrarlama ihtimaliniz daha yüksektir.

Eğer birinci derece akrabalarınızdan birinde  – bir ebeveyn, kardeş veya çocuk – mesane kanseri öyküsü varsa, mesane kanseri için nadiren de olsa, hastalık riski artmış olabilir.

Ailede kalıtsal polipler varsa, dışı kolorektal kanser öyküsü varsa, Lynch sendromu olarak da adlandırılır. Üriner sistemde, kolonda, uterusta, yumurtalıklarda ve diğer organlarda kanser sıçrama riskini artırabilir.

Mesane Kanserini Önleme

Mesane kanserini önlemenin hiçbir yolu olmamasına rağmen, riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Örneğin:

Sigara İçmeyin

Sigara içmek, sigaradaki kansere neden olan kimyasalların idrar torbasında toplanamayacağı anlamına gelir. Sigara içmiyorsanız, başlamayın. Sigara içiyorsanız, bırakmanıza yardımcı olacak bir plan hakkında doktorunuzla konuşun. Destek grupları, ilaçlar ve diğer yöntemler bırakmanıza yardımcı olabilir.

Kimyasallar Konusunda Dikkatli Olun

Kimyasallarla çalışıyorsanız, maruziyetten kaçınmak için tüm güvenlik talimatlarına uyun.

Çeşitli Meyve ve Sebzeleri Diyetinize Ekleyin

Çeşitli renkli meyveler ve sebzeler açısından zengin bir beslenme seçin. Meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlar kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/mesane-kanseri-belirtileri-ve-nedenleri/

Mesane Kanseri : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri

Hayatın devamlılığını sağlayabilmek için dışarıdan alınan besinler öncelikle sindirim sisteminde sindirilir ve ardından boşaltım sistemiyle zararlı olan kısımları atılır. Boşaltımın en önemli organlarından biri mesanedir. Genelde mesanenin sağlığına pek dikkat edilmez. Mesanede oluşan bir problem dolaylı olarak vücudun diğer sistemlerini de etkiler.

Bu şekilde idrar dışarı atılır. Mesanenin yani idrar kesesinin iç yüzeyinde oluşan kötü huylu tümörler bu kansere neden olur. Bu kanser çeşidi genelde erkeklerde daha sık görülür.

Fiziksel olarak kadınlara göre bu hastalığa daha meyilli bir bedene sahiptirler. Ve mutlaka tedavi gerekir. Bu hastalığın pek çok farklı sebebi vardır.

Yaşam tarzınızdan tutun da genetiğe kadar geniş bir yelpazeye sahip olan bu kanser çeşidi için farklı şekilde tedaviler de mevcuttur.

Mesane Kanseri Evreleri

Her kanser çeşidinde olduğu gibi mesane kanseri de tedaviyi kolaylaştırmak adına evrelerine ayrılmıştır. Evreler bu hastalığın ne derece ilerlediğinin saptanmasını kolaylaştırarak uygulanacak tedaviyi belirler.

 • Evre 0’da mesaneyi koruyan tabaka henüz zarar görmemiştir. Tümör daha mesaneye ulaşmamıştır ve tedavisi mümkündür.
 • Kanser evre 1’de ise kanser hücreleri mesaneyi koruyan tabakayı geçmiş ancak kas tabakasına henüz ulaşmamıştır. Yine tedavisi kolay ve mümkün olan bir evredir.
 • Evre 2’de, tümör mesanenin kas tabakasına yerleşmiş ve buradaki tabakaya zarar vermiştir.
 • Evre 3’te ise mesaneyi koruyan ve oluşturan tüm dokularla birlikte yakın çevrede bulunan tüm organlar kanser hücreleri tarafından zarar görmüş demektir.
 • Son evre olan 4. evrede lenf dokuları artık zarar görmüş ve uzakta kalan organlarda kanser hücreleri tarafından yıpranmıştır.

1. Sigara içmek

Sigaranın zararlı etkileri mesane kanserinin oluşum sebepleri arasında da yer alır. Mesane kaslarının zayıflamasına ve beyne giden sinyalleri ileten sinirlerin yıpranmasına yol açan sigara, kanser oluşumundaki ana sebepler arasındadır. Çok fazla sigara kullanan birinin, sağlıklı yaşayan bir bireye göre mesane kanserine yakalanma olasılığı neredeyse 3 kat daha fazladır.

2. Kimyasallara maruz kalmak

Mesane kanseri, özellikle mesleki hayatında kimyasal maddelere maruz kalan kişilerde oldukça sık görülür. Kimyasallar, mesanenin iç yüzeyinde bulunan epitel ve diğer doku hücrelerine zarar verir.

Yapılan araştırmalarda elde edilen verilere göre bu kansere sebebiyet veren en güçlü nedenler arasında bu kimyasallara maruz kalmak bulunur.

Böbreğe iletilen kimyasallar kandan ayrıştırılarak vücuttan dışarı atılmak üzere idrar kesesine iletildiği için bu yüzeyde ciddi hasar bırakır.

3. İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonunu kronik olarak yaşayanların mesane kanserine yakalanma oranı yüksektir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonuna neden olan iltihaplar vücuttan atılmadan önce mesanede bekletilir.

İdrar yolu enfeksiyonunda mesanedeki tüm idrar boşaltılamaz. Bu da kansere yol açan güçlü sebepler arasında yer alır.

Kronik olarak görülen idrar yolu enfeksiyonu bir süre sonra mesane kanserine dönüşebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İle Alakalı Daha Detaylı Bilgiler İçin: İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

4. İdrarı tutma

İdrarı tutmak, özellik çocukluk döneminde sıklıkla yapılan bir eylemdir. Küçük yaşta alınan hasar ileri dönemlerde kanseri tetikleyebilir. İdrarı tutmak, mesanenin iç epitel yüzeyinde bulunan hücreleri baskıya maruz bırakır ve yıpranan hücreler bu sebepten ötürü ölür. Mesanenin işlevini yitirmesiyle mesane kanseri ortaya çıkabilir.

5. Düşük sıvı tüketimi

Günlük olarak içilmesi gereken sıvı miktarının altında su içmek, sürekli olarak katı besinlerle beslenmek mesane kanserine sebep olabilir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek böbrekleri olumsuz etkiler.

Böbreklerin ayrıştıramadığı ancak yararlı olan bazı besinler mesaneye atılır. Mesanenin yapısına uygun olmayan besin maddeleri mesane mesaneye zarar verir. Özellikle kilolu kişilerde bu durum daha çok görülür.

6. Yaş

Belli bir yaştan sonra artık kaslar erimeye başlar. Mesane kasları da bu durumdan olumsuz etkilenir. Bir süre sonra tuvalet kaçırmaya başlanır. Bu da aslında kasların daha çok yıpranmasına neden olur. Özellikle yaşlı bireylerde bu durum sıklıkla görülür.

7. Genetik yatkınlık

Her hastalıkta olduğu gibi bu kanserde de genetik yatkınlık oldukça önemlidir. Bu yüzden mutlaka genetik yatkınlığa göre bir yaşam tarzı oluşturulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Ancak genetik yatkınlığı olan herkes bu hastalığa yakalanmaz. Ama bu faktör ciddi bir etkiye sahiptir.

Alınan önlemlerle birlikte düzenli olarak yaptırılan kontroller sonucu kansere olan genetik yatkınlık köreltilebilir.

8. İlaçlar

Özellikle kanser tedavisinde alınan bazı ilaçlar hastanın vücudunda ciddi hasarlar bırakabilir. Bu ilaçların içeriğinde yer alan kimyasallar dışarı atılmak üzere böbrekler tarafında kandan süzülür ve mesaneye gönderilir. Vücuttan uzaklaştırmak için bekletilen bu kimyasallar mesaneye ciddi zararlar verebilir.

1. Sık sık idrara çıkma

Hastalık ilerlemiş ve kanser, kas tabakalarındaki hücrelere kadar yerleşmiş ise mesane kasları işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremez. Bu da sürekli olarak tuvalete çıkma isteği doğurur. Bu durum genelde idrar yolunda bulunan dokuların hastalıklarında da görülür. İki hastalığı ayıran husus ise diğer belirtilerdir.

2. Birden idrarın gelmesi

Mesanede bulunan dokularda sinirler yıprandığı için sinyaller artık geç iletilir. Bu da olup olmadık yerde tuvaletin gelmesine neden olur. Tuvaletten yeni çıkmış olunsa dahi bir baskı hissedilir.

3. Yanma hissi

Artık kanser hücreleri dokuların tamamına zarar vermeye başladığında tuvalete çıkarken yanma hissedilir. Bunun önce bir enfeksiyon olarak algılanması çok normaldir. Çünkü idrar yolu enfeksiyonlarında en belirgin belirti idrarda yanmadır. Ancak bu durumla beraber hastalığın spesifik belirtileri de yaşanıyorsa dikkate alınmalıdır.

4. Kemik ağrısı

Kanser uzakta bulunan doku ve organlara da sıçradığı zaman eklem ve kemik ağrılarına maruz kalınabilir. Özellikle kasık bölgesinde yer alan kemikler ağrıyan kemiklerin başında gelir. En yakın kemikten en uzaktaki kemiğe kadar tüm vücutta ağrı görülebilir. Bu da gün içerisinde en küçük hareketlerde bile sorun yaşanmasına neden olur.

4. Kilo kaybı

Böbreklerden süzülen kanın içerisinde hücrelerin hayati fonksiyonlarını yerine getirmek için gerekli vitamin ve enerji vardır.

Vücut, kanın ihtiyacı olan besinlerin yapı taşlarını da idrarla birlikte dışarı atmak üzere mesaneye gönderir. Bu da ani bir şekilde kilo kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Yeterli derecede beslenilse dahi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ilgili organlara ulaştırılamaz. Bu da ciddi bir emilim sıkıntısını meydana getirir.

5. Halsizlik

Bu hastalıkta böbrekler oldukça önemlidir. Böbreklerin sağlıklı olması mesane kanserini yenmeyi kolaylaştırır.

Ancak hastalığın son evrelerinde böbrekler artık işlevini yerine getiremez ve bir süre sonra hücreler de ihtiyacı olan enerjiyi karşılanamaz.

Hücrelerde oluşan bu eksiklik sonucunda normal hayatta yapılan basit hareketlerde bile zorlanma yaşanabilir. Bir süre sonra sürekli olarak yatma ihtiyacı hissedilir.

6. İdrarda kan

Tuvalet esnasında ağrısız bir şekilde kan görülmesi, ciddi bir mesane kanseri belirtisidir. Hastalığın en net belirtisi olarak görülen idrarda kan görülmesi, kanserin evresine göre şiddetlenip azalabilir. Bu durum aynı zamanda kansızlığa da neden olabilir. Dolayısıyla bir süre sonra kansızlığın sebep olduğu semptomların da yaşanması mümkündür.

7. Ateşlenme

Kronik bir idrar yolu enfeksiyonundan dolayı mesane kanserine yakalanmak, sık sık ateşlenmeye sebep olur. Pek çok hastalığın ortak belirtisi olan ateşlenmenin diğer belirtilerle birlikte yaşanması durumunda enfeksiyondan şüphe duyulmalıdır. Mesane kanseri idrar yolu enfeksiyonuna sebep olduğu gibi, sonuçları ağır, zorlu bir hastalık olan mesane kanserine de yol açabilir.

Mesane Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi durumunda mutlaka en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Doktor tarafından ilk olarak tetkik idrar testi yapılır.

Ancak duruma göre doktor, iç tetkikleri de uygulayabilir. Tetkikler sonucunda ortaya çıkan tümörlerden alınan patoloji örnekleriyle birlikte hastalığın evresi tespit edilir.

Duruma göre uygun bir bir tedavi yöntemi seçilir.

1. İlaçlar

Mesane kanserinin neden olduğu belirtiler zaman geçtikçe daha da şiddetlenir. Bu belirtilerin azaltılmasında genelde kanser belirtilerini giderici ilaçlar kullanılır. Bu da ağrıların dinmesine biraz da olsa yardımcı olur.

Evre 1 ve evre 2’de genelde daha ağır bir tedavi uygulanmaz. İlaçlarla birlikte kanser hücrelerine karşı bir savunma oluşturulur.

Bu ilaçlar hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hem de vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir.

Genelde hastalığın ikinci, üçüncü ve dördüncü evrelerinde bu yöntem uygulanır. Eğer tümörler ulaşılabilir bir alanda ise ameliyatla birlikte dokular tümörlerden arındırılır. Bir daha tekrarlanmaması adına da radyoterapi tedavisi uygulanır. Bu iki yöntem birbirini destekleyicidir.

Radyoterapi genelde ameliyattan bir süre sonra önce yoğun bir şekilde uygulanır. Daha sonra iki haftada bir ya da ayda bir şeklinde verilir. Radyoterapi ağır yan etkisi olan bir tedavi olduğu için genelde hastanın son durumuna göre uygulanır. Dozları da yine aynı şekilde ayarlanır.

3. Kemoterapi

Cerrahi müdahale uygulanmış ve tümörler en azından minimum boyutlara indirgenmiş ise kemoterapi sonuç verebilir. Önce yoğun bir tedavi, daha sonrasında daha seyrek bir tedavi şekli uygulanır. Ancak bu dönemde bağışıklık sistemi oldukça zayıflar, bu da olası bir enfeksiyona davetiye çıkarabilir. Bu yüzden olabildiğince enfeksiyon kapmamaya özen göstermeniz gerekir.

Kemoterapi tedavisi yoğun olarak başlatılıp daha sonra seyrek bir şekilde devam ettirilir. Kemoterapi tedavisi süresince bağışıklık sistemi oldukça zayıflar. Bu da enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Bu dönemde enfeksiyon kapmamaya olabildiğince özen gösterilmelidir.

Mesane Kanserine Alternatif Çözümler

 • Öncelikle zararlı alışkanlıklardan bir an önce vazgeçilmelidir. Özellikle sigara konusunda bir uzmandan destek almak gerekebilir. Bununla beraber kimyasallara maruz kalarak çalışan kişiler gerekli önlemleri almalı ve koruyucu giysilerin giymeliler.
 • Böbrekleri zorda bırakacak derece sindirimi zor olan ve aynı zamanda kandan ayrılması zor olan besinlerden uzak durulmalıdır. Bunlar doymuş yağ içeren gıdalardır. Örneğin sosis, tereyağı, ayçiçek yağı kola gibi.
 • Stresin her hastalığa etkisi olduğu gibi mesane kanserine de etkisi vardır. Vücutta problem yaratabilecek her türlü duygusal çöküşlerden uzak durulmalya çalışılmalıdır. Tedavi süresince olabildiğince huzurlu bir ortamda olmaya özen gösterilmelidir.
 • İdrar sonrası mutlaka mesanenin tamamının boşaltıldığından emin olunmalıdır. İdrarı tutmamaya özen gösterilmelidir.
 • Mesane kanserini önleyici doğal etkenlerden biri de su tüketiminin artırılmasıdır. Günlük olarak en az 2.5 litre kadar su içilmesi gerekir. Bu hem olası enfeksiyonları önlenmesini hem de vücudun ihtiyacı olan böbreklerin ihtiyaç duyduğu su miktarının karşılanmasını sağlar.
 • Mesanenin sağlığını korumak için olası enfeksiyonlara karşı da temkinli olunmalıdır. Hijyeninden emin olunan tuvaletler kullanılmalı, düzenli olarak iç çamaşırı değiştirilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon durumunda iç çamaşırlar, yüksek dereceli programlarda yıkanmalıdır.

Mesane Kanseri Ölümcül Müdür?

Hayati teh içeren mesane kanserinin ölümcül olup olmadığı konusunda kesin konuşmak mümkün değildir.

Çünkü hastalığın evresi, hastanın yaşı, boyu, kilosu, cinsiyet, gibi faktörlerdeki değişkenlikle birlikte tedavi süreci de değişkenlik gösterir.

Ancak kanser çeşitlerinin hepsinin hayatı tehye atan ve bağışıklık sistemini direkt olarak hedef alan hastalıklar olduğunun bilincinde olunmalıdır

Mesane kanserinde genelde iyi huylu tümörlere rastlanmaması hastalığın tedavisinin sonuçlarında olumlu bir tabloyla karşılaşılmasının önüne geçer. Evre 1 ya da 2’de olan hastalar genellikle cerrahiye müdahaleye ihtiyaç duyulmadan ilaçlarla tedavi edilir. Mesane kanseri ölüm riski ise kanseri hücrelerinin diğer organlara yayılmasıyla doğrudan ilişkilidir.

Tanının geç koyulması ne yazık ki yaşam süresini kısaltır. Zamanında tanı koyulup başarılı bir ameliyatla tümörlerin hedeflenen boyutlara getirilmesi üzerine mesane kanseri hastalığından üstesinden gelinmesi mümkündür.

Fakat bu hastalık saldırgan bir hastalıktır. Bu özellik kanserin tekrarlama olasılığını doğurur. Bu yüzden ameliyat sonrası da dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunur.

Bir daha tekrarlanmaması adına alınan önlemler ve devamında görülen tedaviler yaşam süresini artırır.

Источник: https://sebboy.com/mesane-kanseri/

Mesane Kanseri Belirtileri

Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri

Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi mesane kanserinde de hasta oldukça can sıkıcı belirtilere maruz kalabilmektedir.

Neyse ki, mesane kanseri başlangıcında yani henüz erken evrede iken teşhis edildiğinde, tedavisi daha mümkün olabilmektedir.

Bu nedenle, kanserin habercisi olan belirtileri mümkün olan en kısa sürede dikkate almak ve bir uzmana başvurmak hastalığın seyri açısından son derece önemli olmaktadır.

Bununla birlikte, erken tanı konulduğunda bile, kanserin nüksetme ihtimali bulunmaktadır. Her zaman hazırlık olmak için hasta yıllarca süren kontrol tedavilerine ve testlerine tabi tutulabilmektedir. (1)

Mesane Kanserinin Evreleri

Mesane kanserinin durumu uzmanlar tarafından numaralandırılarak değerlendirilmektedir. Böylece, hastalığın seyri netleştirilmekte ve tedavisi belirlenebilmektedir.

Mesane kanserinin evreleri şunlardır:

 • 0 Evresi – Kanser mesanenin astarını geçmemiştir.
 • Evre – Kanser mesanenin astarını geçmiş, ancak mesane kas tabakasına ulaşmamıştır.
 • Evre – Kanser mesanenin kas tabakasına yayılmıştır.
 • Evre – Kanser mesanenin çevresindeki dokuya yayılmıştır.
 • Evre – Kanser mesanenin dışında vücuttaki komşu bölgelere de yayılmıştır. (2)

Mesane kanseri nasıl anlaşılır? Mesane kanserinin belirtileri ve şiddeti kanserin evresine bağlı olarak, kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bütün hastalar aynı belirtileri yaşamayabilmektedir.

Bununla birlikte, idrarda kan görme, idrar kaçırma ve yorgunluk gibi ortak belirtiler yaşanmaktadır.

Daha az görülen belirtiler arasında ise kilo kaybı, bacaklarda şişkinlik, kemik ağrısı, rektal / anal / pelvik alan ağrısı olabilmektedir.

Diğer bir gerçek ise kişi mesane kanseri geliştirse de herhangi bir belirti yaşamayabilmektedir. Bu da, kanserin daha geç bir evredeyken teşhis edilmesine yol açabilmektedir.

Mesane kanseri belirtileri daha ayrıntılı olarak şöyle açıklanabilmektedir: (3)

Karın (Abdominal) Ağrısı

Göğüs ve kasık bölgesi arasında kalan alanda hissedilen ağrı genel olarak karın ağrısı olarak değerlendirilmektedir. Mesane kanseri sırasında hissedilen ağrı tipleri ise değişebilmektedir ve şunları içermektedir:

 • Genelleştirilmiş ağrı: Mide bölgesinin yarısından fazlasında hissedilmektedir.
 • Krampa benzeyen ağrı: Genellikle gaz ve şişkinlik nedeniyle gelişmektedir.
 • Lokalize ağrı: Karnın belirli bir bölgesinde ortaya çıkmaktadır.
 • Kolik ağrısı: Şiddetli rahatsızlık verebilmektedir. Genellikle aniden gelmekte ve gitmektedir. Yaygın olarak safra taşı ve böbrek taşı ile ilişkilidir. (4)

İdrarda Kan Görme (Hematüri)

Mesane kanseri nedeniyle idrarda kan görme oldukça sık karşılaşılan bir belirtidir.  İdrardaki kan gözle görülemeyecek kadar mikroskobik olabilmektedir. Bu durumda herhangi bir kan olup olmadığını saptamak için testlerin uygulanması gerekebilmektedir.

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma özellikle yaşlı insanlarda görülen oldukça yaygın bir durumdur. Bununla birlikte, idrar kaçırma mesane kanserinin de bir belirtisi olarak görülebilmektedir. Mesane kanseri geliştirmeye başlamış olan hasta, istemsiz ya da kazara idrarını kaçırabilmektedir. (5)

Yorgunluk

Mesane kanseri nedeniyle vücutta oluşan genel yorgunluk, herhangi bir iş ya da spor yaptıktan sonra hissedilen yorgunluktan farklı bir durumdur. Kişi dinlense de kendisini yorgun hissetmeye devam etmektedir. Geçmeyen yorgunluk kişinin iş ve sosyal hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Mesane kanseri ile ilişkili olan yorgunluk, hastalığın evresi, tümörün tipi veya tedavisi aracılığıyla tahmin edilebilir değildir.

İdrar Yaparken Yanma ve Ağrı

İdrar yaparken yanma ve ağrı hissedilebilmektedir. Bazen ağrı oldukça şiddetli ve rahatsız edici bir hal alabilmektedir. İdrar yaparken ağrı yaşayan hastalar genellikle beraberinde sırt, karın ve bel ağrısı da yaşamaktadır.

İdrar yaparken hissedilen yanma ve ağrı mesanede gerçekleşen tahrişten kaynaklanmaktadır. Bu durumla birlikte, hasta sık sık idrara çıkma ihtiyacı da hissetmektedir. (6)

Sık Sık İdrara Çıkma

İdrara çıkma sıklığı sağlıklı insanlarda genellikle bir ya da iki saatte bir olarak tanımlanabilmektedir. İdrarın miktarı ise tamamen kişinin sıvı tüketimi ile bağlantılıdır. Ancak, konu mesane kanseri olduğunda, hasta sıklıkla idrara çıkma ihtiyacı hissetmektedir. Gece sıklıkla tuvalete kalkma (noktüri) söz konusu olduğu için bu durum hastanın uyku kalitesini de etkilemektedir. (7)

Acil İdrara Çıkma İhtiyacı

İdrar aciliyeti, aniden gelen idrara çıkma dürtüsüdür. Sağlıklı bireylerde bu aniden gelen zorlayıcı bir dürtü değildir ancak, gelişmesi durumunda idrar tutamama, interstisyel sistit ve noktüri ile ilişkili olabilmektedir.

İdrar aciliyeti, yaşla birlikte artma ve ilişkili olma eğilimindedir ve kontrol edilemediği zaman, idrar kaçırmaya da neden olabilmektedir. (8)

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Belirtiler

Mesane kanseri belirtileri diğer idrar yolu enfeksiyonları ya da problemleriyle benzer belirtilere yol açmaktadır. Bu nedenle, aşağıda sıralanan durumların yaşanılması söz konusu ise hemen bir uzmana başvurulmasında fayda vardır.

 • Kronik mesane iltihabı, idrar taşları veya kronik idrar yolu enfeksiyonları
 • Alışılmadık derecede yavaş idrar akışı veya zorlayıcı idrar tutma ihtiyacı
 • Lomber bölgenin iltihaplanması (diyafram ve sakrum arasında)
 • Zorlama idrara çıkma veya anormal derecede sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken ağrılı spazmlar (mesane tenesmus) veya yanma hissi
 • Pelvik bölgede veya kasıkta spazmlar, ağrı, rahatsızlık, alt ekstremitelerde şişlik (9)

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane, alt karın bölgesinin merkezinde yer alan bir organdır. Vücuttaki görevi ise böbrekler sayesinde vücuttan filtrelenen atık maddeleri ve fazla suyu toplamak ve idrarla vücuttan atmaktır. Mesane kanseri ise mesanedeki hücrelerde başlayan bir kanser çeşididir. (10)

Mesane kanseri nedir? Detay için tıklayın

Mesane Kanseri Tedavisi

Mesane kanseri nasıl geçer? Mesane kanserinin tedavisi, kanserin tipine ve evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri arasında ise mesane kanseri ameliyatı, kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi ve palyatif tedavi ya da bunların bir kombinasyonu bulunmaktadır. (12)

Daha fazla mesane kanseri tedavisi için

Mesane Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mesane kanseri tanısı ve tedavisi için üroloji, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi ve radyoloji bölümlerine başvurulmaktadır. (13)

Источник: https://www.acil.net/mesane-kanseri-belirtileri/

Kadınlarda Mesane Kanseri ve Tedavisi

Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane (idrar kesesi) kanseri dünyada en sık görülen kanserler sıralamasında 6. sıradadır. Her yıl Avrupa Birliği ülkelerinde 131.000, Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) 74.000 yeni mesane kanseri ortaya çıkmaktadır.

İdrarın ilk oluştuğu Böbreklerden mesaneye iletilmesi ve burada depolandıktan sonra dışarı atılmasını sağlayan organlar ile erkek üreme organlarının tamamına GenitoÜriner Sistem denir ve bu sistem Üroloji Ana Bilim Dalının konusudur.

Genito Üriner Sistemi oluşturan organlar

 • Kadınlarda: Böbrekler, idrarı böbreklerden mesaneye ileten Üreterler (idrar yolları, idrar boruları), İdrarı depolayan Mesane ve Mesanede depolanmış idrarı dışarı atan Uretra (dış idrar yolu)
 • Erkeklerde bu organlara ilaveten Mesanenin hemen önünde bulunan Prostat, Testisler, idrarı mesaneden dışarı atan Uretra (dış idrar yolu) ve Penistir.

Yani hem kadınlar hem erkeklerde Mesane (idrar kesesi) hastalıkları Üroloji Uzmanının konusudur.

Mesane Kanseri erkeklerde kadınlara kıyasla 3-4 kat daha fazla rastlanmaktadır, ancak ilk tanı konduğu esnada kadınlarda bu kanser daha ileri evrede karşımıza çıkmakta, dolayısıyla hastalığı erken evrede yakalayabilmektir.

Kadınlarda da mesane kanseri neden daha ileri evrede karşımıza çıkar?

 1. İdrardan kan gelmesi yani kanlı idrar yapmak erkek ve kadınlarda Mesane kanserinin en sık görülen belirtisidir. Ancak birçok kadın bu kanı “adet görme” “ay hali” “regl kanaması” zannetmekte ve bu nedenle Üroloji Uzmanına başvurmamaktadırlar.

 2. Bu kanamadan endişe duyup doktora başvuranlarda ne yazık ki Kadın Doğum Uzmanına başvurmakta bu da Üroloji Uzmanına başvurma süresini uzatmakta, dolayısıyla tanıda gecikme olmakta bu da hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.

 3. İdrar yanması, ağrılı idrar, çok sık idrar yapma gibi belirtiler de Mesane kanserinde görülebilen diğer belirtilerdir, ancak bu belirtiler idrar yolu enfeksiyonu ile karıştırılıp kadınlar kendilerini “Sistit” olmuş zannettikleri için Üroloji Uzmanına müracaat gecikmekte, dolayısıyla hastalık ilerlemektedir.
 4. Kadınlarda erkeklere kıyasla mesane duvarı daha incedir, 45-50 yaşından sonra erkeklerde Prostat organının büyümeye başlaması mesane duvarını daha da kalınlaştırır, dolayısıyla hastalık kalın duvarda daha zor derin katlara ilerler, kadınların mesane duvarı erkeklerin aksine yaşlandıkça inceldiği için hastalığın mesane duvarının derinlerine ilerlemesi daha kolay olmaktadır.

Tedavi

Mesane kanseri tanısı konar konmaz ilk yapılacak şey TUR Tm (Trans Uretral Rezeksiyon Tümör) ameliyatı ve çıkarılan tümörün patolojik incelenmesidir.

Kadınlarda mesane duvarı ince olduğu için bu ameliyat sırasında hem tümörü tamamen çıkarabilmek hem mesanede delinmeye yol açmamak gerekir, bu nedenle bu ameliyatın standart üroloji uzmanlarından ziyade kanserle uğraşan tecrübeli ürologlar tarafından yapılması çok daha akıllıca olur.

Patoloji raporu sonucu mesanenin kaslarına ilerlemiş (T2 evresi) ya da T1 evresinde ama tümör hacmi mesanede çok fazla ise mesanenin çıkarıldığı “Radikal Sistektomi” ameliyatını yapmak gerekir, bu ameliyat ile mesane, uterus (rahim), overler (yumurtalıklar), tüpler  ve büyük damarların etrafındaki lenf dokuları çıkarılır. Mesane çıkarıldıktan sonra idrarın depolanması için ya küçük barsak parçası ile idrar yolları karın duvarına yapıştırılır ve torba doldukça boşaltılır, bu ameliyata “İleal Konduit” denir. Ya da hastada böbrek ve karaciğer yetmezliği yok ise ve tümör dış idrar yolu (Uretra) na ilerlememiş ise “Ortotopik Mesane” yani barsaklardan yeni bir mesane yapılıp dış idrar yoluna bağlanır ve hasta vücut dışında idrar torbası taşımaktan kurtulmuş olur.

                                   
Şekil 1. İleal Konduit (vücut dışına takılan torba) yöntemi                          Şekil 2. Ortotopik (yeni) mesane yöntemi

** Tıbbi şartlar uygun ise hastanın isteği doğrultusunda bu bizim ekibimizin sıklıkla yaptığı bir ameliyattır.

** Hastalarımız ameliyat sonrası idrar sondası çıkarıldıktan sonra idrar tutabilmekte ve idrarlarını rahatça yapabilmektedir.

** Kadınlarda mesanenin çıkarılması ameliyatının gerçekleşmesi “vücut dışında idrar torbası taşıma“ endişesinden dolayı gecikmekte bu da hastalığın gereksiz yere ilerlemesine neden olmaktadır. Halbuki tıbbi şartlar uygunsa Yeni Mesane ile hayat kalitesi düşmeden hastalar hayatını sürdürebilir.

** Bu ameliyatı yaptıktan sonra dünyanın tıpta en gelişmiş ülkesi Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) bile idrar yapamama kendi kendine sonda takma sorunu %8’dir.

Bizim yaptığımız ameliyatlardan sonra sadece 1 hastamızda bu sorun oluştu, diğer bütün hastalarımız idrarını tamamen tutabilmekte ve ameliyat öncesindeki gibi idrarlarını yeni mesanelerinden bir cihaz, sonda vs. kullanmadan yapmaktadırlar.

** Ameliyat öncesi endişesi olan hastalar ile kendi hastalarımızı görüştürerek bu endişelerini gideriyor ve daha sağlıklı karar vermelerini sağlıyoruz.

** “ANCAK BU AMELİYATI OLURSAN İDRAR YAPAMAZSIN DAHA KÖTÜ OLURSUN“ GİBİ YANLIŞ YÖNLENDİRMELER YERİNE AŞAĞIDAKİ VİDEOLARDA HASTA GÖRÜŞLERİNİ İZLEMENİZ VE DAHA ÖNCE EKİBİMİZ TARAFINDAN AMELİYATI GERÇEKLEŞTRİLEN HASTALARIMIZLA GÖRÜŞMENİZ TEDAVİDE GECİKMENİN ÖNÜNE GEÇECEKTİR.

Barsaktan Yeni Mesane (Ortotopik Mesane) Ameliyatı Sonrası Hastalarımızın Görüşleri

İlgili diğer makaleler;

Источник: http://www.tahirkaradeniz.com/kadinlarda-mesane-kanseri.html

Kadınlarda mesane kanserinin belirtileri nelerdir? Kadınlarda mesane kanseri: işaretler, tanı

Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri

Modern tıp aktiftirKanser için bir tedavi bulma yönü. Bununla birlikte, böyle bir aşı birçok hasta tarafından henüz beklenmemektedir. Bu yazıda kadınlarda mesane kanseri gibi bir hastalık hakkında konuşmak istiyorum.

Bazı istatistikler

Bu hastalık – mesane kanseri – etkilerRusya yılda ortalama 10-15 bin kişidir.

Dahası, erkekler bu hastalığa karşı kadınlardan dört kat daha fazla sıkıntı çekmektedir (büyük olasılıkla, doktorların görüşüne göre, neden erkek üreme sistemi sisteminin yapısının anatomik özellikleridir).

Ancak, bu makalede, kadınlarda mesane kanseri belirtilerini tam olarak göz önünde bulundurmak istiyorum, çünkü bu hastalığın farklı cinsiyetteki insanlarda belirtileri biraz farklıdır.

nedenleri

Yani, mesane kanseri. Bu hastalığın nedenleri genellikle aşağıdaki gibidir:

 1. Bir kişinin aromatik aminler ile çok yakın temas halinde çalışması (bunlar alüminyum, boyama, plastik endüstrilerdir). Bu durumda hastalık riski 30 kat artmıştır.
 2. Sigara içenler yaklaşık on kat daha fazla mesane kanseri gelişme riski taşırlar.
 3. Bilim adamları, bu hastalığın klorlu su içen insanlarda meydana gelme olasılığının iki kat olduğunu söylüyorlar.
 4. Kişinin radyasyon etkisi, hastalığın riskini üç katına çıkarır.
 5. Ve tabii ki, idrarla ilgili tıbbi problemlerkabarcık bu korkunç hastalığın gelişimine yol açabilir. Yani, kronik sistit muzdarip bu kişilerde iki kez hastalanma riski. Mesane şiztosomatozu tanısı konanlarda beş kat daha yüksek risk (parazitik hastalık).

İlk işaretler

Üriner kanserin ilk belirtileri nelerdir?kadınlarda balon mu? Yani, hematüri olacak. Daha açık olmak gerekirse, “idrarda kan” demek kolaylaşır. Bu semptom hastaların yaklaşık% 85'inde görülür. Ancak, idrar yaparken bu acı hissi ile söz konusu olmamalıdır.

Ayrıca idrarda sadece kan değil, aynı zamanda küçük kan pıhtıları da olabilir. Bu belirti başlangıcı sıklığı dikkatli olmalıdır. Yani, idrardaki kan zaman zaman ortaya çıkarsa, hemen doktora başvurmak için bir fırsattır. Kalıcı hematüri sadece hastalığın ileri evresi olan hastalarda olabilir.

Sonuçta, bu durumda, tümör sürekli olarak kanar. Özellikler:

 1. Kanın renginin yoğunluğu farklı olabilir: pembeden parlak kırmızıya. Aynı zamanda, idrardaki kadının kanı aylık deşarjlarla karıştırılamaz – menstürasyon.
 2. Demetler farklı boyut ve şekillerde olabilir. Bu verilerin, genellikle tamponluğuna neden olan tüm mesaneyi doldurabileceğini de hatırlamakta fayda var. yani İdrar, doğal olarak dışarı çıkamayan kan pıhtıları ile tıkanır. Bu durumda ameliyat gereklidir.
 3. En küçük tümörün bolca kan akabildiği ve büyük bir kısmın ağır kanamaya eşlik edemeyeceği söylenmelidir. Doğru teşhisi koymanın ilk problemi budur.

Önemli olarak: idrardaki kan sadece mesane kanserinin değil, aynı zamanda sıradan sistitin de bir semptomu olabilir. Bu nedenle, doğru teşhisi sağlamak için, her zaman bir doktordan yardım istemek gerekir.

Semptom 1. Disüri

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?Kadınlar? Yani, bu bir dizüri. Ya da gündelik dil konuşuyorsan idrara çıkma problemi. Bu durumda, tümör ağrıya yol açacak olan üretrayı sıkabilir. Başlangıçta, ağrı kasık bölgesinde lokalize olacaktır. Bununla birlikte, hastalığın gelişimi ile, perine ve hatta vajinaya “verebilir”. İdrara çıkma ile ağrı çok güçlü olabilir.

Semptom 2. İnkontinans

Kadınlarda mesane kanserinin aşağıdaki belirtileri- idrar kaçırma ve sık idrara çıkma. Böylece, hasta idrara çıkma sık ve yanlış dürtüye sahip olabilir. Ayrıca istem dışı bir idrar sızıntısı da olabilir. Bununla birlikte, bu semptomlar yalnızca, malign kanserin mesanenin boynunun bölgesinde yer almasıyla ortaya çıkar.

Belirti 3. Hoş olmayan koku

Ayrıca mesane kanserinin semptomlarını da düşünüyoruzkadınlarda. Bu nedenle, bu hastalık ile, sıvının salgılanması hoş kokuyabilir. Bu tümörün ayrışmasına, idrara çıkma sorunlarına bağlıdır. Bu durumda, idrar amonyak kokusu alacaktır ve teknenin dibinde sediment (idrar pürülan olabilir) düşünebilirsiniz.

Diğer belirtiler

Yani, kadınlarda mesane kanseri. Başka hangi belirtiler ortaya çıkabilir?

 1. Fistüller. Mesane bölgesinden vajinaya veya rektum yönünde mesaneden görülebilirler. Bazı durumlarda, suprapubik fistüller de oluşabilir.
 2. Ayakların şişmesi. Hastanın inguinal ve retroperitoneal lenf nodlarında metastaz olması halinde, bu, bacaklarda lenfatik şişmeye neden olabilir.

tanılama

Çok önemli olan aynı zamanda mesane kanseri tanısıdır. Bu hastalığın insanlarda görünümünü teşhis etmenin yolları nelerdir?

 1. Sistoskopi. Bugüne kadar, bu hastalığı teşhis etmenin tek doğru yolu budur. Bu durumda mesanenin mukozası, özel bir alet – bir endoskop kullanılarak incelenecektir. Bu prosedürün tek dezavantajı invazivdir. Çalışmaya hoş olmayan duyumlar ve rahatsızlık eşlik ediyor. Büyük bir artı: sadece tümör “görmek” ve çalışma değil, aynı zamanda araştırma için onun parçası almak için bir fırsat.
 2. Modern tıp hala ayakta durmuyor. Ve mesane kanseri deney teşhisi için, bilim adamları özel bir test şeridi icat etti. Hamilelik testi prensibi üzerinde çalışır ve NMP22 olarak adlandırılır. Bununla birlikte, bu teşhis yöntemi henüz geniş çapta dağıtılmamıştır.
 3. En önemlisi de öyleMR, CT ve ultrason gibi çalışmalar. Bunların hepsi invaziv olmayan tanı yöntemleridir. Kanser, olağan rutin tıbbi muayeneyle (ultrason tanısı) ve postoperatif çalışmalarda ve tedavi sonuçlarının izlenmesinde (bilgisayar ve manyetik rezonans tanılama) saptanabilir.
 4. Laboratuvar yöntemleri de hastalığın çalışmasına katkıda bulunur. Bu durumda, doktor genel bir idrar testi yazabilir. İdrar sedimentinin sitolojik çalışması da topikaldir.

Aşamalarının Aşamaları

Hastalığın organın ne kadar “filize” olduğuna bağlı olarak, mesane kanserinin dört aşaması vardır.

 1. Epitel. Bu durumda, kanser organın mukoz membranı içinde yer alır – epitelyum. Tedavi en kolay şekilde gerçekleştirilir ve bariz sonuçları yoktur.
 2. Epitel için temel olarak görev yapan submukozal tabakanın yanı sıra kas dokusu. Bu aşamada, kanserli tümör bu kas dokusuna dönüşür.
 3. Yağ dokusu ve mesanenin duvarı. Üçüncü aşamada, tümör bu dokulara doğru büyür.
 4. Son aşamada, tümör çimlenebilirkomşu organlar – rahim, vajina, pelvik kemikler ve karın boşluğu. Bu durumda, tedavinin neredeyse hiçbir zaman hastanın iyileşmesine yol açmayacağı söylenmelidir, çünkü metastazlar birçok hayati organı etkilemektedir.

sınıflandırma

Daha sonra, mesane kanserinin histolojik sınıflandırması düşünülmelidir. Yani, bu durumda tümörler aşağıdaki gibidir:

Epitelyal tümörler. En sık ortaya – hastalık vakalarının yaklaşık% 97'sinde.

 1. Transizyonel hücre papilloması.
 2. Düz hücre papilloması.
 3. Geçici hücre karsinomu.
 4. Skuamöz hücreli karsinom.
 5. Adenokarsinom.
 6. Ayrıştırılamayan kanser.

Mesane transizyonel hücreli karsinomunun çeşitli alt türlere ayrıldığı söylenmelidir:

 1. Glandüler metaplazi ile.
 2. Skuamöz hücre metaplazisi ile.
 3. Kombine varyant – glandüler ve skuamöz metaplazi ile.

Epitelyal olmayan tümörler:

 1. Malign (örneğin, rabdomiyosarkom).
 2. Benign.

Tümörlerin karma grubu:

 1. Lenfoma.
 2. Karsinosarkom.
 3. Kötü huylu melanom vb.

Tümör dışı değişiklikler:

 1. Polipoid veya papiller “sistit”.
 2. Kistik “sistit”
 3. Lifli polip.
 4. Von Brunn ve diğerleri yuvaları.

Tümör benzeri lezyonlar:

 1. Gemartomy.
 2. Kistler.
 3. Amiloidoz.
 4. Endometriozis ve diğerleri.
 5. Ayrıca metastatik ve sınıflanamayan tümörler de olabilir.

tedavi

Tedavi yöntemleri hangiHastada gözlenen kanser türüdür. Her durumda, hastalığın ilk semptomları ortaya çıkarsa, tıbbi yardım almanız gerektiği söylenmelidir. Sonuçta, erken aşamada mesane kanserini tedavi edebilirsiniz. İhmal edilen bir hastalık tedavi edilemezken.

Yüzeysel kanser: tedavi

Yüzeysel kanserin neye benzediğini nereden biliyorsun?mesane? Bu konudaki fotoğraflar ilk asistanlar. İlgilenirseniz, doktordan hastalık hakkında daha ayrıntılı bilgi vermesini ve çeşitli fotoğraf malzemeleri sağlamasını isteyebilirsiniz.

Ancak, doktorların kendileri bunu uygulamazlar, çünkü bu tür eylemlerle hastaları korkuturlar. Yüzeyel kanserle birlikte, tümör oluşumu epitelde yer alır ve kas dokusuna da girebilir.

Bu durumda, hastalık hala oldukça iyi tedavi edilebilir ve hasta tamamen sorundan kurtulabilir.

 1. TUR, yani. transüretral elektrorezeksiyon. Bu teknik sadece bir teşhis (biyopsi) değil aynı zamanda terapötik bir özelliğe de sahiptir. Bu durumda, bu prosedürün yardımıyla, hasta tümörden çıkarılacaktır. Ancak, bundan sonra hastaların% 50'sinde nüks olduğu söylenmelidir.
 2. Nüks seviyesini azaltmak için bilinen tüm BCG aşısı veya diğer ilaçların (Doxorubicin, Mitomycin, vb.) Intravezikal enjeksiyonu ile mümkündür.
 3. TUR işleminden sonra, hasta planlanmış muayenelerden geçmelidir. Bu durumda, hastalığın geri dönüşünü zamanında belirleyebilirsin.
 4. Malign tümör tekrar çıkarılırsa”Geri döndü”, çoğu zaman doktorlar hastalara daha radikal cerrahiye başvurmalarını tavsiye ediyor – sistektomi. Bu durumda, hasta sağkalım riskini önemli ölçüde arttıran mesane ile tamamen çıkarılır (organ bağırsak segmentinden oluşturulur).

İnvaziv kanser: tedavi

Bu durumda, tümör sadece nüfuz edemezMesane kas dokusunda, aynı zamanda vücudun kendisinin ötesinde. Bu tür bir hastalık ile lenf nodlarında metastaz riskini önemli ölçüde artırdığını açıklığa kavuşturmaya değer. Bu durumda problemden kurtulmak için ne yapılabilir?

 1. Bu durumda en etkili lenfadenektomi ile sistektomi, yani. Mesanenin bölgesel lenf nodları ile çıkarılması.
 2. Bazı durumlarda, yukarıda tarif edilen TUR prosedürü ve üreterin açık bir rezeksiyonu kullanılabilir.
 3. Ve tabii ki kemoterapi de etkilidir.

Genelleştirilmiş kanser: tedavi

Bu hastalık varlığını ima edermetastazları. Sıklıkla yukarıda belirtildiği gibi komşu lenf düğümlerinde, ayrıca akciğerlerde, karaciğerde ve kemiklerde görülürler.

Bu durumda doktorun önerebileceği her şey aynı anda birkaç ilacın kullanımıyla yapılması gereken en güçlü kemoterapidir. “Vinblastine”, “Methotrexate”, “Doxorubicin” vb. Preparatlar olabilir.

Ancak, tüm bu ilaçların güvenli olmadığı söylenmelidir. Bu nedenle, sadece tedavi eden doktorun izni ile kullanılmalıdır.

Hastaların hayatta kalması

Yüzeysel kanser. Hastaların beş yıllık sağkalım oranı oldukça yüksektir ve% 80'dir.

İnvazif mesane kanseri. Beş yıllık sağkalım oranı% 50-55'tir.

Metastatik (veya genelleştirilmiş) mesane kanseri. Hastaların beş yıllık sağkalım oranı yaklaşık% 20'dir (kalite tedavisi ile).

Güç kaynağı

Çok önemli, üriner kanser için bir diyettir.Kabarcık Sonuçta, genellikle bir doz radyasyon veya kemoterapi alan hastalar, sadece “kaybetmek” vücutta gerekli olan maddeler ve vitaminler. Onları sadece ilaçlarla değil, “doğru” gıdalarla da yenileyebilirsiniz.

 1. Hastanın beslenmesi mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. Sonuçta, hastalar genellikle kilo verirler ve güçlerini geri kazanmaları gerekir.
 2. Kanser hastalarının yeterli miktarda protein almaları da önemlidir. Aşırı protein alımı ile, karaciğer ve mesane tümörlerinin büyümesinin yavaşladığı söylenmelidir.
 3. Et tüketimi dikkatle yapılmalıdır. Bilim adamları kırmızı etin kanserin uyarılmasına yol açtığını kanıtladılar. Bu nedenle, tavuk göğsü ve az yağlı tavşana tercih edilmelidir.
 4. Hasta da balık yemeye ihtiyaç duyar.

Источник: https://tr.erch2014.com/zdorove/129270-kakie-simptomy-raka-mochevogo-puzyrya-u-zhenschin-rak-mochevogo-puzyrya-u-zhenschin-priznaki-diagnostika.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.