Kadınlarda Ped Alerjisi

Pedlere Karşı Alerji: Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda Ped Alerjisi

Kesinlikle tüm modern kadınlar düzenli olarakconta kullanın. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bugün bu tip bir ürünün büyük bir kısmı var.

Ancak adil seksin bir kısmı, bu hijyen ürünlerine karşı bir alerjinin ortaya çıkması gibi hoş olmayan bir faktörle yüzleşmek zorunda kalmaktadır.

Bu konuda özellikle bu hastalığın semptomlarına dikkat etmek ve mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmek önemlidir.

Contalara alerjinin nedenleri

Contalara alerjinin gösterilmesinde önemli rolBu hijyen maddesinin yapıldığı malzemeleri oynayın. Modern ürünler için birkaç katın varlığı ile karakterizedir. Doğal veya sentetik olabileceğinden, yüzeyin yapıldığı malzemeye özellikle önem verilir.

Örneğin, doğal ürünler hipoalerjenik olarak kabul edilir, ancak önemli bir dezavantajları vardır, yani çok hızlı parçalanırlar, ki bu da, kullanıldığında buruşuk rahatsız edici duyumlara neden olur. Sentetik analoglar, nem tutma ile mükemmel bir şekilde baş edebilmekte, şekli koruyabilmekte ve giysiler üzerindeki lekelerin görünümünü korumaktadır.

Ancak, maalesef, bu tür ürünler genellikle alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Contalara alerjinin nedeni nedir?

Zararlı bileşenler

Ayrıca, contalardaki bu tür bileşenlerin varlığı nedeniyle rahatsız edici duyumlar ortaya çıkabilir:

 • Ürünün tutturulduğu yapıştırıcıiç çamaşırına. Bu elementin deri ile doğrudan temas etmemesine rağmen, canlı dokuların durumunu olumsuz etkileyebilir.
 • Hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasını önlemek için üreticiler tarafından kullanılan tatlar.
 • Boyaların kullanılmasından dolayı pedlere belli bir renk verilir. Belirtileri ve pedlere alerji tedavisi aşağıda tartışılmıştır.

Ama belki de en yaygın faktör,Bir alerjiyi kışkırtarak, hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Doktorlar tamponlar her dört saatte bir değişen tavsiye ve bu sadece küçük ayrılık olsa bile yapılmalıdır. Sonuçta pedleri kadının cilt yüzeyi ile uzun süreli temas anında kaşıntı, döküntü ve yüksek terleme kışkırtır mikropların aktif büyümesinin uyarılması üretmesidir.

Bu, contaların en yaygın alerjisidir.

Modern contaların tanımı

Çünkü contaların yapısı farklıdır.Üretimleri için birçok malzeme kullanılmaktadır. Modern pedler, selülozu içeren bir iç katmanın yanı sıra, nemi jel kıvamına dönüştüren emici maddeler ile donatılır.

Bu hijyen ürünlerinin dış tabakası farklı malzemelerden yapılabilir. Bu çoğunlukla doğal bir pamuktur veya gözenekli bir yapıya sahip bir sentetik elyaftır. Tüm bu özelliklerden ötürü, conta, uygulama sırasında deforme olmayan şeklini iyi koruyabilmektedir.

Contalara alerjisi olabilir mi? Bu soru çok ilgi çekiyor.

Contanın hareket etmesi içinYerinde sabitlenerek, alt yüzeylerine özel bir yapıştırıcı uygulanır ve bu hijyen ürününün iç çamaşırına bağlanmasına izin verilir. Ayrıca, yanlarda, gerekli yerde contanın düzgün şekilde sabitlenmesine yardımcı olan kanatlar bulunmaktadır. Papatya içeren üst tabakalarına rağmen, doğal conta alerjisi bile vardır.

ezhednei

Günlük contalar daha basittirüç tabaka, yani üst, emici ve alttan oluşan bir bileşim. Emici seviyesi selülozdan yapılmıştır. Süper emici polimerler bu ürünlerin üretiminde kullanılmaz. Pedlere karşı alerji, tamponlardan daha sık görülür.

tampon

Tamponlar, contalardan farklı olarak, kural olarak,Aletin orta kısmında dikilmiş preslenmiş pamuk yününden yapılır. Tamponlar her zaman silindirik bir şekle sahiptir, kolay çıkarılması için özel bir kabloyla birlikte tedarik edilir.

Bu hijyen ürünü, vajinanın içine sokulur, daha sonra vücudun tam şeklini alarak, mevcut tüm dışkıları emer. Kullanımdan sonra, ürün bir dantel ile vajinadan çıkarılır. Günlük pedlere alerjinin belirtileri daha fazla tartışılmaktadır.

Pedlere alerjinin belirtileri

Kadınlar bu hijyen ürünlerinin kullanımıyla ilgili tüm tavsiyelere kesinlikle uysa bile, alerjik bir reaksiyonun oluşmayacağı konusunda hiçbir garanti yoktur.

Semptomların yoğunluğu

Alerjinin tezahürünün derecesi farklı bir yoğunluğa sahip olabilir. Çoğu durumda, bu gibi tezahürleri vardır:

 • hijyen ürününün cilt ile temas ettiği bölgedeki ödem;
 • cildin kızarıklığı;
 • yanma hissi ve genital bölgede kaşıntı;
 • çeşitli cilt döküntüleri;
 • genital bölgede ağrı oluşumu.

Bütün bu semptomlar hem normal hem de günlük pedler için geçerlidir.

Tamponların kullanımı da vardırBenzer belirtiler, yanma ile kaşıntı uygulamasının bazı özelliklerinden dolayı olsa da, sadece cildin yüzeyinde değil vajinada da oluşabilir. Her ne olursa olsun, rahatsız edici hisler, bir kadını bu hijyen ürününün kullanımından derhal vazgeçmeye ve hemen bir uzmana dönmeye zorlamak anlamına gelir.

Contalara alerjisi olduğunda (fotoğraf)açık kanalizasyonlarda bulunabilir), doktorların bu fonları yalnızca aşırı durumlarda, örneğin, menstürasyonun başlangıcından hemen önce ya da en sonunda kullanmaları önerilir.

Aromaların ve kimyasal katkıların etkisi

Pedlere alerjiniz varsa ne yapmalısınız?

Çoğu durumda, bu reaksiyoniç tabakası çeşitli kokular içerdiğinden hassas aromalı ürünlere neden olur.

Bir kadının gerekli hijyen kurallarına uyması ve aynı zamanda sürekli bir duş alması durumunda, kuşkusuz ki ilgili ürünleri emprenye eden aromalar pek kullanışlı değildir.

Bu nedenle doktorlar, ek aromalı bileşenler olmaksızın ürünlerde tercihlerini durdurmayı tavsiye etmektedir. Günlük pedlere alerjiler – oldukça yaygın bir fenomen.

Birçok üretici eklemeye eğilimlidirHer türlü bitki maddesini doldurarak, alıcılara istisnai bir anti-enflamatuar ve ferahlatıcı etkiye sahip olduklarını garanti etmek.

Doktorlar, papatya veya aloe eklenmesiyle ürünlerin tüm kadınlar için oldukça güvenli olduğunu bildiriyor. Ama aslında, bu bitki bileşenlerine alerjisi olan istisnalar, örneğin, adil seks var.

Bu bayanlara, alerjiye yol açabilecek ek elementler eklemeden hijyen ürünleri kullanmaları tavsiye edilir. Tamponlarda (incelediğimiz semptomlar) ve tamponlarda daha sık teşhis edilir.

Alerjik tanı bildirimi

Öğeleri kullandıktan sonraHijyen, genital bölgede kaşıntı ve şişlik ile birlikte kızarma olmuş, hemen bu aracı kullanmayı bırakmalı ve hemen doktora başvurmalısınız.

Doğru bir şekilde tedarik edebilmek içinTanı, jinekolog, büyük olasılıkla, bu ya da bu hastanın şikayetlerini dinlemek ve dış muayeneyi yaparken ortaya çıkan semptomları analiz etmek için yeterli olacaktır. Contalara alerjiyi ayırt etmek için yapılan genel muayeneye ek olarak (tedavi aşağıda sunulmuştur), ayrıca vajinadan kan testi, idrar ve swab gerekebilir.

Alerjik reaksiyon tedavisi yöntemleri

Pedlere alerjinin tedavisi gerekiruygun uzmanları yürütmek. İlk tahriş semptomları kendi kendinize ortadan kaldırılabilir, ancak bundan sonra daima bir jinekologla görüşmelisiniz. Bu, aynı semptomları olan diğer hastalıkları tamamen dışlamak için gereklidir.

Kadının aşağıdaki eylem dizisini yapması gerekecek:

 • Etkilenen bölgeyi iyice yıkamak gerekli olacaktır.soğuk su. Bu nedenle, bu prosedür dış genital bölgeden kanın dışarı akışını harekete geçireceğinden, istenmeyen kaşıntı hissiyle başa çıkmak mümkündür. Bu arka plana karşı, orantı hissini unutmamalıyız, çünkü kötüye kullandığınız zaman, alerji belirtilerini ortadan kaldırmak yerine gereksiz bir soğukluğa da sahip olabilirsiniz. İltihabı durdurmak için bir papatya kaynatma kullanımına izin verilir. Bu bitkiye alerjisi olmaması durumunda, bir losyon olarak da kullanılabilir.
 • Etkilenen bölgelere başvurmak gereklidir.”Bepanten” ve “Fenistil” içeren hormonal bileşenleri içeren antihistaminik merhem. Belirgin tıbbi etkilere ek olarak, yanma hissi ve kaşıntıdan kurtulmalarına yardımcı olurlar.
 • Kızarıklığı ve kaşıntıyı tamamen ortadan kaldırmak içinSadece mevcut tahrişleri güçlendirebildiklerinden, cinsiyeti tamamen dışlamak tavsiye edilir. Pedlere alerji tedavisi zamanında yapılmalıdır.

Böyle bir tedaviden bir hafta sonra, alerjik reaksiyon belirtileri tamamen ortadan kalkmalıdır. Ancak bunun gerçekleşmemesi durumunda, bir doktora danışmak için derhal son derece önemlidir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Hoş olmayan semptomlarla baş etmeye çalışınBu tür alerjiler ayrıca halk terapötik yöntemlerini de yapabilir. Tabii ki, bunlar tamamen hastalığın başlıca nedenleri ortadan kaldıramaz, ama neredeyse kesinlikle mukoza ve dişi genital organların deride bulunan rahatsız edici duyumlar, başa çıkmasına yardımcı olacaktır. En popüler seçenekler aşağıdaki yöntemleri içerir:

 • Bir yemek kaşığı calendula çiçeği, yüz miligram kaynar su ile dökülür, daha sonra bir saat boyunca demlenmeye bırakılır.
 • Dilimlenmiş ısırgan yaprakları iki yemek kaşığı dört yüz miligram kaynar su ile dökülür, birkaç saat ısrar edilir.
 • doğranmış tıbbi veronica bir çorba kaşığı kaynar su yarım litre dökün ve iki saat boyunca demlenmeye bırakın. alerji pedleri belirtileri farklıdır. Bu dikkate alınmalıdır.

Bütün bu infüzyonlar için kullanılabilirCildin etkilenen bölgelerinin ve ayrıca mukoza zarlarının tedavisi. Ayrıca, ana yemeği almadan önce camın yarısını içebilirler. Bu durumda, yukarıda belirtilen araçlardan sadece birini seçmeli ve bunu yalnızca kullanmalısınız. Ayrıca, bu reçeteleri kullanmadan önce, aktif bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonlar olmadığından emin olmanız gerekir.

Alerjiler için diyet

İlk bakışta, yemek tarifleri gibi görünüyorAlerjiler hiçbir değere sahip değildir, çünkü belirli bir durumda, tepkime gıdaya gerçekleşmez. Aslında, düşük kaliteli bir diyet de ciltte daha fazla tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, tedavi sırasında, aşağıdakiler gibi tüm alerjenik ürünler menüsünden çıkarılmamalıdır:

 • çikolata;
 • turunçgiller;
 • baharatlar;
 • kahve;
 • ekşi meyve suları.

Diyette tedavi sırasındaÇok miktarda sıvıya sahip olmak gereklidir. Kadın vücudundan toksik maddelerin giderilmesini teşvik edecek sıradan temiz su içmek en iyisidir.

Böylece, sonuca varılabilir kiEn yaygın ve sıklıkla kullanılan şeylere bile alerjik bir reaksiyon ortaya çıkabilir. Bu durumda, mümkünse alerjen ile teması en aza indirmek gereklidir.

Источник: //tr.luciafontaines.com/zdorove/126995-allergiya-na-prokladki-prichiny-i-lechenie.html

Alerji Nedir? Alerji Nasıl Oluşur? Alerji Tipleri ve Alerji Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kadınlarda Ped Alerjisi

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjenler arasında besinler (örneğin kabuklu yemişler, yumurta ve kabuklu deniz hayvanları), soluma ile alınan maddeler (polen, ev tozu, kürk, ağır kokular, bazı kimyasallar) ve bazı ilaçlar vardır.

Alerji geliştikten sonra çok küçük miktardaki alerjen bile alerjik şikayetleri ortaya çıkarabilir.

Alerji nasıl oluşur?

Immün sisteminin fonksiyonu, mikroorganizmaların yüzeyinde bulunan antijenleri (yabancı proteinleri) tanımak için antikorlar ve duyarlı lenfositler (beyaz kan hücreleri) oluşturmaktır.

Immün sistemi bu antijenler ile karşılaştığında antikorlar ve duyarlı lenfositler bunlarla etkileşime girer ve sonuçta mikroorganizmalar yok edilir.

Alerjilerde de benzer bir immün yanıt gelişir; ancak immün sistemi zararsız maddelere karşı antikorlar veya duyarlı lenfositler oluşturur, çünkü bu alerjenler yanlışlıkla zararlı olabilecek antijenler olarak tanınmıştır.

Alerji nedir?

Alerji, immün sisteminin alerjen olarak bilinen çok çeşitli maddelere verdiği uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar nedeni ile oluşan çeşitli sorunları içerir.

Alerji kelimesi, Yunanca’da diğer anlamına gelen allos sözcüğünden köken alır.

Astım ve saman nezlesi (alerjik rinit) gibi sık rastlanan birçok hastalık insanların büyük kısmında hiçbir semptoma yol açmayan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar nedeni ile olmaktadır.

Alerjik reaksiyon, sadece vücut ilk karşılaşmadan sonra duyarlı hale geldiğinde, alerjene ikinci ya da sonraki maruziyet halinde ortaya çıkar. Alerjinin neden sadece bazı kişilerde geliştiği tam olarak bilinmemektedir, ancak sekiz kişiden yaklaşık birinde alerjenlere kalıtımsal (genetik) bir yatkınlığın yol açtığına dair görüşler vardır.

Alerji tipleri

Alerjilerde görülen uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar, hipersensitivite reaksiyonları olarak bilinir ve dört farklı mekanizmadan herhangi birini gösterebilir (tip I ile tip IV hipersensitivite reaksiyonları olarak adlandırılırlar.)

Tip I hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonu nedir? Çoğu iyi bilinen alerji, alerjenlerin immün sistemini, immünglobulin E (IgE) olarak adlandırılan bir tipe ait olan ve deride ve mide iç duvarı, akciğerler ve üst solunum yollarında varolan hücreleri (mast hücreleri veya bazofiller) saran spesifik antijenler oluşturmak üzere uyararak ani semptomlar yaptığı Tip I (anaflaktik şok) hipersensitivite nedeni ile olmaktadır. Alerjenle ikinci kez karşılaşıldığında, IgE antikorlarına bağlanır ve mast hücreleri içindeki grandilerin alerji semptomlarından sorumlu olan çeşitli kimyasal maddeler salgılamasına yol açar. Salgılanan kimyasal maddeler arasında kan damarlarında genişleme, sıvının dokulara sızması ve özellikle akciğer hava yollarında kas kasılmaları yapan histamin bulunmaktadır.

Tip 1 hipersensitivite reaksiyonu ile ilişkili alerjik hastalıklar arasında alerjik astım, saman nezlesi, ürtiker (kurdeşen), anjiyoödem, anaflaktik şok (alerjik şok), muhtemelen atopik egzama ve bazı besin alerjileri vardır. Bu reaksiyonun neden olduğu şikayetler arasında kaşıntı, şişme (ödem), aksırma, hapşırma, mukozal enflamasyon, egzama ve hırıltılı solunum gibi şikayetler olabilir.

Tip II ve tip IV hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonları nedir? Tip II ve tip IV hipersensitivite reaksiyonları Tip I reaksiyonlardan farklı mekanizmalara sahip olduğu için alerjilerde daha az adları geçmektedir. Ancak, derinin nikel gibi maddelerle uzun süre temasa yanıt verdiği kontakt alerjik dermatit, tuberkülin ve granulamatöz gibi durumlar tip IV hipersensitivite reaksiyonunun bir sonucudur.

Alerjik hastalıklar nasıl gelişir?

Alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik rahatsızlıklardır, bu nedenle alerjik hastalıklar bulaşıcı değildir.

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik çağından itibaren bir duyarlılık oluşur.

Bu duyarlılık nedeni ile bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılaması gereken lgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır ve alerjen vücuda tekrar ulaştığında hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon gösterir.

Bu reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal derecede alerjik yangıya yol açar ve hastalığın belirtilerinin meydana çıkmasına neden olur.

Alerjiye neden olan alerjenler

Alerji tipleri arasında alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, alerjik dermatid, alerjik konjonktivit, besin alerjisi, hayvan tüyü alerjisi, böcek sokmasına bağlı alerji gibi alerji çeşitleri vardır.

 • Saman nezlesine neden olan alerjenler: Bitkiler ve polenleri (çavdar, yulaf, çayır otu, çim, kolza, mantar sporları, huş ağaçları gibi), ev tozları, hayvan kepeği, hava kirliliği gibi alerjenler saman nezlesine neden olurlar.
 • Alerjiye neden olan besinler: Fındık, susam, çikolata, deniz ürünleri, yumurta, fasulyeler, fıstıklar, soya fasulyesi, arpa, yulaf, çavdar, havuç, patates, pirinç, kabakgiller, kuzu eti, hindi eti, üzüm, elma, şeftali, armut, erik, süt, buğday, mısır, çilek, kiraz, badem, kayısı, böğürtlen, ahududu, kola, kakao, turunçgiller, mango gibi besinler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan böcek sokmaları: Arı sokması (bal arısı ya da yaban arısı), akrep, sivrisinek, örümcek yürümesi, kirpinin dikenlerinin batması ve benzeri hayvanların cilt üzerinde yürümesi veya ısırması alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan hayvan tüyleri ve salyaları: Kedi ve köpek gibi hayvanların kılları veya salyaları alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan kimyasallar: Lateks içeren malzemeler, sigara dumanı, parfümler, kolonyalar, kozmetik ürünler, deterjanlar, mesleki kimyasallar gibi maddeler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan ilaçlar: Penisilinler, sülfonamidler, salisilatlar, lokal anestezikler, aspirin ve novalgin gibi ağrı kesiciler, kortikosteroidler, epilepsi ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları gibi ilaçlara karşı ve kişinin kullandığı herhangi bir ilacın içeriğinde bulunan etken maddeye karşı alerji gelişebilir.
 • Alerjiye neden olan tozlar: Ev tozları ve mesleki tozlar alerjiye neden olabilir.

Alerji yapan etkenler

Alerjik hastalıkların belirtileri

 • Alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri: Hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, baş ağrısı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Hasta bazı maddelere karşı alerji oluyor ise o maddenin uzaklaştırılması yeterli olabilir.

 • Alerjik astım belirtileri: Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, göğüs sıkışması gibi belirtiler alerjik olan veya olmayan astım belirtileridir.

 • Alerjik dermatid (alerjik egzama) belirtileri: Ellerde, ayaklarda ve yüzde yaygın şekilde kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık, göz altında koyu renkleşme, saçlarda kepeklenme, deride kalınlaşma gibi belirtilerdir.

 • Alerjik konjonktivit belirtileri: Gözlerde kaşıntı, gözlerde yanma ve göz yaşarması, batma hissi, kızarıklık ve gözlerin arkasında basınç hissi gibi belirtiler görülür.
 • Polen alerjisi belirtileri: Burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler.

  yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklukları gibi belirtiler gösterir.

 • Besin (gıda) alerjisi belirtileri: Alerji yapan besinleri yedikten sonra, kusma, bulantı, kramp şeklinde karın ağrıları, ürtiker, egzama, baş ağrıları, ishal, astım, öksürük, hırıltı, tekrarlayan orta kulak problemleri, nezle ve burun akıntıları benzeri belirtilere rastlanır.

 • Böcek ısırığı alerjisi belirtileri: Gözlerde kaşınma, ürtiker, boğazda ve göğüste sıkışma hissi, gözlerde, dudaklarda ve dilde şişme, konuşma bozukluğu, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve tansiyon düşüklüğü gibi şikayetlere yol açar.

 • Hayvan alerjisi belirtileri: Burunda akıntı, kaşıntı ve tıkanma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, astım en sık karşılaşılan belirtilerdir. Bazı kişilerde egzama ve kurdeşen gibi belirtiler görülür.

 • Kimyasal madde alerjisi belirtileri : Tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve kanda oksijenin azalması, kurdeşen, ürtiker, yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma ve dudaklarda şişme gibi belirtiler lateks ve diğer maddelere karşı alerjilerde görülebilen belirtilerdir.

 • Toz alerjisi belirtileri: Toz alerjisi solunum yoluyla vücuda girdiği için solunum yollarında daha fazla soruna sebep olur. Toz alerjisi alerjik astım, alerjik bronşit, alerjik nezle, alerjik sinüzit, alerjik farenjit, alerjik geniz akıntısı gibi durumlar ile de kendini gösterebilir ve bu durumlara bağlı belirtiler görülür. Belirtiler arasında öksürük, hırıltılı solunum, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, burun akıntısı, burunda sızlama, hapşırma, baş ağrısı, orta kulak iltihabı, sinüzit, burunda kaşıntı gibi belirtiler olabilir.
 • İlaç alerjisi belirtileri: İlaç alerjisinde en korkulan şikayet alerjik şok gelişmesidir. Alerjik şok’da ürtiker, anjiyoödem, larinks ödemi, nefes darlığı, şuur kaybı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Alerjinin etkeni nasıl teşhis edilir?

Alerjik bir reaksiyon söz konusu ise ve nedenin ne olduğu bilinmiyorsa alerji testlerinden bir ya da birkaçını yaptırmak gerekir. Alerjinin nedeni bilinse de, şiddetli bir reaksiyonunuz bulunuyorsa, çoklu alerji söz konusu ise ya da doktor uzun sürecek ve maliyeti yüksek olan bir tedavi planı uygulayacak ise alerji testleri ile etkenin tam teşhisinin konulması gerekir.

Gerçek bir alerji tanısı konulduğunda sadece tedavi amaçlı ilaçlar kullanımı yeterli olmayacağı için koruyucu ilaçlar da kullanılır ve alerjenden uzak durulması da gerekir. Alerji için yapılan bazı testler bulunmaktadır. 

 • Cilt testi
 • İntradermal test
 • Yama testi
 • Radyoalergosorbant testi
 • Kan testleri
 • Uyandırma testleri
 • Akciğer fonksiyon testleri
 • Belirti günlüğü
 • Bağırsak biyopsisi
 • Çevresel testler
 • Uygulamalı kinesiyoloji
 • Kalp refleksi yöntemi
 • Saç analizi
 • Lökositotoksik test
 • Miller tekniği
 • Vega testi gibi birçok test ve yöntem alerjinin nedeni ve derecesi bulmak için uygulanan yöntemlerdir.

Alerji teşhisi

Alerji nasıl tedavi edilir?

Mümkün olduğunda, herhangi bir tipteki alerjinin en etkili tedavisi ilgili alerjenden kaçınmaktır.

Alerjik reaksiyonlarda ilaç tedavisi semptomları hafifleten antihistamin ilaçların kullanılmasını içerir.

Bazı antihistaminler, örneğin gece egzamaya bağlı kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan sedatif etkiye sahiptir; çoğu sersemlik yapmaz ve böylece gün boyu kullanım için de daha uygundur.

Sodyum kromoglikat etkin maddesini, montelukast etkin maddesini ve kortikosteroid içeren ilaçlar semptomların gelişmesini önlemek için düzenli şekilde kullanılabilirler.

Hiposensitizasyon (aşı tedavisi), arı sokması gibi özel alerjenlere karşı alerjisi olan az sayıda kişide işe yarayabilir. Tedavi, gelecekteki reaksiyonları durduracak olan antikorların oluşmasını sağlamak için giderek artan dozlarda alerjen verilmesinden oluşur. Hiposensitizasyon, ciddi alerjik reaksiyona yol açabileceği için yakın gözlem altında yapılır.

Alerji tedavisi

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/alerjik-hastalklar/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Rahim Şekil Bozuklukları ve Üreme Sağlığına Etkileri
Rahim Şekil Bozuklukları ve Üreme Sağlığına Etkileri
Meme Kanserine Rağmen Çocuk Sahibi Olmak Mümkün
Meme Kanserine Rağmen Çocuk Sahibi Olmak Mümkün