Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saçlar görünüşünüzü, duruşunuzu ve pek çok kişi için karşıdaki kişi hakkında az da olsa fikir edinebileceği ve kimi zaman da ön yargılara sebep olan en kıymetli unsurlardan bir tanesi. Farklı pek çok sebepten dolayı saçlar dökülebilir. Bizde bu makalemizde saç dökülmesinin nedenleri ve bunun için üretilebilecek pek çok çözümü kaleme almaya karar verdik.

Saç dökülmesinin nedenleri yazımızın ilk kısmında genetik faktörlerden bahsedeceğiz. Daha sonrasında yaş, alışkanlıklar ve stres faktöründen bahsedeceğiz. Siz de saçlarını seven herkes gibi çözüm arayanlardansanız saç dökülmesinin nedenleri ve sonuçlarından derlediğimiz bu yazımızı çok seveceksiniz.

Saç dökülmesi karşısında alınabilecek önlemler, doğal tedavi yöntemleri ve alışkanlık haline getirdiğiniz davranışları gözden geçirecek ve mutlaka siz de kendi sorununuza çözüm bulabileceksiniz. Saçlarınızın dökülmesinin önüne geçtikten sonra kullanabileceğiniz birkaç doğal saç kürünü de sizlerle paylaşacağız.

bu sayede saçlarınızın dökülmesi dururken aynı zamanda giden saçlarınızın yerine yenileri de gelecek. Bu saç kürü sayesinde saçlarınız eskisinden daha sağlıklı ve gür olacak.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Genetik Faktörler

Kalıtımsal olarak genlerimize aktarılan ve atalarımızla olan pek çok benzer özelliğin de sebebi olan bu durum sayesinde pek çok kişi saç dökülmesi ile karşı karşıyadır. Kimi kişiler için bu durum saçların erken yaşta aklaşmaya başlaması ile de kendini göstermektedir.

Kendi saç dökülme türünüzü karşılaştırmak isterseniz genetik saç dökülme ergenlik bitiminde genellikle kendini alın çizgisinin zamanla geriye çekilmesi ile gösterir. Bu durumda zamanla saçlar tepe bölgesinde veya şakakların üzerinden başlayarak azalmaya başlar.

Tedavi edilmezse veya doğal kürler gibi pek çok alternatif yol izlenmez ise zamanla kelliğe doğru yol alabilmektedir. Genetik faktörler saç dökülmesi konusunda en zorlanılan durumlardandır. Dökülen saçların yeniden yerine gelmesi oldukça zordur.

Fakat bu durumdan çok rahatsız olan kişiler için de saç ekimi yolu tercih edilebilir. Günümüzde pek çok kadın tepe bölgesindeki saç dökülmesi dolayısı ile doğal kürler işe yaramadığında saç ekimi yaptırmaktadır.

Yaş Faktörü

İlerleyen yaşlarda görülen bu sorunun önüne geçmek genetik etkene göre oldukça kolaydır. Bu durum her yaş alımında daha çok artmaktadır.

Genellikle erkeklerde daha sık rastlanan bu sorunun çözümü çoğu zaman doğal yöntemler ile atlatılabilir. Yaş almaktan kaynaklı saç dökülmeleri kendini yanlarda veya ense üstü kısımlarda göstermektedir.

Aşağıda paylaştığımız hemen her tedavi türü ile önüne geçilebilir ve yeniden saç çıkması desteklenebilir.

Yetersiz Beslenme

Özellikle D vitamini eksikliği saç dökülmelerinin ana kaynağı olarak gösterilir. Pek çok kişi kan değerlerini ölçtürdüğünde bu durumla karşı karşıya kaldığı için şanslı olarak da anılırlar.

Çünkü vitamin ilaçları ile saç dökülmesinin önüne geçmek mümkündür. Siz de aniden başlayan bir saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka kan değerlerinizi ölçtürün.

Bu sayede sebebinin vitamin eksiliği olup olmadığı anlaşılır ve problemin çözümü bu şekilde belirlenmiş olur.

Doğum Kontrol Hapları

Pek çok kadın için en kolay korunma yöntemi olan doğum kontrol hapları aslında sanılanın aksine hiçte masum değildir.

Çünkü yumurtlamayı engelleyen bu ilaçlar aynı zamanda saç tellerini de incelterek koparak dökülmesine sebep olur.

Aynı şekilde saç kökleri de güçsüzleştiği için en ufak bir zorlama karşısında saçlar kökten dökülmeye başlar. Yapı taşı bir defa bozulduktan sonra da saçları eski haline döndürmek oldukça zorlu olacaktır.

Saç Bakım Ürünlerindeki Zararlı Kimyasallar

İçerisinde sls bulunan saç kremleri, şampuanlar ve saç şekillendiriciler yüzünden saçlarınızın gün be gün azaldığını ve bir türlü çözüm bulamadığınzıı biliyoruz. Aslında tek çözüm bu tarz ürünlerin kullanımını bir an evvel kesmektir.

Her ne kadar çok kaliteli bir ürün kullanıyor olsanız bile içeriğine bakmanız ve bu konuda çok seçici olmanız saç sağlığınız için çok ama çok önemli. Çünkü bu madde bağışıklık sisteminin yapı taşlarını bozmaktadır.

Eğer sizin de kullandığınız ürünlerin içerisinde sls varsa lütfen bu ürünü kullanmayı en kısa zamanda bırakın ki saçlarınız eskisi gibi sağlıklı ve gür olsun.

Şok Diyetler

Yetersiz ve dengesiz beslenmek ve bunun yanında da aniden kilo vermenizi sağlayacak olan şok diyetlere başvurduysanız saçlarınız bu yüzden dökülmeye başlamış olabilir.

Çünkü saçlarınız da yedikleriniz ve içtiklerinizden beslenen köklere sahiptir.

İhtiyacı olan besin değerlerini temin edemeyeceği için aniden cansızlaşmaya ve dökülmeye başladıysa saçlarınız bir an evvel eski yeme alışkanlığınıza dönmenizde fayda bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözümler

Saç dökülmesini engellemek ve yeni saç oluşumunu sağlamak için yapabileceğiniz harika doğal ve etkili saç bakım maskesi ve saç bakım kürü mevcut. Siz de eğer saçlarınız hızla dökülmeye başladıysa bu saç bakım yöntemlerini evlerinizde deneyebilirsiniz. Her tarifin altında bu saç bakım yöntemini kullanan kişilerin yorumlarına da yer vereceğiz.

Karışık Saç Bakım Yağı Kürü

Gerekli Malzemeler:

 • 5 ml sarımsak yağı
 • 5 ml tatlı badem yağı
 • 5 ml argan yağı
 • 5 ml susam yağı
 • 5 ml hint yağı
 • 5 ml yılan yağı
 • 5 ml hindistan cevizi yağı

Saç Kürünün Hazırlanışı:

Yağları bir şırınga yardımı ile belirtilen ölçülerde dökmeli veya sprey kapaklı bir şişeye alın ve avucunuzun içinde sağa sola doğru seri şekilde döndererek karışmasını sağlayın.

Yukarı aşağı yaptığınızda körüreceği için bu şekilde karıştırmak daha doğru olacaktır. Bu şekilde hazırladıktan sonra dilediğiniz sıklıkla saç köklerinize masaj yaparak uygulayın.

bu sayede saçlarınızın dökülmesi kısa zamanda dururken yeni saçlarınızın çıktığına da şahit olacaksınız.

Bu Kürü Uygulayan Kişilerin Yorumları

Hasan (32): Bu kürü denemeden önce saçlarım dökülüyordu özellikle de tepe bölgemde belirgin bir şekilde açılmalar başlamıştı ve bu durum benim hem sosyal hayatımı hem de kendime olan güvenimi olumsuz yönde etkilemeye başlamıştı.

Bu saç kürünü her yıkama öncesi mutlaka saçlarıma uyguluyorum ve en az 30 dk kadar bekliyorum ardından saçlarımı yıkıyorum ve bir ay gibi kısa bir süre içerisinde harika sonuçlar aldım. Çim adam gibi şimdi dökülen yerlerde yeni saçlar çıkmaya başladı.

Derya (28): Bir devlet dairesinde görev yapıyorum ve saçlarım benim için çok değerli. Çağımızın hastalıklarından olan saç dökülmesi sorununu ben de çok sık yaşar durumdayım.

Bazen mevsimsel bazen de sağlıksız yemek alışkanlığı yüzünden özellikle alın çizgimin geriye kaydığını birkaç yıldır gözlemliyorum ve bu durumdan dolayı çok mutsuzdum. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine çokta umutlanmadan denediğim bu kür sayesinde yeniden bebek saçlarım çıkmaya başladı ve gayet de sağlıklılar.

Kesinlikle ömrümün sonuna kadar deneyeceğim. Dökülme olmayan bölgelere uyguladığımda da o bölgenin daha gür olduğuna şahit olmak çok keyifli.

Sarımsaklı Saç Bakım Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 3 diş sarımsak
 • Yarım avokado
 • 1 Yemek kaşığı yoğurt
 • 1 Tatlı kaşığı zeytin yağı

Maskenin Hazırlanışı:

3 diş sarımsak kabukları soyulduktan sonra ezilerek püre haline getirilir. Avokado eklenerek karıştırılır ve üzerine belirtilen ölçülerde yoğurt ve zeytin yağı da ilave edildikten sonra iyice karıştırılır.

Bu saç bakım maskesi oldukça etkilidir ve hem saç köklerine hem de saç boylarına adeta saç boyar gibi uygulanır ve elden geldiğince uzun süre beklenir.

Bu sayede daha etkili olan maskeyi önce tamamen saçtan akıttıktan sonra saçlarınızı kendi rutininizde yıkayabilirsiniz.

Sarımsaklı Saç Maskesi Uygulayan Kişilerin Yorumları

Sedef (34): Kesinlikle etkisine en çok inandığım ve güvendiğim saç maskesidir. Bu maske sayesinde hem kozmetik saç bakım ürünlerine harcadığım para azaldı hem de saçlarım hem gür hem de yumuşacık oldular. Bu maskeyi saçları dökülen ve saçlarını hızlı uzatmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Candan (26): Tüm saçlarıma olmasa da şakaklarımdaki açıklığı kapatması açısından daha az ölçülerde bu maskeyi ben de uyguluyorum ve çok memnunum. Şakaklarım 6-7 ay gibi bir sürede fark edilir bir biçimde kapandı ve şuan simam daha güzel görünüyor. Bu maskeyi herkese tavsiye ediyorum.

Saç dökülmenizin önüne geçemeyecek kadar artması sonucunda saç dökülmesinin nedenleri daha iyi araştırılmalıdır. Bu durumda bir uzman ile görüşülmeli ve varsa saç derisindeki hastalığa tanı konulmalıdır. Kimi zaman saç dökülmesinin nedenleri çok farklı olabilir.

Son dönemlerde saç köklerinde bulunan iltihaplanma sonucu saç dökülmesinde büyük bir artış görülmekte.

Kolayca antibiyotikler ile tedavi edilebilen bu sorun sayesinde sağlıklı saçlara yeniden kavuşmamanız için herhangi bir engel de kalmaz.

Saç dökülmesinin nedenleri iyice belirlendikten sonra çözüm bulmak daha kolay olacağı için bu tarz bir sorun olduğunu düşündüğünüzde bir dermatolog tarafından muayene olmanızda fayda bulunmaktadır.

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

Источник: https://bakimliyim.org/kadinlarda-sac-dokulmesinin-nedenleri/

Kadınlarda saç dökülmesi: nedenleri, tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

İçindekiler:

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların aşina oldukları bir sorundur. Zayıf cinsiyet temsilcilerinin% 50'sinden fazlası, yaşamlarının farklı noktalarında çeşitli nedenlerden dolayı benzer bir duruma rastlar, bazen saç dökülmesinin endişe verici bir semptom olduğunu bile fark etmeden vücutta bir başarısızlığın meydana geldiğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu gösterir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

 1. Hormonal yetmezlik ve hormonal kontraseptif alma.
 2. İlaç uyumsuzluğu, kemoterapi ve antibiyotikler.
 3. Fazla çalışma, uykusuzluk, stres.
 4. Keskin sıcaklık düşüşleri.
 5. Mineral ve vitamin eksikliği.
 6. Kronik patolojilerin varlığı.

 7. Işınlama.
 8. Sık sık saç yıkama.
 9. Bir saç kurutma makinesi ile sık saç kurutma, sert dişler, jeller, cilalar ve bazı diğer saç ürünlerinde tarak kullanımı.
 10. Uygun olmayan şampuan, düşük kaliteli saç boyası ve perma.

 11. Mevsimsellik (tüm saçların çoğu sonbahar ve kış döneminde dökülecektir).
 12. Menopoz.
 13. Gebelik ve doğum sonrası dönem.

Aynı zamanda, B vitamini, askorbik ve nikotinik asit ve bazı eser elementler ve minerallerin eksikliğine yol açan aşırı beslenme ve diyetler, aşırı saç dökülmesine neden olabilir.

Sigara içmek aynı zamanda saç büyümesi için gerekli olan besinlerin yetersiz emilimine de yol açar ve ayrıca saç kökleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, saçı mat ve kırılgan hale getirir ve bunların kaybına yol açar.

Folikül atrofisinin ortaya çıkması durumunda, kadınlarda saç dökülmesi geri dönüşü olmayan bir fenomen olabilir. Bu duruma androgenetik alopesi denir.

Bu patoloji hem hormonal yetersizlik nedeniyle hem de kalıtsal yatkınlık nedeniyle ortaya çıkabilir.

Erkeklerin aksine, kadınların kelliklerinin asla tamamlanmadığı, ancak bir trikoloğun yardımı olmadan hastanın bu sorunla baş edemeyeceği belirtilmelidir.

Kadınlarda saç dökülmesinin ilaç tedavisi

Günümüzde, ilaç endüstrisi büyük miktarda saç dökülmesini önleyici ürünler sunmaktadır. Etkileri altında, şu anda “dinlenme” aşamasında olan saç köklerinin zayıf ve aktivasyonlarının tahrip olması yavaşlar ve buna bağlı olarak saç büyümesi hızlanır.

Bu ilaç grubu, çeşitli ilaçlar, biyo katkı maddeleri, maskeler, losyonlar ve güçlendirici şampuanlar içerir. Tedavi sırasında, bazı ürünler doğrudan saça ve saç derisine uygulanır, bazıları ise ağız yoluyla alınır.

Bununla birlikte, ilaç tedavisinin en çok sadece kaybını durdurduğu ve saçların büyüme hızını hızlandırdığı, ancak kaybedilen saçları geri getiremeyeceği unutulmamalıdır.

Gerçek şu ki, bu ilaç grubunun terapötik etkisi sabit değildir ve tedavi bitiminden birkaç ay sonra geçer.

Kadınlarda saç dökülmesi ve tam androgenetik alopesi için en popüler ilaçlar Minoxidil ve Finasteride'dir.

minoksidil

Kan damarlarını gevşeten ve lokal kan dolaşımını uyaran bir ilaçtır, bu da dinlenme aşamasında olan saç köklerini aktive eder. Saç dökülmesi için, topikal olarak kullanılması tavsiye edilir (kafa derisine ovulur). Bu ilaç uzun süreli testlerden geçmiş ve kendini kadınlarda kellik için kesinlikle güvenli ve oldukça etkili bir çözüm olarak kanıtlamıştır.

finasterid

Başlangıçta, bu araç benign hipertrofi ve prostat kanseri tedavisi için oluşturuldu. Etkisi altında, testosteronun dehidrotestosterona dönüşümünü destekleyen bir enzim üretimini yavaşlatır.

Bu erkek cinsiyet hormonu, diğer şeylerin yanı sıra, saç büyümesini olumsuz yönde etkiler.

Finasteride ayrıca saç dökülmesini yavaşlatan oldukça etkili bir ilaçtır, ancak birçok yan etkisi ve kontrendikasyonu vardır, bu yüzden bu aracı çok dikkatli kullanın.

Saç dökülmesini tedavi etmek için tasarlanan ilaçlar pazarının bu iki ilaçla sınırlı olmadığını, ancak etkinlik ve güvenlik testleri yapıldıktan sonra FDA tarafından onaylandıklarını vurgulamak isterim.

Gıda ve İlaç İdaresi'nde çalışan uzmanlara göre, diğer saç dökülmesi yolları etkisizdir ve bazıları alerjik reaksiyonların gelişmesine ve kafa derisinin kötüleşmesine neden olarak durumu ağırlaştırabilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin tedavisinde geleneksel yöntemler

 1. Saç dökülmesi için en etkili çözüm olan halk şifacıları, taze dulavratotu suyu ya da bu bitkinin ezilmiş kökünden yapılan bir merhem kullanılmasını tavsiye eder. Bu fonların kafa derisine ovulması gerekir.

20 gram hammaddeden ve bir bardak kaynar sudan hazırlanan ve 20 dakika demlenmiş merhemlerin tıbbi kaynaşması için, orijinal hacminin yarısına kadar buharlaşmanız, ısıtmanız ve iç yağ ile karıştırmanız gerekir.

Elde edilen kütleyi çömlek içine yerleştirin, dikkatlice kapatın ve sıvı tamamen buharlaşana kadar fırına birkaç saat gönderin.

 1. Peki saçları güçlendirir, soğan ve ballarını tekrar kazandırır. İlacı hazırlamak için soğan rendelenmeli ve balla karıştırılmalıdır (4: 1 oranı). Daha sonra karışım temiz, nemli saçın köklerine sürülür ve 30-40 dakika boyunca havluyla havlu ile ısıtılır. Daha sonra maskeyi sabun olmadan akan su altında yıkamanız gerekir.

Bu durumda, saçlar çok kırılgan ve kuru ise, geleneksel şifacılar maskeye az miktarda bitkisel yağ (soya fasulyesi, mısır veya zeytin) eklemenizi önerir. Bu durumda tıbbi ürünü yıkarken, şampuan kullanılması gerekir. Bu tedavi iki haftada bir yapılmalıdır.

 1. İltihaplı kafa derisi durumunda, suyla seyreltilmiş kamfor-ant alkolden (1: 1) yapılan kompresler kendilerini iyi önermişlerdir. Bu alet kafaya 2-3 saat uygulanır, daha sonra dulavratotu yağı cilde 3-5 saat sürülür. Kelimenin tam anlamıyla 3-4 işlemden sonra acı duygular geçecek.
 1. Güçlü saç dökülmesi sayesinde eşit miktarda aloe suyu, bal ve sarımsak suyu karışımı yardımcı olur. İşlemden önce, bu ürünün yemek kaşığına bir yumurta sarısı eklenir, her şey bir kez daha iyice karıştırılır ve saç derisine 20 dakika boyunca uygulanır, saçlara plastik bir torba giydirilir ve iyice ısıtılır.
 1. Kuru kafa derisi ile saç dökülmesi için kanıtlanmış bir başka çare sofra tuzu. Daha önce saçları şampuan olmadan yıkadıktan sonra saç kısmına sürülür. İşlemin süresi 15 dakikadır. Tedavi süresi 6 gündür (günlük).
 1. Brendi saç dökülmesi karışımı için çok iyi, dulavratotu kökü ve soğan suyu kaynatma (1: 6: 4 oranında).

Saç dökülmesi için saç derisi masajı

Uzmanlara göre, saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan kadınların sayısız incelemesine göre, kafa derisi masajı kellikten korunmanın mükemmel bir yoludur. Elbette, bu teknik tek başına mevcut sorundan tamamen kurtulmaya yardımcı olmaz, ancak diğer tedavi yöntemleriyle birlikte durumu önemli ölçüde iyileştirebilir.

Saç dökülmesi için en iyi etki profesyonel bir masaj sağlar, ancak aynı zamanda ve bu işlemin bağımsız bir şekilde yapılması aşırı saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Manuel kafa masajı

Bu prosedür sayesinde kafaya kan akışı artar ve saç kökleri daha fazla besin alır. Bunu gerçekleştirmek için sağ avuç içi kafaya bastırmak, ardından avuç içi kafaya bastırmak için bir kuvvetle ve aynı zamanda – avuç içi kafadayken beşe kadar saymak gerekir. Sonunda, aynı işlemi sol elinizle yapın.

Klasik masaj

Bu teknik, kafa derisine oturma veya yatma pozisyonunda masaj yaptırmayı içerir. İlk olarak, venöz damarlardaki kan akışını artırmak için hafif dairesel hareketler tapınakları, alın ve boynu ovuşturdu.

Daha sonra, saçın büyüme yönünde, taçtan aşağıya doğru her yönden, alından başın arkasına ve tepeden kulaklara doğru çeşitli hareket geçişleri (germe, sıkma, dairesel ve düz çizgi hareketleri) ile dönüşümlü olarak hareket etmeye başlarlar.

Bu işlemin süresi yaklaşık 5-10 dakikadır. Sonuç olarak, yaka bölgesine masaj yapmalısınız.

Saç dökülmesi için baş masajı konusunda uzmanlar, telleri partiküllere ayırdıktan (2-3 cm) ve dönüşümlü olarak masaj yaptırmayı tavsiye ediyorlar.

Fırça masajı

Doğal malzemelerden (tahta, ebonit, kıllar) yapılan bir fırça bu masaj türü için uygundur. İşlem, tapınaklardan başa, alına ve başın arkasına dairesel vuruş hareketleriyle başlar. Ayrıca, aynı dizide zikzak hareketleri yapmak gerekir.

Aroma masajı

Bu prosedür, kafa derisine birkaç damla esans yağı damlatmayı içerir (susam, biberiye veya karabiber yağı yapar). İlk önce yukarıdan aşağıya, sonra kafatasının boyun ile alnın birleştiği noktadan bir sürtünme dairesel hareketi yapmak gerekir.

Lazer tarak ile masaj

Lazer tarak saç büyümesini teşvik eden ve saç dökülmesini önleyen yenilikçi bir cihazdır. Lazer ışınlarının etkisi altında, yerel kan dolaşımı artar, saçların kalınlaşması ve daha sağlıklı olması nedeniyle saç köklerine daha fazla oksijen ve besin verilir.

Lazer tarağı kullanarak yapılan kafa masajı, her gün, her gün her gün yukarıdan aşağıya 10-20 dakika süreyle, iplikçik teli ile taraklanarak ve saçların iç kısımlarında kıvrılarak geçirilmesi önerilir.

Sıcak havlu ile baş masajı

Bu prosedürü gerçekleştirmek için, kuru bir havluyu önceden ısıtmak ve sonra banyoya yaslanmak, kafalarını 5-10 dakika boyunca kuvvetlice ovalamak gerekir.

Masajdan önce haftada bir kez, saç derisi dökülmesini önlemek için kafa derisine ısıtılmış dulavratotu yağı veya zeytin yağı uygulayabilirsiniz.

Daha sonra, kafa 30 dakika ılık bir beze sarılır, ardından saçlar şampuanla iyice yıkanır.

Birkaç masaj inceliklerini

 • Uzmanlara göre yatmadan önce veya uyandıktan hemen sonra baş masajı yapmak en iyisidir.
 • İşlem sırasında tamamen gevşemelisiniz ve hijyeni ihmal etmemelisiniz: eller temiz, tırnaklar – kısa bir süre kırpılmış olmalıdır.
 • Yüksek vücut sıcaklığında, kafa masajı kontrendikedir.
 • Masaj için mutlak kontrendikasyonlar için II-III derece hipertansiyonu, fungal ve püstüler cilt lezyonları, lenf bezlerinin iltihabı, egzama ve kan hastalıkları bulunur.

Eğer saç dökülmesi hormonal bozukluklar tarafından tetiklenirse, o zaman bu durumu düzeltmek için bir endokrinologa danışılmalıdır ve bu durumun nedeni genetik yatkınlık ise, ne yazık ki, kullanılan tüm araçlar etkisiz olacaktır.

Источник: https://tr.medicine-worlds.com/stovr0_vypadenie-volos-u-zhenshin.htm

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

29 Ocak 2018 Pazartesi 17:33

Saç dökülmesi birtakım nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunlar:

 1. Yetersiz beslenme,
 2. Stres ve psikolojik etkenler,
 3. Hormonsal dengesizlikler,

Dış etkenler olarak;

 1. Mevsimsel geçişler,
 2. Fiziki ortama bağlı olan nedenler (aşırı güneşte kalmak, çok tozlu bir ortamda yaşamak vs)

Şeklinde birkaç sebep sayılabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi tipleri

Kadınların saç dökülmesi iki temel tipte görülmektedir. Bunlar aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tam tepeden bir hat boyunca olabileceği gibi önden açılma şeklinde de görülebilir.

Tepeden dökülme

Önden açılma

Bu nitelendirmelerde önden dökülme alın açıklığı şeklinde belirginleşir. Diğer dökülme tiplerinde ise bir hat boyunca tepe kısımlarından seyrelme şeklinde saç dökülmesi tipi mevcuttur.

Her iki dökülme tipinde de saç tedavileri olan saç mezoterapisi ve saç prp tedavisi gibi etkili tedaviler kullanılabileceği gibi ilaçla da tedaviler kullanılabilir. Tabi bu tedaviler için doktora başvurmak önemlidir. Özellikle dermatolog bir doktora başvurulması sorunun temelini anlamak açısından fayda sağlayacaktır.

Dr. Serkan Aygin Clinic 1996 yılından bu yana uzmanlık alanı olan saç ekimi ve saç tedavileri konusunda hizmet vermektedir ve dermatoloji ile farmakoloji alanında iki uzmanlığa sahiptir.

Bilinmelidir ki dermatoloji deri ve deriyle ilgili çalışmaları, farmakoloji ise ilaçların insan vücuduna olan etkilerini inceler. Bu iki alandaki uzmanlığını sadece saç ekimi ve saç tedavileri alanında kullanması neticesinde önemli bir deneyime sahip olmuştur.

Kendisi temel tıp eğitiminden sonra 20 yılı aşkın süredir uygulayıcı olarak binlerce hastaya bu tip tedavileri uygulamış ve deneyim sahibi olmuştur.

Saç Dökülmesinin Tedavisine Evde de Katkı Sağlayabilirsiniz

Saç tedavilerinin yanında evde yapılabilecek bazı tedavilerden de bahsedebiliriz. Özellikle beslenme bunlardan en önemlisidir. Bu konuda doktorumuz şu tavsiyelerde bulunmuştur:

Dr. Serkan AYGIN, “Protein ve demir, saç büyümesi için gerekli olan iki temel besindir. Saç teli kompozisyonunuzun yüzde 90'ı proteinden oluşur. Aynı zamanda saç derisinde etkili kan dolaşımı için demir de gereklidir.

Protein eksikliği saçlarınızın kuru ve kırılgan olmasına neden olurken, demir eksikliği de saç foliküllerini zayıflatır.

Günlük beslenmenizin önemli bir bölümünün bu iki besin bakımından zengin gıdalardan geldiğinden emin olunmalıdır” diye belirtmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre demir ve protein yönünden zengin yiyecekler şunlardır:

 • Et ve balık ürünleri
 • Yumurta
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuru baklagiller (Nohut, börülce, kuru fasulye, barbunya)
 • Kuru meyve ve tahıllar
 • Yağsız yoğurt ve köy peyniri

Saç Dökülmesinde İlaçla Tedavi yöntemleri

Dr. Serkan AYGIN saç tedavileri hakkında şunları belirtiyor: “Bilinen en etkili saç dökülmesi tedavilerinden biri saç mezoterapisidir. Doğrudan saçlı deriye enjekte edilen bir tedavidir. Bu tedavi dışında PRP, topikal tedaviler ve ilaçlı tedaviler de vardır.

Mezoterapi bir ilaçtan ibaret değildir. Kişinin durumu göz önüne alınarak hazırlanan veya içeriği ona göre belirlenebilen bir tedavi uygulamasıdır. Sadece bir veya iki defa uygulanmaz. Kür şeklinde uygulanır.

Mezoterapi dışında PRP (Platelet Rich Plasma, Trombositten Zengin Plazmanın) adı verilen ve kandaki saç için etken maddeyi artırmayı hedefleyen tedavidir. Bu tedavide kişiden alınan kan santrifüj edilerek zenginleştirilmesidir. Bu zenginleştirme sonrasında kan tekrar saçlı bölgeye enjekte edilir.

Saç mezoterapisi ve PRP tedavileri dönüşümlü olarak kullanılabileceği gibi belli bir program dahilinde birbirini takip eden dönemlerde de kullanılabilir.”

Tıptaki En ileri Saç Dökülmesi Tedavisi: Saç Nakli

Günümüzde gelişen tedavi seçenekleri arasında saç ekimi kadınlar için en etkili ve en yüksek sonuç alınacak tercihtir. Genellikle erkek tipi saç dökülme olarak tanımlanan saçların kafa üstünden ve yanlardan dökülmesi gibi ciddi durumlarda kadınlar için de saç ekimi kullanılabilmektedir.

Saç ekimi ameliyatı, son on yılda bugünkü mükemmellik düzeyine erişmiştir. Saç ekimi işleminde kafada verici bir alan seçilir ve buradaki donör saç kökleri alınarak saçların dökülme yaşadığı bölgeye uygulanır.

Cerrahi bir işlem olan saç ekimi esnasında saçların kesilecek olması kadınlar için daha büyük bir handikaptır, çünkü erkekler için uygulanan saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçların kazınacağı düşünülür. Ancak kadınlarda saç ekimi yapılırken böyle bir durum söz konusu değildir.

Özellikle son dönemde gelişen DHi saç ekim tekniği (Choi / implanter ile saç ekimi) ile ekilecek alandaki saçların kesilmesine daha az ihtiyaç durulmaktadır fakat donör (verici, saçların toplandığı) alanın kesilmesi zaruridir. Bu konuda kadınlar için şu tip bir uygulama yapılmaktadır.

Kadınlara Traşsız Saç Ekimi

Saçların toplanacağı alan olan donör alanda saçların altında kalacak şekilde bir pencere şeklinde alan traşlanarak o bölgeden saçlar toplanabilir.

Böylece ense bölgesindeki bu alan üstteki saçların o alanı örtmesi sayesinde operasyon sonrasında hiçbir emare olmadan hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır.

Bu yöntem uzun saçlı erkekler için de kullanılmaktadır ve “Traşsız Saç Ekimi” olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle saç ekimi kadınlar için de doğru bir tercihtir.

Verici saçlar toplanarak saç dökülmesinin olduğu alanlara teker teker aktarılmakta ve sonucunda estetik açıdan güzel bir durum ortaya çıkmaktadır. Saç ekimi ameliyatı seansının sonunda hasta evine geri dönebilmektedir.

Ertesi gün hasta yıkanır ve cerrahiden iki gün sonra da saçlarını yavaşça yıkar. İlk hafta alında çok az bir şişlik görülmesi normaldir.

Ama bu durum çok geçmeden yok olur ve hasta normal sosyal, iş ve fiziksel aktivitelere geri dönebilir.

Источник: https://halktv.com.tr/yasam/kadinlarda-sac-dokulmesi-ve-tedavi-yontemleri-285570h

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç problemlerinden biri olup, erken dönemde bilimsel tedavi yöntemleri ile önlem alınmaması halinde çoğu zaman Alopecia dediğimiz kellik problemi ile sonuçlanmaktadır. Böyle bir sonla karşı karşı kalmamak için öncelikle yaşadığınız sorunun nedeni ve tipini öğrenmelisiniz. Sayfanın devamında toplumda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri ve belirtileri açıklanmaktadır.

Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda yaş, cinsiyet ve kişinin sağlık sorunlarına bağlı olarak bir çok dökülme nedeni olduğunu görüyoruz.

Bizde size bilgi verirken konunun daha anlaşılır olması nedeniyle konuyu 3 parçaya bölerek erkekler, kadınlar ve çocuklarla gençler şeklinde 3 farklı kategoride ele alacağız.

Yazının tamamını okumak yerine aşağıda yer alan kısayol bağlantılardan size uygun olana tıklayınız.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar sorunun kaynağını incelemeye ilk olarak erkekler ile başlayalım. Erkeklerde dökülme nedeni olarak karşımıza tek sebep çıkmaktadır.

Ailesel, ırsi, genetik yada erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen bu sorun erkeklerde görülen dökülme probleminin %95’ini oluşturmaktadır.

Yani daha anlaşılır halde açıklamak gerekirse saç dökülmesi problemi yaşayan her 100 erkekten 95’i genetik yani erkek tipi dökülme teşhisi konmaktadır. Sorunun nedeni erkeklik hormonu Testosteron ile alakalı olup, ergenlik dönemi ve 20’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

AGA (Androgenetik) Ailesel: Yukarıda yer alan satırlarda da belirtildiği gibi sorun 20’li yaşlarda saçlarda kalite kaybı ve seyrelme şeklinde başlamaktadır. Anne yada babasında saç dökülmesi, kellik problemi olan çocuklarda bu dökülme tipi sık görülmektedir.

Sorunun kaynağı Testosteron olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT dediğimiz Dihidrotestosteron halini almasıdır. DHT kıl yapıcı hücreye ulaşarak ona zarar vermektedir. İlk olarak saçın kalitesi ve uzama hızını yavaşlatmaktadır. Kalitesi azalan kıl kökleri normalde 2-10 yıl yaşamak yerine 3-4 ay yaşam süreci sonrası yenilenmek üzere dökülmektedir.

Bu şekilde insan hayatı boyunca 10-15 defa tekrarlayarak sonrasında Alopecia dediğimiz kellik süreci ortaya çıkmaktadır. Genetik dökülmede sorun şakaklar yada vertex dediğimiz tepe bölgede seyrelme şeklinde görülür. Bunun çözümü için kıl köklerine zarar DHT hormonu baskılayıcı sprey ve tabletler kullanmak gerekir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir? konusunda detaylı bilgi verdiğimiz için burada sadece nedenleri ve belirtileri aktarıyoruz.

Alopecia Areata (Saçkıran) : Erkeklerde görülen saç dökülmesinin 2. önemli nedeni ise halk arasında Saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata olup, özellikle çocuklar ve gençler ile genç yetişkinleri etkilemektedir.

Stres, üzüntü, moral bozukluğunun bağışıklık sistemi üzerinde kötü etkileri nedeniyle herhangi bir belirti olmaksızın saçın bir yada bir kaç noktasında (Alopecia Areata) saçın tümünde dökülmeler (Alopecia Totalis) saç yanı sıra vücudumuzda diğer kılların dökülmesi ile sonuçlanması halinde (Alopecia Universalis) olarak ayrılmaktadır. Sorunun kaynağı stres, üzüntü vs olması nedeniyle tedavinin en önemli aşaması kişinin bu sorunlardan kurtulması olmaktadır. Tedavisi için bitkisel ve bilimsel yöntemler bulunmaktadır. Evinizde sarımsak tedavisi ile %50 etki ederken, bir dermatoloğun yapacağı kortizon enjeksiyonu %70 başarı sağlarken kısa adı SADBE olan (Squaric Acid Dibutylester) kullanımı ile %95 başarılı bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda görülen nedenler erkeklere göre biraz daha fazla olup, kesinlikle sorunun nedeni ve tipini öğrenmeden herhangi bir tedaviye başlamamalısınız.

Çünkü kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin büyük bir bölümü anemi dediğimiz kansızlık ile alakalı olmaktadır. Bunun dışında genetik, hormonal ve menopoza bağlı nedenler bulunmaktadır.

Şimdi dilerseniz bu nedenleri ve belirtilerini ele alalım.

Anemi (Kansızlık) : Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedeni anemi yani kansızlık ile alakalı olup, tüm kıl köklerini besleyen atardamar ve kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlar yer almaktadır.

Kıl köklerinin yeterli miktarda kan almaması yada kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, biotin gibi enzimlerin yeterli olmaması halinde saçlar yeterli vitamine ulaşamaz. Bu durumda kafanın her yerinde dökülmeler görülmektedir.

Böylece sorun genetik yada kansızlığa bağlı olup, olmadığı ayrışmaktadır. Kesin teşhis için muayene olduğunuz dermatolog sizi tam kan sayımı taraması için Hematoloji bölümüne se edecektir.

Yapılan tam kan sayımı taraması ile vücudunuzda eksik olan enzim tespit edilerek tedaviye başlanacaktır. Sorunun çözümü için kansızlık tedavisi sonuna kadar sabırla devam edilmelidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik) : Erkeklerde en sık görülen dökülme nedenlerinden biri olan AGA (Androgenetik) kadınların yaklaşık %20’sini etkilemektedir.

Sorunun kaynağı aynı şekilde Testosteron’un DHT dediğimiz Dihidrotestosterona dönüşmemsi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Aynı şekilde ilk olarak saçlarda kalite kaybı ve sonrasında alın ve tepe bölgesinde seyrelme görülmektedir.

Hormonal: Kadınlarda görülen dökülme nedenlerinden biride hormonal dalgalanmalar olup, özellikle gebelik sürecinde artış gösteren hormonal dalgalanmalar (Telogen Effluvium) dediğiğimiz tedavi gerektirmeyen geçici dökülmelere neden olmaktadır. Çoğunlukla doğum sonrası hormonları normale dönmesi ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Menopoz: Erkeklik hormonu Testosteron DHT’ye dönüşmesi ile birlikte saçlarda dökülmeye neden olurken kadınlık hormonu Östrojen ise tam tersi etki ederek saç dökülmesine karşı koruma vazifesi göstermektedir.

Fakat bu durum bir noktaya kadar geçerli olup, kadınlarda doğurganlığın sonu olan menopoz sürecinde kadınlık hormonu östrojen seviyesinde ciddi bir azalmaya neden olmaktadır. Azalan östrojen saçlarda dökülmeye neden olmaktadır.

Çözüm olarak östrojen gibi etki gösteren İsoflavon içeren tabletler kullanmanız önerilir.

Hastalıkların Neden Olduğu Dökülmeler
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kadınlarda saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır.

Onlardan biride daha önceleri yada halen yaşadığımız sağlık sorunları olup, çoğunlukla saç dökülmesi için gittiğimiz dermatolog muayenesi ile öğreniriz.

Saç dökülmesine neden olan hastalıkların başında Guatr dediğimiz boğazda şişlik öne çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz saç dökülmesine neden olan hastalıkları özet şekilde görelim.

Guatr: Boğazda şişlik ile ortaya çıkan Guatr tiroid hormonunun neden olduğu bir hastalıktır. Düşüklük ve yükseklik şeklinde ikiye ayrılan. Tiroid hormonlarının olması gerekenden düşük olması halinde Hipotiroidi dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunu yaşayanlarda saç dökülmesi kökten olmaktadır. Hücre metabolizmasında yavaşlamaya neden olduğu için önlem alınmaması halinde kellik problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tiroid hormonunun olması gerekenden yüksek olması halinde ise hipertiroidi dediğimiz zehirli guatr ise daha çok kırılarak dökülmelere neden olmaktadır. Burada yapılması gereken hastalığın kontrol altında tutulması ve gerektiğinde ameliyat olunmasıdır.

Boğazınızda belirgin ve rahatsız edici bir şişlik varsa iç hastalıkları uzmanlarına muayene olmalısınız.

Polikistik Over Sendromu: kadınlarda saç dökülmesine neden olan hastalıklardan biride kısa adı PCO (Polikistik Over Sendromu) olup, yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kist anlamına gelmektedir.

Vücudun çeşitli yerlerinde kıllanmaya neden olduğu gibi aynı şekilde erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır.

Bunun için ilk yapılması gereken bu alanda deneyimli jinekoloji uzmanlarına muayene olunması gerekmektedir.

Biotin Eksikiği: Kadınlarda dökülmenin bir diğer dökülme nedeni ise Biotin eksikliği olup, daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse B7 ve Vitamin H eksikliği olarak bilinmektedir. B vitaminleri saç için oldukça gerekli olup, eksikliği dökülmeye neden olmaktadır.

Biotin eksikliğin nedenlerine baktığımızda zayıflamak için uygulanan şok diyetler yanı sıra gençlerin baş belası haline gelen sivilce tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yine biotin eksikliğine neden olmaktadır. Çözümü diyete başlayacaksanız mutlaka yanında 1 MG Biotin kullanmalısınız.

Aynı şekilde sivilce ilaçları kullanırken bu süreçte Biotin kullanmaya başlamalısınız.

Gastrik Bypass (Obezite Cerrahisi) : Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine neden olan bir çok sorun bulunmaktadır.

Onlardan biride sağlıklı bir hayata kavuşmak için yapılan cerrahi müdahaleler olup, özellikle fazla kilo (obezite) probleminden kurtulmak isteyenler Gastrik Bypass dediğimiz midenin bir bölümünün küçültülmesi yanı sıra ince bağırsakların kısaltılmasını amaçlayan yöntemle ideal kilolarına kavuşmaktadır.

Gastrik Bypass ameliyatı olanlarda vitamin, protein, biotin yetersizliği gibi beslenme düzensizliğine bağlı olarak geçici dökülme görülmektedir. Böylesi bir durumda size önerim geçici süreli olarak Xpecia Tablet kullanmak olacaktır.

Çocuk ve Gençlerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi sadece yetişkinleri etkilemekle sınırlı kalmayıp, aynı şekilde çocukları da yakından etkilemektedir. Çocuklar ve gençlerde en sık görülen saçkıran dediğimiz Alopecia Areata olup, bunun dışında erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz Androgenetik çoğu zaman 16-17 yaşlarında saçlarda kalite kaybı ile ortaya çıkmaktadır.

Saçkıran (Alopecia Areata) : Çocuklar ve gençlerde görülen dökülmelerin nedeni genelde saçkıran olmaktadır. 5 Yaşındaki çocuklarda bile yaşadıkları korku problemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gençlerde ise sorunun kaynağı genelde stres olup, özellikle üniversiteye hazırlanan gençlerin yaşadığı stres ve endişe bağışıklık sisteminde soruna neden olarak immün hastalıklara neden olmaktadır. İmmün hastalıklardan biride saçkıran olup, vücut kendi dokularını yabancı madde olarak algılayıp, onları yok etmek için gereğini yapmaktadır.

Herhangi bir belirti olmaksızın saçınızın bir yada birden fazla noktasında 1 TL genişliğinde açıklığa neden olabilir. Dökülen bölgede cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Evet arkadaşlar yukarıda bir çok saç dökülmesi tipini belirttik, peki sizin yaşadığınız bunlardan hangisi nasıl bileceksiniz? bunun için en mantıklı uygulama mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir.

Saç hastalıkları teşhis ve tedavisi için mutlaka bir dermatolog (cildiye) uzmanına muayene olmak gerekir.

Size yönelteceği sorular ile teşhis edebileceği gibi kadınlarda çoğu zaman kan testi yaparak dökülmenin nedenini anlamaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İlk olarak yaşadığımız sorunun nedeni ve dökülme tipini bilmek gerekir. Bunu öğrenmek için bir dermatoloğa muayene olmak yeterlidir.

Yaşadığınız sorun erkek tipi dediğimiz genetik dökülme ise burada yapılması gereken en mantıklı uygulama DHT baskılayıcı etkisi olan Procapil içeren spreyler yanı sıra Finasterid içeren tabletler kullanmak gerekir.

Bunun dışında aynı şekilde isoflavon ve bitkisel bir içerik olan Saw Palmetto etki etmektedir.

Kansızlığa bağlı dökülmelerde ise sorunun kaynağı genelde kan değerlerinin yetersiz olması yanı sıra kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, B12 eksikliği olması nedeniyle kansızlık tedavisine ek olarak Xpecia tablet kullanmanız önerilir.

Saçkıran probleminde ilk yapılması gereken soruna neden olan stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi sorunlardan uzaklaşmak olmalıdır. Aksi halde uygulayacağınız tedavi çok fazla başarılı olmayacaktır. Kendinizi tedaviye hazır hale getirdiğinizde sarımsak yöntemi yanı sıra kortizon ve bizim de asıl önerdiğimiz SADBE uygulamasına başlayarak 1-6 ay arasında sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-icin-hangi-doktora-gidilir/
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nasil-onlenir/
https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

(Visited 458 times, 7 visits today)

Источник: https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Toplumlarda erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da saç dökülmesi problemi sıklıkla görülebilen bir problem olarak yer almaktadır. Genel algıya göre erkeklerde daha fazla kellik sorunu ya da saç dökülmesi sorunu yaşandığı düşünülse de, aslında kadınlarda da aynı şekilde saç dökülmesi problemleri ve kellik problemlerinin yaşabilmesi söz konusudur.

Kadınların yaşadıkları saç dökülmesi problemi çoğu zaman ilk etapta çok üzerinde durulmayan bir problem olsa da, aslında her dökülmenin ciddi bir problem olduğu ve bu ciddiyet üzerinden saç dökülmelerinin altında yatan nedenlerin araştırılmasının önemi tekrar tekrar dile getirilmektedir.

Her toplumda her iki cinsiyet için sağlıklı bir saç yapısına sahip olmak, hem kültürel açıdan hem de bireyin kendi özel hayatı ve sosyal hayatı açısından çok büyük önem arz etmektedir. Yoğun saç dökülmesiyle karşılaşan kişi, dökülme problemini engellemek adına pek çok yöntemi deneyebilmektedir.

Ancak burada önemli olan ana kıstas, saç dökülmesinin başlıca sebebinin bulunması ve ona yönelik bir tedavi sürecine girilmesidir. Orana vurulduğunda her üç kadından birinin hayatı boyunca mutlaka karşılaştığı saç dökülme sorunu; kendisini saç tellerinin bir anda incelmeye başlaması, saç yapısının cansız bir halde gelmesi ve dolayısıyla saçların koparak dökülmesi şeklinde göstermektedir.

Saç dökülmesi nedenleri kadınlarda incelendiğinde, en yaygın olarak genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkmakta olan saç dökülmelerinin gözlendiği belirtilmektedir. Bu kadınlardaki dökülmelerin kaynağı genetik olarak ele alındığında dökülmelerin diğer sebepleriyle kıyaslandığında yüzde yirmilik bi faktörün genetik faktörü kapsadığı söylenilebilir.

Saç konusunda uzman bilim insanlarının verdikleri verilere göre; günlük olara en az 50 en çok 100 adet civarında bir saç dökülmesinin görülmesi, normal bir sayı olarak kabul edilmelidir.

Ancak dökülen saçların sayısı bunu çokça geçiyorsa ve öbek öbek saçların döküldüğü görülüyorsa bu miktarlar anormal olarak kabul edilmeli ve en çabuk süreçlerde bir deri hastalıkları uzmanına görülmeleri gerekmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesine sebep olacak nedenler arasında en çok görülenler saç köklerinde zayıflama, aşırı derecede saç dökülmesi ve saç tellerinde incelmelerin meydana gelmesi durumlarının yaşanmasıdır.

Kadınlarda saç dökülmesi yaratacak unsurlar

 • Hamilelik durumu : Çoğu kadının hamilelik geçirdiği dönemde dikkat ettiği şey, saçlarının bir anda gürleşmeye başlaması durumudur. Bunun sebebi hamileliliğin yaşandığı dönemde vücutta hormon seviyelerinin ciddi bir artış göstermesi ve bununla birlikte saçların dökülmesi gereken kısımların dökülmek yerine saç köklerine daha sıkı tutunmasıdır.

 • Ancak hamilelik süreci bittikten sonra hormon seviyeleri de yakın süreçlerde olması gereken seviyelere düşebileceğinden, kadınlarda bu zaman dilimlerinde saç dökülmelerinin görülmesi oldukça normal olmaktadır. Çünkü zaten normal sayıdan fazla olan saç yapısı kendi fazlalıklarından kurtulacak ve kendini daha sağlıklı bir yapıya çekmeye çalışacaktır.

 • Beslenme konusundaki eksiklikler : Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisi konusunda karşımıza genetik faktörlerden sonra en sık çıkan belirtilerden biri de kuşkusuz ki beslenme konusundaki yetersizliklerdir.

 • Bakır minerali, amino asit, çinko minerali ve lizin gibi öğelerin vücuda yeterli miktarlarda alınmaması; bununla birlikte daha da önemlisi D vitamininin çok kapalı ortamlarda oturulduğundan vücutta eksik bırakılması ya da yaşanılan coğrafya açısından çok fazla D vitamini alınamaması kadınlarda saç dökülmesi için ciddi sebeplerdir.

 • Saçı sıkıca toplamak : Kadınların saçlarını sürekli olarak çok sıkı şekilde toplamaları, çok ince örgüler yaptırmaları ya da bigudiyle sıkı bir şekilde toplamaları saçların dökülmesi durumu adına bir sebep olarak ele alınabilmektedir. Çünkü saçların çoğunlukla rahat nefes alabilecekleri şekillerde bırakılması gerekmektedir.

  Bu sebepten ötürü eğer bu tip durumları saçlarınızda sıklıkla deniyorsanız, mümkün olduğunca saçlarınızı serbest bırakarak hava almasını sağlamanız gerekmektedir.

 • Şok diyet uygulamaları ve ani kilo kaybı : Şok diyet dediğimiz kısa zamanda çok kilo verdirici diyetlerden uygulanması halinde, hızla kaybedilen kiloların yanında hızla kaybedilecek kısımlardan biri de kadınların saçları olabilmektedir.

  Çünkü vücuttan hızla atılan değerlerin çoğu saçlarda da kullanıldığından bu sefer saçlarda eksiklikler oluşacak ve kaçınılmaz olarak saç kayıpları da meydana gelmektedir.

 • Yaşlanma faktörü : Bireyler yaşlandıkça vücutta bazı dengelerin yavaşlaması gibi aynı şekilde saçların büyüme hızında da yavaşlamalar meydana gelecektir.

  Beyazlayan ve incelen saçlarda daha sağlıksız bir görüntü oluşabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek mümkün olmasa da en azından gereken vitaminleri vücuttan eksik tutmayarak ve düzgün beslenerek yaşlanma faktörünün saçlara yansıma hızını düşürebilmek bizlerin elindedir.

 • Tiroid hastalığı : Vücuttaki tiroid bezleri normalden az ya da normalden daha fazla tiroid bezi ürettiklerinde, saçlarda hemen bu dengesizliğin etkileri görülebilmektedir. Tiroid hastalıklarında saç dökülmesi çok fazla görülmese de yine de bu hastalığın geçirildiği süreçlerde saç sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Ateşlenme ve enfeksiyon durumları : Vücudun enfeksiyon kaptığı durumlarda ve hastalandığı durumlarda vücut direncinde düşmelerin meydana gelmesiyle birlikte saçların büyüme hızı düşer ve kısa bir süre sonra da dökülmeye başlar. Bu tip durumlardan sonraki 1 ayla 3 ay arası saç dökülmesi durumlarının devam ettiği gözlenmiştir.

 • Yanlış saç bakımı : Çoğu kadının saçına sıklıkla uyguladığı kimyasal boyalar, renk açıcı kimyasallar, fön işlemleri, perma işlemleri gibi işlemler gerekli özen gösterilmeden yapıldığı takdirde saça ciddi anlamda zararlar verilebilmektedir. Bazı durumlarda sayılan bu işlemlerin aynı anda yapılmaları da saçın daha fazla etkilenip yıpranmasına yol açmaktadır.
 • Bunu engelleyebilmek adına saçları mümkün oldukça ıslakken havluyla kurulama ve uzun süreli fön makinasıyla kurulama işlemlerinden kaçılmalı, aksine vakit sürecini ayarlayıp kendi kendine kurumaya bırakılması tercih edilmelidir. Çünkü ıslak saç yıpranmaya ve kırılmaya çok daha müsait bir yapıdadır. Bunun dışında da bir başka önemli yöntem, saçları tarama esnasında mutlaka düz uçlu tarakların ve geniş ağızlı tarakların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesine karşı ne yapmalı?

Saç dökülme nedenleri hem kadınlarda hem de erkeklerde hemen hemen aynı sebeplerden kaynaklandığı için tedavi aşamaları da sonuç olarak aynı şekillerde olmaktadır.

Kadınlarda görülen saç dökülmelerini çözmenin birinci aşaması, dökülmeyi meydana getiren ana unsuru bulup onun üzerine bir tedavi süreci geliştirmektir.

Uzun süreli saç dökülmelerinde tedavi aşamasında geçici olarak dökülmüş görüntüden kurtulabilmek için özel saç pudralarıyla ve ya özel spreylerle kapatılabilmesi mümkündür. Doğal görünüm yaratan bu ürünlerin yıkamadan sonra uygulanması şarttır.

Vücuda yeterli proteinlerin ve vitaminlerin alımının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Özellikle vücutta demir eksikliğinin anemi gibi ciddi hastalıkların dışında saç dökülmesine de neden olduğu göz önünde bulundurulursa, beslenme düzenimizde mutlaka demir mineralini eksik etmememiz gerekmektedir. Aynı şekilde biyotin de saçlar için nemki bir unsur olduğundan biyotin alımına da özen gösterilmelidir.

Saç dökülmesi esnasında kalan saçların daha sağlıklı ve çabuk uzayıp, diğer zayıflayan saç köklerini de güçlendirmesi adına eczanelerden satın alabileceğiniz tıbbi saç uzatıcı ürünler bulunmaktadır.

Dışarıya çıkmadan önce ya da duştan çıktıktan sonra saçlarınızı çok uzun süre taramanın bir anlamı olmadığı gibi aynı zamanda da yıprattığı görülmektedir. Bu yüzden önerilen durum az ve doğru bir şekilde fırçalamaktır.

Saçların dökülmesine en büyük sebep olarak stres faktörü gösterilmektedir. Bir bireyin stresten ne kadar uzak kalabilmesi kendisi adına ve saç sağlığı adına o kadar faydalı olmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi bitkisel tedavisi olarak da piyasada çok fazla doğal kür uygulaması yapılmaktadır.

Buna en basit örnek hindistan cevizi yağı ve zeytinyağının karıştırılarak saça uygulanması gösterilmektedir. Bu malzemelerle saç derinize masaj yaptıktan sonra, saç dökülmelerinin önüne geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

Источник: https://www.cilt.net/kadinlarda-sac-dokulmesi-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.