Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi

Bebek sahibi olmak çiftlerin büyük kısmının hayalidir. Bazen bu hayalin gerçekleşmesi doğal yollardan mümkün olmamaktadır. Bu noktada devreye giren tüp bebek, fiziksel nedenlerle bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olmasını sağlamaktadır. Bu konuya başvuru yapmadan önce bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Tüp bebek, doğal yollarla bebek sahibi olma şansı çok az olan ya da olmayan çiftlerin üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemine verilen isimdir.

Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadına ait üreme hücreleri, vücut sıcaklığına sahip uygun bir ortamda 48 saat boyunca bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık olarak %50’lik kısmında döllenme oluşur.

Bu döllenmiş yumurtalar yani embriyolar kadın rahmine yerleştirilerek işlem tamamlanmış olur. Bu yöntem, en fazla kullanılan ve yüksek yüzdeyle sonuç alınan tedavi şeklidir.

Tüp bebek tedavisi günümüzde mikroenjeksiyon tekniğiyle yapılmaktadır. Bu yöntemle baba adayından alınan spermlerin doğrudan yumurta içine verilmesi ve döllenme gerçekleştikten sonra anne rahmine transfer edilmesi sağlanmaktadır.

Tüp bebek yönteminin uygulanması için çiftlerde şu problemlerin ortaya çıkması gerekmektedir:

 1. Sebebi belirlenemeyen kısırlık durumunda,
 2. İleri derecede polikistik over sendromu adı verilen yumurtalama bozukluklarında,
 3. Azospermide adı verilen sperm kalite bozukluklarında,
 4. Çikolata kistleri adı verilen Endometriyoma hastalığının görülmesi durumunda,
 5. Bağışıklık sistemine bağlı olan yani immunolojik kısırlık durumunda,
 6. Sperm sayısının herhangi bir nedenle yetersiz kaldığı durumlarda,
 7. 12 ay süreyle düzenli ve korumasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlanamadığında uygulanmaktadır.

Uygulamalar

Tüp Bebek Uygulaması

Bebek sahibi olmak ve bunu tüp bebek yöntemiyle yapmak isteyenler öncelikle bir tüp bebek merkezine başvurmalıdır. Sonrasında adaylarla ilk olarak değerlendirme tarzında bir görüşme yapılır. Tüp bebek tedavisinin uygulanması için hangi koşulların sağlanması gerektiğinden bahsedilir.

Bu noktadan sonra gerekli olan tetkik planı hızlı bir şekilde hazırlanır. Sonrasında ayrıntılı jinekolojik muayene ve ultrasonografi uygulanır. Tüm tetkikler değerlendirilerek uygulamanın başarı şansı bebek sahibi olmak isteyen çifte anlatılır. Gerekli hazırlıkların ardından tüp bebek uygulaması başlatılır.

Tedavisi

Tüp bebek uygulamasında gerekli tetkikler yapıldıktan sonra bebek sahibi olmak isteyen çift uygunsa tüp bebek tedavisinin aşamalarına başlanır. Öncelikle normal şartlarda kadınların yumurtalaması için vücudun ürettiği hormonlar enjeksiyon ile hastaya uygulanır.

Bu enjeksiyonun dozajı fazladır çünkü anne adayında bir siklusta birden fazla yumurta elde edilmesi amaçlanır. Gelişen yumurtalar sıklıkla ultrasonografi yöntemi ile kontrol edilir ve bu sırada kan tahlilleri de yapılır. Yumurtalar 18-20 mm boyutuna ulaştığında tek dozlu bir yumurta çatlatma enjeksiyonu uygulanır ve yumurtalama zamanı planlanır.

Bu iğnenin ardından yaklaşık 36 saat sonra anestezi altında vajinal yoldan bir iğne yardımı ile yumurtalar toplanır.

Anne adayına yapılan işlemler devam ederken erkekten alınan sperm örneği özel işlemle uygun hale getirilir. Bu spermlerle birlikte anne adayından alınan yumurtalar laboratuar ortamında uygun koşullar sağlanarak döllenmesi sağlanır. Embriyo gelişimi sürekli olarak takip edilir.

Bu takip işlemi sonrasında rahime tutunma ihtimali en yüksek embriyolar seçilerek özel kateterler yardımıyla anne adayının rahmine vajinal yoldan yerleştirilir.

Bu sırada yüksek kaliteli olan embriyolar yine laboratuar ortamında dondurularak olası bir gebe kalamama durumu için uygun koşullarda saklanır.

İlginizi çekebilir  Hamilelikte ağız ve diş sağlığı

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebekle Gebelik

Tüp bebek uygulamasının ardından gebelik olup olmadığı birkaç hafta içinde anlaşılmaktadır. Gebelik testi pozitif çıkan kişiler normal hamilelik sürecine göre daha dikkatli olmalıdır.

Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan anne adayları öncelikle beslenmelerine dikkat etmelidir. Özellikle ilk üç aylık dönemin riskli olacağı belirtildiğinden bu süreçte daha dikkatli olunmalıdır.

Hızlı ve ani hareketlerden kaçınılmalı ve bol su tüketilmelidir.

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalanlar alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Folik asit tüketimi mümkün olduğunca arttırılmalıdır. Bunun yanı sıra mümkün olduğu kadar tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Özellikle ilk 3 aylık süreçte stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı ve gerektiğinde psikolojik destek alınmalıdır.

Ayrıca belirlenen periyotlarda kontrollere düzenli olarak gidilmeli ve operasyonu gerçekleştiren uzmanın tavsiyelerine dikkat edilmelidir.

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce hastalar oluşabilecek bazı problemlere karşı uyarılmalıdır. Bugüne kadar uygulanan tüp bebek tedavilerinde şu sorunların biri ya da bir kaçı bazı hastalarda ortaya çıkmıştır:

 1. Yumurtalıklarda iyi huylu kist bulunan yani Polikistik Over Sendromu (PCO) bulunan hastalarda aşırı yumurtalamaya bağlı nefes almada zorlanma, karın içinde sıvı toplanması, damar içinde pıhtı oluşmasıyla akciğerin olumsuz etkilenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir,
 2. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlara karşı bazı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir,
 3. Karın içi kanama sorunu görülebilir,
 4. Tedavi süresinde enfeksiyon riski bulunabilir,
 5. Anestezik uygulamalara karşı reaksiyon gösteren hastalarda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir,
 6. Psikolojik sorunlar artış gösterebilir.

Başarısız Deneme Nedenleri

Tüp bebek uygulamasında başarı elde etmek, bu yönteme başvuran her çiftin hayalidir. Bu konuda başarı oranını belirleyen hamile kalma oranı değil sağlıklı süren hamilelik belirlemektedir. Kliniklere göre başarı oranı %45’lera kadar varabilmektedir. Özellikle ilk denemede başarısız olunması son derece sık görülmektedir.

Başarısız tüp bebek denemeleri konusunda ilk neden tüp kanallarının tıkalı olmasıdır. Bunun yanı sıra embriyonun yapısındaki genetik bir bozukluk da başarısız olma nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca ilaç verildikten sonra embriyonun çatlaması gerekirken bu durumun gerçekleşmemesi de önemli nedenler arasındadır.

Kadın rahmi içindeki bozukluklar, birçok kadında görülen çikolata kistleri başarısızlıkta etkendir. Karın içindeki aşırı iltihaplanma durumu da nedenler arasında yer almaktadır. Sperm konusunda yaşanan sıkıntılar da etkendir. Hepsinin yanı sıra laboratuar ortamının düzgün olmaması ve yanlış tedavi uygulamaları başarısızlıkta etkendir.

İlginizi çekebilir  Hamilelik döneminde kıyafet seçimi

Başarısız tüp bebek uygulamasının ardından ultrasonografi, rahim filmi, kameralı rahim inceleme ve genetik tanı gibi yöntemlerle sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Sorunun tam olarak tespit edilmesi yeniden tedavi açısından kritik öneme sahiptir.

Başarısızlık Sonrası Süreç

Tüp bebek tedavisi başarısız olursa umudunuzu kaybetmeyin. Başarısız uygulamanın ardından, bu başarısızlığın sebebine göre 1 ya da 2 ay içerisinde yeniden deneme yapılabilir. Başarısızlığa neden olan etken tam olarak anlaşıldığında buna yönelik tedavi uygulanır.

Yaşı genç olan çiftlerde tedaviye yeniden başlama süresi biraz daha uzun tutulabilir ancak 35 yaş üzeri çiftlerde bir an önce yeniden tedavi denenmelidir. Bu süreçte psikolojik tedavi alınması da önerilmektedir. Sabırlı olmak ve araştırmaya devam etmek bu süreçteki anahtar aşamalardır.

Fiyatları

Tüp bebek uygulamasında en fazla gündeme gelen konu tüp bebek tedavisi fiyatlarıdır. Bu konuda belirleyici faktör başvurduğunuz tüp bebek merkezinin belirlediği fiyatlardır.

Yani, fiyatlandırma ile ilgili tüm kurumları araştırarak buna göre tercih yapabilirsiniz. Fiyat üzerinde yapılan tetkikler, uygulama, tedavi, ilaç gibi faktörler etkili olmaktadır.

Başarı oranı yüksek olan tüp bebek merkezlerinin fiyatlarının daha fazla olduğu görülmektedir.

Ülkemizde tüp bebek tedavisi için kurumlarla anlaşmalı merkezler tercih ettiğinizde gideriniz azalacaktır. Eğer kurumlarla anlaşması olmayan tüp bebek merkezlerini tercih ederseniz tüm aşamalar için ortalama 10000 TL gibi bir miktar hazırlamanız gereklidir. Bu miktar daha düşük ya da daha fazla olabilir. Yapılan uygulamanın ne şekilde olacağı da fiyat konusunda etkilidir.

Tarihsel Gelişimi

Robert Edwards

Tüp bebek uygulamasının gelişimi 1960’lı yıllara dayanmaktadır.

İngiliz bilim adamı Robert Edwards tarafından farelerde gelişimsel genetik çalışması yapılması bu uygulamanın temelini oluşturmuştur.

Sonrasında Patrick Stepto isminde bir jinekolog ile beraber çalışan Robert Edwards, birçok başarısız denemenin ardından 1978 yılında doğal siklus yöntemiyle ilk bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini sağlamıştır.

1984 yılından itibaren daha hızlı bir süreç yaşanmıştır. 1986 yılında yumurta dondurma yöntemiyle ilk hamilelik sağlanmıştır. 2001 yılına gelindiğinde ilk kez tek embriyo transferi sağlanmıştır.

2004 yılında ise, dondurulmuş yumurta dokusundan sağlanan embriyo ile ilk hamilelik meydana gelmiştir. Ülkemizde de 1984 yılından itibaren tüp bebek çalışmaları yapıldı ve 1994 yılında ilk tüp bebek merkezi Ankara’da hizmet vermeye başladı.

2007 yılından itibaren tüp bebek için devlet desteği uygulaması yürürlüğe konuldu.

Источник: http://www.sagliksever.com/tup-bebek

Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi, kadın yumurtasının erkek spermi ile vücut dışında, yani laboratuvar ortamında yapay bir şekilde döllendirildikten sonra rahime yerleştirilmesi işlemi olarak tanımlanır. Ülkemizde tüp bebek adıyla yaygınlaşan bu tedavi; IVF (in vitro fertilization) olarak da isimlendirilmektedir.

Günümüzde, 12 ay boyunca herhangi bir doğum kontrol yöntemi ile korunmadığı halde doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin yaygın olarak tercih ettiği tüp bebek tedavisinin başarı oranı, ülkeden ülkeye farklılık göstersede dünya genelinde ortalaması %40’tır. Bu başarı oranındaki en önemli faktörlerden bazıları: annenin yaşı, kilosu ve genel sağlık durumudur.

Tüp bebek tedavisi ilk kez 1973 yılında denenmiş, fakat embriyo anne rahmine tutunamamıştır. Bu denemeden 5 yıl sonra,  Louise Joy Brown, İngiltere’de 25 Temmuz 1978 yılında ilk başarılı tüp bebek tedavisi sonucunda dünyaya gelmiştir.

Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen ilk insanın, ilk fotoğrafları

Источник: https://yenianneyim.com/tup-bebek-tedavisi/

Tüp Bebek Nedir, Tedavisi Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek başka yöntemlerle çocuğu olmayan infertil (kısır veya çocuğu olmayan çiftlere denir) ailelere uygulanan yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde normal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurdurğu tüp bebek tedavisi son yıllarda başarı oranlarının da artması ile diğer kısırlık tedavilerinin önüne geçmektedir.

Tüp Bebek Nedir?

Kısırlık teşhisi konulan çiftlerin bebek sahibi olmaları için laboratuvar ortamında uygulanan bir tedavi yöntemi olan tüp bebek, uzun bir süreci kapsayan uygulamadır.

Tüp bebek tedavisinde; kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanmakta ve embriyo gelişimi sonrasında anne adayının rahmine yerleştirme işlemi uygulanmaktadır.

 Gerekli birtakım muayene ve testler ile gebelik oluşumu incelenmekte ve sağlıklı olma durumu değerlendirilmektedir. 

Tüp Bebek Uygulama Aşamaları

 • Bayana verilen ilaçlarla normalde ayda bir tane yumurtlaması olan hanımın ( hastaya ve yaşına ve uygulanan ilaca göre değişmek üzere) 10-20 arasında yumurtanın olgunlaşması sağlanıyor.
 • Daha sonra bayan genel aneztezi ile uyutularak ultrason eşliğinde vajinal yoldan yumurtaları toplanıyor.
 • Aynı zamanda hastanın eşinden sperm alınıyor.

  Eğer masturbasyon yöntemiyle alınan sıvıda sperm yoksa gerekirse ufak bir ameliyat yapılarak testislerde sperm aranıyor

 • Hanımdan alınan yumurtanın içine erkekten alınan sperm enjekte ediliyor.
 • Daha sonra bu yumurtalarda ki döllenmeler kontrol ediliyor ve en uygun zamanda rahimin içine embryo transferi denilen bir işlemle yerleştiriliyor.

 • Embyo transferinden 12 gün sonra kandaki gebelik testine bakılıp işlemin sonucunu hastaya bildiriyoruz.

İşlemin sonucu hastanın yaşına göre değişmek üzere %40-%60 ihtimalle yüz güldürücü olmaktadır.Ama şunu da bilmek gerekir ki tıbbın bildiği en son yöntem tüp bebek (ICSİ ) dir. Ancak gene de hiçbir yöntemin başarı oranı 0 değildir.

Eğer başarı elde edememişsek en az 3 ay ara vererek denemeyi sürdürmeliyiz.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek gebelik için gerekli olan döllenme sürecinin laboratuvar ortamında gerçekleştirilmesidir.

Anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesini sağlamak ve anne adayının fizyolojisini gebeliğe hazırladıktan sonra embriyo transferinin gerçekleştirilmesine dayanan bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan gebeliklerde de normal şartlarda uygulanan gebelik takibinin mutlaka uygulanması gerekmektedir. 

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisini düşünmeden önce çiftlerin 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde denemeleri ve sonuca ulaşamamaları gerekmektedir. Kısırlık hem kadın hem de erkek kaynaklı nedenlere bağlı olarak açığa çıkabilmektedir. Kısırlık nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

– Erkekte sperm sayısında yetersizlik

– Erkekte sperm hareketliliğinde yetersizlik

– Kadında rahim ve rahim ağzında anatomik bozukluklar

– Kadında hormonal dengesizlikler

– Kadında bazal vücut ısısının yetersiz olması

– Açıklanamayan kısırlık

Kısırlık teşhisi konulan çiftlere başarı oranı yüksek tedavi seçeneği olan tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Bu süreç hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan birçok zorluğu da barındırmaktadır. Bu nedenle tedavi öncesinde hem anne hem de baba adayının bu sürece en iyi şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebek tedavisi anne adayının tüplerinin her ikisinin de kapalı olması durumunda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda baba adayında sperm sayısının yetersizliğinde ya da sperm hareketinin yetersizliğinde de uygulanmaktadır.

Bebek sahibi olamayan birçok çiftte ise uygulanan testeler sonucunda açıklanamayan bir kısırlık durumu var ise yine tüp bebek tedavisi tercih edilmektedir.

Aynı zamanda anne adayının rahim ve rahim ağzında; endometriyoma, endometriyozis gibi problemlerin teşhis edilmesinde de tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde ilk Görüşme Ve Muayene

Tüp bebek tedavisinde ilk görüşmede anne ve baba adayının total sağlık muayeneleri gerçekleştirilmektedir. Kısırlığa neden olan fizyolojik problemlerin tedavisi ile birlikte erkekte semen analizi kadında ayrıntılı bir şekilde jinekolojik muayene yapılmaktadır. Bununla birlikte çiftlerin mutlaka beslenme programlarına ve yaşam tarzlarıan dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını yükseltecek faktörler; tedaviyi uygulayacak doktorun tecrüve teknik imkanları, anne ve baba adaylarının stresten uzak bir yaşam biçimine sahip olmaları ve psikolojik açıdan rahat hissetmeleri, yaşam kalitelerinin yüksek olması gibi faktörlerdir.

Bununla birlikte baba adayının sperm kalitesini yükseltecek besinler tüketmesi ve besin takviyesi alması ve bunun yanında anne adayının beslenme programının kusursuz bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Özellikle folik asit desteğinin sağlanması ve besin takviyelerinin aksatılmaması gerekmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise; anne ve baba adayının birbirlerine ve doktorlarına güvenmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda çiftlerin merak ettikleri her türlü soruyu doktorlarına sormaktan çekinmemeleri de aradaki güven bağını güçlendirecek etmenlerden biridir.

Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı sağlık merkezi de anne ve baba adayının kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda lokasyon olarak stres faktörlerinden uzak bir tüp bebek merkezinin tercih edilmesi de bu noktada önemlidir. 

Tüp Bebek Tedavi Süreci

1 yıl süreyle korunmadan, düzenli olarak ilişkiye giren ve gebe kalamayan çiftlere infertil denir. Tüm çiftlerin -20 sinde infertilite ile karşılaşılır. Tüp bebek, tedavisinde kadın üreme hücreleri olan yumurtalar çeşitli ilaç tedavileri ile büyütülür, toplanır ve laboratuar ortamında erkek üreme hücresi olan spermlerle döllenir. Oluşan embriyo ve embriyolar anneye transfer edilir.

Tüp bebek tedavisi, kadının yaşı, over rezervi, tüplerin açıklık durumuna ve erkeğin sperm sayı, hareketlilik gibi bazı özelliklerine bağlı olarak bazen 1. seçenek olabilir.

Tüp Bebek ve Eşler

Doğal yolla bebek sahibi olamayanlar için tüp bebek tedavisi veya aşılama yöntemi günümüzde çiftlere umut olmuştur. Sorunun Kadın yada erkek hangi eşten olduğu önemli olmaksızın düzenli takip ve tetkiklerle tüp bebekte büyük oranlarda olumlu sonuç alınmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde önemli olan erkekten alınan spermin kaliteli olması, canlı olması ve kadının yumurta kalitesi ve sayısıdır. Sperm ve yumurtanın bir araya geldiğinde döllenme olduğunda gebeliğin de başarılı bir şekilde olması için bu en önemli unsurdur.

Tüp bebek tedavisinde spermler özel bir mikroskop altında mikro enjeksiyon yöntemiyle seçilir ve yumurtanın içine enjekte edilir. Seçilen bu spermlerden en kaliteli embriyoları elde edebilmek için spermin şeklinin düzgün olması şartına bakılır. Elde edilen spermler yeterli değilse gebeliğin sağlıklı olması zor olabiliyor. Canlı doğum oranı düşük oluyor.

Tüp bebek uzmanları kaliteli spermin seçilmesi için sperm yıkama işlemini uygulayabiliyorlar. Bu işlemle sağlıklı spermler seçilebiliyor, döllenmeye uygun olmayanlar eleniyor.

Kaliteli yumurta için ise ; adetin 2.-3. Günü bir takım kan testlerine,hormonlara bakılarak değerlendirme yapılır. Bu değerler over(yumurtalık) rezervleri hakkında önemli ip uçları verebilir.

Yine adetin her döneminde kanda bakılabilen AMH seviyesi de kadınlarda yumurtalık rezervi ve yumurtalıkların hormon ilaçlarına nasıl cevap vereceği hakkında önemli bilgiler verdiğini göstermektedir.

Kliniğimizde dış merkez anlaşmalı tüp bebek takip ve tedavisi yapılmaktadır.

Tüp Bebek Uygulamasında Yaş Sınırı

Anne adayının yaşı normal gebelik süreçlerinde dahi önemli rol oynamaktadır. Tüp bebek tedavisinde de başarıya ulaşılmasında önemli rol oynayan faktörlerden biri de kadının yaşıdır. Bunun nedeni ise kadında ileri yaş yumurta sayısını ve kalitesini önemli derecede etkilemektedir.

Bu nedenle özellikle ileri yaşlardaki anne adaylarından tüp bebek tedavi sürecinde ihtiyaç duyulan kalitede ve sayıda yumurta elde edilmesi zorlaşmaktadır. Bir kadın için en verimli doğurganlık yaşları 25 ila 34 yaşları arasındadır.

34 yaş üzerinde olan anne adaylarında tüp bebek başarı oranı önemli ölçüde düşmektedir.

Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Var mıdır?

Gebelik teşhisi yapıldıktan sonra gebelik takibinin nitelikli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Gebelik döneminin ilk 12 haftasında kanama ve ağrı eşliğinde yaşanılan kayıplar düşük olarak adlandırılmakta ve düşüğün birçok nedeni bulunmaktadır.

Birçok kişi tüp bebek gebeliklerinde düşük ihtimalinin daha fazla olup olmadığını merak etmektedir. Hormonal nedenlere bağlı olarak tüp bebek gebeliklerde düşük riskinin normal gebeliklere oranla daha fazla olduğu belirlenmiştir.

Bu nedenle tüp bebek tedavisi öncesinde ayrıntılı bir muayene yapılması ve tüp bebek tedavisine hazırlık sürecinde nitelikli uygulamalar gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Источник: https://www.linakadinsagligi.com/tup-bebek-nedir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.