Kadınlarda Uyku Sorunları

içerik

Hamilelikte Uyku Sorunları ve Çözüm Önerileri

Kadınlarda Uyku Sorunları

Doğada türlerin devamını sağlayan doğum olayı, öncesi ve sonrasıyla yaşamsal öneme sahiptir. Hamile, gebe ya da yüklü olarak kullanılmakta olan terimin ifade ettiği şey; karnında yavru bekleyen dişi canlıdır.

Canlıların dünyaya gelmesi, çoğalması doğurmakla mümkündür. Hamile kadınlar karınlarında bir canlı taşırlar. İşte bu nedenle hamile kadınlar için iki canlı tabiri de kullanılmaktadır.

Bu kadar önemli olan hamilelikte bazı sorunların ve zorlukların yaşanması elbette ki olağandır. Hamilelikte uyku sorunu da bunlardan  biridir.

Hamileliğin başlangıcından itibaren, uyku düzeninin olumlu seyri hamileliğin sağlıklı seyri için önemli bir halidir. Gebelik sırasında uyku düzeni önemlidir. Bu düzenin hamilelik sırasında bazı nedenlerden dolayı korunamayışı, uykusuzluk olarak nitelendirilebilir. Hamilelik süreci kişide ister istemez fizyolojik ve mental değişimlere yol açacaktır.

Gerek insan vücudunun yeni sürece kendini fiziksel olarak hazırlaması gerekse beyin faaliyetlerine olup bitenler uyku düzenine de etki eder.  Gebeliğin ilk haftalarından itibaren bir adaptasyon süreci başlayacaktır. Bu süreci etkileyen faktörlerden en önemlisi de doğal olarak anne baba heyecanlarıdır.  Bu heyecan bir uykusuzluk problemi nedeni olabilir.

Bunun dışında genel olarak, gebeliğin ilk bir ayı tamamlandığında anne adayları, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirme isteği yaşarlar. Sürekli uyuma isteği durumu gebeliğin altıncı ayına kadar sürebilir. Bu duruma neden olan şey,  embriyonun yani bebeğin gelişimi için şart olan  gerekli enerjinin tamamının, anne vücudu tarafından sağlanmasıdır.

Hamileliğin altıncı ayından sonraki dönemde ise annede uykusuzluk problemleri ortaya çıkmaktadır.

Uykusuzluk, hamileliğin son aylarında bebeğin büyümesi ile artıyor. Yine doğum için geriye sayım başladığı için son aylarda doğumla ilgili kaygılar da uyku sorunu yaratıyor.  Hamilelikte uyku sorunu yaratacak nedenlere kısaca değinelim:

Psikolojik Değişimler

Anne adayları, karnında taşıdıkları bebekleri ile ilgili olarak yoğun duygular yaşamakta. Bu durum gebe kadının ruhsal yapısına, sosyal, kültürel ve ekonomik durumuna göre değişebiliyor.

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi ile son üç aylık döneminde ise başka faktörlerle birleşerek uyku sorunlarına yol açabiliyor.  Hamileliğin 3. Ayı ile 6. Ayı arasındaki üç aylık dönem ise uykuların en iyi olduğu dönemdir. Hamilelikte Uyku sorunları, ilk 3 aylık dönemde duygusal değişkenlik kökenlidir.

İkinci 3 aylık dönemde denge ve son 3 aylık dönemde ise durgunluklar ile karakterize olan bir ruh hali tablosu sunmaktadır.

Uyku bozuklukları en fazla hamileliğin son döneminde ve lohusalıkta ortaya çıkmaktadır. Söz konusu dönemlerde ki uyku problemleri daha çok uykuya dalamama şeklinde gözlenir. Kesintili uyku hali bu dönemdeki şikayetlerin başında gelmektedir.

 Amerika ‘da  psikolojik sorunu olmayan 20 anne adayı (hamile) üzerinde yapılan bir araştırmaya göre özellikle son 3 ayda kesintili ve yüzeysel uyku durumu saptanmıştır. hali tespit edilmiştir. Hamilelik döneminde vücudun dengesi değişmekte. Yine anne adayında  kasık, bel ve sırt ağrıları sıkça görülmektedir.

Bacaklarda bazen de ellerde, kollarda gelişen ödem ve sinir ağrısına bağlı kramplar oluşmaktadır. Bu durumlardan dolayı da geceleri uyku sık sık bölünmektedir.

Fiziksel Faktörler ve Kaygı

Hamile kadınlar, sırt üstü yattıklarında rahim ana damarlara baskı yapmaktadır. Bu nedenle kalbe dönen kan azalmaktadır. Bu durumu önlemek için gebelik döneminde özellikler sol tarafa dönerek yatılmalıdır.

  Hamilelik dönemindeki önemli sorunlardan biri olan baş dönmesi de böylece engellenmiş olur.  Sık idrara çıkma, idrar kaçırma gibi durumlar da uyku konusunda huzursuzluklara neden olmakta.

Doğuma yakın dönemde yaşanan kaygılar, beklentiler ve sosyal çevre ile ailesel faktörler anne adayının uyku düzenini de etkiliyor.

Hamilelikte Yaşanan Uyku Sorunlarının Psikolojik Nedenleri

Hamile kadınların yaşadığı uyku sorunlarının önemli nedenlerinden bir psikolojiktir. Henüz ruhsal gelişimlerini tamamlayamayan 18 yaş altındaki anne adayları için psikolojik sıkıntılar daha ağır olmaktadır.

Anne ve bebek açısından yüksek risk taşıyan gebeliklerde ise haliyle uyku bozuklukları ortaya çıkıyor.

 Ailesel ortam koşulları, daha önceki gebeliklerde yaşanan olumsuz durumlar, eşler arasında oluşabilecek iletişim sorunları da hamilelikte uyku sorunları oluşturma potansiyeli taşıyor.

 Uykusuzluk Niçin Önemli, Uykusuzluğun Çözümü Var mı?

Uyku, insan vücudu için beslenme kadar önemli. Yetersiz uyku, aç ve susuz kalmak kadar sorunlu bir durum.  Bu öneme mahsuben uyku sorununun giderilmesi için bir dizi çaba gerekebilir.  Özellikle hamileliğin ilk aylarındaki anne adayı çok hassa bir ruh haine sahiptir.

Kötümserlik, umutsuzluk ve yalnızlık gibi negatif duyguların kapsamı altındadır.  Bu nedenle uykusuzluk problemi oluşur ve bu problemin çözüm bulması gereklidir.  Uyku problemlerine yol aça faktörlere azaltmaya ya da ortadan kaldırmaya yönelik destek tedbirleri aylık kontroller sırasında görüşülerek alınır.

Gebe kadınların hayat şartları iyileştirilmeli ve kaygıları giderilmelidir.

Uyku problemini İçin Alınabilecek Önlemler

Öncelikle uyku ilacını aklınızdan kesinlikle çıkarın.  Uyku ilacı, hem çocuk hem de anne için sağlık problemlerine neden olabilir.

Ancak eğer doktorunuz önermişse, sakinleştirici şurupları onun kontrolüyle alabilirsiniz. Uykusuzluk problemi için doğal çözüm  olarak ilk akla gelen yatmadan önce içilebilecek bir bardak süt.  Süt dışındaki doğal içecekler ise bir bardak bitki çayı veya ıhlamur.  Elma yeme de başka bir öneri.

Akşam öğünlerinde sindirimi zor olan ağır yemeklerden uzak durulmalı. Ağır yemekler midede şişkinlik yaratır ve bu da huzursuzluk yaratır.  Yemek miktarında hamilelik öncesinde olduğu gibi normal davranmak gerekli. Aşırı yemek yeme yanında aç kalmak da uykusuzluğa neden olabilir.

Uyumak için akşam yemeğinden 2 saat sonrayı beklemek lazım. Keza uyuma isteği midenin boşalmasından sonra ortaya çıkıyor. Gebe kadınlarda midenin boşalmasının yemekten en az 2 saat sonra tamamlandığı gerçeği akılda tutulmalıdır.

*Kafein içeren içeceklerden özellikle kahve ve çaydan uzak durulmalı. Yatmadan önce kısa süren yürüyüşler yapmak, uykuyu  kolaylaştırır.

Bilgitor Linki verilmeden paylaşılamaz…

Источник: https://www.bilgitor.com/hamilelikte-uyku-sorunlari-ve-cozum-onerileri/

Çocuklarda uyku sorunu neden kaynaklanır?

Kadınlarda Uyku Sorunları

Büyüme çağındaki çocuklarda görülen uyku bozukluklarının beyin gelişimini ve öğrenme süreci üzerinde etkiler oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, erken teşhisin önemine işaret ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Ayık, bebeklik döneminden itibaren büyüme çağında çocukların da pek çok uyku sorunu yaşadıklarını belirterek erken teşhisin önemli olduğunu söyledi.

Uyku sorunu olan çocuk öğrenme ve dikkatte problem yaşıyor!

Çocuklardaki gündüz uykularının 3 yaşa kadar normal olduğunu belirten Dr. Başak Ayık, 3 yaştan sonra gündüz uyku ihtiyacının azaldığını söyledi.

Çocuklardaki uyku sorunlarının temelinde uykuyu düzenleme sorunu olabileceğini ifade eden Ayık, “Bebek ve çocuklarda ebeveynin sınır koyması veya ebeveynin düzenleme yapması gerekiyor.

Bazı ruhsal hastalıklarda uyku bozukluklarını görüyoruz ama ruhsal bir hastalık olmasa da çocuklarda en çok strese bağlı uyku bozukluğu sorunu görüyoruz. Stresli bir yaşam olayı sonrasında çocuklarda ve beklerde uyku değişiklerini görüyoruz.

Uyku bozukluklarının temelinde reflü, solunum yolu tıkanıklıkları, astım ve alerji gibi tıbbi sorunlar uyku bozukluklarına yol açabilir.

Çocuklarda uyku sorunu önemli bir sorundur, uyku sorunları eğer giderilmezse yani çocuk yeterli uyku uyuyamadığında öğrenme süreçlerinde dikkat süreçlerinde problemler yaşanabilir. Beyin gelişiminde aksaklıklar olabilir ve gündüz uykululuk hali yaşanabilir” dedi.

Dr. Başak Ayık, çocuklarda görülen uyku sorunlarını şöyle sıraladı:

Kabuslar

Çocuklarda sık görülen uyku bozukluklarından biri kabuslardır. Kabuslar en sık 3-5 yaş arası görülüyor ama tüm yaş gruplarında görülebilir. Kabuslar kaygı verici ve korkutucu içerikli rüyalardır.

Uykunun aslında iki dönemi var, biri rüya gördüğümüz ve beyin gelişiminin daha hızlı olduğu bir dönem diğeri ise ağır ve dinlendirici bir uyku. Kabusları rüya gördüğümüz dönemde görüyoruz burada önemli noktalar var.

Bir çocuk kabus gördükten sonra tamamen uyanır ve hemen uyandıktan sonra özellikle ayrıntıları hatırlayabilir. Bazen gece uykusunda gördüğümüz kabusları sabah net olarak hatırlamayabiliriz ama kabustan sonra hemen uyanıldığında hatırlanma vardır.

Stresli ve kaygılı dönemlerde çok kabus görülebilir.

Bunun belli bir tedavisi yok ama vakalarda en sık neyi görüyoruz genellikle uyaranların kontrolü önemli, mesela çocuklar uygunsuz çizgi filmler seyrettiklerinde korku içeren video oyunları oynadıklarında veya korku hikayeleri sonrasında kabuslar sık görülebiliyor öncelikle bunları normale getirmek lazım sonra devam edip etmediğine bakabiliriz.

Gece terörü – uyku terörü

Kabuslardan sonra sık gördüğümüz bir uyku bozukluğu gece terörü ya da uyku terörü diye geçer. Burada çocuk uyuduktan yaklaşık iki üç saat sonra ağlayarak ve bağırarak korku içerisinde gözlerini açar ve yatağın içinde oturur.

Burada aslında çocuk uykudadır ve özellikle ağır uykudadır. Dinlenmenin sağlandığı uyku döneminde yaşanan uyku teröründe gözler açık olduğu için ebeveynler onları uyanık zanneder.

Çocuk bu sırada uyandırılmaz ve tekrar yatırılırsa ağır uykuda olduğu için sabah bu durumu hatırlamaz. Bunlar 30 saniyeden 3 dakikaya kadar sürebilen uyku bozukluklarıdır. Bu sırada çocuğu uyandırmamak önemlidir ama tabi ki ebeveyn de kaygılandığı için çocuğu uyandırabiliyor. Bu durumu yaşayan çocukta yorgunluk oluşabiliyor o nedenle gündüz uykusunu önerebiliriz.

Uyurgezerlik

Çocuklarda görülen uyku bozuklukları arasında uyurgezerlik de bulunuyor. Uyurgezerlik de önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor, çocuklarda genellikle %15 oranında görüyoruz.

Uyurgezerliğin sıklığı önemli, genellikle 4-8 yaşlar civarında başlayıp ergenliğe doğru azalmasını bekliyoruz. Uyurgezerlikte de gene gözler açıktır ama donuk ve hareketsiz bakışlar olur ve yine ağır uyku döneminde olduğu için eğer uyandırılmazsa sabah bunları hatırlamaz.

Emniyet tedbirleri çok önemli çünkü uyku sırasında yaptığı eyleme devam edebilir mesela sokak kapısını açıp gidebilir veya camı sokak kapısı sanıp çamdan düşebilir. Maalesef böyle olaylar görebiliyoruz, çocuk tuvalete gittiğini düşünüp evin başka bir yerine idrarını yapabilir.

Burada pencere kollarını çıkartmak, kapıları kilitleyip anahtarları gizli bir yere kaldırmak eğer basamaklı odalar varsa bunların kapılarını kilitli tutmak önemlidir. Yine gece teröründeki gibi uyurgezerlikte de aşırı yorgunluk olabildiği için gündüz uykusu önerebiliyoruz.

Uyurgezerlik sık tekrarladığında ayrıntılı değerlendirme önemlidir. Uyurgezerlik sorunu yaşayan çocuklarda gündüz uykusu dışında programlı uyandırma da yapılabilir eğer çocuk her gece belli saatlerde uyku terörü ve uyurgezerlik durumu yaşıyorsa saat gelmeden 15 dakika veya yarım saat önce çocuğu uyandırıp tekrar uyumasını sağlarsanız bu atakları ortadan kaldırabilirsiniz.

Tıkayıcı uyku apnesi

Apne, solunumun geçici olarak durması olayıdır. Uyku sırasında çocuğun solunum yolunu tıkayan herhangi bir hastalık varsa veya beyinden kaynaklanan bir durum varsa uyku sırasında apne dediğimiz solunumun geçici olarak durduğu durum yaşanır.

Genellikle çocuklarda en sık bademcik ve geniz eti büyümelerinde görülür ama o solunumun durduğu beyne oksijen gitmediği dakikalar olduğu için beyin gelişimini çok olumsuz etkileyebilir. Yine okul öncesi dönemde bu uyku apnesiyle beraber gece alt ıslatmalar yaşanabilir.

Huzursuz bacak sendromu

Uyku sırasında yaşanan sorunlardan bir diğeri de huzursuz bacak sendromudur. Bu durum gündüz genellikle fazla sıkıntı yaratmazken gece uykuda veya istirahat halinde ortaya çıkar.

Bacaklarda ağrı, karıncalanma gibi bir huzursuzluk hissidir, hafif olanlarda bacağı hareket ettirdiğinde bu sıkıntı ortadan kalkar ama ağır ve şiddetli olan vakalarda hareketle sıkıntı geçmez.

Genellikle uyku sırasında bacak hareketlerinde sık olarak görülür. Huzursuz bacak sendromunda alta yatan tıbbi durumlar olabiliyor. Mesela çocuklarda demir eksikliğinde 5 kat daha sık görüyoruz, yine B12 eksikliğinde böbrek hastalarında görebiliriz aşırı kahve ve sigara tüketiminde de huzursuz bacak sendromu görülebilir.

Narkolepsi

Önemli bir uyku bozukluğu da tıp dilinde narkolepsi dediğimiz, gündüz uyanıkken ani gelen uyku ataklarıdır.

Kişi konuşurken veya yemek yerken aniden uykuya dalar buna bazen ayaktayken yere düşmelerde eşlik edebilir kahkaha atarken veya ani duygu yüküyle mesela çok sevindiğinde veya çok üzüldüğünde aniden yere düşme şeklinde olabilir.

Narkolepsi önemli çünkü gündüz olan bu uyku ataklarının sıklığı kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Aniden düştüğünde kafasını çarpıp ciddi bir hasar da oluşabilir.

Uyku laboratuvarında teşhis yapılıyor

Uyku bozukluklarına duygusal hastalıkların da eşlik ettiğini belirten Dr. Başak Ayık, depresyon, kaygı bozuklukları ve dikkat dağınıklığında uyku problemleri görüldüğüne dikkat çekti.

Narkolepsi nedir? Uyku atağı belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/03/cocuklarda-uyku-sorunu/

Hamilelikte Uyku Sorunu

Kadınlarda Uyku Sorunları

Anne adaylarının ortak sıkıntısı uykusuz geçen geceler.İlk üç ayda hormonların sebep olduğu değişikliklerle ortaya çıkan uykusuzluk,son aylarda da bebeğin büyümesinin verdiği baskıyla sıkıntı verici bir hal alıyor.Bunu dışında doğumla ilgili korkularda uykusuzluğa sebep oluyor.

Uyku;yemek,içmek kadar önemli bir ihtiyaç.Herkesin uyku alışkanlıları ve uyku süresi değişiyor ama ortak bir nokta var ki,pek çok anne adayı hamilelik dönemlerinde ciddi bir şekilde uykusuzluk çekiyor.

Çünkü hamileliğinde anne adayının vücudunda yaşanan değişimlerin ruhsal alanda da yansımaları söz konusu.Bu dönemde yaşanan uykusuzlukların pek çok nedeni var ama sonucu hep aynı.

Anne adayı daha çok yorgun hissediyor ve daha sinirli oluyor.

Değişen ruh hali

Hamilelik sürecinde her anne adayı doğumla ve doğacak bebeğiyle ilgili olarak; kendi ruh yapısına,sosyal,ekonomik ve kültürel çevresine göre değişen düşünce ve davranışlar içerisine giriyor.Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr.

Sedat Karaosmanoğlu,anne adayının vücudundaki bu değişimlerin ilk 3 aydan itibaren uyku problemlerine yol açabileceğini belirtiyor.

’’Hamilelerde ortaya çıkan uyku düzeni ve bozuklukları araştırıldığında,bu problemin gebeliğin bir döneminde hemen hemen her gebenin karşısına çıktığını görürüz.İlk 3 ayda ve özellikle son 3 ayda şikayetler artar.Aradaki 3 ay ise uykuların en iyi olduğu dönemdir.

Uyku sorunları ,ilk 3 ayda duygusal değişkenlik ikinci 3 ayda denge ve son 3 ayda durgunluklar karakterize olan ruh haliyle de aynı paraleldedir.Ancak uyku bozukluklarıyla en fazla hamileliğin son döneminde ve lohusalıkta karşılaşıyoruz.’’

Son 3 ayda uykusuzluk

Lohusalık ya da hamileliğin son dönemlerinde karşılaşılan problem ise uykuya dalamama, erken bir saatte uyanma ya da tekrar uyuyamamaktan çok, kesintili uyku hali şeklinde ortaya çıkar. Amerika ‘da 1994 yılında psikolojik problemi olmayan 20 gebe üzerinde yapılan bir araştırmada özellikle son 3 ayda kesintili ve yüzeysel uyku hali tespit edilmiştir.

Bu duruma yol açan sebepler ise çok çeşitli Dr. Sedat Karaosmanoğlu hamileliğin ilerlemesiyle birlikte vücudun dengesinin de neredeyse tamamen değiştiğini söylüyor.’’Dolayısıyla kasık, bel ve sırt ağrılarına çok sık rastlanır.Bacaklarda ve bazen de el ve kollarda gelişen ödem ve sinir ağrısına bağlı kramplar da geceleri uykunun sık sık bölünmesine sebep olur.

’’

Fiziksel nedenler ve kaygı

Bir diğer sebep de baş dönmeleri.Özelliklede sırt üstü yatıldığında rahmin ana damarlara baskı yapması sonucu kalbe dönen kan azalıyor.Bu nedenle uzmanlar,anne adaylarının özellikler sol tarafa dönerek yatmalarını tavsiye ediyorlar.Böylece baş dönmesi de engellenmiş oluyor.

Sık idrara çıkmanın ve idrar kaçırmanın da uyku konusunda huzursuzluklara neden olacağı da bir gerçek. Karaosmanoğlu bebeğin idrar kesesine baskısıyla gece boyunca defalarca tuvalete çıkabileceğini söylüyor ve ekliyor: ’’mide yanması da anne adaylarını huzursuz eden etkenlerin başında.

Artmış mide asidinin özellikle yatar pozisyonda yemek borusuna geçmesi sonucu oluşur ve rahatsızlıklara sebep olur.Anne adayları Hamileliğin son aylarında alışılmış uyku pozisyonunu da kaybederler. Büyüyen rahim sebebiyle yüz üstü yatmak zorlaşır.

Özellikle yüz üstü yatmaya alışanlar için hamileliğin ilerleyen aylarında en özlenen şey yüz üstü yatabilmek olur.Seks alışkanlıklarındaki değişiklikler ve bebek hareketleri de uyku düzenine etki ederler.

Nihayetinde de beklenen doğum yaklaştıkça artan korku bebek bakımı ile ilgili endişeler,bebeğin bakımı yüzünden işini kaybetme korkusu ve alı8nan kilolar ve vücut şeklinden dolayı cinsel ilişki sırasında yaşanan kaygılarda son ayların uykusuzluk nedenleri arasında sayılır.

Psikolojik Etkenler

Bazı anne adayları ise uyku sorunlarıyla daha fazla karşı karşıya kalıyorlar.Örneğin 18 yaşın altındaki anne adayları henüz ruhsal gelişimlerinin tamamlayamadıklarından, ruhsal sıkıntıları da daha ağır yaşayabiliyorlar.Ayrıca anne ve bebek açısından yüksek risk taşıyan gebeliklerde de huzursuzluklar uykuya yansıyor.

Araştırmalara göre ikinci, üçünü hamileliklerde, ilk hamileliklerden daha sıklıkla uykusuzluk şikayetleri oluşuyor.Tedaviyle kazanılmış hamileliklerde ve bebek kayıplarını sonucunda, hamileliğin sona ulaşmasının şiddetle arzu edildiği durumlarda da düzgün uyku uyunamıyor.

Annenin geçmişteki psikolojik sağlığı da hamilelikteki şikayetleri etkiliyor.Daha önceden geçirilmiş psikolojik problemi olanlarda ve psikolojik yapısı sağlıklı olmayanlarda hamilelik bir stres faktörü olarak algılanabiliyor.

Güç koşullarda yaşam sürenlerde uzun,zor veya gürültülü çalışma ortamında takdir edilmeyen ortamda çalışanlarda üst düzeyde görev yapan bir hamileye kıyasla uyku bozuklukları daha sık görülüyor.

Önlem alınmalı

Uykusuzluk insanın mevcut sinir sistemini alt üst ettiğinden mutlaka birtakım çarelere baş vurmak gerekiyor.Aksi takdirde hamilelik nedeniyle daha hassas bir yapıya sahip olan anne adayı bu dönemi daha kötümser geçirebiliyor.Dr.

Karaosmanoğlu baş vurulacak tedavi yöntemlerini şöyle sıralıyor:’’ Uyku problemlerine yol aça faktörlere azaltmaya ya da ortadan kaldırmaya yönelik destek tedbirleri aylık kontroller sırasında görüşülerek alınır.

Anne adayının yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik tedbirlere başvurulur ve kaygıları için psikolojik destek sağlanır.Ancak psikiyatrik problemi olanlarda ilaç tedavisine gidilebilir.’’

Uykusuz babalar

Aslında hamilelik döneminde yaşanan fizyolojik ve psikolojik değişimlerden sadece anne adayları etkilenmiyor.Yapılana araştırmalar baba adaylarının da uyku problemleriyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

İtalya ‘da yapılan yeni bir araştırma anne adaylarının eşlerinde de benzer tepkilerin görüldüğünü ortaya koyuyor.Gebeliğin eşlerde ki davranışlar üzerinde ki etkisinin araştırıldığı bir ankette ,baba olacakların da en sık yaşadığı üç problemden birinin uykusuzluk olduğu açıklanmış.

Anlaşılan o ki , uyku problemin geleceğin babasının da kapısını çalıyor.

Alacağınız bazı önlemlerle uyku probleminizin üstesinden gelebilirsiniz

* Asla uyku ilacına yönelmeyin. Hem sizin hem de doğacak olan bebeğinizin sağlığını tehye atmış olursunuz. Sakinleştirici şurupları ise anacak doktorunuzun tavsiyesi ile almalısınız. * Uykusuzluk probleminizi doğal yolardan çözmeye çalışın.Gece yatmadan önce bir bardak süt veya ıhlamur gibi bir bitki çayı için ya da elma yiyebilirsiniz.

* Akşamları sindirimi güç ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Çünkü ağır yemekler midenizde gereksiz şişkinlik ve rahatsızlık yaparak huzursuzluğunuzu arttırırlar. Çok yemek kadar açlığında uykusuzluğa sebep olabileceğini unutmayın. Çünkü uyuma isteği midenin yiyeceklerden boşaltılmasından sonra ortaya çıkar.

* Akşam yemeğinden sonra hemen yatağa girmeyin Çünkü hamile kadınlarda midenin boşalması en az 2 saat sonra tamamlanmış olur. Bu yüzden yemekten en az 2 saat sonra yatağa girin.

* Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Sıkı bir tiryakiyseniz ve eğer vazgeçemiyorsanız en azından bir bardaktan öteye gitmemeye çalışın.

Yatmadan önce yapacağınız kısa yürüyüşler vücudunuza giden oksijen miktarını arttıracağı için uyumanızı kolaylaştırır.Ayrıca yediklerinizi sindirmeniz açısından da faydalıdır.

Источник: http://www.galatatip.com.tr/hamilelikte-uyku-sorunu.html

Uykusuzluk, Uyku Sorunları ve Menopoz

Kadınlarda Uyku Sorunları
Uykusuzluk, Uyku Sorunları ve Menopoz | Sağlıklı

Menopoz geçiren birçok kadının sıcak basması, gece terlemesi ve endişesi kendi başlarına yeterince kötüdür, ancak uykunuzu etkilemeye başladıklarında daha da kötüye gidebilirler. Sinir bozucu bir döngüde, başka bir huzursuz gecenin neden olduğu stres ve yorgunluk bazen semptomları ve uyku sorunlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Menopoz sırasında uykunuzu iyileştirmek için kullanabileceğiniz sekiz stratejiyi öğrenmek için okumaya devam edin. Yaşam tarzı değişiklikleri, sıcak basmanızın sıklığını azaltmanıza veya uyku halindeyken uyuyabilmenize yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz hormon replasman tedavisi (HRT) veya başka tedaviler de reçete edebilir.

Menopoz sırasında uyku sorunlarına neden olan şey nedir?

Menopoz yakınında, yumurtalıklarınız östrojen ve progesteron hormonu üretmeyi bırakır. Bu hormonların azalması sıcak basmaları ve gece terlemelerine neden olabilir. Vücudunuzun sıcaklığı uyku esnasında yükselmeye başlarken uyanabilirsiniz. Sıcak flaşın geçtiğinde, birkaç rahatsız dakika için uyanmış olabilirsiniz. Birçok kadın daha sonra tekrar uykuya dalmakta zorlanır.

Sıcak basmaları ve terlemeye ek olarak, perimenopoz veya menopoz sırasında depresyon, anksiyete veya duygudurum bozukluklarının bir sonucu olarak uyku sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Ekstra duygusal stres ile karşı karşıyaysanız, zihinsel ücret size uyku engelleyebilir. Zihniniz gün boyunca karşılaştığınız endişelerden ve endişelerden kendisini kurtaramazsa, düşüp uykuda kalmayı zor bulabilirsiniz.

Bunun üzerine, uyku eksikliği, gündüz uykuları, yorgunluk ve ruhsal değişimler gibi başka sorunlara yol açabilir.

Uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu ve uykusuzluk gibi diğer sağlık sorunları, menopoz sırasında uyku sorunlarına katkıda bulunabilir.

1. İyi yemek yapın ve bol egzersiz yapın

Sıcaktan kızarmayı önlemeye yardımcı olmak için yağda veya şekerde yüksek olmayan düzenli ve dengeli yemek yemek önemlidir.

Bu faaliyetlerin zamanlaması da önemlidir. Bazı insanlar için yatma zamanına çok yakın yemek veya egzersiz yapmak, vücudun doğal saatini kesebilir ve uykularını engelleyebilir. Bazı insanlar akşamları egzersiz yaparsa daha iyi uyuyabilirler. Deneyin ve sizin için en iyi olanı gör.

2. Yatakta gevşek giysiler giyin

Pamuk gibi doğal elyaflardan yapılmış giysilerle yatın. Bu, cildinizin daha kolay “nefes almasını” sağlar. Kumaş, cildinizden uzakta nemi fitillemeye yardımcı olur.

3. Pamuk yapraklarını kullanın

Bazı diğer kumaşlarla karşılaştırıldığında pamuk cildinize karşı daha serin kalır. Çevrenizdeki ısınmanın önüne geçmenize yardımcı olur. Bu, terlemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

4. Yatak odasını soğuk tutun

Serin bir oda, sıcak bir odadan daha uykuya elverişlidir.Geceleri evinizdeki sıcaklığı düşürmeyi düşünün. Tavan fanları ya da ayakta duran fanlar hava dolaşımına yardımcı olur ve yatağınızın serin tutulmasına yardımcı olur.

5. Baharatlı yiyeceklerden kaçının

Terlemekten alıkoyan gıdalar yatmadan önce çok erken yerseniz uyku bozukluklarına neden olabilir. Baharatlı gıdalar ortak bir suçludur.

6. Nikotin, kafein ve alkol kullanmaktan kaçının

Eğer alkol ya da kahve içiyorsanız ya da yatmadan önce sigara içiyorsanız, vücudunuz kafein ve nikotin'in verdiği doğal enerji artışına karşı mücadele etmek için uğraşabilir.

Yatmadan önce bir bardak şarap uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak doğal uyku döngüsüne müdahele edebilir.

Başka bir deyişle, içtikten sonra daha kolay uykuya dalabilirsiniz, ancak daha önce uyanmanız ve daha az dinlenmeniz daha olası.

7. Stresinizi yönetin

Duygusal stres sıcaklık değişimlerine duyarlılığınızı arttırır. Bu, sıcak basması ve terleme yaratabilir. Karşılaştığınız stres veya kaygıyı yönetmeye yardımcı olmak için yoga, egzersiz ve masaj gibi rahatlama tekniklerini deneyin.

Kronik stresli, endişeli veya depresyondaysanız, doktorunuzla konuşun. Stresinizi yönetmek ve ruh halinizi geliştirmek için stratejiler önerebilirler. Bazı durumlarda, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya terapi reçete edebilirler.

8. Reçete edilen ilaçları alın

Yaşam tarzı tedavileri etkili değilse, menopoz belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olması için doktorunuz HRT önerebilir. Östrojen replasman tedavisi en çok bir hap, yama veya vajinal krem ​​ile uygulanır. Bazı durumlarda östrojen progesteron ile kombine edilir.

HRT, sıcak basması ve diğer menopoz semptomları için rutin olarak reçete edildi. Bununla birlikte, araştırma, şimdi HRT'nin bazı sağlık durumu riskinizi artırabileceğini önermektedir:

 • kan pıhtısı
 • inme
 • kalp hastalığı
 • göğüs kanseri

Potansiyel faydalar ve riskler hakkında doktorunuza danışın HRT ve diğer seçenekler. Menopoz belirtileri olan kadınlara yardımcı olduğu gösterilen hormonlar olmayan ilaçlar var. Doktorunuz hangi tedavi tercihlerinin sizin için en iyi olabileceğini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Takeaway

Uyku kayıpları sizi gün boyunca yorgun, kafanız karışmış ve sinirli hissetmenize neden olabilir. Kazayla oluşan yaralanma ve bazı sağlık koşulları riskini de artırabilir. Sıcak basması veya diğer menopozla ilgili belirtiler sizi uyanık tutuyor ise, doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz uykunuzun kalitesini yükseltmeye yardımcı olması için muhtemelen yaşam tarzı değişiklikleri önermektedir. Örneğin, düzenli olarak egzersiz yapmanızı, diyetinizi ayarlamanızı veya yatmadan önce uyarıcılardan kaçınmanızı önerir. Ayrıca, yatak odasında veya uyku rutinininde değişiklikler önerebilirler. Bazı durumlarda hormon replasmanı tedavisi de dahil olmak üzere ilaç önerirler.

Источник: https://tr.oldmedic.com/insomnia-sleep-problems-and-menopause-6791

Uyku Problemi Olanlar Ne Yapmalı, Uykusuzluk Nasıl Çözülür

Kadınlarda Uyku Sorunları

uyku problemi olanlar ne yapmalı, uykusuzluk nasıl çözülür

Yattığınızda döne döne bir türlü uyuyamıyorsanız, başını yastığa koyduğu anda uykuya dalamıyorsanız, yatağa yatmadan önce birkaç basit şeyler uygulayabilirsiniz. Uykusuzluk problemi olanlar için öneriler yazımızın devamında:

Sizce uykusuzluk ve uyku apnesi hayata nasıl yansıyor ? Kaliteli uyku alamadığı için hastalar sabah yorgun olarak uyanır, kendini uykusuz, kötü hisseder ve gün boyu uyuklar. Çok fazla  yorgun olmak tembelliğe ve  hareketsizliğe sebep olur. Bu hareketsizlik ve tembellik de kilo alımında artışa ve kiloda düzensizliğe  neden olur.

Sonuç olarak kilo, uyku apnesi hastalığını arttıracağında bir kısır döngü olarak ilerler ve işler daha da zora girmiş olur. Uykusuzluk ve kilo alımı, sinir bozukluğuna, iş verimliliğinde düşüş olacağından kariyerde düşüşe, cinsel hazlarda  azalmaya, konsantrasyonda ve çalışmada güçlüğe, unutkanlığa ve ağır depresyona sebep olur.

Ayrıca uykusuz olmak trafik ve diğer istenmeyen kaza oranlarını da arttırıyor.

Kalitesiz Uyku

Yaşamımızın yaklaşık 3’te 1’i uykuda geçmekte. Sağlıklı uyku denilen şey iki dönemden oluşuyor. Uyku bilimsel olarak ‘Non rem uykusu’ ve ‘REM uykusu’ olarak ikiye ayrılıyor. Non rem uykusu yüzeysel uykudur. Non rem 1 ve 2 ile, derin uyku non rem 3 evrelerinden oluşur.

Bir de uykunun  ikinci evresi olan, rüya içeren uyku bölümü, yani REM uykusu evresi vardır. Gece süresince bu dönemler yaklaşık olarak 3-5 defa tekrarlayarak yaşanır. Derin uyku evresi bedensel olarak, rüyalı uyku ise (REM uykusu)  ruhsal olarak dinlenmemizi sağlar.

Gecenin ilk yarı bölümünde daha çok derin olan uyku uyunur, sabaha doğru yaklaştıkça ise rüyalı uyku süresi daha uzun olur. Fakat uykunuzu kesintiye uğratan bir sebep var ise, uyku sürekli olarak hafif uyku bölümünde kalır. Yani derin uyku bölümü ve REM uykusu eksik olarak kalır.

Böyle bir uyku da dinlenmeniz için yeterli olmaz.

Uykusuzluk problemi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Uykusuzluk problemi genelde uykuya dalma sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Bunun bir başka boyutu ise uykuya dalan kişinin uykusunu devam ettirebilme güçlüğüdür.

Bir başka çok görülen ukusuzluk problemi türü de sabaha karşı uyanarak tekrar uykuya dalamama halidir. Ayrıca gece uykusunda bir sorun yaşamayıp sabah yorgun kalkan insanlar da kaliteli uyku uyuyamamaktan şikayet etmektedir.

uyku problemi olanlar ne yapmalı

İdeal Uyku Süresi Nedir 

Sizce ideal uyku süresi nedir, ideal uyku kaç saat olur? Ne kadar uyununca kaliteli uyku alınmış olur?

Yetişkin bir insanın 7 ila 7.5 saat arası uyumak kaliteli bir uykunun ilk adımıdır. Fakat bu süre her yetişkin için yeterli veya  standart değildir. Uyku ihtiyacı her kişide değişebilir. Uyku bazıları için 4 saat, bazıları için ise 11 saat uyuyunca yeterli olabilir.

Eğer altı saat uyuyan kişi  sabahları uyandığında kendisini uykuya doymuş ve dinç  hissediyorsa, uykusuzluk sorunu yoktur ve uykusunu tam almış demektir. O kişi için 6 saat yeterli uyku demektir.

Peki uyku problemi olanlar ne yapmalı? Uykusuzluk problemi nasıl çözülür?

Günlük aldığınız uykuya, saatlerine ve süresine dikkat edin. Uyumadan önce ılık bir duş almak daha rahat uyumanızı sağlar. Ilık süt, yasemin çayı yada ıhlamur ve yanında birkaç tane hafif bisküvi yenilebilir. Çünkü aç olarak yatmak da uykuya dalış sürecini olumsuz etkiler ve çok zor uykuya dalmanıza sebep olur.

Yatağın konforu ve yastık kişiyi en çok etkileyen faktörlerden biridir. Konforsuz olan bir yatak ve yastık uykuya dalma süresini ve bütün vücudun sağlığını etkiler. Bu sebepten dolayı yastık ve yatak kişiye özel seçilmelidir. Eşler için bir öneri de; rahatlık anlayışınız farklı ise 2 tane tekli yatak alıp birleştirilebilir ve bu da her iki kişinin de konforunu sağlar.

Dinlendirici olan ve yormayan hafif bir kitap okunabilir. Fakat ağır olan kitaplar hem uykuyu kaçırır hemde beyninizi yorduğu için sabah uykusuz kalkmanıza sebep olabilir.

Romantik olan diziler ve filmler  uykuya dalma sürenizi  kısaltır, korku ve gerilimli filmler ise sizi kastırdığı için uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

İlk 15 dakika içinde uykuya dalınamazsa kitap okunabilir, resim çizilebilir yada az önce dediğimiz gibi romantik dizi yada bir film izlenebilir. Uykunuz gelinceye kadar yatağa tekrar girmemelisiniz bu sizin daha çok huzursuz olmanızı sağladığı için uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Uykuya dalmadan önce bütün sıkıntaları kafadan atmak daha rahat bir uyku sağlar. Bu anlamda gevşeme tekniklerinin öğrenilerek yatmadan önce uygulanması faydalı olabilir. Uykusuzluk nasıl çözülür noktasında haftanın belirli günlerinde yapılan bisiklet sürme, yürüyüş veya yüzmek gibi faaliyetler kaliteli ve derin bir uykuya katkı sağlar.

uykusuzluk problemi nasıl çözülür

Yatak odanızı uyumak yada cinsellik haricinde, yani salon, çalışma odası gibi şeyler için kullanmayın. Yatak odanızda televizyon izlememelisiniz.

Kaliteli bir uyku için yatak odanızın ışık almayan ve sessiz bir ortam olmasını sağlayın. Ses çıkaran şeyleri yanınıza almayın. Örneğin saat, cep telefonu vb. Ayrıca cep telefonu yanınızdayken uyumak, uykunuzu iyi alamamanıza ve baş ağrısına sebep olur.

Gün içerisinde fazla çay ve kahve içmeyin. Bu da daha çok uykusuzluğa sebep olur. Ayrıca çok fazla yeşil çay içmek de uykusuzluğa sebep olur. Çünkü genelde bitki çayları da kafein içerir. Yine akşam vakitlerinde çok fazla sıvı almamanızı öneriyoruz. Çok fazla sıvı almak mesanenizi sıkıştırır, uyanmanıza sebep olur.

Akşam yemeklerinin çok geç yenmemesi ve hafif yemeklerin tercih edilmesi de uyku problemi olanlar ne yapmalı noktasında faydalı olacaktır. Çünkü akşam vaktinden sonra zaten yapılacak birşey olmadığı için pek fazla enerjinizi atamazsınız. Bu da uykusuzluğa sebep olur. İdeal akşam yemeği saati ise 7 yada 8’dir.

Yatmadan önce alkol alınması tavsiye edilmez. Derin uykuyu engeller. Ne kadar uykuya kısa dalsanız bile alkollü iken kaliteli bir uyku uyuyamazsınız.

Uykusuzluk sorunu olanlar ertesi gün de aynı sorunu yaşamak istemiyorsa gün içinde uyumamalıdır. Özellikle de saat öğlen 2’den ve akşam yemeği sonrasında uyunmamalıdır.

Источник: http://saglikloji.com/uyku-problemi-olanlar-ne-yapmali-uykusuzluk-nasil-cozulur/

Uyku Bozuklukları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kadınlarda Uyku Sorunları

Uyku insan yaşamının 3 te birini kapsayan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Uyku bozuklukları, birçok psikolojik veya nörolojik rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkabileceği gibi, sadece uyku bozukluğu olarak da görülebilir.

Uyku sadece zihinsel yaşamın bir parçası değil, aynı zamanda hormonal düzlemde de önemli rol oynayan bir süreçtir, bu nedenle uyku bozukluğunun nedenleri bulunarak en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni gibi hastalıklar uyku bozuklukları yapar. Bu gibi psikolojik rahatsızlıkların nedeni saptanmalı ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Uyku bozukluğu neden olur?

Uykusuzluğa neden olan faktörler oldukça fazladır. Uykusuzluk eğilimi kalıcı stres, alkol, sigara, kafein, çalışma saatleri, egzersiz, uyku hapları, fazla sesli ortam, ışık ve benzeri birçok faktör nedeni ile oluşabilir.

Uykusuzluk eğiliminin neden olduğu uyku bozukluğu nedir? Bazı insanlar stresli ve sıkıntılı dönemlerde diğer insanlara göre daha fazla uyku bozukluğu yaşarlar. Kişinin uykusuzluk geliştirmeye yatkın olduğunu ve bunun çok uzun sürmeyeceğini bilmesi, uykusuzluk geliştiğinde bu durum ile baş etmede faydalıdır.

Kalıcı stres kaynaklı uyku bozukluğu nedir?: Aile problemleri, ciddi bir hastalığı olan çocuk varlığı veya sevmediği bir işinin olması uyku bozukluğu yaşamada etkilidir. Bu gibi durumlarda stres ile başa çıkmayı öğrenmek uykusuzluğu önlemede yardımcıdır.

Alkol kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatmadan önce içilen bir bardak şarap uyumaya yardımcı zannedilse de, kişiyi tüm gece boyunca sık sık uyanma problemleri yaşatır.

Kafein kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Kafein insanları uyanık tutar. Eğer gece kahve içilirse uykuya dalmada sıkıntı oluşturmasa bile, uykunun daha az dinlendirici olmasına sebebiyet verir.

Çalışma saatlerine bağlı uyku bozukluğu nedir? Vardiyalı olarak çalışılıyor ise uyku problemi yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum, çalışma saatleri sürekli değişen kişiler için daha fazla sorun haline gelir.

Hafta sonlarında da hafta içinde yaşandığı gibi yaşamak, uyku problemi yaşamamak için önemlidir. Bu sayede vücut, ne zaman uyanık kalacağını ve ne zaman uyuyacağını karıştırmaz ve uyku sorunu daha az olur.

Her sabah aynı saatlerde uyanmak ve her akşam aynı saatlerde yatmak uyku bozukluğu yaşanmasını önleyebilir.

Egzersiz kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Dinlenme ve sakin bir yaşam tarzı ile uykusuzluğun önlendiği düşünülse de, çok az ya da hiç egzersiz yapmayan insanlar geceleri uykuya dalma güçlüğü çekerler.

Her gün düzenli olarak yapılan egzersiz ve yürüyüş sayesinde daha iyi uyumak mümkündür. Egzersiz yapmak için gün içinde en uygun zaman öğleden sonradır. Yatma zamanına yakın egzersiz yapılmamalıdır.

Yatma zamanı ile egzersiz arasında en az 2 saat geçmelidir.

Uyku hapları kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Doktor tavsiyesi olmadan uyku hapı kullanılmamalıdır. Bazı uyku ilaçları her gün kullanıldığında, birkaç hafta sonra hiç bir fayda sağlamaz.

Ses (gürültü) kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatak odası mümkün olduğunca sessiz olmalıdır. Yakın yerden gelen araba sesleri, uçak sesleri, televizyon sesi ve diğer sesler uyanmaya neden olmasa da uyku kalitesini bozarlar.

Işık (aydınlık) kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatak odası mümkün olduğunca karanlık olmalıdır. Gündüzleri uyunacak ise perdeler, panjurlar iyice kapatılarak oda karanlık hale getirilmelidir. Işık gözler kapalı olduğu halde gözlere ulaşır ve uykuyu dağıtabilir.

Uyku bozukluğu neden olur

Gündüzleri aşırı uyku hali neden olur?

Kişi uyanıkken dayanamadığı uyku isteği yaşıyor ise bu durum hastalık belirtisi olabilir. Gündüzleri meydana çıkan bu durum pek çok hastalığa bağlı gelişebilir.

 • Narkolepsi
 • Fokal lezyon
 • Prader-Willi sendromu
 • Miyotonik distrofi (kas hastalığı)
 • Ensefalit (beyin iltihabı)
 • İMSS hipersomnisi
 • Serebral palsi
 • Kafa travması
 • Serebral radyoterapi
 • Nörolojik hastalıklar
 • Yüksek ateş
 • Metabolik hastalıklar
 • Endokrin hastalıklar
 • Sistemik hastalıklar
 • İlaçlar
 • Psikiyatrik hastalıklar
 • Şizofreni
 • Mevsimsel affektif bozukluk (mevsimsel depresyon)
 • Uyku deprivasyonu
 • Sosyal faktörler
 • Sirkadyen ritim bozukluğu
 • Geceleri uyku bölünmesi varlığı
 • Geceleri ışıklı ve gürültülü ortamda uyuma
 • Geceleri ağrı çekme
 • Geceleri huzursuz olma
 • Jet lag gibi bir çok neden ve rahatsızlık gün içinde kişinin kendisini hep uykusuz hissetmesine ve gün boyunca uyku haline neden olur.

Uyku bozukluğu türleri

Genel olarak tüm dünyada yaygın kabul edilen ICSD-2 uyku bozukluğu sınıflaması 85 uyku bozukluğu tipini içermekte ve 8 ana grup sınıflandırmadan oluşmaktadır.

 1. İnsomnialar
 2. Uykuda solunum bozuklukları
 3. Solunum bozukluğuna bağlı olmayan uyku bozuklukları
 4. Hipersomnialar
 5. Sirkadyen ritim bozuklukları
 6. Parasomniler
 7. Uyku ile ilişki hareket bozuklukları
 8. İzole semptomlar ve normal varyantları
 9. Diğer uyku bozuklukları şeklinde sınıflandırılır.

İnsomnia nedir? İnsomnia veya uyuyamama hastalığı bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyu sürekli uyuyamama sorunlarını içerir. Hastalar genellikle gözlerini kapatamadığından veya yatakta sürekli dönmekten şikayet ederler.

Uykuda solunum bozuklukları nedir? : Uykuda solunum bozuklukları denildiğinde, uykuda solunumun kesilmesi ile ilgili 13 farklı hastalıktan bahsedilir. Uykuda solunum bozuklukları önemli bir hastalık grubudur. Uykuda solunum bozukluğu uyku sırasında ardı sıra tekrarlayarak nefesin tamamen durması, nefes alıp vermenin azalması, solunumun sığlaşması söz konusudur.

Bu durumda kanda oksijen düşer, bazı hastalarda kanda karbondioksit yükselir, kalp ritmi bozulur, beyne giden oksijen azalır. Yani uykuda solunum bozukluğunun tipi ne olursa olsun, vücutta, beyinde ve özellikle kalp damar siteminde fırtınaların koptuğu anlamına gelebilir. Uykuda solunum bozuklukları belirtileri benzer özellik gösterirken, tedaviler farklı olabilir.

Hipersomnia nedir? Hipersomnia gün içinde çok fazla uyuma ya da gece uykusunu gündüze çevirmektir. Hipersomnia sorunu olan kişi geceleri yeteri kadar uyusa da, gün içinde uyuma isteğini karşı koyamaz. Hipersomnia tedavisi mümkün bir uyku bozukluğudur.

Sirkadyen ritim bozukluğu nedir? Sirkadyen ritim merkezi beynin orta bölümünde bulunan bir nevi saat görevi yapan bir bölümüdür. Bu saat dış ortamlardan ve vücuttan algıladığı sinyallere göre uykunun başlamasını veya bitmesini sağlar. Bu saat, ışık ve karanlık sistemine göre kendini ayarlar.

Sirkadyenin ritminde gelişen değişiklikler, kişisel uyku sirkadyen sürecinin 24 saatlik sosyal ve fiziksel çevre arasındaki ayar bozukluğuna neden olarak tekrarlayıcı veya uzun süreli uyku ritmi bozukluğu ile seyreden hastalıklara yol açar. Uyku ritim bozukluklarında ana belirtiler; uyunması gereken saatlerde uyuyamama, uyunmaması gereken saatlerde uyanık kalamama gibi belirtilerdir.

Parasomnia nedir? Genellikle çocukluk çağlarında başlayan, erişkinlik döneminde kendiliğinden azalan, bazen erişkinlikte de ortaya çıkan uyku sırasında davranış bozukluğudur. Parasomnilerin gelişimi hakkında net bir bilgi yoktur.

Bazı verilere göre merkezi sinir siteminin olgunlaşma dönemi ile ilgili olduğu bildirilmektedir. Parasomnia genel olarak 4 türde kendini gösterir.

Kabus bozukluğu, uyku terörü bozukluğu, uyurgezerlik bozukluğu ve adlandırılamayan parasomnia gibi türleri vardır.

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları nedir? Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları uykuya dalma ve sürdürmeye neden olan huzursuz bacaklar sendromu dışında, kişinin kendisinin fark edemeyeceği ve kötü kaliteli uykuya neden olan hastalıklardır.

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları (huzursuz bacaklar sendromu, uykuda periyodik hareket bozuklukları, uyku ile ilişkili bacak krampları, uyku ile ilişkili diş gıcırdatma, uyku ile ilişkili ritmik hareket bozuklukları) şeklinde sınıflandırılabilir.

Uyku bozukluğu türleri

Uyku bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Uyku şikayeti haftalarca, aylarca sürüyor ise mutlaka bir hekime baş vurmak gerekir. Öncelikle aile hekimine danışarak hangi bölüme gidileceği hakkında bilgi edinmek önemlidir. Uyku şikayetleri ev ile ilgili, iş ile ilgili, eş ile ilgili veya benzeri durumlar ile ilgili ise tedavi bu durumlara yönelik ya da kısa süreli ilaç kullanımı ile yapılabilir.

Haftalarca, aylarca süren uyku bozukluğu sorunu için uyku merkezlerine ya da bu konuda deneyimi olan psikiyatriste başvurulması ve nedenin iyi araştırılarak nedene yönelik tedavi edilmesi gereklidir.

Uyku bozuklukları tedavisi

Uyku bozukluklarının tedavisi hastalığın türüne, nedenlerine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı değişiklik gösterir. Eğer uykuya dalma zorlukları psikiyatrik sıkıntılara bağlı ise öncelikle bu psikiyatrik bozukluklar tedavi edilir.

Uyku bozukluğu, uyku apnesi gibi horlama, ritim bozukluğu, gece uykuda nefes kesilmesi gibi bir duruma bağlı ise bu durum gerekli uzmanlar tarafından teşhis edilir ve nedene yönelik tedavi yapılır.

Stres ile veya psiklojik sorunlar ile ilgili uykuya dalma ya da uyanma sorunları var ise bu durum psikiyatrist veya psikoloğun birlikte çalışması ile tedavi edilir.

Yani uyku bozuklukları tedavisi hastalıklara ya da bu duruma neden olan durumlara yönelik yapılır.

Yeterli uyku süresi nedir?

Bir insanın dinlendirici bir uyku uyuyabilmesi için hem uyku süresinin yeterli olması hem de uyku kalitesinin iyi olması gerekir. Her insanın uyuması gereken süre genetik olarak belirlenir. Bazı insanlar 3-4 saat, bazı insanlarda 8-12 saat uyuyabilir. Uykunun süresi kişiden kişiye farlılık gösterir. Bu nedenle insanlar kendisi için uygun süreyi kendileri ayarlamalıdır.

İnsanlar neden uyur?

İnsanlar ve beyni olan bütün canlılar, beyinlerinin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için uyku denilen bir süreç geçirirler.

İnsanlar milyonlarca yıl öncesinden bu güne gündüz ayakta kalıp gece uyumayı seçmişlerdir ve her insan yaşamını normal sürdürebilmek için uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku beyin için gerekli bir fonksiyondur.

Beyni bir bilgisayar gibi düşünecek olursak, uyku sırasında beyin dışarıdan gelen verileri değil, vücuttan ve beynin içinden gelen verileri değerlendirir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/uyku-bozukluklar-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.