Kafein Bağımlılığı

Kafeini Kestikten Sonra Neler Oluyor?

Kafein Bağımlılığı

Sabahı düşündüğünde ne çiziyorsun?

Büyük olasılıkla, güne hazırlanmak, kendinize biraz kahvaltı hazırlamak ve tabii ki sabah kahvelerinizi dökmek gibi bir şey.

Birçok kişi için sabah bir fincan kahve, yeni bir günün başlangıcına işaret eden ve onlara yeni bir güne başlama enerjisi veren rahatlatıcı bir törensel ritüeldir.

Dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 75 ila 80'i düzenli olarak kafeinli içecekler içiyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde, kafein alımının miktarı, yaşa göre artarken, 50-64 yaş grubunda zirve yapıyor. Kafein ana kaynağı kahve, ardından alkolsüz içecekler ve çaylar geliyor.

Bu kafeinin tamamı kafein bağımlılığına neden olabilir.

Kafein bağımlılığı kaç kişi olduğunu tam olarak belirlemek zor olsa da, araştırmalar kafein kullananların dörtte birinden fazlasının Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı'nda (DSM-5) Maddede listelenen kriterleri karşıladığını göstermektedir Bağımlılık listesi.

Her gün kafein içeren kahveler veya içecekler içerseniz, kafein çekilmesi belirtilerinden şikayetçisiniz.

Kafein yoksunluğunun belirtileri ve bağımlılığınızı sınırlandırmak için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

AdvertisementAdvertisement

Kafeinin etkileri> Kafeinin vücut üzerindeki etkisi

Kafein, merkezi sinir sistemini uyarıcı olarak görev yapar. Enerji, uyanıklık ve iyi olma hissi gibi uyarılarla beynin aynı “mutlu” etkilerini üretir. Bazı kişiler de kafeinin etkilerine karşı daha hassastır. Beyinleri, kafeine diğer insanlara göre daha fazla bağımlı hale gelebilir. Kafeine bağımlı olmak birçok faktörden kaynaklanabilir ve genetikten de etkilenir gibi görünmektedir.

Kafeinin vücut üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız »

Kafein birçok yan etkiyle ilişkilendirilmiştir:

uyku bozuklukları

 • anksiyete
 • depresyon
 • mide ağrısı
 • asit reflü
 • kas seğirme
 • kardiyovasküler sorunlar
 • bedensel acılar
 • sosyal zorluklar
 • sinirlilik
 • sinirlilik
 • konsantrasyon zorluğu
 • düşünce bozuklukları
 • Kafein, ergenlik çağındaki çocuklarda ve çocuklarda özellikle tehlidir.

Tıpkı diğer herhangi bir ilaç gibi, vücudunuz da kafeinasyona alışabilir ve başlangıçta yaptığı etkileri üretmek için vücudunuzun daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Bir çalışma incelemesi, günde 200 mg, 750 ila 1 arasında düzenli, yüksek dozda kafeinin toleransa yol açabileceğini buldu.

Kahve içerisindeki kafein içeriği, markaya ve kahveye bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak tipik bir fincan filtre kahvesi, fincan başına yaklaşık 95 mg kafein içerir.

Reklam

Semptomlar

Para çekme belirtileri

Kafein bağımlılığının en belirgin belirtilerinden biri, günlük yaşam aktivitelerini kafeinsiz gerçekleştirmek için başarısız olmasıdır.Yani, sabahları günlük bir fincan kahve içmeden çalışamıyorsanız ve “sahip olmak zorunda” iseniz, kafeine bağımlı olabilirsiniz.

Ayrıca tüketmeyi bırakmayı denediyseniz ve durduramıyorsanız, kafeine bağımlı olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Kafeinden çekilme fiziksel belirtileri de vardır. Bazı araştırmalara göre en yaygın semptom baş ağrısı olmakla birlikte diğer çekilme belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

yorgunluk

 • düşük enerji ve aktiflik
 • uyanıklık
 • uyuşukluk
 • genel “kötü hava” ve hoşnutsuzluk
 • depresif ruh hali
 • konsantrasyon zorluğu
 • sinirlilik
 • sersemliğe duyarlılık
 • Kafein yoksunluğunun fiziksel etkileri bulantı, kusma ve kas ağrısı veya sertlik gibi gribe benzer semptomları da içerebilir.

Kafein çekilmesinin belirtileri genellikle kafein kullanmadan 12-24 saat sonra başlar. Semptomların zirveye çıkma süresi, devam eden kafeinden 20 ila 51 saat sonra gerçekleşir. Para çekme 2 ila 9 gün arasında sürer.

Advertisement Advertisement

Bağımlılığını azaltın

Kafein bağımlılığınızı nasıl azaltabilirsiniz

Kafein tüketimi üzerine yapılan çalışmaların incelenmesi, ciddi şekilde kafeine bağımlı kişilerin pek çok tedavi seçeneği bulamadığını bulmuştur onlara profesyonelce ulaşılabilir. İlk adım, kafein bağımlılığınızı azaltmak konusunda doktorunuzla konuşmaktır.

Kafeine bağımlılığınızı azaltmak için şu adımları da deneyebilirsiniz:

Su alımını artırın.

 • Bir kafeinli içeceği günde bir kez kafeinsiz bir seçenekle değiştirin. Örneğin, normalde sabahları üç fincan kahve içerseniz, bunlardan birini bir bitki çayı veya limonlu sıcak su ile değiştirmeyi deneyin.
 • Günlük rutine egzersiz ekleyin. Vücudunuz ve merkezi sinir sisteminiz için doğal bir uyarıcıdır.
 • Advertisement

Paket servisi açma

Takeaway

Eğer kafein bağımlılığınız olduğundan şüpheleniyorsanız endişelenmeyin – kesinlikle yalnız değilsinizdir. Birçok kişi çok kafeine bağımlıdır. Alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız bunun farkında olmak ilk adımdır.

Yapabileceğiniz birçok yaşam tarzı değişikliği vardır, örneğin bir kafeinli içecekten kafeinsiz bir seçenek çıkartmak gibi. Örneğin, su veya bitki çayını deneyin veya alımınızı her geçen gün azaltın.

Источник: //tr.medic-life.com/what-happens-after-i-cut-off-caffeine-18958

Kafein Bağımlılığı

Kafein Bağımlılığı

Kafein bağımlılığı; sigara, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı kadar yıkıcı etkileri bulunmamasına karşın nispeten bağımlılıktır ve kafeini bırakmak bazı yan etkilere neden olabilir.

Kafein eksikliği sırasında ortaya çıkan etkilerin şiddeti kişiden kişiye göre değişir, hafif veya şiddetli olarak görülebilir.

Kafein bağımlılarında, yeterli miktarda kafein alınamadığı durumlarda; baş ağrısı, uyuşukluk, konsantrasyon zorluğu gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Kafein Bağımlılık Yaratır mı?

Bu bağımlılıktan ne kast ettiğimize göre değişir. Bu nedenle bu soruya “bir bakıma evet” diye cevap verebiliriz.

Kafein merkezi sinir sistemi için bir uyarıcıdır ve düzenli kafein tüketimi hafif fiziksel bağımlılık yaratır.

Ancak kafein fiziksel, sosyal ve ekonomik anlamda sağlığınızı bağımlılık yapan uyuşturucular kadar tehdit etmez. (Kafelerde kahveye harcadığınız parayı düşününce aynı fikirde olamayabilirsiniz.)

Özellikle günde iki bardak yada daha fazla kahve içiyorsanız ve kafein tüketiminizi birdenbire keserseniz bir ya da birkaç gün bazı belirtiler görebilirsiniz. Kafein almayı bırakınca görülebilecek etkiler arasında:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Huzursuzluk
 • Hassasiyet
 • Depresif hal
 • Konsantrasyon eksikliği

sayılabilir.

Hiç şüphesiz kafein alımını kesmeniz birkaç günü kötü geçirmenize sebep olabilir. Ancak uyuşturucu ve alkole bağımlı olanların bu zararlı maddeleri kesmesi sonucu görülebilecek etkilerin yanında bunlar oldukça hafif kalacaktır. Bu nedenle pek çok uzman kafein tüketimini ciddi bir bağımlılık olarak görmemektedir.

Kafein bağımlılığı bir mit midir yoksa bir gerçek mi? Bunu bilmek o kadar da kolay değildir. Kafein ile ilgili bazı yanlış bilgilere sahip olabilirsiniz. İlk olarak, en yaygın kafein kaynakları nelerdir biliyor musunuz? Bu kaynaklardan iki tanesini saymak zor olmasa gerek: Kahve ve çay.

Ancak kola fındığı ve kakao çekirdeklerinin de en yaygın kafein kaynaklarından olduğunu biliyor muydunuz? Yiyecekten yiyeceğe kafein oranı ne kadar değişir? Aslında yiyeceklerdeki kafein miktarları yiyeceğin çeşidine, porsiyon büyüklüğünü ve yiyeceklerin ve içeceklerin nasıl hazırlanmış olduğuna göre çokça değişmektedir.

Kafeinsiz kahvelerde bile kafein miktarı sıfır değildir. Reçetesiz satılan bazı ağrı kesicilerde, soğuk algınlığı ilaçlarında, diyet haplarında da kafein bulunmaktadır. Bu ürünler 16 ila 200 miligram arası kafein içermektedir. Aslında kafeinin kendisi de hafif bir ağrı kesicidir ve diğer ağrı kesicilerin etkinliğini arttıran bir özelliğe sahiptir.

Baş Ağrıları

Kafeini bırakmaya çalışanlarda en sık görülen belirti baş ağrısıdır. Son kafein alımından 12-24 saat sonra ortaya çıkabilir. Ağrılar belli belirsiz olarak başlar ve süre uzadıkça şiddetlenebilir. Kahveyi bırakanların %50’sinde baş ağrısı görülmüştür. Ağrıların şiddeti kişilere göre farklılık gösterebilir.

Uyuşukluk

Kafein yoksunluğunun diğer bir karakteristik belirtisi ise uyuşukluk halidir. Uyuşukluğa sürekli uyku hali eklenebilir. Belirtiler yine son kafein alımından 12-24 saat sonra görülmeye başlar ve şiddeti kişiden kişiye değişir.

Konsantrasyon Eksikliği

Kafein bağımlılığından kurtulma çalışan kişilerde sık görülen sorunlardan biri de odaklanma güçlüğüdür. İleri vakalarda, işe veya okula gidemeyecek kadar konsantrasyon eksikliği meydana gelebilir.

Kafein eksikliğine bağlı olarak görülen odaklanma güçlüğü sinirlilik, anksiyete ve depresyona kadar giden rahatsızlıklara neden olabilir. Spesifik testlerle ölçülebilen kognitif ve psikomotor performansında azalma görülebilir.

Grip Benzeri Semptomlar

Bazı insanlar kafeini bıraktığında mide bulantısı, kusma, kas ağrıları, kol ve bacaklarda halsizlik gibi yoksunluğa bağlı belirtiler yaşanabilir. Bu belirtilerin en yoğun olarak görüldüğü saatler son kafein alımından 20-48 saat sonradır. Belirtiler 3 günden 7 güne kadar devam edebilir.

Kafein uykusuzluğa sebep olur mu?

Vücudunuz kafeini hızlıca absorbe eder. Ancak kafein yine hızlıca vücuttan atılır. Büyük oranda karaciğerde işlem gören kafeinin görece kısa bir yarı ömrü vardır.

Bu da ortalama 5 ila 7 saat içinde vücudun alınan kafeinin yarısından kurtulması demektir. 8 ila 10 saat arasında alınan kafeinin yüzde 75’i atılacaktır.

Bu nedenle, pek çok insan için sabahları içilen bir ya da iki fincan kahvenin gece uykusunu etkilemesi söz konusu değildir.

Ancak günün ilerleyen saatlerinde içilen kahve uykuyu etkileyebilir. Eğer siz de pek çokları gibiyseniz, uyumadan en az altı saat önce içtiğiniz kahve uykunuzu kaçırmayacaktır.

Ancak hassasiyetiniz, metabolizmanızın çalışma hızına ve düzenli olarak tükettiğiniz kahve miktarına göre değişebilir.

Kafeine karşı hassasiyeti olanlar, kafein tüketimi nedeni ile sadece uykusuzluk değil aynı zamanda gerginlik ve mide-bağırsak bozuklukları da yaşayabilirler.

Kafein kemik erimesi, kalp rahatsızlıkları ve/veya kansere riskini arttırır mı?

Kararında tüketilen günlük kafein (300 miligram ya da 3 bardak kahve) sağlıklı yetişkinlerin pek çoğunda zararlı bir etkiye sebep olmamaktadır. Ancak bazı insanlar kafeinin etkilerine karşı daha zayıf olabilmektedirler. Yüksek kan basıncı olanlar ve yaşlılar bu guruba dahildir.

Kemik erimesi ve kafein tüketimi: Yüksek seviyelerdeki kafein tüketimi (günde 744 miligram ve üstü) idrarda atılan kalsiyum ve magnezyum miktarını arttırabilir. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, özellikle yeteri kadar kalsiyum alındığında bunun bir kemik kaybına sebep olmadığını göstermiştir.

Bir bardak kahve ile kaybedebileceğiniz kalsiyumu, o kahveye ekleyeceğiniz yalnızca iki yemek kaşığı süt ile telafi edebilirsiniz. Ancak çalışmalar, kafein ile yaşlılarda görülen kalça kırıklarının bir ilgisinin olduğunu göstermiştir. Yaşlı bireyler kafeinin kalsiyum üzerindeki etkileri açısından daha hassas olabilirler.

Eğer yaşlı bir bireyseniz, doktorunuza kafein alımınızı 300 miligram ya da daha az olarak sınırlandırmanızın gerekip gerekmediğini sorabilirsiniz.

Kalp damar rahatsızlıkları ve kafein tüketimi: Kafeine karşı hassasiyeti olanların kafein tüketmesi durumunda geçici olarak kalp atışlarının ve kan basınçlarının yükselmesi gözlemlenebilir.

Ancak pek çok büyük çalışma yüksek kolesterol, düzensiz kalp atışları veya kalp-damar rahatsızlıkları ile kafein alımı arasında herhangi bir ilişki bulamamışlardır. Yine de eğer halihazırda yüksek kan basıncınız ya da kalp problemleriniz varsa kafein tüketiminizi doktorunuzun kontrolünde yapmanız doğru olacaktır.

Zira kafein açısından hassas bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca yüksek kan basıncına bağlı felçlik ile kafein alımı arasındaki ilişki hakkında daha fazla çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Kanser ve kafein tüketimi: 20 bin insanı kapsayan 13 adet çalışma, kanser ile kafein arasında bir ilişki bulamamıştır. Hatta kafein bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahip bile olabilir.

Kafein Gebe Kalmak İsteyen Kadınlar İçin Zararlı mıdır?

Pek çok çalışma az miktar kafeinin (günde bir bardak kahve) sorunlu gebelik, düşük, doğum kusurları, erken doğum gibi sorunlarla bir ilgisinin olmadığını göstermiştir.

Ancak yine de gebe olan ya da gebe kalmak isteyen kadınların günde 200 miligramdan az kafein almaları salık verilmektedir.

Bunun sebebi yüksek miktarlardaki kafeinin düşük riskinin arttırdığını gösteren çalışmalardır.

Kafein Susuzluğa Yol Açar mı?

Kafein idrara çıkma isteğinizi arttıracaktır. Ancak kafeini aldığınız içeceklerdeki sıvı genelde idrarla kaybettiğiniz sıvıyı karşılar. Yani kafein hafif derecede bir idrar sökücü olsa da kafeinli içecekleri kararında tüketmek sizleri susuz bırakmayacaktır.

2004 itibari ile 6 ila 9 yaş arasındaki çocuklar günlük ortalama 22 miligram kafein almaktadırlar. Bu tavsiye edilen sınırlar içerisinde bir miktardır. Ancak kafein içeriği yüksek olan enerji içecekleri giderek popülerlik kazanmakta olduğundan bu sayı artış gösterebilir.

Bazı çocuklarda kafeine hassasiyetten dolayı geçici kaygı, asabiyet ve kafein sonrası gelen bitkinlik görülebilir. Dahası çocukların kafein aldıkları içecekler (sodalar, enerji içecekleri, tatlandırılmış çaylar) şeker içeriği yüksek içeceklerdir. Bu nedenle bu gibi içecekler çocuklarda obezite riskini arttırmaktadır.

Kafeinin kendisi çocuklar için zararlı olmasa da kafein içerikli içecekler çocukların sağlığı açısından çoğunlukla uygun değillerdir.

Kafein Sizleri Ayıltır mı?

Araştırmalar, kafeinin aslında insanları ayıltmadığını ancak insanların buna inandığını göstermektedir. Örneğin alkol sonrası kahve içen pek çok insan direksiyon başına geçmekte bir sakınca görmez. Oysa tepki hızları ve muhakeme kabiliyetleri alkol nedeniyle hala sakattır. Hatta hem alkol hem kafein almış üniversite öğrencilerinin trafik kazası yapma ihtimali daha fazladır.

Kafein Sağlıklı mıdır?

Kafeinin kanıtlanmış az sayıda faydası bulunmaktadır. Ancak kafeinin potansiyel faydaları da incelenmeye değerdir. Düzenli bir kahve içici sizlere kahvenin konsantre olmaya yardımcı olduğunu ve enerji verdiğini söyleyebilir.

Kahve düşünceleri berraklaştırabilir, kişiye uyanıklık verebilir. Bu sübjektif bulguları bazı bilimsel araştırmalar desteklemektedir.

Hatta Fransızların yaptığı bir araştırma kafein tüketen kadınların zihinsel yeteneklerinin daha yavaş kaybolduğunu göstermiştir.

Kafeinin diğer olası yararları arasında belli bazı baş ağrısı türlerinin giderilmesine yardımcı olması ve bazı astım hastalarına faydalı olması sayılabilir. Bu faydalar merak uyandırsa da hala doğruluklarının bilimsel olarak kanıtlanmaları gerekmektedir.

Sınırlı sayıdaki kanıtlanmış faydalar

 • Parkinson hastalığına
 • Karaciğer rahatsızlıklarına
 • Kolorektal kansere
 • Tip 2 diyabete
 • Bunamaya

Böylesine potansiyel yararlarına rağmen yüksek dozda kafeinin sağlık açısından kötü etkilerinin olabileceğini unutmayın. Kafeinin potansiyel faydaları ve zararları konusunda daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir.

Kaynaklar

Источник: //www.onikibilgi.com/kafein-bagimliligi/

Acıbadem Sağlık Grubu | Acıbadem

Kafein Bağımlılığı
Acıbadem Üniversitesi, 2007 yılında Acıbadem Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan sağlık alanında tematik bir üniversitedir.

Sağlık hizmetlerinde 25 yılı aşkın deneyim ve bilgi birikimiyle oluşan Acıbadem kültürünü yükseköğretime taşıyan üniversite; güçlü akademik kadrosu, gelişmiş teknolojik altyapısı ile alanında donanımlı ve sürekli gelişime açık sağlık profesyonelleri yetiştirmeyi hedefliyor.

Araştırma odaklı Acıbadem Üniversitesi’ndeki dünyadaki en kapsamlı kilinik simülasyon eğitim merkezlerinden biri olan CASE’te, öğrencilerin yanı sıra sağlık profesyonelleriyle de eğitimler gerçekleştiriyor.

Acıbadem'in Öncüsü Yenilendi

Hizmet alanını 2.5 katına çıkararak Acıbadem Sağlık Grubu'nun en büyük hastanesi olan Acıbadem Maslak 364 yatak kapasitesiyle hizmet veriyor. Tıbbın tüm alanlarında hizmet sunan Acıbadem Maslak Hastanesi’nde radyoterapi cihaz parkı ile kanser alanında da tanı ve tedavi hizmetleri yürütülüyor.

SAYILARLA ACIBADEM SAĞLIK GRUBU

 • YILLIK ORTALAMA HASTA SAYISI

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.

) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

 • Kimlik bilgileriniz: Adınız, soyadınız, T.C. Kimlik numaranız, pasaport numaranız veya geçici TC Kimlik numaranız, doğum yeri ve tarihiniz, medeni haliniz, cinsiyetiniz, sigorta veya hasta protokol numaranız ve sizi tanımlayabileceğimiz diğer kimlik verileriniz.
 • İletişim Bilgileriniz: Adresiniz, telefon numaranız, elektronik posta adresiniz ve sair iletişim verileriniz, müşteri temsilcileri ya da hasta hizmetleri tarafından çağrı merkezi standartları gereği tutulan sesli görüşme kayıtlarınız ile elektronik posta, mektup veya sair vasıtalar aracılığı ile tarafımızla iletişime geçtiğinizde elde edilen kişisel verileriniz.
 • Muhasebesel Bilgileriniz: Banka hesap numaranız, IBAN numaranız, kredi kartı bilginiz, faturalama bilgileriniz gibi finansal verileriniz.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı ve planlaması amacıyla özel sağlık sigortasına ilişkin verileriniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu verileriniz.
 • Hastane veya tıp merkezlerimizi ziyaret etmeniz halinde güvenlik ve denetim amaçlı tutulmakta olan kamera kayıtları görüntüleriniz.
 • Otoparkı kullanmanız halinde araç plaka veriniz.
 • Sağlık Bilgileriniz: Laboratuvar sonuçlarınız, test sonuçlarınız, muayene verileriniz, randevu bilgileriniz, check-up bilgileriniz, reçete bilgileriniz dahil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi sırasında veya bunların bir sonucu olarak elde edilen her türlü sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verileriniz.
 • www.acibadem.com.tr sitesine veya www.acibadem.com.tr/AcibademOnline/TR/MainPage adresine gönderdiğiniz veya girdiğiniz sağlık verileriniz ve sair kişisel verileriniz.
 • Acıbadem’e veya Acıbadem Grup şirketlerinden herhangi birine iş başvurusunda bulunmanız halinde bu hususta temin edilen özgeçmiş dâhil sair kişisel verileriniz ile Acıbadem Grubu çalışanı ya da ilişkili çalışan olmanız halinde hizmet akdiniz ve işe yatkınlığınız ile ilgili her türlü kişisel verileriniz.

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

 • Kimliğinizi teyit etme,
 • Kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi.
 • İlgili mevzuat uyarınca Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Hastane ve Tıp Merkezlerimizin iç işleyişi ile günlük operasyonların planlanması ve yönetilmesi.
 • Hastane Yönetimi, Hasta Hakları, Hasta Deneyimi bölümleri tarafından hasta memnuniyetinin ölçülmesi, arttırılması ve araştırılması.
 • İlaç temini.
 • Randevu almanız halinde randevu hakkında sizi haberdar edebilme.
 • Risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerini geliştirme amacıyla analiz yapma.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından sağlık hizmetlerinizin finansmanı, tetkik, teşhis ve tedavi giderlerinizin karşılanması, müstehaklık sorgusu kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgilerin paylaşılması.
 • Araştırma yapılması.
 • Yasal ve düzenleyici gereksinimlerin yerine getirilmesi.
 • Sağlık hizmetlerinin finansmanı kapsamında özel sigorta şirketler ile talep edilen bilgileri paylaşma.
 • Kalite, Hasta Deneyimi, Bilgi Sistemleri bölümleri tarafından risk yönetimi ve kalite geliştirme aktivitelerinin yerine getirilmesi.
 • Hasta Hizmetleri, Mali İşler, Pazarlama bölümleri tarafından hizmetlerimiz karşılığında faturalandırma yapılması ve anlaşmalı olan kurumlarla ilişkinizin teyit edilmesi.
 • Pazarlama, Medya ve İletişim, Çağrı Merkezi bölümleri tarafından kampanyalara katılım ve kampanya bilgisi verilmesi, Web ve mobil kanallarda özel içeriklerin, somut ve soyut faydaların tasarlanması ve iletilebilmesi.

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

 • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu,
 • 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu,
 • 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname,
 • Özel Hastaneler Yönetmeliği,
 • Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Korunması Yönetmeliği,
 • Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuat hükümleridir.

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3.

fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
 • Kişisel veriler işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
 • Kişisel sağlık verilerine erişim ve bu verileri isteme,
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesine ve/veya kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesine ilişkin işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme hakkını haizsiniz.

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “//www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

 • (i) Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 49 Altunizade, Istanbul, Türkiye adresine kargo ile ıslak imzanızı taşıyan bir dilekçe ile “Kurumsal Sekretarya” departmanı dikkatine Zarfına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgi Talebi” yazılarak gönderebilirsiniz,
 • (ii) Noter kanalıyla gönderebilir,
 • (iii) acibademsaglik@hs02.kep.tr adresine güvenli elektronik ya da mobil imzalı olarak, kayıtlı elektronik posta adresi veya sistemimizde kayıtlı elektronik e-posta adresiniz aracılığıyla ve/veya
 • (iv) Acıbadem’e hitaben yazdığınız “word veya pdf.” formatındaki bir dosyayı güvenli eimza ile imzalayarak kisiselveri@acibadem.com ‘a e-posta’nın konu kısmına “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bilgi Talebi” yazarak iletebilirsiniz.

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, //www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.

Источник: //www.acibadem.com.tr/bagimlilikmerkezi/kafein-bagimliligi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!