Kalbe Bilgisayarlı Anjiyo

Bilgisayarlı Tomografi (Bt) Anjiyogram

Kalbe Bilgisayarlı Anjiyo

Bilgisayarlı tomografi (BT) anjiyogram, çeşitli kalp hastalıkları türleri için bir görüntüleme testidir. Geleneksel bilgisayarlı tomografinin aksine BT anjiyogramda damarlar yoluyla kalbinize kateter yönlendirilmesi kullanılmaz.

Bunun yerine BT anjiyogramda kalbi ve kalp damarlarının görüntülerini üretmek için güçlü bir röntgen cihazı kullanılır. BT anjiyogramı, geleneksel anjiyogramdan daha az iyileşme süresi gerektirir.

BT anjiyogramları, atardamarlarında ortalama tıkanma ya da daralma riski olan kişiler için giderek daha yaygın bir seçenek haline gelmektedir.

BT anjiyogramlarında, az da olsa radyasyona maruz kalınması riski vardır. Eğer koroner arter hastalığınız varsa, geleneksel koroner anjiyogram sizin için daha uygun olabilir. Çünkü geleneksel koroner anjiyogram esnasında, atardamar tıkanıklıkları da tedavi edilebilir.

Neden Yapılır?

BT anjiyogram, çeşitli kalp hastalıklarını kontrol edebilen bir testtir. Ancak özellikle kalp krizi riskinizi arttıracak olan kalbinizdeki daralmış atardamarların (koroner arter hastalığı) tespit edilmesi için kullanılır.

BT anjiyogramları, bazen koroner arter hastalığını kontrol etmek için geleneksel koroner anjiyogramları yerine kullanılır. Koroner arter hastalığı riski ortalama düzeyde olan kişiler geleneksel anjiyogram yerine BT anjiyogramı tercih edebilir.

Genellikle, doktorunuz, kalp atardamarlarındaki tıkanmaları kontrol etmek istediğinde, koroner anjiyogram gerçekleştirecektir. Koroner anjiyogramda kasığınızdaki atardamardan bir kateter sokulur ve kalbinize giden kan damarlarına yönlendirilir.

Daha sonra bu kateterden X ışınında görünen boya enjekte edilir ve kalbinizin röntgen görüntüleri çekilir. Doktorunuz bu görüntülerde kalp atardamarlarınızdaki tıkanıklıkları görebilir.

Eğer tıkanıklık bulunursa, geleneksel anjiyogram esnasında kateter kalbinize yerleştirildiği için doktorunuz, bu tıkanıklıkları açmak amacıyla anjiyoplasti denilen bir işlem uygulayabilir.

BT anjiyogramda kasığınızdan kateter sokulmaz, BT taramasında görünür olan boya kolunuzda ya da elinizde açılan bir damaryolundan (IV) enjekte edilir. Ve kalbinizin röntgen görüntüleri çekilir. Ancak kateter kullanılmadığından, kalp atardamarlarınızda tıkanıklık varsa, durumunuzun tedavi edilmesi için ayrı bir işleme (geleneksel koroner anjiyogram) ihtiyacınız olacaktır.

BT anjiyograma benzer bir test de koroner kalsiyum taramasıdır. Bu testte, koroner arter hastalığı için bir risk faktörü olan koroner atardamarlarınızdaki kalsiyumları kontrol etmek için özel bir tür bilgisayarlı tomografi kullanılır. Koroner kalsiyum taraması esnasında boya enjekte edilmez.

Riskler

BT anjiyogramlarında, kalbinizin görüntüsünü çekmek amacıyla röntgen cihazı kullanıldığı için, test esnasında bir miktar radyasyona maruz kalırsınız. Radyasyonun miktarı, kullanılan cihazın tipine bağlıdır.

En yaygın kullanılan röntgen cihazları tipinde test esnasında, üç yıl içinde doğal olarak maruz kaldığınız radyasyonla aynı miktarda radyasyona maruz kalırsınız. BT anjiyogram esnasında aldığınız radyasyon nedeniyle kanser gelişmesi riski çok azdır.

Ancak birden fazla BT taraması yaptırırsanız, bu risk artacaktır.

Radyasyona maruz kalma riski olduğu için hamile iseniz BT anjiyogramı çektirmemeniz gereklidir.

İşlem esnasında kullanılan boyaya karşı alerjik reaksiyon gelişmesi ihtimali de vardır. Alerjik reaksiyon gelişmesi konusunda endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Doktorunuz BT anjiyogram çekimine nasıl hazırlanacağınız hakkında talimatlar verecektir. Genellikle testten 4 ila 8 saat önce sizden bir şey yememeniz istenecektir. Su içebilirsiniz ancak testten önce kafeinli içeceklerden uzak durmanız gerekir; çünkü kalp hızını arttırabilir. Bu ise, doktorunuzun kalbinizin net fotoğraflarını almasını zorlaştıracaktır.

Randevuya tek başınıza gidebilirsiniz, testten sonra araba kullanabilir, işinize ya da evinize tek başınıza gidebilirsiniz.

Hocam Merhabalar. Kız kardeşim düşüp kafasının arka tarafını çarptı sonra baş ağrısı baş dönmesi mide bulantısı şikayetleri olduğu için hastaneye gitt… devamı

Ne Bekleyebilirsiniz?

İşlem esnasında  

BT anjiyogramları genellikle bir hastane de ya da özel ayakta tedavi kliniğinde gerçekleştirilir.

Taramaya başlamadan hemen önce, belden yukarıdaki giysilerinizi ve takılarınızı çıkarmanız gerekir. Bir hastane önlüğü giyersiniz.

Kalbiniz atarken sürekli olarak izleneceği için, doktorunuz size kalp atışınızı yavaşlatacak beta brokerler denilen bir ilaç verebilir. Bu, doktorunuzun kalbinizi daha net görmesini sağlar.

Bir teknisyen, BT tarayıcı ile alınan görüntülerde kalp atardamarlarınızı görünür hale getirecek olan bir boya enjekte edecektir. Bunun için kolunuza ya da elinize bir damaryolu (IV) açacaktır. Damaryolu açılmadan önce uyuşturucu bir ilaç alacaksınız.

Her ne kadar testin asıl tarama bölümü 15 dakikadan az sürse de, BT anjiyogram başlamadan önce beta blokerin kalp atışlarınızı yeterince yavaşlatması 1 saati bulabilir.

Teknisyen, muayene esnasında kalp atışlarınızı kaydetmek için göğsünüze bazı elektrotlar yerleştirebilir. Tarama için hazır olduğunuzda, dar ve delikli bir çörek şeklindeki tüpün içinden kayarak ilerleyecek olan uzun bir masaya uzanacaksınız.

Test esnasında tüp, kalbinizin röntgen görüntülerini çekebilmek için, göğsünüzün farklı kısımlarının çevresinde hareket edecektir. Sizin muayene odanızdan bir cam ile ayrılan başka bir odadan bir teknisyen makineyi idare edecektir.

Ayrıca teknisyenin sizinle konuşabilmek için kullanacağı bir telefon sitemi de olacaktır.

Muayene esnasında mümkün olduğunca hareketsiz durmanız önemlidir, çünkü hareket etmeniz röntgen görüntülerini bozabilir.

İşlemin ardından

BT anjiyogram tamamlandıktan sonra, normal günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Evinize ya da işinize giderken araba kullanabilirsiniz.

BT anjiyogram görüntüleri, testin hemen ardından hazır olacaktır. Testi gerçekleştiren ya da BT anjiyogram testini istemiş olan doktor, test sonuçlarını sizinle görüşebilir.

Sonuçlar

Test sonuçlarınıza bağlı olarak doktorunuz, tedavi gerektiren bir kalp rahatsızlığınızın ya da kalp hastalığı gelişme riskinizin olup olmadığı ve kalp sağlığınızı korumak için alabileceğiniz önlemler konusunda sizinle görüşecektir. Tedaviniz, doktorunuzun sizde olduğundan şüphelendiği hastalığa bağlı olacaktır.

Test sonucunuz ne olursa olsun, kalbinizi korumak için hayat tarzınızda değişiklikler yapmak faydalı olacaktır. Bu değişiklikler şunlardır:

 • Düzenli egzersiz. Egzersiz sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve sağlıklı kilonuzu korumanıza, kalp sağlığı için risk faktörleri olan diyabet, yüksek kolesterol ve kan basıncınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Doktorunuzun onayını alarak, haftanın çoğu gününde 30 ila 60 dakika fiziksel aktivite yapmayı amaçlayın. Eğer 30-60 dakikalık egzersiz seansı için vaktiniz yoksa, aktivitelerinizi 10’ar dakikalık seanslara bölerek de yapabilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenin Meyve, sebze ve tam tahıllara ve düşük doymuş yağ, düşük kolesterol ve düşük sodyuma dayanan kalp dostu bir diyet; kilonuzu, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü kontrol etmenize yardımcı olur. Ayrıca haftada bir veya iki porsiyon balık tüketmek de faydalıdır.
 • Sigarayı bırakın. Sigara kalp hastalıklarının, özellikle de aterosklerozun (damar sertliği) başlıca risk faktörüdür. Nikotin kan damarlarını daraltır ve kalbinizi daha çok çalışmaya zorlar. Karbon monoksit ise kanınızdaki oksijeni azaltır ve kan damarlarının iç çeperine hasar verir. Eğer sigara içiyorsanız, kalp hastalığı riskinizi ve komplikasyonları azaltmanın en iyi yolu sigarayı bırakmanızdır.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/bilgisayarli-tomografi-bt-anjiyogram

Anjiyo nedir? Nasıl ve neden Yapılır?

Kalbe Bilgisayarlı Anjiyo

Anjiyo, bir tedavi yöntemi değil tanı koymak için kullanılan bir yöntemdir. Bir diğer adıyla Koroner anjiyografi da olarak bilinir. Bu yöntemde el, kol ya da kasıkta bulunan atardamarlara ince tüplerle giriş yapılır ve verilen ilaç sayesinde damarlar görüntülenir.

Görüntülenme sayesinde kalp haricinde göz ve bacaklarda da bir sorun varsa teşhis edilme ihtimali vardır. Doktorlar bir hastalıktan şüphelendiğinde ya da önlem amaçlı olarak bu yönteme ihtiyaç duyabilirler. Eğer bir hastalık varsa nasıl bir tedavi uygulanacağına ise bu şekilde karar verilir.

Dünyada kalp ve damar hastalıkları yüzünden ölen insan sayısının fazla olması tanı ve tedavi yöntemleri üzerinde durulmasına neden olmuştur. Anjiyo yöntemi sağlık için en önemli tanı koyma yöntemlerinden biridir.

Doktorlar bu yöntemle damarları görüntüleyerek kişide kalp ve damar hastalığı ya da başka hastalıklar olup olmadığını anlamış ve bu sayede bir çok insanın hayatı kurtulmuş ya da erken tanı konularak hastalığın ilerlemesi durdurulmuştur.

Anjiyo denildiğinde bir çok kişi bu duruma korkuyla yaklaşır oysa ki anjiyo asla korkulduğu gibi bir hastalık değil sadece doktorlar için teşhis koymaya yardımcı olan bir yöntemdir. Anjiyografi çeşitleri açısından farklılık gösterebilir. Bu farklılık ise sadece yapılma yerleri açısından çeşitlilik gösterir.

Anjiyo çeşitleri yapıldığı yere göre isimlendirilmektedir. Koroner damar denilen kalbe giden damarlara 2 şekilde ulaşılır. Bu sayede doktorlar tarafında kalbe giden damarlarda ya da farklı damarlarda hastalık olup olmadığına bakılır.

El Bileğinden Anjiyografi (Radial Anjiyografi)

Radial anjiyografi anjiyo çeşidinde kişinin el bileğinde bulunan damarlardan giriş yapılır. Bu yöntem son 10 yıldır doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Hem hastanın rahatlığı hem kanama riskinin az olmasından ve işlemin kısa sürüp hastanın 1 saat sonra ayağa kalkmasından dolayı başka yöntemler gerekmedikçe Radial anjiyografi hastaya uygulanır.

Kasık(femoral bölge) anjiyografi anjiyo çeşidinde kasıkta bulunan damarlardan giriş yapılır. Çok eskiden beri kullanılan bir uygulamadır.

Ancak kasık anjiyografisi yerini kolay olduğu için el bileğinden uygulanan Radial anjiyografiye bırakmıştır.

 Kasıktan anjiyoda bacak ve kollarda bulunan damarların, beyin ve kalp damarlarını, akciğer damarlarını, göz damarlarını ve karın içindeki organlarla bağlantılı damarların görüntülenmesi sayesinde sağlık açısından riskli bir durum varsa tespit edilir.

Anjiyo neden yapılır?

Anjiyo nedenleri arasında en önemlisi tanı koymaktır. Kalp ve damar hastalıkları, böbrek, göz ve bacak rahatsızlıklarının anlaşılmasında en önemli tanı yöntemidir. Doktorlar anjiyoyu bir hastalıktan şüphelendiklerinde bu hastalığı kesinleştirmek amacıyla yapabilir. Bu da kesin bir tanı koyma aracı olduğunun göstergesidir. Diğer nedenler ise şu şekildedir.

 1. Hastalık varsa ne durumda olduğunu belirlemek amaçlı,
 2. Hastalığın ve sorunun nerede olduğunu belirlemek amacıyla,
 3. Başka cerrahi operasyonlar için cerrahlara bilgi vermek amaçlı,
 4. Damarlarda tıkanıklık ya da başka bir sorun olup olmadığını belirlemek amacıyla.

Bu gibi nedenlerden dolayı anjiyo tanı koyma yöntemi kullanılmaktadır.

Anjiyo kimlere yapılır?

Anjiyo Yapılmadan Önce Hasta Şikayetleri Göz Önünde Bulundurulur.

Anjiyo yapılması için öncelikle doktorun dikkatli bir inceleme yapması gerekir.

Hastanın dikkatlice dinlenmesi, şikayetlerinin sıklığının bilinmesi, ailesinde genç yaşta kalp krizi ve ani şekilde ölen biri varsa bilinmesi, kişinin kolesterolünü düşürmek için ilaç tedavisine başlanması gerekiyorsa bunun da hasta tarafından söylenmesi gerekir. Bu sayede anjiyonun uygulanmasına karar verilir.

Diğer şekilde sadece göğüs ağrısı şikayetiyle gelen hastalara başka hiçbir belirti olmadan ve başka testler uygulanmadan anjiyo yapılmaz. Anjiyonun kimlere yapıldığını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Efor testi yapılan ve sonuçlar pozitif çıkan hastalar,
 2. EKO yapıldığında kalp kasılması görülenler kişiler,
 3. Talyumtestinde koroner arter hastalığından şüphelenilenler,
 4. Bilgisayarlı tomografisi şüpheli bulunanlar,
 5. Kalp kapağı hastalığı olanlar,
 6. Kalp ameliyatı dışında başka ameliyat olacak şeker hastaları,
 7. 40 yaş üzerinde olan ve ciddi ameliyat olacak olanlar,
 8. Bypass ameliyatı olanlar (5 yıl sonra, kontrol amaçlı),
 9. Stent takılmış olan kişiler (9 ay sonra, kontrol amaçlı) anjiyo yapılır.

Bu kişilere hastalığın kontrolü amacıyla ya da bir hastalıktan şüphelenildiğinde uygulanır. Bu şekilde erken teşhis konulur. Erken tedaviye başlanılarak olası kötü durumlar ortadan kaldırılır.

Anjiyonun riskleri var mıdır?

Anjiyo riskleri binde bir ortaya çıkar. Bu riskler ise uygulamadan sonra anjiyografi yapılan bölgeye yeterince baskı uygulanmaması sonucu ortaya çıkar.

Baskı yapılmayan bölgede kanamanın durmaması, baskının doğru bir şekilde yapılmaması sonucu morarmalar görülebilir. İşlem sırasında işlem yapılan bölgenin, koroner damarın zedelenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun hastaya cerrahi operasyon yapılarak çözülür.

Bunun dışında hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa kanamanın durmama ihtimali de vardır. Eğer bu hastada anjiyonun yapılması gerekiyorsa mutlaka yapılması gerekir. Bu durumlar %2-8 arasında ortaya çıkan durumlardır.

Bu yüzden riskleri göz önüne almamakta fayda vardır. Çünkü kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde anjiyografi çok önemlidir.

Anjiyo yöntemi aşamalı bir şekilde ilerler. Bu aşamalar ise kısa ve kolaydır. Hastanın dikkat etmesi gereken bir kaç kural vardır.

Bunun dışında uygulanması son derece kolay olan bir yöntemdir. Hasta el bileğinden anjiyografi olduğunda 1-2 saate, kasıktan anjiyografi olduğunda ise 6-7 saate evine gidebilir.

Anjiyodan önce, anjiyo sırasında ve anjiyodan sonra yapılanlar ise sırayla şu şekildedir.

Anjiyo, Anjiyografi Cihazıyla Özel Bir Odada Uygulanır.

 1. Öncelikle hastanın anjiyodan 4 saat öncesinde bir şeyler yememiş olması gerekir.
 2. Eğer kasıktan olacaksa kasık bölgesinin tıraş edilmesi gerekir.
 3. Hastadan gözlük, takma diş, damak, takı kullanıyorsa çıkarılması istenir.
 4. Anjiyodan önce ise kan testleri, EKG ve uyuşturucu iğne yapılır.
 5. Hastaya özel bir önlük ve kep verilir.
 6. İşlem uygulanacak bölge uyuşturulur.
 7. Damara ince tüplerle girilir.
 8. Damarların videosu ve fotoğrafları çekilir.
 9. İşlem  15-20 dk arasında sürebilir.
 10. İşlemden sonra uygulanan bölgeye 10-15 dk baskı yapılarak tüpler çıkarılır.
 11. Kanama durmasıyla sıkı bir şekilde bandajla kapatılır.
 12. Doktor hastayı işlemden sonra sürekli kontrol eder.
 13. EKG, idrar testi yapılır ve yapılan bölge kontrol edilir.
 14. Hastanın taburcu olma durumu hastaya göre değişmektedir.

Hastada farklı bir durum görülürse buna göre hastaya müdahale edilir. Anjiyodan sonra işlem yapılan yere baskı uygulanır. Bu sayede kanama engellenmiş olunur. Anjiyodan sonra morluk işlem yapılan bölgede görülebilir. Bu normaldir. Kasık bölgesinde şişlik, bacakta soğukluk ve ağrı, iğne giriş yerinde akıntı ve kanama gibi  durumlarda sağlığınız için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Источник: http://www.sagliksever.com/anjiyo-nedir-nasil-ve-neden-yapilir

Koroner Bt Anjiyografi Yapım Aşamaları ve Zararları

Kalbe Bilgisayarlı Anjiyo

Kalp ve damar sağlığı için bt koroner anjiyografi çekimi sayesinde çok kısa süre içerisinde hastaların kalp ve damarları hakkında 3 boyutlu görüntü alınabilmektedir.

Koroner Bt Anjiyografi

Kalp ve damar hastalarının anjiyo işlemi günümüzde bilgisayarlı tomografi ile gerçekleşmesine Koroner Bt Anjiyografi yöntemiyle gerçekleşmektedir.

Bilgisayarlı tomografi ile birlikte hastaların vücutlarında bulunan damarların nasıl olduğu, tıkalı olduğu ya da başka bir sorunun olup olmadığını anlamak için gerçekleşecek görüntüleme yöntemi olmaktadır.

Bilgisayar tomografisi sayesinde kalpten kitlesel bölgelerinden görüntü alarak sonuçları verecektir.

Çekilen görüntüleme sistemi içerisinde elde edilecek olan görüntülerin damarlarda kesitsel olarak yansıyacaktır. Damarların gözlemlendiği görüntülerin çıktısı olarak 3 boyutlu halde sonucu doktorun görmesini sağlayacaktır.

Özellikle de atardamarların görüntülemesi yapılacağı zaman damardan bir madde verilmesi ile birlikte yapılacaktır. Bu sayede damarların görüntüsü daha net olarak 3 boyutlu olacaktır. Bu işlem Koroner Bt Anjiyografi olarak isimlendirilmektedir.

Şu kişilerden istenmektedir.

 • Yüksek kolesterol sahibi olanlar;
 • Ailesinde kalp hastalığı olanlar
 • Sigara içenler;
 • Stresli bir yaşama sahip olanlar.

Son zamanlarda gerçekleştirilen bt koroner anjiyografi sayesinde kısa süre içerisinde ve ağrısız bir şekilde komplikasyonlara yer vermeden koldan verilecek olan kontrast madde ile birlikte bu maddenin atardamara ulaşması ile birlikte tomografi sonucu elde edilecektir. Bu işlem neticesinde yapılacak olan anjiyo sırasında damarlara katater yerleştirilmesi olmayacağından daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Koroner Bt Anjiyografi Çekimi

Bt anjiyografi çekimi öncesinde hastanın çekim öncesinde en az 4 saat boyunca aç olması ve hazırlıklı olarak görüntüleme merkezine gelmesi gerekmektedir. Öncesinde doktor tarafından kullandığı ilaçların hakkında bilgi verilmelidir.

Bazı ilaçların çekime engel olacağı için doktor tarafından kesilmesi gerekebilir. Çekim öncesinde hastanın rahat kıyafetler giyinmelidir. Çekime girerken rahat kıyafetler giyinmesi ve üzerinde herhangi bir takı bulunmaması gerekmektedir. Çekim sırasında hastane önlüğü giyilmesi ve masaya yatacaktır.

Hastaya kol damarı açılacaktır. Damarlarından kontast madde verilecektir.

Bu madde yüzünden biraz mide bulantısı olabilir. Mide bulantısının geçici olması nedeniyle hastalar biraz nefesini tutması durumunda geçecektir.

Hasta yattığı masadan kaydırılacak ve cihazın içerisine sokulacaktır. Burada vücudun farklı bölgelerinden görüntüler alınır.

Bilgisayarlı tomografinin çekimi sırasında hastanın aktarılan görüntüler ile birlikte 20 dakika ile 1 saat arasında çekim sürecektir. Bu çekim sonucunda görüntüler doktora gönderilecektir.

Kalp ve damarların 3 boyutlu görüntüsü incelenecektir. Bu sayede katater ile gerçekleşecek olan anjiyoda oluşacak komplikasyonlar oluşmayacaktır.

Koroner Bt Anjiyografi Fiyatı

Birçok hastanede gerçekleşmekte ve SGK kapsamında olmaktadır. Özel hastanelerde ise SGK kapsamında olan hastaların fark ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Koroner Bt Anjiyografi görüntülemesini gerçekleştirmek için ilk olarak kardiyolog ya da kalp ve damar cerrahi tarafından damarların ve kalbin sağlığını ve bir sorun olup olmadığını anlamak için doktor tarafından istenilmelidir.

İstenilmesi sonucunda özel hastanelerde, görüntüleme merkezleri ve SGK kapsamında olan hastanelerde görülecektir.

Devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde SGK kapsamında çekimi mümkün olacaktır.

Ücret ödemeleri gerekmeden yapılsa bile bazı özel hastanelerde ise çekilen teknik sonucunda bazı hastaneler SGK kapsamında hastaneler olsa bile bir miktar ücret ödemeleri gerekmektedir.

Ayrıca SGK ile anlaşmaları olmayan hastanelerde ise bilgisayarlı tomografinin ücretini hastanın kendisinin ödemesi gerekmektedir.

Koroner Bt Anjiyografi Zararları

Bilgisayarlı tomografi sayesinde radyasyon riskinin olmaması sayesinde daha az riskli olmaktadır. Damardan verilen madde nedeniyle bazı alerjik reaksiyonların gelişmesi görülebilir.

Bu durumda alerjik reaksiyonlar olması sonucunda kişilerin nefes alma sorunu oluşacağı gibi yutmada güçlük çekmesi görülebilir. Cildin altına kaçması ile birlikte de kaşıntı görülecektir. Çekim sırasında ilk olarak hastaların genel sağlık probleminin olmaması gerekmektedir.

Gebe olan kişilere yapılmamalı ve böbreklerinde sorun olan kişilere de yapılmayacaktır. Kontast maddesine alerjisi olanlarda şu belirtiler çıkar.

 • Yutma güçlüğü;
 • Kaşınma;
 • Yanma;
 • Boğazda şişme;
 • Dilde şişme.

Görüntüleme sonrasında hastaların hemen normal hayatlarına dönmesi mümkün olacaktır. Kişilerin herhangi bir sorun ve sıkıntı yaşamadan evlerine hemen dönebilirler.

Verilen kontrast madde enjekte edilecek olması nedeniyle kişilerde mide bulantısı ya da kusmanın olması görülebilir. Çok kısa sürecek olduğu için kişilerde bir sorun olmayacaktır.

Oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyon maddenin verilmesi sonucunda hemen ortaya çıkar. Bu durumda ise görüntüleme merkezinde hemen müdahale edilecektir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/koroner-bt-anjiyografi.html

Kalp hastalıklarının tanısında altın standart: Anjiyo nedir?

Kalbe Bilgisayarlı Anjiyo

Kalp damarlarında ateroskleroz dediğimiz damar sertliği durumu gelişmesidir.

Kalp damarlarının iç yüzünü kaplayan endotel dediğimiz koruyucu zarın en önemli özelliği kanın damarlar içinde akışkan şekilde, pıhtı oluşturmadan akmasını sağlamaktır.

Sigara, hipertansiyon, özelikle göbek çevresinde yağlanma, şeker hastalığı gibi risk faktörlerinin varlığı endotelde hasar oluşumuna neden olur.

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan yara nasıl vücudun savunma mekanizmalarıyla kapatılmaya çalışılıyorsa, endotelde oluşan hasar da vücut tarafından onarılmaya çalışılır, ancak bu hem kalp duvarlarında hem de ilerleyen zamanlarda damar içine doğru yer kaplayan istenmeyen doku oluşumuna sebep olur. Damarlardaki darlıklar zamanla tıkanıklıklara yol açar. Tüm bu süreçler koroner arter hastalıkları olarak adlandırılır.

Kalp-Damar hastalıkları tedavisinde koldan Anjiyo yöntemi

Koroner arter hastalığı belirtileri nelerdir?

Hiç belirti vermeden yıllar boyunca ilerleyebileceği gibi, daha önceden olmayan, yeni başlayan çabuk yorulma, eforla gelen ve eforu kısıtlayan göğüs, sırt, kol ağrısı, yeni gelişen eforla alakalı nefes darlığı sık görülen belirtilerdir. Bunun yanı sıra koroner arter hastalığının ilk bulgusu ani gelişen kalp krizi ya da bazen ani ölüm olabilir.

Koroner Anjiyografi nedir?

Koroner anjiyografi; kalbi besleyen damarların görüntülenmesi yöntemidir. Anjiyo laboratuvarında yapılır. Kalp damarlarının içine röntgende görülen opak madde (kontrast madde) verilerek kalp damarlarının anatomisi gözlenir.

Kalp damarlarının kalp kasını beslemede yetersiz kaldığının düşünüldüğü, buna ait deliller olduğu durumlarda yapılır.

Eforla ortaya çıkan göğüs ağrısı olan hastalarda ve bu sebeple uygulanan efor testinin anormal olduğu durumlarda ya da son zamanlarda giderek artan ya da istirahatla dahi geçmeyen uzun süren göğüs ağrılarında, ani kalp krizinde  tanı ve tedaviyi planlamak için uygulanan eşsiz bir tanı yöntemidir.

Anjiyo ile ulaşılan bilgiler nelerdir?

Anjiyoda kalp damarları görüntülenerek; damarların büyüklüğü, çapı, daralma olup olmadığı, daralmışsa ne kadar daraldığı, darlığın nerede olduğu, darlığın uzunluğu, darlıkta kireçlenme olup olmadığı, damarın içinde pıhtı olup olmadığı damarın düz mü kıvrımlı mı olduğu bilgileri alınır. Koroner anjiyografi tamamıyla tanısal bir yöntemdir. Çıkan sonuca göre tedavi (ilaç tedavisi, balon-stent- by-pass) planlanır.

Anjiyo ne zaman yapılır?

Anjiyografi hemen her zaman uygulanabildiği gibi elektif dediğimiz planlı anjiyografi için hastanın 6 saat aç olması istenir. Acil durumlarda ise gerekli önlemler alınarak mümkün olan en kısa zamanda uygulanır.

Anjiyografi girişimsel bir işlemdir. Dolayısıyla da tamamen risksiz bir uygulama değildir. En ciddi riskleri: ölüm, inme ve anjiyografi sırasında kalp krizi geçirme olasılığıdır; ancak bu riskler toplamda 1/1000’den azdır.

Bunun dışında daha sık görülen riskler:•    Kullanılan opak maddeye bağlı gelişen alerji,•    Anjiyo giriş yerindeki damarda gelişen komplikasyonlar (hematom, atardamar ile toplardamar arasında fistül,anevrizma dediğimiz damar duvarında balonlaşma gibi),

•    Nadiren de bazı hastalarda yine kullanılan opak maddeye bağlı akut böbrek yetmezliğidir.

Anjiyo sırasında alınan radyasyonun zararı var mıdır?

Anjiyografi sırasında opak madde damardan geçerken röntgen ile 2-3 saniyelik çekim yapılarak ortalama 6-7 görüntü alınır ve bu miktarda alınan radyasyonun sağlığa zararı yoktur.

Anjiyografi öncesi hazırlık aşamasında nelere dikkat edilmelidir?

Planlı vakalarda 6 saatlik açlık gerekir. Anjiyo öncesi kesilmesi gereken bir takım ilaçlar var. Bu konuda hasta doktoru tarafından bilgilendirilecektir. Ayrıca hastanın doktoru tarafından belirtilmedikçe özel bir hazırlığa gerek yoktur.

Anjiyo vücudun hangi bölgelerinden yapılır?

Sıklıkla femoral arter dediğimiz kasık bölgesindeki atardamardan ve radial arter denilen el bileği atardamarından uygulanır. Daha nadiren de, eğer bu iki damar uygun değilse, brakial arter dediğimiz dirseğin iç bölgesindeki atardamardan uygulanabilir.

Lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Kişinin ağrı eşiğine göre değişkenlik göstermekle beraber genellikle sadece lokal anestezi yapılırken uygulanan iğne acısından fazla bir ağrı hissedilmez.

Anjiyo sırasında kullanılan ilacın zararı var mıdır?

Nadiren alerji yapabilir. Bir de bazı riskli hastalarda (bilinen böbrek yetmezliği ya da böbrek yetmezliği riski olanlarda, bazı ilaçları kullanan diyabetiklerde ) böbrek yetmezliği yapabilir.

Kasıktan mı koldan mı yapılması daha sağlıklıdır?

Kalp damarlarına ulaştıktan sonra kalp damarları ile ilgili alınan görüntüler ve yorum açısından her iki yoldan yapılan anjiyo arasında bir fark yoktur.

Sadece el bileğinden anjiyonun uygulandığı atardamarın (radial arterin) komşuluğunda ven ya da sinir bulunmaz. Ayrıca bu arter daha yüzeyel seyrettiği için anjiyo sonrasında bu damarda kanama kontrolü kasık damarına göre daha kolay sağlanır.

El bileğinden uygulanan anjiyoda giriş yerine bağlı komplikasyonlar (kanama, şişme) yok denecek kadar azdır.

Eğer hastanın karın ve bacak damarlarında bilinen tıkanıklıklar varsa, özellikle kasık ve karın bölgesi fazla kilolu olan kişilerde koldan anjiyo uygulaması komplikasyonları azaltmak adına daha sağlıklıdır.

Bunun yanı sıra el bileği arteri kasık arterine göre daha ince ve spazm dediğimiz işlem sırasında büzüşmeye daha meyillidir. Bu da bu yolla kalp damarlarına ulaşmayı özellikle ince yapılı kişilerde engeller.

Bunun yanı sıra el bileği ince dolayısıyla da el bileği damarı ince; olan ufak tefek, zayıf bayanlarda kasık damarından anjiyo uygulamak hem hasta hem de uygulayan hekim için daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Kalp kapak hastalıklarında ameliyatsız yeni tedavi!

Mitral yetmezliğin en sık görülen kalp kapak hastalıkları arasında yer aldığını söyleyen Dr. Genco Yücel, günümüzde mitral yetmezliğin cerrahi dışı yöntemlerle de başarıyla tedavi edildiğini belirterek tanı ve tedavisinde uygulanan yeni yöntemler hakkında bilgi verdi.  Devamı

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kalp-hastaliklari-tanisinda-anjiyo/

Kalp Anjiyosu Nasıl Yapılır ve Kadar Sürer?

Kalbe Bilgisayarlı Anjiyo

Kalp anjiyosu çok kısa bir sürede tamamlanabilen ve ağrısız olarak gerçekleştirilen bir kalp izleme yöntemidir. Yani kalpteki tıkalı damarın bulunması için kasık ya da koldan yapılan işlemlerin tamamıdır.

 • Kalp Anjiyosu
 • Nasıl Yapılır?
 • Ne Kadar Sürer?
 • Anjiyonun Risk Faktörleri

Günümüz tıp teknolojilerinde ağrılı bir uygulama olarak bilinen kalp anjiyosu tamamen yanlış bir bilgi olarak yansıtılmaktadır. Bu uygulama daha çok damar tıkanıklığı sorunlarında tercih edilmekte ve işlem sonrasındaki tedavi süreci de önem arz etmektedir.

Kalp anjiyografi

Kalp anjiyosu nasıl yapılır ile ilgili olarak; Damara kontrast maddenin verilmesiyle birlikte x-ray cihazlarıyla görüntüleme yapılan bir işlemdir. Bu sayede damardaki tıkanıklıklar ve darlıklar rahatlıkla görülebilmektedir.

Ayrıca işlem lokal anestezi altında yapılır ve herhangi bir ağrısı yoktur. Anjiyo işlemi belirli durumlarda yapılır. Daha çok hastalarda şiddetli göğüs ağrılarının olmasıyla birlikte kalp krizi geçirmiş olması gerekir.

Bu rahatsızlıkların yanı sıra;

 • EKO çekimi yapılırken kalp kasılmasının olması durumunda
 • Talyum testi sırasında koroner arter hastalığının teşhisinde
 • Kapak hastalığı bulunanlarda
 • Bilgisayarlı anjiyosu şüpheli görülen kişilerde
 • 40 yaş üstündeki hastalarda
 • Kalp dışında farklı bir hastalıktan ameliyata alınan kişilerde
 • Bypass geçiren kişilerde ameliyattan sonraki 5 yıl içinde kontrol amaçlı olarak tercih edilir.

Bu durumların yanı sıra hastaların yönelttiği sorulardan biri de kalp damar anjiyosunda ritim bozukluğu ve işlem sonrası bakım uygunluğudur.

Kasıktan ya da damardan giriş yapılarak uygulanabilen bu işlemle birlikte kalp anjiyosu ne kadar sürer sorusuna da yanıtlar vermiş olacağız.

Nasıl Yapılır?

İşlemde en çok kol ya da kasık bölgesinden atardamara girilir ve kalbe kadar bir krater gönderilmektedir. Bu sırada uzman doktor ekranda her şeyi görebilmektedir.

Kalbe giriş yapıldığı zaman ise damarlara kontrast madde uygulanır ve tıkalı damar rahatlıkla tespit edilir. Herhangi bir ağrı hissedilmez.

Ameliyatı sırasında da ağrı olurmu şeklinde sorulan sorulara da aynı yanıtlar verilebilir.

Anjiyografi sonrası Kalp Kateterizasyonu

Kardiyolog uygun gördüğü taktirde balon yöntemiyle daralan damar açılabilir. Bunun dışında damar içinde stent uygulaması da tercih edilebilir. Hasta için konforlu ve pratik bir işlem olduğu için herhangi bir şekilde endişe duyulmaması gerekir.

Dana net bir şekilde belirtmek gerekirse ilk olarak hasta katater masasına yatırılır ve üzeri örtülür. Kasık bölgesinden ya da kolundan giriş yeri açılacak olan bölge uyuşturulur. Bu işlemden sonra atardamara kanül yerleştirilir.

Son koroner kateterinin yine sol koroner girişine yerleştirilmesi tamamlanır. Daha sonra kontrast madde verilir ve videoda takip edilir. İşlemlerden sonra damardan kanüller çekilir ve damar üstüne baskı uygulanarak bandajlanır.

Ne Kadar Sürer?

Damar bloklaması

Kalp anjiyosu kaç dakika sürer sorusunun yanıtı olarak 5 ile 15 dakika arasında seyrettiğini belirtebiliriz. Kısa sürede tamamlanan işlemlerle birlikte kardiyolog hastalığın teşhisini koyar ve uygun tedavi işlemlerine geçilebilir.

Anjiyodan sonra kalpte ağrı olmaz.  Bunun yanı sıra kalp ritim bozukluğu konusunda tüm bilgiler monitöre düşeceği içim damar üzerinden ya da kastıktan yapılacak işlemlerle tüm kalp ritim bozuklukları incelenebilmektedir. Anjiyo kaç dakika sürer ile ilgili olarak bu uygulama 10 dakikalık bir sürede de tamamlanabilir. Ameliyatı ise tamamen doktorun süreciyle ilgilidir.

Anjiyonun Risk Faktörleri

Atar damar içinden gerçekleştirilen bu işlemde en büyük risk kanama olasılığıdır. Kontrast maddeden kaynaklı alerjiler çok nadir görülebilir. Bu yüzden uzman kardiyologlar, laboratuvarda gerekli tüm önlemleri almaktadır.

Doktorun önerisine göre kalp anjiyosu çektirmekten korkmamanız gerekiyor. Çünkü kalp hastalıkları günümüzün en büyük sorunları arasında yerin almaktadır. Anjiyodan sonra hasta gündelik hayatına devam edebilir.

Ayrıca dikkat edilmesi gerekenler;

 • İşlemden sonra uygulanan bölgede 24 saat zorlama olmamalıdır.
 • Uygulama bölgesindeki bant 24 saat bekletilmelidir.
 • Kan deri altına sızması durumunda sertlik ve morluklar görülebilir. Bu durum önemsenecek bir durum değildir.
 • Uygulama bölgesinde ağrı ya da kanama görüldüğünde hemen hastaneye başvurulmalıdır.
RADYOLOJİ UZMANIUzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/kalp-anjiyosu-nasil-yapilir-ve-kadar-surer

Anjiyo Çeşitleri Nelerdir? Faydaları, Riskleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kalbe Bilgisayarlı Anjiyo

Koroner anjiyo, yani kalp damarlarının görüntülenmesi için farklı teknolojiler ve farklı giriş yerleri vardır. Teknoloji olarak 2 farklı seçenek vardır:

 1. Standart (konvansiyonel) anjiyo
 2. Sanal (BT veya CT) anjiyo

En sık kullanılan yöntem konvansiyonel (standart) koroner anjiyografidir. Kalp damarlarının, kontrast denilen bir boya maddesi yardımı ile, kateter kullanılarak verilmesi ile oldukça kaliteli, çözünürlüğü yüksek ve hata payı yok denecek kadar az görsel veriler elde edilir.

En çok tercih edilen yöntemdir çünkü aynı anda damara müdahale etme ve koroner damar hastalığını stent ile tedavi etme şansı vardır. Diğer yöntem ise bilgisayarlı tomografi ile yapılan BT (CT) koroner anjiyo veya sanal anjiyo olarak bilinen yöntemdir.

Bu yöntem vücudun dışından koroner damarların tomografi yardımı ile görüntülenmesi esasına dayanır. Koldaki bir toplardamardan bir pompa yardımıyla kontrast denilen boya maddesi verilerek bu boyanın koroner damarları doldurması sağlanır. Hızlı ve çok kesitli özel tomografi cihazları ile 3 boyutlu görüntüler elde edilir.

Çözünürlük ve görüntü kalitesi standart bir anjiyo kadar iyi değildir, ancak büyük koroner damarlar, yeni nesil cihazlar ile görüntülenebilmektedir. Yan dallar ve damarların nispeten ince kısımlarının görüntülenmesi daha zordur.

Anjiyo giriş yerine göre de iki farklı yöntemle yapılabilmektedir:

 1. Kasıktan (femoral) anjiyo
 2. El bileğinden (radial) anjiyo

Her iki yöntemle de tüm koroner damarlar aynı görüntü kalitesi ile görüntülenebilmektedir. Kalbi besleyen tüm koroner damarlar ve yan dalları bu iki yöntemle aynı boya maddesi ile, aynı düzeyde görüntülenir.

El bileğinden yapılan anjiyo koroner anjiyo laboratuarında bir girişimsel kardiyolog tarafından gerçekleştirilir. Lokal anestezi ile el bileği uyuştrulur. Sonrasında çok ince ve yumuşak kateterler bir tel üzerinden ilerletilir ve kalp damarlarına ulaşılır.

Kontrast denilen boya maddesi azar azar enjekte edilerek koroner damarları spesifik olarak görüntülenmiş olur. İşlem süresi yaklaşık 10 dakikadır. Hasta işlem sonunda ayakta veya oturarak odasına alınır ve 1-2 saat sonra taburcu edilir.

Eğer kritik bir darlık tespit edildiyse, stent işlemine yine koldan devam edilir ve sonunda odasına yine ayakta veya oturarak alınır. Ertesi gün normal hayatına genellikle dönebilir.

Anjiyonun riskleri nedir?

Anjiyo kararı mutlaka bir kardiyolog tarafından verilmelidir. Hastayı değerlendirdiğinde eğer kalp damar hastalığı şüphesi yüksek ise anjiyo yapılması çok önemlidir. Çünkü tanının kesinleşmesi için en iyi yöntemdir. Koroner damarların gözümüzle görülmesini sağlar. Tanının kesinleşmemesi veya ertelenmesi bazen bir kalp krizine sebep olabilmektedir.

Bu nedenle kardiyoloğun önerdiği durumda anjiyo olunmaması en önemli riski oluşturmaktadır. Anjiyo teknik olarak günümüzde oldukça gelişmiştir. Teknoloji de tecrübe de artmıştır. Bu sebeplerde planlı programlı yapılan anjiyo işlemlerinde sorun yaşanması, tecrübeli merkezlerde oldukça düşüktür. Kullanılan malzemeler ve teknoloji de sorun yaşanma ihtimalini azaltmaktadır.

Ağrı olmaması için işlem öncesinde lokal anestezi kullanılmaktadır. Gerek el bileği anjiyosunda, gerek kasıktan yapılan anjiyoda mutlaka lokal anestezi yapılır. El bileğindeki damar kasık bölgesine göre daha ince çaplı bir damar olması nedeniyle daha ince malzemeler kullanmak gerekir. Bu sayede çok konforlu işlemler gerçekleştirilebilir.

Pıhtı olmaması için işlemden önce mutlaka heparin denilen bir kan sulandırıcı tüm hastalara yapılmaktadır. Bu sayede anjiyoda bir pıhtı atma riski ortadan kaldırılabilmektedir. Anjiyo giriş yerinde kanama olmaması için el bileğine özel şeffaf bir hava sistemli bandaj uygulanmaktadır.

İçine hava enjecte edilen bir bandaj çok küçük olan anjiyo giriş bölgesine lokal baskı uygular. Şeffaf bir sistem olduğu için gözle de takip edilme kolaylığı vardır. Kan sızması bu sayede engellenir. 1-2 saat sonra şeffaf bandaj çıkarılarak yerine elsatik, hafif baskı uygulayan bir bandaja geçilir.

Kasık bölgesine standart uygulamada işlem sonunda birkaç dakika el ile manüel baskı uygulanır. Kanama durunca da bandaj yapılır ve üzerine kum torbası ile basınç uygulanır. Genellikle 6 saat sonra hasta ayağa kalkabilmektedir. Anack bu süre uzun ve bu süreç konforsuz olduğundan yeni bazı teknikler geliştirilmiştir.

Kasık kapatma cihazları denilen cihazlar yardımı ile kasıktaki damarın kanayan bölgesi 1 dakikalık bir işlemle kapatılmakta, el ile baskı ve kum torbası bu sayede gerekmemektedir. Hasta 1 saat sonra ayağa kalkabilmekte ve yatağında rahat hareket edebilmektedir. Bu sayede kanama riski de minimuma düşürülmüş oluyor.

Tecrübeli ellerde hastada ek bazı sorunlar da yoksa anjiyo esnasında kalp damarınınyırtılması veya patlaması neredeyse yok denecek kadar az bildirilmektedir. Olası riskleri mutlaka doktorunuz ve hemşireniz ile daha ayrıntılı konuşmanızı öneririz.

En iyi anjiyo koldan anjiyo mudur?

En konforlu ve en güvenli anjiyo, doğru teknik ve malzeme ile yapılırsa, koldan (el bileğinden) yapılan anjiyodur. Yapılan araştırmalar bu sayede komplikasyonların belirgin olarak azaldığını göstermektedir.

Kalp krizi anında yapılan acil müdahalelerde dahi el bileğinden işlemlerin yapılması Avrupa Kardiyoloji Derneği tarafından önerilmektedir. Sizin için en iyi yöntemin hangisi olacağına yine hekiminiz ile birlikte karar vermenizi öneririz.

Çünkü her hastanın damar yapısı veya kardiyoloğunzun kullanacağı teknik koldan yapmaya uygun olmayabilir. Merkezimizde hastaların %95‘ine anjiyo ve stent işlemleri koldan yapılmaktadır.

Sanal anjiyo mu, gerçek anjiyo mu daha iyidir?

Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır. Eğer şüphe yüksek ve tanı konması önemliyse gerçek anjiyonun görüntü kalitesi çok yüksektir. Kardiyolog hemen tanı koyabilir ve gerekliyse stent işlemi ile o anda devam edebilir.

Sanal anjiyo görüntü kalitesi daha iyi olmadığı, yorumlanması uzun sürdüğü için ve ince damarlarda yanılabildiği için daha az hastada tercih edilmektedir. Özellikle efor testi normal hastalarda, eğer yine de risk faktörleri var ve hata payı azaltılmaya çalışılıyorsa tercih edilebilir.

Doktorunuz radyasyon miktarı ve kullanılacak kontrast madde miktarı konusunu dikkate alarak size yapılabilirliği konusunda fikrini belirtecektir. Rutin bir tetkik olarak önerilmemektedir, çünkü tekrarlayan çekimlerde alınan radyasyon zararlı olabilmektedir.

Ancak gözden kaçabilen koroner arter hastalığını aydınlatabildiği için bazı gizli kalp damar hastalıkları sanal anjiyo ile teşhis edilebilmiştir. Bu nedenle doktorun yaklaşımı ve hastayı yönlendirmesi bu testin seçilmesinde çok kıymetlidir.

Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu’nun koldan anjiyo hakkındaki görüşleri

Liv Hospital Girişimsel Kardiyoloji Yöneticisi Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, koldan anjiyo yöntemini 2009 yılından bu yana uyguladığını ve hastalarının %95’inde bu yöntemi tercih ettiğini belirtmektedir.

Hastalar hemen ayağa kalkabildiği ve 2 saat sonra eve gidebildikleri için bu yöntemden oldukça memnunlar. Lokal anestezi ile yapıldığı için ağrısız bir işlem.

Kendi uyguladığı yöntemde, koldan anjiyo için dünyanın en ince, bebeklerde anjiyo için kullanılan kateterlerini (4F) kullandığını ve bu sayede zayıf, damarları ince kadın hastalarda bile ağrısız ve komplikasyon ihtimali çok düşük anjiyografi işlemleri gerçekleştirdiğini ifade etmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgi veya randevu almak isterseniz Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu’nun asistanı Baki Bey size yardımcı olacaktır: 0534 402 5050 veya (0212) 999 8440 (Liv Hospital, İstanbul).

Download WordPress ThemesFree Download WordPress ThemesDownload WordPress ThemesDownload Best WordPress Themes Free Downloadlynda course free downloaddownload karbonn firmwarePremium WordPress Themes Downloadlynda course free download

Источник: https://anjiyostent.com/anjiyo-cesitleri-nelerdir-faydalari-riskleri-ve-ozellikleri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.