Kalbiniz İçin Belinizi İnceltin

Bel İnceltmek İçin Neler Yapılmalı? Bel İnceltme Egzersizi ve Diyeti

Kalbiniz İçin Belinizi İnceltin

İnce bir bele sahip olmak için öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. İdeal kiloya ulaşmadan, ince bir bele sahip olmak hayal değil. Kilo verebilmek için de doğru bir diyet seçmelisiniz.

Çoğu insan kilolarına kafayı yorar, ancak asıl önemli olan belinizin ölçüsüdür. Bunun nedeni ise, bel ölçüsünün genel sağlık bakımından tek ve en iyi gösterge olmasıdır.

Bel ölçüsü programının faydalı olabilmesi için, ne kadar fazla yediğinizi ya da yemediğinizi düşünmeyeceğiniz pratik bir plan bulmalısınız.

Bel İnceltme Egzersiz Programı Nasıl Olmalı?

“Görünmez sandalye” adı verilen egzersiz, herkesin yapabileceği ve çok etkili olan bir egzersizdir. Ayrıca bütün bacakları güçlendirir. Öncelikle sırtınızı bir duvara dayayın ve sandalyede oturuyormuş gibi (sandalye olmadan) havada oturun. Daha sonra avuçlarınızı dizlerinize dayayın. Bu hareketi, kolaylıkla ayağa kalkmak için tutunabileceğiniz bir mobilyanın yanında gerçekleştirin.

Dizlerinizin tam altında, topuklarınızı 90 derece açıyla tutun. Bu sırada başınız duvara dayanmalı ve omuzlarınız arkaya kıvrılmalı. Mümkün olduğu kadar uzun bir süre bu şekilde durun ve her tekrarında süreyi 2 dakika arttırmaya gayret edin. Yavaş yavaş nefes alarak yüz kaslarınızı gevşetin.

Bel çevresi iri olan kişilerde yağ perdesi de (omentum) büyümeye başlar, tansiyonu yükseltir, yüksek kolesterole neden olur, karaciğeri zehirler, böbreklere baskı yapar ve insülini önleyerek şeker hastalığına neden olur. Ayrıca safra taşları oluşturur ve bu taşlar safra yolunu kapatır. İnemeyen safra da bağırsaklarda ciddi sorunlara yol açar.

Bel İnceltme Diyeti

Bu diyeti uygulamak, yeme sistemi otomatikleştirilirse gayet kolaydır. Bu kahvaltıyı her sabah yapabilirsiniz. Ayrıca damak zeinize alternatif bir kahvaltı olacağından emin olun. 5 dakikada hazırlayabileceğiniz tipik bir tarif, fakat diyet kahvaltıları listesinde adı “sihirli kahvaltı bombası” olarak geçiyor. Kişi başına 136 kalori içeren 2 kişilik bir tarif;

  • 1/3 fincan ya da 1 kaşık soya proteini
  • Keten tohumu yağı (yarım çorba kaşığı)
  • Donmuş çay üzümü (yarım fincan)
  • 1 muz ya da hangi meyveyi seviyorsanız
  • Yarım çorba kaşığı bal veya elma suyu konsantresi
  • 1 yemek kaşığı buzlu su, arzuya göre vitamin

Birçok insan doğrusal zihin yapısına sahiptir. Dolayısıyla düşünce daima şu şekildedir; “şayet biraz iyiyse, o daha fazla olunca daha iyidir.” Ancak sağlıklı bir beden, genel olarak doğrusal değildir. Günlük 100 kalori az alırsanız, her ay yarım kilo verebilirsiniz ve herhangi bir etki görmezsiniz.

Buna rağmen “daha fazlası daha iyidir” şeklinde düşünerek yoyo diyeti yapmaya başlarsınız ve verilen kiloları tekrar geri alırsınız. İşte bunun nedeni, açlık hissinin metabolizmayı ağırlaştırmasıdır. Bunun yanında karbonhidrat metabolizması da ağırlaşır.

Sonuç olarak elinize bir şeker çubuğu aldığınızda, kaloriler hızlıca yağa dönüşür.

Stres Beli Kalınlaştırır mı?

Omentum adı verilen göbek yağı stresle artar. Belinizin ölçüsü, bedensel stres bakımından en doğru göstergedir. Bel ölçüsüyle ve stresle başa çıkmak, büyük oranda vücuttaki iltihaplanma düzeyleriyle başa çıkmak anlamına gelir.

Omega-3 yağ asitleri, karaciğerdeki iltihaplanmaları önleyen PPAR (proteinleri) harekete geçirerek, obezitenin neden olduğu iltihaplanmaların giderilmesinde etkili olur. Bunun sonucu olarak da, fazla kiloların sebep olduğu hastalıklar önlenmiş olur. Açlık hissine neden olan grelin hormonu, sağlıklı yağlar tarafından saklanır.

Yapay yağlar ise bunun tam tersi etki yapar. Dolayısıyla hücresel iltihaplanmalar için önemli bir etken olan NFKB’ yi uyarır. Bu durum çok ciddi bir sorun yaratır.

Bazı insanlarımız, TV programları akşam yayınlandığından beri basküle dahi çıkmamıştır. Bu aslında sorun değil yani kilonun bilinip bilinmemesi önemli değil. Ancak yine de uyguladığınız bir programda başarılı olmak istiyorsanız, sık sık tartılmanız gerekir.

Bunun için ihtiyaç duyduğunuz tel şey mezura. Göbek deliğinin hizasından bel çevrenizi ölçerek bulduğunuz sonucu not edin. İdeal bir sağlık göstergesi olarak, bayanlar için ideal olan bel ölçüsü 82 cm’dir. Şayet bu ölçü 93’ün üzerindeyse, sağlık riski artar.

Erkekler için uygun ölçü ise 88,5 cm’dir.

Beli İnceltmek İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İnce bir bel ve şekilli, gergin bir karın için egzersiz yapılmalı ve doğru beslenilmelidir. Bunların dışında dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılar şunlardır;

Bel için en iyi egzersiz: Bel çizgisini ortaya çıkarmak için yapılabilecek en iyi egzersiz, ters mekiktir. Bunun için yere uzanın ve ayaklarınızı dik şekilde kıvırın.

Elinizi başınızın arkasına, dirsekler dışarıda kalacak şekilde koyun. Sol dizinize doğru sağ omuzunuzu kaldırarak bükmeye çalışın. Dirseğiniz önünüzde değil, kulak hizanızda olmalı. Ayrıca boynunuzu veya başınızı elinizle desteklemeyin.

Ağırlaşana kadar bekleyin ve aynı hareketi diğer taraf için de yapın.

Mekik çekerek incelin: Dizleriniz, ayağınız ve bilekleriniz düz olacak şekilde, sırt üstü yere yatın. Gövdenizi bacaklar sabit kalacak şekilde kıvırın ve ellerinizi de başınızın altına yerleştirin. 3 saniye yukarı kalkın, 1 saniye bekleyin ve daha sonra 3 saniye sırtınızı yere dayayın.

Aynı hareketi 1 ile 5 kez arası tekrarlayın. Şu şekilde yapabilirsiniz; bir arttırın ve 6-10 arasında, iki arttırın ve 11-15 arasında, üç arttırın ve 16 kez mekik çekin. Mesela, 8 harika mekik hareketi yapabiliyorsanız 5 tane daha yapmaya çalışabilirsiniz.

Toplamda 3 set mekik hareketini 60 saniye aralıklarla yapabilirsiniz.

50’den fazla mekik hareketi yapmayın. Çünkü 50 tekrarın neticeleri görülmezse, daha fazla yapmanın da faydası olmayacaktır. Önemli olan karın bölgesinin gergin olması, mekiğin sayısı değil.

Sırt için en iyi egzersiz: Düz bir şekilde, yüz aşağı yere uzanın. Hareketi rahatça yapmak için ellerinizi serbestçe yerleştirebilirsiniz veya çenenizin altına koyabilirsiniz.

30-35 derece, sırt kaslarınız hareket edecek şekilde yerden geriye doğru kalkın. Kendinizi taşıyamayıncaya kadar öylece bekleyin. Bu hareket karın ve sırt kaslarınızı güçlendirir ve sırt ağrılarını azaltır.

Özellikle sırt incinmeleri için önerilen ve mutlaka yapılması gereken bir harekettir.

Sırt için yapılmaması gereken hareketler ise, ayakta vücudu sağa sola çevirmek, esnetmek, ses çıkartmasına uğraşmak ve zıplamaktır. Bu hareketler omurga üzerinde baskı oluşmasına, göğüs kafesinin zarar görmesine ve tekrar edecek sırt ağrılarına yol açabilir.

Masada yapılacak en iyi egzersiz: Bu egzersiz, bacak egzersizi olarak karşımıza çıkar. Sadece karın için yapılacak bir egzersiz de değildir.

Önce kolsuz bir sandalyeye oturun ve nefes verirken dizinizi çeneye doğru kaldırmaya uğraşın. Bu esnada sırtınızı sandalyeye dayayabilirsiniz. Yorulduğunuz zaman bacağınızı yavaşça indirin.

Biçimsiz bir şekilde ve vücudu zorlayarak bir şey almaya çalışmak ise doğru olmayan harekettir.

Karın bölgesi için en iyi egzersiz: Bacakların karna doğru kıvrılması. Bacaklarınızı yatakta veya sandalyede tutarak yapacağınız bu hareketler oldukça etkili olabilir. Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı düz bir şekilde sandalyenin üzerine yerleştirin.

Bu esnada kalçalar sandalyeye yakın ve baldırlarınız da dik olmalı. Bu hareket ile kalça, karın bölgesi ve baldır kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. Sırtınızı yavaşça 30 derece yukarı kaldırın ve bekleyin, sonra tekrar yavaşça yere bırakın.

Harekete aşina olduktan sonra bacaklarınızı kaldırıp havaya dikin ve bekleyin.

Göbeği zayıflatmak için en iyi egzersiz: Sırt üstü uzanarak, avuç içiniz yere bakacak şekilde, ellerinizi yana yerleştirin. Dizlerinizi ve kalçalarınızı 90 derece havaya kaldırın.

Bacaklarınız havada ve baldırlarınız dik olsun. Bel kaslarına abanarak, kalçayı kaldırabildiğiniz kadar yukarıya kaldırın ve dayanabildiğiniz kadar bekleyin. Bacakları dik tutmakta güçlük çekebilirsiniz.

Belli bir süre sonra ağrılarınızı kesilecek ve hareketin etkilerini göreceksiniz.

Источник: http://www.bilgibaba.org/yazi/bel-inceltmek-icin-neler-yapilmali-bel-inceltme-egzersizi-ve-diyeti

Beli İnceltmek İçin 7 Etkili Hareket

Kalbiniz İçin Belinizi İnceltin

İnce bir bele sahip olmak herkesin hayali. Genellikle beli incelmek için verilen çaba sadece güzel bir görüntüye ve fit bir vücuda sahip olmak içindir. Ancak yan yağları eritmek sağlık açısından da çok önemli.

Pek çok insan beli inceltmek için hareketler yapmayı iki hedefe ulaşmak için yapar. Bunlardan ilki ve en geneli biçimli bir vücuda sahip olmak ve genel görünümü iyileştirmektir.

Ancak beli inceltmek için çok daha önemli bir sebep var. Vücudun orta bölgesi yani karın ve bel kısmında depo edilen yağlar sağlık için büyük teh oluşturur. Bu yüzden her insanın zaman zaman bel çevresini ölçtürmesi ve buna göre önlem alması gerekir.

Düz bir karın ve sıkı kalçalar için ne yapmalı?

Vücudun orta bölgesindeki yağları eritmek ilk etapta kolay olmayabilir. Yan yağları eritmek ve beli inceltmek için tek başına diyet uygulamak yeterli olmaz.

Yağ yakmayı ve kilo vermeyi destekleyici düşük kalorili sağlıklı besinler tüketmenin yanı sıra bel incelten hareketler ve egzersizleri düzenli olarak yapmak gerekir.

Bel incelten hareketler vücudun orta bölgesindeki kasları çalıştırmaya yöneliktir ve yan yağları eritmek için en iyi çözüm yollarından biridir.

Bel incelten hareketler

Yan yağları eritmek için uygulayacağınız bel incelten hareketler vücudunuzun orta kısmındaki kasları çalıştırmak üzere hazırlanmıştır. Bu egzersizler sizi belinizi saran yağ tabakasından kurtarmanın yanında sırt kasların güçlendirerek daha iyi bir duruşa sahip olmanızı sağlayacak.

back extension

1. Yere yüzüstü uzanın. Aynı anda nefes vererek hem üst vücudunuzu hem de bacaklarınızı yukarı kaldırın. Sonra tekrar ilk konuma dönün. Bel incelten hareketler, ilk sıradaki aynı zamanda sırtınızın ve kalça bölgenizin de sıkılaşmasını sağlayacak. Bu egzersizi 15 tekrardan iki set olarak yapın.

scissors

2. Makas hareketini yapmak için yere sırtüstü uzanın. İlk konumda bacaklarınız düz olarak havada, kollarınız ise kalça hizasında olsun. Ardından sol bacağınız aşağı inerken sağı kaldırın ve bu şekilde makas hareketini 15 tekrarla iki set yapın.

saw

3. Bacaklarınız açık olacak şekilde yere oturun. Eğilerek sağ elinizi sol ayak parmaklarınıza değdirin. Ardından yine ilk konuma geri dönün. Hareketi sol elinizi sağ ayak parmaklarınıza değdirerek tekrarlayın. Bel incelten hareketler arasında en bilineni olan bu hareketi 15 tekrardan 2 set yapın.

kneeling hip absduction

4. Elleriniz ve dizleriniz yere değecek şekilde durun. Vücudunuzun kalan kısmını oynatmadan sol bacağınızı yana doğru açın ve sonra tekrar ilk konuma geri dönün. Yan yağları eritmek için bu hareketi her iki bacak için de 15 tekrar olmak üzere iki set uygulayın.

bridge

5. Dizlerinizi 45 derece açıyla kırarak yere sırtüstü uzanın. Kollarınız iki yanda yerde dursun. Vücudunuzun diğer kısımları sabit kalacak şekilde kalçanızı yukarı doğru kaldırıp kaslarınızı sıkıp bırakın. Bu hareketi de 15 tekrardan 2 set uygulayın.

plank

6. Plank egzersizi olarak bilinen bu hareketi sadece yan yağları eritmek için değil göbek eritmek için de yapabilirsiniz. Ayak parmak uçlarınız ve kollarınız yere değecek şekilde yüzüstü yerde durun. İlk defa yapanlar biraz zorlanabilirler. Yarım dakikayla başlayıp dayanıklılık kazandıkça süreyi bir dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

side plank

7. Bel incelten hareketlerden sonuncusu side plank hareketi. Bir önceki egzersize benzer şekilde. Ancak bu sefer tek dirsek ve tek ayağımızdan destek alarak duruyoruz. Bacaklarınızın üst üste ve vücudunuzun dik konumda olmasına özen gösterin.

Plank hareketi gibi bu egzersiz de ilk etapta biraz zor gelebilir. Ancak yapmaktan vazgeçmeyin. Zaman içinde kaslarınız toparlanarak güçlenecek ve daha uzun süreler bu şekilde kalabileceksiniz.

Beli inceltmek için ne yemeli?

Doğru besinlerle beslenmek yağ yakmak için önemli olduğu kadar sağlıklı kalmanın da başlıca koşullarından biridir. Bazı yiyeceklerin içeriğindeki besleyici gıda maddeleri sebebiyle metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliği vardır.

Beli inceltmek için ne yemeli sorusunun cevabı da özellikle karın bölgesindeki yağların hızlı yakımını sağlayan bu tür yiyeceklerdir. Eğer bel inceltici hareketler  ve egzersizleri düzenli olarak yapmaya karar verdiyseniz günlük beslenme düzeninde de aşağıdaki yiyeceklere sıkça yer vermeniz hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Mercimek: Beli inceltmek için için bol miktarda protein tüketilmeli. Mercimek proteinin yanı sıra lif de içerir.

Bu özelliğiyle kan şekerinin dengede tutulmasını sağlayarak vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur.

Beli inceltmek için için mercimek yemeği, mercimekli salata ve benzer yemekleri sofranızdan eksik etmeyin. ‘Yeşil mercimeğin faydaları‘ yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kırmızı biber: Eğer acı yemeyi seviyorsanız beli inceltmek için ne yemeli diye düşünmeyin, yemeklerinize bol kırmızı biber atmaya devam edin. Çünkü kırmızı biberin içerisindeki kapsaisin maddesinin metabolizmayı hızlandırıcı özelliği vardır. Metabolizmanın hızlandıkça daha fazla kalori yakılır.

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek

Greyfurt: Herkesin bildiği gibi greyfurt C vitamini zengini bir meyvedir. Aynı zamanda bel incelten hareketler yaparken ara öğün olarak tüketilebilecek harika bir meyvedir.

Bol miktarda antioksidan içeren greyfurt bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağladığı gibi metabolizmayı da hızlandırır.

Bu yüzden greyfurt beli inceltmek için yenmesi gereken yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alır.

Yoğurt: Tüm faydalı özelliklerinin yanında yoğurt yağ yakımını destekleyen doğal bir yiyecektir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre her gün belirli miktar yoğurt tüketen kişilerin daha fazla yağ yaktığı tespit edilmiştir. Yan yağları eritmek için yoğurda alternatif olarak ise yarım yağlı diğer süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/beli-inceltmek-icin-7-etkili-hareket/

Belini inceltmek isteyenlere öneriler

Kalbiniz İçin Belinizi İnceltin

Düz bir karın ve ince bir bele sahip olmak için doğru beslenmeniz ve hayatınıza biraz hareket eklemeniz yeterli.

İşte incecik bir bele kavuşmanızı sağlayacak öneriler…

İnce bir bele sahip olmak hepimizin ortak hayali! Biz kadınlar daha çok görünüm açısından dikkate alsak da, aslında bel çevresindeki yağlanma son derece sağlıksız bir durumun da habercisi.

Göbek eritmenin, yapısal olarak kalın beli inceltmenin ve bel çevresinde oluşan yağlanmadan dolayı ortaya çıkan simit görünümünü gidermenin formülü aslında çok da zor değil.

Doğru beslenme ve egzersiz adımlarıyla hayalinizdeki ince bele kavuşabilirsiniz.

Bölgesel incelmenin olmazsa olmazının öncelikle spor yapmak olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ama en az spor yapmak kadar önemli olan da kuşkusuz doğru beslenmek.

Eğer beslenme rutininiz sağlıklı ve dengeli değilse istediğiniz kadar spor yapın, incelmeniz özellikle de belinizi inceltmenizin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Şimdi hayalinizdeki ince bele kısa sürede kavuşmanızı sağlayacak önerilerimiz için okumaya devam edin.

DOĞRU EGZERSİZLERLE TANIŞIN

Bölgesel incelme arzusu belki de spora başlamanın en motive edici taraflarından biri. Çünkü amacınız ve hedefiniz net, dolayısıyla yapacağınız egzersizler de belli.

Belinizi inceltme amacıyla yola çıktınız ve öncelikle yapmanız gereken şeyin ne olduğunu da biliyorsunuz: Doğru egzersizleri planlı ve programlı bir şekilde hayatınıza dahil etmek.

Tabii ki en başta da belirttiğimiz gibi bunu sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirerek de desteklemeniz gerekiyor. Şimdi öncelikle belinizi inceltecek birkaç egzersiz hareketini öğrenmek için okumaya devam edin. Doğru besinler ise sonraki adımlarda sizi bekliyor.

UZANIRKEN BEL İNCELTME HAREKETİ

Yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi başınızın altında birleştirin. Bacaklarınızı birbirine yapıştırın ve dizlerinizi birleştirip sağ tarafa çevirin.

Bakışlarınız yukarıdayken, vücudunuzun sadece üst bölgesini yukarı kaldırıp indirin ve bu hareketi on kez tekrarlayın. Şimdi aynı hareketi bir de dizlerinizi sol tarafa doğru çevirerek yapın.

Bu hareketi yaparken, bel çevresinde yoğunlaşan yağlarınızı harekete geçirmek için vücudunuzun üst kısmının dümdüz olmasına dikkat edin.

OTURURKEN BEL İNCELTME HAREKETİ

Oturduğunuz yerde dik durun ve nefesinizi verirken dizinizi çenenize doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırmaya çalışın. Bu hareketi yaparken sırtınızı sandalyeye yaslayabilirsiniz. Her iki dizinizi de bu şekilde çenenize doğru yaklaştırın.

Bu hareketle hem bacak kaslarınızı hem de karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Oturduğunuz yerden her aklınıza geldiğinde yapabileceğiniz en basit egzersiz ise kuşkusuz karnınızı sıkıp bırakma hareketi.

Bu hareketi araba kullanırken, masa başında çalışırken hatta bir yerde arkadaşlarınızla sohbet ederken bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

AYAKTA BEL İNCELTME HAREKETİ

Günlük egzersiz programınıza ayakta dururken önce bir dizinizi sonra diğer dizinizi karnınıza doğru çekip indirdiğiniz, yaygın olarak bilinen, son derece basit ama o kadar da faydalı bir hareketi de ekleyebilirsiniz.

Bunun için ayakta dik bir şekilde durun ve bacağınız dizinizden bükük bir şekilde önce bir dizinizi sonra diğerini karnınıza doğru çekip indirin. Bu hareketi her bacak için en az on kez tekrarlayın.

Sonra zıplayarak her iki dizinizi de karnınıza doğru çekip indirebilirsiniz.

MEKİK ÇEKİN

Mekik, kesinlikle en bilinen ve en çok yapılan karın ve bel inceltme hareketi. Üstelik yediden yetmişe hemen herkesin de bildiği son derece basit bir hareket.

Aslında karın kaslarını çalıştırıp göbeği eriten ve beli incelten böyle kolay ve bilindik bir hareket de yok.

Yere sırt üstü uzanın.

Ellerinizi başınızın altında birleştirin ve bütün vücudunuz dümdüz pozisyondayken sadece gövdenizi yukarı doğru kaldırıp indirin. Bu hareketi düzenli bir şekilde ve sayısını her gün bir-iki artırarak yapın.

DOĞRU BESİNLERLE TANIŞIN

Belinizi inceltmeniz için öncelikle dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı izlemeniz çok önemli. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri tanımalı ve bu besinleri alabilmek için beslenme programımızı farklı yiyeceklerle düzenlemelisiniz.

Vücudunuzun vitamin, protein, mineral, karbonhidrat, yağ ve suya ihtiyacı olduğunu unutmayın ve günlük beslenme programınızı bu besinleri karşılamaya yönelik hazırlamaya çalışın.

Ve tabii ki sağlıksız oldukları kadar karın bölgesinin de en büyük düşmanı şeker ve alkolden uzak durun.

YEŞİL ÇAY İÇİN

Yeşil çayın göbek yağlarını eritme konusundaki marifetini henüz duymadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Pek çok yararının yanında yeşil çay özellikle vücuttaki ödemi atmasıyla, sindirimi kolaylaştırmasıyla ve bel çevresinde yağ oluşumunu engellemesiyle biliniyor.

Düzenli olarak günde iki-üç fincan yeşil çay içenler, içmeyenlere göre daha hızlı bir metabolizmaya sahip oluyorlar. İştah kesme konusunda çok başarılı olmasa da yeşil çay, yağ yakımını hızlandıran sağlıklı bir içecek.

Belinizi inceltmek istiyorsanız yeşil çay içmeyi mutlaka alışkanlık haline getirin.

ACIYA ALIŞIN

Acı yemekten hoşlanıyorsanız çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü acı kırmızı biberin içindeki capsaicin maddesi, bel çevresinde biriken yağlarla mücadele ediyor.

Metabolizmayı çalıştıran capsaicin, aynı zamanda vücut ısısını da yükselterek enerji harcamayı ve dolayısıyla kilo vermeyi hızlandırıyor. Eğer acıyı sevmeyenlerdenseniz, bu süreçte biraz alışmayı deneyebilirsiniz. Tabii öncelikle midenizde bir sorun olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

Eğer herhangi bir mide hastalığından muzdarip değilseniz, yemeklerinizde acı kırmızı biber tüketebilirsiniz.

Kaynak: Pudra.com

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: https://www.sabah.com.tr/kadin/2014/11/28/belini-inceltmek-isteyenlere-oneriler

Bugün Kalbiniz İçin Yeni Bir Başlangıç Yapın

Kalbiniz İçin Belinizi İnceltin

Kalbiniz için doğru adımlar atın ve sağlık planları yapın. Kalbinizi yoran tüm sorunları geride bırakın ve sağlıklı bir yaşam için, kalbinize daha iyi bakmak için kesin kararlar alın.

Çünkü daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarı, yaşam biçiminizde yapacağınız küçük değişikliklerde saklıdır. Bunun için hemen karar verip bugün uygulamaya başlayın.

Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, sağlıklı bir yaşam sürmek ve kalp hastalıklarından korunmak için yeni başlangıçlar yapmanın önemine değindi ve önerilerde bulundu.

Tükettiğiniz besinlerin rengini değiştirin

Kalp sağlığınız için daha önceki beslenme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakarak, sağlıklı beslenme kararı alın. Katı yağ tüketimini bırakarak, zeytinyağı ile beslenin. Kırmızı et alışkanlığından vazgeçin. Yeni yılda tükettiğiniz etin rengi ‘beyaz’ olsun. Kırmızı et yerine, balık, hindi, tavuk yiyin.

Beslenmenizde, fasulye, mercimek, bezelye gibi kolesterolsüz protein kaynaklarına yer verin. Yağsız veya az yağlı, süt ve süt ürünleri tüketin. Konsantre süt, karaciğer, işkembe gibi sakatatlardan; sosis, sucuk, salam gibi gıdalardan uzak durun. Düşük kalorili sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı koruyucu maddeler içerirler. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.

Beyaz un yerine işlenmemiş yani kepekli buğday unu tercih edin.

Çocuklarınıza sofra alışkanlığı kazandırın

Köfte-pilavdan başka yemek yemeyen, fast food alışkanlıkları olan ve yemek seçen çocuklarınıza, sofra alışkanlığı kazandırın. Onlara bamya, fasulye, salata ve meyve yemesini öğretin. Çocuklarınızı fast food-hamburgerden uzak tutun.

Belinizi inceltin

Yağların karın çevresinde toplanmasının özellikle kalp-damar hastalığı riskini artırdığını ve bel çevresinin kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimi geçmemesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Yeni yılda belinizi inceltin, kilo verin, öğün aralarında atıştırmalara, hızlı yemek yemeğe son verin. Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azaltır.

Komşunuzun diyet listesinden uzak durun

Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Bunun için öğün aralarında atıştırmalara, hızlı yemek yemeğe son verin. Yavaş ve istikrarlı kilo vermenin daha sağlıklı ve kalıcı olduğunu unutmayın.

Kilo kaybı sağlıklı bir yaşam için ilk adımdır. Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azaltır.

Kilo verirken komşunuzun diyet listesini değil, bilimsel standartlarda hazırlanmış ve diyetisyenin size önerdiği listeyi dikkate alın.

Menopozu geciktirin

Östrojen hormonu kadınları damar sertliğine karşı korur. Ancak menopozla birlikte östrojen hormonu ortadan kalktığı için kadınlarda anormal bir damar sertliği süreci başlar. Bu nedenle menopozu geciktirici tedavi olun.

İş stresinden kurtulun

İş yaşamınız için de yepyeni bir başlangıçlar yapın. Stres kontrolü sağlayıcı aktivitelerde bulunun. İşinizde beceri ve olanaklarınızı zorlamayın. Ağır sorumluluk altına girmekten kaçının.

Düzenli egzersiz stresi kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu nedenle kalbiniz için verdiğiniz yeni kararlar arasında hareketli bir yaşam tarzını benimsemek de olsun. Tembellikten uzak durun. Yürüyüş yapın ve asansör yerine merdivenleri tercih edin.

Yakın mesafelerde aracınızı kullanmak yerine yürüyün.

Çocuklarınıza hazır olmadığı sorumluluklar vermeyin

Özellikle aile şirketlerinde kalp krizi sorunuyla sık karşılaşılmaktadır. Ekonomik yönden güçlü olan aileler, çocuklarına yurt dışında çok iyi eğitim aldırarak genç yaşta aile şirketinin üst düzey yönetimine getirir.

Ancak çocuğun deneyimi olmadığı için genç, kendini sürekli ailesine kanıtlama çabası içine girer ve stres yaşar. Sonunda, omuzlarına yüklenen ağır sorumluluk onun kalp krizi geçirmesine neden olur.

Bu nedenle çocuklara hazır olmadıkları ve taşıyamayacakları sorumluluklar verilmemelidir.

Düzenli kalp kontrolleri yaptırın

Ailenizde genç yaşta kalpten ölüm hikayesi varsa, diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastasıysanız, aşırılı kilolu ve hareketsiz biriyseniz kalp hastalıkları açısından risk grubundasınız.

Risk grubu içinde olanlar 30, risk grubunda olmayanlar 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak bazı testler yaptırmalıdır. Bunlar; total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tigliserid ve kan şekeri tetkikleridir. Bunları her yıl mutlaka yaptırın.

Kan yağları dışında düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürün. Hekim kontrolünde günde 100 mg aspirin alın.

Aceleci olmayın

Aceleciliği bir kenara bırakın ve yavaşlayın. A tipi olmak başarının sırrıdır ama sakin bir kişilik yapısı ile de başarının anahtarına sahip olabilirsiniz.

Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz değişin. Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışın.

Daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmak için yoga yapın.

Güncellenme Tarihi: 10 Nisan 2012Yayınlanma Tarihi: 10 Nisan 2012

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bugun-kalbiniz-icin-yeni-bir-baslangic-yapin/

Bel İnceltme İçin Neler Yapılmalı ?

Kalbiniz İçin Belinizi İnceltin

Öncelikle kadınların ve erkeklerin ilk sırada kilo problemlerini estetik açıdan çözmeye çalışmalarının yanında, asıl olarak bel bölgesinde oluşan yağlanmaların sağlık açısından pek çok sıkıntı yaratacağı durumu da unutulmamalıdır.

Göbeği eritirken dolaylı yoldan kalın hacimdeki bel bölgesi ve bu bölgede sarkıklıklar yaratacak yağlar da eritilecek olduğundan bel inceltmenin yöntemlerini doğru bir şekilde uygulamak sorunun çözülmesi için yapılması gereken başlıca yöntemlerdendir.

Hayal edilen ince bele ve estetik olarak düz bir karna sahip olabilmek adına beslenme şeklinizi zayıflamaya yönelik değiştirerek ve bununla birlikte bel inceltme hareketlerini de yaparak istediğiniz görüntüye kavuşmak için önünüzdeki tüm engelleri kaldırmanız mümkündür.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey uygulanan pratikler ve egzersizlerin yanında aynı süreçlerde beslenme düzenini de bu tempoya uygun olacak şekilde düzenlemektedir.

Çünkü egzersizlere devam ettiğiniz süreçlerde yağlı, tuzlu ve şekerli besinlerle besleniyorsanız, yeme – içme düzeninize dikkat etmiyorsanız yapacağınız egzersizlerin hiç bir mahiyeti kalmayacaktır.

Bu tip bel çevresinin inceltilmesi adına girişilen spor yapma arzusu, çoğu kişinin normal şartlarda üşendiği, yorulduğunu iddia edip bıraktığı spor dallarından çok daha kolay olduğu ve daha kolay uygulanabilir olduğu için; en azından spora bir yerden başlamak adına çok iyi bir motive yöntemi olmaktadır. Çünkü özellikle bel çevresinin inceltilmesi için yapılması gereken hareketlerin çok sabit ve çok çözüm odaklı olması, hedefinizin de aynı şekilde çok sabit ve çok çözüm odaklı olabilmesini de sağlayabilmektedir.

Bel inceltme için yapılması gerekenler

Otururken bel inceltme : Oturduğunuz bölgede vücudunuzu dikleştirdikten sonra nefesinizi her verdiğinizde dizinizi çenenizde kaldırabildiğiniz noktaya kadar kaldırmanız gerekmektedir. Eğer sandalye gibi bir şeyin üzerinde oturuyorsanız sırtınızı yaslamanız hareketi daha rahat gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Hareketi ister tek dizinizle, ama daha etkili olmasını istiyorsanız iki dizinizle dayanabileceğiniz sınıra kadar yapmanız mümkündür. Yapacağınız bu hareket hem karın kaslarınızı hem de bacak kaslarınızı harekete geçirerek zayıflamaya ve güçlenmeye yardımcı olmaktadır.

Oturduğunuz yerde günün her saati zorlanmadan yapacağınız bir diğer bel inceltme hareketi de karnınızı sıkıp bırakmaktır. İsterseniz evde televizyon izlerken, isterseniz oturduğunuz yerde kitap okurken ya da araba kullanırken uygulayabileceğiniz bu hareket, zaman içerisinde karnınızı ve belinizi şekillendirmeye başlayacaktır.

Uzanırken bel inceltme : Düz bir zemine sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi başınızın altına koyarak bacaklarınızı birbirine yapıştırın. Daha sonra bakışlar yukarıda olacak şekilde dizlerinizi birleşik şekilde sağ tarafa doğru çevirin.

Vücudunuzun sadece üst bölgesini hareket ettirmeye özen göstererek yukarı kalkıp inin ve bu hareketi en az 10 sefer tekrarlayın. 10 tekrar bittikten sonra istifinizi bozmayarak bu sefer dizlerinizi sol tarafa çevirerek aynı hareketi aynı sayıda tekrar edin.

Ayakta bel inceltme : Ayakta dikildiğiniz durumlarda eğer müsait bir ortamdaysanız dizlerinizi karnınıza çekip indirmeniz en bilindik karın egzersizlerinden bir tanesidir.

Ayakta dik bir şekilde dururken önce sağ dizinizi ardından sol dizinizi 10’ar defalık tekrarlarla karnınıza seri bir şekilde çekip indirebilirsiniz.

Aynı hareketi isteğe göre zıplayarak uygulamanız da mümkündür.

Beslenmeye dikkat etme :Özellikle bel bölgesindeki fazla yağlanmalara çare olabilmesi adına en çok yardımcı olan öğe, sağlıklı ve hafif besinlerle beslenmektir. Bununla birlikte beslenme saatlerinin de düzene koyulmasıyla birlikte bel incelmesi zaman içerisinde kolaylıkla yaşanacak bir durumdur.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken şeyler vücut yapınızın ihtiyacı olan mineralleri, vitaminleri, karbonhidratları, proteinleri, suyu ve yağı ihmal etmeyecek bir beslenme programı ve düzeni oluşturarak bu düzene paralel şekilde hayat düzeninizi devam ettirmenizdir.

Bu uygulamayı yaptığınız sürece de kesinlikle abur cuburlardan, şekerli ürünlerden ve alkolden uzak durmanız gerekmektedir.

Mekik çekme : Halk arasında en çok bilinen ve uygulanan bel inceltme hareketlerinden biri mekik çekmektir.

Mekik hareketi hem bel bölgesini, hem karın bölgesini inceltebildiği gibi aynı zamanda her yaştan her insanın kolaylıkla uygulayabileceği spor aktivitelerinden bir tanesidir.

Bel ve göbek eritme konusunda mekik baz alındığında, mekik kadar kolayca göbek ve bel erite başka bir egzersiz bulunmadığından dolayı insanların sürekli mekik çekmeye yönelmesi bu sebeptendir.

Yere sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi başınızın altına koyarak ayaklarınızın yerden kalkmamasına özen gösterip vücudunuzu yerden kaldırıp indirmeniz mekik uygulamasının tamamıdır. Mekik çekme işlemini fizyolojik olarak dayanacağınız noktaya kadar düzenli olarak uygularsanız çok net bir şekilde belinizdeki incelmeleri fark etmeniz mümkün olacaktır

Yeşil çay tüketme : Doğal ürünler içerisinde göbek ve bel bölgesindeki yağlanmalara savaş açan içeceklerden en bilindik olanı da yeşil çaydır.

Yeşil çay hem sindirimi kolaylaştıran, hem de göbek bölgesindeki yağların erimesine son derece yardımcı olan bir üründür.

Aynı şekilde ödem atımına da yardımcı olan yeşil çay, bel bölgesinde ödemin yarattığı şişlikleri de yok edebilme özelliğine sahiptir.

Yapılan araştırmalar neticesinde günde en az 2 bardak yeşil çay içen bireylerin, içmeyenlere göre metabolizmalarının daha hızlı çalıştığı ispatlanmıştır. Yağ yakımını da son derece hızlandıran yeşil çay, tokluk hissi vermesi sebebiyle de uzun saatler tok tutabildiği için atıştırmalık bir şeyler yeme isteği oluşturmaması yönüyle de çok etkili bir üründür.

Источник: https://www.mailce.com/bel-inceltme-icin-neler-yapilmali.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.