Kalbinizin Genç Kalması İçin 6 Beslenme Önerisi

Nasıl Genç Kalınır?

Kalbinizin Genç Kalması İçin 6 Beslenme Önerisi

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, “En büyük organ olan deri de diğer organlarla birlikte 20 yaşından itibaren yaşlanmaya başlar” diye söylüyorlar.

Deri Yaşlanmasının Nedenleri

1) Genetik yapı yani ailenin deri yapısı,

2) Hormonlar: Özellikle hipofiz, tiroid, overler ve böbreküstü bezinin hormonları,

3) Güneş ışınları (ultraviyole),

4) Beslenme

5) Sigara ve alkol,

6) Stres,

7) Çevre kirliliğidir.

Deri yaşlanırken deride oluşan değişiklikler ve bunların belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

1. Derinin üst tabakası (epidermis) incelir ve kırışıklıklara neden olur, derinin yaralanması kolaylaşır.

2. Epidermisin en üst tabakasının yenilenmesi gecikir ve deri soluk bir renk alır.

3. Derinin onarımı yavaşlar ve küçük yaralar bile geç iyileşmeye başlar.

4. Deriden su kaybı kolaylaştığı için deri kurur ve kaşınır.

5. Deriden giren kimyasal maddelerin atılımı gecikir ve kontakt dermatitler (ekzema) artar. Bunun nedeni ise derinin bariyer fonksiyonunun bozulmasıdır.

6. Derinin yaşlanmasıyla renk yapan hücreleri (melanosit) azalır ve koyu renk benler azalır.

7. Ultraviyoleye karşı koruyuculuğu azalır güneş lekeleri artar.

8. Derinin bağ dokusundaki (elastik ve kollagen lifler) bozukluk nedeniyle deri gevşer ve sarkarken, elastikiyeti azalır, mimik çizgileri oluşur, sertleşir ve pürüzlenir.

9. Seboreik keratozlar (deride kalın, pürtüklü lekeler) artar.

10. Alerjik reaksiyonlara neden olan mast hücreleri azaldığı için erken tip (anında oluşan) ilaç ve besin alerjileri azalır.

11. Eller ve yüzde deri altı yağ dokusu azalırken, uyluklar ve karında artar. Bu da kadınlarda kalça, erkeklerde bel bölgesinin genişlemesine neden olur.

12. Derinin immünolojik (direnç) fonksiyonu bozulduğu için deri kanserleri artar.

13. Ter bezleri azalır ve sıcak çarpması riski artar.

14. Deride kılcal damarların görünümü artar, kendiliğinden oluşan morluklar artar.

15. Derinin ısı regülasyonu bozulur ve yaşlılar daha çok üşür.

16. Yaş ilerledikçe yüzde gözenekler genişler ve siyah noktalar artar.

17. Saçlar incelir, yavaş uzar, dökülür, beyazlaşır. Erkeklerde saç dökülmesi 20’li yaşlarda, kadınlarda ise menapozdan sonra başlar. Yaşla kadınlarda çenede istenmeyen kıllar oluşurken, erkeklerde kaş, burun içi, kulak kılları uzar.

18. Tırnaklar incelir,yavaş uzar,kurur,matlaşır ve kolay kırılırlar.

Bütün bu değişikliklere engel olabilmek için ilk ve en önemli yapılacak şey güneşten korunmaktır. Çünkü ultraviyole ışınları, deride serbest radikal üretimini artırarak ve antioksidan savunma kapasitesini azaltarak foto yaşlanmaya neden olurlar.

İkinci aşamada deri yaşlanmasına engel olmak ve tedavi etmek amacıyla beslenmeye dikkat edilmeli, yaşa göre vitaminler, alfa hidroksi asitler, bitkisel ürünler, biyolojik faktörler, serbest radikal yakalayıcılar, antioksidanlar, bazı hormonlar dıştan veya ağızdan kullanılmalı alkol ve sigara içilmemelidir.

Yaşlanmayı Geciktiren Vitaminler

1) Vitaminlerden kozmetik açıdan en önemlileri:

Vitamin A ve deriveleri: Retinoik (tretinoin) asit, betakaroten (provitamin A), retinol en sık kullanılanlardır. Bunların hem ağızdan alınmaları hem de kozmetiklerde kullanılması güneşe ve diğer tüm etkenlere (genetik gibi) bağlı deri yaşlanmasını geriye döndürebilir.

Bu etkinin görülebilmesi için retinoik asit içeren kozmetiklerin en az 6 hafta kullanılması gerekir. Ancak deriyi tahriş edici etkisine dikkat edilmeli, geceleri kullanılması tercih edilmelidir.

Vitamin E: Kuvvetli bir antioksidandır. Ultraviyole ışınlarından korur. Nemlendiricidir. Kızarıklık ve lekelenmeyi engeller. Topikal kullanıldığında (dıştan) alfa tokoferol olarak kırışıklıkları önler ve kollajen sentezini artırır.

Vitamin C: Antioksidan ve leke açıcıdır. Hücrelerde kollajen sentezini düzenler ve ultraviyole ışınlarından korur.

Vitamin B: Vitamin B3 (Niasin) derinin su kaybını önler, deriyi nemlendirir ve antioksidandır. Provitamin B5 (Pantenol) ise nemlendiricidir ve saç bakım ürünlerinde %5 oranında kullanılabilmektedir.

2) Alfa Hidroksi Asit (AHA)ler: Meyve asitleri olarak bilinirler. En çok kullanılanlar glikolik asit ve kaltik asittir. %2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asittir.

%2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asit, %8-12 oranında kollajen sentezini artırır, %70 oranında ise peeling yapar.

3) Bitkisel Ürünler: Flavonoidler (genistein vb.) ginkgo biloba ekstresi, soya fasulyesi, mercimek ve kırmızı şarapta bulunurlar.

Serbest radikallerden ileri gelen yaşlanmayı geciktirebilir. Piyasada vitaminlerle birlikte yaşlanma karşıtı preparatlarda (ilaç) bulunur.

4) Polifenoller yeşil çayda bulunurlar: C ve E vitamininden daha kuvvetli serbest radikal tutucudurlar. Saç toniklerinde erkek tipi saç dökülmesine karşı da kullanılırlar.

5) Aloe vera jeli: Ultraviyoleden koruyucu, kızarıklık düzeltici, nemlendirici olarak yaşlanmayı geciktirmek amacıyla kullanılır.

6) Biyolojik Faktörler:

Kallikrein: Domuz pankreasından elde edilir. Yara iyileşmesini hızlandırır ve kırışıklık oluşumuna engel olur.
Plasenta Ekstreleri: İnsan veya hayvan kaynaklı olabilir.

Hücre yenilenmesini sağlar, derinin esnekliğini artırır.

Üçüncü sırada ise yaşlı deriyi düzeltmek ve daha fazla ilerlemesini engellemek amacıyla uygulanan kimyasal peeling (derinin üst tabakasının soyulması), mikrodermabrazyon, lazer, botulinum toksini, dolgu maddeleri ve estetik plastik cerrahi operasyonları gelmektedir.

Genç Kalmak İçin Pratik Öneriler

1. Egzersiz yapmak gençliğin kaynağıdır. İnsanlar kendilerini, güzel kıyafetlere bakarak, ve egzersiz yaparak zayıf bir vücuda sahip olan insanlara dikkat ederek ve “Bu kişiler egzersiz yaparak kilo veriyorlar. Onlar yapabiliyorsa, ben neden yapmayayım?” şeklinde kendilerini motive ederek zayıflayabilirler.

2. Uyku ücretsizdir, bunun avantajından yararlanın. Uyduğumuz zaman, vücudumuz bizi sağlıklı ve genç tutan hormonlar üretiyor. Yeterince uyuyarak bu hormonları bedava kazanırken neden genç kalmak için hormon ilaçlarına para vereceksiniz?

3. Su için. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, 8×8 (günde 8 bardak, 8 – 225 gram) efsanesini yalanladılar. Saf ve taze su herkes için iyidir. Kendinizi sınırlandırmayın, şartlandırmayın ve içebildiğiniz kadar bol su için.

4. Kahkaha atın. Gülmek insanı gençleştirebilir ve kalp hastalığından koruyabilir mi? Maryland Üniversitesi Tıp Okulu’ndaki araştırmacılara göre, bu doğru.

Kardiyologlar tarafından yapılan araştırma, kalp hastalarının günlük yaşam durumlarına karşı daha az gülümsediklerini gösterdi. Araştırmanın lideri Dr.

Michael Miller, “Sağlıklı bir kalp için günde bir kez egzersiz, doğru beslenme ve birkaç kez kahkaha atmak gerekiyor” dedi.

5. Tefekkür : Psychosomatic Medicine dergisinde yayınlanan araştırmanın lideri, California Üniversitesi Los Angeles (UCLA)’da görevli psikolog David Creswell, bilinçli tefekkür programlarının ruhu ve insan sağlığını iyileştirdiğini söyledi.

Japon Kadınların Genç Kalma Sırları

Japon kadınlarının yaşlanmama sırları:

 • Genç kalmak için soya sütü içmek, tofu tüketmek önemli birer etken. Özellikle soya yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olabiliyor.
 • Yeşil çay, yaşlanmayı erteliyor. Çünkü yüksek oranda antioksidan içeriyor. Yeşil çay, cildi dolgunlaştırıyor ve vücuttaki kırışıklık ile sarkmaların önüne geçiyor.
 • Japon kadınlarının yaklaşık yüzde 10’u sigara içiyor, işlenmiş şeker tüketimi de oldukça düşük. Şeker akne ve sivilceye yol açabiliyor.
 • Ciltlerinde “melanin” pigmentinin oranı oldukça yüksek olan Japon kadınların yüzlerinde ortaya çıkan leke ve benler beyaz ırka göre daha koyu oluyor ve bu yüzden Japon kadınları küçüklükten itibaren güneşten korunuyor. Böylelikle güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının etkisini de en aza indiriyorlar.
 • Sıcak havalarda klima ve soğuk havalarda kalorifer kullanımını en aza indiren Japonlar, iş yerlerinde daha rahat giyinmeye izin vererek olumsuz hava koşullarına kolayca adapte oluyorlar, hava koşullarını değiştirmeye çalışmıyorlar.
 • Oldukça sık ve düzenli olarak nemlendirici kullanıyorlar.
 • Japon kültüründe yüz masajı çok önemli bir yer teşkil ediyor. Uzmanlar, yüz masajının kan dolaşımını hızlandırdığını belirtiyor.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/nasil-genc-kalinir.html

Kalbinize dost beslenme önerileri

Kalbinizin Genç Kalması İçin 6 Beslenme Önerisi

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, kalp hastalıkları için risk oluşturan yüksek kanbasıncı (hipertansiyon), fazla kilo- şişmanlık ve yüksek kolesterol durumuna, sağlıklı beslenme alışkanlığı ile olumlu bir katkıda bulunmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Kan dolaşımındaki kolesterolün %75'i karaciğerde, %25'i ise aldığımız gıdalardan emiliyor. Gıdalarla aldığımız yağın miktarı ve türü kan kolesterol düzeyine önemli ölçüde etki ediyor.

Dolaşımdaki fazla kolesterolün, kalbi besleyen damarların iç yüzeylerinde 'plak' adı verilen birikimler yaptığını ve bu plakların büyüyerek kan dolaşımını engellediğini belirten Dr. Gürsel Ateş, ancak kalp hastalığıyla ilişkili olanın, sanıldığı gibi tüketilen yağın miktarından ziyade yağın türü olduğunu söylüyor. Dr.

Ateş, şunları anlatıyor: “Yapılması gereken; günlük kalorinin en fazla %30'unu yağlardan almak ve almakta olunan 'kötü' yağları 'iyi' yağlarla değiştirmektir.

Doymuş ve trans yağların tüketimi 'kötü kolesterol' olarak bilinen LDL-kolesterol düzeyini, dolayısıyla kalp hastalığı riskini artırıyor. Bu tip yağların, alınan toplam kalorinin %10'unu aşmaması gerekiyor.

LDL-kolesterolü yüksek olan ya da kalp hastası olanlarda bu oran %7'nin altına, kolesterol alımı günde 200mg'ın altına inmelidir.

Margarin, kırmızı et, yumurta sarısı, tam yağlı süt ve ürünleri, kızarmış gıdalar, hamburger ve benzerleri, ticari unlu mamuller bu tür 'kötü' yağların başlıca kaynaklarıdır. Doymamış yağlar ise LDL-kolesterol düzeyini düşürürken 'iyi kolesterol' olarak adlandırılan HDL-kolesterolü artırıyor. Zeytinyağı, fındık yağı, mısırözü yağı, balık, ceviz, soya fasulyesi bu 'iyi' yağların kaynaklarıdır ve günlük kalorinin en fazla %30'u olması gereken yağ tüketiminde bunlara ağırlık verilmelidir.”

Sık rastlanan bir hastalık olan hipertansiyon, kalp hastalığı için önemli bir risk oluşturuyor. İlaçlara ek olarak fazla kiloların verilmesi, egzersiz ve tuz kısıtlaması tedavinin önemli unsurları. Bunların yanı sıra son zamanlarda yapılan çalışmalar, sebze ve meyvelerden zengin, az yağlı beslenmenin de kan basıncının düşürülmesinde etkili olduğunu gösteriyor.

Bu tip beslenmede potasyum, magnezyum, kalsiyum daha fazla, sodyum ve zararlı yağ türlerinin daha az tüketildiğini beliren Ateş, “Hipertansiyon hastaları tuz tüketimini günde 6 gramın altına indirmelidir. Hipertansiyonda bir diğer önemli konu alkol kullanımının sınırlandırılmasıdır.

Fazla miktarda alkol kan basıncı kontrolünü  üçleştirmektedir” diyor.

Fazla kilo, kalp hastalığı riskini artırıyor

Dr. Gürsel Ateş, fazla kilo-şişmanlığın kalp hastalığı riskini artırdığı en önemli durumları şöyle sıralıyor: ·

Kandaki kolesterol ve trigliserid düzeyini artırır.

'İyi' kolesterol olarak bilinen HDL-kolesterol düzeyini düşürür.

Kan basıncını yükseltir.

Diyabeti başlatabilir.

Fazla kilo-şişmanlığın temel sebebini, kişinin günlük yaşam ve fiziksel hareketlerinde harcanan kaloriden fazlasını gıdalarla alması olarak ifade eden Dr. Ateş, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin kilo vermenin başlıca yöntemleri olduğunu dile getiriyor.

KALP SAĞLIĞI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, kalp sağlığı için beslenme önerilerini şöyle sıralıyor:

Orta derecede karbonhidrat, protein ve az miktarda, ancak sağlıklı yağlardan oluşan dengeliöğünlerle beslenin.

Tam yağlı süt ve ürünlerinden ziyade yağı azaltılmış olanları tercih edin.·

Haftada dört yumurtadan fazlasını yemeyin. LDL-kolesterolü yüksek olanlar yumurta sarısıbakımından daha da dikkatli olmalıdırlar.·

Kırmızı et yerine balık, derisi hariç kümes hayvanları ve az yağlı etler tüketin.·

Günde en az 5 kez sebze ve meyve tüketin. Bunlarda önemli vitamin ve mineraller mevcuttur. ·

Günde en az 8–10 bardak su içmelisiniz.

Liften zengin tahıl, kepek, fasulye, meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketin. Çözünebilir lifler kankolesterolünü %15' kadar düşürebilmektedir. ·

Günlük alkol tüketimini (kadınlar bir, erkekler iki kadeh) sınırlı tutun. ·

Günde 6 gramdan fazla tuz tüketmeyin.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/kalbinize-dost-beslenme-onerileri-2012-04-12.html

Kalbinizin genç kalması için 6 beslenme önerisi

Kalbinizin Genç Kalması İçin 6 Beslenme Önerisi

Katı yağ, margarin gibi doymuş yağların fazla kullanımı, aşırı tuz tüketimi, sebze, meyve ve tahıllardan uzak beslenme tarzı ise kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu tetikliyor.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenmede birkaç önemli noktaya dikkat edilerek kalp sağlığını korumak mümkün olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, “Kalp Haftası”nda sağlıklı bir kalp için beslenme önerilerinde bulundu.

1- Yağ tüketimini azaltın:

Beslenmende toplam yağ tüketimi enerjinin %30’unu geçmemelidir. Yağ içeren besinler aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan diğer besin öğelerini de içerdiği için yağa ihtiyacımız vardır.

Ancak sağlık açısından, diyette yağ miktarını enerjinin %25-30’nu karşılayacak şekilde azaltmak yararlıdır. Diyette yağı azaltmanın yolları şu şekilde sıralanabilir:

• Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın. Çok fazla yağ içermeyen sağlıklı bir diyet için; sebze, meyve, tahıllar, yağsız kırmızı et, derisiz kanatlı hayvan etleri, balık ve düşük yağlı besinler tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olanlarını tercih edilmelidir.

• Günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyvelerin yağ içeriğinin düşük olmasının yanı sıra posa içeriğinin yüksek olması kalp damar sağlığını korumada olumlu etkiye sahiptir. Bazı meyve ve sebzelerin bileşiminde bulunan suda çözünebilen posanın kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.

• Tam tahıllı ürünleri tercih edin. Günlük enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karbonhidrattan zengin besinlerden karşılamak, yağ alımını azaltmaya yardımcı olur.

Ancak burada özellikle kahvaltılık tahıl ürünleri, kepekli, yulaflı ekmekleri, bulgur, makarna, pirinç gibi kompleks karbonhidratları tercih etmeye çalışın.

Yulaf gibi tahılların içeriğindeki çözünür posanın kan lipitlerini düşürücü etkisi vardır.

• Yemeklerinizde katı yağları az kullanın. Yemeklerinizde margarin, tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı gibi doymuş yağlar yerine zeytinyağı, ay çiçek yağı, soya, kanola yağı gibi bitkisel sıvı yağları tercih edin.

• Satın aldığınız besinlerin etiketleri üzerindeki yağ miktarlarını kontrol edin. Çoğu besinin etiketi üzerinde bulunan besin öğeleri tablosunda yer alan; enerji, yağdan gelen enerji, toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol miktarlarını mutlaka okuyun.

• Ara öğünlerde yağ miktarı düşük besinleri tercih edin. Ara öğünlerde bisküvi, kek, pasta, cips gibi yağ içeriği yüksek besinler yerine meyve, sebzeler, az yağlı süt ve süt ürünlerini tüketin.

• Uygun pişirme yöntemlerini seçerek yağ kullanımını azaltın ya da hiç yağ kullanmayın. Yemek hazırlama yöntemlerinizi değiştirerek lezzette herhangi bir eksiklik olmaksızın yemeklerinizdeki yağ miktarlarını azaltabilirsiniz. Örneğin besinleri kızartmak yerine; fırında pişirme, haşlama, ızgara, buharda veya mikrodalga fırında pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

2- İdeal vücut ağırlığınızı koruyun,

Kilo fazlanız varsa ideal ağırlığınıza ulaşın. Aşırı vücut yağı kalp hastalığı riskini artırır. İdeal ağırlığınıza ulaşmak için uygulayacağınız diyet, kişiye özel ve sağlıklı olmalıdır. Hızla kilo verdiren, tek yönlü beslenme gerektiren diyetlerden uzak durun.

3- Fiziksel aktivitenizi artırın.

Kalp sağlığınız için düzenli ve orta düzeyde aktivite önemlidir. Aktif yaşam kan kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi normalde tutar, HDL yani iyi kolesterolü artırır, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur, enerji harcayarak vücut ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlar.

4- Sigarayı bırakın.

Sigara kalp damar hastalıklarından ani ölümlerde anahtar etmendir. Sigara kan basıncını ve kalp atım hızını artırır. HDL düzeyini düşürür ve sigara içme kanın pıhtılaşma riskini yükseltir ve ani kalp krizine neden olabilir.

5- Stresi azaltın.

Stres ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki bağlantı zayıf da olsa, stresi kontrol etmek; özellikle stresle baş etmek için çok yemek yiyen veya sigara içen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski artar.

6- Alkolden uzak durun ya da alımını sınırlandırın.

Aşırı alkol tüketimi hem aşırı kalori kaynağı olarak kilo kontrolünü engeller hem de kan yağlarını bozar.

Gençlerde görülen kalp hastalıklarının tedavi yöntemleri nelerdir?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/04/kalbinizin-genc-kalmasi-icin-beslenme/

Adölesan yada bizim anladığımız dilde Ergenlik Çağı(Bluğ Çağı), erkek yada kız çocuklarının çocukluk ile gençlik dönemi arasında yaşadığı olgunlaşma ve gelişme dönemidir.

Ergenlik , fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden hızlı büyüme sağlar, buna bağlı olumlu aynı zamanda olumsuz, anlamlı yada anlamsız süreçler başlayabilir.

Geçiş sürecinin başlama yaşları 12-18 yaş grubudur.

Tabiki cinsiyete göre Ergenlik yaşının başlangıcı değişebilir. Ergenlik çağının genellikle kızlarda 10-12, erkeklerde ise 11-14 yaşlar arası olduğu belirlenmiştir.

Peki Neden Ergenlikte Beslenme Önemlidir?

Ergenlik döneminde fiziksel olgunlaşma ve büyüme hızlıdır. Bu hıza enerji gerekmekte ve bu enerjinin kaynakları nereden ve nelerden almamız çok önemlidir.Ergenlik yaşında alınan kötü yeme alışkanlıkları, tüm hayatınızı etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Bu yüzden bilinçli hareket etmeliyiz. Kötü alışkanlıkların yanına birde hastalıklar eklenmesi gayet normaldir.

TV’lerdeki Gençlere yönelik kalitesiz gıdaların reklamları, abur cubur beslenmelere yöneltilip, vitamin ve mineral eksikliği tüm ergenlik dönemindeki kişilerde kalıcı hastalıklara kapı açabilir.

Ergenlik döneminde nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri | junk food’ları yemeyin

Ayrıca fit olmak adına moda programları ve bir çok diyet listesi veren web siteleri, genç kız adaylarında sağlıklı yaşamlarına zarar vermektedir.

Yetersiz beslenme ve dengesiz beslenmenin getirdiği  problemler , ergenlik döneminde kemik büyümesi ve metabolizmanın yanlış çalışmasının asıl sebebidir. Neden kalp krizlerinin yaşı artık 30’ların altına indi? bir düşünün.

Hızlı büyüyen ve gelişim gösteren Ergenlik dönemindeki erkek yada kız çocukları, enerji ihtiyaçlarını karşılamak için boş gıdalara yönelmektedir. Bunun en büyük sebeblerinden biri bilgisizlik ve ebevynlerin ilgisizliğidir. Sadece ebeyvnler değil, öğretmenler, sağlık kuruluşları da bu durumda ortaktır. Çocukların gelişimi için topluma büyük görevler düşmektedir.

Gelgez ekip olarak bu konuda üstümüze düşeni yaptık ve Uzmanlardan derlediğimiz tavsiyeleri kalem kalem topladık. Eğer yazımızı okuyan bir genç adayımızs sa, ne kadar önemli bir konu olduğunu özellikle hatırlatmak isteriz.

Ergenlikte Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

 • Beden kitle indeksinizi kontrol edin.Yağ ve kas oranınızı ölçtürün. Eğer durum kötü ise diyetisyen yardımı alıp, kötü yiyeceklerden uzaklaşın.
 • Junk food‘lar yani içi boş yiyeceklerden kaçın. Bunlar fastfood, cipsler, alkollü içecekler, asidik ve enerji içecekleri. Beyninizi TV reklamlarının yönetmesini izin vermeyin.

  Onlar bunu yapmanızı istiyorlar. Türkiye’deki genç nüfus adeta onların iştahını kabartıyor. Yurt dışında inanın bu böyle değil. Genç adayları daha bilinçli bir şekilde yetiştiriliyor.

 • İçi boş gıdaları illa yiyecekseniz, ayda bir kaçamak yaparsınız ama bunu alışkanlık haline getirmeyin.

  Fast food restoranlarına giderseniz, içi karbondioksit ve şeker ile dolu gazlı içecekler yerine ayranı seçin yada en kötüsü meyve suyu tercih edin.

 • Kesinlikle bir spora merak sarın. Kas ve İskelet sisteminizin, gelişime ayak uydurması gerekir. Kemik gelişimi için kalsiyum, kas gelişimi için protein, enerji için yağ gereklidir.

  Bu metabolik olayların gerçekleşmesi için de vitamin ve mineral gereklidir.

Bol Bol Su İçin!

 • Bol bol su için. Kilonuzun o,3 ile çarparak günde tüketeceğiniz su miktarını ayarlayın.
 • Doymuş yağlar ne kadar zararlı! Trans yağ kullanmıyoruz demelerine bakmayın. Siz evinizde annenizin yaptığı yemekleri her zaman tercih edin. Kötü yağlar sizi bu yaşlarda, avlamaya başlar.

  Kalp ve damarlarınızı kaplamaya başlayabilir. Evin dışında yediğinizi her şeye şüpheli bakın. Evinizde aşırı yağlı yemekler ile ilgili Annenize baskı yapabilirsiniz. Yemeyin, yedirmeyin.

Ergenlik döneminde nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri | Sağlıklı sandviçler yapın

 • Öğünlerini sabitleyin.Kahvaltı ,öğle ve akşam yemeği düzenini sakın atlamayın.Öğün sayısını 5’e çıkarabilirsiniz. Eğer Öğün zamanları dışarıda olmanızı gerektiriyorsa, evinizdeki sandviçinizi yanınızda götürün.
 • Dışarıdan yemek sipariş yerine, pizza yada hamburgeri evinizde yapabilirsiniz.
 • Sebze ve Meyveyi hayatınızda eksik etmeyin.

Ergenlik döneminde nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri | Sebze ve Meyveyi her zaman tüketin

 • Gelişme döneminizde, en az 8 saat uykuyu alın. Eğer Cep Telefonu yada tabletlerinizi yatağınıza sokmayın. Gözlerinizi dinlendirin ve yatma pozisyonunda tv yada pc yada cep telefonunuzla ilgilenmeyin. Yatma halinde ekrana bakmak gözlerde kayma rahatsızlığına sebep olabilir.
 • Ağızdan nefes alıyorsanız bunun sebebini araştırın.Burnunuzdan almanız gerekmekte, engel olan burun kemiği, yada eğriliği olabilir. Annenize yada babanıza durumu anlatıp, sağlık kuruluşundan destek alın.
 • Sigara ve Alkolden uzak durun.
 • Aşırı Kahve içmeyin.
 • Yemeklerinizi çiğneye çiğneye, yavaş yavaş yiyin,
 • Dişlerinize iyi bakın. Çünkü kalıcı dişleriniz sizin bir ömür dostunuz olacak. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre diş çürüklerinin görülme sıklığı ergenlik yaşlarda  %55-70 arasındadır. Bunun sebebi Aşırı şeker tüketimi, sularda flor azlığı, yetersiz beslenme, diş bakımı ve temizliğinin olmamasındadır. 6 ayda bir, ücretsiz olarak Devlet Hastanelerinde ki diş hekimlerine bile görünebilirsiniz.

Ergenlik döneminde nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri | Genç Kızların adım adım büyümesi

Kızlar Dikkat!

 • Ergenlik çağında özellikle kızlarda yemek yeme ile ilgili bozukluklar olarak anoreksiya nervosa ve bulimia nervosa gibi ruhsal bozukluklar görülmektedir. Genç kız adayı, mankenlik dürtüsü sebebiyle kendi kendini kusturmakta, laksatif ve diüretik ilaçlar kullanmakta ve sağlığı bozulmaktadır. Bu durumda psikiyatrik tedavi görmesi gerekmektedir.

 • Ergenlikte kızlar da adet görme süreci başlar. Demir eksikliği varsa kansızlık başlayabilir.Bu nedenle demirin fazla olduğu ciğer, kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.Aynı zamanda Demirin emilim için mutlaka C vitamini içeren yeşil salata, domates, yeşilbiber vb. besinleri yemek yararlı olacaktır.

Tavsiyelere Uyarsanız Neler Olur?

 • Fiziki ve Ruhsal olarak kendini iyi hissedeceksiniz.
 • Kendinize güveniniz gelecek ve kararlı biri olacaksınız.
 • İletişim de iyi, karşı tarafa güven hissi vereceksiniz.

 • Öfkenizi  ve anksiyeteyi kontrol edebileceksiniz,
 • Hayat sizin için daha anlamlı olup, pozitif bir bakışa sahip olacaksınız,
 • Daha uzun yaşama yelken açacaksınız,
 • Kalp, Damar, Göz, Mide, Kanla ilgili, Akciğer, Karaciğer, Sinir, Kemik, Ağız ve Diş  hastalıkları riskini azaltacaksınız,
 • Kolestrol ve Hipertansiyonu önlemek,
 • Sindirim ve Dolaşım Sisteminiz sağlıklı olacak.
 • Enfeksiyonlardan uzak olacaksınız.

 Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

Источник: https://www.gelgez.net/ergenlik-doneminde-nasil-beslenmeliyiz-saglikli-beslenme-tavsiyeleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.