Kalça Protezi Ameliyatı

içerik

Artrit Ve Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi ameliyatı, artriti olan ağrılı bir kalça eklemininin cerrahi olarak çıkarılıp yapay bir eklemle değiştirildiği işlemdir. Genellikle ağrıyı gidermekte diğer tüm tedavi seçenekleri yetersiz kaldığında yapılır. İşlemin ağrılı kalça eklemini rahatlatması, yürümeyi kolaylaştırması gerekir.

Kalça Protezi Ameliyatında Ne Olur?

Kalça protezi ameliyatı geleneksel yolla veya minimal invaziv teknik kullanılarak yapılabilir. İki işlem arasındaki temel fark kesiğin büyüklüğüdür.

Standart kalça protezi ameliyatında kaslarınızı gevşetmek ve sizi geçici olarak derin bir uykuya sokmak için genel anestezi yapılır. Bu, sizin ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmenizi engelleyecektir. Ağrının önlenmesine yardımcı olması için omurilik anestesizi de yapılabilir.

Doktor, daha sonra kalçanın yanı boyunca bir kesi açar ve kalça eklemini açığa çıkarmak için uyluk kemiğinin üstüne bağlı kasları kaldırır. Sonra uyluk kemiği bir testere ile kesilerek eklemin topuz kısmı çıkarılır. Daha sonra ya tıbbi çimento ya da kalan kemiğin yeni ekleminize tutunmasını sağlayan özel bir madde kullanılarak yapay eklem uyluk kemiğine tutturulur.

Doktor daha sonra kalça kemiğinin yüzeyini hazırlar -hasar görmüş herhangi bir kıkırdağı uzaklaştırır- ve protezin yuva kısmını kalça kemiğine tutturur. Uyluk kemiğinin yeni topuz kısmı kalçanın yuva kısmına yerleştirilir. Herhangi bir sıvının boşalmasına yardımcı olması için bir dren takılabilir. Daha sonra doktor kasları yeniden tutturur ve kesiği kapatır.

Bugün çoğu kalça protez ameliyatı standart teknik (kalça boyunca 20-25 cm.lik bir kesi) kullanılarak yapılsa da son yıllarda bazı doktorlar minimal invaziv bir tekniği kullanır olmuşlardır. Minimal invaziv yaklaşımda doktorlar 5-12 cm.lik bir veya iki kesi açarlar. Bu küçük kesilerden standart kalça protez ameliyatındakiyle aynı işlem yapılır.

Küçük kesilerin kan kaybını azalttığı, ameliyatı takiben ağrıyı hafiflettiği, hastanede kalış süresini kısalttığı, yara izi görünümünü azalttığı ve iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülür.

Ama cerrahın bu teknikte oldukça becerikli olması önemlidir. Araştırmalar bu teknikte çok tecrübeli olmayan bir doktor tarafından yapılan minimal invaziv yaklaşımda sonuçların standart kalça protezi ameliyatından kötü olabileceğini göstermiştir.

Kalça protezi ameliyatında biraz kan kaybı olabildiğinden kan nakline ihtiyacınız olabilir, bu yüzden işlemden önce kan vermeyi düşünebilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Ne Olur?

Muhtemelen dört veya altı gün hastanede kalırsınız ve yeni kalça eklemini yerinde tutmak için bacaklarınızın arasında takoz şeklinde bir yastıkla yatmanız gerekebilir.

Tuvalete çıkmanıza yardımcı olması içim mesanenize bir drenaj borusu yerleştirilebilir. Fizik tedavi genellikle ameliyattan sonraki gün başlar ve birkaç gün içinde yürüteç, koltuk değnekleri ve bastonla yürüyebilirsiniz.

Ameliyattan sonra haftalar ya da aylarca fizik tedaviye devam edeceksiniz.

sayın hocam benim 2011 yılında sol dizime protez takıldı.aradan geçen 2 yıl sonra protezim deforme olmuş oysa ameliyattan sonra çok dikkat etmiştim. h… devamı

Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Hangi Faaliyetlerden Kaçınmalıyım?

Kalça protezi ameliyatından sonra altı ile 12 ay ilgili bacağın üzerinde dönmekten veya bacağı bükmekten kaçınılmalıdır. Ayrıca ilgili bacağı vücudun orta hattının üzerine geçirmemeli veya içe doğru döndürmemelisiniz ve kalçadan 90 dereceden fazla eğilmemelisiniz. Bu, hem belden ileri doğrı eğilmeyi hem de çömelmeyi kapsar.

Fizik tedavi uzmanı günlük faaliyetleri yerine getirirken yukarıdaki yönergelere ve tedbirlere uymanıza yardımcı olacak teknikleri ve uyarlanabilir ekipmanı size verecektir. Terapistin tavsiyelerine uymamakla yeni yerleştirilmiş kalça ekleminizi yerinden oynatabileceğinizi ve bir başka ameliyata ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

Kalça ekleminiz iyileştikten sonra bile spordan veya ağır faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Protez eklem, sadece normal günlük faaliyet için tasarlanmıştır.

Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Evde Ne Yapabilirim?

Kalça protezi ameliyatından sonra eve döndüğünüzde yaşamı daha kolay hale getirmek için alabileceğiniz birkaç basit tedbir var, bunlar:

 • Merdiven çıkmayı minimumda tutun. Günde bir veya iki kez merdivenleri çıkıp inecek şekilde gerekli ayarlamaları yapın.
 • Sert, dik sırtlı bir sandalyede oturun. Geriye yatan koltuklar kullanılmamalıdır.
 • Düşmeleri engellemek için yerdeki kilimlerin tümünü kaldırın, yerleri ve odaları dağınık bırakmayın.
 • Yükseltilmiş bir tuvalet oturağı kullanın. Bu sizin kalçalardan çok fazla eğilmenizi engellemeye yardım edecektir.
 • Tamamen iyileşene kadar meraklı evcil hayvanları uzak tutun.

Araba kullanmak, cinsel faaliyet ve egzersiz gibi faaliyetlere dönmeden önce doktorunuza danışın.

Kalça Protezi Ameliyatı Güvenli mi?

Kalça protezi ameliyatı yıllardır yapılmaktadır ve cerrahi teknikler her zaman ilerlemektedir. Ama herhangi bir ameliyattaki gibi riskleri vardır.

Başlangıçta çok fazla hareket edemeyeceğinizden kan pıhtıları özellikle endişe konusudur. Doktorunuz size kan pıhtılarının oluşmasını engellemek için kan sulandırıcılar verecektir.

Genel anesteziye ilişkin riskler kadar enfeksiyon ve kanama riski de vardır.

Sizin ve doktorunuzun dikkat etmesi gereken diğer daha az yaygın hususlar şunlardır:

 • Ameliyattan sonra bacaklarınız eşit uzunlukta olmayabilir.
 • Bacak bacak üstüne atmamaya veya çok alçağa oturmamaya dikkat etmelisiniz çünkü eklem yerinden çıkabilir.
 • Kemik iliğindeki yağ parçaları gevşeyebilir, kan akışına karışabilir ve akciğerlere gidebilir, bu da çok ciddi solunum problemlerine sebep olabilir.
 • Kalça bölgesindeki sinirler şişmeden veya basınçtan hasar görebilir ve biraz hissizliğe sebep olabilir.
 • Ameliyat sırasında başka kemikler kırılabilir ve bu hastanede daha uzun süre kalmayı gerektirebilir.
 • Protez kısımlar gevşeyebilir veya kırılabilir. (Bu nadiren olur ve gelişmesi yıllar alır.)
 • Omurilik anestezisi bölgeyi tamamen uyuşturmayabilir ve ameliyattan sonra biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.

İşlemden geçmeden önce bu riskler hakkında cerrahınızla konuşun.

Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Yeni Eklemim Ne Kadar Dayanır?

1970’lerin başında kalça protezi ameliyatları ilk defa yapılırken ortalama yapay eklemin yaklaşık 10 yıl dayanacağı düşünülmüştü.

Şimdi kalça eklem protezlerinin yaklaşık yüzde 85’inin 20 yıl dayandığını biliyoruz. Cerrahi teknikte ve yapay eklem malzemelerinde ilerlemeler bu protezlerin daha da uzun süre dayanmalarını sağlamalıdır.

Eğer eklem hasara uğrarsa yapılan onarım ameliyatı genellikle çok başarılıdır.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/artrit-ve-kalca-protezi-ameliyati

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatı

Osteoartrit (kireçlenme) nedeniyle ağrıyan bir kalça tam ve aktif bir yaşam sürdürme kapasitenizi ciddi düzeyde düşürür. Kireçlenme ilerleyince kalça hareketleri kısıtlanır ve yürümekte, sandalyeden kalkmakta zorlanabilirsiniz.

Ayakkabı yada çorabınızı bile giymek imkansız hale gelebilecek hatta bir süre sonra istirahat ağrısı bile başlayabilecektir.

Kalça protezi ilk kez 1960 yılında uygulanmış ve ciddi teknik ve teknolojik gelişmeler ile günümüzde güvenli ve etkin bir tedavi yöntemi haline dönüşmüştür.

Anatomi

Kalça eklemi vücuttaki top-yuva eklemlerinden biridir. Kalça yuvasına asetabulum denir ve femur başı olarak bilinen uyluk kemiğin üst topuzunu saran derin bir oyuk oluşturur. Arka tarafta kalçanın kalın kasları ve ön tarafta uyluktaki kalın kaslar kalça eklemini çevreler.

Femur başı ve asetabulumun içi eklem kıkırdağı ile örtülüdür. Bu madde büyük eklemlerin çoğunda yaklaşık 0,6 cm kalınlığındadır. Eklem kıkırdağı, iki yüzeyin birbirleri üzerinde hasar oluşturmadan kaymasını sağlayan dayanıklı ve kaygan bir maddedir.

Kalça kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Kalca ekleminde kireçlenme

Özellikle sabahları görülen künt ağrı ve tutukluğun yanı sıra, erken görülen diğer belirtiler uyluk, kasık, kalça ve kuyruk sokumunda tekrarlayan keskin ağrı ataklarıdır. Ağrı önceleri ciddi yorulma ile görülürken zamanla kısa yürüyüşler ile bile ağrı oluşur ve eklem hareketi kısıtlanır. Zamanla gece ağrısı ve istirahat ağrısı başlar.

Ne zaman Total Kalça Protezi olmalıyım?

Total kalça protezi adayı olmanızda, ağrınızın şiddeti ve günlük yaşamınızın ne kadar etkilendiği dikkate alınır, yaş önemli bir kriter olmaktan çıkmıştır. Yine de kalça protezi uygulanan hastaların çoğu 50 – 80 yaş grubundadır.

Kalça kireçlenmesinde aşağıdaki bulgularınız varsa, tedavi şeklinizin protez olması gerekir:

 • Kalça ağrısı yürüme, eğilme gibi günlük hareketlerinizi engelliyorsa
 • Gece yada gündüz, istirahat ağrısı başladıysa
 • Kalça hareketinizin kısıtlılığı bacak kaldırmayı imkansızlaştırdıysa
 • İlaç tedavisi yakınmalarınızın kontrolünde yeterli olmuyorsa

Kalça protezi ağrımı nasıl geçiriyor?

Kireçlenmiş bir eklemin yapay bir eklem ile değiştirmenin temel nedeni kemiklerin birbirleri üzerinde sürtünmesini durdurmaktır. Bu sürtünme ağrıya neden olur.

Ağrılı ve iltihaplı eklemi yapay bir eklemle değiştirmek, ekleme sürtünmesiz bir şekilde hareket eden ve bu nedenle ağrı oluşturmayan yeni bir yüzey kazandıracaktır.

Amaç, hastaların günlük aktivitelerine daha az ağrı ve daha fazla hareket özgürlüğü ile dönmelerine yardımcı olmaktır.

Total Kalça Protezi tipleri nelerdir ?

Total kalça protezi iki farklı şekilde yapılır:

 • Çimentolu protez
 • Çimentosuz protez

Çimentolu protez, metali kemiğe sıkıştıran çimento ile yerinde tutulur. Çimentosuz protezin yüzeyinde bir delik ağı bulunur ve bu sayede kemik bu ağın içine doğru büyür ve protezin kemiğe tutunmasını sağlar.

Her iki yöntem de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu iki yaklaşımın bir arada kullanıldığı teknikler de (Hibrid) vardır; protezin topuz kısmı yerine çimento ile yerleştirilir, ancak yuvaya çimento konulmaz. Çimentolu veya çimentosuz kalça protezi kullanma kararı, genellikle ortopedi uzmanı tarafından sizin yaşınız ve yaşam tarzınıza ve kendi deneyimlerine göre belirlenir.

Bir protez iki ana parçadan oluşur. Asetabuler parça (yuva) asetabulumun yerine geçer. Asetabuler parça dayanma yüzeyini oluşturan plastik iç yüzey ve metal bir kabuktan oluşur. Kullanılan plastik o kadar dayanıklı ve kaygandır ki, bu tip bir malzemeyle buz kayağı bile yapsanız madde çok fazla zarar görmez.

Femoral parça (gövde ve topuz) femur başının yerine geçer. Femoral parça metalden yapılmıştır. Bazen metal gövde seramik bir topuz ile birlikte de kullanılmaktadır.

Total kalça protezi ameliyatı

Ortopedi uzmanı kalça eklemine ulaşabilmek için uyluğun yan tarafında bir kesi yaparak operasyona başlar. Bu kesiyi yapmak için çeşitli yaklaşımlar kullanılabilir. Bu seçim daha çok ameliyatı yapan doktorun eğitimine ve tercihlerine göre belirlenir.

Kalça eklemine girildikten sonra, cerrah femur başını asetabulumdan çıkarır. Daha sonra femur boynu elektrikli testere vasıtasıyla kesilir ve femur başı çıkarılır.

Bundan sonra yuvaya odaklanılır. Ortopedist, elektrikli bir matkap ve özel bir oyucu (bir deliği büyütmek veya şekillendirmek için kullanılan kesici bir alet) yardımıyla, asetabulumun içinden kıkırdağı çıkarır.

Yuvayı yarımküre şeklini alması için şekillendirir. Bu işlem, asetabuler parçanın metal kabuğunun içeriye mükemmel olarak oturmasını sağlamak için yapılır.

Cerrah asetabuluma şekil verdikten sonra, yeni parçanın yerine tam olarak oturup oturmadığını test eder.

Çimentosuz kalça replasmanında, metal kabuk yerine sıkıştırılarak oturtulur veya yerine oturması için vidalar kullanılır. Çimentolu yaklaşımda, asetabuler parçanın kemiğe tutunmasını sağlamak için özel bir çimento kullanılır.

Femuru değiştirmeye başlarken, femur boşluğu, femoral parçanın metal gövdesinin tam şekline uydurmak için özel oyucular (törpüler) şekillendirilir. Boyut ve şeklin ayarlandığına kanaat getirildiken sonra, metal gövde femur kanalına yerleştirilir.

Çimentosuz operasyon tekniğinde gövdenin femoral parçası yerine yine kemiğe sıkıştırılarak oturtulur (bir çivinin, kendi çapından biraz daha küçük olan bir deliğe yerleştirilmesine benzer şekilde). Çimento kullanılan teknikte, femur kanalı, femur gövdesinden biraz daha büyük olacak şekilde genişletilir ve metal gövdeyi kemiğe sıkıştırmak için çimento kullanılır.

Femur başını oluşturan metal topuz daha sonra yerleştilir.

Kalça kireçlenmesi ve kalça protezi

Ameliyatı yapan doktor her maddenin yerine uygun bir şekilde oturduğundan emin olduktan sonra, kesi hattı dikişlerle kapatılır. Deri altında birkaç kat dikiş atılır ve daha sonra deriyi kapamak için dikiş veya metal zımbalar kullanılır. Kesi hattı pansuman ile kapatılır ve daha sonra ayılma odasına alınırsınız.

Komplikasyonlar, ters giden neler olabilir ?

Her cerrahi girişimde olabileceği gibi komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu yazıda olası tüm komplikasyonlar anlatılmayacaktır ancak en sık karşılaşılan bazı problemler özetlenecektir. Kalça replasmanı ameliyatından sonra en sık görülen komplikasyonların bazıları şunlardır:

 • Anestezi Komplikasyonları

Cerrahi girişimlerin büyük bir çoğunluğunda ameliyattan önce çeşitli türlerde anestezi verilmesi gerekir. Çok az miktarda hasta anestezi ile ilgili sorunlar yaşar.

Bu sorunlar arasında, kullanılan ilaca karşı reaksiyon, diğer tıbbi komplikasyonlara bağlı problemler ve anestesiden kaynaklanan problemler bulunur.

Ameliyatınızda bulunacak anestezist ile bu riskleri ve kaygılarınızı karşılıklı olarak ele aldığınızdan emin olun.

 • Tromboz (Toplar Damarda Kan Pıhtıları)

Derin ven trombozu her ameliyattan sonra meydana gelir ancak özellikle kalça, pelvis veya diz ile ilişkili operasyonlardan sonra görülme ihtimali daha fazladır. Derin ven trombozu bacaktaki büyük toplardamarlarda kan pıhtısı oluştuğu zaman meydana gelir.

Bu durum bacaklarda şişme, ısı artışı ve ağrıya neden olur. Toplar damarlardaki bu pıhtılar yerinden koparsa, akciğere gider ve kılcal damarları tıkayarak akciğerin bir kısmının kanlanamamasına yol açar.

Bu duruma pulmoner embolizm denir (pulmoner, akciğer; embolizm de kan dolaşımında bulunan bir nesnenin herhangi bir parçası anlamına gelir). Cerrahların çoğu derin ven trombozunu büyük bir ciddiyet ile ele alır.

Derin ven trombozu riskini azaltmanın birçok yolu vardır, ancak en etkili yolu muhtemelen bir an önce ayağa kalkmanızı ve hareket etmenizi sağlamaktır. Yaygın olarak kullanılan diğer iki önlem şunlardır;

 1. Kanın bacaklarda durağanlaşmamasını sağlayan basınçlı çoraplar
 2. Pıhtı oluşumunu engelleyen kan sulandırıcı ilaçlar

Enfeksiyon yapay eklem replasmanı ameliyatından sonra karşılaşılan en ciddi komplikasyonlardan biridir. Total kalça replasmanından sonra enfeksiyona yakalanma olasılığı yaklaşık %1’dir. Bazı enfeksiyonlar çok erken aşamada, hatta hastaneden taburcu olmadan önce kendini gösterebilir.

Bazıları da ameliyattan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. Enfeksiyon yapay ekleme enfekte olmuş diğer bölgelerden sıçrayabilir.

Diş ile ilgili herhangi bir işlem yaptırma veya mesane ya da kalın bağırsağınızla ilgili bir ameliyat geçirme gibi durumlardan önce antibiyotik kullanmanız gerekecektir.

Gerçek kalçanız gibi, yapay bir kalça ekleminde de topuz eğer yuvasından çıkarsa, çıkık oluşabilir. Yeni eklem etrafındaki dokuların ameliyatın hemen sonrasında iyileşene dek geçen sürede daha fazla olmak üzere, her zaman için bir risk vardır.

Doktorunuz ve fizyoterapistiniz bir kalçanın çıkmasına neden olabilecek durumlardan kaçınmanızı sağlayacak aktiviteler ve pozisyonlar konusunda sizi çok titiz bir şekilde eğitecektir.

Bir defadan fazla çıkan bir kalçanın, daha dayanıklı hale gelmesi için düzeltilmesi gerekebilir, bu da yeni bir ameliyat demektir.

Yapay eklemlerin eninde sonunda iş görmemeye başlaması probleminin en önemli nedeni metal veya çimentonun kemikten gevşemesidir.

Yapay eklemlerin ömrünün uzatılmasına ilişkin büyük ilerlemeler kaydedilmiştir ancak çoğu bir süre sonra gevşemekte ve revizyona ihtiyaç duymaktadır. Yapay bir kalça 15 ila 20 yıl iş görse de, bazen gevşeme bu süreden daha erken olabilmektedir.

Gevşemiş bir kalça problem yaratır çünkü ağrıya neden olur. Ağrı dayanılmaz bir hal aldığında, kalçayı revize etmek için yeni bir ameliyat gerekecektir.

Kalça Protezi Ameliyatı sonrası

Kalçanız ameliyat sonrasında pansuman ile kapatılır. Ayaklarınıza özel çoraplar giydirilir, bu sayede kan pıhtısı oluşması riski azaltılır. Bacaklarınızın birbirleri üzerine atmamanız için aralarına üçgen bir yastık konabilir.

Ameliyatınız genel anestezi altında yapılmışsa, bir hemşire veya fizyoterapistiniz gelir ve size nefes egzersizleri yapmayı öğretir.

Fizik tedavi uygulamaları hastanede kaldığınız süre içerisinde günde bir ila üç kez yapılacak şekilde programlanır. Ameliyattan sonrası uyandıktan sonra ilk uygulama bir an önce ayarlanır.

Terapistiniz öncelikle yataktan bir sandalyeye kalkmanıza yardım eder. İkinci günden sonra yürütücü veya destek vasıtasıyla daha uzun mesafeler yürümeye başlarsınız.

Hastaların çoğu yürürken veya ayakta dururken rahatlıkla ağırlıklarını verebilir.

Terapistiniz uyluk ve kalça kaslarınızı güçlendirici ve bu kasların tonusunu arttırıcı egzersizleri ele alacaktır. Bacaklarınızdaki şişliği indirmek ve damarlarınızda pıhtı oluşmasını engellemek için ayak bileği ve diz hareketleri yapılır.

Hastalar genellikle hastanede 4 ila 7 gün kaldıktan sonra eve gidebilir.

Yataktan rahatça kalkıp, yatağa rahatça yatabildiğinizden, destek veya yürütücü ile yaklaşık 25 metre yürüyebildiğinizden, merdivenlerden güvenli bir şekilde inip çıkabildiğinizden ve ilgili tedbirlere uyacağınızdan emin olunduktan sonra taburcu edilirsiniz. Daha fazla bakım gerektiren hastalar, eve gitmeye hazır olana dek hastanenin farklı bir birimine yada fizik tedavi hastanesine se edilebilir.

Ortopedi uzmanlarının çoğu yapay kalça replasmanından sonra düzenli kontrollere gelmenizi önermektedir.

Total kalça protezi sonrası nadiren ağrı atakları olabilir ancak birkaç haftadan uzun süren bir ağrı nöbeti hekiminize başvurmanızı gerektirir. Ortopedistiniz muayene sırasında neden ağrı hissettiğinizi belirlemeye çalışır.

Eklemde herhangi bir gevşeme olup olmadığını tespit etmek için yapay ekleminizin filmleri çekilir ve önceki filmleriniz ile karşılaştırılır.

Rehabilitasyon, İyileşme sürecimde beklentilerim neler olmalıdır?

Hastaneden taburcu olduktan sonra evde yapacağınız egzersizler için terapistiniz ile görüşmeniz gerekebilir.

Bu görüşme evde güvenli bir biçimde hareket edebildiğinizden ve arabadan inme-binme işini rahatça yapabildiğinizden emin olmak içindir.

Terapistiniz egzersiz programınızı gözden geçirir, kalçanız ile ilgili tedbirler konusunda sizinle çalışmaya devam eder ve güvenliğiniz için önerilerde bulunur.

Bu öneriler arasında yüksek koltuk ve sandalyelere oturma ve banyo yaparken yüksek oturak kullanma bulunur. Bu önlemler kalçanızın oturur pozisyondayken aşırı bükülmemesini sağlar.

Banyo yaparken oturak veya tutacak kolluk gibi eşyalar güvenliği sağlar.

Işıklandırmanın uygun yapılması ve kaymayı veya düşmeyi kolaylaştıracak küçük halı veya elektrik kablolarının yerden kaldırılması da diğer öneriler arasındadır.

Metal dikişleriniz ameliyattan iki hafta sonra alınır. Hastalar genellikle üç hafta içinde araba kullanabilmeye ve altı haftadan önce de desteksiz yürümeye başlar. Doktorun onayına bağlı olmakla birlikte, hastalar genellikle ameliyattan bir ila iki ay sonra cinsel aktivitelerine geri döner.

Hastalar kalça replasmanı ameliyatından sonra ağrısız ve iyileşmiş bir hareketliliğe kavuşur. Koşma, zıplama, bir anda durma ve başlama ve kesme gibi aktiviteleri gerektiren ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Hastaların kaldırma, sürünme ve tırmanma gibi ağır görevler gerektiren işler yerine başka mesleklere yönelmesi bile gerekebilir.

Источник: https://oguzkaraeminogullari.com/kalca-protezi-ameliyati/

Kalça Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezlerinde 30 yılı aşkın süredir çok büyük başarılar elde edilmektedir. Kalça ağrısı ve artrit problemi olan milyonlarca insan total kalça protezi yaptırarak rahata erdi ve eski hareket kabiliyetine kavuştu. Tüm dünyada, yılda yüz binlerce kalça protezi ameliyatı gerçekleşmektedir.

Ve tıpta her zaman yeni malzeme ve prosedürler gelişmeye devam ettiğinden, sonuçlar da daha iyi olmaya devam edecektir. Total kalça protezinin sonrasında komplikasyon oranı düşüktür. Kalça eklemi enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara hastaların yaklaşık % 1'inde rastlanmaktadır.1 Kalp krizi veya felç gibi tıbbi komplikasyonlara daha da az rastlanmaktadır.

Şüphesiz ki kronik hastalıklar komplikasyon riskini arttırabilmektedir.

Her cerrahi yöntemin riski de faydası da vardır. Bireysel sonuçlarınız kişisel durumunuzla ilgilidir ve toparlanmanız için belli bir zamanın geçmesi gerekir. Kalça protezinizin ne kadar süreceği çok farklı faktörlere bağlıdır ve her birey özgündür. Sadece doktorunuz ameliyatın bu yüzü hakkında sizinle görüşecektir.

Aşağıda belirtilen tüm tepki ve komplikasyonlar ameliyat sırasında veya ameliyat sonrasında görülebilir ve (bu durumlarda ameliyata devam edilmesi gibi) tıbbi müdahaleler ve implantın çıkarılması gerekebilir.

İmplant çıkığı ve bacak uzunluğu farkı

Kalça protezi ameliyatına özgü en bilinen komplikasyonlar arasında implantın gevşemesi veya çıkığı ve bacak uzunluğundaki küçük farklılık vardır. Sağlık ekibiniz bunları sizinle görüşebilir.

Kan pıhtıları

Bacak damarlarında kan pıhtıları kalça protezi ameliyatının olası komplikasyonlarındandır. Cerrah önleyici bir program çizebilir. Bu programda düzenli olarak bacakların kaldırılması, dolaşımı hızlandırmak için hafif tempolu bacak egzersizleri, varis çorapları ve kan seyreltici ilaç yer alabilir. 

Enfeksiyon

Enfeksiyon herhangi bir cerrahi müdahalede görülebilecek olan bir risktir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, ilk iki yılda hastaların sadece yaklaşık % 1.0'inde enfeksiyona rastlanmaktadır.

1 Enfeksiyon total kalça protezinden sonra oluyorsa, buna genelde diş operasyonları sırasında ya da idrar yollarından, ciltten veya tırnak enfeksiyonlarından kana karışan bakteriler neden olmaktadır.

Pek rastlanılmasa da, böyle komplikasyonların olması tam düzelmeyi geciktirebilir. 

Kalça protezini izleyen ilk iki yıl boyunca, bakteriler kana karışmasına neden olabildiklerinden doktorunuz dişle ilgili ya da cerrahi ameliyatlar öncesinde önleyici antibiyotik almanızı gerekli bulabilir. Genelde yapmanız gereken, ortopedistinizle ve diş hekiminizle konuşup diğer operasyonlardan önce önleyici antibiyotik almanızın gerekip gerekmediğini öğrenmek olacaktır.

Osteoliz

Vücudunuz partiküllere tepki verebileceğinden kalça implantının yanındaki kemik kırılabilir (osteoliz). Bu tepkiye şunlar yol açmış olabilir:

 • Metal ve plastik komponentlerle direkt temas
 • Kalça komponentleri ile kemik çimentosu arasındaki temas
 • Kalça komponentleri ile kalçanın hareket eden parçaları arasında olan doğal kemik partikülleriniz arasında direkt temas olması implant komponentlerine daha fazla partikül veya zararın verilmesine neden olabilir.

İmplant kırığı

Total kalça protezinin sonrasında implant kırığı rapor edilmiştir. Bunun tipik nedeni şunlardır:

 • İmplantın yapabilecekleri hakkında abartılı bir beklentinin olması
 • Ağır ve aşırı kilolu hastalar
 • Fiziksel aktif hastalar

İmplantın kırılma olasılığını en aza indirmek için, tıbbi tavsiyeleri izlemek ve aşırı ve uygun olmayan aktiviteden kaçınılması gerekmektedir. 

Diğer riskler

 • Cihaz sisteminin veya parçalarının çıkarılması ve/veya değiştirilmesi bir zaman sonra gerekebilir.
 • Nadiren olsa da kalça protezlerinde metal alerjisi reaksiyonlarına rastlanıldığı bildirilmiştir. Doktorunuza alerji bulgularınızın olup olmadığını belirtin.
 • İmplant parçalarının kötü konumlanması sonucunda protez yerinden oynayabilir.
 • Implant komponentleri kötü çimentolama veya düşme ve çarpmalardan alınan darbe nedeniyle gevşeyip yerinden oynayabilir.
 • Kemik çimentosu ile bağıntılı kardiyovasküler rahatsızlıklar kan pıhtılaşması, kan basıncının düşmesi, kalp krizi ve nadiren ölüm ile sonuçlanabilir. Sinirlerin, kas ve kemiğin yaralanmasına yol açabilir.

Kalça protezi ameliyatının uygun olmadığı durumlar

Riskleri değerlendirdiğinde doktorunuz diz protezi ameliyatının sizin için uygun olmadığına karar verebilir:

 • Enfeksiyonunuz var ya da geçirilmiş enfeksiyon hikayeniz var
 • Yeterince kemiğiniz yok ya da olan kemiğiniz yeni kalçanızı destekleyecek kadar güçlü değil
 • Kalça bölgenizde yaralanmış sinirleriniz var
 • Kalça kaslarınız yaralanmış ya da işlevini yerine getiremiyor
 • Kalçanız hiç sağlam değil
 • Kemikleriniz yeterince büyümemiş veya gelişmemiş
 • Kayda değer bir kemik kaybınız var ya da kemik kütlenizde ciddi bir azalma var (Osteoporoz)
 • Kalça ekleminiz önceden kaynaştırıldı ve stabil, işlevlerini yerine getiren ve ağrısız bir kalçanız var
 • Romatizmal artritiniz ve aktif/deri lezyonu geçmişiniz var (Artan enfeksiyon riski yüzünden)

Kaynak

 1. Elie Ghanem, Fereidoon M Jaberi and Javad Parvizi Am J Orthop (Belle Mead NJ) 36(10):520-5 (2007) PMID 18033562

Last Updated: 2013-01-31© 2013 Zimmer, Inc. (owner of site) version 6.0

Источник: http://www.zimmerturkiye.com.tr/patients-caregivers/article/hip/hip-surgery-risks.html

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi ameliyatı olan kişilerin ilk 6 hafta boyunca çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Yatarken bacak aralarına yastık koymaları, bacağının üzerine dönerek yatmamaları ve otururken ya da ayakta durduğu süre içerisinde eğilmemesi gibi önlemler alarak ameliyat komplikasyonlarını aza indirecektir.

Kalça Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı

Kalça protezi çok zor olan ameliyatlardan bir tanesi olmaktadır. Yaklaşık olarak bir hafta boyuna hastanede kalırsınız. Hastane odasında fizik tedavi egzersizlerini yapmaya başlayacaksınız. Ameliyat sonrasında ağrınız olması normaldir. Bu ağrı ilk 6 hafta sürecek olan ağrılardır.

Ameliyat sonrasında bir takım komplikasyonların gelişme riski olacaktır. Bunlardan bir tanesi de bacaklarda pıhtı atılmasıdır. Bu nedenle de sizler sık sık derin nefes almalı, sık sık öksürün. Enfeksiyona da çok dikkat etmelisiniz.

İyileşerek eski sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız yapacağınız her zaman için fizik tedavi egzersizlerine uymak, ayağınızın üzerine ağırlık vermemek olacaktır.

Fizik Tedavi

Kişilerde ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla ve kalça ekleminin güçlenmesini sağlamak amacıyla bacak kaslarınızın ve ayak bileklerinizin tekrardan eski sağlığına kavuşmak amacıyla kişilere ameliyat sonrasında hastane odasında fizik tedavi egzersizleri yaptırılmaya başlanacaktır.

Bunlar fizyoterapist tarafından sizlere söylenecek olan egzersizler olacaktır. Kaslarınızı sıkmanız ve sonradan kasılan kasları bırakmak gibi küçük egzersizler her zaman için faydalı olacaktır.

Fizyoterapist tarafından yapacak olduğunuz bu egzersizleri hastaneden taburcu olduktan sonra da yapmanız daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayacaktır. İlk başta küçük fizik tedavi egzersizlerinden başlamalısınız.

Daha sonradan altı hafta ameliyattan sonrasında diğer egzersizlere yine fizik tedavi uzmanı tarafından sizlere söylendiği şekilde yapmanız uygun olacaktır. Ameliyat sonrasında bacaklarınızı her zaman için ileriye doğru uzatmalısınız.

İlk 6 hafta kadar ağır egzersizleri yapmaktan kaçınmalı çorap giyinme gibi eğilme içerecek aktivitelerden uzak durmalısınız. Kalçanızı asla 90 derece olacak şekilde bükmemeli ve oturmamalısınız. Ameliyat sonrası ilk 6 ile 8 hafta arasında değişen süre ile yürüteç kullanmalısınız. Daha sonrasında da bir süre boyunca koltuk değneklerine ağırlık vererek yürümeniz sizlerin kalça protezinin yerinden oynamasını engelleyecek bir durumdur. 

Hastane Sonrası Bakım

Eve döner dönmez sizlerin enfeksiyon kapma riskiniz ve bacaklarınıza pıhtı atma riskiniz hala devam edecektir. Ve şiddetli ağrıları yaşamanızda söz konusu olacaktır. Bu durum içerisinde sizlerin yapmanız gereken hijyeninize ilk olarak çok dikkat etmek olacaktır.

El, ayak ve diş hijyeni bulunduğunuz ortamın hijyenik olması son derece önemli olacaktır. Kişilerin enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırmak için steril olan bir ortam sağlanmalıdır.

Ameliyat sonrası bu enfeksiyonu en aza indirmek amacıyla kişilerin doktor tarafından verilen ilk olarak antibiyotikleri zamanında kullanması gerekmektedir. Bunun dışında da ağrı kesici ve kan sulandırıcı gibi bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bunları zamanında kullanmaya kişiler çok dikkat etmelidir.

Ameliyat sonrasında dikişlere pansuman yapmalısınız. Ve yaranın her zaman için hijyenik olmasına, bakteri ve de mikroplardan uzak durmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer ki yaranızdan gri renkte pis kokulu bir sıvı geliyorsa, ateşiniz çıkması durumunda enfeksiyon riskiniz olacaktır. Ya da nefes alma da güçlük çekmeniz durumunda bir an önce doktorunuza baş vurmalısınız.

Yapmanız Gerekenler

Her zaman için sizlerde bacaklarınız öne bakacak şekilde tutmanız çok önemlidir. Ameliyat olan kalçanıza ait olan bacağınızı her zaman için öne bakacak şekilde tutmanız çok önemlidir.

Operasyon olan kalçanıza ait olan bacağınızla asla diz çekmemeniz ve ameliyat sonrası 8 hafta boyunca asla ağırlığınızı vermemeniz gerekmektedir. Acı ve de ağrı olacağı gibi ameliyat sonrasında şişliğin de olması söz konusu olacaktır. Şişliğin olması bazı durumlarda oluşan komplikasyonlar nedeniyle olur.

Ağrıyı ve de şişliği tedavi etmek amacıyla her iki saatte bir şişliğin ve de ağrının olduğu bölgeye buz uygulaması yapmanız çok önemlidir. Bunun için bir havluya saracak olduğunuz buzu şişliğin üzerine koymalısınız. Cildinizi tahriş edeceği için buzu direk olarak şiş ve de ağrımakta olan bölgeye uygulamamalısınız.

Hareket yaparken sizlere yardımcı olması ve hareket aralığını daha hızlı bir şekilde yapabilmek için bölgeye ısı uygulaması yapmalısınız. Isıtma pedi kullanmalısınız ya da sıcak bir havluyu kalçanızın üzerine koyun ve daha sonradan 15 dakika geçmesi neticesinde egzersizleri yaparken daha kolay bir şekilde yapacaksınız.

Eğer ki egzersizleri yaparken bacaklarınızda, kalçanızda ve de kaslarınızda herhangi bir ağrı oluşuyorsa yapmakta olduğunuz egzersizleri durdurmalısınız.

Yapmamanız Gerekenler

Bacaklarınızın üzerine basarak yürümeniz total diz protezi sonrasında 8 haftayı bulacaktır. Sizlere bu süre içerisinde yürüteç sayesinde özel ihtiyaçlarınızı yapmanız için yürüteç verilecektir. Bu süre içerisinde bacaklarınızın üzerine basmamalısınız.

Dizinizi asla kalçanızdan yukarıya kaldırmamanız gerekmektedir. Oturma eylemi içerisinde olduğunuz zamanlarda öne doğru eğilme gibi çok fazla arkaya doğru da yaslanmayın Ayakta olduğunuz zamanlarda ya da otururken herhangi bir şeyi almak için hareket yapmamaya çalışmalısınız.

Eğilme eylemi sırasında olduğunuz zamanlarda ayaklarınızı aşırı bir şekilde hareket ederek içe ya da dışa doğru çevirmeye çalışmamalısınız. Yatarken bacaklarınızı örtmek amacıyla kullanacak olduğunuz battaniyeye doğru uzanmayın. Bir süre merdivenden inip çıkmamalısınız.

Ameliyat sonrası 2 ay boyunca alaturka tuvalet kullanmamalısınız.

Kaynaklar

(1 votes, average: 2,00 5)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/kalca-protezi-iyilesme-sureci.html

Kalça Protezi Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça, vücudumuzun en çok yük taşıyan eklemlerinden bir tanesidir. Kalça eklemi uyluk kemiğinin yuvarlak kısmının leğen kemiği ile birleşmesinden oluşur.

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Total kalça protezi ameliyatı, bozulmuş olan eklem yüzeylerinin çıkartılarak bunların yerine aynı işlevi görecek yapay parçaların takılması işlemidir.

Vücudumuzun en çok yük taşıyan eklemlerinden bir tanesi olan kalça ekleminde oluşan hasar ve yıpranmalar maalesef hareket kısıtlıkları yaratmaktadır. Bu durum doğal olarak tıbbi bir tedavinin gerekli olduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

Kalça ekleminin eski sağlığına kavuşabilmesi için hastanın mutlaka kalça protezi ameliyatı olması gerekmektedir. Total kalça protezi ameliyatı ile sağlığına kavuşan kişi günlük yaşantısına eskiden olduğu gibi rahatlıkla devam edebilmektedir.

Hareket gücünü kaslardan alan eklemlerde oluşabilecek en ufak hasarlar kişinin günlük yaşantısını bir hayli kısıtlayabilmektedir. Bu kısıtlıkların önüne geçebilmek amacıyla total kalça protezi ameliyatı önerilmektedir.

Kalçada oluşabilecek ağrı nedenlerini sırlamak gerekirse; Artrit, Osteoartrit, Romatoid Artrit ve Travmatik Artrit sıklıkla görülen kalça problemleridir.

Osteoartrit: Kalça ekleminde zamanla oluşan hasar ve darbeler sonucunda kıkırdaklar çatlamaya başlar. Buna Osteoartrit adı verilir.

Eklem kıkırdakları sürtünme işlevlerini yerine getiremediklerinden dolayı kalçada sertleşme ve ağrı görülür.

Genellikle 40-50 yaşından sonraki bireylerde görülebileceği gibi genetik nedenlere bağlı olarak daha erken yaşlarda da görülebilme ihtimali bulunmaktadır.

Travmatik Artrit: Ciddi kaza ve yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Bu ciddi kaza ve hasar sonrasında düzgün kaynamayan eklemler oldukça ciddi ağrılara sebep olabilir.

Artritler: Kronik hastalıklar eklemin içinde bulunan sinoviyal zarın şişmesine neden olur. Şişme ve sürtünme sonucunda eklemlerde ciddi ağrılar söz konusu olur ve önemli derecede aşınma sonucunda eklem ağrıları ortaya çıkar.

Bunların dışında beslenme alışkanlıkları da eklem bozukluklarına neden olabilmektedir. Aşırı derecede alkol kullanımı ve kortizon kullanımı ciddi eklem ağrıları çekilmesine neden olabilmektedir.

Kalça Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekli Görülmektedir?

Kalça ameliyatına gerekli görülen durumlar en iyi şekilde sağlıklı bir muayene sonucunda belirlenmektedir. Uzman hekimler genellikle aşağıda saydığımız nedenlerden dolayı kalça ameliyatını gerekli görmektedir.

 • Kalça ağrısından dolayı gündelik aktiviteler kısıtlanıyorsa örneğin merdiven inip çıkma, yürüme ve eğilme gibi durumlarda ciddi zorlanmalar yaşanıyorsa,
 • Ağrı kesiciler sonuç vermiyorsa,
 • Kalça ağrıları gece ve gündüz hiç dinmeden devam ediyorsa,
 • Kalça rahatsızlığı için kullandığınız ilaçların yan etkilerini ciddi derecede yaşıyorsanız,
 • Fizik tedavi, koltuk ve baston sizin kalça ağrılarınızı dindirmiyorsa kalça ameliyatı olmanız zorunlu bir durum olarak ele alınmaktadır.

Kalça Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kalça ameliyatı öncesinde mutlaka beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

Aşırı kilolu iseniz diyet alışkanlıkları kazanmalı ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınız var ise bunları bir süreliğine hayatınızdan çıkarmalısınız. Diş sağlığınıza da ameliyat öncesinde dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doktorunuzu düzenli aldığınız ilaçlar konusunda bilgilendirmelisiniz. Şeker ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Faydaları

Kalça protezi ameliyatıhakkında önemli bilgiler paylaştıktan sonra kalça protezi ameliyatı faydaları nelermiş sizlerle paylaşalım.

 1. Kalça ağrıları kesilir ya da ciddi oranda azaltılır
 2. Kalça ağrınız kalmadığından dolayı eklemleriniz güçlenir ve bunun sonucunda hareket kolaylıkları sağlarsınız.
 3. Yaşam kaliteniz yükselir. Normal iş ve sosyal yaşantınıza rahatlıkla kaldığınız yerden devam edebilirsiniz, fakat burada şu unutulmamalıdır ki eskiye nazaran artık ağır şeyler taşımaktan ve ağır sporlar yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir.
 4. Kalça protezleri çok uzun yıllar dayandığından dolayı bu süre zarfında hareket esnekliği kazanırsınız.

Normal bir kalça protezi size 15-20 yıl yetecektir, fakat ağır sporlar yapmaktan kaçınmaz ve yaptığınız hareketlere çok dikkat etmezseniz kalça protezi hızlı bir şekilde yıpranma sürecine girecek ve gerekli verimi protezlerinizden alamayabileceksiniz. Ayrıca aşırı kiloluysanız proteziniz çabuk yıpranabilecektir.

Ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde mutlaka yaptığınız her aktivitede bir destekçinizin bulunması gerekmektedir. Vücudunuzda ani yapacağınız hareketleri bu şekilde önlemiş olursunuz. Merdiven çıkma zorunluluğunuz var ise merdiven korkuluklarından destek alarak çıkmalısınız. Banyo yaparken banyo küvetinin yanında tutunabileceğiniz bir destek ünitesi olması büyük önem arz etmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kalça protezi ameliyatı sonrası hastanede kalma süresi 2-5 gün arasında değişme gösterebilmektedir. Uzman doktor hastanın taburcu olması gerektiği kanaatine varınca bu süre zarfı içerisinde hasta tabucu edilebilir. Daha sonrasında aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1- Yatarken,  otururken ve ayakta dururken ayağını içe doğru bükmeyin,

2– Merdiven çıkarken sağlam bacağınızla ilk adımı atın. İnerken ise ameliyatlı bacağınızla ilk adımı attırın,

3- Bağcıksız ayakkabılar giymeyi tercih edin bu iyileşme sürecinde,

4- Kalça ağrısı, ateşlenme, bacakta ağrı, şişme, kızarma, yanma, sızıntı, göğüste ağrı ve solunum güçlüğü gibi durumlarda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin,

5- Kontrollerinizi ihmal etmeyin,

6- Düzenli spor yapın.

Yukarıda saydığımız tüm önerileri başarı ile tamamladığınız takdirde hızlı bir iyileşme sürecine gireceğinizden emin olabilirsiniz.

Kalça kemiği ağrılarınızı total kalça protezi ameliyatı ile bu şekilde atlatmış olursunuz. Sağlıcakla Kalın!

Kalça protezi ameliyatı ve sonrası makalemizi de okumanızı önemle tavsiye ederiz.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Kalca-Protezi-Ameliyati-Faydalari-Nelerdir

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Süreç

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi ameliyatı arterit bulunan ağrılı kalça ekleminin alınması ve yerine genellikle metal ve plastik bileşenlerden oluşan yapay bir eklemin konulması işlemidir.

Kalça ağrısının hafifletilmesi için diğer tüm seçenekler denenmiş ve işe yaramamışsa kalça protezi ameliyatı uygulanabilir. Kalça protezi ameliyatı kalça ağrısını hafifletip yürümeyi kolaylaştıracaktır.

Bu yazımızda kalça protezi ameliyatı sonrası hareketler, iyileşme süresi, yapılışı, ağrı ve diğer şikayetler hakkında bilgi verilecektir.

Kalça protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Kalça protezi ameliyatı standart yöntemlerle yapılabileceği gibi minimal invaziv teknik yoluyla da yapılabilir. Bu ikisi arasındaki fark ameliyatta yapılan kesiğin büyüklüğü ile ilgilidir.

Standart kalça protezi ameliyatı esnasında hastanın kaslarının gevşemesi için genel anestezi uygulanır ve hasta geçici olarak uyutulur. Bu işlem kalça protezi ameliyatı esnasında ağrı veya acı hissetmenizi engeller. Alternatif olarak ağrıyı hafifletmek için spinal anestezi uygulanabilir.

Ameliyatta kalça boyunca bir kesik oluşturulur ve kalça kemiğinin üst kısmına bağlı kaslar hareket ettirilerek kalça eklemi görülür. Kalça kemiği kesilerek eklemin bilyeli kısmı çıkarılır. Daha sonra kalça kemiğini yapay ekleme bağlamak için çimento veya özel bir malzeme kullanılarak yapay eklem kalça kemiğine iliştirilir.

Daha sonra doktorunuz kalça kemiğinin yüzeyini hazırlar (hasar görmüş kıkırdakları temizler) ve hipotez parçasını kalça kemiğine birleştirir. Kalça kemiğinin yeni bilyeli kısmı kalça kemiği soket bölümüne sokulur. Sıvıyı boşaltmak için bu esnada drenaj işlemi uygulanabilir. Son olarak kaslar tekrar bağlanır ve kesik dikilir.

Günümüzde kalça protezi ameliyatı işlemleri çoğunlukla bu standart yöntemle yapılmakta, yani 20-30 cm uzunluğunda kesik açılmaktadır. Ancak son yıllarda doktorlar minimal invaziv teknik kullanmaya başlamışlardır. Minimal invaziv yaklaşımda doktorlar 5-10 cm uzunluğunda kesik açmaktadır.

Bu küçük kesikler kan kaybını azaltmakta, kalça protezi ameliyatı sonrası ağrı problemini hafifletmekte, hastanede yatış süresi kısalmakta, yara izi hafiflemekte ve kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi kısalmaktadır.

Ancak bu ikinci yöntemde operasyonu yapan kişi deneyimli olmalıdır. Bazı raporlarda deneyimli olmayan hekimlerin yapması halinde minimal invaziv kalça protezi ameliyatı sonrası elde edilen sonuçların daha olumsuz olabildiği belirtilmiştir.

Kalça protezi ameliyatı süresince bir miktar kan kaybı gerçekleştiğinden kan nakli gerekli olabilir. Bu nedenle kalça protezi ameliyatı öncesinde kendi kanınızı bağışlamayı düşünebilirsiniz.

Kalça protezi ameliyatı sonrası ne olur?

Kalça protezi ameliyatı sonrası yatış süresi genellikle 4-6 gündür. Kalça protezi ameliyatı sonrası yatış süresince yeni kalça eklemini rahat tutmak için bacaklarınızın arasına özel bir minder konulabilir. Hastanın tuvalete gitmemesi için mesaneye bir idrar boşaltma borusu takılabilir.

Kalça protezi ameliyatı sonrası fizik tedavi süreci hemen başlamaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın bir süre yürüteç, koltuk değneği veya baston ile yürümesi gerekebilir. Ameliyattan sonra birkaç hafta veya birkaç ay boyunca fizik tedavi devam edebilir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Kaçınılması Gereken Hareketler

Kalça protezi ameliyatı sonrası 6-12 ay süresince bacakları geriye döndürme veya bükme gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyat edilen bacağı diğer bacağın üzerine atma veya içe bükme ya da kalçayı 90 derece bükme gibi hareketler yapılmamalıdır. Belden öne doğru eğilme ve squat hareketleri yapılmamalıdır.

Fizik tedavi uzmanı günlük faaliyetlerinizi yürütürken dikkat etmeniz gerekenler ve alınması gereken önlemler hakkında sizi bilgilendirecek ve gerekli ekipmanı size sağlayacaktır. Unutmayın, fizik tedavi uzmanının önerilerini dinlememeniz halinde yeni kalça eklemi yerinden çıkabilir ve tekrar kalça protezi ameliyatı olmanız gerekebilir.

Kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşseniz bile bazı sporlardan ve ağır faaliyetlerden kaçınmanız gerekecektir. Kalça protezi ameliyatı yalnızca günlük hayatınızı devam ettirebilmeniz için olup, ağır sporlar için uygun değildir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Evde Ne Yapılabilir?

Kalça protezi ameliyatı sonrası eve döndüğünüzde hayatınızı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler ve alabileceğiniz önlemler şunlardır:

 • Merdiven çıkmayı azaltmaya çalışın. Evinizde ilgili düzenlemeleri yaparak günde en fazla 1-2 kere merdiven kullanmaya çalışın.
 • Sağlam ve arkası düz sandalyeler kullanın. Sallanan koltuk veya geriye yatan koltuk kullanmayın.
 • Düşmeleri engellemek için yaşadığınız yerde sabit halılar kullanın. Kaygan zeminlere karşı önlem alın.
 • Alaturka klozet kullanmamaya çalışın. Klozetin daha yüksek olmasını sağlayın. Böylece kalçalarınızı çok fazla bükmek zorunda kalmayacaksınız.
 • Evde görünmez kazaları engellemeye çalışın.

Araba kullanmak, cinsel aktivite ve egzersiz gibi hususları doktorunuza danışın.

Kalça protezi ameliyatı tehli mi?

Kalça protezi ameliyatı yıllardır yapılmaktadır. Kullanılan teknikler sürekli gelişme göstermektedir. Ancak bildiğiniz gibi, her ameliyat risklidir.

Kalça protezi ameliyatından sonra bir süre çok hareketli olamayacaksınız. Bu özellikle kan pıhtılaşmasına dikkat etmeyi gerektirir. Bu durumda doktorunuz kan inceltici kullanmanızı isteyebilir.

Genel anestezi kullanımına bağlı olarak enfeksiyon ve kanama da ortaya çıkabilir.

Kalça protezi ameliyatından sonra ortaya çıkabilecek, ancak daha az görülen diğer riskler şunlardır:

 • Kalça protezi ameliyatından sonra iki bacağın boyunda hafif bir farklılık olabilir.
 • Yapay kalça ekleminin yerinden çıkma ihtimaline karşı bacak bacak üstüne atma ve çömelme hareketlerini yapmamanız gerekebilir.
 • Nadir görülse de, kemik iliğindeki yağ parçaları gevşeyerek kana karışabilir, akciğerlere ulaşabilir ve nefes problemlerine yol açabilir.
 • Kalça bölgesindeki sinirler şişme veya baskı nedeniyle zarar görebilir ve uyuşmaya neden olabilir.

Kalça Protezi Ameliyatının Etkisi Kaç Yıl Sürer?

Kalça protezi ameliyatları ilk kez 1970’lerde yapılmaya başlamıştır. O dönemde yeni yapay eklemin en fazla 10 yıl dayanacağı düşünülmekteydi.

Günümüzde yapılan ameliyatların %85’inde 20 yıla kadar dayandığı bilinmektedir. Ameliyat tekniklerindeki gelişmeler ve yapay kalça eklemlerinin daha kaliteli üretilmesi bu sürenin uzun olmasını sağlamaktadır.

Ancak hasta dikkat etmezse ve yapay eklem zarar görürse tekrar ameliyat edilmesi gerekebilir.

Siz de kalça protezi ameliyatı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/kalca-protezi-ameliyati-sonrasi-2/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть