Kalıcı Makyaj ve Dövme Sildirme Yöntemi

En İyi Dövme Silme Yöntemi

Kalıcı Makyaj ve Dövme Sildirme Yöntemi

DÖVME SİLME İŞLKEMLERİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER HAKKINDA.

Dövme yüzyıllardan beri insanlar tarafından bedenlerinin değişik yerlerine yaptırılan kalıcı bir vücut boyama yöntemidir. Hayatınızın farklı dönemlerinde bedeninize bir dövme yaptırmış fakat birkaç sene sonra bu dövmeden sıkılarak kurtulmak istemiş olabilirsiniz.

Dövme çıkarılabilir mi?

Yaptırmış olduğumuz kalıcı dövmeyi çıkartmak sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte bu işlem için geliştirilmiş bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunların başında birtakım kimyasal peeling uygulamaları gelmektedir.

En etkili dövme çıkarma yöntemi hangisidir ?

Yapılan araştırmalarda en etkili dövme silme yöntemi konusunda TCA peeling olduğu bilinmektedir. TCA peeling, triklorasetik asit olup kısaca tca olarak telaffuz edilir. Güçlü bir asittir ve seyreltilerek kullanılması uygundur.

Kullanmadan önce nasıl uygulayacağınıza dair tüm kullanım bilgilerini okuduktan sonra doğru bir şekilde uygulamanız etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Tüm peelingler arasındaki en güçlü ve etkili peeling yöntemi tca olarak bilinmektedir.

…ALINTI…

Dövmenin nasıl bir tutku olduğu ancak dövme yaptıranların açıklayabileceği bir duygu. İnsanlık tarihi boyunca bir takım simgelerin gerek kişinin onu sürekli hatırlamak istemesi yada kişiliğine özgü bir figür olduğu düşüncesiyle hep tercih sebebi olmuştur.

Kadınlar için özel olmasını sağlayan ise seçilen simgelerin kategorisinde açıklanabilir. Erkeklerden farklı olarak daha içe dönük ve kişiliği yansıtan figürler özellikle son dönemlerde melek kanatları, yoğun çiçek seçenekleri olarak giderek artmaktadır.

Ancak bu durumdan belkide daha öneli olan şey ise dövme silme taleplerinin giderek artan bir biçimde yaşanması.  Alkol vb. etkisinde yapılan yada yaptırılan dövmeler hem dövme yaptıran hemde dövme sanatçıları için sıkıntılı durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Seçilen simgenin kısa zaman içinde önemini yitirmesi ve yarattığı çağrışımlardan kurtulmak adına girişilen aceleci çabalar , tıpkı dövmenin yapım aşamasında üzerine düşünülerek hareket edilmemesinden kaynaklı ciddi cilt problemlerine kapı aralayabilmektedir.

Özellikle kadınların çevresel baskılara erkeklerden daha fazla maruz kalmasının sonucunda dövmeden kurtulmak tam anlamıyla buhranlı süreçlere dönüşebilmekte ve bu yüzden cilt yapısının özellikler ve olası allerjik durumlar göz ardı edilerek daha sıkıntılı durumlara düşülebilmektedir.

Cilt yapılarının erkeklerden bariz farklılıklara sahip olması kadınları dövme silme tercihlerinde daha dikkatli olmaya zorlamaktadır.

Dövme Silmede Dikkat Etmesi Gerekenler

Dövme silme tedavisinde, dövmenin kullanıldığı boya yapısı ve deriye ne kadar derinlikte işlediği gibi faktörler silme işleminin süresini belirlerken, Dövme silme işlenin sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için hem dövme silme yönteminin seçiminde hemde uygulayacak kişilerin bir çok detaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Son dönemlerde dövme silme taleplerinin giderek artmasına bağlı olarak gelişen teknolojilerle bu işin üstesinden gelinmeye çalışılıyor. Sürekli daha güçlü lazerlerden bahsediliyor ancak lazerle dövme sildirme gibi bir konuda dahi tam başarı sağlanamıyor. Üstelik oldukça yüksek ücretler ödüyor insanlar.

Dövme sahibi kişinin kendi başına dikkatli ve bir takım önlemler alarak , dövmenin derinliği ve cilt yapısına bağlı olarak değişen sürelerde de olsa dövmeden kurtulmasının mümkün olduğunu tamda burada bu nedenlerden kaynalkı belirtmek önemlidir.

Dövme Silme Yöntemleri

Son dönem gelişen Peeling uygulamaları ve klinik süreçler dahil olmak üzere bir kaç başlıkta dövme sildirme/silme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

1-Lazer ışınlarının deriyi yakması ve dövmenin bulunduğu deri bölgesindeki dokunun kurutularak dökülmesini sağlayan lazer uygulamaları.

2-Dermabrazyon tekniği ile dövmenin bulunduğu doku yapısının aşındırılarak dövmenin silinmesi.

3-Dövme silici kremler ile, her ne kadar Kimyasal Peeling uygulaması adı verilsede içeriğinde asit bileşinin dışında kimyevi maddelerle jelleştştirilen krermlerle uygulandığından tam da Kimyasal Peelig uygulaması sayılmayan ama dövme silme işlemlerinde başvurulan bir yöntem olarak kullanılan Dövme silici krem uygulamaları.

4-Kimyasal Peeling uygulaması olarak bilinen TCA-Kimyasal Peeling tekniğiyle, saf asit içerilkli çözeltilerin kullanılarak dövmenin bulunduğu doku bölgesinde kimyasal yanık oluşturmak suretiyle, cildin yanmaya bağlı olarak katmanlar halinde soyulması ve dövmenin işlediği derinliğe kadar uygulanacak periyodik seasnlarala ince katmanlar halinde soyulmalarla dövmenin deriden atılmasını sağlayan yöntemler olarak dört ana başlıkta özetleyebiliriz.

Dövme silici kremlerinde içerinin asidik yapısından ziyade, deride hafif çaplı peeling etkisi yaratan maddelerin olması ve her cilt yapısına tesir edememesi neredeyse hiç bir işe yaramamaktadır.

Ancak son dönem cilt problemlerinin çözümü ve cilt bakım uygulamalarında öne çıkan kimyasal peeling yöntemleri, hem kişin kendi başına yapabileceği kadar basit hemde ekonomik olarak uygun koşullar sunması özellikle TCA kimyasal peeling yönteminin cazipliğini artırmaktadır.

Dövmenin bulunduğu böldeki deriyi, belirli zaman aralıklarıyla uygulkanan TCA asit peelingi ile katmanlar halinde soyarak zaman içinde dövmeden kurtulmaya olank sağlayan kimyasal peelin yöntemi, cilt yapısının özelliklerine göre derecelendirilen oranlarıyla kadınla açısından güvenilir bir dövme silme yöntemidir.

Kaynak: http://www.sagligim.org/gecici-ve-dovme-silme-yontemleri/

Yazımız burada son buluurken dövme silme işlemlerinde Kimyasal Peeling uygulamaları hakkında detaylı bilgi için dövme silme yazımı okuyabilirsiniz. Konuyla alakalı olarak videolu ve resimli konuyu anlattığım dövme sildirme yazımı kesinlikle okuyun.

Источник: https://dovmesilen.wordpress.com/2015/01/21/en-iyi-dovme-silme-yontemi/

Kalıcı Dövmeler İz Bırakmadan Siliniyor

Kalıcı Makyaj ve Dövme Sildirme Yöntemi

Kalıcı dövmelerin uzmanlarca açıklanan pek çok zararına rağmen yine de zaafına yenik düşerek dövme yaptıranların sayısı azımsanamaz.

Fakat buna rağmen, dövmelerinden sıkılan ya da pişman olanların sayısı da az değil. İşte tamda bu noktada lazerde son teknoloji olan MedLite C6 sistemi imdadınıza yetişiyor.

Bu sistem ile kalıcı dövmeler ciltte iz bırakmadan ve çöküntüye yol açmadan yok edilebiliyor.

Özellikle siyah ve kırmızı renkli dövmelerde başarı elde edilen yöntem, ortalama 4-10 seans sürüyor.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Orhan Murat Özdemir, cildin içine boya enjekte edilmesi işlemine ”dövme” adı verildiğini söyledi.

Dövmenin siyah, kırmızı, mavi, yeşil gibi çeşitli renklerde olabildiğini belirten Özdemir, dövmenin yarım-bir saat içerisinde yapılabilmesine rağmen, deriden çıkartılmasının bir ya da 2 sene sürebilen işlemler sonrasında gerçekleşebildiğini vurguladı.

Özdemir, dövmelerin her türlü lazer teknolojisiyle çıkartılabildiğine, ancak uygulama sonrasında hastanın cildinde kalıcı izler bırakabildiğine dikkati çekerek, bunun hasta için yıpratıcı bir süreç olduğunu ifade etti.

Dövme çıkartmanın bölgenin uygun olması halinde cerrahi olarak yapılabildiğini ve uygulama sonrasında ciltte ince bir çizgi kaldığını dile getiren Özdemir, genellikle büyük dövmeler tercih edildiği için bu yöntemin çok uygulanmadığını söyledi.

Özdemir, cildin kazınmasının ya da yüzeysel soyulmasının dövme silmede bir diğer seçenek olduğunu belirterek, ”Ama, dövme için boyanın cildin alt kısmına enjekte ettikleri için, çok başarılı sonuçlar elde edilemez. Boyanın tamamı çıkartılamaz, çıkartılması halinde de de bölgede kalıcı bir çöküklük oluşur” dedi.

DÖVME TEDAVİSİNDE ALTIN STANDART ”MedLite”

Teknolojinin ilerlemesiyle cilde zarar vermeden boyaya ulaşılmaya çalışıldığını anlatan Özdemir, dövme tedavisinde ”Altın Standart” diye tanımlanan MedLite Lazer teknolojisiyle iz kalmadan kalıcı dövmelerden kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Özdemir, bu alandaki son teknoloji MedLite C6 lazer sisteminin dışındaki tüm yöntemlerde dövmenin çıkartıldığı bölgede iz kaldığı, ciltte deformasyon olabildiğinin altını çizerek, ”Bu yöntemde, ciltte hasar oluşturmadan, boyalı pigmentin vücut tarafından atılabilmesi sağlanıyor” dedi.

Dövme silme işleminin kullanılan boyanın rengine ve işlemin derinliğine göre değişebildiğini ifade ederek, çok açık sarı, turuncu, mavi renkli dövmelerin ise lazer teknolojisiyle dahi çıkartılmasının oldukça güç olduğunu belirtti. MedLite C6 Lazer sisteminde de en başarılı sonuçların siyah ve kırmızı renkli dövmelerde elde edildiğini anlatan Özdemir, diğer renkler için farklı dalga boylarında işlem yapılması gerektiğini anlattı.

Özdemir, dövme çıkarmada lazer dalga boyunun çok kısa sürelerle, nano saniyelerle cilde verilmesi gerektiğini ifade ederek, ”Bu teknolojiye sahip olunmayan bir lazerle uygulama yapıldığında hasta dövmesinden kurtulur, ancak işlem yapılan bölgede kabarık ya da çökük iz kalabilir” uyarısında bulundu.

Uygulama esnasında hastanın canının yandığını belirten Özdemir, ”Çünkü, ışık enerjisi, pigment tarafından emildiğinde ısı enerjisine dönüşüyor. Açığa çıkan ısı, boyayı parçaladığı gibi aynı zamanda da acıya da neden oluyor” diye konuştu.

Özdemir, uygulama sonrasında da bölgede kızarıklık oluştuğunu, ancak bunun bir süre sonra geçtiğini ifade eden Özdemir, işlemin yapıldığı gün kesinlikle uygulama yapılan yerin ıslatılmaması gerektiği bildirdi. Özdemir, uygulamanın ardından bölgeye 3-4 gün antibiyotikli krem sürülmesini önerdiklerini söyledi.

UYGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Özdemir’in verdiği bilgiye göre, dövme silme işlemine başlanılmadan önce hastanın daha az acı hissetmesi için, uygulamadan yaklaşık bir saat önce bölgeye uyuşturucu krem sürülüyor.

Ardından bölgenin fotoğrafı çekiliyor ve işleme başlanıyor. Sonrasında fotoğrafta büyütülen dövme yerine bakılarak, lazerle odaklar nokta nokta uygulanarak yapılıyor. Uygulama yapılır yapılmaz, bir solma meydana geliyor ve kabarıklık oluşuyor. Boyanın açığa çıkmasıyla birlikte de dövmenin renginde koyulaşma başlıyor.

İşlem, ortalama 15 saniye ile 15 dakika arasında sürüyor.

Uygulama bittikten sonra bölge hücre göçüne ve ısı hasarına bağlı olarak kabarıyor ve dövmenin rengi koyulaşıyor. Kabarıklık ve renk artışı, bir hafta ile bir ay arasında sürüyor.

Bu süre içinde vücuttaki çöp toplayıcı diye isimlendirilen sistem, bölgeye hücum ediyor ve açığa çıkan boyayı alıp vücuttan atıyor.

Tekrar işlem yapılabilmesi için, bölgede o hücrelerden kalmaması, kabarıklık ve renk artışının kaybolması gerekiyor.

İşlenim, dövmenin rengine ve derinliğine, boyanın miktarına göre değişmekle birlikte 4-10 seans sürüyor. Dövme silme işleminin maliyeti seans başına 100-1000 TL arasında değişiyor.

AŞKINDAN AYRILAN DÖVMESİNİ SİLDİRİYOR

Dr. Özdemir, dövme sildirenler içinde ilk sırayı devlet memurlarının aldığını belirterek, ”Devlet Memurluğu için sınava girecek olanlar, özellikle görünen yerdeki dövmelerini sildirmek istiyor” dedi.

Kötü, biçimsiz dövmelerin başvuru nedenleri arasında ikinci sırayı aldığını anlatan Özdemir, eski sevgilisinin adını yazanların, dövmelerini sildirmek için gelen kişiler içinde önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.

Özdemir, en çok kadınların dövmelerini sildirmek istediğini ifade ederek, dövmenin önce geçici, memnun kalındığı takdirde kalıcı yaptırılması ve siyah ya da kırmızı renklerinin tercih edilmesi önerinde bulundu.

Dövmenin kesinlikle şah damarının üstüne denk gelen bölgeye ya da göz kapağına yaptırılmaması uyarısında bulunan Özdemir, işleminin hijyeninden emin olunan profesyonel kişilere yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Источник: http://www.renklinot.com/teknoloji/kalici-dovmeler-iz-birakmadan-siliniyor.html

Dövme Sildirme Yöntemleri

Kalıcı Makyaj ve Dövme Sildirme Yöntemi

Çok eski yıllardan beri, insanların vücudunu süslemek ve daha estetik görünmesini istedikleri için, vücudunun farklı yerlerine yaptırdıkları resim, yazı, sayı gibi, tercihe göre yapılan figürlere dövme denir.

Eski çağlarda insanların yaşadığı hiyerarşik yapıda insanların hangi statüde, hangi sınıfta olduğunu göstermek, insanları birbirinden yapı itibariyle ayırt etmek için dövme yapılırdı. O zamanlarda insanların ucu sivri bir kemik, tahta ya da iğne ile cilt yüzeyini boyarlar.

Boya derinin altına işleyerek, istenilen dövme figürünün ortaya çıkmasını sağlardı.

Son yıllarda dövme yaptırma oranında hızlı bir artış meydana geldi. Sosyal medyada dövme yaptıran insanların bunu paylaşması, dövme yaptırmaya hevesli olan kişi için teşvik edici bir adım oluyor. Günümüzde artan teknoloji ile birlikte dövme yaparken kullanılan dövme makineleri, iğneyi yüz ya da bin kere derinin altına batırıyor.

Böylece deride istenilen şekil ortaya çıkıyor. Cilt yüzeyinin alt tabakası olan epidermis kısmı boyanarak, ciltte istenilen şeklin çıkması sağlanıyor. Dövme yaptırdıktan sonra ciltte çok iyi bir bakım yapılması gerekir, eğer cildinizin bakımını çok iyi bir şekilde yapmazsanız, cilt yüzeyinde bazı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle dövme yapıldıktan sonra batikon adı verilen solüsyonlarla, dövme yapılan kısmın mikrop kapmaması sağlanmalıdır. Dövme yapılan bölgeye antibiyotikli kremler de sürülebilir ve aynı zamanda bölgenin daha hızlı iyileşmesi için B5 vitamini de kullanılabilir.

Biz de bu yazımızda dövme sildirme yöntemlerini işleyeceğiz.

Dövme sildirme tedavisinde, dövmede kullanılan boyanın yapısı, derinin ne kadar altına işlendiği ve cilt yapısı gibi farklı faktörler, dövmenin silinme süresini tamamen etkiler. Dövme sildirme işleminin başarılı bir şekilde sonuçlanması için, dövme sildirme yönteminin doğru seçilmesi çok önemlidir.

Dövme silme işlemini yapacak olan kişinin deneyimi, tecrübesi de aynı şekilde önemli olmaktadır. Dövme sildirme talebinin çok olmasına bağlı olarak güzellik ve klinik merkezleri de bu işlemi yapmaktadır. Dövme silme işlemini sadece doktor ya da uzman kişilerin yapması gerekir.

Dövmenin çok kısa bir süre içerisinde yok olmasını isteyen ve ekonomik açıdan fiyatı yüksek bulan kişiler bu işlemden vazgeçiyor.

Uzun yıllar boyunca, deride kalan dövmenin silinmesi, cilt yüzeyinin eski haline dönüştürmek çok zor bir işlem olmaktadır.

Dövme yaptırırken ani ve çok düşünmeden yaptırıldığı için, bazen pişmanlıklar yaşanabilir. Bu nedenle dövme yaptırmadan önce, iyi düşünmeniz, pişman olmayacaksanız yaptırmanız gerekir.

Dövmeden kurtulabilmeniz için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Dövme sildirme yöntemleri ise,

Lazer ile Dövme Sildirme İşlemi

Cilt yüzeyinin bir ya da iki mm altında yer alan boyanın şekle dönüşmesi haline dövme denir. Dövmeyi sildirmek için cilt yüzeyinin altına işlenen boyanın, deriden uzaklaştırılması gerekir. Lazer ışınlarının deriyi yakması ve aynı zamanda dövmenin bulunduğu deri kısmındaki dokudan kurtularak dökülmesini sağlayan bir işlemdir.

Lazerle dövme silme yöntemi yaklaşık olarak altı ya da on iki seans şeklinde yapılır. Bu seanslar ayda bir şeklinde yapılır. Ancak lazer ile dövme silme yönteminde, derinin altına işlenen boya çıkmaya başladıkça silinmesi daha zor hale gelir. Seans ücretleri ise genel olarak iki yüz ya da dört yüz arası bir fiyat belirlenir.

Bu fiyat uygulanan lazer teknolojisine ve aynı zamanda uygulayan kişiye göre farklılık gösterir. Toplamda uygulanan seans için bin beş yüz ya da üç bin lira arasında bir fiyat belirlenir. Fiyat dövmenin büyüklüğüne göre değişir, eğer çok büyük bir alanda dövme varsa, fiyat ve seans adedi büyük oranda artar.

Büyük bir alandan dövme silme işlemi daha zor olmaktadır.

TCA – Kimyasal Peeling ile Dövme Sildirme İşlemi

Dövme silme işlemlerinden biri de TCA- kimyasal peeling uygulamasıdır. Yapılan birtakım araştırmalar sonucunda en etkili sonuç alabileceğiniz yöntemdir. TCA- kimyasal peeling içeriğinde triklorasetik asit bulunur. Ülkemizde çok yakın zamanda TCA-kimyasal peeling işlemi duyulmaya başlandı.

Oysaki Avrupa ülkelerinde, özellikle de Amerika da ismi çok sık duyulan ve çok sık uygulanan bir tekniktir. TCA-kimyasal peeling dövme silme tekniğinde, saf asit içeriğine sahip olan çözeltiler kullanılır. Bu çözeltiler dövmenin yer aldığı bölgenin dokusuna, kimyasal yanık oluşturur. Daha sonra ise cilt yanmaya bağlı olarak tabaka şeklinde soyulur.

TCA- kimyasal peeling içeriğinde yer alan asitin, yüzde kırk, yüzde elli, yüzde altmış ya da yüzde yetmiş gibi farklı oranlarda deriye sürülerek, derinin yanması sağlanır. Daha sonra derinin yanmasına bağlı olarak, altta yer alan tabaka üst yüzeye doğru çıkmaya başlar.

İlk üç seans, yani ilk üç ay çok hızlı bir sonuç alınamaz, daha sonraki ilerleyen günlerde dövme silinmeye başlar. TCA-kimyasal peeling işleminde uygulanması gereken ideal oran yüzde ellidir ama daha hızlı bir sürede dövmenin silinmesini istiyorsanız, daha yüksek bir oranda kullanabilirsiniz.

Eğer hızlı bir şekilde dövmenin silinmesini istiyorsanız, cilt yüzeyinde iz bırakacağını da göze almanız gerekir. Normal bir süreç içerisinde dövme silmek için sekiz ay gibi bir süreye kendinizi hazırlamanız gerekir.

TCA- kimyasal peeling dövme silme yöntemi aslında evde de birtakım noktalara dikkat ederek, evde yapabileceğiniz bir tekniktir. Aynı zamanda cilt yapısı özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak, kadınlar açısından da güvenilir bir dövme silme yöntemidir.

Güzellik salonunda ya da bazı kliniklerde yapılan bu işlemi evde hijyenik bir ortamda uygulayabilirsiniz. Hem insanların evde kendi başına uygulayabileceği bir yöntem olması hem de ekonomik açıdan daha uygun bir fiyatının olması açısından daha çok tercih edilmektedir.

Bu uygulama için ilk olarak dövmenin yer aldığı kısmın soyulmasını sağlamak için kimyasal peeling asidinin saf forma sürün. Dövmenin deri altındaki derinliğine bağlı olarak birkaç dakika bekletin, daha sonra ise su ile dezenfekte edin. Soyulma işlemi gerçekleşecektir.

Bu işlemde dikkat edilmesi gereken noktalara mutlaka uyun. Yoksa geri dönülmez cilt sorunlarına sebebiyet verebilirsiniz.

Dermabrazyon Yöntemi ile Dövme Sildirme İşlemi

Dövme silme yöntemlerinden biri de dermabrazyon tekniğidir. Bu yöntemde, dövmenin bir kısmının donmasını sağlayacak bir şekilde püskürtme yapılır. Dövmenin bulunduğu alana aşındırıcı bir özelliğe sahip olan alet uygulanır.

Bu aletin deriye uygulanmasından sonra deri de soyulma meydana gelir. Dermabrazyon dövme silme işleminin uygulanmasından sonra mutlaka pansuman yapılmalıdır. Çünkü bazı kanamaların ortaya çıkması mümkün olmaktadır.

Cihazın ucunda yer alan metal pürüzlü topuzlar, saniyede yüzlerce devir halinde dönerek dövme olan kısmı zımparalar ve soyar. Bu yöntemi uygularken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü cilt yüzeyine aletin biraz daha bastırılması, ciltte kalıcı izlerin oluşmasına neden olur.

Bu yüzden dermabrazyon işlemi tamamen yüzeysel uygulanması gerekir ancak bu da dövmeyi tam olarak çıkarmasına yeterli olmaz, geride silik bir görüntü kalır.

Dövme silme yöntemlerinden olan lazer ve dermabrazyon yöntemleri, özellikle cilt yüzeyinin derin kısmına işlenmiş olan dövmelerin silinmesinde, ciltte ciddi sorunlara neden olur.

Dövmenin işlenmiş olduğu derinlik, kullanılan boyanın kalitesi ve aynı zamanda dövmenin boyutu gibi birçok faktörlere bağlı olarak seans ve ücret belirlenmektedir. Dövme sildirme yöntemlerinde bu durumlara dikkat etmeniz gerekir.

Dövme sildirme yöntemlerinde geriye dönük yapılan mekanik bir müdahalenin cilt yüzeyinde kaçınılmaz izler ve özellikle cilt dengesinin de bozulması nedeniyle TCA-kimyasal peeling yöntemini uygulamayı zorunlu hale getirir.

Dövme Silme Kremleri ile Dövme Sildirme İşlemi

Bu tür dövme silme özelliğine sahip olan kremler, her ne kadar kimyasal peeling uygulaması adı altında satışa sunulsa da, asidin içeriğinde yer alan bileşenin dışında kimyasal maddeler kullanılarak, jel haline getirilen kremlerle uygulandığında tam olarak kimyasal peeling işlemi olmaz.

İçeriğinde asit birleşen bulunsa da, cildi korumak hem deriyi sokmak hem de bakım yapmak gibi özelliklerin olduğunu söyler. Nemlendirici yağ ve bitki özlerinin kullanılması ile soyulma işleminin gerçekleştiğini söyleyen dövme silici kremler, aslında mikro ölçekte peeling etkisi ortaya çıkaracak bir forma dönüşmektedir.

Saf asit formunun başka herhangi bir birleşikle karıştırılmaması ya da bir arada tutulması mümkün olmamaktadır. Bu durum hem asidin hem de yan birleşiklerin kimyasını bozan cilt yapısı hassasiyetine bağlı olarak birçok cilt sorunlarına neden olur.

Dövme silme özelliğine sahip olan kremlerin içeriğinde yer alan asidin, deride hafif çaplı peeling etkisi meydana getiren maddelerin olması ve aynı zamanda cilt yapısına etki edememesi sonucunda herhangi bir işe yaramamaktadır.

Lazer ya da TCA- kimyasal peeling dövme silme yönteminde, derinin soyulma işlemi sekiz ya da on ay arasında olmasına rağmen dövmeyi çıkarmayan bir kremin çıkarmasını beklemek çok da mantıklı sayılmaz.

Источник: https://evdesifa.com/dovme-sildirme-yontemleri/

Dövme Sildirme

Dövme bildiğiniz gibi vücudun herhangi bir bölgesine iğne ve boyalar ile yapılan bir işlemdir. Dövme, insanların yüzyıllardır vücuduna işlediği bir sanattır. Hatta binlerce yıl önce insanlar birbirlerini, göre ve rütbelerini ayırt etmek için bile kullanırmış.

Sizlere öncelikle dövme sildirme yöntemleri arasında denenmiş ve uygulanmış bir dövme sildirme yöntemi videosu izletmek istiyorum. Ardından dövme sildirme yöntemleri hakkında detaylı bilgilerimizi verelim.

Dövme Sildirme Nasıl Yapılır?

Deri üzerinde epidermis denen bir tabaka var. Dövme, bu epidermis tabakası delerek, dermis tabakasına yapılır. Kısacası deriyi delerek dermis tabakasına enjekte edilir. Dermis ve epidermis tabakasını aşağıdan daha rahat görebilirsiniz.

Dövme, deriye işlendikten sonra silinmez. Belki zamanla dövme solsa da dövmenin tamamen silinme gibi bir durumu söz konusu olmaz. Dövme silmek için tek yok sildirme işlemidir.

Dövme Neden Sildirilir?

Sizler için bir dövmeciye gittik ve dövme sildirme işlemine neden geldiklerini hatta dövme sildirmek isteyenlerin neden dövmeyi sildirmek istediklerini sorduk. Maddelerle dövme sildirmek isteyenlerin düşünceleri;

 • Dövmenin günah olduğunu düşünüyorum.
 • Aile bireylerimden çok tepki aldım.
 • İşim gereği dövmeyi sildirmek istiyorum.
 • Zamanında düşüncesizce yaptırmıştım. Şimdi sildirmek istiyorum.
 • Çok görünen bir yere dövme yaptırdım. Bu nedenle sildirmek istiyorum.

Bunların dışında bazı büyük dövmeleri düzenlemek amacıyla silme işlemi yatıran ve çok küçük olan dövmelerin üstüne daha büyük dövmeler yaptırmak isteyenler de var.

Çeşitli sebeplerden dolayı dövme sildirmek isteyen kişiler daha çok kalıcı dövme sildirme işlemine yönlenmektedir. Dövme sildirme yöntemleri arasında en bilinir ve en işe yarar yöntemler ise şu şekildedir;

 • Lazer ile dövme sildirme yöntemi
 • Dövme silme kremi ile dövme silme yöntemi

Dövme Sildirme Fiyatları

Dövme sildirme fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu fiyatların değişiklik göstermesindeki nedenler ise mekan, lokasyon, kullanılan cihazlar ve işlem yapan kişiye göre değişmektedir.

Dikkat! Ucuz dövme silme işlemi diyerek hemen koşmayın. Ortamın son derece hijyenik olması çok önemlidir. Bu nedenle neresi olursa olsun diyerek geçiştirmeyin. Dövme silme fiyatlarına gelince ortalama olarak şöyle;

 • Renksiz dövme ve boyutu küçük dövmeler seans başına 250-350 TL arasında değişmektedir.
 • Siyah renkli dövmeler ve küçük dövmeler seans başına 350-400 TL arasında değişmektedir.
 • Orta boy büyüklükte bir dövme silme işlemi ise seans başına 500-750 TL arasında değişmektedir.

Şimdi sizlere yukarıda bahsettiğimiz dövme silme yöntemleri arasında yer alan lazerle dövme sildirme yönteminden ve dövme silme kremi yönteminden bahsedelim.

Lazer ile Dövme Sildirme Yöntemi

Yaptırdığı dövmeden kurtulmak isteyenlerin ilk uygulaması gereken yöntem lazer yöntemidir. Tamam ama bu yöntem nasıl oluyor da etki ediyor derseniz;

Lazer, derideki koyu renkli olan dövmeye lazer ışını gönderir. Deri altındaki boya buharlaşarak deriyi terk eder. Lazer ile dövme sildirme yönteminin kısaca anlatımı bu olsa da aslında arada bir çok teknik durumda vardır.

Ancak unutulmaması gereken en önemli şeylerden birisi de lazer ile dövme sildirme en pratik ve en çok tercih edilen yöntemdir.

Dövme Silme Kremi Yöntemi

Dövme silme kremlerinin dövme sildirme yöntemleri arasında çok başarılı bir yöntem olduğu söylenemez. Çünkü dövme derinin baya bir altında kaldığından sürülen dövme silme kremi çok etki etmemektedir.

Ancak dövme sile kremi içerisinde bulunan asidik bileşen, peeling mantığı ile deriyi soyma yöntemi ile dövmeyi çıkartıyor. Ancak bu yöntemi deneyenler çokta memnun değil.

Bunların dışında TCA peeling diye adlandırılan ve dövme sildirme yöntemleri içerisine bulunan bir yöntemde var. TCA yani triklosetik asit olarak bilinen bu yöntemde alternatif olarak düşünülebilir. Oldukça güçlü olan bu asit birbirinden farklı peelingler de mevcut. Eğer ciddi bir araştırma içerisine girip uygun ürünü bulabilirseniz kendiniz bile evde dövme silme işlemi yapabilirsiniz.

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/dovme-sildirme-yontemleri/

Kalıcı dövme nasıl silinir?

Kalıcı Makyaj ve Dövme Sildirme Yöntemi

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Siz de büyük bir hevesle yaptırdığınız dövmenizden sıkıldınız mı? Üzülmeyin, çaresiz değilsiniz! Q anahtarlamalı lazer sistemleri yüksek enerjili kısa atımları sayesinde ciltte iz bırakmadan ve çevredeki normal dokulara zarar vermeden dövmeleri silebiliyor. Bu uygulamalar uzman ellerde yapıldığında dövmeleri etkin şekilde silerken komplikasyon riskini de minimuma indiriyor.

Sembol, isim, harf veya bir deyim… Dövmelerin nedeni çoğu zaman duyguları, yaşam tarzını veya kişilik özelliklerini dışa vurmak, kimi zaman da vücutta oluşan bir izi veya lekeyi kamufle etmek olabiliyor.

Büyük bir heves ve özenle yaptırılan dövmelerin hayat boyunca vücutta taşımayı istesek de kişisel, sosyal veya iş hayatındaki değişimler ya da eşten ayrılık gibi çeşitli nedenler yüzünden insan dövme(lerin)den bir an önce kurtulmak isteyebiliyor.

İşte bu noktada devreye giren Q anahtarlamalı lazer sistemleri dövme silinmesinde güçlü bir seçenek oluşturuyor.

Çevredeki dokulara zarar vermiyor

Q anahtarlamalı lazer sistemlerinde yüksek enerji tek bir güçlü kısa atımla hedefe (dövme pigmentine) veriliyor ve hedefte ısı yoluyla ani parçalanma oluşturuluyor. Çok küçük parçalara bölünen dövme pigmenti de vücudun bağışıklık mekanizmasında yer alan hücreler tarafından uzaklaştırılıyor ve yok ediliyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr.

Emel Öztürk Durmaz, Q anahtarlamalı lazer sistemlerinin sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarının da en az düzeye indirildiğini belirterek, “Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebiliyor” diyor.

Tüm renklerde kullanılabiliyor

Q anahtarlamalı lazerlerin dalga boylarına göre farklı türleri mevcut. Bazıları siyah, mavi ve yeşil renkli dövmelerin silinmesinde etkili olurken, diğerleri ise kırmızı, turuncu ve sarı renklerde etkili oluyor. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr.

Emel Öztürk Durmaz çok renkli dövmelerde işlemin etkili olabilmesi için birden fazla Q anahtarlamalı lazer sisteminin seri seanslar halinde kullanılması gerektiğini belirtiyor. Siyah dövmeler genellikle çeşitli renklerdeki dövmelerden daha iyi yanıt veriyor.

Aynı şekilde amatör dövmelerden profesyonel dövmelere nazaran daha iyi sonuç alınıyor. Eski dövmelerde de yeni dövmelerden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Daha önce kimyasal peeling veya dermabrazyon ya da salabrazyon yöntemi uygulanmış dövmeler ise lazer uygulamasına daha dirençli oluyor ve dövmenin tam olarak silinmesi zorlaşıyor.

Seanslar hangi sıklıkta uygulanıyor?

Uygulama sırasında beklenen yanma, iğnelenme, sızlama veya ağrı gibi hislere tolerans kişiden kişiye değişiyor. Ağrıya toleransı olmayan kişilerde uygulamadan 30-60 dakika önce lokal anestezik kremlerle deri uyuşturuluyor.

Seans aralıkları dövmenin büyüklüğüne, uygulama bölgesine ve renk çeşitliliğine göre 4-8 hafta; seans süresi 10-40 dakika, toplam seans sayısı ise 8-10 arasında değişiyor. Seans sonrasında ciltte sızlama hissi, kızarıklık, deri altı kanama, su kabarcığı oluşumu, kabuklanma ve geçici koyu lekelenme gelişebiliyor. Ancak bunlar iyi bir bakım ile zamanla geriliyor.

Tecrübeli ellerde ve kişinin tüm önerilere uyması durumunda enfeksiyon, beyaz lekelenme ile kalıcı iz gibi yan etkiler son derece nadir görülüyor.

Güneşten korunmak çok önemli

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr.

Emel Öztürk Durmaz, tüm lazer uygulamalarında olduğu gibi Q-anahtarlamalı lazerde de işlemden 4 hafta önce başlamak ve son seanstan 2-3 ay sonrasına dek devam etmek üzere güneşten mutlaka korunmak gerektiğine dikkat çekerek, “Aksi halde kalıcı lekelenme gibi sorunlar gelişebiliyor ve seansları ötelemek gerekiyor” diyor. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü (en az SPF 50) güneşten koruyucu kremleri günde birkaç kez tekrarlayarak kullanmak ve solaryumdan kaçınmak çok önemli.

İşlem sonrasında bunları yapmayın

 • Seans sonrasında oluşan su kabarcıklarını veya kabukları koparmayın, soymayın.
 • Seanslar sonrasında sıcak su, hamam, sauna, kese, lif, masaj ve bronzlaştırıcı krem kullanımı gibi uygulamalardan mutlaka kaçının.

  Seanslar sonrasında alacağınız banyo veya duşlar ılık-soğuk suyla olmalı.

 • İşlem sonrasında 1 hafta boyunca tıraş, yüzme, sıcak su havuzları ve aşırı egzersizden kaçınmanız da çok önemli.

Yazı: Prof. Dr.

Emel Öztürk Durma

POPÜLER DÖVMELER VE ANLAMLARI

Dövme, deri altına lazer ışınları verilerek silinir. Lazer ışınları deri altındaki dövme pigmentlerinin yapısını bozarak parçalar, parçalanan pigmentler bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. 

Kalıcı dövme silinirken acı duyulur mu?

Dövmenin büyüklüğüne ve kişinin acı eşiğinin yüksekliğine bağlı olarak duyulan acının şiddeti değişebilir. Genellikle dövmeden önce iğne ya da krem ile bölgesel uyuşturma yapılır.

Kalıcı dövme kaç seansta silinir?

Bu sorunun cevabı dövmenin ne zaman yapıldığına, renklerine ve dövmenin amatörlerce mi yoksa bir profesyonel eliyle mi yapıldığına göre değişir. Genellikle 5 yıldan eski dövmeler daha kolay silinir. Yeni dövmelerin silinmesi pigmentler güçlü olduğundan biraz daha zordur.

Pastel renklerin silinmesi diğer renklere göre daha fazla vakit alabilir. Silinecek dövme kaç santim büyüklüğünde ise silme seansı iki katı kadar zaman alır. 2-3 santimlik bir dövme 5-6 dakikada silinir. Bu dövme siyahsa ve beş yıldan önce yapılmışsa 4-5 seans yeterli olur.

Ancak yeni ve renkli bir dövmenin silinmesi için daha fazla seansa ihtiyaç olacaktır. Her seansın arasında 4-6 hafta olmalıdır.

Kalıcı dövme sildirmek için en uygun zaman ne zaman?

Sildirme seansları sürerken dövmeli bölgenin güneş ışığına ve deniz suyuna maruz kalmaması gerekir. Bu nedenle seanslara kış aylarında ya da yaz mevsimi bitiminde başlanmalıdır.   

Kalıcı dövme sildirmek cildi yıpratır mı?

Her seanstan sonra üzerinde çalışılan bölgede kızarma ve şişmeler meydana gelir, bu bölge kabuk bağlayabilir. Eğer güneş ışığına maruz kalmazsa, kaşınarak tahriş edilmezse önemli cilt sorunları yaşanmaz.

Kalıcı dövme nerede sildirilir?

Günümüzde estetik merkezleri bu işlemi yapmaktadır. Seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken, dövme silme işleminin yapılacağı yerde bir uzman doktorun bulunmasıdır. Seanslara başlamadan önce doktor muayenesi şarttır.  

Bu dövmeler olmamış

+74İnsanın hayran oldukları ünlüleri, çok sevdikleri çocuklarını, hayvanlarını dövme olarak taşımak istemesi gayet normal…

Источник: https://hthayat.haberturk.com/guzellik/haber/1034326-kalici-dovme-sildirme-islemi-nasil-yapilir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.