Kalın Derili Olan Kişiler De Güzel Bir Burna Sahip Olabilir

Burun Estetiği

Kalın Derili Olan Kişiler De Güzel Bir Burna Sahip Olabilir

Burun Estetiği(Rinoplasti), burun fonksiyonları ön planda tutularak hasta ve doktorun ortak vereceği kararla burna şekil vermektir. Burun estetiğinde burun küçültme, burun dikleştirme, burnun kemiğini törpüleme, burundan kemik veya et alma gibi birçok farklı işlem mevcuttur.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Burun estetiği olma kararı etkileyen birçok faktör vardır. Rinoplasti’ye başlarken ilk yapılması gereken burun fonksiyonlarını değerlendirmektir. Eğer nefes almayı zorlaştıran bazı bozukluklar varsa onlar düzeltilir.

Burun ana çatısını oluşturan kıkırdaklardaki eğrilikler veya konka dediğimiz yapılardaki büyümeler burun boşluğunu tıkayabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir. Ayrıca bunun dışında derin nefes alırken burunda bir çökme ya da öne doğru düşme varsa bunların da düzeltilmesi gerekir.

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği olmak isteyen hasta doktoruyla görüşüp, uygulanacak işlemler ve süreç hakkında detaylı bilgi almalıdır.

Hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda doktorun da tavsiyeleriyle yapılacak işlemlere ve burnun şekline karar verilir.

Hasta ameliyat öncesinde kullandığı ilaçlar varsa doktoruna mutlaka söylemelidir.

Ameliyat öncesi muayenede doktor hastanın sigara ve ameliyatı zorlaştırıcı ilaçları bırakmasını önerebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat yaklaşık bir ile üç saat arası sürer.

Bir gece hastanede kalmak yeterlidir.

Yapılan ameliyatın şekline göre, burnu dört-beş gün kadar sabit tutmak kemiklerin iyileşmesi ve dokuların kaynaması için burun içinde tampon ve burun üstünde atel olur.

Bir hafta kadar yüzde ödem ve şişlik olabilir. Bunlar hızla gerileyecektir.

Bir bir buçuk ay kadar sonra burnun planlanan şekli ortaya çıkacaktır.

Ancak tam olarak iyileşme altı-on iki ay sürebilir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Fiyatları

Teknolojinin gelişmesi, globalleşme, doktor ve hastanelerin artması gibi birçok nedenle burun estetiği fiyatları ilk duyulmaya başlandığı zamana göre çok daha uygundur.

Öyle ki burun estetiği son 10 yıla kadar fiyatların yüksekliği nedeniyle gelir düzeyi yüksek kişilere hitap ediyordu.

Gelişen teknoloji ve her şeye ulaşımın kolaylaşması rinoplasti fiyatlarını düşürdü.

Hastaneler ve doktorlar arası rekabet arttıkça yapılan indirimler, kampanyalar ve ödeme kolaylıkları burun estetiği fiyatlarını herkesin gücünün yetebileceği hale getirdi.

Fiyat önemli olsa da ameliyat olmaya karar veren birinin önceliği kendisine güven veren bir doktor bulup, onunla iletişime geçmesidir.

Ameliyat olmaya karar veren birinin hangi doktoru istediği kararını vermesinde en işe yarayacak formül fiyat-kalite oranına bakmaktır.

Unutulmamalıdır ki sağlığın önemi ufak fiyat farklarını önemsiz kılar.

Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Burun şeklini planlarken göz önünde tutulması gereken bazı faktörler vardır. Başta cinsiyet, kişinin yüz yapısı, yaşadığı toplum ve kültürel özellikler sayılabilir.

Erkek için planlanan Rinoplasti burun işlemi ile kadında planlanan burun şekli farklı olmalıdır.

Uzun yüzü olan bir insanla daha yuvarlak yüzlü olanın burun şekli daha farklı olmalıdır. Ayrıca ince burun derisine sahip bir kişiye yapılacak işlemle, kalın derili bir insanda yapılacak işlem birbirinden farklı olacaktır.

Yine kişinin yaşadığı bölgeye göre, toplum kurallarının ve beklentilerinin dışına da çıkmamak gerekir. Mesela Asya’da küçük burunlar karakterize iken, Afrika’da daha geniş burunlar, Avrupa bölgesinde daha uzun burunlar karakteristiktir. Bu özelliklerin çok fazla dışına çıkmamak gerekir.

Yapılacak burun şekline karar verilirken hastanın tıbbi koşulları, beklentileri ve istekleri doğrultusunda doktorla ortak bir noktada buluşulmalıdır.

Ciddi burun tıkanıklığına yol açan ve nefes alımını zorlaştıran durumlarda burun estetiği hemen uygulanmalıdır. Fakat burun herhangi bir sağlık problemi yaratmıyorsa, ameliyat sadece estetik amaçlı yapılıyorsa kişinin gelişimini tamamlanması beklenmelidir.

Burun şekli hastanın beklentileri ve istekleri göz önünde bulundurularak doktorun tavsiyeleriyle kararlaştırılır. Burun şekline karar verilmesinde en önemli etkenlerin başında; cinsiyet, yüz şekli ve cilt tipi gelir.

Hasta çok yapay gözükmeyen doğal bir durun istiyorsa bu talebini doktoruna söylemelidir. Ameliyat öncesi kullanılan bilgisayar programlarıyla burnun şekli önceden hastalara gösterilmektedir. Böylece hasta yapılacak burnun nasıl olacağını önceden görme şansına sahiptir ve değiştirmek istediği noktaları doktoruyla paylaşıp doğal bir buruna sahip olabilir.

Ameliyat sonrası 1 hafta kadar ödem ve morluklar olacaktır fakat bunlar azalarak yok olacaktır.

Ameliyat yapılacak işlemler ve uygulanacak tekniklere göre 1 ile 3 saat arasında değişiklik gösterir.

Daha önce burun estetiği yaptırmış fakat sonuçtan memnun kalmayan veya ameliyat sonrası nefes alma güçlükleri gibi sağlık problemleri yaşayan hastalara tekrardan burun estetiği uygulanabilir buna revizyon ameliyatı denir.

Estetik sonrası iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra gözle görülür belirgin bir iz kalmaz.

Burundaki hafif kemerlerden kaynaklı çukur alanları doldurarak burun şeklini düzeltmek amacıyla çukur bölgelere dolgu maddesi enjekte etme işlemidir.

Ameliyatsız burun estetiği ya da halk arasında bilinen adıyla enjeksiyon rinoplastisi hafif burun şikâyeti olan hastalara uygulanan ve kalıcı olmayan bir tekniktir.

Estetik ameliyatsız uygulanacağından kesi ve dikiş yapılmayacaktır, sadece hastanın şikayetçi olduğu bölgeye dolgu malzemesi veya kişinin kendi vücudundan alınan dermal dolgu enjekte edilir.

Ameliyatsız burun estetiğinin kalıcılığı kullanılan dolgu maddesinin özelliğine göre değişir.

Burun ameliyatlarında kemik ve dokulara müdahale edildiği için ameliyat sonrası birkaç gün ufak ağrılar oluşabilir ama bu ağrılar ağrı kesiciler ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Burun ameliyatında uygulanacak tekniklere bağlı olarak şişlik ve morarma miktarı değişmektedir. Burun estetiğinde kemik, kıkırdak ve dokulara müdahale edildiği için morarma, şişlik ve ödem olması çok normaldir. Bu morarma, şişlik ve ödemler hızla gerileyecektir.

Burun ameliyatları sonrası kullanılan alçı ve tamponların çıkartılması işlemi ağrılı bir işlem değildir. Alçı ve tamponlar ameliyat sonrası 4 ile 6. günlerde çıkartılır.

Burun ameliyatları sonrası 1 gece hastanede kalmak yeterlidir. Ameliyat sonrası ertesi gün yapılacak tüm kontrollerden sonra hasta taburcu edilir.

Eğer nefes alma problemi burundaki deformitelerden kaynaklıysa burun estetiği ile problem rahatlıkla giderilebilir.

Burun ameliyatı sonrası taburcu olunduktan sonra sosyal yaşama geri dönülebilir fakat hastalar genellikle burunlarında tampon ve alçı varken dışarı çıkmayı tercih etmezler.

Alçı ve tamponlar ameliyat sonrası ortalama 5. günde alınır ve burnun üzerine ufak bir bant yapıştırılır. Bu bant ise ameliyattan sonra ortalama 14. günde çıkartılır.

Yani burun estetiği sonrası sosyal yaşama dönme hastanın tercihine bağlıdır.

Burun estetiği ameliyatları 4 mevsim uygulanabilen ameliyatlardır. Fakat cildin güneş ışınlarından korunması önemli olduğu için burun estetiği için en uygun zamanın kış ve bahar ayları olduğu söylenebilir. Yaz aylarında ameliyat olmak isteyen hastalar özellikle ameliyat sonrası ilk 1 ay güneş ışınlarından korunmaya özen göstermelidir.

Birebir aynı görüntü beklenmemelidir. Çünkü yapılan bu dijital çalışmaların çoğunluğu iki boyutludur bunun amacı en genel hatlarıyla hastanın ve hekimin nasıl bir burun yapılacağına karar vermesidir.

Son dönemde kullanılan üç boyutlu görüntülemelerde aynı şekilde kabaca hastaya ameliyatta yapılmak istenilen şeylerin gösterilmesidir. En başta söylenildiği gibi birebir aynı görüntü beklenmemelidir.

Eğer ameliyat sonrası burun tamamen beğenilmemiş veya patolojik bir problemle karşılaşılmış ise ikinci bir ameliyat yapılabilir. Fakat ikinci ameliyatlar çok daha zordur bu sebeple ilk ameliyatın çok dikkatli yapılması gerekir.

Eğer gerekli görülürse ilk ameliyattan 6 ay 1 yıl bir süre geçtikten sonra ikinci bir ameliyat yapılabilir.

Alternatif yöntemler olarak buruna yapılan dolgular burunu iple asma gibi yöntemler mevcuttur fakat kalıcı olmamakla beraber komplikasyonları da oldukça fazladır.

Ameliyatınızdan sonraki ilk 10 gün sıkı takipler çok önemlidir onun sonrasında ilk zamanlar ayda bir sonrasında üç ayda bir kontroller yapılarak bir yıl tamamlanır fakat hastanın hekime ulaşabilme durumuna göre bu süre hasta ve hekim arasında ayarlanabilir. Örneğin hasta yurt dışında yaşıyor ve sık sık gelemiyorsa hekimin isteği doğrultusunda uygun pozisyonlarda çekilen resimlerle de gidişat takip edilebilir.

Her insan dış görünüşüne, yüz ve vücut güzelliğine önem verir ve orantılı yüz hatlarına sahip olmak ister. Burun, insan yüzünün estetik görüntüsünü en çok etkileyen organdır.

Gelişen teknoloji ve ilerleyen tekniklerle rinoplasti ameliyatları çok daha acısız ve kolay hale gelmiştir bu da hayallerindeki buruna kavuşmak isteyenleri motive edip talebi artırmıştır.

Önceden burun estetiği erkek hastalar tarafından tercih edilmemekteydi fakat rinoplasti yaptıran ünlüler, ünlülerin burun estetiği öncesi ve sonrası görüntülerini sosyal medyada paylaşması ve medyada estetik yaptıran erkeklerin artmasıyla, rinoplasti erkek hastalar tarafından da çok tercih edilmeye başladı.

Burun estetiği en sık tercih edilen estetik operasyonların başında gelir.

Burun estetiğinde doktor seçimi çok önemlidir. Doktorunuzu seçerken çevrenizde daha önce burun estetiği ameliyatı yaptırmış ve doktorundan memnun kalan insanlardan tavsiye alabilirsiniz.

Burun estetiği için en iyi doktor size en çok güven veren doktordur. Doktorunuza karar vermeden önce daha fazla fikir sahibi olmak için doktorunuzun daha önce yaptığı estetik öncesi ve sonrası görüntüleri görmeyi talep edebilirsiniz.

Rinoplasti hakkında en çok merak edilen konulardan biri de fiyatlardır. Fiyatlar yukarıda bahsettiğimiz birçok faktöre göre değişir. Hatta İstanbul burun estetiği fiyatları ile diğer şehirlerdeki burun estetiği fiyatları bile farklılık gösterebilir. Bunun nedeni İstanbul’daki kira ve giderlerin diğer şehirlerden daha yüksek olmasıdır.

Источник: https://bekiratik.com/burun-estetigi/

Kalın Derili Burun Estetiği | Doç. Dr. Süleyman Taş

Kalın Derili Olan Kişiler De Güzel Bir Burna Sahip Olabilir

Kalın derili burun denildiğinde genellikle akla zor ve pek ameliyata uygun olmayan burun geliyor. Peki kalın derili burun ne demek? Kalın derili burun estetiği gerçekten zor mu? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkındaki son gelişmeleri ve güncel bilgileri aktarıyor olacağız.

Yazı boyunca kalın derili burunlarda rinoplasti ile ilgili bilgi vereceğiz. Genel bir bilgi vermemizin ardından burun estetiğinde kalın derinin etkileri, kalın derili burun estetiği iyileşme süreci ve fiyatları ile ilgili bilgiler sunacağız.

Kalın deri burun ameliyatı olmak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Kalın Derili Burun Ne Demek?

Kalın derili burun, plastik cerrahlar için en zor burun tipleri arasında bulunan, normal burun tiplerine göre cildin daha kalın olduğu ve ameliyatının doğru yapılabilmesi için alanında ciddi bir deneyim ve beceri gerektiren bir burun çeşididir. Kalın derili burun ameliyatı olan hastalarda önemli olan aşırı ince ve küçük bir burundan ziyade, yüz şekline yakışan bir burun şekli yakalamaktır.

Kalın Derili Burun Nasıl Anlaşılır?

Birçok kişi burun tipinin kalın mı ince mi olduğunu merak ediyor olabilir. Bu yüzden yazımızın bu bölümünde ‘Burun derisi kalın mı ince mi nasıl anlaşılır?’ sorusunun yanıtını vereceğiz. Kalın derili burunların temel özelliklerini sıralamamız, kendi burnunuzun bu kategoriye girip girmediğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Kalın derili buruna sahip olanlar genellikle cilt yağlanması problemi yaşarlar.
 • Burun kanatları kalındır.
 • Burun ucu etli yapıya sahiptir.
 • Burun genellikle gözenekli yapıya sahiptir.

Kalın Derili Burunda Estetik

Kalın deriye sahip olmak, burun estetiği ameliyatlarında çok tercih edilmeyen bir durum olduğu için dezavantajlı olmak demektir.

Kalın deri, burun ameliyatında burun estetik cerrahının yaptığı ince işçiliği tabir-i caizse bir yorgan gibi kapatır ve dışarıdan görünen asimetrilere sebep olabilir.

İnce derili burun hastalarda, alttaki yaptığımız şekillendirme dışarıya çok güzel yansıyabiliyorken, kalın derili burun hastalarda alttaki verilen ince detayların dışarıya yansımadığı ve cildin bu güzel görüntüyü kamufule ettiğini gözlemlemekteyiz.

Bu nedenle, burun istediğimiz kadar küçülmüyor, bazen halen kemerli görünebiliyor ve normal burun ameliyatlarına göre burun daha geç iyileşiyor. Bu handikaplar, kalın derili burunun, burun estetiğinde farklı bir yere konulmasının sebepleridir. Bununla birlikte kalın derili burunlar da hep aynı değildir; kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır:

 • Dermis dediğimiz kısmı kalın olan burunlar (bunlar nispeten daha kolay şekillendirilir).
 • Hem dermis hem yağ dokusu fazla olan kalın derili burunlar (bunlar ameliyata çok uygun görmediğimiz grubu oluşturur)
 • Dermisi büyük porlu ve çok sık yağlanan, sivilcelenen burunlar (bunlar ilaç tedavisi sonrası ameliyata uygun gördüğümüz kalın derili burunlardır).

Kalın derili hastaların dezavantajının yanı sıra avantajları da mevcuttur. Kalın deri sayesinde kemik ve kıkırdaktaki deformiteler kapatılır. Dışarıdan görünmez. Kalın derili kişiler ameliyat edilemez diye bir durum söz konusu değildir.

Elbette ameliyatları gerçekleştirilebilir. Ancak kişi ile bu durum detaylı muayene esnasında görüşülmelidir. Kişinin beklenti düzeyi iyi saptanmalıdır.

Ameliyat sonrasında olabilecek durumlar iyi anlatılmalı ve simülasyon çalışması ile desteklenmelidir.

Sonuç olarak kalın derili burun yapısına sahip olanlar, ameliyat konusunda diğer kişilere göre genel anlamda daha dezavantajlı olabilmektedir. Nitekim kalın derili burun estetiği sırasında yapılan küçük dokunuşlar, diğer burun tiplerine göre dışarıya daha az yansıyabilmektedir.

Tüm bunlarla birlikte, kalın derili burun ameliyatı yapan doktorlar arasından bu konuda deneyimli estetik doktoru tercihi yapılması halinde, var olan dezavantajlar minimuma indirilebilir.

Böylelikle kalın derili burun estetiği olanlar, hayallerindeki buruna yakın bir görüntü elde edebilirler.

Kalın Derili Burun İyileşme Süreci

Kalın derili burun ameliyatı olanlar, ameliyattan önce en çok ‘Kalın derili burun ne zaman iyileşir?’ sorusunu sormaktadırlar. Kalın cilt burun estetiği ile ilgili yazımızın bu bölümünde, söz konusu soruya odaklanacağız.

Kalın derili burun estetiği sonrası ortaya çıkan görüntü, burun ameliyatı olan kişinin beklentisini tam anlamıyla karşılamayabilir. Bununla birlikte kalın derili burun ameliyatı sonrası burun yavaş yavaş oturmaya başladıkça, daha güzel bir görünüm ortaya koymaya başlar.

Öte yandan kalın derili burunlarda rinoplasti diğer burun estetiklerine göre farklı bir iyileşme süreci gerektirir. İyileşme süreçleri, ince derili hastalara nazaran daha uzun sürer.

İnce ve orta deriye sahip olan kişilerde, burun estetiği iyileşme süreci 1 yıl sürerken bu durum kalın derili hastalarda en az 2 yıl sürmektedir. Dolayısıyla kalın derili hastalarda burun estetiği sonrasında burun yapısının oturma süresi de, diğer hastalara kıyasla daha uzun olur.

Kalın Derili Burun Yapısına Sahip Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kalın deriye sahip olan kişilerin burun estetiği ameliyat sürecinde dikkat etmesi gereken, alanında uzman, iyi bir burun estetik doktoru seçmeleridir. Mevcut durumlarının farkında olmaları ve beklenti düzeylerini bu duruma göre belirlemelidirler.

Estetik doktorunun, ameliyat öncesi ve sonrasındaki tavsiyelerine uyması halinde, her ne kadar iyileşme süreci uzun olsa da sabırla bekledikten sonra yüz güldürücü sonuçlar alacaklardır.

Yani, kalın derili burunda estetik ile ilgili en önemli iki detay doğru estetik doktoru seçimi ve estetik doktorunun dediklerini harfiyen uygulamaktır.

Kalın Derili Burun Ameliyatı Fiyatları

Her estetik ameliyatında olduğu gibi kalın derili burun estetik fiyatları da durumdan duruma değişiklik göstermektedir.

Burun ameliyatının yapıldığı hastane, hastanede kalınan gün süresi, belirlenen ameliyat süreci, fiyatı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Kalın derili burun ameliyatı fiyatında etkili olan faktörler ile ilgili diğer detaylar için ilgili linkteki yazıdan yararlanabilirsiniz.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak kalın derili burun estetiği ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca ‘Kalın derili burun nedir?’, ‘Kalın derili burun nasıl olur?’ gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını vermeye gayret ettik.

Kalın derili burun inceltme ve kalın deri burun ameliyatı süreci hakkında genel bilgilere, ameliyat öncesi, süreci ve sonrası yaşananlar hakkında detaylı bilgiler ulaşmak istemeniz halinde burun estetiği sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Randevu almak ya da soru sormak için ise bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister, sağlıklı günler dileriz.

Источник: https://www.suleymantas.com.tr/kalin-derili-burun-estetigi/

Burun Tipleri

Kalın Derili Olan Kişiler De Güzel Bir Burna Sahip Olabilir

Burun estetiği ameliyatı olmak için bize başvuran hastalardaki burunları kendime göre sınıflamak istedim. Aslında buradaki sınıflamadan çok daha fazla maddeler oluşturulabilir ama özet bir bilgi vermekte yarar var.

Uzun burun

Yüzü anatomik olarak eşit 3 parçaya ayırıyoruz. Orta bölümü burun oluşturur. Bu orta bölüm diğerlerine göre uzun ise uzun burundan bahsetmiş oluruz. Uzun olan burun çoğunlukla kemerlidir. Ağız dudak açısı da dardır. Bazen alt bölümü oluşturan dudak çene komponenti çok kısa olduğundan burun daha uzun gibi görünebilir.

Bu durumda alın-burun açısı yüze uyumlu hale gelecek seviyede burun hörgücü alınır. Burun septumunun aşağı doğru sarkan kısmı uygun vakalarda kısaltılabilir. Burun ucu kıkırdakları açısı değiştirilerek uygun uzunluğa getirilmiş septum üzerine dikilir. Böylece burun büyük oranda kısalmış olur. Burun ucu – ağız açısı genişler.

Önden ve yandan uygun, çekici görünüme kavuşulur.

Kısa burun

Yukarıda anlattığımız oran dikkate alındığında, orta bölümü oluşturan burun bölümü kısa ise kısa burundan bahsedebiliriz. Bu burunların uç kısmı oldukça kalkıktır. Ağız – burun açısı geniştir. Burun delikleri önden çok görünür. Bu burunlar çoğunlukla kuzey Avrupa ırkında görülür.

Bazen de geçirilen travma ya da cerrahi sonrası oluşabilir. Üst dudak da çok uzun görünür. Bu durum bayanlarda tolere edilebilir bir görüntü iken, erkeklerde oldukça rahatsız edicidir. Erkeğe feminen bir görünüm verebilir. Burun içinden elde ettiğimiz kıkırdaklar ile septum uzatılır.

Burun ucu kıkırdağı – septum açısı aşağı alınır. Uçtaki kıkırdakların arasına extra kıkırdak konularak uzunluk bir parça daha arttırılabilir. Sırt çok düşükse burun sırtına konulacak uzun bir kıkırdak da ucu aşağı iteceğinden burunda uzama sağlar. Kısa burunlarda içeriden kıkırdak elde etmek çok kolay değildir.

Bu nedenle kaburgadan kıkırdak alımı gerekebilir.

Kalın derili burun

Bizim açımızdan en zor burun kalın derili olanlar. Çünkü içerde yapılan iskelet ne kadar iyi olursa olsun, bunu üzerine gelen kalın deri gizler. Diğer bir dezavantaj ise ameliyat sonrası burunda oluşan şişlikler daha yavaş iner. Derideki yağ birikimi burun kapalı kaldığından artar.

Bu da deride sivilcelenme problemlerine yol açar. Bir başka önemli nokta da bize başvuran hastaların bu durumun farkında olmaması. Beklentilerinin ince derili kişilerde elde edilen burun estetiği sonuçları düzeyinde olması. Kalın deri, burun estetiği ile düzeltilebilecek bir durum değildir.

Yani deriyi inceltmemize imkan yok. Ancak bazı kişilerde bu deri kalınlığının bir kısmı deri altındaki yağ birikintisinden kaynaklı olabiliyor. Bu durumda bu yağ birikintisi alındığında burun ucu da büyük oranda küçülmüş oluyor.

Ancak gözenekleri belirgin derili hastalarda çoğunlukla deri kalınlığı tamamen derinin kendinden kaynaklıdır. Bu nedenle deriyi inceltmek mümkün değilidir.

Bu durumda da burun içindeki kıkırdak yapıyı kalınlaştırıp yükselterek üzerindeki kalın deriyi gerginleştirmek böylece bir nebze orantılı bir burna sahip olmak mümkündür. Tabiri caizse burun içini büyüterek burun küçültülmüş olur.

Eğri burun

Bize estetik olmak için başvuran hastaların yüzde 75’inde burun içi, yüzde 50’inde de hem burun içi hem de burun dışında eğrilik mevcuttur.

Burun estetiği yapılırken burundan nefes almanın da iyi restore edilmesi şarttır. Bu hastalarda ya tek taraflı ya da çift taraflı nefes alma sıkıntısı vardır. Eğrilik hem dışarıdan hem de içeriden düzeltilir.

Sonuçta hem iyi nefes alan hem de estetik açıdan güzel görünümlü bir burun elde edilmiş olur.

45 yaş üzeri burun

Yaşımız ilerledikçe tüm vücudumuz ve yüzümüzde olduğu gibi burun derimizde de elastikiyet kaybı olur. Bu nedenle deri incelir ve aşağı doğru sarkma gösterir. Bu durum burun görüntüsünde de değişikliğe yol açar. Çoğu kişi burun ucum düştü şeklinde şikayet ile bize başvurur. Bu durumda deriyi kısaltmaktan çok burun çatısını kıkırdaklar ile desteklemeyi tercih ediyoruz.

Büyük burun ucu

Genetik olarak bazı kişilerde burun sırtı yüz ile orantılı boyutlarda iken, burun ucu sırta oranla oldukça büyüktür. Hatta burun sırtı derisi ile burun ucu derisi arasında kalınlık farkı mevcuttur.

Bazı kişilerde burun ucundaki büyüklük genişlik şeklinde iken, bazılarında da yandan bakıldığında uçta aşırı yükseklik mevcuttur.

Bu tip burunlarda burun ucu kıkırdakları kısaltılarak, burun delikleri küçültülerek ve burun ucu açısı değiştirilerek, burun sırtına uyum sağlanmaya çalışılır. Bunu başarmak oldukça güçtür. Belli oranların altında küçültülmeye çalışılırsa, burun delikleri fazla küçülebilir.

Bu nedenle bu işin abartılmadan yapılması ve daha küçülsün diye aşırı bir uğraşa girilmemesi uygun olur. Hatta hastanın yüzü büyükse, erkekse bir miktar burun sırtı yükseltilerek, burun ucundaki büyüklük kamufle edilebilir.

Источник: https://www.defneburunestetigi.com/burun-tipleri/

Bakın Sahip Olduğunuz Burun Şekli Kişiliğiniz Hakkında Neler Söylüyor!

Kalın Derili Olan Kişiler De Güzel Bir Burna Sahip Olabilir

İlk duyuşta kulağa inandırıcı gelmese de, kişinin burun şeklinin karakteri hakkında ipuçları verdiğiyle alakalı ciddi bilimsel araştırmalar mevcut.

Son olarak Ben-Gurion Üniversitesi Profesörü Abraham Tamir bu konu üzerinde geniş çaplı bir çalışma yaptı ve elde ettiği bulguları “Journal of Craniofacial Surgery” isimli bilim dergisinde paylaştı.

Peki hangi burun şekli ne anlama geliyor? Yukarıdaki resimde birebir aynısı olmasa bile kendi burnunuza en yakın bulduğunuz burun tipini seçerek aşağıdaki listeden özelliklerini inceleyebilirisiniz;

1. Nubian Burun

Düz burun kemiği ve hafif eğimli burun ucuna sahip bu burun tipi nubian burun olarakta bilinir. Nubian burun tipine sahip kişiler tutkulu ve başarılı elde etmeye çok yatkındırlar.

 Açık görüşlü, uzlaşmacı yapılarından dolayı insanları etraflarında toplamak konusunda ustadırlar. Genel olarak kendini sevdiren ve bu sayede insanları yönlendirebilen kişiler bu burun tipine sahiptir.

Liderlik konusunda iyi olabilirler.

2. Grek Burun

İsminden belli olduğu üzere bu burun tipi adını eski yunan heykelleriyle arasındaki benzerlikten almıştır. Bu burun tipi eski çağlardan beri güçlü ve otoriter bir kişilik ile özdeşleştirilmiştir.

 Bu burna sahip kişiler oldukça çarpıcı bir karaktere sahiptir ve mantıksızlıklardan hoşlanmazlar. Genellikle kendilerinden bahsetmezler, gizemlidirler. Boş konuşmazlar, konuştukları zaman herkese kendilerini dinletirler.

Bahsettikleri şeyler üzerinde gerçekten bilgi sahibidirler. Ayrıca çoğunlukla fiziksel olarak çekicidirler.

3. Halka Burun

Bu burun tipine sahip kimseler etraflarınca sert kişiler olarak bilinse de, aslında oldukça sevecen, eğlenceli ve fedakar kimselerdir.

 Sevdikleri kişilere oldukça fazla değer verirler ve sevdikleri kişilere zarar veren kimselere karşı fazlaca sertleşebilirler.

Genel olarak korumacı bir yapıları vardır ve sevdikleri kişileri mutsuz görmemek için kendi mutluluklarını dahi feda edebilirler. İş konusunda ise kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye gayret ederler.

4. Dışa Eğimli Burun

Halka burunla benzerlik gösteren bu burun tipinin ayrılık noktası burnun kemik kısmında aşağı doğru kırık benzeri bir eğime sahip olmasıdır. Bu burun yapısına sahip kimselere azimli ve yaptıkları işe dört elle sarılan kişiler olarak bilinirler.

 Bu azimli kişilikleri neşeli yapılarıyla birleşince insanları etraflarında toplamakta hiç zorlanmazlar. Lider yapıda değillerdir ancak insanları organize etme yetenekleri çok yüksektir.

Bu yüzden yöneticilik pozisyonlarından çok organizatör olarak görev aldıkları pozisyonlarda daha verimlidirler.

5. Küçük Burun

Bu burun tipi küçük, ortada basık ve uca doğru hafif kalkıktır. Burun estetiği yaptıranlar arasında popülerdir. Ancak bu burun tipine doğuştan sahip olan bireyler başına buyruk olmalarıyla bilinirler.

Özgürlüklerine oldukça fazla düşkündürler ancak duygusal olarakta kırılgandırlar. Hem özgürlüklerine düşkün hem duygusal olmaları onların en büyük dezavantajıdır. Çünkü özgür olmamın getirdiği ağır sorumluluklar karşısında üzülebilirler.

Genel olarak temiz yürekli insanlardır. Ayrıca psikolojik sorunlar yaşamaya eğilimlidirler.

6. Düz Burun

Bu burun şekline sahip kişiler mantık insanı olarak görülür. Duygularına hakim ve olaylar sakinlik ve mantık çerçevesinde yaklaşan yapılarından dolayı etraflarındaki insanlardan saygı görürler.

 Çözüm odaklı insanlar oldukları için diğer insanlar herhangi bir sorun yaşadıklarında bu tip insanlara başvururlar. Kendilerine güvenlidirler ve sürekli olarak kendilerini geliştirirler.

Ayrıca bu burun tipine sahip kişiler dış görünüş olarakta etkileyici ve dikkat çekicidirler.

7. Çukurlu Burun

Bu burun tipinde burnun ortasında hafif bir çukur bulunur. Kendine özgü ve farklı kişiliğe sahip kimseler bu burun tipine sahiptir. Başkalarının problemlerine duyarlıdırlar ve bencillikten hoşlanmazlar.

İnsanların hem sevgisini hem saygısını ayna anda kazanabilen kimseler hep bu gruptadır.

Esprili yapıları, yardımsever kişilikleri ve doğal olarak gelen liderlik vasıflarıyla birlikte insanların örnek olarak gördüğü bir çok kimse bu burun tipindedir.

8. Kemikli Burun

İsmi kulağa hoş gelmese bile bu burun tipine sahip kimseler sevgi dolu olurlar. Ayrıca kemikli burun tipine sahip kimseler yaptıkları işe kendilerini yüzde yüz verirler ve asla sizi hayal kırıklığına uğratmazlar.

 İyi dinleyicilerdir ve sevdikleri insanlara sonsuz bir destek sunarlar. Bu burun tipinde biriyle arkadaş ya da akraba iseniz gerçekten çok şanslısınız demektir.

Çünkü arkanızda sizi asla yarı yolda bırakmayacak sağlam bir karakter var demektir.

burun şekilleri

Источник: http://filoji.com/bakin-sahip-oldugunuz-burun-sekli-kisiliginiz-hakkinda-neler-soyluyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.