Kalori Saymaya Başladıysanız Dikkat!

Kalori Sayarak Nasıl Kilo Verilir? | Zayıflama Diyet Kilo Verme

Kalori Saymaya Başladıysanız Dikkat!

Günümüzde hareketsiz yaşam tarzının git gide daha fazla yayılmaya başlaması ile birlikte fazla kilo problemi yaşayan insan sayısı da her geçen gün artmaya devam etmektedir. Fazla kilo probleminden şikayet eden kişiler çeşitli yöntemler ile bu mutsuzluklarını gidermeye çalışırlar.

Bu yöntemler içerisinde cerrahi operasyonlar, estetik ameliyatları, zayıflama ilacı kullanımı gibi tıbbi tekniklerin yanı sıra diyet, spor ve beslenme düzeninde değişiklikler gibi farklı stratejiler bulunur.

Oldukça geniş çaplı bir yelpazede incelenebilecek olan zayıflama serüveninde son moda zayıflama yöntemlerinden birisi de olsa da aslında en klasik teknik; kalori hesabı yapmaktır.

Kilo Vermede Yeni Trend: Kalori Hesabı

Özellikle ünlülerin uygulamaya başladığı bu zayıflama tekniği, tüm dünya üzerinde kabul görüldükten sonra ülkemizde de pek çok kişi tarafından başarıyla tecrübe edilmiştir.

En kuvvetli bünyelerin dahi çoğu zaman kaldıramayacağı zorlukta olan şok diyetlerin aksine kalori hesabının yapıldığı diyetler doğru şekilde uygulandıkları takdirde gerçekten kişileri hep hayal ettikleri ideal kilolara indirebilirler.

Zorlayıcı kuralları olmayan bu diyet sistemi ile dileyen herkes hedeflediği kilolara inme imkanını bulabilir.

Şok Diyetlere Karşı Kalori Sayımı Diyeti

Kalori sayımı diyetlerinin aksine şok diyetler adı üzerinde vücudu şoka uğratan diyetler olmaları ile dikkat çekmektedir. Bu tür diyetlerde kilo kaybı diyetin ilk birkaç günü içerisinde hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Ancak sanıldığının aksine şok diyetler ile hızlı bir şekilde kilo kaybının sebebi vücutta tutulan suyun dışarı atılmasıdır. Yani aslında şok diyet ile kaybedilen şey sadece vücut suyudur.

Bu da daha sonra şok diyeti yapan kişinin yeniden su içmesi ile birlikte yerine konur ve tartıda verilmiş gibi gözüken tüm kilolar olduğu gibi kişilerin vücuduna geri gelir. Bu nedenle şok diyetlere yo yo etkisi adı verilir.

Ancak kalori sayımı diyetleri yo yo etkisi gösteren şok diyetlerin aksine yavaş ve kalıcı kilo kaybını sağlarlar. Bunun için de kalori sayımı diyetlerinin doğru teknikler ile uygulanması gerekir.

Kalori Sayımı Diyetinin Temelini Anlama

Kalori sayımı diyetleri aslında bir tür diyet listesinden ziyade beslenme düzeni ve sağlıklı yeme biçimi olarak adlandırılabilir. Bu beslenme türünde kesinlikle uyulması gereken diyet listeleri bulunmamaktadır. Bunun yerine yiyeceklerin kalori miktarları üzerinden kişilerin kendi yaşam tarzlarına uygun bir beslenme planı oluşturmaları beklenir.

Kalori Sayımı Diyetinde Yiyeceklerin Kalorileri Nasıl Hesaplanabilir?

Kalori; basit şekilde anlatmak gerekirse besinlerin içerisinde yer alan enerji miktarını ölçme biri olarak tanımlanabilir. Besinlerin vücut içerisinde yıkılması sonucunda ise enerjinin ortaya çıktığı bilinmektedir. Tüketilen tüm yiyeceklerin vücut metabolizmasına sağladığı çeşitli enerji yetenekleri vardır.

Bu yetenekleri günümüzde kalori hesabı üzerinden ölçmek mümkündür. Kişilerin evlerinde kendi imkanları ile bir yiyeceğin kaç kaloriye tekabül edeceğini bulmaları zordur. Bahsedilen bu kalori hesaplamalarının tamamı bilimsel olarak ve laboratuar ortamlarında gerçekleştirilir.

Ancak teknolojinin yaygınlaşması sayesinde bugün neredeyse tüm besinlerin kalori değerleri doğru ve eksiksiz şekilde internet üzerinden temin edilebilir haldedir.

Kalori Sayımı Diyeti İçin Yiyeceklerin Kalori Miktarlarına Nereden Bakılabilir?

Paketli yiyeceklerin pek çoğunun paketinde kalori miktarları yazar. Ancak çoğu zaman hesabını tutmak zor gelir. Bu aşamada teknolojinin nimetlerinden yararlanmamak olmaz. İşte, telefonunuza yükleyerek kalori hesabı yapabileceğiniz uygulamalar; https://zayiflama.site/kilo-verme/kalori-hesaplamak-android-uygulama/

Kalori Listelerindeki Yiyeceklerin Değerleri

Kalori listelerini ezberleyerek ya da sık sık kontrol ederek kişilerin besinlerin kalori değerleri ile ilgili detaylı bilgi edinebilmeleri mümkün olur. Besinlerin kalori değerlerini açıklayan bazı örneklerin verilmesi kişilerin hangi yiyeceğin kaç kalori verdiğini öğrenmeleri konusunda oldukça faydalıdır.

Örneğin; 1 dilim beyaz ekmek 90 kalori iken, 1 dilim kepekli ekmek 60 kalori ve 1 dilim kızarmış ekmek 36 kaloridir. Yani 3 farklı ekmek çeşidi içerisinde kilo kaybetmek isteyen kişilerin tercih etmesi gereken ekmek türü kızarmış ekmektir. 100 gram yoğurt yaklaşık 95 kalori iken, 100 gram süt 68 kaloridir.

Yoğurdun meyveli ve yağlı bir yoğurt olması durumunda kalori miktarı 95 kaloriden 125 kaloriye kadar çıkabilir. Yine bir süt ürünü olan yağlı beyaz peynirin 100 gramında yaklaşık 275 kalori bulunur. Buna karşın yağlı kaşar peyniri 413 kalori içerir.

Bu nedenle yağlı kaşar peyniri yerine kilo vermek isteyenlerin yağlı beyaz peynir tüketmeleri daha makbuldür.

Yumurta ile Daha Uzun Süreli Tokluk ve Kolay Kilo Kontrolü

Diyet döneminde sıklıkla tüketilen besinlerden birisi olan yumurta adet başına sadece 80 kaloridir ve diyet yapan kişileri uzun süre tok tutması ile bilinir. Bu nedenle yumurtanın hem düşük kalori almak hem de uzun süre yok kalmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmesi gereklidir.

Yağlar konusuna gelindiğinde 28 gram tereyağı 206 kalori verirken, 28 gram margarin 204 kalori ve 28 gram sıvı yağ yalnızca 130 kaloridir. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişilerin hazırladıkları yemeklerde margarin ya da tereyağı yerine sıvı yağ kullanmaları daha doğru olacaktır.

Etlerde tavuk etinin 100 gramı 132 kalori ve kuzu etinin 100 gramı 282 kaloridir. 100 gram salam 446 kaloriye tekabül ederken 100 gram sosis 295 kaloridir.

Salam ve sosis gibi yiyecekler içerdikleri yüksek kalori ve yağ oranları nedeni ile diyet döneminde dikkatli tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Kalori Sayarak Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kalori sayarak kilo verme yönteminde kişiler kendi yaşlarına, boylarına, günlük hareket düzeylerine ve yaşam tarzlarına uygun beslenme şeklini kalori listeleri içerisinde belirleyebilirler. Bu tür bir zayıflama tekniğinde kilo vermek isteyenlerin boy ve kiloları üzerinden ideal vücut kitle indekslerini hesap etmeleri gerekir.

Vücut kitle indeksinin hesap edilmesinden sonra günlük alınması gereken ortalama kalori miktarı belirlenir. Günlük alınacak olan kalori miktarını hesaplayabilmek için kişilerin bazal metabolizma hızlarını ölçtürmeleri önemlidir. Bunun için bir diyetisyen desteği ya da hastanelerden yardım alınabilir. (Ortalama metabolizma hızınızı bulmak için Bmr aracından da yararlanabilirsiniz.

 https://zayiflama.site/bmr-hesaplama/ )

Bazal Metabolizma Hızına Uygun Kalori Sayımı Beslenmesi

Bazal metabolizma hızının uzman kişi ya da kuruluşlar tarafından doğru şekilde ölçtürülmesinden sonra kişiler vücutlarının yaktığı günlük kalori miktarını öğrenebilir.

Bu aşamadan sonra vücudun günlük yakabildiği kalori miktarından daha az kalori alınması durumunda kişilerin kilo vermesi kaçınılmaz bir süreçtir.

Günlük yakılan kaloriden daha fazla miktarda kalori alınması ise kilo alma ile sonuçlanır.

Kalori Sayımı ile Zayıflamada Dengenin Sağlanması

Kalori sayarak zayıflarken alınan günlük kalori miktarını çok azaltmak, hızlı kilo verilmesini sağlayacaktır ancak bu etkiler kesinlikle kısa vadeli olacaktır. Bunun yerine bir kişi günlük 1400 kaloriyi bazal metabolizması ile yakıyorsa yiyeceklerden alacağı kalori toplamını 1200 olarak belirlerse her gün 200 gram yakacak ve dolayısı ile hem ağır hem de kalıcı kilo kaybı sağlayacaktır.

Источник: https://zayiflama.site/kilo-verme/kalori-sayarak-nasil-kilo-verilir/

Belki de Kalori Saymak Sana Göre Değildir?

Kalori Saymaya Başladıysanız Dikkat!

Cebindeki Koç in Fitwell Blog

Mar 24, 2018 · 4 min read

Herkesin yöntemi farklı…

Kilo vermenin altın kuralını herkes bilir: Yediğinden fazla yak, yaktığından az ye. İnsanın günlük enerji tüketimi kalori hesabıyla ölçülüyor.

Yetişkin bir kadının günlük harcadığı enerji ortalama 2000 kaloriyken yetişkin bir erkeğinki ortalama 2500 kalori civarında seyrediyor. Teorik olarak günlük aldığın besinlerin kalori miktarı bu oranın altında kalırsa yağ yakmaya başlıyorsun.

Aradaki farkın oranına ve senin toplam kilona bağlı olarak ne sürede ne kadar kilo vereceğin ortaya çıkıyor.

Bu formüle bakarak yediğin içtiğin her şeyin kalorisini saydığında doğru biçimde kilo verebilirmişsin gibi duruyor. Teknik olarak doğru, pek çok insan kilo verme yöntemi olarak bunu seçiyor. Tabii ki gün içinde her yediğinin kalorisini bilemezsin.

Arkadaşının ikram ettiği bir avuç fıstık örneğin, saymak aklına bile gelmez ama aşağı yukarı 250 kalori eder.

Ayrıca egzersizlerinin ne kadar kalori yakacağını tahminen bilebilirsin ama her metabolizma farklı çalıştığı için bunun mutlak bir ölçümü yoktur.

Yine de bu yöntem pek çok insanın işine yarıyor. Fakat bazıları içinse kalori saymak tam bir külfet. Her an her yediğinin etiketine bakmak, zamanla psikolojini bozabilir, takıntılı bir hale getirebilir seni.

Ayrıca kalori sadece enerji değerini söylerken besin değeri hakkında bilgi vermez.

Bir başka deyişle, 500 kalorilik bir karabuğday salatası seni sağlıklı biçimde doyurarak 6 saat tok tutabilirken, 540 kalorilik iki dilim pizza seni 2 saat sonra daha fazla acıktırmaktan ve yağlarına yağ katmaktan başka bir işe yaramaz.

Yine de tercih senin, biz Fitwell’de tabii ki yiyeceklerinin kalori değerlerini ve tüm besin değerlerini sana bildiriyoruz ve bir fikir sahibi olman için günlük harcadığın kalori değerlerini aktarıyoruz. Ancak bunu bir zayıflama yolu olarak benimsemenden ziyade, aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alman bizi daha çok sevindirir.

Yalnızca doğru yiyeceklerle beslen

Odağını besin değeri yönünden yüksek, tam gıdalara kaydırdığında kalori saymana gerek bile kalmaz.

Bol lifli, sebze ve bitki ağırlıklı, taze meyveler, sebzeler, tohumlar, bakliyat, kuruyemiş, tam buğday ve sağlıklı protein içeren bir diyetin olduğunda emin ol kalori saymadan da kilo verebilirsin.

Beyaz unlu, rafine edilmiş, ısıl işlem görmüş, hazır gıda işlemlerinden geçmiş, aşırı yağlı ve işlenmiş, yemeklerden uzak durduğunda, fast food ve ambalajlı abur cubur ürünlere yaklaşmadığında zaten kilo vermeye başlıyorsun.

Diyete değil yaşam tarzına odaklan

Yukarıda söylediğimiz gibi, pizza mı yiyorsun yoksa doyurucu bir salata mı yiyorsun arasında çok çok fark var. Kalorileri aynı olsa bile. Düşün ki, tüm günlük kalori ihtiyacını bir oturuşta alabilir fakat hala aç kalabilirsin.

Tam tersine kendini aç bırakmanın da kilo vermene faydası yok. Hatta olumsuz etkisi var çünkü motivasyonunu yerle bir edebilir. Aç kalarak kilo veremezsin, sağlıklı ve doyurucu kaliteli besinlerle ancak kilo verebilirsin.

Fitwell Premium’u denemediysen bir dene, sana önerdiği öğünlere bak. Ne demek istediğimizi daha rahat anlayabilirsin.

Her yediğinin üzerindeki rakamlara aldırma

Şimdi, markete ilk gittiğinde çikolata reyonunu bir ziyaret et ve kalori değerlerine bak. Bir bar çikolatanın ortalama 200 kalori olduğunu göreceksin. Zayıflamak isteyen sağlıklı bir erkek, öyleyse günde 1-2 çikolata yiyebilirim diye düşünebilir.

Kadınlar için de benzeri geçerli. Peki her gün çikolata yiyerek istediğin kiloya ulaşabilir misin? Yanıtı biliyorsun, öyleyse rakamların seni aldatmasına izin verme. O ürünün içindeki şeker ve onca yapay katkı maddesi sisteminde yağ olarak birikecek.

Kendini rakamlarla tanımlamak istiyor musun? Muhtemelen hayır

Kilo verme yolunda iş rakamlara gelince mesele kalorilerle de bitmiyor. Tartıdaki ağırlığın da işin içine giriyor, kaç yaşında olduğun da. Aynı zamanda beden ölçülerin vesaire de hep bu yolda karşına çıkan rakamlar.

Tartıdaki ağırlık vücudunun su toplamasından sabah akşam tartılmana kadar pek çok sebeple değişebilir. 95 yaşında yoga yapan kadını da gördük, demek ki yaşın da bir önemi yok.

Beden ölçüsü mü? Aynaya baktığında sana yakışan bir kıyafet varsa, ölçüsünün kaç olduğunun ne önemi var?

Bedenini dinlemekten başka bir şey yapmana gerek yok

Sabah uyandığında kendini aç hissetmiyorsan, ‘sabahları kahvaltı en önemli öğün’ diye kendini yemeye zorlamana gerek yok. Hey, zaten insanlar artık gözünü açar açmaz yemenin sabah akşam çalışma düzeninin bir motivasyonu olduğunu anladı.

Bırak kendini, biraz daha sonra ye. Diyelim ki güçlü bir öğün yedin, atıştırmalık saatin geldi diye kendini yeniden yemeye zorlamak durumunda değilsin. Aynı şekilde, yorgun veya kırıklık hissediyorsan sporla kendini zorlaman gerekmiyor.

Bedenini dinle, tokken yeme, çok acıkmayı bekleme. Su içmek için kuruman şart değil.

Antrenman için de kondisyonunu kaybetmeden harekete geç, bak bakalım merdiven çıkarken önceki gün kadar rahat mısın? Bu tip kendine özel sinyalleri izlemek, genel kurallara göre hareket etmekten çok daha verimli olacak senin için.
“,”author”:”Cebindeki Koç”,”date_published”:”2019-04-03T23:52:51.800Z”,”lead_image_url”:”https://miro.medium.com/max/1200/1*0d_dBT4nWfmXSUJgHhNhng.jpeg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://blog.fitwell.com.tr/belki-de-kalori-saymak-sana-g%C3%B6re-de%C4%9Fildir-3416c72e4822″,”domain”:”blog.fitwell.com.tr”,”excerpt”:”Herkesin yöntemi farklı…”,”word_count”:692,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://blog.fitwell.com.tr/belki-de-kalori-saymak-sana-g%C3%B6re-de%C4%9Fildir-3416c72e4822

Beslenme Düzeni Kilo Vermede Kalori Saymaktan Daha Etkili

Kalori Saymaya Başladıysanız Dikkat!

Yaz ayları geldi de çattı ve birçoğumuz kış aylarında büyüttüğümüz göbeğimizi eritmek ve fazla kilolarımızı vermek için hararetli bir mücadele içine girdik.

Diyet yapan birçok insan gün içinde yediklerine çok dikkat eder ve her bir yiyeceğin, içeceğin kalorisini sayacak kadar takıntılı hale gelebilir.

Ancak bizim daha iyi bir tavsiyemiz var: Kalori saymak yerine kilo vermenize yardımcı olacak belirli yiyecekleri tüketmeniz beslenme düzeni konusuna önem vermeniz daha çok işinize yarayabilir.

Amerika’da Tufts Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar tükettiğimiz protein ve karbonhidrat çeşitlerinde yaptığımız değişikliklerin uzun vadede vücudumuzda beklenmedik farklar yarattığını gösteriyor. Önemli olan sürekli düşük yağlı yiyecekler yiyip etkisini gözlemlemek yerine onları bir birliktelik içinde tüketmektir.

Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni ile Kolayca Kilo Verebilirsiniz

Diyet süresince aldığımız kalorileri hesaplayıp beyni buna takıntılı hale getirmek yerine sağlıklı orta seviye bir beslenme düzeni ile çok daha rahat kilo verebiliriz. Kilo vermede daha doğrusu vücudun ideal kilosuna ulaşmasında en önemli unsur vücudun hormonal sistemini rayına oturtmaktır.

Araştırmacılar 16 yıl gibi uzun bir süre boyunca 120,000 erkek ve kadın üzerinde yaptıkları çalışmada kırmızı et ve et ürünlerinin tüketimindeki artışın kilo alımına sebep olduğunu buldular. Ancak yoğurt, deniz ürünleri, tavuk eti (derisiz) ve kabuklu yemişlerin (fındık, fıstık vb) kilo kaybına yol açtığını gözlemlediler. Aslında 2.

gruptaki yiyecekleri kırmızı ete göre ne kadar çok yerseniz kilo kaybınız da o kadar fazla olmaya meyillidir.

Çok Az Yağ Tüketenler Fazla Karbonhidrat Tüketiyor

Çalışmada az yağlı yiyecek tüketen bireylerin kalori açığını kapatabilmek için daha fazla karbonhidrat tükettikleri görüldü. Bunun yanı sıra birçoğumuzun yaptığı gibi az yağlı süt içmek ile tam yağlı süt içmenin de kilo vermeye çok etkisi olmadığı araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor.

Araştırmacılar katılımcıların tam yağlı peynir ve süt tüketimini arttırdıklarında herhangi bir kilo alma veya verme durumunun söz konusu olmadığını belirtiyorlar.

Diyet yapan kişi çoğunlukla yağlı yiyecekleri düşman olarak görüyor ancak dengeli beslenme düzeni içinde yağlar çok önemli bir role sahip ve doğru tüketildiği takdirde kilo vermemize yardımcı bile olabilirler.

Harvard Üniversitesi’nde bilim insanı Jessica Smith süt ürünlerinin içindeki yağ miktarının kilo almaya kayda değer bir etkisinin olmadığını belirtiyor. Az yağlı yiyecekleri tüketmek vücudun yağ gereksinimi karşılayamamasına neden oluyor ve dolayısıyla vücut daha fazla karbonhidrat tüketmeye meyilli olarak fazla kilolara davetiye çıkarıyor.

Yiyeceklerin Mükemmel Kombinasyonu

Araştırma ekibi kilo alımını hesaplamak için her bir yiyeceğin kan şekerini ne kadar yükselttiğini gösteren glisemik indeks (GI) katsayısını kullandılar. Glisemik indeks katsayınız ne kadar fazla çıkarsa kan şekeriniz o kadar fazla yükseliyor.

Sonuç olarak hem daha fazla kilo almaya eğilimli oluyorsunuz hem de tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskiniz artıyor. Glisemik indeks katsayınızı artıran en önemli iki besin kırmızı et ve Türk toplumunun çokça tükettiği ekmektir.

Bu iki besin kilo vermenin baş düşmanları olarak görülüyor ve ekmek içerdiği glutenle çok daha büyük bir teh oluşturuyor. Kırmızı ette yoğun protein ve amino “asit” içerdiğinden kanın asitlenmesine katkıda bulunarak vücut için bir teh arz ediyor.

Bunların aksine sebze, meyve gibi protein veya karbonhidratının değil de su yoğunluğu daha fazla olan besinler vücudun kilo vermesine yardımcı oluyorlar.

Şaşırtıcı bir sonuç daha. Düşük GI katsayısına sahip yiyeceklerle yumurta ve peynir gibi yağlı yiyecekleri tüketmek kilo vermenize yardımcı oluyor. Özetle, az yağlı yiyecekler, form bisküvileri ve kalori saymak yerine doğru ve dengeli bir beslenme programı kilo vermenin altın kuralıdır.

Bazı Besinler Kilo Aldırır, Bazıları Verdirir

Kilo alma ve verme olayı sadece yiyecek miktarıyla değil aynı zamanda tüketilen besinlerin kalitesiyle de ilişkilidir. Besinler ne kadar doğal olursa vücudun hormonal sistemi de o kadar düzgün çalışıyor. Bazı yiyecekler az miktarda tüketilse bile kilo alımını tetikliyor ama bazıları ise kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Diğer bir önemli nokta ise tükettiğimiz besin kombinasyonunun ne kadar kaliteli olduğudur. Sürekli proteince zengin yiyecekleri tüketip, yağı düşman olarak görürsek vücut ihtiyacı olanı karşılamak için farklı yollar arayacak ve dengeyi bozacaktır. Araştırmacılar protein ihtiyacını yoğurt, deniz ürünleri, kabuklu yemişler gibi proteince zengin yiyeceklerden tüketmeyi tavsiye ediyor.

Tahıl, nişasta ve toz şekerden ise mümkün olduğunca kaçınmayı öneriyorlar.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

Источник: https://sinirbilim.org/beslenme-duzeni-kilo-verme/

Kalori Saymanın En Kolay Yolu: Elinizi Kullanmak

Kalori Saymaya Başladıysanız Dikkat!

Diyet esnasında kalori saymaktan bıktınız mı? Elinizi kullanarak günlük olarak almanız gereken yağ, karbonhidrat ve protein miktarını hesaplayabilirsiniz.

Diyet yapmak artık birçok insan için yaşamın bir parçası haline geldi. Bu parça, sizi sağlıklı kılmanın yanında getirdiği bazı sorunlar ile hayatınızı zorlaştırdığı bir gerçek.

Bu gerçeğin en önemli parçası ise kalori saymak!

İster lüks bir restaurantta, isterseniz evde olun. Kalori saymak her zaman zamanınızı çalan ve motivasyonunuzu azaltan bir durum.

Bu yazıda eski tip diyetler ile beraber hesap makinelerine gömülen birçok takipçimin hayatını kolaylaştıracak yeni bir kalori sayma tekniğinden bahsedeceğim.

Bu yöntemi öğrendikten sonra yemek yemek için karmaşık hesaplar yapmak yerine birkaç saniye düşünmeniz yeterli olacak.

Ölçü yok, hesap makineleri yok! Sadece elinizi kullanın ve yemeğin tadını çıkartın.

Hesaplamaktan sıkıldığınız binlerce kalori ve ölçmekten bıktığınız birçok besin için işte kolay çözüm. Elinizi kullanmak!

Nasıl mı?

 • Avuç içinizin alanı protein ihtiyacınızı belirler.
 • Yumruğunuzun boyutu yemeniz gereken sebze miktarını belirler.
 • Avucunuz (hacim olarak) almanız gereken karbonhidrat miktarını belirler.
 • Baş parmağınızın boyutu ise almanız gereken yağ miktarını simgeler.

Yukarıdaki ölçüler kafanızı karıştırmış olabilir. Gelin bu ölçüleri örnekleyelim.

Protein vücudunuzun işleyişinde önemli bir rol üstlenmekte. Bu değerli besin için ihtiyacınızı belirlerken avuç içinizin alanını kullanmanız gerekiyor.

Protein açısından zengin besinler ise tavuk, balık, et, yumurta veya bitkisel kaynaklardır.

Yüksek protein içeren ve vejetaryenler için oldukça önemli bir besin olan fasulye bitkisel protein kaynaklarına sadece bir örnek. Diğer yüksek protein içeren bitkisel besinler için vejetaryenler için en iyi 10 protein kaynağı adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Kadınlar bir öğünde protein açısından zengin besinlerden bir avuç boyutunda yemelidir.

Erkekler bir öğünde protein açısından zengin besinlerden iki avuç boyutunda yemelidir.

Ne kadar sebze yemelisiniz?

Brokoli, salatalık, havuç, ıspanak.. Sebze yüksek mineral ve vitamin içeriğinin yanında lif bakımından da oldukça zengin bir besin grubu.

Bir öğün için ne kadar sebze yemeniz gerektiğini yumruk boyutunuz belirler.

Kadınlar bir öğünde herhangi bir sebze ürününden bir yumruk büyüklüğünde yemelidir.

Erkekler bir öğünde herhangi bir sebze ürününden bir yumruk büyüklüğünde yemelidir.

Ne kadar karbonhidrat almalısınız?

Karbonhidrat yapacağınız aktivitelerde ve vücut işleyişinde kullanılmak üzere üretilen enerjinin yegane kaynağı. Bu önemli ve bir o kadar değerli besinin ne kadar alınması gerektiğini avuç içinizin hacmi belirler.

Karbonhidrattan zengin besinlerden bazıları nişasta içeren kök sebzeler, baklagiller, meyvelerdir.

Kadınlar bir öğünde karbonhidrattan zengin besinlerden bir avuç tüketmelidir.

Erkekler bir öğünde karbonhidrattan zengin besinlerden iki avuç tüketmelidir.

Ne kadar yağ almalısınız?

Yağ, sağlıklı beslenme düzeninin olmazsa olmazlarından. Günlük alınması gereken yağ miktarını ise baş parmak büyüklüğü ile temsil ediyoruz.

Baş parmak büyüklüğünde yağ açısından zengin besinler almalısınız.

Yağ açısından zengin sağlıklı besinler yer fıstığı, badem gibi kuruyemişler, susam, ayçiçeği gibi tohumlar yada zeytinyağı olarak sıralanabilir.

Kadınlar bir öğünde yağ açısından zengin besinlerden bir başparmak boyunda tüketmelidir.

Erkekler bir öğünde yağ açısından zengin besinlerden iki başparmak boyunda tüketmelidir.

Uyarılar/öneriler

Vücut tipinizi değerlendirin. Her vücut tipi aynı miktarda karbonhidrat, yağ ve protein alımına aynı düzeyde tepki vermez. Vücut tipinizi öğrenmek ve vücut tipinize göre beslenmek için hangi vücut tipine sahipsiniz? ve vücut tipinize uygun beslenin adlı iki yazımı okumayı unutmayın.

Sıvı alımına dikkat edin. Doğru düzeyde sıvı alımı başarılı bir diyetin ilk ayağını oluşturur. Ne kadar sıvı alacağınızı hakkında dehidratasyon (sıvı kaybı) rehberi adlı yazımda bulabilirsiniz.

Peki siz kalori sayarken zorlanıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.

Источник: https://www.fitekran.com/kalori-saymanin-en-kolay-yolu-elinizi-kullanmak/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть