Kalp Damar Hastalıklarında Kişiye Özel Tedavi Önemli

Kalp Damar Hastalıklarından Korunma Yolları

Kalp Damar Hastalıklarında Kişiye Özel Tedavi Önemli

Kalp Damar Sistemi Hastalıkları Her Yaş Grubunda Görülmekle Birlikte Bilinçli Korunma Yöntemleri İle Kolayca Engellenebilir…

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye, Azebaycan ve İran’da da kalp damar sistemi hastalıklarından meydana gelen kayıplar ilk sırada yer almaktadır. Yaklaşık olarak her yıl 250 bin civarında yeni kalp damar hastalığı tanısı konulmaktadır.

Kalp Damar Hastalıkları Neden Kaynaklanır

Organlarımızın sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi için gereken oksijen ve besin maddesi vücudun her köşesine bir pompa gibi çalışan kalbimizle ulaşır. İnsan hayatında bu kadar önemi olan kalp damar sistemine bağlı hastalıklarsa ne yazık ki tüm ölüm nedenlerinin başında gelmektedir.

Ülkemizin önemli kalp damar cerrahlarından Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, bir kişinin kalp damar sisteminde özellikle şah damar, kalp veya bacak damarlarında sorun olmasının kalp damar sisteminde rahatsızlık olduğunun en önemli işareti olduğunu ifade ederken kalp damar hastalıklarının nedenlerini de şu şekilde sıraladı:

Başta genetik faktör olmak üzere şeker hastalığına ve damar sertliğine bağlı nedenlerden dolayı damar sistemlerinde daralmalar ve tıkanmalar oluşmaktadır. Daralmaların ve tıkanmaların neticesinde organa giden kanın azalması veya kesilmesi sebebiyle ağrı oluşmakta ve hastalık başlamaktadır.

Dr. Cafer Abbasoğlu’na göre kalp damar sistemi hastalıklarının oluşumunda iki mekanizmayı unutmamak gerekir:

Birincisi bizim elimizde olmayan genetik faktörler dediğimiz damar sertliği ve şeker hastalığı gibi hastalıklar ile değiştirilebilir faktörler dediğimiz; kolesterol, sigara içiciliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon şişmanlık ve fiziksel aktivite azlığıdır.

Kalp Damar Hastalıklarından Korunma Yolları

Bu kadar sık rastlanan ve insan hayatını bu derece etkileyen kalp damar hastalıklarından korunmanın bizim de elimizde olduğunu ifade eden Dr. Cafer Abbasoğlu’na göre sağlığına önem veren herkes:

 • Kilosuna dikkat ederse,
 • Şeker hastalığı olduğu takdirde ilaçlarını veya tedavisini uygun hekim kontrolünde yaparsa,
 • Tansiyon hastası ise tuzdan uzak durarak uygun diyetle tansiyonunu ayarlarsa,
 • Hareketsizliğe karşı düzenli bir şekilde spor ve yürüyüş yaparsa,
 • Sigaradan kesinlikle uzak durursa,

başka bir sistemik hastalığı varsa hekime danışarak kontrolde olursa kalp damar sistemi hastalıklarından korunmuş olur.

Kontroller sırasında hekim tarafından yapılan anjioda hekim damar sertliğine bağlı damar sisteminde bulunan hasarların darlık veya tıkanma derecesine bağlı tedavi ve önerilerde bulunur. Tedavi medikal tedavi ile başlar. Medikal tedaviye rağmen yine de hastanın anjiyografi neticelerine göre hastaya stent ve damar bypassları önerilebilir.

Stent ve damar bypasslarından sonra organlara gidecek kan miktarı artar. Böylelikle doku ve organın iyi beslenerek ve iyi oksijenlenmesiyle o bölgedeki ağrı ve şikayetler azalır. Bu hastanın yaşam standardı daha yüksek olur. Ancak hastanın damar yatağının özelliğine bağlı olarak kontrol anjioları sırasında stent veya bypasslarda daralma tıkanma gözlemlenirse işlemler tekrar edilebilir.

Düşük enerjili Laser Tedavisi

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Abbasoğlu ülkemizde yaklaşık 2 yıldır başarıyla uyguladığı ve mucize tedavi metodu diye adlandırdığı düşük enerjili laser tedavisinin son zamanların en iyi alternatif tedavi metodu olduğunu söyledi. Bazen damar özelliğine bağlı olarak şah damarda, kalpte veya bacaklarda stent hatta ameliyat şansı olmayan hastalarda ilaç tedavisinin yanında damar içinden oksijen tedavileri ve düşük enerjili lazer tedavileri uygulanmaktadır.

Seanslar şeklinde uygulanan bu tedavide hastanın damar yolundan ince bir katater yardımıyla laser ışını veriliyor ve hasta aynı gün normal yaşantısına devam ediyor. Tedavi sonunda hastaların şikayetlerinde belirgin şekilde azalma görülür.

Varis Ve Korunma Yolları

Günümüzde damar sisteminde en sık rastlanan ikinci sistem rahatsızlıkların toplar damar hastalıkları dediğimiz bacaklarda bulunan varisler olduğunu vurgulayan Dr. Abbasoğlu korunmak için yapılması gerekenleri de şu başlıklar altında topladı :

Fazla ayakta durmamak ,hareketsiz kalmamak, aşırı kilolu olmamak, hamilelik sırasında korunmak bacaklara soğuk duş aldırmak ,tuzdan, undan , şekerden uzak durmak ..

Varis tedavilerinde ise hekim tarafından bacaklardaki toplar damarların basıncı ve yetmezlik derecelerini doppler ultrason cihazıyla ölçtükten sonra hastanın cildinin özelliği tanımlanır ve uygun tedaviler seçilir. Şu anda uygulanan tedavi metodları :

 1. Hastalıktan korunmak
 2. İlaç tedavisi
 3. Kompresyon tedavileri
 4. Presoterapi
 5. Skleroterapi tedavisi
 6. Köpük tedavisi
 7. Ultrason altında köpük tedavisi
 8. Light laser tedavisi
 9. Intravienöz laser tedavisi
 10. Radyo frekansı tedavisi
 11. Flebektomi tedavisi
 12. Distroyd tedavisi
 13. Cerrahi tedavi

uygulanmaktadır.

Lenf Sistemi Hastalıkları :

Damar sisteminin üçüncü bölümü lenf yolları hastalıklarıdır.Lenf yollarında herhangi bir nedene bağlı daralma veya tıkanma mevcut ise bacaklarda şişme ve ağrı ve fil bacakları görünümü oluşur. Tedavileri ise

 1. Medikal tedavi
 2. Masaj
 3. Presoterapi
 4. Basınç tedavisi
 5. Laser

tedavileridir.

Selülit de bir damar problemidir

Hanımların en çok muzdarip olduğu sorunların başında gelen selülit te aslında dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık olup genelde vakum terapisi , mezoterapi , basınç terapileri, karboksi terapi ile tedavi edilmektedir. Son zamanlarda  ise oldukça başarılı sonuçlar veren ve Dr. Abbasoğlu’nun da önerdiği bir yöntem de sclero-selüliterapidir.

Bu yöntem ise şu şekilde uygulanır : Hasta hekim tarafından damar sistemi ve cilt altında yağ dokusu dopp ler ultrason yardımıyla basınçları ölçülür.

Sonra dopler altında özellikle üst baldırda olan ince kılcal damarlar baz alınarak hekim tarafından hazırlanan damar kurutucu ilaç selülit ilacı ile karıştırlır.

Bu karışım çok ince iğne ile ince kılcal damarların içine verilerek damar çeperinden çevre dokularca emilir ve selülit kümelerinin kötü görüntüleri büyük ölçüde azalmış olur. Toplam 20 dakika süren tedavi tek seanstır.

Tedavi bitiminde hastaya özellikli damar basıncına ve bedenine uygun kullanımı kolay varis çorabı giydirilerek tedaviye son verilir.Böylelikle hanımlar tek seansta 20 dakikada selülit ve ince kılcal damarlarından kurtulmuş olur.

Источник: https://www.varistedavileri.com/kalp-damar-hastaliklarindan-korunma-yollari/

Kalp Damar (Koroner Arter) Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Kalp Damar Hastalıklarında Kişiye Özel Tedavi Önemli

Koroner arter hastalığı tanısı konan hastalar için bazı genel tedavi yöntemleri uygulanır.

Koroner damar sisteminde kalp krizi oluşturacak kadar fazla darlık bulunmayan veya damar yapısı çok kötü durumda olup, ameliyat yapılması riskli olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanır.

Bu tedavi yönteminin içinde aspirintedavisi de bulunur ve tansiyon, kolesterol ilaçlarının da düzenlenmesi gerekir.

Kalp damar hastalığında kullanılan ilaçlar, kalp damarlarını genişletilerek veya kalbin oksijen ihtiyacını azaltarak anjina pektoris (göğüs ağrısı) ataklarında azalma sağlayabilir.

Ayrıca kanı sulandıran ve pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar enfarktüs geçirme riskinien aza indirmekte kullanılırlar.

Göğüs ağrısını tetikleyen bazı hareketlerden 5 dakika önce alınandil altıdamar genişletici ilaçlar ağrı girmesine engeller ya da ağrı var ise hafifletmeye yarar.

Kalp damar hastalığında anjiyoplasti tedavisi nedir?

Kalp damar hastalarında uygulanan perkütan yöntemlerden olan anjiyoplasti yöntemi, koroner anjiyografi sonucunda hastalıklı damara balon uygulaması kararı verilen hastalara aynı seansta işleme devam ederek ya da daha sonraki girişimde daralmış veya tıkalı damarı açmak amacı ile uygulanan tedavidir.

Balon dilatasyon (balonla daralan damarı genişletme işlemi), kardiyak katerizasyon laboratuvarında yapılır. Bu işlem anjiyografi işleminde kullanılan kateterler (ince uzun yumuşak plastik tüpler) ile yapılır.

Anjiyoplasti işleminin ilk bölümü koroner anjiyografiye benzer ve lokal anestezi altında uyanıkken damar içinde daralmış bölgeye özel üretilmiş balonun kontrollü bir şekilde şişirilmesi ile darlığın açılması için yapılır.

Balon şişirildiğinde plakları arter duvarına doğru iter ve balon çıkarıldıktan sora tıkalı damardan yeniden kan akışı sağlanır.

Bu işlem genelde 1 saatten daha az sürüp, uzun süre ilaç tedavisi gerektirmez ve hasta başka bir sorun çıkmadığı taktirde ertesi gün hastaneden çıkabilir.

Anjiyoplasti nedir

Kalp damar hastalığında koroner stent tedavisi nedir?

Diğer bir perkütan işlem ise koroner stent tedavisidir. Balon tedavisinde ortaya çıkan bazı zorlukları gidermek ve açılmış olan damarda daha iyi kan akımını sağlamak amaçlı koroner stentler yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır.

Koroner stent çelik tel kafes,koroner damarlarda balon tedavisi ile yeteri kadar açıklık elde edilemeyen ya da balon işlemi sonrasında damarın içinde yırtılma oluşan hastalarda bu problemleri gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Stent balon üzerine yerleştirilir ve damarın içinde balon şişirildiğinde damar içi duvarına monte edilmiş olur.

Daralmış bölgenin uzunluğuna göre bir veya daha fazla stent takılabilir. Bir kaç hafta sonra bu stentlerin üzeri endontel tabakası ile kapanır ve stent yaşam süresince orada kalır. Son yıllarda teknolojinin gelişimi sayesinde daha iyi ve daha kaliteli stentlerin üretilmesi ile bypassameliyatına daha az gerek duyulmaktadır.

Balon ve stentyönteminde başarı oranı yüzde 65-99 civarında olup 6 ay sonrasında yüzde 20-30 arasında tekrar daralma oluştuğu da bilinmektedir. Geliştirilmiş ilaç kaplı stentlerde bu oran yüzde 8-15 aralığında değişmektedir. Stent içinde daralma oluşur ise yeniden balon ya da stent işlemleri uygulanabilir.

Stent tedavisi nedir

Kalp damar hastalığında koroner bypass tedavisi nedir?

Kalp damar hastalıklarında bir başka tedavi yöntemi ise koroner bypass ameliyatıdır. Kalbin kendi damarlarındaki koroner arterler daralmanın ilerisine, vücudun başka yerlerinden alınan damarlar ile damar köprüleri oluşturma işlemine (koroner bypass) ameliyatı adı verilir.

Bu ameliyattan sonra daralan damar sisteminde azaldığı görülen kan akımı normal seviyesine döner.

 Koroner bypass ameliyatında kullanılan damarlar arasında bacak toplardamarları (safen ven) göğsün ön duvarını besleyen atardamar (internal mammarian artery) ya da kol atardamarları (radial artery) gibi damarlar vardır fakat bu işlemdeki yöntem hastaya göre değişiklik gösterebilir. Bu yöntemde genelde atardamarların toplardamarlara oranla daha uzun süre açık kaldığı gözlemlenmiştir.

Bypass nedir

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kalp-damar-hastalklar-tedavisi/

En sık rastlanan kalp damar hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Kalp Damar Hastalıklarında Kişiye Özel Tedavi Önemli

Ömür boyunca hiç mola vermeden atmaya devam eden bu hayati organımız da yorulup görevini aksatabiliyor. Damar tıkanıklıklarından ritim bozukluklarına, doğumsal anomalilerden kapak hastalıklarına dek kalbin çalışmasını bozan bu rahatsızlıklar, bazen şiddetli bir biçimde ortaya çıkıyor, bazen de belirti vermeden sinsice ilerliyor.

Çok dayanıklı kas grubundan oluşan kalp, bir pompa gibi görev yapıyor. Dakikada 60-70 kez, bir yılda ise 38 milyon kez kasılarak görevini sürdüren kalbimiz, birçok nedene bağlı olarak hastalanabiliyor.

Kalbin çalışmasını etkileyen en önemli kalp damar hastalıklarının koroner hastalıklar, kalp kapağı hastalıkları, büyük damar anevrizmaları ve konjenital kalp rahatsızlıkları.

Nasıl oluşuyor?

Normalde kalbin üç damar sistemi bulunuyor. Bu damar sistemlerinin iç yüzeyleri yıllar içinde yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ya da sigaradan dolayı zarar görüyor ve değişik derecede darlıklar meydana geliyor.

Darlık derecelerinin yüzde 70’in üzerine çıkmasıyla göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, çene ağrısı şeklinde belirtiler ortaya çıkıyor.

Bunlarla birlikte ön tanı için efor testi ya da ekokardiyografi gibi teşhis yöntemlerinin uygulandığı bu hastalığa, koroner anjiyografiyle kesin tanı konuluyor ve tedavi seçeneği belirleniyor.

Tedavi yöntemleri

Koroner arter hastalığı tanısı konan hastalar için 3 tedavi yöntemi kullanılıyor:

 • İlaç tedavisi Koroner damar sisteminde kalp krizi riski doğuracak kadar ciddi bir darlık bulunmayan ya da damar yapısı çok kötü olup ameliyata elverişli olmayan hastalarda tıbbi tedaviler uygulanıyor. Bu tedavi grubu içinde aspirin bulunuyor, ayrıca hastanın tansiyon ve kolesterol ilaçları düzenleniyor.
 • Koroner anjiyoplasti ve stent uygulamaları Kalp damarlarındaki darlıkların cerrahi olmayan bir yol ile açılması (balonla damar açılması) işlemine koroner anjiyoplasti adı veriliyor. Kasık atardamarından girilerek, kılavuz tel aracılığıyla darlığın olduğu bölgeye kaydırılan ve dışarıdan basınçla şişirilen balonun yardımıyla tıkalı damar açılıyor. Bazı durumlarda ise, bu balon üzerine önceden yerleştirilmiş bir metal kafes (stent) damar içinde kalıcı olarak bırakılarak, damarın yeniden daralma ihtimali azaltılıyor.
 • Bypass cerrahisi Tıkalı olan damarın sağlıklı bir damarla değiştirilmesine bypass deniyor. Bypass yapmak için kullanılacak olan damar (greft); göğüs, kol ya da bacaktan alınarak tıkalı koroner artere bağlanıyor.

Konjenital kalp rahatsızlıkları

Konjenital kalp rahatsızlıkları doğumsal kalp rahatsızlıkları olarak değerlendiriliyor. Doğuştan gelen kalp anomalileri arasında kalpte delik, damar veya kapakçıklarda darlık ya da bozukluklar bulunuyor. Bu hastalıkların tedavisi, rahatsızlığın özelliğine göre planlanıyor ve cerrahi yöntemler pediatrik kalp cerrahisi ekibi tarafından yapılıyor.

İlginizi çekebilir

Aritmi nedir?

Kalp damar hastalıklarında tanı yöntemleri

Aort anevrizmalarının tedavi tipleri nelerdir?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/en-sik-rastlanan-kalp-damar-hastaliklari-ve-tedavi-yontemleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.