Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Kılcal Damar Tıkanıklığı

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Kılcal damarları tanımlayacak olursak, vücuttaki çoğu dokuda yer alan, atardamar ve toplardamarlar arasında köprü görevi gören aşırı ince damarlar bütünü diyebiliriz.

Vücuttaki görevi kan ile dokular arasındaki oksijen ve besin maddelerini taşımak ve kan akışını yavaşlatmak olarak bilinir. Kılcal damar tıkanıklığı da buna bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Kılcal damarın görevini yerine getirememesi yani dokuları besleyememesi ile ortaya çıkar.

Kalp, beyin gibi organlar haricinde vücudun belirli bölgelerinde kılcal damar tıkanıklığı gözle görülür şekilde meydana gelir.

Kılcal damar tıkanıklığı hem kalpten başlayarak tüm vücuda temiz kan pompalayan atardamarlarda hem de vücudun oksijen ve besin ihtiyacını karşılamak için kullanılan kirli kanı taşıyan toplardamarlardan birinde görülebilir. Atardamar ya da toplardamar farketmeksizin ikisinde de çeşitli problemlere yol açar.

Atardamarda görülen kılcal damar tıkanıklığı daha sık rastlanılan bir durum olsa da toplar damar tıkanıklığı bulunan hastalarda bilinir. Teknik olarak kılcal damar tıkanıklığı damar duvarında yağ ya da çeşitli maddelerin birikmesi ile oluşur ve çok küçük bir şekilde başlayan birikme zaman geçtikçe artarak ilerler.

Böylece damarın içindeki çap gitgide daralır ve kılcal damar görevini yerine getiremez hale gelir.

Kılcal damar tıkanıklığı diğer hastalıklara bağlı olarak kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Yani kılcal damar tıkanıklığı daha çok damar sertleşmeleri veya kireçlenme gibi hastalıklarla bağlantılı olarak ortaya çıkar.

Önemli atardamar hastalıklarından olan Buerger hastalığı da kılcal damar tıkanıklığının önemli nedenlerinden biridir. Gül hastalığı, aşırı güneş altında kalmak, radyasyon ışınlarına maruz kalmak da kılcal damar tıkanmalarını tetikleyen etmenlerdir.

Ayrıca burun ameliyatları sonrası yan etki olarak görülme olasılığı vardır. Tüm bu hastalıklar müdahale gerektiren ve gerekirse cerrahi müdahale ile damar yolunun açılmasını öngören rahatsızlıklardır. Yazının başında da belirtildiği gibi atardamar ve toplardamarlarda meydana gelebilir.

Ayrıca kalpte meydana gelen kılcal damar tıkanıklığı aşırı göğüs ağrısına sebep olurken ilerleyen durumlarda kalp krizine bile yol açabilir.

Beyin ve boyun bölgesinde bulunan kılcal damar tıkanmaları da bilinci yitirme ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bacaklarda bulunan kılcal damarların tıkanıklığı kas ağrılarına sebep olurken gözle görülür şekilde örümcek ağına benzer kırmızı lekelere de neden olur.

Bacakta kılcal damarların tıkanmasının en ileri safhasında kangren riski bulunur. Bağırsaklarda bulunan damarların tıkanması da aynı şekilde kangrene sebep olabilir. Böbreklerde meydana gelen kılcal damar tıkanıklığı ise yüksek tansiyon, hatta böbrek yetmezliği gibi ciddi problemler çıkarır.

Kol damarlarındaki tıkanıklıklar kol ağrılarına ve güçsüzleşmesine neden olurken genel olarak sol kolda gözlemlenir. Vücudun çoğu bölümünde bulunan kılcal damarlar anlatıldığı gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi şarttır.

Sizler de kılcal damar tıkanıklığından şüpheleniyorsanız hemen en yakın hastaneye giderek muayene olabilir ve tedavinize vakit kaybetmeden başlamalısınız.

Kılcal Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Kılcal damar tıkanıklığı atardamar ve toplardamar arasında köprü görevi gören tüm kılcal damarlarda meydana gelebilir. Bunun en büyük göstergelerinden biri vücutta meydana gelen kızarıklıklar, morluk, şişlik ya da iltihaplı akıntılar oluşmasıdır.

Daha çok diyabet yani şeker hastalarında görülen bacak, diz ve bileklerde meydana gelen kızarıklıklar da kılcal damar tıkanıklığının bilindik belirtilerindendir.

Dizin aşağısında meydana gelen kızarıklıklar genellikle atardamarda meydana gelen kılcal damar tıkanmalarına işaret eder.

Nadir şekilde görülse de toplardamarlarda meydana gelen kılcal damar tıkanıklıkları doku beslenmelerini engellemez fakat kalbe giden kirli kanın taşınmasını engeller ya da zorlaştırır. Böylece damarlar içinde bazı maddelerin birikmesini kolaylaştırır. Bu tarz kılcal damar tıkanıklıkları genellikle bacaklarda meydana gelir ve  bu duruma tıp dilinde derin ven trombozu denir.

En bilindik belirtisi ayaklarda meydana gelen şişliklerdir. Eğer kolda meydana geliyorsa sol kolda şişkinlik meydana gelebilir. Aynı zamanda toplardamar tıkanması karaciğer, böbrek ya da bağırsaklarda da meydana gelebilir.

Kalpte meydana gelen kılcal damar tıkanmaları daha çok kalp çarpıntısı nefes darlığı gibi kalp hastalıklarında sıkça rastlanan belirtiler arasında gösterilebilir.

Kılcal Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Olur?

Kılcal damar tıkanıklığı için belirlenmiş kesin bir ilaç tedavisi olmamakla birlikte ilerlemiş tıkanıklıklar için kan sulandırıcı ilaçlar tavsiye edilebilir.

Kılcal damar tıkanıklığında biriken yağ ve maddelerin damar duvarında birikerek kan dolaşımını en aza indirir. Bu damar açıcı ve kan sulandırıcı ilaçlarda tıkanıklığa rağmen kanın daha akışkan hale gelmesi için doktor tarafından önerilen ürünlerdir.

Unutulmamalıdır ki bu ilaçlar damar sertliklerini ve Buerger hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkların kökten çözümü değildir.

Kılcal damar tıkanıklığının tedavi yöntemlerinden biri de lazer tedavisidir. Bu yöntem daha çok yüz, kol, bacak gibi vücudun görünen yerlerinde kılcal damar şikayetleri olan hastalara uygulanır.

Lazer uygulaması ile damarlar soğutularak ortadan kaldırılmaya çalışılır. Genellikle daha koyu renklerdeki kılcal damarlarda işe yarayan yöntem tek seanslık bir işlemdir.

Lazer yöntemi ile kılcal damar tıkanıklığı tedavisi ağrısız sızısız bir işlem olsa da aşırı hassas ciltlerde kızarıklık ya da başka yan etkilere neden olabilir.

Kılcal damar tıkanıklığının diğer tedavi yöntemleri cerrahi ya da anjiyografi adı verilen yöntemle gerçekleştirilir. Damar açma işlemini girişimsel radyoloji uzmanları anjiyografi adı verilen bir yöntemle gerçekleştirir.

İlerleyen teknoloji ile birlikte damar açma yöntemleri de gelişmiştir fakat aşırı ince ve kısa kılcal damarlarda anjiyo işlemi kimi durumlarda gerçekleştirilemez.

Bunun yanında her hastanın müdahale edilmeden iyice muayene edilmesi ve damar tıkanıklığının giderilmesi için cerrahi müdahaleye gerek olup olmadığına karar verilmesi gerekir.

 Aynı zamanda şeker, tansiyon gibi hastalıkları bulunan kişilerin öncelikle bu hastalıkların düzenli tedavi ve kontrollerini aksatmaması gerekir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi kişinin sağlıklı beslenmesi, sık sık yürüyüş ya da spor yapması, sigara ve alkol kullanmaması her doktorun önerdiği tavsiyelerdendir.

Источник: https://evdesifa.com/kilcal-damar-tikanikligi/

Damar Yolunu Açmak için Kullanılabilecek Farklı Yöntemler

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Damar tıkanıklıklarını açmanın en iyi yolu cerrahi müdahale olarak görülür. Oysa ilaç tedavisi veya beslenme düzeniyle damar yolunun açılması sağlanabilir.

Damar yolu tıkanıklığının yaratacağı sorunlar başta hayati risk olmak üzere çok sayıda rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Pıhtılaşma, damar çatlamaları veya oluşan inflamasyon nedeniyle damar yolu tıkanabilmektedir.

Tıkanmış Damarları Açma Yöntemleri

Damar Yolu Açma Yolları

Damar yollarında tıkanma olan kişilerin ortak özellikleri arasında sağlıksız yaşam şekli dikkat çekiyor. Burada ise en temel faktörün sigara kullanımı olduğunu belirtelim.

Sigara ile beraber alkol, sağlıksız beslenme ve düzensiz yaşam bu sorunların sık sık yaşanmasına sebep oluyor.

Olası tıkanmış damar yolunu açma yöntemleri ise genelde sağlık literatüründen bağımsız biçimde uygulanan alternatif metotları kapsıyor.

 • İlaç Tedavisi
 • Cerrahi Müdahale
 • Damar Tıraşlama Yöntemi
 • Stent Tedavisi
 • Anjiyo Tedavisi
 • Egzersizler (Fitness vb)
 • Beslenme Alışkanlıkları

Burada standart tedavi seçeneklerinden ziyade fitness yaparak, egzersizle damar tıkanıklığına çözüm bulan hastaların sayısı dikkat çekiyor.

Özellikle kalp sağlığı ve damar tıkanıklıklarını önlemek amacıyla egzersiz programlarının oldukça sık kullanıldığını belirtmek gerekiyor.

Bacaktaki damarların tıkanması ya da kolda damar tıkanıklığının önlenmesi gibi lokal tedavilerde de işe yarar sonuçlar alınabiliyor.

Beyinde damar tıkanıklığı olduğu zaman uygulanabilecek bir yöntem olmadığı aşikâr. Fakat adale yapısını geliştirerek ve damarların yapısal olarak kasılmalarını sağlayarak damar yolu açılması sağlanabiliyor.

Örneğin diyaliz hastalarının en önemli sorunlarından olan fistül için önerilen bir tedavi şekli olduğunu vurgulayabiliriz. Sürekli olarak diyaliz olan hastalarda damar sorunlarının ortaya çıkabilmesi mümkün bir durumdur.

Özellikle Hemodiyaliz için gereken damar girişi ve damar çıkışı için sağlıklı bir damar yapısına sahip olmak gerekmektedir.

Tıkalı Damar Yolunu Açan Yiyecekler

Tıkalı damar yolu için en iyi açıcı olarak beslenme fonksiyonları gösteriliyor.

Özellikle beslenme düzenini oturtan ve belirtilen kriterlerde uygulayan hastalarda damar yolu tıkanıklığının açıldığı görülebiliyor. Meyveler gibi faydalı besinler damar yapısı haricinde de birçok anlamda yarar sağlıyor.

Uygulanan ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale sonrasında da bu besinler düzenli olarak tüketilerek süreci hızlandırıyor.

Bitkisel otlar ile hazırlanan bazı özel kürler sayesinde damar açıcı karışımlarla en iyi sonuç alınmaya çalışılıyor. Kullanılan haplar çoğu zaman kan akışını etkileyen sulandırıcı formlara sahip ilaçlar oluyor. Bu sebeple vücudu diri tutacak nitelikte besinler tüketilmesi zorunlu hale geliyor.

Bacak damarlarında tıkanıklık olduğunda egzersiz ile sağlıklı beslenme formlarını yerine getiren hastaların ciddi bir iyileşme kat ettiklerini söyleyebiliriz. Burada stent tedavisi gibi uygulamalar yerine risksiz hastalarda bu tip tedavi seçeneklerinin uygulandığını görebiliyoruz.

Yaşanan damar rahatsızlıklarında çoğu zaman sağlıksız besinler başrol oynamaktadır. Oysa elma sirkesi kullanmak bile etkin sonuçlar doğurur ve tıkalı damarlar açılır.

Beyin damarları için ilaç tedavisi uygulamalarının zorunlu olduğunu söylemeliyiz. Ancak sirke, doğal yağlar arasında olan zeytinyağı, şifa deposu sarımsak gibi yiyeceklerin tümünün damar açıcı etkisi vardır.

Hatta en iyi damar açıcı yöntem olarak sarımsak ve limon kürü önerilmektedir.

Sarımsak ve Limon Kürü Malzemeleri

 • Taze Sıkılmış Limon Suyu: 2 Litre (Su Katılmamış Olmalı)
 • Sarımsak: 40 Diş

Sarımsak ve limon kürüyle kapalı damarların açılması sağlanabiliyor. Krem gibi ürünlerin kullanımından ziyade bitkisel besinler karıştırılarak hazırlanan özel kürler tercih edilmeye başlandı.

40 diş sarımsağı yıkamamak kaydıyla ezdikten sonra 2 litre taze sıkılmış limon suyuna ilave edin. Koyu renk cam bir kavanoz veya şişeye koyduktan sonra 25 gün bekleyin.

Sabahları kahvaltı etmeden 30 dakika önce yarım çay bardağı için.

Damar Açıcı Tedaviler

Damar açıcı tedaviler arasında anjiyo ve stent uygulaması en popüler olanlardır. Aslında bacak damarlarında tıkanıklık olanlar için öncelik yaşamı düzene sokmaktan geçmektedir.

Fakat beyinde oluşabilecek bir damar tıkanıklığı inme ya da felç gibi riskleri beraberinde getirebilir.

Yine ana arterler üzerinde veya kalbe giden atardamarlarda oluşabilecek bir damar yolu tıkanıklığı başlı başına risk oluşturur.

En iyi tedaviyi bulabilmek için öncelikle kalp damar cerrahisi tarafından muayene edilmeli ve tedavi yolu bulunmalıdır. Damarlar ne kadar tıkalı veya damarlarda oluşan tortunun kaynağının ne olduğu araştırılmalıdır. Yapılan tetkikler sonucunda stent veya anjiyondan ziyade damar tıraşlama metoduyla damarların açılabilmesi sağlanıyor.

Aynı zamanda Panax gibi haplar, Solgar gibi organik yağ formunda karışımlar son derece tercih edilen tedavi seçenekleri arasında sayılıyor.

Halk arasında bitkisel kürlerle damar tıkanıklığına iyi gelen karışımlar daha da popüler olmaya başladı. Çünkü Feridun Kunak gibi uzmanların önerileri bu yönde oluyor.

Tıkalı damarların açılmasında ilaç ve tedavi seansları kadar önemli olan diğer etkenin beslenme, sigara ve alkol tüketimi olduğunu vurgulamalıyız.

(1 votes, average: 3,00 5)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/tikali-damar-acma-prosedurleri.html

kalp Damar Tıkanıklığı Tanı Yöntemleri ve Anjiyografi

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Kalp damar tıkanıklığı tanının zamanında konulup gerekli olan tedavinin bir an önce başlanmaması halinde hastanın kalbindeki fonksiyonların durmasına neden olmaktadır.

İçindekiler

 • Kalp Damar Tıkanıklığı
 • Tanı
 • Anjiyo
 • Belirtiler

Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalbin beslenmesini sağlamakla görevli olan koroner arterlerin zamanla içinde kanın pıhtı meydana getirmesi sayesinde daralması hatta tıkanması sebebiyle kalp ve dokuları gerekli olan besini, gerektiği miktarda alamaz.

Bu da kalbin hasarlar almasına neden olmaktadır.

Kalp damar tıkanıklığının tıkanma oranına bağlı olarak hasta kalp krizi geçirebilmekte veya miyokard enfarktüsü diye de isimlendiren sonu ölümle bitebilen kötü bir sona doğru ilerleyebilmektedir.

Koroner arter hastalıkları olarak da isimlendirilmekte olan damar tıkanıklığı bazı durumlarda eğer tıkanık olan bölgedeki daralma yüzde elliyi geçmemiş ise arterlerde oluşan daralma herhangi bir şekilde belirti vermez.

Hastanın günlük yaşamında bu hastalığa bağlı herhangi bir sorun kendini göstermez fakat tıkanıklığın derecesi artmışsa hasta tıkanan arterin konumuna ve beslemekle yükümlü olduğu organ, doku ve hücrelere göre farklı belirtiler vermektedir.

Genel olarak kalp damar tıkanıklığı konusunda en yaygın belirti göğüslerde ortaya çıkan ağrılardır.

Tanı

İnsan kalbinin çalışma kapasitesini ve yapısını ses dalgaları yardımıyla görüntülemeye yarayan teknik tanı yöntemleri arasında EKO önemli yer tutmaktadır. Bu test kalp damarlarının yapısını kontrol ederken yapılmadan önce hastanın aç olması gibi her hangi bir ön hazırlığa gerek duyulmamaktadır. Tanı yöntemleri arasında kullanılan teknikleri şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

Kalp Damar Tıkanıklığı Tanı Yöntemleri

 • Efor testi; ekokardiyografi ve elektrokardiyografi olarak iki ayrı gruba ayrılmaktadır.
 • Eko kalpteki ses dalgalarının görüntüleyen testlerdir.
 • Kısaca BT olarak adlandırılan Koroner damarların bilgisayarlı tomografi yöntemiyle izlenmesidir. Hastaya damardan opak madde verilmesi sayesinde kalpte yer alan damarların tam olarak incelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kardiyak MR kalp damarlarında daralmaları veya genişlemeleri inceleyerek kalp damar tıkanıklığı konusunda kesin tanı yöntemlerinden biridir.
 • Kısaca MPS olarak isimlendirilen miyokard perfüzyon sintigrafi diyede isimlendirilen talyum testi efor testine oranla daha hassas bir inceleme yapan tanı yöntemlerinden biridir.
 • MUGA olarak da isimlendirilen radyonüklid ventrikülografi kalp fonksiyonlarının incelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Pozitron Emisyon Tomografisi diğer ismiyle kısaca PET kalp damar tıkanıklığı konusunda önemli tanı yöntemlerinden biri olmaktadır. Hastanın cerrahi müdahale kararı verilmeden önce dokularını ve hücrelerini kontrol ederek en uygun operasyonu seçmek amacıyla kullanılır.
 • Koroner Anjiyografi; Kasık veya bilek damarlarından giriş yapılarak kalbe kadar bir katater yardımıyla ilerlenip kalp damarlardan oluşan tıkanma veya daralmaya karşı kesin olarak teşhis konulmayı sağlamaktadır.

Anjiyo

Hastanın kalp damarlarında tıkanıklığın ne derecede olduğunu anlamak ve kesin tanı konmak hatta tedavide stent ve balon uygulaması yaparak hastanın tıkanıklık sorunun giderilmesine yardımcı olmak amacıyla kullanılan bu yöntem iki ayrı bölümde yapılabilmektedir. Bunlar:

 • El anjiyografisi bir katater yardımıyla tıkalı olan damara el bileğinde girilir.
 • Kasık anjiyografisi katater kasıktan girilerek kalp damarına kadar ulaşılmak suretiyle yapılır.

Belirtiler

Kalp arter daralmalarında veya tıkanıklıklarında  en çok ortaya çıkan belirtilerden biri de göğüs bölgesinde ortaya çıkan ağrılar olmaktadır.

  Bu sağlık probleminin en çok görülen karakteristik olarak kabul edilen özelliklerinden en önemlisi göğüs ağrılarının direk olarak vücutta göğüs kafesinde oluşan basınçla birlikte sıkışma tarzında kendini belli etmektedir.

Kalıcı olan bu basınç ve ağrılar kalpteki koroner damarların tıkanıklığı veya daralması  probleminin öncüsü olmaktadır. Kalpte yer alan bu damar tıkanıklıkları konusunda ortaya çıkan belirtiler arasında en yaygın olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Göğüste meydana gelen yanmalar ve aynı anda ortaya çıkan baskı hissedilmesi
 • Göğsün yanına ve özellikle sol kola doğru yayılmakta olan ağrı hissi
 • Göğüs kemiklerinin ortasında meydana gelen baskı hissi
 • Yemeklerden sonra göğüslerde ortaya çıkan basınç hissi ve ağrılar
 • Kalpte çarpıntı oluşması
 • Cinsel birliktelik sırasında oluşan göğüs bölgesinde sıkışma hissiyle baskı duygusu
 • Kalp atımları arasında ortaya çıkan rtim bozuklukları
 • Bilhassa soğuk havalarda göğüs bölgesinde ortaya çıkan baskı hissi
 • Stres ve psikolojik baskı altında oluşan ağrılar
 • Çabuk yorulma ve halsizlik. Eforda kayıp oluşması
 • Birden bire ortaya çıkan soğuk bir şekilde terlemeler meydana gelmesi
 • Geceleri oluşan ve aşırı düzeyde terlemeler
 • Nefes darlığı ortaya çıkması
 • Kulak bölgesinde oluşan kırışıklıklar
 • Ağırlık taşımakta zorlanma
 • Bayılmalar, vücut dengesinde ortaya çıkan bozukluklar, ani olarak düşme
 • Bilhassa erkeklerde oluşan saç dökülmeleri
 • Görmede bulanıklık
 • Merdiven çıkarken zorlanmalar oluşması
 • Mide bulantısı ve buna paralele oluşan kusmalar
 • Bacaklarda ve baldırlarda ortaya çıkan ağrılar
 • Erkeklerde cinsel ilişki anında yaşanan sorunlar
 • Ayaklarda bulunan kılların dökülmesi
 • hastalarda sersemleme ve paralelinde oluşan baş dönmeleri

Kalp damar tıkanıklıklarında meydana gelen göğüslerdeki ağrılar uzun süre devam eder ve git gide daha geniş bir bölgeye yayılır. Yapılan efor testlerinde kalp fonksiyonlarında oluşan anormallik hemen bir iki dakika içinde kendini gösterir.  Kalp damar tıkanıklığı sorunu yaşayan hastanın direk olarak ağrı kalbinde oluşmaz.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-damar-tikanikligi-hangi-testle-anlasilir.html

Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Kalbi besleyen oksijen yolları olan koroner arterler, damar içerisinde kan pıhtısı oluşumu nedeniyle tıkandığında kalp ve kalp dokusu yeterince beslenemez ve kalıcı kalp hasarına yol açabilir.

Kan akımının hızlı bir şekilde yeniden düzenlenmemesi durumunda, kalp krizi ya da miyokard enfarktüsü gibi ölüme kadar varan ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Damar tıkanıklığının en sık rastlanan belirtisi, göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi ve ağrılardır.

Damar tıkanıklığı veya “koroner arter hastalığı”, kalbi besleyen oksijen yolları koroner arterlerin tıkanması veya daralması sorunudur.

Damar içinde oluşan kan pıhtısı koroner arterleri tıkayarak kalbin veya kalp dokusunun yeterince beslenememesine yol açar. Bu durum kalıcı kalp hasarları oluşturur.

Göğüs bölgesindeki ağrılarla kendini göstermeye başlayan damar tıkanıklığı, farklı rahatsızlıklarla da varlığını hissettirir. Detaylar makalemizde…

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Damar tıkanıklığının en sık rastlanan belirtisi, göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi ve ağrılardır. Göğüs bölgesi ağrıları, damar tıkanıklığının “karakteristik belirtisi” olarak kabul edilir. Göğüs kafesinde basınç hissi ve sıkışma ilk olarak damar tıkanıklığı habercisi olabilir. Damar tıkanıklığına bağlı göğüs ağrıları genellikle kalıcıdır.

Diğer damar tıkanıklığı belirtileri ise şunlardır;

 • Göğüste basınç ve yanma hissi,
 • Göğüs ağrısının sol kola yayılması,
 • Göğüs kemiği arasında basınç,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Kalp ritim bozukluğu,
 • Soğuklarda göğüs baskısı,
 • Yemek sonrası göğüs ağrısı ve baskı,
 • Cinsel ilişki sırasında göğüs sıkışması ve baskı,
 • Stresli hallerde göğüste ağrı,
 • Efor düşüklüğü,
 • Ani soğuk terleme,
 • Gece aşırı terleme,
 • Nefes darlığı,
 • Çabuk yorulma,
 • Ağırlık taşıyamama,
 • Merdiven çıkmakta zorlanma,
 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik,
 • Baş dönmesi ve sersemlik,
 • Erkeklerde ereksiyon sorunları,
 • Erkeklerde saç dökülmesi,
 • Ayak kıllarının dökülmesi,
 • Kulakta kırışıklık,
 • Bacak ve baldır ağrıları…

Ayrıca, damar tıkanıklığı şu belirtilerle de anlaşılabilir;

 • Damar tıkanıklığının sebep olduğu göğüs ağrıları daha geniş bölgede daha uzun süre devam eder.
 • Efor testinde birkaç dakika içinde kalp fonksiyonlarında anormallik ortaya çıkması damar tıkanıklığı belirtisi olabilir.
 • Efor testleri sırasında göğüs ağrısı başlaması, tansiyonun düşmesi ve ağır fiziksel aktivitelerde göğüs ağrısı ve baskısı da önemli belirtilerdir.
 • Dinlenince göğüs ağrılarının hafiflemesi veya geçmesi, kalbin daha az kan pompalaması ile bağlantılıdır.
 • Damar tıkanıklığı sebebiyle kalp kan pompalamada zorlanınca nefes darlığı ortaya çıkar.
 • Kulak memesinin alt kenarındaki kırışıklıklar, zayıf kan dolaşımı ile bağlantılıdır.
 • Kalp, tıkalı damarlardan daha fazla kan pompalamak için daha çok çalışır ve spor yapmış gibi terlemeye yol açar.
 • Damar tıkanıklığı vücut dengesini kaybetme, koordinasyon bozukluğu, baygınlık veya aniden düşme gibi durumlarla kendini gösterebilir.
 • Damar tıkanıklığına bağlı kalp çarpıntısı, bulanık görme ve bayılmaya yol açabilir.
 • Midede de bazı sorunlarla belirtileri hissedilen damar tıkanıklığı bulantı, kusma, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklara yol açabilir.
 • Damar tıkanıklığına bağlı bulantı ve kusma kadınlarda daha sık görülmektedir.
 • Damar tıkanıklığı, bacaklarda ağrılara yol açarak günlük hayattaki işleri olumsuz etkiler.
 • Kalp damarlarının tıkanması ile sadece göğüs ağrısı oluşmayabilir. Vücudun üst bölümündeki ağrılar da damar tıkanıklığı belirtisi olabilmektedir.
 • Sol kol veya her iki kol ağrıları, boyun ve çene bölgesi ağrıları, sırt ve karnın üst kısmındaki ağrılar da belirtileri arasındadır.
 • Damar tıkanıklığın başlangıcında vücut herhangi bir belirti vermeyebilir.
 • Damar tıkanıklıklarında kalbin kendisi doğrudan ağrımaz!

Önemli not; Damar tıkanıklığının en belirgin belirtisi göğüs ağrısı olsa da her göğüs ağrısı damar tıkanıklığına işaret etmeyebilir! Ülser, solunum yolları enfeksiyonları, kas spazmları, sindirim sorunları ve mesane rahatsızlıkları gibi bazı hastalıklar da göğüs ağrısına yol açabilmektedir. Bu bakımdan damar tıkanıklığını düşünmek için göğüs ağrısı ile birlikte diğer damar tıkanıklığı belirtilerinin de takip edilmesi gerekir.

Damar Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı, beslenme alışkanlıkları ile doğrudan bağlantılı bir sorundur. Genetik gerekçeler de sebepleri arasındadır. Her tıkanıklığının sebebi tam olarak bilinmemektedir.

En yaygın sebepleri şunlardır;

 • Damar sertliği,
 • Yaşın ilerlemesi,
 • Kötü kolesterol,
 • Kanda yüksek yağ miktarı,
 • Yüksek tansiyon,
 • Aşırı kilo ve obezite,
 • Alkol ve sigara tüketimi,
 • Diyabet,
 • İnflamatuar hastalıklar,
 • Damar sertliği,
 • Ailesel faktörler,
 • Hareketsizlik,
 • Fast food gıdalar,
 • Buerger hastalığı,
 • Aşırı tuz tüketimi…

Damar Tıkanıklığına Karşı Önlemler

Damar tıkanıklığının zararlı etkilerinden ilk belirtileri ile alınacak bazı önlemlerle kurtulmak mümkün. En azından tıkanıklık daha fazla ilerlemeden önlenebilir.

 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Şekerli ve yağlı besinlerden uzak durun.
 • Kötü kolesterole karşı önlem alın.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
 • Hazır gıdalardan uzak durun.
 • Düzenli egzersiz veya spor yapın.
 • Doktorun verdiği ilaçları ihmal etmeyin.

Damar Tıkanıklığı Hangi Sorunlara Yol Açar?

Vücuttaki ana ve tali yollar olarak düşünebileceğimiz damarların tıkanması demek vücut içindeki trafiğin durması anlamına gelir. Yani vücudun içindeki trafik yavaşlar, bir süre sonra tamamen durur.

Bedenimizin her noktasına kan taşıyan damarlar, “can suyu” kanallarıdır. Tıkanıklık belirtileri hissedilmeye başladığı andan itibaren müdahale edilmesi gerekir. Kan akışı önündeki tıkanıklıklar giderilmezse kalp krizi (miyokard enfarktüsü) gibi ölümle sonuçlanabilecek sorunlar ortaya çıkar.

Peki, damar tıkanıklığına önlem alınmazsa neler olur?

 • Kalp krizi,
 • Kas spazmları,
 • Felç,
 • İnme,
 • Ölüm.

Atardamarların Önemi Nedir?

“Koroner”, kalbe kan taşıyan iki damardır; “arter” ise atardamardır. “Koroner arter”, kalbi besleyen atardamarlara denir. Kalpten çıkan aort damarının ilk dalları “koroner arter” olarak tanımladır.

Atardamar, “kalbin pompaladığı kanı tüm vücut dokularına taşıyan ağ sistemi” olarak da tanımlanabilir. Bütün organlar ve dokular, arterlerin taşıdığı kandan oksijen alır ve beslenir.

Kalbi besleyen damarlardan dakikada 250 cc civarında kan geçer. Damar tıkanıklıklarında bu miktar düşer ve birçok doku kandan yoksun kalır.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı veya “Koroner Arter Hastalığı (KAH)”, kalbi besleyen atardamarların tıkanması veya daralması durumudur. Kan akışının tamamen veya kısmi olarak durmasıdır. En büyük sebebi “ateroskleroz” yani damar sertliğidir.

Damar sertliği, damar çeperlerinde zararlı kolesterol, yağ ve kalsiyum birikmesi sonucu ortaya çıkar. Damar çeperlerinde kireç birikmi sonucu adale hücrelerinde plaklar halinde kabarcıklar oluşur ve zamanla kalınlaşarak damarı daraltır veya tıkar.

Bunları da Bilmelisiniz!

 • En yaygın damar tıkanıklığı, koroner arterlerde meydana gelir. Bunun dışında şahdamarı (karotis), periferik ve renal arterlerde de damar tıkanıklığı ortaya çıkabilir.
 • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol, genetik kalp sorunları, by-pass ameliyatları, damarlara stent takılması ve obezite gibi faktörler damar tıkanıklığını tetikler.
 • Damar tıkanıklığı vakalarında tıkanıklık olan bölgeye cerrahi müdahale ile “stent” adı verilen bir borucuklar yerleştirilir. Stent takılması ile damar içinde tünel oluşturmak amaçlanır.
 • Stentler, paslanma çelik nitinol veya nikel-kadmiyum gibi metal alaşımlarından üretilir.
 • Baypas ameliyatlarında tıkanık olan bölgede yeni bir damar oluşturulur.
 • Damar tıkanıklığı teşhisi konulan hastalar kolesterolden uzak durmalıdır. Ayrıca, katı yağ, kırmızı et, yağlı süt ve peynir gibi kolesterol bakımından zengin yiyeceklere dikkat etmelidirler.
 • Damar tıkanıklığı vakalarında uzman doktorlar, yapılacak işlemin sonucunun risk almaya deyip değmeyeceğine göre ameliyata karar verir.
 • Bir miktar tıkalı ancak herhangi bir şikâyeti olmayan hastaların damarlarına cerrahi müdahale yapılması ile ilgili bazı tartışmalar var.
 • Bazı doktorlara göre, bir damarı tıkalı olan ancak şikâyeti olmayan bir kişinin ameliyatla damarının açılması ile daha sağlıklı veya daha uzun yaşayacağı kanıtlanamadı. Buna göre her tıkalı damar açılmayabilir!
 • Damar tıkanıklığına bağlı göğüs ağrılarının şiddeti, damarın ne kadarının tıkalı olduğu ile ilgili fikir verebilir.
 • Bazı tıkanıklıkların oranı fazla olduğu halde göğüs ağrısı hafif olabilmektedir.
 • Damar tıkanıklığı sebebiyle ortaya çıkan kalp krizlerinin büyük bir bölümünde göğüs ağrısı hissedilmediği ortaya konmuştur.
 • Bir grup kalp sorunu yaşayan hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre, kalp krizi geçirenlerin yüzde 14’ünde sadece nefes darlığı şikâyeti ortaya çıkmıştır.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Источник: https://www.onikibilgi.com/damar-tikanikligi-nasil-anlasilir/

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri. Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar daralmaları damar sertliğinin devamıdır.

Bu doğumdan itibaren başlar ancak bazı insanların damar sertliği süreci kötü beslenme, sigara, stres, fazla kilo ve hareketsizlik gibi sebeplerle daha hızlı olur. Damarların iç yüzeyinde yağ ve kalsiyum birikmesi sonucu meydana gelir.

Tam tıkanma kalp krizi anlamına gelir. Damarlardaki ani tıkanıklıkla oluşan kalp krizi koroner damar hastalığının son noktasıdır.

Bu yüzden düzenli olarak her yıl muayene olmak ve damarlarda daralma oluşup oluşmadığını saptamak için testler yapılması gerekir. Efor testi, talyum testi veya elektrokardiyogram damarların ne durumda olduğunu gösterir.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri – Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

• Kalbi besleyen ince damarların içinden dakikada 250 cc kan geçer. Efor esnasında bu damarlardan geçen kan miktarı üç katına çıkar.

Bu damar içinde meydana gelebilecek bir daralma ya da tıkanma çok tehlidir. Çünkü damar içinden geçmesi gereken 250 cc kan bir anda gitmeyecek ve o adale bundan  yoksun kalmış olacak.

Böyle bir durumda olabilecek hastalıklar spazm, daralma ve tıkanma olarak sınıflandırılır.

• Damardan geçmesi gereken 250 cc’lik kan darlık sebebiyle bir anda 100 cc’ye düşerse ve hasta o sırada efor yapıyorsa kalp, kan ve oksijen eksikliği sebebiyle zor bir duruma girer. Bu durum  göğse, kola, çeneye, boyuna bir ağrı biçiminde kendini gösterir. Kalbin kendisi doğrudan ağrımaz.

• Damar tıkanmaya başladığında vücut bir uyarı vermez. Tıkandığında ise kalp krizi başlar. Hasta herhangi bir şikayeti olmadan da kalp krizi geçirebilir. Damarda oluşan darlıklar bazen hiç belirti vermeyebilir. Örneğin bir damarda % 80’lik bir daralma meydana gelmiş olabilir.

Ancak bu damarı onun karşısındaki damar yan dallarla beslerse hastanın hiçbir yakınması olmaz. Fakat bu durum o damarın hiç tıkanmayacağı anlamına da gelmez. Tansiyon düşüklüğü, basit bir spazm, kanın koyulaşması, ritim bozukluğu sırasında tıkalı damarın üzerine bir pıhtı oturur ve kalp krizi oluşur.

Veya damarda  %80 darlık oluşturan plak bir yüksek tansiyon sıkıntısı nedeniyle yırtılır ve içindeki yağlar dolaşıma girer ve damarın tıkanmasına yol açar.

Damar Tıkanıklığı Sebepleri

• Amerikan Kalp Birliği‘nin 2010 Bilimsel Araştırmalar Oturumu’nda sunulan iki araştırma sonucuna göre kalp damar hastalıkları, genlerin etkisinden çok çocukluktan orta yaşa kadar geçen döneme dek nasıl yaşandığıyla ilgilidir.

• Kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları hemen ortaya çıkan durumlar değildir. Temeli çocukluk dönemlerinde atılıyor. Özellikle gençlik yıllarında fast food gıdaların aşırı tüketimi, kalp ve damar rahatsızlıkları için büyük risk teşkil eder.

Obezite kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen önemli bir unsurdur. Diyabet hastalığı da kalp ve damarlar sağlığını olumsuz olarak etkiler. Damarları tıkayan bir başka faktör de sigara kullanmıdır.

Aşırı tuz tüketimine bağlı oluşan hipertansiyon da damarları zorlar.

• Yağlı beslenme şekli de kalp krizi ve damar tıkanmalarına sebebiyet verir. Kolesterol belirti vermediği için damar tıkanıklığı olmadan anlaşılmaz.

• Stres, sigara, diyabet, hipertansiyon ve obezite özellikle erkeklerde erken yaşlarda damarların tıkanmasına neden olarak  kalp krizi riskini artırır. 50 yaşın altındaki erkeklerde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma oranı kadınlara göre 8 kat fazladır.

Damar Tıkanıklığı Yapan Doğum Kontrol Hapı

• Eski nesil doğum kontrol haplarındaki östrojen dozu atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanıklık olasılığını artırabilir.

• Yeni nesil doğum kontrol haplarında ise östrojen dozu azaltılarak, daha az yan etkisi olan progesteronlar kullanılmaya başlanmıştır.

• Kullanılan ilaçların prospektüründe yan etki olarak pıhtılaşma ve bacakta şişlik olabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır.

• 35 yaş üzerinde olan ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damarlarının tıkanmasında halinde tedavide ilaç ve stent kullanılır. Ama 3 ve daha fazla damar tıkalıysa ameliyat gerekir.

Koroner damarlar ileri derecede daralmışsa bypass ameliyatı gündeme gelir. Fakat bazı durumlarda stent de takılabilir. Hangi işlemin tercih edileceği doktordan doktora değişebilse de yine de belli kurallar vardır.

Mesela tek damar sorunları için çoğunlukla ilaç ya da stent tedavisi uygulanır. 2 damar sorunluysa bazı doktorlar stent, bazıları da bypass ameliyatı gerektiğini söyleyebilir.

Ancak 3 damar ve sol ana damar darlıklarında mutlaka ameliyatın tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

İlaç Tedavisi: Kalp damarlarında çok ciddi olmayan darlıklar tespit edilmişse  damar açıcı, kolesterol düşürücü, tansiyon ayarlayıcı gibi ilaçlarla tedavi yapılır.

Balon ve Stent: Damarlardaki daralmalar önemliyse veya tehli bölgelerdeyse mekanik yollarla müdahale yapılır. Balon tedavisinde, kasık atardamarından girilerek kalbin damarlarına doğru kılavuz bir tel itilir.

Daha sonra bu tel aracılığıyla sönük bir balon darlığın olduğu alana yerleştirilir. Dışarıdan elle kumanda edilen bir cihazla bu balon şişirilerek birikmiş plakların kırılması sağlanır.

Buna rağmen darlaşma eğilimi sürüyorsa damar içine stent denilen çelik kafesler yerleştirilir.

Bypass Ameliyatı: Darlık ya da tıkanıklığın olduğu yere kan yönlendirme işlemidir. Balon veya stent tedavisinin uygulanamadığı hastalara uygulanır. Bu cerrahi yöntemde göğüs, kol veya bacak damarlarından faydalanılarak tıkalı damarın yanına ikinci bir yol yapılır ve kan da yapılan bu yeni damardan geçer.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/damar-tikanikligi-belirtileri

Kalp Anjiyosu Riskleri ve Zararları Nelerdir?

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Her tıbbi girişimde olabileceği gibi anjiyonun da riskleri vardır.Fakat teknolojik yenilikler ve deneyimlerin artması bu risklerin daha da azalmasını sağlamıştır. Unutulmaması gereken önemli bir husus kalp damarlarında teşhis edilememiş hastalıkların olması anjiyografinin riskinden daha da büyük olabilmektedir.

Günümüzün en önemli hastalıklarından olan kalp ve damar hastalıklarında kullanılan damar tıkanıklığı sorunlarında tıkanıklığın açılması için uygulanan en önemli yöntem, anjiyodur.

Sağ kasıkta bulunan atardamardan girilerek yapılır. Uyuşturulduktan sonra damar içerisinde plastik olan bir kılıf yerleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra kılıf çıkartılır.

Kanamanın durması için hastanın yatması ve işlem yapılan alanın kapalı tutulması gerekmektedir.

Her tıbbi girişimde olabileceği gibi anjiyonun da riskleri vardır.  Fakat teknolojik yenilikler ve deneyimlerin artması bu risklerin daha da azalmasını sağlamıştır. Unutulmaması gereken önemli bir husus kalp damarlarında teşhis edilememiş hastalıkların olması anjiyografinin riskinden daha da büyük olabilmektedir.

Anjiyo yapılacak olan hastanın hastanede yatması gerekmektedir. Hastanın gerekli tetkikleri yapılarak anjiyo için uyumlu olup olmadığı belirlenmelidir. Çünkü anjiyo yapılacağı sırada bazı önemli riskler meydana gelmektedir ve hastalara anjiyo öncesi form da imzalatılabilir.

Kalp anjiyosu yapıldıktan sonra riskleri azaltmak için stent de takılabilir. Stent takılan hastalarda damar tıkanıklıklarının tekrarı daha az olmaktadır.

Stent takılan damarlarda yeniden tıkanma gibi bir sorun çok nadir karşılaşıldığından bu tarz bir operasyona ve riske gerek kalmamaktadır.

Kalp Anjiyosu Riskleri

Anjiyo, riski az olan tıbbi uygulamalardan olsa da, ölüm riski taşıması ve nadir de olsa bu vakaların görülmesi insanları tedirgin etmektedir.

 Ama şunu da bilmek gerekir bilinmeyenle yaşamak çok daha risklidir. Hastanın bir an önce durumunun ne olduğu tespit edilip uygun tedaviye başlanmalıdır.

Son dönemlerde el bileğinden yapılan anjiyo ile özellikle hastanın kilolu olması durumunda yaşanan kanamalar artık yaşanmamaktadır.

İşlem el bileğinden yapılmış ise kanama riskine karşı ağır eşyaların taşınmaması önerilir. Kasıktan işlem yapılmışsa yine kanama riskine karşı fazla ayakta durmamak ve dinlenmek gerekmektedir.

İşlemden bir sonrasında anjiyo yapılan bölgeye takılan bant çıkartılır ve banyo yapılmasına izin verilir.  Bazı hastalarda hafif sertlik ve şişlik yaşanması olabilir.

Bu belli bir süreç sonrasında kendiliğinden geçer.

Kalp Anjiyosu Tehli Midir?

Kalp anjiyosu yapıldıktan sonra vücuda zarar verecek bazı durumlarla karşılaşılabilir.  İşlem bölgesinde aşırıya kaçan şişlikler olabilir. Böyle bir durumda mutlaka hastaneye gidilmesi gerekmektedir. İşlem sonrası kullanılan kateter hemen çekilebilir.

Fakat bazı özel durumlarda kateterin çekilmesi bir müddet sonra yapılır. Atardamardan yapılan bir işlem olduğu için kanama olmaması için kasık bölgesine sıkıca basılması gerekmektedir. Anjiyo sonrası kanama riski yaşanmaması için kum torbası konulmaktadır.

İşlem sonrası kum torbasından dolayı hastanın sırt üstü yatması gerekmektedir. Bu yatış pozisyonunu değiştirmeden yatmanız istenmektedir çünkü kateterin uygulandığı bölgede şişlik ve rahatsızlık hissi duyulabilmektedir.

Hastaya sabah anjiyo yapılıp akşamına taburcu edilmesi anjiyonun korkulacak bir şey olmadığını gösterir. Yalnız hasta anjiyo sonrası bir kaç hafta süre ile kendini zorlayıcı hareketlerden ve ağır taşımaktan sakınması gerekmektedir.  İki hafta süre ile araba kullanmaması önerilir.

Fazla sıvı tüketmeli ve aşırı yağlı yiyeceklerden bir müddet uzak durmalıdır. Hasta sigara içiyor ise sigarayı bırakması doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Anjiyo yapılarak damarlardaki sorunun sebebi belirlendikten sonra darlık veya tıkanıklık görünmüşse ve bu sorun anjiyo işlemi ile tedavi edilebilecek düzeyde ise kalp damarı içerisine yerleştirilmiş olan kateterin içinden kılavuz teli geçirilerek damar yapısının özelliklerinden yola çıkılarak balonla müdahale edilebilir ve sten takılabilir. Bunun yanında sadece stent uygulaması ile de hastanın sorunlarına çözüm bulunmaya çalışılabilir.

Sonuç olarak kalp anjiyosu, ölüm risklerini ortadan kaldırmak için yapılan bir operasyon olsa da, ani ölüm gibi riskleri içinde barındırmaktadır. Fakat, ölüm gibi büyük bir riskin karşılaşılma olasılığı oldukça düşüktür. Anjiyo yapılırken ölüm ile karşı karşıya kalınılması, binde bir görülen riskler arasında sayılabilir.

RADYOLOJİ UZMANIUzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/kalp-anjiyosu-riskleri

Sanal Anjiyo Olarak Bilinen Koroner BT Anjiyografi

Kalp Damarı Tıkanıklıklarının Tanısında Sanal Anjiyo

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıklarından ölüm 1.sırada yer aldığına şahit olmaktayız. Kalp hastalıklarının en önemli sebebi, kalbi besleyen kan damarlarının damar sertliği olarak bilinen plaklarla tıkanmasıdır.

Kalp damarlarının plaklarla tıkanması sonucu kalp kasına yeterli kan gidememekte ve kalp krizi denilen kalp kasının oksijensiz kalıp ölmesine neden olmaktadır.

Kalp damar hastalıklarından ölen hastaların üçte biri hiçbir işaret olmadan, ilk belirtisi olan kalp krizi ile kaybedilmektedir.

Kalp damarlarının tıkanması ile sonuçlanan damar sertliği, yaşamın erken evrelerinde başlayan, yavaş ilerleyen ve çoğu zaman farkına varılmayan bir süreç sonunda oluşur. Bu nedenle kalp damar hastalığı sessiz katil olarak da adlandırılmaktadır. Kalp damar hastalıklarının tanısında multidedektör BT (MDBT) ile koroner kalsiyum skorlaması ve koroner anjiyografi tetkikleri kullanılmaktadır.

Koroner kalsiyum skorlaması; 15 sn süren, tek nefes tutulumunda, damardan herhangi bir ilaç verilmeden yapılmaktadır. Bu tetkikle kalp damarlarındaki damar sertliğinin kesin bir göstergesi olan kalsiyum birikimlerinin varlığı ve miktarı saptanmaktadır.

Kalsiyum birikimlerinin saptanması ile hastaların kalp hastalığı açısından riski belirlenmekte, erken tanı konulduğunda gelecekte gelişebilecek kardiyak hadiselerin engellenmesi sağlanmaktadır.

Kalp damarlarında erken dönemde saptanan kalsiyum birikimleri, başlangıç halindeki damar sertliğini gösterir ve alınan önlemlerle damar sertliğinin gelişiminin ilerlemesi durdurulabilir veya geriletilebilir.

Tarama testi olarak kabul edilen koroner kalsiyum taraması, erkeklerde 35 yaş ve üzerinde, kadınlarda ise 40 yaş ve üzerinde, tüm sağlıklı bireylerde, kalp krizi riskine neden olan; yüksek kolesterol, ailede erken yaşta kalp hastalığı öyküsü, şeker hastalığı, yüksek kan basıncı, sigara, hareketsiz yaşam ve şişmanlık gibi risk faktörleri varlığında, damar sertliğinin erken tanısı amacıyla rutin tarama testi olarak kullanılabilir.

Koroner kalsiyum taraması sonucu elde edilen skor her hastada sıfır olmalıdır. Yani kalp damarlarında kalsiyum birikimi saptanmamalıdır.

Skorun sıfır olması genellikle kalp damar hastalığının olmadığını ve kalp krizi riskinin çok düşük olduğunu düşündürür.

Ancak yine de skor sıfır olsa dahi, kalp krizinden korunmak için risk faktörlerinden korunma ve sağlıklı yaşam koşulları tavsiye edilir.

Skor sıfır değilse, kalsiyum birikimlerinin miktarına göre düşük, orta veya yüksek derecede kalp-damar hastalığı riski olduğu söylenebilir. Kalsiyum birikimlerinin miktarı ile damar sertliğinin şiddeti direk olarak orantılıdır.

Kalsiyum skorlamasının derecesine göre risk faktörlerinin önlenmesi ve/veya ilaçla tedavi uygulanabilir.

Skor ciddi bir damar tıkanıklığının olabileceğini düşündürüyorsa hastaya ile koroner anjiyografi yapılabilir veya direk olarak kataterli anjiyografiye gönderilebilir.

Koroner Anjiyografi

Multidedektör BT(MDBT) ile koroner anjiyografi; kateter kullanılmadan, kol damarından kontrast madde verilerek yapılabilmekte ve özel bilgisayar programları ile üç boyutlu görüntüleme sağlanmaktadır.

Kateterli koroner anjiyografiden farklı olarak, kasıktan kateterle girmek yerine, kol damarından kontrast madde verilmekte ve kalp damarlarındaki daralma veya tıkanıklıklar tek nefes tutulumunda (15-20sn) gerçekleştirilen çekim sonucu üç boyutlu olarak görüntülenmektedir.

MDBT koroner anjiyografi damar yolunun açılması ve diğer hazırlıklarla birlikte toplam 15-20 dk’da tamamlanmakta ve hasta çekim sonrası normal günlük yaşamına dönebilmektedir.

Kalp damarlarını incelemede “altın standard” tetkik olan kataterli koroner anjiyografiye en yakın sonuç veren inceleme yöntemi olan MDBT koroner anjiyografi, kalp damarlarında tıkanıklık şüphesi olan ve kateterli anjiyografi olmak istemeyen hastalarda, alternatif bir inceleme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bypass yapılmış ve kalp damarlarına stent yerleştirilmiş hastaların kontrol anjiyografileride rahatlıkla yapılabilmektedir.

BT anjiyo için hazırlık nasıl yapılır?

Normalde kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlarınız kullanabilirsiniz. Tetkik öncesi 5 saat süreyle hiç bir şey yiyip içmemelisiniz. Kullandığınız ilaçları tetkik öncesi mutlaka ilgili sağlık personeline bildiriniz. Böbrek yetmezliği, allerji veya geçirdiğiniz önemli hastalıkları mutlaka bildiriniz. Tetkike gelirken, varsa eski tahlil ve tetkik sonuçlarınızı yanınızda getiriniz.

BT Anjiyo Tetkik öncesi…

Üzerinize metal içermeyen rahat elbiseler giyin. Göğüs bölümüne EKG elektrodu yapıştırılacağından ön bölümü kolay açılan veya kolayca çıkarılan tişort benzeri bir şey giymeniz önerilir. Üzerinizde metal, takı, mücevher ve benzeri şeyler olmamasına özen gösterin.

Tetkik sırasında gözlük, takma diş, işitme cihazı gibi cihazlar ve cep telefonu tetkik kalitesini olumsuz etkileyeceğinden, tetkik öncesi bu tür cihazları dışarıdaki bir yakınınıza bırakın. Tetkik öncesi hazırlık sırasında sağlık görevlisi, tetkik sırasında verilecek ilaç için kolunuza plastik bir damar yolu takacaktır.

Görüntüleme sırasında EKG bağlantısı için gövdenize elektrodlar yapıştırılacaktır. Kalp ritmini düzenlemek için ağızdan veya damardan ilaç verilebilir.

BT Anjiyo Tetkik sırasında…

İnceleme sırasında sağlık personeli ve doktorun sürekli gözetimi altında bulunacaksınız. Sağlık personeli ile iletişiminiz mikrofon ile olacaktır. Tüm inceleme boyunca sağlık personeli sizi duyabilecek ve sizinle sürekli iletişim halinde olacaktır. İncelemenin başlangıcında damar içi ilaç verilemeden önce bir kontrol görüntüsü alınacak.

Daha sonra damar yolundan verilecek kontrast madde ile kalp ve koroner damarlar “boyanarak” görüntüler elde edilecek. Damar yolundan ilaç verilmesi sırasında sıcaklık hissi ve/veya ağızda metalik tat hissedilebilir. Bu normaldir ve geçicidir. Görüntüleme sırasında hareket etmemeniz ve sakin olmanız çok önemlidir. Tetkik sırasında sizden nefes tutmanız istenecektir. Bu en önemli noktadır.

Nefes tutma süresi 12-15 saniye kadardır.

BT Anjiyo Tetkik sonrasında…

Tetkik sonrasında normal günlük hayatınıza devam edebilir, birşeyler yiyip içebilirsiniz. Tetkik sırasında verilen kontrast maddenin vücudunuzdan daha hızlı atılabilmesi için gün içinde fazladan 1 litre su içmeniz önerilir.

Sanal Anjiyo Olarak Bilinen Koroner BT Anjiyografi

Источник: https://anjiyo.org/sanal-anjiyo-olarak-bilinen-koroner-bt-anjiyografi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.