Kalp Damarlarında Stent Uygulamaları Nasıl Olur?

Damar Yolunu Açmak için Kullanılabilecek Farklı Yöntemler

Kalp Damarlarında Stent Uygulamaları Nasıl Olur?

Damar tıkanıklıklarını açmanın en iyi yolu cerrahi müdahale olarak görülür. Oysa ilaç tedavisi veya beslenme düzeniyle damar yolunun açılması sağlanabilir.

Damar yolu tıkanıklığının yaratacağı sorunlar başta hayati risk olmak üzere çok sayıda rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Pıhtılaşma, damar çatlamaları veya oluşan inflamasyon nedeniyle damar yolu tıkanabilmektedir.

Tıkanmış Damarları Açma Yöntemleri

Damar Yolu Açma Yolları

Damar yollarında tıkanma olan kişilerin ortak özellikleri arasında sağlıksız yaşam şekli dikkat çekiyor. Burada ise en temel faktörün sigara kullanımı olduğunu belirtelim.

Sigara ile beraber alkol, sağlıksız beslenme ve düzensiz yaşam bu sorunların sık sık yaşanmasına sebep oluyor.

Olası tıkanmış damar yolunu açma yöntemleri ise genelde sağlık literatüründen bağımsız biçimde uygulanan alternatif metotları kapsıyor.

 • İlaç Tedavisi
 • Cerrahi Müdahale
 • Damar Tıraşlama Yöntemi
 • Stent Tedavisi
 • Anjiyo Tedavisi
 • Egzersizler (Fitness vb)
 • Beslenme Alışkanlıkları

Burada standart tedavi seçeneklerinden ziyade fitness yaparak, egzersizle damar tıkanıklığına çözüm bulan hastaların sayısı dikkat çekiyor.

Özellikle kalp sağlığı ve damar tıkanıklıklarını önlemek amacıyla egzersiz programlarının oldukça sık kullanıldığını belirtmek gerekiyor.

Bacaktaki damarların tıkanması ya da kolda damar tıkanıklığının önlenmesi gibi lokal tedavilerde de işe yarar sonuçlar alınabiliyor.

Beyinde damar tıkanıklığı olduğu zaman uygulanabilecek bir yöntem olmadığı aşikâr. Fakat adale yapısını geliştirerek ve damarların yapısal olarak kasılmalarını sağlayarak damar yolu açılması sağlanabiliyor.

Örneğin diyaliz hastalarının en önemli sorunlarından olan fistül için önerilen bir tedavi şekli olduğunu vurgulayabiliriz. Sürekli olarak diyaliz olan hastalarda damar sorunlarının ortaya çıkabilmesi mümkün bir durumdur.

Özellikle Hemodiyaliz için gereken damar girişi ve damar çıkışı için sağlıklı bir damar yapısına sahip olmak gerekmektedir.

Tıkalı Damar Yolunu Açan Yiyecekler

Tıkalı damar yolu için en iyi açıcı olarak beslenme fonksiyonları gösteriliyor.

Özellikle beslenme düzenini oturtan ve belirtilen kriterlerde uygulayan hastalarda damar yolu tıkanıklığının açıldığı görülebiliyor. Meyveler gibi faydalı besinler damar yapısı haricinde de birçok anlamda yarar sağlıyor.

Uygulanan ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale sonrasında da bu besinler düzenli olarak tüketilerek süreci hızlandırıyor.

Bitkisel otlar ile hazırlanan bazı özel kürler sayesinde damar açıcı karışımlarla en iyi sonuç alınmaya çalışılıyor. Kullanılan haplar çoğu zaman kan akışını etkileyen sulandırıcı formlara sahip ilaçlar oluyor. Bu sebeple vücudu diri tutacak nitelikte besinler tüketilmesi zorunlu hale geliyor.

Bacak damarlarında tıkanıklık olduğunda egzersiz ile sağlıklı beslenme formlarını yerine getiren hastaların ciddi bir iyileşme kat ettiklerini söyleyebiliriz. Burada stent tedavisi gibi uygulamalar yerine risksiz hastalarda bu tip tedavi seçeneklerinin uygulandığını görebiliyoruz.

Yaşanan damar rahatsızlıklarında çoğu zaman sağlıksız besinler başrol oynamaktadır. Oysa elma sirkesi kullanmak bile etkin sonuçlar doğurur ve tıkalı damarlar açılır.

Beyin damarları için ilaç tedavisi uygulamalarının zorunlu olduğunu söylemeliyiz. Ancak sirke, doğal yağlar arasında olan zeytinyağı, şifa deposu sarımsak gibi yiyeceklerin tümünün damar açıcı etkisi vardır.

Hatta en iyi damar açıcı yöntem olarak sarımsak ve limon kürü önerilmektedir.

Sarımsak ve Limon Kürü Malzemeleri

 • Taze Sıkılmış Limon Suyu: 2 Litre (Su Katılmamış Olmalı)
 • Sarımsak: 40 Diş

Sarımsak ve limon kürüyle kapalı damarların açılması sağlanabiliyor. Krem gibi ürünlerin kullanımından ziyade bitkisel besinler karıştırılarak hazırlanan özel kürler tercih edilmeye başlandı.

40 diş sarımsağı yıkamamak kaydıyla ezdikten sonra 2 litre taze sıkılmış limon suyuna ilave edin. Koyu renk cam bir kavanoz veya şişeye koyduktan sonra 25 gün bekleyin.

Sabahları kahvaltı etmeden 30 dakika önce yarım çay bardağı için.

Damar Açıcı Tedaviler

Damar açıcı tedaviler arasında anjiyo ve stent uygulaması en popüler olanlardır. Aslında bacak damarlarında tıkanıklık olanlar için öncelik yaşamı düzene sokmaktan geçmektedir.

Fakat beyinde oluşabilecek bir damar tıkanıklığı inme ya da felç gibi riskleri beraberinde getirebilir.

Yine ana arterler üzerinde veya kalbe giden atardamarlarda oluşabilecek bir damar yolu tıkanıklığı başlı başına risk oluşturur.

En iyi tedaviyi bulabilmek için öncelikle kalp damar cerrahisi tarafından muayene edilmeli ve tedavi yolu bulunmalıdır. Damarlar ne kadar tıkalı veya damarlarda oluşan tortunun kaynağının ne olduğu araştırılmalıdır. Yapılan tetkikler sonucunda stent veya anjiyondan ziyade damar tıraşlama metoduyla damarların açılabilmesi sağlanıyor.

Aynı zamanda Panax gibi haplar, Solgar gibi organik yağ formunda karışımlar son derece tercih edilen tedavi seçenekleri arasında sayılıyor.

Halk arasında bitkisel kürlerle damar tıkanıklığına iyi gelen karışımlar daha da popüler olmaya başladı. Çünkü Feridun Kunak gibi uzmanların önerileri bu yönde oluyor.

Tıkalı damarların açılmasında ilaç ve tedavi seansları kadar önemli olan diğer etkenin beslenme, sigara ve alkol tüketimi olduğunu vurgulamalıyız.

(1 votes, average: 3,00 5)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/tikali-damar-acma-prosedurleri.html

Kalp Damar (Koroner Arter) Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Kalp Damarlarında Stent Uygulamaları Nasıl Olur?

Koroner arter hastalığı tanısı konan hastalar için bazı genel tedavi yöntemleri uygulanır.

Koroner damar sisteminde kalp krizi oluşturacak kadar fazla darlık bulunmayan veya damar yapısı çok kötü durumda olup, ameliyat yapılması riskli olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanır.

Bu tedavi yönteminin içinde aspirintedavisi de bulunur ve tansiyon, kolesterol ilaçlarının da düzenlenmesi gerekir.

Kalp damar hastalığında kullanılan ilaçlar, kalp damarlarını genişletilerek veya kalbin oksijen ihtiyacını azaltarak anjina pektoris (göğüs ağrısı) ataklarında azalma sağlayabilir.

Ayrıca kanı sulandıran ve pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar enfarktüs geçirme riskinien aza indirmekte kullanılırlar.

Göğüs ağrısını tetikleyen bazı hareketlerden 5 dakika önce alınandil altıdamar genişletici ilaçlar ağrı girmesine engeller ya da ağrı var ise hafifletmeye yarar.

Kalp damar hastalığında anjiyoplasti tedavisi nedir?

Kalp damar hastalarında uygulanan perkütan yöntemlerden olan anjiyoplasti yöntemi, koroner anjiyografi sonucunda hastalıklı damara balon uygulaması kararı verilen hastalara aynı seansta işleme devam ederek ya da daha sonraki girişimde daralmış veya tıkalı damarı açmak amacı ile uygulanan tedavidir.

Balon dilatasyon (balonla daralan damarı genişletme işlemi), kardiyak katerizasyon laboratuvarında yapılır. Bu işlem anjiyografi işleminde kullanılan kateterler (ince uzun yumuşak plastik tüpler) ile yapılır.

Anjiyoplasti işleminin ilk bölümü koroner anjiyografiye benzer ve lokal anestezi altında uyanıkken damar içinde daralmış bölgeye özel üretilmiş balonun kontrollü bir şekilde şişirilmesi ile darlığın açılması için yapılır.

Balon şişirildiğinde plakları arter duvarına doğru iter ve balon çıkarıldıktan sora tıkalı damardan yeniden kan akışı sağlanır.

Bu işlem genelde 1 saatten daha az sürüp, uzun süre ilaç tedavisi gerektirmez ve hasta başka bir sorun çıkmadığı taktirde ertesi gün hastaneden çıkabilir.

Anjiyoplasti nedir

Kalp damar hastalığında koroner stent tedavisi nedir?

Diğer bir perkütan işlem ise koroner stent tedavisidir. Balon tedavisinde ortaya çıkan bazı zorlukları gidermek ve açılmış olan damarda daha iyi kan akımını sağlamak amaçlı koroner stentler yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır.

Koroner stent çelik tel kafes,koroner damarlarda balon tedavisi ile yeteri kadar açıklık elde edilemeyen ya da balon işlemi sonrasında damarın içinde yırtılma oluşan hastalarda bu problemleri gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Stent balon üzerine yerleştirilir ve damarın içinde balon şişirildiğinde damar içi duvarına monte edilmiş olur.

Daralmış bölgenin uzunluğuna göre bir veya daha fazla stent takılabilir. Bir kaç hafta sonra bu stentlerin üzeri endontel tabakası ile kapanır ve stent yaşam süresince orada kalır. Son yıllarda teknolojinin gelişimi sayesinde daha iyi ve daha kaliteli stentlerin üretilmesi ile bypassameliyatına daha az gerek duyulmaktadır.

Balon ve stentyönteminde başarı oranı yüzde 65-99 civarında olup 6 ay sonrasında yüzde 20-30 arasında tekrar daralma oluştuğu da bilinmektedir. Geliştirilmiş ilaç kaplı stentlerde bu oran yüzde 8-15 aralığında değişmektedir. Stent içinde daralma oluşur ise yeniden balon ya da stent işlemleri uygulanabilir.

Stent tedavisi nedir

Kalp damar hastalığında koroner bypass tedavisi nedir?

Kalp damar hastalıklarında bir başka tedavi yöntemi ise koroner bypass ameliyatıdır. Kalbin kendi damarlarındaki koroner arterler daralmanın ilerisine, vücudun başka yerlerinden alınan damarlar ile damar köprüleri oluşturma işlemine (koroner bypass) ameliyatı adı verilir.

Bu ameliyattan sonra daralan damar sisteminde azaldığı görülen kan akımı normal seviyesine döner.

 Koroner bypass ameliyatında kullanılan damarlar arasında bacak toplardamarları (safen ven) göğsün ön duvarını besleyen atardamar (internal mammarian artery) ya da kol atardamarları (radial artery) gibi damarlar vardır fakat bu işlemdeki yöntem hastaya göre değişiklik gösterebilir. Bu yöntemde genelde atardamarların toplardamarlara oranla daha uzun süre açık kaldığı gözlemlenmiştir.

Bypass nedir

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kalp-damar-hastalklar-tedavisi/

Kalp Damarlarında Daralma

Kalp Damarlarında Stent Uygulamaları Nasıl Olur?

Damarlarda ortaya çıkan daralma, damar sertliği hastalığının bir sonraki aşamasıdır. Bu durum bazı insanların doğumuyla birlikte başlasa da bazı insanlarda daha sonra kötü beslenme alışkanlığı, sigara kullanımı, stres, fazla kilo ve hareketsiz yaşam gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkar.

Damar tıkanıklığı, damarların iç kısmında yağ ve kalsiyum birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalık durumudur. Eğer damarlar tam olarak tıkanırsa bununla birlikte kalp krizi meydana gelir.

Damarlarda oluşan ani tıkanıklığın ardından kalp krizi koroner damar hastalığının son aşamasıdır. Bu nedenle düzenli olarak her yıl muayene olunması ve damarlarda daralma olup, olmadığının kontrolünün yapılması gerekir.

Bunun için efor testi, talyum testi ya da elektrokardiyogram ile damarlarda bir değişiklik olup, olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklığı bir anda ortaya çıkan bir sağlık sorunu değildir. Ortaya çıkış anına kadar nasıl yaşadığınız, neler yediğiniz ve içtiğiniz, ne tür sporlar yaptığınız gibi faktörlerin hepsi başlı başına bir sebep olarak görülür. Bu tür ciddi hastalıkların temelinde çocukluk dönemi yatar.

Özellikle gençlik döneminde çok fazla fast food türü beslenir, alkol ve sigara tüketirseniz kalp ve damar sağlığınızı büyük bir riske atmış olursunuz. Kalp ve damar hastalığına neden olan faktörlerden biri de diyabettir. Çok fazla tuz tüketiminde meydana gelen hipertansiyon da sebepler arasında yer alıyor.

Kolesterolün herhangi bir belirtisi olmadığı için damar tıkanıklığı durumu ortaya çıkmadan, anlamak mümkün olmaz. Diyabet, sigara, stres ve hipertansiyon gibi faktörler daha çok erkeklerde erken yaşlarda damarların tıkanmasına neden olur. Daha sonra da kalp krizine neden olabilir.

50 yaşında olan erkeklerin kalp ve damar hastalıklarına sahip olma riski, kadınlara göre 8 kat daha fazladır.

Kalp Damarlarında Daralma Belirtileri Nedir?

Kalbi besleme görevine sahip olan ince damarların içerisinden yaklaşık olarak dakikada 250 cc kan geçmesi gerekir. Eğer herhangi bir şekilde vücudunuzu daha fazla yorar ve zorlarsanız, ince damarların içerisinden geçen kan miktarı üç katına çıkar.

İnce damarların içerisinden geçmesi gereken 250 cc kan miktarı bir anda tüm vücudu dolaşamaz ve vücut kandan mahrum kalır. Böyle bir durumda kalp spazmı, daralma ve tıkanma gibi sağlık sorunları oluşur. Eğer hasta bu sırada vücudunu daha çok zorlarsa kalp, kan ve oksijen eksikliği ile daha kötü bir durum ortaya çıkar.

Bu durum sonucunda göğüste, kolda, çenede ve ayrıca boyunda bir ağrı olur. Kalpte direkt olarak bir ağrı oluşmaz. Damar tıkanıklığı olduğu anda vücut herhangi bir sinyal, uyarı ya da belirti vermez. Hasta herhangi bir belirti yaşamadan direkt kalp krizi geçirebilir.

Damar daralması durumunda damar, karşısında yer alan damardan ya da yan dallardan bir şekilde beslenmeye devam ederse, hiçbir belirti oluşmaz. Ancak bu durum daralma yaşayan damarın tıkanmayacağı anlamına gelmez. Tansiyonun düşmesi, kalp spazmı, kanın koyu bir kıvama gelmesi ve ritim bozukluğu aşamasında tıkalı olan damarın üzerinde bir pıhtı ortaya çıkar.

Daha sonraki aşamada da kalp krizi meydana gelir. Bazı durumlarda ise %80 oranında daralma oluşan plak yüksek tansiyon sorunuyla damarın yırtılmasına neden olur ve içerisinde yer alan yağlar dolaşıma girer. Böylece damar tıkanır.

Kalp Damarlarında Daralmanın Tedavisi

Damar tıkanıklığının tıkanması durumunda ilk olarak ilaç kullanılır ve daha sonra stent takılabilir. Ancak 3 ya da daha fazla damarın tıkalı olması durumunda ise cerrahi bir müdahale oluşabilir. Tek damar tıkandığı zaman bazen stent, bazen de bypass ameliyatı yapılır. 3 damar ve sol ana darlıklarında ise ameliyatın yapılması gerekir.

Balon ve Stent: Damarlarda oluşan daralma ciddi ve hassas bölgelerde ise mekanik yollarla müdahale edilmesi gerekir. Balon uygulamasında, kasık atardamarından girilir ve kalp damarına doğru bir tel konulur.

Kalp damarına itilen bu tel sayesinde sönük bir balon, dar olan damarın alanında bir genişlik açar. Bu cihazla tıkanmış olan damarda bulunan plakların kırılması sağlanır.

Eğer damarda oluşan daralma tüm müdahaleye rağmen devam ediyorsa, damar içerisine stent adı verilen çelik bir kafes yerleştirilir. Damarın daralması durumu stentle önlenmeye çalışır.

Bypass Ameliyatı: Damarlarda darlık ya da tıkanıklık olduğu zaman, o kısma kan takviyesi için yapılan bir tedavi şeklidir.

Balon ya da stent gibi tedavisi uygulanamayan hastalara bypass ameliyatı yapılır.

Bypass ameliyatı ile kol, göğüs ya da bacakta bulunan damarlarından yararlanılarak, tıkalı olan damarın yanında ikinci bir damar yapılır ve daha sonra kan yapılan yeni damardan geçer.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-damarlarinda-daralma/

Kalbe Stent Takılması ve Oluşabilecek Yan Etkileri

Kalp Damarlarında Stent Uygulamaları Nasıl Olur?

Kalbe takılan stent, kalp kasını besleyen damarlarda oluşan daralmalar veya tıkanmalar söz konusu olduğu durumlarda gündeme giren girişimsel bir yöntemdir.

İçindekiler

 • Kalbe Stent Takılması
 • Belirtileri
 • Nedenleri
 • Yan Etkileri

Kalbe Stent Takılması

Koroner arter rahatsızlıklarında olan artış ve ölüm oranlarının ağırlı yüzdeyi almasına bağlı tıp bilimi bu hastalığın tedavisinde birçok yenilikçi girişime ve araştırmalara yelken açmış; başarılı tedavi yollarına yelken açmıştır. Bilhassa balon tedavisiyle açılan devrim peşinden pek çok yeni balon teknikleri, kılavuz teller, yepyeni fonksiyonlara sahip olan katater uygulaması konusunda baş döndürücü gelişmelere imza atılmıştır.

Fakat zaman içerisinde balon yöntemiyle açılan damarlardaki darlıklar tedaviden belli bir süre sonra tekrar oluşmaya başlamıştır.

Bu daralmaların tekrar oluşmasının önlenmesi amacıyla stent ismi verilen kafesi andıran ve balon tekniğinde damarın içine yerleşerek tekrar daralmayı önleyen cihazların kullanıma ağırlık verilmiştir. İnsan üzerinde ilk kez kalp stent işlemi 1986 senesinde Sigwart ve Paul tarafından gerçekleştirilmiştir.

Balon tedavisinde on sene sonra uygulanmaya başlayan stentler bütün perkütan koroner operasyonlarında uygulamaya geçmiş iki bin senesinden sonra ilaç kaplı yeni bir stent geliştirilmiştir.

Kafes çeklinde minik metal tüplerden oluşan stentler iki ile dört milimetre çapında ve yaklaşım on ile otuz milimetre uzunluğundadır. İnik balonun üstüne yerleştirilen stentler anjiyografi yöntemiyle sorunlu olan damara ulaştırılıp balon şişirilir. Dar olan damar bu balonun şişmesiyle genişler.

Balon şişip damar genişleyince stent açılır ve damar duvarına saplanarak gömülüp damarın tekrar daralmasına engel olduğu gibi aynı zamanda sorunlu olan damarın desteklenmesini sağlar. Bu işlemden sonra balon söndürülür. Bu işlemlerin en büyük riski damarların tekrar daralma ihtimalidir.

Eğer işlem sonrasındaki altı ay içinde damarlarda bir daralma oluşmamışsa, tekrar daralma riski ortadan kalkar.

Üç çeşit stent bulunmaktadır. Bunlar:

 • Düz ve metal olanlar
 • İlaçlı olanlar
 • Eriyebilenler

Bu müdahale için vücutta bulunan bütün damarlar uygun olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaya anjiyografi ve stent uygulaması yerine direk olarak bypass operasyonları uygun görülebilmektedir.

Belirtileri

Çelikten yapılmış olan ve damarların açık kalmasına yardımcı olan stentler kanın damarların içinden daha rahat ve sorunsuz bir şekilde dolaşmasına olanak vermektedir.

Koroner arter rahatsızlıkları konusunda uygulanan önemli bir tedavi yöntemi olan bu uygulama tedaviye yardımcı olmaktadır. Fakat tek başına bir tedavi uygulaması olmamaktadır.

Kalp kasının zorlamayan kan akımına engel olmayan daralma oranı az olan damarlar için bu cihazların takılmasına gerek duyulmamaktadır.

Kalbe Stent Takılması

Stent uygulamasının yapıldığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kalp rahatsızlıkları
 • Kapak sorunları
 • Damar daralmaları ve tıkanmalar
 • Böbrek damarları
 • Beyin damarları
 • Bacak damarları çelikten yapılmış olan ve damarların açık kalmasına

Nedenleri

Daralmış veya tıkanmış olan damarlara uygulanan stent yöntemleri; sorunlu olan damarların tekrar açılıp, güçlenmesine ve yeniden daralmasına engel olan minik cihazlardır.

Bilhassa damar daralmaları ve tıkanmaları konusunda sık bir şekilde uygulanan bu yöntem yan etkileri ve uygulama sırasında riskleri çok az oranda olmaktadır.

Stentin tekrar daralması, takım sırasında veya sonrasında damarda yırtılma veya çatlak oluşabilmesi oluşma ihtimali olan riskler arasında bulunmaktadır. İlk takım sonrası vücut alışana kadar hafif bir ağrı yapabilmektedir.

Genel olarak koroner damarların daralması veya tıkanması bu müdahalenin gündeme gelme nedeni olmaktadır. Genel olarak hasta bu müdahaleden sonra yirmi dört saat hastanede tutulmaktadır. Hastaneden çıktıktan sonra hastada bir takım komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bunlara örnek olarak:

 • Göğüs bölgesinde ağrı oluşması ve bu ağrıların gittikçe artış göstermesi
 • Ateş yükselmesi
 • Nefes alıp verirken sorunların oluşması
 • Müdahale sırasında operasyon yapılan damara giriş yapılacak olan kol, kasık veya bacak bölgesindeki giriş kısmında şişlikler, morarmalar oluşması 

Yan Etkileri

Her müdahalede olduğu gibi bu müdahalelerde ufak da olsa bir takım riskler bulunmaktadır. Oluşması olağan bu risklerin oluşma süresi yirmi sekiz gün civarında devam edebilmektedir. Oluşması ihtimal dahilinde bulunan ee önemli riskleriyse; ani ölüm, kalp krizi, vücudun yeni takılan cihazı yabanc bir cihaz kabul etmesi durumunda acil olarak bypsss müdahalesi gerekebilmesi.

Stent uygulaması yapıldıktan sonra damarlar bu stentleri yabancı bir cisim gibi algılayarak reaksiyon gösterir. Pıhtılaşmaya neden olan hücreler takılan stent üzerine yapışarak burada büyümeye başlar. Bu olayın devamı stentlerin de tıkanmasına neden olabilir.

Gelişen bu yeni durum sonrasında hastaya acil bir şekilde zaman yitirmeden tekrar bir müdahaleye veya bypass operasyonlarına gerek duyulur. Bu durumun oluşma ihtimali yüzde iki gibi az bir oranı kapsamaktadır. Genel olarak takılan bu cisimler zaman içinde damarın iç zarıyla kaplanır ve vücut tarafından dışlanmaz.

Bunun yanında stentlerde takıldıktan sonra tekrar daralma diye anılan restenoz olayı gerçekleşebilmektedir. Vücut takılan bu cismi bir yaralanma olarak kabul edip onarmaya çalışır.

Dizde olan yaralanmalar sonunda oluşan onarma dokusuna benzeyen dokular stent içlerinde de oluşup tıkanmalara neden olabilir. Bu gibi durumlarda anjiyo ve balon ve stent uygulaması tekrarlanır.

2000 senesinde sonra gelişen ilaçlı stent cihazlarının uygulanması yeniden daralma olayını minimum seviyelere kadar çekmiştir. Genel olarak başarılı bir yöntem olan stentlerin takıldıktan belli bir süre sonra çıkarılması, damar sağlığı açısından önemli olmaktadır.

Fakat bunun mümkün olmaması yüzünden eriyen stentler uygulanmaya başlamıştır. İki sene içinde tamamen kaybolan bir cihazlar tedavide oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Bu uygulamalar kanda bulunan alyuvarları tutabilmekte, çelikten oluştuğu için kanın pıhtı yapmasına ve damar sertleşmelerine neden olabilmektedir. Bu operasyonda oluşabilecek en önemli risk damarın işlem sırasında ya da sonrasında yırtılmasıdır. Bunun yanında damarda kanamalar ve çatlamalar olması da gündeme gelebilmektedir. Kaşıntı veya titreme gibi alerjik reaksiyonlar verebilmektedir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-stent.html

En sık rastlanan kalp damar hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Kalp Damarlarında Stent Uygulamaları Nasıl Olur?

Ömür boyunca hiç mola vermeden atmaya devam eden bu hayati organımız da yorulup görevini aksatabiliyor. Damar tıkanıklıklarından ritim bozukluklarına, doğumsal anomalilerden kapak hastalıklarına dek kalbin çalışmasını bozan bu rahatsızlıklar, bazen şiddetli bir biçimde ortaya çıkıyor, bazen de belirti vermeden sinsice ilerliyor.

Çok dayanıklı kas grubundan oluşan kalp, bir pompa gibi görev yapıyor. Dakikada 60-70 kez, bir yılda ise 38 milyon kez kasılarak görevini sürdüren kalbimiz, birçok nedene bağlı olarak hastalanabiliyor.

Kalbin çalışmasını etkileyen en önemli kalp damar hastalıklarının koroner hastalıklar, kalp kapağı hastalıkları, büyük damar anevrizmaları ve konjenital kalp rahatsızlıkları.

Nasıl oluşuyor?

Normalde kalbin üç damar sistemi bulunuyor. Bu damar sistemlerinin iç yüzeyleri yıllar içinde yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ya da sigaradan dolayı zarar görüyor ve değişik derecede darlıklar meydana geliyor.

Darlık derecelerinin yüzde 70’in üzerine çıkmasıyla göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, çene ağrısı şeklinde belirtiler ortaya çıkıyor.

Bunlarla birlikte ön tanı için efor testi ya da ekokardiyografi gibi teşhis yöntemlerinin uygulandığı bu hastalığa, koroner anjiyografiyle kesin tanı konuluyor ve tedavi seçeneği belirleniyor.

Tedavi yöntemleri

Koroner arter hastalığı tanısı konan hastalar için 3 tedavi yöntemi kullanılıyor:

 • İlaç tedavisi Koroner damar sisteminde kalp krizi riski doğuracak kadar ciddi bir darlık bulunmayan ya da damar yapısı çok kötü olup ameliyata elverişli olmayan hastalarda tıbbi tedaviler uygulanıyor. Bu tedavi grubu içinde aspirin bulunuyor, ayrıca hastanın tansiyon ve kolesterol ilaçları düzenleniyor.
 • Koroner anjiyoplasti ve stent uygulamaları Kalp damarlarındaki darlıkların cerrahi olmayan bir yol ile açılması (balonla damar açılması) işlemine koroner anjiyoplasti adı veriliyor. Kasık atardamarından girilerek, kılavuz tel aracılığıyla darlığın olduğu bölgeye kaydırılan ve dışarıdan basınçla şişirilen balonun yardımıyla tıkalı damar açılıyor. Bazı durumlarda ise, bu balon üzerine önceden yerleştirilmiş bir metal kafes (stent) damar içinde kalıcı olarak bırakılarak, damarın yeniden daralma ihtimali azaltılıyor.
 • Bypass cerrahisi Tıkalı olan damarın sağlıklı bir damarla değiştirilmesine bypass deniyor. Bypass yapmak için kullanılacak olan damar (greft); göğüs, kol ya da bacaktan alınarak tıkalı koroner artere bağlanıyor.

Konjenital kalp rahatsızlıkları

Konjenital kalp rahatsızlıkları doğumsal kalp rahatsızlıkları olarak değerlendiriliyor. Doğuştan gelen kalp anomalileri arasında kalpte delik, damar veya kapakçıklarda darlık ya da bozukluklar bulunuyor. Bu hastalıkların tedavisi, rahatsızlığın özelliğine göre planlanıyor ve cerrahi yöntemler pediatrik kalp cerrahisi ekibi tarafından yapılıyor.

İlginizi çekebilir

Aritmi nedir?

Kalp damar hastalıklarında tanı yöntemleri

Aort anevrizmalarının tedavi tipleri nelerdir?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/en-sik-rastlanan-kalp-damar-hastaliklari-ve-tedavi-yontemleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.