Kalp Dostu Sebzeler!

içerik

İşte kalp dostu yiyecekler!

Kalp Dostu Sebzeler!

Kalp sağlığı için portakal ve ceviz yiyin

Çikolata ve yeşil çay gibi bilinen gıdaların yanı sıra portakal ve cevizin de çok faydalı olduğu ortaya çıktı. İşte kalp dostu 10 yiyecek

AMERİKAN Natural Health dergisi, farklı üniversitelerin araştırmalarını derleyerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olan gıdaların bir listesini yayınladı. Çikolata ve yeşil çay gibi bilinen gıdaların yanı sıra portakal ve cevizin de çok faydalı olduğu ortaya çıktı. İşte derginin tavsiye ettiği yiyecekler:

1. ÇİKOLATA: Günde 3 parça bitter çikolata yemek, kolesterolü yüzde 36, kalp krizi riskini ise yüzde 50 düşürüyor.

2. YEŞİL ÇAY: Yüksek oranda antioksidan, A, C ve E vitaminleri içeriyor.

3. SOMON: Kalp sağlığı için gerekli olan Omega 3 asidi, somon balığında yüksek oranda bulunuyor. Doktorlar herkese haftada bir kez, bir avuç büyüklüğünde somon balığı yenmesini tavsiye ediyor.

4. CEVİZ: Günde birkaç avuç ceviz yemek kalbe giden kan dolaşmını düzenliyor, damar sertleşmesini önlüyor ve kalp hastalığı riskini yüzde 30 azaltıyor.

5. YULAF EZMESİ: İçerdiği lifler sayesinde kalp sağlığını koruyor. Ayrıca protein, kalsiyum, demir, çinko, bakır, magnezyum ve E vitamini içeriyor.

6.KUŞKONMAZ: Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolun düşmesine yardımcı olarak kalbe iyi geliyor.

7. PORTAKAL: Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgiller kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı oluyor.

8. KURU ERİK: Antioksidan oranı en yüksek besinlerden biri… Lif içeriği sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltıyor. 16 adet kuru erik günlük lif ihtiyacının yüzde 25’ini karşılıyor.

9. YER ELMASI: Birçok antioksidan içeren yer elması, serbest radikalleri vücuttan atarak kalp sağlığını koruyor.

10. PAPAYA: Egzotik bir meyve olan papayanın içindeki sindirim sistemini düzene sokan enzimler kalp kaslarını koruyor, potasyum ise kalbi besliyor.

Advertisement Kitap içerisinde yer alan 52 Hafta 52 Etkinlik bölümü ile ebeveynler çocuklarıyla mutluluğu güçlendirici aktiviteler yapabilecektir.

Sorular çocuklardan önce doğar, onlardan daha hızlı büyürler.

Doğmadan önce:
“Bu dünyaya çocuk getirilir mi?”

Doğduktan sonra,
“ İyi bir anne/baba olabilecek miyim?”

Büyüyünce:
“Ben nerede yanlış yaptım?”

Anne babalık istifa edilemeyen bir görev; iyi yapmak yetmiyor, her gün daha iyi yapmak gerekiyor! Neyse ki, çocuğunuz dünyadaki ilk çocuk değil ve son çocuk da olmayacak. Bilim dünyası hızla kritik sorunlara uygulanabilir çözümler üretiyor.

Mutlu bir çocukluk herkesin hakkı ve isteği. Büyük soru şu? Peki, ama nasıl?

Türkiye çapında etkinlik uygulamalarıyla tanınan Ahmet Yıldız bu kitabında iki büyük sorunun peşinde:

“Çocuğuma mutlu bir çocukluk yaşatabilecek miyim?”
“Çocuğuma mutlu, başarılı ve güvenli bir gelecek inşa edebilecek miyim?”

Mutlu çocuklar üzerine odaklanmak çok önemli, çünkü çocuklar hızla mutsuzlaşıyor. Araştırmalara göre, çocukların üçte biri mutsuz.

İradeleri, istekleri ve dikkatleri görülmedik derecede kırılgan, zayıf ve dağınık.

Güzel haber şu ki, mutlu çocuk olmak öğrenilebiliyor.

Kitabı nasıl inceleyip temin edebilirim?

Stresli Bir Dünyada Mutlu Çocuk Yetiştirmek Ahmet Yıldız

Kitap Türkiye’deki tüm orta ve büyük ölçekli kitapçılara dağıtılmaktadır. D&R gibi büyük zincir mağazalarda daima bulabilirsiniz. Küçük kitapçılarda ise az sayıda stok tutulduğundan dolayı bazı kitaplar bulunamayabilmektedir.

Bu tür durumlarda okurun yapması gereken iki yol vardır;
1. Size en yakın kitapçıya giderek kitabı sorabilirsiniz. Eğer kitap sorduğunuz kitapçıda yoksa hafif fırça atarak :)) getirmesini isteyip sipariş verebilirsiniz. Bu durumda kitapçı 1-2 gün içerisinde kitabınızı size ulaştıracaktır.
2.

 İnternet üzerinden kitap satan yerlerden kitabı (üstelik %20 – %30 daha ucuza) alabilirsiniz.

İşte bazı internet kitapçıları:

Antoine de Saint-Exupery’nin dediği gibi “Mükemmellik eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkartılacak bir şey kalmadığında elde edilir.”  Temel Aksoy, Coco Chanel’in “küçük siyah elbise’’ tasarımından ilham alınarak nasıl strateji oluşturulması gerektiğini paylaşıyor. Şirketlerin tasarladıkları stratejilerin kullanışlı, yalın ve zamana dayanıklı olması gerektiğini anlatıyor.

Strateji Küçük Siyah ElbiseGibi Olmalıdır

Coco Chanel,1926 yılında Paris’te ev temizliği yapan kadınların giysilerinden esinlenereksiyah bir elbise tasarladı. Bu “küçük siyah elbise” 20.Yüzyılın moda ikonu oldu.

Chanel’inkullandığı jarse kumaş ne penye gibi yumuşak ve vücudu sarıp giyen kadını ucuzgösteren ne o dönemde yaygın olarak kullanılan sert kumaşlar gibi kaskatıydı.

Kadınlar yüksek topuklu ayakkabı ve inci kolyelerle “küçük siyah elbiseyi”davetlerde giydikleri gibi düz ayakkabılar ve bir eşarpla gündüz degiyebiliyorlardı.

Siyah rengin ve jarse kumaşın modası geçmiyor, kadınlar birkere satın aldıktan sonra elbiseyi uzun yıllar kullanıyorlardı. 

VirginiaÜniversitesi Darden School profesörü Jeanne Liedtka, strateji yapanların CocoChanel’in bu ikonik elbise tasarımından ilham almaları gerektiğini söyler. 

Stratejiinsanlar ve şirketlerin hedeflerine ulaşmak için seçtikleri yöntemdir. Heryöntem gibi strateji de kullanışlı olduğu ölçüde değerlidir. “Küçük siyahelbisenin” bir gece davetinde abiye, bir akşamüstü gezmesinde kadını rahatettirmesi gibi şirketlerin sahiplendikleri stratejiler de değişen koşullardaamaca hizmet edebilmelidir. 

Ayrıcastratejinin sade ve yalın olması gerekir. Bugün çoğu şirketin web sitelerine vetoplantı odalarının duvarlarına yazdığı stratejileri anlamak mümkün değildir.Hatta bunları tasarlayıp yazanlar bile ne demek istediklerini günlük dildeanlatamazlar. Çünkü kullandıkları stratejiler çok karışık, çok karmaşık, çokdolaylıdır.

Oysa mükemmel olan her strateji sade ve yalındır. Antoine deSaint-Exupery’nin dediği gibi “Mükemmellik eklenecek bir şey kalmadığındadeğil, çıkartılacak bir şey kalmadığında elde edilir.” Coco Chanel’in “küçüksiyah elbisesinden” çıkartılacak hiçbir parça hiçbir ayrıntı hiçbir dantelyoktur.

Zarafeti saf, sade ve yalın olmasından gelir.    

Son olarakstratejinin zamana dayanıklı olması gerekir. Strateji değiştirilmez diye birkural yoktur elbette ama iyi strateji zamana dayanıklı olandır. Eğer birşirketin benimsediği strateji moda olan bir akımdan etkilenirse kısa zamandademode olur.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos “Başarılıve sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsanız kendinize sormanız gereken sorugelecek yıllarda nelerin değişeceği değil, nelerin değişmeyeceği sorusudur.Değişmeyecek olanları tespit edin ve bütün enerjinizi ve çabanızı bunlarayoğunlaştırın.” der.

Coco Chanel’in “küçük siyah elbisesi” zamana dayanıklıolduğu için ikonik bir tasarım olmuştur.

CocoChanel’in 1926’da tasarladığı “küçük siyah elbise” bugün hala kadınlarıngirdikleri farklı ortamda insanları etkilemek, kendi kimliklerini yansıtmak amaaynı zamanda rahat etmek için kullandıkları; kolay yıpranmayan, modası hiçgeçmeyen bir elbise. Üstelik çok zarif.

Şirketlerintasarladıkları stratejilerin de “küçük siyah elbise” gibi kullanışlı, yalın vezamana dayanıklı olması gerekir.

Kaynak: www.temelaksoy.com Yazar: Temel Aksoy

Anne-bebek arasındaki bağlanma şekli, yetişkinlik döneminde kurduğumuz ilişkilerle benzerlik gösterir. İş hayatımızı, dostluklarımızı, arkadaşlıklarımızı nasıl yaşayacağımız konusunda da ciddi bir model oluşturur. Peki, hayatımızı doğrudan etkileyen bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bağlanma Türleri

Çocuklukta ve yetişkinlikte yakın ilişkilerianlamlandırmaya yönelik geliştirilen teoriler arasında belki de en çok etkibırakan ve hakkında en çok bilimsel kanıt bulunan teori Bağlanma Teorisi’dir1.

Bu teori öncelikle çocukların ebeveynleriyle olan ilişkilerini anlamlandırmakiçin ortaya atılmış olsa da, sonraki yıllarda yetişkinlerin ilişkileriniincelemekte de sıklıkla kullanılmıştır2.

Bağlanma teorisinin özünde insanlarıngüven, huzur, sevgi gibi ihtiyaçlarını bir başkasından (çocuklukta ebeveyn,yetişkinlikte genelde romantik partner) sağlama ihtiyacı yatar.

Bu teoriye göreerken çocukluk döneminde ebeveynlerimizle yaşadığımız deneyimler, ileride yakınolduğumuz insanlardan beklentilerimizi oluşturmamıza yardımcı olmaktadır. Bubeklentiler üzerinden yaşadığımız hayatımızda genelde beklentilerimizikarşılayan insanlarla birlikte oluyor ve sonuç olarak ebeveynlerimizlekurduğumuz ilişkilere benzer deneyimler yaşıyoruz.

Bağlanma Teorisi ortaya atıldıktan kısa bir süre sonra Mary Ainsworth 12 aylık çocuklarla yaptığı deneylerde çocukların genelde 3 farklı bağlanma türü olduğunu ortaya çıkarmaktadır3.

Bunlar sırasıyla güvenli, kaygılı-kararsız ve kaçınmacı bağlanma türleridir: Güvenli bir bağlanma türüne sahip çocuklar ebeveynlerinden ayrıldıklarında sıkıntı yaşasalar da tekrar bir araya geldiklerinde çabucak sakinleşip, normale dönüyorlar.

Bu çocuklar ebeveynlerinin varlığında kendilerini güvende hissedip bağımsızca etrafı anlamaya ve oyun oynamaya yöneliyorlar. Çocukların %67’sinin bu kategoride olduğu düşünülmektedir. Kaygılı-kararsız şekilde bağlanan çocuklar ise ebeveynleri yanlarındayken bile huzursuzlar.

Yaşadıkları güvensizlik duygusundan dolayı güvenli bağlanan çocuklar gibi huzurlu bir şekilde etrafı anlamak ya da oyun oynamak gibi aktivitelerde bulunamamaktadırlar. Ebeveynlerinden ayrıldıklarında sıkıntı yaşıyorlar ve ebeveynleri geri döndüğünde dahi kolayca yatışmıyorlar, ebeveynlerine duydukları kızgınlık geçmediği gözlemlenmiştir.

Çocukların %12’sinin bu kategoride olduğu düşünülmektedir. Son olarak kaçınmacı bağlanma türündeki çocuklar ebeveynlerinden tamamen kaçınacak şekilde davranıyorlar. Aynı odadayken onlarla çok fazla ilişki kurmuyorlar, ayrıldıklarında ağlamıyorlar, bir araya geldiklerinde de ebeveynle bir temas kurmaya çalışmıyorlar. Çocukların %21’inin de bu kategoride olduğu düşünülmektedir.

Bilim insanları yetişkinlerde bağlanmayı, kategorilereayırmaktansa düzlem üzerinde incelemenin daha uygun olduğunu düşünüyorlar;çünkü hiçbir insan tam olarak bir kategoriye uymamaktadır4. Bağlanma düzlemindeiki eksen bulunmaktadır: bağlanma kaygısı ve bağlanma kaçınması.

Bağlanmakaygısı kişinin ilişkisine dair duyduğu kaygılarla ilgiliyken, bağlanmakaçınması kişinin bir ilişki kurmaktan ne kadar kaçındığını ölçer. Bu eksenlerkullanılarak kategoriler oluşturmak da mümkündür. Buna göre eğer kişi düşükbağlanma kaygısına ve düşük bağlanma kaçınmasına sahipse, bu kişi düzlemingüvenli bölgesinde bulunmaktadır.

Güvenli bölgede olmak kişinin başkalarıylayakınlık kurmaktan rahatsız olmadığını, kendini bir başkasıyla güvendehissedebildiğini ve bir başkasından destek almaktan kaçınmadığını işaret eder.Bu kişi ilişkilerinde genel olarak bir güven ve bağlılık problemiyaşamamaktadır.

Kişi eğer yüksek bağlanma kaygısına ve düşük bağlanmakaçınmasına sahipse, bu kişi de kaygılı bölgede yer almaktadır. Bu özelliğesahip insanlar karşılarındaki insana fazlaca yakınlık gösterir ve sürekli birterkedilme korkusu yaşar.

Düşük bağlanma kaygısı, yüksek bağlanma kaçınmasıkişiyi kaçınmacı bölgeye yerleştirirken, hem yüksek bağlanma kaygısı hem deyüksek bağlanma kaçınması korkulu-kaçınmacı bölgeye denk gelmektedir. Kaçınmacıbölgedeki insanlar duygusal olarak başkalarına yaslanmaktan hoşlanmamakta,sadece kendilerine güvenmektedirler.

Yakınlık duygusu onları geren ve rahatsızeden bir duygudur. Korkulu-kaçınmacı bölgedeki insanlar ise bir yandan yakınlıkkurmak isterken diğer yandan başkasına güvenmekten korktukları için samimiilişkiler kurmakta güçlük çekerler. Bu bölgeleri daha iyi anlamak içinaşağıdaki şekli inceleyebilirsiniz.

Bağlanma düzlemi

Bağlanma türleri temellerinde yatan bilişsel, duygusal vedavranışsal bileşenler incelenerek daha iyi anlaşılabilir5. Bilişsel düzeydegüvenli bağlanma türüne sahip kişiler diğer insanlara güvenme konusunda dahaolumludurlar. Diğer insanların yakınlık beklentilerini karşılayabileceklerineinanırlar. Diğer bağlanma türleri bu konuda genel olarak olumsuzdur.

Diğerinsanlara güvenemeyeceklerini düşünürler. Duygusal düzeyde, güvenli bağlanankişiler her zaman arkalarını kollayacak ve ihtiyaç duyduklarında danışabilecekbirileri olduğunun farkındadır ve sosyal ilişkilerinde kendilerini güvenli verahat hissederler. Bu nedenle de hayatı normal temposunda yaşamak vesosyalleşmek bu kişiler için daha kolaydır.

Bağlanma kaygısı yüksek olankişiler ise ilişkilerine dair daimi bir korku ve kaygı hissi taşırlar; diğerinsanların onlara ihtiyaç anında destek vermeyeceği konusunda endişelenirler.Bağlanma kaçınması yüksek olan insanlar ise kaçınma ve öfke gibi negatifduygular taşırlar.

Bu kişiler diğer insanlarla olan ilişkilerini sınırlamaktadırlarve diğer insanların yanındayken kendilerini rahatsız hissetme eğilimindedirler.Davranışsal düzeye bakıldığında, güvenli bağlanan kişiler bir sorunlarıolduğunda yakınlarıyla sağlıklı iletişim kurarlar ve onlardan destek alırlar.

Bağlanma kaygısı yüksek olanlar ise stres sinyalleri yayarlar ve bunlarınbaşkaları tarafından anlaşılmasını beklerler. Sürekli ilgi talep ederler veöfke gösterirler. Bağlanma kaçınması yüksek olan kişiler ise diğer kişilerdenhiçbir zaman bir şey beklemez ve talep etmez, kendilerini geri çekerler.

Bağlanma türleri, insanların yakın ilişkilerinde ikiönemli faktörü oldukça etkilemektedir: Bağlılık ve yakınlık.

Güvenli bağlananinsanlar ilişkilerinde sağlıklı ve rahat bir şekilde bağlılık ve yakınlıkgeliştirirken, kaygılı bağlananlar ise ilişkinin yeterince olgunlaşmasına zamanvermeden fazlaca samimiyet ve bağlılık kurmaya çalışır ve diğer insanlarlagereğinden fazla bilgiyi çok kısa sürede paylaşma eğilimi gösterirler.Kaçınmacı bağlananlar ise ilişkide bağlılık kurma konusunda oldukçaisteksizdirler ve insanlarla aralarına mesafe koyarak paylaşım yapmaktankaçınırlar.

Bağlanma türlerimiz hayatımızın birçok alanında, ama enönemlisi yakın ilişkilerimizde, çok önemli bir rol oynarlar.

Bu da gösteriyorki erken dönemde edinilen deneyimler, hayatımız boyunca ilişkilerimizde bizietkileyebilir. Fakat elbette kişinin sahip olduğu bağlanma türü – kolay olmasada – değişebilir/değiştirilebilir.

Bağlanma teorisi ve bağlanma türleri ileilgili ilerleyen günlerde başka yazılarla da karşınızda olacağız.

Takipte kalın.

Kaynak: www.yakiniliskiler.com Yazan: Berk Bilmez Düzenleyen: Gizem Sürenkök

Источник: https://www.kigem.com/iste-kalp-dostu-yiyecekler.html

Kalp Dostu Besinler

Kalp Dostu Sebzeler!
Uzm. Dr. Deniz ŞENER
Kardiyoloji
Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener, kalp dostu besinler hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı kalbe giden yol, sağlıklı besinlerden geçiyor. Çünkü bu besinler, damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkılar sağlıyor.

Kalp dostu besinlerin, kalp sağlığı üzerinde ne gibi olumlu etkileri var?

Doymamış yağ oranı yüksek olan balık ve kabuklu deniz ürünleri ise, hem kanın pıhtılaşmasını azaltıyor hem de kalbin ritmini düzenliyor. Balığın yanı sıra tahıl ürünleri, kabuklu kuru yemişler, ayçiçeği, soya ve mısır yağlarında bulunan Omega 6 yağ asitleri, doymuş yağların aksine kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı oluyor.

Hangi besinler kalp dostu?

Zeytinyağı, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, pirinç, fındık, domates, elma ve greyfurt gibi besinler…Doymuş yağlar yerine, zeytinyağı kullanımı, kandaki kolesterol miktarını azaltarak kan basıncını düzene sokuyor. Zeytinyağı özellikle kalp ve damar sağlığı açısından son derece yararlı bir besin.

Kalbe sağlık veren besinler

Balık: Protein, vitamin (B6, B12), selenyum ve demir kaynağı. Yüksek derecede Omega 3 yağ asidi içeren somon, uskumru, ton balığı gibi balıklar kalp sağlığına son derece yararlı. Balık, kan pıhtılaşmasını azaltarak ritim bozukluklarını engelliyor.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve yoğurt gibi mandıra ürünleri yüksek kaliteli protein, kalsiyum, B vitamini, mineral ve düşük miktarda yağ içeriyor.

Fasulye: Protein ve karbohidrat içeriği sayesinde besleyici bir gıdadır. Ayrıca potasyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller içerir. Bağırsakları düzenler ve yarattığı tokluk hissi nedeniyle diyet yapanlar için faydalıdır.

Kuşkonmaz: Düşük kalorili bir gıdadır ve B6 vitamini, folik asit, C vitamini, keratin ve çeşitli lifler içerir. 1 kase haşlanmış kuşkonmaz vücudun günlük B vitamini ihtiyacının yüzde 66’sını karşılar.

Elma: Çözülebilen ve çözülemeyen 2 tür lif içerir. Çözülebilen “pektin” lifleri sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Arpa: Karbonhidrat deposu arpa, B6 vitamini, demir, çinko içerir. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Muz: Potasyum içeriği nedeniyle bir mineral deposudur. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.

Pancar: Zengin bir potasyum ve folik asit kaynağıdır. Çok düşük kalorilidir. Sebzeler arasında en fazla doğal şeker içerenidir.

Sarımsak: İçinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek kroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

Balık yağı: Kanama zamanını uzatır, damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir.

Ceviz, fındık: Yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, çavdar, tam buğday un: B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimi artırılmalıdır.

Yeşil çay: Çayda bulunan polifenoller, antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine yeşil çay, adaçayı, papatya, rezene gibi bitki çaylarının tüketimi artırılmalı.

Domates-karpuz: Antioksidan özelliği olan laykopeni yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı bilinen bir gerçektir.

Soya: Yüksek protein içeriğinin yanı sıra içerdiği B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak günde 25 gram soya tüketiminin kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı saptanmıştır.

Keten tohumu: Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içeriyor. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt, çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir.

Beslenme programı nasıl planlanmalı?

 • Günlük alınan kalori miktarı azaltılmalı
 • Katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar ( zeytinyağı, fındık yağı,, ayçiçeği yağı, soya ve mısırözü yağları) düzenli ve belirli düzeylerde tüketilmelidir.
 • Balık tüketimi artırılmalıdır. Kırmızı et tüketimi haftada bir olarak sınırlandırılmalıdır. Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Yağ içeriği yüksek poğaça, cips, kek, pasta gibi gıdalar tüketilmemelidir.
 • Besinler pişirilirken ızgara, buğulama, haşlama gibi yöntemler tercih edilmelidir.
 • Tuz tüketimi azaltılmalıdır
 • Günlük öğün sayısı artırılmalıdır
 • Alkol alımı azaltılmalı, sigara tüketilmemelidir
 • Haftada 3 kez egzersiz yapılmalıdır
 • Basit şeker içeren tatlılar ve rafine edilmiş gıdalar yerine posa içeriği yüksek, saflaştırılmış tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyve alımı artırılmalıdır
 • Tuzdan uzak durun

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler, mevcut koroner kalp hastalıklarını tetiklediği gibi, kötü kolesterol düzeyini artırarak bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Uzak durulması gereken en önemli besin maddesi, tuz. “En tehli üç beyaz” dan biri olan tuz, fazla tüketilmesi durumunda tansiyonu yükseltmektedir. Yüksek tansiyon ise kalp hastalıklarına yol açabildiği gibi böbrek yetmezliği ve felce neden olabiliyor. Ancak yemeklerde tuzu (sodyumu) azaltmak, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncının düşürülmesine yardımcı oluyor.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kalp-dostu-besinler/

Kalp dostu yiyecekler nelerdir | kalp dostu meyveler | Kalbe zararlı besinler

Kalp Dostu Sebzeler!

Kategori: Beslenme – 1.726Yorum Yazın

Kalp dostu yiyecekler nelerdir? Kalp dostu yiyecekler ile iki kilo hatta dört kilo zayıflamak mümkün olabilir! Büyük bir mucize yaşamak için doğru yerdesiniz! Dünyada artık milyonlarca kişinin kilolarından kurtulmasını sağlayan çok ünlü diyetisyenler kilo vermek için için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, bir an evvel denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i kilo vermeyi başaranların tercihi, denenmiş kilo verme önerilerini de okuyor, araştırıyor ve uyguluyor!

Kalp dostu yiyecekler ile beslenmek hem sağlıklı hem de fit kalmanıza yardımcı olabilir. Beslenmenizde kalp dostu meyveler, kalp dostu yemek tarifleri, kalp dostu baharatlar kısacası kalbe iyi gelen yiyecekler içecekler ile büyük fark sağlayabilirsiniz.

Kalp dostu yiyecekler nelerdir nedir?

Aşağıda kalp dostu yiyecekler nelerdir nedir sorusuna cevap oluşturabilecek besinleri inceleyebilirsiniz.

Listede yer alan kalp dostu yiyecekler ile beslenme düzeni oluşturarak kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kilo vermek, fit olmak ve öyle kalmak her şeyden önce kalp damar dostu yiyecekler ile mümkün olabiliyor.

Kalp damar dostu yiyecekler kalp hastalığı riskinizi azaltabiliyor.

Kalp dostu meyveler

Her şeyden önce meyveler genel olarak kalp dostudur. Sebzeler ve meyveler iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Sebzeler ve meyveler de kalorilerde düşük ve diyet lifi bakımından zengindir.

Sebze ve meyveler, diğer bitkiler veya bitki bazlı gıdalar gibi, kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek maddeler içerir. Daha fazla meyve ve sebze yemek, et, peynir ve aperatif yiyecekler gibi daha yüksek kalorili yiyecekleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kalbin dostu meyveler arasında ahududu, böğürtlen, çilek, portakal, mandalina, papaya, ananas ilk sıralarda yer alıyor. Diyetinizde sebze ve meyveler bulundurmak kolay olabilir. Kalp dostu meyveler ve sebzeler için seçebilecekleriniz şunlardır:

 • Taze veya dondurulmuş sebzeler ve meyveler
 • Düşük sodyum konserve sebzeler
 • Meyve suyu veya su dolu konserve meyve

Kalp dostu yiyecekler arasında bitter çikolatanın bulunması ne güzel! Günde 3 parça bitter çikolata yemek, kolesterolü yüzde 36, kalp krizi riskini ise yüzde 50 düşürüyor

Kalp kasını güçlendiren besinler

Kepekli tahıllar, kan basıncını ve kalp sağlığını düzenleyici rol oynayan iyi lif ve diğer besin kaynaklarıdır. Bunlar kalp kasını güçlendiren besinler olarak da adlandırılabiliyor.

Tam tahıllı beslenme kalp sağlığı için büyük önem taşıyor. Tercih edebileceğiniz tam tahıllı beslenme alternatifleri şunlardır:

 • Kepekli un
 • Tam tahıllı ekmek, tercihen % 100 tam buğday ekmeği veya % 100 tam tahıllı ekmek
 • Bir porsiyonda 5 g veya daha fazla lifli yüksek lifli tahıl
 • Kahverengi pirinç, arpa ve karabuğday gibi tam tahıllar
 • Tam tahıllı makarna
 • Yulaf ezmesi

Kalp sağlığı için gerekli olan Omega 3 asidi, somon balığında yüksek oranda bulunuyor

Kalp dostu baharatlar

Tuz ve baharatların tümü kalp için zararlı değildir. Kalp dostu baharatlarla, hem kalp dostu yemek tarifleri için mükemmel tatlar, çeşniler elde edebilirsiniz hem de kalbinize sağlık katabilirsiniz.

 • Otlar ve bitkisel baharatlar
 • Tuzsuz baharat karışımları
 • Azaltılmış tuz konserve çorbalar veya hazırlanmış yemekler
 • Azaltılmış tuz, soya sosu ve azaltılmış tuz, ketçap gibi, çeşnilerin tuzu azaltılmış olanları

Kalp sağlığınızı korumak elinizde!

Kalbe iyi gelen yiyecek ve içecekler (kalbe iyi gelen yiyecekler ve içecekler)

Aşağıda özellikle kalbe iyi gelen yiyecek ve içecekler olarak ünlenen besinlerin bir listesini bulabilirsiniz. Bu besinler tüm dünyada kalp doktorları tarafından kalp sağlığını destekleyen gıdalar olarak anılıyor.

Uzmanlar kalbe iyi gelen yiyecek ve içecekler kalbi güçlendiren egzersizlerle birlikte mükemmel bir sağlık kaynağıdır diyor.

Diyet Forever olarak önce sağlıklı ve dengeli bir yaşamı savunuyoruz. Bunun için çok zayıf olmak, çok kilo vermek değil tüm vücudumuzun dengeli olması önemli. Bu nedenle beslenmemize dikkat etmeli, sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz. Dost gıdaları bu sayfalarda bulabilirsiniz.

Kalbe iyi gelen yiyecekler içecekler listesi! En popüler 10 kalp dostu besin

En popüler 10 kalp dostu besinler listesi!

 1. ÇİKOLATA. Günde 3 parça bitter çikolata yemek, kolesterolü yüzde 36, kalp krizi riskini ise yüzde 50 düşürüyor.
 2. YEŞİL ÇAY. Yüksek oranda antioksidan, A, C ve E vitaminleri içeriyor.
 3. SOMON. Kalp sağlığı için gerekli olan Omega 3 asidi, somon balığında yüksek oranda bulunuyor.

  Doktorlar herkese haftada bir kez, bir avuç büyüklüğünde somon balığı yenmesini tavsiye ediyor.

 4. CEVİZ. Günde birkaç avuç ceviz yemek kalbe giden kan dolaşımını düzenliyor, damar sertleşmesini önlüyor ve kalp hastalığı riskini yüzde 30 azaltıyor.
 5. YULAF EZMESİ. İçerdiği lifler sayesinde kalp sağlığını koruyor.

  Ayrıca protein, kalsiyum, demir, çinko, bakır, magnezyum ve E vitamini içeriyor.

 6. KUŞKONMAZ. Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşmesine yardımcı olarak kalbe iyi geliyor.
 7. PORTAKAL. Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgiller kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı oluyor.
 8. KURU ERİK.

  Antioksidan oranı en yüksek besinlerden biri… Lif içeriği sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltıyor. 16 adet kuru erik günlük lif ihtiyacının yüzde 25’ini karşılıyor.

 9. YER ELMASI. Birçok antioksidan içeren yer elması, serbest radikalleri vücuttan atarak kalp sağlığını koruyor.
 10. ELMA. Çözülebilen ve çözülemeyen 2 tür lif içerir.

  Çözülebilen “pektin” lifleri sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Kalp dostu besinler

Yağsız et, kümes hayvanları ve balık, az yağlı süt ürünleri ve yumurtalar en iyi protein kaynaklarından bazılarıdır. Ancak, kızarmış tavuk köftesi yerine tüm süt ve derisiz tavuk göğsü yerine yağsız süt gibi düşük yağ seçeneklerine dikkat edin.

Kalp dostu besinlerin kralı balık, yüksek yağlı etlere başka iyi bir alternatiftir.

Ve belirli balık türleri, trigliseritler olarak adlandırılan kan yağlarını azaltabilen omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi soğuk su balıklarında en yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri bulacaksınız. Diğer kaynaklar keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi ve kanola yağıdır.

Baklagiller, bezelye ve mercimek, aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır ve daha az yağ içerir ve kolesterol içermez; Hayvansal protein için ikame edici bitki proteini örneğin, bir hamburger için bir soya veya fasulye köftesi, yağ ve kolesterol alımınızı azaltacak ve lif alımınızı artıracaktır.

Kalbe iyi gelen yiyecek içecekler, kalp dostu gıdalar hayatınızı uzatır, genç kalmanıza yardımcı olur, sağlıklı, fit ve enerjik olmanızın adeta sigortasıdır.

Kalp düşmanı yiyecekler (kalbe zararlı besinler)

Bu yazıda daha çok kalp kaslarına iyi gelen yiyecekler, kalbe iyi gelen yiyecekler ve içecekler konu edilmekle birlikte kalp düşmanı yiyeceklere de maddeler halinde değinmek istiyoruz. Bu yiyecekleri beslenme düzeninizde sınırlandırmanız kalbinize yapacağınız iyi bir yatırım olacaktır.

İşte fazlası kalbe zararlı besinler listesi!

 • Sofra tuzu
 • Konserve çorbalar ve dondurulmuş akşam yemekleri gibi hazırlanan yiyecekler
 • Domates suyu
 • Ketçap, mayonez ve soya sosu gibi çeşniler
 • Restoran yemekleri
 • Tam yağlı süt
 • Sakatat
 • Yağlı etler
 • Kaburga
 • Sosisli sandviç ve sosis
 • Kızartılmış veya ekmekli etler
 • Sos
 • Krema sosu
 • Hidrojenize margarin
 • Hindistan cevizi, hurma, pamuk çekirdeği ve hurma çekirdeği yağı
 • Hindistan cevizi
 • Kremsi soslu sebzeler
 • Kızartılmış veya ekmekli sebzeler
 • Ağır şuruplu konserve meyve
 • Şeker eklenmiş donmuş meyve

Etiketler: kalp dostu yiyecekler / kalp kasını güçlendiren besinlerBu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.diyetforever.com/kalp-dostu-yiyecekler/

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalp Dostu Sebzeler!

Kalp yaşamsal faaliyetlerimiz için en önemli organlarımızdan bir tanesi elbette ki. Özellikle kalp sağlığı belli bir yaştan sonra çok daha önemli bir hale geliyor. Kalp sağlığını olumsuz etkileyen pek çok etken de var şüphesiz.

Bunlar arasında stresli bir yaşam, sağlıksız beslenme ve spor alışkanlığının olmaması yer alıyor. Buna karşılık kalp hastalıklarını tedavi etmede ya da kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmada tüketilen sağlıklı besinlerin de önemi çok büyük.

Elbette kalp hastalıklarına yakalanıldığında en doğru ve en etkili tedavi yöntemini doktorlar belirlemektedir. Ancak uyguladığınız tedavi yöntemini desteklemek ve tedavi sürecini hızlandırmak için kalbe iyi gelen bazı yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Eğer doğru bir beslenme listesi oluşturur ve tüm beslenme alışkanlıklarınızı buna göre düzenlerseniz kalp sağlığınızı korumak için önemli adımlar atmış olabilirsiniz.

Balık pek çok uzmanın belirttiği gibi kalbe çok iyi gelen besinlerden bir tanesidir.

Özellikle somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar omega 3 bakımından çok zengin oldukları için kalp sağlığının ve damar sağlığının korunmasında çok etkili olmaktadırlar.

Çünkü omega 3 yağ asitleri damar çeperlerindeki tıkanıklığa neden olan plak oluşumunu azaltmakta ve kan basıncını düşürmektedir. Bu nedenle kalp sağlığı için uzmanlar haftada 2 kez balık tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Sarımsak en çok antibiyotik özelliği nedeniyle faydalı olarak bilinen değerli besinlerdendir. Ancak sarımsağın kalp sağlığına da pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Özellikle sarımsağın içeriğinde bulunan besin öğeleri sayesinde damar içinde pıhtılaşma oluşması engellenmektedir. Bu da koroner kalp rahatsızlıklarının oluşmasının riskini oldukça azaltmaktadır.

Bu yüzden de her gün 1 diş sarımsak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3.Ceviz ve Fındık

Ceviz ve fındığın içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri, E vitamini, magnezyum ve posa bulunmaktadır. Bu maddeler de antioksidan özelliği taşımaktadır. Antioksidan özelliği nedeniyle ceviz ve fındık kalp sağlığı için çok değerli bir besindir. Uzmanlar tarafından hafta 2 ya da 3 kez bir miktar fındık ve ceviz tüketilmesi önerilmektedir.

4.Yulaf, Çavdar ve Tam Buğday Unu

Özellikle yulaf ve benzeri besinler yüksek tansiyonu düşürme özelliği taşımaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyon problemi olanların yulaf ve benzeri besinleri daha çok tüketmesi önerilmektedir. Bununla birlikte yulaf kolesterolü düşürücü etkisi olan beta glukan bakımından oldukça zengindir.

Bu da kan şekerinin düşmesini engellemektedir.

Aynı zamanda yulaf ezmesi, kepekli ekmek, kepekli makarna ve bulgur gibi malzemeler B vitamini, E vitamini, protein, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum ve bakır açısından zengin olmaları itibariyle kalp hastalıklarını engellemede etkin rol oynamaktadırlar.

5.Kuşkonmaz

Ülkemizde çok yaygın olarak tüketilmeyen fakat insan sağlığı için pek çok yararı bulunan bir diğer besin de kuşkonmaz. Kuşkonmaz, vücuda zarar veren yağ hücrelerinin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte kuşkonmaz kolesterolün düşmesine etki ederek de kalp için oldukça iyi etki etmektedir.

6.Bitter Çikolata

Bitter çikolata da aşırı miktarda tüketilmediği takdirde kalp sağlığı için bir hayli yararlı bir yiyecektir. Özellikle uzmanlar kalp sağlığını korumak için her gün 2 parça bitter çikolata tüketilmesini önermektedir. Bu durum kolesterolün düşmesine ve kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

7.Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzüm içeriğinde yüksek antioksidanları barındırmaktadır.

Bu yönüyle de kırmızı üzüm kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta ve kalp hastalıklarının tedavisini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Beslenme uzmanları ve doktorlar kalp sağlığı için özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketilmesini önermektedirler. Yine de her gıdada olduğu gibi kırmızı üzümde de aşırıya kaçmamak gereklidir.

8.Domates ve Karpuz

Domates ve karpuz içeriğinde bol miktarda likopen bulundurduğu için tam bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu yönüyle de hem domates hem de karpuz insan vücudunda kalp hastalıklarının meydana gelme riskini azaltabilmektedir.

9.Yer Elması

Bilindiği üzere serbest radikaller vücut için ciddi rahatsızlıklar ortaya koymaktadır. Yer elması da içeriğinde pek çok antioksidan bulundurarak bu zararlı serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamakta ve kalp sağlığını ciddi düzeyde korumaktadır.

10.Soya

Soya içeriğinde bol miktarda protein, B1, fosfor, magnezyum, demir ve çinko bulundurmaktadır. Bu yönüyle soya, kalp hastalıklarını önlemede oldukça etkili bir özelliğe sahiptir. Özellikle bazı uzmanlar her gün düzenli olarak 25 gram soya tüketilmesi halinde kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığını belirtmektedirler.

11.Keten Tohumu

Keten tohumu doymamış yağ asitleri, omega 3, E vitamini, potasyum ve posa bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu yönüyle de keten tohumu kalp hastalıklarını önlemede oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Özellikle her gün yoğurda bir çorba kaşığı kadar keten tohumu ilave edilerek tüketildiğinde kalp hastalığı riski azalabilmektedir.

12.Kuru Erik

Kuru erik özellikle antioksidan bakımından çok zengin bir yiyecektir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda lif de bulunmaktadır. Bu nedenle kuru erik yetişkinlerde kalp hastalığına yakalanma riskini azaltabilmektedir. Doktorlar ve beslenme uzmanları günde 16 adet kuru erik tüketilmesi halinde bir günlük lif ihtiyacının ciddi bir kısmının karşılandığını belirtmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/kalbe-iyi-gelen-yiyecekler/

Kalp Dostu Yiyecekler Besinler Nelerdir

Kalp Dostu Sebzeler!

kalp dostu yiyecekler besinler

Dünyada ve ülkemizde artış gösteren hastalıkların başında kalp rahatsızlıkları ilk sıralarda gelmektedir. Günümüzde giderek artan stresli yaşam, dengesiz beslenme gibi birçok faktörden etkilenen kalbimizin sağlığını da korumak her geçen gün güçleşmektedir.

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde meydana gelen ölümlerin %25’i kalp rahatsızlıklarından meydana gelmektedir. Kalp hastalıklarının artışındaki en büyük etmenlerin başında ise sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam gelmektedir. Kap sağlığımızı korumak için beslenme alışkanlıklarımız değiştirmek kendi elimizde.

Bu yazımızda kalp sağlığımıza iyi gelen besinleri, yiyecekleri bulabileceksiniz. İşte kalp dostu besinler..

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Besinler

kalbe iyi gelen yiyecekler

Ceviz ve Fındık : Yüksek düzeyde antioksidan içeren ceviz ve fındık aynı zamanda omega 3 ve magnezyum içerir. Magnezyum kalp sağlığına iyi geldiği için ceviz ve fındığı haftada 3 kez tüketebilirsiniz.

Balık: Omega 3 zengini balık aynı zamanda bir demir kaynağıdır. Özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi balıklar Omega 3 yağ asidi içerdikleri için kalp sağlığı için çok yararlıdır. Haftada 2 defa balık tüketmeniz kalbiniz için çok faydalıdır. Balık kan pıhtılaşmasını azalttığı için ritim bozukluklarının da önüne geçer.

Kuşkonmaz: Vücuttaki zararlı hücrelerin atılmasına yardımcı olur ve kolesterolün düşmesini sağlar. Ayrıca düşük kalorili bir besindir. B6, lif ve keratin içerir.

Yeşil Çay: Yüksek düzeyde antioksidan içeren bir diğer bitki de yeşil çaydır. Antioksidan içermesi kalp rahatsızlıklarını önler. Ayrıca A, C ve E vitamini içerir.

Çikolata: Günde 2 parça bitter çikolata tüketmek kalp ve damar sağlığınız için oldukça faydalıdır. Bitter çikolata tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Kalp krizi riskini de %50 azaltır.

Yulaf Ezmesi-Tam Buğday Unu: B ve E vitamini içerdikleri için kalp sağlığı için çok önemlidirler. Ayrıca içeriğinde bulunan lifler kalp sağlığını korur. Kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko içerir.

kalbe iyi gelen besinler

Keten Tohumu: Keten tohumu omega 3, doymamış yağ asitleri, potasyum ve E vitamini içerdiği için kalp rahatsızlıklarından korur. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu yoğurt, çorba gibi gıdalara katılarak tüketilebilir.

Domates-Karpuz: Domates ve karpuz antioksidan içermesinden dolayı kalp rahatsızlıklarından korur.

Pancar: Bir diğer kap dostu besin pancardır. Düşük kalorilidir ve sebzeler içerisinde en fazla doğal şeker içeren besindir. Kalp sağlığınız için faydalıdır.

Elma: İçeriğindeki lifler kolesterolü düşürür. Kalp sağlığını korur.

Sarımsak: Doğal antibiyotik olan sarımsak içeriğindeki besin ögelerinden dolayı kan pıhtılaşmasını engeller. Kalp sağlığını korur. Aynı zamanda kolesterolü düşürmeye etki eder.

Portakal: Antioksidan içerir kan damarlarına iyi gelir. C vitamini içerir.

Yer Elması: Yüksek antioksidan içerir ve kalp sağlığınızı korur.

Soya: Protein kaynağıdır. Fosfor, magnezyum, çinko, demir ve B1 vitaminleri içermesinden dolayı kalp hastalıklarından korur.

Kalp sağlığı için yukarıdaki besinler kalbinize iyi gelen besinlerdendir. Bu  besinlerin yanı sıra, zeytinyağı, ıspanak, muz, fasulye greyfurt, enginar, elma da kalp  dostu besinlerdendir.

Kalp Sağlığı İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Kalp sağlığını korumak için yediğimiz gıdalar  kadar yemekten kaçınmamız gereken gıdalarda önemlidir. Özellikle yağ oranı çok yüksek gıdalar tüketilmemelidir. Margarin, kuyruk  yağı gibi..

Yine yağ içeriği fazla olan cips, poğaça, kek gibi gıdaların tüketilmemesi kalp sağlığı için önemlidir. Kızarmış ve yağda kavrulmuş gıdalar tüketilmemelidir.

Karaciğer, dil, böbrek, dalak, salam, sosis gibi ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.  Günlük tuz miktarı azaltılmalıdır.

Egzersiz ve Hareket 

Kalp sağlığımız için yapacağımız en iyi iyilikten birisi de adım atmaktır Günlük 30 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. Sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Oksijensiz kapalı ortamlarda uzun kalmayın. Vücudunuzun oksijensiz kalması kalbinizi etkileyebilir.

Источник: https://www.faydaloji.com/kalp-dostu-yiyecekler-besinler-nelerdir/

Kalp dostu yiyecekler ve sağlıklı bir kalp için beslenme tüyoları

Kalp Dostu Sebzeler!

Günümüzde koroner kalp hastalığı, ölüm nedenleri arasında dünyada ilk sırada yer alıyor.

 Arterioskleroz (damar sertleşmesi), hipertansiyon (yüksek kan basıncı), koroner arter bozuklukları ve darlıkları, kalp kapakçık bozuklukları ve kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasında ilk sırada geliyor. Kalp hastalıklarına yakalanmamak için uzmanların önerdiği doğru beslenme tüyolarına kulak vermekte fayda var.

Kalbi koruyan sebze ve meyveler

Kalp dostu yiyeceklerin başında sebze ve meyveler geliyor. Her gün bol miktarda sebze ve meyve tüketmeniz kalp hastalıklarından korunmada çok önemli.

 Sebzeler yüksek lif içerikleri sebebiyle tüketildiklerinde kolesterol, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Aynı zamanda kalori içerikleri bakımından da yoğun olmayan sebzeler, bir yandan tokluk hissini yeterince tatmamıza bir yandan da kilo almamızı engelleyici özellikleriyle ortaya çıkarlar.

Kalp dostu sebze ve meyveler

Yine de sebze yemeklerini yaparken kullandığımız yağlara ve miktarına dikkat etmeliyiz. Zeytinyağı ile yaptığınız bir sebze yemeği daha hafif bir öğün geçirmenize ve vücudunuza yararlı yağ asitlerinin girmesine yardımcı olacaktır.

Soğan ve sarımsak, kalp sağlığı için ne kadar önemli?

Ortalama 1 kg. Sebzeye 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ koyarak pişirebilirsiniz. Meyvelere gelince meyveler de yine lif içerikleri ve vitamin içerikleri sebebiyle günlük beslenmemizin mutlaka içinde bulunması gereken besinlerdir.

Aynı zamanda meyveler ciddi antioksidan kaynakları oldukları için hem kalp rahatsızlıklarından hem de kanserden korunmada önemli besinler arasına girerler. Ancak yine miktar ayarlaması şart.

Çünkü meyvelerde de fruktoz adı verilen şeker vardır ve fazla tüketimi yarar sağlamaktan ziyade trigliseritler dediğimiz kan yağlarının artışına sebep olabilirler.

Haftada en az 2 kere balık tüketimi omega 3 yağ asitlerini alımını sağlayarak kalp ve damar sağlığımızı korumaya yardımcıdır.

Omega 3 yağ asitleri vücudumuzdaki trigliserit düzeyini azaltarak damar tıkanıklığına yol açan plakların oluşumunu engeller. Ve omega 3 ün en iyi kaynaklarından biri de yağlı balıklardır.

Somon, ton balığı, sardalya gibi balıklar ciddi oranda omega 3 yağ asidi içerirler.

Elbette balığı da kızartmak yerine ızgara veya buğulama şeklinde pişirirsek yararlarından en iyi şekilde faydalanmış oluruz. Eğer balık tüketiminiz sınırlıysa doktorunuza danışarak hap ya da şurup şeklinde de omega 3 alımı sağlayabilirsiniz.

Kalbi koruyan yağlı tohumlar ve yemişler 

Omega – 3 yağ asitlerinden zengin olan keten tohumu ve ceviz, balık tüketemeyenler için iyi birer alternatiftir.

 Badem, fındık gibi yemişler de tekli doymamış yağ asitleri içerir ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin düşmesine yardımcıdır. Günlük 1 avuç kadar yararlı kuru yemişlerden tüketebilirsiniz.

Kuru yemişlerin kalbi koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ceviz, fındık, badem yüksek oranda E vitamini ve selenyum bulunur.

Kalp sağlığını korumak için yaşamsal öneriler

Bundan dolayı hepsi iyi birer antioksidandır. Özellikle ara öğün alternatifi olarak 1 porsiyon meyvenin yanında tükettiğiniz bir avuç yemiş kalp damar hastalıklarından korumanın yanı sıra kan şekeri dengenizi korumanıza da yardımcı olacaktır.

Kalp dostu yiyecekler: Zeytinyağı

Zeytinyağ akdeniz tipi beslenmenin temelini oluşturur. Doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağ yeterli miktarı aldığınız sürece sizi kalp ve damar hastalıklarından korur. Kalp- damar hastalıklarından korunmak için günlük alınan kötü yağ miktarında kısıtlamaya gitmek gerekir. Fazla tüketirseniz zarar verebilir.

Kalbi koruyan besinler: Kuru baklagiller

Kurubaklagiller yüksek posa içeriklerinden dolayı kalp-damar rahatsızlıklarından koruyucudur. Kan kolesterol seviyelerinizin dengelenmesinde önemli bir rol oynarlar. Haftada 1-3 kere muhakkak kurubaklagil tüketiniz.

 Beslenmenizde kuru baklagillere (nohut, kuru fasulye, mercimek vb.) daha çok yer verin. Kuru baklagiller; kolesterolden fakir kompleks karbonhidratlar ile posadan zengin bitkisel protein kaynağıdır.

İçerdikleri fitokimyasal maddeler nedeniyle kan kolesterolünü düşürücü pozitif etkileri vardır.

Kalbi koruyan besinler: Kuru baklagiller

 • Yağı azaltın: Beslenmenizde toplam yağ tüketimi enerjinin yüzde 30’unu geçmemeli:– Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın.– Süt ve süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olanlarını tercih edin.– Beslenmenizde balığa daha çok yer verin. (Haftada 2)– Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.– Yağsız dana, koyun eti ile derisi alınmış kanatlı hayvan etlerini tercih edin.

  – Tam tahılları ve ürünlerini tercih edin. Kahvaltılık tahıl ürünleri, kepekli, yulaflı ekmekleri, bulgur, makarna, pirinç gibi nişastalı besinler tercih edin

Düzenli kahve içenlerin damarları ‘daha temiz’ ve kalp krizi rikleri daha az

Yemeklerinizde katı yağları az kullanın: Margarin, tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı gibi doymuş yağları az tüketin. Bunun yerine zeytinyağı tercih edin.

Kolesterolü sınırlayın 

Doymuş yağ alımının kısıtlanması ve diyetle kolesterolün azaltılması; kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcıdır. Kolesterol içeren besinlerin diyetten çıkarılması gerekmez, sınırlamak yeterlidir.

Süt, peynir, tavuk, balık ve kırmızı et; kolesterol içeren besinler olup, aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan birçok besin öğesini içerir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini az/yarım yağlı tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca karaciğer gibi kolesterol içeriği yüksek sakatatlardan uzak durulmalı.

Protein tüketin ama ölçülü ve kaliteli

Kalp sağlığı için protein grubu besinler de (balık, kümes hayvanları eti, yumurta ve kırmızı et) beslenmede yer almalı. Ancak bu besin grubunun tüketiminde önemli olan miktar ve sıklıktır. Kalp sağlığının korunması açısından yağsız kırmızı etin haftada en fazla 1 kez, tavuk etinin 1 kez, balıketinin 2 – 3 kez, kuru baklagillerin de 2 – 3 kez yenilmesi gerekir.

Kırmızı et tükettiğinizde günlük 60 – 100 gr (3-4 adet köfte veya 1 ince biftek), tavuk tükettiğinizde günde toplam 100 – 120 gr (yarım tavuk göğüs), balık yediğinizde 200- 250 grama kadar ızgara veya buğulama yiyebilirsiniz. Yumurta kolesterolden zengindir; ancak, haftada 2 kez 1 dilim peynirinizin yerine haşlanmış 1 tam yumurta yiyebilirsiniz. Yumurta sarısının iyi kolesterolü arttırıcı özelliği de unutulmamalıdır.

Kuruyemişler kronik hastalıklardan koruyor ve ölüm riskini %20 azaltıyor

Eğer kolesterolünüz yüksek seyrediyor ise öğlen veya akşam kurubaklagil yenilecek olan günlerde yumurtayı tercih edebilirsiniz. Posa tüketimini arttırın, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi, haftada 2 kez kuru baklagillerin kullanımı, kepekli, yulaflı ekmeklerin ve tam tahıllı kahvaltılıklar ile günlük posa tüketiminizi arttırın.

Kalbiniz için belinizi inceltin

 • DAHA FAZLA SEBZE VE MEYVE: Beta karoten, vitamin A ve vitamin C gibi antioksidan vitaminleri yüksek oranda içeren sebze ve meyvelerin tüketimi kalp sağlığını olumlu etkiler. Dikkat etmeniz gereken nokta; aynı anda fazla meyve yememektir.

  Meyveleri mümkün olduğunca gün içine dağıtarak yemelisiniz.

 • KİLOLARINIZDAN KURTULUN: İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, şişmansanız ideal ağırlığınıza ulaşın. Aşırı vücut yağı, kalp hastalığı riskini arttırır. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir.

  Bu nedenle; ideal vücut ağırlığınıza ulaşmanız (ideal Beden kitle indeksi/BKİ) dışında, bel/kalça oranınızın da normal olması kalp sağlığı açısından önemlidir. Bel/kalça oranı erkeklerde 0.9, kadınlarda 0.85 üzerine çıkmamalıdır.

 • HAREKETE GEÇİN: Kalp sağlığınız için fiziksel aktivitenizi artırın.

  Aktif yaşam; kan kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi normalde tutar, HDL kolesterol (iyi kolesterol) düzeyini arttırır, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur ve enerji harcayarak vücut ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlar.

Kalbinizi korumak için düzenli olarak egzersiz yapın

Tuz ve şekerden kalp dostu olmaz!

Tansiyonunuz kontrol altında olmalı! Eğer kan basıncınız yüksek ise (hipertansiyon), kan basıncınızı kontrol altına alın. Hipertansiyon, kalp krizi ve felç için risk yaratır.

Vücut ağırlığını korumak, eğer şişmansanız ideal vücut ağırlığına ulaşmak, fiziksel olarak aktif bir yaşam şeklini benimsemek, sigarayı bırakmak, tuz ve sodyumu (2000mg/gün) orta düzeyde içeren bir beslenme şeklini uygulamak; hipertansiyonu kontrol altına almanızda önemlidir.

 • ŞEKERE DİKKAT EDİN: Şeker ve şekerli gıda tüketiminize dikkat edin: Eğer şeker hastasıysanız; basit şekerleri tamamen hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor. Şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde normal şekerden tadı çok da farklı olmayan toz tatlandırıcılar mevcut. Bunlarla yapacağınız sütlü tatlıları, reçelleri ve içine giren diğer malzemeleri de hesaplayarak (un, yumurta, yağ vs) kek vb. yiyebilirsiniz. Eğer şeker hastası değilseniz şeker ve şekerli gıdalar yiyebilirsiniz ancak şekerli gıdalarında fazla yenmesi kilo ve kan yağlarınızın artmasına neden olur.
 • ALKOLDEN KAÇIN: Sürekli alkol alımı kolesterol metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Kalp sağlığı açısından alkolden uzak durmak gerekir. Ancak yine de alkol almak istiyorsanız; haftada iki gün birer kadeh kırmızı şarap tüketme şeklinde olabilir

İşte kalp dostu diğer yiyecekler 

 • HER GÜN 1 DİŞ SARIMSAK: Sarımsak; içinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek, koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

 • BEYAZ DEĞİL ESMER TAHIL: Yulaf, çavdar ve tam buğday ununun; B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna, kepekli pirinç, bulgur tüketimini artırabilirsiniz.

 • ÇAYIN YEŞİLİ MAKBUL: Yeşil çayda bulunan polifenoller, antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine; yeşil çay, adaçayı, papatya, rezene gibi bitki çaylarının tüketimini tavsiye ediyoruz.

 • ÜZÜMÜN KIRMIZISI OLSUN: Kırmızı üzüm; içeriğindeki yüksek antioksidanlardan dolayı, kalp hastalıklarında olumlu etkisi vardır. Özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketimi önerilir.

 • DOMATES VE KARPUZSUZ OLMAZ: Domates-karpuz, antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür.
 • HER GÜN 1 KAŞIK KETEN TOHUMU: Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega –3 içeren keten tohumunun; bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt ve çorba gibi besinlerin içine katarak tüketebilirsiniz.Kalbe zararlı besinler ve alışkanlıklar!

 • Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin ve katı yağlar
 • Kaymak, krema, yoğunlaştırılmış süt tozu
 • Karides, havyar, kalamar gibi deniz ürünleri, ördek, kaz eti
 • Aşırı yağlı börek, kek, yaş pasta, çörek, kurabiye gibi besinler
 • Sigara ve alkol
 • Hazır gıdalar (çorbalar, et suları vb.)
 • Kızartılmış ve kavrulmuş besinler (et, hamur işi, sebze)
 • Sakatatlar; karaciğer, böbrek, beyin ve et ürünleri; sucuk, pastırma, salam, sosis

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kalp-dostu-yiyecekler-ve-saglikli-bir-kalp-icin-beslenme-tuyolari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.