Kalp Hastaları Ameliyat Tecrübelerini Paylaştı

içerik

Açık Kalp Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Kalp Hastaları Ameliyat Tecrübelerini Paylaştı

Kalpte, kaslarda ve kapakçıkta meydana gelen sorunların giderilmesi amacıyla yapılan açık kalp ameliyatı, çoğunlukla geleneksel kalp ameliyatı olarak anılır.

Tıbbın gelişmesiyle hem daha kolay hem de daha kısa sürede yapılabilen açık kalp ameliyatı, damar sorunları için de uygulanmaktadır.

Damar sertliği, damarlarda yağlanma, daralma gibi sorunlar açık kalp ameliyatı ile çok daha kolay çözümlenebilmektedir.

Açık kalp ameliyatı olacak olan hasta, ilaç kullanımı, beslenme ve ameliyat öncesi hazırlığı doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Her ameliyatta olduğu kadar kalp ameliyatında da risk bulunduğu için kullanılan ilaçlar önem taşır. Hastalar, doktorlarının tavsiye ettiği özel bakteri sabunlarından beslenme kurallarına kadar hassasiyet göstermelidir.

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yaklaşık 6 saat süren açık kalp ameliyatı, 6-7 hafta iyileşme sürecine dayanmaktadır. Ameliyat öncesi kadar ameliyat sonrası da çok önemlidir. Kötü alışkanlıkların bırakılması, bolca yürüyüş yapılması, su tüketilmesi, sağlıklı beslenilmesi açık kalp ameliyatının iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık kalp ameliyatı, göğüs kafesinde açılan bir kesikle; kalp kaslarında ve damarlarda yapılan cerrahi işlem uygulamasıdır. Artere, kalp damarlarına, kaslara ve kalp kapakçığına müdahale edilmesi gerektiğinde açık kalp ameliyatı yapılmaktadır.

Ameliyata göz gezdirildiğinde dikkat çeken en önemli nokta, yetişkinlerde en sık yapılan işlemin arter bypass olduğudur. Bu işlemin asıl amacı kalbe temiz kan pompalanmasını sağlamaktır.

Açık kalp ameliyatı ile ilgili en büyük problemlerden biri büyük ameliyat kesiğidir.

Tıptaki ilerlemelerle birlikte açılan kesiğin artık çok da geniş olmadığı, hastaların göğüs kısmında derin ameliyat izinin kalmadığı dikkat çekmektedir.

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 6 saat süren açık kalp ameliyatı, hastaya genel anestezi verilmesiyle başlar.

Uzman doktor narkoz etkisini gösterdiğinde, hastanın göğüs kısmına 10 inçlik bir kesik açar. Kalp göründüğünde hastanın kalbi ve akciğeri, bypass makinesine bağlanır.

Makineye bağlanmasının sebebi kalbin görevini yerine getirmesini sağlamaktır. Bu sayede kalp kan almaya devam eder.

Hastanın sorun gösteren arterinin yerine yeni arter bağlanır. İşlem tamamlandıktan sonra hastanın göğüs kafesi tel yardımıyla kapatılır. Tel vücuttan çıkarılmayacaktır. Ameliyat bittikten sonra hasta kendine gelir. Göğüs kısmına yerleştirilen birkaç tüp, zararlı sıvı atımını sağlamak için üzerinde kalır. Yaklaşık 8-9 gün sonra hasta normal bir odaya alınabilir.

Açık Kalp Ameliyatı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta, ameliyat olacağı tarihten önce doktor tarafından verilen özel bakteri sabunu ile yıkanmalıdır. Kullanması gereken ilaçlar varsa doktorunu bilgilendirmeli ve gerekirse bırakmalıdır.

Özellikle kan sulandırıcı ilaçların alımı kesinlikle durdurulmalıdır. Hasta ameliyat olacağı tarihten en az 3 hafta önce sigara kullanmayı bırakmalıdır.

Son gün ise belirtilen saat öncesinde yemek yemeye son vermelidir.

Açık Kalp Ameliyatı Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrasında hasta, ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre ayakta durmamalı bol bol dinlenmelidir. Yaklaşık 6-7 hafta devamlı sırt üstü yatmalıdır.

Gezinmesi gerektiğinde temiz havada kısa yürüyüşler yapmalıdır. Açık kalp ameliyatı sonrasında; baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk hissedilebilir.

Bunlar normal olduğu için hasta kendini yormamaya özen göstermelidir.

Ameliyat sonrasında en az 4-5 gün kimseyle görüşmemeye özen gösterilmelidir. Daha sonra kısa ziyaretler uygundur ancak hastanın tokalaşma ya da öpüşme davranışlarına dikkat emesi gerekir.

Kapacağı herhangi bir enfeksiyon hastayı zor durumda bırakabilir. Bu nedenle ziyaretçiler, hafif grip dahi olsa hastanın yanına yaklaşmamalıdır. Hasta, ameliyat sonrasında sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır.

Bir süre nefes alma problemi yaşayacağı için sigara içilen ortamlar durumunu ağırlaştıracaktır.

Açık Kalp Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Açık kalp ameliyatı, öncelikli olarak koroner kalp hastalarında yapılmaktadır. Koroner kalp hastalarının kalp damarları, kan ve oksijen taşıma konusunda yetersizdir. Daralma, zorlama ya da damar sertliği sorunları ameliyatı gerekli kılmaktadır.

Kalp krizi durumlarında açık kalp ameliyatına gerek duyulması ise arter sorunundan kaynaklanmaktadır. Arter duvarında biriken yağlı maddeler damar tıkanıklığına neden olur.

Bunun sonucunda kalp krizi ortaya çıkar. Açık kalp ameliyatının gerektiği durumlardan bir diğeri de kalp kapakçıkları sorunlarıdır.

Kapakçığın değişmesi ya da ritim sorununun giderilmesi için ameliyat yapmak gerekebilir.

Açık Kalp Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Açık kalp ameliyatının oluşturabileceği riskler arasında en önemlisi enfeksiyon riskidir. Hasta kesik açılan bölgeyi gerektiği gibi koruyamazsa enfeksiyon kapabilir. Bunun dışında riskler arasında kalp sıkışmaları ve nefes darlıkları da görülebilir.

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hasta, ameliyat sonrası ritim bozukluklarından, ateşten, devamlı baş ağrısından şikayet edebilir. Açık kalp ameliyatı gerektiği gibi yapılamazsa kan kaybının fazla olması riskini taşıyabilir. Bununla orantılı olarak ameliyat bittikten sonra nadir de olsa hafıza kayıpları kendini gösterebilir.

Açık Kalp Ameliyatının İyileşme Süreci Nasıldır?

Açık kalp ameliyatının sonrasında kişinin tamamen ayağa kalkması için yaklaşık 7 haftaya ihtiyacı vardır. Hastanın vücut yapısına ve ameliyatın nasıl geçtiğine bağlı olarak değişen iyileşme süreci, dikkat etmeye bağlı olarak kısalabilir. Kişi, ameliyat sonrası uygulaması gerekenleri uyguladığında daha kolay ve hızlı iyileşecektir.

Источник: //bilgihanem.com/acik-kalp-ameliyati-nedir-nasil-yapilir/

Kalp Ameliyatı, Öncesi Hazırlık ve Yapım Aşaması

Kalp Hastaları Ameliyat Tecrübelerini Paylaştı

Kalp ameliyatları konusunda başarı; hastanın ameliyata hazırlanması ve ameliyat sonrası uyması gereken kurallar konusunda hassasiyet göstermesiyle orantılı olmaktadır.

Kalp Ameliyatı

Genel olarak damar sertlikleri ve kalp kasında yer alan kapakçıklarda meydana gelen sorunlar veya damarlarda oluşan tıkanmalar sonucunda hastanın eski sağlığına kavuşabilmesi ve vücutta bulunan diğer organların, dokuların ve hücrelerin zarar görmesini önlenmesi için yapılan en kesin müdahale kalp kası ameliyatları olmaktadır. Kalp kası ameliyatlarının öncesinde hastanın cerrahi müdahaleye girmeden evvel gerekli olan hazırlıkların yapılması ve yapılan cerrahi müdahale sonrasında düzenli bir bakım ve verilen kurallara uyulması sayesinde hasta eski sağlığa kısa bir sürede kavuşabilmektedir.

Kalp kasında, kalp içinde yer alan kapaklarda ve kaslarda ortaya çıkan her hangi bir problemin çözülmesi amacıyla kapılan tedavi yöntemlerinde en önemlisi kalp ameliyatlardır.

Yapılan bu cerrahi müdahaleler gelişen tıp teknolojisine bağlı olarak artık oldukça kolay ve başarı oranı oldukça yüksektir.

Kalp ameliyatları aynı zamanda damarlarda ortaya çıkan daralma, yağlanma, tıkanıklık veya damar sertliği gibi sorunların tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir.

Kalp ameliyatına girecek olan bir hastanın; yapılacak cerrahi müdahale öncesinde kullandığı ilaçlar, ameliyata nasıl hazırlanması gerektiği, nasıl beslenmesi gerekeceği tedavisini üstlenen ve ameliyatını yapacak olan doktor tarafından kendisine anlatılacaktır.

Her cerrahi müdahalede var olan riskler ve oluşabilecek komplikasyonlar kalp ameliyatlarında da bulunmaktadır. Bu nedenle hasta yapılacak operasyonun başarılı olması için doktorunun tavsiye ettiği şekilde beslenmeli, ilaç kullanımı konusunda gereken hassasiyeti gerektiği gibi göstermelidir.

Hasta ameliyata girmeden önce doktorun önerdiği özel bakteriyel sabunla yıkanmalıdır. 

Yapım Aşamaları

Ortalama olarak altı saat civarında süren kalp ameliyatları konusunda doktor kadar hastanın ameliyata hazırlanması ve ameliyat sonrasında kurallara uyması yapılacak olan operasyonun başarısıyla yakından ilgili olmaktadır.

Kalp ameliyatı olacak hasta yirmi dört saat önce hastaneye yatar. Bir gün önce hastaneye yatan hastanın ameliyattan önce son tetkik ve tahlilleri yapılarak yapılacak cerrahi müdahaleyle ilgili son planlamalar yapılır.

Kalp ameliyatının yapım aşamalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp Ameliyatı Yapım Aşaması

 • Hastanın ameliyat yapılacak bölgesinin gerekli olan temizliği yapılır. Tüyleri varsa traş edilir.
 • Hasta ameliyata genel anestezi altında girilir.
 • Gerek görülmesi halinde göğüs kemiği kesilen hastanın kalbi ameliyat öncesi durdurularak akciğer ve kalp makinesine bağlanır.
 • Kalp, kapakları veya damarlar üzerinde gerekli olan müdahale yapılarak kalp makineden çıkarılarak çalıştırılır.
 • Ameliyatı biten hasta solunum makinesine bağlanarak bir gün boyunca yoğun bakım odasında tutulur. Yoğun bakım odasında her hangi bir sorun olmaması durumunda ertesi gün hasta servise alınır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Kalp ameliyatından önce hastanın doktorun önerdiği şekilde gerekli olan hazırlığını yapması hem ameliyatın başarılı olmasına yardımcı olur hem de ameliyat sonrası iyileşme sürecini kısaltır.

Hasta yapılacak kalp ameliyatına ortalama iki hafta önceden hayatında bir takım değişiklikler yaparak hazırlanmaya başlar. Bu hazırlık hem tıbbi yönden hem de hastanın hayatında yapacağı bir takım düzenlemelerle gerçekleşmektedir.

Kalp ameliyatına girecek olan hastanın; bu operasyona girmeden önce yapacağı hazırlığa şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Kalp ameliyatı geçirecek hasta ameliyata girmeden doktorun önerisiyle kullandığı ilaçları bırakması gerekmektedir. Hasta on beş gün hiçbir şekilde ilaç almamalıdır. Bilhassa kan sulandırıcı ilaçlar kesin olarak yapılacak cerrahi müdahaleden önce bırakılmalıdır.
 • Hastanın ameliyata girmeden on beş gün önce kullanıyorsa alkolü ve sigarayı kesin olarak bırakması yapılacak operasyonun başarısı açısından oldukça önemli bir ayrıntıdır.
 • Kalp ameliyatına girecek olan hasta hastaneye cerrahi müdahale için giderken doktor tarafından verilen bakteriyel sabunla yıkanmalıdır. Bu sabun ameliyat sırasında enfeksiyonların oluşmasına engel olacaktır.
 • Hasta ameliyata girmeden bir gün önce yemek yemeyi bırakır ve herhangi bir sıvı içmez.
 • Ameliyata girecek olan hasta; hastaneye gelirken yapılan bütün test ve tahlillerini yanında getirmelidir.

İyileşme Süreci

Kalp ameliyatlarının iyileşme sürecini ortalama olarak altı veya yedi hafta civarında sürse de; ameliyat öncesi hazırlık ve sonrası dikkat edilecek kurallara uyulması; bu sürecin uzamasını veya kısalmasını etkilemektedir. Hastanın iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hasta ameliyat sonrasında doktorun vereceği ilaçları aksatmadan ve zamanında almalıdır.
 • Ameliyat sonrası kontrolleri konusunda gereken hassasiyeti göstermelidir.
 • Hastaneden çıkmadan önce kalp ameliyatı olan hastaya nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilgi verilir. Hastanın beslenme konusuna göstereceği hassasiyet ve bu konuda olan kurallara uyması, uygun bir şekilde beslenmesi Hastanın iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Hasta ameliyat sonrasında doktorun vereceği ilaçları aksatmadan ve zamanında almalıdır.
 • Hastaneden çıkmadan önce kalp ameliyatı olan hastaya nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilgi verilir. Hastanın beslenme konusuna göstereceği hassasiyet ve bu konuda olan kurallara uyması, uygun bir şekilde beslenmesi iyileşme sürecinin kısalmasına yarayan etkenlerden en önemlisidir.
 • Hastanın ameliyat sonrası dönemde alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Bu tür alışkanlıkları varsa kalp sağlığı için kesin olarak bırakması gerekmektedir.
 • Hasta bol miktarda su içmelidir.
 • Yaranın temizliği ve bakımı konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Hasta doktor izin verdiği tarihte ılık suyla kese ve sabun kullanmadan ve yara yerine nazik davranarak banyo yapmalıdır.
 • Hastanın yapacağı egzersizler veya yürüyüşler hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.
 • İyileşme süreci ve ameliyat sonrası dönemde hastanın psikolojik sağlığı büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle her türlü stres yaratacak unsurdan uzak kalması gerekmektedir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/kalp-ameliyati.html

Kalp Ameliyatı Sonrası: Yeni Yaşantınızda Sizi Neler Bekliyor?

Kalp Hastaları Ameliyat Tecrübelerini Paylaştı

Kalp Ameliyatı Sonrası Hayat: Yeni Yaşantınızda Sizi Neler Bekliyor?

Tekrar merhaba. Kalp ameliyatı sonrası, hayat veya günlük yaşantım nasıl olacak sorusu, hastalarım tarafından sık olarak sorulan bir diğer sorudur. Bu sorunun aslında yanıtı, kalp ameliyatı sonrasında sıklıkla doktorunuz tarafından yanıtlanmıştır. Ancak; ameliyat süreci içerisindeki detaylar arasında unutulur, gider.

İşte, size sık sorulan bir soru olan kalp ameliyatı sonrası hayatım nasıl olacak, veya günlük yaşantı düzenimde bir değişiklik yapmalımıyım sorularına benim verdiğim yanıtları derledim.

Kalp Ameliyatı Sonrası Bir Hasta Olarak Benim Sorumluluklarım Nelerdir?

Evet, açık kalp ameliyatınını oldunuz. Bu ameliyat ister koroner bypass operasyonu veya ister kalp kapak ameliyatı (aort, mitral kapakları içeren) olsun hemen hepsi için geçerli olan ve bir hasta olarak, doktorunuzun sizden beklediği bazı konular mevcuttur. Bunları sırası ile özetleyecek olursak;

 1. Kalp ameliyatı veya işlem ile ilgili yaraların bakımı,
 2. Kalp ameliyatı sonrasında verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması,
 3. Kalp ameliyatı sonrasında kilo kontrolü
 4. Kalp ameliyatı sonrasında kalp ve akciğer sağlığınızın iyileştirilmesi ve korunması,
 5. Kalp ameliyatı sonrasında günlük hayatınızda bazı değişikliklerin yapılması, önceden uyguladığınız alışkanlıkların değiştirilmesi veya yeniden düzenlenmesi

Evet, yukarıda saydıklarım birer hasta olarak sizlerin sorumluluklarıdır. Bir kalp ve damar cerrahı olarak; sizi sağlığınıza kavuşturmak adına riskli durumları da göz önüne alarak sizleri sağlığınıza kavuşturmak için uğraştım (veya diğer meslektaşlarım uğraştı). Ancak, sonrasında, yeni hayatınızda ve düzeninizde de sizlerin yapacaklarının basit bir listesi aslında bunlar.

Her hastama hep söylediğim bir şey vardır; her hastanın iyileşme süreci bir diğerinden farklı olup, standart bir uygulama söz konusu olamaz. Ancak, değişmeyen tek bir şey vardır ki; eğer size ben veya bir başka meslektaşımın verdiği önerilere uyarsanız, iyileşme süreciniz hem kısa hem de oldukça kolay olur.

Kalp Ameliyatı

Evinizde Kalp Ameliyatı Sonrası Düzenin Kurulması

Evet, kalp ameliyatı sonrasında yaklaşık 5 – 7 gün içerisinde hastaneden taburcu edilip evinizde yeni yaşantınıza başladınız. Bu arada, aklıma gelen bir konuyu da açıklamak istiyorum. Ben, kalp ve damar cerrahisine ilk başladığım dönemlerde; açık kalp ameliyatlarından sonra genellikle taburculuk süreleri 7 – 10 gün arasında değişmekte idi.

Türkiye’de uzmanlık eğitimim sonrasında, üst ihtisas için gittiğim Amerika’da durumun çok farklı olduğunu gördüm. Hastaların çoğu, hastaneye, ameliyat sabahı yatırılmakta idi. Tetkiklerinin çoğu, planlanan ameliyat tarihinden 2 – 3 gün önce, ayaktan (hastaneye yatırılmadan) yapılmakta idi. Sonradan bunun neden olduğunu sorarak öğrendim.

Farklı nedenleri var idi, ancak en önemlisi; hastaların ruhsal durumlarını korumaktı. Daha sonra da, gelişebilecek hastane enfeksiyon riskini daha da azalmayı amaçlayan bir durum idi. Ayaktan tetkikleri yapılan ve ameliyat için bir engeli olmayan hastalar; ameliyat sabahı veya ameliyattan bir gün önce yatırılıp ameliyat ediliyorlardı.

Her yönden iyi bir uygulama olduğuna inandığım bu uygulamayı, şimdi ben de hastalarıma uyguluyor, bir çok hastamı bir gün önce yatırıp, ameliyatını yapıyorum.

Eskiden, 7 – 20 gün olan hastanede kalış süresi, günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak ameliyat sürelerininde kısalmasının sonucunda 5 – 7 günlere inmiştir. Bu sayede, hastalar daha erken toparlanmakta ve günlük hayata daha erken katılmaktadırlar. Bunu başardıklarını bilmek ve görmek hastalarımın moralini de yükseltmektedir.

Evet, şimdi dikkat edilecekler ve yapılacaklar listesi geliyor. Hepsi, sırası ile aşağıda.

1- Kalp ameliyatı sonrasında, evinize geldiğiniz ilk günlerde hastaneden size verilen bilgilendirme amaçlı dökümanları kolay ulaşılabilir bir yere koyunuz

Unutmayın ki, bu bilgilere sık sık gereksinim duyabilirsiniz. Bu bilgilere, çevrenizde size bakımınız ile ilgili olarak yardımcı olanların ulaşabilmesi de oldukça önemlidir.

2- Kalp ameliyatı sonrasında, erken dönemde kullanılmak üzere yazılan reçetenin örneğini yanınızda bulundurunuz

Eğer, ilaçlarınızı size birisi veriyorsa reçetenin fotokopi ile çoğaltılmasını sağlayınız. Kalp ameliyatı sonrasında verilen ilaçların doğru zamanda, doğru miktarda alınması oldukça önemlidir.

3- Kalp ameliyatı sonrasında, ilk kontrole gelene dek; herhangi bir durum karşısında hastane ile iletişime geçeceğiniz telefon numaralarını açık şekilde, kolay ulaşılabilir bir yere yazınız

Sizin dışınızda birisi, sizin için bu numaraları arayabileceğini unutmayın.

4- Kalp ameliyatı sonrasında, kalp ve damar cerrahisi polikliniğine ilk kontrol tarihini ve randevu saatini, takvime not ediniz

Kalp ameliyatı sonrasında, ilk kontrole gideceğiniz zaman sizi götürecek kişileri organize ediniz. İlk kontrolde sormak isteyeceğiniz soruları önceden not ediniz.

5- Kalp ameliyatı sonrasında, ameliyat yaralarına (genellikle göğüs kafesi ve bacak kesileri veya meme altı ve kasık kesileri) gereken özeni gösteriniz

Kalp ameliyatı yaralarının zamanında iyileşmesi önemlidir. Eğer, şeker hastalığınız varsa; kalp ameliyatı sonrasında yaralarınızın iyileşmesinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda, mutlaka ameliyat eden cerrahi ekip ile temasa geçiniz. Bacak kesileri, göğüs kesilerine göre daha zor iyileşir. Temizlik ve yaraların antiseptik solüsyon ile temizliğine dikkat ediniz.

Kalp Ameliyatı Sonrası

6- Kalp ameliyatı sonrasında, banyo konusunda, size verilen tavsiyelere uyunuz

Artık bir çok kalp ve damar cerrahisi merkezi, kalp ameliyatlarından sonra banyo yapma konusunda herhangi bir kısıtlama koymamaktadırlar. Çoğu merkez, hastanede yatış süresi içerisinde kalp ameliyatı sonrasında genellikle 4.

günde ilk banyoyu hastanede, hasta odasında yaptırmaktadır. Ameliyat yaraları erken dönemde hassas oldukları için, yara üzerine kese veya lif yapmayınız. Temiz, bir kalıp sabunu sürmeniz ve sonrasında yıkayıp durulamanız yeterlidir.

Banyo sonrasında, yaralarınıza Povidone – İod (Betadin veya Battikon) sürünüz ve kurulayınız.

7- Kalp ameliyatı sonrasında, yaralarınızda herhangi bir renk değişimi, kızarıklık veya ağrı oluşursa cerrahi ekibe haber veriniz

Kalp ameliyatı sonrasında, ameliyat yaralarında oluşan değişiklikler erken dönemde ciddi sorunların başlangıcı olabilir. Bu nedenle, yaralar ve bakımı konusunda gerekli özeni gösteriniz.

Kalp ameliyatı sonrasında, bacaklarınızda yapılan kesilerin çevresine, doğrudan yara ile temas etmeyecek şekilde, nemlendirici krem sürebilirsiniz. Bu sayede, özellikle bacak kesileri daha çabuk iyileşecektir.

8- Göğüs kemiği kesilerek yapılan kalp ameliyatlarında, kalp ameliyatı sonrasında, yaklaşık olarak 4 – 6 hafta süre ile göğüs kemiği (sternum) stabilitesinin sağlanması oldukça önemlidir

Bypass ameliyatı sonrası, kesilen göğüs kemiği, daha sonrasında çelik teller ile birbirine tutturulmuştur. Kemik kaynamasının sağlanması açısından dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. El ve kollar ile kaldırılması planlanan ağırlıkların 2.5 kilogram üzerinde olmaması gerekmektedir.

Bypass ameliyatı sonrası 1 – 1.5 aylık bu süreçte; kemik kaynamaması sorunları ile karşılaşmak istemiyorsanız dikkat edecekleriniz;

 • elleriniz ile yük kaldırmayın, herhangi bir şey taşımamaya dikkat edin.
 • kalp ameliyatı sonrası yatış şeklinizin bir önemi yok. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, hangi yatış pozisyonunda yatıyorsanız yatın; sırt bölgesini yastıklar ile destekleyin. Bu destekler sayesinde, göğüs kemiğinin farklı ve uygun olmayan açılarda hareketi engellenmiş olur. Özet olarak; kalp ameliyatı sonrası yatış şeklinizi siz istediğiniz ve rahat ettiğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun göğüs kemiğinin kaynamaması ile doğrudan bir bağlantısı yok.
 • kalp ameliyatı sonrası dönemde, kemik kaynaması açısından göğüs korsesi kullanılması, 1 – 1.5 aylık dönemde faydalı olmaktadır. Ben, hastalarıma, özellikle de şişman ve diyabetik (şeker hastalığı) olanlara kesinlikle önermekteyim.

9- Kalp ameliyatı sonrasında, yaklaşık olarak 4 – 6 hafta süre ile araba kullanmayınız

Bu süre, yukarıda da bahsettiğim gibi göğüs kemiğinin kaynaması için gerekli olan süredir. Ayrıca, bu süre içerisinde basit bir trafik kazası ile göğüse alacağınız bir darbe ile göğüs kemiği stabilitesini de bozmuş olacaksınız.

Kalp ameliyatı sonrasında, elinizde, kolunuzda veya bacaklarınızda şişme olabilir. Bu durum, sık karşılaştığımız bir durum olup; genellikle ameliyat kesilerine bağlı olarak gelişen ve geçici olabilen bir durumdur.

Benzer şekilde, bacaklarınızda; bypass için çıkarılan ve kullanılan toplardamarın eksikliğinde de bacaklarda geçici bir süre gözlenebilmektedir. Bacaklarızın yeni, tek toplardamarlı, düzene alışması biraz zaman alacaktır.

Bu dönemde, şiş bacakları rahatlatmak adına yapabilecekleriniz;

 • bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutunuz,
 • bacaklarınızdaki şişme ileri derecede ise ve yukarı kaldırmakla azalmıyorsa, doktorunuz tarafından verilen özel basınçlı çorap giyilebilir,

Hastaneden ayrılmadan hemen önce, doktorunuz tarafından size kalp ameliyatı sonrasında erken dönemde kullanacağınız ilaçlar ile ilgili bir reçete düzenlenip verilecektir. Bu reçetede, kullanacağınız ilaçlar ve kullanım zamanları size hemşireniz tarafından açıklanacaktır. Kullanacağınız ilaçlar ile ilgili sorularınız mevcutsa, lütfen hastaneden ayrılmadan sorunuz.

10- Kalp ameliyatı sonrasında, vücut ağırlığınızı yakından takip etmelisiniz

Özellikle, hastaneden ayrıldıktan sonra ki dönemde, eğer vücut ağırlığınızda ilk 2 – 3 gün içerisinde aniden, 1.5 – 2.0 kilogram artış mevcutsa, hemen sizi ameliyat eden doktoru arayınız. Erken dönemde, gözlenen bu artış; fazla miktarda biriken ekstra sıvıya bağlı olabilir. Biriken sıvının fazlasının, kalbiniz için ekstra bir yük olabileceğini unutmayın.

11- Kalp ameliyatı sonrasında, kademeli olarak yaptığınız günlük aktiviteleri veya egzersizleri arttırmanız gerekmektedir

Artan aktiviteler sayesinde, akciğerlerinizin tamamını kullanmaya başlayacaksınız. Bu her açıdan toplarlanma için oldukça önemli bir aşamadır. En önemlisi, bu sayede, ameliyat yaralarınız hızlı bir şekilde iyileşecektir.

12- Kalp ameliyatı sonrası erken dönemde, eğer yeteri kadar hareket etmezseniz, özellikle bacak toplardamarlarınızda pıhtı oluşma riski artmaktadır

Bu durum ciddi bir durum olup, erken tedavi yapılmazsa, çok daha ciddi sorunlara neden olur. Bu nedenle, kalp ameliyatı sonrasında, düzenli yürüyüş mükemmel bir egzersizdir. Bu egzersizi, erken dönemde düzenli yapmak oldukça önemlidir. Egzersizleri, gün içerisine yaymak ve yorulduğunuzda bırakmak dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Kalp ameliyatı sonrası yapmaya başladığınız bu düzenli egzersizleri; tek başınıza yapmamanız, egzersiz sırasında ailenizden birisinin yanınızda olması, herhangi bir olumsuz durum karşısında size yardımcı olabilecek birisinin olması açısından önemlidir. Bu egzersizler sırasında, merdiven çıkabilirsiniz.

Unutmayın, yorulduğunuzda durmanız ve dinlenmeniz gerekmektedir.

13- Kalp ameliyatı sonrasında, yeni yaşantınızda yapacağınız değişiklikler nelerdir?

Kalp ameliyatı öncesinde, risk faktörlerinizi değerlendirirken, doktorunuz size kalp ameliyatı sonrasında yeni yaşantınızdaki yapılması zorunlu değişiklikler konusunda da bilgi vermiştir. Bu değişiklikler arasında; sigaranın bırakılması, sağlıksız beslenmeden uzaklaşılması, ve stressinizi arttırıcı durumlardan uzak durulması bulunmaktadır.

14- Kalp ameliyatı sonrasında, cinsel hayatım nasıl olmalı?

Kalp ameliyatı sonrası, cinsel hayat ile ilgili sorular ve durumlar sık olarak üzerinde durulmadan kapatılan konulardandır. Çoğu hasta, bu konulara değinmek istemez, veya düşünmeden taburcu olur hastaneden.

Ancak, eğer doktorunuz tarafından size aksi belirtilmedikçe; genel bir kural olarak, kalp ameliyatı sonrasında, cinsel hayatınıza yaklaşık olarak 1.5 – 2 ay sonra başlayabilirsiniz. Bu sırada, göğüs kemiğinize dikkat etmeniz özellikle gerekmektedir.

Cinsel açıdan kafanızda mevcut olan soruları, göz ardı etmek bir çözüm olmaz. Bu nedenle, bu konuda, mutlaka doktorunuz ile görüşünüz.

Evet, yazımın sonuna geldim. Kalp ameliyatı sonrası yeni hayatınız ile ilgili umarım size yeterli bilgiler verebildim. Ancak, bu konuda eminim sizin de sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Sorularınızı sormadan önce, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazı, kapak resmi www.dailymail.co.uk adresinden alınmıştır.

Источник: //mehmetergenoglu.com/kalp-ameliyati-sonrasi/

Kalp Tümörü Ameliyatı

Kalp Hastaları Ameliyat Tecrübelerini Paylaştı

Kalp tümörleri kalp veya kalp kapaklarındaki dokulardaki anormal büyüme durumlarıdır. Birçok farklı türü olmakla beraber, kalp tümörleri sık rastlanan bir hastalık değildir. Kalbin içinde oluşan ve kalp ile sınırlı kalan tümörler birincil tümörlerdir. Vücudun başka bir bölgesinde başlayıp kalbe sıçrayan tümörler ise ikincil tümörlerdir.

Tümörler kanserli veya iyi huylu olabilmektedir. Kalp tümörleri genellikle iyi huyludur. Ancak iyi huylu tümörler bile büyüklüğü ve yeri bakımından problem yaratabilir. Tümörlerin küçük bir parçası kana karışıp kan dolaşımına girebilir ve vücudun bir başka bölgesindeki küçük damarlarda tıkanmaya sebep olabilir.

Yetişkinlerde, kanserli olmayan birincil kalp tümörlerinin yaklaşık olarak yarısı miksomalardır. Miksomalar genellikle kalbin sol kulakçığında oluşur. Kalbin duvarının iç tabakasında bulunan embriyonik hücrelerden gelişebilir.Bebek ve çocuklarda en yaygın görülen iyi huylu kalp tümörü türü rabdomiyomdur.

Tipik olarak gruplar halinde oluşan rabdomiyomlar genellikle kalp duvarının içinde büyür ve kalp kası hücrelerinden oluşur.Bebek ve çocuklarda ikinci en çok görülen iyi huylu kalp tümörü türü de fibromadır. Tipik olarak tek bir tümör olarak büyüyen fibromalar kalp kası içinde büyür ve kalp liflerinden oluşur.

Kanserli olmayan tümörler, kalbin işleyişini bozacak şekilde büyürse kanserli tümörler kadar ölümcül olabilirler.

Kanserli kalp tümörleri sarkoma, mezotelyoma ve lenfomadır.

Sarkomlar bağ dokularından (kan damarları, sinirler, kemikler, yağ, kaslar ve kıkırdak) gelişen kanserlerdir. Sarkomlar, en sık görülen ikinci birincil kalp tümörü türüdür. Sağ kulakçıkta veya sol kulakçıkta gelişirler ve kalpteki kan akışını engellerler. Sağ kulakçıkta geliştiklerinde akciğerlere yayılabilir.

Mezotelyoma, kalbi kapsayan zar (perikardiyum) içerisinde gelişebilen nadir bir kanserdir, ancak çoğunlukla akciğerleri kaplayan zarda (plevra) gelişir. Perikardiyal mezotelyoma omurgaya ve beyne yayılabilir.

Lenfoma, lenfositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin kanseridir. Lenfoma genellikle lenf düğümlerinde, dalakta veya kemik iliğinde gelişir. Kalpte gelişen lenfoma son derece nadirdir. Genellikle AIDS’li insanlarda oluşur ve hızla büyür.

Metastatik kalp tümörleri vücudun farklı bir kısmından (genellikle akciğerler, göğüsler, böbrekler, kan veya cilt) kaynaklanır ve daha sonra kalbe yayılır (metastaz yapar). Metastatik kanserler her zaman kötü huyludur. Metastatik yani ikincil kalp tümörleri birincil kalp tümörlerine göre 30 ila 40 kat daha yaygındır. Akciğer veya meme kanserinin yaklaşık %10’u kalbe metastaz yapar.

KALP TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp tümörleri küçük semptomlara veya hayatı tehdit eden kalp bozukluğu belirtilerine neden olabilir. Başlıca semptomları şunlardır:

 • Kalp yetmezliği
 • Bacaklarda şişme
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk hissi
 • Anormal kalp ritimleri (çarpıntı)
 • Bayılma
 • Baş dönmesi
 • Düşük tansiyon olarak da bilinen hipotansiyon
 • Ateş
 • Eklem ağrısı
 • Derideki küçük kırmızı lekeler
 • Kalp hırıltısı

Kalp tümörleri, özellikle miksomalar parçalara ayrılıp kan dolaşımına karışabilirler ve küçük arterlere yerleşerek kan akışını engelleyebilir. Tıkanmanın olduğu bölgeye göre neden olduğu semptomlar farklılık gösterir.

KALP TÜMÖRLERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Birincil kalp tümörlerini teşhis etmek zordur, çünkü nispeten nadirdirler ve semptomları diğer birçok kalp bozukluğunun belirtilerine benzemektedir.

Kalp sesindeki anormallikler, anormal kalp ritmi, açıklanamayan kalp yetmezliği belirtileri veya açıklanamayan ateş belirtilerine sahip olan insanlarda birincil kalp tümöründen şüphelenilebilir.

Sıklıkla kalp tümörleri, hastanın nefes darlığı gibi şikayetleri araştırılırken teşhis edilir.

Ekokardiyografi: Kalp tümöründen şüpheleniliyorsa, genellikle tanıyı doğrulamak için ekokardiyografi yapılır. Bu işlemde, ultrason dalgaları yayan bir cihaz göğüsün üzerinden geçer ve kalp yapılarının görüntüsünü oluşturur.

Bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR): Kalp tümörleriyle ilgili ek bilgi sağlayabilir ve kanserli tümörlerin kansersiz tümörlerden ayırt edilmesine yardımcı olur.

Biyopsi: Vücudun diğer bölümlerinde görülen tümörlerin aksine, kalp biyopsisi nadir uygulanan bir işlemdir. Kalp biyopsisi, tümörün konumuna bağlı olarak tehli olabilir ve genellikle kansersiz ve kanserli kalp tümörleri arasındaki farkı anlamak için görüntüleme testlerinin sonuçları kullanılır.

KALP TÜMÖRLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Rabdomiyomu (bebek ve çocuklarda en yaygın görülen iyi huylu kalp tümörü türü) olan bebeklerin çoğunda tümör tedavi gerektirmeden geriler, büyümez ve tedavi gerektirmez.

Bebekler ve çocuklarda karıncıklar arasındaki duvarı etkilemeyen fibroma (iyi huylu kalp tümörü türü) ameliyatla çıkarılabilir. Fakat bu duvarı etkileyen tümörler kalbin elektrik iletim sistemini de bozduğu için ameliyatla alınamaz.

Fibroma büyükse veya çevre dokulara doğru büyürse kalp nakli gerekebilir. Kalp nakli hem çocuklarda hem de yetişkinlerde nadiren uygulanmaktadır. Yetişkinlerdeki kalp tümörleri de uygunluğu olduğu takdirde ameliyatla çıkarılabilir.

Genelde birincil kötü huylu tümörlerde cerrahi uygulanmaz ve hastalığın ilerlemesini önlemek için kemoterapi ve radyasyon tedavisi uygulanabilir. Metastatik kanserin tedavisi de kanserin hangi organdan yayıldığına bağlı olarak değişir.

Kalp ameliyatlarında kullanılan cerrahi yöntemler şunlardır:

Источник: //www.davincicerrahisi.com/kalp-tumoru-ameliyati

Kalp Ameliyatı • Prof.Dr. Cem ALHAN

Kalp Hastaları Ameliyat Tecrübelerini Paylaştı

Ameliyatların daha doğrusu cerrahinin geçmişi aslında bundan 17 bin sene öncesine dayanmaktadır.

İlk bilgilere baktığımızda milattan öce 15 bin yılında o zamanki ilkel cerrahi aletler ile insanların kafasında delik açıldığını ki buna trepenasyon diyoruz ama cerrahinin 17 bin senelik geçmişine rağmen kalp ameliyatlarının geçmişi sadece 60 yıl.
Yani ciltten kalbe olan 3 santimlik mesafeyi cerrahi 17 bin senede anca alabilmiş.

Kalp Ameliyatı Nedir ?

Kalp ameliyatı dolayısı ile doğuştan yada sonradan edinilen kalp hastalıklarının cerrahi yöntemler ile tedavisi anlamına gelmektedir.

Tabi bu eskiden büyük büyük kesiler ile yapılan ameliyatlar artık yerini giderek daha küçük kesiler ile yapılan hatta hiç kesi yapılmadan yapılan ameliyatlara bırakmaktadır
Bu tür ameliyatlara minimal invaziv cerrahi yada katater temelli cerrahi diyoruz.

Kalp Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Kalp Ameliyatları kalpteki problemlerin cerrahi yöntemler ile çözülmesi amacı ile yapılan ameliyatlardır.

Kalp ameliyatları ameliyattan önce hastanın bu ameliyata hazırlanmasını gerektiren bir süreci de içerir
Bu süreç içerisinde hastanın ilave risk faktörlerinin olup olmadığının değerlendirilmelidir;

 • Şeker Hastalığı var mı?
 • Tansiyonu var mı ?
 • Solumun Egzersizleri
 • Solunum Kapasitesi Nasıl ?
 • Akciğerlerde Herhangi bir problem var mı?
 • Şah damarlarında tıkanıklık var mı?

gibi ilave problemlerin teşhis edilmesi ve ameliyat stratejisinin buna göre belirlenmesi amacı ile yapılır.

Kalp ameliyatı hazırlıklarının bir diğeri de hastanın ameliyat esnasında en düşük risk ile ameliyat olmasını sağlamaktır.
Burada bizi en çok tedirgin eden şey vücutta bir enfeksiyonun varlığıdır.

Bu da en çok kalp kapağı ameliyatlarında özellikle protez kullanılan ameliyatlarda bizim karşımıza sorun olarak çıkabileceği için bu tür ameliyatlara girecek olan hastalarda vücutta enfeksiyon odağı olmasını istemeyiz.

Vücuttaki enfeksiyon odağının gizli kalan enfeksiyon odaklarının en başında da diş ve ağız hastalıkları geliyor.

Onun için kalp ameliyatı olan hastalarda mutlaka hastanın bir diş hekimi tarafından değerlendirilip, Ağız içinde ve dişlerde bir enfeksiyonun olmadığından emin olmak istiyoruz.

Ameliyat hazırlıklarının bir diğer yönü de hastanın ameliyat esnasında ihtiyaç duyabileceği malzemelerin hazırlanmasıdır

 • Hastanın kan gurubunun önceden belirlenmesi
 • Kan ihtiyacına karşın hastaya uygun kanın temin edilmesi ve kanın saklanması

ameliyat hazırlıkları için gereklidir.
Genellikle ameliyattan bir gün önce hastalarımızı yatırıp bu hazırlıkları yapmaktayız.

Kalp Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kalp ameliyatı ortalama üç, dört saat süren bir ameliyattır.

Tabi çok kısa süren ameliyatlar olduğu gibi çok uzun süren ameliyatlarda olabilir ama büyük bir oranda %70,80’i ortalama üç, dört saat süren ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda hastalarımızı kalp akciğer makinelerine bağlayarak bu ameliyatları gerçekleştirebileceğimiz gibi hiç bu aletlere bağlamadan çalışan kalpte bu ameliyatların bir kısmını yapmaktayız.

Kalp Ameliyatlarında Karşılaşabileceğiniz Olası Riskler Nelerdir?

Hayatta hiç bir şey sıfır riskli değil. Sonuçta doğum Allah’ın emri. Doğumda da bebeğin ters geldiğini, bebeğin anne karnında kordon dolandığını, bebeğin yaşamı kaybettiği, annenin de ölebildiğini biliyoruz.

Bugün diş çekimi de sıfır riskli değil yada en ufak bir iğne yaptırıyorsunuz iğne üzerinden alerji gelişip problemler yaşatmaktadır.Dolayısı ile hayatta hiç bir şey sıfır riskli olmadığı gibi kalp ameliyatları da maalesef sıfır riskli değildir.

Kalp ameliyatlarını sıfır riskli olması aslında en çok isteyenler bizler kalp cerrahlarıyız.

Ama sonuçta her girişimin belli oranlarda riski var tabi burada göz önünde bulundurulması gereken şey şu hiçbirimiz sapasağlam bir insan alıp kalp ameliyatı yapmıyoruz orta da zaten ciddi bir problem var ve bu problemin kendisi başlı başına hasta için bir risk oluşturmaktadır

Bu bir estetik ameliyat gibi burnunun kaşını düzeltiyim gibi bir şey de değil.

Direk yaşamsal bir organdaki problemlerden bahsediyoruz.Dolayısı ile bir ameliyata karar verilir iken mevcut hastalığın riski ne bu yaşamı ne kadar tehdit ediyor bunun karşılığında ne kadar bir riski ben göz önüne almalıyım ameliyatta ve bu ikisini terazinin iki kefesine koyup tartıp buna göre ameliyat kararı veriyoruz.

Kalp ameliyatlarında risk standart bir risk değil

Sıfıra yakın riskli ameliyatlar olabileceği gibi %50 %60 a yakın riskli ameliyatlarda olabilir
Örneğin bugün çok yaptığımız koroner bypass ameliyatlarının riski Yaklaşık %1 civarında.

Çok sık yaptığımız kapak ameliyatlarının riski %1 civarında ama damarı yırtılmış ana damarı çatlamış bunun kanaması problemi acil servise gelen bir hastanın diseksiyon ameliyatı dediğimiz bir hastanın örneğin ameliyatının riski %20’lere %30 ‘lara çıkabilir.


Yada yine bir bypass ameliyatı ama hasta 90 küsur yaşında böbrek yetmezliği var karaciğer yetmezliği var ilave bir sürü sorunu var, bu hastada da koroner bypass ameliyatı yaptığımız zaman bu asla %1 değilBu hastanın belki ameliyatının riski %50’lere kadar çıkabilmektedir.

Dolayısı ile hastalığın yada ameliyatın riski değil ameliyat olacak insanın karşılaştığı riskten bahsediyoruz biz burada ve bu da maalesef standart değil

Takdir edeceğiniz gibi 20 yaşında doğum yapan bir insan ile 45 yaşında doğum yapan bir insanın doğum sırasında karşılaşacağı riskler nasıl bir değilse 40 yaşında bypass ameliyatı olacak 90 yaşında bypass ameliyatı olacak bir insanın ameliyatının riskleri de aynı değil.

Yapılış şekline göre Kalp Ameliyatları Nelerdir?

Kalp Ameliyatlarında en çok kullanılan yöntem; Sternum adı verilen iman tahtası kemiğinin kesilmesi ile yapılan klasik kalp ameliyatıdır.
Son 10 sene içerisinde gelişen teknoloji ile Minimal İnvaziv ( Küçük Kesi, Koltuk Altı Kalp Ameliyatı v.

s ) ve Da Vinci Robotik Cerrahi Kalp Kapakçığı Ameliyatları yüksek başarı oranları ile giderek artan sayılarda yapılmaktadır.

Bu tür ameliyatların en büyük avantajları; kemik kesilmemesi, daha az ağrı, daha hızlı iyileşme, küçük kesi nedeni ile daha kozmetik olması ve günlük yaşantıya daha çabuk dönülmesidir.

Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kalp Ameliyatları genellikle; genel anestezi altında kalp – akciğer makinası desteği ile kalbi durdurarak veya çalışan kalpte yapılır.

Kalp Ameliyatı Sonrası Uyanma Süresi

Kalp Ameliyatı sonrasında hastalar ortalama 4 ila 6 saat içerisinde uyanıp solunum cihazından ayrılırlar.

Kalp Ameliyatı Sonrası Yoğun Bakım

Kalp Ameliyatı sonrasında; hastalar genellikle ortalama 24 saat yoğun bakımda takip edilirler. Bu süre sonunda servise çıkartılırlar. Ortalama 4 ila 5 gün içerisinde taburcu edilirler.

Hastalığa bağlı Kalp Ameliyatları Nelerdir ?

En sık yapılan kalp ameliyatı koroner bypass ameliyatıdır. Bunu sırası ile Aort ve Mitral Kapak hastalıkları, Aort Anevrizma ( Baloncuk Hastalığı ), kalbin doğuştan olan anomalileri ( Delik , Damarlarda daralma v.s) , ritim bozuklukları, damar yırtılmaları ve kalp yetersizliği nedeni ile yapılan destek cihazları ve kalp nakli takip eder.

Koroner Bypass Ameliyatı

Bypass Ameliyatı : Göğüsten, Koldan alınan atardamar veya bacaklardan alınan toplardamarların kalbin tıkanmış olan koroner damarına takılması işlemidir.Bu girişim sonrasında tıkalı damardan geçemeyen kan akışı yeni takılan damarlardan geçerek kalbi besler.

Kalp Kapağı Ameliyatları

Kalp Kapakçığı Ameliyatında en çok ameliyat edilen kapakçıklar aort ve mitral kapaktır. Bir Üçüncü olarak triküspid kapak da etkilenerek sorun çıkarabilir.

Aort Kapak Ameliyatı

Aort Kapak Ameliyatı : En sık yapılan aort kapak ameliyatları, kalsifik aort kapağı , romatizmal aort kapağı ve biküspid aort kapağı hastalıkları nedeni ile yapılmaktadır. Aort Kalp Kapağı ameliyatlarında öncelikli olarak kalp kapağının tamir edilmesi, tamire uygun değil ise protez kapak ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Mitral Kapak Ameliyatı

Mitral Kapak Ameliyatı : Göğüsten, Koldan alınan atardamar veya bacaklardan alınan toplardamarların kalbin tıkanmış olan koroner damarına takılması işlemidir.Bu girişim sonrasında tıkalı damardan geçemeyen kan akışı yeni takılan damarlardan geçerek kalbi besler.

Triküspid Kapak Ameliyatı

Triküspid Kapak Ameliyatı : Sıklıkla romatizmal hastalık veya mitral kapak hastalığı sonucu kapakta darlık veya yetersizlik oluşur. Triküspid Kalp Kapağı ameliyatlarında öncelikli olarak kalp kapağının tamir edilmesi, tamire uygun değil ise protez kapak ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Источник: //cemalhan.com/kalp-ameliyati/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yaşlılıkta Görülen Demans ve Alzheimer
Yaşlılıkta Görülen Demans ve Alzheimer
Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor
Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor