Kalp Hastaları Oruç Tutabilirler Mi?

Kalp hastaları oruç tutabilir mi?

Kalp Hastaları Oruç Tutabilirler Mi?

Kalp hastalarının Ramazan ayında yapması gerekenlerle ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr.

Türkay Özcan, kalp hastalarının 'oruç tutabilirim' veya 'tutamam' diye bir karar vermelerinin kolay bir karar olmadığını belirterek, 'Çünkü kalp hastalığı, hafif ritim bozukluklarından çok ciddi, çok ileri düzeyde koroner arter hastalığı, kalp yetmezliğine kadar bir yelpazesi vardır. Onun için mutlaka bu hastaların bir doktor, özellikle bir kardiyolog kontrolünden geçtikten sonra karar vermesi doğru olur.

Özellikle koroner arter hastalığı olup da tedavi edilmemiş olanlar, çok ileri düzeyde kalp yetmezliği hastalığı olanlar, çok ileri düzeyde kapak hastalığı olanlar, ciddi ritim bozukluğu olan hastaların oruç tutmaları çok uygun değil. Fakat eğer kalp hastaları stabil ise az sayıda ilaç alıyorlarsa, günlük bir defa ilaç almak ile tedavileri mümkün ise bunların oruç tutmalarında herhangi bir sakınca yok, oruç tutabilirler' diye konuştu.

'KALP HASTALARINDA SUSUZLUK KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİR'

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bu açlık ve susuzluktan sonra akşam yenilen ağır yağlı, ağır kalorili diyetler zararlı.

Özellikle sigara içen hastalarımızın orucu hemen açtıktan sonra yoğun sigara içimi, kalp krizini artıran önemli faktörlerden biridir.

Onun için eğer stabil, kontrol altında bir kalp hastalığı varsa ve oruç tutuyorsa kişi mutlaka akşam yemeklerini daha hafif, az yağlı ve az kalorili yemeli. Tatlılardan özellikle sütlü, hoşaf gibi tatlılar yemesini öneriyoruz.

Sigarayı hemen değil aralıklı nadir içmesi, -ki tabi gönül ister ki bu kişilerin hiç sigara içmemesi- özellikle 15-16 saatlik susuzluk kanın akışkanlığını azaltabileceği için, kalp hastalarında bu durum kalp krizini tetikleyebilir. Bu bakımdan dikkat etmek lazım.'

Kalp hastalarının oruç tutabilir mi yoksa tutamaz mı kararını verebilmek için hastanın yaşadığı yerin de önemli olduğuna dikkat çeken Özcan, 'Eğer hasta klimalı bir yerde yaşıyorsa, yazı yaylada geçiriyorsa bunların oruç tutmaları daha kolay olabilir. Ama güneş altında çalışan bir hastanın oruç tutması doğru değil. Bu hastalarda sıcak ile beraber sıva kaybı da ciddi şekilde artacağı için kalp krizi riski bu hastalarda artabilir' şeklinde konuştu.

Bu hastaların normal günde olduğu gibi Ramazan ayında da yemeklerine dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Özcan, 'Koroner arter hastalığı olan hastalar eğer oruç tutuyorsa zaten normalde de yapması gereken şeyler ama orucunu açarken mutlaka kızartmalı gıda yerine fırında pişmiş gıdaların tercih edilmesi mutlaka önerilmekte. Yemek porsiyonları daha küçük olmalıdır. Kalp hastalarının çoklu ilaç kullanımından dolayı birçoğunun midesinde de rahatsızlık olduğu için bu hastaların baharata da dikkat etmesi gerek' dedi.

'HASTA VE DOKTORUN ORTAK KARAR ALMASI EN DOĞRU'

Özellikle bypasslı hastaların önemli olduğunun altını çizen Özcan, sözlerine şöyle devam etti: 'Bypasslı hastalarda eğer hasta yeni bypass olduysa, herhangi bir sıkıntısı yok ise, az miktarda ilaç alıyorsa oruç tutmasında bir sıkıntı yok.

Ancak bypasslı hastalarda göğüs ağrıları, nefes darlığı, çarpıntıları varsa, çoklu ilaç almak zorunda ise bu bypasslı hastalarda tekrar bir damar tıkanıklığı olabileceği ve kalp yetmezliği oluşabileceği için oruç tutmalarını pek önermiyoruz.

Kalp hastalarının oruç tutmaya karar vermeden önce bir kardiyolog tarafından son kez bir kontrollerinin yapılıp, ilaç düzenlemelerini yapıp, hasta ve doktorun ortak bu yönde karar almaları en doğru gibi gözükmekte.'

Hipertansiyonlu hastalarının bazılarının da oruç tutmasının sıkıntı oluşturabileceğini söyleyen Özcan, 'Bir hastada kontrolsüz hipertansiyon varsa, tedavi edilmemiş koroner arter hastalığı varsa veya ileri kalp yetmezliği varsa, bu hastaların mutlaka oruç tutmamaları gerekiyor.

Öncelikle tansiyonları düzeltilmeli, tedavileri yapılmalı ve tansiyon kontrol altına alınabilecekse oruç tutmaları önerilebilir. Onun haricinde 2-3 defa ilaç alması gerekiyorsa hastaların doğal olarak oruç tutmakla bu oruç düzeni de bozulacağı için oruç tutmalarını önermiyorum. Tabii oruç tutmak bir ibadettir. Tutmak isteyen hastalarımıza yardımcı olmak lazım ama her şeyin başı sağlık.

Öncelikle sağlığımıza dikkat edip, sağlığımızı bozmadığı sürece oruç tutmalarını öneririm' diye konuştu.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: https://www.sabah.com.tr/saglik/2013/07/03/kalp-hastalari-oruc-tutabilir-mi

Oruç tutmaması gereken hastalar ve orucun riskli olduğu 6 rahatsızlık

Kalp Hastaları Oruç Tutabilirler Mi?

Ramazan ayında vücudun değişen düzene uyum sağlaması bazen üç haftayı bulabiliyor. Bu durum özellikle kalp hastalarının tedavisinde bazı zorluklara yol açıyor ve ilaç alım saatlerinin yeniden düzenlenmesini gerektiriyor.

Günümüzde birçok kalp ilacı günde tek doz veya iki dozda kullanabiliyor.

Bu nedenle oruç tutmayı düşünen hastaların mümkünse Ramazan başlamadan kendilerini takip eden doktor ile görüşerek en uygun ilaç kullanım şeklini oluşturması gerekiyor.

Oruç tutanlar için Ramazan’da sağlıklı beslenme önerileri

Kronik kalp yetmezliği olan hastaların tedavileri bazen iftar ve sahur arasına sınırlanamıyor. Bu grup hastaların doktorlarının önerileri çerçevesinde hareket etmeleri ve eğer doktoru izin vermiyorsa oruç tutmamaları gerekiyor.

Ayrıca kalp yetmezliği olan kişiler genellikle vücutta artan tuz ve suyu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorlar.

Bu ilaçların etkisi nedeniyle oruç zamanı aşırı tuz ve su kayıpları, sonrasında ise bayılmalar ve hatta şoklar bile gündeme gelebiliyor.

İftarda ise vücutta aşırı su ve tuz yüklenmesi, zaten sınırda pompalama gücü olan kalbi aşırı çalışmaya zorluyor. Hızlı ve çok yemek sonrası sindirim sisteminin kan dolaşımı artıyor. Bu da kalbe yüzde 20 ilave yük getirerek kalp krizlerine yol açabiliyor.

Oruç tutan diyabet hastalarında kalp sorunları yaşanabilir

Diyabet hastalığında beslenme biçimi çok önemli. Şeker hastalarının 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmesi yani sık sık yemek yemesi gerekiyor.

Oysa şeker hastası olanlar oruç tutarken, tedavide olması gerekenin aksine akşama kadar aç kalıyor ve şekerleri düşüyor. İftarda yenen yemeklerle de vücuda fazla miktarda şeker girdiğinden şeker normal düzeyinin çok üstüne çıkıyor.

Diyabet hastalarının kanında çok miktarda bulunan şekerin damar sertliğine neden olması kalbe gelen kan miktarı azalıyor.

Bunun sonucu olarak göğüs ağrısı, kalp krizi veya ani kardiyak ölümler ortaya çıkabiliyor. Öğünlerden iki saat sonra ortaya çıkan tokluk kan şekeri yüksekliği de bu riski artırabiliyor.

Diyabet hastası olmayan kişilerde yemekten sonra pankreasta üretilen insülin hormonu hızlı bir şekilde salgılanırken, şeker hastalarında bu hızlı erken dönem insülin salgılanması kayboluyor. İlaç ve insülin alan şeker hastalarının bunları kesinlikle aksatmaması gerekiyor.

Çünkü etki süreleri 8-12 saat arasında değişiyor ve hasta bu ilaçları almayı kendi başına bırakırsa kalp ve tansiyon hastalık riskini daha da artırıyor.

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? İşte uzmanından öneriler

Bu dönemde ülserin delinmesi veya ülser kanaması nedeniyle hastanede yatan hastaların sayısında belirgin bir artış gözleniyor.

Ülser kanaması geçiren hastaların eğer şikayetleri devam ediyorsa mutlaka kontrolden geçmeleri gerekiyor. Ülseri tamamen iyileşmeyen hastaların ise oruç tutmaları tavsiye edilmiyor.

Ayrıca ülser hastaları oruç tuttukları takdirde fazla miktarda ağrı kesici kullanıyorlar. Ancak bu hastaların ağrı kesici de kullanmamaları gerekiyor.

Ramazanda yüksek tansiyona bağlı sorunlar artıyor

Oruç tutan hipertansiyon hastaları tedavilerine dikkat etmemeleri durumunda önemli sorunlarla karşılaşabiliyor.

Bu nedenle oruç tutmak isteyen hipertansiyon hastalarının mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekiyor.

Doktoru tarafından oruç tutmalarına izin verilen hipertansiyon hastalarının iftarda aşırı yemek yememeye dikkat etmeleri şart. Ancak hipertansiyon hastalarının ilaçlarını aksatmadan kullanmaları gerekiyor.

Bu nedenle de oruç bu kişiler için tehli sonuçlara neden olabiliyor. Ayrıca bazı kişiler oruç tuttuklarında daha stresli oluyorlar ve bu durum tansiyonlarının daha da yükselmesine neden olabiliyor. Ramazan ayının ilk günlerinde yüksek tansiyona bağlı sağlık sorunları daha sık yaşanıyor.

Böbrek hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gerekenler

Böbrek hastaları oruç tutabilir mi?

Böbrek yetersizliği tedavisinde bol su içilmesi gerekiyor. Böbrek hastalarının oruç tutmaları sakıncalı olup, böbrek yetersizliği olanların oruç tutmaları halinde yetersizlik daha da ilerliyor.

Ramazan ayında böbrek hastaları, iftar ile sahur arasındaki dönemde su açıklarını kapatamadıklarından hastalığının farkında olmayan birçok kişi, ramazan sonrası böbrek yetersizliği nedeniyle doktora başvuruyor.

Diğer taraftan böbrek taşı olan hastaların susuz kaldığı dönemlerde şikayetleri artabilir.

Oruç tutan depresyon hastalarında geri dönüşler yaşanabiliyor:

Ağır depresyon, panik atak ve sürekli kaygı bozukluğu gibi psikolojik hastalıkları olanların oruç tutması uygun değil.

Kişi mutlaka oruç tutmak istiyorsa bunu devamlı gittiği doktoruna danışmalı, eğer müsaade edilmiyorsa tutmamalıdır.

Psikolojik tedavi gören insanların bir kısmının kullandığı ilaçların kanda çok dengeli olması gerekiyor. İlaçların bırakılması hastaların sorun yaşamasına neden olabiliyor.

Kalp hastaları oruç tutabilir mi?

Kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden sessizce olabileceği gibi kişinin günlük aktivitelerini engelleyecek düzeyde sorun çıkaran şikayetlere de dönüşebilir. Kalp hastalığının derecesine göre kontrol altındaki kalp hastaları oruç tutabilirler.

Ancak kalp hastası olan kişinin mutlaka bu konuda kendisini takip eden doktoruna danışması gerekir.

Son 1 yıl içinde kalp krizi hikayeniz yoksa, ilaç tedavisiyle kontrol altında olan kalp ve yüksek tansiyon hastasıysanız doktorunuza danışarak oruç tutabilirsiniz.

Bilinçli tutulan oruç kalbi koruyor

 • Son 1 yıl içinde yeni kalp krizi geçirenler,
 • Kalp hastalığına bağlı kontrol altına alınamayan şikayeti olanlar,
 • Çoklu ilaç kullanımını gerektiren kalp yetmezliği olanlar,
 • Kontrolsüz hipertansiyon hastaları,
 • Kalp kapak protezi ya da artmış inme riski nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullananların oruç tutmaları sağlıklı değildir.

Eğer stent son 1 yıl içinde takılmışsa, stent ve diğer damarlarda problem çıkmaması için genelde ikili kan sulandırıcı tedavisi uygulanır. Bu dönemde kişinin oruç tutması doğru olmaz.

Ancak stent uygulaması ardından 1 yıl geçmiş ve hastanın şikayetleri kontrol altındaysa yine doktoruna danışarak oruç tutmasında sakınca olmayabilir. Kişide sadece kalp pili olması oruç tutmak için engel değildir.

Kalp ya da kalp dışı diğer yandaş hastalıkların varlığı kişinin oruç tutmasına engel olabilir.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar oruç tutabilir mi?

Kişinin;

 • İnme riskini azaltmak amacıyla geçici ya da sürekli kan sulandırıcı ilaç kullanması gerekiyorsa,
 • Kalp krizi veya kalp krizi olmadan da akut koroner sendrom dediğimiz kalp damar hastalığında akut alevlenmeye bağlı 1 yıl ikili kan sulandırıcı tedavi alması gerekiyorsa oruç tutması uygun değildir.

Kronik kalp damar hastalığı olup da kontrol altında olan ve sadece koruyucu olarak düşük doz aspirin kullanması önerilen hastalar doktor kontrolünden geçtikten sonra oruç tutabilirler.

Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmelidir?

Hangi hastalar oruç tutamaz? Mide hastaları için ramazan önerileri

En kötüsü ise uzun süren açlık ardından yağlı, çabucak, çok miktarda yemek yemektir. Bu şekilde mide ve barsak sistemine giden kan miktarı artışıyla kalbin iş yükü de artacaktır.

Bu da ani kalp krizlerine neden olabilir.

Bu yüzden özellikle bilinen kalp hastalığı olanların, aslında herkesin, günlük almaları gereken besin miktarını iftarla sahur arasında bölüştürerek azar azar ve sık alması en uygun yöntemdir.

Oruç, sağlıklı insanları kalp hastalıklarından koruyor

Oruç tutanların kalp damar sisteminde pıhtılaşma azalıyor. Gene oruç tutanlarda HDL artıyor, kötü huylu kolesterol ile trigliserid düzeylerinde ise azalma olmuyor ancak yükselme de yaşanmıyor.

Kronik kalp hastalığı için bir risk faktörü olan homosisteinin oruç tutanlarda en düşük düzeylere geriliyor.

Sağlıklı kişilerde oruç koroner kalp hastalığından korunma sağlıyor, kronik kalp hastalarında ise şikayetlerin ilerlemesini önlüyor veya azaltıyor.

Su tüketimleri ne düzeyde olmalıdır?

Doktor tarafından başka bir şey önerilmediyse günlük su tüketimi en az 2 litre olmalıdır. Bu miktar yine iftarla sahur arasında bölüştürülerek alınmalıdır. Özellikle ilaç tedavisi altında olan hipertansiyon ve bilinen kalp damar hastası olan hastaların bu konuya özen göstermesi hayati önem taşır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/oruc-kalp-diyabet-ulser-tansiyon-bobrek-depresyon/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.