Kalp Hastalarına Kardiyak Rehabilitasyon

Kardiyopulmoner Rehabilitasyon

Kalp Hastalarına Kardiyak Rehabilitasyon

Tanım olarak kardiyak rehabilitasyon kalp ve damar hastalığı olan kişilerin maksimal fiziksel, psikolojik ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırılması amacı ile uygulanan işlemlerin tamamıdır.

Eskiden enfarktüs yada by pass geçiren hastalar birkaç aya kadar uzayan yatak istirahatine alınırken, sonraları erken hareket eden hastaların günlük yaşamlarına daha kolay uyum gösterdikleri, komplikasyonlara daha az maruz kaldığı gözlenmiş ve bu yönde yapılan çalışmaların ışığı altında kardiyak rehabilitasyon doğmuştur.

Günümüzde gelişmiş batı ülkelerinde kardiyak rehabilitasyonun önemi anlaşılmıştır ve yaygın olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde de, sağlık bakanlığının teşviki ile bu konunun önemi giderek daha iyi anlaşılmaktadır.

Hangi Hastalarda Uygulanır?

Kardiyak rehabilitasyon koroner arter hastalığı olan kişilerde, miyokard infarktüsü, koroner arter by-pass cerrahisi sonrası, kalp yetmezliği ve hipertansiyon varlığında, kalp pili sonrası, kalp kapak hastalıklarında, kalp nakli sonrası gibi birçok kardiyak durum ve hastalıkta uygulanmaktadır.

Kardiyak rehabilitasyonun amacı nedir ?

Kardiyak rehabilitasyon kalp hastalığı yada cerrahisi nedeni nedeni ile fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak kısıtlanan hastanın işine ve sosyal hayatına geri dönebilmesi, fonksiyonel düzeyinin geliştirilmesi, semptomatik iyileşmesinin sağlanması, hastanın endişe ve depresyonun giderilmesi, sosyal hayatına geri dönüşünün sağlanması ve hastanın yaşam süresinin uzatılması amaçlanır.

Kardiyak rehabilitasyon programları ile kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranlarında ve ikinci enfarktüs riskinde %30 lara varan azalma olduğu gösterilmiştir.

Kardiyak rehabilitasyon ekibinde kimler bulunur?

Kardiyak rehabilitasyon içinde fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, hastayı kardiyak yönden izleyen hekim, kardiyak rehabilitasyon konusunda eğitim almış diyet uzmanı ve iş-uğraşı terapistinin yer aldığı bir ekip ile yapılır.

Nasıl yapılır?

Merkezimizde kardiyak rehabilitasyon programına alınacak hasta kardiyoloji uzmanımız tarafından dikkatlice değerlendilir. Risk durumuna göre fizik tedavi uzmanı tarafından o kişiye kişiye özel egzersiz programı belirlenir.

Hastalar aerobik egzersizlerin yanısıra solunum, postür, gevşeme ve hafif düzeyde kas kuvvetini artıran egzersizler programına alınırlar.

Aerobik egzersizler bu iş için geliştirilmiş olan ve hastanın EKG sini,kalp ritmini, kan oksijen düzeyini,

Kardiyak rehabilitasyonla kazanımlar nelerdir

Genel kondüsyon artışı, aynı iş yükünde kalp hızında azalma, tansiyonda düşme, kalp kasının kasılma gücünde artış, oksijen tüketiminde ve egzersiz kapasitesinde artış, kalp kası dolaşımında artış, vücut yağ oranında azalma, kan kolesterol ve trigliserid düzeyinde azalma, aterosklerozun azalması, psikolojik durumda düzelme beklenir.

Egzersiz gerçekte kalp için en iyi ve en doğal ilaçtır.

PULMONER REHABİLİTASYON (AKCİźER HASTALIKLARI REHABİLİTASYONU)

Pulmoner rehabilitasyon kronik akciğer hastalığı olan kişilerde hastalığın yol açtığı engelliliğin azaltılması ve maksimal fonksiyonel kapasiteye ulaşılmasını hedefleyen tıp sanatıdır.

Kronik obtruktif akciğer hastalığı (KOAH-kronik bronşit, amfizem, astım) ölüm nedenleri arasında beşinci, uzun süreli özürlülük nedenleri arasında ikinci sıradadır.

Bu hastalarda gözlenen nefessizlik hissi, öksürük ve hava yolunun kronik kısıtlanması endişe, korku ve kronik yorgunluğa yol açmaktadır. Yeterli oksijen alabilme gayreti solunum kaslarını aşırı yormakta ve kişi kendini halsiz ve güçsüz hissetmektedir.

Kronik solunum sıkıntısı hastanın günlük aktivitesini azaltmakta, genel egzersiz kapasitesi düşürmekte ve günlük yaşamında bağımlılık yaratmaktadır. Bu da beraberinde gerginlik, depresyon, bağımlılık gibi ikincil durumlara yol açmaktadır.

Hangi hastalarda yapılır?

En sık kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olanlar rehabilitasyon programına alınmakla birlikte astım, kistik fibrozis, resriktif akciğer hastalıklarıda bu programa dahil edilebilirler.

Ayrıca akciğeri tutmayıp dolaylı yoldan solunum fonksiyonlarını etkileyen omurga-göğüs kafesi deformiteleri, bazı kas ve sinir sistemi hastalıkları, postpolio sendromu olan bireyler de pulmoner rehabilitasyon programına alınabilirler.

Pulmoner Rehabilitasyonun Amacı Nedir?

Pulmoner rehabilitasyon ile solunum sıkıntısı olan hastaların günlük yaşantıları içerisinde hareketlilik düzeylerini artırmak, solunumu egzersizler ile etkili solumayı ve öksürmeyi öğretmek , solunum sıkıntısı ataklarını ve hastaneye yatış sıklığını ve süresini azaltmak amaçlanır.

Pulmoner rehabilitasyon ekibinde kimler bulunur?

Pulmoner rehabilitasyon temel olarak fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, fizyoterapist, hemşire, iş-uğraşı terapistinin dahil olduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. 

Pulmoner rehabilitasyonun kazanımları nelerdir?

– Solunum sıkıntısının azalması  

– Hastaneye yatış sıklığının ve hastaneye başvuru sayısının azalması  

– Kan oksijen düzeyinde artma  

– Genel kondüsyon artışı  

– Yaşam kalitesinde artış  

– Gerginlik ve depresyon düzeyinde azalma, kendine güvenin artması  

henüz kurulum aşamasındadır…

Источник: https://medipoint.com.tr/kardiyopulmoner-rehabilitasyon/

Kardiyak Rehabilitasyon

Kalp Hastalarına Kardiyak Rehabilitasyon

Memorial Hastanesi Spor Hekimliği uzmanları, kardiyak rehabilitasyonun kalp hastalarının iyileşme süreci üzerindeki etkilerini anlattı.

Modern tıp yaşama yıllar, rehabilitasyon da bu yıllara yaşam katar. Aynı felsefe, kardiyak hastaların rehabilitasyonu içinde geçerlidir. Bunun ötesinde, kardiyak rehabilitasyon hastanın yaşamına da yıllar katar. Kardiyak rehabilitasyon, kalp ve damar hastalığı olan kişilerin maksimal fiziksel, psikolojik ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırılması amacıyla uygulanan işlemlerin tümüdür.

Kardiyak rehabilitasyon nedir, kaç aşamada gerçekleştirilir?

Kardiyak rehabilitasyon, kalp hastasının en kısa sürede iyileşmesini ve normal yaşantısına geri dönmesini sağlar. Hastalık, kalbin durumu ve özel ihtiyaçlar göz önüne alınarak kişiye uyan bir kalp rehabilitasyon programı tasarlanır. Bu program iki safhada gerçekleştirilir:

Egzersiz: Doktor kontrolü altında güvenle yapılacak egzersizlerle, kaslar ve kalp güçlendirilir.

Eğitim ve danışmanlık: Kişi, hastalığının ve kalbinin durumuna göre sağlıklı alışkanlıklar edinebilir.

Kardiyak rehabilitasyon kişiye neler sağlar?

Göğüs ağrısı, nefes kesilmesi gibi şikayetler azalır; hastanın iyileşme süreci hızlanır. Hasta en kısa sürede normal yaşantısına geri döner ve kuvvet kazanır. Bunun yanı sıra kişinin gelecekte kalp sorunu yaşama ve kalp nedeniyle hastaneye başvurma riski ve stres azalır. Hasta bu şekilde daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürer.

Kardiyak rehabilitasyondan kimler faydalanabilir?

Kalp hastaları (göğüs ağrısı, angina pektoris), kalp ameliyatı olanlar, kalp krizi geçirenler, balon anjiyoplasti, stent takılması gibi kardiyak girişim yapılan hastalar, kalp yetmezliği olan hastalar, hipertansiyon hastaları.

Kardiyak rehabilitasyon ile hasta için neler hedeflenmektedir?

Bunları kalp, akciğer ve kasları güçlendirmek, kondisyonu artırmak, kan yağları ve kolesterolü düşürmek, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak, hastayı ideal kiloya ulaştırmak ve bu kiloyu korumasını sağlamak, yüksek tansiyonu düşürmek, stresle başa çıkma yollarını öğretmek, sigarayı bıraktırmak, şeker hastalığını (diyabet) kontrol altında tutmak, hastanın ihtiyacı olan ilaçları kullanmasını sağlamak, kişinin hastalığı öncesindeki yaşantısına geri dönmesini sağlamak ve hayattan ze almasına yardımcı olmak şeklinde sıralayabiliriz.

Kardiyak rehabilitasyon programının içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

 • Egzersiz programına başlamadan önce kardiyolog kontrolünde özel bir “efor testi” yapılır.
 • Efor testinden elde edilen bilgiler ışığında kişiye özel, etkili ve güven içerisinde yapabileceği bir egzersiz programı çıkarılır.
 • Kişinin, haftanın üç günü güvenli bir ortamda EKG, nabız ve tansiyonunun sürekli takip edildiği egzersizlerle, kalbi ve kasları kuvvetlendirilir.
 • Hastanın, hastalığı ile ilgili olarak yaşamını ne şekilde düzenlemesi gerektiği hususunda eğitim seminerleri alması sağlanır.
 • Hastaların, beslenme alışkanlığı, cinsel yaşam, stresle başa çıkma gibi merak ettikleri konularda danışmanlık hizmeti almaları sağlanır.
 • Hastanın vücudundaki yağ miktarı ölçülerek ulaşması gerekli ideal kilo ve vücut yağı oranı belirlenir.
 • Yapılan özel bir test ile (indirekt kalorimetri) bazal metabolizma hızı ölçülerek kişiye özel günlük kalori ihtiyacı hesaplanır.
 • Diyetisyen, bazal metabolizma hızı ve hastalığı göz önünde bulundurarak, kişinin beğenisine hitap eden bol seçenekli bir diyet programı hazırlar.
 • Kullanılan ilaçlar ve egzersiz programı, kişinin değişen ihtiyaçlarına göre yeniden ayarlanır.
 • Program sonunda kardiyolog tekrar efor testi yaparak elde edilen gelişmelerin korunması ve kişinin neler yapması gerektiği konusunda önerilerde bulunur.

Ameliyat ettiği hastalarını kardiyak rehabilitasyona yönlendiren Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr.

Bingür Sönmez de, kardiyak rehabilitasyonun kalp sağlığına olumlu etkileri hakkında bilgi verdi.

Hastalarınızı ameliyat sonrası hayata hazırlamak için ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz?

Biz kalp cerrahları, yıllarca hastalarımıza kalp sağlıkları için neler yemeleri gerektiğine ilişkin telkinlerde bulunduk. Bugün artık böyle önerilerde bulunmuyoruz. Hasta ne yemesi gerektiğini sorduğunda onu bir diyetisyene yönlendiriyoruz.

Diyetisyen hastanın boyunu, kilosunu, vücut yağını ölçüyor yaşına ve cinsiyetine göre diyet veriyor. Enfarktüs geçirmiş olan hastalarımıza nasıl egzersiz yapacaklarını da söylemiyoruz. Egzersiz programı, kalp rehabilitasyon uzmanı ile birlikte belirlenerek hastanın yaşına, kilosuna, sağlık durumuna göre hazırlanıyor.

Biz de hastalarımızı ameliyattan sonra neler yapmaları gerektiği konusunda kardiyak rehabilitasyon uzmanına yönlendiriyoruz.

Hastalarınızı ameliyattan ne kadar sonra böyle bir programa yönlendiriyorsunuz?

Ameliyat ettiğim hastaları bir ay sonra kardiyak rehabilitasyon uzmanına gönderiyorum. Kardiyak rehabilitasyon, üç aylık programlar halinde yapılıyor. Hasta üç ay sonra neler yapması gerektiğini öğreniyor. Hastanın bu programları uyguladıktan sonra doktorundan yılda bir kez bu konuda yardım alması yeterli oluyor.

Kardiyak rehabilitasyonun kalp sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Kardiyak rehabilitasyon, hastaların normal yaşantılarına hızla geri dönmelerini ve sosyalleşmelerini sağlıyor. Psikolojik sorunlarını çözdüğü gibi, fiziksel performanslarının da bir ay içinde açılmasını sağlıyor. İyi bir kardiyak rehabilitasyon, hastanın ameliyat sonrasında kan yağlarının düşmesine yardımcı oluyor, nabzını ve iştahını düzene sokuyor.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kardiyak-rehabilitasyon/

Kardiyak rehabilitasyon Nedir?

Kardiyak rehabilitasyon size daha aktif olabilmenizi ve daha güçlü bir kalbe ve daha sağlıklı olmanıza yol açabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı öğretir. Kardiyak rehabilitasyon, kendinizi daha iyi hissetmenize ve gelecekteki kalp problemleri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kardiyak rehabilitasyonda, bir sağlık profesyoneli ekibiyle çalışırsınız. Genellikle ekip bir doktor, hemşire uzmanı, diyetisyen, egzersiz terapisti ve fizik tedavi uzmanı içerir. Ekip, sağlığınız ve hedefleriniz doğrultusunda size özel bir program tasarlar. O zaman size başarılı olmanıza yardımcı olmak için destek verirler.

Kalp probleminiz varsa veya ameliyat olmuş iseniz egzersiz yapmaktan korkabilirsiniz. Veya hiç egzersiz yapmadıysanız, nasıl başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Kalp rehabilitasyon ekibiniz yavaş başlama ve kalbiniz için iyi bir seviyeye kadar çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu hastane ve rehabilitasyon merkezi, kalp rehabilitasyon programları sunmaktadır. Kalp rehabilitasyon grubunun bir parçası olabilirsiniz, ancak her kişi kendi planını takip edecektir.

Kardiyak rehabilitasyonu neden yapılır?

 1. Kalp krizi geçirmiş hastaların, kalp krizi geçirmeyenlere oranla kalp krizi geçirme riski çok daha yüksektir. Bunun için kardiyak rehabilitasyonu hastanın tekrar kalp krizi geçirmesine engel olur.
 2. Kalp yetmezliği hastanın günlük yaşamını olumsuz olarak etkiler. Kardiyak rehabilitasyonu hastanın günlük yaşamının kolaylaşmasını sağlar.

 3. Kroner arter olarak bilinen atardamar rahatsızlığında kardiyak rehabilitasyonu uygulanarak hastanın kalp ritmi düzenlenir ve atardamarın faaliyeti devam ettirilir.
 4. Anjina olarak adlandırılan göğüs hastalıkları hastanın hareketini kısıtlayacak seviyede ağrı yaşamasına neden olur. Kardiyak rehabilitasyonu ile bu ağrılar azaltılabilir.

 5. Kalp hastalıklarının bir kısmı doğuştan, bir kısmı ise sonradan meydana gelir. Doğuştan gelen kalp hastalıklarında kardiyak rehabilitasyonu tedavi de önemli bir yer tutar.
 6. Kalp naklinin ardından hasta hayatının bazı fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanır. Kardiyak rehabilitasyonu ile hastanın hayatı kolaylaştırılabilir.

 7. Kalp kapağı rahatsızlıklarında kardiyak rehabilitasyonu hastanın günlük hayatını düzene sokar.

Kardiyak rehabilitasyonun riski var mıdır?

Kardiyak rehabilitasyonunu; kalp hastalığı olan, kalp ameliyatı ya da kalp krizi geçirmiş olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Kardiyak rehabilitasyonunda her hastaya özel bir tedavi planı uygulanmaktadır. Hastalara uygulanan tedavi hastalığa, hedeflenen sonuca ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

Kardiyak rehabilitasyona kimler katılmalıdır?

Doktorlar sıklıkla kalp krizi veya bypass cerrahisi geçirmiş insanlar için kalp rehabilitasyon reçetelerini yazarlar. Ancak birçok kalp veya kan damar hastalığı olan insanlar kalp rehabilitasyonundan fayda sağlayabilirler. Rehabilitasyon size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Kalp yetmezliği.
 • Periferik arter hastalığı (PAD).
 • Kalp nakli yaptırmayı ya da yapmayı planlıyorsunuz.
 • Koroner arter açmak için anjiyoplasti vardı.
 • Vana değiştirme gibi başka bir kalp ameliyatı tipi de vardı.

Kardiyak rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Kardiyak rehabilitasyonu 4 aşamada uygulanır:

 • Tıbbi değerlendirme: Kardiyak rehabilitasyonu için bir program hazırlanmadan önce yapılan sağlık değerlendirmesidir. Bu aşamada hastanın sağlık problemleri, kalp sağlığının ne seviyede olduğu, hastaya bu bilgiler doğrultusunda bir program hazırlanır. Hazırlanan programın hasta için uygunluğuna alanında uzman kişiler karar verir. Tedavi boyunca kontrolleriniz düzenli olarak yapılır.
 • Fiziksel aktivite: Kardiyak rehabilitasyonuna fiziksel aktivite de dahildir. Fiziksel aktivite süresince hastanın yürüme, koşma, kürek çekme gibi egzersizler uygulanır, hastanın kas gücünün artırılması hedeflenir. Haftalık egzersiz programları ile hastanın dayanıklılık gücü de artılır.
 • Hayat tarzı eğitimi: Kardiyak rehabilitasyonunda hayat tarzını eğitimş önemli bir yere sahiptir. Sigara, alkol kullanımı, fazla kilolar ve yağlar kalp rahatsızlıklarını tetiklenmesine yol açar. Kardiyak rehabilitasyonu sürecinde hayat tarzı eğitimi verilir, hastanın durumuna göre gerekirse kilo vermesi için diyet uygulanır, sigarayı ve alkolü bırakması için psikolojik destek sağlanır.
 • Destek: Kalp rahatsızlıkları hayati bir teh içerir. Kalp rahatsızlıklarında özellikle rehabilitasyon süreci anında sonuç vermez. Rehabilitasyondan etkili bir sonuç alınması için tedavinin belirli bir süre uygulanması gerekir. Bu sürecin tamamlanması için hastaya destek verilmeli ve ümitsizliğe kapılmaması sağlanır. Hasta yakınlarının hastaya ihtiyacı olan psikolojik destek vermesi gerekir.

Kardiyak rehabilitasyonun yararları nelerdir?

Kalp krizinden sonra kardiyak rehabilitasyona başlamak, kalp hastalığından ölme şansınızı düşürebilir ve hastaneden çıkmanıza yardımcı olabilir. Kardiyak rehabilitasyon size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Genel sağlık düzeyi iyidir.
 • Kilo verin veya kilo vermeyin.
 • Daha az depresif ve daha umutlu hissedin.
 • Daha çok enerjiniz olsun ve kendiniz hakkında daha iyi hissedin.

Eski alışkanlıkların değiştirilmesi zor. ancak kalp rehabilitasyonunda, yeni sağlıklı alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olabilecek uzmanların desteğini alırsınız. Ve kardiyak rehabilitasyonda bulunan diğer insanlarla tanışmak, yalnız olmadığınızı bilmenize yardımcı olabilir.

Источник: https://www.romatem.com/tedaviler/kardiyak-rehabilitasyon

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.