Kalp hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

Nefes Darlığı Nedir Neden Olur, Nefes Darlığı Belirtileri

Kalp hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

nefes darlığı nedir neden olur, nefes darlığı belirtileri

Gün içerisinde veya bir işle uğraştığınız sıralarda yeterli miktarda nefes alamadığınızı hissettiğiniz zamanlara nefes darlığı denir. Bu zaman aralıklarına aklınıza gelen ilk düşünce nefes darlığı nedir neden oluşur gibi sorulardır.

Nefes alamadığınızı hissettiğiniz aralıklarda mutlak suretle altında yatan bir sorun veya problem bulunmaktadır. İlk olarak akciğer hemen arkasına kalp, sindirim ve bir takım böbrek sorunları bireyin nefes darlığı hissetmesine sebep olabilmektedir.

Nefes darlığı hissi hastanın vücuduna yeterli miktarda oksijen girmemesi durumudur. Bu sebeptendir ki hastalık sonucunda geniş kapsamlı tetkikler yapılmaktadır.

Nefes darlığı nedir, nasıl geçer gibi sorular ise hastalığın teşhisi konduktan sonra cevabı öğrenilmesi gereken sorulardır.

Her bireyin arada sırada nefesi kesilebilmektedir. Dik bir yokuşu çıkarken, hızlı bir şekilde koşarken, ağır bir antrenman yaparken veya vücudun ciğer kapasitesini zorlayacak bir fiziksel aktivitede bulunurken kişinin nefessiz kalması çok normaldir. Nefesin kontrolden çıktığı zamanlarda nefes darlığı yaşanılmaktadır.

Derin nefes alamama, nefesin yeterli miktarda vücuda girmemesi veya zorlanma durumları bu hastalığın tanımlarındandır. Kişi bu durumların içerisine girdiği vakit kendi kendine nefes darlığı neden olur, nasıl geçer gibi çeşitli sorular sorabilmektedir. Durup dururken veya hergün yaşanması bile kişinin korkması için önemli bir etkendir.

Sebebinin bilinmediği bir sebepten ötürü bireyin nefesinde ani kesilmeler yaşanabilmektedir.
Bir takım insanlar bu sorun ile karşılaşmamak için günlük işlerini aksatıp, tembel bir hayatı seçmeyi yeğlemişlerdir. Çok yanlış bir tutum olmakla birlikte birey içinde bir hayli zararlıdır. Bunun yerine günlük işlerinizi yavaş bir şekilde tamamlayıp işlerden kaçmayı engelleyebilirsiniz.

Nefes darlığı neden olur diyen bir kişi için fazla efor sarfettiği zamanları hatırlatabilirsiniz ya da aşırı sıcak havaların vermiş olduğu buhranı. Kısacası belirli sebeplerden ötürü kendini gösterip hiç beklemediğiniz anlarda da kişi için ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bir aylık bir süreç boyunca nefes darlığı çeken bir insanda kronik nefes darlığı sorunu bulunmaktadır.

Bu insanların hayat kalitesi düşüktür, yaptıkları işten keyif almazlar ve bir çok aktiviten kendilerini mahrum bırakırlar.

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı problemi kişide ani bir şekilde görülmektedir. Diğer hastalıklar gibi yavaş yavaş vücutta birikmek yerine bünyeyi bir anda sarsıp ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığı nedenleri çeşitli hastalıklardan ötürü oluşabilmektedir.

Akciğer ve solunum yolları hastalıklarından ötürü astım, zatürre ve koah hastalığı nefes darlığı sorununa yol açabilmektedir. Hemen arkasına kalp hastalıklarından kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp ritmi de nefes darlığına sebep olmaktadır. Bir diğer nefes darlığı nedeni de panik atak ve kaygıdır.

Bu durumlar içerisinde bulunan kişiler hızlı ve derin bir şekilde nefes alma ihtiyacı isterler. Bunun temel sebebide adrenalindir. Nefesi yoğunlaştırmak ve yavaşlatmak için çeşitli egzersizler olsa da anlık nefes kesilmeleri oluşabilmektedir.

Nefes darlığı nedenleri arasında bulunan diğer hastalıklarda; amfizem, anemi, akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri, akciğer sönmesi, aritmiler, astım, boğulma, hipotansiyon, gırtlak kapağı enfeksiyonu, bir takım sendromlar, kalp krizi, kalp yetmezliği, karbon monoksit zehirlenmesi, koah, kırık kaburga, kas hastalığı, obezite, panik atak, tüberküloz, krup hastalığı, solunum yolu tıkanıklığı, kan pompalama sorunu ve zatürredir.

Nefes darlığı bir çok insanın yanlış bildiği bir hastalık olup çeşitli belirtiler ile görülmektedir. Bireyin ağır bir spor yapması, ciğerlerini zorlaması veya yorucu tempoda iş görmesinin sonucunda nefes almakta zorlanması normal bir durumdur.

Bir çok insan bu aktivitelerden sonra nefes darlığı problemi çekmektedir ve bir takım hastalığı olduğunu düşünmektedir. Nefes darlığı belirtisi böyle bir şey olmayıp bireyin dinlenme halinde akciğerlerinin zorlanması, yeterli nefes alaması ile kendini göstermektedir.

Nefes darlığı göreceli bir kavramdır. Bazı insanlarda psikolojik sebeplerden ötürü oluşup hareket etmese dahi nefesi kesildiğini zanneder. Nefes darlığı belirtileri herhangi bir sağlık sorunu bulunmasa dahi oluşabilmektedir.

Tamamen psikolojik çöküntülerin yol açtığı bir hastalık olup tekrardan kişinin yenebileceği bir olaydır.

Psikolojik Nefes Darlığı

Gençler üzerinde sık bir şekilde gözlenen psikolojik nefes darlığı, diğer bir adı ile hava açıklığı son zamanlarda bir çok insanın başına gelmektedir. Herhangi sebepten ötürü oluşan bu hastalık kişinin rahat bir şekilde nefes almasını engelleyip, daha kalitesiz bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

nefes darlığı belirtileri

Normal nefes alma durumu bir refleks hali olup durduralamayan bir özelliktir. Siz farkında olmadan vücudunuz kendi kendine bu işlemi sürdürür. Bilinçsiz bir şekilde yaptığınız bu işlem bazı insanlarda devre dışı kalmaktadır. Nefes aldığınız sırada karnınız yerine göğsünüz şişmeye başlar.

Bu durum bir süre sonra göğüs ve sırt bölgesinde ağrılara neden olur. Bu işlem sürdükte kişide kaygılar ve endişeler devam eder. Bu hastalığa sahip olan kişiler doğru bir şekilde nefes alamazlar.

Beden içerisinde ise zamanla bir takım ruhsal hastalıklar ortaya çıkıp rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Nefes Darlığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinin belirlenmesi için öncelikle nefes darlığının sebebinin öğrenilmesi gerekilir. Uzman doktor tarafından fiziksel muayene, EKG ve bir takım testler ile hastalığın vücut içerisinde neden olduğu etkiler bulunmaktadır.

Tanı kesinleştiği zaman nefes darlığının neden olduğu hastalık bulunur ve buna uygun bir şekilde tedavi yöntemi uygulanır. Astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığı problemi için bronş gevşetici ilaçlar kullanılır.

Kansızlıktan ötürü oluşan nefes darlığında ise bu durum daha farklı gerçekleşip kansızlığın tedavisi üzerine gidilir. Nefes darlığı tedavisi için kişi kendi çapında da bir takım önlemler almaktadır. Öncelikle sigara kullanıyor ise bırakmalı ve ağır, yağlı besinler tüketmemelidir.

Üst solunum yolundan kaynaklanan hastalıklarda ise birey vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Nefes darlığı hastalığının tedavisi evde bir kaç btikisel ürün ile geçebildiği gibi tıbbi yolla da iyileştirilebilmektedir. Bu aşamada kişi vücudunu iyi tanımalı ve erken teşhis gibi önemli bir faktörü atlamamalıdır.

Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemi için uygulanan ilk tarif; iki su bardağı kadar kaynamış su, üç su bardağı kadar kurutulmuş nanedir. Kaynar suyun içerisine atılan nane parçalarını demlenmek üzere bir köşede bırakarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Diğer bir bitkisel tarif yöntemide; bir parça taze nane, bir şeker kaşığı kadar kuru nane ve üç yemek kaşığı kadar süzme baldır. İşlem için süzme balı ince bir bez parçası üzerine sürüp üstüne kuru nane ve taze naneyi serpiştiririz.

Ballı olan kısmı göğüs bölgesine yapıştırıp akşam o bez ile uyunması önerilmektedir. Nefes darlığı için önerilen diğer bitkiler ise; boru çiçeği, gelincik, günlük ağacı, mahlep, meyankökü ve okaliptüsdür.

Источник: //saglikloji.com/nefes-darligi-nedir-neden-olur-nefes-darligi-belirtileri/

Nefes Darlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı ortaya çıkış hızına ve şekline bağlı olarak akut, kronik ve subakut şeklinde ayrılabilir. Bir de bunlara ek olarak psikolojik nefes darlığından söz edilebilir.

Psikolojik nefes darlığı genellikle gençler arasında sık görülür. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler asla tam anlamıyla rahat nefes alıp veremezler ve göğüslerinde sürekli bir baskı olduğundan şikayet ederler.

Bu durum ruhsal problemlerden kaynaklanmaktadır.

Nefes Darlığı Nedir?

Tıp dilinde “dispne”olarak tabir edilen nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması şeklinde ortaya çıkar, kişi sanki tam nefes alamıyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Kişi nefes darlığını yürüme ya da merdiven çıkma gibi durumlarda zorlanma, hava alma isteği artması veya geçmişe göre daha fazla güç harcama, yeterince hava alamama şeklinde tanımlar.

Nefes darlığı, daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini için mutlaka bir sağlık kuruluşuna, hekime görünmesi gerekir.

1.

Astım
Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu süren ataklar ile hastanın yaşam kalitesini düşüren astım, dünyada 300 milyon insanı etkisi altına almıştır. Astım ataklarını en aza indirebilmek için öncelikle bu hastalığı tetikleyen etmenlerden kurtulmak gerekir. Astımın en yaygın belirtilerinin başında ise nefes darlığı ve öksürük gelir.

2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
KOAH, istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer alıyor. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilir ve tedavi edilir.

Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlarına ulaşmasının başlıca sebebi sigaradır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinde yaşanan gecikmeler de ölüm oranlarını artırmaktadır. İnsanlar nefes darlığı ya da öksürüğü ciddiye almadan yaşamlarına devam ederler.

Ancak bir zaman sonra KOAH fazlasıyla ilerlemiş olur ve tedavi edilemez bir hal alır.

3. Zatürre
Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Zatürre ilk olarak öksürükle birlikte kendini gösterir.

Diğer belirtileri ise kirli ve iltihaplı balgam, halsizlik, iştahsızlık, ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir.

Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp yetmezliği
Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır. Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır.

Diğer belirtileri ise öksürük, iştahsızlık, yorgunluk, ödem, çarpıntı, kilo alımı ve geceleri sık idrara çıkmadır.

5. Obezite
Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

Genellikle fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, dengesiz beslenme ve spor yapmadan hareketsiz bir yaşam sürmek giderek kilo artışına sebep olurken hayati organları da tehye sokmaktadır. Kilolu bir anne babanın çocuğu genetik olarak %80 oranında obezite riski taşımaktadır.

Obezitenin diğer belirtileri; aşırı terleme, eklemlerde ve sırtta ağrı, uyku apnesi, horlama ve gün içinde yorgun ve uykulu olmadır.

6. Anemi
Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır. Kan 4 farklı bileşenden oluşur. Bunlar; akyuvarlar, alyuvarlar, proteinler ve trombositlerdir.

Bu bileşenler azalırsa anemi belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir.

Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

 • Fiziksel bir aktivite gerçekleştirmeden, normal zamanda nefes darlığı hissetmek
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Öksürük krizleri
 • Hırıltı ve ıslık sesi şeklinde solunum
 • Vücudun çok çabuk ödem toplaması, ayak ve ayak bileklerinde şişme
 • Baş ağrısı
 • Yatarken rahatsızlık hissi yaşamakYukarıdakiler nefes darlığının yaygın olan belirtileri arasındadır. Ancak bazı belirtiler oldukça ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve acilen hekime başvurmak gerekir. Nefes darlığında acil durumlar ise aşağıdaki gibidir:
 • Bilinç azalması
 • Dinlenme esnasında bile nefes darlığı yaşanması
 • Kilo kaybı
 • Gece terlemeleri
 • Ajitasyon ve karışıklık
 • Kalp atışının hızlanmasıBu gibi durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

Derin nefes alma teknikleri
Nefes darlığına evde ne yapılır sorusuna verilebilecek en faydalı yanıt nefes egzersizleridir. Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin. Nefesinizi birkaç saniye tutun. Sonra havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edebilirsiniz.

Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük dudak solunumu
Solunum egzersizlerinin en faydalı olanlarından birisi de büzük dudak egzersizidir. Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır.

Bu tekniği uygulamak için rahat bir pozisyon alarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken de dudaklarınızı büzerek tıpkı yanan bir mumun ateşini söndürmeden üfler gibi nefesinizi yavaşça verin.

Bu egzersiz düzenli yapıldığında nefes darlığı şikayetlerinde ciddi anlamda azalma görülür.

3. Bitkisel yöntemler
Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemleri ile azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Ancak tabii ki nefes darlığının altında yatan sebep mutlaka teşhis edilmeli ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Nefes darlığına iyi gelen doğal kaynakların başında ise keçiboynuzu gelir.

Keçiboynuzu kürü: 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkayın. Sonra küçük parçalara bölerek yarım litre kaynayan suya atın. 7-8 dakika kadar kaynatın ve suyunu süzüp bir kavanoza koyun. Keçiboynuzunu buzdolabında saklamalı ve 3 gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Bu kürü 20 gün boyunca ara vermeden uygulayın.

Sarımsak: Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin. Nefes darlığı şikayetleriniz hafifleyene kadar bu kürü tüketmeye devam edebilirsiniz.

Bu kare Samsun'da çekildi! Hayran kalacaksınızNasır Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Miyop ve hipermetrop neden olur?

Источник: //www.mynet.com/nefes-darligi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221815-mykadin

Nefes Darlığı Yapan Hastalıklar (Nefes Alıp Verme Güçlüğü) – Sağlık Ocağım .NET

Kalp hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

Nefes alıp verme güçlüğü, nefes alıp verme hızının değişmesini ya da nefes darlığı hissini içeren zorlanarak veya sıkıntılı soluk alıp verme olarak tanımlanabilir.

Nefes alıp verme güçlüğü, nefes alıp verme hızının değişmesini ya da nefes darlığı hissini içeren zorlanarak veya sıkıntılı soluk alıp verme olarak tanımlanabilir. Özellikle formda olmayan ya da aşırı kilo problemi olan kişilerde bir dereceye kadar nefes darlığı çekilmesi normaldir.

 Dinlenme (istirahat) halindeyken bile nefes darlığı çekilmesi her zaman anormal bir durum olarak kabul edilir.

Nefes darlığı nedir?

Zorlanarak nefes alıp verme hissi nefes darlığı şeklinde tarif edilir. Nefes darlığı egzersiz sırasında ya da bedensel çaba karşısında normal bir yanıttır ve yüksek irtifalara alışık olmayan kişilerde hafif bir bedensel çaba sonucu nefes darlığı olabilir fakat altta yatan bir hastalığa ya da bozukluğa bağlı da nefes darlığı oluşabilir. 

Nefes darlığına neden olan faktörler

 • Solunum yollarına bağlı nefes darlığı neden olur? Çoğunlukla hava yollarını tutan (astım hastalığı), akciğerleri tutan (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi etkenler nefes alıp verme güçlüğüne yol açabilir. Hava akımının tıkanmasından kaynaklanan nefes alıp verme güçlüğüne kronik bronşit, astım hastalığı ya da alerjik astım, solunum yollarında başka bir yapının alerjik reaksiyonu ya da akciğer kanseri gibi etkenler de neden olabilir.
 • Kalp hastalıklarına bağlı nefes darlığı neden olur? Kalp damar sistemini tutan (kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, kalp atım düzensizlikleri, kalp kapak hastalıkları, kalp büyümesi, yüksek tansiyon gibi) kalp damar sistemi rahatsızlıkları nefes darlığına neden olabilir.
 • Psikolojik etkenlere bağlı nefes darlığı neden olur? Şiddetli anksiyete (kaygı bozukluğu), aşırı heyecanlanma, aşırı korku, panik atak gibi fizyolojik ya da psikolojik durumlar nedeni ile nefes darlığı sorunu gelişebilir.
 • Nörolojik etkenlere bağlı nefes darlığı neden olur? Beyin sapındaki solunum merkezinin inme ya da kafa yaralanması sonucu hasar görmesi nefes alıp verme durumunu etkileyebilir ve nefes darlığı ortaya çıkabilir.
 • İlaç kullanımına bağlı nefes darlığı neden olur? Belirli ilaçların (ağrı kesiciler, antibiyotikler, alerji ilaçları, grip ilaçları ve daha birçok ilaçların) yan etkisi olarak da bazen nefes darlığı yaşanabilir.
 • Hava değişimine bağlı nefes darlığı neden olur? Yüksek yerlerde havanın içerdiği oksijen miktarı azalır ve buna bağlı olarak akciğerler vücuda yeterli oksijeni sağlamak için daha fazla çalışmak zorunda kalır (örneğin dağ hastalığı) ve bundan dolayı oluşan bir dereceye kadar nefes darlığı normaldir, ancak daha düşük oksijen yoğunluğuna vücut uyum sağlamaya başladıktan sonra nefes darlığının azalması gerekir. Eğer azalmıyor ise ciddi bir problem olduğunu düşündürmelidir.
 • Kansızlığa bağlı nefes darlığı neden olur? Ciddi anemide nefes darlığı meydana gelebilir, çünkü oksijen taşıyan pigment hemoglobin düzeylerinin anormal ya da düşük olması, akciğerlerin vücuda oksijen sağlamak için daha çok çalışmak zorunda kalmasına neden olur.
 • Fiziksel aktiviteye bağlı nefes darlığı neden olur? Bedensel çaba gösterildiğinde artan nefes darlığı, akciğerlerde kan dolaşımının azalmasından kaynaklanır. Bu durum kalp yetmezliğinden (kalbin pompalama gücünün azalması), akciğer embolisinden (akciğerlerdeki kan damarlarının pıhtılar ile tıkanması) ya da akciğer hipertansiyonundan (akciğerlerdeki atardamarlarda kan basıncının artması) gibi etkenlerden meydana gelebilir.
 • Oksijen yetmezliğine bağlı nefes darlığı neden olur? Akciğerlerden kan dolaşımına oksijen taşınmasının yetersiz olduğu durumlarda nefes darlığı meydana çıkar. Bu duruma pnömoni (zatürre), pnömotoraks (akciğer sönmesi veya çökmesi), akciğer ödemi (akciğerde sıvı birikmesi) ya da plevral efüzyon (akciğer çevresinde su) gibi nedenler ile akciğer dokusunda geçici hasar oluşabilir. Akciğerlerdeki küçük hava keseciklerinin harap olduğu bir durum olan akciğer amfizemi nedeni ile kalıcı akciğer hasarı oluşabilir ve kalıcı nefes darlığı olabilir.
 • Travmalara bağlı nefes darlığı neden olur? Göğüs ya da akciğer hareket edince kötüleşen (kaburga kırığı) gibi bir durumdan kaynaklanan ağrı nedeni ile nefes alıp verme güçlüğü meydana gelebilir.
 • İltihaplanmalara bağlı nefes darlığı neden olur? Plörezi (akciğerleri ve göğüs boşluğunu saran zarın iltihaplanması) gibi bir durumda da ağrıya eşlik eden nefes alıp verme güçlükleri yaşanabilir. Plörezi tutulan tarafın omuz ve göğüs kısmında da ağrıya neden olur. Ayrıca kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı, akciğer enfeksiyonu (tüberküloz) gibi) iltihabi durumlar nedeni ile de nefes darlığı olur.
 • Yapısal bozukluklara bağlı nefes darlığı neden olur? Toraksın (göğsün) iskelet yapısındaki anormallikler, örneğin cities of the skeletal structure of the thorax, skolyoz ya da kifoz gibi bozukluklar göğüs kafesinin normal hareketlerini bozarak nefes alıp verme zorluğuna yol açabilir.

Diğer nefes darlığı nedenleri: Bazı sistemik hastalıklar kalp ve akciğer tutulumuna neden olarak nefes darlığına yol açabilir. Örneğin Akdeniz ateşi hastalığında kap ve göğüs tutulumu, skleroderma hastalığının kalp tutulumunda, bazı böbrek hastalıklarında, bazı kanserlerde, kist hidadik hastalığında, kistik fibrozis hastalığında, bazı yemek borusu hastalıklarında, bazı enfeksiyonel hastalıklarda, tiroid hastalıklarında, şeker hastalığında, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliklerinde ya da fazlalıklarında, besin alerjisinde, bazı kas hastalıklarında, bazı meslek hastalıklarında, gribal hastalıklarda gibi birçok hastalık veya bu hastalıkların kalp ve/veya akciğer tutulumlarında nefes darlığı oluşabilir.

Nefes durması nedir?

Nefes alıp vermenin kesilmesi nefes durması şeklinde tanımlanır. Örneğin uyku apnesi, hava yolunu tıkayan herhangi bir neden, beyin sapının hasar görmesi (inme gibi), Cheyne Stokes solunumu ve çocuklarda görülen nefes tutma nöbetleri gibi durumlar nefes durmasına neden olabilir.

Nefes egzersizleri neden ve nasıl yapılır?

Nefes alıp verme egzersizleri, nefes alıp verme hızını ve derinliğini öğrenme teknikleridir. Bu egzersizlerin amacı, göğsü genişletirken burundan nefes almanın ve sonra karın kaslarını kasarken ağızdan tam olarak nefes vermenin öğrenilmesidir.

 • Nefes alıp verme egzersizleri herhangi bir nedenden dolayı göğüs cerrahisi geçirdikten sonra yapılır.
 • Nefes alıp verme egzersizleri etkili nefes alıp vermekte çoğu kez güçlük çeken kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişiler için de yararlıdır.
 • Nefes alıp verme egzersizleri anksiyete bozuklukları olan kişilerde de faydalı olur.
 • Nefes alıp verme egzersizleri astım belirtilerini hafifletmede de yardımcıdır.
 • Nefes alıp verme egzersizleri yoga yapan kişilerde ritmik nefes alıp verme şeklinde uygulanır.
 • Nefes alıp verme egzersizleri doğum sırasında annenin gevşemesinin sağlanması ve rahim kasılmalarının kontrülü için de gerekli bir yöntemdir.

Nefes egzersileri neden ve nasıl yapılır

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/nefes-darligi-yapan-hastaliklar-nefes-alip-verme-guclugu/

Kalbin Hızlı Atması ve Nefes Darlığı Tedavi Yöntemleri

Kalp hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

Kalbin hızlı atması diğer bir deyişle çarpıntı tek başına yaşandığında ciddi bir sorun olmayabilir. Çarpıntıyla birlikte nefes darlığı baş dönmesi gibi semptomlar oluştuğunda tehli bir duruma gelir.

Kalbin Hızlı Atması ve Nefes Darlığı

Genellikle sinirsel bir soruna dayanan kalbin hızlı atması ve nefes darlığı problemi; içinde bulunduğumuz zamanda sıklıkla rastlanılan bir olaydır. Kalbin hızlı atması insanın kendi kalbinden gelen ritimleri normalden fazla hissetmesidir.

Çarpıntı olarak da adlandırılan bu durumun altında yatan neden yorgunluk veya stres olabilmektedir. Bazı durumlardaysa sonu ölüme kadar gidebilen önemli bir rahatsızlığın habercisidir.

Bu sebeple; böyle bir sorun yaşayan hastaların zaman yitirmeden bir kardiyologa başvurarak bu sorunun kaynağını öğrenmesi ve gerekli olan tedaviye başlaması gerekmektedir.

Normal bir insanda bir dakika içinde atmış ile yüz arasında ritim veren kalp kası çarpıntı anında yüksek değerlere ulaşabilmektedir.

Tek başına ortaya çıkan taşikardiler ciddi sorun oluşturmasalar da nefes darlığıyla birlikte ortaya çıktığında damarlarla veya kalple ilgili bir problemin habercisi olmaktadır. Hastalığın saptanmasında kalbin hızlı atması ve nefes darlığı sırasında başka bir belirti olup olmadığı önem kazanmaktadır.

Bu sorun ortaya çıktığında hastada aynı anda baş dönmesi veya bayılma tarzında belirtilerde bulunuyorsa direk olarak damar sorunları veya kalp hastalıkları gündeme gelebilmektedir.

Kalbin hızlı atması ve nefes darlığı nedenleri arasında en belirgin olanlar:

 • Fiziksel eforlar
 • Stres ve korku
 • Uykusuzluk ve yorgunluk
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Beslenme tazındaki hatalar
 • Kansızlık
 • Aşırı kilolar
 • Panik atak
 • Alkol kullanımı

 Belirtileri

Çarpıntı ve nefes darlığı sorunu olan hastaların bu problem oluştuğu anda beraberinde getirdiği belirtilere önem vermesi gerekmektedir.

Her şeyden önce bu sorunun ne zaman başladığı ve ne kadar süreyle devam ettiği hangi durum sonunda ortaya çıktığı önemli ayrıntılardır.

Tek başına oluşması ve beraberinde başka bir belirti olmaması rahatsızlığın tabanında herhangi bir kalp rahatsızlığı olması ihtimalini azaltmaktadır.

Nefes darlığı ve çarpıntı anında hastada eğer baş dönmesi, mide bulantısı, bilhassa geceleri yatarken nefes alıp vermede zorluk çekme, ölüm korkusu, titremeler, panik atak, tansiyonun yükselmesi, geçici şuur kayıpları, görmede sorunlar yaşama, konuşma zorluğu çekme gibi sorunların da yaşanması halinde sorun ciddi bir boyut almaktadır

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Nefes darlığı ve kalp çarpıntısının aynı anda ve beraberinde farklı belirtilerle birlikte ortaya çıkması önemli sorunları da paralelinde getirebilmektedir. Bu sorun çoğu zaman stres ve panik ataktan kaynaklanabilmektedir.

Bu gibi durumlarda hastanın psikolojisini toparlaması panik atağının kontrol altında tutulması için gerekli olan tedavi uygulanmaya başlar.

Yorgunluk, yanlış beslenme, aşırı kilo sorunlarından dolayı kaynaklanan çarpıntı ve nefes alıp vermedeki zorlukların tedavisi de sosyal yaşamın düzenlenmesi şeklinde olabilmektedir. Fakat sorunun kaynağı kalp veya damar hastalıklarıyla o zaman özenli ve dikkatli bir tedavi gerekmektedir.

Hastaya ilk olarak sakinleştiren kan basıncını ve kan akışkanlığını düzenleyen, pıhtılaşmayı önleyen kalp kasının ve damarların güçlenmesini sağlayan ilaçlar verilir. Bunun yanında hastanın beslenmesi düzenlenir. Alkol ya da sigara tarzındaki bağımlılıklarından kurtulması sağlanır.

Kalbin Hızlı Atması ve Nefes Darlığı

İlaç tedavisi yeterli başarıyı göstermediği durumlarda; anjiyografi, stent, balon, bypass ve açık cerrahi müdahaleleri çözüm yolu olarak gündeme gelmektedir. Damar darlıklarının yüzde elliyi geçmesi durumunda veya kalbin gereğinden fazla zorlanması halinde; bypass veya kalp pili gibi müdahaleler ön plana çıkar.

Yapılan tıbbi tedavinin yanında; günümüzde oldukça fazla ilgi gören ve bu konuda başarılı sonuçlar veren bitkisel tedavi yöntemleri, bitki kürleri, şifalı bitkiler; doktora danışılıp gerekli olan onayı aldıktan sonra bitkisel tedavi konusunda uzman bir doktor tarafından önerilen oranda ve şekilde tedavi yöntemleri arasında yerini alır.

Kalp Kapakçık Ameliyatı

Kalp kasında yer alan odacıkların arasında kanın dolaşım yapmasına imkan vermek amacıyla gerektiğinde açılıp kapanan kapakçıklarda oluşan bir sorun veya hasar nedeniyle işlevini tam olarak yerine getiremez. Kalp kapakçıklarında meydana gelen bu sorunlara bağlı olarak kan hem kalpte hem de damarlarda olan dolaşımını gerekli olan zamanda gerekli olan miktarda yapamaz.

Bu da hem kalbin hem de beslemekle yükümlü olduğu organların görevlerini tam olarak yerine getirmelerine engel olmaktadır. Hastanın daha fazla risk altına girmesini önlemek amacıyla kalp kasında yer alan kapaklar ya değişme ya da onarılma yoluna gidilir. Bu amaçla yapılması ön görülen operasyondan bir gün önce hasta hastaneye yatmak ve ameliyata hazırlanmak üzere alınır.

Ameliyat öncesi hastaya anestezi uygulanır.

Hastanın göğüs kafesi açılarak kalp kasına ulaşılır. Yapılan kalp kapakçık ameliyatı sırasında hastanın hem kalbi hem de akciğeri durdurulur. Hastanın operasyon sırasında kalbi ve akciğeri durdurulduğu için; bu organların görevlerini kalp ve akciğer makineleri yerine getirir.

Cerrahi müdahale sırasında kalp kasında bulunan boşluklar açılır ve sorunlu olan kapakçıklara ulaşılır. İşlem tamamlandıktan sonra; kalp boşlukları ve göğüs kafesleri kapatılarak son kontroller yapılır.

Kalp kapak ameliyatları üç saat zaman alabileceği gibi bu süre altı saate de çıkabilmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Kalp kapak ameliyatlarından sonra hastanın bir süre hayatı ve tedavisi konusunda dikkatli olması gerekir.

Kapakları değişen hastalar eskiden uzun süreler hastanede yatarken şimdi gelişen tıp bilimi sayesinde ortalama birkaç günde hastaneden çıkabilmektedir.

Hastanın hastanede yatma ve normal hayatına geri dönme süresi;a ameliyat sonrası bakıma ve tedaviye verdiği öneme göre değişmektedir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/kalbin-hizli-atmasi-ve-nefes-darligi.html

Nefes Darlığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kalp hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı problemi yaşıyorsanız öncelikle niçin nefes darlığı yaşadığınızı anlamanız gerekiyor. Belirtilerinizin ne zaman ortaya çıktığı, ne kadar sürdüğü, şiddeti ve ne kadar sürede bir tekrar ettiği altta yatan temel sorunu bulmaktaki ilk yol göstericiniz olacaktır.

Nefes Darlığının Nedenleri ve İlişkili Olduğu Hastalıklar

Nefes darlığınız akut krizler halinde ortaya çıkıyor günde bir ya da birkaç defa tekrar ediyorsa, bu durum bir aydan daha uzun süredir mevcutsa, gece uykunuzdan kaldıracak kadar şiddetli oluyorsa, 3 haftadan uzun süren öksürük- mide bulantısı-göğüs ağrısı-kalp sıkışması gibi başka bulgularla birlikte seyir ediyorsa, şişmiş ayak ve el bileğiniz varsa, 30 dakika dinlenmenin ardından kaybolmuyorsa, oksijen yetersizliğine bağlı olarak cilt renginde değişiklik, dudaklarda morarma, parmak uçlarında sararma görülüyorsa; o zaman en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Yaşadığınız sıkıntı altta yatan başka bir hastalıkla ilişkili olabilir.  

Amerika’nın önde gelen hastanelerinden Mayo Clinic, acil servislere nefes darlığı şikayeti ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda sorunun kalp ya da akciğerlerdeki bir rahatsızlıktan kaynaklı olabileceğini belirtmiştir. 

 Bunun dışında kansızlık, solunum borusu üzerinde tümör varlığı, solunum borusu daralması,  kalp damarlarından birinin daralması, akciğer kaslarında düzleşmeye bağlı kavite, obezite, susuz kalmaya bağlı olarak gelişen dehidrasyon, hipertansiyon altta yatan diğer nedenler olabilir. Bunlar ancak yapılacak tahliller ve radyolojik görüntüleme ile tespit edilebilir.

Solunum yollarını etkilemesine bağlı olarak oksijen açlığı yaratan kalp ve akciğer hastalıkları şöyledir; 

Uzun süreli (kronik) nefes darlığına neden olan kalp ve akciğer hastalıkları Kısa süreli (akut) nefes darlığına neden olan kalp ve akciğer hastalıkları
Astım, Bronşit, Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), Kardiyomiyopati, Pulmoner hipertansiyon, Amfizem, İnterstisyel akciğer hastalığı, Akciğer Kanseri, Kalp yetmezliği, Kalp ritim bozuklukları Akciğerde bir arterde kan pıhtısı, Akciğer enfeksiyonları, Pnömotoraks, Kalp Krizi 

Üst Solunum Yollarını Bloke Eden Diğer Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Üst Solunum Yolları

Nefes darlığı belirtileri kronik kalp ve akciğer hastalıkları dışında yüksek asit içeren endüstriyel bir ürünü yanlışlıkla içmek ya da solumak ile gelişen kimyasal yanıklar, nefes borusu üzerinde tahrişe neden olan çok sıcak gıdalar ve enfeksiyonlar, solunum borusu üzerinde daralmaya neden olan adenomlar, solunum borusunda şişmeye neden olan anafilaktik şok gibi üst solunum yolunu bloke eden durumlarda oluşabilir. 

 • Alerjik reaksiyonlar ve anafilaktik şok; Akut yani anlık görülen alerjik reaksiyonlar alerjiye neden olan alerjen ile temas durumunda ortaya çıkar. Alerjik reaksiyon solunum yollarını bloke ediyorsa anafilaktik şok olarak adlandırılır. Belirtileri arasında solunum borusu üzerinde şişme, cilt renginde değişiklik, solunum borusu üzerinde şişmeye bağlı olarak gelişen nefes darlığı ve solunum yollarının kapanması, solunum borusunun kapanmasının ardından solunum yetersizliğine bağlı olarak gelişen baygınlık, bilinç kaybı ve ölümle sonuçlanabilir. Anafilaktik şok acil müdahale gerektiren durumlardan biridir. Alerjik nedenlere bağlı solunum yollarında tıkanıklık, kapanma, şişlik görülen hastalarda ilk yardım ekipleri trakeostomi adı verilen acil durum cerrahisi yöntemi ile yeni bir hava yolu açarak yeniden solunumu sağlarlar. Alerjik reaksiyona neden olan durum ortadan kalkana kadar hasta steril oda tedavisi görür. 
 • Boğaz enfeksiyonları; Viral ya da bakteriyel kaynaklı olabilen enfeksiyonlar ses kısıklığı, boğazda yanma hissi, yutkunma zorluğu, burun deliklerinden tıkanma, mukus artışı, solunum esnasında hırıltı ile kendini gösterir. Erken müdahale de basit antibiyotiklerle tedavi edilebilir. İlerleyen durumlarda ise kronik solunum yolu hastalıklarına neden olarak bademcik ameliyatı gibi cerrahi operasyonlar gerektirebilir. 

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: //akciger.info/nefes-darligi-belirtileri.html

Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kalp hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığının belirtileri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 17:45

Nefes darlığı, gün içerisinde çoğu kişinin başına gelebilen bir anda nefesin kesilmesi durumunda nefes alıp vermede zorlanma halidir. Nefes darlığı tip dilinde “Dispne” olarak adlandırılmaktadır.

Fiziksel aktiviteler, koşma, hızlı yürüme, yokuş çıkma gibi eylemlerde nefesin kesilmesi çoğu kişi için kaçınılmaz bir durumdur. Nefes darlığı eğer herhangi bir fiziksel aktivitenin ve sıcakların etkisi olmaksızın hissediliyorsa başlı başına bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Sık yaşanan nefes darlığı kişinin hayat kalitesini etkileyerek birçok sosyal ve fiziksel ativiteden mahrum bırakmaktadır.

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı, vücudu yoran çeşitli fiziksel aktiviteler nedeni ile ortaya çıkmakla birlikte altta yatan bir hastalığın nedeni de olabilir. Nefes darlığının bir diğer nedeni ise solunum sistemindeki sorunlardır.

Astım, kalp ve ciğer hastalıkları nefes darlığına neden olan başlıca hastalıklardandır. Obezite, birçok hastalığa kapı açmakla birlikte nefes darlığında da önemli bir rol oynamaktadır.

Aşırı sigara kullanımı solum sistemi ile birlikte ciğer hastalıklarına neden olduğundan nefes darlığını tetikleyen en önemli unsurlardandır. Her hastalığın oluşmasında büyük rol oynayan stres, nefes darlığında da kendini göstermektedir.

Nefes darlığı yaşayan kişiler öncelikle stresten uzak durmalılardır. Stres, sigara ve diğer kötü alışkanlıklar gibi nefes darlığını tetiklemektedir.

Nefes Darlığının Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından normal olarak görülen herhangi bir fiziksel efor ve aktivite sonrasında oluşan nefes darlığının yanı sıra dinlenirken ve otururken ortaya çıkan nefes darlığı durumunda mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

Nefes darlığı kendi başına bir rahatsızlık olarak görülebilirken aynı zamanda altta yatan bir hastalığın nedeni de olabilir.

Uzun süre koşu ve yürüyüş gibi fiziksel aktivite, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve aşırı kilo gibi faktörlerin yanı sıra psikolojik olarak nefes darlığı yaşayanlar da söz konsudur. Nefes darlığı kimi zaman birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Uzmanlar yoğun efor sarfetmeden ortaya çıkan ve nefes darlığına dikkat çekiyor. Bu tip nefes darlığı problemi beraberinde birçok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Peki, nefes darlığının bir hastalık belirtisi olduğunu nasıl anlarız?

İşte nefes darlığının hastalık belirtileri şunlardır;

 • Terleme ile birlikte gelen nefes darlığı,
 • Çeşitli eklem ağrıları ile birlikte nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı,
 • Vücudun güçsüz kalması ve bayılma hissi ile birlikte nefes darlığı,
 • Aşırı yemek sonrası gelen nefes darlığı,
 • Öksürük ve nefes darlığı,
 • Kilo kaybı ve nefes darlığı,
 • Dinlenme halinde gelen nefes darlığı,
 • Ateş ve nefes darlığı,
 • Halsizlik ve nefes darlığı,
 • Hırıltı ve nefes darlığı gibi problemler altta yatan birçok hastalığın belirtisi olabilir

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Nefes darlığı çekmek büyük bir eziyettir. ​​​​​​Nefes darlığına neden olan hastalıklardan bazıları ise şunlardır;

 • Amfizem
 • Akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri ve akciğer sönmesi
 • Boğulma
 • Düşük kan basıncı
 • Kronik bronşit
 • Panik atak
 • Kırık kaburga
 • Akciğer zarında sıvı birikmesi
 • Tüberküloz
 • Üst solunum yolu hastalıkları
 • Kalpte pompalama sorunu
 • Kardiyomiyopati (Kalp kası bozukluğu)

1. Astım

Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu sürekli ataklar ile hastanın yaşam kalitesini bozan astım dünyada 350 milyon insanı etkisi altına almayı başarmıştır. Astım ataklarını en aşağıya indirmek için öncelikle hastalığı tetikleyen etkenlerden kurtulmanız gerekmektedir. Astımın en yaygın belirtilerinden biri de nefes darlığı ve öksürüktür.

2. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

KOAH istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer almaktadır. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilmektedir. Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlara ulaşmasının başlıca nedeni sigaradır.

3. Zatürre

Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir. Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır. Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır.

Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. 

5. Obezite

Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

6. Anemi

Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır.

Anemi hastalığının belirtilerinin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir

Nefes Darlığı Tedavisi 

 • Nefes darlığının tedavisinde de her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Birçok nedene bağlı olarak yaşanan nefes darlığının tanısında hatalığın öyküsü çok önemlidir. Öncelikle nefes darlığının neden dolayı kaynaklandığı araştırılmalıdır.

 • Kişi rastgele ilaç kullanımından kesinlikle kaçınmalıdır. Aksi halde altta yatan bir hastalık varsa rastgele ilaç kullanımı çeşitli olumsuzlukları ve yan etkileri beraberinde getirecektir. Nefes darlığından şikayetçi olan hasta öncelikle bir doktora başvurmalıdır.

 • Doktor nefes darlığının neden dolayı kaynaklandığını öğrenmek amacıyla fiziksel muayene, EKG gibi çeşitli testler uyguladıktan sonra hasta doktorun uygun gördüğü ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.

  Nefes darlığında tedavi yöntemi altta yatan hastalığa göre değişkenlik göstermektedir.

 • Hasta doktor kontrolü ve tedavisinin yanı sıra tedavinin hızlanması ve olumlu sonuçlar vermesi adına sigara ve alkol kullanımını kesinlikle bırakmalıdır.

  Bunun yanında astım teşhisi konulmuş veya astım olma ihtimaline karşı aşırı tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durun. Fazla kilolarınızdan kurtularak stresten uzak durmanız tedavi süreci için oldukça olumlu olacaktır.

1. Nefes Alma Egzersizleri

Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin.

Nefesinizi tutun ve havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edin. Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük Dudak Solunumu

Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır. Nasıl yapıldığına gelince hemen burnunuzdan bir nefes alın ve dudaklarınızı bir muma üflermiş gibi büzün ve nefes verin. Bu egzersizi düzenli olarak yaptığınızda nefes darlığı sorununun önüne geçmiş olacaksınız.

3. Keçi Boynuzu Kürü

7-8 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkadıktan sonra küçük parçalara bölün. Yarım litre kaynamış suyun içine atın. 7-8 dakika boyunca kaynayan keçiboynuzlarını bir kaba koyun. Buzdolabında saklayabileceğiniz içeceğinizi 3 gün içerisinde bitirmeyi ihmal etmeyin.

4. Sarımsak

Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin.

Önerilen İçerik; Solunum Yolu Hastalıkları Çeşitleri

Neoldu.com

UYARI!
Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: //www.neoldu.com/nefes-darligi-ve-nedenleri-3341h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi