Kalp Hastası Eşimin Tuz Kaçamakları

içerik

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Kalp Çarpıntısına Neden Olan Hastalıklar – Sağlık Ocağım .NET

Kalp Hastası Eşimin Tuz Kaçamakları

Sağlıklı insanlar genelde kalbini hissetmez ve kalbinin çalışmasını hissedenler çarpıntım var diye tanımlarlar.

Sağlıklı insanlar genellikle kalbini hissetmez ve kalbinin çalışmasını hissedenler çarpıntım var diye tanımlarlar.

Bazı insanlar kalbinin çarpıntısını kuvvetli atım şeklinde, bazı insanlar ise kuvvetli vuruş ve düzensiz atış şeklinde hissederler.

Hasta bende çarpıntı var dediğinde hangisini hissettiği oldukça önemli olup, ayırıcı tanı açısından da yol göstericidir.

Kalbin hangi aşamada attığını anlamak için elle nabız atışlarını sayarak bir dakikada 90 üzeri atış hissedilirse bu hızlı bir atıştır veya bu durumda hız normal olabilir ya da atışlar güçlü hissedilebilir. Bunun dışında kalbin bir durup bir atıyor gibi olması da söz konusu olabilir.

Taşikardi ile diğer sebeplere bağlı kalp çarpıntıları birbiri ile çok karıştırılır ve bu durumda taşikardi durumunu çarpıntıdan ayırt etmek önemlidir. Çarpıntı, normalde hissedilmeyen kalp atışlarının hissedilmesidir. Taşikardi ise kalbin normal atımından hızlı bir şekilde atmasıdır.

Kalp çarpıntısı tipleri

Kalp çarpıntıları sebeplerine göre dört ayrı grupta incelenir.

Tip 1 kalp çarpıntısı nedir? Bu tip kalp çarpıntısı fiziksel bir efor sırasında oluşan çarpıntılar şeklinde kendini gösterir. Örneğin spor yaparken, merdiven çıkarken olan çarpıntılar normal kabul edilir. Küçük efor ile çarpıntı olması, herhangi bir rahatsızlık olması ya da yeteri kadar yürüyüş, egzersiz ve spor yapılamadığı anlamını taşır.

Tip 2 kalp çarpıntısı nedir? Bu tür kalp çarpıntısı psikolojik sorunlar ile oluşan çarpıntılar şeklinde kendini gösterir ve çarpıntı çok sık görülür. Örneğin herhangi bir üzüntü yaşamış veya bir yakınını kaybetmiş kişilerde çarpıntı görülür.

Ti 3 kalp çarpıntısı nedir? Bu tip kalp çarpıntısı kalp dışında herhangi bir hastalığa bağlı olarak çarpıntı olmasıdır. Guatr veya tiroid bezi hastalıkları, kansızlık ya da diğer kan hastalıkları, böbrek, karaciğer hastalıkları, ateşli hastalıklar, gastroentrolojik hastalıklar, bronşit ve daha birçok hastalığa bağlı çarpıntı meydana gelebilir.

Tip 4 kalp çarpıntısı nedir? Dördüncü ve en önemli grup da kalpteki rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen çarpıntı şeklidir. Örneğin kalp krizi sırasında, kalp spazmı sırasında, kalp kası hastalıkları, kalp romatizması, aritmiler, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları gibi kalp hastalıkları kalp çarpıntısına neden olur.

Kalp çarpıntısına neden olan kişisel faktörler

Kalp çarpıntısının bir çok nedeni olur iken, bunlar fiziksel bir efor, ruhsal bir olay, aşırı stres, bazı ilaçlar çarpıntıya sebep olur.

Örneğin allerji ilaçları, anti-histaminikler, grip ilaçları ve tansiyon ilaçları, kortikosteroid içeren ilaçların çoğu, ağrı kesicilerin bazıları, doğum kontrol ilaçları, bazı bitkisel takviyeler çarpıntıya neden olurlar. Özellikle gece uyuyamıyorum diye antihistaminik ilaç alanlarda çarpıntı daha fazla olur.

Bunların dışında çayda, kahvede, çikolatada bulunan kafein, sigara, alkol, enerji içecekleri gibi içecekler, sinir sistemi gerginliği, hamilelik dönemi, menopoz dönemleri, adet dönemleri gibi vücutta bazı değişimlere neden olan durumlarda da çarpıntı görülebilir.

Kalp çarpıntısı psikolojik olur mu?

Kalp çarpıntısınınpsikolojik nedenlerinin başında, anksiyete (kaygı bozuklukları) gelir. Anksiyete veya gerginlik denilen durumlarda insanlar sanki kötü bir şey olacakmış gibi korku yaşarlar. Kalp çarpıntısının diğer psikolojik nedeni ise panik atak hastalığıdır.

 Bu hastalarda çarpıntı ile birlikte nefes darlığı, boğulma hissi, fenalık hissi ölüm korkusu gibi endişeler duyulur. En kötü panik atak krizi bile 5-10 dakika kadar sürer ve hastalar sabırlı olursa çarpıntı da başladığı gibi gittikçe yavaşlar.

Bazı durumlarda panik atak krizleri çok ve sık olduğunda rahatlatıcı ilaç tedavisi gerekebilir.

Kalp çarpıntısına neden olan kalp hastalıkları

Kalbe bağlı hastalıkların çoğu kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Kalp yetmezliği ve kalp yetmezliğine neden olan durumların ya da hastalıkların çoğu kalp çarpıntısına neden olur.

 • Kalp delikleri (atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt, patent duktus arteriozus gibi)
 • Mitral kapak hastalıkları (mitral kapak prolapsusu, mitral kapak yetmezliği, mitral kapak darlığı gibi)
 • Aort kapak hastalıkları (aort kapak yetmezliği, aort kapak darlığı gibi)
 • Pulmoner kapak hastalıkları (pulmoner kapak yetmezliği, pulmoner kapak darlığı gibi)
 • Kalp damar hastalıkları (koroner arter hastalığı, ateroskleroz, büyük arter transpozisyonu, aortit, aort damarı yırtılması, aort anevrizması, aort tıkanıklığı, aort koarktasyonu gibi)
 • Kalp kası hastalıkları (miyokardit, aritmojenik kardiyomiyopati, dilate kardiyomiyopati, restriktif kardiyomiyopati, hipertrofik kardiyomiyopati gibi)
 • Kalp zarı hastalıkları (endokardit, perikardit gibi)
 • Aritmiler (ventriküler fibrilasyon, atriyal fibrilasyon, atriyal flutter, supraventriküler taşikardi, sinüs taşikardisi, ventriküler taşikardi, sinüs bradikardisi, hasta sinüs sendromu, kalp blokları gibi)
 • Hipoplastik sol kalp sendromu ve bu sendroma neden olan hastalıklar veya anormallikler
 • Kalp romatizması
 • Kalp büyümesi
 • Kalp tümörleri gibi birçok kalbe bağlı hastalık kalp çarpıntısına neden olur.

Kalp çarpıntısı neden olur

Vitamin ve mineral eksiklikleri kalp çarpıntısına neden olur mu?

 • B vitamini eksikliğine bağlı kalp çarpıntısı: B vitamini karbonhidrat, protein ve yağların metabolizmasında işlev gören ribovlavin düzenleyicisidir. B vitamini yetersizliği kalp yetmezliğine ve kansızlığa neden olarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.
 • Kalsiyum yüksekliğine (hiperkalsemiye) bağlı kalp çarpıntısı: Hiper kalsemi kandaki kalsiyum düzeyinin normalin üstünde olması durumudur. Hiperkalseminin neden olduğu komplikasyonlar ve bunlara bağlı ortaya çıkabilecek belirtiler arasında kardivasküler sistem sorunları da vardır. Hiperkalsemi hem kalp ritim sorunlarına hem de yüksek tansiyona neden olarak kalp çarpıntısına neden olabilir.
 • Kalsiyum eksikliğine (hipokalsemiye) bağlı kalp çarpıntısı: Hipokalsemi kan kalsiyum seviyesinin normalin altında olması durumudur. Hipokalsemi durumunda bulgu ve belirtilerin geneli nöromusküler irritabilete ya da yumuşak dokularda kalsiyum birikimi nedeni ile ortaya çıkar. Hipokalsemili olgularda kardiyak sorunlarda görülür. Kalp hastalığı olan kişilerde konjestif kalp yetmezliği görülebilir ve buna bağlı kalp çarpıntıları yaşanabilir. Bazı hipokalsemisi olan hastalarda da tansiyon düşüklüğü oluşabilir ve buna bağlı da kalp sorunları yaşanabilir.
 • Demir eksikliğine bağlı kalp çarpıntısı: Demir, dünya yüzeyinde en yaygın 4. mineral ve yer kabuğunda en çok bulunan metaldir. Demir, bakır ve kalsiyum gibi bazı minerallerin emilimi ve kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ve çeşitli enzimlerin üretimi için gerekli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar. Demir eksikliği anemiye (kansızlığa) neden olarak kalp fonksiyonlarında sorunlara yol açabilir ve buna bağlı kalp çarpıntısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.
 • Aşırı demir birikimine (hemokromatoz hastalığına) bağlı kalp çarpıntısı: Hemokromatoz, demir metabolizmasındaki bozukluklara bağlı bağırsaklardan aşırı demir emilimi ve hipofiz bezi, karaciğer, kalp, pankreas gibi hayati öneme sahip organlarda demir birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın kalp tutulumuna bağlı kalp yetmezliği, kalp atım düzensizlikleri, kardiyomiyopati gibi kalp sorunları ortaya çıkabilir ve buna bağlı kalp çarpıntısı oluşabilir. Hemokromatozis ayrıca diyabete neden olabilir ve buna bağlı olarak da kalp sorunlarına yol açabilir.
 • Selenyum eksikliğine bağlı kalp sıkışması: Selenyum doğada bitkilerde ve yetiştikleri toprağın selenyum içeriğine bağlı olarak hayvansal besinlerde bulunur. Selenyum organizmada bütün organlara dağılmıştır (örn, böbrek korteksi, karaciğer, hipofiz bezi ve pankreas gibi). Selenyumun fazlası toksiktir. Selenyumun fazla alınması alkali hastalığına neden olur fakat eksikliği de bazı bozukluklara yol açabilir. Selenyum eksikliğinde kardiyovasküler sistem sorunları, pankreas sorunları, kanser, kan kolesterol seviyeleri yüksekliği ve dolayısıyla kalp çarpıntısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.
 • İyot eksikliğine bağlı kalp çarpıntısı: İyot çevrede başlıca deniz suyunda, ayrıca bazı topraklarda, minerallerde ve bazı deniz ürünlerinde bulunur. İyot eksikliği, kalbin hareketlerini, uyarılan sinirlerin verdiği yanıtı, canlının büyüme hızını ve metabolizmayı denetleyen tiroid bezi salgısını doğrudan etkiler. İyot eksikliği bazı hastalıklara ve bunlara bağlı şikayetlere yol açabilir ve en sık neden olduğu hastalık basit guatr hastalığıdır ve guatr hastalığına bağlı kalp sorunları ve buna bağlı da çarpıntıya neden olabilir.

Tansiyon hastalıkları kalp çarpıntısına neden olur mu?

 • Hipertansiyona (yüksek tansiyona) bağlı kalp sıkışması: Hipertansiyon, farklı iki günde en az iki kez yapılan tansiyon ölçümlerinde 18 yaşın üzerindeki erişkin bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm/Hg ve üzerinde seyretmesi ya da küçük tansiyonun 90 mm/Hg ve üzerinde seyretmesi durumuna denir. Yüksek tansiyon riskini arttıran birçok faktör vardır. Yüksek tansiyon hem bu duruma eşlik edebilecek veya eden (şeker hastalığı, yüksek kolesterol  ve ateroskleroz gibi) hastalıklardan dolayı kalp sorunlarına yol açabilir hem de tek başına kalp sorunlarına neden olabilir, dolayısıyla kalp çarpıntısına neden olabilecek kalp sorunları ortaya çıkabilir.
 • Pulmoner hipertansiyona bağlı kalp sıkışması: Pulmoner hipertansiyon, vücutta oksijenlenmek için dolaşan kanın kalpten akciğerlere taşınmasını sağlayan damarlarda basıncın artması nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda göğüste ve dolayısıyla çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi ve bayılma gibi şikayetler görülebilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen romatizmal ve sistemik hastalıklar

 • Kalp romatizması
 • Sistemik skleroz
 • Sistemik n planus
 • Behçet hastalığı
 • Kawasaki hasalığı
 • Romatoid artrit
 • Reaktif artrit
 • Wilson hastalığı
 • Sarkoidoz hastalığı
 • Ankilozan spondilit
 • Akdeniz ateşi hastalığı
 • Fabry hastalığı
 • Kemiğin Paget hastalığı gibi birçok romatizmal ve sistemik hastalık kalbi etkileyerek kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kalp Çarpıntısına neden olabilen tiroid hastalıkları

 • Hipertiroidizm
 • Hipotiroidizm
 • Graves hastalığı
 • Guatr hastalığı (tiroid bezi büyümesi)
 • Hiperparatiroidizm gibi tiroid hastalıkları kalbi de tutarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen hormonal hastalıklar

 • Feokromasitoma hastalığı
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Hipofiz yetmezliği
 • İnsülin direnci
 • Conn sendromu gibi hormonal sistemi ilgilendiren hastalıklar kalbi etkileyerek çarpıntılara neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen damar hastalıkları

 • Yüksek kolesterol
 • Ateroskleroz
 • Poliarteritis nodoza
 • Kalp damar hastalıkları
 • Vaskülitler gibi damar hastalıkları kalbi de etkileyerek kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen enfeksiyon hastalıkları

 • Endokardit
 • Miyokardit
 • Perikardit
 • Gribal enfeksiyonlar
 • Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları
 • İdrar yolları enfeksiyonları
 • Böbrek iltihabı
 • Göğüs zarı iltihabı
 • Karın zarı iltihabı
 • Sindirim sistemi enfeksiyonları gibi durumlar da kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen renal sistem hastalıkları

 • Akut ve kronik böbrek yetmezliği
 • Adrenal bezin hastalıkları
 • Böbrek taşları
 • Böbrek enfeksiyonları
 • Üremik sendrom
 • Böbrek kistleri
 • Nefrotik sendrom gibi renal sistem hastalıkları da direkt olarak ya da dolaylı olarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen kas hastalıkları

 • Musküler distrofiler
 • Kas spazmları
 • Kardiyomiyopatiler
 • Miyokardit
 • Metabolik miyopatiler gibi kas hastalıkları kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen hematolojik hastalıklar

 • Kansızlık ve kansızlık tipleri
 • Akdeniz anemisi
 • Polisitemi gibi hastalıklar kalp çarpıntısına yol açabilir.

Kalp çarpıntısına neden olabilen akciğer hastalıkları

 • Pulmoner hipertansiyon
 • Astım
 • Alerjik astım
 • Bazı intertisyel akciğer hastalıkları
 • Sarkoidoz
 • Kistik fibrozis
 • Akciğer apsesi
 • Yabancı cisim aspirasyonu
 • Bronşit
 • Akciğer enfeksiyonu
 • Akciğer amfizemi
 • Akciğer ödemi
 • KOAH hastalığı
 • Uyku apnesi
 • Tüberküloz gibi birçok akciğere bağlı durumlar nefes darlığına, göğüs ağrısına, göğüste sıkışma hissine neden olarak çarpıntı gibi rahatsız edici hislere neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olan ilaçlar

 • Bazı alerji ilaçları
 • Bazı kortizon içeren ilaçlar
 • Ağrı kesiciler
 • Gribal ilaçlar
 • Bazı antibiyotikler
 • Zayıflama ilaçları
 • Bazı tansiyon ilaçları
 • Doğum kontrol hapları  gibi birçok ilaç türü çarpıntıya neden olabilir.

Kalp çarpıntısına neden olan zehirlenmeler

 • İlaç zehirlenmeleri
 • Karbonmonoksit zehirlenmeleri
 • Kimyasal madde zehirlenmeleri
 • Madde bağımlılıklarına bağlı zehirlenmeler
 • Alkol zehirlenmeleri
 • Hayvan ısırıklarına bağlı zehirlenmeler gibi zehirlenme türleri de kap çarpıntısına neden olur.

Kalp çarpıntısı belirtileri

Kalp çarpıntısına neden olan duruma bağlı hastanın hissettiği şikayetler değişiklik gösterebilir.

Çarpıntı olarak tarif edilen durum kalbin hızlı atması, kalbin yerinden çıkacakmış gibi hissedilmesi, kalp vurularının hissedilmesi, çarpıntıyla birlikte nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, göğüs ağrısı, terleme, bayılma hissi, baş dönmesi gibi hisler ve rahatsızlıklardır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kalp-carpnts-nedir/

Kalp Dostu Besinler

Kalp Hastası Eşimin Tuz Kaçamakları
Uzm. Dr. Deniz ŞENER
Kardiyoloji
Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener, kalp dostu besinler hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı kalbe giden yol, sağlıklı besinlerden geçiyor. Çünkü bu besinler, damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkılar sağlıyor.

Kalp dostu besinlerin, kalp sağlığı üzerinde ne gibi olumlu etkileri var?

Doymamış yağ oranı yüksek olan balık ve kabuklu deniz ürünleri ise, hem kanın pıhtılaşmasını azaltıyor hem de kalbin ritmini düzenliyor. Balığın yanı sıra tahıl ürünleri, kabuklu kuru yemişler, ayçiçeği, soya ve mısır yağlarında bulunan Omega 6 yağ asitleri, doymuş yağların aksine kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı oluyor.

Hangi besinler kalp dostu?

Zeytinyağı, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, pirinç, fındık, domates, elma ve greyfurt gibi besinler…Doymuş yağlar yerine, zeytinyağı kullanımı, kandaki kolesterol miktarını azaltarak kan basıncını düzene sokuyor. Zeytinyağı özellikle kalp ve damar sağlığı açısından son derece yararlı bir besin.

Kalbe sağlık veren besinler

Balık: Protein, vitamin (B6, B12), selenyum ve demir kaynağı. Yüksek derecede Omega 3 yağ asidi içeren somon, uskumru, ton balığı gibi balıklar kalp sağlığına son derece yararlı. Balık, kan pıhtılaşmasını azaltarak ritim bozukluklarını engelliyor.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve yoğurt gibi mandıra ürünleri yüksek kaliteli protein, kalsiyum, B vitamini, mineral ve düşük miktarda yağ içeriyor.

Fasulye: Protein ve karbohidrat içeriği sayesinde besleyici bir gıdadır. Ayrıca potasyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller içerir. Bağırsakları düzenler ve yarattığı tokluk hissi nedeniyle diyet yapanlar için faydalıdır.

Kuşkonmaz: Düşük kalorili bir gıdadır ve B6 vitamini, folik asit, C vitamini, keratin ve çeşitli lifler içerir. 1 kase haşlanmış kuşkonmaz vücudun günlük B vitamini ihtiyacının yüzde 66’sını karşılar.

Elma: Çözülebilen ve çözülemeyen 2 tür lif içerir. Çözülebilen “pektin” lifleri sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Arpa: Karbonhidrat deposu arpa, B6 vitamini, demir, çinko içerir. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Muz: Potasyum içeriği nedeniyle bir mineral deposudur. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.

Pancar: Zengin bir potasyum ve folik asit kaynağıdır. Çok düşük kalorilidir. Sebzeler arasında en fazla doğal şeker içerenidir.

Sarımsak: İçinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek kroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

Balık yağı: Kanama zamanını uzatır, damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir.

Ceviz, fındık: Yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, çavdar, tam buğday un: B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimi artırılmalıdır.

Yeşil çay: Çayda bulunan polifenoller, antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine yeşil çay, adaçayı, papatya, rezene gibi bitki çaylarının tüketimi artırılmalı.

Domates-karpuz: Antioksidan özelliği olan laykopeni yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı bilinen bir gerçektir.

Soya: Yüksek protein içeriğinin yanı sıra içerdiği B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak günde 25 gram soya tüketiminin kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı saptanmıştır.

Keten tohumu: Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içeriyor. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt, çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir.

Beslenme programı nasıl planlanmalı?

 • Günlük alınan kalori miktarı azaltılmalı
 • Katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar ( zeytinyağı, fındık yağı,, ayçiçeği yağı, soya ve mısırözü yağları) düzenli ve belirli düzeylerde tüketilmelidir.
 • Balık tüketimi artırılmalıdır. Kırmızı et tüketimi haftada bir olarak sınırlandırılmalıdır. Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Yağ içeriği yüksek poğaça, cips, kek, pasta gibi gıdalar tüketilmemelidir.
 • Besinler pişirilirken ızgara, buğulama, haşlama gibi yöntemler tercih edilmelidir.
 • Tuz tüketimi azaltılmalıdır
 • Günlük öğün sayısı artırılmalıdır
 • Alkol alımı azaltılmalı, sigara tüketilmemelidir
 • Haftada 3 kez egzersiz yapılmalıdır
 • Basit şeker içeren tatlılar ve rafine edilmiş gıdalar yerine posa içeriği yüksek, saflaştırılmış tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyve alımı artırılmalıdır
 • Tuzdan uzak durun

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler, mevcut koroner kalp hastalıklarını tetiklediği gibi, kötü kolesterol düzeyini artırarak bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Uzak durulması gereken en önemli besin maddesi, tuz. “En tehli üç beyaz” dan biri olan tuz, fazla tüketilmesi durumunda tansiyonu yükseltmektedir. Yüksek tansiyon ise kalp hastalıklarına yol açabildiği gibi böbrek yetmezliği ve felce neden olabiliyor. Ancak yemeklerde tuzu (sodyumu) azaltmak, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncının düşürülmesine yardımcı oluyor.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kalp-dostu-besinler/

Kalp Hastalarına Diyet

Kalp Hastası Eşimin Tuz Kaçamakları

İnsanlar kilo vermek için çok farklı diyetler uyguluyorlar. Bu diyetler seçilirken de kişinin genel sağlık durumu, yaşı, cinsiyeti ve benzeri özellikleri çok önemli bir rol oynuyor. Aynı şekilde kalp hastalığı olan kişilerin de kilo vermek için uyguladıkları diyetler farklı olmalıdır.

Elbette her diyet listesi aslında kişiye özel olmalıdır ve kişinin doktoru ve beslenme uzmanı ile birlikte hazırlanmalıdır. Ancak genel sağlıklı beslenme metodlarını göz önüne alıp ona göre kilo vermek için sağlıklı bir diyet uygulamak isterseniz de size vereceğimiz kalp hastalarına yönelik olan diyeti uygulayabilirsiniz.

Ancak bu diyeti uygulamadan önce de doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bu vereceğimiz diyet listesi yalnızca üç günlüktür. Üç günün ardından diyet devam ettirilmemelidir.

Fakat diyet tekrar uygulanmak isteniyor ise kişi diyetin ardından normal beslenmesine dönüp bir hafta bu şekilde gittikten sonra yeniden bu diyeti uygulayabilir. Yine de diyeti çok kez tekrarlamamak gerekir.

Kahvaltı: 1 yarım greyfurt, 1 ince dilim kızartılmış ekmek, 2 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve

Öğle Yemeği: Yarım porsiyon ton balığı, 1 ince dilim kızartılmış ekmek, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve ya da 1 şişe soda

Akşam yemeği: 2 dilim yağsız et, 1 porsiyon taze fasulye yemeği, 1 tane orta büyüklükte elma, 3 top vanilyalı dondurma

2. Gün

Kahvaltı: 1 tane yumurta, 1 yarım muz, 1 ince dilim kızartılmış ekmek, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve

Öğle Yemeği: 1 porsiyon lor peyniri, 3 adet tuzlu kraker

Akşam Yemeği: 2 adet sosis, 1 porsiyon haşlanmış brokoli ya da 1 porsiyon haşlanmış karnabahar, 1 yarım muz, 2 top vanilyalı dondurma

3. Gün

Kahvaltı: 5 adet tuzlu kraker, 1 dilim cheddar peyniri, 1 adet küçük boy elma, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve

Öğle Yemeği: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 ince dilim kızartılmış ekmek

Akşam Yemeği: 1 porsiyon ton balığı, 1 porsiyon haşlanmış karnabahar, yarım kavun, 2 top vanilyalı dondurma

1- Sigarayı tamamen bırakıp alkol tüketiminize de kısıtlama getirin

Sigara kalp sağlığı için en tehli şeylerden bir tanesidir. Herkesin her koşulda sigarayı bırakması gerekir ancak özellikle kalp hastası olan kişilerin ve damar sertliği problemi yaşayan kişilerin en acil şekilde sigarayı bırakması gerekir.

Aynı şekilde sigaraya hiç başlamamak da kalp ve damar sağlığı açısından çok mühim bir konu olmaktadır. Aynı şekilde alkol de bazı durumlarda kalp sağlığı için tehli olabilmektedir.

Bu yüzden alkol tüketiminde de aşırıya kaçmamak ve kişinin kendine her daim bir sınır koyması çok önemli olmaktadır.

2- Her besinden yeterli miktarda ve dengeli bir şekilde yiyin

Kalp sağlığı için en önemli şey dengeli beslenmektir. Aynı şekilde vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri içeren gıdaları da yeterli miktarda mutlaka tüketmek gerekir.

Ancak diyet programlarına sadık kalabilmek ve bu programların faydasını görebilmek için çok sert diyet programları uygulamak yerine sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıracak olan sağlık programlarını uygulamak gerekir.

Bunun için de bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

 • Yemeklerde yağ kullanımına kişinin kısıtlama getirmesi gerekir. Özellikle yağı göz kararı değil de ölçek yardımı ile yemeklere ilave etmek çok önemlidir.
 • Kişinin kızartma alışkanlığından en kısa sürede kurtulması gerekir. Çünkü kızartılmış yağ yandığı için özellikle kalp sağlığı açısından çok zararlı bir hale gelmektedir.
 • En az kızartma kadar uzak durulması gereken diğer yiyecekler de hamur işi yiyecekler ve fast food yiyeceklerdir. Aynı şekilde salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş etlerin de tüketilmemesi gerekir.
 • Süt tüketiminde de özellikle yarım yağlı sütleri tercih etmek gerekir.
 • Hiçbir yiyecek kişinin istediği kadar tüketilmez. Her yiyeceğin kalori miktarı ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktar göz önünde bulundurularak tüketilmesi gerekir.
 • Elbette kırmızı tüketilebilir ancak haftada bir defa ve yağsız şekilde tüketilmelidir. Bunun yanı sıra tavuk  ya da hindi eti ile balık eti de çok yağlı olmayacak şekilde tercih edilmelidir. Ancak balığın dışındaki deniz ürünlerinin tüketilmesi pek tavsiye edilmez.
 • Haftada iki ya da üç defa yumurta yenilebilir. Fakat yumurtanın yağ pişirilmemesi direkt olarak haşlanarak tüketilmesi gerekir. Aynı şekilde hijyen nedeni ile yumurtanın sarısının da katı olmasında fayda vardır.

3- Tavuğun derisini ayırdıktan sonra tavuk etini pişirin

Tavuğun derisi et pişirilmeden önce çıkarılmalıdır. Deriyle tavuğu pişirdikten sonra deriyi çıkartmanızı bir yararı olmayacaktır. Çünkü deri ile pişerken deride yağ tavuk etine geçer ve bu da kalp sağlığı için zararlı olmaktadır.

4- Gün içindeki tuz tüketiminizi büyük ölçüde sınırlandırın

Tuz kullanımı hep kalp ve damar sağlığını hem de tansiyonu olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden tuzu olabildiğince yemeklerinizden uzaklaştırmanız gerekir. Çünkü vücudun ihtiyaç duyabileceği tuz zaten çeşitli sebzelerde ve meyvelerde yeteri miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden tuz tüketmekten büyük ölçüde vazgeçmek gerekir.

5- Şekerden vazgeçin

Rafine şeker de insan sağlığı için çok tehlidir. Yine ihtiyaç duyduğunuz şekeri meyvelerden çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. Ancak eğer çay ve benzeri içecekleri şekersiz tüketmeye alışkın değil iseniz çay yerine doğal bal koyarak o şekilde tüketebilirsiniz. Aynı şekilde şeker koyacağınız tatlılarda da doğal balı tercih etmenizde fayda olacaktır.

6- Soğanı kavurmadan tüketin

Bizim yerel mutfağımızda soğan yemeklere iyice kavrularak ilave edilir. Ancak bu doğru ve sağlıklı bir davranış değildir. O yüzden mümkün mertebe soğanlar yağ ile çok fazla yakılmadan yemeklerde kullanılmalıdır. Bunun için de yemeğe soğanı tüm malzemeler ile birlikte atmakta fayda vardır. Hatta yanlış bilinenin aksine bu şekilde de çok lezzetli yemekler hazırlanabilir.

7- Margarini hayatınızdan çıkartın, yerine tereyağını koyun

Margarin de ülkemizde çok sık kullanılan bir yağ çeşididir. Bunda margarinin biraz daha ucuz olmasının da etkisi büyüktür. Aslında zaten yemeklerde hep bitkisel sıvı yağları kullanmak çokça tavsiye edilir. Fakat illa katı yağ kullanılacak ise kesinlikle margarinden uzak durulması gerekir.

Bunun için de margarin yerine tereyağı tercih etmek gerekir. Tereyağının da doğal ve organik olmasına özen göstermekte fayda vardır. Fakat yine de kahvaltılarda tereyağı tercih edilmemelidir. Yalnızca tereyağı yemeklerde çok az miktarlarda kullanılabilir. En sağlıklı yağ tüketim biçimi bu şekilde olacaktır.

Onun haricinde yine doğal yöntemler ile hazırlanmış olan bitkisel sıvı yağları tercih edebilirsiniz.

8- Patatesi kızartmasını yağda değil de fırında yapmaya özen gösterin

Patates kızartması herkesin çok sevdiği yiyeceklerden bir tanesidir. Ancak yağda kızartılarak yapılan bu patates kızartmaları kalp sağlığı için çok ama çok tehli olabilmektedir. Bunun için de patates kızartmasını fırında yapmak çok doğru bir hareket olacaktır.

Eğer patates kızartmasını fırında sağlıklı bir şekilde yapmak istiyor iseniz bunun için patatesi çok ince dilimler halinde kestikten sonra üstüne bir miktar zeytinyağı gezdirip fırında kızartabilirsiniz. Aynı şekilde patlıcanı da kızartmak yerine közleyebilirsiniz. Bu durum kırmızı et, tavuk eti ve balık eti için de geçerlidir.

Her daim kızartmak yerine fırında pişirmek yoluna gidilmelidir. Bu kalp sağlığı için en doğrusu olacaktır. Aynı şekilde fazla kilo alımının da önüne geçen bir yöntem olacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-hastalarina-diyet/

Kalp Sızlamasının Nedenleri ve İyi Gelen Şeyler

Kalp Hastası Eşimin Tuz Kaçamakları

Kalp sızlamaları genel olarak kalpten vücutta bulunan organlara dokulara ve hücreleri kanı taşımakta olan damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar sonucunda oluşmaktadır.

İçindekiler

 • Kalp Sızlaması
 • Belirtileri
 • Nedenleri
 • İyi Gelen Şeyler
 • Kaynaklar

Kalp Sızlaması

Koroner kalp damarlarının tıkanması ile ortaya çıkan belirtilerden en önemlisi kalp sızlamalarıdır. Kalp kasından aldıkları kanın vücutta bulunan organlara, dokulara ve hücrelere iletilmesiyle göreli olan damarlarda meydana gelen tıkanmalar sonucunda bilhassa göğüslerde meydana gelen ağrılar ve sızlamalar ve baskı hissi oluşmaya başlar.

Bu baskı o kadar yoğun bir şekilde oluşur ki; damarı tıkanan hasta sanki göğüs kafesine şişman biri yerleşmiş oturarak baskı yapıyormuş gibi bir hisse kapılır. Künt bir şekilde devam eden bu sızı genellikle; fiziksel efor harcanıldığında, öfke ve sinire kapıldığında veya soğuk havalarda daha çok yoğunlaşır.

Kısa süren bu ağrılar ortalama on veya on beş dakika civarında devam eder.

Göğüs kafesinden başlayan bu sızılar tıkalı olan damarın bulunduğu bölgeye ve tıkanıklık derecesine bağlı olarak boyuna, çeneye, sol kola, omuza, sırt ve karın bölgesine kadar yayılabilmektedir. Oluşan bu sızı ve baskı hissi bazı durumlardaysa yine tıkalı olan damarın konumuna ve tıkanma derecesine bağlı olarak bu bölgelerinden tek birinde oluşabilmektedir.

Koroner olan damarların genişlemesine yardımcı olan ilaçlar kullanarak veya dinlenerek ortadan kalkan bu sızılar; bazen baş dönmesi, mide bulantısı, görmede bozukluklar, terleme ve yorgunluk gibi şikayetleri de beraberinde getirmektedir.

Kalp sızıları dinlenme anında da oluşabiliyor veya dinlenerek geçmiyorsa o zaman herhangi bir kalp krizi riski gündeme gelebileceğinden bu ihtimale karşı gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Kalp sızlamaları asla ihmal edilmemeli ciddiye alınmalıdır.

Belirtileri

İhmal edilmemesi gereken ciddi bir sağlık problemi olan kalp sızlamalarının hasta üzerinde bir takım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerden en sık rastlanılanlara şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Kalpte meydana gelen batma duygusu
 • Yanmalar ve sancının oluşması
 • Hastanın fiziksel efor sarf ederken ortaya çıkan ve artan göğüs kısmında baskı ve basınç duygusu
 • Oluşan ağrıların dinlenme sırasında geçmesi
 • Ortaya çıkan ağrıların on beş dakika civarında sürüp dinlenme sırasında kendiliğinden geçmesi
 • Ağrı başladığında beraberinde nefes alma zorluğu, baş dönmesi, mide bulantısı veya terleme gibi şikayetlerinde ortaya çıkması

Nedenleri

Başladığı gibi geçmesi ve on beş dakika sürmesi gibi nedenlerle gerekli önemi göstermediğiniz kalp sızlamaları zamanında gerekli olan tedbir alınıp tedavi edilmese sonu hastanın yaşamını yitirmesine varacak ciddi sağlık problemleri haline dönüşebilmektedir. Genel olarak damar tıkanmalarına bağlı olarak ortaya çıkan kalp sızlamalarının oluşum nedenleri arasında en yaygın olanları şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Sağlıksız bir hayat sürmek
 • Düzensiz bir yaşam felsefesi izlemek
 • Stres ve psikolojik baskı altında yaşama devam etmek
 • Yorgunluk ve yeterli derecede vücudu dinlendirememek
 • Uzun süren ve şiddetli devam eden romatizmayla ilgili olan hastalıklar
 • Kalıtımsal nedenler
 • Alkol, sigara, uyuşturucu gibi alışkanlık ve bağımlılık yaratan şeyler
 • Düzensiz ve sağlıksız bir beslenme alışkanlığında bulunmak
 • Aşırı alınan kilolar
 • Kalpe ulaşan kan miktarında farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan azalma
 • Daha önce kalp ve damar konusunda cerrahi bir müdahale geçirmiş olmak
 • Yüksek kolesterol oranı
 • Koroner damarlarda oluşan rahatsızlıklar
 • Kalp kapakçıklarında oluşan rahatsızlıklar
 • Göğüs kafesiyle ilişkili olan kaslar, sinirler ve bağlarda ortaya çıkan rahatsızlıklar
 • Diyabet hastalıkları
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Sindirim sistemiyle ilgili ortaya çıkan rahatsızlıklar
 • Kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri
 • Hormonal dengesizlikler
 • Vücutta oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri

İyi Gelen Şeyler

Yapılacak tıbbi tedaviye destek olan bir takım düzenlemeler kalp sızlaması tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

Kişinin sosyal hayatını ayarlaması, sağlıklı yaşam ve beslenme tarzını geliştirmesi, yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, hazır gıdalardan, konservelerden uzak kalması, tuzu hayatından mümkün olduğu kadar çıkarması, stresten uzak durması, spor yapması gibi bir takım dengeleyici ayarlamalar kalp sızlamasına iyi gelen şeyler arasında etken rol oynamaktadır.

Bunun yanında bitkisel tedavi yöntemleri bu konuda günden güne daha başarılı sonuçlar vermeye başlamıştır. Tıbbi tedavinizi yapan doktora danışarak onun onayıyla kullanılan bir takım şifalı bitkiler, bitki kürleri ve bitki çayları kalp sızlaması konusunda tedavide etkin rol oynamaktadır.

Kalp Sızlaması Nedenleri

Kalp sızlamasına iyi gelen şeylerden en yaygın olanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Göğüste oluşan sızlamayı, ağrı ve baskı duygusunu azaltan zerdaçal, kanda pıhtı oluşmasını önler, kolesterol oranını dengeler, damarlarda tıkanıklık oluşmasına engel olur. Her gün bir çay kaşığı olarak yemeklerde kullanılması önerilmektedir.

Göğüs ağrısı ve kalp sızlaması konusunda gösterdiği performansı onaylanmış  faydaları oldukça fazla olan zencefil kalp sızlaması olan hastaların düzenli olarak kullanması gereken şeyler arasında yerini almıştır.

Bol miktarda A vitamini içeren fesleğen aynı zamanda magnezyum açısından da zengindir. Yemekleri tatlandırmaya yarayan fesleğen kalp sağlığı açısında da büyük önem taşımaktadır.

Bol oranda antioksidan içeren hibiskus çayı aynı zamanda serbest olan radikalleri den de nötr alize edilmesine yardımcı olmaktadır. Kalp sızlaması olanların her gün üç fincan civarında demleyerek içmesi önerilmektedir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-sizlamasi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.