Kalp Kapak Hastalıkları Ve Tedavi Yöntemleri

Kalp Kapakçığı Hastalıkları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalp Kapak Hastalıkları Ve Tedavi Yöntemleri

Bitkisel tedavi yöntemleri ve şifalı bitkilerle hazırlanan kürler kalp kapakçıkları rahatsızlıkları konusunda tıbbi tedaviye destek olmakta; iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Kalp kapakçığı Hastalıkları

Kalp kasında vücut mekanizmasının fonksiyonlarını düzenleyerek sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla, kalpten pompalanan veya kalbe dolan kan ve oksijenin tek yöne doğru olan akımına izin vermekte olan toplam dört tane kapakçık yer almaktadır.

Kalp kasında yer alan bu kapakçıkların ana görevleri kan dolaşımın kalbin yönlendirdiği şekilde tek bir yöne doğru gerçekleşmesine yardımcı olmaktır.

Bu kapaklardan herhangi birinde veya hepsinde birden meydana gelen sorunlara, rahatsızlara kapakçık hastalıkları ismi verilmektedir.

Kalp kapakçık hastalıkları; kapaklarda daralma oluşması, enfeksiyon kapması, yetersiz kalması, kireçlenmesi gibi farklı sorunlarla gündeme gelebilmektedir. Bu rahatsızlıklar bazı durumlarda doğuştan oluşabilmekte, bazı durumlardaysa herhangi bir kalp rahatsızlığına veya günlük yaşam düzenindeki sağlıksız yaklaşımlardan, çevresel veya fizyolojik etkilerden kaynaklanabilmektedir.

Kalp Kapakçık Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Kapaklarda oluşan sorunlar hem kalbi hem de kalbin beslemekle görevli bulunduğu diğer organları, sokuları ve hücreleri etkileyebildiğinden ciddi sağlık sorunlarına hatta kalbin zorlanmasına paralel olarak ortaya çıkan kalp krizleri, kalp yetmezliği gibi sonu ölüme kadar yol alabilen ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle hastaların bu rahatsızlığın belirtileri hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları tedavide önemli bir unsur teşkil etmektedir.

Zamanında fark edilip sorun diğer organlara, özellikle kalbe zarar vermeden giderilmesi; sağlık açısından önemli bir sorunun önüne geçebilir. Kalp kapakçık hastalıkları konusunda uygulanacak olan tedavi yöntemlerine hastanın kendi yaşamını düzenleyerek veya doktorlarının onaylarıyla uygulayacakları bitkisel tedavi kürleri hem tedaviye destek olmakta hem de iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalp kapakçık hastalıklarında uygulanacak tedaviye iyi gelen bitkileri sofranıza katarakt, şifalı olan bitkilerden hazırlayacağınız kürleri kullanarak destek olmanız iyileşme sürecini kısaltacağı gibi yapılan tıbbi ve medikal tedaviye de destek olacaktır.

Kalp kapakçık hastalıkları bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce dikkat etmeniz önemli konu; herhangi bir şifalı bitkiyi kullanmadan veya bir bitki kürünü uygulamaya başlamadan önce; kendi doktorunuza bu konuda bilgi verip onayını almanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; şifalı bitkiler veya bitki kürler ana tedavi şekli değil, yapılan tedaviye yardımcı ve destek niteliğinde kullanılan bir yöntemdir.

Bunun yanında her bitki kürü veya her şifalı olarak kabul edilen bitki her bünyeye uygun olmayabilir.

Farklı sağlık sorunlarını da metabolizmasında barındıran kişilerin yarar yerine zarar sağlamamaları amacıyla mutlaka uygulamaya başlamadan doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kalp kapakçık hastalıkları konusunda iyi gelen ve tedavide olumlu sonuçlar veren bitki kürlerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Yavşan otuyla kedi otunu eşit oranlarda kaynamakta olan su içinde çay demler gibi yirmi dakika boyunca demleyin. Demlenen karışımı süzerek bir sürahiye veya kavanozun içine alın ve bir çay kaşığı balla karıştırın. Şurup kıvamında olan bu karışım her gün yemekten sonra iki çorba kaşığı civarında yenilir.
 • Şurup yapılan yavşan ve kedi otunun posasının içine bir tutam pelit otu karıştırılarak limon suyu eklenir ve macunumsu bir kıvam alana kadar iyice yoğrulur. Daha sonra elde edilen hamur minik düğmeler halinde şekillendirilir. Hap boyutlarında olan bu macun her gün aksatmadan belli zaman aralığında toplam üç adet yenilir. Bu kürü kullanırken tok karnına olmanız önemli bir ayrıntıdır.
 • Bir tutam oğul otunu bir veya iki fincan civarında suyun içinde kaynatıp daha sonra süzün. İçine sirke ilave ettiğiniz bu karışımı dilendirin. Bu kür her öğün arasında bir fincan içilmelidir.

İyi Gelen Şeyler

Kalp kapakçık hastalıklarına bitkisel tedavi yöntemi olarak iyi gelen şifalı otlar ve bitkiler arasında ilk sıraları çörek otu ve zencefil almaktadır.  Bilhassa çörek otuyla zencefil hem kalp kapaklarını hem de kalp kasını güçlendirmektedir.

Üst sınır konulmadan istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Bunun yanında lif oranı yüksek olan meyve ve sebzeler kalp kası ve kapakçıklarıyla ilgili olan rahatsızlıkların tedavisine büyük oranda destekler sağlamaktadır.

Balık ve enginar haftada birer gün sofranızda yer vermeniz gereken faydalı gıdalardandır.

Bunun yanında mevsiminde siyah çekirdekli üzüm, nar, kivi gibi vitamin açısından zengin gıdalar tüketmeniz kapakçık sorunlarınızın tedavisinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Sarımsak, havuç, semizotu, ayşekadın fasulye, bol oranda yeşil salata, limon, kırmızıbiber, tarçın, zerdeçal, domates kalp kapakçıkları sağlığınız konusunda sürekli tüketilmesi gereken gıdalar arasında yerini almaktadır. Hayatınızda mümkün olduğu kadar tuzu ve şekeri çıkarmanız gerekmektedir.

Bunun dışında hafif egzersizler, psikolojik olarak sağlıklı bir yaşam, sağlıklı beslenme, alkolsüz ve sigarasız bir hayat tarzı uygulanmakta olan tedavinin sürecinin oldukça kısaltacaktır.

Kalp kapak hastalıklarında kalsiyumun fazla alınması bazı durumlarda faydadan çok zarar vermektedir. Sağlıklı olarak beslenseniz bile her şeyin fazlası zarar verir. Bunu unutmamanız, çok fazla yemek yerine sık aralıklarla az miktarda yemek yemeye önem verin. Tansiyon, kortizon veya şeker gibi rahatsızlıklarınız varsa bir an önce tedavi yoluna gitmelisiniz

(1 votes, average: 2,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-kapakcigi-hastaliklari-bitkisel-tedavisi.html

Kalp Kapakçığı Hastalığı

Kalp Kapak Hastalıkları Ve Tedavi Yöntemleri

Bedenimizde şüphesiz en önemli organlardan birisi kalptir. Kalp, sağlığı ihmal edilemeyecek bir organdır ve düzenli olarak kontrollere gidilmelidir. Bazı durumlarda doğuştan ya da sonradan meydana gelen olaylardan dolayı kalp kapakçığında sorunlar oluşabilir. Bunun sonucunda da kalp kapakçığı hastalığı meydana gelir.

Kalbimizin yapısında dört tane kapakçık bulunmaktadır. Bu dört tane kapakçık kanın tek yönlü ve rahatça akmasını sağlar. Bu kapaklarda meydana gelen hastalıklar ya da hasarlar kalp kapakçığı hastalığı olarak adlandırılır.

Kalp kapaklarının görevi yukarıda belirttiğimiz gibidir. Bildiğiniz üzere kalbimizde iki karıncık ve iki kulakçık olmak üzere 4 tane boşluk bulunmaktadır.

Toplardamarlardan dönmüş olan kirli kan sağ kulakçığı doldurur ve oradan da sağ karıncığa pompalanır. Sağ karıncık da kanın temizlenmesi için kanı akciğere gönderir. Temizlenmiş olan kan, sol kulakçığa döner ve buradan da sol karıncığa aktarılmaktadır.

Buradan da sol karıncık yardımıyla aorta pompalanır ve vücuda temiz kan gönderimi tamamlanmış olur.

Kalp kapakçığı hastalığı çeşitli şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan ilki kalp kapağını oluşturan dokularda sertleşmenin meydana gelmesi ile kapakların daralmasıdır. Bir diğeri de kapağın açılmasında değil, kapanmasında meydana gelen bozukluktur. Burada da kapaktaki darlık nedeni ile kalp kapakçığı yetmezliği görülür.

Kalp kapakçığı hastalığının başlıca nedenleri şu şekildedir:

 • Doğuştan Gelen Kalp Kapağı Hastalığı: Bazen kalp kapakçığı hastalığı ilerleyen zamanlarda değil, doğuştan gelmektedir. Bu anormal durumların en sık rastlananı aort kapağında 3 yaprakçık olması gerekirken iki yaprakçık olmasıdır. Böyle doğmuş olan kişilerde zamanla aort yetersizliği ve darlığı görülür. Buna ek olarak kapak enfeksiyonu da görülme riski vardır. Eğer kapakçıktaki hastalık ilerlerse ameliyat ile tedavisi mümkündür.
 • Romatizmal Ateş: Bu sebep gelişmiş ülkelerde çok rastlanmasa da bizim ülkemizde hala kalp kapakçığı hastalığı sebeplerinden birisi olarak görülmektedir. Romatizmal ateş, 5-15 yaşları arasındaki kişilerde boğaz enfeksiyonu sebebi ile gelişmektedir. Başlıca belirtileri ateş, eklemlerde meydana gelen şişmeler ve ateştir. Bu hastalıkta penisilin tedavisi ve erken teşhis önemli olmaktadır.
 • Mitral Kapak Prolapsusu: Bu neden daha çok kadınlarda görülür. Nadiren ciddi bir soruna neden olur. Buna sahip olan kişilerin mitral kapak yaprakçıkları normale göre daha kalın, hareketli ve uzundur. Bu durumda kapağın kapanmasındaki bozukluğa yol açar.
 • Kalp Kapakçığı Kireçlenmesi: Bu neden en çok yaşlılarda görülen kalk kapakçığı hastalığı nedenidir. Kapak yaprakçıklarında kireçlenme ve kalınlaşma sonucunda kapak yaprakçıkları darlaşır ve açılımı zorlaşır.
 • Kapak Enfeksiyonu: Bu neden genelde kapak operasyonu veya kapak hastalığının varlığında görülen ciddi bir durumdur. Belirtileri eklem ağrısı, halsizlik ve ateştir.

Kalp kapakçığı hastalığındaki hatalığın şekline göre de belirti oranları değişebilmektedir. Kalp kapakçıklarının kaçakları yavaşsa bu uzun süreli bir belirti oluşturmaz. Fakat kapakçık darlığı erken dönemlerde belirtiler vermektedir. En fazla sorun da bu iki sorunun yani hem darlığın hem de yetmezliğin görüldüğü kişilerde meydana gelmektedir.

Belirttiğimiz gibi kalp kapakçığı hastalarında belirtiler kalpteki hangi kapağın hasta olduğuna göre de değişkenlik gösterebilir. Kapak darlığı ya d yetersizliği hafif olan kişilerde uzun süre boyunca hiçbir belirti görülmeyebilir.

Fakat ilerleyen durumlarda kalbe çok fazla iş yüklendiğinden belirtiler gözükebilir. Zamanla bu kişide tıkanma, yorgunluk ve çarpıntılar görülebilir.

Akciğerde birikmiş olan sıvı nefes darlığına neden olur ve vücutta biriken sıvı da vücutta ödem oluşmasına neden olur.

Kalp kapakçığı hastalığında kalbi besleyen damarlarda kan akımı yetersiz olmaya başlar ve bu nedenle de göğüs ağrıları oluşur. İleri derecedeki kalp kapakçığı hastalığında da baygınlık hissi, baş dönmesi ve bayılma belirtileri de gözükebilir.

Genel olarak kalp kapakçığı hastalığının belirtileri şu şekildedir:

 • Çabuk yorulma.
 • Halsizlik.
 • Nefes darlığı.
 • Çarpıntı.
 • Bacaklarda şişkinlik.
 • Pıhtı atması.
 • Ritim bozuklukları.
 • Ani felç.

Kalp Kapakçığı Tedavisi

Kalp kapakçığının nedenleri, ne olduğu ve belirtilerini yukarıda anlattık. Şimdide tedavisine ve nasıl anlaşıldığına bakalım.

Kalp kapakçığı hastalığında doktor ilk olarak doktor stetoskop yardımı ile hastanın kalp sesini dinler. Kalpten kelen çeşitli sesler yardımı ile kalp kapakçığı hastalığı için ileri tetkikler isteyebilir. İleri derecelerde istenen tetkiklerse şu şekildedir:

 • Elektrokardiyografi (EKG): Kalbim elektriksel işlevini ve ritmini kaydeder.
 • Ekokardiyografi (EKO): Doktor kalp kapakçığı hastalığı için şüphelendiğinde tanıyı kesinleştiren yöntemdir. İğnesiz ve ağrısızdır. Yüksek frekanslı ses dalgaları sayesinde kapakların hareketi, biçimi, açılımlarının nasıl olduğu rahatça anlaşılabilir ve ekranda görüntülenir.
 • Göğüs Radyografisi: Akciğerin yapısında sıvı birikiminin olup olmadığını ve kalpte büyüme olup olmadığı anlaşılır.
 • Kalp Kateterizasyonu: Bu yöntem lokal anestezi ile yapılır. Diğer yöntemlerden yeterince bilgi alınmadığında bu yöntem uygulanır. İşlem sırasında, koroner damarlarda daralmanın olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Kalp kapakçığı hastalığında çok fazla tedavi altına girmeden düzenli muayenelerle sorunsuz yaşanabilmektedir. Bazen hastalarda şikâyeti azaltmak için ilaç tedavisi yapılabilir. Kalbin ritmini düzenlemek için ve vücuttaki birikmiş olan sıvının atılımı için ilaçlar verilir.

İlaç tedavisi yetmediğinde ise kapak cerrahisi uygulanır. Bazen çok şikâyet olmasa bile bu yönteme başvurulabilir. Kapak cerrahisi sayesinde hastanın şikâyeti azalabilir ve normal yaşama dönebilir.

Kalp kapakçığı hastalığı tedavisinde bir diğer yöntem ise balon tedavisidir. Bu yöntem özellikle mitral darlığı olan kişilerde uygulanır.

Kalp kapakçığı hastalığında yapılan ameliyatlarda risk olmaktadır. Ameliyat için karar vermeden önce cerrahınızla mutlaka konuşma yapmalı ve riskleri öğrenmelisiniz. Riskli dönem atlatıldıktan sonra nadir olarak sorunlarla karşılaşılır.

Kalp kapakçığı hastalığına sahip olan hastalarda takip çok önemlidir. Belirli aralıklarla tedaviye gidilmeli ve gerçekleşen durumlar hakkında bilgiler alınmalıdır.

Kalp kapakçığı hastalığı ile gerçekleşen kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu ilaç ile tedavi edilir ve kalbe yapılan olumsuz etkiler de ilaçla engellenebilir.

Fakat ilaçlar kapaklardaki mekanik rahatsızlığı da gidermediği bilinmelidir.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-kapakcigi-hastaligi/

Kalp Kapak Hastalıkları ve Cerrahisi

Kalp Kapak Hastalıkları Ve Tedavi Yöntemleri

Kalp içerisinde kanın bulunduğu dört odacık vardır. Bunlardan ikisi sağ, ikisi ise sol kalp yarımında bulunur. Kalbe gelen kan önce sağ atriuma gelir ve kalbin sağ kulakcığı ve sağ karıncığı arasında bulunan 3 parçalı kapakcık aracılığıyla sağ ventriküle geçer.

Sağ ventrikülden pulmoner kapak vasıtasıyla oksijenlenmesi amacıyla akciğerlere geçiş yapar. Oksijenden zenginleşen kan, kalbin sol tarafında bulunan sol atrium bölümüne gelir ve mitral kapaktan geçerek sol ventriküle dökülür.

En son kalbin her kasılmasıyla aort kapaktan geçerek vücudumuza gönderilir. Kapaklar kanın ileri doğru gönderilip geri kaçmasına engel olan yapılardır.

Kanın ileri doğru gitmesini engelleyen veya geri kaçmasına neden olan durumlarda ise kalp üzerine yük binerek, hem kalp hem de kana ihtiyacı olan organlarda sorunlar çıkmaya başlar.

Kapak Hastalığına Neler Neden Olur?

 • Romatizmal ateş,
 • Enfeksiyöz Endokardit,
 • Kalp kası hastalıkları (Kardiyomiyopati),
 • Hipertansiyon,
 • Mitral Kapak Prolapsusu ( MVP‐ Mitral kapakçıkların kalp hareketleri ile sol atriuma geri kaçmasıdır),
 • Fibrokalsifik dejenerasyon,
 • Kapak anulus genişlemesi (bağ dokusu hastalıkları, aort anevrizmaları, tümörler, bazı ilaçlar),

Kapak Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

 • Yorgunluk,
 • Çarpıntı,
 • Nefes darlığı,
 • Bacaklarda şişlik,
 • Emboli (pıhtı),
 • Felç,
 • Ritim problemleri.

Kapak Hastalıklarının Türleri Nelerdir?

Aort Kapak Darlığı: Romatizmal ateş, ileri yaşa bağlı dejenerasyon, doğumsal biküspit aort hastalığı (doğuştan aort kapağının üç yerine iki yaprakçık şeklinde olması) en sık görülen nedenlerdir.

Aort darlığının tedavisinde uygulanan açık kalp ameliyatında yapısı bozulmuş olan kapağın yerine metalik veya biyoprotez kapak yerleştirilir. Metalik kapak kullanımı sonrasında ömür boyu kan sulandırıcı ilaçların kullanımı gerekir.

 Hastanın yaşının genç olması, hamilelik beklentisi veya kan sulandırıcı ilaç kullanmasının sakıncalı olduğu durumlarda ise biyoprotez kapak ile değişim veya kapak tamiri yöntemleri uygulanabilir.

Her iki durumda da bir süre sonra tekrar operasyon geçirilmesi ve metalik kapakla değişimin yapılması gerekebilir. Aynı seansta birden fazla kapağa müdahale edilebileceği gibi beraberinde koroner bypass gibi ek cerrahi girişimler de uygulanabilir.

Aort Kapak Yetmezliği: Marfan sendromu gibi bağ dokusu hastalıkları, aort anevrizmaları, travma, kardiyomiyopati gibi hastalıklardan sonra görülür.

Aort darlığından farklı olarak kalbin ileri doğru gidişinde kısıtlama olmamakla beraber; kalp atımından sonra kan geriye sol ventrikül içine döner.

Bu hastalıklar ile ortaya çıkan yetmezlik durumunda uygulanan açık kalp cerrahisinde de, aort kapak aynı stenozda olduğu gibi metalik, biyoprotez kapaklar ile değiştirilir. Ayrıca kapakların fonksiyonel yetmezliği durumunda tamir ve kapak koruma yöntemleri uygulanabilir.

Darlık ve Yetmezliğin Beraber Olduğu Durumlar: Özellikle romatizmal ateş hastalığından sonra sıklıkla darlık ve yetmezlik bir arada bulunabilir. Tedavi prosedürleri aort darlık ve yetmezliğinden farklı değildir.

Mitral Kapak Darlığı: Tüm kapak hastalıkları içerisinde en sık görülen bozukluktur. Kanın sol atriumdan sol ventriküle geçişinde problem olduğu için kanın ileri gidişi engellenir. Buna bağlı olarak nefes darlığı, çarpıntı, ritim problemleri, emboli, kalp yetmezliği bulguları ortaya çıkabilir.

Mitral kapak darlığının açık kalp ameliyatı ile tedavisinde, metal kapak, biyoprotez kapak ile değiştirilebilir veya kapak değiştirilmeden tamir edilir. Biyoprotez kapağın kan sulandırıcı ilaç kullanmama avantajı çok önemlidir; fakat mekanik kapak kadar dayanıklı değildir.

10‐15 sene içinde biyoprotez kapak bozulmasına bağlı tekrar ameliyat gerekebilir.

Mitral Kapak Yetmezliği: Romatizmal ateş, mitral prolapsus, korda rüptürü, enfektif endokardit, iskemi sonrası ortaya çıkabilir. Mitral kapak yetmezliğinde kanın kalp içerisinde göllenmesi nedeniyle kalp üzerinde yüklenme oluşur.

Mitral kapak yetmezliğinin nedenine göre aynı mitral stenoz ameliyatlarında olduğu gibi mekanik kapak, biyoprotez kapak ile değişimi yapılabilir.

Aynı şekilde kan sulandırıcı kullanması sakıncalı olan veya mitral kapağın anatomik olarak yapısının sağlam olduğu; ancak kapağın kapanmasına engel olan ileri hipertansiyon ile kalp kasında büyüme, korda rüptürü, iskemi gibi durumlarda mitral kapak tamiri ameliyatı uygulanabilir. Tamir esnasında ring adı verilen, kapak benzeri cihazlar kullanılır ve ameliyat sonrası kısa dönem düşük doz kan sulandırıcı kullanılabilir.

Mitral Kapak Prolapsusu: Toplumda %1‐2 oranında ve özellik genç bayanlarda görülür. Bu hastalarda ritim problemi çok sıktır ve nadiren de olsa tıbbi tedaviye yanıt vermeyen durumlarda açık kalp operasyonu gerekebilir. Ameliyat mitral kapak yetmezliğinde kullanılan yöntemlerle yapılır.

Kapak Değişimi mi Tamir mi?

Kapak hastalıklarında fonksiyonları bozulmuş bir kapak görevini yapamaz ve bu da kalbe zarar verir. Cerrahi olarak kalp kapağının fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilmesi hastanın ameliyattan maksimum yararı sağlaması açısından önemlidir.

Özellikle mitral kapak başta olmak üzere diğer tüm kapaklarda hedef doğal kapağın korunarak onarılmasıdır. Hem tanı yöntemlerindeki gelişmeler hem de bu konuda deneyimlerimizin artması ve uygun tamir yöntemleri ile kapak değişimi olmadan hastanın doğal kapağı tamir edilerek çok iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Şunu unutmamak gerekir ki her kapak tamir için uygun olmayabilir. Bu durumda kapak değişim ameliyatı uygulanmaz.

Diğer Kapak Hastalıkları: Trikuspit ve pulmoner kapakların hastalıkları çok nadir olarak tek başına görülür.

Genelde aort ve mitral kapak hastalıklarına eşlik ederler ve tedavi edilirken bu hastalıklarla olan beraberliklerine göre plan yapılır. Özellikle trikuspit kapağın hastalığı diğer kapak hastalıklarına eşlik ederek yetmezlik şeklinde görülür.

Tedavisinde ring annuloplasti operasyonu yapılabildiği gibi özel dikiş teknikleri ile de yetmezlik düzeltilebilir.

Источник: https://hisarhospital.com/bolumler/kalp-kapak-hastaliklari-ve-cerrahisi/

Kalp Kapağı Yetmezliği Triküspit Ne

Kalp Kapak Hastalıkları Ve Tedavi Yöntemleri

Triküspit kapak adından da anlaşılacağı gibi 3 yaprakçıklı bir kapaktır ve düşük basınçlı odacıklar arasında bulunduğu için kolay tahrip olmaz. Triküspid yetmezliği sağ ventrikülün genişlediği durumlarda veya organik kapak hastalık ve dejenerasyonlarında ortaya çıkar.

Triküspid Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Halsizlik
 • Boyun, karın, bacak damarlarında şişme
 • Boyunda nabız atışı
 • Kalp atışlarında anormallik
 • Nefes darlığı yaşamak
 • İdrara çıkışın azalması

Trikuspit Hastalığının Nedenleri

Triküspid yetmezliği sebepleri şunlar olabilir:

 • Amfizem (Akciğerlerdeki hava keseciklerinin hasar gördüğü bir hastalık)
 • Pulmoner(akciğer) hipertansiyon (Arterlerde kan basıncının yüksek olması)
 • Sol taraf kalp bozuklukları: Sol taraflı kalp yetmezliği gibi
 • Pulmonik stenoz (Kalp sağ odacıktan(ventrikül) pulmoner artere kan akışının engellenmesi)
 • Enfeksiyon: Enfeksiyon Triküspid kapağa zarar verebilir. Bu durumda görülen yaygın enfeksiyon enfektif endokardittir.
 • Ebstein anomalisi (Vücudun sağ odacığının normalden aşağıda bulunması şekilde meydana gelen nadir bir hastalık)
 • Karsinoid sendromu: Karsinoid sendromu; sindirim sisteminde tümörlerin oluşmasına ve tümörlerin karaciğer veya lenf bezlerine yayılmasına neden olan nadir bir durumdur. Bu sendromda vücut kalp odacığına zarar verebilecek bir madde üretir.
 • Kalpte kullanılan cihazlar: Kalbe tedavi amaçlı yerleştirilen cihazlar (kalp pili,kablolar,tüple vb) yerleştirme Triküspid kapağa zarar verebilir.
 • Endomiyokardiyal biyopsisi: Kalp dokusu örneği alınan bu test de Triküspid kapağa zarar verebilir.
 • Travma (Trafik kazası gibi göğsün darbe alması)
 • Romatizmal ateş
 • Amfizem veya pulmoner hipertansiyon gibi ciddi, uzun süreli akciğer hastalıkları
 • Kalbin sol tarafını etkileyen hastalıklar
 • Akciğer kapakcığının daralması (pulmonik stenoz)
 • Triküspid kalp kapağı enfeksiyonu
 • Triküspid kapağa zarar veren bir hormon salgılayan karsinoid tümörler
 • Marfan sendromu
 • Romatoid artrit
 • Radyasyon tedavisi
 • Romatizmal kalp hastalığı
 • İnfektif endokardit
 • Trikuspit prolapsusu
 • Ebstein anomalisi
 • Konjenital
 • Travma
 • Sağ ventrikül infarktüsü
 • Karsinoid sendrom
 • Atriyoventriküler yastık defekti
 • Papiller kas disfonksiyonu
 • Bağ dokusu defekt veya hastalıkları (Marfan sendromu gibi)
 • Radyasyon zedelenmesi
 • Romatoid artrit ve diğer nedenlerdir.

Triküspid Yetmezliği Nasıl Teşhis Edilir?

Triküspid yetmezliği; fiziksel muayene ile teşhis edilebilir. Doktor Triküspid yetmezliği durumunda kalbi dinlerken hırıltı duyacaktır. Doktora Triküspid yetmezliği şüphesi oluşturacak diğer durumlar ise; nabzın düzensiz atması ve boyunda kalbin hızlı ve anormal atmasıdır.

Triküspid kapak hastalıkları fiziksel muayene sonrası yapılacak şu testlerle net olarak teşhis edilebilir:

 • Elektrokardiyografi (EKG)
 • Göğüs röntgeni
 • Ekokardiyografi
 • Transözofageal ekokardiyografi
 • Kardiyak kateterizasyon (kardiyak kat veya anjiyogram)
 • Radyonüklid taramaları
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Fonksiyonel trikuspit yetmezliğinde ise sol kalbe ait bozukluklar veya pulmoner kapak hastalıkları ile primer veya sekonder pulmoner hipertansiyon gibi sağ ventrikülde dilatasyona neden olan etkenler rol oynar. Fizyopatoloji

Trikuspit yetmezliği

sağ ventrikül ve sağ atriyum volüm yüklenmesi

sağ atriyal ve ventriküler genişleme

venöz basınç artışı

juguler venöz distansiyon, hepatomegali, ödem

Triküspid Bulgular

 • Belirgin V dalgalarıyla birlikte juguler venöz dolgunluk
 • Sol sternal kenarda inspiryumla şiddeti artan sistolik üfürüm (Carvallo bulgusu)
 • Hepatomegali ve sistolik karaciğer pulsasyonları
 • Hepatojuguler reflu
 • Plevral effüzyon
 • Sarılık
 • Ascites
 • Ödem
 • Atriyal fibrilasyonlu olgularda düzensiz nabız
 • Kalp debisi düşük olgularda periferik siyanoz

Ebstein anomalisi olanlarda Triküspid kapak apekse doğru yer değiştirdiğinden sağ atriyum çok geniş olabilir ve bu nedenle yetmezlik akımı ile sağ atriyumda basınç artışı az olacağından juguler V dalgaları belirgin olmayabilir.

Laboratuvar (EKG )

 • P pulmonale, sağ ventrikül hipertrofisi, sıklıkla atriyal fibrilasyon, önemli bir çoğunluğunda sağ dal bloğu bulguları görülebilir
 • Ebstein anomalisinde WPW sendromu, 1. derece AV blok, sağ dal bloğu gibi EKG bulguları olabilir.

Röntgen

Primer Triküspid yetmezliğinde sağ atriyal genişleme, sağ ventriküler genişleme, vena cava superior ve sağ innominate vende belirginleşme ve akciğer alanlarının normal görünümü karakteristik iken, sekonder Triküspid yetmezliğinde pulmoner arter genişlemesi, kalbin sol boşluklarının genişlemesi ve akciğer konjesyonuna ait bulgular veya akciğer hastalığına ait bulgular mevcuttur.

EKO

Sağ ventrikül ve sağ atriyum genişlemesi ile septumda paradoks hareket bulgularının yanısıra, trikuspit yetmezliğinin renkli akım Doppler ile derecelenmesi, sağ ventrikül sistolik basıncının ölçülmesi ile ve kapak yapısının değerlendirilmesini sağlar. Böylece hem tanı, hem de etiyoloji ve seçilecek tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde rakipsiz bir tanısal değer taşır.

Triküspid Kapak Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Triküspid yetmezliği durumunda herhangi bir belirti gözlemlenmiyorsa, tedaviye de gerek kalmamaktadır. Ancak hastada belirtiler varsa mutlaka bir Kalp doktoruna gidilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Doktor öncellikle hastalığın ilerleyip ilerlemediğinden emin olmak için kalbi düzenli olarak izlenmesini önerecektir. Şiddetli belirtileri olan kişilerin tedaviye ihtiyacı olacaktır. Hasta üzerinde uygulanacak tedavi büyük ölçüde bu durumun asıl nedenine ve altta yatan hastalığa bağlı olacaktır.

Kalbin düzenli olarak izlenmesinin dışında eğer hastanın kalp atışı düzensizse, doktor bazı ilaçlar da yazacaktır. Aynı zamanda kalp yetmezliği olan hastalar için de özel ilaçlar bulunmaktadır.

Vücutta oluşabilecek şişlikler vücutta birikmiş fazla sıvının atılmasına yardımcı olan idrar sökücülerle tedavi edilebilir.

Eğer kişide yüksek tansiyon gibi bir problem varsa, tansiyon ilaçları da verilebilir.

Bazı kişilerde Triküspid kapağının onarılması için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Bazı hastalıkların tedavisi Triküspid yetmezliğini iyileştirebilir:

Akciğerlerdeki yüksek kan basıncı (tansiyon)

Kalp sağ alt odacığın şişmesi

Hastada kalp ritminin hızlı olması durumunda katater cihazı da kullanılmaktadır. Doktor, uçlarında elektrot olan kateterleri damarlar içerisinden geçirir. Isı, soğuk ya da radyofrekans enerjisi daha sonra aritmiye neden olan bu yol boyunca elektrik şoku oluşturur.

 • İnfektif endokardit profilaksisi
 • Romatizmal trikuspit yetmezliğinde romatizmal ateş profilaksisi
 • ACE inhibitörleri, diüretik ve atriyal fibrilasyonlu olgularda digital preparatları
 • Venöz tromboz ve pulmoner emboli profilaksisi (antikoagulasyon)
 • Sol kalp yetmezliği veya mitral kapak bozukluğu olan olgularda esas nedenin tedavisi
 • Trikuspit annulusunun genişlemesine bağlı yetmezliği olan olgularda trikuspit annuloplastisi ve organik trikuspit yetmezliği olan olgularda yetmezlik ağırsa kapak replasmanı gerekebilir.

Triküspid Yetmezliği Doğal Tedavi Yöntemleri

Triküspid yetmezliği hastaları; bol bol taze meyve ve sebze gibi kalp dostu besinlerle beslenmelidir. Kalp hastalarının doymuş ve trans yağlardan, şeker, tuz ve rafine besinlerden kaçınması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Kalp sağlığının devamı için egzersiz şarttır. Kalp hastalığı olan kişiler doktora gidip uygun egzersiz düzeni hakkında bilgi edilmelidir. Hastanın yapacağı egzersiz yoğunluğu ve tipi; hastalığının durumuna bağlıdır.

Источник: https://www.somut.net/142/saglik/trikuspit-kapak-yetmezligi-nedenleri-ve-tedavi.1.html

Gençlerde görülen kalp hastalıklarının tedavi yöntemleri nelerdir?

Kalp Kapak Hastalıkları Ve Tedavi Yöntemleri

Doğuştan gelen kalp hastalıklarından tamamen korunmak mümkün olmasa da, ailelerin çocuklarındaki belirtilere dikkat etmeleri, tedavi için geç kalınmaması açısından önem taşıyor.

Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olan koroner arter hastalığından korunmak için ise, genç yaşlardan itibaren bazı önemler almak gerekiyor.

Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu, “Kalp Haftası” öncesinde gençlerde görülen kalp hastalıkları ile tedavi ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Doğuştan gelen kalp hastalıkları genç yaşlara kadar sessizce ilerleyebilir

Gençlerde en sık görülen kalp hastalıkları iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grupta; kalbin delik olması, damarların ters çıkması, kapakçık fonksiyon bozuklukları gibi doğuştan gelen anomaliler yer almaktadır.

Bu hastalıklar çocuklarda hiç bulgu vermeden genç yaşlara kadar sessizce ilerleyebilir. Gençlerde ortaya çıkan ikinci gruptaki hastalık ise koroner arter hastalığıdır. Bu durum doğuştan gelen hastalıklara oranla çok daha nadir görülmektedir. Koroner arter hastalığı da bazı durumlarda doğuştan geliyor olabilir.

Doğuştan gelen koroner arter hastalığında kalbi besleyen koroner damarlar adalelerin arasında yer almaktadır.

Kalp kuvvetli kasıldığı zaman damarı kapatabildiği için bu hastalarda ağır egzersizler göğüs ağrısına neden olabilmektedir.

Genç sporcularda görülen ani ölümlerin nedeni çoğu zaman bu duruma bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sporcularda ani ölümlerin diğer bir nedeni de doğuştan aort darlığıdır.

Damarlardaki kolesterol birikimi 25 yaşından itibaren başlıyor

Kalp hastalıklarının ortaya çıkmasındaki başlıca sebeplerden biri, damar sertleşmesine yol açan kolesterol birikimidir.

Yapılan bazı araştırmalar bu birikmenin 25 yaşından itibaren ince çizgilenmeler şeklinde çok hafif de olsa başladığını göstermektedir. Günümüzde artık 30-35 yaşlarında koroner arter hastalığından stent takılan ya da ameliyat olan hastalar karşımıza çıkmaktadır.

Bu yaşlarda hastalar göğüs ağrısı gibi şikayetlerle doktora başvurduklarında detaylı muayene edilmeli ve aile öyküleri irdelenmelidir. Ailesinde erken yaşlarda koroner arter hastalığı varsa bu hastada da olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kolesterol mekanizmasındaki bazı bozukluklar genetik olarak aile bireylerine devredilmektedir. Çoğu genç yaştaki hasta bu tür genetik kolesterol metabolizması bozukluklarını taşımaktadır. Kadınlarda hormonlar menopoz dönemine kadar koruyucu bir faktör olsa da bu bozukluğu taşıyan kadın hastalarda da 30-35 yaşlarında koroner arter hastalığı görülebilmektedir.

Çocuklarda kapak hastalıkları dikkat istiyor!

Doğuştan gelen kalp hastalıklarının çocuklardaki en önemli belirtileri; çarpıntı, çabuk yorulma ve yaşıtlarından geri kalmadır. Çocuklardaki kalp kapak hastalıkları kritik değerlere ulaşmadıkları sürece sadece takip edilmektedir.

Darlık kritik değerlere ulaşırsa öncelikle kapak açılmaya çalışılmaktadır. Bunun nedeni kapak değişiminin çocukluk çağında kesin çözüm olmamasıdır. Erişkinlik dönemine gelmeden takılan kapak çocuk büyüdüğü zaman küçük kalacağı için bu yaşlarda mevcut kapağı korumak gerekmektedir.

Kapak değişiminin zorunlu olduğu durumlarda ise bir takım özel yöntemlerle mümkün olan en büyük kapak takılmaktadır. Darlıkların tedavisinde ilk müdahale çoğu zaman balonla genişletmedir.

Balonla iyi bir genişleme sağlanırsa bazı durumlarda hasta tamamen iyileşebilmektedir. Doğuştan gelen kalp hastalıklarının tedavisinde cerrahi yöntemler hasta erişkin oluncaya kadar genellikle ötelenmektedir.

Sıkışan damarların tedavisinde cerrahi başarılı sonuç veriyor

Koroner arter tedavisinde ise öncelikle egzersiz testi yaparak kalbi besleyen damarların ciddi bir beslenme bozukluğuna yol açıp açamadığına bakılmaktadır. Ciddi bir beslenme bozukluğuna neden olan darlık varsa, hastaya çocuk yaşta olsa bile anjiyo yapılması gerekmektedir.

Anjiyo sonucuna göre çok ciddi sıkışma varsa üzerinden geçen adale bandı cerrahi yöntemlerle kesilerek serbest hale getirilmektedir. Eğer çok ciddi bir sıkışma yoksa egzersiz kısıtlaması ve düzenli kontrollerle hastanın erişkin yaşlara gelmesini sağlanmaktadır.

Sıkışan damarlarda nadiren stent de çözüm olabilse de, çoğu zaman cerrahi gençlerde daha sık tercih edilmektedir. Bunun sebebi damarın içine konulan stendin de daralmalara yol açabilmesidir.

Akdeniz tipi beslenme ve düzenli fiziksel aktivite önemli

Doğuştan gelen kalp hastalıklarını önlemek için yapılabilecek bir şey olmasa da ailelerin çocuklarını bu hastalıkların belirtileri açısından yakından gözlemlemeleri önemlidir.

Hastalığı erken fark etmek; egzersiz düzeyinin kalbi zorlamayacak şekilde ayarlanmasını ve doğru zamanda gecikmeden müdahale edilmesini sağlayacaktır. Koroner arterden korunmak için ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme alışkanlıklarıdır.

Akdeniz tipi sebze ve beyaz et ağırlıklı beslenme alışkanlıkları çocuğa kazandırılmalıdır. Çocuklar ve gençler kolesterol oranı yüksek olan donmuş ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır.

Ayrıca hareketli yaşam için günde 5000 adım atmak alışkanlık haline getirilmelidir. 5000 adım yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafeye denk gelmektedir. Genetik mirasımız günde yaklaşık 8 kilometre yürümeye denk gelecek bir egzersizi gerektirmektedir.

Bu nedenle gençler doktor muayenesinden geçtikten sonra uygun bir egzersiz programı uygulamalıdır. Kalp sağlığını korumak için sigaradan kesinlikle uzak durulmalı ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Kalp hastalıkları neden ‘gençlerde’ daha sık görülüyor?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/04/genclerde-gorulen-kalp-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.