Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

içerik

Kalp Rahatsızlığı Belirtileri

Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, 7 belirtiye dikkat!

Kalp hastalıkları en fazla görülen rahatsızlıklardan biridir ve en önemli ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Kalp rahatsızlıklarının pek çok farklı türü vardır. Kalp rahatsızlığı oluşma nedenleri arasında en yaygın olanı koroner arterlerin daralması yahut tıkanmasıdır.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Bu damarlarda oluşan herhangi bir problem en başta kalbi etkiler. Kalbin etkilenmesi demek vücuttaki tüm organları etkileyen bir rahatsızlık sürecinin başlaması demektir.

Koroner arterlerin daralması ya da tıkanmasına koroner arter hastalığı denir. Birden bire oluşan bir durum değildir. Koroner arterlerin daralması ve tıkanması zamana yayılarak yavaş yavaş gerçekleşir. Kalp krizi geçirmenin başlıca sebebi bu damarlardaki tıkanıklıktır.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır?

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, vücudun verdiği bazı sinyalleri dikkatlice gözlemlemek gerekir. Kadınlarda kalp rahatsızlığı belirtileri erkeklere göre kendini daha az belli eder. Erkeklerde genellikle göğüs ağrısı şikayetleri olurken kadınlarda nefes darlığı ve halsizlik gibi pek de uyarıcı olmayan şikayetler ortaya çıkar.

Nefes darlığı ve halsizlik gibi belirsiz işaretlerin üzerinde yeterince durulmadığından kadınlar kalp hastalığı belirtileri çok daha ağırlaşınca doktora gitmektedir. Bu yüzden kalp hastalığı nasıl anlaşılır, hangi belirtiler olursa derhal doktora başvurulmalıdır bilinmeli, hastalık ilerlemeden farkına varılmalıdır.

Kalp hastalığı belirtileri bazen çok dikkat çekici olmayabilir. Hatta kalp rahatsızlığı olduğu dikkate değer hiçbir belirti olmaksızın direkt olarak kalp krizi geçirmeyle ortaya çıkar. Bu gibi durumlardan sakınmak için aşağıdaki işaretler dikkate alınmalı ve mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır:

Rutin olarak yürünen mesafeler son zamanda nefesin kesilmesi, çabuk yorulma gibi sebeplerle yürünemiyorsa.

Yemeğin üzerine ya da karın tokken yürünmekte zorlanılıyorsa.

Elinde herhangi bir yük taşırken yürünmekte zorlanılıyorsa.

Yürürken göğüste yanma hissi varsa, göğüste baskı ya da basınç hissi oluyorsa.

Hızlı yürürken ya da yokuş çıkarken göğüste ağrı ve yanma hissi ya da zorlanma oluyorsa.

Yürürken sol tarafta özellikle sol kol üzerinde ağırlık ve uyuşma hissediliyorsa ve çabuk yorulma varsa.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Kalp çeşitli sebeplerle vücuda kan pompalama görevini yerine getiremeyebilir. Bu durum hem kalbin kendisinde hem de diğer organlarda sağlık problemlerine yol açar. Nefes darlığı, yorgunluk, halsizlik, ağrı ve ödem gibi kalp rahatsızlığı belirtileri ortaya çıkabilir.

Önemli olan vücudun verdiği sinyallere her daim dikkat etmektir. Bu sayede yorgunluk ya da nefes darlığı gibi normalde üzerinde fazla durulmayan uyarıcı kalp rahatsızlığı belirtileri erken farkedilebilir. Kalp krizi ve benzeri bir rahatsızlık yaşamadan doktora başvurmak ve gerekli tedaviyi olmak hayat kurtarabilir.

Kalp rahatsızlığı belirtileri:

Nefes darlığı: Nefes darlığı kişinin nefes alıp vermede zorluk yaşaması durumudur. Bu nefes alıp verememe kontrol altına alınamaz ve kişi soluksuz kalabilir. Nefes darlığına yol açan sebep çok ciddi sağlık problemleri olabilir.

Çeşitli solunum sistemi hastalıkları ya da kondisyonun düşük olması sebebi ile nefes darlığı yaşanabilir. Aşırı kilolu kişilerde, yaşlılarda ve hareketsiz bir yaşam sürenlerde nefes darlığı daha sık görülür. Ancak nefes darlığı daha yaygın olarak kalp rahatsızlığı belirtileri arasında yer alır.

Gece yatarken nefes darlığı oluyorsa bu genellikle kalp yetersizliğine işaret eder. Fiziksel efor sarfettikten sonra gıcık tutması şeklinde kuru öksürükle birlikte nefes darlığı oluyorsa yine kalp yetersizliğinden şüphe edilebilir. Nefes darlığı kalp rahatsızlığı belirtileri arasındadır ancak daha başka pek çok rahatsızlığında belirtisi olabilir.

Nefes darlığına neden olan hastalıklar

Halsizlik: Halsizlik ve yorgunluk da nefes darlığı gibi birden fazla hastalığın belirti listesinde bulunmaktadır. Halsizlik, güçsüzlük oluyorsa bu depresyon ya da anksiyete kaynaklı olabilir. Buna ek olarak kansızlık, tiroid bozuklukları ve başka bazı kronik rahatsızlıklar da halsizlik yapabilir.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, nefes darlığı ile birlikte halsizlik ve yorgunluk oluyorsa bir doktora görünmenizde fayda var. Kalp yetmezliği olan hastalarda halsizlik görülebilir. Kalbi besleyen damarlar olan koroner arterlerdeki daralmalar da güçlü bir yorgunluk hissi yaratabilir.

Öksürme: Kalp hastalığı olanlarda fiziksel efor sonrası öksürme, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı görülebilir. Bununla birlikte öksürük gece uykudan uyandırıyorsa ve oturunca geçiyorsa kalp yetmezliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Çarpıntı: Kalbin normal ritminden daha hızlı atması ve bu atışların dikkat çekici bir biçimde hissedilmesine kalp çarpıntısı denir. Çarpıntı da kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir.

Bazı durumlarda kalp çarpıntısıyla birlikte bayılma da görülebilir. Ancak her kalp çarpıntısı kesin olarak bir kalp hastalığına işaret etmeyebilir. Diğer belirtilerle birlikte değerlendirmek gerekir.

Bayılma: Kalp hastalığı sonucu beyne yetersiz kan pompalanmasıyla bayılma gerçekleşebilir. Bayılma öncesinde terleme, mide bulantısı ve esneme gibi belirtiler de görülebilir.

Morarma: Morarma da kalp hastalığı belirtilerinden biridir. Kanın iyi oksijenlenemediği ya da kalp veya büyük damarlar seviyesinde kirli kan ve temiz kanın karışması sonucu kalp hastalarında morarma görülebilir. Morarma dolaşım yetersizliği, kalp yetersizlği ve diğer kalp rahatsızlıklarında bir semptom olarak görülebilir.

Ağrı: Ağrılar kalple ilgili rahatsızlıklarda en yaygın olarak görülen şikayetlerden biridir. Koroner arterlerdeki daralma sonucu kalp kası ağrı şeklinde bir belirti verebilir. Kalp ağrısı nasıl anlaşılır; eğer ağrı yorulunca ya da heyecanlanınca oluyorsa ve dinlenince yok oluyorsa bu tip bir ağrı kalbi besleyen koroner damarlarda sorun olduğunu gösterir.

Göğüste meydana gelen her ağrı direkt kalp ağrısı ile ilişkilendirilmemelidir. Kas ağrısı, yemek borusu, kaburgalar ve omurgada oluşan bir ağrı da kalp ağrısı gibi algılanabilir. Solunum ya da sindirim sistemi hastalığı ya da başka herhangi bir hastalık sonucu da göğüste ağrı olabilir.

Tüm bu kalp rahatsızlığı belirtilerine ek olarak ödem, hazımsızlık, yutma güçlüğü, hıçkırık, baş ve ense ağrıları da kalp hastalığı olan kişilerde görülebilir. Bununla birlikte kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır bulmak için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu sayede en doğru teşhisi öğrenebilirsiniz.

Bazı kişilerde çeşitli etkenler sonucu kalp hastalığı belirtileri görülme riski daha yüksektir. Özellikle aile geçmişinde kalp rahatsızlığı olanların bu konuda daha dikkatli davranmaları ve düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Bununla beraber yüksek tansiyon gibi bazı rahatsızlıklarda kalp hastalığı oluşmasına sebep olabilir.

Sağlıksız yaşam alışkanlıkları da kalbin çabuk yıpranarak hastalanmasına yol açar. Hareketsiz bir yaşam sürmek kalp rahatsızlığı geçirmede en tehli etkenlerden biridir. Aynı şekilde kilolu olmak da kalp sağlığı için tehlidir. Sigara içmenin en kötü şekilde etkilediği organlardan biri kalptir. Yıllarca sigara içmiş olan ve içmeye devam edenler kalp hastalığı riski altındadır.

Bu konuda aşağıdaki yazımızdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz:

Sigara ve kalp damar hastalıkları

Kimler kalp hastalığı riski altında:

 • Aşırı kilolu olanlar
 • Hareketsiz bir yaşam sürenler ve depresyon hastaları
 • Anne, baba ve kardeşler 50 yaşın altında kalp krizi geçirdiyse ve kalp krizine bağlı olarak ölüm gerçekleştiyse
 • Yıllarca sigara içmiş ve sigara içmeye devam edenler
 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Kolesterolü yüksek olan kişiler
 • Diyabet hastalığı olanlar

Источник: //blog.saglikliyasagenckal.com/kalp-rahatsizligi-belirtileri/

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri

Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri Kalp Krizinin Nedenleri – Bu makaledeki notlar: kalp krizi nedenleri genç yaşta kalp..

Yıllar içerisinde sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının düşmeye başladığı bildirildi.

Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ataç Çelik, yaptığı açıklamada, kalp krizi riski yaşının yıllar geçtikçe düştüğünü belirterek, ”Eskiden biz 30 yaşlarda kalp krizi gördüğümüzde şaşırdık. Ama şimdi 20’li yaşlarda kalp krizi vakaları gördüğümüz zaman şaşırmıyoruz” dedi.

Sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının artık düşmeye başladığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

”Yani genç yaşlarda fazla ve sık şekilde kalp krizi görmekteyiz. Tabii kalp krizini şu şekilde tanımlayabiliriz. Kalbi besleyen koroner damarlardaki plakların yırtılıp üzerine pıhtı bağlayıp aniden kanın kesilmesi, kalbin beslenememesi sonucu oradaki kalp dokusunun ölmesi.

Eğer bu damar aniden hızlı miktarda açılamazsa kriz çok büyük boyutlara ulaşmakta. Bunun risk faktörleri var, her insanda kalp krizi gelişmiyor.

Hipertansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara içimi, erkek cinsiyet, genetik faktörler, stres, kolesterol yüksekliği gibi faktörler bu riski artırıyor.”

SPORCULARDAKİ ANİ ÖLÜMLER

Genç ölümlerin belirli bir kısmının kalp krizi ile olmadığını da anlatan Çelik, ”Bunun başka nedenleri de var. Tıpta ani kalp ölümü diyoruz. Ani kalp ölümünün de 30 yaş altında yıllık görülme riski yüzbinde 50-60 civarında” dedi.

Bunların yüzde 90 kadarının yapısal bir kalp hastalığına bağlı olarak geliştiğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

”Bunlar neler? Mesela doğuştan kalbi besleyen koroner damarların yanlış yerden çıkması veya kalbin kalınlaşmasına bağlı kalbin beslenememesi ya da bado spazm dediğimiz kokain kullanımına bağlı kalp damarlarının daralması veya kalp kapakçıklarındaki darlıklara bağlı nedenlerden dolayı insanların ani ölümü. Mesela spor müsabakası sırasında aniden yere düşüp ölüyor sporcu. Bunun nedeni çoğunlukla kalp krizi değil.”

Kalp krizi yaşının giderek düştüğünü, bu riski düşürmek için sigarayı bırakmanın, diyet ve egzersiz yapmanın önemli olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

”Bu sporcularda görülen ani ölümü önlemek, açıkçası bunlar doğuştan sebepler olduğu için bunların gelişimini önlemek mümkün değil. Fakat maraton koşucuları gibi ciddi miktarda efor harcanarak yapılan sporlar için bu aktiviteler öncesi kalp muayenesi, EKG çekimi mutlaka gerekir. Bu yapısal hastalıkları tespit etmek mümkün.”

Kalp Krizi Riskini Arttıran Sebepler

Korku ve endişe kalp krizi riskini yüzde 40 artırıyor…

ABD’deki araştırmaya göre, korku ve endişenin yarattığı etki, kalp kaslarında soruna yol açıyor

Bu da kalp krizi riskini yüzde 30-40 artırıyor. Uzmanlar “Korku ve endişenin tepkisi sinirlenmeye benzese de sinirli insanların kriz riski, endişelilerden daha düşüktür” diyor.

Ani Ölüm Nedeni: Kalp Krizi

Türkiye’ye yılda 200 bin kişi, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Yalnızca ileri yaş hastalığı olmaktan çıkan kalp sorunları, genç yaşlarda da hızla artıyor.

Trafik kazalarını 30’a katlayan kalp krizinin en temel sebebi, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam. Kalp hastalıklarında genetik faktörlerin de etkisi büyük. Bunun için ailesinde ani ölüm hikayesi bulunanların daha dikkatli bir yaşam sürmesi öneriliyor.

Çoğu kez ölüm sebebi olarak nitelendirilen “kalp krizi” tanımlaması kısmen doğrudur. Kalbi besleyen damarlarda (koroner damarlar) meydana gelen ani tıkanma yani kalp krizi, gerçekten de ani ölümle sonuçlanan kalp hastalıkları içinde %75-80 oranı ile başı çeker.
Tüm bu istatistikler ani kalp ölümlerinin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin anahtarıdır.

Kalple ilgili ölümlerin büyük kısmını oluşturan koroner kalp hastalığı, aynı zamanda tüm dünyada ölümlerin en önde gelen sebebidir. Koroner kalp hastalığının önlenmesi, bu arada bu rahatsızlıktan kaynaklanan ölümlerin önüne geçilmesi, hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına bağlıdır.

Kalp damarlarında daralma ve tıkanmaya yol açan birçok neden arasında en önemlileri;

* Sigara * Hipertansiyon, * Şeker hastalığı,* Kolesterol yüksekliği

* AİLESİNDE erken yaşlarda ortaya çıkan koroner damar hastalığı öyküsünün olmasıdır.

Источник: //www.notusta.com/genc-yasta-kalp-krizi-nedenleri-13657/

Kalp Krizi Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir? Kriz Anında Müdahale Yöntemleri Nelerdir?

Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

Kalp krizinin en önemli belirtisi, şiddetli kalp ağrısıdır. Göğüste, sol kolda, sırtta, mide bölgesinden çeneye doğru yayılan kalp ağrıları kalp krizinin habercisi sayılır. Çok şiddetlidir ve başlangıcı da çoğunlukla ani bir şekilde gelişir.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, kalp krizi belirtileri, acil müdahalenin önemi ve kalp krizi anında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en önemli belirtileridir.

Bununla birlikte farkına varılmadan ve herhangi bir ağrı hissedilmeden de kalp krizi gerçekleşebilir. Belirti vermeden yaşanan kalp krizleri ölümcül olabilmektedir.

Kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı alması ise oldukça mühimdir.

Kalp Krizi Neden Meydana Gelir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen kalp krizi, tıkanan damarın kalbi beslediği bölgede kalp dokusunun hücrelerini yitirmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Göğüste şiddetli ağrı ile birlikte; bulantı, kusma, terleme ve bazen de bayılma ile bilinç kaybı ortaya çıkar. Kalp ağrısı kalp krizini işaret etse de bazı hastalarda karnın üst kısmında mideye vuran bir ağrı oluşur.

Bu durumda oluşan bu rahatsızlığın mideyle ilişkili olduğu sanılarak hasta tarafından önemsenmeyebilir. Özellikle yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler, 100 kişiden ancak 75-80’inde görülür.

Geri kalan yüzde 20’lik kısım, ‘sessiz kalp krizi’ denilen ve belirti vermeden ortaya çıkan bir durumdur. Bu % 20’lik oranda bazen ilk belirti ölüm olabilir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?


En belirgin kalp krizi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;Göğüs ağrısıNefes darlığıÇarpıntıKolay yorulmaBazen önemli kalp-damar hastalığı olmasına rağmen hiç şikayet olmayabilirKalp kriziAni ölüm

Koroner arter hastalığında (kalp damarlarında tıkanıklık) en temel yakınma, göğüs ağrısıdır.

Koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda ortaya çıkan ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık- baskı yapıcı tarzda (çoğu zaman sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir ağrıdır. Bu ağrı künt bir ağrıdır. Batıcı tarzda değildir, nefes alıp vermekle ya da hareketle artış ya da azalma göstermez. Çoğunlukla efor sarf etmekle, sinirlenmekle veya soğukla ortaya çıkar.

Sol kola, omuzlara, boyuna, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genellikle 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir ağrıdır. Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, terleme, baş dönmesi ve bulantı eşlik edebilir.

Ancak bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman ağrı istirahat halindeyken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür kalp ağrıları ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceğinden çok daha tehlidir. Kalp hastalarının yüzde 20- 40’ı “sessiz kalp hastalığı” ile karşı karşıyadır.

Bu sorun genellikle şeker hastalarında ortaya çıkmaktadır. Aşırı şişman bireylerde, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve ağrıya tahammülleri fazla olduğu için kadınlarda daha sık görülmektedir.

Kadınlarda Risk Daha Yüksek! 

Kadınlar menopoz öncesinde östrojen hormonu sayesinde kalp krizi riskinden büyük oranda korunurlar. Ancak kalp krizine maruz kaldıklarında, krize bağlı komplikasyonların ortaya çıkma oranı erkeklere oranla daha yüksektir.Ani ölümlerin tamamı kalp krizine bağlı gelişmez.

Bir kısmı doğuştan var olan anomalilerle yani kalpteki yapısal bozukluklarla ilgilidir. Buna, aileden geçen genetik faktörler, kalp kas dokusunun ileri derecede bozulması ile ortaya çıkan kalp ritim bozuklukları eşlik eder. Sayılan tüm kalp rahatsızlıkları özellikle 35 yaşın altındaki insanlar için geçerlidir.

Bu sebeple, 35 yaşın altındaki kalp ölümlerini ayrı değerlendirmek, 35 yaş sonrasını ayrı değerlendirmek gerekir.

Kalp yetmezliği de kalp krizine neden olan faktörlerin içinde yer alır. Kalp yetmezliğinin belirtileri arasında başlangıçta yalnızca hareket halindeyken nefes darlığı görülürken, ilerleyen zamanlarda dinlenirken dahi nefes darlığı görülür.

Kalp yetmezliği son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanıyor.

Ancak günümüzde kalp yetmezliği hastalarının büyük bir bölümü, ilerleyen teknoloji ile hasta konforunu daha da artıranı özel kalp pilleri ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyor.

Kalp yetersizliğinde hastalığın gidişini belirleyen iki temel faktör bulunur. İlki kalbin pompa fonksiyonun düzeltilmesi, ikincisi kalp yetersizliği nedeniyle oluşan aritmilerin önlenmesidir. Cihaz tedavileri içerisinde ilki kalbin performansını arttırmak için kalp pili takılmasıdır.

Kalp pilleri bu amaçla kalbin üç odacığına takılır; çünkü amaç kasılması azalmış ve gecikmiş kalp boşluğun kalp siklusuna uygun şekilde katılmasını sağlamak ve yetersiz kalbin performansını artırmaktır.

Kalp performansının artması, hastanın şikayetleri azaltacak ve günlük yaşantısının sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayacaktır.

Ağrı yerine tansiyon da kalp krizi hakkında ipucu verebilir!

Bazen tipik kalp ağrısı olmamakla birlikte başka belirtilerle de teşhis konulabilmektedir.

Örneğin daha önce olamayan bir tansiyon yükselmesi başka bir deyişle kalbin zora girdiği anda tansiyonu yükselterek cevap vermesi kalp krizin en önemli göstergelerinden olabilir.

Çabuk yorulma ya da spor yapan bir kişinin daha önce yaptığı kadar efor harcayamaması belirti olabilmektedir. Dolayısı ile ağrı belirtisi olmadan bazı yan belirtilerle de şüphe edilerek sessiz iskemi (sessiz kalp krizi )tanısı konulabilir.

Kalp sağlığı ile ilgili pek çok soruya verilen cevaplardan oluşan canlı yayınımızı izleyebilirsiniz

Kriz Anında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri

Ani kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizinde en önemli nokta, kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı almasıdır. Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar.

Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Kalp krizinde ilk yardıma kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur.

Hastaya hastanede müdahalede önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır.

Kalp Krizi Sırasında Neler Yapılmalı? Kriz Anında Acil Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Eğer kalp krizi esnasında yalnızsanız;• Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı bir manevra yok. Bunun yanında;• Öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.• Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.

• Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.• Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın.• Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.• Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.• Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin.

Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.• Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.• Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlidir.

Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.Bir kişi yanı başınızda kalp krizi geçirdiyse;• Sağlık deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.• Hemen ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.

• Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın• Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın• Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetmek, kravatı çözmek gibi yardımlarda bulunun• Önemli olan, hastayı tetkik ve tedavilerinin, yerinde ve uygun şekilde yapılabileceği bir hastaneye ulaştırmanızdırKalp krizi geçirme riski altında olanlar:• Şeker hastaları• Kolesterolü yüksek olan hastalar• Hipertansiyon hastaları• Orta yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlar• Menopoz sonrası kadınlar• Sigara içenler• Kilolu kişiler• Ailesinde kalp hastalığı bulunanlar ya da genç yaşta kalpten ölüm öyküsü olanlarKalp krizinden korunmanın yolları nelerdir?• Kalp krizden korunmak için yaşam şeklinizde mutlaka değişikliğe gitmek gerekiyor. Kalp sağlığını korumak için doymuş yağ ve kolesterolden fakir; sebze, meyve ve lifli gıdalardan zengin beslenilmelidir. • Tansiyonun yükselmesine yol açan tuz günde sadece 5-6 gr’la sınırlandırılmalıdır. Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan glukoz değerlerinin kalp sağlığı üzerinde çok önemli rolü vardır. Birinci derece akrabalarında bu tür hastalıklar olanların, check up kontrollerinden geçmesi (mümkünse 30 yaşından itibaren) ve alınması gereken önlemlere maksimum özen göstermeleri gerekir.• Kalp krizinde stresin rolü de büyük. Stres nedeniyle ortaya çıkan adrenalin tansiyonun yükselmesine ve nabız hızının artmasına neden olarak, kalp krizine davetiye çıkarmaktadır. Stresten arınmaya özen gösterin.• Sigarayı mutlaka bırakılmalıdır.• Aşırı kilo kalbin iş yükünü artırdığı için ideal kilo korunmalıdır.• Sağlıklı bir kalp için haftada en az üç gün temiz havada yürüyüş yapılmalıdır.

• Check up alınabilecek en etkili önlemdir. Bunun için belirli yaşlarda hiç şikayeti olmadan check up ve efor testlerinin yaptırılması büyük önem taşımaktadır. Kalp kapağında doğuştan gelen bir darlık, kalp adalesinde kalınlaşma da gizli kalp olarak adlandırılmaktadır. Şikayet üzerine hastane gidip kontrolden geçmek check up değil sadece geç kalınmış bir önlemdir.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener'in Kalp Krizi Riskini 6 Adımda Önleyin isimli makalesini buradan okuyabilirsiniz.

 Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç Dr. Ergun Demirsoy, “ Mesleki stresin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri” adlı makalesini buradan okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi: 01 Eylül 2016 Yayınlanma Tarihi: 01 Eylül 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kalp-krizi/

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

Gençlerde kalp krizi son zamanlarda sıklıkla görülmektedir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve terleme gibi belirtileri daha önceden olacağı gibi ani kalp krizi geçirerek kalbi duran hastalarda bulunmaktadır.

Genç Yaşta Kalp Krizi

Genç insanlarda da kalp krizi görülmektedir. Daha çok gençlerde kalp krizi yaşlılarda olduğu gibi kalbi beslemekte olan atar damarlardan bir tanesinin kolesterol, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerden dolayı yükselmesi neticesinde ortaya çıkacak olan plakların oluşması sonucunda kalp atardamarında tıkanma meydana gelecektir.

Bu tıkanma oluşması sonucunda kalbe kan akışını engelleyecek olduğundan kalbin oksijensiz kalmasına bu nedenle de kaslarda hücre ölümünün gerçekleşmesine neden olacaktır. Hastanın koroner atardamarında oluşmaya başlayan bu plakların damarı tıkarken bazı belirtiler verecektir.

Bazı kişilerde de hiçbir belirti olmadan sessiz bir şekilde ilerleyecektir.

Genç Yaşta Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizinin belirtileri her zaman için göğüs ağrısı ile başlayacaktır. Bu ağrının kollara, omuzlara, boyun ve hatta çeneye kadar yayılacaktır.

Kişinin sağ ve sol koluna yayılan ağrı zaman zaman karıncalanma ve uyuşma olmasına neden olacaktır. Nefes darlığı sıklıkla görülecek, kişinin en ufak bir efor harcaması durumunda soluk soluğa kalmalarına neden olacaktır.

Kişilerde terleme görüleceği gibi sindirim sorunları da sıklıkla yaşamalarına neden olacak bir durumdur.

 • Mide yanması;
 • Üst karın ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • Kusma.

Kalp krizi geçiren bir kişinin hayatı içerisinde gizli kalp sorunu yaşamakta olduğu zaman koroner damarların  plak ile dolarak tıkanması durumunda, kan akışında azalma ve en sonunda da hiç gitmeyeceğinden kalp krizi oluşacaktır.

Bu durumda insanların bazılarında yukarıda yazılan belirtiler ortaya çıkacakken, bazı kişilerde ise herhangi bir belirti ortaya çıkmayacaktır.

Eğer ailenizde kalp krizi riski taşıyan birisi varsa kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir.

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri

Gençlerde kalp krizi yaşamalarının nedenleri arasında kişilerin sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olmaları vardır. Özellikle kötü beslenme sonucunda birçok kişi kalp sağlığını tehye atmaktadır. Bu durum kişinin genç yaşta kalp krizi geçirmesine neden olmaktadır.

 • Yüksek tansiyon;
 • Yüksek kolesterol;
 • Sigara içmek;
 • Diyabet;
 • Kötü beslenme;
 • Kişilerin çok fazla kilolu olmaları;
 • Hareketsiz bir yaşama sahip olmaları;
 • Aşırı alkol tüketimi.

Sıklıkla erkeklerde genç yaşta kal krizinin olma riski çok fazla olmaktadır. Bunun yanında kişinin hayatı içerisinde stres olması da kişinin kalbini derinden etkileyecek ve ayrıca kişinin kalitesiz uyku uyumaları da bu duruma neden olacaktır.

Hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı yaşamakta olan kişilerin kalp kası hücreleri ile karakterize edilen bir kalıtsal durum olmaktadır. Genişleme olacağı için ventriküllerin de duvarlarının kalınlaşmasına neden olacaktır. Bu durumda kan akışının engellenmesine neden olacaktır.

Çocukluk yaşta geçirilen bir enfeksiyon hastalığı sonucunda koroner arterlerin etkilenmesi durumunda oksijen açısından zengin olan kalbin ciddi oranda oksijensiz kalarak kalp krizinin olmasına neden olacaktır.

Nasıl ki kişilerin hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmaları kalp krizini tetikliyorsa aşırı egzersiz yapmanın da kalp krizine neden olacağı unutulmamalıdır.

Genç Yaşta Kalp Krizi Tedavisi ve Önleme

Genç yaşta kalp krizi geçiren, kalp hastalığına sahip olan bir kişinin kalp krizi geçirmesini önlemek yaşlılarda olduğu gibidir. Kişilerin yaşam tarzında değişiklik yapması gerekmektedir. Sigara tüketiminden uzak durması gerekmektedir.

Kişilerin hareketsiz yaşama bir dur demeli ve her gün düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Kilo fazlası olan kişilerin bu durum karşısında sağlıklı bir diyet yapması gerekmektedir.

Alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir.

Stres insanın kalp sağlığını derinden etkilemektedir. Bu durum karşısında birçok insan kalp sağlığını ciddi oranda tehye atmaktadır. Bu nedenle kişinin yaşam tarzında değişiklik yaparken hayatından stresi de çıkarması gerekiyor.

Yüksek tansiyon hastalarının özellikle yemeklerinden tuzu azaltmaları gerekmektedir. Katı yağ ya da hayvansal yağ yerine her zaman sızma zeytinyağı tercih etmeniz gerekmektedir. Beslenmenize dikkat etmeniz kolesterolün normal değerlerde olmasını sağlayacaktır.

Kişilerin koroner damarlarında eğer ki daralma tespit edilmesi durumunda doktor tarafından verilen reçete edilen ilaçları düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir.

Kişinin işlenmiş yiyecekleri, paketlenmiş ürünleri tüketmemesi, bunun yerine süt ve süt ürünlerini tercih etmeleri çok önemlidir. Ayrıca balıkta bulunan omega-3 yağ asidinin kalp sağlığına faydaları ise çok fazladır. 

Gençlerde de eğer ki koroner atar damarların tıkanması sonucunda ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale yapılmaktadır. Hastanın daha çok damar tıkanıklığını açmak amacıyla balon anjiyoplasti yöntemi uygulanacaktır. Stent yerleştirilmesi ile birlikte damarların açılması beklenmektedir. Stent ve anjiyo sonuç vermemesi durumunda bypass ameliyatı yapılması da söz konusu olacaktır.

(1 votes, average: 4,00 5)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/genc-yasta-kalp-krizi.html

10 soruda kalpte kimler risk altında?

Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

Kalp krizinin belirtileri olarak göğüs ön duvarında basınç duygusu, ağrı ve nefes almakta zorlanma, soğuk terleme gibi durumları örnek gösteriliyor. Bu belirtiler genellikle efor ve ağır yemek sonrası ortaya çıkabileceği gibi bazen yalnızca soğuk bir hava bile kalbi tetikleyebilir ve kriz geçirmeye sebep olabilir.

Cumhuriyet’in haberine göre, kalp ve damar cerrahi uzmanı Prof. Dr. RüstemOlga, kalp krizinin uzun bir süre içinde ortaya çıkabileceği gibi, özellikle genç yaş grubunda önceden belirti vermeden ani olarak da görülebileceğini söylüyor.

Ülkemizde kalp ve damar hastalıkları giderek artıyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde, yılda meydana gelen kalp krizi sayısı 250-300 bin kadar olduğu tahmin ediliyor. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi’nden Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr.

Rüstem Olga, 10 soruda kalp krizi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

1-Kalp krizi nedir?

Basit bir tanımlama ile kalp kasının düzenli çalışması için gerekli olan yeterli oksijeni alamaması sonucu ortaya çıkan klinik tablodur.

Kalp krizi, kalp kasına kan akımını sağlayan koroner damar olarak bilinen damarlardan birinin veya birkaçının çeşitli nedenler ile daralması veya tıkanması sonucu gelişir.

Kalbin belirli bölgelerine taşınan oksijenin azalması, kalp kasının işlevini bozarak kriz belirtilerini ortaya çıkarır.

2- Kalp krizinin belirtileri arasında neler var?

Göğüs ön duvarında basınç duygusu, ağrı ve nefes almakta zorlanma ile birlikte soğuk terleme şeklinde kendisini gösterir. Kriz belirtileri genel olarak da belli bir süreç içinde ortaya çıkabileceği gibi ani olarak da gelebilir. Belirtiler genellikle efor ve ağır yemek sonrası kendisini gösterir, soğuk hava krizi davet eden ek bir etkendir.

Belli bir süreçte gelişen olgularda başlangıçta göğüs ön duvarında çok kısa süreli sızı şeklinde uyarı verir. Bu yakınmalar giderek sıklık, şiddet ve devam süresi olarak artar.

Önlem alınmazsa kriz kendisini çok şiddetli ağrı, nefes almakta zorlanma, soğuk ter basması şeklinde gösterir. Ağrı boyun, sırt ve kol bölgesine yayılabilir.

Kalp krizi yukarıda tanımlandığı gibi uzun bir süre içinde ortaya çıkabileceği gibi özellikle genç yaş grubunda önceden belirti vermeden ani olarak da görülebilir.

3-Kimler risk altında?

Obezite, normal değerlerin çok üstünde kan kolesterol ve trigliserit düzeyleri, stres, Hipertansiyon (yüksek tansiyon), Diyabet (şeker hastalığı), Sigara

4-Kalp krizi geçiren birine nasıl müdahale edilir?

Kalp krizi belirtileri gösteren kişilerin, bu bulguları önemsiz kabul etmeyip, durumu yakınlarına bildirmesi, özellikle yakınma süresi uzarsa en yakın kliniğe gitmesi gerekir.

Kriz geçiren kişiye müdahale etmekte sakin davranılmalı, eğer varsa özellikle kalp damarlarını genişleten ve kan akımını arttıran dil altı tablet veya sprey kullanılmalı, ağrı giderici ve aspirin gibi kan akışını rahatlatan ilaçlar verilmeli. En kısa sürede acil yardım çağrısı yapılarak kliniğe başvurulmalıdır. Bu durumda yanlış müdahale kanımca olayı önemsememekten kaynaklanır. Dolayısıyla bu tutum kişiyi ölüme kadar götürebilir.

5 -Kalp krizi önceden belirti verir mi?

Kalp krizi genelde önceden belirti verebilir. Özellikle efor anında kısa süreli göğüste yanma şeklinde ortaya çıkar. Zamanla sıklık ve yanma hissinin şiddeti artar. İstirahat anında bu tür yakınmaların artması ciddi kalp krizi belirtisidir.

6-Her göğüs ağrısı kalp krizi olarak düşünülmeli midir?

Her göğüs ağrısı kalp krizi belirtisi olmayabilir. Ağrılar mide, safra kesesi, göğüs bölgesine ait kas, kemik, eklem yapılarıyla ilgili olabilir. Bu durumlarda kesin tanı için bir kliniğe başvurulması uygun olur.

7-Çocuklarda kalp krizi belirtileri farklı mıdır?

Çocuklarda kalp krizi belirtileri farklı değildir fakat kalp krizine yol açabilecek nedenler farklı olabilir. Özellikle doğuştan olan koroner damar anomalileri çocuklarda kalp krizi nedeni olarak ortaya çıkar.

8-Gençlerin ani ölümleri kalp krizinden mi kaynaklı?

Genç ve sporcularda ani ölümler birçok nedene bağlı olabilir. Tabii ki sonuçta kalp durduğu için durum kalp krizi olarak tanımlanır. Burada kalbin durması daha önce tanımladığımız dolaşımı engelleyen damar içi tıkanıklıklar (atheroskleroz) sonucu kan akımının durması ile ilgili olmayabilir.

Bu grupta ani ölümlerin nedeni daha çok kalp ritmi ile ilgilidir. Ağır antrenman koşulları sonucu kalp kasında zamanla gelişen kalınlaşma ritim bozukluklarına yol açabileceği gibi spor sırasında aşırı eforda kalp kan akımında yetersizliğe yol açabilir.

Sonuçta kalp yeterli enerjiyi alamadığı için kriz tablosu ortaya çıkabilir.

9-Spor yaparken kalp krizine sık rastlanılmasının nedeni nedir?

Spor sırasında kalp krizine sıklıkla rastlanmasının nedeni, kişilerde kalp hastalığı yönünden kontrollerin düzenli yapılmamasından, kişinin geçmişi ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunmamasından kaynaklanıyor olabilir. Önlenmesi kalp ile ilgili testlerin düzenli bir şekilde yapılması ile mümkün olabilir.

10-Tedavisi nedir?

Kesin tanı koyulduktan sonra nedene bağlı olarak ilaç tedavisi öncelikli olarak gerekir. Tanı koyulduktan sonra kan akımına engel olan önemli damar tıkanıklığı varsa ilaç tedavisine ek olarak koroner damar içine stent koymak veya bu yöntem yetersiz ise koroner damarlara yönelik Bypass ameliyatı gerekir.

Источник: //t24.com.tr/haber/10-soruda-kalpte-kimler-risk-altinda,343118

Kalp krizleri gençlerde daha tehli

Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

Daha çok yaşlılıkta görüldüğü düşünülen kalp hastalıkları, bilinenin aksine genç yaşlardaki kişilerde daha ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Aşırı miktarda tüketilen alkol ve sigara, sağlıksız beslenme ve stres gibi faktörler, çeşitli kalp hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor. Central Hospital’dan Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr.

Sinan Çoşkun Turan, Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla son dönemlerde endişeye sebep olan kalp rahatsızlıklarına dair bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Kalp hastalıkları, ülkemizin önemli sorunlarından

Tüm dünyanın yaygın sağlık problemlerinden olan kalp hastalıkları, ülkemizin de en ciddi sorunlarından biri. Yaşam boyunca çalışmakla görevli ve insan vücudunun en önemli organlarından olan kalp, hastalık riski bakımından da oldukça hassastır.

Kalp hastalıkları kendi içinde çok çeşit gösterse de, en sık rastlananı ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertliğidir.

Ülkemizde ise en fazla, kalp ritim bozuklukları, mitral kapak-aort kapak hastalıkları olarak adlandırılan kalp kapağı hastalıkları, kalp yetmezliği, kalp krizi, aort anevrizmaları, kalp romatizması, koroner arter hastalıkları, kalp çarpıntısı, kalp hızının artması olarak bilinen taşikardi, kalp büyümesi, kalbi çevreleyen zar hastalıkları olan perikard, kalp spazmı, doğuştan gelen kalp hastalıkları ve ASD olarak tanımlanan atriyal septal defekt hastalığı görülür.

Kalp hastalıkları çeşitli belirtiler gösterebilir

Genellikle vücutta gizlice ilerleyebilen kalp hastalıklarının farklı belirtileri de olabilir.

Sıkça görülen bulguları ise; sol kolda, sırtta, göğüste ve karında ağrı, yanma ve çarpıntı, nefes alma güçlüğü ve bayılma, geceleri sık idrara çıkmaktır.

Ayrıca siyanoz olarak adlandırılan, el-ayak parmaklarında ve dudaklarda görülen mavimsi renk, karın bölgesinde ve ayaklarda şişme, halsiz kalma, çabuk yorulma ve öksürük sık rastlanan diğer bulgulardır.

Kalp krizi yaşlılara oranla gençlerde daha kötü tablolara sebep olabiliyor. Çünkü ileri yaşlara ulaşmış bireylerin ana kalp damarı tıkandığında otomatik olarak yan damarlar devreye giriyor. Böylece kişinin yaşamı kurtulabiliyor. Fakat 50 yaşından sonra gelişen ve gençlerde henüz gelişimi tamamlanamayan yan damarlar nedeniyle daha ölümcül sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Genetik geçişli hastalıklar risk oluşturabilir

Kalp hastalıklarına zemin hazırlayan birçok neden vardır. Ancak kalıtsal özellikler nedeniyle oluşan kalp rahatsızlıkları en fazla risk taşıyan ve önüne geçilmesi mümkün olmayan gruptadır. Çünkü aile içinde kalp rahatsızlığı ya da kalp krizi geçmişi olan kişilerin kalp hastalığı riski daha fazladır.

Ayrıca genetik geçişli kolesterol de tedavi edilmediğinde kalp krizine, hatta erken yaşta ölümlere sebebiyet verebilir. Yaşam şartları gereği stresli bir hayat süren kişilerde kalp hastalıkları daha sık görülürken, diyabet hastalığı da büyük risk oluşturur.

Hareketsizlik ve obezite, yüksek tansiyon, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, kalp hastalıklarını tetikleyen diğer faktörlerdir.

KALBİNİZDE ÇARPINTI VARSA DİKKAT!

Stressiz bir hayat şart

Kalp sağlığını etkileyecek unsurlar kontrol altına alındığında sorunsuz bir yaşamın elde edilebileceğinden bahsedilebilir.

Bilhassa kalp düşmanı stresten mümkün mertebe uzak durulmalı, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Kızartma yemekler ve yağlı etler tüketim listesinden çıkarılmalı, konserve ürünler ve karaciğer, pastırma, dalak gibi sakatatlar sofralardan uzak tutulmalıdır. Ayrıca fazla kilodan korunmalı ve mevcut kiloda sabit kalmaya özen gösterilmelidir.

Balık eti iyi bir kalp koruyucudur

Kırımızı et tüketimi tavsiye edilmemekle birlikte, yerine balık ve tavuk eti önerilir. Fakat tavuğun derisi gibi yağlı kısımları tüketilmemelidir.

İçerdiği Omega 3 yağ asitleri nedeni ile kanın akışkanlığını arttırma özelliğine sahip olan balık eti, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı etkisiyle de kalp ve damar hastalıklarından korur.

Bu nedenle de haftada en az 1 defa balık tüketilmelidir.

Beslenme alışkanlığı dikkat gerektiriyor

Süt ve süt ürünlerinin yağsız olanları tercih edilmelidir. Yemeklerde fazla tuz kullanımından uzak durulmalı, yağ tercihi mısırözü yağı ve zeytinyağından yana kullanılmalıdır. Malzemeler mevsiminde yetişen meyve ve sebzelerden seçilmeli ve tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Ayrıca sistemli olarak yapılacak fiziksel hareketler de kalp sağlığına katkı sağlayabilir.

Gençleri daha fazla hedef alıyor

Başta kalp krizi olmak üzere tüm kalp hastalıkları, genel olarak ileri yaştaki kişilerde görülür. Fakat son yıllarda gençlerde de sıkça rastlanması kalp hastalıklarının ne kadar yaygınlaştığının bir göstergesi olmuştur.

Bilhassa son dönemlerde yaşanan kalp rahatsızlıklarına bağlı genç ölümleri endişeye sebep oluyor. Sık alkol ve sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam ise ani kalp krizlerini tetikleyebiliyor.

Ayrıca uyuşturucu madde kullanımı da kalp hastalıklarının önemli nedenlerinden biridir.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1034746-kalp-krizleri-genclerde-daha-tehlikeli

Kalp krizi; kimler risk altında, müdahale nasıl olmalı?

Kalp krizi genç yaşta daha ciddi! Gizli kalp rahatsızlığınız olabilir mi? Kimler risk altında?

En yaygın belirtisi şiddetli göğüs ağrısı olan kalp krizinde acil müdahale çok önemli. Ancak ani olarak gelişen şiddetli ağrı şeklindeki ilk belirti, ölümle de sonuçlanabiliyor. Kadınlarda erkeklere göre kalp krizi riski daha fazla…

İşte uzmanlarından kalp krizi için konusunda bilinmesi gerekenler:

Kalp krizi nasıl belirti verir?

Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen kalp krizi, tıkanan damarın kalbi beslediği bölgede kalp dokusunun hücrelerini yitirmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Göğüste şiddetli ağrı ile birlikte; bulantı, kusma, terleme ve bazen de bayılma ile bilinç kaybı ortaya çıkar. Göğüs ağrısı kalp krizini işaret etse de bazı hastalarda karnın üst kısmında mideye vuran bir ağrı oluşur.

Bu durumda oluşan bu rahatsızlığın mideyle ilişkili olduğu sanılarak hasta tarafından önemsenmeyebilir. Özellikle yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler, 100 kişiden ancak 75-80’inde görülür.

Geri kalan %20’lik kısım, ‘sessiz kalp krizi’ denilen ve belirti vermeden ortaya çıkan bir durumdur. Bu %20’lik oranda bazen ilk belirti ölüm olabilir.

Kadın için risk daha yüksek!

Özellikle 50 yaşın altındaki genç kadınlarda bir kalp krizi ortaya çıktığında risk, erkeklere oranla daha yüksektir. Kadınlar menopoz öncesinde östrojen hormonu sayesinde kalp krizi riskinden büyük oranda korunurlar. Ancak kalp krizine maruz kaldıklarında, krize bağlı komplikasyonların ortaya çıkma oranı daha yüksektir.

Ancak ani ölümlerin tamamı kalp krizine bağlı değildir. Bir kısmı doğuştan var olan anomalilerle yani kalpteki yapısal bozukluklarla ilgilidir.

Buna, aileden geçen genetik faktörler, kalp kas dokusunun ileri derecede bozulması ile ortaya çıkan ritim bozuklukları eşlik eder. Sayılan tüm bu nedenler özellikle 35 yaşın altındaki insanlar için geçerlidir.

Bu sebeple, 35 yaşın altındaki  ile üstündeki kalp ölümlerini ayrı değerlendirmek gerekir.

Kalp krizi sırasında neler yapılmalı?

Ani kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizinde en önemli nokta, göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı almasıdır. Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar.

Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur.

Hastaya hastanede müdahalede önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır.

Kalp krizi esnasında yalnızsanız:

Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı bir manevra yoktur. Bunun yanında;

Öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.

Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.

Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.

Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın.

Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.

Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.

Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye başvuran bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.

Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.

Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlidir. Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.

Bir kişi yanı başınızda kalp krizi geçirdiyse;

Sağlık deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.

Hemen ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.

Bu sırada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın.

Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın.

Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetmek, kravatı çözmek gibi yardımlarda bulunun.

Kalp krizi geçirme riski altında olanlar:

Şeker hastaları

Kolesterolü yüksek olan hastalar

Hipertansiyon hastaları

Orta yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlar

Menopoz sonrası kadınlar

Sigara içenler

Kilolu kişiler

Ailesinde kalp hastalığı bulunanlar ya da genç yaşta kalpten ölüm öyküsü olanlar

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

Etiketler: belirtiguncelkalp krizimüdahale

Источник: //www.gidahatti.com/kalp-krizi-kimler-risk-altinda-mudahale-nasil-olmali-23632/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi