Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?

Kalp Krizi İlk Yardım

Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?

Kalp, bütün organlar gibi kan yolu ile beslenir. Eğer natürel bir baypas olmazsa ya da araya girmek edilmezse oksijensiz kalan kalp çalışamaz hale gelir ve ölüm gerçekleşir.

Hemen Öldürür Mü?

Kalp krizi ölümlerinin fazlası ilk 60 dakika içeresinde gerçekleşir. Ölüm vakti istatistikleri ilk ve erken araya girmenin önemini meydana koyuyor.

Peki kalp krizi geçirirsek ya da yanlarımızda kalp krizi yaşamış biri olursa ne yaparız? Esasında ilk soru” Birinin kalp krizi geçirdiğini nasıl anlarsınız?” olacaktı.

Kalp krizi derhal bilinciniz yerindeyken gerçekleştireceğiniz son bir hareket hayatınızı kurtarabilir.

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp krizinin en vakit gelen görülen sendromu sol kola doğru gelişen göğüs ağrısıdır. Çok kuvvetli olan bu ağrıya mide bulantısı, terleme ve şuur kaybı da eklenebilir.

Genellikle mide rahatsızlığı olan şahıslar kalp krizinden kaynaklanan ağrıyı mide ağrısı sanabilirler. Yaşlılarda kalp krizi soluk darlığıyla da kendini belli edebilir. Fakat her 5 kalp krizinden 1’i hiçbir bulgu olmaksızın gerçekleşir.

Ağrı bedenin hali fark etmesiyle verilen alarmdır, ağrı bir şanstır.

Kalp Krizi Geçiriyorum!

Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız ve yalnızsanız her şeyden evvelce size ulaşabilecek bir tanıdığınızı arayın. Doğrudan 112 servisini ararsanız adresi tanım eder iken bilincinizi kaybedebilirsiniz.

Tabi yakınınıza ulaşamama ihtimaliniz de bir risktir. Gerekli aramaları yapar iken evinizin kapısını da açık bırakın ki size ulaşabilsinler. Hala bilinciniz yerinde ise bir bardak suyla aspirin amacıyla.

Onun dışında bir şey tüketmeyin.

Kalp krizi yaşamış birinin kendi kendini tedavi etmesi olası değildir. Fakat vakit kazandıracak hareketler vardır. Bir kanepe ya da bir sandalyenin önünde sırt üstü yatın. Ayaklarınızı kanepenin üstüne atın ve burnunuzu tutarak kuvvetle öksürün.

Bacaklarınızdan gelen kan ve öksürüğün etkisiyle çoğalan kan dolaşımı kalbinizi bir vakit daha yönetim edebilir. Bu vakit içeresinde muhakkak ayakta beklemeyin.

Kalp ağrısı halinde soğuk ya da sıcak duşa girmek ve ağrı geçsin diye spor gerçekleştirme ölümcül neticeler doğurabilir.

Trafikte Kalp Krizi Başlarsa…

Trafikteyken göğsünüzde kuvvetli bir ağrı ve ani terleme hissettiyseniz büyük olasılıkla bilincinizi kaybetmenize 20 saniye kalmıştır. Hemen arabayı sağa çekin ve telefonunuza sarılın.

Yanımda Biri Kalp Krizi Geçiriyor

Kalp krizi yaşamış birine yapılacak araya girmek üstüne eğitim almadıysanız yapabilecekleriniz çok sınırlıdır. İlk olarak 112 acil servisi arayın. Eğer imkanınız varsa hastaneye siz götürün. Böylece kapsamlı araya girmenin uygulanacağı vakti kısaltmış olursunuz.

Bu basamakları izlemeniz gerekmektedir.

1- Direkt olarak kişiyi sakinleştirmeniz gerekmektedir.

2- Hastayı sakinleştirdikten sonra ‘Neyin var? Ne oldu? Ne vakit başladı? ve Nasıl oldu? gibi kısa sorularla, hastalık verilerini almaya çalışın.

3- Kısa hastalık verilerini aldıktan sonra kısa vakitte bir hal değerlendirmesi yapın. Burada şunlara ilgi edin: Hasta, rahat olduğunu söylediği bir pozisyonda ise, hiç hareket ettirmeyin.

Daha sonra derhal size yakın vakitte ulaşılabilecek ‘Acil Yardım / Ambulans Servisi’ne haber sunarak yardım isteyin. Hastanın pozisyonu rahat değilse, hastayı yormadan ve yürütmeden yarı oturur pozisyona getirin. Sıkı elbiseler giymişse, göğüs bölgesindeki düğmeleri açın.

İdeal pozisyon amacıyla hastayı alacağınız oda olasıysa havadar (pencereleri basit açılabilir) olmalı. Odanın pencerelerini açarak içeriye daha çok oksijen girişini sağlayın.

Unutmayın ki, kalp krizli hastaya efor sarf ettirmek, kalbin oksijen kullanımını çoğaltarak büyülenen kalp sahasının genişliğini çoğalttığı gibi yeni kriz oluşumuna da amacıyla olabilir.

4- Hastanın ayaklarının altına yastık koyabilirsiniz.

Hastanın yanı sıra sizden diğer birileri varsa, onları güzel bir şekilde yönlendirerek yardım isteyin. Hastalık verilerini alıp hal değerlendirmesi yaptıktan sonra Acil Yardım / Ambulans Servisine haber vermesi amacıyla birini görevlendirirken, diğerleriyle hastaya ideal pozisyon verme gibi girişimler yapabilirsiniz.

Şunu unutmamalısınız ki; kalp krizli hastalarda bizim karşılaştığımız yaklaşım hataları, hastalığı tanınan ihtiyar hastalarda değil, ilk defa kalp krizi yaşamış oran olarak genç (40 yaş civarındaki) erkek hastalarda ve büyük olasılıkla hastayı yeteri kadar anlayamamaktan kaynaklanır.

Источник: http://www.pratikbilgiler.com/kalp-krizi-ilk-yardim/

Kalp Krizi Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir? Kriz Anında Müdahale Yöntemleri Nelerdir?

Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?

Kalp krizinin en önemli belirtisi, şiddetli kalp ağrısıdır. Göğüste, sol kolda, sırtta, mide bölgesinden çeneye doğru yayılan kalp ağrıları kalp krizinin habercisi sayılır. Çok şiddetlidir ve başlangıcı da çoğunlukla ani bir şekilde gelişir.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, kalp krizi belirtileri, acil müdahalenin önemi ve kalp krizi anında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en önemli belirtileridir.

Bununla birlikte farkına varılmadan ve herhangi bir ağrı hissedilmeden de kalp krizi gerçekleşebilir. Belirti vermeden yaşanan kalp krizleri ölümcül olabilmektedir.

Kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı alması ise oldukça mühimdir.

Kalp Krizi Neden Meydana Gelir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen kalp krizi, tıkanan damarın kalbi beslediği bölgede kalp dokusunun hücrelerini yitirmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Göğüste şiddetli ağrı ile birlikte; bulantı, kusma, terleme ve bazen de bayılma ile bilinç kaybı ortaya çıkar. Kalp ağrısı kalp krizini işaret etse de bazı hastalarda karnın üst kısmında mideye vuran bir ağrı oluşur.

Bu durumda oluşan bu rahatsızlığın mideyle ilişkili olduğu sanılarak hasta tarafından önemsenmeyebilir. Özellikle yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler, 100 kişiden ancak 75-80’inde görülür.

Geri kalan yüzde 20’lik kısım, ‘sessiz kalp krizi’ denilen ve belirti vermeden ortaya çıkan bir durumdur. Bu % 20’lik oranda bazen ilk belirti ölüm olabilir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?


En belirgin kalp krizi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;Göğüs ağrısıNefes darlığıÇarpıntıKolay yorulmaBazen önemli kalp-damar hastalığı olmasına rağmen hiç şikayet olmayabilirKalp kriziAni ölüm

Koroner arter hastalığında (kalp damarlarında tıkanıklık) en temel yakınma, göğüs ağrısıdır.

Koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda ortaya çıkan ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık- baskı yapıcı tarzda (çoğu zaman sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir ağrıdır. Bu ağrı künt bir ağrıdır. Batıcı tarzda değildir, nefes alıp vermekle ya da hareketle artış ya da azalma göstermez. Çoğunlukla efor sarf etmekle, sinirlenmekle veya soğukla ortaya çıkar.

Sol kola, omuzlara, boyuna, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genellikle 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir ağrıdır. Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, terleme, baş dönmesi ve bulantı eşlik edebilir.

Ancak bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman ağrı istirahat halindeyken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür kalp ağrıları ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceğinden çok daha tehlidir. Kalp hastalarının yüzde 20- 40’ı “sessiz kalp hastalığı” ile karşı karşıyadır.

Bu sorun genellikle şeker hastalarında ortaya çıkmaktadır. Aşırı şişman bireylerde, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve ağrıya tahammülleri fazla olduğu için kadınlarda daha sık görülmektedir.

Kadınlarda Risk Daha Yüksek! 

Kadınlar menopoz öncesinde östrojen hormonu sayesinde kalp krizi riskinden büyük oranda korunurlar. Ancak kalp krizine maruz kaldıklarında, krize bağlı komplikasyonların ortaya çıkma oranı erkeklere oranla daha yüksektir.Ani ölümlerin tamamı kalp krizine bağlı gelişmez.

Bir kısmı doğuştan var olan anomalilerle yani kalpteki yapısal bozukluklarla ilgilidir. Buna, aileden geçen genetik faktörler, kalp kas dokusunun ileri derecede bozulması ile ortaya çıkan kalp ritim bozuklukları eşlik eder. Sayılan tüm kalp rahatsızlıkları özellikle 35 yaşın altındaki insanlar için geçerlidir.

Bu sebeple, 35 yaşın altındaki kalp ölümlerini ayrı değerlendirmek, 35 yaş sonrasını ayrı değerlendirmek gerekir.

Kalp yetmezliği de kalp krizine neden olan faktörlerin içinde yer alır. Kalp yetmezliğinin belirtileri arasında başlangıçta yalnızca hareket halindeyken nefes darlığı görülürken, ilerleyen zamanlarda dinlenirken dahi nefes darlığı görülür.

Kalp yetmezliği son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanıyor.

Ancak günümüzde kalp yetmezliği hastalarının büyük bir bölümü, ilerleyen teknoloji ile hasta konforunu daha da artıranı özel kalp pilleri ile yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyor.

Kalp yetersizliğinde hastalığın gidişini belirleyen iki temel faktör bulunur. İlki kalbin pompa fonksiyonun düzeltilmesi, ikincisi kalp yetersizliği nedeniyle oluşan aritmilerin önlenmesidir. Cihaz tedavileri içerisinde ilki kalbin performansını arttırmak için kalp pili takılmasıdır.

Kalp pilleri bu amaçla kalbin üç odacığına takılır; çünkü amaç kasılması azalmış ve gecikmiş kalp boşluğun kalp siklusuna uygun şekilde katılmasını sağlamak ve yetersiz kalbin performansını artırmaktır.

Kalp performansının artması, hastanın şikayetleri azaltacak ve günlük yaşantısının sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayacaktır.

Ağrı yerine tansiyon da kalp krizi hakkında ipucu verebilir!

Bazen tipik kalp ağrısı olmamakla birlikte başka belirtilerle de teşhis konulabilmektedir.

Örneğin daha önce olamayan bir tansiyon yükselmesi başka bir deyişle kalbin zora girdiği anda tansiyonu yükselterek cevap vermesi kalp krizin en önemli göstergelerinden olabilir.

Çabuk yorulma ya da spor yapan bir kişinin daha önce yaptığı kadar efor harcayamaması belirti olabilmektedir. Dolayısı ile ağrı belirtisi olmadan bazı yan belirtilerle de şüphe edilerek sessiz iskemi (sessiz kalp krizi )tanısı konulabilir.

Kalp sağlığı ile ilgili pek çok soruya verilen cevaplardan oluşan canlı yayınımızı izleyebilirsiniz

Kriz Anında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri

Ani kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizinde en önemli nokta, kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı almasıdır. Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar.

Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Kalp krizinde ilk yardıma kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur.

Hastaya hastanede müdahalede önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır.

Kalp Krizi Sırasında Neler Yapılmalı? Kriz Anında Acil Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Eğer kalp krizi esnasında yalnızsanız;• Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı bir manevra yok. Bunun yanında;• Öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.• Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.

• Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.• Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın.• Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.• Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.• Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin.

Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.• Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.• Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlidir.

Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.Bir kişi yanı başınızda kalp krizi geçirdiyse;• Sağlık deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.• Hemen ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.

• Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın• Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın• Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetmek, kravatı çözmek gibi yardımlarda bulunun• Önemli olan, hastayı tetkik ve tedavilerinin, yerinde ve uygun şekilde yapılabileceği bir hastaneye ulaştırmanızdırKalp krizi geçirme riski altında olanlar:• Şeker hastaları• Kolesterolü yüksek olan hastalar• Hipertansiyon hastaları• Orta yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlar• Menopoz sonrası kadınlar• Sigara içenler• Kilolu kişiler• Ailesinde kalp hastalığı bulunanlar ya da genç yaşta kalpten ölüm öyküsü olanlarKalp krizinden korunmanın yolları nelerdir?• Kalp krizden korunmak için yaşam şeklinizde mutlaka değişikliğe gitmek gerekiyor. Kalp sağlığını korumak için doymuş yağ ve kolesterolden fakir; sebze, meyve ve lifli gıdalardan zengin beslenilmelidir. • Tansiyonun yükselmesine yol açan tuz günde sadece 5-6 gr’la sınırlandırılmalıdır. Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan glukoz değerlerinin kalp sağlığı üzerinde çok önemli rolü vardır. Birinci derece akrabalarında bu tür hastalıklar olanların, check up kontrollerinden geçmesi (mümkünse 30 yaşından itibaren) ve alınması gereken önlemlere maksimum özen göstermeleri gerekir.• Kalp krizinde stresin rolü de büyük. Stres nedeniyle ortaya çıkan adrenalin tansiyonun yükselmesine ve nabız hızının artmasına neden olarak, kalp krizine davetiye çıkarmaktadır. Stresten arınmaya özen gösterin.• Sigarayı mutlaka bırakılmalıdır.• Aşırı kilo kalbin iş yükünü artırdığı için ideal kilo korunmalıdır.• Sağlıklı bir kalp için haftada en az üç gün temiz havada yürüyüş yapılmalıdır.

• Check up alınabilecek en etkili önlemdir. Bunun için belirli yaşlarda hiç şikayeti olmadan check up ve efor testlerinin yaptırılması büyük önem taşımaktadır. Kalp kapağında doğuştan gelen bir darlık, kalp adalesinde kalınlaşma da gizli kalp olarak adlandırılmaktadır. Şikayet üzerine hastane gidip kontrolden geçmek check up değil sadece geç kalınmış bir önlemdir.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener'in Kalp Krizi Riskini 6 Adımda Önleyin isimli makalesini buradan okuyabilirsiniz.

 Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç Dr. Ergun Demirsoy, “ Mesleki stresin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri” adlı makalesini buradan okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi: 01 Eylül 2016Yayınlanma Tarihi: 01 Eylül 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kalp-krizi/

Kalp Krizinde İlk Yardım ; Aspirin

Kalp Krizinde İlk Yardım ; Aspirin
Mevsim geçişleri bazı sorunların sık görüldüğü dönemlerdir.

Sıcak yaz günlerinin başlangıcında kalp krizleri de maalesef sık görülen sorunlar arasında yer alıyor. Özellikle tatil yörelerinde, hastanelerden ve benzeri tıbbi olanaklardan uzakta olanlar böyle bir durumla karşılaştıklarında ilk olarak ne yapacaklarını pek bilemiyor.

Oysa , kalp krizlerinde ölümlerin büyük bir kısmı genellikle ilk saat içinde oluyor. Hastaların çoğu hastaneye ulaşıncaya kadar kaybedildiği için ilk anlardaki müdahaleleri hayat kurtarıcı olabiliyor.

Uzmanlar kalp krizi belirtileri hisseden kişilerin hemen 300 mg. Aspirin almalarını ve ardından ambulans çağırarak en kısa zamanda hastaneye ulaşmalarını tavsiye ediyor.

Kalbi besleyen koroner damarların iç yüzeyini kaplayan zarın altında biriken kolesterol, zamanla fibrin ve kalsiyum gibi diğer elemanlarla birleşerek ateroskleroz plağı adı verilen oluşumlara yol açar. Bu plaklar damarı daraltmakla birlikte belirli bir boyuta ulaşıncaya ya da tam tıkanma oluncaya kadar belirti veremezler.

Herhangi bir nedenle, örneğin tansiyonun ya da şekerin yükselmesi, stres, sigara içimi gibi nedenlerle bu plağın üst kısmındaki kaygan iç zar yırtıldığında plak, kanla temas etmeye başlar.

Bu temas, kanın içinde pıhtı oluşturmakla görevli trombositlerin (kan pulcukları) birbirlerine yapışarak pıhtı oluşturmasına yol açar.

Böylece daha önce tam tıkanma olmamış damarda, tamamen tıkanma oluşur.

İşte bu durum için Aspirin’in önemli yararları var. Aspirin, kan pulcuklarının birbirlerine yapışma yeteneğini azaltarak damar içinde pıhtı oluşmasını ya da pıhtının büyümesini engeller.

Damarın tıkandığı anda, çoğu kişinin bildiği göğüs kemiğinin arkasında, bazen sol kola, bazen boyun ya da sırta vuran ağrı, bulantı, terleme gibi belirtilerle başlayan bir kalp krizi oluşur.

Damarın tıkanması, bu damarın beslediği kalp kasında kalıcı bir hasara yol açar. Kalbin, kasılabilir hücrelerinin hasara uğraması bazen tehli ritm bozukluklarının oluşmasıyla kalp durmasına yol açabilirken, bazen de kalbin kasılabilir kısmının azalması nedeniyle ciddi boyutta kalp yetersizliği ve buna bağlı olarak dolaşım bozukluğu nedeni olabilir.

Kalp krizi atlatılabilirse de hasara uğrayan kalp kasının iyileşmesi söz konusu değildir. Bu kısım, kasılma yeteneği olmayan bir bağ dokusu ile kapatılır.

Görüldüğü gibi kalp krizinde iyileşme söz konusu değildir. Önemli olan krize yakalanmamak, eğer bu mümkün olamazsa hasarlı alanın mümkün olabildiğince sınırlı kalmasını sağlamaktır. İşte Aspirin her iki konuda da yardımcı olabiliyor.

Herhangi bir sorun olmadan düzenli bir şekilde düşük dozlu Aspirin kullanılması kalp krizi geçirme riskini azalttığı gibi kalp krizi belirtilerini hisseder etmez Aspirin alınması da kalpteki hasarlı alanın olabildiğince sınırlı kalmasını sağlıyor.

Kalp krizi belirtilerinin hissedilmesi halinde alınması önerilen Aspirin dozu 300 mg. Aspirinin çiğnenerek alınması, mide tahrişini azaltma ve hızla kana karışma açısından daha yararlı.

Aspirin Ve Kalp Krizi

Aspirin ve Kalp Krizi
Aspirin ve Trombositler

Aspirin kanınızın pıhtılaşma biçimini ekler. Bir kan daman zedelenmesi nedeniyle kanama olduğunda, trombositler denilen kan hücreleri zedelenme bölgesinde birikirler. Trombositler kan damarındaki delikleri kapatan yapışkan bir kitle oluştururlar.

Aspirin trombositlerin birikimini azaltır ve kanama olduğunda pıhtıların oluşumunu zayıflatır. Aspirin ve Kalp Krizi Kalp krizi, bir koroner atardamarın bir kan pıhtısıyla tıkanmasının sonucu olduğu için, aspirinin pıhtılaşma üzerindeki etkisi bir kalp krizinin ilk saatlerinde yararlıdır.

Her gün aspirin almak, by pass ameliyatı geçirenler de dahil olmak üzere, koroner atardamar hastalığı olan insanların çoğunda yararlıdır. Aspirin ve Felç Beyninizdeki küçük bir atardamarın kopması gibi bir olayda kanama olduğunda, günde bir aspirin bile tehli olabilir.

Aspirin kanın pıhtılaşma kabiliyetini azaltır, böylelikle kanınızın pıhtılaşmasıyla kanamanın durma ihtimali azalır.

Aspirin ve Sağlığınız Koroner atardamar hastalığınız varsa ya da koroner atardamar bypass ameliyatı geçirdiyseniz, aspirin daha sonraki bir kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir Ama kan basıncınız yüksekse, ailenizde felç olayları, kanama bozukluğu, ülser ya da karaciğer ya da böbrek fonksiyonu yetmezliği varsa veya varfarin (Coumadin) alıyorsanız, aspirinden kaçının. Her durumda, aspirini düzenli olarak almaya başlamadan önce doktorunuzla görüşün. (Aspirinin kimyasal adı asetilsalisilik asittir; asetaminofen gibi aspirin yerine kullanılabilen ilaçlardan farklı olduğunu unutmayın. Aspirinin pıhtılaşma üzerinde bir etkisi vardır; asetaminofenin ise yoktur.)

Kalp Krizi Sırasında Öksürün

Tek başınayken kalp krizi geçiren birisinin bilincini kaybetmeden önceki 10 saniye içerisinde derin derin öksürmesi hayatının kurtulması için büyük önem taşıyor.

SABAH-'Hayat öksürüğü' diye adlandırılan bu öksürmeler sayesinde alınan derin nefes akciğerleri havayla doldurduğu için göğüs içi basınç artıyor. Kalp masajı yerine geçen bu basınç nedeniyle kalbin normal ritmine dönmesi kolaylaşıyor. Acil Tıp Uzmanı Dr.

Ertan Bakoğlu, kalp krizi ile ilgili akılda tutulması gereken ilginç ayrıntıların bulunduğunu ifade etti. İlk yardım kurslarına katalınlara genellikle kendi başına bir şey geldiğinde ne yapacağının öğretilmediğini belirten Bakoğlu, aynı şekilde televizyondaki ilk yardım programlarında da bu bilginin verilmediğini söyledi.

Bakoğlu, pek çok kişinin kalp krizi geçirirken tek başlarına olduğunu ve yanında yardım edecek kimse bulunmadığı bilgisini verdi.

Göğüste aniden çok şiddetli bir ağrı başlamasıyla kalp krizi belirtilerinin kendini gösterdiğini belirten Bakoğlu, “Göğsünüz yanıyor, sıkışıyor, nefes almakta zorlandığınızı hissediyorsanız; ağrı kollarınıza, çenenize ve karnınıza yayılıyorsa; kollarınızı kaldıracak gücünüz kalmadıysa; tüm vücudunuzdan soğuk bir ter boşalıp, giysileriniz terden ıslandıysa; kendinizi çok kötü hissediyorsanız; kalp atışlarınızın düzensizleştiğini fark ediyorsanız; muhtemelen kalp krizi geçiriyorsunuz demektir” diye uyardı.

Kalp atışları düzensizleşen, kendini bayılacakmış gibi hisseden, kalp krizi geçiren birinin bilincini kaybetmeden önce on saniye kadar zamanı olduğunu hatırlatan Bakoğlu, “Bu durumda paniğe kapılmayın. Sakin olmaya çalışın. Derin bir nefes alıp kuvvetlice öksürmeye başlayın. Öksürükleriniz derin olsun ve uzun sürsün.

Sanki göğsünüze birikmiş balgamı söküyormuş gibi. İki saniyede bir derin nefes alıp şiddetlice öksürüğe, yardım gelinceye yada kalp atışlarınız düzelinceye kadar devam edin. Öksürük sayısı dakikada 30 civarında olmalı.

Bu şekilde öksürmeye devam etmeniz, yardımın erişimi için gerekli olan altın zaman dilimleri kazanmanızı sağlayacaktır.” dedi.

Derin nefes alındığında akciğerlerin hava ile dolacağını hatırlatan Bakoğlu, böylece göğüs içi basıncın artacağını ve öksürükle oluşan bu basınç artışının kalp masajı ile benzer etkilere sahip olduğunu vurguladı.

Basınç artışının göğüs içinde bulunan damar yatağının da basıncını artırarak sistemik dolaşımın sürdürülmesini sağlayacağını dile getiren Bakoğlu, “Aort ve koroner arterlerdeki tansiyon yükselir. Balbin kanlanması artar. Kalbin normal ritme dönmesi kolaylaşır.

'Hayat öksürüğü' dediğimiz bu öksürmeler hastanın hayatının kurtulmasına vesile olur” ifadelerini kullandı.

DENGELİ BESLENİN, BOL EGZERSİZ YAPIN

Konya Vakıf Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Tamer Bakalım, kalbin karunması için tüketim alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesinin de faydalı alacağını söyledi. Zeytinyağıyla yapılan yemeklerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulunan Bakalım, yapılan egzersizlerin çeşitlendirilmesini de önerdi.

Bakalım, “Egzersizleri tek tipe indirmek size zamanla sıkıcı geleceği gibi vücudunuzun yeteri kaiyi çalışmasına engel olur. Bu nedenle yüzme ve koşma gibi tüm vücudunuzu çaıştıracak egzersizler tercih edin ve bir gün birini yapıyorsanız öbür gün diğerini seçin. Yüzerken vücudunuzdaki tüm kaslar aynı anda çalışır.

Bir dakika yüzerek bir dakika bisiklete binmiş kadar kalori yakarsınız. Üstelik bibinmenin veya koşmanın neden olduğu ekrahatsızlıkları da yaşanmaz. Egzersiz kalbin boyutlarını yüzde 30-40 daha büyütür. Bu, daha az enerji harcanarak vücudunuza daha çok kanın yollanacağı anlaına gelir, kalp atış hızınız azalır.

” tavsiyelerinde bulundu.

Ayrıca saunaya girmenin dolaşım sistemine iyi geldiğini ve kan akışını düzenlediğini bildiren Bakalım, daha az oturup daha çok gezmenin de kalbin korunması açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kalp krizinde ilk yardım nasıl yapılır?

Kalp krizi son derece tehli bir durumdur. Kalp krizinin belirtilerinin iyi takip edilmesi ve doğru müdahalenin zamanında yapılması hayat kurtarabilir.

Kalp krizine müdahalede altın kural; hastanın mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmasıdır.

Kalp krizinde ilk yardım

 • Eğer bir kişinin kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniyorsanız hemen 112’yi arayın ve bir ambulans çağırın.
 • Hastayı sakinleştirin, solunumunu takip edin.
 • Hastanın vücudunu sıkan kıyafetleri gevşetin, varsa kravatını çıkartın.
 • Kalp üzerindeki baskıyı azaltmak için hastayı sırtı ve boynu desteklenir durumda oturtun ya da yere yatırın.
 • Hastayı sıcak tutun.
 • Kalp krizi geçiren kişi kalp rahatsızlığı için ilaç kullanıyorsa ilacını verin. Kalp hastalarının kullandığı dil altı hapları hayat kurtarabilir.
 • Hasta tamamen kendindeyse ve aspirine alerjisi yoksa çiğnemesi için bir aspirin verin.
 • Hastayı hemen bir sağlık merkezine ulaştırın.

Источник: https://www.notusta.com/kalp-krizi-ilk-yardim-14385/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.