Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Kalp Krizi Sebepleri

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Kalp Krizi Sebepleri Kalp Krizinin Sebepleri – Bu makaledeki notlar: kalp krizi nedenleri Kalp krizi sebepleri..

Yıllar içerisinde sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının düşmeye başladığı bildirildi.

Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ataç Çelik, yaptığı açıklamada, kalp krizi riski yaşının yıllar geçtikçe düştüğünü belirterek, ”Eskiden biz 30 yaşlarda kalp krizi gördüğümüzde şaşırdık. Ama şimdi 20’li yaşlarda kalp krizi vakaları gördüğümüz zaman şaşırmıyoruz” dedi.

Sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının artık düşmeye başladığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

”Yani genç yaşlarda fazla ve sık şekilde kalp krizi görmekteyiz. Tabii kalp krizini şu şekilde tanımlayabiliriz. Kalbi besleyen koroner damarlardaki plakların yırtılıp üzerine pıhtı bağlayıp aniden kanın kesilmesi, kalbin beslenememesi sonucu oradaki kalp dokusunun ölmesi.

Eğer bu damar aniden hızlı miktarda açılamazsa kriz çok büyük boyutlara ulaşmakta. Bunun risk faktörleri var, her insanda kalp krizi gelişmiyor.

Hipertansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara içimi, erkek cinsiyet, genetik faktörler, stres, kolesterol yüksekliği gibi faktörler bu riski artırıyor.”

SPORCULARDAKİ ANİ ÖLÜMLER

Genç ölümlerin belirli bir kısmının kalp krizi ile olmadığını da anlatan Çelik, ”Bunun başka nedenleri de var. Tıpta ani kalp ölümü diyoruz. Ani kalp ölümünün de 30 yaş altında yıllık görülme riski yüzbinde 50-60 civarında” dedi.

Bunların yüzde 90 kadarının yapısal bir kalp hastalığına bağlı olarak geliştiğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

”Bunlar neler? Mesela doğuştan kalbi besleyen koroner damarların yanlış yerden çıkması veya kalbin kalınlaşmasına bağlı kalbin beslenememesi ya da bado spazm dediğimiz kokain kullanımına bağlı kalp damarlarının daralması veya kalp kapakçıklarındaki darlıklara bağlı nedenlerden dolayı insanların ani ölümü. Mesela spor müsabakası sırasında aniden yere düşüp ölüyor sporcu. Bunun nedeni çoğunlukla kalp krizi değil.”

Kalp krizi yaşının giderek düştüğünü, bu riski düşürmek için sigarayı bırakmanın, diyet ve egzersiz yapmanın önemli olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

”Bu sporcularda görülen ani ölümü önlemek, açıkçası bunlar doğuştan sebepler olduğu için bunların gelişimini önlemek mümkün değil. Fakat maraton koşucuları gibi ciddi miktarda efor harcanarak yapılan sporlar için bu aktiviteler öncesi kalp muayenesi, EKG çekimi mutlaka gerekir. Bu yapısal hastalıkları tespit etmek mümkün.”

Kalp Krizi Riskini Arttıran Sebepler

Korku ve endişe kalp krizi riskini yüzde 40 artırıyor…

ABD’deki araştırmaya göre, korku ve endişenin yarattığı etki, kalp kaslarında soruna yol açıyor

Bu da kalp krizi riskini yüzde 30-40 artırıyor. Uzmanlar “Korku ve endişenin tepkisi sinirlenmeye benzese de sinirli insanların kriz riski, endişelilerden daha düşüktür” diyor.

Ani Ölüm Nedeni: Kalp Krizi

Türkiye’ye yılda 200 bin kişi, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Yalnızca ileri yaş hastalığı olmaktan çıkan kalp sorunları, genç yaşlarda da hızla artıyor.

Trafik kazalarını 30’a katlayan kalp krizinin en temel sebebi, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam. Kalp hastalıklarında genetik faktörlerin de etkisi büyük. Bunun için ailesinde ani ölüm hikayesi bulunanların daha dikkatli bir yaşam sürmesi öneriliyor.

Çoğu kez ölüm sebebi olarak nitelendirilen “kalp krizi” tanımlaması kısmen doğrudur. Kalbi besleyen damarlarda (koroner damarlar) meydana gelen ani tıkanma yani kalp krizi, gerçekten de ani ölümle sonuçlanan kalp hastalıkları içinde %75-80 oranı ile başı çeker.
Tüm bu istatistikler ani kalp ölümlerinin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin anahtarıdır.

Kalple ilgili ölümlerin büyük kısmını oluşturan koroner kalp hastalığı, aynı zamanda tüm dünyada ölümlerin en önde gelen sebebidir. Koroner kalp hastalığının önlenmesi, bu arada bu rahatsızlıktan kaynaklanan ölümlerin önüne geçilmesi, hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına bağlıdır.

Kalp damarlarında daralma ve tıkanmaya yol açan birçok neden arasında en önemlileri;

* Sigara * Hipertansiyon, * Şeker hastalığı,* Kolesterol yüksekliği

* AİLESİNDE erken yaşlarda ortaya çıkan koroner damar hastalığı öyküsünün olmasıdır.

Источник: //www.notusta.com/kalp-krizi-sebepleri-26913/

Kalp Krizi Nasıl Olur?

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Tıp dilinde miyokard enfarktüsü olarak bilinen kalp krizi, genellikle kalbe kan pompalayan önemli damar yollarının tıkanmasıyla kalp kaslarının canlılığını yitirmesi ile ortaya çıkar. Kalp krizlerinin çoğu bu kan damarlarında oluşan pıhtılar sebebiyle meydana gelirken bu pıhtı oluşumu da arter duvarlarında meydana gelen çatlaklar sonucunda oluşur.

Bu pıhtılar sebebiyle tıkanan damarlar kalbe yeterli miktarda kan taşıyamazken kalpteki kaslar zamanla canlılığını yitirir ve tüm işi kalbin diğer kısmı yapmaya çalışır bu aşırı yüklenme sebebiyle de kalp krizi meydana gelir. Dünyada meydana gelen ani ölümlerin en önemli nedenlerinden biri kalp krizidir.

Aşırı kilo gibi birçok neden kalp krizini tetikleyebilir.

Kalp krizini tetikleyen en önemli etkenlerden biri tabii ki kalp damarlarında meydana gelen daralmalardır. Kalp damarlarında problemler bulunan kişilerin ise hayatlarında dikkat etmeleri gereken birçok faktör vardır.

Belli başlı durumlarda bu hastaların kalp krizi geçirme olasılıkları çok yüksektir. Bu durumlardan biri kişinin fiziksel olarak kendini aşırı zorlaması yani aşırı yorgunluk gerektiren işler yapmasıdır. Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişiler aşırı yorulacakları işlerden kaçınmalıdır.

Aynı zamanda beslenmelerine de son derece önem vermeleri gerekir.
Sağlıklı beslenme sağlıklı vücudun temeli olduğu gibi kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişilerin de sağlıklı beslenmeleri şarttır. Bu kişiler aşırı kalorili, yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Kalp damarlarının tıkanmasında büyük etkisi olan durumlardan biri de yağ ve kaloriye bağlı olduğu için aşırı kilolu kişilerin beslenme ve kilolarına dikkat etmeleri kalp krizinin tetiklenmesini engellemek açısından son derece önemlidir.

Aynı şekilde hastaların alkol ve kahve gibi içeceklerden de uzak durmaları asla sigara kullanmamaları da kalpleri açısından önemli bir etmendir.

Kalp krizlerini tetikleyen başlıca etmenlerden biri de psikolojik ve çevresel faktörlerdir. Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişilerin aşırı baskı altında kalacakları stresli ortamlardan uzak durmaları gerekir. Aşırı duygu değişimleri de kalplerine zarar vereceği için kişinin kendini sakinleştirmesi için eğer gerekli ise psikolojik alanda yardım ve destek alması önemlidir.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizinin başlıca belirtilerinden biri göğüste meydana gelen şiddetli ağrıdır. Bu ağrılar kalp spazmı ile karıştırılabilir. Kalp spazmında ağrılar on dakikayı geçmez ve zamanla azalarak devam eder. Kalp krizinde ise ağrılar 20 dakikayı geçer ve dinlenmeyle azalmayan şiddetli ağrılardır.

Kalpteki ağrılarla birlikte göğüste aşırı sıkışma, ağırlık varmış gibi hissedilebilir. Göğüs ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, terleme, baş dönmesi hatta bayılma, nefes darlığı, karında ağrı gibi yan belirtileri de görülebilir.

Fakat göğüs ağrısının haricinde belli başlı kişilerde bu belirtiler bağ ağrısı, karın ağrısı, çene, diş ve sırt ağrısı şeklinde de görülebilir. Hatta ileri yaşlarda ya da şeker hastalarında kalp krizi ağrısız şekilde de kendini belli eder. Bu durum hastalığın fark edilmemesinden dolayı en tehlilerinden biridir.

Sonuç olarak belirtilere bağlı olarak ortaya çıkan durumlarda acil şekilde hastaneye başvurmanız önemlidir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Olur?

Öncelikle kalp krizinde en önemli durumlardan biri erken teşhistir. Kalp damarlarındaki pıhtılarda meydana gelen tıkanmalarla birlikte kalbe ulaşamayan, kan kalp kaslarının ölmesine neden olur ve ölen bu kaslar asla düzelmez.

Bu nedenle erken tanı konması ve tedavi sürecinin başlaması hayati önem taşıyor.

Yukarıda anlattığımız belirtilere ve kalp ve damar rahatsızlığı risklerini barındırıyorsanız mutlaka kardioloji bölümüne giderek muayene olmalı ve doktorunuzun yapacağı tetkikler sonucunda tedavi sürecinize başlamalısınız.

Doktora gittikten sonra kalp krizi tanısı koyulurken şikayetleriniz üzerine tetkik yapılır. Bu şikayetlerden en önemlisi göğüste meydana gelen uzun süreli ağrılardır. Eğer göğsünüzdeki şiddetli ağrılardan şikayetçiyseniz doktorunuz size EKG (elektrokardiyogram) testi isteyecektir.

Kalp krizi durumları için EKG de kalpteki durumlardaki değişiklikler görünür şekilde ortaya çıkar. Son olarak kalp krizi tanısı koymak için diğer önemli tetkikte kan tahlilleridir.

Kana karışan bazı enzimlerin de kalp krizini tetiklediği bilindiği için gerekli oranda olup olmamaları ölçülmesi gerekir. Kan tahlili ve EKG sonrası tanı koymak çok daha kolay olacaktır. Bu testlerden sonra kalpde meydana gelen hasarı belirlemek için bir kaç test daha istenebilir.

Bu testler de ekokardiyografi, koroner anjiyografi, nükleer ventrikülografi (MUGA veya RNV) şeklinde sıralanabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Olur?

Kalp krizi son derece önemli bir rahatsızlıktır ve acil müdahale gerektirir. Bu süreçte yoğun bakım ve hastanede müşahede altında kalmak gerekebilir. Kalp krizi tedavisindeki en önemli amaç kalp krizinde kalp kaslarında meydana gelen zararı en aza indirmek, ağrıları ve oluşabilecek diğer durumları ortadan kaldırmaktır.

Kalp kaslarının canlılığını yitirmesini engellemek için tıkanan damarların açılması şarttır, bunun için iki yöntem kullanılır. Bunlardan ilki damardaki tıkanıklığa sebep olan pıhtıyı ortadan kaldırmaktır. Bir diğeri de tıkanan damara balon-stent denilen tıbbi parça takılarak damarın genişletilmesi ve tıkanıklığın giderilmesidir.

Ayrıca hastanede kalış süresinde göğüsteki ağrıyı azaltmak ve damarları genişletmek amaçlı ilaçlar verilir. Bu ilaçlardan en önemlisi kanın pıhtılaşmasını engelleyen ve sulanmasını sağlayan aspirindir.

Aynı zamanda dokular için gerekli oksijenin sağlanması için kalbin görevini yüklenmek üzere oksijen takviyesi de yapılır.

Yukarıda anlattığımız tüm durumlar göz önüne alındığında kalp krizi riskine karşı bile doktor müdahalesinin ne derece önemli olduğu açıktır.

Sizler de yazıda anlatılan belirtilerden şikayetçiyseniz zaman geçmeden erken teşhis ve tedavi için en yakın hastaneye başvurmalı ve hayatınızı tehye atmamalısınız.

Источник: //evdesifa.com/kalp-krizi-nasil-olur/

Kalp krizinde kalp kası zamanla yarışıyor

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Evinde geçirdiği kalp krizinden sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ın ölümüyle gündeme gelen kalp krizinde erken tanı ve zamanında müdahale önem kazanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı, kalp krizi ile ilgili bilgiler verdi.

Prof.Dr. Mehmet Baltalı, kalp krizinin kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak gelişen ve o damarın beslediği kalp kasında çeşitli derecede hücre ölümüyle sonuçlanan bir hastalık olduğunu söyledi.

Ani kalp durmasında ilk üç dakika kritik öneme sahip! Kalp krizinde ilk yardım

Her 5 ani ölümden birinin sebebi kalp krizi

Her 5 ani ölümün birinin kalp krizinden dolayı gerçekleştiğini ifade eden Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Hastaların kalp krizinden kaybedilmelerinin önlenmesi olayın ilk anından itibaren en kısa zamanda girişimsel kardiyoloji bölümü olan bir hastaneye ulaşmasına bağlıdır” dedi.

Kalp krizlerinin çoğunun koroner arterlerde yani kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlarda oluşan pıhtılar sebebiyle meydana geldiğini ifade eden Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Pıhtılar genelde daralmış koroner arterlerde oluşur.

Arter duvarının içindeki aterosklerotik plak bazen çatlar ve bu da pıhtı oluşumunu tetikler. Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur.

Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır” dedi.

En büyük belirti göğüs ağrısı

Kalp krizi belirtilerine de değinen Prof. Dr. Mehmet Baltalı, “En büyük belirti göğüs ağrısı. Kalp durması olunca hemen yoğun bakıma götürmek ve ani müdahale etmek lazım.

Eğer göğüs ağrısı kalp krizine bağlıysa anjiyografi yapabilen bir merkezde tıkanan koroner damara müdahale edilmeli. Türkiye de şu anda bu ağ yayılmış durumda. Hastanın hızlı bir şekilde işleme alınması gerekir. Yani anjiyografi yapılmalı.

Böylece kalp damarlarının durumu tespit ediliyor, daha sonra stent ile oradaki tıkanma açılıp kalp kası yeniden besleniyor” dedi.

Hipertansiyon ve diyabet en önemli risk faktörü

Koroner arter hastalıklarının ve kalp krizinin risk faktörlerine de değinen Prof.Dr. Mehmet Baltalı, bu risk faktörlerini de yaş, erkek cinsiyet, hipertansiyon, hiperkolesterolemi, diyabet, sigara içmek ve ailede erken yaşta koroner kalp hastalığı görülmesi olarak sıraladı.

Kalp krizinde ilk 2 saat çok önemli!

Göğüs ağrısı ve EKG’deki değişikliklere dikkat

Acil ünitesinde kalp krizi tanısında üç önemli bulgudan yararlanıldığını ifade eden Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Birincisi hastanın şikayetidir, bunu esas itibarıyla göğüs ağrısı oluşturur. İkincisi EKG (Elektrokardiyogram).

Kalp krizlerinin büyük bir çoğunluğunda EKG’de kalp krizine özgü değişiklikler olur. Üçüncüsü de laboratuvarda yapılan kan testleridir.

Bununla infarktüsle birlikte kana karışan bazı enzimlerin (özellikle, Troponin I) düzeyi ölçülerek tanı kesin olarak konulur” dedi.

Ağrısız kalp krizi daha tehlidir

Göğüs ağrısının farklı şekillerde görülebileceğini de vurgulayan Baltalı, “Göğüs kemiğinin arkasındaki göğüs ağrısı kalp krizinin en önemli belirtisidir. Sessiz kalp krizi olarak da tanımlanan kalp krizinde özellikle diyabet hastalarında ve yaşlılarda, bu ağrı çok belirsiz olabilir ya da hiç hissedilmeyebilir.

Göğüs ağrısı sıklıkla göğüsten omuz ya da kollara, ense, dişler, çene, karın veya sırta doğru yayılır. Bazen ağrı sadece bu bölgelerden birinde hissedilir. Kalp krizinin ağrısız olması veya ağrılı olmasının ciddiyeti üstüne bir etkisi yoktur.

Hatta ağrısız olanlarda, hasta hastalığının farkında olmayabileceği için daha tehli olabilir” uyarısında bulundu.

Prof.Dr. Mehmet Baltalı, göğüs ağrısının yanı sıra diğer bulguları da şöyle sıraladı: “Nefes darlığı, öksürük , baş dönmesi ve sersemleme, bayılma, mide bulantısı ve kusma, “Kıyametin geldiği” hissi ve sıkıntı.”

Kalp krizinde yapılması gerekenlere de değinen Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Kalp krizi acil bir durumdur. Hastaneye yatmayı ve yoğun bakımı gerektirir.

Çünkü ölümcül ritim bozuklukları (aritmiler) kalp krizinin ilk bir kaç saatinde ölümün başlıca sebebidir.

Tedavinin amaçları kalp krizinin ilerlemesini durdurmak, kalp hasarını en az düzeyde tutmak, iyileşebilmesi için kalbin taleplerini azaltmak ve komplikasyonları önlemektir” diye konuştu.

Harap olan kalp kasının telafisi yok

Kalp krizinde erken tanının çok önemli olduğunun altını çizen Baltalı, “Zaman geçtikçe ritim bozukluklarından yaşamı yitirme ihtimali artacak ve harap olan kalp kası miktarı artacaktır. Harap olan kalp kasının telafisi yoktur. Kalp krizinde “ZAMAN=KALP KASI” demektir” uyarısında bulundu.

Kalp krizinde kan grubu risk faktörü olabilir mi?

Kalp krizini önlemek için bu önerilere dikkat!

Kalp krizinin tekrarını önlemek ve kalp krizinden korunmak için hastalara önerilerde de bulunan Prof.Dr. Mehmet Baltalı, şu tavsiyelerde bulundu:

 • “Kan basıncınızı kontrol edin. Gerekirse doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın.
 • Kolesterol seviyelerinizi kontrol edin. Gerekirse doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın.
 • Eğer içiyorsanız sigara içmeyi bırakın. Bu konuda zorlanırsanız sigarayı bırakma polikliniklerinden destek alın.
 • Şeker hastalığınız varsa mutlaka kontrol altında tutun. Gerekirse doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın.
 • Meyve ve sebze bakımından zengin, az hayvansal yağ içeren diyetler uygulayın.
 • Fazla kiloluysanız kilo verin.
 • Kalp sağlığınızı korumak için her gün ya da haftada en az 4 gün yürüyüş yaparak ya da diğer egzersizlerle vücudunuzu çalıştırın fakat önce kalp hastalıkları uzmanınıza danışın.
 • Stresten uzak durun gerekirse bunun için profesyonel yardım alın. Yoga, meditasyon, psikiyatrist vb).
 • Eğer kalp krizi için bir ya da daha fazla risk faktörü taşıyorsanız kalp krizini engellemeye yardımcı olması için aspirin alıp almamanız konusunda doktorunuza danışın. Bilinçsiz aspirin kullanımının mide kanaması gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.”

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/kalp-krizinde-kalp-kasi-zamanla-yarisiyor/

9 soruyla A’dan Z’ye Kalp Krizi

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Belirtiler vakaların çoğunluğunda tipik göğüs ağrısı şeklinde olsa da, bazı hastalarda üst karın bölgesindeki ağrı, mide şikayetleriyle karıştırılabiliyor. Hatta alt çeneye vuran ağrı nedeniyle diş hekimine başvuran hastalar bile görülüyor. Erkeklerde 40’lı, kadınlarda ise menopoz sonrası 50’li yaşlarda kalp krizi riski artmaya başlıyor.

Türkiye’de ve dünyada ölüm nedenlerinin başında gelen kalp-damar hastalıkları, genç, yaşlı, kadın ve erkek tüm yaş ve cinsiyet gruplarını tehdit ediyor.

Günümüzde stres, sporsuz yaşam, beslenme alışkanlıkları ve sigara kalp krizinin ortaya çıkmasında en önemli etkenler arasında geliyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

Bahadır Dağdeviren, Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla, 9 soruda kalp krizi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı:

1- Kalp krizi nedir?

Kalp kasının bir bölümüne giden kan akımının aniden durması sonucu kalp krizi ortaya çıkar. Kalp krizi vakalarının büyük çoğunluğu aniden ve istirahat halindeyken oluşur. Bazen de kalp krizi, kalbin aşırı oksijene ihtiyaç duyduğu hallerde bu ihtiyacı kan damarlarının karşılayamaması sonucu oluşur. Bu durum ağır eforlarla örneğin kar kürürken, yokuş yukarı hızla koşarken oluşabilir.

2- Teh ne zaman başlıyor?

Kalp vücuttaki diğer kaslar gibi bir tür çizgili kastan oluşur. Normal fonksiyon görebilmesi için kanla gelen oksijene ve besin maddelerine (glukoz ve yağ asitleri) ihtiyaç duyar.

Kalbe kanı getiren damarlara koroner damarlar adı verilir.

Bu koroner damarların herhangi birinde oluşan bir kan pıhtısı kan akımını aniden durdurduğunda, o bölgedeki kalp kası oksijensiz ve besinsiz kaldığı için normal fonksiyonunu göremez, yani kasılması bozulur.

Kan akımının kesilmesi 20 dakikadan fazla sürerse, o bölgedeki kalp kasında kalıcı bir hasar oluşur. Eğer bu süre 4-6 saati geçerse o koroner damar bölgesindeki kalp kası tamamen canlılığını yitirir. Bu yüzden kalp krizinde adeta zamanla yarışan bir çaba ile erken müdahale önemlidir.

Bu gerçek anlaşıldığından beri gelişmiş kalp merkezlerinde kalp krizi geçirmekte olan hastaya acil koroner anjiyografi ve tıkalı damarı balon kataterle açma, ardından da tam açıklığı sağlayacak bir stent yerleştirme işlemi yapılmaktadır.

Bu işlemin yapılamadığı veya geciktiği durumlarda ise pıhtı eritici özel ilaçlar kullanılmaktadır.

3- Kalp krizinin belirtileri neler?

Kalp krizi çoğunlukla istirahatte başlayan, daha nadir olarak da ağır bir eforla başlayan belirtiler verir.

En tipik belirtisi olan göğüs ağrısı iki göğsün ortasında baskı tarzında ve yavaş başlayan ama giderek şiddetlenen bir ağrıdır.

Bu göğüs ağrısı omuzlara, kolların iç yüzüne, sırta, alt çeneye ve karna doğru yayılabilir. Ağrıya nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı, halsizlik ve solukluk eşlik edebilir.

Bu belirtiler kişiden kişiye ve hasar gören kalp kası bölgesine göre değişken şekillerde ortaya çıkabilir.

Belirtiler vakaların çoğunluğunda tipik göğüs ağrısı ve eşlik eden belirtiler şeklinde olsa da, bir bölüm hastada üst karın bölgesindeki ağrı mide şikayetleriyle karıştırılabilir. Hatta alt çeneye vuran ağrı nedeniyle diş hekimine başvuran hastalarımız bile vardır.

Ayrıca kalp krizi belirtileri özellikle şeker hastaları ve yaşlı hastalarda göğüs ağrısı olmadan da örneğin sadece bulantı, terleme, halsizlik ve nefes darlığı şeklinde ortaya çıkabilir.

4- Kalp krizini tetikleyen etkenler neler?

Kalp damar hastalıkları (Koroner arter hastalığı) için tanımlanmış risk faktörleri aynı zamanda kalp krizi geçirme riski için de geçerlidir. Bunlar;

 • Sigara
 • Ailede (birinci derece yakınlarda) 55 yaşından önce kalp krizi geçirme
 • Şeker hastalığı
 • Kilo fazlası
 • Hipertansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Düşük HDL kolesterol (iyi kolesterol)
 • Stres
 • Fiziksel aktivitenin az olduğu hayat tarzı

Bu risk faktörlerinden bir veya daha azı bulunan kişiler düşük risklidir. 2 ile 3 risk faktörü varsa orta, üçten fazla risk faktörü varsa yüksek risklidir. Neyse ki aileden gelen genetik yatkınlık dışında olan risk faktörlerini ortadan kaldırmak elimizdedir.

5- Kalp krizi genetik midir?

Kalp krizi çok sayıda risk faktörünün ortak bir sonucudur. Kalp krizi sadece genetik faktörün etkisiyle oluşsaydı, kaçınılmaz bir kader olarak değerlendirilirdi. Oysa tek yumurta ikizlerinde bile (genetik özellikleri neredeyse yüzde 100 benzer olan kişiler) birinde olurken diğeri hiç kalp krizi geçirmeyebilir. Genetik bir alt yapı dış etkenlerle birleştiğinde kalp krizi riski artar.

6- Hangi yaşlar en yüksek riskli?

Kalp krizine yol açan ve koroner damarların duvarlarında biriken kolesterol plakları daha çocukluk döneminden başlayarak oluşmaya başlar. Bu plaklar yaş ilerledikçe büyüyerek belli bir hacme ulaştığında komp olma eğilimi gösterir.

Yani koroner damar duvarındaki bu kolesterol yüklü plak, yırtılma ya da ülsere olma eğilimine girer.

20’li yaşlarda bile koroner damar duvarında tespit edilmiş olan kolesterol plakları genellikle 40’lı yaşlarda çatlama, ülsere olma ve aniden damar duvarını bozarak kan pıhtısı ile kan akımının kesilmesine yol açabilir.

Erkeklerde 40’lı yaşlar, kadınlarda ise menopoz sonrası 50’li yaşlar kalp krizi riskinin ciddi olarak artmış olduğu ilk yaşlardır. Yaş ilerledikçe bu risk daha da artar.

Bununla birlikte kolesterolden, yüksek fast food beslenme tarzı ve sigara alışkanlığında artış, daha stresli ve düzenli spor yapmayan bir hayat tarzının gençler arasında yaygınlaşması kalp krizi yaşını 30’lu yaşlara kadar indirmektedir.

30-40 yaş arası erkeklerde düzensiz olarak yapılan aşırı zorlayıcı spor (örneğin haftada bir ya da ayda bir iki kez halı saha futbol maçı) riski 5-6 kat artırmaktadır. Buna karşın haftanın en az 4 günü yapılan düzenli egzersiz (hızlı tempolu 45 dakika 1 saat dolayında bir yürüyüş) riski azaltır.

7- Risk azaltıcı önlemler neler?

Genetik yatkınlık dışındaki hemen hemen tüm risk faktörleri modifiye edilebilir, hayat tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla belli sınırlar içerisinde kontrol edilebilir faktörlerdir. Bunun için;

 • Sigaranın bırakılması,
 • Kilo fazlasının verilmesi,
 • Kolesterol seviyelerinin normal sınırlarda tutulması
 • Kan basıncının normal seviyelerde tutulması
 • Tuz ve yağdan fakir bir beslenme alışkanlığına geçilmesi
 • Haftanın çoğu günü yapılan düzenli spor aktivitesi alınacak önlemlerdir.

8- Kalp krizi anında ne yapmak gerekir?

Kalp krizi nedeniyle kaybedilen hastaların yarısından çoğu daha hastaneye ulaşamadan kaybedilmektedir.

Bu nedenle kalp krizi belirtileri ortaya çıktığında, kalp hastalıkları uzmanının bulunduğu ve koroner yoğun bakım ünitesi bulunan bir sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşması gerekir.

Koroner damar tıkanıklığı 20 dakikayı geçtiğinde kalp kası hasar görmeye başlar ve ne kadar geç müdahale edilirse, bu hasar o kadar geri dönüşümsüz ve büyük olur. Bu yüzden tedaviye bir an önce başlamak gerekir.

Hastaneye ulaşana kadar geçen sürede kalp krizi şüphesi taşıyan hastaya hemen bir aspirin çiğnetilmesi, hastanın oksijensiz kalmasını ve kalbinin yorulmasını olabildiğince engellemek için 45 derecede yatar pozisyonda dinlenmeye alınarak etrafının boşaltıması gerekir.

Hastaneye ulaşıldığında kalp elektrosu ve yapılan kan tetkikleri neticesinde bir kalp krizi olduğu kesinleştirilirse, hasta hemen koroner yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınacaktır.

Uygun ve zamanında yapılan tedaviler kalp krizlerinden kaybı yüzde 30 daha azaltmaktadır.

9- Kalp krizi atlatan bir kişi ileride nelere dikkat etmelidir?

Kalp krizi geçiren bir hasta erken dönemi tamamladıktan sonra kalp kasında oluşan hasarı ciddiyetine göre hastaneden çıkmadan hastanın riski belirlenir ve buna göre bir tedavi planı çizilir.

Acil anjioplasti ile müdahale edilmiş ve kalp kasında fazla hasar kalmayan bir hasta 2 gün sonra taburcu edilip bir hafta sonra da işine geri dönebilecek duruma gelebilir.

Buna karşın kalp kasında fazla miktarda hasar oluşan hastalarda bu hasarın iyileşmesi bir aya kadar uzayabilir ve bir kısmında kaybedilen kalp kası nedeniyle kalbin pompalama gücü azalarak kalp yetersizliğine yol açabilir.

Uzun dönemde alınması gereken önlemler ise tekrar bir kalp krizi geçirme riskini azaltmak için hayat tarzı değişiklikleri ve kalp koruyucu ilaç tedavilerini içerir.

Bunun için:

 • Doktorun vermiş olduğu tedavi planına uyulmalı
 • Düşük yağ ve tuz içeren diyete uyulmalı
 • İdeal kiloya inilmeli
 • Kolesterol ve tansiyon normal sınırlarda tutulmalı
 • Doktorunuzun önerdiği sıklık ve düzeyde egzersize başlanmalı
 • Sigara içilmemeli
 • İlaçlarınızı yanınızda taşımalı ve hangisinden ne dozda aldığınızı öğrenmeli
 • Düzenli kontroller yaptırılmalı
 • Hangi durumlarda hastaneye tekrar başvurulması gerektiği doktora sorulmalı

Kalp sağlığı için hayat kurtaracak öneriler!

Источник: //indigodergisi.com/2016/04/9-soruyla-a-dan-z-ye-kalp-krizi/

Kalp krizi belirtilerini, günümüzde bir çok kişi tarafından bilinmekte.

Bilindik kalp krizi nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz Fakat bazı durumlarda, Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp Krizinin nedenleri nelerdir? Bir çok kişinin aniden yaşadığı Kalp acısı öldürür mü? Adrenalin öldürür mü? Ölüm korkusu Kalp Krizi yapar mı? Psikolojik nedenler kalp krizini tetikler mi? Kardiyomiyopati yada Kalp Kasları Hastalığı nedir? sorularına da uzmanlardan aldığımız bilgilere göre cevaplandıracağız

Bir çok kişi kalp krizinin anlaşılmamasının imkansız olduğunu söyler.Kalp Krizi geçiren kişilerde herkesin rutin olarak bildiği bir kaç belirti söylenebilir. Göğüste başlayan ağrılar, sol kolun uyuşması ve büyük bir korku ve endişenin hakim olması gibi.

Ama filmlerde böyle gözükmez. Aniden kalpte bir ağrı, sonrasında elini göğsünü tutması ve gözlerin kocaman açılıp, yere yıkılma anını hepimiz görürüz.

Kalp Krizi, kalbe gelen kan akışının durmasından kaynaklanmaktadır. Genelde bunun en büyük sebebi ise kan pıhtısıdır.

Her zaman göğüs ağrısı Kalp Krizinin sebebi olarak görülmeyebilir. Bu yüzden anlaşılmaz ve en yakın sağlık müdahaleleri gecikebilir.

Her göğüs ağrısı da kalp krizi sebebi olarak görülmeyebilir. Bazıları bunun bir mide spazmı ile karıştırır.

Fakat EKG çekildiğinde kişinin kalp krizi geçirdiği anlaşılıp, kalbin hasar gördüğü görülebilir. İşte bu olaylara sessiz Kalp Krizi denir.

1990 yıllarından itibaren bakılan ve 2016 yılında sonuçlanan bir araştırmada, Kalp Krizi geçiren kişilerin yüzde 45’i bu şekilde olduğu görülmüştür.

Tıp ilerlediği için de artık bu kadar da yüksek sonuçlar yeni nesilde görülmeyebilir.

Aslında farkında olmadan Kalp Krizi geçirildiği çoğu kez anlaşılmaz. Uzmanlar çene, ense ve boyun, kollarda ağrılar, mide ve sırt kısmında başlayan ağrılar ile birlikte solunum yetmezliği, güçten düşme ve sersemlik hallerinin aslında bir kalp krizi belirtisi olabileceğini söylüyor.

Bunların yanında ani terleme ve kusma da görülebilir. Aslında Kalp krizi göğüs ağrılarının şiddetinden öte diğer nedenlerin birleşmesiyle teşhis edilebilir.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Göğüste şiddetli ağrı var ise, omuz ve kollara doğru baskı yapıyorsa, hiç zaman kaybetmeden doktora gidin

Ağrı olmadan geçirilen Kalp Krizlerinin en çok kadınlardagörüldüğü söylenmektedir.

Gerçekten de bu doğru mu? Bunun için 2009 yılında Kanada’da anjiyo olan kişilerin kalp krizi nedenlerini araştırmaya başladılar.

(Anjiyo, tıkanmış damarın küçük balonlarla açılmasıdır. Anjiyo olan kişilerde operasyon sırasında kalp krizi belirtileri görülebilir.)

Fakat yapılan bu araştırmada kadınların erkeklerle aynı kalp krizi belirtileri görülmüş. Erkeklere ziyade Kadınlar göğüs ağrısı çekerken, çene ve boyunlarında da şiddetli ağrılar görülmüştür.

Erkek ve Kadın arasındaki Kalp krizi farkı ile ilgili 2011 yılında 900 bin kişi üzerinden ciddi sonuçlar çıkartıldı.

26 farklı araştırmada, Kanada, Almanya, İsveç, ABD ve Japonya’da yaşanmış kalp krizlerinin sonucuna göre, Kadınlardaki göğüs ağrısı, erkeklere göre daha az şiddetli olduğu belirtilmiş, Kadınlarda baş dönme, mide bulantısı, bayılma, çene, boyun ve kol ağrılarının daha fazla olduğu görülmüştür.

Kadınların yüzde 35’i, Erkeklerin yüzde 25’i göğüs ağrısı olamadan Kalp Krizi geçirildiği açıklamada belirtilmiştir.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Bir gün kitap okurken aniden kolda bir ağrı başlarsa sakın doktora gitmemezlik yapmayın

Kalp Krizi geçirenler genelde 2 ile 5 saat sonra doktora gidiyor!

Son araştırmalarda ise Kalp krizi geçirenlerin ciddi bir şekilde anlamadıkları görülmüştür.

Kalp krizi geçiren az kişideki sayı anormal durum hissettiklerinde doktora gittiklerini ve derhal hastaneye kaldırıldıklarını söylerken, bir kısmı semptomlardan şüphelenmiş ama ağrılar başlayınca doktora gitmiş, geri kalan kişilerin ise kalp krizi olduklarını anlamamış, hatta kimseye de hissettirmemiş ve sonrasında yaşanan krizlerle hastaneye acilen getirilmiş.

Göğüste eğer şiddetli bir ağrı var ise bu bir Kalp Krizi belirtisi olabilir. Eğer dengesiz beslenen ve sağlıklı beslenmeyen, hareketsiz yaşam süren, çok uyuyan ve spor yapmayan kişilerde, cinsiyet farkı olmadan 20 yaş sonrası da Kalp krizi geçirilebileceğini unutmamak gerekir.

Yazdığımız bu uyarıları dikkate almalı, herhangi bir durumda doktora kesinlikle danışmalı, bir şey olmaz, geçer gibi telkinleri yapmamak gerekir.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Sadece yaşlılar kalp krizi geçirir çok yanlış bilgidir, Kalp Krizi geçirme yaşı artık 40’ların altına düştü

Kalp acısı, Kalp Krizi belirtisi mi? Psikolojik nedenler kalp krizini tetikler mi?

Tıp için duygu bozukluğu, aşırı stres altında kalma ve dalgalı gelişen üzüntülerin ölüme neden olabileceği daha önceleri bir neden olarak görülmüyordu.

Fakat 1986 yılında gelişen bir ölüm farklı bir bakış açısı getirdi. 44 yaşında bir kadının Akşam üstü göğsünde başlayan ağrının, sol koluna doğru gitmesi ile ağırlaştı ve Massachusetts Hastanesi’ne götürüldü.

Aslında kalp krizinin açık bir belirtisiydi. Doktorlar hemen kalp ve damarlarda bir hastalığın olup olmadığına, kalp yollarında bir pıhtılaşma mı var acaba düşüncesiyle nedenini aradılar. Ama umdukları gibi bir sonuç yoktu. Kadın sapasağlamdı.

Peki neden Kalp Krizi geçirmişti?

O zamanlarda iki doktor bunu araştırmaya başladılar. Araştırmalarını New England Tıp Dergisi’nde yayımlandı. Kalp Krizinin duygusal nedenlerden olabileceğini açıkladılar.

Küçük bir araştırma yapıldığında, aslında 44 yaşındaki kadının Kalp Krizi nedeni, Hastalanmadan yaklaşık 1 saat önce 17 yaşındaki erkek çocuğunun intihar ettiği haberini almıştı.

Doktor Thomas Ryan ve John Fallon, duygusal bozukluk ve bozulan psikolojinin sonucu Kalp Krizi görülebileceğini açıklamışlardı.

Fizyoloji ve Psikoloji arasında bağ olduğunu hayal bir düşünce olarak gören Kalp doktorları yada Kardiyologlar kalp krizi nedenlerinin en başında damar sertliği, kan pıhtılarının damarı tıkaması ve atardamarlarda oluşan parçalanmaları üzerine yoğunlaşırdı. Fakat üzüntü ve stresin de bu konuda etkili olabileceğini artık düşünmeye başladılar.

Okumadan Geçme: Kalp Krizi en çok Ağrı Kesici alma döneminde gerçekleşiyor!

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Psikolojik sorunlar Kalbi zayıflatıyor

Kalp Krizi nedeni Adrenalin mi? Fazla Adrenalin salgılanması kanı zehirler mi?

1974 yılında “Nature” dergisinde yayımlanan makalede Veteriner ve Hayvan Bilimcileri ani hayati tehsi geçiren hayvanların öldüklerini yazıyordu.

Bunun nedeni ise bir hayvan, yırtıcı bir hayvanın eline düştüğünde korkudan, adrenalin salgılayıp, salgıladığı bu adrenalininin fazlalığından, kanı zehirleyip, kalp kası dahil tüm kaslarını zehirlediği görüldü. Hayvanın ölüm sonrası kan tahlilinde Adrenalin oranı normalden kat kat fazla idi.

Hayvan bilimcileri bu ölüme  “yakalanma miyopatisi / kas hastalığı” adı veriliyordu.

Az önce anlattığımız ani ölüm haberi alan 44 yaşındaki kadının üzüntüden kalp krizi geçirdiğini, 12 yıl önce bilimsel bir makalede açıklanmıştı. Gerçi Veterinerler birçok hayvanda olan stres kaynaklı kardiyomiyopati olgusunu biliyordu.

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Üzüntü ve keder Kalbin sağlığına etki ediyor

Ölüm Korkusu Kalp Krizini tetikler mi?

Bununla ilgili 1995 ve 1996 yılında yapılmış iki araştırma var.Yaşanan psikolojik etkenlerin kalp krizi nedeni olabileceğinin kanıtı giderek güçleniyordu.

Hatırlarsanız, Irak 18 Ocak 1991 tarihinde Körfez savaşını başlatmıştı. İsrail’e 18 füze atmıştı. İsrail tarafında ölümler oldu. Şimdi şaşıracaksınız. Ölümlerin nedeni, atılan füzelerden dolayı değil, ani kalp ve damar bağlantılı yani kalp krizinden dolayı gerçekleşmişti.

Bu ölümlerin büyük çoğunluğu ise hastane dışında kalan o korkuyu yaşayan insanlardı. İsrail diğer taraftan gaz maskeleri dağıtmış, kimyasal bombaların da atılabileceğini uyarmış, herkese gaz maskesi dağıtmıştı. Müthiş bir panik, ölüm korkusu kol geziyordu. Bazıları bu ölüm korkusuna dayanamamıştı.

Bunu 1995 yılında 3 Doktor tarafından bilimsel olarak açıklanmıştı.

1996 yılında ise bir başka araştırma New England Tıp Dergisi’nde doktorlar tarafından açıklanmıştı. Ölüm Korkusunun Kalp Krizi nedeni olabileceğini ispatlar niteliğindeydi.

17 Ocak 1994 yılında 6,8 şiddetinde Los Angeles şehrinde bir deprem olmuştu. Daha önceki yıllarda böyle bir değerde deprem görülmemişti. Yaşanan deprem sonrası ölümlerin en çok nedeni ise kardiyovasküler nedenliydi.

Yani yaşanan ölüm korkusu!

Farkına varmadan kalp krizi geçirmek mümkün mü? Kalp acısı öldürür mü? | Psikolojik nedenler Kalp Kaslarının düzgün çalışmasını engelleyebilir

Kardiyomiyopati yani ‘acılı yürek sendromu’ Kalp Krizi nedeni olduğu 2005 yılında Tıp Literatürüne sonunda girdi!

Bu kadar araştırma en sonunda Kardiyologların yani Kalp doktorlarının Kalp Krizi nedenlerini sadece fizyolojik nedenlerden olabileceği algısını kırdı. Sonunda 2005 yılında Stresin neden olduğu “Kardiyomiyopati” yani “Kalp Kasları Hastalığı” olarak bilimsel olarak görülmeye başlandı.

197o’lerde veterinerlerin ve yabanıl hayat biyologlarının bildiği bu olay, 2005 yıllarında bilimsel olarak kabul edilmesi ise biraz sinir bozucu gibi görünüyor.

Japonların daha önce yaşadıkları Nükleer patlama ile yaşanan ölümlerde de bu terimi ‘takatsubo’ ya da ‘acılı yürek sendromu’ olarak tanımladıkları da biliniyor.

Kalp Krizinin fiziksel olabilmesi için, yaşanan ani korku ve derin üzüntü gibi Psikolojik nedenlerin de olduğu artık apaçık ortada. Beyin bir çok olayı kayda alıp, ani tepkiler vermede ne kadar mükemmel olsa da biraz duygusal.

Zihin ve duyguların bedendeki fiziksel oluşumlara etki ettiğini unutmamalı. Eğer etki ederse de kurtulma şansı olmayabilir.

Источник: //www.gelgez.net/farkina-varmadan-kalp-krizi-gecirmek-mumkun-mu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.