Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Kalp Krizi ve Kalp Yetmezliği Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Kalp krizi ve kalp yetmezliği birbirine bağlı rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı tek başlık altında size iki sağlık sorunundan da bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizleri en sık koroner arter hastalığı olarak da adlandırılan koroner kalp hastalığının (KKH) bir sonucu olarak ortaya çıkar . KKH, koroner arterlerin içinde plak denilen bir mumsu maddenin oluştuğu bir durumdur. Bu arterler kalbe oksijen açısından zengin kan sağlar.  Plak arterlerde biriktiğinde, duruma ateroskleroz denir . Plak birikmesi uzun yıllar boyunca ortaya çıkar.

Sonunda, bir plak alanı bir arterin içinde kırılabilir. Bu plağın yüzeyinde bir kan pıhtısı oluşmasına neden olur. Pıhtı yeterince büyürse, bir koroner arterden kan akışını çoğunlukla veya tamamen bloke edebilir.

 Eğer blokaj hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, arter tarafından beslenen kalp kasının kısmı ölmeye başlar.  Bu kalp hasarı belli olmayabilir veya ciddi veya uzun süreli sorunlara neden olabilir.

Buda kalp krizi durumuna yol açabilmektedir.

Kalp Krizi Belirtileri ve İlk Yardım

Daha az görülen bir kalp krizi nedeni, koroner arterin şiddetli bir spazmıdır (sıkma). Spazm arterden kan akışını keser. Aterosklerozdan etkilenmeyen koroner arterlerde spazmlar oluşabilir. Kalp krizi, kalp yetmezliği ve yaşamı tehdit eden aritmiler gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir veya bunlara yol açabilir .

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamadığı bir durumdur. Aritmiler düzensiz kalp atışıdır. Ventriküler fibrilasyon, hemen tedavi edilmezse ölüme neden olabilen, hayatı tehdit eden bir aritmidir.

Kalp krizi belirtilerde direk ilk yardım gereklidir. Birçok insan kalp krizi geçirdikten sonra neyin yanlış olduğunu bilmezler. Hem erkek hem de kadınlar için kalp krizinin en yaygın uyarı belirtileri şunlardır:

 • Göğüs ağrısı veya rahatsızlık.
 • Üst vücut rahatsızlığı
 • Nefes darlığı
 • Soğuk terleme
 • Bir sebep olmadan,  günler boyunca alışılmadık şekilde yorgun hissetmek
 • Mide bulantısı   ve kusma
 • Ani baş dönmesi

Tüm kalp krizleri, televizyonda veya filmlerde sıkça görülen, göğüs rahatsızlığı gibi diğer yaygın semptomlar olan ani, ezici göğüs ağrısıyla başlamaz. Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde birkaç semptom bulunabilir ve kalp krizi geçirdiklerini  öğrendiklerinde şaşırmaktadırlar.

Kalp krizi geçiren bir yakınınız olduğunda 112 acil araması yapmalısınız. Hastaneye gitmeyin veya başka birinin sizi sürmesine izin vermeyin. Bir ambulans çağırın, hastanın göğüsünü açın ve hava almasını sağlayın.

Kalp Krizi Nedenleri 

Kalp kasının bir kısmına oksijen bakımından zengin kan akışı aniden tıkanırsa ve kalp oksijen alamazsa kalp krizi gerçekleşir.   Daha az görülen bir kalp krizi nedeni, koroner arterin şiddetli bir spazmıdır. Spazm arterden kan akışını keser. Aterosklerozdan etkilenmeyen koroner arterlerde spazmlar oluşabilir. Bu duruma aşağıdaki etkenler neden olabilmektedir.

 • Kokain gibi uyuşturucu kullanımı
 • Duygusal stres veya ağrı
 • Aşırı soğuk maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan kolesterol
 • Aşırı kilolu ve obezite olmak
 • Sağlıksız bir diyet
 • İnsülin direnci veya diyabet nedeniyle yüksek kan şekeri

Bunların dışında kalp krizi daha çok  45 yaşından sonra erkekler için ve 55 yaşından sonra (veya menopozdan sonra) kadınlar için artmaktadır. Ailesinde kalp krizi geçirenler varsa bu durumun riski artmaktadır.

Kalp Krizi Tedavisi 

Teşhis onaylanmadan önce bile, kalp kriz şüphesi varsa, belli tedaviler hemen başlar. Bunlar şunları içerir:

 • Daha fazla kan pıhtılaşmasını önlemek için aspirin
 • Kalbin çalışma yükünü azaltmak ve koroner arterlerden kan akışını iyileştirmek için nitrogliserin
 • Oksijen terapisi
 • Göğüs ağrısı tedavisi

Bir kalp krizinin tanısı doğrulandıktan veya şüphelenildiğinde, doktorlar kalbi besleyen kan damarlarından kan akışını tekrar sağlamak için hemen tedaviye başlarlar.

İki ana tedavi, koroner anjiyoplasti olarak da bilinen pıhtılaştırıcı ilaçlar ve perkütan koroner girişimdir , bloke koroner arterleri açmak için kullanılan bir prosedürdür.

Bundan kaynaklı doktorlar pıhtılaştırma bozan ilaçlar vermektedir.

Perkütan Koroner 

Perkütan koroner girişim bloke veya daralmış koroner arterleri açan cerrahi olmayan bir işlemdir. Sonda bir balon veya başka bir cihaza sahip ince, esnek bir tüp (kateter), genellikle kasıkta (üst baldırda), daralmış veya tıkanmış koroner artere bir kan damarı içinden geçirilir.

Yerleştirildikten sonra, kateterin ucunda yer alan balon, plak ve ilgili pıhtıyı arter duvarına karşı sıkıştırmak için şişirilir. Bu arterden kan akışını geri yükler. İşlem sırasında doktor, arterde stent adı verilen küçük bir örgü tüpü yerleştirebilir.

Stent, işlemden aylar veya yıllar sonra arterdeki tıkanıklıkları önlemek için kan damarını açık tutmaya yardımcı olur.

Kalp Krizi için İlaç 

Doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan bir veya daha fazlasını reçete edebilir. ACE inhibitörleri, antikanser ilaçları, antikoagülanlar , beta blokerler, statin ilaçları  bunların arasındadır.

Ayrıca ağrı ve anksiyeteyi rahatlatmak ve aritmileri tedavi etmek için ilaç verilebilir. Tüm ilaçları doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak alın. İlacınızın miktarını değiştirmeyin veya doktorunuz size söylemediği sürece bir doz atlayın.

Tıbbi prosedürler

Koroner arter baypas ile bir kalp krizini tedavi etmek için kullanılabilir. Koroner arter baypas greftleme sırasında, bir cerrah vücudunuzdaki sağlıklı bir arteri veya damarı çıkarır.

Arter veya ven daha sonra koroner arterin tıkalı kısmını atlamak için bağlanır veya aşılanır. Aşılanmış arter veya damar baypasları  koroner arterin tıkanmış kısmıdır.

Bu, kanın kalp kasına akması için yeni bir yol sağlar.

Kalp Sağlığı için Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kalp krizi tedavisi genellikle kalp sağlığınız için sağlıklı yaşam ve beslenmeyi içermektedir.

 • Sağlıklı kiloya ulaşmaya çalışın
 • Stresle başa çıkmaya çalışın
 • Fiziksel aktiviteler yapın , egzersizi düzenli hale getirin
 • Sigarayı bırakmak

Bu adımları atmak başka bir kalp krizi geçirme şansınızı azaltabilir.

Doktorunuz kalp krizinden kurtulmanıza ve başka bir kalp krizinden korunmanıza yardımcı olmak için kalp rehabilitasyonunu (kalp rehabilitasyonu) önerebilir . Neredeyse kalp krizi geçiren herkes rehabilitasyondan yararlanabilir.

Kardiyak rehabilitasyon, kalp problemi olan kişilerin sağlığını ve esenliğini iyileştirmeye yardımcı olabilecek tıbbi olarak denetlenen bir programdır.

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalp, vücutta kan depolama işlemi gören önemli organlardan biridir. Dokulara ve organlara kan pompalayarak metabolizmanın hayat bulmasını ve aktif olarak yaşamını sürdürmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Kalbin kan pompalayamaması ve işlevini yerine getirememesi durumunda kalp yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkar.

Bu sorunlar tedavi edilmediği müddetçe ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalp yetmezliği kalbin sağ karıncığı vücuda yeteri kadar kan pompalama olmuyor ise sağ karıncık yetmezliği denir. Aynı şekilde kalbin sol karıncığı kan pompalamak için işlev görmez hale geldiyse buna sol karıncık yetmezliği denir.

Fakat bu İki karıncığın aynı anda kan depolayamamasına ise kalp yetmezliği, konjestif denir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir

Kalp yetmezliği sorunu olan kişilerde genel olarak yorgunluk ve halsizlik belirtileri görülür. Kalp, vücuda yeteri kadar oksijen ve kan pompalayamaması sebebiyle vücut yorgun ve halsiz düşecektir.

Kalp yetmezliği belirtileri arasında en çok bilineni ise nefes darlığıdır. Nefes darlığı yaşayan kişilerde kalp yetmezliği hastalığının ilerlemiş olduğu anlamına gelir.

Nefes darlığı, en ufak bir hareket halinde hatta uyku anında bile yakalanabilecek bir durumdur.

Kalp yetmezliği olan hastalarda aynı zamanda kalp atışlarında düzensizlik yaşanması, hızlı ve yüksek çarpıntılar, sürekli öksürük, ellerde ve ayaklarda görülen şişlik, iştahsızlık başlaması, hastalığın neden olduğu sıvıların birikmesi ile kilo alımları, sürekli olarak baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi rahatsızlıkların en fazla görüldüğü kalp yetmezliği belirtisidir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir

Kalp yetmezliği tek başına oluşan bir hastalık değildir. Nedenlerine bakıldığında; kalp kasındaki hastalıklar, geçirilmiş olan kalp krizleri, doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları ve hastalıkları, yüksek tansiyon hastalıkları, böbreklerdeki rahatsızlıklar, şeker hastalığına benzer birçok kronik hastalık kalp yetmezliğinin oluşmasına sebep olduğu görülür.

Kalp Yetmezliğinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Aşırı kilolardan kurtulmak, yağlı besinlerin tüketimini azaltmak, aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmak, sigara ve alkol kullanımını azaltmak ya da hiç kullanmamak, egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek, sağlıklı olarak beslenmek, uyku düzenini sağlamak, stresten ve aşırı yorgunluktan olabildiğince uzak kalma gibi önemli yaşam unsurlarına dikkat edildiğinde kalp yetmezliği riskine önlem alınmış olur.

Kalp krizi ve kalp yetmezliği durumunu önlemek adına her zamanki gibi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam önemlidir. Sadece kalp sağlığı için değil genel sağlık açısından bu durum oldukça önem arz etmektedir.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/kalp-krizi-ve-kalp-yetmezligi/

Kalp krizinde kalp kası zamanla yarışıyor

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Evinde geçirdiği kalp krizinden sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ın ölümüyle gündeme gelen kalp krizinde erken tanı ve zamanında müdahale önem kazanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı, kalp krizi ile ilgili bilgiler verdi.

Prof.Dr. Mehmet Baltalı, kalp krizinin kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak gelişen ve o damarın beslediği kalp kasında çeşitli derecede hücre ölümüyle sonuçlanan bir hastalık olduğunu söyledi.

Ani kalp durmasında ilk üç dakika kritik öneme sahip! Kalp krizinde ilk yardım

Her 5 ani ölümden birinin sebebi kalp krizi

Her 5 ani ölümün birinin kalp krizinden dolayı gerçekleştiğini ifade eden Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Hastaların kalp krizinden kaybedilmelerinin önlenmesi olayın ilk anından itibaren en kısa zamanda girişimsel kardiyoloji bölümü olan bir hastaneye ulaşmasına bağlıdır” dedi.

Kalp krizlerinin çoğunun koroner arterlerde yani kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlarda oluşan pıhtılar sebebiyle meydana geldiğini ifade eden Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Pıhtılar genelde daralmış koroner arterlerde oluşur.

Arter duvarının içindeki aterosklerotik plak bazen çatlar ve bu da pıhtı oluşumunu tetikler. Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur.

Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır” dedi.

En büyük belirti göğüs ağrısı

Kalp krizi belirtilerine de değinen Prof. Dr. Mehmet Baltalı, “En büyük belirti göğüs ağrısı. Kalp durması olunca hemen yoğun bakıma götürmek ve ani müdahale etmek lazım.

Eğer göğüs ağrısı kalp krizine bağlıysa anjiyografi yapabilen bir merkezde tıkanan koroner damara müdahale edilmeli. Türkiye de şu anda bu ağ yayılmış durumda. Hastanın hızlı bir şekilde işleme alınması gerekir. Yani anjiyografi yapılmalı.

Böylece kalp damarlarının durumu tespit ediliyor, daha sonra stent ile oradaki tıkanma açılıp kalp kası yeniden besleniyor” dedi.

Hipertansiyon ve diyabet en önemli risk faktörü

Koroner arter hastalıklarının ve kalp krizinin risk faktörlerine de değinen Prof.Dr. Mehmet Baltalı, bu risk faktörlerini de yaş, erkek cinsiyet, hipertansiyon, hiperkolesterolemi, diyabet, sigara içmek ve ailede erken yaşta koroner kalp hastalığı görülmesi olarak sıraladı.

Kalp krizinde ilk 2 saat çok önemli!

Göğüs ağrısı ve EKG’deki değişikliklere dikkat

Acil ünitesinde kalp krizi tanısında üç önemli bulgudan yararlanıldığını ifade eden Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Birincisi hastanın şikayetidir, bunu esas itibarıyla göğüs ağrısı oluşturur. İkincisi EKG (Elektrokardiyogram).

Kalp krizlerinin büyük bir çoğunluğunda EKG’de kalp krizine özgü değişiklikler olur. Üçüncüsü de laboratuvarda yapılan kan testleridir.

Bununla infarktüsle birlikte kana karışan bazı enzimlerin (özellikle, Troponin I) düzeyi ölçülerek tanı kesin olarak konulur” dedi.

Ağrısız kalp krizi daha tehlidir

Göğüs ağrısının farklı şekillerde görülebileceğini de vurgulayan Baltalı, “Göğüs kemiğinin arkasındaki göğüs ağrısı kalp krizinin en önemli belirtisidir. Sessiz kalp krizi olarak da tanımlanan kalp krizinde özellikle diyabet hastalarında ve yaşlılarda, bu ağrı çok belirsiz olabilir ya da hiç hissedilmeyebilir.

Göğüs ağrısı sıklıkla göğüsten omuz ya da kollara, ense, dişler, çene, karın veya sırta doğru yayılır. Bazen ağrı sadece bu bölgelerden birinde hissedilir. Kalp krizinin ağrısız olması veya ağrılı olmasının ciddiyeti üstüne bir etkisi yoktur.

Hatta ağrısız olanlarda, hasta hastalığının farkında olmayabileceği için daha tehli olabilir” uyarısında bulundu.

Prof.Dr. Mehmet Baltalı, göğüs ağrısının yanı sıra diğer bulguları da şöyle sıraladı: “Nefes darlığı, öksürük , baş dönmesi ve sersemleme, bayılma, mide bulantısı ve kusma, “Kıyametin geldiği” hissi ve sıkıntı.”

Kalp krizinde yapılması gerekenlere de değinen Prof.Dr. Mehmet Baltalı, “Kalp krizi acil bir durumdur. Hastaneye yatmayı ve yoğun bakımı gerektirir.

Çünkü ölümcül ritim bozuklukları (aritmiler) kalp krizinin ilk bir kaç saatinde ölümün başlıca sebebidir.

Tedavinin amaçları kalp krizinin ilerlemesini durdurmak, kalp hasarını en az düzeyde tutmak, iyileşebilmesi için kalbin taleplerini azaltmak ve komplikasyonları önlemektir” diye konuştu.

Harap olan kalp kasının telafisi yok

Kalp krizinde erken tanının çok önemli olduğunun altını çizen Baltalı, “Zaman geçtikçe ritim bozukluklarından yaşamı yitirme ihtimali artacak ve harap olan kalp kası miktarı artacaktır. Harap olan kalp kasının telafisi yoktur. Kalp krizinde “ZAMAN=KALP KASI” demektir” uyarısında bulundu.

Kalp krizinde kan grubu risk faktörü olabilir mi?

Kalp krizini önlemek için bu önerilere dikkat!

Kalp krizinin tekrarını önlemek ve kalp krizinden korunmak için hastalara önerilerde de bulunan Prof.Dr. Mehmet Baltalı, şu tavsiyelerde bulundu:

 • “Kan basıncınızı kontrol edin. Gerekirse doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın.
 • Kolesterol seviyelerinizi kontrol edin. Gerekirse doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın.
 • Eğer içiyorsanız sigara içmeyi bırakın. Bu konuda zorlanırsanız sigarayı bırakma polikliniklerinden destek alın.
 • Şeker hastalığınız varsa mutlaka kontrol altında tutun. Gerekirse doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın.
 • Meyve ve sebze bakımından zengin, az hayvansal yağ içeren diyetler uygulayın.
 • Fazla kiloluysanız kilo verin.
 • Kalp sağlığınızı korumak için her gün ya da haftada en az 4 gün yürüyüş yaparak ya da diğer egzersizlerle vücudunuzu çalıştırın fakat önce kalp hastalıkları uzmanınıza danışın.
 • Stresten uzak durun gerekirse bunun için profesyonel yardım alın. Yoga, meditasyon, psikiyatrist vb).
 • Eğer kalp krizi için bir ya da daha fazla risk faktörü taşıyorsanız kalp krizini engellemeye yardımcı olması için aspirin alıp almamanız konusunda doktorunuza danışın. Bilinçsiz aspirin kullanımının mide kanaması gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini unutmayın.”

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kalp-krizinde-kalp-kasi-zamanla-yarisiyor/

Kalp Krizi Nasıl Olur?

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Tıp dilinde miyokard enfarktüsü olarak bilinen kalp krizi, genellikle kalbe kan pompalayan önemli damar yollarının tıkanmasıyla kalp kaslarının canlılığını yitirmesi ile ortaya çıkar. Kalp krizlerinin çoğu bu kan damarlarında oluşan pıhtılar sebebiyle meydana gelirken bu pıhtı oluşumu da arter duvarlarında meydana gelen çatlaklar sonucunda oluşur.

Bu pıhtılar sebebiyle tıkanan damarlar kalbe yeterli miktarda kan taşıyamazken kalpteki kaslar zamanla canlılığını yitirir ve tüm işi kalbin diğer kısmı yapmaya çalışır bu aşırı yüklenme sebebiyle de kalp krizi meydana gelir. Dünyada meydana gelen ani ölümlerin en önemli nedenlerinden biri kalp krizidir.

Aşırı kilo gibi birçok neden kalp krizini tetikleyebilir.

Kalp krizini tetikleyen en önemli etkenlerden biri tabii ki kalp damarlarında meydana gelen daralmalardır. Kalp damarlarında problemler bulunan kişilerin ise hayatlarında dikkat etmeleri gereken birçok faktör vardır.

Belli başlı durumlarda bu hastaların kalp krizi geçirme olasılıkları çok yüksektir. Bu durumlardan biri kişinin fiziksel olarak kendini aşırı zorlaması yani aşırı yorgunluk gerektiren işler yapmasıdır. Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişiler aşırı yorulacakları işlerden kaçınmalıdır.

Aynı zamanda beslenmelerine de son derece önem vermeleri gerekir.
Sağlıklı beslenme sağlıklı vücudun temeli olduğu gibi kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişilerin de sağlıklı beslenmeleri şarttır. Bu kişiler aşırı kalorili, yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Kalp damarlarının tıkanmasında büyük etkisi olan durumlardan biri de yağ ve kaloriye bağlı olduğu için aşırı kilolu kişilerin beslenme ve kilolarına dikkat etmeleri kalp krizinin tetiklenmesini engellemek açısından son derece önemlidir.

Aynı şekilde hastaların alkol ve kahve gibi içeceklerden de uzak durmaları asla sigara kullanmamaları da kalpleri açısından önemli bir etmendir.

Kalp krizlerini tetikleyen başlıca etmenlerden biri de psikolojik ve çevresel faktörlerdir. Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan kişilerin aşırı baskı altında kalacakları stresli ortamlardan uzak durmaları gerekir. Aşırı duygu değişimleri de kalplerine zarar vereceği için kişinin kendini sakinleştirmesi için eğer gerekli ise psikolojik alanda yardım ve destek alması önemlidir.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizinin başlıca belirtilerinden biri göğüste meydana gelen şiddetli ağrıdır. Bu ağrılar kalp spazmı ile karıştırılabilir. Kalp spazmında ağrılar on dakikayı geçmez ve zamanla azalarak devam eder. Kalp krizinde ise ağrılar 20 dakikayı geçer ve dinlenmeyle azalmayan şiddetli ağrılardır.

Kalpteki ağrılarla birlikte göğüste aşırı sıkışma, ağırlık varmış gibi hissedilebilir. Göğüs ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, terleme, baş dönmesi hatta bayılma, nefes darlığı, karında ağrı gibi yan belirtileri de görülebilir.

Fakat göğüs ağrısının haricinde belli başlı kişilerde bu belirtiler bağ ağrısı, karın ağrısı, çene, diş ve sırt ağrısı şeklinde de görülebilir. Hatta ileri yaşlarda ya da şeker hastalarında kalp krizi ağrısız şekilde de kendini belli eder. Bu durum hastalığın fark edilmemesinden dolayı en tehlilerinden biridir.

Sonuç olarak belirtilere bağlı olarak ortaya çıkan durumlarda acil şekilde hastaneye başvurmanız önemlidir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Olur?

Öncelikle kalp krizinde en önemli durumlardan biri erken teşhistir. Kalp damarlarındaki pıhtılarda meydana gelen tıkanmalarla birlikte kalbe ulaşamayan, kan kalp kaslarının ölmesine neden olur ve ölen bu kaslar asla düzelmez.

Bu nedenle erken tanı konması ve tedavi sürecinin başlaması hayati önem taşıyor.

Yukarıda anlattığımız belirtilere ve kalp ve damar rahatsızlığı risklerini barındırıyorsanız mutlaka kardioloji bölümüne giderek muayene olmalı ve doktorunuzun yapacağı tetkikler sonucunda tedavi sürecinize başlamalısınız.

Doktora gittikten sonra kalp krizi tanısı koyulurken şikayetleriniz üzerine tetkik yapılır. Bu şikayetlerden en önemlisi göğüste meydana gelen uzun süreli ağrılardır. Eğer göğsünüzdeki şiddetli ağrılardan şikayetçiyseniz doktorunuz size EKG (elektrokardiyogram) testi isteyecektir.

Kalp krizi durumları için EKG de kalpteki durumlardaki değişiklikler görünür şekilde ortaya çıkar. Son olarak kalp krizi tanısı koymak için diğer önemli tetkikte kan tahlilleridir.

Kana karışan bazı enzimlerin de kalp krizini tetiklediği bilindiği için gerekli oranda olup olmamaları ölçülmesi gerekir. Kan tahlili ve EKG sonrası tanı koymak çok daha kolay olacaktır. Bu testlerden sonra kalpde meydana gelen hasarı belirlemek için bir kaç test daha istenebilir.

Bu testler de ekokardiyografi, koroner anjiyografi, nükleer ventrikülografi (MUGA veya RNV) şeklinde sıralanabilir.

Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Olur?

Kalp krizi son derece önemli bir rahatsızlıktır ve acil müdahale gerektirir. Bu süreçte yoğun bakım ve hastanede müşahede altında kalmak gerekebilir. Kalp krizi tedavisindeki en önemli amaç kalp krizinde kalp kaslarında meydana gelen zararı en aza indirmek, ağrıları ve oluşabilecek diğer durumları ortadan kaldırmaktır.

Kalp kaslarının canlılığını yitirmesini engellemek için tıkanan damarların açılması şarttır, bunun için iki yöntem kullanılır. Bunlardan ilki damardaki tıkanıklığa sebep olan pıhtıyı ortadan kaldırmaktır. Bir diğeri de tıkanan damara balon-stent denilen tıbbi parça takılarak damarın genişletilmesi ve tıkanıklığın giderilmesidir.

Ayrıca hastanede kalış süresinde göğüsteki ağrıyı azaltmak ve damarları genişletmek amaçlı ilaçlar verilir. Bu ilaçlardan en önemlisi kanın pıhtılaşmasını engelleyen ve sulanmasını sağlayan aspirindir.

Aynı zamanda dokular için gerekli oksijenin sağlanması için kalbin görevini yüklenmek üzere oksijen takviyesi de yapılır.

Yukarıda anlattığımız tüm durumlar göz önüne alındığında kalp krizi riskine karşı bile doktor müdahalesinin ne derece önemli olduğu açıktır.

Sizler de yazıda anlatılan belirtilerden şikayetçiyseniz zaman geçmeden erken teşhis ve tedavi için en yakın hastaneye başvurmalı ve hayatınızı tehye atmamalısınız.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-krizi-nasil-olur/

9 soruyla A’dan Z’ye Kalp Krizi

Kalp Krizinde Kalp Kası Zamanla Yarışıyor

Belirtiler vakaların çoğunluğunda tipik göğüs ağrısı şeklinde olsa da, bazı hastalarda üst karın bölgesindeki ağrı, mide şikayetleriyle karıştırılabiliyor. Hatta alt çeneye vuran ağrı nedeniyle diş hekimine başvuran hastalar bile görülüyor. Erkeklerde 40’lı, kadınlarda ise menopoz sonrası 50’li yaşlarda kalp krizi riski artmaya başlıyor.

Türkiye’de ve dünyada ölüm nedenlerinin başında gelen kalp-damar hastalıkları, genç, yaşlı, kadın ve erkek tüm yaş ve cinsiyet gruplarını tehdit ediyor.

Günümüzde stres, sporsuz yaşam, beslenme alışkanlıkları ve sigara kalp krizinin ortaya çıkmasında en önemli etkenler arasında geliyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

Bahadır Dağdeviren, Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla, 9 soruda kalp krizi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı:

1- Kalp krizi nedir?

Kalp kasının bir bölümüne giden kan akımının aniden durması sonucu kalp krizi ortaya çıkar. Kalp krizi vakalarının büyük çoğunluğu aniden ve istirahat halindeyken oluşur. Bazen de kalp krizi, kalbin aşırı oksijene ihtiyaç duyduğu hallerde bu ihtiyacı kan damarlarının karşılayamaması sonucu oluşur. Bu durum ağır eforlarla örneğin kar kürürken, yokuş yukarı hızla koşarken oluşabilir.

2- Teh ne zaman başlıyor?

Kalp vücuttaki diğer kaslar gibi bir tür çizgili kastan oluşur. Normal fonksiyon görebilmesi için kanla gelen oksijene ve besin maddelerine (glukoz ve yağ asitleri) ihtiyaç duyar.

Kalbe kanı getiren damarlara koroner damarlar adı verilir.

Bu koroner damarların herhangi birinde oluşan bir kan pıhtısı kan akımını aniden durdurduğunda, o bölgedeki kalp kası oksijensiz ve besinsiz kaldığı için normal fonksiyonunu göremez, yani kasılması bozulur.

Kan akımının kesilmesi 20 dakikadan fazla sürerse, o bölgedeki kalp kasında kalıcı bir hasar oluşur. Eğer bu süre 4-6 saati geçerse o koroner damar bölgesindeki kalp kası tamamen canlılığını yitirir. Bu yüzden kalp krizinde adeta zamanla yarışan bir çaba ile erken müdahale önemlidir.

Bu gerçek anlaşıldığından beri gelişmiş kalp merkezlerinde kalp krizi geçirmekte olan hastaya acil koroner anjiyografi ve tıkalı damarı balon kataterle açma, ardından da tam açıklığı sağlayacak bir stent yerleştirme işlemi yapılmaktadır.

Bu işlemin yapılamadığı veya geciktiği durumlarda ise pıhtı eritici özel ilaçlar kullanılmaktadır.

3- Kalp krizinin belirtileri neler?

Kalp krizi çoğunlukla istirahatte başlayan, daha nadir olarak da ağır bir eforla başlayan belirtiler verir.

En tipik belirtisi olan göğüs ağrısı iki göğsün ortasında baskı tarzında ve yavaş başlayan ama giderek şiddetlenen bir ağrıdır.

Bu göğüs ağrısı omuzlara, kolların iç yüzüne, sırta, alt çeneye ve karna doğru yayılabilir. Ağrıya nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı, halsizlik ve solukluk eşlik edebilir.

Bu belirtiler kişiden kişiye ve hasar gören kalp kası bölgesine göre değişken şekillerde ortaya çıkabilir.

Belirtiler vakaların çoğunluğunda tipik göğüs ağrısı ve eşlik eden belirtiler şeklinde olsa da, bir bölüm hastada üst karın bölgesindeki ağrı mide şikayetleriyle karıştırılabilir. Hatta alt çeneye vuran ağrı nedeniyle diş hekimine başvuran hastalarımız bile vardır.

Ayrıca kalp krizi belirtileri özellikle şeker hastaları ve yaşlı hastalarda göğüs ağrısı olmadan da örneğin sadece bulantı, terleme, halsizlik ve nefes darlığı şeklinde ortaya çıkabilir.

4- Kalp krizini tetikleyen etkenler neler?

Kalp damar hastalıkları (Koroner arter hastalığı) için tanımlanmış risk faktörleri aynı zamanda kalp krizi geçirme riski için de geçerlidir. Bunlar;

 • Sigara
 • Ailede (birinci derece yakınlarda) 55 yaşından önce kalp krizi geçirme
 • Şeker hastalığı
 • Kilo fazlası
 • Hipertansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Düşük HDL kolesterol (iyi kolesterol)
 • Stres
 • Fiziksel aktivitenin az olduğu hayat tarzı

Bu risk faktörlerinden bir veya daha azı bulunan kişiler düşük risklidir. 2 ile 3 risk faktörü varsa orta, üçten fazla risk faktörü varsa yüksek risklidir. Neyse ki aileden gelen genetik yatkınlık dışında olan risk faktörlerini ortadan kaldırmak elimizdedir.

5- Kalp krizi genetik midir?

Kalp krizi çok sayıda risk faktörünün ortak bir sonucudur. Kalp krizi sadece genetik faktörün etkisiyle oluşsaydı, kaçınılmaz bir kader olarak değerlendirilirdi. Oysa tek yumurta ikizlerinde bile (genetik özellikleri neredeyse yüzde 100 benzer olan kişiler) birinde olurken diğeri hiç kalp krizi geçirmeyebilir. Genetik bir alt yapı dış etkenlerle birleştiğinde kalp krizi riski artar.

6- Hangi yaşlar en yüksek riskli?

Kalp krizine yol açan ve koroner damarların duvarlarında biriken kolesterol plakları daha çocukluk döneminden başlayarak oluşmaya başlar. Bu plaklar yaş ilerledikçe büyüyerek belli bir hacme ulaştığında komp olma eğilimi gösterir.

Yani koroner damar duvarındaki bu kolesterol yüklü plak, yırtılma ya da ülsere olma eğilimine girer.

20’li yaşlarda bile koroner damar duvarında tespit edilmiş olan kolesterol plakları genellikle 40’lı yaşlarda çatlama, ülsere olma ve aniden damar duvarını bozarak kan pıhtısı ile kan akımının kesilmesine yol açabilir.

Erkeklerde 40’lı yaşlar, kadınlarda ise menopoz sonrası 50’li yaşlar kalp krizi riskinin ciddi olarak artmış olduğu ilk yaşlardır. Yaş ilerledikçe bu risk daha da artar.

Bununla birlikte kolesterolden, yüksek fast food beslenme tarzı ve sigara alışkanlığında artış, daha stresli ve düzenli spor yapmayan bir hayat tarzının gençler arasında yaygınlaşması kalp krizi yaşını 30’lu yaşlara kadar indirmektedir.

30-40 yaş arası erkeklerde düzensiz olarak yapılan aşırı zorlayıcı spor (örneğin haftada bir ya da ayda bir iki kez halı saha futbol maçı) riski 5-6 kat artırmaktadır. Buna karşın haftanın en az 4 günü yapılan düzenli egzersiz (hızlı tempolu 45 dakika 1 saat dolayında bir yürüyüş) riski azaltır.

7- Risk azaltıcı önlemler neler?

Genetik yatkınlık dışındaki hemen hemen tüm risk faktörleri modifiye edilebilir, hayat tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla belli sınırlar içerisinde kontrol edilebilir faktörlerdir. Bunun için;

 • Sigaranın bırakılması,
 • Kilo fazlasının verilmesi,
 • Kolesterol seviyelerinin normal sınırlarda tutulması
 • Kan basıncının normal seviyelerde tutulması
 • Tuz ve yağdan fakir bir beslenme alışkanlığına geçilmesi
 • Haftanın çoğu günü yapılan düzenli spor aktivitesi alınacak önlemlerdir.

8- Kalp krizi anında ne yapmak gerekir?

Kalp krizi nedeniyle kaybedilen hastaların yarısından çoğu daha hastaneye ulaşamadan kaybedilmektedir.

Bu nedenle kalp krizi belirtileri ortaya çıktığında, kalp hastalıkları uzmanının bulunduğu ve koroner yoğun bakım ünitesi bulunan bir sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşması gerekir.

Koroner damar tıkanıklığı 20 dakikayı geçtiğinde kalp kası hasar görmeye başlar ve ne kadar geç müdahale edilirse, bu hasar o kadar geri dönüşümsüz ve büyük olur. Bu yüzden tedaviye bir an önce başlamak gerekir.

Hastaneye ulaşana kadar geçen sürede kalp krizi şüphesi taşıyan hastaya hemen bir aspirin çiğnetilmesi, hastanın oksijensiz kalmasını ve kalbinin yorulmasını olabildiğince engellemek için 45 derecede yatar pozisyonda dinlenmeye alınarak etrafının boşaltıması gerekir.

Hastaneye ulaşıldığında kalp elektrosu ve yapılan kan tetkikleri neticesinde bir kalp krizi olduğu kesinleştirilirse, hasta hemen koroner yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınacaktır.

Uygun ve zamanında yapılan tedaviler kalp krizlerinden kaybı yüzde 30 daha azaltmaktadır.

9- Kalp krizi atlatan bir kişi ileride nelere dikkat etmelidir?

Kalp krizi geçiren bir hasta erken dönemi tamamladıktan sonra kalp kasında oluşan hasarı ciddiyetine göre hastaneden çıkmadan hastanın riski belirlenir ve buna göre bir tedavi planı çizilir.

Acil anjioplasti ile müdahale edilmiş ve kalp kasında fazla hasar kalmayan bir hasta 2 gün sonra taburcu edilip bir hafta sonra da işine geri dönebilecek duruma gelebilir.

Buna karşın kalp kasında fazla miktarda hasar oluşan hastalarda bu hasarın iyileşmesi bir aya kadar uzayabilir ve bir kısmında kaybedilen kalp kası nedeniyle kalbin pompalama gücü azalarak kalp yetersizliğine yol açabilir.

Uzun dönemde alınması gereken önlemler ise tekrar bir kalp krizi geçirme riskini azaltmak için hayat tarzı değişiklikleri ve kalp koruyucu ilaç tedavilerini içerir.

Bunun için:

 • Doktorun vermiş olduğu tedavi planına uyulmalı
 • Düşük yağ ve tuz içeren diyete uyulmalı
 • İdeal kiloya inilmeli
 • Kolesterol ve tansiyon normal sınırlarda tutulmalı
 • Doktorunuzun önerdiği sıklık ve düzeyde egzersize başlanmalı
 • Sigara içilmemeli
 • İlaçlarınızı yanınızda taşımalı ve hangisinden ne dozda aldığınızı öğrenmeli
 • Düzenli kontroller yaptırılmalı
 • Hangi durumlarda hastaneye tekrar başvurulması gerektiği doktora sorulmalı

Kalp sağlığı için hayat kurtaracak öneriler!

Источник: https://indigodergisi.com/2016/04/9-soruyla-a-dan-z-ye-kalp-krizi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.