Kalp Krizini Tetikleyen 6 Nedene Dikkat!

Beklenmedik Kalp Krizini Tetikleyen 15 Durum

Kalp Krizini Tetikleyen 6 Nedene Dikkat!

Son yıllarda kalp krizi geçiren ve bu sebeple hayatını kaybedenlerin sayıları hızla artmakta. Ayrıca kalp krizleri sadece orta yaş ve üzeri yaşlılarda değil gençlere kadar inerek yaygınlaşmaya başladı. Peki bu beklenmedik ve aniden ortaya çıkan kalp krizlerini tetikleyen durumların sebepleri neler olabilir?

Kalp Krizi Riski

1. Uyku eksikliği

Düzenli olarak uyuyamıyorsanız huysuz ve yorgun hissedeceksiniz, bu durum kalp krizi riskinizi de artırabilir. Bir araştırmada, araştırmacılar genellikle gece 6 saatten az uyuyan kişilerin kalp krizi geçirme olasılıklarının iki kat daha fazla olduğunu tespit ettiler.

2. Migren, baş ağrıları

Migren ve baş ağrısı sorunu olan kişilerin kalp krizi geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğu yapılan çalışmaların sonunda öne çıkmış. Özellikle garip manzaralar, sesler veya baş ağrısı tutmadan önce başlayan hisler – kalp sorunları yaşayanlarda sıklıkla görülüyor.

3. Soğuk hava

Kış aylarında dışarıda olmak, atar damarlarınızın daralmasına neden olabilir, bu da kalpten kan alınmasının zorlaşmasına neden olur. Bunun üzerine, kalbiniz vücudunuzu sıcak tutmak için daha fazla çalışması gerekir. Bu konuda endişeleriniz varsa, soğuk hava koşullarında akıllıca davranın ve kar küreme gibi faaliyetler ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.

4. Hava Kirliliği ve Araba Egzozu

Hava kirliliği seviyeleri yüksek olduğunda kalp krizi daha sık görülüyor. Düzenli olarak kirli hava soluyanların tıkanmış arter ve kalp rahatsızlığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Sıkışık trafikte oturmak özellikle tehli olabilir, çünkü egzoz dumanları ile birleşen  öfke ya da hayal kırıklığı kalp krizi riskini artıyor.

5. Aşırı ve Ağır Yemekler

Aşırı ve ağır yemekler yediğinizde, vücudunuzdaki stres hormonu norepinefrin seviyelerinin yükselir. Bu, kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı artırabilir ve bazı insanlarda kalp krizini tetikleyebilir. Çok yağlı yemekler aynı zamanda kanınızdaki bir miktar yağda birdenbire ani bir sıçramaya neden olabilir ve bu da bazı kan damarlarına geçici olarak zarar verebilir.

6. Güçlü Duygular, Olumsuz veya Olumlu

Öfke, üzüntü ve stres kalp rahatsızlıklarının tetikleyicileri olarak bilinir, ancak sevindirici olaylar da bazen de kalp krizine neden olabilir. Sürpriz doğum günü partisi, düğün veya torun doğumuyla birlikte gelen duyguların türüne göre kalp krizini tetikleyebilir.

7. Ani veya Yoğun Egzersiz

Düzenli egzersiz ve spor kalbinizi uzun vadede koruyacaktır, ancak çok fazla şey yapmak tehli olabilir. Kalp krizinin yaklaşık % 6’sı aşırı fiziksel efor sonrası tetiklenir. Ve muhtemelen bu egzersizin stresin hafifletilmesi için iyi bir yol olduğunu duymuş olsanız da, öfkeli veya üzgün olduğunuzda egzersizi aşırıya yapmamanız özellikle önem taşır.

8. Grip

Bağışıklık sistemi virüsle savaştığında, kalbe ve arterlere zarar verebilecek iltihaba neden olabilir. Bir çalışmada, solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerde kalp krizi olma ihtimali iki kat daha yüksek olduğu görülmüş. Fakat birkaç hafta enfeksiyondan kurtulduktan sonra risk düzeyi normale döndü. Grip salgınlarında kalp krizi oranları da yükselmekte.

9. Astım

Bir akciğer hastalığınız varsa, kalp krizi geçirme şansınız yaklaşık % 70 artar. Kontrol altında tutmak için ilaç kullansanız bile, riskiniz normalden yüksektir.

10. Sabahları ilk uyandığınızda

Sabahları kalp krizi daha sık görülür. Beyniniz, uyanmanıza yardımcı olmak için vücudunuzu hormonlarını harekete geçirir ve kalbinizin yükü biraz artar.

11.Felaketler, Terör Saldırıları vb.

Yapılan araştırmalar kalp krizi oranlarının depremler veya terörist saldırılar gibi büyük felaketlerin ardından arttığını gösteriyor.  Bununla birlikte, birkaç yıl sonrasına kadar bu durumların etkileri süre geliyor. Bu tür durumlardan kaçınamayabilirsiniz, ancak yeterince dinlenip egzersiz yapmaya özen gösterin gibi daha sonra stresinizi yönetmek için şeyler yapabilirsiniz.

12. Seks

Aşırı efor ve heyecanlı durumlar gibi, cinsel aktivite kalp krizi riski tetikleyicisi olabilir.

13. Seyirci Sporları

Aşırı heyecan olumlu ya da olumsuz duyguları tetikleyici spor karşılaşmalrını izlemekte kalp krizi nedenleri arasına giriyor. 2006 yılında, Almanya’daki kalp krizi, milli takımın Dünya Kupası futbol karşılaşmaları sırasında hız kazanmış.

14. Alkol

Günde bir bardak içkinin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı gibi görünüyor, ancak ağır içki tam tersi olabilir.

Zamanla, kan basıncınızı artırabilir, bazı kötü kolesterol düzeylerini artırabilir ve kilo alımına gidebilirsiniz akabinde bunların hepsi kalbinize zarar verebilir.

Kısa vadede ise: Bir çalışmaya göre aşırı içki içmekle geçen tek bir gece önümüzdeki hafta kalp krizi riskini artırabilir.

Tıpkı alkol gibi, kahvenin de artıları ve eksileri vardır. Kafein kan basıncınızı kısa bir süre yükseltir. Kalbinizle ilgili başka nedenlerle risk altındaysanız kahveye de dikkat etmelisiniz.

Источник: https://www.viraliste.com/beklenmedik-kalp-krizini-tetikleyen-15-durum-5091

Kalp krizini tetikleyen 9 neden

Kalp Krizini Tetikleyen 6 Nedene Dikkat!

Günümüzde her 7 kişiden 1’i kalp kriziyle karşı karşıya. Üstelik artık bu sorundan gençler de nasibini alıyor; ekonomik gelişme sonucu aşırı beslenme ve sigara tüketiminin artması nedeniyle gençlerde de kalp krizi sıklığı gün geçtikçe artıyor.

Bu iç karartan tablonun yanı sıra, yüz güldüren sonuçlar da var: Kalp krizi aslında yaşam alışkanlıklarında alınabilecek önlemlerle yüzde 70-80 oranında önlenebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

İlke Sipahi, kalp krizine yol açan  nedenlere ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için yapılabileceklere dikkat çekti:

SİGARA

Her ne kadar klişe gibi gözükse de bazı gerçekler hiç değişmiyor;  o da sigaranın kalp krizi riskini misliyle arttırdığı. Araştırmalar gösteriyor ki  sigara kalp krizini erkeklerde de kadınlarda da yaklaşık 3 kat  arttırıyor.

Üstelik sigara sadece kalp krizi riskini arttırmayıp, akciğer hastalıkları ve gırtlak ile mesane kanserlerinin yanı sıra birçok kanser çeşidinin de riskini dramatik olarak arttırıyor.

Sigara içiyorsanız, bu zararlı alışkanlığınızı bir an önce bırakın.

YÜKSEK KOLESTEROL

Her ne kadar kolesterolün kalp krizine yol açıp açmadığı konusunda tartışmalar sürüyor olsa da, Prof. Dr. İlke Sipahi, bilim dünyasında böyle bir tartışmanın söz konusu olmadığını söylüyor. Kötü huylu kolesterol olan LDL-kolesterol ne kadar yüksekse kalp krizi riski o kadar yüksek oluyor.

Öte yandan iyi huylu HDL-kolesterol seviyesi de ne kadar yüksekse kalp krizi riski o kadar düşüyor. Ancak kolesterol seviyelerimiz sadece diyetten etkilenmiyor. Genetik faktörler de çok önemli. Diyet yeterli olmadığında ‘‘statin’’ grubu kolesterol ilaçları kriz riskini tartışmasız olarak belirgin azaltıyor.

Kolesterolü azaltmak için sakatattan, kalamar, midye, karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından, kırmızı et, sucuk, salam, sosisten, kızartmalardan, kaymak, krema, mayonez gibi yağlı gıdalardan uzak durmak gerekiyor.

Öte yandan fındık, ceviz ve yer fıstığı gibi kuruyemişler kolesterol seviyesinde mütevazı olarak bazı düzelmeler sağlayabiliyor.

DİYABET

Diyabet kalp krizinin çok önemli bir nedeni.  Diyabet hastaları en sık kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Öyle ki  kalp krizinden ölüm oranı tip 1 diyabetlilerde 3-10 kat, tip 2 diyabetlilerde erkekse 2, kadın ise 4 kat artıyor.

Bunun nedeni ise diyabetin damar duvarının esnekliğini bozması, kanda pıhtılaşmayı artırması ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırması. Prof. Sipahi “Maalesef son yıllarda hastalar çok yiyip-az hareket etmeyi, ‘insülin direnci’ diye yumuşatarak ifade etmeyi tercih ediyor.

İsmine ne dersek diyelim oburluk ve hareketsizlik diyabet hastalığına yol açıp kalp krizi riskini arttırıyor” diyor.

YÜKSEK TANSİYON

Yüksek kan basıncı da kalp krizinin risk faktörlerinden.  Öyle ki kalp krizi riskini göreceli olarak yaklaşık yüzde 50 oranında arttırıyor. Üstelik sadece kalp krizi riskini değil, inme ve kalp yetersizliği riskini de çok belirgin olarak yükseltiyor. Yüksek tansiyon hastası olmamanın  en etkili yolu ise tuz tüketimini azaltıp düzenli egzersiz yapmak.

İLERLEYEN YAŞ

Kalp krizi gençlerde de görülüyor ancak risk, artan yaşla beraber yükseliyor. “Öte yandan kalp krizinin gençlerde daha ölümcül olduğu yönündeki kanı da doğru değil” diyen Prof.

Sipahi sözlerine şöyle devam ediyor: “Araştırmalar yaşlılarda kalp krizi sonrası ölüm oranlarının gençlere kıyasla kat be kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Ancak bu demek değildir ki genç kalp krizi hastalarının tamamı kalp krizinden sağ kurtuluyor.”

ERKEK OLMAK

Kalp krizi konusunda erkekler kadınlara göre daha şanssız. Kalp krizi riski açısından kadınların yaklaşık 10 yıllık bir avantajı söz konusu. Yani 50 yaşında bir erkeğin riski yaklaşık 60 yaşında bir kadınınki kadar.

Buna neden olarak da kadınlardaki östrojen hormonunun koruyucu etkisi gösteriliyor.

Dolayısıyla erkeklerin değiştirebilecekleri risk faktörlerine, yani sigara, kolesterol, şeker ve tansiyona daha da erken dikkat etmeye başlamaları gerekiyor.

OBEZİTE

Obezite damarlarda erken yaşlanma ve işlev bozukluğunun yanı sıra sertleşmeye ve kalp krizine yol açıyor. Kalp krizine karbonhidrat ve lipid metabolizmalarını bozarak neden oluyor. Dr.

Sipahi erkeklerde bel çevresi 102 cm’yi kadınlarda 88 cm’yi geçtiğinde riskin arttığını belirtiyor: “Ancak obezite kalp krizi açısından minör bir risk faktörü olarak kabul ediliyor, yani eğer eşlik eden diyabet, tansiyon, kolesterol bozukluğu yoksa kalp krizi riskini göreceli olarak sadece yüzde 10-20 oranında arttırıyor.”

AİLE ÖYKÜSÜ

Özellikle 1. derece yakınlarda genç yaşlarda (örneğin babada  veya erkek kardeşte 55 yaşından önce, annede veya kız kardeşte 65 yaşından önce) kalp hastalığı öyküsü olması, kişinin riskini arttırıyor. Ancak bireyin kolesterol seviyeleri ideal seviyede ise aile öyküsü olmasına rağmen riskin aslında önemli derecede artmadığı biliniyor.

KANDA BAZI MADDELERİN YÜKSEK OLMASI

Şeker ve kolesterol seviyeleri kadar önemli olmasa da, kanda bazı maddelerin yüksekliğinin kalp krizi riski ile ilişkili olabileceği iddia ediliyor. Bunlar arasında karaciğerden üretilen ve iltihap göstergesi olan C-reaktif protein, bir kan yağı-proteini olan lipoprotein (a), bir amino asit olan homosistein, bir pıhtılaşma faktörü olan fibrinojen bulunuyor.

BU RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT

Prof. Dr. İlke Sipahi kalp krizine yol açan diğer faktörleri de şöyle sıralıyor: “Böbrek yetmezliği, özellikle hipertansiyona yol açarak kalp krizi riskini arttırıyor.

Bunun yanı sıra gut hastalığı, romatizmal-iltihabi hastalıklar, AIDS hastalığı, aşırı alkol tüketimi, bazı ağrı kesiciler, kadınlarda doğum kontrol hapları ve bazı menopoz sonrası hormon ilaçlarının kullanımı da kalp krizi riskini yükseltebiliyor.”

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/kalp-krizini-tetikleyen-9-neden-2016-04-16.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.