Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

KALP KRİZİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalp krizi kadın ya da erkek gözetmeksizin çoğu insanın başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Can alıcı ve oldukça ciddi bir hastalıktır. Kalp krizi televizyon dizilerinde ya da filmlerde gösterildiği gibi aniden ve ezici bir göğüs ağrısı ile başlamaz.

Kalp krizinin çok daha farklı ve çeşitli sebepleri olabilir.

Yapılan bir araştırmada kalp krizi geçiren hastaların 3’te 1’inin göğüs ağrısı olduğu, bu kişilerin de genellikle kadın, yaşlı ya da diyabet hastası olma ihtimallerinin ön sıralarda geldiği belirtilmiştir.

Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde semptomlar önceden belirir. Ancak bazı kişilerde ise ani bir şekilde kalp krizi gerçekleşebilir. Daha önce kalp krizi yaşadıysanız, belirtiler yine aynı şekilde diğer kişilere göre farklılık gösterebilir.

Kalp krizinin asıl sebebi sağlıksızlıktır. Çok yağlı ve şekerli besinler tüketen kişilerde kalp krizi riski yüksektir. Çünkü fazla yağlı ve şekerli beslenmeniz, sağlıksız gıdalar tükettiğiniz anlamına gelmektedir.

Sağlıksız gıdalar tüketmek sizlere kilo aldıracaktır. Kolesterolünüzün yükselmesine ve damarlarınızın tıkanmasına sebep olacaktır. Tıkanan damarlardan kan akışı gerçekleşmez. Böylece kalpte sıkışma başlar. Kalp krizinin asıl sebebi budur.

Bu yüzden kimi zaman önceden anlaşılabilir. Ancak bazı insanlarda da hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıkarak sağlığınızı tehdit eder. Bu belirtiler ortaya çıktığında bir alarm durumu da söz konusu olmamalıdır.

Gerekli önlemler alınıp, sağlıklı gıdalar tüketilerek bu sağlıksızlık duruma son verilebilir ve kalp krizinden korunma sağlanabilir.

Kalp krizi belirtileri hafif, orta ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Hafif belirti semptomların başladığı anlamına gelir. Semptomlar başladığında önlem almanız gerekecektir. Orta şiddetteki semptomlarda ise semptomlar belirgin ve sürekli bir hale gelecektir. Ani çarpıntılar daha sık gerçekleşebilir.

Önlem alınmaz ise bir sonraki aşama olan hızlı sürece geçilir. Hızlı süreçte kişi bilincini kaybedebilir ve acil bir şekilde ambulans çağrılmaz ise kişi hayatını dahi kaybedebilir. Derhal bir kalp doktoru gözetimine alınmalıdır.

Şimdi de kalp krizi semptomlarını çok daha ayrıntılı bir şekilde maddeler halinde inceleyeceğiz.

1.Göğüs Rahatsızlığı

Göğüs rahatsızlığı kalp krizinin çok yaygın bir belirtisi olup genelde kalp bölgesinde sıkışma olarak meydana gelir. Arterler tıkalı ise veya kalp krizi geçiriyor iseniz birtakım acılar, sıkılık ve göğsünüzün üzerinde baskı hissedebilirsiniz.

Bu konu hakkındaki belirtileri, kalp krizi yaşayan herkes farklı bir şekilde ifade etmektedir. Bu tabirlerden biri de kalpte yanma hissinin meydana geldiğidir. Bu semptom genelde birkaç dakika kadar sürmektedir.

Bu belirtinin görülmesi için dinleniyor olmanız ya da fiziksel bir aktivite yapıyor oluşunuz herhangi bir fark yaratmayacaktır. Her koşulda meydana gelebilir. Kısa süreli bir ağrı olmasına rağmen o bölgeye eliniz ile dokunduğunuzda ağrı verecektir.

Bu tip yanma kalp krizinin belirtisidir. Böyle bir durumda hemen ambulansı aramanızı tavsiye ediyoruz.

Kalp krizi belirtileri çeşitli ağrılar şeklinde gerçekleşebilir. Bunlar mide ağrısı, kalp yanması, sindirim sorunu ve mide bulantısıdır. Bazı kişiler kalp krizi esnasında istifra edebilir. Bu semptomların özellikle kadınlar üzerinde gerçekleştiği bilinmektedir.

Ancak mide yanması ve ağrısı gibi belirtiler pek çok sebepten kaynaklanabilir. Bu yüzden bu semptomlar zehirlenmeniz ya da yediğiniz bir şeyin dokunması ile de gerçekleşmiş olabilir. Bu yüzden her mide ağrısı ya da bulantı kalp krizi belirtisi anlamına gelmez. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır.

Kalp krizinin asıl belirtilerinden biri de sol tarafta uyuşma meydana gelmesidir. Uyuşma, kalp sol tarafta yer aldığı için sol tarafta meydana gelir. Kalp ağrısı sol kolunuzdan omzunuza kadar bir uyuşma ile meydana gelebilir. Çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Hemen ardından kalp krizi meydana gelebilir.

Yine aynı şekilde ambulansı aramanız gerekebilir.

3.Çabuk Yorulma ve Horlama

Kalp hastalığına sahip olan ve kalp krizi geçirme potansiyeli olan kişiler genelde çabuk yorulurlar. Herhangi bir iş yaparken ya da merdiven çıkarken ani bir şekilde yoruluyor veya soluksuz kalıyorsanız ve daha önce bu tip bir sorun yaşamamışsanız derhal doktorunuza başvurmanız en iyi tercih olacaktır.

Çünkü aniden soluksuz kalma ve bitkin düşme de kalp krizinin belirtilerinden biridir. Kalp damarlarında meydana gelen kısmi tıkanma, yavaş hareket etme durumlarında herhangi bir sorun çıkarmasa da nabız hızınızı arttıracak şekilde hareket ederseniz yeterli kan akışı gerçekleşmez ve ani bir şekilde yorulursunuz.

Bu durum da kalp krizini tetikleyici unsurlardan biridir. Bir uzmana görülmeniz gerekebilir.

Ayrıca horlama da belirli bir şekilde kalp krizi öncüsü olabilir. Normal bir horlama kalp krizi tetikçisi değildir. Ancak içten gelen ve boğulma gibi sesler çıkarılan horlamalar uyku apnesinin bir belirtisidir. Hatta uyurken anlık nefes kesintileri gerçekleşebilir. Kısa anlarda olsa kalbinize ekstra stres yapar. Bu da kalp krizini tetikleyebilir.

4.Düzensiz Kalp Atışları

Ani bir şekilde sinirlendiğinizde ya da heyecanlandığınızda, düzensiz kalp atışları meydana geliyor ise bu da bir kalp krizi belirtisidir. Bu durum da kısa bir süre için, birkaç saniye süresince geçerlidir.

Ancak bu durumu kesmenin önlemi de bulunmaktadır. Çoğu durumda kafeini azaltmanız ya da yeterli miktarda uyku uyumanız düzensiz kalp atışlarını, düzenleyici etki yapacaktır. Fakat bazı durumlarda atriyal fibrilasyon denilen bir olayın habercisi olabilir.

Bu durumda derhal bir doktora danışmanız gereklidir.

5.Bacak ve Ayaklarda Şişme

Kalp krizinin bir diğer belirtisi de ayaklarda ve bacaklarda meydana gelen şişmelerdir. Bu durum kalpte meydana gelen bir sorundan dolayı meydana gelir. Kalp, kanı yeterli ve etkili bir şekilde olması gerektiği gibi pompalayamaz.

Kalp, kanı yeterli güçte pompalayamaz ise, kan damarlarda birikir ve şişmeye sebep olur. Kalp yetmezliği de böbreklerin fazla su ve sodyumu atma görevini yerine getirememesini sağlar. Bu durumda da şişme meydana gelebilir.

Çünkü atık maddeler istenilen oranda uzaklaştırılamaz ve birikir.

6.Terleme

Kalp krizi geçiren kişiler özellikle de kadınlar ani bir şekilde soğuk terler dökmeye başlar. Bu da kalp krizi için bir belirti olarak kabul edilmektedir. Bu terleme egzersiz sırasında ya da sıcak havada dışarıda vakit geçirmek ile oluşacak bir ter değildir.

Bu terleme genelde strese bağlı olarak oluşur. Çünkü kalp krizi geçirileceği esnada vücuda yük biner ve stres miktarı artar. Ani bir şekilde bu belirtileri gösteriyor iseniz derhal bir doktora gitmeniz ve gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Aksi durumda kalp krizi riski artacak ve kötü senaryo düşünülecek olduğunda ölüm ile dahi sonuçlanabilir.

Kalp krizi her zaman bu belirtiler gözükerek kendini belli etmez. Bu belirtileri göstermeyen kişilerde de kalp krizi meydana gelebilmektedir. Bu yüzden yediğinize ve içtiğinize dikkat etmeniz, kalp krizi riski yaşamamak için ön koşuldur.

Ağır ve yağlı gıdalar kolesterol yapar. Bu yüzden bu tür gıdalardan uzak durunuz. Eğer imkan var ise spor yapılması da tavsiye edilir. Çünkü spor damarları genişletir ve tıkanmalarını önler. Böylece kalp, kanı daha rahat bir şekilde pompalayacak ve zorlanmayacaktır.

Böylece kalp krizi riski de düşecektir.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-krizinin-belirtileri-nelerdir/

Kalp Krizi Öncesinde ve Kriz Anında Nasıl Belirtiler Yaşanır?

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalp krizi gerçekleşmeden önce bir takım belirtiler vermektedir. Bunlar göğüs bölgesinde oluşan ağrı, omuzlara ve sırtta oluşan ağrı, gibi belirtiler ile kalp krizinin yaklaştığının sinyalini vermektedir.

Kalp Krizi

Miyokard enfarktüsü olarak adlandırılan kalp krizinin birçok insanın yaşamını tehdit etmektedir. Kalp kasının oksijen almasını sağlayacak olan atar damarların tıkanması sonucunda kalp krizi meydana gelecektir.

Kalp krizinin nedenleri arasında ailesinde daha önceden kalp krizi geçirilmesi, sigara kullanması, yüksek tansiyon hastası olması gibi nedenlerin yanında diyabet hastalarının ve sağlıksız bir yaşama sahip olan kişilerde riskli olduklarından sıklıkla görülmektedir.

Hastanın göğüs ağrısı yaşamakta olduğu zaman kalp krizi öncesinde yaşayacak olduğu belirtilerin grip hastalığına benzediği için birçok hasta kalp krizi belirtileri neler olduğunu bilmemektedir. Bu nedenle de kalp krizi belirtilerini sıklıkla göz ardı edeceklerdir.

Kalp krizi belirtilerine sahip olan bir kişinin koroner damarlarında daralma olduğu için vücudun bu durumu sizlere haber verecek olduğu belirtilere dikkat etmelisiniz. Bir an önce kardiyolog tarafından muayene edilerek, EKG, Holter ve Efor testi ayrıca kan testlerini de yaptırarak kalbinizde bir sorun olup olmadığını anlamalısınız.

Kalp Krizi Öncesi Belirtileri

Kalp krizi belirtileri arasında sıklıkla kişilerin göğüs ağrısı olarak bilinen en önemli belirtilerden bir tanesi göğüs ağrısı olmaktadır.

İnsanların göğüs kemiğinin arkasında bulunan bu göğüs ağrısının sıklıkla insanların kalp krizinin en önemli belirtisi olarak bilinmektedir.

Özellikle göğüs ağrısı kalp krizinden aylar öncesinde de hafif bir şekilde ortaya çıkabilecek olan bir kalp krizinin belirtileri arasında olmaktadır.

Bazı hastalarda koroner damarların tıkanmasına rağmen herhangi bir belirti vermeyecektir. Bu duruma sessiz gelişen gizli kalp hastalığı denmektedir.

Kalp krizi oluşmadan önce kişilerde kalp krizinin belirtileri arasında ağrı her zaman için göğüste başlayacak ve omuzlara yayılacaktır. Kişilerin sırtının ortasında hissedilecek olması da mümkündür.

Ayrıca enseye kadar hatta bazı kişilerde çeneye kadar da yayılacaktır. Hem sağ kolda hem de sol kolda ağrı ve karıncalanma gibi belirtiler ve uyuşmalar da meydana gelecektir.

Bu ağrı kalp krizinin 12 belirtisi içerisinde sayılmaktadır.

İnsanların kalp krizinin belirtileri neler sorusunu sıklıkla merak etmektedir. Bu belirtiler bazı kişilerde ufak belirtiler olsa da göz ardı edilmemesi gereken ciddi sorunların olmasına neden olacak belirtiler olmaktadır.

Birçok kişinin haftalar öncesinde yaşamakta olduğu şiddetli karın ağrıları oluşacaktır. Bu karın ağrıları aşağı doğru uzayacağı gibi genellikle karnın orta kısmında olmaktadır.

Bunun sonucunda mide yanması da görülmekte ve kişilerde sindirim problemler, yediklerini hazmedememe gibi birçok belirti de kalp krizinin belirtileri neler sorusunun cevaplarından bir tanesi olmaktadır.

Kalp krizinin erkeklerde daha sıklıkla meydana gelmesi nedeniyle birçok insan erkeklerde kalp krizi belirtileri nelerdir sorusunun cevabını aramaktadır. Bu sorunun cevaplarından bir tanesi de nefes darlığı olmaktadır. Derin nefes almaya çalışırken başarılı olamaması bu nedenle de soluk soluğa kalacağı gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Hastanın gece uyurken ya da gün içerisinde ayakta olduğu sıra içerisinde sıklıkla terlemesi söz konusu olacaktır. Bu terleme soğuk terleme olarak adlandırılan bir terleme olacaktır. Ve hastanın ateş basması gibi bir durum söz konusu olur. Menopozda ki kadınlar bu durumun sıklıkla menopoz nedeni ile meydana geleceğini düşünmektedir.

Sık sık herhangi bir efor harcamasa bile kişilerde sıklıkla kalp çarpıntısı oluşması durumu ortaya çıkacaktır. Kalp atışının hızlanmasının nedenlerinden biri de kalp krizi olmaktadır. Bunun dışında sizlerde de kalp krizi olup olmadığını mide bulantısı yaşamanız sonucunda anlarsınız.

Daha önceden kalp krizi geçiren bir hastanın ikinci bir kalp krizi geçirme korkusu gelişecektir. Özellikle anjiyo yapılan hastalarda ilk 6 ayı içerisinde ikinci bir kalp krizi riski bulunmaktadır.

Bu nedenle hastaların ikinci kalp krizi geçirmeden önce bir takım belirtileri ortaya çıkacaktır. Bu durumda da hastanın sıklıkla kalp krizinin belirtileri nelerdir sorusunu kendisine sorma ve bilgi toplamaya başlamaktadır.

Kişilerde sıklıkla anksiyete bu nedenle gelişecektir.

Kalp Krizi Anında Belirtiler

Kalp krizi esnasında göğüs ağrısı yaşanması durumunda bu göğüs ağrısı sıklıkla 20 dakikadan daha uzun bir süre geçmeden kişiyi rahatsız edecektir. Bu birkaç saatte sürebilir. İnsanların genellikle dinlenmesi durumunda da geçmeyecektir. Kişi nitrogliserinle bile bu göğüs ağrısı geçmeyecektir.

Göğüs ağrısı yaşanmakta olduğu zaman bu ağrı çok şiddetlidir. Kişi hareket bile edemeyecek duruma gelebilir. Ağrının sonucunda göğüste sıkışma yaşanacağı gibi ağırlık çökecektir. Bu durumda göğse baskı yapılıyormuş gibi hissedilmesine neden olacaktır.

Birçok erkeklerde kalp krizi belirtileri sırasında sol kolda şiddetli bir uyuşma, karıncalanma ve ağrı meydana gelirken, kadınlarda ise her iki kolda da uyuşma görülmesi mümkün olacaktır. Kişinin göğüs kafesinde daralma hissi olacaktır.

Bu durum hazımsızlık olarak da nitelendirilecek olduğu belirtileceği gibi aynı zamanda da kalp krizi geçirilme anında kişilerde soğuk bir şekilde terleme meydana gelecek ve bununla birlikte ölüm korkusu da meydana gelecektir.

 • Solunum problemleri;
 • Kusma;
 • Baş dönmesi;
 • Terleme;
 • Bilinç kaybı;
 • Kalbin durması.

Kalp krizi esnasında sıklıkla göğüste oluşan ağrıyla birlikte yukarıda ki belirtiler de meydana gelmektedir.

Bu durumda kişinin bilincini kaybetmemesi ve hafif kalp krizi geçirmesi durumunda sıkı olan kıyafetlerini gevşeterek 112 acil servisi bir an önce araması gerekmektedir.

Uzman ekipler kalp krizi geçiren bir hastaya ilk müdahaleyi olay yerinde yapmalı ve hastayı hastaneye kaldırmalıdır.

(5 votes, average: 3,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-krizi-belirtileri.html

Kalp Krizi: Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalp krizi, kan akışı kaybından kaynaklanan kalp kası segmentinin ölmesidir. Kan dolaşımı genellikle kalp kasına kan sağlayan bir koroner atardamar kan pıhtısı ile engellendiği (koroner tromboz) için kaybolur.

Kalp kasının bir kısmı ölürse, hasta göğüs ağrısı ve kalp kası dokusunun elektriksel dengesizliği yaşar.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi için kullanılan diğer terimler, miyokard enfarktüsü, kardiyak enfarktüs ve koroner trombozu içerir (enfarktüs, ölü bir doku alanının kan kaybından kaynaklandığı anlamına gelir). “Kalp krizi nasıl olur?”

 • Kalp krizi sırasında, kan dolaşımını kaybeden kalp kası hasar görmeye başlar.
 • Ne kadar hasar meydana geldiği, engellenen arter alanın boyutuna ve yaralanma ile tedavi arasındaki süreye bağlıdır.
 • Hasar gören kalp kası skar dokusu oluşturarak iyileşir. Hastanın iyileştirilmesi birkaç hafta sürebilir.
 • Kalbin bir bölümünde ciddi yaralanmalara rağmen organın geri kalan kısmı çalışmaya devam eder.
 • Bununla birlikte, kalbin bir parçası zarar gördüğünde, muhtemelen daha zayıf olacak ve eskiden olduğu kadar çok kan pompalamayacaktır.
 • Doğru tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile daha fazla hasar önlenebilir veya hasar sınırlandırılabilir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtisi nasıl olur?” Kalp krizi semptomları ve bulguları aşağıdakileri içerebilir:

 • Göğüs rahatsızlığı, hafif ağrı
 • Öksürme
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Ezici göğüs ağrısı
 • Boyuna, çeneye veya sırta yayılan göğüs veya kollarda ağrı, sıkışma veya basınç, gerginlik
 • Baş dönmesi
 • Dispne (nefes darlığı)
 • Yüz renginin griye dönmesi
 • Korkutucu bir his
 • Huzursuzluk
 • Nemli veya terli hissetmek
 • Solunum güçlüğü

Yukarıdaki belirtiler görüldüğü takdirde, hemen acil tıbbi yardım çağırılmalıdır.

Kalp krizi ağrısı, pozisyon değişikliği ile hafifletilmez. Ağrı normalde sabittir; ancak bazen gelip gidebilir. Hastalar acıyı göğsün içine sıkışan bir kelepçe gibi basınçlardan biri olarak tanımlar. Acı birkaç dakika ila bir kaç saat sürebilir.

Kalp Krizi Sebepleri Nelerdir?

Kalp krizi neden olur?” Aşağıda bazı önemli risk faktörleri listelenmiştir:

 • Yaş: Erkeklerde 45 yaşından sonra ve kadınlarda 55 yaşından sonra risk artar.
 • Anjin: Yeterli oksijenin kalbe ulaşamadığında, kalp krizine benzeyen göğüs ağrısına neden olan bir hastalıktır. Ancak ilacı aldıktan sonra giderilir. Angina, kalp krizi riskini artırır.
 • Yüksek kan kolesterol seviyeleri: Arterlerde kan pıhtısı gelişme riski artar.
 • Diyabet: Diyabetli insanlar çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklara yakalanma riski taşırlar ve çoğu kalp krizi riskini artırır.
 • Beslenme: Örneğin doymuş yağlar gibi gıdaları büyük miktarlarda tüketen bir kişinin, sonunda kalp krizi riski yüksek olur.
 • Genler: Kalp krizi riski kalıtsal olabilir.
 • Kalp ameliyatı: Kalp cerrahisi geçiren hastalar daha yüksek bir risk altındadır.
 • Obezite, aşırı kilo: Kilo fazlalığı, kalp krizi riskini artıran bir etkendir.
 • Fiziksel hareketsizlik: Daha faal insanların riski daha düşüktür.
 • Önceki kalp krizi: Zaten kalp krizi geçirmiş olanların, sahip olmayan insanlara kıyasla bir başka kriz geçirme olasılığı daha yüksektir.
 • Sigara: Tütün ürünü kullanımı bir risk faktörüdür.
 • HIV: HIV pozitif kişilerin kalp krizi riski yüzde 50 daha yüksektir.
 • İş stresi: Stresli işlerde çalışan veya vardiya işçilerinde kalp krizi riski

Kalp Krizi Teşhisi ve Tanı Testleri

Doktor bireyin kalp krizi geçirme ihtimalinden şüpheleniyorsa, hastayı doğrudan hastaneye gönderecektir. Hastanede birkaç test yapılabilir:

 1. EKG (Elektrokardiyograf): Kalp kaslarının elektriksel aktivitesini izler.
 2. Kardiyak enzim testleri: Kan testleri kalp krizi sırasında üretilen enzimleri saptar.
 3. Göğüs röntgeni: Kalp şişmesi kontrol edilir.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi ne kadar hızlı tedavi edilirse, tedavisi o kadar başarılı olur. Bu günlerde kalp krizlerinin çoğunluğu etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Hastanın hayatta kalmasının büyük oranda hastaneye götürülebilme süresine bağlı olduğunu unutmamak önemlidir.

Kalp Krizi Sırasında Uygulanan Tedaviler

CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon):

Bazı kalp krizi hastalarında nefes alma durur. Konuşulduğunda cevap vermez veya dokunulduğunda hareket etmez veya öksürük olabilir. Durum buysa, CPR hemen başlatılmalıdır. Bu aşağıdakileri içerir:

 • Manuel göğüs kompresyonları: Dakikada yaklaşık 100 atımla kalbe sürekli göğüs kompresyonu yapılır.
 • Defibrilatör: Defibrilatör, hastanın göğsüne elektrik gönderir. Amacı, kalbi tekrar doğru aktivite haline getirmek için elektriği kullanmaktır.
 • Aspirin: Aspirin arterdeki pıhtının büyümesine engel olur.
 • Trombolitikler: Bunlar kan pıhtılarını çözer.
 • Ağrı kesiciler: Bazen ağrı kontrolü ve anksiyeteyi azaltmak için hastaya enjekte edilir.

Kalp Krizinden Sonra İyileşme

Kalp krizinden kurtulmak yavaş ve kademeli bir süreç olabilir.

Doktorlar, diyetisyenler, hemşireler, fizyoterapistler, eczacılar ve kişisel eğiticiler dahil çeşitli sağlık profesyonelleriyle irtibat kurmayı içerebilir.

 • Fiziksel aktivite: Kalp krizi geçiren bir hastanın aktif kalmaya çalışması hayati önem taşır. Bununla birlikte, herhangi bir egzersiz programının bir uzman tarafından geliştirilmesi önemlidir.
 • İşe geri dönmek: Bir kalp krizi hastası çalışmaya geri dönme süresi; kalp krizinin şiddeti ve işin türü gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. İnsanların hemen işine geri dönmemesi çok önemlidir.
 • Depresyon: Kalp krizi geçiren hastaların yaklaşık yüzde 20’si uzun sürmeyen depresyon dönemi yaşamaktadırlar. Depresyon veya endişeli hisseden kalp krizi hastaları derhal doktorlarına haber vermelidirler.
 • Araba kullanımı: Uzmanlar, bir kişinin kalp krizinden sonra en az 4 hafta araba kullanmamasını bildirmekteler.
 • Erektil disfonksiyon: Kalp krizi geçiren erkeklerin yaklaşık üçte birinin ereksiyon olma veya devam etmesi konusunda sorunları vardır. Uzmanlar, cinsel aktivitenin kişinin başka bir kalp krizi geçirme riskini arttırmadığını söylüyor. Ereksiyon bozukluğu olan erkeklerin doktorlarıyla konuşmaları önemlidir; çoğunlukla ilaçlar, düzelme işlevinde etkilidir.

Ayrıca Bakınız: Erektil Disfonksiyon ve Ereksiyon Sorunu

Kalp Krizi Sonrası Komplikasyonlar

İki tür komplikasyon vardır, bunlar hemen de ortaya çıkanlar ve daha sonra da gelişebilir.

Hemen oluşan komplikasyonlar:

 • Aritmi: Kalp düzensiz şekilde atar, ya çok hızlı ya da çok yavaş. Çoğu hasta, zamanla düzenli ritimlere geri dönecektir.
 • Kardiyojenik şok: Hastanın kan basıncı aniden tehli bir şekilde düşer. Kalp, vücudun yeterince çalışması için yeterli miktarda kan temin edemez.
 • Hipoksemi: Kan oksijen seviyeleri çok düşük olur.
 • DVT (derin ven trombozu): Bacakların ve pelvisin derin damarlarında kan akışını engelleyen veya kesen kan pıhtıları gelişir.
 • Miyokard rüptürü: Kalp krizi kalbin duvarına zarar verir. Bu, kalp duvarı yırtılma riskini arttırır.
 • Ventriküler anevrizma: Kalbin odacıklarından biri (ventriküler) bir çıkıntı oluşturur.

Daha sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar:

 • Anevrizma: Hasar görmüş kalp duvarında skar dokusu oluşur. Bu, kan pıhtılaşmasına, düşük kan basıncına ve anormal kalp ritimlerine yol açar.
 • Anjin: Yeterli oksijen kalbe ulaşmaz. Belirtiler kalp krizine benzer olabilir.
 • Konjestif kalp yetmezliği: Kalp çok zayıf düşebilir. Hasta bitkin ve nefes nefese hisseder.
 • Ödem: Sıvı, ayak bilekleri ve bacaklarda birikir (şişerler).
 • Erektil fonksiyonunun kaybedilmesi: Erektil disfonksiyon genellikle bir vasküler problemden kaynaklanır. Bununla birlikte, aynı zamanda depresyonun bir sonucu olabilir.
 • Libido kaybı: Bu özellikle erkeklerde görülür.
 • Perikarditis: Kalp zarı iltihaplanır ve ciddi göğüs ağrısına neden olur.

Doktorlarının talimatlarına uyan hastalar, iyileşmeme şansına sahip olmayanlara kıyasla çok daha iyi hissederler. Doktorun bir kalp krizi hastasını birkaç ay boyunca gözlemlemesi önemlidir.

Kalp Krizi Nasıl Önlenir?

Kalp krizi riskini en aza indirmek için alabileceğiniz bazı önlemler şunları içerir:

 • Sigara içmeyin.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenin.
 • Bol bol egzersiz yapın.
 • Bol miktarda kaliteli uyuyun.
 • Şeker hastalığını kontrol altında tutun.
 • Alkol alımını azaltın.
 • Kan kolesterolünü optimum seviyelerde tutun.
 • Tansiyonu güvenli seviyelerde tutun.
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlayın.
 • Mümkün olduğunca stresten kaçının.
 • Stresin nasıl yönetileceğini öğrenin.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/kalp-krizi/

Kalp Krizinin Belirtileri Nedir? En Önemli 7 Belirti!

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi denir. Günlük olarak yapılan iş alınması gereken oksijen miktarını belirler. Oksijen kalp damarları tarafından getirilir.

Damarda bir tıkanıklık veya daralma varsa kalbe oksijen gidişi kısıtlanır. Besini oksijen olan kalp, beslenemez ve doku ölür. Kalp, kan pompalayamayacak kadar işlevselliğini yitirir. Sonuç olarak ortaya kalp hastalıkları ve kalp krizi çıkar.

Kalp krizi hastaya ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden kalp krizinin belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Sağlık çok ciddi bir meseledir. Vücudumuz aslında sürekli kendisi ile ilgili bize bir şeyler anlatır.

Damarlar tıkanmaya başladığında çarpıntılar olabilir. Çok ileri boyutta eller titreyebilir. Kendi vücudumuzla ilgili farkındalığımızı artırmalıyız.

Kalp Krizinin Belirtileri Önlem Almamızı Sağlar

Kardiyolog Nieca Goldberg, kalp krizinin belirtileri ile ilgili bazı açıklamalar yapıyor. Menopoz sonrası ilk 10 yılda kalp krizi riskinin arttığını söylüyor.

35 yaştan sonra gerçekleşen her 4 kalp krizinden 1’inin ölümle sonuçlandığını bildiriyor. Farkedilemeyen, farkedilse bile umursanmayan kalp hastalıkları önceden ipuçları verir.

Kalp krizinin belirtileri ile ilgili bu 7 maddeye çok dikkat edin.

Bacakta ve Ayak Bileklerinde Şişlikler

Bacak ve ayak bileklerinde şişlikler genelde çok ayakta kalmaktan dolayı şişer. Ancak bu şişlikler kalp kapakçığı sorunlarının da göstergesi olabilir.

Ödem oluşumları da konjestif kalp yetmezliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Gittikçe artan ve vücudun üst kısımlarına yayılmaya başlayan şişliklerin olması halinde çok geçmeden doktora başvurulması daha sağlıklı olacaktır.

Baş Ağrıları

Son olarak hissettiğiniz baş ağrısına çözüm için ne yaptınız? Hemen bir ağrı kesici alıp geçmesini mi beklediniz?

Çoğu baş ağrısı yalnızca halsizlik ve stres kaynaklı olabilir. Bunun yanında boyun tutukluğu, kırgınlık, baş dönmesi, kan pıhtılaşmaları varsa kalp krizinin belirtileri olarak görülebilir. Vücudunuzda gizlice yer edinmiş bir kalp rahatsızlığınızın olabilme ihtimaline karşı doktora görünmede yarar vardır.

Yorgunluk

Farkedilmesi zor olan belirtilerden biri olan yorgunluk stres, depresyon, çok çalışma, vb. sebeplere de dayanabilir. Ancak bizim burada bahsettiğimiz yorgunluk, normalden çok daha fazladır.

Hasta aşırı derecede belirgin bir yorgunluk hisseder. Mesela düzenli spor yapan, dengeli beslenen, sağlıklı bir insan merdiven çıkarken aniden durabilir.

Kişi çabucak yoruluyorsa bu normal bir yorgunluğun aksine kalp krizinin belirtileri olabilir.

Kişi grip olmamasına rağmen, grip olmuş kadar yorgun hissediyorsa, o halde kalp oksijen sıkıntısı çekmekte ve yeterli beslenememektedir.

Mide Krampları

Çoğu kişi kalp ağrısının sol kol ya da göğüste olacağını düşünür. Ama ağrı merkezi noktadan her yere yayılır. Normalde kalple ilgili durumlarda mide krampları çokça görülür. Ancak bu mide florası ekşidiği için de oluşmuş olabilir. Eğer bu ağrı daha önce de meydana geldiyse büyük ihtimalle kalp, mideye sinyal gönderiyor demektir.

Baygınlık

Yataktan aniden kalkma gibi ani hareket durumlarında ya da açlık durumlarında kan basıncının düşmesi sonucu oluşabilir. Kalp kapağı hastalıkları kan akışını bozar. Kalbin çok hızlı veya çok yavaş atmasına ya da aort zedelenmelerine sebebiyet verir. Bunlar da bayılmaya yol açabilir.

Baş Dönmesi

Birçok belirtide olduğu gibi nadir görülen baş dönmelerinde endişelenmeyi gerektirecek bir durum yok. Aniden kalkma, dehidrasyon gibi nedenlerden dolayı günlük hayatta baş dönmesi görülmesi normaldir. Ancak bu dönmeler sıklıkla meydana gelir hale dönüştüyse sorun oluşturur. Atardamarı bloke etmek ve kalp kapakçığının bozduğu kan akışı baş dönmesine yol açar.

Üst Sırtta Baskı

Günlük hayatta çokça kişinin başına gelen bir olay: Sanki göğsünde bir fil oturuyormuş gibi hissetmek. Fakat bu baskı üst sırt bölgesinde de meydana geliyor olabilir. Bu da kalp krizinin belirtileri arasında yer alır.

Kalp krizinden korunmak için

 • Sağlıklı Beslenin
 • Ailenizdeki Kişilerin Sağlık Sorunlarını Öğrenin
 • Düzenli Olarak Doktor Kontrolüne Gidin
 • Sigara, Alkol gibi Zararlı Alışkanlıkları Bırakın
 • Sakinleşin, Stresten Uzak Durmaya Çalışın.
 • Kan Basıncınızı Dengede Tutun
 • Kolesterole Dikkat Edin
 • Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin
 • Egzersiz Yapmayı Unutmayın
 • Günde 1 adet aspirin tüketimi (Mide sorunu ya da alkol kullanımı varsa aspirin kullanımı doğru değildir).

Her şeyden önce doktorunuza güvenmeyi unutmayın. Öncelikle hekiminizin talimatlarına uyun.

Kalp krizinin belirtileri çok sinsi yaklaşabilir. Şüphelendiğiniz bir durum olursa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Hazırlayan: Zehra Özeren

Kalp Hastalıkları CRISPR ile Embriyo Aşamasında Siliniyor

Kaynaklar

http://www.medicinenet.com/heart_attack_symptoms_and_early_warning_signs/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/symptoms-causes/syc-20373106

Источник: https://sinirbilim.org/kalp-krizinin-belirtileri/

Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) – Sağlık Ocağım .NET

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalp krizi, kalp damarlarındanbir tanesinin tıkanması demektir.

Kalp krizi, kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetersiz kan akışı nedeni ile kalbiniz kısmen veya tamamen oksijenden mahrum kalır ise kalp hücrelerinizin ihtiyacı olan besleyicileri bloke eder ve buda kalp krizine neden olabilir.

Doktorlar kalp krizini tanımlar iken (miyokard infarktüsü) gibi tıbbi terimler kullanmayı tercih edebilirler. Miyokard eşittirkalpkası, infarktüs eşittir oksijen azalmasından kaynaklanan ölü dokulardır.

Genelde fiziksel aktivite sırasında meydana gelen dinlenmekle geçen göğüs ağrıları, (anjina) ilk uyarıcıdır. Eforlu ekg ile kalp damarlarındakifonksiyonel bozukluk değerlendirilir. Göğüs ağrısı olmadanda kalp krizi görülmektedir. Kalp damarları aniden tıkanır ise kalp krizi yaşanabilir.

Kalp krizi belirtileri

Göğüste birkaç dakikadan daha uzun süren ya da tekrar sakinleşen sonra tekrar başlayan boğuntuveya rahatsız edici ağrılar 8 ile 24 saat sürebilen ağrılar şeklinde görülebilir. Bazı insanlar göğüsteki ağrıyı basınç veya sıkışma olarak tarif edebilirler.

Kolları aşağı düşüren ağrı, omuzlarda veya boyunda’da olabilir. Mide bulantısıyla seyreden göğüs rahatsızlığı,kısa nefes alıp, verme olur.

Genellikle kalp krizi kurbanları, mide bulantısı, baş dönmesi, açıklanamayan endişe, depresyon veya bitkinlik şeklinde de şikayetler görülür.

Bazı hastalarda yüzde 80 veya 90 damar tıkalı ise bu hastalardaki belirtiler de merdiven çıkarken yemekten sonra yüründüğünde belirtiler ortaya çıkabilir. Bazendegece uykudanuyandıracak şekilde ağrılar olabilir.

Bunlar kısa süren belirtiler 5 veya 2 dkşeklinde sürüp geçen belirtilerdir.Bunun adına anjina pektoris denir. Bu tam olarakkriz ağrısı olmayabilir. Çünkü damar tam tıkalı değildir. Fakat damar daralmış olduğundan bu ağrı kalp krizi ağrısından farklıdır.

Bu durumda hasta daha şanslıdır. Çünkü geneli bu ağrıyı hissetmeyebilir. Bu nedenle kalp krizigeçirdikten sonra öğreneblirler.

Fakatyokuş çıkınca,yol yürüyünce, merdiven çıkınca, soğuğa karşı yürüyünce göğüs ağrılarını hissedenler doktora daha erken baş vurduklarında kalp krizi geçirmeden tedbirini almış olurlar.

Kalp krizi

Kalp krizi tedavisi

Kalp krizi geçiren bir hasta, kalp krizi teşhisi konulduktan sonra kalp krizinin sebebi olan rahatsızlıkların tek tek belirlenmesi ve bu hastalıklarıntedavileriöncelik olarak yapılmalıdır.

Bu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz, bincisi zaralı kolesterol, ikincisi yüksek tansiyon, üçüncüsü sigara, dördüncüsüşeker, beşincisi aile öyküsü, yanigenetik yatkınlık altıncısı fazla kilo problemi, yedincisi aşırı stresolarak bilinmektedir.

Bu rahatsızlıkların aile öyksü olanının haricinde diğerlerinden korunma imkanı vardır. Kalp krizinde erkeklerdaha fazla risk altında olmakla beraber kadınlarda’da menopozdöneminde kalp kriziriski artmaktadır.

Kalp krizi geçiren hasta öncelikle hastaneye acilolarak yetiştirilmeli,aynı zamanda mümkün olduğunca rahat ettirmeye çalışılmalı ve hayati fonksiyonlarını kaydedilecek ve görülebilecek bir şekilde monitörize etmek gerekmektedir.

Hayati fonksiyonlar dediğimiz kalp atışları düzenli bir şekilde atıp atmadığı, kalp atışları ritmik bir şekilde devam edip etmediği kalp atışlarını gösteren monitöradı verilen cihazlar ile izlenir ve kan basıncınında izlenmesi gerekmektedir. Kalp krizi geçiren hasta hastaneye yatırıldıktan sonraiki ana tedavi uygulanır.

Bu tedavi yöntemi ilk olarak tıkanan damarı açmak için ilk pıhtı eritici ilaçlar ile tedavi uygulanır.Bu tedavinin başarı oranı yüzde 70 civarıdır. İkincisi hastayı anında anjio’ya alıp tıkalı olan damarı bulup damarın içinden bir tel geçirip balonla şişirerek açtıktan sonrastent takılır.

Yanibalon vestent tedavisi kriz sırasında uygulanır. Bu tedavi oldukça önemli bir tedaviyöntemi olmakla beraber ilaçlarla yapılan tedaviye göre daha başarılı birtedavi olur.

Fakat bu yöntem her hastanede uygulanamayabilir. Uygalanamayan hastanelerde mutlaka pıhtı eritici ilaçlar verilmelidir.Hatta uygulanan hastanelerde de öncelik olarak bu ilaçlar verilebilir.

Çünkü bu işlem için bir ekip gereklidir. Bu yüzden biraz zaman alabilir. Bu nedenle ilk olarak pıhtı eritici ilaçlar öncelik olarak verilmesi hastaya zaman kazandırır.

Kalp krizi nasıl önlenir ?

Kalp krizi nasıl önlenir ?

Kalp krizinden korunmak için, öncelikle damar tıkanıklığını önlemek için doğru bir beslenme uygulamalı ve obezite’denuzak durmak gereklidir. ldl denilen kolesterol seviyesini normal düzeyde tutmak gerekli olup, tansiyon hastalığından korunmak lazımdır.

Tuz ve yağ tüketimini azaltmalı şeker dengesini de korumak gerekmektedir. Damarlarda tıkanıklık var ise ilerlemesini önleyici ilaçlar ile tedaviuygulanabilir.

Ayrıca, en kolay spor olan yürüyüşyapılmıyor, gündüzleri oturarak akşamlarıda uzanarak geçiriliyor ise bu durum kalbide kaslarıdazayıflatır.

Çünkü kalbi kaslar çalıştırdığı için uzun süren hareketsizlikkalbin beslenmesini’de ritminide bozabilir ve zamanla yaşın ilerlemesiyle’de bunlar zaten olmaya başlar. Hareketsiz bir yaşam tarzıyla bu rahatsızlıklar tetiklenmiş olur.

Bu nedenle düzenli yürüyüşyapmak düzenli ve çok ağır olmayan egzersizler yapmak sitresten kaçınmak kalpkrizi riskini azaltır. Bu nu göz önünde bulundurursak yaşam biçiminin’de çok önemli olduğunu görürüz.

Hamilelerde kalp krizi

Hamilelerde kalp krizi

Doğurganlık yaşlarında kadınların kalp krizi geçirme ihtimali çok fazla görülmeyen bir durmdur. Fakat hamilelik döneminde kalp krizi riskiarttığıda bilinmekle beraber hamilelik döneminde kalp krizi daha ağır yaşanır ve tedavi yöntemlerinin özel patofizyoloji sebebi ile normal tedaviden farklı olması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalara göre 16 – 20 bin kadındansadece birinin hamilelik döneminde ya da doğumdan hemen sonra kalp krizigeçirme ihtimali olduğu belirtilmiştir. Toplamda sayının düşük oranda olduğu halde hamile olmayan aynı yaşlardaki kadınlara oranla kalp krizi riskinin bu kadınlarda 3-4 kat daha çok olduğu bilinmektedir.

Kalp krizi geçiren hamile kadınlarda ölümoranının yüzde 7 ilehamile olmayanlara göre daha riskli veya daha yüksek olduğu görülmüştür. Hamilelik dönemindeki hormonsal değişikliklerin kalp damarını zayıflattığı bu durumunda pıhtı oluşma riskini artırdığıbildirilmiştir.

Ayrıca hareketsiz bir hamilelik, ağır yağlı beslenme hamilelikte tatlı tuzlu tüketiminin artması, kilo alımı ve genetik faktörler veya öncedenkalp rahatsızlıklarının olması gibi bir takım durumlardahamilelik dönemindeki kalp krizi riskinitetikleyebilir.

Bu nedenle hamilelik döneminde’de düzenli yürüyüş yapmak hamilelik egzersizlerini yapmak, düzenli beslenmekkalp sağlığı için oldukça önemlidir.

Çocuklarda kalp krizi

Çocuklarda kalp krizi

Çocuklarda kalp krizi sonzamanlarda oldukça artmaya başladığı gözlemlenmiştir. Fakat, uzmanlar çocuklarda ani ölüm durumlarının yetişkinlere oranladaha düşük olduğunu senede, yüz binde 6.2 seviyelerinde olduğunu bildirmişlerdir. Çocuklarda kalp hastalıklarınınsebebi geneldeailevi geçiş yani genetik olup,kardiyak iyon kanal hastalıkları olarak saptanmıştır.

Aynı zamanda kalp kası hastalıkları ritim bozukluğuna neden olduğundan ani ölümlere sebep olabilir. Bebeklikte ya da çocuklukta kalp ameliyatı geçiren hastaların gençlik dönemlerinde kalp krizi veya ritim bozukluğu benzeri rahatsıklıkları yaşayabilirler.

Çocukların kalp krizi geçirme sebebinin erişkinlerde olduğu gibi tansiyon, kolestrol ve kilo problemi değil kalp spazmıolduğudüşünülmekte’dir.

Ayrıca, bu gibi durumlarda ailede veya akrabalarda bu sorunları yaşayanlar oldu ise çocuklarda’da kalp krizi riski görülebilir.

Источник: https://www.saglikocagim.net/kalp-krizi-belirtileri-ve-tedavisi/

Kalp Krizi Nedir, Nasıl Anlaşılır, Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

kalp krizi nedir, nasıl anlaşılır, kalp krizi belirtileri

Kalp krizi nedir? Kalbe kan taşıyan damarlardan biri veya birkaçının tıkanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu damarların tıkanması kalbin yeterince oksijen alamamasına ve kalbin kirli kanı toplama, temizleme ve temizlediği kanı pompalama işlevini sağlıklı yerine getirememesine sebep olur.

İhtiyaç duyduğu oksijeni alamayan kalp göğüs ağrısı, kol ve omuz ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma gibi kalp krizi belirtileri verir, yavaşlar ve durur. Bu tıkanıklık ve kalbin işlevinin yavaşlayarak durması bir süreçtir. Yani zaman içine yayılır.

Yeterince oksijen alamayan kalbin durması yıllar sürebilir.

Damar tıkanıklığına sebep olan şey damarlarda biriken plaklardır. Bu plaklar damarda birikir ve zamanla damarı tıkayacak hacme ulaşır. Kalp kasındaki tıkanan damarların bulunduğu doku ölür ve bu bölge de kalp kası dokusunun yerini ölü dokular alır. Bu noktada erken müdahale oldukça önemlidir. Tıkanan damar erken açılırsa kalpteki işlevini yitiren bölüm fazla büyümeden müdahale edilmiş olur.

Bir diğer kalp krizi nedeni de koroner arterde oluşan ani kasılmalardır. Bu durum damar tıkanıklığına bağlı değildir. Tıkalı olmadığı halde damar kasılarak kan akışını gerçekleştiremez ve kalp krizine sebep olur.

Kalp Krizi Nedenleri

Kalp krizi görülme yaşı daha çok 35 yaş üzeri erkekler ve 45 yaş üzeri bayanlar şeklindedir. Bu yaş gruplarındakiler için kalp krizi nedenleri:

 • Hareketsiz hayat tarzı ve düzenli egzersiz alışkanlığının olmaması.
 • Genetik faktörler. Ailede kalp rahatsızlıklarının olması.
 • Sağlıklı beslenmemek.
 • Stresli yaşam.
 • Kilolu olmak, obezite.
 • Sigara ve alkol kullanımı.
 • Kötü kolesterolün yüksek olması.
 • İyi kolesterolün düşük olması.
 • Atar damar tıkanıklığı.
 • Erken yaşlarda belirlenen damar tıkanıklıkları.
 • Şeker hastalığı başlıca kalp krizi nedenleri olarak sıralanabilir.

Yukarıda kalp krizi nedenleri olarak saydığımız risk faktörlerinden bazıları (yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve fazla kilolu olmak) kişilerde birlikte var olabiliyor. Bu birlikte var olma durumuna metabolik sendrom denir ve metabolik sendrom kalp krizi riskini 5 kat arttırır.

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır

Kalp krizi nasıl anlaşılır? Kalp krizi ani gelişen bir hastalıktır ve ölümcül olabilmektedir. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok görülen ölüm sebebidir.

Acil tedavi uygulanmaması ölüm oranlarının artışındaki en büyük nedendir. En ölümcül hastalıklardan biri olan kalp krizinde bazı belirtilerin dikkatli gözlenmesi hayat kurtarıcı olabilir.

Başlıca kalp krizi belirtileri şunlardır;

20 dakikadan fazla devam eden göğüs ağrısının omuz, boyun ve kollara yayılması.

Bu ağrının omuz, göğüs ve boyna baskı yapması ile hissedilen nefes darlığı, bayılma, öksürük, baş dönmesi, soğuk terleme, kusma, mide bulantısı, endişe, aşırı halsizlik ve ölüm korkusu hissi.

Bu bulgular bazı kişilerde çok ani gelişir ve hemen tanı konabilir. Ancak bazı kişilerde de belirtiler daha yavaş gelişir ve daha az rahatsızlık hissi ile başlar. Kalp krizi belirtileri maddeler halinde sıralanacak olursa:

 • Göğüsteki yeri tam tarif edilemeyen nokta şeklindeki şiddetli ağrı kalp krizi belirtileri arasında en yaygın olanıdır.
 • Çeneye ve sol kola doğru yayılan ağrı.
 • Ağrının hareket ettikçe artması.
 • Sırt ağrısı.
 • Nefes darlığı.
 • Öksürük.
 • Karın ağrısı.
 • Mide bulantısı.
 • Baş dönmesi.
 • Soğuk terleme.
 • Aşırı yorgunluk hissi ve bitkinlik.
 • Bayılma.
 • Kusma.

kalp krizi belirtileri

Kalp krizi tedavisi nde kriz geçiren kişiye balon anjiyoplasti ile stent takılır. Ancak bazen damar tıkanıklığına sebep olan plaka çok serttir ve stent takılması mümkün olmaz.

Böyle durumlarda baypa ameliyatı ile damardaki kan akışının normale dönmesi sağlanır. Yapılan bu ilk müdahalelerin ardından hastaya kan sulandırıcı ve pıhtı eritici ilaçlar reçete edilir.

Bu ilaçlar kalp krizi sonrası hayat boyu kullanılır

Kalp Krizi Sonrası

Kalp krizi sonrası hayat boyu uyulması gereken koruyucu önlemler vardır. Kalp krizine sebep olduğu düşünülen risk faktörlerinin önlenilmesi yönünde tedbirler alınmalıdır.

Kalp krizi sonrası en büyü risk faktörleri olarak görülen sigara, şeker, hipertansiyon ve hareketsiz yaşam tarzıyla mücadele edilmelidir. Ayrıca kriz sonrası ilaçların düzenli kullanılması ve hasta kontrollerinin düzenli yapılması gerekir.

Düzenli ilaç kullanımı ve doktor kontrolü ikinci bir kriz riskini azaltacağı gibi aynı zamanda hastanın yaşam kalitesine de pozitif etki eder.

Kalp Krizi İlk Yardım

Kalp krizi belirtileri görülen kişiye kalp krizi ilk yardım olarak izlenmesi gereken adımlar:

 • İlk olarak hasta kendisi ve çevresi için güvenli bir konuma alınmalı. Örneğin kalp krizinden şüphelenen biri araba kullanıyorsa arabayı hemen güvenli bir yere park etmelidir.
 • Hasta oturtulmalıdır. Çevrede ilkyardım bilgisi olan biri varsa onun yardımına başvurulmalı ve 112 acil aranmalıdır.

kalp krizi ilkyardım

 • Hasta yakınında veya çevresindekilerde aspirin varsa bir tane aspirin çiğnenerek alınmalıdır. Kriz esnasında alınan aspirin ölüm riskini %23 azaltmaktadır.
 • Kalp atışlarında düzensizlik hissediliyorsa öksürerek kalp atışlarının düzenlenmesine katkı sağlanmalı.
 • Hasta en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Belirtilerin hafif olması hastalığın ciddiyetini düşürmez veya kalp krizinden ölüm riski yoktur anlamına gelmez.
 • Hasta kapalı ortamdaysa pencereler açılmalı ve ortama oksijen akışı sağlanmalı.
 • Evde veya ofiste yalnızsanız kapıyı aralayarak yardıma gelen kişilere kolaylık sağlanmalı.
 • Soğuk veya sıcak suyun altına kesinlikle girilmemeli.
 • Aspirin dışında kesinlikle hiçbir şey yenip içilmemelidir.

Источник: http://saglikloji.com/kalp-krizi-nedir-nasil-anlasilir-kalp-krizi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.