Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 23.01.2019 12:29

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp krizi, modern hayatta erken ölümlerin en büyük sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Stres dolu hayat, yanlış beslenme, uyku sorunları vs. kalp kirizini riskinin artmasına zemin hazırlıyor.

Bu yazımızda kalp krizinden korunma yollarını değil, bu sorunun size ne kadar yaklaştığını anlamanız adına belirtilerini paylaşacağız. Aşağıdaki belirtiler kalp krizinin habercisi olabiliyor.

Bu içeriğimizde kalp krizi belirtileri hakkında bazı araştırmalar yaptık. Son derece tehli bir sağlık sorunu olan kalp krizi çeşitli belirtilere sahiptir.

Bu nedenle kalp krizinin belirtilerini aşama aşama ve madde madde sizlere sunduk. İşte kalp krizinin belirtileri;

1. Yorgunluk

Kalp krizinin en büyük habercilerinden biri yorgunluk ve halsizlik durumlarıdır. Bu da dolaşım sistemindeki problemlerden kaynaklanmaktadır. Kişi her zaman bitkin hisseder ve uyumaya ihtiyaç duyar.  

2. Nefes Almada Güçlük

Kalp kan pompalama görevini layıkıyla yerine getiremediğinde akciğerlere gerekli kan ulaşmaz.

Bu da akciğerlerdeki oksiijen oranının aşağı seviyelere düşmesine neden olur. Bu iki sistem birbirine oldukça bağlıdır. Biri diğerinden farklı olarak fonksiyonlarını yerine getiremez.

Nefes daralması yaşamaya başladıysanız kesinlikle doktora başvurun. 

3. Kilo Kaybı

Bedeninizde uyuşma ve hissizlik duyuyorsanız bu damarlarınızda az kan olduğunu gösterir. Adaleleriniz ihtiyacı olan oksijen, vitamin ve mineralleri alamıyor demektir. Bu sorun kalp damar rahatsızlıklarının göstergesi olabilir. 

4. Baş Ağrısı ve Terleme 

Beyine kan akışının yetersizliği yaşam için oldukça tehlidir. Eğer tüm vücudunuzda soğuk terleme hissi uyanıyorsa çok zaman baş ağrısı duyuyorsanız dikkatli olmalısınız.  

5. Göğüs Kısmında Baskı

Eğer göğsünüzde aşırı basınç hissiyle moralsizlik gibi sorunlar ortaya çıkarsa bu durum tehnin en büyük sinyali sayılabilir. Bu problemler vakit geçtikçe yeniden ortaya çıkabilir ve daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu belirtilere kayıtsız kalmak kalp krizini getirebilir. 

6. Üşüme Hissi

Belirli aralıklarla nedenini anlamadan soğuk algınlığı ve grip semptomlarıyla karşılaşıyorsanız bu durum kalp krizinin yakınlığını hissetmeniz açısından önemli bir uyarı sayılabilir.

Kalp krizini atlatanların birçoğu bu ölümcül rahatsızlıktan 1-2 gün evvel açıklanması güç bir üşüme duyusu hissettiklerini belirtiyor. Bu uyarıcılarla karşı karşıyaysanız ya da yakınlarınızdan birinde bu hadiselerin varlığından şüpheleniyorsanız ivedilikle hekime başvurun.

Önceden tedavi her hastalıkta olduğu gibi kalp krizinde de başarılı sonuçlar almanızı sağlar.

Kalp Krizinin Başlıca Belirtileri

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişir. Yapılan araştırmalara göre kalp krizi nedeniyle her yıl yüz binlerce insan hayatını kaybederken, yapılan bilinçlendirme çalışmaları sayesinde milyonlarca insan kalp krizinden korunmayı başarıyor.

 Uzmanlar vücudun bir ay önceden kalp krizi işaretlerini verdiğini belirtiyorlar.

 Bu işaretler, Yorgunluk, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, kolay yorulma, baş dönmesi, grip şeklinde kendini gösteriyor. Bahsettiğimiz belirtileri her gözlemlediğiniz zaman kalp krizi geçireceğiniz anlamına gelmez.

Çünkü kalp krizi insandan insana, kadından erkeğe farklılık gösteren bir durumdur. Tedbir almak için, doktora başvurmalı ve gereken testleri yaptırmalısınız. Olası belirtileri gözlemleyerek hem kendi hayatınızı hem de başkasının hayatını kurtarabilirsiniz.

Önerilen İçerik;

► Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kalp-krizinin-belirtileri-4820h.htm

Kalp Krizinin Belirtileri Nedir? En Önemli 7 Belirti!

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi denir. Günlük olarak yapılan iş alınması gereken oksijen miktarını belirler. Oksijen kalp damarları tarafından getirilir.

Damarda bir tıkanıklık veya daralma varsa kalbe oksijen gidişi kısıtlanır. Besini oksijen olan kalp, beslenemez ve doku ölür. Kalp, kan pompalayamayacak kadar işlevselliğini yitirir. Sonuç olarak ortaya kalp hastalıkları ve kalp krizi çıkar.

Kalp krizi hastaya ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden kalp krizinin belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Sağlık çok ciddi bir meseledir. Vücudumuz aslında sürekli kendisi ile ilgili bize bir şeyler anlatır.

Damarlar tıkanmaya başladığında çarpıntılar olabilir. Çok ileri boyutta eller titreyebilir. Kendi vücudumuzla ilgili farkındalığımızı artırmalıyız.

Kalp Krizinin Belirtileri Önlem Almamızı Sağlar

Kardiyolog Nieca Goldberg, kalp krizinin belirtileri ile ilgili bazı açıklamalar yapıyor. Menopoz sonrası ilk 10 yılda kalp krizi riskinin arttığını söylüyor.

35 yaştan sonra gerçekleşen her 4 kalp krizinden 1’inin ölümle sonuçlandığını bildiriyor. Farkedilemeyen, farkedilse bile umursanmayan kalp hastalıkları önceden ipuçları verir.

Kalp krizinin belirtileri ile ilgili bu 7 maddeye çok dikkat edin.

Bacakta ve Ayak Bileklerinde Şişlikler

Bacak ve ayak bileklerinde şişlikler genelde çok ayakta kalmaktan dolayı şişer. Ancak bu şişlikler kalp kapakçığı sorunlarının da göstergesi olabilir.

Ödem oluşumları da konjestif kalp yetmezliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Gittikçe artan ve vücudun üst kısımlarına yayılmaya başlayan şişliklerin olması halinde çok geçmeden doktora başvurulması daha sağlıklı olacaktır.

Baş Ağrıları

Son olarak hissettiğiniz baş ağrısına çözüm için ne yaptınız? Hemen bir ağrı kesici alıp geçmesini mi beklediniz?

Çoğu baş ağrısı yalnızca halsizlik ve stres kaynaklı olabilir. Bunun yanında boyun tutukluğu, kırgınlık, baş dönmesi, kan pıhtılaşmaları varsa kalp krizinin belirtileri olarak görülebilir. Vücudunuzda gizlice yer edinmiş bir kalp rahatsızlığınızın olabilme ihtimaline karşı doktora görünmede yarar vardır.

Yorgunluk

Farkedilmesi zor olan belirtilerden biri olan yorgunluk stres, depresyon, çok çalışma, vb. sebeplere de dayanabilir. Ancak bizim burada bahsettiğimiz yorgunluk, normalden çok daha fazladır.

Hasta aşırı derecede belirgin bir yorgunluk hisseder. Mesela düzenli spor yapan, dengeli beslenen, sağlıklı bir insan merdiven çıkarken aniden durabilir.

Kişi çabucak yoruluyorsa bu normal bir yorgunluğun aksine kalp krizinin belirtileri olabilir.

Kişi grip olmamasına rağmen, grip olmuş kadar yorgun hissediyorsa, o halde kalp oksijen sıkıntısı çekmekte ve yeterli beslenememektedir.

Mide Krampları

Çoğu kişi kalp ağrısının sol kol ya da göğüste olacağını düşünür. Ama ağrı merkezi noktadan her yere yayılır. Normalde kalple ilgili durumlarda mide krampları çokça görülür. Ancak bu mide florası ekşidiği için de oluşmuş olabilir. Eğer bu ağrı daha önce de meydana geldiyse büyük ihtimalle kalp, mideye sinyal gönderiyor demektir.

Baygınlık

Yataktan aniden kalkma gibi ani hareket durumlarında ya da açlık durumlarında kan basıncının düşmesi sonucu oluşabilir. Kalp kapağı hastalıkları kan akışını bozar. Kalbin çok hızlı veya çok yavaş atmasına ya da aort zedelenmelerine sebebiyet verir. Bunlar da bayılmaya yol açabilir.

Baş Dönmesi

Birçok belirtide olduğu gibi nadir görülen baş dönmelerinde endişelenmeyi gerektirecek bir durum yok. Aniden kalkma, dehidrasyon gibi nedenlerden dolayı günlük hayatta baş dönmesi görülmesi normaldir. Ancak bu dönmeler sıklıkla meydana gelir hale dönüştüyse sorun oluşturur. Atardamarı bloke etmek ve kalp kapakçığının bozduğu kan akışı baş dönmesine yol açar.

Üst Sırtta Baskı

Günlük hayatta çokça kişinin başına gelen bir olay: Sanki göğsünde bir fil oturuyormuş gibi hissetmek. Fakat bu baskı üst sırt bölgesinde de meydana geliyor olabilir. Bu da kalp krizinin belirtileri arasında yer alır.

Kalp krizinden korunmak için

 • Sağlıklı Beslenin
 • Ailenizdeki Kişilerin Sağlık Sorunlarını Öğrenin
 • Düzenli Olarak Doktor Kontrolüne Gidin
 • Sigara, Alkol gibi Zararlı Alışkanlıkları Bırakın
 • Sakinleşin, Stresten Uzak Durmaya Çalışın.
 • Kan Basıncınızı Dengede Tutun
 • Kolesterole Dikkat Edin
 • Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin
 • Egzersiz Yapmayı Unutmayın
 • Günde 1 adet aspirin tüketimi (Mide sorunu ya da alkol kullanımı varsa aspirin kullanımı doğru değildir).

Her şeyden önce doktorunuza güvenmeyi unutmayın. Öncelikle hekiminizin talimatlarına uyun.

Kalp krizinin belirtileri çok sinsi yaklaşabilir. Şüphelendiğiniz bir durum olursa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Hazırlayan: Zehra Özeren

Kalp Hastalıkları CRISPR ile Embriyo Aşamasında Siliniyor

Kaynaklar

http://www.medicinenet.com/heart_attack_symptoms_and_early_warning_signs/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/symptoms-causes/syc-20373106

Источник: https://sinirbilim.org/kalp-krizinin-belirtileri/

Kalp Krizi | Acıbadem

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Göğsünüzde aniden ortaya çıkan ağrı ve sıkışma hissiyle başlayan kalp krizinde erken müdahale çok önemli. Erken müdahale hem hayati riskin azaltılmasını hem de kalp kasının zarar görmeden kurtulabilmesini sağlayabiliyor.

Diyabet, aşırı kilo, kötü beslenme ve hareketsizlik gibi kalp hastalıklarına yol açabilecek faktörlerde yapılacak olumlu değişiklikler, hastalığın ortaya çıkmasını geciktirebiliyor.

Kalp damarındaki plakların aniden yırtılması ve üzerine pıhtı oturması ile kalp damarı aniden tıkanabilir, sonuçta kalp kası oksijensiz kalır. Oksijensiz kalan kalp kası hücreleri bir süre sonra ölmeye başlar. Bu sürece kalp krizi = miyokart infarktüsü adı verilir.

Risk Faktörleri

Kalp krizinin tedavisi olay başladıktan sonraki ilk saatler içinde en etkilidir. Bu nedenle kalp krizinden şüphelendiğimiz anda en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Hızlı tanı ve tedavi ile krizi hasarsız atlatmanız mümkündür.

Bu açıdan kalp krizi belirtilerini tanımak önemlidir.Kalp krizi riskini artıran 2 önemli risk faktörü var: Bunlardan birincisi “değiştirilemeyen riskler” olarak isimlendiriliyor.

Genetik faktörler, yaş, erkek olmak, bu ilk gruba giriyor. Ailesinde erken yaşta kalp krizi öyküsü olanlar ve erkekler, kalp krizi için daha büyük bir risk altında. Riskleri yaşla birlikte artıyor.

İkinci risk faktörlerine ise “değiştirilemeyen riskler” adı veriliyor. Bu risk faktörlerini azaltmak kişinin çabalarına bağlı.

Değiştirilebilen Riskler Şunlar

 • Sigara kullanımı,
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon),
 • Diyabet hastalığı,
 • Kan yağlarının yüksek olması
 • Yüksek vücut ağırlığı yani obezite.

Ancak bu risk faktörlerinin tamamına sahip biri, en üst düzeyde kalp krizi riskini de beraberinde taşıyor. Bu nedenlerle kalp krizi geçirme riskini önceden öğrenmek oldukça önemli.

Kalp krizi riski toplumdaki bazı bireylerde daha yüksek oranda görülüyor. Bu nedenle, tüm bireylerin risk analizine tabi tutularak yüksek riskli olanların belirlenmesi ve risk azaltıcı önlemlerin uygulanması hayat kurtarıcı olabiliyor.

Çoğu kalp krizi göğüs kafesinin ortasında hissedilen bir ağrıya neden olur. Şikayet genelde birkaç dakika sürmektedir, gelip geçici karakterde olabilir. Baskı, sıkışma, ağırlık, ağrı olarak hissedilebilir. Hazımsızlık, göğüste yanma gibi mide rahatsızlığı şikayetleri ile de karışacak şekilde oluşabilir.

Gövdenin Üst Kısmında Ağrı

Bir veya her iki kolda, sırtta, omuzlarda, boyunda, çenede ve midenin üst kısmında ağrı ile de kalp krizi ortaya çıkabilir.

Nefes Darlığı

Nefes darlığı kalp krizinin tek belirtisi olabilir veya ağrıdan önce yada sonra gelişebilir. Dinlenmede ya da minimal hareketleri ile gelişebilir.

Kalp Krizinin Diğer Belirtileri

 • Ani soğuk ter basması,
 • Sebepsiz ani yorgunluk atakları (özellikle kadınlarda),
 • Bulantı ve kusma,
 • Ani baş dönmesi,
 • Var olan şikayetlerin artması ya da süresinin uzaması.

Kalp krizleri yaygın bilinenin aksine her zaman ani ve şiddetli göğüs ağrısı şeklinde oluşmaz.

Bazı insanlar belirgin bir şikayet hissetmeden de sessiz olarak kalp krizi geçirebilirler (özellikler şeker hastaları).

Kalp krizinin belirtilerini bilmek, böyle bir durumla karşılaşan bireyin zaman kaybetmeden tıbbi bakıma ulaşabilmesini sağlıyor. Çünkü kalp krizinde erken müdahale çok önemli. Erken müdahale hem hayati riskin azaltılmasını hem de kalp kasının zarar görmeden kurtulabilmesini sağlayabiliyor. Kalp krizi tanısı hekim tarafından konulabiliyor. Bu tanı için en önemli iki bilgi, hastanın yakınmaları ve EKG’sinin değerlendirilmesiyle sağlanıyor. EKG (elektrokardiyografi) bulguları tipik olarak kalp kriziyle uyumluysa ve hastanın yakınmaları da kalp krizine uyuyorsa, tanı konuluyor ve derhal tedaviye başlanıyor. Bazı durumlarda EKG bulguları belirgin olmayabiliyor. Bu durumda kalp kasının zarar görmesi sonucu kanda yükselen bazı enzimler ölçülüyor. Bu kan testleri tanı koymada yardımcı olsa da, ancak belirli bir süre geçtikten sonra yükselmesi gibi bir dezavantajı bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar ekokardiyografi ya da anjiyografi tetkiklerini isteyebiliyor.

Kalp krizinin erken tanı ve tedavisi kalbin aldığı hasarı azaltıyor. Kesin kalp krizi tanısı konmadan önce sadece şüphe halinde bile çeşitli tedaviler uygulanıyor. Bu uygulamalar sırası ile:

 • Kan pıhtılaşmasını engellemek için aspirin
 • Göğüs ağrısını azaltmak ve kan akımını iyileştirmek için Nitrogliserin
 • Oksijen tedavisi

Kalp krizi tanısı kesinleştirildikten sonra hekimler kalp damarlarındaki tıkanıklığı açmak için hızlıca tedaviye başlayacaktır. Bu amaçla uygulanabilecek iki tedavi yöntemi vardır;

Biri pıhtı eritici ilaçlar (trombolitik tedavi)

İkincisi de perkütan koroner girişimdir (koroner anjiyografi ve anjiyoplasti).

Trombolitik tedavi

Damar içinde oluşmuş olan pıhtıyı eritmeye yönelik damar yolu ile pıhtı eritici ilaçları uygulanması yöntemidir. Bu ilaç tedavisi kalp krizinden sonraki ilk 6 saat içinde etkilidir, tanı konar konmaz uygulanmalıdır.

İlaçların ciddi kanama yapıcı yan etkileri olduğundan koroner anjiyografi imkanları olmayan bölgelerde yaşayan sınırlı hasta grubunda tercih edilmektedir.

Perkütan koroner girişimler

Tıkanmış veya daralmış olan damarları açmaya yarayan cerrahi olmayan bir yöntemdir. Kol veya kasık damarının içinden ince, plastik, ucunda balon bulunan, bir tüpün (kateter) damar içinde ilerletilmesi ve darlık seviyesine gelindiğinde balonun şişirilerek damardaki plak ve pıhtının damar duvarına yapıştırılması suretiyle tıkalı olan damarların açıldığı bir yöntemdir.

Bu müdahale sonunda kan damarındaki kanın akımı sağlanmaktadır. İşlem sırasında darlık yerinin yıllar boyunca açık şekilde kalmasını sağlayan “stent” adı verilen kafes benzeri yapılar yerleştirilmektedir.

Kalp krizinin diğer tedavileri ilaçlar ve sağlıklı yaşam tarzının yerleştirilmesidir. İlaçlar: Kalp krizi sonrası doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan bir veya birkaçını sürekli olarak kullanmanızı isteyebilir.

ADE inhibitörleri

ADE inhibitörleri kan basıncını düşüren ve kalp kası üzerindeki baskıyı azaltan ilaçlardır. Kalp kasının kriz sonrası zayıflamasını önlemek gibi ek faydaları da vardır.

Kan sulandırıcı ilaçlar

Pıhtılaşma hücrelerinin birleşerek istenmeyen pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlardır. Ek olarak stent içinin pıhtı ile tıkanmasını da engellemeleri nedeniyle stent sonrası ez az 1 yıl süre ile kullanılmaları gerekmektedir.

Beta blokerler

Beta bloker ilaçlar kalbinizin iş yükünü azaltır. Ek olarak göğüs ağrısını engellemek ve yeni bir kalp krizini önlemek amacı ile de kullanılır. Ritim bozukluğunun tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kolesterol düşürücü ilaçları (statinler)

Statinler kan kolesterolünüzü düşürür veya kontrol eder. Kan kolesterol düzeyinizi düşürerek yeni bir kalp krizi veya inme atağını engelleyebilirsiniz.

Kalp ritmini kontrol eden ek ritim düzenleyici ilaçlar, kaygı düzeyinizi azaltmak için antidepresanlar veya idrar sökücü ilaçlar da verilebilir. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalı ve doktorunuz söylemedikçe tedaviyi bırakmamalısınız.

Diğer tedaviler

Kalp krizini tedavi etmek için koroner arter bypass grefti operasyonu da yapılabilmektedir. Koroner bypass sırasında tıkalı olan damarınızı açmak için doktorunuz aracılığı ile tıkalı olan bölgeye kan götürmesi amaçlanır.

Yaşam tarzı değişikliği: En az ilaçlar ve uygulanan stent işlemleri kadar önemli bir konu da kalp krizi geçiren insanların sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeleridir. Bu amaçla sigaranın bırakılması, düzenli egzersiz yapılması, sağlıklı beslenme, ideal kilonun korunması, stres yönetimi öneriliyor. Bu yaşam tarzı değişiklikleri kalp krizinin tekrarlamasını önlemede hayati önem taşıyor.

Acil Tedavinin Hayati Önemi Var

Kalp krizi tanısı konulduktan sonra acil tedaviye başlanması gerekiyor. Bu tedavinin iki amacı var; Kalp krizi nedeniyle yaşam kaybını engellemek ve kalp kasının zarar görmesini önlemek.

Kalp krizi nedeniyle olan ölümlerin en büyük nedeni, ölümcül kalp ritim bozuklukları. Bunlar kalp krizinin ilk saatlerinde daha çok görülüyor. Bu nedenle kalp krizi tanısı alan hastanın koroner yoğun bakım ünitesine yatışı yapılıyor. Burada kalp işlevleri makinelerle sürekli izleniyor ve olası bir düzensizliğe hemen müdahale edilebiliyor.

Kalp krizi tedavisinde diğer önemli amaç, tıkanan damarın açılarak kalp kasının zarar görmesini engellemek. Eğer kalp krizinin ilk 1 saati içerisinde damar açıcı tedavi uygulanabilirse, kalp kasının zarar görmesi büyük ölçüde engelleniyor. Bu nedenle tedavide ilk 60 dakika “altın saat” olarak adlandırılıyor.

Damar daha uzun süre tıkalı kalırsa, kalp kası geri dönüşsüz şekilde hasar görüyor ve hasta kalp krizini atlatsa bile uzun dönemde kalp yetmezliği gelişebiliyor. Bu ise uzun dönemli sağ kalım ve hayat kalitesi için çok olumsuz bir faktör.

Hastane Sonrası Bakım Çok Önemli

Kalp krizi sonrası bakım ve tedavi çok önemli. İkinci bir kriz her zaman çok daha büyük risk taşıyor. Bu nedenle hasta taburcu olmadan önce detaylı bir risk değerlendirmesi yapılıyor. Kalp krizine yol açan faktörlerin tümü gözden geçiriliyor ve bunları ortadan kaldırmaya yönelik girişim planlanıyor.

Bu bakımda, yaşam tarzı değişiklikleri, rehabilitasyon, diyet danışmanlığı ve ilaç tedavilerinin yer alması gerekiyor. Bu aşamada hastanın hekimiyle yakın irtibatını kesmemesi, eğitim sürecini aksatmaması ve tedavisinin bir parçası olması gerekiyor.

Kalp krizine yol açan etkenlerle yeterince mücadele edilmezse, kalp krizinin tekrarlama olasılığı yüksek. Sigaranın bırakılması, düzenli ve kontrollü biçimde egzersizlerin yapılması, uygun diyet ile ideal kiloya ulaşılması, yüksek tansiyon, diyabet hastalığı, kan yağları yüksekliğinin tedavi edilmesi büyük önem taşıyor.

Ayrıca verilen ilaç tedavilerine uyum sağlanması ve aksatılmaması da uzun dönem sağ kalımı ve yaşam kalitesini olumlu etkiliyor.

Источник: https://www.acibadem.com.tr/kalpsagligimerkezleri/kalp-krizi/

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Sebepleri | Cilt Bakımı

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalp krizi kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu gelişen krizdir. Şiddetli ani olarak gelişen kalp krizi dikkat edilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Dünya üzerinde en çok görülen sağlık sorunlarının başında gelen kalp krizi nedir, kalp krizi belirtileri ne yapılması gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Kalp krizi belirtileri dikkate alındığında risk faktörü büyük oranda azalmaktadır.

Kalp krizi türleri: Bilmeniz gerekenler

Kalp krizi ciddi bir sağlık riski oluşturur ve yaşamı tehdit edebilir. Koroner arterlerdeki tıkanıklık, kalbe giden kan akışını bozduğunda ortaya çıkar ve bu da kalıcı hasara neden olabilir.

Üç tip koroner arter hastalığı, kalp krizine yol açabilir. Bunlar:

 • ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMI)
 • ST segment olmayan yükselmeli miyokard enfarktüsü (NSTEMI)
 • koroner arter spazmı

Bu yazıda, bu üç hastalık tipini, risk faktörlerini kalp krizi belirtilerini ve nasıl tedavi edildiğini anlatmaya çalışacağız. Yazımıza ilk olarak kalp krizi nedir sorusuna cevap vererek başlayabiliriz.

Koroner arterlerde bir tıkanma meydana geldiğinde kalp krizi oluşur.

Koroner arterler kalbe kan göndererek çalışmasına izin verir. Bir miyokard enfarktüsü olarak da bilinen kalp krizi, koroner arterlerde bir tıkanıklık geliştiğinde ve kalbe kan akışını kısıtladığında ortaya çıkar.

Yağ, kolesterol ve diğer maddeler biriktiğinde ve kan damarlarında plak denilen çökeller oluşturduğunda tıkanmalar meydana gelir. Bu plaklar zaman içinde hasar görebilir ve trombositleri serbest bırakabilir.

Trombositler kanın pıhtılaşmasına neden olabilir ve sonunda kan akışını engelleyen bir plak etrafında toplanabilirler.

Bu tıkanıklıklar kan akışını kısıtlayarak, kalp kaslarına zarar verebilir. Hasarın şiddeti tıkanıklığın büyüklüğüne bağlı olacaktır. Kan kalbin önemli bir bölümüne ulaşmadığında, hasar daha geniş olacaktır.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi belirtileri çok çok öncelerden yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Kalp krizi belirtileri mutlaka dikkate alınmalıdır. İlk olarak küçük belirtilerle kendini kalp krizi zamanla daha şiddetli ağrılar ile kendini gösterir. Kalp krizi belirtileri ve yapılması gerekenler sizin daha az risk görmenizi sağlayacaktır.

 • Kalp Krizi Belirtisi Göğüs Ağrısı
 • Kalp Krizi Belirtisi Nefes Darlığı
 • Kalp Krizi Belirtileri Tansiyon
 • Kalp Krizi Belirtileri Mide Bulantısı
 • Kalp Krizi Belirtileri Terleme
 • Kalp Krizi Belirtileri Baş Ağrısı

Kalp Krizi Nasıl Olur

Kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu oluşan kalp krizi nasıl olur sorusu sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Kalp damarlarının tıkanması ve daralması ani kalp krizine neden olur.

Kalp Krizi Türleri Türleri

Bir kalp krizi, aşağıdaki koroner arter hastalığı tiplerinden biriyle sonuçlanır:

STEMİ

Bir STEMI kalp krizi şiddetlidir ve hemen dikkat gerektirir.

Bu ataklar, koroner arter tamamen tıkandığında ortaya çıkar ve kanın geniş bir alana ulaşmasını engeller. Bu, kalp kasına giden ilerleyici hasara neden olur, bu da sonunda kalbin çalışmasını durdurabilir.

NSTEMI

NSTEMI kalp krizi, koroner arter kısmen bloke olduğunda ve kan akışı ciddi şekilde kısıtlandığında ortaya çıkar. STEMI kalp krizinden daha az tehli iken, kalıcı hasara neden olabilirler.

Koroner arter spazmı

Bu spazmlara ayrıca sessiz kalp krizi veya dengesiz anjin denir. Kalp damarına bağlı arterler kalbe kan akışını önleyerek veya kısıtlayarak meydana gelirler.

Semptomlar kalıcı hasara neden olmaz ve diğer koroner arter hastalığı tiplerinden daha az şiddetlidir.

Hazımsızlık gibi küçük bir rahatsızlık için koroner arter spazmını kullanmak mümkündür. Bununla birlikte, bir koroner arter spazmına sahip olmak, daha şiddetli bir kalp krizi geçirme riskini artırabilir.

Kalp Krizi Tedavi

Sebebi ne olursa olsun, tüm kalp krizleri derhal tıbbi yardım gerektirir. Kullanılan tedavi, koroner arter hastalığının tipine bağlı olacaktır.

Çoğu durumda, tıp uzmanları, saldırının türünü veya şiddetini belirlemeden önce derhal tedaviyi uygulayacaklardır. Bu tedavi şunları içerebilir:

 • Daha fazla kan pıhtılaşmasını azaltmak için aspirin
 • Oksijen terapisi
 • Kan akışını desteklemek için nitrogliserin
 • Göğüs ağrısını azaltma çabaları

Bir doktor kalp krizi tipini belirledikten sonra, kan akışını uyarması için daha fazla tedaviye ihtiyaç vardır. Altta yatan koroner arter hastalığı daha az şiddetli olduğunda, şu ilaçlar kullanılır;

 • Tıkanmalara neden olan kan pıhtılarının çözülmesine yardımcı olan trombolitik ilaçlar olarak da bilinen pıhtı kırıcılar
 • Ayrıca pıhtılaşmayı önleyen antikoagülanlar olarak da bilinen kan incelticiler.
 • Sağlıklı kan akışını sürdürmeye ve basıncı düşürmeye yardımcı olan ACE inhibitörleri gibi tansiyon ilaçları.
 • Düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü azaltabilen statinler.
 • Kalbin iş yükünü ve göğüs ağrısını azaltabilen beta blokerler.
 • Doktorlar ayrıca perkütan koroner müdahale yapabilirler. Bu, daraltılmış veya tıkanmış koroner artere ince bir tüp veya kateterin sokulmasını içerir. Tüpün ucu şişirilir, arterde daha fazla alan yaratır, böylece daha fazla kan kalbe ulaşabilir.
 • Bazı durumlarda, prosedür sırasında bir stent de eklenir. Bu küçük metal cihaz, gelecekteki tıkanıklıkları önlemek için tasarlanmıştır.
 • Ciddi durumlarda cerrahi gerekebilir. En sık görülen tip, bir kan damarının vücuttaki başka bir yerden tıkalı artere taşınmasını içeren bir koroner arter baypastır. Eklenen damar, kanın tıkanıklık etrafında akmasına ve kalbe ulaşmasına izin verecektir.

Kalp Krizi İyileşme

Kalp krizi tipine, ciddiyetine ve nasıl tedavi edildiğine bağlı olarak iyileşme önemli ölçüde değişebilir.

Bir kişi genellikle bir hafta içinde normal aktivitelere dönebilir. Bununla birlikte, altta yatan koroner arter hastalığı daha şiddetli olduğunda, kalp krizinden kurtulmak aylar sürebilir.

Herhangi bir kalp krizi sonrasında, doktor genellikle bir kişinin sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmesini ve başka bir saldırı riskini en aza indirmesini öğreten kardiyak rehabilitasyonu tavsiye eder. Fiziksel aktivite ve diyet düzeylerindeki değişiklikler önerilebilir.

Kalp Krizi Geçirme Riski Olanlar

Yüksek tansiyon kalp krizi riskini artırabilir.

Bazı insanlar kalp krizlerine karşı daha savunmasız olabilir. Ortak risk faktörleri şunlardır:

Yüksek tansiyon kalp krizi riskini artırabilir.

Bazı insanlar kalp krizlerine karşı daha savunmasız olabilir. Ortak risk faktörleri şunlardır:

 • yüksek tansiyon
 • obezite veya fazla kilolu olmak
 • zayıf bir diyet, özellikle bir trans veya doymuş yağ oranı yüksek
 • Düşük fiziksel aktivite seviyeleri
 • sigara tütünü
 • Yaşlılık
 • diyabet veya yüksek kan şekeri seviyeleri
 • Bir aile kalp hastalığı öyküsü

Kalp Krizi Geçirmemek İçin Ne Yapılır

Bir kişi kalp krizi geçirme riskini şu yollar ile azaltabilir:

 • Haftada en az 150 dakika egzersiz
 • Stresi azaltmak
 • Sigara içmemek
 • Sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, baklagiller, fındık ve yağlı balıklar açısından zengin bir diyet yemek
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak

Kalp Krizi Ne Kadar Sürer

Kalp krizine neden olan belirtilerin ortaya çıkması ve göğüs ağrısı ile kendini gösteren kalp krizi kişiden kişiye değişiklik göstermesine karşın 15 ile 20 dakika kadar sürebilir. Dinlenmek yada derin derin nefes almak kalp krizinin durmasını ve geçmesini sağlayabilir. Bazı hastalarda göğüs ağrısı, sol kolda uyuşma ve sırt ağrısı süresi daha uzun olabilir.

Kalp krizi her zaman önlenebilir değildir, çünkü genetik bir faktördür. Bununla birlikte, basit yaşam tarzı değişiklikleri ile bir insan kalp krizi risklerini azaltmaya yönelik önemli adımlar atabilir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/kalp-krizi/

Kalp Krizi Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi – Belirti.net

Kalp Krizinin Belirtileri ve Stent Tedavisi

Kalp krizi, kalbi besleyen atardamarlar olan koroner arterlerin ani olarak tıkanması sonucunda kalp kasının yeterince oksijen alamaması ve bu durumda kalp dokusunun hasara uğraması olarak tanımlanabilir.

Koroner arterlerde farklı nedenlerle meydana gelen sorunlar, kalbi besleyememelerine ve fiziksel aktiviteler ya da ruhsak stres yaşanan durumlar gibi kalbin artan oksijen ihtiyacını karşılayamamalarına yol açar. Oksijen ihtiyacının karşılanamaması ise kalp kasında olması gereken kasılmaların olmamasına yol açar ve kalp krizi olarak isimlendirilen klinik durum, sağlık sorunu ortaya çıkar.

Kalp krizi, kalbi besleyen atardamarların çeşitli nedenlerden ötürü tıkanmaları neticesinde ortaya çıkan, kalp kasının yeterince oksijen alamadığı ve kalbin hasar gördüğü durum olarak tanımlanabilir.

Kalp krizi ölüm nedenleri sıralamasında hem dünya çapında hem de ülkemizde ilk sıralarda bulunan bir neden olarak görünmektedir. Dolayısıyla kalp krizi sorununu yakından incelemek ve kalp krizi geçirme ihtimali yüksek olan kişileri belirlemek, önlem almalarını sağlamak yerinde olacaktır.

Kalp Krizi Türleri

Kalp krizi ya da tıp dilinde kullanılan adıyla miyokard enfarktüsü (MI), kalbi besleyen üç atar damardan birisinin tam ya da tama yakın tıkanması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalığın çeşitleri buna göre ve hastada görülen belirtilere göre incelenebilir.

Angina Pektoris

Kalbi besleyen damarların daralması ya da tıkanması nedeniyle kalbin yeterince oksijen alamaması durumunda ortaya çıkan göğüs ağrısıdır. Aslında bir kalp krizi olmayan Angina Pektoris, genellikle kalp krizinin belirtisi olarak ortaya çıkan bir sorundur.

Bu sorunla karşılaşan hastaya ilkyardım önlemleri alarak yardımcı olan kişinin hastayı sakinleştirmesi ve hareket etmesini önlemesi yerinde olur. Hastayı oturtmak veya mümkünse yatmasını sağlamak, giysilerini gevşetmek, gerekirse CPR yapmak da ilkyardım uygulamaları arasında sayılabilir. Hastanın en kısa sürede sağlık kuruluşlarına ulaştırılması gerekir.

İlerleyen yaş, kalp krizi riskini yükselten önemli etkenlerden birisidir.

Akut Miyokard Infarktüsü

Kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetersiz kan akışı olması, yeterli oksijen alamaması nedeniyle ölmesi, kasara uğraması neticesinde ortaya çıkan sağlık sorunudur. Myokard kasının görevini yapamadığı ve vücuda yeterli kanın pompalanamadığı durum olarak tarif edilebilir.

Hastaya yardım eden ve ilkyardım konusunda deneyimi olan kişinin hastayı sırt üstü yatırması ve hareket ettirmemesi uygun olur. Hastanın endişelerini gidermek, solunum problemi (varsa) başını yükseltmek, mümkünse oksijen vermek de uygulanabilecek ilkyardım yöntemleri arasında sayılabilir. Solunumun ve kalbin durduğu durumlarda CPR uygulaması yapılır.

ST Yükselmeli Kalp Krizi (STEMI)

Kalbi besleyen atardamarda tam tıkanıklık olması halinde ortaya çıkan klinik tablodur. Angina Pektoris durumunda ortaya çıkan göğüs ağrısına benzeyen bir ağrıya neden olur ama ağrı çok daha şiddetli ve uzun süren bir ağrıdır.

Kalp elektrografisinde (EKG) ST yükselmesi gözlemlenir.

Kalp krizi nedeniyle meydana gelen ölümlerin büyük çoğunluğu ilk 1 saat içinde gerçekleştiğinden, kalp krizi riski taşıdığını bilen ve bu türde göğüs ağrısıyla karşılaşan kişinin, en kısa sürede hastaneye başvurması gerekir.

Genellikle göğsün orta kısmında baskı ve sıkışma tarzında hissedilen göğüs ağrısı ile bu ağrıyla birlikte ortaya çıkabilen ya da tek başına görülebilen nefes darlığı, kalp krizinin en önemli belirtileridir.

ST Yükselmesi Olmayan Kalp Krizi (NSTEMI)

Damarda oluşan darlığın tam olarak tıkanıklığa neden olmadığı ama yine de kalbin beslendiği bölgede hasar meydana geldiği durumlarda söz konusu olan kalp krizi çeşididir.

Angina Pektoris durumunda ortaya çıkan göğüs ağrısına benzeyen bir ağrıya (yer ve yayılım açısından) neden olur, ağrı yarım saatten uzun sürer ve çok daha şiddetlidir.

Tedavisine hemen başlanır ama ST yükselmeli kalp krizinde olduğu gibi damarın hemen balon/stent veya pıhtı eritici ilaçlarla açılması gerekmez.

Kalp Krizi Nedenleri

Dünya da ve ülkemizde en sık görülen ölüm sebepleri arasında yer alan kalp krizi, farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Kalp kriziyle karşılaşma riskini yükselten, kalp krizine yol açabilen başlıca nedenler şunlardır:

 • İlerleyen yaş kalp krizi geçirme riskinin yükselmesine neden olmaktadır.
 • Sigara kullanımı kalp krizi nedenleri/riski yükselten faktörler arasında gösterilen bir etkendir.Hayatınızı sonlandırmanın en kolay yollarından birisi, kalp krizi gibi ölümcül sağlık sorunlarına yol açabilen sigara kullanımını sürdürmektir.
 • Yüksek tansiyon da kalp krizi riskini artıran faktörlerden birisidir.
 • Diyabet, kalp krizine yol açabilen nedenler arasında ilk sıralarda yer alan bir faktördür.
 • Erkekler kadınlara oranla kalp krizi geçirme riski daha yüksek olan kişiler. 50 yaşındaki bir erkekle 60 yaşındaki bir kadının kalp krizi geçirme ihtimallerinin yaklaşık olarak aynı olduğu söylenebilir.
 • Aile öyküsü ve kalıtım, kalp kriziyle karşılaşma riskini artırabilen etkenler. Örneğin babası 55 yaşından önce kalp krizi geçirmiş olan kişinin kalp kriziyle karşılaşma ihtimali/riski artıyor.
 • Obezite ve fazla miktarda tuz, yağ, şeker alınmasına yol açan kötü beslenme alışkanlıkları, şişmanlık, kalp krizi riskini artıran önemli etkenler olarak gösteriliyorlar. Bu durumlar kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine, kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık sorunuyla karşılaşılmasına ve sonuçta kalp krizi geçirilmesine yol açabilen durumlar olarak kabul ediliyorlar.
 • Stres, depresyon, sosyal izolasyon ve yaşam kalitesinin düşük olması, kalp krizi riskini yükselten faktörler arasında gösteriliyorlar.
 • Fiziksel aktivite eksikliğinin yanı sıra çok hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak da kalp krizi sorunuyla karşılaşılması ihtimalini yükselten etkenler arasında bulunuyorlar.

Kalp Krizi Tanısı

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler kalp krizi şüphesi yaratmak ve/veya teşhis koymak için yeterli belirtiler olabilir. Yine de tanıyı kesinleştirmek, kan testleri, EKG, kalp anjiyografisi, kalp ultrasonografisi gibi yöntemlerle kalp krizi tanısı koymak gerekir.

Kalp krizi tedavisinde kullanılan yöntemler, Bypass ameliyatı, balon anjiyoplasti yaparak damarı genişletmek ve stent takmak, pıhtı eritici veya kan sulandırıcı ilaçların kullanıldığı yöntemler olarak sıralanabilirler.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi tedavisi sürecinde krizin türüne, hastanın durumuna ve gösterdiği belirtilere, dile getirdiği şikâyetlere bakılarak farklı yöntemlerden faydalanmak gerekebilir.

Bypass ameliyatı, balon anjiyoplasti yaparak damarı genişletmek ve stent takmak, pıhtı eritici veya kan sulandırıcı ilaçların kullanıldığı yöntemler, kalp krizi durumunda başvurulan tedavi yöntemleri olarak gösterilebilirler.

Источник: https://www.belirti.net/kalp-krizi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.