Kalp Nakli Olmayı Bekleyen Çocukların Feryadı!

Çocuklarda ve Bebeklerde Kalp Deliği Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Kalp Nakli Olmayı Bekleyen Çocukların Feryadı!

Kalp deliği, bebeklerde genelde doğumsal olarak meydana gelir iken, erişkinlik döneminde de kalp krizi sonrası ortaya çıkabilir. Kalbin dört adet bölmesi bulunur ve bu bölmelerin ikisi kulakçık, ikiside karıncık olarak adlandırılır.

Kalp deliği kulakçıklar arasında veya karıncıklar arasında delik olmasına verilen addır. Kulakçıklar arasında bulunan deliğin tıp dilindeki adına atriyal septal defekt, karıncıklar arasında bulunan deliğin adına da ventriküler septal defekt denir.

Kalp deliği genellikle bu şekilde iki tip kendi başlarına olabildiği gibi diğer kalp anomalileri ile birlikte de görülebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda kalp deliği belirtileri

Bebeklerde oluşan kalp deliği doğuştan olduğu zaman, genelde bu şekilde en sık görülen bir durum olarak karşımıza çıkar ve belirtileri doğumdan hemen sonra görülebilir veya bebeklik döneminde çocuğun büyümesi aşamasında kendini belli edebilir.

Bebeklerde görülen kalp deliğinin en sık görülen şikayetleri, hızlı nefes alıp verme, çabuk yorulma, emmeyi kısa sürede bırakma, nefes alıp verirken morarma, sık öksürme, sık akciğer enfeksiyonu gibi belirtiler görülebilir iken, bebeklik dönemini geçmiş yürümeye başlamış çocuklarda efor sarf etme sırasında çabuk yorulma ve sık sık oturup dinlenme gibi annelerin dikkatine çekebilecek belirtilerdir.

Bebeklerde kalp deliği nasıl teşhis edilir?

Doğuştan kalp deliği olan çocuklarda veya bebeklerde belirtiler genelde iki farklı şekilde meydana çıktığı gibi, birincisi sessiz ve hiç bir bulgu vermeyen, ikincisi ise üstte yazılan belirtiler ile meydana çıkar. Bu bebeklerde tanı doğumdan sonra iyi bir muayene yapıldığında duyulan ciddi derecedeki üfürüm ile tespit edilir ve bundan sonra, teşhisin tam konulabilmesi için bazı tetkikler istenebilir.

Fakat çocukta hiç bir belirti yok ise muayene esnasında herhangi bir bulguya bazen rastlanmaz. Bu çocuklarda ileri ki yaşlarda sıkıntılar ortaya çıktığında kalp deliği teşhisi konulur.

Bebeklerde veya çocuklarda kalp rahatsızlıkları tanısı genelde duyulan üfürümler sonucu konulabilir iken, üfürümün nedenini saptayabilmek için ilk yapılacak test ekokardiyografi testi (kalp ultrasonudur).

Çocukların hiç bir sıkıntısı olmasa bile, iki yaşına kadar bir çocuk kardiyolojisi kontrolünden geçmesi erken tanı için oldukça önemlidir.

Anne karnındaki bebeğin kalp deliği teşhisi

Bebeğin kalp anomalisi ile doğup doğmayacağını tespit edebilmek amacı ile son yıllardaki teknolojinin geliştirdiği bazı ekokardiyografik yöntemler bulunmaktadır.

Fetal ekokardiyografi denilen yöntem ile gebeliğin 16’ıncı haftasından sonra, anne karnındaki bebek muayeneleri esnasında fetal ekokardiyografi görüntüleme sistemi ile bebeğin kalbindeki gelişimin incelemesi yapılır ve herhangi bir anomali var ise bu fetal ekokardiyografi tetkikinde meydana çıkabilir ve bu durum anneye anlatılır.

Fakat bu yöntemin başarısı yüzde yüz olmayabilir veya bazen anlaşılmayabilir. Bebeklerdeki bazı kalp anomalileri hamileliğin son dönemlerinde meydana çıkabilir. Bu nedenle fetal ekokardiyografinin hamilelik döneminde bir iki kere yapılması gerekebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda kalp deliği tedavisi

Doğuştan kalp deliği olan bebeklerde, iyi bir muayene ve tetkikler ile hastalığın ciddiyeti anlaşalabilir ve bulunan delik bazen hemen kapatılır iken bazende beklemek gerekebilir. Hemen kapatılması gereken deliklerde cerrahi müdahalenin hemen yapılması gerekmektedir.

Son yıllarda yeni doğan ve bir yıllık bebeklerde görülen kalp anomalileri oldukça başarılı ve rahat bir şekilde ameliyat edilebilmektedir.

Bebeklerdeki kalp deliği zamanında tedavi edilmez ise daha büyük sorunlara neden olabileceğinden bir an önce tedavisinin yapılması oldukça önemlidir.

Çocuklarda kalp deliği ameliyatı nasıl yapılır ?

Çocuklarda kalp deliği tedavisi

Doğuştan kalp deliği olan bebeklerin bazı durumlarda hemen tedavi edilmesi gerekir. Bazı çocuklarda bazı kalp deliği iki yaşına kadar kendiliğinden kapanabilir. Bu çocuklarda kalp deliği çok fazla sıkıntı yapmaz ve iki yaşına kadar kapanabilmesi söz konusu olan deliklerde ilaç tedavisine ve hemen ameliyat yapılmasına gerek olmayabilir.

Fakat bu çocuklarda düzenli aralıklar ile ekokardiyorafi takibi yapılması uygun görülür.

Doğuştan kalp deliği olduğu teşhisi konulur ve illede açık kalp ameliyatı gerekir ise çocuk ameliyata hazırlanır ve çocuğun dolaşımı ve solunumu durdurulup tüm bunlar kalp akciğer makinesine bağlanır.

Çocuğun göğüs kafesi açılarak kalbe ulaşılır ve kalp içindeki deliği sentetik yamalar ile kapatma işlemi yapılarak hastalığın tedavisi tamamlanmış olur.

Çocuk kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-kalp-deligi/

Kalp nakli bekleyen hastanın yaşadıkları film oldu

Kalp Nakli Olmayı Bekleyen Çocukların Feryadı!

Gaziantep'te ailesiyle birlikte yaşayan 21 yaşındaki Yusuf Eneç, 2011 yılında gün içinde basit işlerini yaparken yorulduğunu fark ederek doktora başvurdu. 5 kardeşin 4'üncüsü olan ve iki kardeşini kalp rahatsızlığı nedeniyle kaybeden Yusuf'a gittiği 8 ayrı hastanede tam olarak teşhis konulamadı.

Son olarak gittiği bir genel cerrahın yönlendirmesiyle kardiyoloji servisine başvurduğunda, genetik yatkınlık nedeniyle kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Ancak geçen zaman içinde rahatsızlık ilerledi, 'Diyate Kardiyomiyopati' (kalp kasının bozulması) gelişti. İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne se edildi.

2011 yılında İzmir'e gelen Yusuf Eneç için zorlu tedavi dönemi başladı. 7 aylık bir sürecin sonunda 2012 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztekin Oto ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla total yapay kalp nakli yapıldı, 3 yıl boyunca hayatına bu şekilde devam etti.

Hastanede kalp nakli bekleyen 3 genç hastadan biri olan Yusuf'un diğer iki arkadaşı, nakil için organ beklerken öldü.

BİRÇOK ÖĞRENCİYE DERS KONUSU OLDU

Tedavi süresince Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde birçok öğrenciye ders konusu olan Yusuf Eneç, yapay kalp takıldıktan sonra Tıp Fakültesi o zaman 4'üncü sınıf öğrencisi olan Metin Biçer ile tanıştı.

Metin Biçer hikayesinden etkilendiği, bir yıl boyunca yakından ilgilendiği Yusuf'un yaşadıklarına şahit oldu. Aynı zamanda sinemayla da ilgilenen Biçer, Yusuf Eneç'in hikayesini senaryolaştırıp kısa film çekmek istediğini söyledi.

Yusuf, organ bağışına yardımı dokunacağını düşünerek teklifi kabul etti. Bu sırada 24 Haziran 2015 tarihinde Yusuf'a uygun kalp bulunarak nakledildi.

Metin Biçer, kalp naklinin ardından kurduğu ekiple, bağış kalple hayata bağlanan gencin yaşadıklarını 2 yıl süren çekimle 18 dakikalık kısa filme dönüştürdü.
 

'BÜTÜN HASTALARIN HİKAYELERİ BİZİ ETKİLİYOR'

Yusuf Eneç'in hayatının kendisini çok etkilediğini belirten Metin Biçer şunları anlattı:”Aslında sadece Yusuf değil, burada karşılaştığımız bütün hastaların hikayeleri bizi etkiliyor. Ben tıp eğitiminin yanı sıra sinemayla ilgileniyorum. Aslında benim için ikisi birbirinden ayrılmayacak bir bütün.

Ben tıpta bize özel bir durum olduğuna inanıyorum. Burada çocuğunun doğumunu bekleyen ya da ölüm haberini alan bir baba, tedavi olmak için gelenleri, organ nakli bekleyenleri, umutlarını, acılarını, korkularını görüyoruz. Bu yaşadıklarımızı sinema sanatı ile anlatmak istedim.

Dolayısıyla aklımda sürekli böyle bir kısa film çekme fikri vardı. Yusuf ile tanışıp hikayesini öğrenince aklımdaki fikir de kesinleşmiş oldu.” Film çekimi sırasında çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını belirten Metin Biçer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle maddi sıkıntılar büyük boyuttaydı.

Bu süreçte bazı kuruluşlar sponsor olmayı teklif etti. Ancak ben bu filmin kamu spotu olmasını istemedim. Belirli bir çerçeveye sıkışmasını istemedim. Kendi imkanlarımızla tamamladık. İlk gösterimini Rektörlük binasında gerçekleştirdik. Hayatında bu hikaye gibi anları yaşamış olanlar gözyaşlarını tutamadı.

Hatta filmi izledikten sonra organ bağışına olan bakış açılarının değiştiğini söyleyenler oldu. Bu anlamda filmin başarıya ulaştığını düşünüyorum.”
Türkiye'de organ bağışı konusunda yeterli duyarlılığın olmadığına dikkat çeken Metin Biçer şunları söyledi:

“En önemli neden dini inançlar ya da yanlış bilgilendirme. Bu konuda hem Diyanet İşleri Başkanlığı, hem de Sağlık Bakanlığı çok sıkı çalışma içerisindeler.

Bizde yaşarken yapılan bağışlar, kadavradan yapılan bağışlara oranla daha yüksek. Ancak yurt dışında bu oran tam tersi. Bazı organlar sadece kadavradan alınabilir.

Örneğin kalbi yaşayan bir insandan nakletmek mümkün değil. Bu nedenle kadavradan bağış çok önemli.”

Kısa filme konu olan Yusuf Eneç de artık koşabildiğini ve tamamen sağlıklı olduğunu belirterek, organ bağışının önemine dikkat çekti. Eneç, “Bu konuda duyarlılığı artırmak gerek. Zaten film teklifini de organ bağışı için yapılan çalışmalara bir nebze olsun destek olmak için kabul ettim. Nakil bekleyen bir babanın, bir annenin evladı, bir kadının kocası, bir kızın sevgilisi olabilir. Bu herkesin başına gelebilir. Organ toprak olacağına başka birine can verebilir” diye konuştu. Hastalığı nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kaldığını söyleyen Yusuf Eneç şöyle dedi:

“Lise birinci sınıftayken teşhis konuldu ve Gaziantep'ten İzmir'e se edildim. Sürekli kontrol altındaydım. Yapay kalp takıldıktan sonra 1 yıl boyunca steril ortamda kalmak zorundaydım. Dolayısıyla eğitimim yarım kaldı.

Buradaki doktorların, hemşirelerin ve öğrencilerin yönlendirmesi ile lise öğrenimimi açıktan tamamladım. Gaziantep'e ailemin yanına gittiğimde hava değişimi nedeniyle rahatsızlanıyorum. Dolayısıyla 1-2 haftadan fazla kalamıyorum. Artık doktorlarım da gitmemi istemiyorlar.

Burada yaşayabilmek için de iş arıyorum.”

Источник: https://www.haberekspres.com.tr/izmir/kalp-nakli-bekleyen-hastanin-yasadiklari-film-oldu-h102396.html

Kalp Nakli : Geçmişten günümüze neler oldu? – Bilimma Bilim Haberleri

Kalp Nakli Olmayı Bekleyen Çocukların Feryadı!

Kalp nakli, günümüzde pek çok insanın hayatını kurtaran önemli bir ameliyattır. Pek çok insan kalp nakli beklerken organ bağışçısı olanlar ise bu insanlara tekrar hayat vermektedirler.

Aslında kalp nakli çok eski bir uygulama değildir. 1960’lı yıllardan itibaren günümüze gelişerek gelmiştir. İlk denemelerin bir şempanzeden insana yapılmıştır.

Şempanzeden insana kalp nakli

İlk kalp nakli denemesi 1964 yılında cerrah James Hardy tarafından, hasta Boyd Rush üzerinde denenmiştir. Daha önce başka doktorlar tarafından şempanzeden yapılan böbrek transplantasyonlarından esininlenen Dr.

Hardy, aslında hastanedeki beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastadan kalp almak istemiştir. Ancak Yasal çerçeve uygun olmadığı için gerçekleşmemiştir.

Bu nakil sonucunda hastaya nakledilen şempanze kalbi hastanın vücudunda 60 (kimi kaynaklarda 90) dakika boyunca çalışmıştır.

Kaynak : https://www2.umc.edu/Education/Schools/Medicine/Clinical_Science/Surgery/Dr__James_D__Hardy.aspx

İlk insandan insana kalp nakli

İnsandan insana ilk kalp nakli ise Güney Afrika Cape Town’da Dr. Christiaan Barnard tarafından  gerçekleştirilmiştir. 25 yaşında ölen bir kadından alınan kalp, 55 yaşındaki Louis Washkansky’nin vücuduna aktarılmıştır. Bu kalp naklinden sonra hasta Louis Washkansky 18 gün hayatta kalmıştır.

Dünyanın pek çok yerinde ses getiren bu çalışmanın ardından, kalp nakli pek çok yerde yapılmıştır. Ancak, kalp naklinin sonrası yaşama süresi çok kısa olduğu için 1968’de 100 kişiye yapılan kalp naklinin 1970’de 18 kişiye düşmüştür.

Doku uyumu çalışmaları ve bağışıklık baskılayıcı ilaç çalışmaları ile 20 yıl kadar sonra kalp naklinin tekrar canlı bir konuya dönüşmüştür.

Kaynak: http://columbiasurgery.org/heart-transplant/brief-history-heart-transplantation

Türkiye’de ilk kalp nakli

Türkiye’de ilk kalp nakli ise 1968 yılında gerçekleştirilmiştir. Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 22 Kasım 1968 yılında Op.Dr. Kemal Bayazıt tarafından gerçekleştirilen bu kalp naklinin dönemin teknikleri açısından başarılıydı.

Ancak hasta, doku uyumsuzluğu problemlerinden ve bağışıklık baskılayıcı ilaçların henüz geliştirilmemiş olmasından dolayı 18 saat sonra yaşamını kaybetti.  Dr.

Bayazıt Türkiye’de kalp cerrahisinin gelişmesi anlamında önemli çalışmalar ortaya koymuş önemli bir bilim insanıydı.

2017 yılında ise öğrencilerinden Prof. Dr. Deniz Süha Küçükaksu Dr. Kemal Bayazıt’ı anlattığı “Kalbin son imparatoru” adlı eserinde biyografisini ele aldı.

Kaynak : https://neokuyorsun.com/kitap/kalbin-son-imparatoru-dr-kemal-bayazit-bir-kalp-cerrahinin-yasam-oykusu

Görsel

Türkiye’deki ikinci kalp nakli

Türkiye’deki ikinci kalp nakliyse Dr. Kemal Bayazıt’ın operasyonundan 24 saat sonra Dr. Siyami Ersek tarafından İstanbul’da gerçekleştirildi. Haydarpaşa Göğüs Cerrahisi’nde gerçekleştirilen nakil operasyonunda Ersek bir trafik kazasında ölen 55 yaşındaki bekçinin kalbini 26 yaşındaki bir gence nakletti. Ancak bu hastada 39 saat sonra yaşamanı yitirdi.

Kaynak: http://www.siyamiersek.gov.tr/HastaneIcerik.aspx?p=992afe0f-f66e-441e-9021-d561fe675696

İlk pediyatrik kalp nakli

İlk pediyatrik kalp nakli 1984 yılında 4 yaşındaki bir çocuğa ilk yapıldı. Kalbin nakli başarılı oldu. Önceki yıllarda da yine çocuklara kalp nakilleri yapılmıştı.

Ancak yetişkinlerle aynı sebepten yani doku reddi sebebiyle bu hastalar yaşayamamışlardı.

Tolypocladium inflatum mantarından elde edilen siklosporin (cyclosporine) önemli bir bağışıklık baskılayıcı olarak geliştirildi ve başarılı kalp nakilleri yapılmaya başlandı.

1984 yılında ilk başarılı pediyatrik kalp naklini olan bu çocuk daha sonra 1989’da yine kalp nakliyle kalbi değiştirilmiştir. 2006 yılında ise başka sağlık sorunlarından dolayı yaşamını kaybetti.

Kaynak: http://columbiasurgery.org/heart-transplant/brief-history-heart-transplantation

Polonya’da ilk kalp nakli ve Dr. Zbigniew Religa

National Geograpich’in fotoğrafıyla tanıdığımız Zbigniew Religa Polonya’da ilk kalp nakllini yapan cerrahtır. Gerçekleştirdiği başarılı operasyonun ardından 23 saat geçtikten sonra çekilen fotoğrafında dikkatli gözlerle hasta takip monitörünü takip etmektedir. Fotoğrafın diğer bir dikat çeken ayrıntısı ise , arka köşede uyuya kalmış asistanıdır.

Religa, 2009’da akciğer kanseri sebebiyle yaşamını kaybetmiştir. Kalp naklinin gerçekleştirdiği hastası ise hala yaşamaktadır.

Kaynak : http://www.zmescience.com/other/great-pics/zbigniew-religa-picture/

Источник: https://www.bilimma.com/kalp-nakli-gecmisten-gunumuze-neler-oldu/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.