Kalp Ritmi Bozukluklarında İlaçsız Tedavi Mümkün

Aritmi Tedavi Edilebilir Mi ?

Kalp Ritmi Bozukluklarında İlaçsız Tedavi Mümkün

Aritmi kalpteki ritim bozukluğudur. Normal bir kalp dakikada 50 ila 100 kez atmaktadir. Aritmi ya da anormal ritimlerde böyle bir düzen yoktur. Aritminin birkaç türü vardır.

Kalp atışları dakikada 50’den azsa normalin altında sayılmaktadır. Buna bradikardi denilir. 100’den fazla olursa da normalden hızlı sayılmaktadır. Buna da taşikardi (kalp çarpıntısı) denilmektedir.

Peki aritmi neden olur ? Aritminin tedavisi var mıdır ?

Kalpte Ritim Bozukluğu (Aritmi) Neden Olur ?

Kalbin kasılmasını sağlayan elektrik sinyalleri (impuls) belirgin bir yol izlemelidir. Bu sinyallerin bir şekilde engellenmesi aritmiye yol açmaktadır. Sağlıklı bir kalp dinlenirken dakikada 60-100 atar. Sağlam vücutta bu sayı azalır. Örneğin atletlerde dinlenirken 60’ın altında atmaktadır.

Sağlığı bozan kötü alışkanlıklar doğal olarak kalp atış hızını da etkilemektedir. Aritminin birçok farklı nedeni olsa da kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı ve sağlıklı yaşama hedeflenmelidir. Aritmiye neden olan durumlar:

Bir de hatırlatma: aritmi normal, sağlıklı kalplerde de görülebilir.

Aritmi Belirtileri Neler ?

Kalpte oluşan aritmi hiç belirti göstermeden yıllarca sürebilir. Sorun doktorun yapacağı nabız muayenesi ya da elektrokardiyogram ile anlaşılır. Aritmi belirteleri aşağıdaki gibidir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Göğüste vuruş hissi
 • Baş dönmesi veya sersemlik hissi
 • Bayılma
 • Nefes darlığı
 • Göğüste rahatsız bir his
 • Zayıflık ve yorgunluk

Taşikardi ve Bradikarti belirtelerine göre ayrıldığı zaman problemin tespiti daha kolay olur:

Taşikardi Belirtileri Neler ?

 • Nefes kesilmesi
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Göğüste çırpınma
 • Ani güçsüzlük
 • Sersemlik

Bradikardi Belirtileri Neler ?

 • Göğüs ağrısı (Anjin)
 • Konsantrasyon problemleri
 • Şaşırma
 • Egzersiz yaparken zorlanma
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Bayılma

Aritmi Nasıl Anlaşılır ?

Aritmiyi ya da aritmiye neden olan faktörleri belirlemek için bazı testler yapılmaktadır. Bu testler:

 • Elektrokardiyogram
 • Holter monitörü
 • Olay monitörü
 • Gerilim testi
 • Ekokardiyogram
 • Kalp kateterizasyonu
 • Kalp elektrofizyolojisi
 • Eğik masa testi

Aritmi Tedavisi Var Mıdır ?

Aritmi

Aritmi tedavisi sorunun türüne ya da seviyesine göre değişmektedir. Kalpte ritim bozukluğu bazen tedavi gerektirmez. Bazen ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale yapılır. Kimi zaman yaşam tarzını değiştirmek bile yeterlidir. Aşağıda aritmi için uygulanan tedavi yöntemlerini sıralıyoruz:

İlaç Tedavisi: Aritmi tedavisinde kullanılan ilaçlar beta – bloker içermektedir; bu ilaçlar kalp atışlarını kontrol altına alıyor. Kan sulandırıcılar ya da antiplateletler diğer seçeneklerden. Bunlar kan pıhtılaşmasından, kalp krizinden korur.  Kan sulandırıcıların en iyi bilinen örneği aspirindir.

Yaşam Tarzınızı Değiştirme Kalbe İyi Gelir: Aritminin bazı aktiviteler sırasında arttığını hissediyorsanız o aktivitelerden uzak durmalısınız. Sigarayı bırakmalı, alkol tüketimini azaltmalısınız.

Kafein de kalp atış hızını etkilemektedir. Bazı insanlar kafeine çok duyarlıdır; belirtiler çay, kahve tüketimiyle artabilir. Soğuk algınlığı ya da öksürük ilaçları alırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Çoğu reçetesiz satılan bu ilaçlarda kalbin çalışmasını etkileyen bileşenler olabilir.

Elektriksel Kardiyoversiyon Tedavisi: İlaçlar işe yaramadığı zaman kardiyoversiyon tedavisi önerilebilir. Hafif bir anestezinin ardından göğüse elektrik şokları verilir. Şoklarla kalp normal bir ritme kavuşturulur.

Pacemaker: Pacemaker kalbe küçük elektrik uyarıları yollayan bir araçtır. Bu uyarılarla kalp normal ritimde atmaya başlar. Pacemaker kalbin çok yavaşladığı durumlarda, göğüs kafesinin dış kısmından uygulanır. Halk arasında kalp pili olarak da bilinir.

ICD ya da defibrilatör: Aritminin en riskli türlerinden ikisi ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyontur. Defibrilatör yöntemiyle bu sorunlardan kaynaklanan ritim bozuklukları düzeltilebilir.

Defibrilatörün birkaç türü vardır. Antitaşikardik olan kalp ritmi çok yüksekse uygulanır. Kardiyoversiyon çok düşük seviyeli bir enerji şokudur.

  Kalp atışları teh yaratacak hızdaysa veya anormalse defibrilasyon uygulanabilir.

Kateter ablasyon: Bazen genel bazense lokal anestezi yardımıyla bölge uyuşturulur. Kateter yardımıyla kalbe girilir. Riskli vakalarda veya ilaç tedavisi işe yaramıyorsa soruna bu yöntemle müdahale edilebilir.

Kalp ameliyatı: Maze ya da labirent denen yöntemle kalbin içinde önceden belirlenen alanlara girilir. Yine elektrik akımı uygulanır. Ameliyat sonrası pacemaker kullanmak gerekebilir.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/aritmi-tedavi-edilebilir-mi/

Çocuklarda Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi |Doç Dr Osman Özdemir

Kalp Ritmi Bozukluklarında İlaçsız Tedavi Mümkün

Kalpte yapısal bozukluk olsun ya da olmasın, kalbin kasılmasını ve gevşemesini düzenleyen elektriksel ileti sistemindeki tüm bozukluklar “ Kalp Ritim Bozukluğu  ” olarak adlandırılmaktadır.

a-“ olumsuzluk ön eki olarak kullanılmaktadır ve bu nedenle “aritmi” (İngilizcede “arrhytmia”, Fransızcada “arythmie”)  ritimsizlik olarak açıklanabilir.

-dis” normal durumdan başkalaşma ön eki olarak kullanılmaktadır ve bu nedenle “disritmi” (İngilizcede “dysrhythmia”)  ritimde başkalaşma olarak tarif edilebilir. Ancak hem aritmi hem de disritmi, genel olarak kalp atışlarındaki düzensizlik ve eşitsizlik, yani Ritim Bozukluğu anlamında kullanılmaktadır.

Çocuklardaki Ritim bozukluğu ‘nun sıklığı ve klinik önemi yetişkinlerde görülenlerden farklıdır. Kalp Ritim Bozukluğu bebek ve çocuklarda kısmen nadir görülse de, bu problemlerin tanınması çok önemlidir.

Diğer taraftan Kalp Ritim Bozukluğu kalp hızı ile de alakalı bir konudur. Buna göre normal kalp hızı yaşa göre değişmektedir. Diğer bir ifade ile yaş küçüldükçe kalp atım hızı da artar.

Dolayısıyla, yetişkinler için kullanılan Bradikardi (dakikada 60 atımdan az) ve Taşikardi (dakikada 100 atımdan fazla) sınırları bebek ve çocuklar için söz konusu değildir. Bu nedenle, “Taşikardi’ de” hastanın yaş grubu için normalin üst sınırının üzerindeki kalp hızı değerleridir.

“Bradikardi ‘de” ise; yaşa göre normalin alt sınırının altındaki kalp hızı değerleridir. Yaşa göre istirahattaki normal kalp hızı değerlerini bilmek Ritim Bozukluğu tanımını yapabilmek için çok önemlidir.

İstirahattaki Kalp Hızının Yaşa Göre Normal Değerleri
YaşOrtalama (aralık)  YaşOrtalama (aralık)
Yenidoğan145 (90 – 180)4 yaş – 6 yaş108 (72 – 135)
6 ay – 1 yaş145 (106 – 185)6 yaş – 10 yaş100 (65 – 135)
1 yaş – 2 yaş132 (105 – 170)10 yaş – 14 yaş90 (65 – 130)
2 yaş – 4 yaş120 (90 – 150)14 yaş üzeri85 (60 – 120)

Kalp Ritim Bozukluğu Sebepleri

Kafeinli yiyecek ve içecekler (çay, kahve, çikolata, kola, enerji içecekleri), sigara, alkol, kokain ve diğer uyarıcılar, bazı diyet ilaçları, tiroid bezinin normalden fazla veya az çalışması (hipertiroidi ya da hipotiroidi), kansızlık, derin nefes alıp verme, kan şekeri düşüklüğü,  dolaşım şoku, ilaçlar (tiroid hormonları, astım, hipertansiyon, grip, depresyon, ritim düzenleyici ilaçların bazıları), doğuştan veya sonradan gelişen kalp hastalıkları, kalp yetersizliği, geçirilmiş büyük kalp ameliyatı ya da kalp krizi (enfarktüs), akciğer embolisi, kalp tümörleri ve genetik problemler çocuklarda görülen Kalp Ritim Bozukluğu  nedenleri arasında sayılabilir.

Çocuklarda Görülen Kalp Ritim Bozukluğu Türleri

Taşikardi, bradikardi, kalp atımlarında düzensizlikler, duraklamalar, erken vurular (ekstrasistoller), supraventriküler taşikardiler (SVT), Wolff-Parkinson-White (WPW) sendromu, ventriküler taşikardiler (VT), uzun QT sendromu, kısa QT sendromu, Brugada sendromu ve kalp ileti yollarının farklı düzeylerindeki bloklar kalp ritim bozukluklarındandır.

Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri

Bu bozukluklar çocuklarda çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, sebebi açıklanamayan epilepsi, baş dönmesi ve/veya bayılma gibi Çocuk Kalp Hastalığı Belirtileri ile ortaya çıkabilir. Bazen de hiçbir belirtiye yol açmaksızın ani ölüme neden olabilirler. Ayrıca, birinci derece akrabalarda genetik Ritim Bozukluğu olduğu için yapılan tarama tetkikleri ile disritmi tanısı konulabilir.

Kalp Ritim Bozukluğu Şüphesi Olan Çocuklarda Gerekli Tetkikler

Öncelikle elektrokardiyografi (EKG) çekilerek kalp ritmi incelenmelidir. Özellikle hasta doktora ya da hastaneye ulaştığında şikâyeti devam ederken çekilecek EKG’nin tanısal değeri fazladır.

 Maalesef hastaların çoğunda EKG çekilene kadar aritmi geçtiği için EKG çekilse bile çoğunlukla normal bulunur.

EKG çekilmesi mümkün değilse olay anında çocuğun bir dakikalık nabız sayısının belirlenmesi ve kan basıncının ölçülmesi de tanıya yardımcı olabilir.

Ayrıca çocuğun şikâyetine göre bazı ileri tetkikler yapılabilir. Bunlar Ekokardiyografi (EKO), 24 saatlik Holter ile EKG izlemi, anlık olay kaydediciler, eforlu EKG (egzersiz) testi ve elektrofizyolojik çalışma olarak sayılabilir.

Kalp Ritim Bozukluğu Olan Çocuklar İçin Öneri Ve Tedaviler

Bu hastalar çay, kahve, kola, çikolata ve sigara tüketimi ile stres (gerilim) ve uykusuzluktan kaçınmalıdırlar. Tiroid, astım, grip ve depresyon ilaçları gibi çarpıntı ile ilişkisi gösterilmiş ilaçları doktor kontrolünde kullanmalıdırlar.

Kalp Ritim Bozukluğu sırasında çocuk sakinleştirilerek uzandırılmalı, derin nefes alması ve ıkınması sağlanmalıdır.

Bu hastaların boyundaki atar damarına tek taraflı masaj yapılması (sadece büyük çocuklarda) veya yüzünün buzlu-soğuk suyla yıkanması atağı sonlandırabilir.

Buna rağmen kalp ritim bozukluğu devam ediyorsa hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli ve oraya ulaşır ulaşmaz da EKG çekilmelidir.

Bayılmaya neden olan kalp ritim bozukluğunun ani ölümle sonuçlanabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle disritmi şikâyeti olan çocuklar Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Kalp Ritim bozukluğunun tipine göre bu hastaların bir kısmı ilaç tedavisi verilmeksizin izlenirken, bir kısım hastaya ise tekli veya çoklu ritim düzenleyici ilaç başlamak gerekebilir. Kalp ileti yollarının farklı düzeylerindeki bloklar için kalıcı kalp pili (pacemaker) takılabilir, böylece kalp hızı istenilen seviyede tutulabilir.

Tekrarlayıcı, devamlı veya ani ölüm riski taşıyan ventriküler taşikardili hastalarda yerleştirilebilen kardiyoversiyon-defibrilatör (ICD) kullanılması etkin bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca çocuklardaki bazı ritim bozukluklarının kalp kateterizasyonu ve elektrofizyolojik çalışma (EPS) sırasında sıcak veya soğuk yakma (ablasyon) gibi Ameliyatsız Kalp Tedavi Teknikleri ile kesin olarak tedavisi de mümkündür.

İletişim Bilgileri:

Kalp Ritim Bozukluğu ve Diğer Çocuk Kalp Hastalıkları İle İlgili Her Türlü Soru İçin bize Ulaşın:

https://drosmanozdemir.com/bize-ulasin/

Doç Dr Osman Özdemir, Çocuk Kardiyoloji Uzmanı

Tel: +90 (312) 287 89 98

Adres: Kızılırmak Mahallesi 1450. Sokak, Ankara Ticaret Merkezi (ATM) A Blok Ofis No: 8 (2.kat) Çukurambar / ANKARA, 06510 Çankaya/Ankara

İlgili Linkler:

Çocuk Kalp Hastalıkları İle İlgili Daha Geniş Bilgi İçin:

https://drosmanozdemir.com/konu/cocuk-kardiyoloji/

Источник: https://drosmanozdemir.com/kalp-ritim-bozuklugu/

Aritmi (Kalpte Atım Bozukluğu) – Kardiyoloji

Kalp Ritmi Bozukluklarında İlaçsız Tedavi Mümkün

Kalbin normal elektriksel aktivitesi sinüs nodu denen bölgenin elektriksel aktivitesi sonucu olmaktadır. Kalp atımlarını düzenleyen elektriksel uyarıların düzgün çalışmaması sonucunda kalbinizin çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz atmasına neden olur. Bu duruma aritmi denir.

Kalp kaslarının düzenli şekilde çalışmasını sağlayan etken, bir elektrik sinyalidir. Kalpte normal olarak bu elektrik akımını doğuran belli bir odak ve onu ileten belli yollar vardır.

Belli bir rota izleyerek dağılan bu düzenli akım sayesinde kalp normalde dakikada 60-80 civarı düzenli kasılma yapar ve kan pompalar. Bu akımın doğuşunu veya iletilişini engelleyen her türlü etken ritim bozukluğuna neden olabilir.

Bu etkenler kalbin kendisinden de kaynaklanabildiği gibi kalpte hiçbir sorun olmadığı halde dış faktörlerden de kaynaklanabilir.

Ritim bozukluğu kalbin normalden daha hızlı, daha yavaş veya düzensiz çalışması gibi şekillerde ortaya çıkabilir. Normal olarak kabul edilen dakikada 60-80 olan nabız değeri 100'ün çok daha üstüne çıkabilir ve/veya düzensizleşebilir.

Kalpte Ritim Bozukluğunun Belirtileri

 • Çarpıntı hissi
 • Göğüs kafeslerinin içinde bir şey atlıyor veya bir kuş kanat çırpıyormuş hissi,
 • Kalp atışlarında tekleme,
 • Kalbin duraklayıp tekrar çalışıyormuş hissi vermesi,
 • Nefes alamama,
 • Fenalık hissi,

Daha seyrek olarak Ritim bozukluğuna bağlı baş dönmesi, göz kararması, bayılma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ritim bozukluklarının tehli bazı türleri, özellikle kalbin yapısal sorunlarıyla bir araya geldiğinde ani ölüm sebebi de olabilmektedir.

Nabız Atışı İçin Normal Kabul Edilen Değerler

Nabzın normal değeri istirahat halindeki bir insanda dakikada 60-80 iken, bazı insanlarda sürekli 50 gibi biraz aşağıda veya 90-100 gibi biraz yukarıda olması mutlaka bir hastalık veya sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Bazı insanlar yapısal olarak böyledir ve eğer eşlik eden başka yakınmalar yoksa, bu değerler olağan değer olarak kabul edilir.

Ayrıca nabzın uykuda 40’lı değerlere inmesi gibi; heyecan ve stresle 100’lü değerlerin üzerine çıkması, hatta yorucu hareketlerle 150 civarı değerlere ulaşması da olağan olarak yorumlanır.

Düzensiz Vuruşlar (Ekstrasistol) Hastalık Belirtisi Midir?

Zaman zaman sağlıklı insanlarda da atriyum veya ventrikül gibi değişik kalp boşluklarından kaynaklanan düzensiz vuruşlar (ekstrasistol) olabilmektedir. Bu tip belirtirlerin hastalık boyutunda bir ritim bozukluğu olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir.

Ekstrasistol denilen düzensiz vuruşlara, eğer kalp yetersizliği veya benzeri yapısal kalp sorunları eşlik etmiyorsa, genellikle herhangi bir teh arz etmezler ve rahatsızlık veren bir çarpıntı hissine neden olmadığı sürece tedavi gerektirmezler.

Ritim Bozukluğu Farklı Türlerde Görülebilir

Ritim bozukluğu diye tek bir hastalık yoktur. Ritim bozukluklarının onlarca farklı türü ve her türün de farklı önemi bulunmaktadır.
Ritim bozukluklarının kalpte başka hiçbir sorun olmaksızın;

 • Sadece stres,
 • Uyku bozuklukları,
 • Çay – Kahve – Alkol tüketiminin fazla olması,
 • Tiroid bezinin fazla çalışması,
 • Ciddi kansızlık,
 • Kullanılan bazı ilaçlar

gibi dış etkenlerle tetiklenen zararsız türleri olmakla birlikte, ritim bozukluğunun hayati tehye neden olan türleri de bulunmaktadır.

Birçok şey aritmiye( Ritim Bozukluğu ) neden olabilir;

 • Bir anda meydana gelen bir kalp krizi,
 • Bir önceki kalp krizinden dolayı kalp dokusundaki bozukluk,
 • Kardiyomiyopati gibi kalp yapısındaki değişiklikler,
 • Koroner arter hastalığı,
 • Yüksek kan basıncı,
 • Diyabet,
 • Aşırı aktif tiroid bezi (hipertiroidi),
 • Sigara içme,
 • Çok fazla alkol veya kafein içme,
 • Uyuşturucu,
 • Stres,
 • İlaçlar,
 • Diyet takviyeleri ve bitkisel tedaviler,
 • Elektrik şoku,
 • Hava kirliliği

Ritim Bozukluğunda Yapısal Faktörler

Dış etkenlerin yanı sıra kalpte ritim bozukluğuna neden olan yapısal sorunlar da bulunmaktadır.

Kalpte, kapak, damar veya kas sorunları gibi çoğunlukla sonradan edinilen hastalıklar olabildiği gibi, ailesel geçişli yani genetik kökenli ritim sorunları da görülmektedir.

Genetik geçişli ritim sorunları arasında, doğumdan itibaren var olan fakat belirti vermeyen, spor, ani stres veya heyecan durumunda ortaya çıkabilen, sibutramin içerikli zayıflama ilaç kullanımlarında, bazı allerji, mantar hastalığı ilaçları ve antibiyotiklerin kullanımı sonrasında kalp durması nedeniyle ani ölüme yol açabilen türleri bulunmaktadır.

Bu nedenle, özellikle kitlesel sorumluluk taşıyan pilotluk veya ağır vasıta şoförlüğü gibi yüksek riskli mesleklere başlayacak kişiler ile, sportif aktiviteye başlayacak gençlerin bu gözle incelemeden geçirilmeleri mutlaka gerekmektedir.

Dış faktörler olarak belirtilen çay, kahve, kola, uykusuzluk ve stres gibi tetikleyici unsurlardan kaçınmanın yeterli olmadığı hastalarda, altta yatan nedene göre doktor tarafından farklı medikal tedaviler uygulanmaktadır. Kalbin atış hızının fazla azaldığı ya da kalp kasılma sorunlarının olduğu hastalarda kalp pilleri (Pacemaker) kullanılmaktadır.

Atriyal Fibrilasyon denilen ritim bozukluğu kanın kalp içinde iyi hareket edemeyip koyulaşarak pıhtılaşmasına, bazı durumlarda da pıhtıdan kopan parçaların farklı damarları tıkamasına neden olabilmektedir. Bu risklere karşı doktor tarafından medikal tedaviye ek olarak kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Stres Ritim Bozukluğunu Tetikler

Ritim bozukluğunun asıl sebebi ne olursa olsun, stres tüm ritim sorunlarını olumsuz etkilemektedir.

Stresle başa çıkma, olaylara tepki verme alışkanlıklarının değiştirmesi, zihinsel ve bedensel gevşeme teknikleri konusunda eğitimlerin alınması ve uygulanması, ritim bozukluğunun pek çok türünde olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Stres ve olaylara abartılı tepki verme konusundaki yanlış zihinsel alışkanlıklar, çarpıntı ve ritim bozukluklarında çok önemli bir etkin olarak gözlemleniyor. Değerlendirme sırasında ritim sorununun altında psikolojik faktör de tespit edilmişse tedaviye mutlaka bu yönden de yaklaşmak gerekmektedir.

Ritim Bozukluğu Teşhisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ritim bozukluğu tek başına belli bir anlam veya teh ifade etmez. Bunun türü, sıklığı, kalpte buna neden olan veya eşlik eden başka bir sorun (kalbin kasları, kapakları veya damarlarında) olup olmadığı gibi noktalarla beraber değerlendirilmesi gerekir. Yaklaşım ve tedavi de ritim bozukluğunun türüne göre değişir.

Özellikle şikayet esnasındaki kalp elektrosunun (EKG) çekilebiliyor olması  hastalığın teşhisi için çok önemlidir.Diğer tetkiklerle beraber, özellikle Ritim Holteri tanıda yardımcı olmaktadır.

Ritim Holter, hastanın koluna veya kemerine takılın, 24-48 saat süreyle üzerinde kalan, bu süre zarfında kalp atışlarını takip ve kayıt eden, anormalliklerin dökümünü veren bir sistemdir.
Daha seyrek olan ritim bozuklukları için Transtelefonik EKG yöntemi uygulanmaktadır.

Şikayet sırasındaki kalp ritiminin tespitinde kullanılan bu yöntemle, hasta şikayet esnasındaki kalp elektrosunu bir cihazı göğsüne değdirip düğmesine basmak suretiyle çekebilir ve ilgili merkeze telefon yoluyla gönderip dökümünü sağlayabilir.

Çok daha seyrek olan ritim bozukluklarının tespit edilebilmesi ve o sırada olan bir düzensizliğin saptanabilmesi için cilt altına yerleştirilen, aylarca duran ve hastanın ritimini takip eden “Event Recorder” denilen mini cihazlar da kullanılmaktadır.

Elektrofizyolojik YöntemBazı ritim bozukluklarında, elektriksel düzensizliği üreten kalp içi odağı bulmak için Elektrofizyolojik uygulama yöntemine (EPS) başvurulmaktadır.

Anjiyografi işleminde olduğu gibi kasık damarlarından girilerek kalp içindeki değişik bölgelere ilerletilen elektrodlarla, tıpkı bir elektrikçinin kontrol kalemiyle tesisatı kontrol edişindeki gibi, sorunlu elektriksel odağın tespiti yapılır.

Sorunlu odak tespit edilince “Ablasyon” yöntemine yani radyofrekans enerjisi veya soğuk uygulayarak bu odağı ortadan kaldırmaya sıra gelir. Bu yöntemle ritim bozukluklarının türüne göre değişen başarı oranları söz konusudur.

Kalp pillerinin veya ihtiyaç olduğunda elektroşok yapmak suretiyle ritim bozukluğunu düzeltmesi için göğüste ciltaltına yerleştirilen “AICD” isimli mini cihazların kullanıldığı bazı özel ritim bozukluğu türleri de vardır.

Tanı:Aritmilerin tanısında hastanın öyküsü oldukça önemlidir. Aritmileri ve nedenlerini teşhis etmek için yapılan testler şunlardır:1.Elektrokardiyografi (EKG)2.Holter: Uzun süreli EKG kaydı 3.Efor Testi4.Ekokardiyografi5.Kardiyak kateterizasyon6.Elektrofizyoloji çalışması (EPS)

Tedavi:

Aritminin çeşidi ve ciddiyetine bağlıdır. Tedavide öncelikle nedenin ortadan kaldırılması gereklidir. Etken tedavi edilemiyor veya mevcut ritim iletim bozukluğu hayatı tehdit ediyorsa veya belirti veriyorsa tedavi gereklidir. Burada öncelikle istirahat, sakinleştirme, bazı özel manevralar gibi saptanan soruna uygun genel tedbirlerin alınması ve bunlar yeterli olamıyorsa ilaç tedavisi veya girişimsel (Pacemaker/ ablasyon/aritmi cerrahisi gibi) tedavilerin uygulanması önerilmektedir. Kalp hastalığı olmayanlarda gözlenen ve hastada yakınmaya neden olmayan ekstra atımların ilaç ile tedavisi önerilmemektedir.

Источник: http://centralhospital.com/TibbiBolumler/kardiyoloji/yontem/aritmi--kalpte-atim-bozuklugu-/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.