Kalp Sağlığını Nasıl Korumalı?

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur?

Kalp Sağlığını Nasıl Korumalı?

Kalp rahatsızlıklarına yakalanmamak için neler yapılmalıdır? Kalp sağlığı korumak için öneriler nelerdir? Kalp sağlığı hakkında bilgiler.

Sağlık hayatımızın yegane önemli bir etkenidir. Yaşamımızın her alanını etkiler, sağlıklı bir vücuda sahip olunmadığında akabinde, sağlık sorunlarıyla beraber yaşam kalitesi düşer ve hayattan beklentiler de bu doğrultuda azalır.

Bu nedenle daha sağlıklı bir ömür için, beslenmeye dikkat etmeli ve yaşam tarzında önemli detaylara yer verilmelidir. Kalp sağlığı da bu noktada oldukça önemlidir. Fakat, unutmamak gerekir ki kalp sağlığını sağlamak öncelikle tüm vücudu, organları vb.

durumları göz önünde bulundurarak, değerlendirmekten geçer. Kalp sağlığı dolaylı bir şekilde, vücudun genelinin etkeni ile geliştiği için tüm detayları bir arada göz önünde bulundurmak gereklidir.

Bu nedenle, kalp sağlığı nasıl korunur şeklindeki sorunuza, tüm vücut sağlığınızı; fizyolojik ve psikolojik hepsini korumakla geçtiğini bilmeniz gerekir.

Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Kalp sağlığını korumak akabinde, sağlığımızı genel olarak korumak adına, öncelikle yaşam tarzı gibi konularda değişiklikler yapmak gerekir. Yaş grubu, hastalıklar vb. etkenler doğrultusunda beslenme, diyet, spor, sosyal aktiviteler, psikolojik sorunlar vb. durumlar bir düzen içinde değerlendirmelidir.

Her birini bağlantılı olacak şekilde düzene sokmaya özen göstermek gerekir. Kalp sağlığı nasıl korunur, öncelikle stresten uzak kalmak ve sakin, eğlenceli bir bakış açısında sahip olmakla başlayabilirsiniz. Ayrıca, uzmanlar; ailesinde kalp hastası olanlar, kilo sorunu ve diyabet vb.

rahatsızlıklara sahip kişilerin, 30 yaşından sonra kontrol olmalarını önerirler. Kan ölçümleri, efor testi, kolesterol seviyesi vb.

Kalp sağlığı nasıl korunur, korumak için gerekli uygulamalar şöyle:

 • Sigara içenlerin mutlaka sigarayı bırakması gerekir. Sigara kadınlarda daha zararlı şeklinde uzmanlar açıklamalarda bulunmaktadır. Erken menopoz, kalp hastalıkları, akciğer rahatsızlıkları vb. durumlar gözlemlenir.
 • Beslenme düzenine özenle dikkat etmeniz gerekir. Kolesterolü dengeleyici besinler tüketin.
 • Kolesterol seviyesini dengeli tutmak adına; yağ tüketimi önem taşır. Bu nedenle hayvansal yağlardan uzak durun. Tereyağı vb. Yemeklerde, öğünlerde; zeytinyağı, soya yağı, Hindistan cevizi yağı vb. doğal işlenmemiş yağları tercih etmeniz önemlidir.
 • Kırmızı et tüketimi oldukça az olmalıdır. Bunun yerine, balık ve hindi, tavuk ( doğal-köy tavuğu olabilir ) şeklinde tercih edebilirsiniz.
 • Beslenmenizde; fasulye, mercimek, bezelye vb. kolesterolsüz besinler yer verilmelidir.
 • Yağsız ya da az yağlı doğal süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz.
 • Konsantre süt, sakatat, sosis, sucuk, salam vb. gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Beyaz un yerine, işlenmemiş kepekli un tüketimine dikkat edin.
 • Meyve ve sebze tüketimi oldukça önemlidir. Kalorisi düşük seviyedeki ve kolesterolsüz besinlere yönelmekte fayda vardır.
 • Günlük yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.
 • Kalp sağlığı nasıl korunur, bu noktada her şey de olduğu gibi meditasyon önemlidir. Yani hayatla ve kendinle barışık olmak. Stres ve üzüntülerden uzak durmak, aile içi huzursuzluk vb. olumsuz etkilerden kaçınmalısınız. Aile içinde ve kendinizle barışık olmalı, üzüntülerden kaçmalısınız. Kalp sağlığı öncelikle enerjik ve olumlu bakış açısına sahip olmak ile sağlanır.
 • İş yaşamında, çalışma arkadaşlarınız ile daha dengeli ilişkiler kurmalısınız. Böylece stres, gerginlik ve rekabet duygularından uzak durabilirsiniz.
 • Bel bölgesindeki kilo oranı dikkat etmeli ve genel kilo oranınızın yaşınıza, boyunuza orantılı olmasını sağlamalısınız.

Kalp Sağlığı İçin Beslenme Düzeni

Kalp sağlığı nasıl korunur aşamasında, beslenme ön plana çıkar. Araştırmalar sonucu Akdeniz tipi beslenmenin kalp sağlığını koruduğu tespit edilmiştir. Akdeniz ve ege tarzı besinler ve yemekler zeytinyağlı ve daha çok sebze ağırlıklı olduğu için, daha sağlıklı bir yaşam sağlamaktadır.

Bu nedenle özellikle, kalp sağlığınızı korumak ve sağlıklı bir ömür yaşamak için; beslenmenizde bu bölgelerin yemeklerine yönelebilirsiniz. Daha hafif ve sebze ağırlıklı olmasının yanında, mucizevi zeytinyağı ile beslenmek oldukça önemlidir. Ayrıca tabii ki balık vb. önemli besin değerlerini de almak gerekir.

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur, beslenmede yer verilmesi gereken besinler şöyle:

 • Yağ kullanımı; zeytinyağı, soğuk sıkım-işlenmemiş doğal bitkisel yağlar tercih edilmeli.
 • Meyve ve sebze tüketimi, içerdikleri vitaminler ile sağlığımızı korurlar.
 • Yağlı balıklar; somon, ton balığı, sardalya, alabalık gibi balık türleri Omega3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega3 yağ asiti ise vücut içinde şifa özelliğindedir.
 • Yağlı tohum içerikleri; ceviz, fındık, badem gibi besinler lif açısından zengin oldukları için yağ asitleri ile kalp ve vücut sağlığını korur.
 • Üzümsü tür meyveler; üzüm, yaban mersini, ahududu, böğürtlen, çilek vb.
 • Keten tohumu, yulaf ezmesi, yeşil çay, baklagiller, domates vb. şeklinde öğünlerinizde yer almalıdır.

You cannot print contents of this website.

Источник: https://faydalibilgin.com/kalp-sagligi-nasil-korunur/

Kalp sağlığını korumak için neler yapmalısınız?

Kalp Sağlığını Nasıl Korumalı?

Sağlıklı bir yaşam için ise dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stres ve sigaradan uzak durmak önem kazanıyor.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Dağdeviren, stresin kalp hastalıklarının görülme yaşını düşürdüğünü belirtirken, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının da kalp sağlığı üzerinde etkili olduğunu söyledi.

Dünyada ve Türkiye’de kalp sağlığının önemi her geçen gün artarken, TÜİK verileri de kardiyovasküler sebepli ölümlerin, tüm ölümlerin yüzde 43’ünü oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Bu istatistiğe göre, ülkemizde ölümlerin büyük ölçüde kalp damar hastalıklarından gerçekleştiği görülüyor. Prof. Dr. Bahadır Dağdeviren, 10-17 Nisan Kalp Sağlığı haftası vesilesiyle yaptığı açıklamada kardiyovasküler ölümlerin giderek daha genç yaşlarda görülmeye başladığını işaret ederek, kalp sağlığı ve hastalıklarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Stres, kalp sağlığını etkiliyor

Genel olarak eskiden erkeklerde 50, kadınlarda 60 yaş üzerinde kardiyovasküler risk artmaya başlarken, son zamanlarda erkeklerde 40, kadınlarda 50 yaş civarında bu riskin artmaya başladığı ortaya çıktı.

Giderek hem kalp damar hastalıklarından ölüm hem de kalp damar hastalıklarına yakalanma yaşı daha genç yaşlara doğru kaymaya başladı. Bunun başlıca sebebi olarak endüstriyel toplumun getirdiği stresli yaşam biçiminin yaygınlaşması ve beslenme alışkanlıklarında önemli değişiklikler gösterilebilir.

Yüzyıllar önce avlayıcı avcı toplum tarzından son yüzyılda artık rafine gıdaları tüketir bir yaşam biçimine döndük. Bundan dolayı da özellikle damar sertliği artık daha erken yaşlarda görülmeye başlandı.

Rafine gıdalar kalbe giden damarları tıkıyor

Kalp damar hastalıklarının daha genç yaşlara doğru kaymasının en önemli sebebi olarak beslenme tarzı ve hayat tarzında olan önemli değişiklikler üzerinde durulmaktadır.

Özellikle rafine besinler arasındaki; işlenmiş un, yağ, kremalı yiyecekler, hazır gıdalar, kızartma ve hayvansal doymamış yağ asitlerinden oluşan besinlerle beslenmek daha erken yaşta şeker metabolizmasını bozmakta, daha erken obeziteye neden olmakta ve kalp damar tıkanıklığına yol açmaktadır.

Yumurta ve kırmızı etin negatif etkisi yok

Kalp sağlığı için beslenme tarzını bizim çok aşina olduğumuz Akdeniz tipi beslenmeye çevirmek, yani daha çok rafine gıdalar ve unlu mamullerden uzaklaşıp zeytinyağı ağırlıklı, Ege ve Akdeniz mutfağından daha hafif gıdaları tüketmek ve bol bol yeşillik yemek oldukça faydalı.

Ayrıca kırmızı et, yumurta ve balık gibi kaliteli hayvansal proteinleri eksik etmememiz gerekiyor.

Aslına bakarsanız, bu besinlerin eskiden düşünüldüğü gibi kolesterolü yükseltmek ve kalp damar hastalıklarına yol açmak yönünden negatif etkileri yok.

Aksine bu tür kaliteli hayvansal proteinlerin tüketilmesi hem beyin gelişmesi hem kaslarımızın gelişmesi hem de vücut direncimiz açısından oldukça kıymetli.

Suçlu kolestrol değil

Kolesterol meselesine gelince, kolesterol vücudumuz için gerekli bir yapıtaşıdır. Ancak metabolizmamız gelişme çağındayken kolesterolün tüketimini dengelemek durumundayken; orta yaş ve ileri yaşlara geldiğimizde, kolesterol üretimi yine aynı şekilde devam ettiği halde vücudumuzun kolesterolü kullanma ihtiyacı giderek azalmaktadır.

Dolayısıyla kandaki kolesterol miktarı giderek yükselmektedir. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası, erkeklerde ise 30 yaştan sonra kolesterol düzeyleri artmaktadır. Artmış olan bu kolesterol ancak ve ancak nikotinle, stresle ve şekerle oksitlendiği takdirde damar duvarına sızarak damar sertliğine ve ‘aterom plaklarına’ yol açmaktadır.

Dolayısıyla burada sorumlu olan yüksek kolesterol değil, o kolesterolü zararlı hale getiren hayat tarzımız. Bununla birlikte yine de bazı hastalarda kolesterolü düşürmek için ilaç tedavisine de ihtiyaç duymaktayız.

Doğru spor tercihi önemli

Günümüzde daha şişman, şeker metabolizması daha erken bozulmuş, tansiyonu daha erken yükselen ve kalp damar hastalıklarına daha erken yakalanan bir nesil ortaya çıkmış durumda. Bunlardan etkilenmemenin en önemli yolu düzenli fiziksel aktivite göstermekten geçiyor.

Bu da yaklaşık olarak minimum haftada 150 dakika egzersiz yapmak anlamına geliyor. Ancak bu egzersizi halı sahada futbol oynamak veya basketbol maçı yapmak gibi düşünmemek gerekiyor.

Çünkü bu tarz aşırı zorlayıcı, yıpratıcı, yarışmalı egzersizler, haftada bir veya ayda bir yapıldığında kalp hastalıkları riski artırıyor. Bunun yerine, düzenli olarak yarışmasız tarzda hızlı tempolu yürüyüş, yavaş tempolu koşu, bisiklet çevirmek gibi çok daha az zorlayan sporlara yönelmek çok daha önemli.

Hiç şüphesiz, sigaradan uzak durulması da kalp sağlığı için çok önemli bir faktör. Bunun yanısıra, gençler arasında uyuşturucu kullanımının artması da büyük bir tehdit oluşturuyor.

Yapılan araştırmalar sentetik ya da doğal uyuşturucuların kalp damarlarının aniden büzüşmesine, ritim bozukluğuna, kalp damar hastalığının gelişmesine ve daha çocuk yaşta kalp krizleri ve ölümlere neden olabileceğini gösteriyor.

Bu nedenle bu sorunlarla mücadeleye daha fazla ağırlık verilmesi ve bu gibi maddelerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor.

Gençlerde görülen kalp hastalıklarının tedavi yöntemleri nelerdir?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/04/kalp-sagligini-korumak-2/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.