Kalp Ve Cinsel Yaşam

Kalp krizi geçiren kişi cinsel ilişki yaşayabilir mi?

Kalp Ve Cinsel Yaşam

Medical Park Fatih Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Bitigen, sağlıklı yaşam tarzı ile felç ve kalp krizi riskinin yüzde 80 oranında azaltılabileceğini belirterek, “Hastalar krizden sonra, ‘Cinsel hayatıma nasıl devam edebilirim?’ diye soruyor. Çapkınlık kesinlikle yasak, hafif kalp krizi geçirene bir hafta sonra cinsellik serbest” dedi.

Kalp krizi deyince aklımıza ilk olarak göğüs ağrısı gelir. Ama birçok insan özellikle şeker hastaları ve kadınlar göğüs ağrısı olmadan da kriz geçirebilirler.

Kiminde yorgunluk, mide bulantısı gibi şikâyetler olur, kalp krizinden şüphe edilmezse atlanabilir. Kiminde ise hiçbir şikayet olmaz. ‘Sessiz infarktüs’ denen bu durum ağrılısı kadar tehlidir. Medical Park Fatih Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

Atila Bitigen, kalp krizi ve sonrasında yapılacaklarla ilgili merak edilenleri anlattı.

Bu belirtileri dikkate alın!

Damarlardaki kolesterol plaklarının çatlaması ile kan pıhtısı oluşarak kalbi besleyen damarların tıkanması kalp krizine yol açar. Bu hayati durumun nerede başımıza geleceği bilinmez, evde işte yatakta veya çalışırken olabilir. Kalp krizinin en fazla görülen belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

* Göğüste bir ağrı ya da rahatsızlık,

* Nefes alamama, boğulma hissi,

* Panik ve ölüm korkusunun eşlik ettiği soğuk terleme,

* Mide ağrısı, hazımsızlık şeklinde belirti verebilir ya da göğüs ağrısına eşlik eden bulantı eşlik edebilir,

* Ani yorgunluk hissi, daha çok yaşlı hastalarda şuur kaybı görülebilir.

Kalbe giden yol mideden geçiyor

Kalp krizi, felç ve bacak damar tıkanıklığının en önemli sebebi ‘ateroskleroz’ yani halk arasında bilinen adıyla damar sertliğidir.

Hastalığa neden olan bazı sebepler değiştirilebilir ve değiştirilemez olarak ikiye ayrılır. Yaş, cinsiyet ve aile hikâyesi gibi genetik miras değiştirilemez.

Ancak sağlıklı yaşam tarzı gibi önlemlerle felç ve kalp krizi riski yüzde 80 oranında azaltılabilir.

Kolesterol, damar sertliğinin en önemli sebebidir. Kolesterol yüksekliğine, tansiyon, şeker ve sigara kullanımı da eklenince risk çok daha yüksek olur.

Tuzdan fakir liften zengin, balık ve zeytinyağının temel olduğu Akdeniz tipi beslenme en fazla önerilen diyettir. Kilo kontrolü, egzersiz veya ilaçla kolesterol düzeyinin düşürülmesi hayati önem taşır.

Ülkemizde genç yaşta kalp krizi geçirme riskinin Avrupa’dan yüksek olmasının sebebi, sigara veya nargile gibi tütün ürünlerinin kullanılmasıdır.

Doktora sorun, utanmayın!

Hastaların çoğu, krizi atlattıktan sonra ‘Nasıl beslenmeliyim?’ ve ‘Cinsel hayatıma nasıl devam edebilirim?’ sorularını yöneltiyor. Ağır kalp krizi geçirmiş, efor kapasitesi kısıtlı, yatakta uyurken bile nefes darlığı çeken hastalara cinsel aktivite önermiyoruz.

Hasta hafif bir kalp krizi geçirmiş ve efor kapasitesi iyiyse, stent takıldıktan 7 gün sonra cinsel ilişkiye izin veriyoruz.

Fakat gece hayatı, çapkınlık gibi kalbi aşırı zorlayan heyecanları ise kesinlikle yasaklıyoruz. Cinsel performans arttırıcı ilaçları da ilk 6 ay kullandırmıyoruz.

Hastalarımız için mahrem olan bu konuları doktorlarıyla açık konuşmasını ve uyarılarına kulak vermesini öneriyoruz.

Hafta iki kez balık yiyin

Yanlış beslenme alışkanlıkları, kalp ve damar hastalıklarının en önemli tetikleyicilerinden biridir. Bu nedenle yaşam tarzınıza özen göstermeniz gerekir:

– Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın,

– Yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirin,

– Süt ve süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olanlarını tercih edin,

– Beslenmenizde balığa daha çok yer verin, (Haftada en az 2)

– Kırmızı eti sınırlı tüketin. Salam, sosis, jambon, sucuk gibi tuz ve katkı madde oranı yüksek gıdalardan kaçının,

– Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin,

– Tam tahılları ve ürünlerini tercih edin, (Kahvaltılık tahıl ürünleri, kepekli, yulaflı ekmekleri, bulgur, makarna, pirinç gibi nişastalı besinler vb.)

– Kuruyemişten zengin beslenin,

– Şekerden kaçının, tuzu azaltın,

– Sigaradan kesinlikle uzak durun,

– Stres kalp hızı ve tansiyonu artırıyor. Bu nedenle kavga veya tartışmaya girmeyin.

Kürek çekin, gülle atmayın

Kalp krizi atlattıktan sonra tempolu bir saatlik yürüyüş, koşu, kros, yüzme, kürek çekme gibi hareketli sporları yapabilirsiniz. Ancak halter, gülle, vücut geliştirme ve ağırlık kaldırma gibi sporlar kalp açısından faydalı değildir.

Kalp hastalıkları kadın ve erkeklerde birinci ölüm nedeni

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/kalp-krizi-cinsel-iliski/

Kalp için önemli: Seks ve kardiyovasküler hastalıklar – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Kalp Ve Cinsel Yaşam

Kardiyovasküler hastalık hayatınızın birçok yönünü etkileyebilir ve bazı şeyleri kökünden değiştirebilir, ancak cinsel aktivitenin sonunda acı çekmeniz gerekmez.

Erken tarama, hayat kurtaran müdahaleler ve sofistike farmakolojik ürünler sayesinde milyonlarca insan kalp hastalığı teşhisi konduktan sonra aktif ve dolu dizgin yaşamaktadır. Bu cinsel yaşamı da içine alabilir. Her ne kadar kardiyovasküler hastalıkların fiziksel ve duygusal türleri, sıklıkla bir çiftin cinsel faaliyetlerine zarar verse de, sabırlı olmak için yeterli sebepler vardır.

Harvard’a bağlı Brigham Kadın Hastanesi’nde kardiyovasküler sağlık hizmetleri müdürü olarak çalışan Dr. Joanne Foody, “Cinsel aktivite ve cinsel işlev, hem erkek hem de kadınlar için kalp-damar hastalıkları ile ilgili önemli yaşam kalitesi sorunlarıdır” diyor.

Cinsel Aktivite Önündeki Engeller

Cinsel aktivite sıklığı ve kalitesi bir kişinin genel sağlığı ile sıkı sıkıya ilişkilidir. Kardiyovasküler hastalık belirtilerinin birçoğu cinsel hazzı azaltıyor.

Sorunlu kan dolaşımı, cinsel organlara ulaşan kan miktarını azaltır, bu da erkeklerde erektil zorluklara neden olabilir. Kadınlar vajinal uyarılma ve yağlama için gerekli kan akışına sahip olmayabilir.

Yüksek tansiyon, diyabet ve depresyon da cinsel istek ve tepkiyi engelleyebilir.

Kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da cinsel ilişkinin önüne bir set çekebilir veya orgazm zorluklarına neden olabilir.

Ancak, cinsel yan etkilerden dolayı kardiyak ilaçlarınızdan herhangi birini bırakmayı düşünmeyin bilen. Bunun yerine, farklı bir ilaç sınıfını veya farklı bir dozaj deneyebilir misiniz diye doktorunuza sorun. Dr.

Foody, “Sağlıklı bir kalp, eğlenceli bir seks hayatı için ilk ön koşuldur.” diyor.

Koroner arter baypas ameliyatından sonra, insanlar sıklıkla; iş ve aile gibi günlük yaşamın diğer yönlerine oranla; cinsel aktivitelere geri dönmenin daha zor olduğunu düşünürler.

Cerrahi sonrası rahatsızlık, zayıf benlik imajı ve aşırı koruyucu bir partnerin kaygısı, sık sık belirtilen engellerdir.

Bununla birlikte, bir kalp rehabilitasyon ve fizik tedavi programına katılan kişiler daha iyi geri dönme, daha fazla cinsel tatmin yaşama ve ameliyattan sonraki aylarda cinsel aktiviteye dönüş bildirme eğilimindedir.

Riskler: Gerçekler ve Hayaller

Cinsel ilişki sırasında başka bir kalp krizi geçirme veya ölme korkusu, birçok hasta ve eşi için kardiyovasküler bir olayın ardından yatak odasında oluşabilecek büyük bir handikaptır. Dr. Foody, “Medyada gösterilenlere rağmen, kalp krizi cinsel aktivite sırasında nadiren ortaya çıkmaktadır, çünkü bu süre içinde sarf edilen efor genellikle kısadır.”

Gerçekte, düzenli olarak bir partnerle, cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçirme olasılığı çok düşüktür. Fiziksel eforun başka bir türü olarak görülen seks, hafif veya orta şiddetli egzersiz kategorisindedir ve ev işi yapmak ya da iki kat merdiven çıkmakla eşdeğer görülmektedir.

Koroner arter hastalığı olan kişilerde, cinsel ilişkiden sonraki birkaç dakika veya saatte bir göğüs ağrısı atağı daha sık görülür. Ancak, anormal olarak sınıflandırılan anjin, tüm anjin ataklarının sadece % 5’inden daha azını oluşturur.

Özellikle göğüs rahatsızlığı semptomları yaşamadan egzersiz yapabilen kişilerde çok nadirdir.

Önemli bir uyarı olarak; anjin semptomlarını kontrol altına almak için nitrat kullanan erkeklerin sildenafil (Viagra) ve tadalafil (Cialis) gibi erektil disfonksiyon için ilaç kullanmaması gerekir.

Ek olarak, implante edilebilir kardiyak defibrilatör kullanan kişiler genellikle cinsel ilişki sırasında kalbinde oluşan şok sonucunda endişelenmektedir. Bu gerçekleşirse, partnerinize herhangi bir zarar veya acı vermeyecektir. Bununla birlikte, şok yaşayan herkes problemi bir kardiyolog ile tartışmalıdır.

Giderek İlerliyor

“Seks, kalp hastalığı olan insanların çoğunluğu için güvenlidir.” diyor Dr.

Foody, ancak bir kardiyak olay veya kalp durumunuzdaki bir değişiklikten sonra doktorunuzdan bir değerlendirme yapmasını istemeniz gerekir.

Kontrolsüz yüksek tansiyon, düzensiz anjin (göğüs ağrısı ile) veya ileri kalp yetmezliği gibi yüksek riskli kategorilerdeki insanlar, durumları yeterince tedavi edilene kadar cinsel aktiviteyi ertelemelidir.

Kalp hastalığı ile yaşarken, sağlıklı bir cinsel yaşamın sürdürülmesinin duygusal zorlukları ile uğraşmak, çok daha zor olabilir. İyi bir iletişim kurmak (doktorunuz ve eşinizle) burada da kilit noktadır.

Endişelerinizi ve fikirlerini ifade etmekten asla çekinmeyin.

Kendi doktorunuz sizi eğitici kaynaklara yönlendirebilir veya tatmin edici bir cinsel yaşama yeniden dönmenize yardımcı olması için gerekirse çiftlere danışmanlık hizmeti tavsiye edebilir.

Eğlenceye Dönüş

Kalp hastalığı teşhisi sonrası başarılı cinsel aktivite önerileri:

• Hem dinlendiğiniz hem de rahat olduğunuz bir zaman bulun. Yemek yedikten sonra iki saat beklemek en iyisidir.

• Rahat, tanıdık ve özel bir yer seçin.

• Seks öncesinde kullanmak için, doktorunuzun da tavsiyesi ve onaylamasıyla, reçeteli ilaçlar satın alın.

• Sarılmak ve okşamak, başlamak için daha rahat bir yol olabilir. Eğer semptom yaşamıyorsanız, hazır olduğunuz anda ve bildiğiniz şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz.

• Rahat ve bildiğiniz pozisyonları tercih edin. Üstte olacağınız bir pozisyonun daha fazla enerji gerektirdiğini unutmayın. Bu dönemde farklı pozisyonlar denemekten kaçınmalısınız.

• Partneriniz ile, endişelendiğiniz konular hakkında konuşun. İkinizin de yaşayabileceği ve yaşadığı duyguları anlayın.

https://www.health.harvard.edu/heart-health/matters-of-the-heart-sex-and-cardiovascular-disease

Источник: https://www.aysetolga.com/kalp-icin-onemli-seks-kardiyovaskuler-hastaliklar

Şeker hastalığı cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Kalp Ve Cinsel Yaşam

Kalp ve damarlarda hasara yol açan diyabet, cinsel yaşamı da olumsuz etkiliyor.

Kalp ve damarlarda hasara yol açan diyabet, cinsel yaşamı da olumsuz etkiliyor. Erkeklerde cinsel isteksizlik, boşalma sorunları ve ereksiyon sorunu ortaya çıkarken; kadınlarda ise vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik ve genital bölge enfeksiyonlarını tetikliyor.

Vücuttaki insülin eksikliği ve insülin direnci şeker hastalığına yol açar. Kan şekerinin uzun süre yüksek seviyede kalması, vücutta başta kalp ve damarlarda olmak üzere birçok probleme yol açar.

Diyabetin cinsel sorunlar yaratmasının başlıca sebebi damar hastalıklarına yol açmasıdır. Kalp damarlarında sorun yaratabilen diyabet, aynı şekilde genital bölge damarlarında da daralmalara yol açar.

ERKEK VE KADINDA HANGi SORUNLARA YOL AÇAR?

Er­kek­te da­mar ya­ta­ğı­nın iç yü­zü­nü dö­şe­yen en­do­tel hüc­re­le­ri­nin cin­sel fonk­si­yon­la­rı dü­zen­le­yen çok önem­li en­dok­rin bir ya­pı ol­du­ğu bi­lin­mek­te­dir. Er­kek­te cin­sel fonk­si­yon bo­zuk­la­rı bü­yük oran­da da­mar­sal kö­ken­li­dir.

Nor­mal erek­si­yon fonk­si­yo­nu; psi­ko­nö­ro­je­nik, da­mar­sal, ya­pı­sal ve hor­mo­nal kom­po­nent­le­rin bir bü­tün ha­lin­de ve ko­or­di­nas­yon­lu ça­lış­ma­sı so­nu­cu or­ta­ya çık­mak­ta­dır.

Da­mar sert­li­ği, di­ya­bet, hi­per­tan­si­yon, ko­les­te­rol yük­sek­li­ği, si­ga­ra gi­bi da­mar bü­tün­lü­ğü­nü bo­zan has­ta­lık ve du­rum­lar­da erek­si­yon bo­zuk­lu­ğu ile kalp da­mar has­ta­lık­la­rı sık­tır.

Ko­ro­ner an­ji­og­ra­fi ya­pı­la­rak ko­ro­ner kalp has­ta­lı­ğı ol­du­ğu sap­ta­nan  di­ya­be­tik er­kek ve ka­dın­lar­da cin­sel fonk­si­yon bo­zuk­luk­la­rı sık­tır. Er­kek­te en sık gö­rü­len cin­sel bo­zuk­luk, is­tek az­lı­ğı ve erek­til fonk­si­yon bo­zuk­lu­ğu­dur.

Tüm erek­til dis­fonk­si­yon­lu ki­şi­le­rin yüz­de 40'ı şe­ker has­ta­sı­dır. Tüm şe­ker has­ta­sı er­kek­le­rin yüz­de 30-40'ın­da im­po­tans (ik­ti­dar­sız­lık)  mev­cut­tur.

Di­ya­be­tin im­po­tan­sa ne­den ol­du­ğu­nun bi­lin­me­si de or­ga­nik bir ne­den ol­ma­dan psi­ko­lo­jik ola­rak ki­şi­yi olum­suz et­ki­le­ye­rek im­po­tan­sa ne­den ola­bi­lir. Psi­ko­lo­jik fak­tör­le­rin ya­nı sı­ra şe­ker has­ta­lı­ğı­nın yol aç­tı­ğı yay­gın da­mar ve si­nir ha­sa­rı; şe­ker has­ta­lı­ğı ile bir­lik­te var olan hi­per­tan­si­yon, obe­zi­te gi­bi du­rum­la­rın yol aç­tı­ğı tes­tos­te­ron ek­sik­li­ği de or­ga­nik im­po­tan­sa ne­den ol­mak­ta­dır.  Ka­dın­da da ay­nı şe­kil­de or­ta­ya çı­kan yay­gın da­mar­sal ve si­nir­sel ha­sar ka­dın cin­sel­li­ği­ni de olum­suz et­ki­le­mek­te­dir.

iŞTE EN ÖNEMLi NEDENLER…

Her iki cinste cinsel disfonksiyona (bozukluklara) yol açabilen durumlar başta şeker hastalığı olmak üzere kalp-damar hastalıkları, genitoüriner (idrar ve üreme yolları) hastalıklar, psikolojik ve psikiyatrik bozukluklar ve başta kanser olmak üzere diğer kronik hastalıklardır.

Erkekte sigara ve hormonal bozukluklar da önemli risk faktörüdür. Sigara erkek için önemli ve bağımsız bir risk faktörüdür. Kadında ise sigaranın cinsel yaşama etkisi belirsiz olmakla birlikte, genel sağlık durumunu etkileyerek olumsuz yönde rol oynamaktadır.

Kadınlarda diyabet ve hipertansiyonla, genital kuruluk arasında yakın bir ilişki söz konusudur.

DiKKAT! Cinsel problem yaşayan şeker hastaları, bu problemleri göz ardı etmeyip mutlaka doktora başvurmalıdır.

RiSKiNiZi NASIL AZALTIRSINIZ?

Diyabet riskinizi azatmak için beslenmenizde ve yaşam alışkanlıklarınızda bazı düzenlemeler yapmalısınız.
İşte dikkat etmeniz gereken noktalar…

– Ailenizde şeker hastası yaygın olarak görülüyorsa veya şeker hastalığı belirtilerine uygunsanız düzenli aralıkla doktora danışmalı ve gereken tahlilleri yaptırmalısınız. Eğer mevcut bir şeker hastalığınız varsa gecikmeden tedavisine başlamak oldukça önemlidir.

– Normal kilodaysanız ideal kilonuzu korumalı, şişmansanız bir an önce kilo vermeye çalışmalısınız.– Şeker tüketiminizi mümkün olduğu kadar azaltmalısınız. Özellikle sık sık çay ve kahve tüketen kişiler mutlaka bu içecekleri şekersiz içmelidirler. Ayrıca asit ve yüksek miktarda şeker içeren içeceklerden de kaçınmalısınız.

– Tansiyon hastası olup olmadığınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Şeker ve tansiyon hastalıkları birbirine tetiklediği için özellikle yüksek tansiyondan kaçınılmalıdır.– Günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde tuz tüketmelisiniz.

Ayrıca turşu, hazır yiyecekler gibi içerisinde yüksek oranda tuz barındıran yiyeceklerden uzak durmalısınız.– Öğünlerinizde sebze, kuru baklagil ve tam tahıllı yiyeceklere daha fazla yer vermelisiniz.– Yağ oranı yüksek yiyecekler yerine daha sağlıklı yiyeceklerde beslenmelisiniz.

– Vücuda büyük zararları bulunan sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmalısınız.

– Her gün mutlaka yaklaşık 45 dakika boyunca hızlı tempo ile yürümelisiniz. Düzenli spor ve egzersiz yapmak diyabet riskini yüzde 30 oranında azaltmaktadır.

Источник: https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/seker-hastaligi-cinsel-yasami-nasil-etkiler/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть