Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kalp Yetmezliği: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kan, kalp sayesinde vücuda dağılır ve dokulara ulaşır. Bunu da bir pompa vazifesi görerek yapar. Kalp yetmezliğinde ise kalp çalışmaya devam eder, ama yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz.

Tedavi edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır. Kan akımının azalması sonucu kalbin kasılma yeteneği kaybolur. Kasılamayan kalp, kanı pompayalamaz. Kalbin, vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir.

Bu sorun başka ciddi hastalıklara yol açabilir. Dokulara yeterli kan ulaşmadığı için oksijen de ulaştırılamaz. Kan akımındaki yetersizlik sonucu kan damarlarda birikir. Kalp kası zayıflamaya başlar ve böbrek su ve tuz tutulumunu artırır.

Kol, bacak ve akciğer gibi organlarda sıvı birikimi sonucu kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Kalp yetmezliği kalbi etkileyen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp kasında meydana gelen rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapaklarında sorun olması, alkol kullanımı, kalp yetmezliğine neden olurlar.

Damar sertleşmesi sonucu damarın esnekliği kaybolur. Sertleşmiş bir damara da kan pompalamak güçtür. Bu da kalbin yetersiz çalışması demektir. Damar sertliğinin bir başka etkisi de kalbe gelen kanın ve oksijenin azalmasına neden olmasıdır.

Kalp kasında iltihap oluşması ve tiroid bezinde fazla miktarda hormon salgılanması(hipertiroidi) kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalp kasında hasar çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar (kardiyomiyopati).

Kalp krizinde kalp damarının tıkanıklığı söz konusudur. Sonuçta o damarın beslediği kas tabakası ölür. Kalp krizi sonucu hasta yaşayabilirse o yerde kasılmayan kas tabakası meydana gelir. Bu da kalp yetmezliğine yol açar.

KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtilerini bilmek hastalığın ağırlaşmadan düzeltilmesi bakımından çok önemlidir. Bazı bulgular bize kalbin yetersiz kalmaya başladığını söyler. Bu bulgular:

 • Göğüste ağrı,
 • Kesik kesik nefes almak,
 • Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma,
 • Basit hastalıklara (nezle, soğuk algınlığı gibi) direnç gösterememek,
 • Ayak bileklerinin şişmesi,
 • İştah azalması nedeni ile kilo kaybı,
 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Kalbin ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı,
 • Akciğerlerde kan birikmesi

Bu bulgular başta hiçbir belirti olmadan aniden şiddetli bir güç harcandıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Hasta (hasta olduğunun hala farkında değilken) yokuş ya da merdiven çıkarken zorlanır. Sağlıklı gibi görünse de sık sık dinlenmek zorunda hisseder.

Çok yorulduğu bir günden sonra ayak bileklerinde şişlik(ödem) oluşur. Bu şişlik sabah saatlerinde iner, ve ilk başlarda hafif seyreder. Sonraları şiddetlenmeye başlar, ve hastanın el, ayak, ve yüzünde morarmalar meydana gelir. Çok basit hareketlerde bile nefes almada güçlük çeker.

Kan dokulara yeterince ulaşmadığından morarma da gittikçe artar. Bununla beraber akciğerde kan birikimi oluşabilir. Kalp yetmezliği nefes darlığı ya da yatarken nefes almada güçlükle kendini belli eder. Gıcık tarzında öksürüğe yol açar.

Ancak kalp yetmezliği muayene ve yapılan testler sonucu anlaşılabilir. Bazen kalp yetmezliği olduğu halde hiçbir belirti olmayabilir.

KALP YETMEZLİĞİ TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle hastanın sigara, alkol, ilaç kullanıp kullanmadığı hakkında bilgi alınır ve daha sonra kalp yetmezliğini belirlemede bazı testler yapılır.

Bu testler sonucunda kalbin bir kasılmada pompaladığı kan miktarı ve kalple akciğerin vücuda nasıl oksijen sağladığına bakılır.

Ayrıca hastaların egzersiz sırasında sarfettiği oksijen miktarını öğrenmek için efor kapasitesine bakılır. Bu da kalp -akciger egzersiz testleri ile sağlanır.

Kişinin günlük yaşam şartlarına göre kalp hastaları şu şekilde sınıflandırılır:

 • Sınıf 1’deki kalp hastaları için hiç bir sınırlama yoktur. Fiziksel bir aktivite sonrasında herhangi bir kalp rahatsızlığı belirtisi (çarpıntı, nefes almada güçlük gibi) görülmez.
 • Sınıf 2’dekiler için az miktarda kısıtlama vardır. Göğüste ağrı, çarpıntı, nefes darlığı görülebilir. Fakat hasta istirahat halinde hiç bir sorun yaşamaz,
 • Sınıf 3 kalp hastalarında belirgin bir sınırlama vardır. Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile belirtiler ortaya çıkar,
 • Sınıf 4 hareketi rahat bir şekilde yapamaz. Çok az bir fiziksel aktivite sırasında veya istirahat halinde de belirtiler görülür.

KALP YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kalp hastalarında doğru beslenme çok önemlidir. Bunun için yemek miktarını azaltmak gerekir. Hastaya sulu besinler önerilir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun sürer ve bu besinler kalbin yükünü artırır.

Bu nedenle besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yağ ve tuz alımını da önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta su tutumunu arttırdığı için vücuttaki şişliğin azalmasını engeller.

Eğer tuz az alınırsa idrarla su atımı artar ve böylece şişlik (ödem) azalır. Böylece kalbin yükü azalır.

Tedavinin başarılı olması için hasta mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve kas dokusu beslenemez.

Kalp yetmezliği olan hastalar dinlenmek zorundadır ve ağır güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir. Ama nasıl ki hareketsiz yaşam süren bir insan güç ve kondisyon kaybı yaşıyorsa kalp kası da güç kaybeder.

Bunu önlemek için doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır.

Bir diğer tedavi de ilaçla yapılır. Genellikle digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılır. Digoxin sayesinde kalbin kanı pompalama gücü arttırılır.

Digoxin kalbin atım düzenine de katkı sağlar. Diüretikler su ve tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar ve böylece şişlikler azalır. ACE inhibitörleri damarları gevşetir ve kan akımını sağlar.

Böylece fazla kan etkili şekilde pompalanır.

KALP YETMEZLİĞİ OLAN HASTALAR NELER YAPMALIDIR?

 • Derhal sigara, alkol, madde kullanımını bırakın,
 • İdeal kilonuzda olmaya çalışın fazla yemekten kaçının,
 • Şekerinizi ve koleserolünüzü düzenli olarak ölçtürün ve kontrol altında tutmaya çalışın,
 • Tuz alımını azaltın,
 • Gerekirse çok yorulmayacak şekilde doktorunuz öneriyorsa spor yapın,
 • İlaçlarınızı aksatmayın, düzenli olarak kontrole gidin,
 • Ağrı kesicilerden uzak durun,
 • Diyetinize dikkat edin,
 • Kendinizi aşırı yormayın.

Unutmayın ki yaptığınız ve yapacağınız herşey sizin ömrünüzü belirlemede önemlidir. Herşey sizi biraz daha fazla ve kaliteli yaşatabilmek için….

Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/kalpyetmezligi.html

Sağ Kalp Yetmezliği Nedir ? – Acil TIP

Kalp Yetersizliği Tedavisi

sol kalp yetmezliği kadar sık görülür. Sağ ventrikül pulmoner hipertansiyon başta olmak üzere, kardiyomiyopatiler, sağ ventrikül iskemisi veya enfarktüsü, sağ taraf kapak hastalıkları, sol-sağ şantlar gibi hastalıklara eşlik edebilmektedir(1).

Sağ ventrikül pulmoner dolaşım direncinin düşük olması nedeniyle sol ventrikülün iş gücünün ancak %25’ini kullanarak aynı kan atım hacmine sahiptir. Bu nedenle sola göre duvarları daha ince ve daha esnektir.

Atım hacmi büyük oranda uzunlamasına kısalma ile sağlanır.(2)

Sağ kalp Yetersizliğine yol açan faktörler

 1.  Sağ ventrikül miyokardı ile ilgili (örn. Sağ ventrikül infarktüsü)
 2.  Ard yük artışına bağlı (örn. Pulmoner hipertansiyon)
 3.  Volüm yüklenmesine bağlı

Sağ kalp YetersizliğiSemptom ve BulgularıBaşlangıçta venöz göllenmeye bağlı semptomlar olmakla birlikte sol ventrikül fonksiyonlarının etkilenme derecesi ve kan atım hacminin düşmesine bağlı semptomlar da kliniğe eşlik eder.

Periferde sıvı birikmesine bağlı ; periferik ödem,karında şişlik hazımsızlık, nefes darlığı gibi semptomlar ile Özellikle ayak bileğinde belirgin olmakla birlikte tüm vücutta ödem,Venöz dolgunluk, hepatomegali, hepatojügüler reflü ve plevral effüzyon görülür.

Ayrıca aşırı su-tuz tüketimi, beslenme bozukluğu, enfeksiyon, anemi, aritmi gelişimi, hipertroidi, böbrek yetersizliği gbi klinik durumlar tablonun ağırlaşmasına sebep olur.

Biyokimyasal Tetkikler

Dilüsyonel hiponatremi veya renin angiotensin aldosteron sistemi aktivasyonuna bağlı hiponatremi görülebilir. Ayrıca tedavi seyrinde hiponatremi, hipokalemi, hipomagnezemi, hipofosfatemi ve hiperürisemi görülebilir.
Böbreklerin etkilenmesi ile üre, kreatinin yüksekliği, proteinüri, hematüri görülebilir. Aşırı diüretik tedavisi ile prerenal azotemi sık görülür. Beyin natriüretik peptit düzeyleri yüksek bulunabilir.

Sağ kalp yetmezliğinde EKG
Sağ ventrikül hipertrofi veya dilatasyonuna ait bulgular görülebilir.

Bunlar arasında aVR, V1-2 de yüksek dalgaları, sağ aks deviasyonu, P pulmonale en spesifik olanlarıdır.

Ayrıca supraventriküler taşikardiler, sağ dal bloğu, ventriküler aritmilerde görülebilir. EKG’nin normal olması sağ kalp yetersizliğini dışlayabilir.

Sağ kalp Yetersizliği Tanı:

Ekokardiyografi:Sağ kalp boşluklarının boyutları, sağ ventrikül duvar kalınlığı ve hareketleri, kapak patolojileri, perikard hastalıkları ve inferior vena kava değerlendirilebilir.

Sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, triküspid yetersizliğinin derecesinin belirlenmesi ve bu yolla pulmoner arter pik basıncının hesaplanması, pulmoner yetersizliği varlığında pulmoner arter ortalama ve end diyastolik basınçları öngörülebilir.

Sağ kalp YetersizliğiTedavi

Sağ kalp yetersizliği tedavisi sol kalp yetersizliği tedavisi kadar yeterli kanıta dayalı değildir. Daha çok geriye dönük veya küçük çaplı çalışmalara dayandırılmaktadır. Tedavi stratejileri yetersizliğin evresine, altta yatan etyolojiye ve tedaviye verilen cevaba göre değişmektedir.

 Tedavideki amaç sağ ventrikül ön yük, ard yük ve kontraktilitenin iyileştirilmesi ile hayat kalitesini artırmak, sürviyi uzatmaktır. Sıvı dengesi en kritik noktalardan biridir. Volüm artışı perikardın sınırlayıcı etkisinden dolayı sol ventrikül dolumunu engelleyerek kalp debisini düşürür.

Aksi durumda volum azalması da sağ ventrikül dolumunu azaltarak kardiyak debiyi düşürür. Sıvı ve günlük 2 gr.’ın altında olacak şekilde tuz kısıtlaması yapılmalıdır. Diüretikler akıllıca kullanılmalıdır.İsovolumik egzersizler teşvik edilmeli isometrik egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Sigara içimi, alkol tüketimi yasaklanmalı, kilolularda kontrollü diyet teşvik edilmelidir.Ayrıca kliniği kötüleştirebilecek tedaviye uyumsuzluk, kansızlık, enfeksiyon, hipertroidi, aritmi, tıkayıcı uyku apne sendromu, ilaçlar , yüksek irtifa, emboli, aritmi, iskemi gibi faktörlere hemen müdahale edilmelidir.

Sağ ventrikül yetersizliği tedavinin en önemli kısmını sebebe yönelik spesifik tedaviler oluşturmaktadır;

 • Pulmoner hipertansiyon olan hastalarda prostanoid tedavi (IV PGE1, epoprosterenol ve IV veya inhaleiloprost), fosfodiesterase inhibitörleri (sildenafil, tadalafil) veya endotelin reseptör antagonistleri (bosentan, ambrisentan) kullanılmaktadır. Her üç tedavide egzersiz kapasitesinde iyileşme yapabilmektedir(3)
 • Ayrıca sentetik BNP olan Nesiritit’in de faydalı olduğunu gösteren küçük çalışmalar vardır.
 • Kliniği ani bozulan hastalarda inhale nitrik oksit, iv epoprostenol veya iloprost, ve inotropik destek faydalıdır.
 • Dobutamin 2-5 μg/kg/dak hem pulmoner rezistansı düşürür hem de kardiyak outputu arttırır.
 • Dopamin ciddi hipotansif hastalarda kullanılabilir.
 • Digoksinin uzun vadede faydalı olduğunu gösteren çalışma yoktur.
 • Sol kalp yetmezliğine veya pulmoner venöz hipertansiyona bağlı durumlarda tedavi sol kalp yetersizliğine ve sıvı fazlalığına yönelik olmalıdır.
 • Akciger parenkim hastalığına ve/veya hipoksiye ikincil gelişen pulmoner hipertansiyonda ventilasyonu arttıracak tedaviler ve oksijen desteği önemlidir.
 •  Tromboembolik hastalıklarda antikoagülan tedavi gereklidir. Hemodinamik açıdan stabil olmayan hastalarda trombolitik, invazif veya cerrahi tedaviler düşünülebilir. Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyonda  pulmoner endardektomi cerrahisi başarılı ve hayat kurtarıcıdır(4).
 • Hastalarda sinüs ritminin idame ettirilmesi, hız kontrolü sağlanması ve atriyoventriküler senkronizasyon önemlidir. Hemodinamik bozukluğa yol açan taşiaritmilerde hemen kardiyoversiyon düşünülerek yönlendirilmelidir(5).
 • Sağ kalp yetersizliğinde resenkronizasyon tedavisi denenmektedir(6).

  

 Kaynaklar:

1. Mehta SR, Eikelboom JW, Natarajan MK et al. Impact of right ventricular involvement on mortality and morbidity in patients with inferior myocardial infarction. J Am Coll Cardiol 2001; 37: 37-43 2. Kukulski T, Hubbert L, Arnold M, Wranne B, Hatle L, Sutherland GR. Normal regional right ventricular function and its change with age: a Doppler myocardial imaging study. J Am Soc Echo-cardiogr. 2000;13: 194-204.3. Vizza CD, Rocca GD, Roma AD, Iacoboni C, Pierconti F, Venuta F, Rendina E, Schmid G, Pietropaoli P, Fedele F. Acute hemody-namic effects of inhaled nitric oxide, dobutamine and a combi-nation of the two in patients with mild to moderate secondary pulmonary hypertension. Crit Care. 2001;5:355-361.4. Hoeper MM, Mayer E, Simonneau G, Rubin LJ. Chronic throm-boembolic pulmonary hypertension. Circulation. 2006;113:2011-2020.5. O’Rourke RA, Dell’Italia LJ. Diagnosis and management of right ventricular myocardial infarction. Curr Probl Cardiol. 2004;29:6-47.6. Dubin AM, Janousek J, Rhee E, Strieper MJ, Cecchin F, Law IH, Shannon KM, Temple J, Rosenthal E, Zimmerman FJ, Davis A, Karpawich PP, Al Ahmad A, Vetter VL, Kertesz NJ, Shah M, Snyder C, Stephenson E, Emmel M, Sanatani S, Kanter R, Batra A, Collins KK. Resynchronization therapy in pediatric and congeni-tal heart disease patients: an international multicenter study. J Am Coll Cardiol. 2005;46: 2277-2283.

Источник: https://xn--aciltp-t9a.com/sag-kalp-yetmezligi

Kalp Yetmezliği Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kalp yetmezliği, mutlaka kalbin başarısız olduğu anlamına gelmez. Kalp yetmezliği, kalbin vücuda etkili bir şekilde kan pompalamadığı ciddi bir hastalıktır.

Hastanın sol tarafı, sağ tarafı veya vücudun her iki tarafı da etkilenebilir. Belirtiler, hangi taraftan etkilendiğine ve kalp yetmezliğinin ne derece ağır olduğuna bağlıdır; semptomlar ciddi olabilir. Uzmanlara göre, kalbin sol tarafı genellikle önce etkilenir.

Vücudumuzdaki her hücrede besleyici ve oksijen açısından zengin kan üretmek için kalbin pompalama hareketine güveniyoruz. Hücreler yeterince beslenmediklerinde, vücudun düzgün çalışması mümkün değildir. Kalp zayıflar ve hücrelere yeterli miktarda kan temin edemezse, hasta yorgun ve nefes nefese kalır. Günlük faaliyetler, yürümek, alışveriş yapmak veya merdiven çıkmak zorlaşır.

Kalp yetmezliği, genellikle tedavisi olmayan ciddi bir hastalıktır. Bununla birlikte, doğru tedavi ile hasta yine de eğlenceli, anlamlı ve üretken bir hayat sürdürebilir.

Kalp Yetmezliği, Kalp Krizi ve Kalp Durması

Birçok insan kalp yetmezliği, kalp krizi ve kalp durması kavramlarını karıştırıyor. Bunlar oldukça farklı rahatsızlıklardır. Aralarındaki farklar şöyledir:

 1. Kalp krizi: Bu,bir koroner arterin oklüzyonuna (tıkanıklığına) bağlı kalp kası ölümünden oluşur. Basitçe söylersek, kalp kası dokusu ölür. Kalp kası oksijen açlığı nedeniyle ölür (çünkü kan alınmaz).
 2. Kalp yetmezliği: Bu, kalp kası vücuda kan pompalayamadığı anlamına gelir. Kalp krizi değildir.
 3. Kalp durması: Bu, kalp atışının durduğu, kalbin durduğu, kan dolaşımının durduğu, nabız yok anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız: Kalp Krizi Hakkında Bilgiler

Kalp Yetmezliği Sebepleri Nelerdir?

Kalp yetmezliği neden oluşur?” Aşağıdaki hastalıklar kalp yetmezliğine neden olabilir:

 • Diyabet: Özellikle Tip 2 diyabet.
 • Obezite: Hem obez, hem de tip 2 diyabet olan insanlarda, bir bilimsel çalışmaya göre kalp yetmezliği görülme riski iki kat daha fazladır.
 • Sigara: Düzenli olarak sigara içen insanlar, yaşamları boyunca sigara içmeyenlere ve bırakanlara kıyasla kalp yetmezliği gelişme konusunda önemli ölçüde daha yüksek bir risk taşırlar.
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon).
 • Dört risk faktörü: 4.217 kişinin üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, yüksek tansiyon, aşırı kilo, sigara içimi ve şeker hastalığı, kısa vadede (dört yıl) ve uzun vadede (16 yıl) kalbe ait sol ventrikülün daha büyük boyutu ile güçlü bir korelasyon göstermiştir.
 • Bel boyutu: Bir çalışma, bel boyutunun orta yaşlı ve yaşlı erkekler ve kadınlardaki kalp yetmezliğinin bir göstergesi olduğunu ve BMI (vücut kütle indeksi) normal aralıkta olduğu zaman bile bir risk faktörü olduğunu tespit etti.
 • Kalp krizi (koroner kalp hastalığı).
 • Kalp hastalığı hastalarında depresyon: ABD’de yapılan bir bilimsel araştırmada, kalp hastalığı olan ve daha sonra depresyon tanısı konan hastaların kalp yetmezliği riskinin daha fazla olduğunu tespit ettiler.
 • Kardiyomiyopati (kalp kası hasarı) gibi kalıtsal kalp hastalığı.
 • Konjenital kalp kusurları.
 • Anemi (kırmızı kan hücrelerinin eksikliği).
 • Uyku bozuklukları: Bir çalışmaya göre, kalp yetmezliği hastalarında ölenlerin artma olasılığı ile uyku apnesi arasında bir bağ bulunmuştur.
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi).
 • Hipotiroidizm (düşük aktif tiroid bezi).
 • Vücudun sol tarafındaki kalp yetmezliği, sağ tarafta kalp yetmezliğine neden olabilir.
 • Hatalı kalp kapakları.
 • Miyokardit: Kalp kasının iltihaplanması, genellikle bir virüsün neden olduğu sol kalp yetmezliğine yol açar.
 • Kalp ritim bozuklukları (anormal kalp ritimleri): Kalp için daha fazla çalışma yaratarak kalbin çok hızlı çalışmasına neden olabilirler. Sonunda kalp zayıflayabilir, kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp atışı çok yavaşsa, kalpten vücuda yeterli miktarda kan alınamaz ve kalp yetmezliğine neden olabilir.
 • Atriyal fibrilasyon: Bir çalışmada, atriyal fibrilasyonu olan hastalarda kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırma riski daha yüksek olduğu görülmüştür.
 • Amfizem (hastanın nefes almasını zorlaştıran kronik bir hastalıktır).
 • Lupus (kişinin kendi bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırır).
 • Hemokromatoz (demirin dokularda biriktiği patoloji).
 • Amiloidoz (vücutta bir veya daha fazla organ sistemi anormal protein birikimi toplar).

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Doktorlar kalp yetmezliği belirtilerinin kendiliğinden kalp yetmezliği olduğu anlamına gelmediğini ve alarma geçirmeyeceklerini söylüyor. Bununla birlikte, kalp yetmezliği tanısı almayan ve aşağıdaki semptomlardan birçoğundan deneyim alan insanlar doktorlarına haber vererek kalplerinin değerlendirilmesini isteyeceklerdir.

Kalp yetmezliği teşhisi konmuş kişilerin belirtilerini dikkatli bir şekilde izlemesi ve ani değişiklikleri hemen doktorlarına bildirmesi gerekir.

Şimdi, kalp yetmezliğiyle ilgili sık karşılaşılan semptomlardan bazılarından bahsedeceğiz.

Aşırı Yorgunluk (halsizlik):

Ana semptom, aşırı derecede yorgunluk ve halsizliktir. Hasta, kalpten kaslarına pompalanacak kadar kan almıyordur. Vücut, daha az yaşamsal organlardan uzaktaki kanları yönlendirir (kollardaki kaslar) ve kalp ve beyne kan sağlamaya odaklanır.

Diğer belirtiler, vücudun hangi tarafının yeterli miktarda kan almadığına bağlıdır:

Vücudun sol tarafında kalp yetmezliği:

 • Nefes darlığı, nefes nefese kalmak (dispnesi): Bu her an olabilir. Ancak, hasta aktifken veya yatarken daha belirgin veya akut olacaktır. Bu semptomu gece ortaya çıkan hastalar genellikle yatağa oturmalı ya da temiz hava almalıdır.
 • Öksürük
 • Köpüklü tükürük (öksürük ile birlikte)

Bu, pulmoner damarlarda kan yükseldiğinde ortaya çıkar; çünkü kalp beslemeye yetişemez. Bu da sıvının akciğerlere sıvı sızmasına neden olur.

Vücudun sağ tarafında kalp yetmezliği:

 • Şişmiş ayak bilekleri
 • Şişmiş bacaklar
 • Karaciğer büyümesi
 • Mide genişlemesi

Bu, kalpten çıkan kan akışı yavaşlarken, damarlardan kalbe dönen kan yedeklenir ve dokularda sıvı toplanmasına neden olur. Böbrekler, sodyum ve suyun atılmasını zorlaştırmakta ve bu da dokularda sıvı tutulmasına neden olmaktadır.

Vücudun her iki tarafında kalp yetmezliği:

 • Baş dönmesi veya konfüzyon (kandaki sodyum ve diğer maddelerin seviyesi değiştiğinde hastanın konfüzyona ve ayrıca baş dönmesine daha yatkın olması muhtemeldir)
 • Mide bulantısı
 • Kabızlık
 • İştahsızlık (sindirim sistemi daha az kan alırken, hasta sindirim ve iştahla ilgili sorunları yaşar)

Kalp Yetmezliği Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Bir rapora göre, kalp yetmezliği riskini teşhis etmek, sonucu öngörmek ve kişilere terapiyi uyarlamak için kullanılabilen birkaç yeni biyolojik belirteç (2009) tanımlanmıştır.

UT Southwestern Medical Center araştırmacıları, geleneksel olarak tıbbi bakım için temel taş diagnostik aracı olan hasta öyküsü ve fizik muayene yönteminin hala konjestif kalp yetmezliği olan hastaları değerlendirmek için en doğru ve uygun maliyetli yöntemler arasında bulunabileceğini bildirdi.

Semptomlar varsa, doktor randevusu alınmalıdır. Doktor semptomları hastayla tartışır. Doktor kalp yetmezliğinden şüpheleniyorsa, birtakım testleri önerebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kan ve idrar testleri: Bunlar hastanın kan sayımı ve karaciğer, tiroid ve böbrek fonksiyonlarını kontrol eder. Doktor, BNP (beyin natriüretik peptid) gibi kalp yetmezliğinin belirli kimyasal belirteçleri için kanı kontrol etmek isteyebilir.
 • Göğüs röntgeni: Bir röntgen ışını kalbin büyüyüp büyümediğini gösterecektir. Akciğerde sıvı olup olmadığını da gösterecektir. Benzer bulgular ve semptomlar gösterebilen kalp yetmezliği dışındaki diğer durumlar göğüs röntgeni ile tespit edilebilir.
 • EKG (elektrokardiyogram): Bu cihaz, hastanın kalbinin elektriksel aktivitesini ve ritimlerini kaydeder. Elektrodlar hastanın derisine bağlanır ve dürtüler dalgalar halinde kaydedilir ve bir ekranda gösterilir (veya kağıda basılır). Test ayrıca bir kalp krizinden kalbe verilen hasarları da gösterebilir. Kalp krizleri genellikle kalp yetmezliğinin altında yatan nedenlerdir.
 • Ekokardiyogram: Bu, hastanın kalbinin pompalama hareketini kontrol eden bir ultrason taramasıdır. Bu test aynı zamanda sistolik kalp yetmezliğini diyastolik kalp yetmezliği ile ayırt etmeye yardımcı olur (kalp katıdır ve düzgün doldurulmaz). Ses dalgaları, hastanın kalbinin bir video görüntüsü oluşturmak için kullanılır. Bu da doktorun, kalbin pompaladığı kadar iyi olduğunu görmesine yardımcı olur. Doktor, her kalp atışıyla birlikte hastanın sol ventrikülünden (ana pompalama odası) pompalanan kanın yüzdesini ölçer. Bu ölçüm “ejeksiyon fraksiyonu” olarak adlandırılır.

Bir ejeksiyon fraksiyonu kalbin pompalamasını belirleyen çok önemli bir ölçümdür. Kalp yetmezliğini sınıflandırmaya yardımcı olmak ve en iyi tedaviyi belirlemek için kullanılır.

Doktor ayrıca aşağıdaki ilave testleri de uygulayabilir:

 1. Stres testi: Burada amaç, kalbi strese sokmak ve incelemektir. Hasta bir koşu bandı veya egzersiz makinesi kullanması veya kalbi yoran bir ilaç alır. Bazen nükleer tıp veya ekokardiyografik teknikler kalp resimlerini çekip kalp arterlerinde herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Çünkü bir tıkanıklık kalp yetmezliğine neden olabilir. Bir oksijen alım stres testi, hastanın vücudunun durumu için ne kadar iyi telafi edeceğini belirleyecektir.
 2. Kardiyak MR (manyetik rezonans görüntüleme) veya BT (bilgisayarlı tomografi) taraması: Ejeksiyon fraksiyonunu ve kalp arterlerini ve valflerini ölçebilir. Ayrıca, hastanın kalp krizi geçirip geçirmediğini de belirleyebilir. Bu taramalar, anormal kalp yetmezliği nedenlerini araştırmada da yararlıdır.
 3. Anjiyografi (koroner kateterizasyon): Doktorların kalp yetmezliğinin bir başka nedeni olan koroner arter hastalığını (kalp atışlarını daraltmış) tespit etmelerine yardımcı olur.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliğinden kaynaklanan kalbin pompalama eylemine verilen hasar tamir edilemez. Bununla birlikte, mevcut tedaviler hastalığı kontrol altında tutarak ve belirtilerin çoğundan kurtulmaya yardımcı olarak, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Tedavi aynı zamanda kalp yetmezliğine neden olabilecek her türlü rahatsızlığın tedavisine odaklanır ve bu da kalp üzerindeki yükü hafifletir. Bir doktor veya kardiyolog hasta ile tedavi seçeneklerini tartışır ve bireysel koşullara bağlı olarak en iyi seçimleri önerir.

Elektronik smart pump: Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki bilim adamları ve İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi Hastaneleri NHS Vakfı, kronik kalp yetmezliği tedavisinde devrim yaratacaklarını söyledikleri tamamen kendine yeten bir akıllı aortik greft pompası oluşturdular.

Kalp yetmezliği için bazı yaygın tedavi seçenekleri şunları içerir:

Kök hücre tedavisi, kalp yetmezliği ile ilgili olarak başlangıç aşamasındadır. Ancak, bu makalede ortaya konduğu gibi, çalışmalar şimdiye kadar umut verici sonuçlar sağlamıştır.

Thomas Jefferson Üniversitesi Translasyonal Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, kalp yetmezliği olan farelerde uzun süreli gen terapisi kardiyak fonksiyonlarda iyileşme ve kalp bozulmasının tersine dönmesini sağladı.

Kalp yetmezliği vakalarında başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı ilaçların etkileri üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Kalp yetmezliği olan herkes ilaç tedavisine yanıt veremez. Bununla birlikte, LVAD’ler (sol ventriküler yardımcı cihazlar), kalp pilleri veya kardiyoverter defibrilatörler gibi implante edilebilen çeşitli cihazlar vardır. Kalp yetmezliği olan insanlar için bir başka seçenek kalp naklidir.

Kalp Yetmezliği Nasıl Önlenir?

Başta kalp yetmezliği gelişme riskini azaltmak ya da en azından ilerlemesini yavaşlatmak için yaşam biçimimizle ilgili yapabileceğimiz birçok şey vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Sigarayı bırakın.
 • Yeterli miktarda yemek yiyin. Bu bol miktarda meyve ve sebze, kaliteli yağlar, rafine edilmemiş karbonhidratlar, tam tahıllar ve günlük ideal kalori miktarı içerir.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın ve fiziksel olarak aktif kalın (doktorunuza danışın).
 • Tuz alımı konusunda dikkatli olun.
 • Kilo ve boy oranınızın ideal olduğundan emin olun.
 • Alkolü mümkün olduğunca limitli tüketin.
 • Her gece en az 7 saat kaliteli bir uyku çekin.
 • Zihinsel stres uzun vadede kalp için kötü olabilir. Zihinsel stres maruziyetini azaltmanın yollarını bulmaya çalışın.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/kalp-yetmezligi/

Kalp Yetersizliği, Nedenleri ve Uygulanan tedavi Yöntemleri

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kardiyomiyopati ismi de verilen kalp yetersizliği sorununun belirtileri hastadan hastaya göre farklılıklar gösterse de zamanında gerekli olan önlem alınmadığı taktirde ölümle biten ciddi bir hastalıktır.

Kalp Yetersizliği

Kalp vücudun sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde faaliyetini sürdürebilmek amacıyla sürekli olarak kasılıp gevşeyerek gerekli olan kanın pompalanmasını ve dolaşımın kusursuz bir şekilde sağlanması amacıyla sıkı bir performansla çalışmaktadır.

Kalp kasının farklı nedenlerin de etkisiyle; yorulup sağlıklı bir şekilde çalışmamasından doğan rahatsızlıklara kalp yetersizliği ismi verilmektedir.

Kalp yetersizliği aynı zamanda kalp kasının yeterli oranda kasılıp; vücutta bulunan organların, dokuların ve hücrelerin ihtiyaçları kana yeterli miktarda ulaşamadığı anlamını da taşımaktadır.

Kalp yetmezliği aynı zamanda kardiyomiyopati olarak da isimlendirilmektedir. Bu sağlık sorunu genel olarak geçirilmiş bulunan ve tam anlamıyla tedavisi yapılmayan viral enfeksiyonların sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Belirtileri

Kalp kasının yeterli oranda kanı pompalamasında aksaklıklar çıkması sorununda kardiyomiyopati gündeme gelmeye başlıyor.

Belirtileri hastadan hastaya değişkenlik gösteren bu rahatsızlıkta hiçbir sıkıntı yokken aniden kalp kasında meydana gelen güçsüzlük sonucu kalp kasında bulunan boşluklar büyüyerek kalp yetmezliği sorunun gelişmesine meyil verebilmektedir.

Kalp yetersizliğinin belirtileri genel olarak bütün damar ve kalp rahatsızlıklarının belirtilerine oldukça benzemektedir. Kalp yetersizliğinin en sık rastlanılan belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Nefes alıp verirken yaşanan sıkıntılar
 • Oksijen yetersizliği hissi
 • Çarpıntılar veya aritmi sorunun ortaya çıkması
 • Yüksek tansiyon sorunu
 • Kesik bir şekilde nefes alıp verme
 • Karın bölgesinde ve bacaklarda oluşan şişkinlikler
 • Sürekli olarak hissedilen yorgunluk, bitkinlik veya halsizlik gibi enerji düşüklüğüne bağlı olarak yaşanan sorunlar
 • Vücutta toplanan sıvı nedeniyle oluşan ödemler ve şişkinlikler
 • Aşırı kilo alımları
 • Öksürük nöbetleri
 • İştahsızlık yemek yeme isteğinin azalması
 • Geceleri sık bir şekilde tuvalete gitme isteği
 • Göğüs ağrısı
 • Yatarken yüksek yastık bulundurma ihtiyacı

Nedenleri

Oldukça ciddi bir rahatsızlık olan kardiyomiyopati altında farklı nedenler yatsa da genel olarak bu hastalığın ortalığa çıkmasına etken durumlar; geçirilen bir kalp krizi, kalp kası ve damarlarla ilgili rahatsızlıklar, yüksek tansiyon sorunları gibi etkenlere bağlı olarak meydana gelen kalp kasında tahribatlar oluşmasıdır. Bununla beraber kardiyomiyopati sorununa zemin hazırlayan bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

Kalp Yetersizliği

 • Doğuştan gelen rahatsızlıkları
 • Kapakçıkta oluşan sorunlar
 • Geçirilmiş olan viral enfeksiyonlar
 • Kalp kasında meydana gelen sıkıntılar
 • Akciğerlerle ilgili yaşanan sorunlar
 • Kronik bir şekilde baş gösteren böbrek rahatsızlıkları

Zamanında fark edilip gerekli olan tedavinin durumlarda; hastanın yaşamsal faaliyetlerini yitirmesine sebep olan kardiyomiyopati oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Kalp kasının vücutta bulunan organlar, dokular ve hücreler için gereken kanı zamanında ve gerektiği oranda pompala yamamasına bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde bilhassa akciğerlerde sıvı birikmeye başlar.

Bu da farklı rahatsızlıkların da ön plana geçmesine zemin hazırlamaktadır.

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Kardiyomiyopati sorunun tedavisinde izlenecek yolu, bu sağlık problemin kaynağı olan sorun belirlemektedir. Altında yatan neden tedavinin şeklini belirlemektedir. Bu konuda genel olarak yapılacak tedavide medikal yani ilaç tedavileri ilk basamaktır.

Kalp kasının vücutta kan pompalarken edindiği yükü azaltmak amacıyla hastaya ilk idrar söktürmeye yardımcı olan ilaçlar verilir. Bunun ana nedeni bozulan böbrek fonksiyonlarından kaynaklı olarak vücutta tuz ve suyun birikmesidir.

Bu idrar söktürücüler sayesinde on iki veya on beş litre civarında hacim kaplayan kan ortalama olarak yedi litre civarına indirilir.

Kardiyomiyopati kaynağı eğer kalp kasında yer alan kapaklardan kaynaklanıyorsa bu durumda, kapakların değiştirilmesi gerekmektedir.

Damarlardan veya farklı bir nedenden kaynaklanan kardiyomiyopati sorununda oluşum kaynağı ne ise onun saptanıp ortadan kaldırılması, uygulanacak tedavi yönteminin en önemli aşaması olmaktadır.

 Kardiyomiyopati sorunlarında eğer hastalık ciddi risk oluşturuyor ve hastanın sağlığını tehye sokuyorsa, bu gibi durumlarda artık kalp nakli olayı söz konusu olmaya başlayacaktır.

Diyet Tarifleri

Kardiyomiyopati rahatsızlığı olan hastaların; doktor tarafından uygulana tıbbi tedavisinin yanında aynı zamanda yine doktor, hemşire veya diyetisyenlerin önerdiği doğrultuda, doğru bir şekilde beslenmesi yapılan tedavinin başarılı olmalısında önemli bir etkendir.

Kardiyomiyopati sorunu olan hastalar günde en fazla iki litre sıvı tüketmelidir. Bu sıvının kapsamını hesaplarken sadece su değil sıvı kapsamına bakmanız gerekmektedir. Portakalda bulunan su, içilen çay, çorba gibi besinler bu iki litrelik limitin içinde hesaplanmalıdır. Aynı şekilde bir gün içinde tükettiğiniz tuz oranına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 Kardiyomiyopati olan hastalar bir gün içinde maksimum bir tatlı kaşığı altında tuz tüketmeli, mümkünse hiç tuz kullanmamalıdır. Salam, sucuk gibi besinlerden uzak durun. Yemekleri tuzsuz yapın ve tabağınıza aldığınız yemeğe asla tuz koymayın. Dengeli beslenin ve ideal olan kilonuzu korumaya özen gösterin. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin.

Haftada iki gün balık yiyebilirsiniz.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-yetersizligi.html

Kalp yetmezliği nasıl iyileşir?

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kalbiniz diğer organlarınıza yeterince kan pompalamıyorsa kalp yetmezliği yaşıyorsunuz demektir. Ayak bileklerinizde şişme, yorgunluk, baş dönmesi veya Aritmi kalp yetmezliği belirtilerinden. Birçok insan kalp yetmezliğiyle hayatını sürdürebiliyor. Ama tabii alınacak önlemler ve dikkat edilecek noktalarla birlikte. 

Yaşam tarzınızı değiştirin

İlk kural bu. Aslında tüm hayatınızı sağlıklı geçirmenize yarayacak bu kural kalp yetmezliği tedavisinin ilk adımlarından. Yapacağınız basit değişimlerle hem kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz, hem de kalp yetmezliği sonucu oluşabilecek riskleri en aza indireceksiniz. 

Yaşam tarzını değiştirmek deyince akla ilk gelen sigarayı bırakmak. Bunun dışında sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak da kalbinize iyi gelecek. 

Rehabilitasyon

Kalp yetmezliğiyle ilgili rehabilitasyon programları ülkemizde de bulunuyor. İçeriği ülkeden ülkeye değişse de özeti her yerde aynı:

• Egzersiz

• Eğitim

• Rahatlama ve duygusal destek

Rehabilitasyon programına bir kez katıldınız mı egzersizlerinize daha sonra da devam etmeniz sağlığınız açısından çok önemli. 

İlaç tedavisi

Kalp yetmezliği tedavisinin en sık kullanılan yolu ilaç yöntemi. Bu ilaçlar:

• Diüretik (idrar söktürücü)

• Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyici. Diğer adıyla ACE inhibitör.

• Beta bloker

• Aldosteron antagonist

Doktorunuz mümkün olan tüm tedavi yollarını hesaba katacaktır. Kullandığınız ilk ilaçlar işe yaramazsa başka ilaçlar veya başka yollar deneyecektir. 

Diüretik: Kalp yetmezliği böbreklerde sıvı veya su birikimine neden oluyor. Bacaklar ve ayak bilekleri şişiyor, nefes daralıyor. Diüretikler bu aşamada devreye gidiyor. Böbreklerdeki fazla suyu ve tuzu alıyorlar. 

ACE inhibitörler: Damarları açarak rahatlatıyor. Böylece kan daha rahat akıyor. Kalbiniz de bedenin diğer yerlerine kanı daha kolay pompalıyor. ACE inhibitörler kalbin performansını arttırdığı için yaşam kaliteniz de artıyor. Yan etkisi kuru, boğazı tahriş eden öksürük. 

Beta bloker: Araştırmacılar beta blokerlerin kalp yetmezliği sorununda işe yaradığını söylüyor. Öte yandan beta blokerler astımı olanlar için hiç sağlıklı değil. 

Aldosteron antagonist: Diüretikle aynı şekilde işleyen bir ilaç türü. Kalp kaslarında herhangi bir yara varsa onun da iyileşmesine yardım ediyor. Yan etkisi kanda yüksek dozda potasyum oluşturmak. Potasyumun da bazı zararları olabilir. Doktorunuz size bu ilacı verdiyse zaman zaman potasyum düzeyinizi kontrol etmek isteyecektir. 

Anjiyotensin reseptör blokerleri: Kısa adı ARB. ACE inhibitörlerle aynı etkiyi yaratıyor. Damarları genişletiyor, rahatlatıyor. Bu da kalbin işine yarıyor. Yan etkileri düşük kan basıncı ve kanda yüksek potasyum miktarı. 

Digoksin: Kalp kaslarının gücünü arttırıyorlar. Aynı zamanda atışlarını yavaşlatıyorlar. 

Kalp pili

Kalp yetmezliğini kontrol altına almanın bir yolu da pacemakerlar. Biz buna kalp pili diyoruz. Lokal veya genel anesteziyle göğüs kafesinin üst kısmına takılıyorlar.

Kalbe yolladıkları küçük miktarlı elektrik dalgalarıyla kalbi harekete geçiriyorlar. Kalp piliniz varsa doktorunuz belirli zaman aralıklarıyla onu ziyaret etmenizi isteyecek.

Kalp pilinin iyi çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmeli.

Resenkronizasyon terapisi

Kalp yetmezliği olan bazı kişilerde sol karıncık eş zamanlı büzülmez. Resenkronizasyon terapisi bu sorunu çözerek kalbin daha iyi çalışmasını sağlar. Şu durumlarda uygulanabilir:

• İlaç kullanmasına rağmen kalp yetmezliği artarsa

• Sol karıncıkta %35’ten az ejeksiyon fraksiyonu yaşanmışsa

• Sol karıncığın elektriksel aktivasyonunda sorun olduğu belirlenmişse

Uygulanabilir kalp defibrilatörleri – ICD

Kalpte ritim bozukluğu varsa dıştan uygulanan bu defibrilatörlerle sorun çözüme kavuşabilir. Bazı durumlarda kalp çok hızlı atar, kanla dolması için yeterli zaman geçmez. Bu yüzden diğer organlara kan pompalamakta sorun yaşar. Defibrilatörler tıpkı kalp pilleri gibi hastanede takılır. Zaman zaman Doktor tarafından kontrol edilir. 

Ameliyat

İlaçlar ve diğer yöntemler işe yaramadıysa ameliyat kalp yetmezliğine çare olabilir. Örneğin daha önce kalp kapakçığınız yaralanmışsa yenisiyle değiştirilebilir. Sorun sol karıncıktan kaynaklanıyorsa yine ameliyat yöntemleri devreye girebilir. 

Источник: https://www.cevapsepeti.com/kalp-yetmezligi-nasil-iyilesir/

Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kalp Yetmezliği Belirtileri. Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp yetmezliği kalbin vücudun metabolik gereksinimini karşılayabilecek miktardaki kanı pompalayamamasıdır.

Kalp vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni ve besini taşıyan kanı pompalayarak vücuda dağıtır. Kalp yetmezliğinde kalp çalışmaya devam etmekle birlikte gücündeki azalma sebebiyle gerekli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz.

Kalp kasının herhangi bir sebepten ötürü kasılma fonksiyonun azalması halinde kalp boşluklarında basınç artışı ve ardından genişleme başlar.

Yeteri kadar enerji ve oksijen alamayan tüm organların fonksiyonları etkilenir. Böbrek kan akımının azalması vücutta tuz ve su tutulumuna yol açar.

Bunun neticesinde akciğer, bacaklar, karın boşluğu ve diğer organlarda sıvı birikimi başlar. Bu durum konjestif kalp yetmezliği olarak tanımlanır.

Sistolik kalp yetmezliği, kalbin pompalama gücünün zayıf olmasıdır. Diastolik kalp yetersizliğinde ise kalbin pompalama ve kasılma gücü normaldir ancak esnekliğinde azalma ve gevşemesinde sorun vardır. İkisinde de benzer şikayetler görülmekle birlikte tedavilerinde farklılıklar olduğu için ayırıcı tanılarının yapılması gerekir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği, kalp kasında harabiyete veya kalp kasının fazla çalışması ve yüklenmesine sebebiyet veren değişik hastalıklara bağlı olarak meydana gelebilir.

Yüksek tansiyon, koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp kası hastalıkları, doğumsal kalp bozuklukları ve kronik böbrek hastalıkları, aşırı alkol kullanımı kalp yetmezliğine yol açan hastalıklardır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Çabuk yorulma ve nefes darlığı, kesik kesik nefes alma, halsizlik, kalp atışlarının hızlı ve düzensiz olması, boyun toplar damarlarında belirginleşme, göğüs ağrıları, ayak bileklerinde şişme kalp yetmezliğinin belirtileri arasındadır.

Kalbin pompalama kuvveti azaldığında kalp akciğerlerden temizlenmiş olarak gelen kanı organlara gerektiği gibi dağıtamaz. Kalbin vücuda gönderemediği kan, akciğerde su şeklinde biriktiği için nefes darlığına neden olur.

Hareket edildiğinde veya egzersiz yaparken kendini gösteren nefes darlığına çabuk yorulma, halsizlik ve bazende öksürük eşlik edebilir. Ayak bileklerinde şişme ve geceleri sık sık idarara çıkma da kalp yetersizliğinin belirtileri olabilir.

Hastalık ilerlediğinde ise nefes darlığı sebebiyle uyanma ve gece yüksek yastıkla yatma isteği görülebilir.

Kimler Risk Altında?

Amerikan Kalp Cemiyetinin verdiği bilgilere göre  40 yaş üzerindeki her beş kişiden birinde hayatlarının herhangi bir döneminde kalp yetmezliği gelişmektedir.

Erkeklerde kalp yetmezliği kadınlara nazaran daha fazla görülmektedir.

Koroner arter hastalığı kalp yetmezliğine yol açan en ciddi ve en çok görülen risk faktörüdür.

Hipertansiyon hem koroner arter hastalığı olasılığını artırır hem de kalp kasında neden olduğu kalınlaşma sebebiyle kalp yetersizliği için risk oluşturur.

Uzun süreli kalp ritim bozuklukları kalp yetersizliğinin gelişmesine yol açabilir.

Diyabet kalp yetmezliği riskini 2 kat artırır.

Sürekli aşırı alkol kullanımı kalp kası üzerine toksik etkiyle Alkolik kardiyomiyopati hastalığına yol açabilir.

Kalp Yetmezliği Dört Evreye Ayrılır;

Birinci evre; risk altında olmasına rağmen herhangi bir belirtinin görülmediği kişileri ifade eder.

İkinci evre; bazı kalp hastalıkları veya koroner arter hastalığı olmasına karşın henüz kalp yetersizliği yoktur.

Üçüncü evre; nefes darlığı gibi kalp yetersizliğinin belirtileri görülmeye başlar.

Dördüncü evre; en ileri düzeyde kalp yetmezliği tablosunu meydana gelir.

Kalp Yetmezliği Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler

Enhanced External Counter Pulsation (EECP) Yöntemi

By-bass veya balon tedavisi uygulanamayacak kalp hastalarına ve kalp nakli için uygun olmayan hastalarda gerçekleştirilen bu yöntemle kılcal damarlar güçlendirilerek kalp kasının daha iyi beslenmesini sağlanır.

Koroner arter hastalıklarında ve kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan bir yöntem olan ve  doğal bypass olarak da adlandırılan EECP günde 1 saatten toplam 35 seans uygulanır. Seanslar bittiğinde hastanın göğüs ağrısı ataklarının görülme sıklığında azalma, ilaca daha az ihtiyaç duyma ve yaşam kalitesinde artma görülmektedir.

Bu yöntem bacaklara tansiyon aletinin manşonları gibi hızla hava dolan ve boşalan hava torbalarının sarılarak, kalp ritmi ile senkronize biçimde bu torbaların yüksek basınçlı havayla dolup boşalması temeline dayanır.

By–pass olmuş ya da balon tedavisi uygulanmış fakat yeniden damar tıkanması oluşmuş kişilerde ve tüm ilaçlarını aldığı halde göğüs ağrısı ya da nefes darlığı süren hastalarda uygulanmaktadır.

Ancak EECP tedavisi, kalp yetmezliği teşhisi konulan her hasta için uygulanmamaktadır. Bu yöntemin uygulanacağı kişilerde yüksek tansiyon ve ayak damarlarında tıkanıklığın olmaması ve son dönem kalp yetmezliğinin olmaması gerekiyor.

EECP tedavisi 1995’te Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. ABD ve Avrupa ülkerinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntem ülkemizde ilk defa Medicana Ankara International Hastanesinde uygulanmaya başlanmıştır.

Kök Hücre Nakli

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi‘nde  kalp yetmezliği olan bir hastaya ilk defa  koroner by-pass yapılmadan kök hücre nakli gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizde daha önceden koroner by-pass ile birlikte kök hücrelerin kalbe nakli yapılmıştır ancak kemik iliğinden alınan kök hücrelerin kalbe koroner by-pass yapılmadan nakli ilk defa Akdeniz Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi, Hematoloji ve Anesteziyoloji anabilim dalları işbirliğinde gerçekleştirilmiştir.

Nasıl Yapılıyor?

Önce kök hücre üretimini artırmak amacıyla hastaya ilaç verilir ve daha sonra kemik iliğinden hücreler alınır. Kemik iliğinden alınan hücrelerden kök hücreler ayıklanır ve kalbe verilmek üzere hazır hale getirilir.

Ameliyat sırasında kök hücreler hastanın göğüs kısmında açılan bölgeden kalbin değişik yerlerine ekilir. Daha sonra açılan bölüm kapatılır. Verilen kök hücreler 3 ay içerisinde kalp adalesine dönüşür ve kalbin kasılma gücünü artırır. Bu şekilde kalbin hasta olan bölgesi yenilenmiş olmaktadır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/kalp-yetmezligi-belirtileri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.