Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kalp Krizi ve Kalp Yetmezliği Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kalp krizi ve kalp yetmezliği birbirine bağlı rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı tek başlık altında size iki sağlık sorunundan da bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizleri en sık koroner arter hastalığı olarak da adlandırılan koroner kalp hastalığının (KKH) bir sonucu olarak ortaya çıkar . KKH, koroner arterlerin içinde plak denilen bir mumsu maddenin oluştuğu bir durumdur. Bu arterler kalbe oksijen açısından zengin kan sağlar.  Plak arterlerde biriktiğinde, duruma ateroskleroz denir . Plak birikmesi uzun yıllar boyunca ortaya çıkar.

Sonunda, bir plak alanı bir arterin içinde kırılabilir. Bu plağın yüzeyinde bir kan pıhtısı oluşmasına neden olur. Pıhtı yeterince büyürse, bir koroner arterden kan akışını çoğunlukla veya tamamen bloke edebilir.

 Eğer blokaj hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, arter tarafından beslenen kalp kasının kısmı ölmeye başlar.  Bu kalp hasarı belli olmayabilir veya ciddi veya uzun süreli sorunlara neden olabilir.

Buda kalp krizi durumuna yol açabilmektedir.

Kalp Krizi Belirtileri ve İlk Yardım

Daha az görülen bir kalp krizi nedeni, koroner arterin şiddetli bir spazmıdır (sıkma). Spazm arterden kan akışını keser. Aterosklerozdan etkilenmeyen koroner arterlerde spazmlar oluşabilir. Kalp krizi, kalp yetmezliği ve yaşamı tehdit eden aritmiler gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir veya bunlara yol açabilir .

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamadığı bir durumdur. Aritmiler düzensiz kalp atışıdır. Ventriküler fibrilasyon, hemen tedavi edilmezse ölüme neden olabilen, hayatı tehdit eden bir aritmidir.

Kalp krizi belirtilerde direk ilk yardım gereklidir. Birçok insan kalp krizi geçirdikten sonra neyin yanlış olduğunu bilmezler. Hem erkek hem de kadınlar için kalp krizinin en yaygın uyarı belirtileri şunlardır:

 • Göğüs ağrısı veya rahatsızlık.
 • Üst vücut rahatsızlığı
 • Nefes darlığı
 • Soğuk terleme
 • Bir sebep olmadan,  günler boyunca alışılmadık şekilde yorgun hissetmek
 • Mide bulantısı   ve kusma
 • Ani baş dönmesi

Tüm kalp krizleri, televizyonda veya filmlerde sıkça görülen, göğüs rahatsızlığı gibi diğer yaygın semptomlar olan ani, ezici göğüs ağrısıyla başlamaz. Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde birkaç semptom bulunabilir ve kalp krizi geçirdiklerini  öğrendiklerinde şaşırmaktadırlar.

Kalp krizi geçiren bir yakınınız olduğunda 112 acil araması yapmalısınız. Hastaneye gitmeyin veya başka birinin sizi sürmesine izin vermeyin. Bir ambulans çağırın, hastanın göğüsünü açın ve hava almasını sağlayın.

Kalp Krizi Nedenleri 

Kalp kasının bir kısmına oksijen bakımından zengin kan akışı aniden tıkanırsa ve kalp oksijen alamazsa kalp krizi gerçekleşir.   Daha az görülen bir kalp krizi nedeni, koroner arterin şiddetli bir spazmıdır. Spazm arterden kan akışını keser. Aterosklerozdan etkilenmeyen koroner arterlerde spazmlar oluşabilir. Bu duruma aşağıdaki etkenler neden olabilmektedir.

 • Kokain gibi uyuşturucu kullanımı
 • Duygusal stres veya ağrı
 • Aşırı soğuk maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan kolesterol
 • Aşırı kilolu ve obezite olmak
 • Sağlıksız bir diyet
 • İnsülin direnci veya diyabet nedeniyle yüksek kan şekeri

Bunların dışında kalp krizi daha çok  45 yaşından sonra erkekler için ve 55 yaşından sonra (veya menopozdan sonra) kadınlar için artmaktadır. Ailesinde kalp krizi geçirenler varsa bu durumun riski artmaktadır.

Kalp Krizi Tedavisi 

Teşhis onaylanmadan önce bile, kalp kriz şüphesi varsa, belli tedaviler hemen başlar. Bunlar şunları içerir:

 • Daha fazla kan pıhtılaşmasını önlemek için aspirin
 • Kalbin çalışma yükünü azaltmak ve koroner arterlerden kan akışını iyileştirmek için nitrogliserin
 • Oksijen terapisi
 • Göğüs ağrısı tedavisi

Bir kalp krizinin tanısı doğrulandıktan veya şüphelenildiğinde, doktorlar kalbi besleyen kan damarlarından kan akışını tekrar sağlamak için hemen tedaviye başlarlar.

İki ana tedavi, koroner anjiyoplasti olarak da bilinen pıhtılaştırıcı ilaçlar ve perkütan koroner girişimdir , bloke koroner arterleri açmak için kullanılan bir prosedürdür.

Bundan kaynaklı doktorlar pıhtılaştırma bozan ilaçlar vermektedir.

Perkütan Koroner 

Perkütan koroner girişim bloke veya daralmış koroner arterleri açan cerrahi olmayan bir işlemdir. Sonda bir balon veya başka bir cihaza sahip ince, esnek bir tüp (kateter), genellikle kasıkta (üst baldırda), daralmış veya tıkanmış koroner artere bir kan damarı içinden geçirilir.

Yerleştirildikten sonra, kateterin ucunda yer alan balon, plak ve ilgili pıhtıyı arter duvarına karşı sıkıştırmak için şişirilir. Bu arterden kan akışını geri yükler. İşlem sırasında doktor, arterde stent adı verilen küçük bir örgü tüpü yerleştirebilir.

Stent, işlemden aylar veya yıllar sonra arterdeki tıkanıklıkları önlemek için kan damarını açık tutmaya yardımcı olur.

Kalp Krizi için İlaç 

Doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan bir veya daha fazlasını reçete edebilir. ACE inhibitörleri, antikanser ilaçları, antikoagülanlar , beta blokerler, statin ilaçları  bunların arasındadır.

Ayrıca ağrı ve anksiyeteyi rahatlatmak ve aritmileri tedavi etmek için ilaç verilebilir. Tüm ilaçları doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak alın. İlacınızın miktarını değiştirmeyin veya doktorunuz size söylemediği sürece bir doz atlayın.

Tıbbi prosedürler

Koroner arter baypas ile bir kalp krizini tedavi etmek için kullanılabilir. Koroner arter baypas greftleme sırasında, bir cerrah vücudunuzdaki sağlıklı bir arteri veya damarı çıkarır.

Arter veya ven daha sonra koroner arterin tıkalı kısmını atlamak için bağlanır veya aşılanır. Aşılanmış arter veya damar baypasları  koroner arterin tıkanmış kısmıdır.

Bu, kanın kalp kasına akması için yeni bir yol sağlar.

Kalp Sağlığı için Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kalp krizi tedavisi genellikle kalp sağlığınız için sağlıklı yaşam ve beslenmeyi içermektedir.

 • Sağlıklı kiloya ulaşmaya çalışın
 • Stresle başa çıkmaya çalışın
 • Fiziksel aktiviteler yapın , egzersizi düzenli hale getirin
 • Sigarayı bırakmak

Bu adımları atmak başka bir kalp krizi geçirme şansınızı azaltabilir.

Doktorunuz kalp krizinden kurtulmanıza ve başka bir kalp krizinden korunmanıza yardımcı olmak için kalp rehabilitasyonunu (kalp rehabilitasyonu) önerebilir . Neredeyse kalp krizi geçiren herkes rehabilitasyondan yararlanabilir.

Kardiyak rehabilitasyon, kalp problemi olan kişilerin sağlığını ve esenliğini iyileştirmeye yardımcı olabilecek tıbbi olarak denetlenen bir programdır.

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalp, vücutta kan depolama işlemi gören önemli organlardan biridir. Dokulara ve organlara kan pompalayarak metabolizmanın hayat bulmasını ve aktif olarak yaşamını sürdürmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Kalbin kan pompalayamaması ve işlevini yerine getirememesi durumunda kalp yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkar.

Bu sorunlar tedavi edilmediği müddetçe ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalp yetmezliği kalbin sağ karıncığı vücuda yeteri kadar kan pompalama olmuyor ise sağ karıncık yetmezliği denir. Aynı şekilde kalbin sol karıncığı kan pompalamak için işlev görmez hale geldiyse buna sol karıncık yetmezliği denir.

Fakat bu İki karıncığın aynı anda kan depolayamamasına ise kalp yetmezliği, konjestif denir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir

Kalp yetmezliği sorunu olan kişilerde genel olarak yorgunluk ve halsizlik belirtileri görülür. Kalp, vücuda yeteri kadar oksijen ve kan pompalayamaması sebebiyle vücut yorgun ve halsiz düşecektir.

Kalp yetmezliği belirtileri arasında en çok bilineni ise nefes darlığıdır. Nefes darlığı yaşayan kişilerde kalp yetmezliği hastalığının ilerlemiş olduğu anlamına gelir.

Nefes darlığı, en ufak bir hareket halinde hatta uyku anında bile yakalanabilecek bir durumdur.

Kalp yetmezliği olan hastalarda aynı zamanda kalp atışlarında düzensizlik yaşanması, hızlı ve yüksek çarpıntılar, sürekli öksürük, ellerde ve ayaklarda görülen şişlik, iştahsızlık başlaması, hastalığın neden olduğu sıvıların birikmesi ile kilo alımları, sürekli olarak baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi rahatsızlıkların en fazla görüldüğü kalp yetmezliği belirtisidir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir

Kalp yetmezliği tek başına oluşan bir hastalık değildir. Nedenlerine bakıldığında; kalp kasındaki hastalıklar, geçirilmiş olan kalp krizleri, doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları ve hastalıkları, yüksek tansiyon hastalıkları, böbreklerdeki rahatsızlıklar, şeker hastalığına benzer birçok kronik hastalık kalp yetmezliğinin oluşmasına sebep olduğu görülür.

Kalp Yetmezliğinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Aşırı kilolardan kurtulmak, yağlı besinlerin tüketimini azaltmak, aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmak, sigara ve alkol kullanımını azaltmak ya da hiç kullanmamak, egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek, sağlıklı olarak beslenmek, uyku düzenini sağlamak, stresten ve aşırı yorgunluktan olabildiğince uzak kalma gibi önemli yaşam unsurlarına dikkat edildiğinde kalp yetmezliği riskine önlem alınmış olur.

Kalp krizi ve kalp yetmezliği durumunu önlemek adına her zamanki gibi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam önemlidir. Sadece kalp sağlığı için değil genel sağlık açısından bu durum oldukça önem arz etmektedir.

Источник: //www.sanaldoctor.com/kalp-krizi-ve-kalp-yetmezligi/

Kalp yetmezliği nasıl iyileşir?

Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp Yetmezliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kalbiniz diğer organlarınıza yeterince kan pompalamıyorsa kalp yetmezliği yaşıyorsunuz demektir. Ayak bileklerinizde şişme, yorgunluk, baş dönmesi veya Aritmi kalp yetmezliği belirtilerinden. Birçok insan kalp yetmezliğiyle hayatını sürdürebiliyor. Ama tabii alınacak önlemler ve dikkat edilecek noktalarla birlikte. 

Yaşam tarzınızı değiştirin

İlk kural bu. Aslında tüm hayatınızı sağlıklı geçirmenize yarayacak bu kural kalp yetmezliği tedavisinin ilk adımlarından. Yapacağınız basit değişimlerle hem kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz, hem de kalp yetmezliği sonucu oluşabilecek riskleri en aza indireceksiniz. 

Yaşam tarzını değiştirmek deyince akla ilk gelen sigarayı bırakmak. Bunun dışında sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak da kalbinize iyi gelecek. 

Rehabilitasyon

Kalp yetmezliğiyle ilgili rehabilitasyon programları ülkemizde de bulunuyor. İçeriği ülkeden ülkeye değişse de özeti her yerde aynı:

• Egzersiz

• Eğitim

• Rahatlama ve duygusal destek

Rehabilitasyon programına bir kez katıldınız mı egzersizlerinize daha sonra da devam etmeniz sağlığınız açısından çok önemli. 

İlaç tedavisi

Kalp yetmezliği tedavisinin en sık kullanılan yolu ilaç yöntemi. Bu ilaçlar:

• Diüretik (idrar söktürücü)

• Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyici. Diğer adıyla ACE inhibitör.

• Beta bloker

• Aldosteron antagonist

Doktorunuz mümkün olan tüm tedavi yollarını hesaba katacaktır. Kullandığınız ilk ilaçlar işe yaramazsa başka ilaçlar veya başka yollar deneyecektir. 

Diüretik: Kalp yetmezliği böbreklerde sıvı veya su birikimine neden oluyor. Bacaklar ve ayak bilekleri şişiyor, nefes daralıyor. Diüretikler bu aşamada devreye gidiyor. Böbreklerdeki fazla suyu ve tuzu alıyorlar. 

ACE inhibitörler: Damarları açarak rahatlatıyor. Böylece kan daha rahat akıyor. Kalbiniz de bedenin diğer yerlerine kanı daha kolay pompalıyor. ACE inhibitörler kalbin performansını arttırdığı için yaşam kaliteniz de artıyor. Yan etkisi kuru, boğazı tahriş eden öksürük. 

Beta bloker: Araştırmacılar beta blokerlerin kalp yetmezliği sorununda işe yaradığını söylüyor. Öte yandan beta blokerler astımı olanlar için hiç sağlıklı değil. 

Aldosteron antagonist: Diüretikle aynı şekilde işleyen bir ilaç türü. Kalp kaslarında herhangi bir yara varsa onun da iyileşmesine yardım ediyor. Yan etkisi kanda yüksek dozda potasyum oluşturmak. Potasyumun da bazı zararları olabilir. Doktorunuz size bu ilacı verdiyse zaman zaman potasyum düzeyinizi kontrol etmek isteyecektir. 

Anjiyotensin reseptör blokerleri: Kısa adı ARB. ACE inhibitörlerle aynı etkiyi yaratıyor. Damarları genişletiyor, rahatlatıyor. Bu da kalbin işine yarıyor. Yan etkileri düşük kan basıncı ve kanda yüksek potasyum miktarı. 

Digoksin: Kalp kaslarının gücünü arttırıyorlar. Aynı zamanda atışlarını yavaşlatıyorlar. 

Kalp pili

Kalp yetmezliğini kontrol altına almanın bir yolu da pacemakerlar. Biz buna kalp pili diyoruz. Lokal veya genel anesteziyle göğüs kafesinin üst kısmına takılıyorlar.

Kalbe yolladıkları küçük miktarlı elektrik dalgalarıyla kalbi harekete geçiriyorlar. Kalp piliniz varsa doktorunuz belirli zaman aralıklarıyla onu ziyaret etmenizi isteyecek.

Kalp pilinin iyi çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmeli.

Resenkronizasyon terapisi

Kalp yetmezliği olan bazı kişilerde sol karıncık eş zamanlı büzülmez. Resenkronizasyon terapisi bu sorunu çözerek kalbin daha iyi çalışmasını sağlar. Şu durumlarda uygulanabilir:

• İlaç kullanmasına rağmen kalp yetmezliği artarsa

• Sol karıncıkta %35’ten az ejeksiyon fraksiyonu yaşanmışsa

• Sol karıncığın elektriksel aktivasyonunda sorun olduğu belirlenmişse

Uygulanabilir kalp defibrilatörleri – ICD

Kalpte ritim bozukluğu varsa dıştan uygulanan bu defibrilatörlerle sorun çözüme kavuşabilir. Bazı durumlarda kalp çok hızlı atar, kanla dolması için yeterli zaman geçmez. Bu yüzden diğer organlara kan pompalamakta sorun yaşar. Defibrilatörler tıpkı kalp pilleri gibi hastanede takılır. Zaman zaman Doktor tarafından kontrol edilir. 

Ameliyat

İlaçlar ve diğer yöntemler işe yaramadıysa ameliyat kalp yetmezliğine çare olabilir. Örneğin daha önce kalp kapakçığınız yaralanmışsa yenisiyle değiştirilebilir. Sorun sol karıncıktan kaynaklanıyorsa yine ameliyat yöntemleri devreye girebilir. 

Источник: //www.cevapsepeti.com/kalp-yetmezligi-nasil-iyilesir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi