Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliğine Nedenleri ve Sebep Olan Hastalıklar

Kalp Yetmezliği

Kalp vücudun diğer organlarına yeterli miktarda güçlü bir şekilde kan pompalayamaması durumlarında kalp yetmezliği ortaya çıkacak ve insanların hayatını tehdit eden bir hastalık olmaktadır.

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği konjestif kalp yetmezliği olarak da adlandırılmakta olan, kalp kasının kanı yeterli miktarda pompalayamaması sonucunda meydana gelecek olan insan hayatını tehye atacak çok ciddi bir hastalık olmaktadır. Kalp yetmezliği kronik olan ve insanların yaşam kalitelerini düşürecek ciddi bir hastalıktır.

Hastalığın tedavisinde uygulanacak olan yöntemler sonucunda var olan belirtileri azaltacak ve daha iyi bir yaşam sürmelerini ve hastaların daha uzun yaşamalarını sağlayacaktır. Kişilerin yaşam tarzında da ciddi oranda değişiklik yapmaları gerekmektedir.

Bol bol egzersiz yapmaları, tuzu azaltmaları ve sağlıklı bir şekilde beslenerek kilo vermeleri çok önemli olacaktır.

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği yaşamakta olan bir kişinin bu duruma neden olan birçok hastalık ve sebep olduğunu da bilmesi gerekmektedir. Kalp kasının zayıflaması sonucunda ya da damarların tıkanması neticesinde ortaya çıkacaktır. Kalp çok sertleşmesi durumunda kalp yetmezliği görülecektir.

Kalp yetmezliği oluşması sonucunda kalbin ventriküller katılaşacaktır. Atımlar bu nedenle de düzgün bir şekilde kan akışını sağlayamamaya neden olur. Bazı kişilerde kalp yetmezliği meydana gelmesi sonucunda kalp ciddi oranda hasar görecek ve bunun sonucunda da kişilerde kalbi yeterli miktarda kan pompalamaz.

Zaman içerisinde kalp artık vücudun ihtiyacı olan kanı pompa edememesi durumunda kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Kalp yetmezliği sol ventrikül tarafında olacağı gibi nadirde olsa sağ tarafı etkilemesi sonucunda sağ ventrikülde de meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise her iki tarafında etkilenmesi sonucunda kalp yetersizliğinin oluşması söz konusu olacaktır.

Bazı kişiler kalp yetmezliği konusunda risk altında olacaklardır.

Şeker hastaları kalp yetmezliğine neden olacak, yüksek tansiyon hastalarının kalbin daha zor bir şekilde çalışmasına neden olabilecek ve aniden kalp krizi geçirmiş olan bir kişinin kalp krizi sonrasında kalp kasının hasar görmesi sonucunda yeterli miktarda kan pompalayamadığı zamanlarda meydana gelecektir. Kişilerde meydana gelen uyku apnesi birçok kişinin kalp ritmini etkiler, kalp kapak hastalığı yaşamakta olan kişilerde de kalp yetmezliğinin riski her zaman için daha fazla olmaktadır.

Kalp Yetmezliği Neden Olan Hastalıklar

Bazı koşullar sonucunda kişilerin kalbine ciddi oranda zarar vermesi neticesinde kalp yetmezliğinin olması söz konusu olacaktır. Bu durumda kalbin kronik bir şekilde yetmezliğinin olması da söz konusu olur.

 • Diyabet;
 • HIV;
 • Hipertiroidzm;
 • Hiotiroidizm;
 • Demir Birikimi;
 • Amiloidoz;
 • Enfeksiyonlar;
 • Alerjik reakdisyonlar;
 • Akciğerlerde kan pıhtıları;
 • Kimyasal ilaçların yanlış kullanımı.

Koroner arter hastalığı ve kalp krizi: Koroner damarların tıkanması sonucunda kalp yetmezliğinin olmasına neden olan en yaygın olarak görülen bir durum olmaktadır.

Bu durum kişilerin kan dolaşımını düşürecek olan ve hatta bazı kişilerde de kalp krizi ile sonuçlanacak hayatı tehdit edecek bir durum olabilir.

Koroner damarlarda kolesterol sonucunda plak birikmesi neticesinde damarlarda tıkanma meydana gelecektir.

Yüksek tansiyon: Hipertansiyon hastası olan kişilerde eğer ki kan basıncının çok yüksek olması durumunda, bunun sonucu olarak kalp ciddi oranda etkilenecektir. Böylelikle kan insan vücudunda dolaşımını zor yapacaktır.

Yüksek tansiyon sonucunda damarlarda tıkanma meydana gelebilir ve kalbin kanı normal bir şekilde organlara ulaştırabilmesi için daha çok çalışması gerekecektir. Bu durum içerisinde de kalp çok fazla efor tercih edecek ve etkili bir şekilde kan pompalaması azalacaktır.

Bunun sonucunda da kalp kasında sertlik ve çok zayıflama oluşacaktır.

Hatalı kalp kapakları: Kalbin valfleri, kalpten doğru yönde kan akışını tutmakla görevlidir. Kalp kusurunun olması sonucunda koroner damar tıkanıklığı ya da kalp enfeksiyonuna bağlı hasar gören bir valf olması sonucunda kalbin çok daha zorlandığı ve zamanla da zayıfladığı görülmektedir.

Kalp hasarları (kardiyomiyopati): Kalp hasarı oluşması sonucunda kişilerin çeşitli hastalıklar, enfeksiyonlar ya da alkol kullanımı, uyuşturucu kullanan kişilerde ve kanser hastalığı sonucunda kemoterapi alan insanlarda ilaçların toksik etkisi sonucunda kalp yetmezliğinin ortaya çıkması da görülecektir.

Mivokarditis: Miyokardit, kalp kasının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkacak bir sorun olmaktadır. En sık bir virüs sonucunda oluşur ve kişilerin hayatı içerisinde sol kalp yetmezliğinin gelişmesinde etkili olacaktır.

Doğuştan Kalp Hastalıkları: Kalbin, odaları ya da valfleri düzgün bir şekilde çalışamaması sonucunda kalbin sağlıklı kısımlarının kanı pompalamayacak olması durumunda daha fazla çalışmasına neden olacak ve bu durumda kişilerin kalp yetmezliği yaşamaları ile sonuçlanacak ciddi bir hastalık olacaktır.

Anormal kalp ritimleri: Kalp ritim bozuklarının olması sonucunda kalbin daha fazla çalıştığı anlamına gelecektir. Kalbin çok hızlı bir şekilde atması sonucunda olacağı gibi aynı zamanda da yavaş bir şekilde kalpte oluşan ritimlerde kalp yetmezliğine neden olacak durumlar arasında olmaktadır.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/kalp-yetmezligi-neden-olur.html

Kalp Yetmezliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kalp Yetmezliği
78 / 100SEO Score

Kalp yetmezliği daha çok yaşlılarda görülen, birçok nedene bağlı ortaya çıkabilen ve genellikle geri döndürülemez bir hastalıktır. Bazen çevremizden birinin kalbinin %30-40 yada daha düşük çalıştığını duyarız. Bunu  tam olarak ne anlama geldiğini yazımızda açıklayacağız.

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalbin, vücudun ihtiyacı olan kanı pompalamakta yetersiz kalmasına kalp yetmezliği veya kalp yetersizliği denir. Hücrelerin sağlıklı olabilmesi için yeterli oksijen ve besinin taşınması, bunun için de yeterli kan pompalayabilen bir kalbin olması gerekir.

Kalbin akciğere kanı pompalayan kısmına sağ kalp, vücuda kanı pompalayan kısmına da sol kalp denmektedir. Bundan dolayı bazen sağ veya sol kalp yetmezliği şeklinde terimler duyabilirsiniz.

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Birçok faktör kalbin pompalama fonksiyonunu bozarak yetmezliğe neden olabilir. Kalp yetersizliğinde iki mekanizma oldukça önemlidir;

 1. Kalp kasının gücü yetersiz olduğu için, kalp içine dolan kanın tamamını pompalayamaz. Yani kalp güçsüzdür. Kalp yetersizliği en sık bu mekanizma ile oluşur.
 2. Kalp kası sertleştiği için yeterince gevşeyemez ve içerisine yeterli kan dolmaz. Kalp içerisine yeterince kan dolmadığı için bunun hepsi pompalansa bile vücut ihtiyacını karşılamaz. Kalp kanı pompaladıktan sonra gevşer ve içerisine kan dolmaya başlar. Kalp kasının elastik yapısı yeterince gevşemeye izin verirse, kalbin içerisine yeterince kan dolabilir. Ancak kalp kası sertleşmiş ve yeterince gevşeyemiyorsa içerisine daha az kan dolar ve bu da vücuda yetmez.

Mekanizmayı anladığımıza göre kalbin neden yeterince kan pompalayamadığına yada neden sertleşerek yeterince gevşeyemediğine bakalım.

Kalp damar hastalığı ve kalp krizi: Kalp yetmezliğinin en sık nedeni kalp damar hastalığıdır. Kalbe kan taşıyan damarlarda ciddi daralma veya tıkanıklık olursa damarın beslediği kalp kası hasarlanır veya ölür. Kalp kasında oluşan bu sorun kalbin pompalama gücünü bozarak yetmezliğe sebebiyet verir.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon, kalbin kanı pompalamasının önünde bir direnç oluşturur. Tansiyon ne kadar yüksekse kalp kanı pompalamakta o kadar zorlanır. Kalp, ilk dönemlerde bu durumla baş edebilse de zamanla yetersiz kalır. Kalp kası bu yüksek basınç altında kalınlaşır, sertleşir ve belli bir seviyeden sonra kalp yetmezliği gelişir.

Kalp kapak hastalıkları: Kalp kapaklarındaki yetmezlikler ve ciddi daralmalar kalbin iş yükünü arttırarak belli seviyeden sonra yetmezliğe neden olabilir.

Kalp kası hastalıkları(kardiyomiyopatiler): Kalıtsal faktörler, ilaçlar, toksinler, enfeksiyonlar ve bazende bilinmeyen nedenlere bağlı gelişen kalp kasının fonksiyon bozukluğudur.

Kalp kası iltihabı: Miyokardit isimli bu durum genellikle virüslere bağlı gelişir.

Doğumsal kalp hastalıkları

Ritim bozuklukları: Gerek kalp hızının arttığı gerekse azaldığı ritim bozukluklarında kalp yetmezliği gelişebilir.

Kalp yetmezliği yapabilen diğer nedenler: Tiroid hastalıkları(hipertiroidi, hipotiroidi), şeker hastalığı, demir birikim hastalığı(hemokromatozis), HIV enfeksiyonu, kalp üzerine toksik(zehirli) etkili ilaçlar ve yaşlanma.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliğinin belirtileri zaman içinde artarak görülebileceği gibi, bir kalp krizini takiben aniden de ortaya çıkabilir.Kalp yetmezliğinin derecesine göre şikayetlerin şiddeti değişmektedir. En sık belirtiler şunlardır;

Nefes darlığı: Kalp yetersizliğinin ilk evrelerinde sadece yokuş ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren durumlarda görülen nefes darlığı ilerlerleyen evrelerde günlük aktivitelerde bile kendini gösterir.

Ödem: Kalbin yeterince kan pompalayamaması ve bunun sonucunda vücutta aktifleşen hormonal değişiklikler sıvı tutulması ve ödeme neden olur.

Önce ayak ve ayak bileklerinde belirginleşen bu ödem şiddetlendikçe karın bölgesine kadar çıkabilir. Sıvı tutulumun eşlik ettiği bu yetmezliklere konjestif kalp yetmezliği denmektedir.

Tüm vücutta olduğu gibi akciğerde de sıvı birikimi olabilir. Bu da var olan nefes darlığını şiddetlendirir.

Sırtüstü yatmakla nefes darlığı olması: Ortopne denilen bu durum kalp yetmezliği için oldukça önemli bir bulgudur. Kişi sırtüstü yatmaya çalışınca ciddi nefes darlığı çeker. Bundan dolayı genellikle yüksek yastıklarla veya dik pozisyonda uyumaya çalışır.

Gece uykudan uyandıran nefes darlığı: Bu durumda kişi uyurken ciddi bir nefes darlığı hissederek uyanır. Bir süre ayakta durunca şikayetleri geriler.

Sırtüstü yatmakla tetiklenen öksürük: Kişi gece sırtüstü yattığında başlayan kuru öksürük olur. Şikayetler şiddetlenirse pembemsi bir balgam görülebilir. Farkettiğiniz üzere kalp yetmezliğine bağlı bazı şikayetler sırtüstü yatmakla tetiklenir veya artar.

Efor kapasitesinde azalma: Bazen kişiler tarafından ilk farkedilen belirtidir. Kişinin daha önce rahat yapabildiği aktiviteyi yapamaması bunun en tipik örneğidir.

Diğer kalp yetmezliği belirtileri;

 • Karın boşluğunda sıvı birikmesine bağlı karın şişliği
 • Vücudun sıvı tutmasına bağlı kilo artışı
 • İştahsızlık ve bulantı
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışları
 • Gece idrara çıkma
 • Halsizlik ve yorgunluk.

Tanı ve Testler

Kalp yetmezliği tanısı için kullanılan testler ve tetkikler;

 • EKG: Kalp grafisi de denilen EKG, kalp ritmi, geçirilmiş kalp krizi gibi kalp yetmezliği nedenleri hakkında bilgi verir.
 • Kan testleri: Genellikle doktorunuz tarafından hem rutin kan testleri hem de pro-BNP isimli test istenmektedir. pro-BNP, kalp yetersizliği tanısı için kullanılan ve kan ile bakılan bir testtir.
 • Röntgen: Kalp yetmezliğinde kalpte büyüme, akciğerde sıvı birikmesi gibi durumlar görülebildiği için göğüs röntgeni genellikle istenir.
 • Ekokardiyografi: Bir ultrason cihazı ile kalbe bakılan bu test, kalp yetmezliği tanısı için en kritik testlerden birisidir. Doktor tarafından yapılan bu testle kalbin yapısı, kapakları, çalışması, pompalama gücü hakkında bilgi edinilir. Kalbin %30 çalıştığını söyleyen bir doktor bunu ekokardiyografi sonucuna göre söyler. Burada kalbin içine dolan kanın yüzde kaçını pompalayabildiğine bakılır. Normalde bu değer % 50’den yüksek olmalıdır.
 • Kalp yetmezliğinin seviyesi ve nedenleri araştırılırken tomografi, MR, stres testi(koşu testi), anjiyo gibi çeşitli testler de yapılabilir.

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kalp yetersizliği genellikle geri döndürülebilir bir hastalık değildir. Tedavideki amaç kişinin yaşam süresini ve kalitesini arttırmaktır.

 Kalp yetersizliğinde hem ilaç tedavisi hem de yaşam tarzını değişikliği önemlidir. Öncelikle kalp yetmezliğine neden olan durum tedavi edilir..

Örneğin kalp kapak hastalığı nedeniyle kalp yetersizliği gelişen birinde kapak ameliyatı yapılması veya ritim bozukluğu olan birine kalp pili takılması gibi…

İlaç Tedavisi

İlaç tadavisinde uygun kişilerde seçilen ilaçların başlıcaları şunlardır;

 • ACE(Anjiotensin Konverting Enzim) inhibitörleri: Ülkemizde yaygın kullanılan bir grup ilaçtır. Tansiyon yüksekliğinde de oldukça sık reçete edilirler. Kaptopril, enalapril, lisinopril, ramipril, peridonpril bunlardan bazılarıdır. Yapılan çalışmalar yaşam kalitesi ve süresine pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Çoğu kişinin tansiyonu yükselince aldığı dilaltı hapı(kaptopril) bu grupta yer alır. Bu grup ilaçlar bazen öksürüğe neden olabilirler.
 • ARB(Anjiotensin Reseptör Blokörleri): Kalp yetmezliği olanlarda direkt başlanabileceği gibi ACE inhibitörlerine bağlı yan etkiler gelişenlerde tercih edilebilir. Yaşam kalitesine ve süresine olumlu etkileri olduğu çalışmalar ile gösterilmiştir. Valsartan, losartan,kondesartan bu ilaçlarda bazılarıdır.
 • İdrar söktürücüler: Kalp yetersizliği olan kişilerde vücudun sıvı toplaması sonucu bacaklarda şişlik, akciğerlerde sıvı toplaması sonucu ise ciddi nefes darlığı görülür. Bu sıvıyı vücuttan en hızlı atan ve nefes darlığını en hızlı düzelten ilaçların başında idrar söktürücüler yer alır. Bu ilaçların düzenli ve doğru ölçülerde kullanılması kişinin nefes darlığında hızlı ve dramatik bir düzelme sağlar. Vücuttaki fazla sıvının atılması kalbin yükünü azaltır. En sık furasemid ve spironolakton kullanılır.
 • Beta Blokörler: Oldukça sık kullanılan bir ilaç grubudur. Metaprolol, karvedilol ve nebivololen sık kullanılanlardır. Yaşam kalitesi ve sağ kalımı arttırmak amacıyla kullanılırlar. Kalp hızını yavaşlatır ve tansiyonu düşürürler.
 • Digoksin: Kalbin kasılma gücünü arttırma amacıyla verilen bir ilaçtır. Kalp yetmezliğine bağlı şikayetleri azaltır.

Doktorunuz uygun olan ilaçlardan birini veya birkaçını aynı anda başlayabilir.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

İlaç dışı tedavisine öncelikle yaşam tarzını değiştirerek başlayınız;

 • Sigara içmeyi bırakın. İçmeye devam etmeniz şikayetlerinizi kötüleştirerek nefes darlığını arttıracaktır.
 • Kilonuzu kontrol altına alın. Kalp yetmezliği olan kişiler aniden kilo artışının olması ödemden kaynaklanıyor olabilir. Eğer aniden kilo artışı ve nefes darlığınız varsa doktorunuza başvurun.
 • Tuzu kullanımını azaltın. Tuz hem tansiyonu yükselterek hem de vücudun sıvı tutmasını sağlayarak kalp yetmezliğine bağlı şikayetleri arttırır.
 • Kolestrolünüzü dengede tutun. Yüksek kolestrol ile kalp damar hastalıkları arasında güçlü bir ilişki vardır.
 • Alkolü hayatınızdan çıkarın.
 • Hareketli yaşam tarzı sürdürün. Doktorunuzun önerisi ile düzenli egzersiz yapın. Kalbi çok yoracak ağır aktivitelerden kaçının.
 • Stresi azaltıp düzenli uyuyun.

Kalp yetmezliği olan kişiler bununla yaşamayı öğrenmeliler. Doğru tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile şikayetler azaltılarak yaşam kalitesi arttırılabilir.

//www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartFailure/AboutHeartFailure/What-is-Heart-Failure_UCM_002044_Article.jsp#.WKhdMRKLTfY

//emedicine.medscape.com/article/163062-overview#a4

//www.nhs.uk/conditions/Heart-failure/Pages/Introduction.aspx#causes

//www.webmd.com/heart-disease/guide-heart-failure#1-2

//www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/heart-failure

//www.medicinenet.com/congestive_heart_failure_chf_overview/page9.htm

//www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/basics/definition/con-20029801

Goldman Cecil Medicine 24.Baskı s:295-318

Источник: //www.saglikbilgi.net/kalp-yetmezligi/

Kalp Yetmezliği: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

Kalp Yetmezliği

Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kan, kalp sayesinde vücuda dağılır ve dokulara ulaşır. Bunu da bir pompa vazifesi görerek yapar. Kalp yetmezliğinde ise kalp çalışmaya devam eder, ama yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz.

Tedavi edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır. Kan akımının azalması sonucu kalbin kasılma yeteneği kaybolur. Kasılamayan kalp, kanı pompayalamaz. Kalbin, vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir.

Bu sorun başka ciddi hastalıklara yol açabilir. Dokulara yeterli kan ulaşmadığı için oksijen de ulaştırılamaz. Kan akımındaki yetersizlik sonucu kan damarlarda birikir. Kalp kası zayıflamaya başlar ve böbrek su ve tuz tutulumunu artırır.

Kol, bacak ve akciğer gibi organlarda sıvı birikimi sonucu kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Kalp yetmezliği kalbi etkileyen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp kasında meydana gelen rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapaklarında sorun olması, alkol kullanımı, kalp yetmezliğine neden olurlar.

Damar sertleşmesi sonucu damarın esnekliği kaybolur. Sertleşmiş bir damara da kan pompalamak güçtür. Bu da kalbin yetersiz çalışması demektir. Damar sertliğinin bir başka etkisi de kalbe gelen kanın ve oksijenin azalmasına neden olmasıdır.

Kalp kasında iltihap oluşması ve tiroid bezinde fazla miktarda hormon salgılanması(hipertiroidi) kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalp kasında hasar çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar (kardiyomiyopati).

Kalp krizinde kalp damarının tıkanıklığı söz konusudur. Sonuçta o damarın beslediği kas tabakası ölür. Kalp krizi sonucu hasta yaşayabilirse o yerde kasılmayan kas tabakası meydana gelir. Bu da kalp yetmezliğine yol açar.

KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtilerini bilmek hastalığın ağırlaşmadan düzeltilmesi bakımından çok önemlidir. Bazı bulgular bize kalbin yetersiz kalmaya başladığını söyler. Bu bulgular:

 • Göğüste ağrı,
 • Kesik kesik nefes almak,
 • Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma,
 • Basit hastalıklara (nezle, soğuk algınlığı gibi) direnç gösterememek,
 • Ayak bileklerinin şişmesi,
 • İştah azalması nedeni ile kilo kaybı,
 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Kalbin ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı,
 • Akciğerlerde kan birikmesi

Bu bulgular başta hiçbir belirti olmadan aniden şiddetli bir güç harcandıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Hasta (hasta olduğunun hala farkında değilken) yokuş ya da merdiven çıkarken zorlanır. Sağlıklı gibi görünse de sık sık dinlenmek zorunda hisseder.

Çok yorulduğu bir günden sonra ayak bileklerinde şişlik(ödem) oluşur. Bu şişlik sabah saatlerinde iner, ve ilk başlarda hafif seyreder. Sonraları şiddetlenmeye başlar, ve hastanın el, ayak, ve yüzünde morarmalar meydana gelir. Çok basit hareketlerde bile nefes almada güçlük çeker.

Kan dokulara yeterince ulaşmadığından morarma da gittikçe artar. Bununla beraber akciğerde kan birikimi oluşabilir. Kalp yetmezliği nefes darlığı ya da yatarken nefes almada güçlükle kendini belli eder. Gıcık tarzında öksürüğe yol açar.

Ancak kalp yetmezliği muayene ve yapılan testler sonucu anlaşılabilir. Bazen kalp yetmezliği olduğu halde hiçbir belirti olmayabilir.

KALP YETMEZLİĞİ TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle hastanın sigara, alkol, ilaç kullanıp kullanmadığı hakkında bilgi alınır ve daha sonra kalp yetmezliğini belirlemede bazı testler yapılır.

Bu testler sonucunda kalbin bir kasılmada pompaladığı kan miktarı ve kalple akciğerin vücuda nasıl oksijen sağladığına bakılır.

Ayrıca hastaların egzersiz sırasında sarfettiği oksijen miktarını öğrenmek için efor kapasitesine bakılır. Bu da kalp -akciger egzersiz testleri ile sağlanır.

Kişinin günlük yaşam şartlarına göre kalp hastaları şu şekilde sınıflandırılır:

 • Sınıf 1’deki kalp hastaları için hiç bir sınırlama yoktur. Fiziksel bir aktivite sonrasında herhangi bir kalp rahatsızlığı belirtisi (çarpıntı, nefes almada güçlük gibi) görülmez.
 • Sınıf 2’dekiler için az miktarda kısıtlama vardır. Göğüste ağrı, çarpıntı, nefes darlığı görülebilir. Fakat hasta istirahat halinde hiç bir sorun yaşamaz,
 • Sınıf 3 kalp hastalarında belirgin bir sınırlama vardır. Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile belirtiler ortaya çıkar,
 • Sınıf 4 hareketi rahat bir şekilde yapamaz. Çok az bir fiziksel aktivite sırasında veya istirahat halinde de belirtiler görülür.

KALP YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kalp hastalarında doğru beslenme çok önemlidir. Bunun için yemek miktarını azaltmak gerekir. Hastaya sulu besinler önerilir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun sürer ve bu besinler kalbin yükünü artırır.

Bu nedenle besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yağ ve tuz alımını da önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta su tutumunu arttırdığı için vücuttaki şişliğin azalmasını engeller.

Eğer tuz az alınırsa idrarla su atımı artar ve böylece şişlik (ödem) azalır. Böylece kalbin yükü azalır.

Tedavinin başarılı olması için hasta mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve kas dokusu beslenemez.

Kalp yetmezliği olan hastalar dinlenmek zorundadır ve ağır güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir. Ama nasıl ki hareketsiz yaşam süren bir insan güç ve kondisyon kaybı yaşıyorsa kalp kası da güç kaybeder.

Bunu önlemek için doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır.

Bir diğer tedavi de ilaçla yapılır. Genellikle digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılır. Digoxin sayesinde kalbin kanı pompalama gücü arttırılır.

Digoxin kalbin atım düzenine de katkı sağlar. Diüretikler su ve tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar ve böylece şişlikler azalır. ACE inhibitörleri damarları gevşetir ve kan akımını sağlar.

Böylece fazla kan etkili şekilde pompalanır.

KALP YETMEZLİĞİ OLAN HASTALAR NELER YAPMALIDIR?

 • Derhal sigara, alkol, madde kullanımını bırakın,
 • İdeal kilonuzda olmaya çalışın fazla yemekten kaçının,
 • Şekerinizi ve koleserolünüzü düzenli olarak ölçtürün ve kontrol altında tutmaya çalışın,
 • Tuz alımını azaltın,
 • Gerekirse çok yorulmayacak şekilde doktorunuz öneriyorsa spor yapın,
 • İlaçlarınızı aksatmayın, düzenli olarak kontrole gidin,
 • Ağrı kesicilerden uzak durun,
 • Diyetinize dikkat edin,
 • Kendinizi aşırı yormayın.

Unutmayın ki yaptığınız ve yapacağınız herşey sizin ömrünüzü belirlemede önemlidir. Herşey sizi biraz daha fazla ve kaliteli yaşatabilmek için….

Источник: //xn--salk-1wa3i.net/kalpyetmezligi.html

Kalp Yetmezliği Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği, mutlaka kalbin başarısız olduğu anlamına gelmez. Kalp yetmezliği, kalbin vücuda etkili bir şekilde kan pompalamadığı ciddi bir hastalıktır.

Hastanın sol tarafı, sağ tarafı veya vücudun her iki tarafı da etkilenebilir. Belirtiler, hangi taraftan etkilendiğine ve kalp yetmezliğinin ne derece ağır olduğuna bağlıdır; semptomlar ciddi olabilir. Uzmanlara göre, kalbin sol tarafı genellikle önce etkilenir.

Vücudumuzdaki her hücrede besleyici ve oksijen açısından zengin kan üretmek için kalbin pompalama hareketine güveniyoruz. Hücreler yeterince beslenmediklerinde, vücudun düzgün çalışması mümkün değildir. Kalp zayıflar ve hücrelere yeterli miktarda kan temin edemezse, hasta yorgun ve nefes nefese kalır. Günlük faaliyetler, yürümek, alışveriş yapmak veya merdiven çıkmak zorlaşır.

Kalp yetmezliği, genellikle tedavisi olmayan ciddi bir hastalıktır. Bununla birlikte, doğru tedavi ile hasta yine de eğlenceli, anlamlı ve üretken bir hayat sürdürebilir.

Kalp Yetmezliği, Kalp Krizi ve Kalp Durması

Birçok insan kalp yetmezliği, kalp krizi ve kalp durması kavramlarını karıştırıyor. Bunlar oldukça farklı rahatsızlıklardır. Aralarındaki farklar şöyledir:

 1. Kalp krizi: Bu,bir koroner arterin oklüzyonuna (tıkanıklığına) bağlı kalp kası ölümünden oluşur. Basitçe söylersek, kalp kası dokusu ölür. Kalp kası oksijen açlığı nedeniyle ölür (çünkü kan alınmaz).
 2. Kalp yetmezliği: Bu, kalp kası vücuda kan pompalayamadığı anlamına gelir. Kalp krizi değildir.
 3. Kalp durması: Bu, kalp atışının durduğu, kalbin durduğu, kan dolaşımının durduğu, nabız yok anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız: Kalp Krizi Hakkında Bilgiler

Kalp Yetmezliği Sebepleri Nelerdir?

Kalp yetmezliği neden oluşur?” Aşağıdaki hastalıklar kalp yetmezliğine neden olabilir:

 • Diyabet: Özellikle Tip 2 diyabet.
 • Obezite: Hem obez, hem de tip 2 diyabet olan insanlarda, bir bilimsel çalışmaya göre kalp yetmezliği görülme riski iki kat daha fazladır.
 • Sigara: Düzenli olarak sigara içen insanlar, yaşamları boyunca sigara içmeyenlere ve bırakanlara kıyasla kalp yetmezliği gelişme konusunda önemli ölçüde daha yüksek bir risk taşırlar.
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon).
 • Dört risk faktörü: 4.217 kişinin üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, yüksek tansiyon, aşırı kilo, sigara içimi ve şeker hastalığı, kısa vadede (dört yıl) ve uzun vadede (16 yıl) kalbe ait sol ventrikülün daha büyük boyutu ile güçlü bir korelasyon göstermiştir.
 • Bel boyutu: Bir çalışma, bel boyutunun orta yaşlı ve yaşlı erkekler ve kadınlardaki kalp yetmezliğinin bir göstergesi olduğunu ve BMI (vücut kütle indeksi) normal aralıkta olduğu zaman bile bir risk faktörü olduğunu tespit etti.
 • Kalp krizi (koroner kalp hastalığı).
 • Kalp hastalığı hastalarında depresyon: ABD’de yapılan bir bilimsel araştırmada, kalp hastalığı olan ve daha sonra depresyon tanısı konan hastaların kalp yetmezliği riskinin daha fazla olduğunu tespit ettiler.
 • Kardiyomiyopati (kalp kası hasarı) gibi kalıtsal kalp hastalığı.
 • Konjenital kalp kusurları.
 • Anemi (kırmızı kan hücrelerinin eksikliği).
 • Uyku bozuklukları: Bir çalışmaya göre, kalp yetmezliği hastalarında ölenlerin artma olasılığı ile uyku apnesi arasında bir bağ bulunmuştur.
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi).
 • Hipotiroidizm (düşük aktif tiroid bezi).
 • Vücudun sol tarafındaki kalp yetmezliği, sağ tarafta kalp yetmezliğine neden olabilir.
 • Hatalı kalp kapakları.
 • Miyokardit: Kalp kasının iltihaplanması, genellikle bir virüsün neden olduğu sol kalp yetmezliğine yol açar.
 • Kalp ritim bozuklukları (anormal kalp ritimleri): Kalp için daha fazla çalışma yaratarak kalbin çok hızlı çalışmasına neden olabilirler. Sonunda kalp zayıflayabilir, kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp atışı çok yavaşsa, kalpten vücuda yeterli miktarda kan alınamaz ve kalp yetmezliğine neden olabilir.
 • Atriyal fibrilasyon: Bir çalışmada, atriyal fibrilasyonu olan hastalarda kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırma riski daha yüksek olduğu görülmüştür.
 • Amfizem (hastanın nefes almasını zorlaştıran kronik bir hastalıktır).
 • Lupus (kişinin kendi bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırır).
 • Hemokromatoz (demirin dokularda biriktiği patoloji).
 • Amiloidoz (vücutta bir veya daha fazla organ sistemi anormal protein birikimi toplar).

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Doktorlar kalp yetmezliği belirtilerinin kendiliğinden kalp yetmezliği olduğu anlamına gelmediğini ve alarma geçirmeyeceklerini söylüyor. Bununla birlikte, kalp yetmezliği tanısı almayan ve aşağıdaki semptomlardan birçoğundan deneyim alan insanlar doktorlarına haber vererek kalplerinin değerlendirilmesini isteyeceklerdir.

Kalp yetmezliği teşhisi konmuş kişilerin belirtilerini dikkatli bir şekilde izlemesi ve ani değişiklikleri hemen doktorlarına bildirmesi gerekir.

Şimdi, kalp yetmezliğiyle ilgili sık karşılaşılan semptomlardan bazılarından bahsedeceğiz.

Aşırı Yorgunluk (halsizlik):

Ana semptom, aşırı derecede yorgunluk ve halsizliktir. Hasta, kalpten kaslarına pompalanacak kadar kan almıyordur. Vücut, daha az yaşamsal organlardan uzaktaki kanları yönlendirir (kollardaki kaslar) ve kalp ve beyne kan sağlamaya odaklanır.

Diğer belirtiler, vücudun hangi tarafının yeterli miktarda kan almadığına bağlıdır:

Vücudun sol tarafında kalp yetmezliği:

 • Nefes darlığı, nefes nefese kalmak (dispnesi): Bu her an olabilir. Ancak, hasta aktifken veya yatarken daha belirgin veya akut olacaktır. Bu semptomu gece ortaya çıkan hastalar genellikle yatağa oturmalı ya da temiz hava almalıdır.
 • Öksürük
 • Köpüklü tükürük (öksürük ile birlikte)

Bu, pulmoner damarlarda kan yükseldiğinde ortaya çıkar; çünkü kalp beslemeye yetişemez. Bu da sıvının akciğerlere sıvı sızmasına neden olur.

Vücudun sağ tarafında kalp yetmezliği:

 • Şişmiş ayak bilekleri
 • Şişmiş bacaklar
 • Karaciğer büyümesi
 • Mide genişlemesi

Bu, kalpten çıkan kan akışı yavaşlarken, damarlardan kalbe dönen kan yedeklenir ve dokularda sıvı toplanmasına neden olur. Böbrekler, sodyum ve suyun atılmasını zorlaştırmakta ve bu da dokularda sıvı tutulmasına neden olmaktadır.

Vücudun her iki tarafında kalp yetmezliği:

 • Baş dönmesi veya konfüzyon (kandaki sodyum ve diğer maddelerin seviyesi değiştiğinde hastanın konfüzyona ve ayrıca baş dönmesine daha yatkın olması muhtemeldir)
 • Mide bulantısı
 • Kabızlık
 • İştahsızlık (sindirim sistemi daha az kan alırken, hasta sindirim ve iştahla ilgili sorunları yaşar)

Kalp Yetmezliği Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Bir rapora göre, kalp yetmezliği riskini teşhis etmek, sonucu öngörmek ve kişilere terapiyi uyarlamak için kullanılabilen birkaç yeni biyolojik belirteç (2009) tanımlanmıştır.

UT Southwestern Medical Center araştırmacıları, geleneksel olarak tıbbi bakım için temel taş diagnostik aracı olan hasta öyküsü ve fizik muayene yönteminin hala konjestif kalp yetmezliği olan hastaları değerlendirmek için en doğru ve uygun maliyetli yöntemler arasında bulunabileceğini bildirdi.

Semptomlar varsa, doktor randevusu alınmalıdır. Doktor semptomları hastayla tartışır. Doktor kalp yetmezliğinden şüpheleniyorsa, birtakım testleri önerebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kan ve idrar testleri: Bunlar hastanın kan sayımı ve karaciğer, tiroid ve böbrek fonksiyonlarını kontrol eder. Doktor, BNP (beyin natriüretik peptid) gibi kalp yetmezliğinin belirli kimyasal belirteçleri için kanı kontrol etmek isteyebilir.
 • Göğüs röntgeni: Bir röntgen ışını kalbin büyüyüp büyümediğini gösterecektir. Akciğerde sıvı olup olmadığını da gösterecektir. Benzer bulgular ve semptomlar gösterebilen kalp yetmezliği dışındaki diğer durumlar göğüs röntgeni ile tespit edilebilir.
 • EKG (elektrokardiyogram): Bu cihaz, hastanın kalbinin elektriksel aktivitesini ve ritimlerini kaydeder. Elektrodlar hastanın derisine bağlanır ve dürtüler dalgalar halinde kaydedilir ve bir ekranda gösterilir (veya kağıda basılır). Test ayrıca bir kalp krizinden kalbe verilen hasarları da gösterebilir. Kalp krizleri genellikle kalp yetmezliğinin altında yatan nedenlerdir.
 • Ekokardiyogram: Bu, hastanın kalbinin pompalama hareketini kontrol eden bir ultrason taramasıdır. Bu test aynı zamanda sistolik kalp yetmezliğini diyastolik kalp yetmezliği ile ayırt etmeye yardımcı olur (kalp katıdır ve düzgün doldurulmaz). Ses dalgaları, hastanın kalbinin bir video görüntüsü oluşturmak için kullanılır. Bu da doktorun, kalbin pompaladığı kadar iyi olduğunu görmesine yardımcı olur. Doktor, her kalp atışıyla birlikte hastanın sol ventrikülünden (ana pompalama odası) pompalanan kanın yüzdesini ölçer. Bu ölçüm “ejeksiyon fraksiyonu” olarak adlandırılır.

Bir ejeksiyon fraksiyonu kalbin pompalamasını belirleyen çok önemli bir ölçümdür. Kalp yetmezliğini sınıflandırmaya yardımcı olmak ve en iyi tedaviyi belirlemek için kullanılır.

Doktor ayrıca aşağıdaki ilave testleri de uygulayabilir:

 1. Stres testi: Burada amaç, kalbi strese sokmak ve incelemektir. Hasta bir koşu bandı veya egzersiz makinesi kullanması veya kalbi yoran bir ilaç alır. Bazen nükleer tıp veya ekokardiyografik teknikler kalp resimlerini çekip kalp arterlerinde herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Çünkü bir tıkanıklık kalp yetmezliğine neden olabilir. Bir oksijen alım stres testi, hastanın vücudunun durumu için ne kadar iyi telafi edeceğini belirleyecektir.
 2. Kardiyak MR (manyetik rezonans görüntüleme) veya BT (bilgisayarlı tomografi) taraması: Ejeksiyon fraksiyonunu ve kalp arterlerini ve valflerini ölçebilir. Ayrıca, hastanın kalp krizi geçirip geçirmediğini de belirleyebilir. Bu taramalar, anormal kalp yetmezliği nedenlerini araştırmada da yararlıdır.
 3. Anjiyografi (koroner kateterizasyon): Doktorların kalp yetmezliğinin bir başka nedeni olan koroner arter hastalığını (kalp atışlarını daraltmış) tespit etmelerine yardımcı olur.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliğinden kaynaklanan kalbin pompalama eylemine verilen hasar tamir edilemez. Bununla birlikte, mevcut tedaviler hastalığı kontrol altında tutarak ve belirtilerin çoğundan kurtulmaya yardımcı olarak, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Tedavi aynı zamanda kalp yetmezliğine neden olabilecek her türlü rahatsızlığın tedavisine odaklanır ve bu da kalp üzerindeki yükü hafifletir. Bir doktor veya kardiyolog hasta ile tedavi seçeneklerini tartışır ve bireysel koşullara bağlı olarak en iyi seçimleri önerir.

Elektronik smart pump: Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki bilim adamları ve İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi Hastaneleri NHS Vakfı, kronik kalp yetmezliği tedavisinde devrim yaratacaklarını söyledikleri tamamen kendine yeten bir akıllı aortik greft pompası oluşturdular.

Kalp yetmezliği için bazı yaygın tedavi seçenekleri şunları içerir:

Kök hücre tedavisi, kalp yetmezliği ile ilgili olarak başlangıç aşamasındadır. Ancak, bu makalede ortaya konduğu gibi, çalışmalar şimdiye kadar umut verici sonuçlar sağlamıştır.

Thomas Jefferson Üniversitesi Translasyonal Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, kalp yetmezliği olan farelerde uzun süreli gen terapisi kardiyak fonksiyonlarda iyileşme ve kalp bozulmasının tersine dönmesini sağladı.

Kalp yetmezliği vakalarında başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı ilaçların etkileri üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Kalp yetmezliği olan herkes ilaç tedavisine yanıt veremez. Bununla birlikte, LVAD’ler (sol ventriküler yardımcı cihazlar), kalp pilleri veya kardiyoverter defibrilatörler gibi implante edilebilen çeşitli cihazlar vardır. Kalp yetmezliği olan insanlar için bir başka seçenek kalp naklidir.

Kalp Yetmezliği Nasıl Önlenir?

Başta kalp yetmezliği gelişme riskini azaltmak ya da en azından ilerlemesini yavaşlatmak için yaşam biçimimizle ilgili yapabileceğimiz birçok şey vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Sigarayı bırakın.
 • Yeterli miktarda yemek yiyin. Bu bol miktarda meyve ve sebze, kaliteli yağlar, rafine edilmemiş karbonhidratlar, tam tahıllar ve günlük ideal kalori miktarı içerir.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın ve fiziksel olarak aktif kalın (doktorunuza danışın).
 • Tuz alımı konusunda dikkatli olun.
 • Kilo ve boy oranınızın ideal olduğundan emin olun.
 • Alkolü mümkün olduğunca limitli tüketin.
 • Her gece en az 7 saat kaliteli bir uyku çekin.
 • Zihinsel stres uzun vadede kalp için kötü olabilir. Zihinsel stres maruziyetini azaltmanın yollarını bulmaya çalışın.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/kalp-yetmezligi/

KALP YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği, kalp kaslarının yeterli oranda kan pompalayamaması sonucu ortaya çıkan bir kalp hastalığıdır. Arter ve damarların daralması, yüksek tansiyon gibi faktörler, kalp kaslarının zayıflamasına ve kalbin etkin şekilde kan pompalayamamasına sebep olmaktadır. Bu durum da kalbi yorulmasına neden olmaktadır.

Kalp yetmezliğinin tedavisi mümkün olmakla birlikte, uygun ve sağlıklı diyet ve egzersiz yardımı ile semptomları giderilebilmektedir. Özellikle tuz kullanımının azaltılması, stresten uzak durulması ve fazla kilolardan kurtulmak, hayat kalitesini yükselten faktörlerden olduğu için, kalp yetmezliğini de önleyen unsurlardır.

Koroner arter hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi hastalıklar, kalp yetmezliğini tetikleyen bazı hastalıklardan bir kaçıdır.

Kalp yetmezliği, kalbin yorulması ve kalbin zarar görmesine sebep olmaktadır. Ancak, kalp yetmezliğinin oluşmasına sadece, kalp kaslarının zayıflaması sebep olmamaktadır. Bunun yanı sıra birtakım sağlık sorunları da kalp yetmezliği oluşumunu tetiklemektedir.

Sağlıklı bir kalp ortalama % 50 ya da fazla oranda kan tahliyesi yapabilmektedir. Bu, her kalp atışında kanın yarısının ya da daha fazla miktarının kalbin karıncık bölümüne giriş yapması anlamına gelmektedir. Fakat, kalp yetmezliği geliştiği zaman olması gereken bu kan dolaşımı gerçekleşemez.

Kalp yetmezliği, sol karıncık (sol ventrikül) ve sağ karıncık (sağ ventrikül) ya da kalbin her iki tarafını da kapsayabilmektedir. Genellikle, kalp yetmezliği ilk önce sol karıncık kısmı (bazı özel durumlarda sağ bölüm ile başlayabilmektedir) ile kendini gösterir daha sonrada kalbin ana pompalama odasını etkilemeye başlar.

Kalbi yorup, güçsüz düşmesine sebep olan ve devamında da kalp yetmezliğine sebep olan bazı sağlık sorunları şu şekildedir;

Koroner arter hastalıkları ve kalp krizi: Koroner arter hastalıkları en sık gözlenen kalp hastalıklarından biridir ve genellikle yaygın olarak kalp yetmezliğine sebep olmaktadır.

Arterler, yağ birikmesinden dolayı daralan kalp kaslarının beslenmesini sağlamaktadır.

Daralan kalp kaslarını beslemek için arterler normalden çok daha fazla efor sarf etmektedir ve bu süre ateroskleroz olarak adlandırılmaktadır.

Kalp krizi: plaklarda yağ birikmesinden dolayı arterlerde oluşan yırtılmalar yüzünden olabilir. Bu durumda, kan pıhtılaşması gerçekleşir ve kan akışı bloke olur. Kalp kasları zayıflar ve kan pompalayamayacak hale gelir. Kalp krizinin kalbe verdiği bu zararlar kalıcı olabilmektedir ve bundan dolayı kalp krizi, kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.

Yüksek tansiyon: Tansiyon, arterler aracılığı ile kalbin kan pompalama şiddetini ifade etmektedir. Eğer tansiyon değerleri yüksek ise, kalp vücut için gerekli olan kan dolaşımını gerçekleştirmekte zorlanır. Bu durumda kalp, ekstradan efor harcar ve kalp kasları yıpranıp yorulur. Bunun sonucunda kalp yetmezliği oluşma ihtimali artar.

Kalp kapakçıklarında arıza: Kanın kalp içinden geçişine yardımcı olan kalp kapakçıkları hasar gördüğünde, birçok kalp hastalığı gelişebilmektedir. Bu durum ise, kalbin çok fazla yorulmasına sebep olur ve sonucunda kalp yetmezliği gelişebilir.

Kalp kaslarının zarar görmesi: Kalp kasları birçok nedenden dolayı zarar görebilmektedir.

Alkol, enfeksiyonlar, bazı hastalıklar ve toksik etkili ilaçlar (kokain ve bazı kemoterapi ilaçları gibi) gibi faktörler, kalp kaslarının zayıflamasına sebep olabilmektedir.

Bazı genetik faktörler de kalp kaslarının hasara uğramasına sebep olabilmektedir ve tüm bu faktörler, kalp yetmezliği oluşumuna yol açmaktadır.

Miyokardit: Miyokardit, kalp kaslarının iltihaplanması sonucu oluşan bir kalp hastalığıdır. Miyokardit, özellikle sol taraflı kalp yetmezliğinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Doğumsal kalp kusurları: Doğuştan kalp kapakçıklarında ya da kalbin bölümlerinin yapısında bulunan kusurlar, kalbin doğru şekilde çalışmasını önleyecektir. Böylece kalp kasları yorulacak ve bu da kalp yetmezliğine sebep olabilecektir.

Anormal kalp ritimleri: Anormal kalp ritimleri, kalbin çok hızlı çalışmasına neden olabilmektedir. Kalp çok hızlı çalıştığında, kalp kasları yorulacak ve zarar görecektir.

Kalp ritimlerinin yavaş olması ise, kalbe yeterli miktarda kan ulaşmasını engelleyecektir.

Bu durum da, kalbin yorulmasına sebep olacağından, kalp ritimlerinin hem hızlı olması hem de yavaş olması, kalp yetmezliğine yol açabilmektedir.

Diğer hastalıklar: Diyabet, AIDS, hipertiroid, hemokromatoz (vücutta demir birikmesi) ve amiloidoz (vücutta protein birikmesi) gibi bazı kronik hastalıklar, kalp yetmezliği oluşumuna sebep olabilmektedir.

Ayrıca, kalp yetmezliği kan dolaşımını etkileyen bir hastalık olduğu için, böbrek sağlığını tehdit edebilecek olan bir hastalıktır.

Tanısı

Kalp yetmezliğinin tanısının konulması için, ilk önce fiziksel sağlık muayenesi yapılmaktadır. Fiziksel muayeneden sonra, birtakım testler ve cihazlar yardımı ile kesin olarak kalp yetmezliği tanısı konulabilmektedir.

Kalp yetmezliği tanısında kullanılan testler ve cihazlar yardımı ile yapılan yöntemler; kan testleri, göğüs röntgeni, elektrokardiyogram (kalp grafiği ya da EKG), ekokardiyogram, damarlar için stres testi, Kardiyak bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), koroner anjiyografide ve miyokard biyopsisi gibi tıbbi yöntemlerdir.

Alınması Gereken Önlemler

Kalp yetmezliğini önlemek için birtakım önlemler alınabilmektedir.

Alınacak önlemler; sigara içmemek, kilo kontrolüne dikkat etmek, günlük olarak bacaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlik olup olmadığını kontrol etmek, sağlıklı beslenmek, tuz tüketimini azaltmak, grip ve zatüre aşılarını yaptırmak, yağ ve kolesterol limitlerine dikkat etmek, alkolden uzak durmak, egzersiz yapmak, stresten kaçınmak ve yeterli miktarda uyumak gibi önlemlerdir.

Tedavisi

Kalp yetmezliğinin tedavisi, ilaçlar ile ve ameliyat ile yapılabilmektedir. Bunlara ek olarak, sağlıklı diyet ile desteklenmiş olan egzersiz süreci de tedavide önemli yer tutmaktadır.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp yetmezliğinin belirtileri kronik şekilde devamlı olarak kendini gösterebileceği gibi, aniden bir anda da ortaya çıkabilmektedir. Aslında, kalp yetmezliğinin belirtileri ve semptomları oldukça belirgindir.

Kalp yetmezliğinin belirtileri; akciğerlerin tıkanması, vücudun sıvı ve su tutması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, düzensiz ya da hızlı nabız, nefes darlığı, ayak, bacak, ayak bileklerinde ve karında şişkinlik (ödem), inatçı öksürük ya da beyaz/pembe kanlı balgam, artan gece tuvalete çıkma ihtiyacı, hırıltı, kiloda ani artış, iştahsızlık ve bulantı, dikkat eksikliği ve göğüs ağrısı gibi semptomlardır.

1.Akciğerlerde Tıkanıklık ve Öksürük

Akciğerlerde oluşan tıkanıklık hissinin neden olduğu inatçı öksürükler, kalp yetmezliğinin belirtilerinden biri olabilmektedir.

2.Tuvalete Çıkma İhtiyacı

Kalp yetmezliği kan dolaşımını etkileyen bir sağlık sorunudur. Bundan dolayı, kalp yetmezliği nedeni ile böbrekler de işlevini yitirebilmektedir. Bu durum da, böbreklere daha az kanın ulaşmasına neden olur ve sonuçta üre birikmesi gerçekleşir ve tuvalete çıkma ihtiyacı artar.

3.Ödem

Kalp yetmezliği vücutta su ve sıvı tutulmasına sebep olduğu için, özellikle, ayak bileklerinde, ayaklarda, bacaklarda ve karın bölgesinde şişkinlik yaşanmasına sebep olabilmektedir.

4.Hızlı Veya Düzensiz Kalp Ritmi

Kalp yetmezliğinde, kalp kasları hasara uğradığı için, kalp vücut için gerekli olan kan dolaşımını tam olarak gerçekleştiremez. Kalp bu açığı kapatmak için, hızlı bir şekilde kan pompalamak durumunda kalabilir. Bunun sonucunda da, hızlı ya da düzensiz kalp ritimleri oluşabilir.

5.Baş Dönmesi, Halsizlik ve Yorgunluk

Kalp yetmezliği nedeni ile, ana organlara ve kaslara yeterli miktarda kan yani dolayısı ile yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Bu durum ise, yorgunluk hissi oluşturur ve halsizliğe neden olur. Bundan dolayı, halsizlik, baş dönmesi ve dikkat eksiliği ile dalgınlık, kalp yetmezliğinin belirtilerinden olabilmektedir.

6.Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı; bazı göğüs hastalıklarının ya da kalp krizi ve diğer birtakım kalp rahatsızlıklarının da belirtisi olabilmektedir. Şiddetli göğüs ağrısı, kalp yetmezliği belirtisi olabilmektedir.

7.İştahsızlık ve Bulantı

Birçok hastalıkta olduğu gibi, kalp yetmezliğinde de iştahsızlık ve bulantı yaşanabilmektedir.

Источник: //evdesifa.com/kalp-yetmezliginin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..