Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp Yetersizliği Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Koroner damar tıkanıklığı, kalp krizi ya da yüksek tansiyon hastalığı gibi nedenlerden dolayı kalp kası yeterli miktarda kan pompalayamaması sonucunda meydana gelecek bir hastalıktır.

İçindekiler

 • Kalp Yetmezliği
 • Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinin meydana gelmesi sonucunda bazı kişilerde belirtiler ortaya şiddetli bir şekilde ya da hafif bir şekilde çıkacaktır. Bazı insanlarda ise kalp yetmezliği oluşması durumunda herhangi bir belirti ortaya çıkmaması da söz konusu olabilir.

Hastalığın önlenmesi için kişilerin her zaman sağlığına dikkat etmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Birçok hastanın beslenmesi daha iyi olmalı, kalp ve damar sağlığına iyi gelecek gıdalar tüketmesi, yemeklerinde tuz miktarını olabildiği kadar azaltması gerekmektedir.

Sigara kalp ve damar sağlığına son derece zararlı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de kişilerin herhangi bir şekilde sigara kullanmamaları, içilen ortamlarda da bulunmamaları gerekmektedir.

Kişilerin vücudunda sıvı birikmesi olacağı için su tüketimini 2 litre ile sınırlandırmaları gerekmektedir.

Kalp sorunları yaşamakta olan bir kişinin kalp yetmezliği oluşması durumunda kişilerin diyet yapması tavsiye edilmektedir. Kalp yetmezliğini önlemek amacıyla tuzu sınırlandırması gibi aynı zamanda da şeker tüketimini de azaltmaları gerekmektedir.

Kişilerde her zaman için stres kan basıncının artmasına neden olacak ve bu durumda da kalp sağlığına neden olacak bir durum olacaktır. Aşırı kilolu olan kişilerin kalbi her zaman için daha fazla çalışacaktır.

Bu nedenle de kişilerin aşırı kilolarından kurtulmaları gerekmektedir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliği sistolik kalp yetmezliği yani sol taraflı kalp yetmezliği olarak sol ventirikül güç kaybetmesi sonucunda kalp kan pompalamasında sorun oluşması neticesinde ortaya çıkacaktır.

Bu durumda dokularda sıvı birikmesi meydana gelecek ve akciğerlerde pulmoner ödem oluşması sonucunda şişme oluşur ve sıklıkla karın içinde asit birikimine de neden olacak bir durumla kişi karşı karşıya kalacaktır.

Eğer ki kalp yetmezliği sağa doğru olması durumunda Diyastolik kalp yetmezliği meydana gelecektir.

Kalp daha kalınlaşacak ve sertleşecektir. Bunun olması sonucunda sol ventrikül yeterli miktarda kanla doldurulamayacak ve pompalama gücünde azalma meydana geleceği için kan dolaşımı azalacaktır. Belirtiler olamaması durumunda kişilerde sıklıkla gizli kalp sorunu ortaya çıkacaktır.

 • Gece uyku kalitesinde bozulma;
 • Terleme;
 • Yüksek tansiyon;
 • İştah kaybı;
 • Baş dönmesi;
 • Burun kanaması;
 • Uyku apnesi.

Nefes darlığı (dispne): Kalp yetmezliği meydana gelmesi sonucunda semptomları arasında kişilerde akciğerlerine kalp oksijenli kan taşımaması durumunda akciğerlerde oluşan hasar nedeniyle kişilerde solunum engellenmesi görülecektir. Bu daha çok kişilerin herhangi bir hareket etmesi durumunda ya da dinlenmesi sırasında da yaşanacaktır. Bu kişilerde hastalığın derecesi artması sonucunda uyudukları zaman bile nefes darlığı ortaya çıkacaktır.

Yorgunluk: Hastaların en büyük şikayetleri arasında yorgunluk gelmektedir. Kalp tüm vücudun ihtiyacı kadar kan pompalayamadığı zamanlarda yorgunluk ortaya çıkacaktır.

Bunun sonucunda kalbin diğer organlara yeterli miktarda kan akışı sağlayamaması sonucunda kişilerde dinlenmelerine rağmen ciddi bir yorgunluk ortaya çıkacak ve kendilerini zayıf hissedeceklerdir.

Bu yorgunluk merdiven çıkmak ya da herhangi bir eşya taşıyacakları zaman hastalığın derecesi artması durumunda yürümelerinde bile ortaya çıkacak ciddi bir durum olacaktır.

Kronik öksürük veya hırıltı: Akciğerlerde sıvı birikmesi sonucunda, kanımsı ve rengi pembe olan balgam her öksürme sırasında meydana gelecektir. Eğer ki hastalığın derecesi artması durumunda bu öksürük kronik bir hal alacaktır. Ayrıca burunlarından kişiler nefes alırken ciğerlerinde hırıltı olmasına da neden olur.

Hızlı veya düzensiz kalp atışları: Kalp vücudun her tarafında kan pompalaması gerekmektedir. eğer ki kanı tam olarak pompa edememesi durumunda kişilerin kon pompalama yeteneğinde azalma meydana gelmesi durumunda kalp daha hızlı atmaya başlayacaktır.

Hastaların kalplerinde çarpıntı meydana gelecek ve düzensiz bir atış hızı olacaktır. Ritmik olmayan bir kalp atışı da meydana gelir. Bu sıklıkla kişilerin göğüs kafesinde kalbin çok hızlı atması sonucunda vuruşlar hissedilecek ve nabız değerleri çok yüksek olacaktır.

Zihinsel karışıklık veya bozuk düşünme: Beyinde kan akışının azalması sonucunda kişilerin farkında olabileceği ya da çevresinde ki kişilerin de fark edecek olduğu bir hafıza sorunları yaşamasına neden olacaktır. Daha çok sodyum maddesinin anormal seviyelerde olması sonucunda meydana gelecektir.

Sıvı oluşumu ve şişme: Daha çok böbreklere kan akışının kısıtlanması durumunda böbreklerde tuz ve su tutulmaması durumunda hormonlar üretilecektir. Bu durumda da çoğu kalp yetmezliği yaşamakta olan kişilerin ayak bilekleri, bacaklarında ve karınlarında su birikmesi nedeniyle şişme meydana gelecektir.

Kilo alımı: Kişilerin iştah kaybının olmasına neden olacaktır. Fakat buna rağmen vücutta sıvı toplaması sonucunda kişilerin çok hızlı bir şekilde kilo almasına neden olacaktır.

Kalbin kan pompalama gücü kaybetmesi durumunda kan yedeklemesi söz konusu olacaktır. Bu durumda kişilerin hayatı içerisinde sürekli nefes nefese kalacaktır. Kişilerin hamilelikte yaşaması durumunda ise bu belirtileri daha şiddetli bir şekilde yaşaması da söz konusu olacaktır. Bu belirtiler ortaya çıkması durumunda,
(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-yetmezligi-belirtileri.html

Kalp Yetmezliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri
78 / 100SEO Score

Kalp yetmezliği daha çok yaşlılarda görülen, birçok nedene bağlı ortaya çıkabilen ve genellikle geri döndürülemez bir hastalıktır. Bazen çevremizden birinin kalbinin %30-40 yada daha düşük çalıştığını duyarız. Bunu  tam olarak ne anlama geldiğini yazımızda açıklayacağız.

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalbin, vücudun ihtiyacı olan kanı pompalamakta yetersiz kalmasına kalp yetmezliği veya kalp yetersizliği denir. Hücrelerin sağlıklı olabilmesi için yeterli oksijen ve besinin taşınması, bunun için de yeterli kan pompalayabilen bir kalbin olması gerekir.

Kalbin akciğere kanı pompalayan kısmına sağ kalp, vücuda kanı pompalayan kısmına da sol kalp denmektedir. Bundan dolayı bazen sağ veya sol kalp yetmezliği şeklinde terimler duyabilirsiniz.

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Birçok faktör kalbin pompalama fonksiyonunu bozarak yetmezliğe neden olabilir. Kalp yetersizliğinde iki mekanizma oldukça önemlidir;

 1. Kalp kasının gücü yetersiz olduğu için, kalp içine dolan kanın tamamını pompalayamaz. Yani kalp güçsüzdür. Kalp yetersizliği en sık bu mekanizma ile oluşur.
 2. Kalp kası sertleştiği için yeterince gevşeyemez ve içerisine yeterli kan dolmaz. Kalp içerisine yeterince kan dolmadığı için bunun hepsi pompalansa bile vücut ihtiyacını karşılamaz. Kalp kanı pompaladıktan sonra gevşer ve içerisine kan dolmaya başlar. Kalp kasının elastik yapısı yeterince gevşemeye izin verirse, kalbin içerisine yeterince kan dolabilir. Ancak kalp kası sertleşmiş ve yeterince gevşeyemiyorsa içerisine daha az kan dolar ve bu da vücuda yetmez.

Mekanizmayı anladığımıza göre kalbin neden yeterince kan pompalayamadığına yada neden sertleşerek yeterince gevşeyemediğine bakalım.

Kalp damar hastalığı ve kalp krizi: Kalp yetmezliğinin en sık nedeni kalp damar hastalığıdır. Kalbe kan taşıyan damarlarda ciddi daralma veya tıkanıklık olursa damarın beslediği kalp kası hasarlanır veya ölür. Kalp kasında oluşan bu sorun kalbin pompalama gücünü bozarak yetmezliğe sebebiyet verir.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon, kalbin kanı pompalamasının önünde bir direnç oluşturur. Tansiyon ne kadar yüksekse kalp kanı pompalamakta o kadar zorlanır. Kalp, ilk dönemlerde bu durumla baş edebilse de zamanla yetersiz kalır. Kalp kası bu yüksek basınç altında kalınlaşır, sertleşir ve belli bir seviyeden sonra kalp yetmezliği gelişir.

Kalp kapak hastalıkları: Kalp kapaklarındaki yetmezlikler ve ciddi daralmalar kalbin iş yükünü arttırarak belli seviyeden sonra yetmezliğe neden olabilir.

Kalp kası hastalıkları(kardiyomiyopatiler): Kalıtsal faktörler, ilaçlar, toksinler, enfeksiyonlar ve bazende bilinmeyen nedenlere bağlı gelişen kalp kasının fonksiyon bozukluğudur.

Kalp kası iltihabı: Miyokardit isimli bu durum genellikle virüslere bağlı gelişir.

Doğumsal kalp hastalıkları

Ritim bozuklukları: Gerek kalp hızının arttığı gerekse azaldığı ritim bozukluklarında kalp yetmezliği gelişebilir.

Kalp yetmezliği yapabilen diğer nedenler: Tiroid hastalıkları(hipertiroidi, hipotiroidi), şeker hastalığı, demir birikim hastalığı(hemokromatozis), HIV enfeksiyonu, kalp üzerine toksik(zehirli) etkili ilaçlar ve yaşlanma.

Tanı ve Testler

Kalp yetmezliği tanısı için kullanılan testler ve tetkikler;

 • EKG: Kalp grafisi de denilen EKG, kalp ritmi, geçirilmiş kalp krizi gibi kalp yetmezliği nedenleri hakkında bilgi verir.
 • Kan testleri: Genellikle doktorunuz tarafından hem rutin kan testleri hem de pro-BNP isimli test istenmektedir. pro-BNP, kalp yetersizliği tanısı için kullanılan ve kan ile bakılan bir testtir.
 • Röntgen: Kalp yetmezliğinde kalpte büyüme, akciğerde sıvı birikmesi gibi durumlar görülebildiği için göğüs röntgeni genellikle istenir.
 • Ekokardiyografi: Bir ultrason cihazı ile kalbe bakılan bu test, kalp yetmezliği tanısı için en kritik testlerden birisidir. Doktor tarafından yapılan bu testle kalbin yapısı, kapakları, çalışması, pompalama gücü hakkında bilgi edinilir. Kalbin %30 çalıştığını söyleyen bir doktor bunu ekokardiyografi sonucuna göre söyler. Burada kalbin içine dolan kanın yüzde kaçını pompalayabildiğine bakılır. Normalde bu değer % 50’den yüksek olmalıdır.
 • Kalp yetmezliğinin seviyesi ve nedenleri araştırılırken tomografi, MR, stres testi(koşu testi), anjiyo gibi çeşitli testler de yapılabilir.

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kalp yetersizliği genellikle geri döndürülebilir bir hastalık değildir. Tedavideki amaç kişinin yaşam süresini ve kalitesini arttırmaktır.

 Kalp yetersizliğinde hem ilaç tedavisi hem de yaşam tarzını değişikliği önemlidir. Öncelikle kalp yetmezliğine neden olan durum tedavi edilir..

Örneğin kalp kapak hastalığı nedeniyle kalp yetersizliği gelişen birinde kapak ameliyatı yapılması veya ritim bozukluğu olan birine kalp pili takılması gibi…

İlaç Tedavisi

İlaç tadavisinde uygun kişilerde seçilen ilaçların başlıcaları şunlardır;

 • ACE(Anjiotensin Konverting Enzim) inhibitörleri: Ülkemizde yaygın kullanılan bir grup ilaçtır. Tansiyon yüksekliğinde de oldukça sık reçete edilirler. Kaptopril, enalapril, lisinopril, ramipril, peridonpril bunlardan bazılarıdır. Yapılan çalışmalar yaşam kalitesi ve süresine pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Çoğu kişinin tansiyonu yükselince aldığı dilaltı hapı(kaptopril) bu grupta yer alır. Bu grup ilaçlar bazen öksürüğe neden olabilirler.
 • ARB(Anjiotensin Reseptör Blokörleri): Kalp yetmezliği olanlarda direkt başlanabileceği gibi ACE inhibitörlerine bağlı yan etkiler gelişenlerde tercih edilebilir. Yaşam kalitesine ve süresine olumlu etkileri olduğu çalışmalar ile gösterilmiştir. Valsartan, losartan,kondesartan bu ilaçlarda bazılarıdır.
 • İdrar söktürücüler: Kalp yetersizliği olan kişilerde vücudun sıvı toplaması sonucu bacaklarda şişlik, akciğerlerde sıvı toplaması sonucu ise ciddi nefes darlığı görülür. Bu sıvıyı vücuttan en hızlı atan ve nefes darlığını en hızlı düzelten ilaçların başında idrar söktürücüler yer alır. Bu ilaçların düzenli ve doğru ölçülerde kullanılması kişinin nefes darlığında hızlı ve dramatik bir düzelme sağlar. Vücuttaki fazla sıvının atılması kalbin yükünü azaltır. En sık furasemid ve spironolakton kullanılır.
 • Beta Blokörler: Oldukça sık kullanılan bir ilaç grubudur. Metaprolol, karvedilol ve nebivololen sık kullanılanlardır. Yaşam kalitesi ve sağ kalımı arttırmak amacıyla kullanılırlar. Kalp hızını yavaşlatır ve tansiyonu düşürürler.
 • Digoksin: Kalbin kasılma gücünü arttırma amacıyla verilen bir ilaçtır. Kalp yetmezliğine bağlı şikayetleri azaltır.

Doktorunuz uygun olan ilaçlardan birini veya birkaçını aynı anda başlayabilir.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

İlaç dışı tedavisine öncelikle yaşam tarzını değiştirerek başlayınız;

 • Sigara içmeyi bırakın. İçmeye devam etmeniz şikayetlerinizi kötüleştirerek nefes darlığını arttıracaktır.
 • Kilonuzu kontrol altına alın. Kalp yetmezliği olan kişiler aniden kilo artışının olması ödemden kaynaklanıyor olabilir. Eğer aniden kilo artışı ve nefes darlığınız varsa doktorunuza başvurun.
 • Tuzu kullanımını azaltın. Tuz hem tansiyonu yükselterek hem de vücudun sıvı tutmasını sağlayarak kalp yetmezliğine bağlı şikayetleri arttırır.
 • Kolestrolünüzü dengede tutun. Yüksek kolestrol ile kalp damar hastalıkları arasında güçlü bir ilişki vardır.
 • Alkolü hayatınızdan çıkarın.
 • Hareketli yaşam tarzı sürdürün. Doktorunuzun önerisi ile düzenli egzersiz yapın. Kalbi çok yoracak ağır aktivitelerden kaçının.
 • Stresi azaltıp düzenli uyuyun.

Kalp yetmezliği olan kişiler bununla yaşamayı öğrenmeliler. Doğru tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile şikayetler azaltılarak yaşam kalitesi arttırılabilir.

http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartFailure/AboutHeartFailure/What-is-Heart-Failure_UCM_002044_Article.jsp#.WKhdMRKLTfY

http://emedicine.medscape.com/article/163062-overview#a4

http://www.nhs.uk/conditions/Heart-failure/Pages/Introduction.aspx#causes

http://www.webmd.com/heart-disease/guide-heart-failure#1-2

https://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/heart-failure

http://www.medicinenet.com/congestive_heart_failure_chf_overview/page9.htm

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/basics/definition/con-20029801

Goldman Cecil Medicine 24.Baskı s:295-318

Источник: https://www.saglikbilgi.net/kalp-yetmezligi/

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp, kasılıp gevşeyerek vücuda kan pompalar. Kalp yetmezliği söz konusu olduğunda sağlıklı bir şekilde çalışamayacak kadar zayıf düşer, yani yeterince kasılamaz ve gerektiği kadar kanla dolamaz. Bu sebeple vücuda olması gerekenden daha az kan pompalanır.

Kalbin işlevinde yaşanan bu bozukluk sonucu kalp boşluğu giderek büyür. Sağ kalp yetmezliği kronik, sol kalp yetmezliği ise akut kalp yetmezliği olarak bilinir.

Peki kalp yetmezliği belirtileri nelerdir ve tedavi için neler yapılır? Kalp sorunları ilgili nelere dikkat etmek gerekir?

KALP YETMEZLİĞİ NEDİR?

Vücudun oksijen ihtiyacının karşılanabilmesi için tüm hücre ve dokulara kalp tarafından kan pompalanır. Kalp kasının zayıflığı dolayısıyla kalbin bu temel işlevinde yaşanan aksaklık kalp yetmezliği olarak tanımlanır.

Kalp yetmezliğinin en temel iki belirtisi vücutta biriken sudan kaynaklanan şişkinlik ve nefes darlığıdır. Akciğerlerde biriken su özellikle düz bir şekilde sırtüstü yatıldığında daha belirgin hale gelen nefes darlığını meydana getirir. Hastalar sıklıkla nefes darlığı sebebiyle aniden uykularından uyanırlar.

Karaciğerde biriken sıvı sonucu ise siroza sebep olan, karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar ortaya çıkar.

Kalp Yetmezliği Evreleri:

 • Kalp yetmezliğine sebep olacak bazı risklerin olduğu A evresi.
 • Kalp krizi, kapak hastalığı gibi yapısal hastalıkların söz konusu olduğu B evresi.
 • Kalp yetmezliği belirtilerinin ortaya çıktığı C evresi.
 • Kalp yetmezliğinin ağır durumda görüldüğü ve hastane tedavisi gerektiren D evresi.

KALP YETMZELİĞİ NEDENLERİ

1. Hipertansiyon
Kan basıncının kontrolsüz bir şekilde yükselmesiyle birlikte kalbin yapısı zamanla bozulur. Bu da kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek kalp yetmezliğine neden olur.

2. Kalp kapakçıklarında yaşanan problemler
Kalbin sağlıklı olmasının temel kurallarından biri kalp kapağının düzgün bir şekilde çalışmasıdır. Kapaklarda görülen daralma, tam kapanmama, hacim ve basınç yükü artışı kalp yetmezliğinin ortaya çıkmasına sebep olur.

3.

Kalp kası iltihapları
Üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan virüsler kalp kasında iltihap ve yangı yaparak yetmezliğe sebep olabilir.

4. Kalp kası hastalıkları
kalıtsal faktörler, ilaçlar, toksinler, enfeksiyonlar kalp kasının fonksiyonlarını bozabilir.

5. Kalp krizi
Kalbe kan taşıyan damarlarda yaşanan tıkanıklık ve daralma kalp kasının hasar görmesine ve kalbin pompalama gücünün bozulmasına yol açar.

KALP YETMZELİĞİ BELİRTİLERİ

1. Sık idrara çıkma
Gece boyunda birden çok kez idrara kalkmak normal karşılanmaz. Kalp yetmezliği halinde vücutta biriken sıvı, kan dolaşımına dahil olarak böbreklerden süzülen kanın seviyesini artırır ve sık idrara çıkma ihtiyacını doğurur.

2. İştah kaybı
Kalbin olması gereken miktarda kan pompalayamaması vücuttaki sıvıların karın bölgesinde ve karaciğer birikmesine sebep olur. Bu da şişkinlik problemiyle birlikte iştahsızlığa yol açar.

3.

Sürekli halsiz olmak
Daha önce problem yaşamadan gerçekleştirilen merdiven çıkma, ağır nesneleri kaldırma, uzun süre konuşma gibi aktiviteler için aşırı derecede çaba sarf edilmesi gerekir.

Bu aktivitelerin sonucunda yorulup nefes nefese kalınabilir. Kalbin daha az kan pompalamasıyla birlikte daha az oksijen ve daha az besin maddesi alınır. Bu yüzden kaslarda yorgunluk hissi yalanır.

4. Kilo artışı
Yaşanan iştahsızlık sebebiyle yeteri kadar besin tüketilememesine rağmen bazı sıvıların vücutta tutulması sebebiyle kilo artışı gözlenebilir.

5. Nefes darlığı
Akciğerlerde sıvı birikmesiyle oksijen değişimi güç bir hal alır. Bu çok ciddi bir belirtidir, nefes almak için yoğun bir mücadele verilmesine sebep olur. Yaşanması halinde mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekir.

KALP YETMZELİĞİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Kalp yetmezliği, zamanında tedavi edilmediğinde ölüme kadar varan etkileri bulunan riskli bir hastalıktır.

Ancak günümüzde modern tıbbın gelişmesiyle birlikte hastaların büyük bir bölümü tedavi edilebilirken tedavi sonrası kendine iyi bakmayan, doktor tarafından yasaklanmış alışkanlıklarından vazgeçmeyen kişilerin kalbi daha fazla yıpranarak, ortaya çıkan olumsuzluklarla mücadele edemeyebilir.

Kalp sağlığınızla ilgili olarak doktorunuz sizin için belli bir tedavi süreci uygun görür. Buna ilaç tedavisi ile kalp pili, stent gibi ameliyat gerektiren yöntemler dahil olabilir.

1. İlaç tedavisi
Kalp yetmezliği sebebiyle ortaya çıkan semptomların şiddetini azaltmak ve kalbin yükünü hafifletmek amacıyla ilaç tedavisi uygulanabilir. Kullanılacak ilaçlar hastalığın aşamasına ve belirtilerin şiddetine göre değişkenlik gösterir.

2. Kalp pili
Kalp yetmezliğinde yalnızca kalbin kan pompalama işlevinde bozukluk görülmez, kalbin elektriksel sistemi de belirli bir oranda hasar görür. Bu nedenle kalp duvarlarındaki kasılma aynı anda meydana gelmez.

Kalbin işlevlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesi kalbin enerjisini gereksiz yere harcamasına sebep olur. Kasılmalar devam eder fakat vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda kan pompalanamaz.

Kalp duvarlarının aynı anda kasılması için cerrahi operasyonla hastanın kalbine pil yerleştirilir.

3.

Stent
Kalbin yeterince beslenememesiyle birlikte damarlarda tıkanıklık meydana gelebilir. Bu sorunun tedavisi için lokal anestezi altında tıkalı olan damara stent yerleştirilir ve genişlemesi sağlanır.

4. Baypass
Vücudun ihtiyaç duyduğu kan kalp tarafından ilk olarak koroner arterlere iletilir. Devamında atardamarlar yardımıyla tüm vücuda yayılır. Koroner arterde meydana gelen daralma, tıkanıklık gibi problemler kalp yetmezliğiyle birlikte kalp krizi gibi sonuçlar doğurabilir. Bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak için için baypass operasyonu yapılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Kalp yetmezliği yaşayan hastalar mutlaka tuz tüketimini sınırlandırmalıdırlar. Meyve ve sebze ile birlikte yağ oranı düşük işlenmemiş gıdalar, tahıl, balık gibi besinler tüketilmelidir.
 • Kalp yetmezliği halinde günlük olarak alınması gereken sıvı miktarı 1,5-2 litre civarındadır.
 • Aşırı derecede alkol tüketmek kan basıncını yükseltir. Bu sebeple alkol tüketimi doktorun uygun gördüğü ölçüde sınırlandırılmalıdır. İleri vakalarda ise kesinlikle alkol tüketilmemelidir.
 • Kalp yetmezliğinden ötürü idrar söktürücü kullanan hastalar potasyum kaybı yaşayabilirler. Bu durumda muz, portakal, kuru erik, soya fasulyesi, patates, kavun, karpuz ve balık gibi potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekebilir. Potasyum düzeyinin yüksek olması halinde ise potasyum kısıtlayıcı diyet yapılması gerekebilir.
 • Hastaların sağlıklı bir beslenme programına uymaları gerekir Bu diyet programı meyve, sebze, balık ve kümes hayvanları (yağsız bir şekilde pişirilmesi koşuluyla), tahıl ve soya açısından zengin olmalı, tüketilen yağların doymamış yağlar olmasına dikkat edilmelidir.

İstanbul'da bu sabah! Gökyüzü turuncuya boyandıKabakulak BelirtileriErken Ergenlik Belirtileri

Источник: https://www.mynet.com/kalp-yetmezligi-belirtileri-1220501-mykadin

Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp Yetmezliği Belirtileri. Kalp Yetmezliği Nedir? Kalp yetmezliği kalbin vücudun metabolik gereksinimini karşılayabilecek miktardaki kanı pompalayamamasıdır.

Kalp vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni ve besini taşıyan kanı pompalayarak vücuda dağıtır. Kalp yetmezliğinde kalp çalışmaya devam etmekle birlikte gücündeki azalma sebebiyle gerekli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz.

Kalp kasının herhangi bir sebepten ötürü kasılma fonksiyonun azalması halinde kalp boşluklarında basınç artışı ve ardından genişleme başlar.

Yeteri kadar enerji ve oksijen alamayan tüm organların fonksiyonları etkilenir. Böbrek kan akımının azalması vücutta tuz ve su tutulumuna yol açar.

Bunun neticesinde akciğer, bacaklar, karın boşluğu ve diğer organlarda sıvı birikimi başlar. Bu durum konjestif kalp yetmezliği olarak tanımlanır.

Sistolik kalp yetmezliği, kalbin pompalama gücünün zayıf olmasıdır. Diastolik kalp yetersizliğinde ise kalbin pompalama ve kasılma gücü normaldir ancak esnekliğinde azalma ve gevşemesinde sorun vardır. İkisinde de benzer şikayetler görülmekle birlikte tedavilerinde farklılıklar olduğu için ayırıcı tanılarının yapılması gerekir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği, kalp kasında harabiyete veya kalp kasının fazla çalışması ve yüklenmesine sebebiyet veren değişik hastalıklara bağlı olarak meydana gelebilir.

Yüksek tansiyon, koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp kası hastalıkları, doğumsal kalp bozuklukları ve kronik böbrek hastalıkları, aşırı alkol kullanımı kalp yetmezliğine yol açan hastalıklardır.

Kimler Risk Altında?

Amerikan Kalp Cemiyetinin verdiği bilgilere göre  40 yaş üzerindeki her beş kişiden birinde hayatlarının herhangi bir döneminde kalp yetmezliği gelişmektedir.

Erkeklerde kalp yetmezliği kadınlara nazaran daha fazla görülmektedir.

Koroner arter hastalığı kalp yetmezliğine yol açan en ciddi ve en çok görülen risk faktörüdür.

Hipertansiyon hem koroner arter hastalığı olasılığını artırır hem de kalp kasında neden olduğu kalınlaşma sebebiyle kalp yetersizliği için risk oluşturur.

Uzun süreli kalp ritim bozuklukları kalp yetersizliğinin gelişmesine yol açabilir.

Diyabet kalp yetmezliği riskini 2 kat artırır.

Sürekli aşırı alkol kullanımı kalp kası üzerine toksik etkiyle Alkolik kardiyomiyopati hastalığına yol açabilir.

Kalp Yetmezliği Dört Evreye Ayrılır;

Birinci evre; risk altında olmasına rağmen herhangi bir belirtinin görülmediği kişileri ifade eder.

İkinci evre; bazı kalp hastalıkları veya koroner arter hastalığı olmasına karşın henüz kalp yetersizliği yoktur.

Üçüncü evre; nefes darlığı gibi kalp yetersizliğinin belirtileri görülmeye başlar.

Dördüncü evre; en ileri düzeyde kalp yetmezliği tablosunu meydana gelir.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Tedavi hastalığın evresine göre yapılır.

Sigarayı bırakma, tuz almının azaltılması, zayıflamak, egzersiz, tansiyonun tedavi edilmesi gibi önlemler alınır.

Damar tıkanıklığı henüz kalp yetmezliğine yol açmamış kişilerde, öncelikli olarak damar tıkanıklığı tedavi edilir. Kolesterol kontrol altına alınır.

İlaç tedavisinin yanında, damar tıkanıklığının giderilmesi için stent takılması veya by-pass ameliyatı düşünülebilir.

İlaçların yetersiz kaldığı ve ileri derecede kapakçık proplemlerinde cerrahi yöntemler uygulanır.

Hastalık çok ilerlemişse kalbe yardımcı pompalar ve kalp nakli gündeme gelebilir.

Kalp Yetmezliği Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler

Enhanced External Counter Pulsation (EECP) Yöntemi

By-bass veya balon tedavisi uygulanamayacak kalp hastalarına ve kalp nakli için uygun olmayan hastalarda gerçekleştirilen bu yöntemle kılcal damarlar güçlendirilerek kalp kasının daha iyi beslenmesini sağlanır.

Koroner arter hastalıklarında ve kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan bir yöntem olan ve  doğal bypass olarak da adlandırılan EECP günde 1 saatten toplam 35 seans uygulanır. Seanslar bittiğinde hastanın göğüs ağrısı ataklarının görülme sıklığında azalma, ilaca daha az ihtiyaç duyma ve yaşam kalitesinde artma görülmektedir.

Bu yöntem bacaklara tansiyon aletinin manşonları gibi hızla hava dolan ve boşalan hava torbalarının sarılarak, kalp ritmi ile senkronize biçimde bu torbaların yüksek basınçlı havayla dolup boşalması temeline dayanır.

By–pass olmuş ya da balon tedavisi uygulanmış fakat yeniden damar tıkanması oluşmuş kişilerde ve tüm ilaçlarını aldığı halde göğüs ağrısı ya da nefes darlığı süren hastalarda uygulanmaktadır.

Ancak EECP tedavisi, kalp yetmezliği teşhisi konulan her hasta için uygulanmamaktadır. Bu yöntemin uygulanacağı kişilerde yüksek tansiyon ve ayak damarlarında tıkanıklığın olmaması ve son dönem kalp yetmezliğinin olmaması gerekiyor.

EECP tedavisi 1995’te Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. ABD ve Avrupa ülkerinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntem ülkemizde ilk defa Medicana Ankara International Hastanesinde uygulanmaya başlanmıştır.

Kök Hücre Nakli

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi‘nde  kalp yetmezliği olan bir hastaya ilk defa  koroner by-pass yapılmadan kök hücre nakli gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizde daha önceden koroner by-pass ile birlikte kök hücrelerin kalbe nakli yapılmıştır ancak kemik iliğinden alınan kök hücrelerin kalbe koroner by-pass yapılmadan nakli ilk defa Akdeniz Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi, Hematoloji ve Anesteziyoloji anabilim dalları işbirliğinde gerçekleştirilmiştir.

Nasıl Yapılıyor?

Önce kök hücre üretimini artırmak amacıyla hastaya ilaç verilir ve daha sonra kemik iliğinden hücreler alınır. Kemik iliğinden alınan hücrelerden kök hücreler ayıklanır ve kalbe verilmek üzere hazır hale getirilir.

Ameliyat sırasında kök hücreler hastanın göğüs kısmında açılan bölgeden kalbin değişik yerlerine ekilir. Daha sonra açılan bölüm kapatılır. Verilen kök hücreler 3 ay içerisinde kalp adalesine dönüşür ve kalbin kasılma gücünü artırır. Bu şekilde kalbin hasta olan bölgesi yenilenmiş olmaktadır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/kalp-yetmezligi-belirtileri

KALP YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp yetmezliği, kalp kaslarının yeterli oranda kan pompalayamaması sonucu ortaya çıkan bir kalp hastalığıdır. Arter ve damarların daralması, yüksek tansiyon gibi faktörler, kalp kaslarının zayıflamasına ve kalbin etkin şekilde kan pompalayamamasına sebep olmaktadır. Bu durum da kalbi yorulmasına neden olmaktadır.

Kalp yetmezliğinin tedavisi mümkün olmakla birlikte, uygun ve sağlıklı diyet ve egzersiz yardımı ile semptomları giderilebilmektedir. Özellikle tuz kullanımının azaltılması, stresten uzak durulması ve fazla kilolardan kurtulmak, hayat kalitesini yükselten faktörlerden olduğu için, kalp yetmezliğini de önleyen unsurlardır.

Koroner arter hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi hastalıklar, kalp yetmezliğini tetikleyen bazı hastalıklardan bir kaçıdır.

Kalp yetmezliği, kalbin yorulması ve kalbin zarar görmesine sebep olmaktadır. Ancak, kalp yetmezliğinin oluşmasına sadece, kalp kaslarının zayıflaması sebep olmamaktadır. Bunun yanı sıra birtakım sağlık sorunları da kalp yetmezliği oluşumunu tetiklemektedir.

Sağlıklı bir kalp ortalama % 50 ya da fazla oranda kan tahliyesi yapabilmektedir. Bu, her kalp atışında kanın yarısının ya da daha fazla miktarının kalbin karıncık bölümüne giriş yapması anlamına gelmektedir. Fakat, kalp yetmezliği geliştiği zaman olması gereken bu kan dolaşımı gerçekleşemez.

Kalp yetmezliği, sol karıncık (sol ventrikül) ve sağ karıncık (sağ ventrikül) ya da kalbin her iki tarafını da kapsayabilmektedir. Genellikle, kalp yetmezliği ilk önce sol karıncık kısmı (bazı özel durumlarda sağ bölüm ile başlayabilmektedir) ile kendini gösterir daha sonrada kalbin ana pompalama odasını etkilemeye başlar.

Kalbi yorup, güçsüz düşmesine sebep olan ve devamında da kalp yetmezliğine sebep olan bazı sağlık sorunları şu şekildedir;

Koroner arter hastalıkları ve kalp krizi: Koroner arter hastalıkları en sık gözlenen kalp hastalıklarından biridir ve genellikle yaygın olarak kalp yetmezliğine sebep olmaktadır.

Arterler, yağ birikmesinden dolayı daralan kalp kaslarının beslenmesini sağlamaktadır.

Daralan kalp kaslarını beslemek için arterler normalden çok daha fazla efor sarf etmektedir ve bu süre ateroskleroz olarak adlandırılmaktadır.

Kalp krizi: plaklarda yağ birikmesinden dolayı arterlerde oluşan yırtılmalar yüzünden olabilir. Bu durumda, kan pıhtılaşması gerçekleşir ve kan akışı bloke olur. Kalp kasları zayıflar ve kan pompalayamayacak hale gelir. Kalp krizinin kalbe verdiği bu zararlar kalıcı olabilmektedir ve bundan dolayı kalp krizi, kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.

Yüksek tansiyon: Tansiyon, arterler aracılığı ile kalbin kan pompalama şiddetini ifade etmektedir. Eğer tansiyon değerleri yüksek ise, kalp vücut için gerekli olan kan dolaşımını gerçekleştirmekte zorlanır. Bu durumda kalp, ekstradan efor harcar ve kalp kasları yıpranıp yorulur. Bunun sonucunda kalp yetmezliği oluşma ihtimali artar.

Kalp kapakçıklarında arıza: Kanın kalp içinden geçişine yardımcı olan kalp kapakçıkları hasar gördüğünde, birçok kalp hastalığı gelişebilmektedir. Bu durum ise, kalbin çok fazla yorulmasına sebep olur ve sonucunda kalp yetmezliği gelişebilir.

Kalp kaslarının zarar görmesi: Kalp kasları birçok nedenden dolayı zarar görebilmektedir.

Alkol, enfeksiyonlar, bazı hastalıklar ve toksik etkili ilaçlar (kokain ve bazı kemoterapi ilaçları gibi) gibi faktörler, kalp kaslarının zayıflamasına sebep olabilmektedir.

Bazı genetik faktörler de kalp kaslarının hasara uğramasına sebep olabilmektedir ve tüm bu faktörler, kalp yetmezliği oluşumuna yol açmaktadır.

Miyokardit: Miyokardit, kalp kaslarının iltihaplanması sonucu oluşan bir kalp hastalığıdır. Miyokardit, özellikle sol taraflı kalp yetmezliğinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Doğumsal kalp kusurları: Doğuştan kalp kapakçıklarında ya da kalbin bölümlerinin yapısında bulunan kusurlar, kalbin doğru şekilde çalışmasını önleyecektir. Böylece kalp kasları yorulacak ve bu da kalp yetmezliğine sebep olabilecektir.

Anormal kalp ritimleri: Anormal kalp ritimleri, kalbin çok hızlı çalışmasına neden olabilmektedir. Kalp çok hızlı çalıştığında, kalp kasları yorulacak ve zarar görecektir.

Kalp ritimlerinin yavaş olması ise, kalbe yeterli miktarda kan ulaşmasını engelleyecektir.

Bu durum da, kalbin yorulmasına sebep olacağından, kalp ritimlerinin hem hızlı olması hem de yavaş olması, kalp yetmezliğine yol açabilmektedir.

Diğer hastalıklar: Diyabet, AIDS, hipertiroid, hemokromatoz (vücutta demir birikmesi) ve amiloidoz (vücutta protein birikmesi) gibi bazı kronik hastalıklar, kalp yetmezliği oluşumuna sebep olabilmektedir.

Ayrıca, kalp yetmezliği kan dolaşımını etkileyen bir hastalık olduğu için, böbrek sağlığını tehdit edebilecek olan bir hastalıktır.

Tanısı

Kalp yetmezliğinin tanısının konulması için, ilk önce fiziksel sağlık muayenesi yapılmaktadır. Fiziksel muayeneden sonra, birtakım testler ve cihazlar yardımı ile kesin olarak kalp yetmezliği tanısı konulabilmektedir.

Kalp yetmezliği tanısında kullanılan testler ve cihazlar yardımı ile yapılan yöntemler; kan testleri, göğüs röntgeni, elektrokardiyogram (kalp grafiği ya da EKG), ekokardiyogram, damarlar için stres testi, Kardiyak bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), koroner anjiyografide ve miyokard biyopsisi gibi tıbbi yöntemlerdir.

Alınması Gereken Önlemler

Kalp yetmezliğini önlemek için birtakım önlemler alınabilmektedir.

Alınacak önlemler; sigara içmemek, kilo kontrolüne dikkat etmek, günlük olarak bacaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlik olup olmadığını kontrol etmek, sağlıklı beslenmek, tuz tüketimini azaltmak, grip ve zatüre aşılarını yaptırmak, yağ ve kolesterol limitlerine dikkat etmek, alkolden uzak durmak, egzersiz yapmak, stresten kaçınmak ve yeterli miktarda uyumak gibi önlemlerdir.

Tedavisi

Kalp yetmezliğinin tedavisi, ilaçlar ile ve ameliyat ile yapılabilmektedir. Bunlara ek olarak, sağlıklı diyet ile desteklenmiş olan egzersiz süreci de tedavide önemli yer tutmaktadır.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp yetmezliğinin belirtileri kronik şekilde devamlı olarak kendini gösterebileceği gibi, aniden bir anda da ortaya çıkabilmektedir. Aslında, kalp yetmezliğinin belirtileri ve semptomları oldukça belirgindir.

Kalp yetmezliğinin belirtileri; akciğerlerin tıkanması, vücudun sıvı ve su tutması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, düzensiz ya da hızlı nabız, nefes darlığı, ayak, bacak, ayak bileklerinde ve karında şişkinlik (ödem), inatçı öksürük ya da beyaz/pembe kanlı balgam, artan gece tuvalete çıkma ihtiyacı, hırıltı, kiloda ani artış, iştahsızlık ve bulantı, dikkat eksikliği ve göğüs ağrısı gibi semptomlardır.

1.Akciğerlerde Tıkanıklık ve Öksürük

Akciğerlerde oluşan tıkanıklık hissinin neden olduğu inatçı öksürükler, kalp yetmezliğinin belirtilerinden biri olabilmektedir.

2.Tuvalete Çıkma İhtiyacı

Kalp yetmezliği kan dolaşımını etkileyen bir sağlık sorunudur. Bundan dolayı, kalp yetmezliği nedeni ile böbrekler de işlevini yitirebilmektedir. Bu durum da, böbreklere daha az kanın ulaşmasına neden olur ve sonuçta üre birikmesi gerçekleşir ve tuvalete çıkma ihtiyacı artar.

3.Ödem

Kalp yetmezliği vücutta su ve sıvı tutulmasına sebep olduğu için, özellikle, ayak bileklerinde, ayaklarda, bacaklarda ve karın bölgesinde şişkinlik yaşanmasına sebep olabilmektedir.

4.Hızlı Veya Düzensiz Kalp Ritmi

Kalp yetmezliğinde, kalp kasları hasara uğradığı için, kalp vücut için gerekli olan kan dolaşımını tam olarak gerçekleştiremez. Kalp bu açığı kapatmak için, hızlı bir şekilde kan pompalamak durumunda kalabilir. Bunun sonucunda da, hızlı ya da düzensiz kalp ritimleri oluşabilir.

5.Baş Dönmesi, Halsizlik ve Yorgunluk

Kalp yetmezliği nedeni ile, ana organlara ve kaslara yeterli miktarda kan yani dolayısı ile yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Bu durum ise, yorgunluk hissi oluşturur ve halsizliğe neden olur. Bundan dolayı, halsizlik, baş dönmesi ve dikkat eksiliği ile dalgınlık, kalp yetmezliğinin belirtilerinden olabilmektedir.

6.Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı; bazı göğüs hastalıklarının ya da kalp krizi ve diğer birtakım kalp rahatsızlıklarının da belirtisi olabilmektedir. Şiddetli göğüs ağrısı, kalp yetmezliği belirtisi olabilmektedir.

7.İştahsızlık ve Bulantı

Birçok hastalıkta olduğu gibi, kalp yetmezliğinde de iştahsızlık ve bulantı yaşanabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-yetmezliginin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть