Kalpte Ritim Bozuklukları ve Tedavisi

Kardiyoloji

Kalpte Ritim Bozuklukları ve Tedavisi

Kalbin normal elektriksel aktivitesi sinüs nodu denen bölgenin elektriksel aktivitesi sonucu olmaktadır. Kalp atımlarını düzenleyen elektriksel uyarıların düzgün çalışmaması sonucunda kalbinizin çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz atmasına neden olur. Bu duruma aritmi denir.

Kalp kaslarının düzenli şekilde çalışmasını sağlayan etken, bir elektrik sinyalidir. Kalpte normal olarak bu elektrik akımını doğuran belli bir odak ve onu ileten belli yollar vardır.

Belli bir rota izleyerek dağılan bu düzenli akım sayesinde kalp normalde dakikada 60-80 civarı düzenli kasılma yapar ve kan pompalar. Bu akımın doğuşunu veya iletilişini engelleyen her türlü etken ritim bozukluğuna neden olabilir.

Bu etkenler kalbin kendisinden de kaynaklanabildiği gibi kalpte hiçbir sorun olmadığı halde dış faktörlerden de kaynaklanabilir.

Ritim bozukluğu kalbin normalden daha hızlı, daha yavaş veya düzensiz çalışması gibi şekillerde ortaya çıkabilir. Normal olarak kabul edilen dakikada 60-80 olan nabız değeri 100'ün çok daha üstüne çıkabilir ve/veya düzensizleşebilir.

Kalpte Ritim Bozukluğunun Belirtileri

 • Çarpıntı hissi
 • Göğüs kafeslerinin içinde bir şey atlıyor veya bir kuş kanat çırpıyormuş hissi,
 • Kalp atışlarında tekleme,
 • Kalbin duraklayıp tekrar çalışıyormuş hissi vermesi,
 • Nefes alamama,
 • Fenalık hissi,

Daha seyrek olarak Ritim bozukluğuna bağlı baş dönmesi, göz kararması, bayılma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ritim bozukluklarının tehli bazı türleri, özellikle kalbin yapısal sorunlarıyla bir araya geldiğinde ani ölüm sebebi de olabilmektedir.

Nabız Atışı İçin Normal Kabul Edilen Değerler

Nabzın normal değeri istirahat halindeki bir insanda dakikada 60-80 iken, bazı insanlarda sürekli 50 gibi biraz aşağıda veya 90-100 gibi biraz yukarıda olması mutlaka bir hastalık veya sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Bazı insanlar yapısal olarak böyledir ve eğer eşlik eden başka yakınmalar yoksa, bu değerler olağan değer olarak kabul edilir.

Ayrıca nabzın uykuda 40’lı değerlere inmesi gibi; heyecan ve stresle 100’lü değerlerin üzerine çıkması, hatta yorucu hareketlerle 150 civarı değerlere ulaşması da olağan olarak yorumlanır.

Düzensiz Vuruşlar (Ekstrasistol) Hastalık Belirtisi Midir?

Zaman zaman sağlıklı insanlarda da atriyum veya ventrikül gibi değişik kalp boşluklarından kaynaklanan düzensiz vuruşlar (ekstrasistol) olabilmektedir. Bu tip belirtirlerin hastalık boyutunda bir ritim bozukluğu olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir.

Ekstrasistol denilen düzensiz vuruşlara, eğer kalp yetersizliği veya benzeri yapısal kalp sorunları eşlik etmiyorsa, genellikle herhangi bir teh arz etmezler ve rahatsızlık veren bir çarpıntı hissine neden olmadığı sürece tedavi gerektirmezler.

Ritim Bozukluğu Farklı Türlerde Görülebilir

Ritim bozukluğu diye tek bir hastalık yoktur. Ritim bozukluklarının onlarca farklı türü ve her türün de farklı önemi bulunmaktadır.
Ritim bozukluklarının kalpte başka hiçbir sorun olmaksızın;

 • Sadece stres,
 • Uyku bozuklukları,
 • Çay – Kahve – Alkol tüketiminin fazla olması,
 • Tiroid bezinin fazla çalışması,
 • Ciddi kansızlık,
 • Kullanılan bazı ilaçlar

gibi dış etkenlerle tetiklenen zararsız türleri olmakla birlikte, ritim bozukluğunun hayati tehye neden olan türleri de bulunmaktadır.

Birçok şey aritmiye( Ritim Bozukluğu ) neden olabilir;

 • Bir anda meydana gelen bir kalp krizi,
 • Bir önceki kalp krizinden dolayı kalp dokusundaki bozukluk,
 • Kardiyomiyopati gibi kalp yapısındaki değişiklikler,
 • Koroner arter hastalığı,
 • Yüksek kan basıncı,
 • Diyabet,
 • Aşırı aktif tiroid bezi (hipertiroidi),
 • Sigara içme,
 • Çok fazla alkol veya kafein içme,
 • Uyuşturucu,
 • Stres,
 • İlaçlar,
 • Diyet takviyeleri ve bitkisel tedaviler,
 • Elektrik şoku,
 • Hava kirliliği

Ritim Bozukluğunda Yapısal Faktörler

Dış etkenlerin yanı sıra kalpte ritim bozukluğuna neden olan yapısal sorunlar da bulunmaktadır.

Kalpte, kapak, damar veya kas sorunları gibi çoğunlukla sonradan edinilen hastalıklar olabildiği gibi, ailesel geçişli yani genetik kökenli ritim sorunları da görülmektedir.

Genetik geçişli ritim sorunları arasında, doğumdan itibaren var olan fakat belirti vermeyen, spor, ani stres veya heyecan durumunda ortaya çıkabilen, sibutramin içerikli zayıflama ilaç kullanımlarında, bazı allerji, mantar hastalığı ilaçları ve antibiyotiklerin kullanımı sonrasında kalp durması nedeniyle ani ölüme yol açabilen türleri bulunmaktadır.

Bu nedenle, özellikle kitlesel sorumluluk taşıyan pilotluk veya ağır vasıta şoförlüğü gibi yüksek riskli mesleklere başlayacak kişiler ile, sportif aktiviteye başlayacak gençlerin bu gözle incelemeden geçirilmeleri mutlaka gerekmektedir.

Dış faktörler olarak belirtilen çay, kahve, kola, uykusuzluk ve stres gibi tetikleyici unsurlardan kaçınmanın yeterli olmadığı hastalarda, altta yatan nedene göre doktor tarafından farklı medikal tedaviler uygulanmaktadır. Kalbin atış hızının fazla azaldığı ya da kalp kasılma sorunlarının olduğu hastalarda kalp pilleri (Pacemaker) kullanılmaktadır.

Atriyal Fibrilasyon denilen ritim bozukluğu kanın kalp içinde iyi hareket edemeyip koyulaşarak pıhtılaşmasına, bazı durumlarda da pıhtıdan kopan parçaların farklı damarları tıkamasına neden olabilmektedir. Bu risklere karşı doktor tarafından medikal tedaviye ek olarak kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Stres Ritim Bozukluğunu Tetikler

Ritim bozukluğunun asıl sebebi ne olursa olsun, stres tüm ritim sorunlarını olumsuz etkilemektedir.

Stresle başa çıkma, olaylara tepki verme alışkanlıklarının değiştirmesi, zihinsel ve bedensel gevşeme teknikleri konusunda eğitimlerin alınması ve uygulanması, ritim bozukluğunun pek çok türünde olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Stres ve olaylara abartılı tepki verme konusundaki yanlış zihinsel alışkanlıklar, çarpıntı ve ritim bozukluklarında çok önemli bir etkin olarak gözlemleniyor. Değerlendirme sırasında ritim sorununun altında psikolojik faktör de tespit edilmişse tedaviye mutlaka bu yönden de yaklaşmak gerekmektedir.

Ritim Bozukluğu Teşhisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ritim bozukluğu tek başına belli bir anlam veya teh ifade etmez. Bunun türü, sıklığı, kalpte buna neden olan veya eşlik eden başka bir sorun (kalbin kasları, kapakları veya damarlarında) olup olmadığı gibi noktalarla beraber değerlendirilmesi gerekir. Yaklaşım ve tedavi de ritim bozukluğunun türüne göre değişir.

Özellikle şikayet esnasındaki kalp elektrosunun (EKG) çekilebiliyor olması  hastalığın teşhisi için çok önemlidir.Diğer tetkiklerle beraber, özellikle Ritim Holteri tanıda yardımcı olmaktadır.

Ritim Holter, hastanın koluna veya kemerine takılın, 24-48 saat süreyle üzerinde kalan, bu süre zarfında kalp atışlarını takip ve kayıt eden, anormalliklerin dökümünü veren bir sistemdir.
Daha seyrek olan ritim bozuklukları için Transtelefonik EKG yöntemi uygulanmaktadır.

Şikayet sırasındaki kalp ritiminin tespitinde kullanılan bu yöntemle, hasta şikayet esnasındaki kalp elektrosunu bir cihazı göğsüne değdirip düğmesine basmak suretiyle çekebilir ve ilgili merkeze telefon yoluyla gönderip dökümünü sağlayabilir.

Çok daha seyrek olan ritim bozukluklarının tespit edilebilmesi ve o sırada olan bir düzensizliğin saptanabilmesi için cilt altına yerleştirilen, aylarca duran ve hastanın ritimini takip eden “Event Recorder” denilen mini cihazlar da kullanılmaktadır.

Elektrofizyolojik YöntemBazı ritim bozukluklarında, elektriksel düzensizliği üreten kalp içi odağı bulmak için Elektrofizyolojik uygulama yöntemine (EPS) başvurulmaktadır.

Anjiyografi işleminde olduğu gibi kasık damarlarından girilerek kalp içindeki değişik bölgelere ilerletilen elektrodlarla, tıpkı bir elektrikçinin kontrol kalemiyle tesisatı kontrol edişindeki gibi, sorunlu elektriksel odağın tespiti yapılır.

Sorunlu odak tespit edilince “Ablasyon” yöntemine yani radyofrekans enerjisi veya soğuk uygulayarak bu odağı ortadan kaldırmaya sıra gelir. Bu yöntemle ritim bozukluklarının türüne göre değişen başarı oranları söz konusudur.

Kalp pillerinin veya ihtiyaç olduğunda elektroşok yapmak suretiyle ritim bozukluğunu düzeltmesi için göğüste ciltaltına yerleştirilen “AICD” isimli mini cihazların kullanıldığı bazı özel ritim bozukluğu türleri de vardır.

Tanı:Aritmilerin tanısında hastanın öyküsü oldukça önemlidir. Aritmileri ve nedenlerini teşhis etmek için yapılan testler şunlardır:1.Elektrokardiyografi (EKG)2.Holter: Uzun süreli EKG kaydı 3.Efor Testi4.Ekokardiyografi5.Kardiyak kateterizasyon6.Elektrofizyoloji çalışması (EPS)

Tedavi:

Aritminin çeşidi ve ciddiyetine bağlıdır. Tedavide öncelikle nedenin ortadan kaldırılması gereklidir. Etken tedavi edilemiyor veya mevcut ritim iletim bozukluğu hayatı tehdit ediyorsa veya belirti veriyorsa tedavi gereklidir. Burada öncelikle istirahat, sakinleştirme, bazı özel manevralar gibi saptanan soruna uygun genel tedbirlerin alınması ve bunlar yeterli olamıyorsa ilaç tedavisi veya girişimsel (Pacemaker/ ablasyon/aritmi cerrahisi gibi) tedavilerin uygulanması önerilmektedir. Kalp hastalığı olmayanlarda gözlenen ve hastada yakınmaya neden olmayan ekstra atımların ilaç ile tedavisi önerilmemektedir.

Источник: http://centralhospital.com/TibbiBolumler/kardiyoloji/yontem/

Kalp ritim bozukluğu belirtisi ve tedavisi

Kalpte Ritim Bozuklukları ve Tedavisi

Kalp ritim bozuklukları, yaşlılarda daha sık rastlansa da her yaşta görülebilen bir kalp rahatsızlığıdır. Bazen hiçbir hayati risk taşımayan bu hastalık bazen ani ölümlere yol açabilir. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Enis Oğuz vücudumuzda hayati önem taşıyan kalbin ritminin korunması için yapılması gerekenleri anlattı.

Kalp ritim bozukluğunun sebebi nedir

Kalp kasının kasılması için elektrik uyarı gereklidir. Kalbin sağ kulakcığında düzenli aralıklarla elektrik uyarı çıkaran hücreler vardır. Bahsedilen elektrik uyarının kalbin her tarafına yayılması gerekir.

Elektriğin kalp içinde yayılırken izlediği peş peşe dizilmiş hücrelerden oluşan elektrik kablosu gibi hatlar vardır. Kalp kası da bu elektrik iletiye cevap verir. Bahsi geçen bu yapılardaki anormallikler kalp ritminin bozulması ile sonuçlanır.

Ritim bozukluğu bazen kalbin hızlanması (taşikardi); bazen teklemesi (erken atım); bazen de yavaşlaması (bradikardi) şeklinde ortaya çıkar.

Belirtileri nedir

En sık belirti çarpıntı hissidir.

Hastalar bu hissi anlatmak için 'Kalbim kuş kanadı gibi çırpıyor', 'Göğsümden fırlayacak gibi oluyor', 'Kalp atışlarım dışarıdan görülüyor', 'Kalbim ağzımdan çıkacak gibi oluyor' şeklinde ifadeler kullanır.

Çarpıntı genelde aniden başlar ve bazen saniyeler, bazen dakikalar, bazen de saatler sürüp birden sonlanır. Diğer bir bulgu baş dönmesi ve bayılma olabilir. Ritim bozukluğuna bağlı bayılmalar genelde hayati önemi olan ritim bozukluğu türlerini işaret eder.

Hangi yaş aralığında görülür

Ritim bozukluğu her yaş grubunda görülebilir. İleri yaşlarda ritim bozuklukları daha sıktır ve diğer kalp hastalıklarıyla ilişkilidir.

Tüm yaş grupları hesaba katıldığında toplumun yüzde 2'sinde; 80 yaş üzeri nüfusun ise yüzde 10'unda atriyal fibrilasyon (kalbin kulakçıklarından kaynaklanan ritm bozukluğu) olduğu biliniyor.

Bu oranlar kalp ritim bozukluklarının toplum sağlığı için nedenli önemli olduğu ortaya koyuyor.

Ritim bozuklukları için ne gibi testler uygulanıyor

Kalp ritim bozukluğunun tanısında en önemli yöntem EKG dediğimiz kalbin elektiriğinin kayıt edilmesidir. Bununla beraber EKG'nin tanı koydurucu olması için ritim bozukluğu olduğu anın kayıt edilmesi gerekir.

Örneğin çarpıntı atağı başlayan hasta, çarpıntı devam ederken en yakın sağlık kuruluşuna gidip EKG çektirirse ritim bozukluğunun türü de bu şekilde belirlenmiş olur. Bununla beraber bazı ritim bozuklukları kısa sürelidir; bu şekilde kayıt ettirebilme imkanı yoktur.

Bu gibi durumlarda hastaların yanında taşıyabildiği, cep telefonu büyüklüğünde kayıt ediciler vardır. Amaç ritim bozukluğu olduğu anda hastanın kendi ritmini kendisinin kayıt edebilmesi imkanını sağlamaktır.

3 yıl kalp ritmi kaydediliyor

Nadir görülen ritim bozukluklarını kayıt etmek için ise cilt altına operasyonla yerleştirilen kayıt ediciler vardır. Böylece 3 yıl boyunca sürekli kalp ritmi kayıt edilebilir. Bu yöntemlerle ritim bozukluğu ortaya konamadığında elektrofizyolojik çalışma denen girişimsel yöntem kullanılabilir.

Bazı durumlarda ise ekokardiyografi, kardiyak MR, koroner angiografi gibi tanısal yöntemler gereklidir. Ayrıca vazovagal senkop adı verilen bir bayılma sebebini ortaya koymak için özel bir test uygulanır. Bu hastalıkta refleks olarak kalp ritmi yavaşlaması; hatta geçici durma görülebilir.

Epilepsi ile karışabilen ve nöroloji kliniklerinde tanı konması için çabalanan birçok hastada bu basit yöntemle ayırt edici tanı yapılabilmektedir.

Ritim bozukluğu olan hastalara diyet uygulaması gerekir mi

Ritim bozukluğu yaşayan hastalar için diyet önemlidir. Bazı maddeler kalbin elektrik sistemi için uyarıcı özellik taşır. Bunlar ritim bozukluklarının tetiklenmesine neden olabilir. Çay, kahve, sigara etkileri bu etkenler arasında sayılabilir. Ayrıca birçok ilaç da ritim bozukluğuna yol açabilir.

Bazen kalp ilaçları, tansiyon ilaçları kalbin yavaşlamasına, yani bradikardiye yol açabilir. Örneğin göz tansiyonu için kullanılan ilaçlarda kalp hızını yavaşlatıcı etkisi olan maddeler bulunabilir. Bazen bir ritim bozukluğunu tedavi etmek için verilen bir ilaç başka ritim bozukluğuna yol açabilir.

Genel kalp sağlığını koruyucu önlemler ritim bozukluklarından korunmak için de geçerlidir.

Stres yönetimi, ideal kilo, düzenli egzersiz, hayvansal ve transyağlardan sakınan bir diyet, tuz alımının azaltılması, sigara içilmemesi, alkol alımının azaltılması veya hiç alınmaması bu önlemlerin en önemlileridir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/kalp_ritim_bozuklugu_belirtisi_ve_tedavisi.html

Kalp Ritim Bozukluğu ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Kalpte Ritim Bozuklukları ve Tedavisi

Kalp ritim bozukluğu hastalığı nasıl tedavi edilir, tedavilerin gerçekleştirilme süreçleri, hastalığında tedavisinden kullanılan yöntemler, tedavide kullanılan bitkisel kürler nelerdir hakkında makale.

Kalp Ritim Bozukluğu

Kalbin atım düzeninde meydana gelen aksaklık ve düzensizlik olan kalp ritim bozukluğu hipertansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıklarla birlikte görülürse hayat kaybına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Bu açıdan teşhis edilerek gerekli tedavi önlemlerinin alınması oldukça önemli bir konudur.

Bu hastalık sadece yetişkinlerde değil, yenidoğan bebeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Anneden kaynaklı aritmi bozuklukları rahimdeyken bebeklerde de etkiye neden olup onlarda da bu hastlığın oluşmasına yol açabilir.

Bu nedenle yenidoğan bebeklerde doğumdan sonra gerçekleştirilecek olan EKO ve fiziksel ve muayene gibi muayeneler bebeklerde görülebilecek olan bu hastalığın erken teşhisi ve ttedavisi açısından oldukça önemlidir. EPS yöntemi tanıda kullanılan temel yöntemlerdendir. EPS kalpteki elektrik akım sistemini inceleyerek tespit etmeye çalışır.

EPS çoğunlukla hasta tamamen uyanıkken gerçekleştirilir ve EPS yönteminde herhangi bir ciddi komplikasyon riski bulunmamaktadır.

Hastalık farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Gerçekleştirilecek olan tedavi kişinin durumuna ve artiminin türüne göre değişmektedir. Kişilerde görülebilen bilen aritmiler:

 • Barikardi (yavaş ritim)
 • Taşikardi (hızlı ritim)

olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Bu hastalık neticesi olası sağlık sorunları ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için mutlaka hastalık kontrol altına alınmalı ve tedavi edilmelidir. Bu sorunlar birisi aritminin neden olduğu kalp damarlarındaki pıhtının koparak beyinde bulunan damarları tıkamasıdır.

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

Sağlık bilimindeki teknolojik ilerlemeler ile kalp ritim bozukluklarında kullanılan tedavi yöntemleri farklılaşmıştır. Aritminin türüne ve kişinin sağlık koşullarına göre farklı yöntemlerle tedavi edilir.

Kimi ritim bozuklukları sadece hayat tarzında yapılacak değişikliklerle kontrol altına alınabilirken, kimileri ilaç tedavisi ile düzeltilebilir. Fakat bazı aritmiler cerrahi yöntemlerle kesin olarak tedavi edilmelidir.

Hastalığın tedavisinde uygulanan yöntemler yeni teknolojik gelişmeler ışığında yeni tedavi imkanlarının bulunmasına yol açmıştır. Bu yöntemler kalp pili ve ablasyondur. 

İlaç Tedavisi

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç çeşitleri oldukça fazla ve etkileri oldukça değişkendir.

Birçok yan etkiye sahip olan bu ilaçların türlerinin ve dozlarının belirlenmesi oldukça kritik bir konudur ve her hastaya özel olarak ayarlanmalıdır.

Sürekli olarak kullanılmaları gerektiği ve yan etkiler sahip oldukları için hastanın sürekli olarak kontrol altında olması gerekmektedir. Son yıllarda kullanımı azalmıştır.

Ablasyon

Ablasyon tedavide anjiyo yöntemiyle kişinin bacak toplardamarından veya atardamarından girilerek kateter yardımıyla radyo frekans enerjisinden faydalanılır. Ablasyon sayesinde aritmiye neden olan etkenin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Anjiyo ile damar içerisinden sorun oluşturan bölgeye ulaşılır.

Ablasyon yönteminin başarı oranı yüzde yetmişin üzerindedir. Ablasyon hastalığı kesin olarak tedavi eder diyebiliriz. Ortalama olarak bir ilke iki saat arasında sürmektedir. Ablasyon tedavisi damardan anjiyo yöntemi ile gerçekleştirildiği için hastalar ertesi gün normal yaşamlarına devam edebilirler.

Aritmiye neden olan damar yakılarak sorun ortadan kaldırılır. Kimi durumlarda damar için dondurma yöntemi de kullanılmaktadır. Klasik anjiyodan farkı damar sistemiyle değil, vücudun elektrik sistemiyle ilgili olmasıdır.

Dondurma yöntemi ise beş yaşın üzerindeki çocuklarda aritmiye neden olan bölgenin -80 derece ile dondurma işlemine tabi tutulmasıdır. Dondurma yöntemiyle yüzde 95 oranında başarı yakalanmaktadır.

Elektroşok Tedavisi

Elektroşok tedavisi hastalığı kesin olarak tedavi eden yöntemlerden  birisidir. Bu yöntem elektro fizyoloji laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Elektroşok elektrik akımının göğüs içerisinden kalbe gönderilmesiyle gerçekleştirilir. Elektroşok yöntemiyle durmuş olan kalbin tekrar çalıştırılmas ımümkündür.

Kalp Pili

Kalp pili teknolojinin ilerlemesi ile kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Bu yöntemde kalbin düzenli bir ritim içerisinde atması için bu pil yardımıyla kalp desteklenmektedir.

Dezavantajı ömür boyunca bu kalp pilinin kullanılma zorunluluğudur. Çoğunlukla yavaşlamış kalp ritimlerinin düzenlenmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Çalışmasında bir problem olmadığı sürece ritim bozukluğunu kesin olarak kontrol altında tutar.

Kalp Ritim Bozukluğu Bitkisel Tedavileri

Bu tedavi yaklaşımlarının dışında ritim bozukluğu için bitkisel tedaviler de uygulanabilmektedir. Bu tedaviler diğer tıbbi tedavilere yardımcı olarak da uygulanabilir.

Limon Melisa Kürü

 • Bir tutam limon melisa kürü
 • Bir bardak su

Bir bardak su içerisine atılan limon melisa bitkisi beş dakika kaynatılarak süzülür.

Sabah ve öğle olmak üzere günde iki sefer içilir. Kür bir ay boyunca devam eder.

Kan inceltici ilaç kullananların kullanmaması gerekir.

Beyaz Üzüm Kürü

 • 15-20 adet taze beyaz üzüm

Yıkanan beyaz üzüm taneleri öğlenden önce ve sonra olmak üzere günde iki defa tüketilir. Kür en az bir ay, en çok üç ay boyunca devam ettirilir.

Hamilelerin ve karaciğer yağlanması olanların kullanmaması gerekir. Şeker hastaları doktor onayından sonra kullanabilir.

Bunların dışında İbrahim Saraçoğlu’nun bu hastalık için önerdiği bir takım doğal bitkiler de bulunmaktadır. Bunlardan birisi kırkkilit (at kuyruğu) bitkisidir. Bu bitkinin ritim bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Karanfil de aritmiye neden olan faktörleri engelleyebilen bir bitki olarak Saraçoğlu’nun tavsiye listesindedir.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-ritim-bozuklugu-tedavisi.html

Kalp Ritim Bozukluğuna Ne İyi Gelir? Alternatif Tedavi Yöntemleri – APPVICE

Kalpte Ritim Bozuklukları ve Tedavisi

Aritmi kalp ritminin bozulmasıdır. Çok yavaş kalp atışına bradikardi, çok hızlı kalp atışına taşikardi denir. Aritmi genellikle herhangi bir teh yaratmaz ve tedavi gerektirmez.

Ancak bazı aritmiler hayati teh arz eder, bazılarıysa acil tıbbî müdahale gerektirir. Özellikle birkaç aritmi tipinin bir arada görüldüğü vakalar kritiktir. Kalp düzgün çalışmadığında kan dolaşımı bozulur.

Bu, kalpte, beyinde ya da diğer hayati organlarda hasar meydana getirebilir. Peki, kalp ritim bozukluğuna ne iyi gelir?

Aritmi tedavisinde, modern yöntemlerin yanı sıra alternatif metotlar da denenebilmektedir. Ancak herhangi bir alternatif yöntemi denemeden önce mutlaka konuyu doktorunuzla görüşünüz. Bazı alternatif yöntemler sizin durumunuzda zararlı olabilir.

Ritim Bozukluğu Tedavisi Beslenmesi İçin Diyetisyeninizle ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden diyetisyeninizle hemen görüşebilirsiniz.

Diyetisyene Sor

Akupunktur

Konu hakkında yapılmış araştırmaların verilerini karşılaştıran bir incelemede, araştırmalara katılan hastaların %87 ilâ %100’ünün kalp ritimlerinin, akupunktur tedavisinden sonra normale döndüğü görülmüştür.  Bununla birlikte, çalışmayı yapan bilim insanlarının bu konudaki araştırmaların henüz yeterli bir düzeye ulaşamadığını belirttiklerini de ekleyelim.

Kardiovasküler Elektrofizyoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, akupunkturun, atriyal fibrilasyon için yapılan kardiyoversiyon uygulamasından sonra kalp ritminin bozulmasını önlediği gözlemlenmiştir. Kardiyoversiyon uygulaması kalp ritmini elektrik ya da kimyasallar yardımıyla düzene sokan bir yöntemdir.

Omega-3 yağ asitleri

Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) göre balık eti gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinleri tüketmek, kalp hastalığı ve aritmi riskini azaltmaktadır. AHA haftada iki öğün balık tüketmeyi önermektedir. Aşağıdaki balık türleri omega-3 açsından özellikle zengindir:

 • Somon
 • Orkinos
 • Ringa
 • Sardalye
 • Ton balığı

Bir öğünde yaklaşık 100 gr balık eti olmalıdır.

C vitamini

Aritminin ve başka kalp hastalıkları oksidatif stres ve enflamasyon ile ilişkilidir. C ve E vitamini gibi antioksidanlar bu kalp sorunlarının tedavisinde etkilidir.

C vitamini aritmi tedavisinde etkili olduğu gibi, grip, soğuk algınlığı ve hatta kanser tedavisinde de etkilidir. Atriyal fibrilasyon (düzensiz ve hızlı kalp atışı), kalp ameliyatı olan hastaların %25 ilâ 40’ını etkilemektedir. Bir araştırmaya göre C vitamini ameliyat sonrası atriyal fibrilasyon riskini %85’e kadar düşürmektedir.

Başka bir araştırmaysa C vitamini alan hastaların sadece %4,5’inde kardiyoversiyon sonrası atriyal fibrilasyona rastlandığını göstermektedir. C vitamini almayan hastaların %36,3’ünde atriyal fibrilasyon görüldüğü bildirilmektedir.

Magnezyum ve potasyum

Magnezyum ve potasyum kalbin istikrarlı ve düzenli atmasını sağlayan elementlerdir. Magnezyum eksikliği olan hastalarda düzensiz kalp atışı, kas zayıflığı ve iritabilite görülmektedir. Öte yandan çok fazla magnezyum aşağıdakilere neden olabilmektedir:

 • Bradikardi
 • Baş dönmesi
 • Bulanık görme
 • Nefes almakta güçlük

Birçok kişi beslenme rejimleri ile yeterli magnezyum alamamaktadır. Yaşlanma ve diüretikler gibi ilaçlar, magnezyum ve potasyum eksikliğine neden olabilir. Ayrıca potasyum seviyesinin düşük olması da aritmi ve kaslarda güçsüzlüğe neden olabilir.

Magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum kandaki elektrolitlerdendir. Elektrolitler kalp atışını koordine eden elektrik sinyallerinin başlatılması ve düzenlenmesinde işlev görür.

 Magnezyum ve potasyum seviyelerinin düşük olması elektrolit dengesizliklerine yol açar; elektrolit dengesizliği ise aritmiyi tetikleyebilir. Magnezyum ve potasyum takviyesi almak aritmi belirtilerinde iyileşme sağlayabilir. Ancak bu tür gıda takviyelerine başlamadan evvel mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Doktorunuz, kanınızdaki elektrolit seviyelerine baktıracak ve bu tür takviyeleri kullanmanızın uygun olup olmadığını belirleyecektir.

Alıç çiçeği

Alıç çiçeği, halk arasında kalp çarpıntısı tedavisi için yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Bu bitki Antik Roma ritüellerinde önemli bir yeri tutuyordu, Orta Çağ’dan bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılagelmiştir. Günümüzde konjestif kalp yetmezliği ve aritmi tedavisinde kullanılmaktadır.

Ne var ki alıç çiçeğinin aritmi tedavisinde etkili olup olmadığı ile ilgili yeterli bilimsel çalışma yapılmamıştır.

Diğer Alternatif İlaçlar ve Gıda Takviyeleri

Aşağıda sıralayacağımız alternatif ilaçlar ve gıda takviyelerinin de aritmi tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ancak bunların etkili olup olmadıklarına dair yeterli bilimsel veri yoktur.

 • Kalsiyum
 • Kaz gagası
 • Kedi otu
 • Kaside

Kaçınılması Gereken Gıda Takviyeleri

Aşağıdaki gıda takviyelerinden uzak durmak gerekir, çünkü bunlar aritmiye neden olabilir ya da aritmiyi şiddetlendirir:

 • Kola fındığı
 • Guarana
 • Efedra
 • Kreatin

Yan Etkiler

Herhangi bir alternatif tedaviye ya da gıda takviyesine başlamadan evvel mutlaka doktorunuza danışın. Bazı bitkisel gıda takviyeleri çok güçlüdür ve yan etkilere neden olabilirler.

Ayrıca bunlar, kullanmakta olduğunuz reçeteli/reçetesiz ilaçlarla çeşitli etkileşimlere girebilirler. Bazı bitkisel ilaçlar gerçekten faydalı olabilir.

Ancak bunların da dozları iyi ayarlanmalıdır, çünkü bu tür bitkisel ilaçlardan fazla kullanmanın zararlı hatta ölümcül sonuçları olabilir.

Balık yağında bulunan dokosaheksaenoik asit ve eikosapentaeonik asit, varfain (Coumadin) ile birlikte kullanıldıklarında kanama riskini arttırırlar. Ameliyat olacak hastalar, bu gıda takviyeleri ve varfarini ameliyattan en az iki hafta önce bırakmalıdır.

Böbrek yetmezliği ve miyasteni gravis’i olanlar, magnezyum takviyesi almamalıdır.

Potasyum takviyesi aşağıdaki yan etkilere yol açabilir:

 • Deride kızarıklık
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal

Hiperkalsemili hastalar, yani kan potasyum seviyeleri çok yüksek olanlar potasyumlu gıda takviyelerini kullanmamalıdır. Potasyum eksikliğiniz olsa bile potasyumlu gıda takviyelerine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

C vitamini takviyeleri aşağıdaki durum ve hastalıklara sahip insanlar için toksik olabilir:

 • Hemokromatoz (vücudun fazla miktarda demir emmesi)
 • Talasemi (Akdeniz anemisi olarak da bilinir)
 • Sideroblastik anemi
 • Orak hücre anemisi
 • Glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliği

Ayrıca böbrek taşı veya böbrek yetmezliği olan hastalar da C vitamini takviyesi almamalıdır.

E vitamini varfarin ile birlikte kullanıldığında kanama riskini yükseltir. Ayrıca aşağıda sıralayacağımız durumlarda da komplikasyonlara neden olabilir:

 • K vitamini eksikliği
 • Karaciğer yetmezliği hikayesi
 • Kanama bozuklukları (örneğin hemofili)
 • Peptik ülser
 • Hemorajik inme

E vitamini takviyesi alan, ameliyat olacak hastaların, ameliyattan bir ay önce E vitamini takviyesini bırakması gerekir.

Kaynakça

 • Alıç çiçeği. (Eylül 2014)
  org/Departments_and_Locations/Departments/Ophthalmology/Ebsco_Content/Macular_degeneration.aspx?chunkiid=21742
 • Korantzopoulos, P., Kolettis, T. M., Kountouris, E., Dimitroula, V., Karanakis, P., Pappa, E., . . . Goudevenas, J. A. Oral C vitamini takviyesi, persistan atriyal fibrilasyonun elektro-kardiyoversiyon sonrası tekrarlama oranını düşürmektedir. International Journal of Cardiology, 102(2), 321-326 (10Temmuz2005).nlm.nih.gov/pubmed/?term=15982504
 • Lomuscio, A., Belletti, S., Battezzati, P. M., & Lombardi, F. Akupunkturun, atriyal fibrilasyonun elektro-kardiyoversiyon sonrası tekrarlamasının engellenmesindeki etkililiği. Journal of Cardiovascular Electrophysiology, 22(3), 241-247, (30 Ağustos 2010).wiley.com/doi/10.1111/j.1540-8167.2010.01878.x/abstract
 • Mayo Clinic. (23 Şubat 2016). Aritmi: Belirtileri ve nedenleri
  org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/symptoms-causes/dxc-20188128
 • Reiffel, J. A., & McDonald, A. (21Ağustos 2006). Omega-3 yağ asitlerinin anti-aritmik etkileri American Journal of Cardiology, 98(4A), 50i-60i
  nlm.nih.gov/pubmed/16919517
 • VanWormer, A. M., Lindquist, R., & Sendelbach, S. E. (Kadım-Aralık 2008). Akupunkturun kardiyak aritmiler üzerindeki etkileri: bir literatür taraması Heart Lung, 37(6), 425-431
  nlm.nih.gov/pubmed/18992625
 • Aritmi nedir? (1 Temmuz 2011)
  nih.gov/health/health-topics/topics/arr
 • Wilson, J. M. (2007). Portokal suyu içmediğimiz her gün atriyal fibrilasyona davetiye çıkarıyoruz. Texas Heart Institute Journal, 34(3), 265-267. Retrieved 20 Ağustos 2012,
  nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1995055/

ortalama puan: 3,50 , 4 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/kalp-ritim-bozukluguna-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.