Kan Basıncı (Tansiyon) Nasıl Ölçülür?

7 adımda DOĞRU ölçün | Dijital koldan

Kan Basıncı (Tansiyon) Nasıl Ölçülür?
Tansiyon-nasil-olculur

Tansiyon nasıl ölçülür kısaca aşağıda açıklamaya çalıştım.

Günümüzde teknoloji ilerlerken tansiyon aletleri de üstüne düşen payı alıyor. Bu aletler artık çok sessiz ve çok hassas. Diğer yandan normal tansiyon değerleri daha da düşürüldü. Artık tansiyon ölçme yaparken çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.  Eğer sistematik şekilde kan basıncımızı yanlış ölçersek yanlış bir tedavi almamız kaçınılmaz. Tansiyon ölçmek deneyim ve bilgi işidir artık.

Diğer yandan sağlıklı bireylerin de düzenli olarak tansiyon ölçümüne ihtiyacı vardır. Tansiyon yükselmesi veya düşmesi arabamızın panosundaki göstergeler gibi bizi uyaran işaretlerdir.

Ayrıca yaşlandıkça sağlıklı olan damarlarımız eskimeye ve elastik yapısını kaybetmeye başlar. Damar elastikliğini kaybettikçe kan basıncı yükselir.

Doğru tansiyon ölçme nasıl yapılır, tansiyon ölçerken nelere dikkat edilmeli şimdi bunlara bakalım şimdi.

Tansiyon-nasil-olculur-sema

Aşağıdaki linkten tansiyon nasıl ölçülür pdf olarak indirebilirsiniz

[pdf-embedder url=”https://tansiyon.blog/wp-content/uploads/2018/10/Tansiyon-nasıl-ölçülür-pdf.pdf” title=”Tansiyon nasıl ölçülür pdf”]

1)  Tansiyon nasıl ölçülür? Doğru marka tansiyon ölçer seçin

Piyasada onlarca marka var. Bazısı cep telefonuna hatta bilgisayara bile bağlanırken bazısının fiyatları  oldukça ucuz. Tansiyon aleti değerli kılan içindeki yazılımı, hafızası ve dinlemedeki sensörleri.

Kısaca piyasadaki en ucuz tansiyon ölçme makinesi doğru ölçüm yapamayabilir. Ayrıca dijital tansiyon ölçerlerin ekrandaki sayı ve yazıları rahat okuyabileceğiniz modeller seçmenizi öneririm.

Ölçümü yaptıktan sonra okuyamazsanız ne olur?:)

Tansiyon ölçer ilk alındığında doktorunuz yada eczacınız ile manuel ölçümlerle kıyaslayarak dijital tansiyon ölçerinizin ölçümlerini kontrol ediniz. Olur ya bir şekilde bozuk olan size gelmiştir.

Markalı aletlerin değişimde sıkıntı olmaz . Kolayca değiştirebilirsiniz.

Diğer yandan günümüzün dijital tansiyon ölçerleri fabrikadan çıkarken kalibre yapılmakta ve saklama koşullarına uyulduğu sürece bir daha kalibre istememektedir.

2) Tansiyon ne zaman ölçülmeli? Tansiyon ölçümlerini doğru zamanda yapın

Tansiyon günde kaç kez ölçülmeli? Tansiyon günün hangi saatlerinde ölçülmeli?

Kan basıncı günün 2 zaman diliminde ardı ardına 3 kez yapılmalıdır. İlk ölçme sabah uyandıktan yarım saat sonra, bir şey yemeden yapılmalı. Diğeri de akşam yemek yemeden önce . Almak zorunda olduğunuz ilaçları da kan basıncı ölçümü yapıldıktan sonra almalısınız.

Tansiyon günün hangi saatlerinde yükselir ? Sabah saatlerinde tansiyon en yüksek seviyesindedir.

3) Tansiyon nasıl ölçülmeli? Tansiyon ölçümünden önce hazırlanın

Tansiyon nasıl ölçülür sorusunun en kritik aşaması ölçüm öncesi hazırlanma sürecidir. Ölçümden en az yarım saat önce çay kahve veya sigara içilmemeli yemek yenmemelidir. 5 dakika önce dinlenir vaziyete geçin. Sandalyede dik bir biçimde oturmalı ayak tabanlarınız yere basmalı.

Bacak bacak üzerine atılmamalı. Dirsek kalp seviyesine gelecek şekilde kol masaya uzatılıp masadan destek alınmalı. Kol kalp aynı hizada olmalı. Üzerinizdeki fazla kazak gibi giysileri çıkarılmalı. Giysileriniz çok sıkı olmaması gerekir ki  kan basıncınız değişmesin.

Ölçüm sırasında ölçüm yapılacak kolun sıvanmış olması gerekmektedir. Ayrıca tansiyon ölçümü sırasında mutlaka tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Tansiyon ölçerinizin pil durumunu kontrol ediniz. Zayıf pil hatalı ölçümlere neden olabilir.

Diğer yandan odanın çok sıcak veya çok soğuk olması ölçümü etkileyecek diğer faktörlerdendir.

4) Doğru tansiyon ölçümü için kolunuza uygun manşet seçin

Manşet kolun üst kısmını saracak olan şişebilen özel bez parçasıdır.

Bu bez parçası şişmeye başladığında, kan damarını sıkıştırarak kanın atardamar kan akışını keserek basınç sesinin duyulması sağlar.

Bu manşet kısa ise ölçüm sırasında cihazın sensörü ihtiyacı olan verileri olamaz  ve tansiyon aletinin hatalı ölçmesine yol açar. Manşet uzunluğu üst kol çevresinden %25 daha uzun olmalıdır.

Tansiyon nasıl ölçülür

5) Manşeti kola uygun bir şekilde yerleştirin

Tansiyon aleti kola yerleştirilirken dikkat edeceğiniz en büyük iş manşeti doğru olarak kolun üst tarafında bulunan atar damarının üzerine yerleştirilmesidir.

Cihazın manşetini incelerseniz bir boru ile tansiyon aletine bağlanır. Bu borunun yönü parmak ucunu göstercek şekilde olmalıdır.

Dijital cihazda bulunan göstergeleri izleyerek dirsek kıvrımından yaklaşık 2 cm üzerinden manşeti bağlamanız yeterlidir. Manşet çok sıkı olmamalıdır.

Tansiyon hangi koldan ölçülür? Sol koldan ölçülür.

Tansiyon nasıl ölçülür 2

6) Tansiyon ölçümü sırasında sessiz ve hareketsiz kalın

Ölçüm yapılacak kişinin sessiz ve hareketsiz kalması çok önemlidir. Konuşma ve hareket  cihazının sensörleri tarafından algılanmasına sebep olur.  Bu da tansiyon ölçmede hatalı olacağı anlamına gelir.

7) Ölçümü tekrarlayın

Kan basıncı sabit kalan bir şey olmadığı için yapılan her ölçümün hatalı olma ihtimali vardır. Bu yüzden yapılan ölçümün sayısı arttırarak hata oranını düşürürüz. Art arda yapılan 3 ölçüm hataları minimuma indirir.

Ölçüm sonunda tansiyon normal değerleri büyük tansiyon için 120 ve altı küçük tansiyon için 120 altıdır. Değerlerin 140 ve üzerine çıkması yüksek tansiyonu işaret eder. İdeal tansiyon değerleri yaptığınız ölçümü yorumlamak için Tansiyon nedir? İdeal, Normal tansiyon değerleri hangi aralıkta olmalıdır? yazımı okuyabilirsiniz.

Tansiyon nasıl ölçülür sorunun cevabı ile birlikte tansiyon ölçme sırasında yaptığımız hatalar  yanlış ölçülmesine sebep olur. Aşağıda sizin için yapılan hatalarda kan basıncının ne kadar oynadığını ve hatanın ne kadar büyük olabileceğini göstermek istedim.

Ölçümünü etkileyen faktörlerTahminen ölçümü etkileme miktarı (mm Hg)
Küçük Manşet10 ila 40
Giysi üzerinden ölçüm10 ila 40
Yaslanmadan veya ayaklar yere değmeden5 ila 15
Bacak bacak üzerine atmak5 ila 8
5 dakika dinlenmeden ölçüm yapmak10 ila 20
Ölçüm sırasında konuşmak10 ila 15
Tuvalet ihtiyacı olmak İdrar10 ila 15
Ağrı veya acı10 ila 30
Zor nefes alıyor olmak5 ila 8
Kolun kalp hizasının üzerinde yada altında olmasıHer 1 cm lik hatada 0,7 mm Hg hataya sebep olur

Источник: https://tansiyon.blog/dogru-tansiyon-nasil-olculur/

Tansiyon neden yükselir, nasıl düşürülür? Yüksek tansiyon tehli midir?

Kan Basıncı (Tansiyon) Nasıl Ölçülür?

Olguların yaklaşık %90’ında yüksek tansiyonun nedeni bilinmemektedir. Esansiyel yüksek tansiyonun nedenleri bilinmemekle birlikte, bu rahatsızlığa yakalanma riskinizi arttırdığına dair güçlü kanıtlar olan bazı risk faktörleri mevcuttur. Obezite, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler yeme, fazla tuz tüketme ve sigara içme bu faktörler arasında sayılabilir.

Yaşlandıkça da tansiyonunuz yükselir. Hipertansiyon ailesel bir rahatsızlık olarak görülür. Yüksek tansiyona böbrek hastalığı, hormonal rahatsızlıklar, aşırı alkol tüketimi ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar da neden olabilir.

Hipertansiyon nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 • burun kanamaları
 • baş dönmesi ve baş ağrısı
 • kalp ağrısı ve düzensiz kalp atışları
 • nefes darlığı,
 • kulak çınlaması,
 • yorgunluk, halsizlik,
 • sık idrara çıkma,
 • bacaklarda şişlik
 • çift veya bulanık görme
 • Başınızı soğuk su ile yıkayın, soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesini sağlar. Eğer duş alacak kadar kendinizi iyi hissediyorsanız duş almanız daha faydalı olacaktır dikkat etmeniz gereken nokta suyun çok soğuk olmamasıdır.
 • Tansiyonu düşürmede en bilindik yöntem “Limon ile Tansiyon Düşürme” yöntemidir. Bir bardak içerisine sıkacağınız yarım limonu sulandırarak içmeniz tansiyonunuzun düşmesini sağlayacaktır.
 • Nar ve Nar suyu tansiyonu düşürmenin yanında uzun süreler tansiyonunuzun dengeli olmasını da sağlar.
 • Greyfurt suyu da yine limonla aynı etkiyi göstererek tansiyonun düşmesini sağlar fakat ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilmektedir. Greyfurt suyu ile ilaç kullanırken doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalı ve ilacın prospektüsü dikkatli bir şekilde okunmalıdır.
 • Tansiyon düşürmede en çok baş vurulan yiyeceklerden biri de sarımsaktır. Sarımsağın limon nar gibi diğer besinlere oranla daha hızlı tansiyon düşüşleri sağladığı bilinmektedir.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Sarımsağın faydaları

 • Kekik de yine aynı şekilde iyi bir tansiyon düşürücüdür.
 • Tuzsuz ayran ve yoğurt da yüksek tansiyon için hızlıca tüketilebilecek besinler arasındadır fakat tuzsuz olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Tansiyonun aşırı yükselmesi bazen Ölüm ve Felç gibi acı sonuçlar doğurabilir, bu sebeple tansiyonun nasıl düşürüleceğini bilmek önemlidir.

Yüksek tansiyon tedavisi

Tansiyonunuz biraz yüksekse, yaşam tarzınızda beslenme biçiminizi değiştirmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi basit değişikliklerle bunu kontrol altına alabilirsiniz.

Tansiyonunuz orta derecede veya ciddi şekilde yüksekse, yaşam tarzınızda değişiklik yapmanızın öğütlenmesinin yanında size bir takım ilaçlar da verilir. Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörleri tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olan bazı hormonların aktivitelerini bloke ederek etki gösterir.


Bu ilaçlar söz konusu hormonların işlevlerini engelleyerek, kanınızdaki su miktarının azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca atardamarlarınızı genişletirler; bu iki etki sayesinde de tansiyon düşer.

Kalsiyum kanal blokerleri arterlerinizin duvarlarını oluşturan kasların gevşemesini sağlar. Bu sayede arterler genişleyerek tansiyonunuzu düşürür. Tiazid diüretikleri kanınızdaki su miktarını azaltır ve damar çeperlerinizi genişletir.

Yüksek tansiyonun neden olduğu sorunlar

Yüksek tansiyon ihmal edilmemelidir. Bu rahatsızlıktan kaynaklanan komplikasyonlar diğer hastalıklara kıyasla daha fazla ölüme ve ağır sakatlıklara neden olabilir. Sürekli yüksek tansiyon kan damarlarınıza zarar verecektir, bu da beyninize giden kan beslemesinin bloke olması ya da damarların yırtılmasına neden olabilir. Her iki durum da inmeye sebep olabilir.

Yüksek tansiyon, daha fazla çalışıp vücudunuza kan pompalamak zorunda olduğundan kalbinize de zarar verir. Bu kalp hastalıklarına, hatta kalp krizine neden olabilir. Yüksek tansiyon böbreklerinizdeki ince damarlara zarar vererek gerektiği şekilde çalışmalarını engelleyebilir. Bu da yorgunluk, ayak bileklerinde şişlik ve ciltte kaşıntıya neden olabilir.

Hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

Yüksek tansiyondan korunma

 • Sağlıklı beslenin: Düşük yağ içeren, lif yönünden zengin, bol taze meyve ve sebzenin (günde en az 5 porsiyon) yanı sıra tam tahılları da içeren bir beslenme önerilir.
 • Sağlıklı bir kiloda kalın
 • Düzenli egzersiz yapın: Düzenli egzersiz kalp ve dolaşım sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar; kolesterolünüzü düşürür ve tansiyonunuzu sağlıklı bir düzeyde tutar. İnsanların çoğunluğu için haftada en az beş defa olmak üzere 30 dakikalık tempolu egzersiz önerilir.
 • Fazla miktarda alkol tüketmeyin
 • Sigaradan uzak durun
 • Tuzu azaltın: Günlük olarak tükettiğiniz tuz miktarını 6 gramdan fazla olmayacak şekilde sınırlandırmanız gerekir çünkü çok fazla tuz tüketmek tansiyonunuzu yükseltir. Bir çay kaşığı dolusu tuz yaklaşık 6 gramdır.

Referanslar: 1- High Blood Pressure, 2- What is high blood pressure?, 3- Everything you need to know about hypertension

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/yueksek-tansiyon-nedenleri-tansiyon-nasil-dusurulur/

Yüksek Kan Basıncı – Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir? Nasıl Ölçülür?

Kan Basıncı (Tansiyon) Nasıl Ölçülür?

Yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon ya da hipertansiyon olarak ta bilinir. Yüksek kan basıncı en çok görülen kalp-damar rahatsızlığıdır.

Kan basıncı, kanın vücudunuzda dolaşırken atardamar duvarına uyguladığı basınç kuvvetidir. Bir araba lastiğinin içindeki hava ya da bir su hortumunun içindeki su gibi kanınız da atardamarlarınızı bir noktaya kadar şişirir.

İşte araba lastiğinin içindeki çok fazla hava basıncının lastiğe zarar vermesi gibi yüksek kan basıncı da atardamarlarınıza zarar vererek kalp rahatsızlığı ve inme gibi hayati teh içeren hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir.

Türkiye’de her 3 yetişkin kişiden birinde hipertansiyon görülmektedir.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa muhtemelen check-up yaptırdığınız zaman tasadüfen öğreneceksiniz. Emin olmak için kendi doktorunuzu da mutlaka görün. Doktorunuz yüksek tansiyon konusunda neler yapabileceğiniz ile ilgili olarak sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

Kan Basıncı Nasıl Ölçülür?

Ölçümde iki numara ortaya çıkar. Bu iki numaradan birincisi yani daha büyük olanı sizin sistolik basıncınızdır. Bu, kalp atışı sırasında atardamardaki basıncı ifade eder. İkinci numara ise diastolik basınçtır yani kalbin iki atış arasında dinlendiği sırada atardamarda oluşan basınçtır.

Normal kan basıncı doğumdaki oran olan  yaklaşık 64/40′ tan zamanla sağlıklı bir yetişkinde olan yaklaşık 120/80 seviyesine kadar yükselir. Eğer topluluk önünde yapılan bir konuşma ya da 5 km tempolu koşu sonrası kan basıncınızı ölçerseniz az bir miktar yüksek çıkması normaldir. Fiziksel yada duygusal durum değişikliklerinde kan basıncının yükselip alçalması doğaldır.

Ayrıca kan basıncının kişiden kişiye farklılık göstermesi ve hatta vücudun farklı bölgeleri arasında değişiklik göstermesi de normaldir.

Fakat eğer kan basıncınız yüksek bir seviyede sabit kalıyorsa doktorunuzla tedavi hakkında konuşmanız gerekmektedir. Hipertansiyon kalbinizi kapasitesi üzerinde çalışması için zorlar.

Kan damarlarınızın zarar görmesinin yanı sıra hipertansiyon beyninize, gözlerinize ve böbreklerinize de zarar verebilir.

Her iki değer için de en az 140/90 ya da daha yüksek çıkması durumunda yüksek kan basıncı söz konusudur. Eğer kan basıncınız 180/110 ya da daha yüksek ise acil olarak tıbbi yardım almalısınız.

Kan basıncınız 120/80 den çok az fazla ise doktorunuz size prehipertansiyonunuz olduğunu da söyleyebilir. Prehipertansiyon atardamarın, kalbin, beynin ve böbreklerin zarar görme riskini yükseltir. Doktorların birçoğu prehipertansiyonun tedavi edilmesi gerektiğini söyler fakat hala uzun vadede tedavi sağlayan bir kanıt yoktur.

Birçok insan yüksek kan basınçları olduklarının farkında değildir. Yüksek kan basıncı sessiz bir katil olarak adlandırılır çünkü vücuda ciddi anlamda zarar verse bile çok ender belirti gösterir.

Tedavi edilmeyen hipertansiyon aşağıdaki ciddi problemlere sebep olabilir

 • Görme bozuklukları
 • Kalp krizi
 • İnme
 • Böbrek yetmezliği
 • Kalp yetmezliği

Çok yüksek kan basıncı olan kritik hastalarda “malign hipertansiyon” olabilir. Malign hipertansiyon hızlı bir şekilde gelişerek organlarınıza çabucak zarar veren tehli bir durumdur. Eğer malign hipertansiyonunuz varsa acil olarak doktorunuzu görmelisiniz.

Neyse ki yüksek kan basıncı kontrol edilebilir bir durumdur. İlk adım kan basıncınızı düzenli olarak ölçtürmektir.

Kimlerde Hipertansiyon Görülür?

Yüksek kan basıncı daha çok ailesinde yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlığı ya da şeker hastalığı (diyabet) bulunan kişilerde görülür.

Aşağıdaki özellikleri gösteren insanlarda daha yaygındır.

 • 55 yaşından büyükler
 • Fazla kilolular
 • Aktif olmayan – Hareketsiz insanlar
 • Aşırı alkol tüketenler
 • Sigara içenler
 • Afroamerikanlar

Eğer yüksek oranda tuz içeren yiyecekler yiyorsanız, ibuprofen ya da asprin gibi antiinflamatuar ilaçlar, burundaki nemi azaltarak soluk almayı kolaylaştıran dekonjestan (decongestants) ilacı kullanıyorsanız ya da yasal olmayan kokain gibi uyuşturucular kullanıyorsanız yüksek kan basıncı hastalığına yakalanma ihtimaliniz daha yüksektir.

Rapor edilen yüksek kan basıncı problemlerinin %90’ından fazlasının altında yatan problem tanımlanamamıştır. İşte bu duruma esansiyel hipertansiyon denir.

Yüksen kan basıncı genel olarak kalıtsaldır. Ayrıca ırk ve yaş ile de ilgilidir.

Diyet ve yaşam şekli esansiyel hipertansiyonda önemli bir rol oynar. Tuz ve yüksek kan basıncı arasındaki bağlantı dikkate değerdir. Japonya’nın kuzey adalarında yaşayan insanlar dünyada en çok tuz tüketen insanlardır. Hipertansiyon problemi yaşamaları yüksek ihtimaldir.

Yüksek kan basıncı olan birçok insan tuza karşı hassastır. Az bir miktar tuz kan basınçlarını yükseltebilir.

Esansiyel hipertansiyonla bağlantılı olabilecek diğer etkenler

 • Obezite (şişmanlık)
 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Stres
 • Potasyum, kalsiyum ve magnezyumun düşük seviyede olması
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Aşırı alkol tüketimi

Yüksek kan basıncına sebep olan etkenler tanımlanmışsa buna sekonder hipertansiyon denir. Buna, genel olarak en çok böbrek hastalıkları sebep olur.

Hipertansiyon ayrıca böreklerde oluşan tümörler ya da rahatsızlıklar sebebiyle de oluşabilir. Bu durum böbreküstü bezlerinizin kan basıncını artıran yüksek miktarda hormon salgılamasıdır.

Bazı ilaçlar, özellikle östrojen içeren doğum kontrol hapları ve hamilelik kan basıncını yükseltir. Aldığınız herhangi bir şeyin kan basıncınızı yükseltip yükseltmediğini kontrol etmek için doktorunuza başvurun.

İlginizi çekebilir;

Источник: http://kozmetrik.com/yuksek-kan-basinci-yuksek-tansiyon-hipertansiyon-nedir/

Doğru Tansiyon Nasıl Ölçülür? Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Kan Basıncı (Tansiyon) Nasıl Ölçülür?

Kanın atardamara yaptığı basınç tansiyon olarak adlandırılır. Basınç değerinin üst sınırına halk arasında büyük tansiyon, tıp literatüründe ise sistolik; alt sınıra ise halk arasında küçük tansiyon tıp literatüründe ise diyastolik denir.

Son derece teh hastalıkların altında yatan sebep olan tansiyon bozukluğu; kalp, beyin, böbrek gibi organları doğrudan etkiler. Tansiyonla alakalı problemlere gerekli önlemlerin alınmaması halinde ölümle sonuçlanması muhtemel istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Bu nedenle tansiyon değerlerinin ölçümünün doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Kan basıncı değerleri milimetre civa cinsinden ifade edilir. Bu birim mmHg olarak olarak kısaltılmıştır.

 • Normal bir kan basıncı için sistolik yani büyük tansiyon 90 ile 120 mmHg arasında olması gerekirken,
 • Diyastolik yani küçük tansiyon 60 ile 80 mmHg arasında olmalıdır. Bu aralıklardaki kan basıncı değerleri normal olarak kabul edilir.

Kan basıncı, çeşitli sebeplerden ötürü olması gerekenden yüksek ya da düşük olabilir. Yüksek tansiyon problemine maruz kalan kişilerde;

Düşük tansiyon problemine maruz kalan kişilerde ise;

 • Baş dönmesi,
 • Bulanık görme,
 • Hızlı nefes alıp verme,
 • Kalbin hızlı atması,
 • Yorgunluk,
 • Halsizlik,
 • Mide bulantısı,
 • Zihin bulanıklığı,
 • Zor konsantre olma ve
 • Bayılma görülür.

Bu belirtilere sahip olan kişilerin mutlaka uzman bir doktora görünmeleri ve tansiyonlarını kontrol altında tutacak tedaviyi olmaları gereklidir.

Tansiyonu Kontrol Altında Tutmak için Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Aşırı derecede tuz tüketimi, tansiyonun yükselmesini tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu sebeple günlük tuz tüketimi 2 mg’dan fazla olmamalıdır.
 • Aşırı kilolu insanlar tansiyon açısından riskli grubun içerisinde yer alır. Bu sebeple kilo kontrolü sağlanmalıdır.

   

 • Şeker hastaları, tükettikleri şeker miktarına dikkat etmedikleri takdirde tansiyon problemiyle karşılaşırlar.
 • Alkol, yüksek tansiyonu tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu sebeple alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Stresten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Tansiyon Ölçümü Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tansiyon ölçümünün sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için tansiyonu ölçülecek kişinin ölçümden en az yarım saat önce fiziksel egzersizi bırakmış ve nabız sayısını etkileyecek her türlü etkiden uzaklaşmış olması son derece önemlidir. Tansiyonu ölçülecek kişinin hem bedensel hem de ruhsal olarak dinlenmiş vaziyette olması gerekir.

Yemekten önce ve sonrası ile uykudan yeni uyanıldığında tansiyon ölçümü yapılması tavsiye edilmez. Bununla birlikte kan basıncını etkileyecek alkollü ve kafeinli ürünlerin tüketiminin tansiyon ölçülmeden en az 2 saat önce bırakılmış olması, ölçülen değerlerin doğruluk payını artıracaktır. İdrarın birikmiş olması da ölçüm sonucu ulaşılan değerlerin doğruluğunu etkiler.

Özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde herhangi bir rahatsızlıkları olsa da olmasa da periyodik olarak ölçüm yapılarak tansiyon değerleri takip edilmelidir. 1 hafta süreyle günün farklı saatlerinde ölçüm yapılarak tansiyon değerleri kayıt altına alınmalı ve ardından bu kayıtlar uzman bir doktora inceletilmelidir.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon ölçümü yapılacak kişinin oturur pozisyonda ve sırtı destekli bir alana dayanmış olması gerekir. Aynı zamanda ayaklar da yere temas etmelidir. Oturuşun rahat bir pozisyonda olması tansiyonun daha iyi ölçülmesini sağlar.

Tansiyon ölçülecek kol kalp hizasında olmalıdır. Kalp seviyesinin altında ya da üstünde olan kol, kan basıncının farklı ölçülmesine neden olur. Tansiyon ölçmek için çeşitli tansiyon ölçme teknikleri bulunur.

 Peki, en doğru teknik hangisidir ve doğru tansiyon nasıl ölçülür?

Steteskopsuz Tansiyon Ölçme Nasıl Yapılır?

Steteskopsuz tansiyon ölçmek için görseldeki manuel tansiyon ölçme aletine ihtiyaç vardır.

 • İlk olarak manşet kola takılır ve ardından radial arter üç parmak ile palpe edilerek nabız hissedilir.
 • Pompada yer alan vida sıkıştırılıp manşete hava pompalanır. Manşet hava ile şiştiğinde nabız alınmaz.
 • Daha sonra vida gevşetilerek manşette bulunan hava yavaş yavaş boşaltılır.
 • Gözle manometre takip edilerek nabız alınan ilk rakam manometre üzerinden tespit edilir.
 • Bu, diyastolik tansiyona karşılık gelir. Bu yöntemde diastolik kan basıncı tespiti yapılamaz.

Bilekten Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Bilekten tansiyon ölçümü, elektronik tansiyon ölçüm cihazları ile yapılmaktadır. Bileğe takılan bu cihazların elektronik bir göstergesi vardır.

Sadece cihazın üzerinde bulunan butona basılarak yapılan ölçüm işleminde elde edilen sonuçlar ekran göstergesinde gösterilir. Bu cihazlar genellikle nabız ölçümü de gerçekleştirir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, bilekten ölçümlerin yeterince sağlıklı olmadığını göstermektedir. Bilekten yapılan ölçümler hastanın yaşına, hava koşullarına, pozisyonuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Elle Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Elle tansiyon ölçerken steteskoplu tansiyon ölçme aleti kullanılır. Bu alet manuel tansiyon aletine benzer fakat farklı olarak bir de steteskopu bulunur.

 • Elle tansiyon ölçmede hastanın tercihen sol kolu yastık ya da bir zemin üzerine koyulur.
 • Kişinin giysileri kolu sıkmayacak şekilde dirsekten yukarıya doğru sıyrılır.
 • Kolun pozisyonu elin ayası yukarı bakacak şekilde ayarlanır.
 • Manşetin alt kenarı dirsekten iki parmak yukarı gelecek şekilde sarılarak yerleştirilir.
 • Brakial arter üzerine baş parmak hariç diğer üç parmak yerleştirilir. Nabız hissedilerek brakial arter bulunur.
 • Steteskopun diyatramı brakial arter üzerine konarak steteskop kulağa takılır. Pompanın vidası sıkıştırılarak pompa avuç içine alınır.
 • Ardından parmaklarla sıkıştırma yapılıp manşetin hava ile dolması sağlanır.
 • Manşet hava ile dolduğu esnada manometrenin ibresi yükselir.
 • İbre çocuklarda 130, yetişkinlerde 160, yaşlılarda 180’e yükselinceye kadar hava pompalanır.
 • Ölçüm işleminin başlatılması için 20-30 mmHg daha fazla şişirilir. Bu esnada arterden kan geçmez ve steteskoptan ses duyulmaz.
 • Ardından pompada yer alan vida gevşetilir ve hava boşaltılmaya başlanır. Havanın boşaltılmasıyla ibre aşağı doğru iner.
 • Steteskoptan ilk duyulan kalp sesinin ardından ibre dura dura iner. Duyulan ilk ses, sistolik basınç yani yüksek tansiyondur.
 • Yüksek tansiyonun tespitinin ardından ibre inmeye devam eder ve bu esnada yine steteskoptan kalp sesleri duyulur. Bir süre sonra ses duyulmaz olur.
 • En son duyulan kalp sesi diastolik basınç yani küçük tansiyondur. Manşette kalan hava tamamen boşaltılarak manşet koldan çıkarılır.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Источник: https://sebboy.com/dogru-tansiyon-olcumu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.