Kanal Tedavisi

içerik

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 17:51

Kanal Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dayanılmaz diş ağrılarına neden olan çürükler zamanla diş üzerinde yayılarak dişin çekilmesine neden olabilir.

Yetersiz diş bakımı ve temizliği nedeniyle oluşan çürükleri temizleyerek ağrıya neden olan sinirlerin alınması kanal tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Dişin içerisinde bulunan kanallarda sinirler mevcuttur.

Bu kanallardaki sinirler alınarak kanalın temizlenmesi sağlanır. Dezenfekte edilen kanallar dolgu maddesi ile doldurulur ve diş normal işlevini yapmaya devam eder.

Kanal tedavisinin başlıca amacı çürük nedeniyle dişin çekilmesini önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Diş kayıpları nedeniyle protez diş kullanılması gerek maddi açıdan gerekse ileride oluşabilecek sorunlar açısından çok fazla önerilmemektedir.

Bilinmelidir ki hiçbir işlem ve protez gerçek dişin yerini tutmayacaktır. Bir dişin soğuk veya sıcağa karşı hassasiyetinin artması ile enfekte olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek yerken hissedilen ağrı olası bir iltihabın belirtisi olabilir.

Tedavi edilmeyen çürüklerde enfeksiyon diş köküne ve hatta çeneye kadar ulaşabilir. Bu tip durumlarda dişin şişmesi söz konusu olabilir. Şişen dişlerde öncelikle olarak doktor kontrolünden sonra antibiyotik tedavisi uygulanır. Şişliğin inmesi ile birlikte şişme meydana gelen diş çekilir.

Kanal tedavisi ise dişin çekilmesini önleyerek uygulanan işlemler sonrasında dişin tıpkı diğer sağlıklı dişler gibi işlevine devam etmesi sağlanır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle 1 ile 3 seans arasında değişir. Dişin durumu göz önünde bulundurularak tek seans veya 3 seans süren uygulamalar söz konusu olabilir. Kanal tedavisine başlanmadan önce lokal anestezi ile diş ve çevresinin uyuşması sağlanır.

Lokal anastezi sayesinde dişe uygulanan işlemler sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Öncelikle hastalıklı olan yani çürük olan pulpa temizlenir. Çürük alan tamamen temizlendikten sonra kök kanalları dezenfekte edilir.

Temizlenen, genişletilen ve şekillendirilen kanallar sıkıca doldurulur ve üzeri örtülür.

Kanal tedavisi sırasında enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak kök kanallarındaki bakterileri yok etmek amacıyla ilaç tedavisi uygulayabilir. Özellikle ağır enfeksiyon vakalarında bu ilaç tedavisinden yararlanılmaktadır.

 Çürük dişe kanal tedavisi uygulanmaması durumunda çürük alan artar ve diş canlılığını kaybeder. Aynı zamanda enfeksiyonun tüm dişe yayılması da gözlemlenebilir. Kök ucuna kadar ilerleyen enfeksiyon, çene kemiğinin de iltihaplanarak aşınmasına ve apse oluşmasına neden olur.

Apse oluşan dişte şiddetli ağrı ve şişlik meydana gelir. Bu tip dişlerin tedavi edilmemesi durumunda dişin çekilmesi söz konusu olabilir. Tedbir alınan ve tedavi edilen diş ömür boyu işlevini sürdürmeye devam edebilir.

Ancak diş bakımının özenli bir şekilde devam eder ve gereken önlemler alınarak diş kontrollerine düzenli olarak gidilirse kanal tedavisi uygulanan diş ömür boyu size hizmet vermeye devam eder.

Kanal Tedavisinin Riski Var Mıdır? 

Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 – %95'in üzerindedir.

Kanal aletinin tedavi sırasında kök içinde kırılması veya kök kanallarının tam olarak temizlenememesi (kök tıkanması vb.

) durumunda, tekrar kanal tedavisi denenir başarılı olunmazsa cerrahi yönetmeler ile diş kurtarılmaya çalışılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Hastaya anestezi yapılarak dişin çürüğü temizlenir ve dişin içine bir kavite açılır.Pulpa odasına ulaşılır ve dişin bu kısmından kanallara özel aletlerle girilerek bakterilerden temizlenmesi için çeşitli işlemler uygulanır ve dezenfekte edilir.

Sonra pulpa odasının ve kanalların içi duruma göre çeşitli ilaçlarla doldurulup geçici dolgu ile kapatılır. Bu işlem bir kaç seans sürebilir. Bazı durumlarda kanal tedavisi tek seansta yapılabilirken, abseli, iltihaplı dişlerde bu durum pansumanlar yapılarak geçirilmeye çalışıldığından tedavi uzamaktadır.

Diş iyileşikten sonra kanal dolgusu bitirilmektedir. Bu sürenin ne kadar uzun olacağı dişinizin durumuna bağlıdır.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Yapılır?

Önerilen İçerik;

► Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kanal-tedavisi-nedir-ve-nasil-yapilir-7876h.htm

Kanal tedavisi Nedir? Kanal tedavisi Ne demek? – Nedir.com

Kanal Tedavisi

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

 

Dişin doğal yapısı içerisinde diş sinirlerinin bulunduğu kanallar mevcuttur.

Kanal tedavisi, işte bu kanallar içerisinde bulunan, enfekte sinirlerin uzaklaştırılması ve kanalların dezenfekte edilerek doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemine verilen addır.

Günümüzde hemen hemen hiçbir dişin çekimine gerek kalmadan yapılmış iyi kanal tedavileri ile dişler kurtulabilmektedir. Canlı bir dişe uygulanmış kanal tedavisinin başarısı % 90'dır.Pulpada enfeksiyon ya da kalıcı bir hasar varsa kanal tedavisine gerek duyulur. Tedavi edilmemiş çürükler pulpa enfeksiyonuna neden olabilir.

Diş minesi ve dentin çürük nedeniyle kök kanalına kadar madde kaybına uğrar ve çürük nedeniyle oluşan bakteri pulpada enfeksiyon oluşumuna neden olur. Dişin iç kısmında bulunan bu enfeksiyonlar için antibiyotikler sonuç almada etkili değildir. Bu enfeksiyon iltihaplanmaya neden olur ve iltihaplanma da kanın dişe ulaşmasını engeller.

Bu nedenle antibiyotiklerin kan dolaşımı yoluyla enfeksiyona ulaşmaları zordur. Kanın pulpaya ulaşması zorlaştıkça, pulpanın kendi kendini iyileştirmesi de zorlaşır. Dişte meydana gelmiş olan kırılma, çatlama, travma ya da bir veya birden fazla yapılmış dolgular gibi derin restoratif çalışmalar belirli bir müddet sonra pulpaya zarar verebilir.

Ayrıca diş için yapılmış olan herhangi bir işlem de pulpaya zarar verebilir. Kuron uygulanacak kişiler uygulamadan önce diş kökü için kanal tedavisine ihtiyaç duyabilirler. Birçok vakada, enfeksiyon olmamasına rağmen pulpa iltihaplanabilir ve sonrasında iyileşip normal hale dönebilir.

Doğal dişi korumak her zaman tercih edilmelidir. Bir ya da daha fazla diş eksikliği komşu dişlerin yer değiştirmesine, duruş şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca doğal dişler korunursa implant veya köprü gibi pahalı ve derin tedavilere gerek kalmaz. Hasar görmüş ve enfekte olmuş bir dişe kanal tedavisi uygulanmaması durumunda diş vücudun enfeksiyon merkezi haline gelebilir.

Genelde kanal tedavileri derin ve geniş alana yayılmış çürüklerden ötürü yapılır. Bu nedenle diş tedavi öncesinde dahi zayıf durumdadır. Kanal tedavisinden sonra diş kuronla kaplandığı ya da diş renginde olan kompozit dolgu ile doldurulduğu takdirde, diş ömür boyu kullanılabilir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Lokal anestezi eşliğinde uygulanır. Kök ucunda bir enfeksiyonun olmadığı durumlarda tek seansta yapılır. Dişin içerisinde kanal dediğimiz boşluklar eğe denilen metal aletlerle genişletilerek iltahaplı dokulardan temizlenir. Daha sonra kanalın içi özel maddelerle doldurulur. İyi yaplan kanal tedavisi sonrasında diş eski sağlığına kavuşur.

Kanal tedavi süresi?

-Kök ucunda iltihabın olmadığı durumlarda kanal tedavisi tek seansta bitirilebilir. Kök ucunda enfeksiyonun olduğu durumlarda veya dişin nekroz (ÖLÜ) olduğu durumlarda kök kanalları içersine özel bir ilaç konularak bir hafta beklenir. Eğer bu sürenin sonunda kök ucundan bir akıntı gelmiyorsa tedavi bitirilebilir. İnatçı olgularda bu uygulama birkaç hafta tekrarlanabilir.

Kanal tedavisi hangi aşamalardan oluşur?

Kanal tedavisi uygulanacak hastaların yapılan işlem sırasında ağrı duymaması için lokal anestezi uygulanır. Bu aşamada diş temizlenir ve damar sinir dokusuna ulaşılır. Burada hastalıklı olan dokular ve sinirler temizlenir. Dişte bulunan kök kanal boyu özel bir cihaz yardımıyla ölçülür.

Diş kök kanalından kök ucuna kadar şekil verilerek, kök kanalının fazla hasarlı olmaması halinde güzelce temizlenerek genişletilme işlemi yapılır. Genişletilen kanala dolgu malzemesi doldurulup kanal tedavisi tamamlanır. Yapılan işlemler sırasında diş kanalında hastalık belirtileri tespit edilirse, kanal iyice temizlenir ve şekillendirilir.

Daha sonra içine uygun kanal medikamenti doldurulur. Bu şekilde kanalın gelişimi izlenir. Bu işlem dişin tamamen iyileşmesine kadar devam ettirilir. Bu süreç zarfında diş geçici dolgu malzemeleri kullanılarak kapatılır.

Enfeksiyonun tamamen iyileşmesinden sonra kanal dolgu malzemesi kök ucuna kadar doldurularak işlem tamamlanır.

Kanal tedavisi uygulanmış olan dişe kaplama ya da dolgu yapılarak, dişin yeniden sağlıklı bir şekilde kullanılması sağlanır.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi yapılırken hastalara lokal anestezi uygulandığından, herhangi bir ağrı hissedilmeden işlem tamamlanmaktadır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisinin uygulama süresi tamamen dişte oluşan hasarın durumuna göre değişir. Hastalarda bazı durumlarda tek seansta kanal tedavisi tamamlanırken, bazen dokularda iyileşme sağlanana kadar birden fazla seans yapılabilir.

Kanal tedavisi neden uygulanır?

Ağzımızda bulunan doğal dişlerin yerini, yapılacak yapay dişler tutmaz. Bu yüzden doğal dişlerin uygun tedavilerle sonuna kadar korunması gerekir. Dişlerden biri sağlığını kaybettiğinde, en iyi koruma yolu kanal tedavisi uygulanmasıdır.

Kan, sinir, lenf damarlarını barındıran dişin içindeki yumuşak tabaka olan pulpa kendisini tamir edemeyecek kadar hasar görürse ölür. Buna neden olan kırık ya da çürük dişlerdeki bakterilerdir. Bunlar dişin özünde iltihap oluşturur. Eğer hasar gören pulpa yerinden çıkarılmazsa, çevre dokularda enfeksiyona maruz kalır. Bunun sonucunda diş tamamen kaybedilir.

Kanal tedavisi yapılan diş kurtulur mu?

Kanal tedavisi uygulanan dişin işi daha bitmez. Kök kanalları doldurulmuş olan dişin üzerinde fazla bir madde kaybı bulunmuyorsa, normal bir dolgu yapılarak, fazla oranda madde kaybı varsa geride kalan diş duvarlarını destekleyecek ve dişin kalan kısımlarının daha sonra kırılması önleyecek porselen dolgu yapılması gerekir.

Eğer dişte hiç destek diş duvarı kalmamışsa, kök kanalından destek alacak olan bir post yapılarak üzerine kuron kaplama yapılması gerekir. Bu çalışmalar dişin eskisi gibi kullanılmasını sağlamak için yapılmaktadır.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/kanal-tedavisi

KANAL TEDAVİSİ

Kanal Tedavisi

Diş sinirinin dejenere olup görevini yapamayacak hale gelmesi durumunda uygulanan tedavidir. Diş sinirinden kaynaklı sorunun giderilip dişi çevreleyen diğer dokuların sağlıklı bir şekilde devamlılığı sağlanır. Enfekte olmuş diş dokusunun uzaklaştırılmasıyla diğer bölgelerin zarar görmesi önlenmiş olur.

Kanal tedavisinde öncelikle dişin iç kısmındaki bakteriler, sinir dokusu ve sinir dokusunun yıkımı sonucu oluşan organik artıklar ve bakteriyel toksinler temizlenir. Bu temizliğin yapılmaması durumunda vücudun iltihabi bir reaksiyon başlatması muhtemeldir.

Bu işlemin ardından gerçekleştirilecek aşama dişin enfekte dokularının uzaklaştırılmasıyla oluşan boşluğun uygun kanal dolgu materyali ile doldurulmasıdır.

 Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

 • Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet,
 • Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat çiğneyememe ,
 • Kendi kendine, özellikle de geceleri başlayan ağrı,
 • Dişin renk değiştirmesi,
 • Dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı ya da elle hissedilen şişlik,
 • Enfekte bölgede meydana gelen şişlik, kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu gösterir.

Diş siniri tam olarak nerede bulunur?

Pulpa odası:

Dişler, sert kalsifiye dokular olmasına rağmen her dişin orta kısmında bir boşluk bulunur. Dişler sağlıklı iken, bu boşluk dişin siniri ve damarlarını içeren bağ dokusu tarafından doldurulmaktadır. Bu boşluk pulpa odası bu doku da pulpa olarak adlandırılır.

Kök kanalları:

Her dişin siniri ve damarları dişe köklerin en uç kısmından giriş yapar. Bu giriş noktasından sonra sinirler ve damarlar kök kanalları boyunca devam eder ve pulpa odasına ulaşır.

Diş sinirinin görevi nedir?

Pulpa dokusu dişin oluşumu ve gelişiminde önemli rol oynar. Diş oluşumundan sonra, pulpa dişin canlılığını ve sağlığını korumada görev yapar, dişin mineralize dokularının ( mine, dentin) beslenmesinde ve sağlığında rol oynar, aynı zamanda çürük gibi dış etkenlerde yeni sert doku oluşturarak dişi korur.

Pulpa dokusu aynı zamanda dişin duyarlılığı ve hassasiyetini sağlar, ancak bu işlevi beklediğinizden biraz daha farklı şekilde gerçekleştirir. Normal koşullarda dişlerimizdeki pulpa dokusu çok az tepki verir, sadece basınç, ısı veya ilerleyen çürük veya çatlak gibi dış etkenler karşısında, dişler ağrılı bir tepki verir.

Diş sinirine girişin sağlanması

Anestezi yapıldıktan ve diş uygun şekilde izole edildikten sonra, diş hekiminiz kök kanal tedavisinin gerçekleştirileceği, dişin merkezindeki pulpa odasına ulaşmak amacıyla, bir ?giriş kavitesi? hazırlar. Bu giriş kavitesi arka dişlerde çiğneyici yüzeyden, ön dişlerde ise dişin arkasından açılır.

Dişin temizlenmesi

Kök kanal tedavisinin bundan sonraki aşaması dişin iç kısmının ( pulpa odası ve kök kanalları) temizlenmesidir. Bu temizleme işlemi ile diş içerisinde yer alan bakteriler, toksinler sinir dokusu ve artıklar uzaklaştırılır.

Temizleme işleminin büyük kısmı kök kanal eğeleri ve bol yıkama ile gerçekleştirilir. Kök kanal eğeleri düz iğnelere benzer ancak daha yakından incelendiğinde yüzeylerinin düz olmayıp, pürüzlü olduğu gözlenir. Diş hekiminiz bu aletleri sıralı bir şekilde dişinize uygulayacak ve böylelikle kök kanallarının duvarlarını kazıma hareketi ile temizleyecektir.

Temizleme işlemine ilave olarak, diş hekiminiz düzenli olarak dişi yıkayarak mevcut artık ve birikintileri uzaklaştıracaktır. Yıkama işlemi için genellikle sodyum hipoklorit kullanılmaktadır. İşlem sırasında diş hekiminizin amacı tüm kanal boyunca yıkama yapılması, ancak kök ucundan dışarı kesinlikle gidilmemesidir.

Kök kanalı temizleme işlemi el ile kullanılan eğeler vasıtasıyla olduğu kadar diş başlıklarına takılan ve motorla çalışan döner aletler yoluyla da gerçekleştirebilir.

Kök kanal dolgusunun yerleştirilmesi

Kök kanalının temizliği tam olarak yapıldıktan sonra kök kanalı kanal dolgu maddesi ile doldurulur. Bu dolgu kök kanalının temizlendiği seansta da yapılabilir, bazı durumlarda bir süre sonra da yapılabilir.

    

Tedavi sırasında ağrı olur mu?

Kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilmez. Kanal tedavisi olan diş ve onu çevreleyen kısım tamamıyla uyuşturulmuş durumdadır. Uyuşturucu jeller ve modern enjeksiyon sistemleri sayesinde enjeksiyon uygulamaları da acısız gerçekleşmektedir. Tedavinin bitim seansında uygun bir ağrı kesici kullanılarak tedavi sonrası olabilecek birkaç saatlik hafif hassasiyetlerin önüne geçmek mümkündür.

Kanal tedavisi yapılmış bir dişin ömrü nedir?

İyi yapılmış bir kanal tedavisi , uzun yıllar hastanın ağzında kalabilmektedir.

Kanal tedavisi yapılan dişlerde soğuk-sıcak hassasiyeti olur mu?

Kanal tedavisi yapılan bir dişin canlı dokularla ilişkisi devam eder,ancak dişin artık canlılığı kalmadığı için sıcak, soğuk ve tatlılara karşı hassasiyet meydana gelmez. Pulpası alınmış dişlerin de diğer dişler gibi çürüme riski bulunmaktadır. Bu nedenle, temizliklerinin diğer dişler gibi dikkatle yapılması gerekmektedir.

Bütün Dişlere Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?

Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir.

Kanallara girilememesi (kanallara girilse bile ilave dallanmalar çatallanmaların varlığı veya beklenenden daha fazla kanala sahip olması) ,köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması ,kök kanalı çok iyi temizlenip doldurulmasına rağmen zamanla bozulmaların oluşabilmesi başlıca nedenlerdir.

Kanal tedavisi dişi öldürür mü?

Hayır. Çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar ve sinirlerle diş görevine devam eder ve çene kemiğinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımı ile çiğneme fonksiyonu görebilir ve protez ayağı olarak da kullanılabilir.

Источник: http://www.denizbaris.com/index.php/tedaviler/kanal.html

Kanal Tedavisi – Kanal Tedavisi Fiyatları – Endodonti

Kanal Tedavisi

Kişinin dişe ya da çeneye aldığı bir darbe diş içerisinde bulunan pulpa dokusunu öldürebilmektedir. Bununla beraber dişe iletilen kan dolaşımında kesilme meydana gelir. Ve neticede diş cansızlaşarak renklenme gösterir. Bu olumsuz vakanın düzeltilebilmesi tedavi uygulanmalıdır.

Dolgu işlemini takiben kimi durumlarda kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun sebebi dolgu yapılmadan önceki diş çürüğünün düzgün bir biçimde temizlenmemesinden kaynaklanır. Dolgun düzgün bir şekilde yapılamadığı için çürükteki ilerlemeler devam eder. Bu durumlarda da kanal tedavisine başvurulmalıdır.

Tüm bu olumsuz durumların yanı sıra bazen diş eti rahatsızlıklarında da kanal tedavisiyöntemi tercih edilebilmektedir. Şayet diş eti dişin enfeksiyona maruz kalmasına olanak sağlıyor ve diş çevresindeki dokulardaki problemler artıyorsa uygulanması gerekir. Buradaki bakteriler küçük yan kanallar vasıtası ile diş pulpasına ilerler ve diş sinirinde hasara yol açar.

Kanal tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi fiyatları tedavi şekline göre, tedavinin yapılacağı dişin adetine göre değişmektedir . Belirli sabit bir fiyat listesi yoktur.

Fiyat bilgisinin yasal olarak paylaşılması Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığı için kapsamlı bilgi almak ve için 212 507 55 55 numaralı telefonumuzu arayabilir, ya da bize yazın  bölümünden  Bizlere ulaşabilirsiniz.

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Oluşur mu?

Tedavi sonrasında herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Şayet ağrı durumu ortaya çıkıyorsa dişin tekrar enfeksiyon kapmış olması ihtimali vardır. Böyle bir durumda tedavi restore edilerek tamamlanmalıdır.

Tedaviye ihtiyaç olup olmadığına nasıl karar verilir ?

 • Dişlerde soğuk sıcak hassasiyeti varsa
 • Yemek yerken ve yemekten sonra kişide diş ağrısı oluyorsa
 • Sinirlerin ölmesi durumunda dişlerde renk değişimi oluyorsa
 • Apse olunca yüzde şişlik oluyorsa

Tedaviye ihtiyacınız var demektedir.

Kanal tedavisinde dikkat edilecek hususlar

 • Tedavi sonrasında Anestezinin etkisi geçmeden yeme ve içme konusuna önem göstermeli mümkün olduğu kadar bir şey yememeli ve içilmemelidir.
 • Tedavi esnasında sert yiyeceklerden ve yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Geçici dolgunun düşmemesi için dikkatli olunmaldır.

Источник: https://www.meltemdis.com/kanal-tedavisi/

Kanal tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Kanal Tedavisi

Özellikle süreci bilmeyenlerde tedavi, korku veya huzursuzluğa neden olabiliyor. Bununla birlikte kanal tedavisinin ciddi ağrıya neden olduğu düşünüldüğünden mümkün olduğunca ötelenmeye çalışılıyor. Acıbadem International Hastanesi Endodonti Uzmanı Dr.

Tubahan Kaya, tüm bu yanlış bilgilenmelerin zaman kaybına neden olduğunu, dolayısıyla dişi kurtarma şansının azaldığına ve sonuçta da dişin kaybedilebileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle kanal tedavisiyle kurtarılabilme şansı olan dişlerin tedavisinin ertelenmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Dr.

Tubahan Kaya, konuyla ilgili hatalı davranışlara götüren yanlış bilgileri doğrularıyla güncelliyor…

1-Kanal tedavisi zor ve kompleks bir tedavidir.

DOĞRUSU: Dişler sert ve yumuşak dokulardan oluşuyor. Dış kısmında sert olan mine dokusu, iç kısmında ise kök boyunca uzanan damar ve sinir paketinden oluşan bir boşluk yer alıyor.

Kök kanalı denilen bu boşluk içinde dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu dişe canlılık veren pulpa adı verilen bir bağ dokusu bulunuyor. Bu doku çeşitli nedenlerle iltihaplanabiliyor veya mikroorganizmaların yerleşmesi ile enfekte olabiliyor.

Bu durumda, kökün içindeki pulpa dokusunun çıkartılarak kök kanal boşluğunun temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doku dostu kanal dolgu maddeleri doldurulmasıyla kanal tedavisi işlemi tamamlanıyor.

Dişin tamamının kaybedilmemesi için tedavinin mutlaka uzman kişilerce yapılması gerekiyor. Bu şartlarda, gerçekleştirilmesi oldukça kolay bir tedavi olarak gösteriliyor.

2- Oldukça ağrılı bir işlemdir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi sırasında yapılacak diş ve çevre dokular etkin bir şekilde uyuşturulduğu için korkulanın aksine tedavi sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmiyor.

3-Çok uzun sürer, saatlerce koltukta oturmak gerekir.

DOĞRUSU: Sanılanın aksine kanal tedavisi işlemi çok uzun sürmüyor. Hastanın koltuğa oturup anestezinin yapılması ve tedavinin bitirilmesi süreci en fazla bir saat sürüyor. Kök kanallarını genişletmek için kullanılan cihazlar ve sistemlerin gelişmesi sayesinde işlem oldukça kolay ve konforlu şekilde tamamlanabiliyor.

4- Tek seansta tamamlanamadığı için birkaç kez diş hekimine gitmek gerekir.

DOĞRUSU: Pupa denilin dişin özünün canlı olduğu durumlarda tedavi tek seansta bitirilebiliyor. Ancak dişin canlılığını yitirdiği kök ucunda enfeksiyon olduğu ve kanal tedavisi tekrarı yapıldığı durumlarda seans sayısı dişin durumuna göre değişebiliyor.

5- Kanal tedavisi yapılan diş öleceği için tedavi mümkün olduğunca ötelenmeli ya da kaçınılmalı.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi yapılan diş, sadece sıcak soğuk gibi dış uyaranlara cevap veremiyor ancak fonksiyonunu sürdürmeye devam ediyor. Bununla birlikte kanal tedavisi gerektiği halde tedavi yapılmazsa çekim ve diş kaybıyla sonuçlanıyor.

6- Tedavi yapılan dişin ömrü kısalır.

DOĞRUSU: İyi yapılan bir kanal tedavisi ve üst yapı sayesinde dişin ömrünün kısalmayacağını söyleyen Endodonti Uzmanı Dr. Tubahan Kaya, “Dişin canlılığını sağlayan pulpa dokusunun çıkartılmasına bağlı olarak tedavi edilen diş kırılmaya karşı daha hassas hale gelebilir.

Bu noktada üst restorasyon için dişe dolgu veya kuron yapılması kararında dikkat etmek gerekir. Dişi koruma altına almada artık günümüzde dijital porselen dolgu sistemi kullanılıyor ve bu tip dolguların yapılması dişe destek açısından çok daha etkili oluyor. Yani tedavisi yapılan dişin ömrü kısalmaz.

Ancak dişin kanal tedavisi sonrası ağızda fonksiyon göstermesi için üst restorasyon çok önem taşır” diye konuşuyor.

7- Ağrı yapan her dişe kanal tedavisi yapılır.

DOĞRUSU: Ağrıyan veya çürüyen her dişe kanal tedavisi yapılmıyor. Bunun için belli kriterlerin olması gerekiyor. Yani ağızdaki bakterilerden kaynaklı oluşabilecek hafif ağrı ile sinyal veren ya da hiç ağrı yapmayan bu çürükler ilk etapta sadece dolguyla tedavi edilebiliyor.

Ancak tedavi edilmemesi durumunda bakteriler dişin özü denilen kısmına ilerleyerek iltihaplanmaya neden oluyor. Bu durumda kanal tedavisi gündeme geliyor. İltihabın çok ilerlemesi halinde, şiddetli ağrı yaşanmasına karşın bu kişilerde kanal tedavisi mümkün olamıyorsa dişin çekilmesi gerekiyor.

8- Sadece diş çürükleri iltihaplanmaya neden olur.

DOĞRUSU: Hiç çürük olmadan da bazı nedenler diş iltihaplanmasıyla sonuçlanabiliyor. Bunların başında da travmaya maruz kalma geliyor. Şiddetle gelen bir darbe, dişin dolaşımını kesebiliyor ve böylelikle diş beslenemediğinden zamanla canlılığını kaybediyor.

Diş sıkma/gıcırdatma, yüksek yapılan dolgular ve restorasyonlar da kronik travma nedenleri arasında yer alıyor ve iltihaplanmaya neden olabiliyor. Bununla birlikte uzun süre tedavi edilmeyen periodontal (dişeti ve çevresi) hastalıkları da dişin iltihaplanmasında etken faktörler arasında yer alıyor.

Bu durumlarda da tedavi olarak kanal tedavisi gündeme geliyor.

9- Tedaviden sonra çok ağrı yaşanır.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi yapılan dişin pulpası denilen özü alındığı için soğuş – sıcak gibi dış uyaranlara karşı duyarlılığının olmadığını belirten Endodonti Uzmanı Dr.

Tubahan Kaya, “Eğer diş canlı bir diş ise kökün uç kısmında sinir damar paketi koparılması sırasında bir yara oluşuyor ki bu bizim yarattığımız bir yaradır. Bu yara iyileşene kadar çiğneme sırasında baskı ile hafif ağrı olması normaldir. Asla aşırı ve şiddetli ağrı olmaz.

Eğer böyle bir durum söz konuysa normal gitmeyen bir şeylerin olduğu düşünülerek hekime başvurmak gerekir” diye konuşuyor.

10- Kanal tedavisi öncesi ve sonrasında mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi yapılacak dişin özünün canlı olduğu durumlarda, hastanın genel bir sağlık problemi, sistemik bir hastalığı yoksa tedavi yapılmadan önce antibiyotik kullanmaya gerek duyulmuyor.

Ancak hastanın kalp kapak probleminin varlığı ya da organ nakli gibi nedenlere bağlı olarak bağışıklık sistemi yetersizliği ilaçları kullanıyorsa tedaviden önce koruma amaçlı antibiyotik kullanılıyor.

Bu karar hekim tarafından veriliyor.

11- Kanal tedavisi uygulanan diş, ileriki zamanlarda tekrar iltihaplanır ve ağrı yapar.

DOGRUSU: İyi yapılmış bir kanal tedavisinin başarı oranı yüzde 90-95 olarak gösteriliyor. Yani iltihap ya da ağrı gelişmiyor. Ancak, hastanın ağız hijyenine dikkat etmemesini bağlı olarak dişte yeni bir çürük, diş sert dokusunda kırık oluşması gibi kök kanallarının içine yeniden bakteri sızıntısı yaşanması halinde tekrar enfeksiyon gelişebiliyor.

12- Tedavi başarısız olursa dişin çekilmesi gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisinin tekrarlanabilen bir işlem olduğunu belirten Endodonti Uzmanı Dr. Tubahan Kaya, “Tedavinin başarısız olduğu durumlarda, kanal dolgusu boşaltılıyor, kök kanalları tekrar şekillendirilip dezenfekte edildikten sonra tekrar doldurulabiliyor” diyor.

Ağız ve diş detoksu için 8 öneri

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/kanal-tedavisi/

Kanal tedavisi ve bilinmesi gerekenler

Kanal Tedavisi

Diş sağlığı ve tedavileri ile ilgili bilgi eksikliği ve ihmaller pek çok probleme neden olmaktadır. Ağrıyan dişten çekip kurtulma düşüncesi, kanal tedavisi uygulanarak ağızda tutulabilecek dişlerin erken dönemde kaybedilmesine neden oluyor.

Ağız içindeki bulanan bakteriler, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağız içinde kalan artıklarını kullanarak asit üretimi yaparlar. Oluşan bu asidik ortam dişlerin mineral yüzeylerini çözerek dişin en dış yüzeyindeki mine tabakasının bozulmasına neden olurlar. Bu bozulma dişin çürümesi olarak ifade edilir.

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde çürük ilerleyerek diş hekimlerinin kavite olarak ifade ettikleri oyuklar meydana getirir. Bu aşamada tatlı yiyecekler yerken ve ya soğukta anlık ağrılar başlar.

Zaman içerisinde soğuk hassasiyeti daha da artar ve başlayan ağrı 1-2 dakika ya da daha fazla süre devam eder. Uzun süreli ağrılar dişin canlı dokusu olan ve içerisinde duyu sinirlerini de bulunduran pulpanın çürükten etkilendiğini ve pulpada geri dönüşümsüz bir iltihabın başladığını gösterir.

Bir sonraki aşamada kendiliğinden başlayan özellikle gece daha çok etkili olan ve saatlerce süren zonklayan ağrılar başlar. Bu durum artık iltihabın çok şiddetlendiğinin göstergesidir.

Canlı dokuda geri dönüşümsüz bir iltihabın başlaması, ağrıdan kurtulabilmek ve dişin ağızda tutulabilmesi için dişin sinirlerini barındıran pulpanın alınmasını gerektirir.  İşte dişin pulpasının alınıp, kök kanallarının temizlenip şekillendirilerek tekrardan doldurulması işlemine kanal tedavisi denir.

Neden yapılır

Kanal tedavisi, çekim yapılmadan dişin tedavi edilerek kurtarılması için yapılır.

Nasıl yapılır

 • Tedavinin sağlıklı yapılabilmesi için teşhis röntgeni alınır.
 • Kanal tedavisinde dişin canlı dokularına müdahale edileceği için ağrıyı önlemek amacıyla öncelikle lokal anestezi yapılır.
 • Dişin çürük kısmı tamamen temizlenir
 • Kök içerisindeki kanallara ulaşabilmek için, kök kanallarının girişine kadar diş dokusu ve pulpa dokusu kaldırılır.
 • Röntgen veya “apex locater” yardımıyla kök kanallarının uzunluğu tespit edilir.
 • Çeşitli büyüklükteki kanal eğeleri ile dişin canlı dokusu kanal içerisinden çıkartılır ve kök kanalları şekillendirilir. (Kanalın yeniden doldurulabilmesi için düzgün bir konik şekil verilir)
 • Her eğeleme işleminden sonra kanal yıkama solüsyonları ile kanal içerisi tekrar tekrar yıkanır. (Kanal içindeki mikroorganizmalar bu şekilde dezenfekte edilir.)
 • Şekillendirme ve temizleme işlemi bittikten sonra “güta-perka” denilen, kanal tedavisi için özel üretilmiş iğne şeklindeki materyal ile kök kanalları sızma olmayacak şekilde doldurulur.
 • Son olarak dişin üst yapısının dolgusu tamamlanır.

İlginizi çekebilir  Ağız kokusu ve çözüm önerileri

Bazen dişteki iltihabın durumundan dolayı kök kanalı doldurulmadan içine “kalsiyum hidroksit patı” konularak bir hafta kadar bekletilmesi gerekebilir.

Çok şiddetli iltihab olduğu durumlarda kök kanaları boş bırakılarak geçici dolgu konulup bekletilebilir. İltihabi durum tamamen iyileşmeden kök kanalı dolum işlemi yapılmaz.

Ara ara pansumanlar yapılarak iltihabi durumun tamamen geçmesi beklenir. Bu süreçte ağrı ve yüzde şişme olabilmektedir.

Başarısızlık durumu

Bazen kök kanallarının anatomik yapısından kaynaklı, bazen de hekim hatası veya hastanın ağız bakımını ihmal etmesi kanal tedavisi olan dişte yeniden iltihabi bir durumun gelişmesine neden olabilir. Böyle bir durumda kök kanalı tedavisinin yenilenmesi dediğimiz retreatment işlemi yapılır ve iyileşme durumu takip edilir.

Retreatment işleminin netice vermediği durumlarda apikal rezeksiyon diye ifade edilen, diş kökünün ucunun cerrahi bir operasyonla kesilerek, MTA (özel bir dolgu maddesi) ile doldurulması işlemi yapılır. Bu tedaviye de yanıt vermeyen dişler için son çare çekimdir.

Maliyeti

Kanal Tedavisinin maliyeti 250 TL ile 1000 TL arasında, kanal tedavi tekrarı işlemi 300 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Kanal tedavisi yapılmayıp diş çekildiğinde, boşluğun doldurulması için uygulanacak tedavilerin maliyeti ise eğer köprü diye ifade edilen protez yapılırsa 900 TL – 2000TL arasında, implant yapılırsa 1500 TL – 5000 TL arasında değişecektir.

Sıkça sorulan sorular

Kanal tedavisi bittikten sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Kanal tedavisi tamamlanmasının ardından 7-15 gün arasında sızlama şeklinde ağrı görülebilir. Tedavi yapılan dişin üzerine baskı geldiğinde daha şiddetli ağrı oluşabilir. Bu süreç de ağrı için ağrı kesici kullanılabilir. Uzun süreli şiddetli ağrı durumunda ise doktorunuza başvurmanız gerekir.

Nadiren de olsa tedavi işlemi bittikten sonra yüzde şişme meydana gelebilir. Bu durumda doktorunuzun reçete edeceği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Eğer uzun süre devam edecek olursa kanal tedavisinin tekrarı gerekebilir.

İlginizi çekebilir  Doğru diş fırçalama yöntemi ve ağız bakımı teknikleri

Kanal tedavisi yapılmadığı takdirde dişe ne olur?

Kanal tedavisi yapılmadığı takdirde dişteki ağrı bir zaman sonra geçebilir. Ama iltihabi durum varlığını korur. Ara sıra benzer şekilde ağrılar olacaktır. Nihayetinde diş çok harap olacağı için kurtarılma şaşı kalmayacak ve diş çekim aşamasına gelecektir.

Kanal tedavi yapılan dişin ağızda ne kadar kalabilir?

Başarılı bir kanal tedavisi uygulanmış diş, doğru ve sürekli ağız bakımı yapıldığı takdirde ömür boyu kullanılabilir.

Aşırı harap olmuş dişlerde nasıl bir yol izlenir?

Kanal tedavisi olan diş cansız olduğu için diş duvarları zamanla zayıflayarak kırılabilir. Aşırı harabiyet olduğu durumlarda bunun gerçekleşme ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden aşırı harabiyet olan dişlerde post uygulaması yapılır.

Post uygulaması, kanal içerisine yerleştirilecek metal veya fiber materyalden destek alınarak dolgu yapılmasıdır. Böyle durumlarda hem dolguyu hem de dişi koruma altına almak için dişe metal destekli porselen kaplama yaptırmak, dişin ömrünü uzatmak için faydalı olacaktır.

Kanal tedavisi yapılan dişte renk değişikliği olur mu?

Kanal tedavisi uygulanan dişlerde zamanla grimsi bir renkleşme görülebilir. Böyle bir durumda diş hekimi tarafından dişin içine yerleştirilen kuron içi beyazlatma materyalleri kullanılarak 7-10 gün içerisinde diş tekrar beyazlatılabilir.

Источник: http://www.sagliksever.com/kanal-tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi sırasında genelde lokal anestezi (uyuşturma) yapılmaktadır. Uyuşukluk geçene kadar farkında olmadan dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokuların ısırılıp zarar verilebileceği ihtimalinden dolayı yemek yenmemelidir. Yine yumuşak dokulara zarar verebilecek derecede aşırı soğuk-sıcak içereceklerden kaçınılmalıdır.

İyileşene kadar çenenizin diğer kısmını kullanın:    

Kanal tedavisi sonrasında ağrı geçene kadar  yemek yerken  çenenizin diğer kısmını kullanın.

Geçici dolgu yapıldıysa kalıcı dolgu yapılana kadar yine çenenizin diğer bölümünü kullanın. Geçici dolgular sertleştiklerinde bile kolay aşınabilen, kırılabilen ve düşebilen maddelerdir. Bu maddeler kendileri kırılırken etrafındaki diş dokusu çok incelmişse dişi de kırabilmektedirler.

Hiç bir zaman çok sert gıda ve nesneler için dişinizi kullanmayın    

Kanal tedavisi yapılmış dişinizle asla fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak vb.  sıra dışı kuvvetler uygulamayın. Bu tarz sıra dışı kuvvetler sağlıklı bir dişi kırabildiğinden daha kolay bir şekilde kanal tedavili dişinizin kırılabileceğini unutmayınız.

Geçici dolgu sonrası tedaviyi aksatmayın    

Geçici dolgu yapılmış ve ağrınız bütünüyle geçmişse asla tedaviyi aksatmayınız. Ağrısı geçtiği için tedavisi yarım bırakılmış bir çok diş hastanın ihmali nedeniyle birkaç ay sonra çekilmek zorunda kalınmaktadır.

Ağrının geçmiş olması hiç bir zaman tedavinin tamamlandığını göstermez.

Kanal tedavisi tamamlansa bile üzerine kalıcı dolgu yapılmayan bir dişin bir kaç ay sonra çok daha büyük bir sorun yaşatabileceğini ve kaybedilebileceğini unutmayınız.

Tedavi sonrası ağrı ve şişlik:    

Bir haftalık dönemde ağrı kesici(analjezik)  ve antienflamatuar (ödem çözücü) özelliği olan bir ilaç kullanmanız sizi rahatlatacak ve sorunun daha çabuk ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Baş ağrısı için daha önceden kullanmış olduğunuz bir çok ilaç bu bahsettiğimiz duruma girer.

Örnek olarak Majezik, Apranax, Aprol, Cataflam, Dolorex, Surgam, Artril vb. .   Hangi ilacı alacak olursanız olun kullanım şekli, yan etkileri ,uygunluğu ile ilgili olarak hekiminize danışmanız ve onay almanız gerekmektedir. Örneğin ağrı kesici özelliği olan fakat antienflamatuar etkisi olmayan Parol (parasetamol), Minoset  vb.

ağrı kesici grubu bu durumlarda çok etkili değildir.

Ağrının geçmemesi ve şişlik    

Bazı durumlarda kanal tedavisine başlanan dişinizin kök ucunda iltihabi kitleler olabilir. Bu iltihabi kitle orada kronik şekilde duruyor ve size hiçbir rahatsızlık vermiyor olabilir.

Fakat kanal tedavisine başlayıp oraya çeşitli antiseptik maddeler uygulandığında orada kronik şekilde duran(uyuyan) iltihap kitlesi akutlaştırmış yani uyandırılmış olabilir. Bu tarz durumlarda yüzünüzde veya dişin olduğu bölgede şişlik , ağrı gibi durumlar oluşur.

Hekiminizin tavsiye ettiği ilaçları kullanmalı, ağrı geçmiyorsa hekiminize başvurmalısınız.

Ağrı ve yaygın şişlikle beraber ateş ve halsizlik görülmesi    

Eğer bahsettiğimiz şişlik çok geniş bölgeye yayılıyor ve aynı zamanda ateş, halsizlik gibi durumlar görülüyorsa kliniği ya da doğrudan hekiminizi arayarak hekiminizin yönlendirmesini takip etmelisiniz.

Böyle ilerlemiş durumlarda hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda antibiyotiğe başlamanız gerekecek ve aynı zamanda hekiminiz oradaki iltihabın dışarı çıkarılabilmesi için sizi sık sık pansumana çağıracaktır.

Dolguda yükseklik hissedilmesi    

Uyuşukluk geçtikten sonra geçici ya da kalıcı dolgunuzda yükseklik hissediyorsanız mutlaka hekiminize başvurunuz.

Geçici dolgunun önemli ölçüde aşınması  

Geçici dolgunuz biraz aşınmış olmasına rağmen hala dişin tabanında bulunuyor ve dişin kanallarını kapatabiliyorsa sorun yoktur.

Ancak bütününe yakını aşınıp gitmişse ve dişinizin kanallarına bir şeyler giriyorsa o bölgeye küçük bir pamuk koyup hemen hekiminize başvurunuz.

 Dişin bütünüyle açık kaldığı bu tarz durumların çok uzaması sonucunda dişinizin çekilmek zorunda kalabileceğini unutmayın.

Kanal tedavili dişlere kaplama ya da inlay/onlay dolgu yapılması    

Kanal tedavisi yapılan dişler belirli oranlarda esnekliklerini yitirerek kırılganlaşabilirler. Eğer kalan diş dokusu çok incelmişse ve ilerleyen yıllarda kalan dişinizin kırılma ihtimali fazlaysa;  hekiminiz kalıcı dolgunun hemen ardından kaplama yapılmasını tavsiye edebilir.

Bazen normal dolgu yerine ölçü alınarak laboratuvar ortamında yapılıp oraya yapıştırılan özel dolgular(inley-onley adı verilir) gerekmektedir. Bu tip ekstra tedaviler size ekstra maliyet çıkarsa da uzun yıllar kanal tedavisi yapılmış dişinizin ağızda kalmasını sağlar.

Tedavinin başarısız olması    

Kanal tedavisi oldukça uğraş gerektiren bir tedavi şekli olup hekiminizin size ve dişinize verdiği önemin göstergesidir. Dişinizi çekip yerine  köprü ya da implant yapılması çok daha kolay işlemlerdir. Kanal tedavisi başarılı yapılmış bir dişin ömür boyu ağızda kalması hedeflenmektedir.

Fakat bazen dişin köklerinin aşırı derecede eğri olması, temizlenmesi imkansız yan kanalların olması, hiçbir antiseptik maddeye cevap vermeyen bazı bakteri türlerinin varlığı, kök ucunda oluşmuş çok büyük iltihabi kitleler ya da kanal tedavisi yapılan dişte dolgu ve kaplama yapılabilecek kadar diş dokusunun kalmadığı durumlarda maalesef tedavi başarısız olabilmektedir.

Источник: https://citydent.com.tr/tedavi-sonrasi/kanal-tedavisi-sonrasi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть