Kanamasız Bademcik Ameliyatı

içerik

Bademcik Ameliyatı

Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir.

Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır.

Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır.

Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır.

Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar.

Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar.

Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır.

Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır.

Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız.

Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır.

 Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır.

Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır.

Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır.

Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir.

Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır.

Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi

Sosyal Medyada Paylaş

Источник: https://atillasengor.net/bademcik-ameliyati/

Bademcik İltihabı, Bademcik Ameliyatı

Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Akut aktif enfeksiyonu olup ciddiyeti neden olan mikrobun tipine ve hastanın savunma sisteminin direncine bağlı olarak değişmektedir. Bakteriyel ya da viral kaynaklı olabilir.

Akut bademcik iltihabının belirtileri arasında;

 • Hızlı başlayan titreme ve ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Eklem ağrıları
 • Halsizlik
 • Nefes almada zorluk
 • Genizden konuşma
 • Yutma güçlüğü sayılabilir.

Antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır. Mutlaka istirahat edilmelidir. Bol sıvı tüketilmelidir.

Tekrarlayan enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Ergenlerde ve yetişkinlerde oldukça sık görülür. Nedeni genellikle bademcikgirintilerine yerleşmiş bulunan bakterilerdir. Sigara, alerji, geniz akıntısı gibi faktörlerle oluşumu kolaylaşır. Çocukluk döneminde görülen  bademcik iltihabı yol açacağı komplikasyonlar açısından mutlaka önemsenmelidir.

Kronik bademcik iltihabının belirtileri

 • Büyümüş bademcikler
 • Boyun lenf bezlerinde büyüme
 • Ateş
 • Ağızda kötü koku
 • Ağızdan nefes alma
 • Ağzı açık uyuma
 • Boğaz ağrısı
 • Eklem ağrıları
 • Halsizlik

İlaç tedavisi uygulanabilmekle birlikte genellikle bademciklerin alınması(tonsillektomi) tercih edilmektedir.

Bademcik Taşı (Tonsillolit) Neden Olur?

 • Çeşitli enfeksiyonlar (boğaz, diş gibi)
 • Yiyecek artıkları
 • Bakterilerin metabolizma artıkları
 • Kalsiyum ya da magnezyum tuzlarının çökmesi
 • Bademciklerin normale oranla büyük olması

En sık rastlanan belirti ağız kokusudur. Bunun dışında bazen görülebilen belirtiler şunlardır:

* Boğazda, kulak arkasında ağrı

* Batma hissi

*Öksürük

* Yiyecekleri ya da tükürüğü yutmada güçlük

Hastanın çok şikayeti yoksa basit yöntemlerle taşları kendisi temizleyebilir. Ilık tuzlu suyla yapılan gargara genellikle yeterli olmaktadır. Yine dil ucu ya da kulak çubuğu yardımıyla taşlar yerinden çıkartılabilir. Gazlı içecekler yutulmadan önce bir süre ağızda bekletilebilir.

Eğer belirtiler hastaya rahatsızlık veriyorsa, taş çok büyükse özel müdahale gerekir. Bu durumda küretaj, bademcik gözeneklerini traşlamak (kriptolizis) ya da bademcik ameliyatı (tonsillektomi) gibi yöntemler uygulanabilir.

Küretaj yönteminde taşlar kürete edilerek, dokuya zarar vermeden çıkarılır. Gerekirse lokal anestezi yapılabilir.

Kriptolizis işlemi, lazer yardımı ile bademciklerin yüzeyindeki boşlukların düzleştirilerek aralara bir daha partikül girmesinin engellenmesi esasına dayanır. Genellikle lokal anestezi uygulanır.

*Bol bol su içilmelidir.

*Ağız ve diş hijyenine önem verilmelidir.

Bademcik taşları tekrarlıyorsa bir süre süt ürünlerinin tüketimi azaltılmalıdır.

* Ilık tuzlu suyla sık sık gargara yapılmalıdır.

* Altta yatan sebep enfeksiyonsa tedavi edilmelidir.

* Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) bademciklerin bir bölümünün veya tümünün alınması amacıyla yapılır.

Bademcik ameliyatı yapılması gereken durumlar şunlardır:

*Tekrarlayan akut tonsillit,

*Kronik tonsillit,

*Bademcik etrafında sık sık apse oluşumu,

*Horlama ve kronik ağız solunumu,

*Obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi sendromu,

*Konuşma bozukluğu oluşması,

*Ağız açıklığına bağlı çene kapanma bozukluğu oluşması,

*Yüz kemiklerinde gelişme bozuklukları.

Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yetişkinlerde duruma bağlı olarak lokal ya da genel anesteziyle yapılır.

Ameliyat klasik yöntemle yapılabileceği gibi Thermal Welding yöntemi ile de gerçekleştirilebilir. Bu yöntemde dokular ısı enerjisi kullanılarak ayrılır. Çevre dokular zarar görmez.

Kanama neredeyse yoktur. Ameliyat sonrası ağrı daha az ve iyileşme daha hızlıdır. Klasik yöntemde bademcikler disseksiyon yöntemiyle çevre dokulardan ayrılarak alınır.

Damarlı bir bölge olduğu için kanama daha fazla görülür.

Bademcik ameliyatı sonrası dönemde ilk 2-3 gün tükürükle karışık pembe renkli hafif kanama olması normaldir ancak taze kırmızı kan veya kanlı kusma ortaya çıkarda hekime başvurulmalıdır. Ağrı çocuklarda daha az ve kısa sürelidir, genellikle 5 gün içinde giderek azalır. Basit ağrı kesicilerle giderilebilir.

Tonsilektomi ameliyatı sonrası hasta şunlara dikkat etmelidir:

 • Operasyon sonrası ilk gün soğuk ve sulu gıdalarla (soğuk süt, soğuk çay, dondurma gibi). İkinci gün yoğurt, muhallebi türü yiyeceklere geçilebilir. Üçüncü, dördüncü günler püre kıvamında yiyecekler tüketilebilir. Sonraki günlerde hekimin önerisi doğrultusunda beslenme sürdürülür.
 • Soğuk su, süt ve dondurma gibi soğuk gıdalar tüketilmeli, sert, acı, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Doktorun verdiği ilaçların kullanım şekli ve süresine uyulmalıdır.
 • Doktorun belirlediği süre boyunca alkol ve tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Seyahat, fizik aktivite ve spor gibi konularda doktorun önerilerine uyulmalıdır.
 • Bademcik ameliyatı olan çocukların üç hafta süresince fiziksel efor harcamaları sakıncalıdır.
 • Aksi söylenmedikçe bol su tüketilmelidir.
 • Taburcu olduktan sonra istendiği zaman banyo ve duş yapılabilir. Ancak suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat sonrası kanama riski düşük olup %1-2 civarındadır. Ağızdan ve boğazdan taze kan gelmesi, kan kusulması gibi durumlarda hemen doktorla temasa geçilmelidir.

Benzer Hizmetler

Источник: https://www.mayaestetik.com/hizmetler/kbb/bademcik-ameliyati-tonsillektomi/

Devlet hastanesinde bademcik ameliyatı fiyatı, Bademcik ameliyat fiyatları

Bademcik ameliyatı fiyat ı SGK’lı hastalarda devlet hastanelerinde ücretsizdir. Sıklıkla bu ameliyatların sayısı ve yoğunluğundan devlet hastanelerinde hasta sıraları olabilmektedir. Özellikle yıl ortası öğrenci tatilinde bu yoğunluk artmaktadır. Ameliyatı bu döneme getirmek isteyen velilerin önceden randevu almasında fayda var.

Fiyat bilgisi almak için tıklayın.

Özel hastanelerde bademcik ameliyat fiyatları, bademcik ameliyatı fiyatı, bademcik aldırma fiyatı, bademcik ameliyatı ücreti

Fiyat bilgisi almak için tıklayın

Özel hastanelerde ise bademcik ameliyat fiyatları çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Birinci faktör ameliyatın yapılacağı hastanenin segmenti (A,B,C grubu) ve verdiği hizmete bağlı fiyat politikasıdır. İkinci faktör ameliyatta kullanılacak ekipman yine bademcik ameliyat fiyatları nı etkilemektedir.

Bademcik ameliyat fiyatları nı etkileyen en önemli faktörlerden biri de ameliyat yapacak cerrahtır.

Bademcik ameliyat fiyatları yapılacak ek işlemlerden de etkilenir. Yapılacak ameliyatta örneğin geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) yada kulak tüpü eklenmesi bademcik ameliyat fiyatları nda değişkenlik yaratabilir.

Bademcik büyümesi nasıl değerlendirilir ?

Ağız içi muayenesine bakıldığında bademcik boyutu değerlendirmesi yapılır. Bademcik büyümesi 0 ile 4 arası puanlanır. Bademcik ameliyatı sonrasında kişinin bademcikleri 0’dır.

Tıbbi tanımlamalar bir kenara koyulursa diğerleri basitçe anlamda S,M,L,XL gibi düşünülebilir. Tonsil +4 orta hatta buluşan, komple tıkayıcı bademciklere verilen numaradır.

Ortada birbirine teması nedeniyle ‘öpüşen bademcikler‘ de denir.

 • 0 – bademcik ameliyatı olmuş, bademciği alınmış hastalar
 • 1 – ön duvar örtüsünü aşmayan
 • 2 – ön duvar örtüsünü aşan
 • 3 – çok büyümüş
 • 4 – orta hatta neredeyse birbirine temas eden (öpüşen bademcikler)

Bademcik ameliyatı nasıl olur, bademcik ameliyatı nasıl yapılır ?

Bademcik ameliyatı (tonsillektomi) genel anestezi altında (tamamen uyutularak) toplamda 1 saatin altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında ameliyatı olan yetişkin yada çocuk aynı uykuda gibidir ve yapılan işlemi ve herhangi bir ağrı duymaz. Ameliyat sırasında dilin arka tarafında sağ ve solda birer tane olmak üzere bademcikler etrafındaki kapsülünden ayrılarak alınır.

Bademcik ameliyatı sonrasında bademciği besleyen etraf damarların uçları bağlanır yada özel elektronik cihazlarla kanama kontrolü sağlanır. Bademcik ameliyatı sonrasında ağız içerisi bolca yıkanarak içerinin kanamasız, pıhtısız, tertemiz olduğundan emin olunur ve ameliyata son verilerek hasta uyandırılır. Bademcik ameliyatının nasıl yapıldığı kullanılan aletlere ve tekniklere de bağlıdır.

Bademcik ameliyatı ne kadar sürer ?

Ameliyat uyutma ve uyandırmayla beraber toplamda bir saatin altında sürer. Bademciklerin alınması nispeten kısa sürerken itinalı kanama kontrolü bazı kişilerde daha uzun zaman alabilmektedir. Bu tamamen olağan bir durumdur.

Bademcik ameliyatı olanlarda iyileşme süreci – Bademcik ameliyatı sonrasında iyileşme süresi

Bademcik alınması sonrasında en önemli durum bademciklerin şişmesine benzerdir. Bademcik ameliyatı olanlarda yeme – içme sırasında boğaz rahatsızlığı, boğaz kuruluğu olabilir.

Bu şikayetler özellikle 1. haftadan sonra hızla azalarak geçer.

İyileşme sürecinde yumuşak beslenme, bol sıvı alınması, istirahat, doktorun önerilerine uyulması, sigara içilmemesi ve ağız içi hijyene dikkat önem taşımaktadır.

Bademcik aldırma sonrası tekrarlama olur mu ? Geniz eti ameliyatı sonrası tekrarlama olur mu ?

Hayır. Bademcikler tamamen alındıktan sonra tekrarlama beklemiyoruz. Tekrarlama bazı geniz eti ameliyatlarından sonra olabiliyor. Özellikle çok küçük yaşta bu ameliyatı geçirmesi gereken hastalarda geniz etinin tekrardan oluşması nadir de olsa beklenebilen bir durum.

Bademcik ameliyatı olanlarda ağrı: Ameliyatı nasıl yapıyorum ?

Bademcik alınması sonrası ağrı miktarı ve hissi kişiye bağlı ve kullanılan cerrahi tekniğe bağlı değişen bir durumdur. Bazı kişilerin ağrı eşiği hissedilen ağrıyı etkileyebilmektedir. Ancak kullanılan cerrahi teknik ve ameliyat sonrası dönemdeki yönetim de ağrıyı etkilemektedir. Çeşitli güvenilirlik ve ameliyat sonrası ağrı skalası bulunan birçok teknik bulunmaktadır.

2018 yılında araştırmasını yaptığımız ve yayımladığımız bilimsel araştırma sonrasında artık bademcik ameliyatlarımda soğuk bıçak ve bipolar ile kanama kontrolü yöntemi yerine iğne uçlu monopoler koter ve loupe yardımıyla yapmaktayım. Loupe x2.5 görmeyi imkan kılan cerrahi ameliyat gözlüğü. Daha detaylı görüş altında ve bademciğin etrafındaki damarları itinayla ayırarak bu ameliyatı yaptığımızda karşılaştırılan tarafa göre

 • Bademcik ameliyatı olanlarda cerrahi sürenin kısaldığı
 • Bademcik ameliyatı olanlarda ameliyat sırasındaki kanamanın azaldığı
 • Bademcik ameliyatı olanlarda bademcik yatağındaki iyileşmenin hızlandığı
 • Bademcik ameliyatı olanlarda ağrının azaldığını bulduk.

Çocuklarda bademcik ameliyatı

Bu ameliyat -gerekli görüldüğü takdirde- 2-3 yaşında dahi uygulanabilmektedir. Çocuklarda erişkinlere kıyasla daha hafif geçtiği ve daha rahat atlatıldığı söylenebilir.

Çocuklarda çocuğu yatağa yatıran, ateşleri yükselten ve antibiyotiksiz iyileşmeyen bademcik enfeksiyonlarının sık tekrarladığı durumlarda bademcik ameliyatı açısından muayene ile değerlendirmek gerekir.

Yine ‘obstruktif’ dediğimiz çocuğun uyurken horlaması, uykuda apnesine neden olacak tıkayıcı sebeplerle de bu ameliyat yapılabilmektedir

Yetişkinlerde bademcik ameliyatı

Tekrarlayan enfeksiyonlar, hava yolunda darlık (obstrüksiyon) gibi sebeplere bağlı erişkin / yetişkin yaşta da sık yapılan ameliyatlardır.

Bademcik ameliyatı olanlara riski nedir ?

Bademcik alınması sonrası başlıca risk ameliyat sonrası dönemde kanama ve sızıntılardır. Bu üstesinden gelinebilen bir durumdur.

Bademcik ameliyatı sonrası kanama : bademcik ameliyatı sonrası kanama olursa ne yapmalı

Bademcik ameliyatı olanlarda kanama, ameliyatın ne kadar itinalı ve doğru teknikle yapıldığından bağımsız olarak, hastaların bir kısmında gözükebilir. Değişik literatürlerde değişik rakamlar verilmekle beraber benim pratiğimde bu oran %5’in altında. Ameliyat olan her 20 hastadan birinde sızıntı şeklinde, hastaneye tekrar başvurmayı gerektiren kanama olabiliyor.

Bu durum ameliyat sonrası önerileri ihmal eden hastalarda sıklıkla daha çok görülüyor. Kanama olduğunda önerim değerlendirme için hastaneye başvurulması. Kanamaların çok azı tekrar ameliyata almayı gerektirirken birçoğu kendiliğinden düzelmekte.

Dolayısıyla bademcik alınması sonrası kanama telaş gerektirmeyen, ancak ihmal da edilmeden değerlendirmesi gerektiren pratiğimizde gördüğümüz olağan bir durum.

 • Kanama, bademcik ve /veya geniz eti ameliyatı sonrası görülebilen bir komplikasyondur.
 • Kanamanın en sık olduğu dönemler, ameliyat sonrası ilk birkaç saat ile 4.-8. günler arasıdır.
 • Ameliyat sonrası 4.-8. günler arasında bademciklerin alındığı yerde beyaz veya sarımsı bir zar görülmesi normaldir. Kabuk şeklindeki bu yapı, yara iyileştikçe altındaki yapılardan ayrılır ve kaybolur. Bu sıralarda kanamalar olsa da çok azdır ve müdahale gerektirmeden durur. Soğuk veya buzlu su ile gargara yapmanın bu dönemlerde faydası vardır.
 • Eğer kanama ciddi ve başladıktan bir süre sonra durmamış ise hemen doktorunuzu aramalısınız.

Bademcik ameliyatı hangi aylarda yapılabilir ? Bademcik ameliyat hangi mevsimde yapılabilir ?

Bademcik ameliyatı 4 mevsim, 12 ay boyunca güvenle yapılabilir.

Bademcik ameliyatı sonrası beslenme, Bademcik ameliyatı olanlar iyileşme sürecinde nelere dikkat etmeli

 • Bademcik ameliyatı sonrası ilk 3 saat hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
 • İlk 3 gün sadece soğuk, yumuşak, sulu ve tanesiz gıdalar yenilebilir. (süt, püre, meyve suyu, yoğurt, muhallebi, makarna, dondurma vs)
 • Sonraki günlerde ılık olmak kaydıyla yavaş yavaş diğer sulu ve yumuşak gıdalara geçilebilir.
 • Dondurma ve soğuk içecekler rahatlatır.
 • Çocuğunuzun özellikle ilk gün az yemesi sizi üzmesin, ertesi gün iştahı biraz daha artacaktır.
 • Genel anestezi altında ameliyat yapılması nedeni ile ameliyat sonrası ilk günün akşamına kadar bulantı kusma olabilir, normaldir.
 • Size önerilen bu diyet listesine 2 hafta boyunca uymalısınız.

Geniz eti ve bademcik ameliyatı birlikte yapılır mı ?

Özellikle çocuk hasta grubunda bu iki ameliyatın birarada yapılması sık karşılaşılan bir durumdur. Aynı ameliyat bölgesindedir ve geniz etinin alınması ameliyat süresini maksimum 15 dakika uzatır. Birarada uygulanmasında engel yoktur.

Bademcik ameliyatı sonrası kulağa vuran ağrı

Bademcik ameliyatı sonrası ağrı ilk birkaç günde fazlaca olur. 5.-10. günler arasında kulağa vuran ağrılar meydana gelir. Şikayetler ameliyat sonrası günler geçtikçe azalırken, 3.-12. günlerde bademcik dokusunun alındığı yeri kaplayan beyazımsı zar yerinden ayrılırken ağrı tekrar artabilir.

Geniz eti ameliyatı olan hastalarda sıklıkla boyun ağrısı ve kötü ağız kokusu gelişebilir. Bu belirtiler bir hafta içinde kaybolur. Ameliyat sahasının tam olarak düzelmesi genelde birkaç hafta sürmektedir. Ameliyat sahasını kaplayan beyaz örtü sizi ürkütmesin.

İyileşme döneminde kulaklarda ağrı duyulması en sık rastlanan bulgulardandır. Bu kulak ağrısı, bademcik bölgesinden yansıyan ağrıdır. Kulak enfeksiyonu sonucu sonucunda gelişen bir ağrı değildir, endişe etmenize gerek yoktur

Bademcik ameliyatı ne kadar sürer ? Bademcik ameliyatı kaç saat sürer

Günümüzde bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta. Anestezi hariç bu ameliyat genellikle toplamda 45 dakikanın altında sürmektedir. Ancak genel anestezi hazırlığı, hastanın uyutulması ve uyandırılmasıyla birlikte bu süre toplamda yaklaşık 1-1.5 saati bulmaktadır.

Diğer Çocuk KBB Ameliyatları

 • Geniz eti
 • Kulağa tüp takılması
 • Dil bağı ameliyatı

Bademcik Ameliyatı 2018-08-10T09:26:08+03:00 2018-11-07T23:24:55+03:00 Dr. Berke Özücer

Источник: http://www.berkeozucer.com/ameliyatlar/bademcik-ameliyati/

Bademcik Ameliyatı Nedir ? Riskleri Nelerdir ?

Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı bademciklerin cerrahi operasyonla alınmasına denir. Bademcikler gırtlağın iki yanında bulunan küçük badem şekilli dokular. Bademe benzedikleri için bu ismi almışlar.

Peki ne işe yararlar? Küçük olduklarına bakmayın. Bademcikler bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası. Vücudumuzu ağızdan giren virüs ve bakterilerden koruyorlar.

Onlarla savaşıyorlar vücudu ele geçirmelerini engelliyorlar.

Ama bazen şansları yaver gitmiyor. Yeniliyorlar. O zaman da kendileri hasta oluyorlar. Virüs ya da bakteriler bademcikleri kaplıyor, şişiriyor. Bademcikler iltihaplanınca ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi bir sürü belirti de beraberinde geliyor.

Doktora gidiyorsunuz, size antibiyotik özellikli haplar, şuruplar ya da iğneler veriyor. Bademcik iltihabından böylece kurtuluyorsunuz. Ama bazı kişilerde işler değişiyor. Bademcikler, iltihaplanmayı huy haline getiriyor. İkide bir iltihaplanıp sizi canınızdan bezdiriyor.

O zaman da doktorunuz bademcik ameliyatını öneriyor.

Ameliyat dedik diye gözünüz korkmasın. Bademcik ameliyatı çok yaygın bir cerrahi operasyon. Bademcik iltihaplanmalarında diğer tedaviler uzun süredir işe yaramıyorsa tercih ediliyor.

Bir de uykuda nefes alma sorunları yaşayanlarda uygulanıyor. Çünkü eğer bademcikler olması gerekenden büyükse nefes sorunları yaşanabiliyor. Ameliyattan sonra iyileşme süreci kişiye göre değişiklik gösteriyor.

Ama yaklaşık 10 – 15 gün arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bademcik ameliyatı neden yapılır?

Bademcik ameliyatının yapılmasını gerektiren birkaç durum var:

•Kronik veya ciddi bademcik iltihaplanmalarını iyileştirmek için

•Olması gerekenden büyük bademcikler yüzünden karşılaşılan sorunları gidermek için

•Bademciklerle ilgili diğer nadir durumların tedavisi için

Bademcik iltihabı

Virüs ve bakteriler bademcikleri ele geçirip hasta edebiliyor. Bu durum çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla görülüyor. Çünkü çocukların bağışıklık sistemi çok daha zayıf. Bu yüzden virüslerin ve bakterilerin hedefi oluyorlar.

Bu nedenle de birçok çocuğun bademcik ameliyatı ile bademcikleri alınıyor. Peki her durumda mı? Hayır, bademcik birkaç kez iltihaplandı diye hemen ameliyat yapılmıyor. Ancak diğer tedavilerin işe yaramadığı durumlarda ameliyat yöntemine gidiliyor.

Bu durumlar:

•Bir yılda 7’den fazla bademcik iltihaplanması yaşadıysa

•Geçtiğimiz iki yıl içinde her yıl 5’ten fazla bademcik iltihaplanması olduysa

•Önceki üç yıl içinde her yıl 3’ten fazla bademcik iltihaplanması olduysa

•Bu kadarla da kalmıyor. Eğer bademcik iltihaplanması bir bakteri yüzünden gelişmişse ve antibiyotikle iyileşmiyorsa

•Enfeksiyon gelişip bademciklerde apseye neden olduysa

Büyük bademcikler

Bademcik adından da anlaşılacağı gibi küçük badem şeklinde bir yapı. Ama bazılarımızda bademcikler yapısal olarak büyük oluyor. Bu durum da gece uyurken rahat nefes alamamak, rahat yutkunamamak gibi sorunlara yol açıyor. Büyük bademcikler de bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumlardan.

Diğer sorunlar

Bazı nadir durumlarda da bademcik ameliyatı gerekli görülüyor:

•Bademciklerin birinde veya ikisinde birden kanserli doku varsa

•Bademciklerin yüzeyine yakın yerlerdeki damarlarda kanama varsa ve diğer tedavilerle iyileştirilemiyorsa

Bademcik ameliyatının riskleri var mı?

Tabii ki her ameliyatın olduğu gibi bademcik ameliyatının da bazı riskleri var. Bakalım nelermiş:

Anesteziden kaynaklanabilecek sorunlar. Bademcik ameliyatı sırasında hastaya anestezi uygulanır. Anestezi ilaçlarının bazı yan etkiler var. Örneğin başınız ağrır, mideniz bulanır, kusarsınız ya da kaslarınız ağrır. Ama bu problemler kısa sürelidir.

Şişlik. Bademcik ameliyatı kolay değil. Ameliyat sonrası dilde ve ağzın yumuşak dokularında şişlikler görülebilir. Bu şişlikler gece uyurken nefes problemleri yaşamaya neden olur. Özellikle ameliyat sonrası ilk birkaç saat böyledir.

Bademcik ameliyatı sırasında kanama. Nadiren de olsa ameliyat sırasında oluşabilecek kanamalar yüzünden ameliyatın süresi uzayabilir.

İyileşme sırasında kanama. İyileşme süreci evde atlatılıyor. Ama yara kabuk tuttuktan sonra kabukların olması gerekenden erken çıkması kanmaya yol açabilir.

Enfeksiyon. Nadiren de olsa iyileşme sürecinde bademciklerin enfeksiyon kapma riski de bulunuyor.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/bademcik-ameliyati-ve-riskleri/

Bademcik Ameliyatı (Tonsillectomy)

Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı, bademciklerin alınması ameliyatıdır. Çok ağır ve sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları geçiren ve bu nedenle normal yaşantısı etkilenen kişiler için çok önemli bir ameliyattır.

Bademcik (tonsil) nedir?

Bademcikler iki adet oval, badem şeklinde dokulardır. Dilin arka kısmında, boğazın arka kısımlarında sağ ve solda yerleşmişlerdir.

Bademcikler vücudun enfeksiyonlar ile mücadelesinde rol oynarlar.

Neden bademcik ameliyatı olmalıyım?

Bazen bademciklerde virüslere ve bakterilere bağlı enfeksiyon gelişebilir. Bunun sonucunda boğazda yanma, yutkunmada ağrı ve hassasiyet, baş ağrısı ve ateş gözlenir. Bu duruma “bademcik enfeksiyonu” (tonsillitis) adı verilir.

Bademcik enfeksiyonu geçiren çok kimsenin bademcik ameliyatı olması gerekmez. Bademcik ameliyatı uygulamada doktorun göz önünde bulundurması gereken durumlar:

– Son senede ağır seyreden en az beş bademcik enfeksiyonu– Şişmiş bademciklere bağlı sık tekrarlayan kulak enfeksiyon atakları– Solunumu ve yutkunmayı güçleştirecek derecede büyük bademcikler

– Sizin veya çocuğunuzun günlük yaşantınızı durduracak boğaz enfeksiyonları.

Alternatif tedaviler nelerdir?

Birçok çocuk bademcikleri alınmadan büyürler tedaviye ihtiyaç olmadan gelişimlerini devam ettirirler.

Bademcik enfeksiyonlarının operasyon haricinde de tedavi yolları vardır. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler tedavide kullanılan ana ilaçlardır. Bu tedaviler ile sonuç alınmadığında veya çok sık tekrarlayan enfeksiyonlarda ancak ameliyat düşünülmektedir.

Bazen, uzun süre antibiyotik tedavileri uygulanarak bademcik ameliyatı yapılmamaya çalışılır. Bakteriyel enfeksiyon nedeni ile gelişen boğaz enfeksiyonlarında antibiyotiklere iyi cevap alınmaktadır. En sık rastlanan enfeksiyon türü virüsler ile olandır, bu enfeksiyon türleri de antibiyotiklere cevap vermezler.

Bademcik ameliyatı öncesi neler yapılır?

Ameliyatı uygulayacak doktorunuz ameliyata nasıl hazırlanacağınız hakkında bilgiler verecektir.

Enfeksiyon olduğu zamanlarda genellikle ameliyat planlaması yapılmaz. Sebebi genelde bu tür enfeksiyonlar ile beraber göğüs enfeksiyonları da bulunabilir, veya bu ameliyatlar ile göğüs enfeksiyonları gelişimine neden olunabilir. Ameliyat olacak kişi eğer bir hafta öncesinde boğaz enfeksiyonu geçirmiş ise ameliyatın ertelenmesi gerekebilir.

Hastanede yapılacaklar nelerdir?

Ameliyat öncesinde, ameliyatı uygulayacak doktor ile operasyon hakkında konuşacaksınız ve doktorunuz size, kendi adınıza veya velisi olduğunuz kişi adına ameliyatın uygulanabilmesi için bir yetki belgesi imzalatacak. Bu belge; sizin bu ameliyatın riskleri, faydaları ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu ve doktorunuza bu ameliyatı uygulama yetkisi verdiğinizi belgelemek için hazırlanmıştır.

Genel anestezi öncesinde doktorun önerdiği süre boyunca hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Genelde aksi belirtilmedikçe bu süre altı saattir.

Operasyon

Tonsillectomy (bademcik ameliyatı) sıklıkla genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu tür bir ameliyatta hasta operasyon süresince tamamen uyutulur ve hiçbir ağrı hissetmezler.

Bademcik ameliyatı genelde bir veya bir buçuk saat sürer. Operasyonun seyrine göre hasta bir gece gözlem altında kalabilir veya aynı gece evine gönderilebilir.

Anestezik maddenin etkisi başladığında ağzın operasyon süresince açık kalmasını sağlayan bir alet uygulanır. Bu şekilde cerrah rahatlıkla bademcikleri görebilir ve ameliyatı uygulayabilir. Ciltte kesi yapılması gerekmemektedir.

Bademcikleri yerinden almanın birkaç değişik yöntemi vardır.

– Bademcik dokuları özel bistüri ve makas gibi aletler ile anatomik planlara uygun alınabilir. Kendisi eriyen dikişler kullanılarak kanama durdurulur.

– Lazer, ultrason ve dondurma yöntemi de kullanılabilir. Bunlar yeni kullanılan yöntemlerdir ve sıklıkla kullanılmazlar
Diathermy – bu yeni bir alettir. 100°C kadar ısınan alet ile bademcik dokusu yerinden alınır, aynı zamanda kanama kontrolü de sağlanmış olur.

– Coblation (veya soğuk ablation) daha düşük bir ısı kullanarak (yaklaşık 60°C) bademcik dokularının yerinden alınmasını sağlar.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası anestezik maddenin etkisi geçtikçe boğazda veya kulakta veya her ikisinde birden ağrı hissedilebilir. Çene kapanması ve açılması ile ağrı oluşabilir. Ağrı kesicilerin verilmesi bu dönemde çok faydalı olacaktır.

Oniki saat kadar sonra, bademciklerin alındığı yerde beyaz veya sarımsı bir zar tabaka oluşacaktır. Bu endişe duyulacak bir durum değildir ve bir enfeksiyon belirtisi de değildir. Bu sadece yara yerinde oluşan yara iyileşmesini gösteren normal bir görünümdür.

Hastaların hemen ameliyat sonrasında sıvı almaya başlamaları tavsiye edilmelidir. Su veya meyve suları önerilmelidir.

Birçok hastanın ameliyat sonrası bir gece hastanede kalması gerekebilir. Ancak hastanın sıvı alımı düzenli ise ve hasta kendisini iyi hissediyor ise evine gönderilebilir.

Ancak genel anestezi ile ameliyatın uygulanması nedeni ile yanınızda sizi evinize götürecek ve 24 saat süre ile size yardımcı olacak bir arkadaşınızı veya yakınınızı yanınızda bulundurmalısınız.

Bademcik ameliyatı sonrasında iyileşme

Eve vardığınızda eğer ihtiyacınız olursa doktorunuzun önerdiği miktarda ek ağrı kesici alabilirsiniz.

İlk başlarda yemek ağrılı olabilir, daha yumuşak yiyecekler ve içecekler ile başlamak daha az rahatsızlık vereceğinden daha uygun olacaktır. Yemekten yarım saat kadar önce ağrı kesici kullanmak beslenmeyi daha az ağrılı hale getirecektir.

Dişlerin fırçalanması normal olarak devam etmelidir.

Operasyon sonrası 7-14 gün süre ile evde kalmak uygun olacaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonu veya öksürüğü olan kişiler ile temastan kaçınılmalıdır. Vücudu zorlayıcı hareketlerde kaçınılmalıdır.

Tam iyileşme iki hafta kadar sürecektir.

Tedaviye karar vermek

Bademcik ameliyatı sıklıkla uygulanılan, genellikle emniyetli bir ameliyattır. Birçok hasta için boğaz ağrılarının azalması ve tekrarlayan enfeksiyonlardan korunma çok sevindirici bir durumdur. Ancak; bilinçli karar vermek ve doktorunuza ameliyatınız için yetki vermek için olabilecek yan etkileri ve riskleri de bilmelisiniz.

Yan etki olarak söylenebilecek bulgu; başarılı bir ameliyat sonrasında genel anestezinin neden olduğu geçici halsizlik hissidir.

Bademcik ameliyatı sonrası on güne kadar her hasta boğazında ve kulağında ağrı hissedebilir. Ancak bu ağrı, hastaların tekrarlayan bademcik enfeksiyonu geçirirken yaşadıkları boğaz ağrısından daha fazla değildir. Ameliyat olan hastanın yaşı ne kadar küçük ise iyileşme o kadar hızlı olmaktadır.

Komplikasyon; ameliyat sırasında veya sonrasında meydana gelen ve beklenilmeyen problemler demektir. Birçok hasta böyle olaylarla karşılaşmaz. Her cerrahi müdehalede olduğu gibi; en çok rastlanılan komplikasyon; ameliyat esnasında veya sonrasında meydana gelen kanamadır. diğer komplikasyonlar ise enfeksiyon ve anestezik maddeye karşı reaksiyon gelişmesidir.

Bademcik ameliyatına özel gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

– Ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde başlayan kanama, bu gibi durumlarda hasta tekrar ameliyathaneye alınarak kanamanın durdurulması gerekebilir.

– Ameliyat sonrası dört – yedi günde meydana gelen kanamalar. Bu tür kanamalar sekonder kanamalar olarak adlandırılır. Bunlar genelde enfeksiyon gelişmesi sonucu olan kanamalardır.Eğe böyle bir kanama olursa hemen hastaneye müracaat etmelidir.

– Çok azda olsa ameliyat sırasında ağzı açık tutmak için kullanılan alet ile çene veya dişlere istenmeden zarar verilebilir.

– Eğer ameliyat sırasında, kan, yemek borusundan mideye kaçar ise hasta ameliyat sonrası, siyah sindirilmiş kan kusabilir.

Ameliyat işe yarar mı?

Bademcik ameliyatı olmanın değeri tartışmalıdır. Bademciklerin alınması ile tekrarlayan boğaz enfeksiyonları önlenmeyebilir. Bademcik ameliyatı olmak demek bir daha boğaz enfeksiyonu olunmayacak demek değildir. Ancak, birçok kişide bademcik ameliyatı sonrası boğaz enfeksiyonlarının sıklığı ve ciddiyeti azalmaktadır.

Ameliyatın yaralı taraflarını düşünerek risklerini de bilerek bu ameliyatı olmaya karar vermelisiniz. Doktorunuz bu konularda size yardımcı olacaktır.

Источник: https://kbbmerkezi.com/bademcik-ameliyati-tonsillectomy/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.